Image

Jak se projevuje pankreatitida? Co dělat s útokem?

Akutní nebo chronický zánět slinivky břišní se nazývá pankreatitida. Symptomy pankreatitidy jsou podobné příznakům otravy jídlem. Proto, někteří lidé, pocit nevolnosti a bolesti v břiše, jsou v žádném spěchu konzultovat s lékařem o pomoc. Snaží se o zlepšení svého stavu sami, mytí žaludku a konzumace velkého množství vody sycené oxidem uhličitým, více než poškození jejich těla. Důsledky zanedbané pankreatitidy jsou nevratné, takže je velmi důležité vědět vše o této nemoci, zejména jak ji rozpoznat v počátečních stadiích.

Struktura a funkce slinivky břišní

Co je to - slinivky břišní, obvykle znají pouze osoby spojené s léky. Tak v latině termín “slinivky” zvuky. Slinivka břišní je orgánem trávicího systému. Lékaři podmíněně rozdělují slinivku břišní do hlavy procesem, tělem a ocasem. Ve skutečnosti má železo složitější strukturu. Skládá se ze dvou funkčních polovin (exokrinní a endokrinní), z nichž každý má svůj vlastní účel.

Exokrinní představuje větší polovinu slinivky břišní. To má mnoho malých vylučovacích kanálů a jeden velký, přes kterého pankreatická tekutina je vypuštěna do lumen tenkého střeva. Tato tekutina se skládá z trávicích enzymů - amylázy, lipázy, trypsinu.

Endokrin - menší část těla, se skládá z Langerhansových ostrůvků, které jsou hormony produkující (endokrinní) buňky. Funkce ostrůvků je produkovat hormony, které:

 • odpovědné za hladinu cukru v krvi (inzulín a glukagon);
 • regulují vylučování žláz produkujících hormony (somatostatin);
 • stimulovat chuť k jídlu (ghrelin);
 • stimulovat produkci žaludeční šťávy a inhibovat pankreatickou aktivitu (pankreatický polypeptid).

Pokud exokrinní část slinivky vylučuje sekreci přes vylučovací kanál, pak endokrinní polovina orgánu nemá vylučovací kanály a vylučuje jeho tajemství (hormony) přímo do krevního oběhu a proudění lymfy.

Hlavní funkce slinivky břišní je omezena na trávení tuků, sacharidů a bílkovinných potravin. Štěpení tuků na mastné kyseliny, které jsou pak absorbovány stěnami tenkého střeva, je spojeno s enzymem lipázou a žlučovými kyselinami. Komplexní sacharidy štěpí enzym alfa-amylázu na glukózu a maltózu. Proteinové štěpení na peptidy a aminokyseliny poskytuje proteázy.

Co je pankreatitida

K onemocnění pankreatitidy dochází v důsledku zánětu pankreatické tkáně. Zánětlivý proces vyvolává ucpání vylučovacích kanálků žlázy, skrz které šťáva pankreatu vstupuje do dvanácterníku za účelem trávení potravy. Vlastnosti trávicích enzymů jsou takové, že mohou zničit nejen žlázové tkáně pankreatu, ale také části dalších orgánů, které k němu přiléhají.

Je to autenticky známo, z toho, co se děje u člověka pankreatitidy. Rizikovou skupinou jsou zpravidla lidé, kteří konzumují alkohol, stejně jako milovníci pikantních, smažených a tukových potravin. Ale nejpřesnější odpovědi na otázky, co je pankreatitida, jak ji léčit a jaký typ prognózy má patologie, může poskytnout pouze specializovaný lékařský specialista.

Příčinou blokování vylučovacích kanálků je zpravidla tvorba kamenů, srůstů nebo nádorů. V ucpaných kanálech pankreatu je silný tlak, v důsledku čehož jsou sousední tkáně orgánu stlačeny, krevní oběh je v nich narušen a odumírají.

V některých případech je tlak v potrubí ucpávky tak silný, že jejich stěny nevydrží a prasknou. Výsledkem je, že pankreatická tekutina je impregnována do tkání orgánu, po kterém jsou tráveny aktivovanými trávicími enzymy. Syndrom bolesti akutní formy onemocnění je tak silný, že u člověka vzniká bolestivý šok a ztrácí vědomí.

Vědět, co je to nemoc a jak nebezpečné jsou její důsledky, byste se neměli zabývat vlastní diagnostikou a samo-léčbou. V nejlepším případě to povede k tomu, že patologie bude chronická, v nejhorším případě smrtelná.

Hlavními příčinami chronické pankreatitidy jsou nedostatečně léčená akutní forma patologie (pacient porušil doporučení lékaře), nekontrolované léky a zneužívání alkoholu. Stav slinivky břišní se trvale zhoršuje, její pojivová tkáň postupně nahrazuje její parenchymu.

Chronické onemocnění pravidelně pociťuje bolest v horní části břicha po požití nezdravého jídla. Dále v nepřítomnosti podpůrné léčby se tkáně žláz roztaví, produkce enzymů vedoucích k trávení potravy je snížena. Pankreatická atrofie a přestává produkovat hormony, v důsledku čehož se vyvíjí diabetes.

Typy pankreatitidy

Vzhledem k tomu, že pankreatitida slinivky břišní se u každého člověka vyvíjí a postupuje různými způsoby, lékaři klasifikují patologii s ohledem na její vlastnosti.

Downstream

Dnes je diagnostikováno 6 hlavních typů zánětů pankreatu:

 • Akutní pankreatitida. Rychle se vyvíjející zánět. Pokud se neléčí, je riziko nevratných změn v tkáních orgánů vysoké.
 • Akutní opakující se. Útoky akutní pankreatitidy se opakují po dobu 6 měsíců.
 • Recidivující chronický zánět slinivky břišní. Má příznaky akutní, ale po ošetření nejsou tkáně orgánu zcela obnoveny.
 • Obstrukční. Kalcináty (depozity) jsou přítomny v kanálech vylučujících orgány, kanály vylučovače jsou zvětšeny nebo zúženy.
 • Chronická nonobstructive. Exokrinní část pankreatu ztrácí svou funkci v důsledku destrukce tkání, endokrinní část je méně ovlivněna. Vylučují se kanály, vylučují se patologické tekutiny v tkáních orgánů a tvoří se pseudocysty.
 • Calcific. Odrůda a nezávislá forma neobstrukčního typu. V doprovodu depozice vápenatých solí ne v kanálech orgánů, ale ve svém parenchymu.

Akutní a rekurentní pankreatitida se liší od chronické formy patologie tím, že v prvních dvou případech může být tkáň pankreatu kompletně obnovena a v posledním případě zůstávají po léčbě strukturální a funkční poruchy.

Podle povahy lézní žlázy

Edematózní charakter je počáteční fáze zánětlivého procesu. Končí sám nebo jde do nekrózy pankreatu. Žlučové kameny mohou vyvolat oteklost tím, že blokují žlázový kanál.

Během diagnózy pankreatitidy se vyšetřuje pankreas na povahu poškození jeho tkání.

Destruktivní povaha léze - při úplné nebo částečné smrti tkání orgánu. Další název je nekróza pankreatu. Její odrůdy:

 • malé ohnisko - postihuje tkáně jedné anatomické části orgánu (ocas, tělo nebo hlava);
 • střední a velká fokální - liší se od malé ohniskové oblasti oblasti lézí pankreatu;
 • subtotální - tkáně většiny orgánů odumírají;
 • celková - úplná nekróza tkání všech částí slinivky břišní.

Fáze onemocnění

Akutní pankreatitida má následující stadia vývoje:

 • Enzymatické - pozorováno prvních 3-5 dnů. V této době dochází k odumření tkáně, je pozorována endotoxikosa (uvolňování toxinů v těle).
 • Reaktivní - začíná druhý týden nemoci. Charakterizován sterilním zánětem (tj. Bez vlivu mikrobů) na pozadí ohnisek nekrózy. Klinicky je tento stav vyjádřen parapancreatickou infiltrací (akumulace cizích prvků lymfatickými buňkami a krví v buňkách) a resorpční horečkou (nárůst teploty o 1-2 ° C v důsledku proniknutí tkáně do krve).
 • Sekvestrace - vyskytuje se po 3 týdnech nemoci a může trvat až šest měsíců. Vzorkovače (oblasti mrtvé tkáně mezi živými) se začínají objevovat 10-14 dnů po nástupu onemocnění. Patologie má dvě odrůdy: sterilní pankreatickou nekrózu s tvorbou cyst a infikovanou hnisavou komplikací.

Výsledná fáze je předpovězena šest měsíců po nástupu onemocnění. Možné výsledky: úplné nebo neúplné zotavení, přetrvávající patologické změny v těle, smrt.

Fáze chronické pankreatitidy:

 • Asymptomatický. Patologie je detekována náhodně podle výsledků laboratorních testů krve nebo moči, jakož i abdominálního ultrazvuku.
 • S klinickými projevy. Chronická pankreatitida je rozdělena do čtyř fází, každá z nich má vlastní substanci, charakterizovanou intenzitou bolesti, přítomností komplikací a délkou trvání patologie.

Jak se projevuje pankreatitida

Příznaky pankreatitidy, zvláště akutní, se projevují, takže jim není možné věnovat pozornost. Většinou se projevují jako bolest v horní části břicha, těžké trávicí potíže a špatné zdraví.

Sharp

Hlavní příznaky pankreatitidy:

 • Porušení gastrointestinálního traktu. Distribuce břicha, zvracení a nevolnost jsou prvními příznaky pankreatitidy.
 • Těžká bolest v horní části břicha, to může mít pásový opar, dát v dolní části zad.
 • Nízká teplota (37,1-38 ° C).
 • Na jazyku se tvoří bílá patina, objeví se sucho v ústech. Důvodem je snížení funkcí slinných žláz.
 • Závratě, bolesti hlavy, nadměrné pocení. Tento projev symptomů je charakteristický pro těžké otravy těla toxiny, které vstupují do krve z poškozených slinivek břišní.
 • Zvýšený krevní tlak.
 • Změna barvy pleti na bledou, cyanotickou, žloutnutou v zádech a břiše. Důvod - vážné poškození parenchymu orgánu, od kterého krev začne proudit pod kůží.

Příznaky akutní pankreatitidy se vyvíjejí jako těžké otravy jídlem. Abyste nezačali léčbu neexistujícího onemocnění, musíte vědět, které znaky rozlišují akutní zánět slinivky břišní od intoxikace těla, vyvolané nekvalitními jídly nebo jiným faktorem.

Pokud znáte všechny příznaky a příznaky pankreatitidy (kde to bolí, jak se mění odstín kůže, do jaké míry se zdraví může zhoršit), neměli byste se sami léčit. Vše, co se dá udělat se silným syndromem bolesti před příchodem záchranné brigády, je vzít pilulku No-shpy forte.

Hlavním příznakem, který umožní pacientovi nezávisle rozlišovat mezi těmito dvěma typy patologie, je porušení křesla. Když otrava jídlem na prvním místě člověk se objeví nevolnost, zvracení a vodnaté plodný průjem. Naopak u akutní pankreatitidy je pozorována zácpa, objeví se bolest (konstantní, řezná, matná) v horní části břicha, nevolnost a zvracení, někdy s příměsí žluči.

Chronické

Na rozdíl od akutní formy patologie jsou symptomy chronické pankreatitidy více vymazány. Zejména tento faktor se týká počátečního (asymptomatického) stádia chronického zánětu, který může trvat 5-10 let. Hlavní příznaky chronické pankreatitidy, které nelze vynechat, jsou bolest asi 15 minut po požití nezdravého jídla. Tento stav může být doprovázen mírnou nevolností, nadýmáním, průjmem.

Symptomy pankreatitidy, které existují více než 10 let, se liší od asymptomatického stádia patologie tím, že exacerbace bolesti se vyskytuje vzácně (důvod výměny tkáně pojivové tkáně pankreatu). U těchto pacientů přestává slinivka břišní produkovat požadované množství pankreatické šťávy, což se projevuje úbytkem hmotnosti, bledostí a suchostí kůže, periodickým porušováním židle. Pacienti si zřídka stěžují na chuť k jídlu.

Zánět slinivky břišní u dětí

Pankreatitida také se stane v dětství, ale jeho průběh je nejvíce často sotva znatelný, který způsobí patologii stát se chronický. Hlavní symptomy, které se projevují v počáteční fázi vývoje pankreatitidy, jsou považovány za nedostatek chuti k jídlu u dítěte, rychlou únavu a časté změny nálady.

Často je patologie maskována jinými chorobami, které mají podobné symptomy - gastritidu, dysbakteriózu, peptický vřed, střevní obstrukci.

Zpravidla se útoky bolesti objevují několik minut po požití pikantních, příliš slaných nebo smažených potravin. Pokud má dítě zvracení, pak to nepřinese úlevu, jak je tomu u běžného trávení.

Nejčastější příčiny pankreatitidy u dětí:

 • nedostatek stravy;
 • jíst nezdravé jídlo;
 • dlouhodobá medikace;
 • fyzické trauma břicha;
 • otrava jídlem;
 • defekty zažívacích orgánů;
 • napadení červem.

Léčba akutního nebo chronického zánětu slinivky břišní u dětí by měla být pod dohledem lékaře v nemocnici. Léčebný režim je sestavován individuálně pro každého pacienta. Zpravidla se jedná o potravinovou adaptaci a léky.

Příznaky zánětu slinivky břišní u dětí, stejně jako u dospělých, se mohou projevit i akutní bolestí v horní části břicha.

První den léčby je dítěti podána hladová dieta a pak jemná strava, která se skládá z potravin, které nestimulují tvorbu trávicích enzymů žlázou. Alkalická voda a podání intravenózní glukózy jsou předepsány malým pacientům, a pokud je to nutné, kape nebo hemodez nebo reopolyglucin.

Aby se zmírnila bolest, předepište:

 • Analgetika a antispasmodika - pro úlevu od bolesti (Paracetamol, No-spa, Papaverine).
 • Enzymové přípravky - ke zlepšení funkce trávení (pankreatin).
 • Antisekreční činidla - k potlačení aktivity sekreční funkce žláz (Aprotinin).
 • Antihistaminika - s svědivou kožní vyrážkou vyplývající z intoxikace těla (Diazolin, Suprastin).
 • Antibiotika - za účelem zmírnění zánětu při zanedbávání pankreatitidy (Ceftriaxon, Cefotaxime).

Pokud nelze pankreatitidu vyléčit konzervativními metodami, aplikuje se chirurgický zákrok. Postižená část orgánu může být odstraněna, vyříznut žlučník, řezy nekrotické tkáně a vyříznuty abscesy.

Statistiky nemocnosti

Podle statistik, v Rusku, nemoc pankreatitida je velmi časté. Příčiny:

 • 40% pacientů jsou lidé, kteří často pijí alkohol.
 • 30% - patologie se objevila v důsledku cholelitiázy a blokování vylučovacího kanálu žlázy.
 • 20% - příčinou pankreatitidy byla nadváha.
 • 5% - vrozená patologie trávicího systému vedla k zánětu pankreatu.
 • 4% - dlouhodobá nebo nekontrolovaná léčba jakéhokoliv onemocnění se silnými léky, intoxikace organismu.
 • 1% - příčiny pankreatitidy nejsou instalovány.

Podle světových statistik každoročně onemocní asi 800 lidí na 1 milion světové populace s pankreatitidou.

K čemu lékař požádá o pankreatitidu

Je-li pacient nemocný s pankreatitidou, je hospitalizován, po čemž se jeho lékaři zabývají jeho zdravím:

 • Terapeut zkoumá pacienta: palpaci břicha, aby zjistil polohu a povahu bolesti.
 • Oncologist - zabývá se pacienty, u kterých byly během pankreatického ultrazvuku detekovány novotvary.
 • Resuscitátor chirurga. Pankreatitida se léčí za účasti tohoto specialisty, když byl pacient hospitalizován se symptomy těžkého záchvatu (mdloby, vysoká horečka).
 • Gastroenterolog - zabývá se léčbou pacientů, kteří se zotavují. Kromě léků předepisuje terapeutickou dietu.
 • Endokrinolog - kontroluje průběh pankreatitidy. Zabývá se prevencí komplikací, jako je diabetes.

Terapeut se následně stává ošetřujícím lékařem pacienta, který trpěl zánětem pankreatu.

Pokud zaznamenáte jakékoliv příznaky pankreatitidy, doporučujeme okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. To vám může zachránit život.

Lékař sleduje zdravotní stav žlázy a pravidelně posílá pacienta k vyšetření do úzkých odborníků.

Diagnostické metody a nezbytné analýzy

Lékař diagnostikuje akutní nebo chronickou pankreatitidu na základě výsledků vyšetření pacienta. Pro přesnou diagnózu onemocnění je pacient předepsán:

 • Biochemický a úplný krevní obraz.
 • Analýza moči a výkalů.
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny.
 • X-ray pankreatu.
 • Vyšetření sliznice gastrointestinálního traktu (endoskopická procedura).
 • Vyšetření žlučníku, vylučovacích kanálků žlázy (postup ERCP).

Pankreatitida má příznaky podobné těm jiných chorob trávicího systému - akutní střevní obstrukce, vředy. Některým pacientům proto může být předepsána diferenciální diagnostika, aby se odhalily patologické příznaky charakteristické pouze pro onemocnění pankreatu.

Jak léčit akutní pankreatitidu

Léčba akutní pankreatitidy vyžaduje integrovaný přístup, proto je pacient hospitalizován se zánětem pankreatu. Po provedení přesné diagnózy ošetřující lékař vytvoří individuální léčebný režim pro pacienta.

Úleva od bolesti

V akutní formě existuje výrazný syndrom bolesti. V tomto případě začněte léčit pankreatitidu analgetiky (Baralgin, Pentalgin, Analgin) a antispasmodiky (No-spa, Papaverine). Rychle uvolňuje lék proti bolesti Atropin ve formě subkutánních injekcí. Představte to pacientovi, který má ambulanci.

Mír

Pacientovi hospitalizovanému s akutním záchvatem pankreatu je zajištěn kompletní odpočinek. Pacient je umístěn na posteli. Doporučují mu, aby přitiskl kolena k hrudi, což snižuje bolest.

Úplně vyléčit pankreatitidu je nemožné. Vše, co mohou lékaři udělat, je zmírnit bolest a zastavit zánětlivý proces a pak průběžně provádět udržovací léčbu.

Na oblast žlázy se aplikuje ledově studený obklad, který také přispívá k úlevě od bolesti.

Půst

V případech akutního zánětu slinivky břišní je pacientovi předepsána terapie nalačno:

 • První 2-3 dny hospitalizace pije pacient pouze teplé boky nebo teplou nesycenou minerální vodu (Borjomi, Essentuki č. 17, Narzan). Studená kapalina je přísně kontraindikována, protože její použití vede k záchvatům bolesti.
 • Ve 3. nebo 4. den je pacientovi dán kousek polévky z mleté ​​zeleniny a bez soli (mělo by být nejméně 7 jídel).
 • Pátý den je pacientovi předepsána dietní tabulka č. 5.

Během remise (oslabení nebo úplné vymizení symptomů onemocnění) lékaři doporučují odmítnout jídlo jednou týdně za účelem prevence.

Jak léčit chronickou pankreatitidu

Při zánětu chronické pankreatitidy je pacientovi předepsána léčba zaměřená na odstranění příčiny zánětlivého procesu. Ve fázi exacerbace patologie se pacient dostává do terapeutické diety, užívá léky, které zmírňují bolest a zánět, a podstoupí léčbu vitaminem.

Chronická strava

Téměř vždy pomáhá zmírnit příznaky léčby pankreatitidy. Proto v případě chronické formy patologie lékaři doporučují svým pacientům používat přípravky obsahující velké množství vitamínů. Lékařská výživa zahrnuje úplné odmítnutí mastných, smažených potravin, alkoholu.

Pacient by měl jíst pouze produkty, které tvoří dietu č. 5, přičemž ve stejnou dobu užívá jídlo 3x denně. První 2 dny od nástupu exacerbace je lepší zdržet se jídla. Můžete pít non-sladký a slabý čaj, alkalické minerální vody, ale bez plynu, odvar z šípky.

Jak odstranit bolest

Při pankreatitidě slinivky břišní je bolest zmírněna narkotickými (nesteroidními) analgetiky, jako je paracetamol a ibuprofen. Pro silnou bolest je pacientovi předepsán Ketanov nebo narkotický analgetik Promedol.

Drogy

Kromě analgetik jsou pacientům s chronickou formou onemocnění předepisovány pankreatické enzymy (Creon, Pankreatin). Poté, co lék začne aktivně působit, zlepšuje se zažívací proces a snižuje se zátěž žlázových tkání.

Nezávisle na přípravcích enzymů je zakázáno! Jsou předepsány pouze lékařem, s přihlédnutím k vlastnostem onemocnění.

Také v období exacerbace chronické patologie by měl pacient užívat léky, které blokují receptory histaminu (famotidin, ranitidin), aby zajistily funkční zbytek slinivky břišní a zabránily alergické reakci.

Lidová léčba

Terapie zánětu pankreatu s dietou a léky je často doplněna lidovými prostředky. Nejúčinnější protizánětlivé recepty:

 • Každý den po dobu 14 dnů budete muset pít na prázdný žaludek 0,5 šálků čerstvé bramborové šťávy, a po 5 minutách - 200 ml kefíru. Udělejte si pauzu po dobu 2 týdnů, pak opakujte léčbu pankreatu.
 • 30 minut před jídlem, vezměte 1 lžičku. thistle semen prášek (3 krát denně). Průběh léčby by měl trvat nejméně 2 měsíce.
 • Půl hodiny před jídlem během měsíce vypijte 100 ml čerstvého zelného džusu (3x denně).

Mělo by to být opatrné. léčit léčbu pankreatitidy s bylinnými odvarů, protože téměř každá léčivá rostlina má vedlejší účinky a některé z nich jsou jedovaté.

Terapeutická gymnastika a životní styl

Pro zlepšení stavu pankreatu po propuštění můžete využít speciální fyzikální cvičení:

 • Zhluboka se nadechněte, pak vydechněte, zadržte dech, absorbujte břicho, počítejte do 3 a uvolněte svaly.
 • Opakujte cvičení z prvního odstavce, ale žaludek se nafoukne a nezatáhne, pak se uvolněte.
 • Vdechování, pauza na 1 sekundu, pak pokračujte v inhalaci, mírně vyboulená břišní stěna. Udělejte druhou pauzu a nafoukněte břicho, pak musíte ostře uvolnit svaly a nakreslit břišní stěnu. Vydechněte a uvolněte břišní svaly.

Tato terapeutická gymnastika by měla být prováděna 2x denně.

Kromě dechových cvičení je pacientovi doporučeno denně chodit na čerstvém vzduchu 1,5 hodiny po jídle.

Pokud je to možné, navštivte bazén (plavání 15-30 minut). Jízda ne více než 20 minut denně na kole.

Je možné se vyrovnat s pankreatitidou doma

Pankreatitida je léčena tvrdě, tak sama se vyrovnat s touto patologií nebude fungovat. Samoléčba může způsobit smrt nebo invaliditu osoby.

Při absenci řádné léčby vede onemocnění ke komplikacím:

 • diabetes;
 • chronické otravy těla;
 • tvorbu cyst a abscesů v pankreatu;
 • obstrukční žloutenka;
 • nekróza přilehlých orgánů;
 • smrtelného výsledku.

Pozdní komplikace akutního zánětu slinivky břišní, které mohou vést k smrti, se nejčastěji projevují vnitřním krvácením, tvorbou píštělí a abscesů v tkáních trávicího systému.

Prevence

Chcete-li zabránit pankreatitidě, musíte správně organizovat dietu a tvoří menu. Dobré výsledky získává každoroční lázeňská léčba a včasné vyšetření gastroenterologem (1 krát za 6 měsíců).