Image

Diabetes

Popis prezentace jednotlivých snímků:

Diabetes mellitus (diabetes mellitus) Systémové heterogenní onemocnění způsobené absolutním (1 typem) nebo relativním (2 typem) nedostatkem inzulínu, který zpočátku způsobuje porušení metabolismu sacharidů, a poté všech typů metabolismu, což nakonec vede k porážce všech funkčních systémů těla..

CYKOVÉ DIABETY TYP 2 je porucha metabolismu sacharidů způsobená převážně inzulínovou rezistencí a relativním nedostatkem inzulínu nebo převládající defektem sekrece inzulínu s inzulínovou rezistencí.

Etiologie Virová infekce (předpokládaná u diabetu 1. typu); 2. Antigeny HLA systému (predispozice na diabetes typu 1); 3. Protilátky proti antigenům Langerhansových ostrůvků (potvrzené diabetem 1. typu); 4. Nadměrná výživa (prokázaná diabetem 2. typu).

V Rusku oficiálně zaregistrovalo cukrovku více než 3 miliony lidí, reálný počet je 6-8 milionů. (4-5%)

Zaznamenaná a aktuální prevalence diabetu 2. typu podle věkových skupin

Rizikové faktory pro diabetes mellitus typ 2 dědičné predispozice patologické těhotenství (toxikóza, spontánní potraty, velké mrtvé plodu) děti narozené s tělesnou hmotností vyšší než 4,5 kg a jejich matky obezita hypertenze, ateroskleróza a její komplikace emocionální stres hyperlipidemie hyperinzulinémie prevalence rafinovaných produktů nedostatek potravy z hrubých vláken).

Příčinou invalidity a smrti jsou mikro a makrovaskulární komplikace.

Mezi příčiny úmrtí patří cukrovka třetí po kardiovaskulárních a onkologických onemocněních.

Multicentrická prospektivní studie diabetu mellitus UKPDS v době klinického debutu diabetu 2. typu, pouze 50–60% celkové hmotnosti β buněk pankreatu aktivně vylučuje inzulín; -6 let před nástupem diabetu můžete diagnostikovat časné stadium diabetes mellitus - poruchu glukózové tolerance (IGT).

Stížnosti: 1) Žízeň; 2) Polyurie; 3) Úbytek hmotnosti (diabetes typu 1); 4) Furunkulóza; 5) svědění kůže; 6) Ztráta zraku.

Externí výzkum - Rozšíření kapilár tváří, čela, brady (rubeózy). - Žlutá barva dlaní, chodidel (metabolismus vitaminu A je narušen). - Odlupování kůže, poškrábání. - Svalová atrofie.

Kardiovaskulární systém: (urychlený vývoj aterosklerózy): - IHD, infarkt myokardu; - Ischemická mrtvice; - ischemické poškození končetin až po gangrénu; - arteriální hypertenze.

Trávicí systém: - gingivitida; - stomatitida; - snížení funkce žaludku; - tuková hepatóza.

Močový systém: - diabetická nefropatie: - selhání ledvin; - nefrotický syndrom.

Respirační systém: pneumonie (často s tvorbou abscesů); bronchitida. Poškození očí: diabetická retinopatie. Porážka pohybového aparátu: diabetická noha.

Komplikace Systémové komplikace: poškození kardiovaskulárního systému, ledvin, očí, nervového systému. Ii. Komplikace průběhu diabetu: - ketoacidotická kóma, - hyperosmolární kóma; - hypoglykemická kóma; - hyperlaktakidemická kóma.

Kritéria pro včasnou diagnózu diabetes mellitus Potenciální diabetes nebo prediabetes (spolehlivé rizikové skupiny): - neexistují klinické projevy onemocnění; - normální hladina cukru v krvi; - normální GTT; - neexistuje glukosurie; „Ale hyperinzulinémie a kompenzační hyperplazie β-buněk pankreatu jsou detekovány.

Kritéria pro včasnou diagnózu diabetes mellitus Porušení tolerance glukózy (latentní diabetes mellitus): - neexistují klinické projevy diabetu; - neexistuje glykosurie; - obsah cukru v krvi na prázdném žaludku zůstává normální, ale po nadměrné konzumaci cukrovinek se zvyšuje glykémie v různých stresových podmínkách a cukr se objevuje v moči; - při zkoušce na glukózovou toleranci dochází k porušení glykémie. (GTT)

Indikace pro GTT Blízcí příbuzní pacientů s diabetem. Osoby s nadváhou (BMI> 27 kg / m2) Osoby s epizodickou glukosurií a hyperglykemií zjištěné ve stresových situacích (operace, zranění, nemoci). Lidé s chronickým onemocněním jater, ledvin, kardiovaskulárního systému. Lidé s projevy metabolického syndromu Pacienti s chronickým periodontálním onemocněním a furunkulózou. Osoby s neuropatiemi neznámé etiologie. Lidé se spontánní hypoglykemií. Pacienti užívající dlouhodobě diabetická léčiva (syntetické estrogeny, diuretika, kortikosteroidy atd.). Zdraví lidé starší 45 let (doporučuje se, aby byli vyšetřováni alespoň jednou za dva roky). Glykémie na prázdném žaludku není> 6,1 mmol / l

Indikace pro GTT Ženy, které měly potrat, předčasný porod, porod mrtvý nebo velký plod (nad 4,5 kg). Matky dětí s malformacemi. Ženy, které měly během těhotenství těhotenský diabetes.

Indikace pro GTT Lidé trpící arteriální hypertenzí (> 140/90 mm Hg.). Osoby se zvýšenými hladinami lipoproteinového cholesterolu s nízkou hustotou. Lidé, kteří mají hladinu triglyceridů 2,8 mmol / l. Osoby s aterosklerózou, dnou a hyperurikémií.

Všichni lidé, kteří jsou v těchto rizikových skupinách, musí stanovit glukózovou toleranci, i když jsou hladiny glukózy v krvi nalačno v normálním rozmezí.

Podmínky pro provádění zkoušek GTT nejméně tři dny před zkouškou by měly dodržovat normální dietní režim (s obsahem sacharidů> 125-150 g denně) a dodržovat obvyklé fyzické aktivity; studie se provádí ráno na lačný žaludek po celonočním přenocování nejméně 8 hodin a ne déle než 14 hodin (v této době je zakázáno kouřit a užívat alkohol); v průběhu testu by měl pacient ležet nebo sedět tiše, nekouřit, ne superkolou a nedělat fyzickou práci;

Omezení testu GTT se nedoporučují po a během stresových účinků, oslabujících onemocnění, po operacích a porodu, při zánětlivých procesech, alkoholické cirhóze jater, hepatitidě, během menstruace, při onemocněních gastrointestinálního traktu s poruchou absorpce glukózy; V perioperačním období, akutní stavy (mrtvice, AMI) před testem, je nutné vyloučit léčebné postupy a medikace (adrenalin, glukokortikoidy, antikoncepce, kofein, diuretický thiazid, psychotropní léčiva a antidepresiva);

Falešně pozitivní výsledky jsou pozorovány s hypokalemií, dysfunkcí jater, endokrinopatií

Diagnostická kritéria pro hodnocení GTT (WHO expertní výbor pro diabetes, 1999) Koncentrace glukózy, mmol / L (mg%) Plná krev Kapilární žilní kapilární žilní kapilární plazma Diabetes na prázdný žaludek a / nebo> 6.1> 6.1> 7.0> 7 0 Po 2 hodinách po nanesení 75 g. glukóza> 10,0> 11,1> 11,1> 12,2 Poškozená tolerance glukózy Na lačný žaludek a

Přibližně 1,5–7,3% lidí s IGT se každoročně vyvíjí diabetes typu 2.

Glykémie nalačno 5,6 mmol / l a více zvyšuje riziko transformace NTG u diabetu 2. typu o 3,3 krát

Metody prevence diabetu Dodržování nízkokalorické diety obsahující.

Farmakoekonomická účinnost prevence diabetes mellitus 2 (J. Caro (2002)) náklady na léčbu 1 pacienta s diabetem typu 2 po dobu delší než 10 let je: • žádné komplikace - 10 tisíc dolarů ročně; • v přítomnosti makroangiopatie - 25 tisíc dolarů ročně; • v přítomnosti mikro- a makroangiopatie - 40 tisíc dolarů ročně.

Nejúčinnější a nejlevnější léčbou je včasná detekce a prevence.

Diabetes - prezentace

Prezentace byla zveřejněna před 2 lety uživatelem Anna Zhukovskaya

Související prezentace

Prezentace na téma: "Diabetes mellitus" - přepis:

Diabetes mellitus je skupina endokrinních onemocnění vznikajících v důsledku absolutní nebo relativní nedostatečnosti hormonu inzulínu, v důsledku čehož se hyperglykémie vyvíjí s trvalým zvýšením glukózy v krvi.

4 Existují dva typy onemocnění: První typ: lidé do 40 let trpí, tenký. Tělo produkuje protilátky, které ničí buňky pankreatu, které produkují inzulín. Pro udržení hladiny inzulínu v krvi se injekce podává subkutánně stříkačkou s každým jídlem. Z tohoto typu nelze zcela vyléčit. Je velmi důležité dodržovat přísnou dietu, zcela vyloučitelné sacharidy (cukr, sladkosti, ovocné šťávy, cukr obsahující nealkoholické nápoje) jsou vyloučeny ze stravy. Druhý typ: trpět po 40 letech, kompletní. Dochází ke ztrátě citlivosti buněk na inzulín a nadbytku živin v nich. Použití inzulínu k léčbě obvykle není nutné. Pacientovi je předepsána dieta a doporučuje se postupně snižovat hmotnost tak, aby se dosáhlo normální hmotnosti, která musí být udržována po celý život.

5 Příčiny nemoci: Dědičnost. Obezita. Řada onemocnění, která přispívají k porážce beta buněk, které jsou zodpovědné za produkci inzulínu. Taková onemocnění zahrnují onemocnění pankreatu - rakovinu pankreatu, onemocnění jiných žláz s vnitřní sekrecí. Virové infekce (rubeola, plané neštovice, epidemická hepatitida, chřipka atd.). Věk S věkem každých deset let se riziko diabetu zdvojnásobí. Další onemocnění, jako je hyperfunkce nadledvinek, chronická pankreatitida, zvýšené hladiny kontrainzulárních hormonů, nádory.

6 Proč je vysoká hladina glukózy v krvi škodlivá? Se zvýšenou hladinou glukózy dochází: Transformace glukózy na tělesný tuk, což vede k obezitě; Glykosylace („cukr“) proteinů buněčných membrán. Narušuje normální strukturu všech vnitřních orgánů: mozku, srdce, plic, jater, žaludku a střev, svalů a kůže; Aktivace sorbitolu je nový způsob ukládání glukózy. Když k tomu dojde, toxické sloučeniny, které způsobují specifické poškození nervových buněk, což je základem diabetické neuropatie; Porážka malých a velkých plavidel. To je způsobeno progresí ložisek cholesterolu. Výsledkem je diabetická mikroangiopatie vnitřních orgánů, očí, angiopatie dolních končetin.

7 Příznaky onemocnění: Perzistentní sucho v ústech; Pocit žízně s neschopností uspokojit ji; Zvýšená diuréza - znatelné zvýšení dávky a celkové vylučované moči denně; Snížení nebo prudký nárůst hmotnosti a tělesného tuku; Těžké svědění kůže a suchost; Zvýšený sklon k pustulárním procesům na kůži a měkkých tkáních; Svalová slabost a nadměrné pocení; Špatné uzdravení všech ran.

Mezi hlavní projevy komplikovaného diabetu patří: Porucha zraku; Bolesti hlavy a neurologické abnormality; Bolesti srdce, zvětšení jater, pokud nebyly zaznamenány před nástupem diabetu; Bolest a znecitlivění dolních končetin s poruchou chůze; Snížená citlivost kůže, zejména nohou; Vzhled ran, které se dlouho neuzdravují; Progresivní zvýšení krevního tlaku; Opuch obličeje a nohou; Vzhled pachu acetonu od pacienta; Stupefaction. Výskyt charakteristických příznaků diabetu nebo vývoj jeho komplikací je alarmovým signálem, který indikuje progresi onemocnění nebo nedostatečnou lékařskou korekci.

11 Stupně diabetes mellitus: 1. Diabetes mellitus prvního stupně (příznivý průběh onemocnění. Diabetes je plně kompenzován, hladina glukózy je normální, glukosurie je nepřítomná (glukóza je vylučována močí), hodnoty hemoglobinu jsou normální, nejsou zde žádné známky komplikací diabetu. pomocí dietní terapie a užíváním speciálních drog); 2. Diabetes mellitus druhého stupně (částečná kompenzace diabetu. Existují známky komplikací diabetu a poškození typických orgánů: oči, ledviny, srdce, krevní cévy, nervy, dolní končetiny. Hladina glukózy není mírně zvýšena. Glykosurie není detekována. zvýšení); 3. Diabetes mellitus třetího stupně (progrese a nemožnost kontroly léků. Je zaznamenána zvýšená hladina glukózy, perzistentní glukosurie, vysoká proteinurie (přítomnost proteinu v moči), zjevné projevy poškození orgánů, zvýšená hladina hemoglobinu); 4. Diabetes mellitus čtvrtého stupně (absolutní dekompenzace procesu a vývoj těžkých komplikací. Současně se zvyšuje hladina glykémie na kritická čísla. Progresivní proteinurie. Vývoj renálního selhání, diabetické vředy, gangréna končetin. Sklon k rozvoji diabetické kom).

12 Komplikace a důsledky diabetes mellitus: kóma; Edema; Vysoký / nízký krevní tlak; Bolest v nohou; Trofické vředy; Gangrene

13 Prevence diabetes mellitus: Bohužel není vždy možné ovlivnit nevyhnutelnost nástupu diabetes mellitus 1. typu. Koneckonců, hlavní důvody pro to jsou dědičný faktor a menší viry, které každý člověk narazí. Ale nemoc se vůbec nevyvíjí. Předvídané - ozbrojené, takže prevence diabetu nikomu neublíží. K dokončení preventivních opatření patří: Normalizace tělesné hmotnosti; Kontrola arteriální hypertenze a metabolismu lipidů; Správná frakční dieta s minimálním obsahem sacharidů a tuků schopných snadného trávení; Dávka cvičení. Předpokládejme, že boj proti fyzické nečinnosti a odmítnutí nadměrného zatížení.

14 Je možné léčit cukrovku? Otázka možnosti úplného vyléčení cukrovky dnes je považována za nejednoznačnou. Složitost situace spočívá v tom, že je velmi obtížné vrátit to, co již bylo ztraceno. Podle oficiálního léku nelze diabetes mellitus typu 1 a perzistentní formy diabetu 2. typu zcela vyléčit. Kontinuální léčba však může zabránit nebo zpomalit progresi komplikací diabetu. Koneckonců jsou pro člověka nebezpečné. Proto je nesmírně důležité zapojit se do pravidelného sledování hladin glukózy v krvi a sledovat účinnost terapeutických opatření.

15 Přibližná dieta pro diabetického pacienta:

Prezentace na téma "Diabetes"

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Recenze

Přehled prezentace

Prezentace pro žáky na téma "Diabetes" v medicíně. pptCloud.ru je šikovný adresář s možností stažení prezentace powerpoint zdarma.

Obsah

Plán: Cukrovka; Příznaky; Druhy diabetu; Přístroje pro měření cukru; Jak rozpoznat diabetes; Diagnóza diabetu;

Cukr cukrovka

Cukr cukrovka je onemocnění endokrinního systému, který je charakterizován nedostatečnou hladinou v těle slinivky břišní - inzulín a vyvíjející se v pozadí tohoto narušení sacharidy, bílkovinami a tukem. Porušení metabolismu sacharidů významně zvýšilo obsah cukru v krvi.

Příznaky

Zvýšení množství spotřebované kapaliny Zvyšuje množství moči, se kterou je cukr odstraněn. Celková tělesná únava, snížená výkonnost a odolnost vůči infekcím organismy.

Typ I - závislý na inzulínu. V tomto případě se produkuje málo inzulínu nebo se ion nevytváří vůbec. Při výskytu této formy diabetu je prigenetická k nespravedlnosti, většina z nich hraje virové infekce, faktory prostředí, nutriční chyby. TYPY DIABETŮ

Typ II není závislý na inzulínu, slinivka břišní neprodukuje inzulín, ale organismus reaguje negativně na účinky hormonu, což vede k relativnímu nedostatku inzulínu.

Přístroje pro měření obsahu cukru v krvi.

Jak rozpoznat první známky diabetu

Jak můžete získat diabetes Pankreatické onemocnění Virové infekce Obezita Dědičnost

Diagnóza diabetu mellitus Diagnóza diabetu se provádí na základě krevního testu na obsah cukru (glykémie. Pokud má pacient příznaky typické pro diabetes mellitus (žízeň, silné močení, hlad nebo ztráta hmotnosti), postačuje krevní test na cukr. diabetes mellitus.

Vyloučit sladké, moučné, alkoholické, smažené a kořeněné pokrmy, majonézu; Konzumujte celozrnný chléb; Snížení příjmu kalorií; Frakční 5-6 jídla denně; Denní používání nízkotučné odrůdy masa a ryb;

Dieta pro diabetes typu 2

Snídaně: Vejce - 2 ks, Vařené vařené maso s dušenou cuketou Káva nebo čaj s mlékem Máslo (10 g) a 2 plátky žitného chleba

Oběd: Rybí polévka nebo masový vývar s masovými kuličkamiMazané dušené maso s dušeným zelím, čerstvá jablka nebo želé kompótu

Večeře: Zelí rohlíky s masem nebo treskou v nakládaném čaji nebo heřmánkovém čaji

Diabetes je každoročně pozorován u 6% lidí po celém světě; Každých 10 let se počet lidí s diabetem zdvojnásobí; Normální hladina cukru v krvi je ráno od 70 do 110 ml / den (3,3 - 5,5 mol / l) a po jídle od 120 do 140 ml / d; Ve starověku lékaři diagnostikovali cukrovku, ochutnali moč a pokud byla sladká, byla považována za příznak onemocnění; První zmínka o diabetes, sahá až do roku 1500 př.nl, a byl nalezený ve starověkém egyptském papyru; Diabetes může zranit zvířata, například kočky.

Prezentace diabetu

Prezentaci Diabetes si můžete zdarma stáhnout na našich webových stránkách. Předmět prezentace: Medicína. Barevné snímky a ilustrace vám pomohou zaujmout své spolužáky nebo publikum. Chcete-li zobrazit obsah prezentace, použít přehrávač nebo chcete-li stáhnout prezentaci, klikněte na příslušný text pod přehrávačem. Prezentace obsahuje 12 snímků.

Prezentační diapozitivy

Diabetes mellitus je onemocnění endokrinního systému, které je charakterizováno nedostatečnou hladinou v těle pankreatického hormonu - inzulínem a vyvíjejícím se na pozadí tohoto porušení metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků. Narušení metabolismu sacharidů znamená významné zvýšení hladiny cukru v krvi.

Diabetický pacient je neustále žíznivý a konzumuje velké množství tekutiny. Se vzrůstajícím množstvím spotřebované tekutiny se zvyšuje množství moči, ze které se cukr odstraňuje. Pacient začne pociťovat celkovou slabost, snižuje svou pracovní schopnost a odolnost těla vůči infekcím.

Typ I - závislý na inzulínu. V tomto případě se vytváří málo inzulínu nebo se vůbec nevytváří. Při výskytu této formy diabetu s genetickou predispozicí hrají velkou roli virové infekce, faktory prostředí, nutriční chyby.

Typ II - nezávislý na inzulínu, slinivka břišní nadále produkuje inzulín, ale tělo reaguje špatně na vliv hormonu, což vede k relativnímu nedostatku inzulínu.

Přístroje pro měření hladiny cukru v krvi.

Diabetes u dětí.

Pro rychlý rozvoj diabetu, a to u dětí je to často tak, je charakterizována zvýšenou chuť k jídlu, zejména na začátku onemocnění. Ale navzdory skutečnosti, že dítě jí hodně a pije, ztrácí váhu, stěžuje si na slabost, sucho v ústech. Pokud nezačnete léčbu, život ohrožující stav se může náhle rozvinout - diabetická kóma se ztrátou vědomí, srdečním selháním a poruchou funkce ledvin. U některých dětí se onemocnění nevyvíjí tak rychle a projevuje se takovými příznaky, jako jsou časté hnisavé kožní léze, zánět vnějších pohlavních orgánů, zánět dásní.

Aby se zabránilo závažným komplikacím, jsou hladiny cukru v krvi sníženy. V případě inzulín-dependentního diabetes mellitus dostávají pacienti denně injekce inzulínu a v případě inzulínu nezávislých léků snižujících cukr. Předepisuje také přísné diety, které významně snižují hladinu cukru, normalizují pohodu a zabraňují vzniku různých komplikací v budoucnu. S přísným dodržováním všech lékařských předpisů může být tato choroba kontrolována a udržována normální pracovní kapacita a plnohodnotná životní úroveň.

Co je to diabetes? Kolik typů diabetu? Charakterizujte typ I a II.

Prezentace na téma: Diabetes

Diabetes mellitus je...... - Jedná se o onemocnění způsobené absolutní nebo relativní nedostatečností inzulínu a charakterizované porušením metabolismu uhlohydrátů se zvýšením množství glukózy v krvi a moči, jakož i dalších metabolických poruch.

Diabetes mellitus je...... - Jedná se o chronické onemocnění charakterizované zhoršeným metabolismem na prvním místě sacharidů (totiž glukózy), stejně jako tuku. V menší míře proteiny.

Diabetes mellitus 1. typu se může objevit v různých věkových skupinách, i když podle statistik je u mladých lidí mladších 30 let, dětí a mladistvých pravděpodobnější, že onemocní. Snížená sekrece a syntéza inzulinových buněk, destrukce pankreatických buněk jsou příznaky diabetes mellitus tohoto typu.

Rizikové faktory infekce; stres; sedavý způsob života; nezdravá strava; autoimunitní onemocnění; dědičnosti.

Symptomy Ztráta zrakové ostrosti Renální selhání Bolest a necitlivost v končetinách Zvýšený cholesterol v krvi => infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda

Léčba Denně určují hladinu glukózy v krvi Injekce inzulínu Výživa by měla být vyvážená (zahrnout do stravy rostlinných a nízkokalorických potravin) Cvičení Chodit pod širým nebem.

Inzulín podobný inzulínu podobného přírodnímu inzulínu Krátkodobě působící inzulin Inzulín (střednědobé trvání) Insulin (Monodar-Ullong) Dlouhodobě působící kombinovaná léčiva

Prevence Zahrnout potraviny obsahující vitamíny a minerální látky ve stravě, odstranit sladkosti a moučné výrobky.Jíst více vlákniny-bohaté potraviny a rostlinná vlákna.Pro posílení svalové, srdeční a cévní systém, cvičení by mělo být provedeno.

Diabetes mellitus typu 2 Diabetes mellitus nezávislý na inzulínu (typ 2) je endokrinní onemocnění charakterizované hyperglykemií (zvýšená hladina cukru v krvi). Hlavní příčinou diabetu - porušení interakce tkáňových buněk těla s inzulínem - hormon pankreatu. Je častější než diabetes 1. typu. Od toho se liší od "měkkého" konce. Ženy po 40 letech jsou převážně nemocné s tendencí k metabolickému syndromu.

Rizikové faktory Obezita Nesprávná výživa Nízká fyzická námaha Děti narozené s hmotností vyšší než 4500 g Necitlivost na působení inzulínu Porucha citlivosti pankreatických buněk na glukózu

Klasifikace 1) Podle závažnosti se vyskytují: mírná, středně závažná, závažná onemocnění 2) Podle stupně kompenzace metabolismu uhlohydrátů se rozlišují následující fáze: kompenzace, subkompenzace a dekompenzace 3) Podle výskytu onemocnění (komplikací) způsobených diabetem: angiopatie, artropatie, encefalopatie atd.

Komplikace Hyperglykémie (zvýšení hladiny glukózy v krvi nad 50 mmol / l může vést k hyperglykemické kómě) Hypoglykémie (snížení hladiny glukózy v krvi pod 3,3 mmol / l až do stavu hypoglykemické kómy) Nejčastější komplikací diabetu je angiopatie. Polyneuropatie je doprovázena paralýzou, parézou (částečnou paralýzou), bolestí nervů atd.

Komplikace Oftalmopatie je předčasný vývoj šedého zákalu, poškození sítnice. Artropatie se projevuje v onemocnění kloubů: jejich pohyblivost je omezená, bolest a „křupání“ jsou narušeny, zvyšuje se viskozita intraartikulární tekutiny atd. Neuropatie se projevuje při onemocněních ledvin. Ve fázi dekompenzace se vyvíjí renální selhání.

Symptomy Žízeň Polyurie (nadměrné močení) Svalová slabost se projevuje jen mírně Obezita Hypercholesterolémie hypertenze Suchá kůže a vagina Špatné hojení ran Diabetická noha Snížená ostrost zraku Svědění

Léčba Fyzická aktivita Normalizace tělesné hmotnosti Dietní terapie (nezahrnuje sacharidy) Léky, které snižují inzulínovou rezistenci (metformin, rosiglitazon) Léky, které zvyšují sekreci inzulínu (repaglinid, nateglinid) léky, které snižují absorpci monosacharidů do krve střevní stěnou (nAglinid) léky, které snižují absorpci monosacharidů do krve střevní stěnou (naglinidem) léky, které snižují absorpci monosacharidů do krve střevní stěnou (naglinidem) léky, které snižují absorpci monosacharidů do krevní stěny střevní stěnou (střevem)

Prevence Udržujte váhu v normálním rozmezí. Pravidelně zatěžujte se jakýmkoliv cvičením, které zvyšuje tepovou frekvenci. Jezte správně. Ve stravě by měly být přítomny následující potraviny: zelenina, libové maso, obiloviny, celozrnné pečivo.

Prezentace na diabetes mellitus (PPT)

MINISTERSTVO ZDRAVÍ RUSKÉ FEDERACE: „Odhoďte metr a testovací proužky. Žádné další Metformin, Diabeton, Siofor, Glucophage a Januvia! Dopřejte si to. "

Diabetes typu 2

Tato prezentace ve formátu PPT v přístupné formě říká, co je diabetes typu 2. Jaké jsou jeho znaky a příznaky, příčiny vzniku. Formuláře. Léčba hypoglykemickými léky, inzulínová terapie. Základy výživy u diabetu 2. typu: co jíst, co ne, co je nežádoucí. Dietní terapie. Jaká fyzická zatížení jsou uvedena a v jakém množství a která jsou kontraindikována. Jaké jsou možné komplikace a jaké vnitřní orgány ovlivňují.

Stáhnout prezentaci - c - 2,1 Mb

Diabetes typu 1 a typu 2 - prezentace

Prezentace v PPT (Power Point) na téma - Vše o diabetu. Klasifikace diabetu. Obezita, diabetes a metabolický syndrom. Typ 1 (IDDM), typ 2 (NIDDM), gestační (faktory a vývojová rizika). Detekce, diagnostika a prevence (primární a sekundární). Příčiny, příznaky a příznaky. Diabetes insipidus. Léčba. Komplikace (ketoacidóza, nefropatie, neuropatie, diabetická noha. Hypo a hyperglykémie. Doporučení pro výživu a dietu.

Stáhnout prezentaci Vše o diabetu - c - 1,82 Mb

Pozdní komplikace diabetu 2. typu

Lékárny opět chtějí peníze na diabetiky. Je to rozumná moderní evropská droga, ale mlčí o ní. To je.

Prezentace na téma "Pozdní akutní komplikace u diabetu 2. typu v praxi terapeuta" ve formátu PPT. Byly zváženy takové momenty jako: diabetická ketoacidóza (DKA, diabetická ketoacidotická kóma), provokativní faktory, klinické symptomy, abdominální syndrom, klasifikace, laboratorní testy a měření, léčba DKA (základní složky, laboratorní monitoring, instrumentální studie, terapeutické zákroky atd.) ).

Stáhnout prezentaci - c - 2,77 Mb

Trpěl jsem cukrovkou 31 let. Teď zdravý. Tyto kapsle jsou však pro obyčejné lidi nepřístupné, lékárny je nechtějí prodávat, není pro ně výhodné.

Zpětná vazba a komentáře

Mám diabetes typu 2 - nezávislý na inzulínu. Přítel mi doporučil snížit hladinu cukru v krvi pomocí DiabeNotu. Objednáno přes internet. Začněte příjem. Sleduji laxní dietu, každé ráno jsem začal chodit 2-3 km pěšky. Během posledních dvou týdnů jsem si všiml hladkého poklesu cukru přes metr ráno před snídaní z 9,3 na 7,1 a včera dokonce na 6,1! Pokračuji v preventivním kurzu. O úspěších dosáhnete svého cíle.

Margarita Pavlovna, teď také sedím na Diabenot. SD 2. Opravdu nemám čas na dietu a chůzi, ale nemám zneužívání sladkých a sacharidů, myslím, že XE, ale vzhledem k věku, cukr je stále zvýšena. Výsledky nejsou tak dobré jako vy, ale pro 7,0 cukru nevyšlo za týden. Jak měříte cukr glukometrem? Ukazuje vám v plazmě nebo v plné krvi? Chci porovnat výsledky z užívání léku.

Prezentace ve třídě, vše je tam a je k dispozici písemně)

Prezentace medicíny na téma "Diabetes" ke stažení zdarma

Text snímku: Diabetes mellitus (diabetes mellitus) Systémové heterogenní onemocnění způsobené absolutním (1 typem) nebo relativním (2 typem) inzulínovým nedostatkem, který zpočátku způsobuje porušení metabolismu sacharidů, a poté všech typů metabolismu, což nakonec vede k porážce všech. funkčních systémů těla.

Text snímku: porucha metabolismu sacharidů DIABETIC SUGAR TYPE 2 způsobená preferenční inzulínovou rezistencí a relativním nedostatkem inzulínu nebo převládajícím defektem sekrece inzulínu s inzulínovou rezistencí.

Text snímku: Etiologie Virová infekce (předpokládaná u diabetu 1. typu); 2. Antigeny HLA systému (predispozice na diabetes typu 1); 3. Protilátky proti antigenům Langerhansových ostrůvků (potvrzené diabetem 1. typu); 4. Nadměrná výživa (prokázaná diabetem 2. typu).

Text snímku: V Rusku je více než 3 miliony lidí oficiálně nemocných diabetem, reálný počet je 6-8 milionů. (4-5%)

Text snímku: Zaznamenaná a aktuální prevalence diabetu typu 2 podle věkových skupin

Slide text: Rizikové faktory pro diabetes mellitus typ 2 dědičné predispozice patologické těhotenství (toxikóza, spontánní potraty, velké mrtvé plodu) děti narozené s tělesnou hmotností vyšší než 4,5 kg a jejich matky obezita hypertonická choroba ateroskleróza a její komplikace emocionální stres hyperlipidemie hyperinzulinémie převaha potraviny (nedostatek potravy z hrubých vláken).

Text snímku: Mikrovaskulární a makrovaskulární komplikace způsobují invaliditu a smrt

Text snímku: Diabetes mellitus patří mezi příčiny smrti třetí po kardiovaskulárních a onkologických onemocněních.

Slide text: Multicentrická prospektivní studie diabetu mellitus UKPDS v době klinického debutu diabetu typu 2 pouze 50-60% z celkové hmotnosti β-buněk pankreatu nadále aktivně vylučuje poruchy metabolismu inzulínu vedoucí k rozvoji diabetu typu 2 se skutečně vyvíjí dlouho před klinickým debutem cukrovka 5-6 let před nástupem diabetu může diagnostikovat časné stadium diabetes mellitus - narušenou glukózovou toleranci (IGT).

Text snímku: Stížnosti: 1) Žízeň; 2) Polyurie; 3) Úbytek hmotnosti (diabetes typu 1); 4) Furunkulóza; 5) svědění kůže; 6) Ztráta zraku.

Text snímku: Externí vyšetření - Expanze kapilár tváří, čela, brady (rubeózy). - Žlutá barva dlaní, chodidel (metabolismus vitaminu A je narušen). - Odlupování kůže, poškrábání. - Svalová atrofie.

Text snímku: Kardiovaskulární systém: (urychlený vývoj aterosklerózy): - IHD, infarkt myokardu; - Ischemická mrtvice; - ischemické poškození končetin až po gangrénu; - arteriální hypertenze.

Text snímku: Trávicí systém: - gingivitida; - stomatitida; - snížení funkce žaludku; - tuková hepatóza.

Text snímku: Močový systém: - diabetická nefropatie: - selhání ledvin; - nefrotický syndrom.

Text snímku: Respirační systém: pneumonie (často s tvorbou abscesů); bronchitida. Poškození očí: diabetická retinopatie. Porážka pohybového aparátu: diabetická noha.

Text snímku: Komplikace Systémové komplikace: poškození kardiovaskulárního systému, ledvin, očí, nervového systému. Ii. Komplikace průběhu diabetu: - ketoacidotická kóma, - hyperosmolární kóma; - hypoglykemická kóma; - hyperlaktakidemická kóma.

Text snímku: Kritéria pro včasnou diagnózu diabetes mellitus Potenciální diabetes nebo prediabetes (spolehlivé rizikové skupiny): - neexistují klinické projevy onemocnění; - normální hladina cukru v krvi; - normální GTT; - neexistuje glukosurie; „Ale hyperinzulinémie a kompenzační hyperplazie β-buněk pankreatu jsou detekovány.

Text snímku: Kritéria pro včasnou diagnózu diabetes mellitus Porucha tolerance glukózy (latentní diabetes mellitus): - neexistují klinické projevy diabetu; - neexistuje glykosurie; - obsah cukru v krvi na prázdném žaludku zůstává normální, ale po nadměrné konzumaci cukrovinek se zvyšuje glykémie v různých stresových podmínkách a cukr se objevuje v moči; - při zkoušce na glukózovou toleranci dochází k porušení glykémie. (GTT)

Text snímku: Indikace pro GTT Blízcí příbuzní diabetických pacientů. Osoby s nadváhou (BMI> 27 kg / m2) Osoby s epizodickou glukosurií a hyperglykemií zjištěné ve stresových situacích (operace, zranění, nemoci). Lidé s chronickým onemocněním jater, ledvin, kardiovaskulárního systému. Lidé s projevy metabolického syndromu Pacienti s chronickým periodontálním onemocněním a furunkulózou. Osoby s neuropatiemi neznámé etiologie. Lidé se spontánní hypoglykemií. Pacienti užívající dlouhodobě diabetická léčiva (syntetické estrogeny, diuretika, kortikosteroidy atd.). Zdraví lidé starší 45 let (doporučuje se, aby byli vyšetřováni alespoň jednou za dva roky). Glykémie na prázdném žaludku není> 6,1 mmol / l

Znění snímku: Indikace pro provedení GTT Ženy, které měly potraty, předčasné porody, porod mrtvých nebo velký plod (nad 4,5 kg). Matky dětí s malformacemi. Ženy, které měly během těhotenství těhotenský diabetes.

Text snímku: Indikace pro GTT Lidé trpící arteriální hypertenzí (> 140/90 mm Hg.). Osoby se zvýšenými hladinami lipoproteinového cholesterolu s nízkou hustotou. Lidé, kteří mají hladinu triglyceridů 2,8 mmol / l. Osoby s aterosklerózou, dnou a hyperurikémií.

Text snímku: Všichni lidé, kteří jsou v uvedených rizikových skupinách, musí určit svou toleranci na glukózu, a to i v případě, že jsou hladiny glukózy v krvi nalačno v normálním rozmezí.

Znění diagnózy: Zkoušené podmínky GTT nejméně tři dny před testem by měly sledovat normální dietu (s obsahem sacharidů> 125-150 g denně) a dodržovat obvyklé fyzické aktivity; studie se provádí ráno na lačný žaludek po celonočním přenocování nejméně 8 hodin a ne déle než 14 hodin (v této době je zakázáno kouřit a užívat alkohol); v průběhu testu by měl pacient ležet nebo sedět tiše, nekouřit, ne superkolou a nedělat fyzickou práci;

Text snímku: Omezení při provádění testu GTT se nedoporučují po a během stresových účinků, oslabujících onemocnění, po operacích a porodech, při zánětlivých procesech, alkoholické cirhóze jater, hepatitidě, během menstruace, při onemocněních gastrointestinálního traktu s poruchou absorpce glukózy; V perioperačním období, akutní stavy (mrtvice, AMI) před testem, je nutné vyloučit léčebné postupy a medikace (adrenalin, glukokortikoidy, antikoncepce, kofein, diuretický thiazid, psychotropní léčiva a antidepresiva);

Text snímku: Falešně pozitivní výsledky jsou pozorovány s hypokalemií, dysfunkcí jater, endokrinopatií

Text snímku: Diagnostická kritéria pro hodnocení GTT (WHO Expert Committee for Diabetes, 1999) Koncentrace glukózy, mmol / L (mg%) Plná krev Kapilární venózní kapilární žilní plazma Plazmatický diabetes nalačno a / nebo> 6,1> 6,1> 7, 0> 7,0 2 h po nanesení 75 g. glukóza> 10,0> 11,1> 11,1> 12,2 Poškozená tolerance glukózy Na lačný žaludek a

Text snímku: Asi 1,5-7,3% lidí s IGT se každoročně vyvíjí diabetes typu 2.

Text snímku: glykémie nalačno 5,6 mmol / l a více zvyšuje riziko transformace NTG na diabetes typu 2 o 3,3 krát

Text snímku: Metody prevence diabetes mellitus Dodržování nízkokalorické diety obsahující

Text snímku: Farmakoekonomická účinnost prevence diabetu 2 (J. Caro (2002)) Náklady na léčbu 1 pacienta s diabetem typu 2 po dobu delší než 10 let jsou: • žádné komplikace - 10 tisíc dolarů ročně; • v přítomnosti makroangiopatie - 25 tisíc dolarů ročně; • v přítomnosti mikro- a makroangiopatie - 40 tisíc dolarů ročně.

Text snímku: Nejúčinnější a nejlevnější léčbou je včasná detekce a prevence.

Prezentace lekce k tématu:
Diabetes u dětí a dospívajících

Vědecké a praktické studium studentů

Stáhnout:

Náhled:

Popisky pro snímky:

STÁTNÍ ROZPOČET profesionální vzdělávací instituce Ministerstva zdravotnictví MOSKVA „Medical College № 5“ BRANCH № 2 Téma: „Diabetes u dětí a dospívajících“ Vystoupili: A. Zykov, drsný A. Leader: Spěváková EA Moskva 2016

Cíl: identifikovat úroveň informovanosti pacientů o diabetu Cíle: Studovat rizikové faktory pro rozvoj diabetu u dětí a dospívajících, charakterizovat rysy průběhu diabetu u dětí a mladistvých, vypracovat kontrolní seznam pro rodiče pacientů a med. personál pro zvýšení povědomí o této nemoci

Diabetes mellitus je onemocnění způsobené relativním nebo absolutním nedostatkem inzulínu, který vede k narušení metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků s rozvojem chronické hyperglykémie Diabetes mellitus je nejnebezpečnější výzvou pro celou světovou komunitu a prioritou národních zdravotnických systémů ve všech zemích světa.

RIZIKOVÉ FAKTORY VE DĚTECH VĚK: Vysoká porodní hmotnost (více než 4 100 g) Dědičnost Ptosis je věk diabetu u identických dvojčat Chronická pankreatitida Spontánní hypoglykemické stavy Nemoci s vysokými hladinami protizánětlivých hormonů (tyreotoxicita) Srdeční tepová frekvence Tepová frekvence pro srdeční tep

Vlastnosti diabetu u kojenců Nemoc se projevuje ostrou úzkostí, děti dychtivě popadnou prsa (bradavku) Tělesná hmotnost je snížena Lepkavá moč, neobvyklá, protože se jedná o „škrobené“ pleny v důsledku ukládání cukerných krystalů na nich Charakteristika přetrvávající plenkové vyrážky, zejména v oblasti vnějších pohlavních orgánů Často, ohniska hnisavé infekce se připojí, tam je tendence k onemocněním horních dýchacích cest

Vlastnosti diabetes mellitus u dětí v předškolním věku a ve školním věku Zvýšený žízeň je charakteristický (pacienti pijí až 5-6 litrů vody denně) Množství vylučované moči denně se zvyšuje na 2-6 litrů Na tvářích, na čele, na horních víčkách, na bradě, na diabetickém červenat se, na kůži suché mukózní membrány jsou suché, jazyk je jasný, tmavě třešňová barva („šunka“), jsou zaznamenány vyrážky, pyodermie, kožní léze plísní, stomatitida, periodontální onemocnění a dívky mají vulvitidu.

Výzkumné metody: - teoretická analýza odborné literatury na toto téma - dotazník se zpracovaným dotazníkem - metody statistické analýzy dat GBUZ DGP 61 DZM větev 3

Víte, jaký je diabetes?

Máte vy nebo vaši příbuzní cukrovku?

Víte o rizikových faktorech diabetu? Pokud ano, které? Rizikové faktory diabetu u dětí a dospívajících

Věk respondentů s diabetem

Zdroj informací, ze kterých se dozvíte o dopadu?

Chcete rozšířit své znalosti o své nemoci?

Vědecko-praktická konference: „interdisciplinární přístup k léčbě pacienta s diabetes mellitus 2. typu: pohled endokrinologa a kardiologa“.

MULTIFACTORAL MANAGEMENT TYPU 2 DIABETY MELLITUS: CESTA Z TEORIE K PRAXI

Závěry: Rizikovými faktory pro rozvoj diabetu u dětí a adolescentů jsou: vysoká porodní hmotnost (více než 4 100 g), dědičnost, ptóza očních víček, cukrovka u jediného dvojče, chronická pankreatitida, spontánní glykemické stavy, onemocnění s vysokou hladinou kontrainzulárních hormonů (tyreotoxikóza) obezita. 73% respondentů si je vědomo rizikových faktorů diabetu u dětí a dospívajících, 53% respondentů považuje dědičnost za hlavní rizikový faktor pro rozvoj diabetu u dětí a dospívajících. Charakteristiky diabetu u dětí předškolního a školního věku jsou: zvýšená žízeň (pacienti pijí až 5-6 litrů vody denně), dochází ke zvýšení množství moči na 2-6 litrů denně, na tvářích, čele, horním víčku, bradě. diabetická tvářenka, suchá kůže, suché sliznice, světlý jazyk, tmavě třešňová barva („šunka“), vyrážka pleny, pyodermie, kožní léze plísní, stomatitida, periodontální onemocnění často vznikající a dívky mají vulvitidu. Charakteristiky diabetu u kojenců jsou následující: onemocnění se projevuje ostrou úzkostí, děti nenasytně uchopují prsa (bradavku), snižuje se tělesná hmotnost, lepkavá moč, neobvyklé „škrobené“ pleny, protože se na nich ukládají krystaly cukru, přetrvávající vyrážka pleny, zejména v oblasti vnějších pohlavních orgánů se často spojují ohniska hnisavé infekce, je zde tendence k onemocněním horních cest dýchacích. Pro pacienty, rodiče pacientů a zdravotnický personál jsme vyvinuli poznámky, které mají zvýšit povědomí o této nemoci. Vyvinuli jsme informace o plakátu instituce, abychom zvýšili povědomí veřejnosti o této nemoci.

Na téma: metodický vývoj, prezentace a poznámky

Hlavní podmínkou pro normální sociální rozvoj dítěte je rodina. V rodině dostává vzdělání, psychologickou pomoc a podporu, vznik samostatné osobnosti.

Matrial je určen pro práci s obtížnými dětmi. Jak správně identifikovat a co je nejdůležitější opravit deviantní chování adolescentů.

Tvorba profesních preferencí u žáků s mentálním postižením.

Snížení úrovně agresivity prostřednictvím učení dovedností adaptivního chování Úkoly jsou: 1) dát teenagerovi příležitost realizovat nekonstruktivitu svého agresivního chování; naučit teenagera porozumět n.

Mnozí rodiče se potýkají s tím, že jejich dítě neplní základní věci: nebudete ho v zahradě zpochybňovat, večer si skládat hračky, čistit si zuby bez „obchodování“. Pro dítě.

Tento metodický vývoj je koncipován tak, aby prováděl praktický výcvik na téma "Diabetes u dětí" se studenty katedry "Ošetřovatelství".

Srovnávací tabulka charakteristik vývoje řeči u dětí s mentální retardací a dětí, které nemají abnormality v rozvoji intelektu. Srovnávací charakteristiky.

Prezentace Life Safety "Diabetes"

Popis vývoje

Diabetes mellitus je onemocnění endokrinního systému, které je charakterizováno nedostatečnou hladinou v těle pankreatického hormonu - inzulínem a vyvíjejícím se na pozadí tohoto porušení metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků.

Narušení metabolismu sacharidů znamená významné zvýšení hladiny cukru v krvi.

Příznaky

Zvýšený příjem tekutin.

Zvyšuje se množství moči, se kterou se zobrazuje cukr.

Obecná únava těla, snížený výkon a odolnost vůči infekcím.

TYPY DIABETŮ.

Typ I - závislý na inzulínu.

V tomto případě se vytváří málo inzulínu nebo se vůbec nevytváří. Při výskytu této formy diabetu s genetickou predispozicí hrají velkou roli virové infekce, faktory prostředí, nutriční chyby.

Vývoj obsahu

Diabetes mellitus je onemocnění endokrinního systému, které je charakterizováno nedostatečnou hladinou v těle pankreatického hormonu - inzulínem a vyvíjejícím se na pozadí tohoto porušení metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků. Narušení metabolismu sacharidů znamená významné zvýšení hladiny cukru v krvi.

Zvýšený příjem tekutin

Množství moči, se kterým je cukr eliminován

Obecná únava těla, snížený výkon a odolnost vůči infekcím

 • Typ I - závislý na inzulínu.

V tomto případě se vytváří málo inzulínu nebo se vůbec nevytváří. Při výskytu této formy diabetu s genetickou predispozicí hrají velkou roli virové infekce, faktory prostředí, nutriční chyby.

 • Typ II - nezávislý na inzulínu. Slinivka břišní stále produkuje inzulín, ale tělo reaguje špatně na účinky hormonu, což vede k relativnímu nedostatku inzulínu.

Přístroje pro měření hladiny cukru v krvi.

Jak rozpoznat první známky diabetu

Jak můžete získat diabetes

Diagnóza diabetu

Diagnóza diabetu se provádí na základě krevního cukru (glykémie).

Pokud má pacient příznaky typické pro diabetes (žízeň, silné močení, pocit hladu nebo hubnutí), testy na hladinu cukru v krvi jsou dostačující. Pokud je jeho hladina zvýšená, je to diabetes.

Zahrnují sladká, mouka, alkohol, smažené a kořeněné pokrmy, majonézu;

Konzumujte celozrnný chléb;

S poklesem kalorického příjmu;

Obecně 5-6 jídla denně;

E každodenní používání nízkotučných odrůd masa a ryb;

Dieta pro diabetes typu 2

Snídaně: Vejce - 2 ks, Vařené vařené maso s dušenou cuketou Káva nebo čaj s mlékem Máslo (10 g) a 2 plátky žitného chleba

Oběd: Rybí polévka nebo masový vývar s karbanátky Nízkotučné vařené maso s dušeným zelím Kompoty z čerstvých jablek nebo želé

Večeře: zelí rolích s masem nebo treskou marinádou Čaj nebo heřmánkový čaj

 • Diabetes je každoročně pozorován u 6% lidí po celém světě;
 • Každých 10 let se počet lidí s diabetem zdvojnásobí;
 • Normální hladina cukru v krvi je ráno od 70 do 110 ml / den (3,3 - 5,5 mol / l) a po jídle od 120 do 140 ml / d;
 • Ve starověku prováděli lékaři diagnostika cukrovka, snaží ochutnat moč, a pokud to bylo sladké, to bylo zvažováno symptom onemocnění;
 • První zmínka o diabetes, sahá až do roku 1500 př.nl, a byl nalezený ve starověkém egyptském papyru;
 • Diabetes může zranit zvířata, například kočky.

Diabetes

Poslal: uživatel. Pro zvětšení snímku klikněte na jeho miniaturu. Pro použití prezentace ve třídě si stáhněte soubor „Diabetes mellitus.pptx“ zdarma v zip archivu o velikosti 1440 KB.

Diabetes

Vše o diabetu

Absolvoval 122 skupin: Feoktistova Natalia

Diabetes

Diabetes mellitus je onemocnění způsobené absolutním nebo relativním nedostatkem inzulínu a je charakterizováno porušením metabolismu sacharidů se zvýšením množství glukózy v krvi a moči, jakož i dalších metabolických poruch.

V současné době není diabetes již nemoc

které by pacienty zbavilo možnosti žít, pracovat a sportovat. S dietou a správným režimem, s moderními možnostmi léčby inzulínem a pilulkami, se život pacienta neliší od života zdravých lidí.

Klasifikace diabetu

Diabetes insipidus. Onemocnění je způsobeno absolutním nebo relativním nedostatkem antidiuretického hormonu (vasopresinu) a je charakterizováno zvýšeným močením (polyúrií) a výskytem žízně (polydipsie).

Diabetes

Diabetes mellitus je chronické onemocnění charakterizované zhoršeným metabolismem primárně sacharidů (konkrétně glukózy), jakož i tuku. V menší míře proteiny.

Obezita, diabetes a metabolický syndrom

Nejvýznamnějším lékařským důsledkem obezity je diabetes typu 2, protože obezita je považována za nejdůležitější z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj diabetu 2. typu. Většina nově diagnostikovaných případů této závažné nemoci je diagnostikována u lidí s obezitou. Vysoká prevalence diabetu typu 2 je také přímo spojena s obezitou: přibližně 90% pacientů s diabetem typu 2 má nadváhu nebo obezitu.

Klinický význam metabolického syndromu

- spočívá v tom, že kombinuje soubor rizikových faktorů, které vytvářejí předpoklady pro včasný rozvoj diabetu 2. typu, aterosklerózy a jejích komplikací. U pacientů s metabolickým syndromem je úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění 2–3krát vyšší a riziko vzniku diabetu je 5-9krát vyšší než u osob bez metabolického syndromu. Mnoho autorů považuje metabolický syndrom za předchůdce diabetes mellitus.

Typ 1 (IDDM):

Tento typ diabetu je spojen s nedostatkem inzulínu, proto se nazývá inzulín-dependentní (IDDM). Poškozená slinivka břišní se nedokáže vyrovnat se svými povinnostmi: buď vůbec neprodukuje inzulín, nebo ji produkuje v tak chudých množstvích, že nedokáže zpracovat ani minimální množství glukózy, které vede ke zvýšení glukózy v krvi. Pacienti mohou být jakéhokoli věku, ale častěji jsou mladší než 30 let, obvykle jsou tenké a zpravidla si všimnou náhlého výskytu známek a příznaků. Lidé s tímto typem diabetu musí navíc injikovat inzulín, aby zabránili ketoacidóze (zvýšené hladiny ketonových těl v moči) a udržet život.

Typ 2 (NIDDM):

Tento typ diabetu se nazývá nezávislý na inzulínu (NIDDM), protože produkuje dostatečné množství inzulínu, někdy i ve velkém množství, ale může být naprosto k ničemu, protože tkáně na něj ztrácejí citlivost. Tato diagnóza je nemocná obvykle starší než 30 let. Jsou obézní a mají relativně málo klasických symptomů. Nemají sklon k ketoacidóze, s výjimkou období stresu. Nejsou závislé na exogenním inzulínu. Pro léčbu použitých tabletových přípravků, které snižují rezistenci (rezistenci) buněk na inzulín nebo léčiva, která stimulují slinivku břišní k sekreci inzulínu.

Gestační diabetes:

Intolerance glukózy se vyskytuje nebo se vyskytuje během těhotenství.

Když je žena fyziologicky těhotná, hladina se snižuje.

glykémie nalačno v důsledku zrychleného odstranění glukózy ledvinami a snížení produkce glukózy v játrech. V druhé polovině těhotenství je však aktivována syntéza placentárních hormonů kontinzulinu a zvyšuje se hladina mateřských diabetogenních hormonů, jako je kortizol, progesteron a estrogeny. To vše spolu s prudkým poklesem fyzické aktivity těhotné ženy, zvýšením kalorického obsahu konzumovaných potravin a přírůstkem hmotnosti vede k výrazné inzulínové rezistenci, která je u zdravých žen s normálními rezervami vlastního inzulínu kompenzována. Vzhledem k výše uvedeným změnám je hladina glukózy nalačno u těhotné ženy, která nemá diabetes, nižší než u těhotné ženy a vzestup krevní glukózy 1 hodinu po jídle nikdy nepřesahuje 7,7 mmol / l a po 2 hodinách - 6 hodin., 7 mmol / l vzhledem k adekvátnímu zásobení těla inzulínem. Proto má-li těhotná žena hladinu cukru v krvi vyšší než uvedené hodnoty, například 5,3 mmol / l bylo zjištěno nalačno a 6,8 mmol / l po 2 hodinách, žena potřebuje další vyšetření k objasnění diagnózy.

Rizikové faktory pro vývoj GDM zahrnují:

-Nadváha, obezita - Diabetes mellitus u nejbližších příbuzných - Věk nad 25 let - Vážná porodnická anamnéza - předchozí dítě se narodilo s hmotností větší než 4000 gramů, s velkým obvodem břicha, širokým ramenním pletencem - GUD v předchozím těhotenství - chronickým potratem (více než 3 spontánní potraty v těhotenství) I nebo II trimestr těhotenství) - polyhydramnios - mrtvoly - malformace u předchozích dětí

Jak lze odhalit gestační diabetes?

Pokud máte výše uvedené rizikové faktory pro HSD, nebo alespoň jeden z nich, pak je nutné vyšetřit hladinu cukru v krvi nalačno na pozadí normální stravy a fyzické aktivity již při prvním kontaktu s předporodní klinikou. To znamená, že byste měli jíst všechny potraviny, které obvykle jíte, aniž byste vyloučili cokoliv z vaší stravy!

Důvodem ke znepokojení

1. Cukr krve odebraný z prstu na prázdný žaludek od 4,8 do 6,0 mmol / l 2. Cukr krve odebraný ze žíly na lačný žaludek od 5,3 do 6,9 mmol / l Při pochybných výsledcích je předepsán speciální test se zátěží glukózy pro detekci porušení metabolismu sacharidů.

Jiné typy diabetu a zhoršená tolerance glukózy:

Sekundární, po: onemocnění pankreatu (chronická pankreatitida, cystická fibróza, hemochromatóza, pankreatektomie); endokrinopatie (akromegalie, Cushingův syndrom, primární aldosteronismus, glukagonom, feochromocytom); užívání drog a chemikálií (některá antihypertenziva, diuretika obsahující thiazidy, glukokortikoidy. Léčiva obsahující estrogen. Psychotropní léčiva, katecholominy).

Související s:

abnormality inzulinových receptorů; genetické syndromy (hyperlipidemie, svalová dystrofie, Huntingtonova chorea); smíšené podmínky (podvýživa - "tropický diabetes").

V některých případech se cukrovka zatím necítí

Příznaky diabetu se liší u diabetu I a diabetu II. Někdy, tam může být žádné známky vůbec, a diabetes je určován, například, tím, že se odkazuje na optometrist zatímco zkoumá fundus. Existuje však komplex symptomů charakteristických pro oba typy diabetu.

. Závažnost symptomů závisí na stupni poklesu sekrece inzulínu

trvání onemocnění a individuální charakteristiky pacienta:

Rychlé hubnutí, často navzdory neustálému pocitu hladu; pocit slabosti nebo únavy; časté močení a pocit neuhasitelného žízně, vedoucí k dehydrataci; rozmazané vidění ("bílý závoj" před očima); obtíž se sexuální aktivitou; znecitlivění a brnění v necitlivých končetinách; pocit těžkosti v nohách; závratě; pomalé vyléčení infekčních onemocnění; pomalé hojení ran; pokles tělesné teploty pod průměrnou známku; únava; cramps gastrocnemius svaly; svědění a svědění v hrázi; furunkulóza; bolest v srdci.

Bylo zjištěno, že diabetes je způsoben genetickými defekty a

je pevně stanoveno, že diabetes nelze nakazit. Příčiny IDDM spočívají v tom, že produkce inzulínu klesá nebo se zastavuje úplně v důsledku smrti beta buněk pod vlivem řady faktorů (například autoimunitního procesu, kdy se protilátky produkují do vlastních buněk a začínají je ničit).

Rizikové faktory:

Dědičná predispozice je zásadní! To je věřil, že pokud váš otec nebo matka byla nemocná s diabetem, pak pravděpodobnost, že budete také onemocní, je asi 30%. Pokud byli oba rodiče nemocní, pak - 60%.

Další nejdůležitější příčinou diabetu je obezita, která je

nejvíce charakteristických pro pacienty s NIDDM (typ 2). Pokud člověk ví o své dědičné predispozici k tomuto onemocnění. Pak musí přísně sledovat svou váhu, aby se snížilo riziko onemocnění. Zároveň je zřejmé, že ne každý, kdo je obézní, dokonce i v těžké formě, onemocní diabetem.

Některé nemoci pankreatu, které vedly k

porazit beta buňky. Provokujícím faktorem v tomto případě může být zranění.

Nervový stres, který je přitěžující faktor

Zvláště je nutné se vyhnout emocionálnímu přetížení a stresu pro osoby s dědičnou predispozicí a nadváhou.

Virové infekce (rubeola, plané neštovice, epidemická hepatitida a. T

jiné nemoci, včetně chřipky), které hrají roli ve vývoji onemocnění pro osoby s zhoršenou dědičností.

Rizikové faktory zahrnují věk.

Čím starší je člověk, tím více se bojí diabetu. Dědičný faktor s věkem přestává být rozhodující. Největší hrozbou je obezita, která v kombinaci se starobou vede k tomu, že předchozí nemoci, které obvykle oslabují imunitní systém, vedou k rozvoji převážně diabetu 2. typu.

Ve vzácných případech vedou některé hormonální poruchy k diabetu,

cukrovka je někdy způsobena pankreatickou lézí, ke které dochází po užití určitých léků nebo v důsledku dlouhodobého užívání alkoholu. Mnozí odborníci se domnívají, že diabetes typu 1 se může vyskytnout s virovou lézí beta buněk pankreatu, které produkují inzulín. V reakci na to imunitní systém produkuje protilátky, tzv. Insulární. Dokonce i tyto přesně definované důvody nejsou absolutní.

Přesnou diagnózu lze provést na základě analýzy obsahu.

krevní glukózy.

Diabetes insipidus

Časté a hojné močení (polyúrie), žízeň (polydipsie), které narušují pacienty v noci, ruší spánek. Denní množství moči je 6-15 litrů. a více, lehká moč. Nedostatek chuti k jídlu, ztráta hmotnosti, podrážděnost, nespavost, únava, suchá kůže, snížené pocení, dysfunkce gastrointestinálního traktu. Možná, že zaostávání dětí ve fyzickém a sexuálním vývoji. U žen mohou být pozorovány nepravidelnosti menstruace u mužů - snížení účinnosti.

Diagnóza diabetes insipidus

Diagnóza je založena na přítomnosti polydipsie (žízně) a polyurie (zvýšené močení) v nepřítomnosti změn moči v močovém sedimentu. Prognóza života je příznivá. Úplné zotavení je však zřídka pozorováno.

Léčba diabetes insipidus

Léčba je zaměřena na odstranění příčiny onemocnění (odstranění nádoru, odstranění neuroinfekcí), jakož i regenerační terapie. Je nutné dodržovat pitný režim a omezit příjem soli (aby nedošlo ke zvýšení žízně), aby se předešlo komplikacím.

Komplikace diabetes insipidus

Při omezeném příjmu tekutin se u pacientů vyvinou symptomy dehydratace: bolesti hlavy, suchá kůže a sliznice, nevolnost, zvracení, horečka, duševní poruchy, tachykardie (zvýšení tepové frekvence).

Jaké jsou příčiny hypoglykémie u diabetes mellitus?

1 U diabetiků užívajících sulfonylmočovinu nebo inzulin je hypoglykémie „pracovním rizikem“ léčby. Dokonce i dobře navržený režim léčby inzulínem může vést k hypoglykémii, kdy pacient dokonce mírně snižuje nebo zpomaluje příjem potravy, nebo fyzická aktivita přesahuje normální hodnoty.

2. U menstruujících žen je během menstruace možná hypoglykémie.

v důsledku prudkého poklesu produkce estrogenů a progesteronu.

3. Starší pacienti užívající sulfonylmočovinu poprvé

reagovat na ně těžkou hypoglykémií. Kromě „nehod“ pozorovaných během léčby je hypoglykémie možná u pacientů s diabetem v důsledku řady dalších onemocnění, které k tomuto onemocnění přispívají.

Diagnóza diabetu

Základem diagnózy je: 1. přítomnost klasických symptomů diabetu: zvýšená spotřeba a vylučování tekutin v moči, vylučování ketolátek v moči, ztráta hmotnosti, zvýšené hladiny glukózy v krvi; 2. zvýšení hladiny glukózy nalačno s opakovaným stanovením (rychlostí 3,3–5,5 mmol / l);

Prevence cukrovky

Diabetes mellitus je primárně dědičné onemocnění. Identifikované rizikové skupiny nám dnes umožňují orientovat lidi, varovat je před neopatrným a bezmyšlenkovitým postojem k jejich zdraví. Diabetes je jak zděděný, tak získaný. Kombinace několika rizikových faktorů zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu: u pacienta s obezitou, často trpícími virovými infekcemi - chřipkou atd., Je tato pravděpodobnost přibližně stejná jako u lidí s zhoršenou dědičností.

Takže všichni ohroženi lidé musí být ostražití.

Měli byste být obzvláště opatrní, pokud jde o Váš stav mezi listopadem a březnem, protože většina případů diabetu se vyskytuje během tohoto období. Situaci komplikuje skutečnost, že během tohoto období může být váš stav zaměněn za virovou infekci.

Primární prevence diabetu

V primární prevenci jsou intervence zaměřeny na prevenci diabetes mellitus: mění životní styl a eliminují rizikové faktory pro diabetes, profylaktická opatření pouze u jednotlivců nebo ve skupinách s vysokým rizikem rozvoje diabetu v budoucnu.

Mezi hlavní preventivní opatření pro NIDDM patří

1. Racionální výživa dospělé populace, pohybová aktivita, prevence obezity a její léčba. Potraviny obsahující snadno stravitelné sacharidy (rafinovaný cukr atd.) A potraviny bohaté na živočišné tuky by měly být omezeny a dokonce zcela vyloučeny ze stravy. Tato omezení platí především pro osoby se zvýšeným rizikem onemocnění: nepříznivá dědičnost s ohledem na diabetes mellitus, obezita, zejména v kombinaci s diabetickou dědičností, aterosklerózou a hypertenzí.

2. Také pro ženy s diabetem, které jsou těhotné nebo se zhoršenou funkcí

tolerance glukózy v minulosti během těhotenství, u žen, které porodily plody vážící více než 4500 g. nebo mají patologické těhotenství s následnou smrtí plodu.

Bohužel, prevence diabetu v tomto smyslu

slovo neexistuje, ale imunologická diagnostika se nyní úspěšně rozvíjí, s jejímž prostřednictvím je možné odhalit možnost vzniku diabetes mellitus v nejranějších stadiích na pozadí stále úplného zdraví.

Prevence sekundárního diabetu

diabetes mellitus - včasná kontrola onemocnění, prevence jeho progrese. Sekundární prevence zahrnuje opatření zaměřená na prevenci komplikací onemocnění.

Komplikace diabetu

Diabetes mellitus musí být neustále sledován. Se špatnou kontrolou a nevhodným životním stylem mohou nastat časté a prudké výkyvy hladin glukózy v krvi. To zase vede ke komplikacím. Nejprve akutní, jako je hypoglykemie a hyperglykémie, a pak chronické komplikace. Nejhorší věcí je, že se projevují 10-15 let po nástupu nemoci, vyvíjejí se nepozorovaně a zpočátku žádným způsobem neovlivňují zdravotní stav. Vzhledem k vysoké hladině cukru v krvi se postupně objevují komplikace specifické pro diabetes, ledviny, nohy a nespecifické komplikace z kardiovaskulárního systému a postupují velmi rychle. Bohužel je velmi obtížné vyrovnat se s komplikacemi, které se již projevily.

Hypoglykémie - snížení hladiny cukru v krvi pod 3,3 mmol / l

Symptomy: Fáze 1: pocit hladu; slabost, ospalost, bušení srdce, bolest hlavy, nekoordinace, třes, pocení. Fáze 2: dvojité vidění, bledá a vlhká kůže, někdy znecitlivění jazyka, nedostatečné chování (pacient začne "bičovat kecy"), objeví se agresivita. Fáze 3: letargie, ztráta vědomí, kóma.

Příčiny: - předávkování lékem snižujícím glukózu; - přeskočit jídlo nebo

méně sacharidů (jednotky chleba) v jídle, velký interval mezi injekcí inzulínu a jídlem; - velká fyzická aktivita ve srovnání s obvyklou (zejména sportovní); - pití alkoholu.

Hyperglykémie - zvýšení hladiny cukru v krvi nad 5,5-6,7 mmol / l

Známky, na kterých lze prokázat, že hladina cukru v krvi je zvýšená: 1. Polyurie (časté močení), glykosurie (vylučování cukru v moči), velká ztráta vody v moči; 2. Polydipsie (intenzivní přetrvávající žízeň); 3. Sucho v ústech, zejména v noci. 4. Slabost, letargie, únava; 5. Ztráta hmotnosti; 6. Je možná nevolnost, zvracení a bolest hlavy.

Příčinou hyperglykémie je nedostatek inzulínu a v důsledku toho

zvýšeného cukru. Vysoká glukóza v krvi způsobuje nebezpečné akutní porušení metabolismu vody a soli a hyperglykemické (hyperosmolární) kóma.

Ketoacidóza

Ketoacidóza je klinická porucha způsobená vlivem ketonových těl a hypoxie tkáně (hladovění kyslíkem) na buňky centrálního nervového systému, což je důsledek hyperglykémie. Tento stav vede k ketoacidotickému komatu.

Příznaky:

1. Vůně acetonu z úst (podobná vůni kyselého ovoce); 2. Rychlá únava, slabost; 3. Bolesti hlavy; 4. Snížená chuť k jídlu a pak nedostatek chuti k jídlu; 5. Bolest břicha; 6. je možná nevolnost, zvracení, průjem; 7. Hlučné, hluboké, rychlé dýchání.

Prodloužené hyperglykemické stavy vedou k chronickým

komplikace očí, periferních nervů, kardiovaskulárního systému, stejně jako poškození chodidel - to je jedna z nejčastějších chronických komplikací u diabetiků.

Diabetická nefropatie

Nephropathy - porážka malých cév v ledvinách. Vedoucím znakem je proteinurie (vzhled bílkoviny v moči); - Edema; - obecná slabost; - žízeň, sucho v ústech; - snížení množství moči; - nepohodlí nebo těžkost v bederní oblasti; - ztráta chuti k jídlu; - Zřídka se jedná o nevolnost, zvracení, nadýmání a volnou stolici. - Nepříjemná chuť v ústech.

Diabetická neuropatie

Neuropatie - porážka periferních nervů. Možné poškození nejen periferní, ale také centrální struktury nervového systému. Pacienti, kterých se týká: 1. Numbness; 2. Pocit zimnice; 3. Křeče v končetinách; 4. Bolest v nohou, zhoršená v klidu, v noci, a zmírnění s hotba; 5. Redukce nebo absence kolenních reflexů; 6. Snížení citlivosti hmatu a bolesti.

Diabetická noha

Diabetická noha - změny kůže, změny kloubů a nervových zakončení na chodidlech. Možné jsou následující léze nohy: - náhodné řezy, odřeniny. Hřebeny, puchýře po popáleninách; - škrábance, praskliny spojené s plísňovými infekcemi kůže chodidel; - kuličky na kloubech prstů a na noze, způsobené nepohodlnými botami nebo ortopedickými důvody (jedna noha kratší než druhá, ploché nohy atd.).

Se ztrátou pocitu a angiopatií může kterákoliv z těchto lézí

vyvinout v trofický vřed a vřed se vyvíjí do gangrény.

Nejnebezpečnější věcí v této situaci je, že pacient nevidí nohu, a pokud je inervace špatná, ztrácí se citlivost na bolest, což vede k tomu, že vřed může dlouho existovat a bez povšimnutí. Nejčastěji se to děje v části nohy, která při chůzi odpovídá za objem. Pokud se do nich dostane infekce, vytvoří se všechny předpoklady pro vznik hnisavého vředu. Vřed může ovlivnit hluboké tkáně nohy až šlachy a kosti.

Terapeutické postupy pro pacienty s NIDDM

1. Dieta - přísnější než u IDDM. Dieta může být zcela zdarma v čase, ale musíte striktně vyhnout výrobky obsahující cukr. Tuky a cholesterol. 2. Mírné cvičení. 3. Denní příjem léků snižujících hladinu glukózy podle lékařských předpisů. 4. Hladinu cukru v krvi kontrolujte několikrát týdně, nejlépe jednou denně.

Pořadí priority při léčbě NIDDM

1. Kontrola hladiny glukózy v krvi. 2. Minimalizovat dávku léků. 3. Eliminace hypertenze (vysoký krevní tlak) a koncentrace lipidů (tuků) pomocí prostředků, které neporušují toleranci glukózy.

Léčebné postupy pro pacienty s IDDM

1. Denní injekce inzulínu. 2. Dieta - různorodější než u NIDDM, ale s určitými omezeními u některých druhů potravin. Množství potravin je přepočítáno do jednotek chleba (CXE) a musí být přesně definováno a způsob výživy určuje schéma inzulínových injekcí (to znamená kdy a kolik injekce aplikovat). Výkon může být tvrdý nebo volnější. 3. Univerzální cvičení - pro udržení svalového tonusu a nižší hladiny cukru. 4. Kontrolovat krevní cukr 3-4 krát denně, nejlépe častěji. 5. kontrola cukru a cholesterolu v moči.

Jakmile je hypoglykémie detekována, lze ji snadno léčit.

a pacient sám. V případě mírné hypoglykémie stačí 15 g. jednoduchý sacharid, např. 120 g. neslazená ovocná šťáva nebo nealkoholický nealkoholický nápoj. S výraznějšími příznaky hypoglykémie, měli byste rychle vzít 15-20g. jednoduchý sacharid a později 15-20g. jako jsou tenké suché sušenky nebo chléb. Pacienti, kteří jsou v bezvědomí, by nikdy neměli dostat tekutiny! Za této situace lze pečlivě umístit viskózní zdroje cukru (med, gely glukózy, tyčinky cukrové polevy) za tvář nebo pod jazyk. Případně můžete zadat intramuskulárně 1 mg. glukagonu. Glukagon díky svému účinku na játra nepřímo způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi. V nemocničním prostředí je intravenózní dextróza (D-50) pravděpodobně dostupnější než glukagon, což vede k rychlému návratu vědomí. Pacienti a členové rodiny by měli být poučeni, aby nedovolili předávkování při léčbě hypoglykémie, zejména mírné.

Co dělat, když dojde k hyperglykémii

Musíte zadat další dávku inzulínu nebo tablet léků snižujících hladinu glukózy. Přehled informací, které by diabetik měl mít. Tento komplex dovedností je nezbytný především u pacientů, kteří dostávají inzulín. 1. Musíte mít představu o povaze své nemoci a jejích možných následcích. 2. Musíte pochopit různé typy inzulínu (pro typ 1), v hypoglykemických lécích (pro typ 2), lécích, které chrání před chronickými komplikacemi, vitamíny a minerálními látkami. 3. Musíte přísně dodržovat potraviny, inzulínové injekce nebo užívat pilulky. 4. Musíte pochopit vlastnosti produktů, vědět, které z nich obsahují více sacharidů, a které bílkoviny, vlákno, tuk. Musí vědět, jakou rychlostí určitý produkt zvyšuje hladinu cukru v krvi. 5. Musíte pečlivě naplánovat jakoukoliv fyzickou aktivitu. 6. Musíte zvládnout dovednosti self-monitoring diabetu pomocí glukometru a vizuálních testovacích proužků pro stanovení hladiny cukru v krvi a moči. 7. Měli byste si být vědomi akutních a chronických komplikací, které se objevují u cukrovky.

Tipy pro péči o nohy pro diabetiky

1. Pravidelně kontrolujte spodní část nohou. 2. Včasné hojení nohou. 3. Denně umyjte nohy teplou vodou a osušte. Použijte neutrální mýdlo, jako je dítě. 4. Neřízněte hřebíky ne příliš krátce, ne v půlkruhu, ale rovné, bez vyříznutí a zaoblení rohů nehtů, aby nedošlo k poranění kůže nůžkami. Pro vyrovnání nepravidelností použijte pilník na nehty. 5. Noste volné boty, oblékejte nové boty velmi opatrně, aby nedošlo k odření. Noste ponožky nebo punčochy z látky, která absorbuje pot. Místo syntetických výrobků používejte bavlnu nebo vlnu. Nenoste ponožky s pevným elastickým pásem, který by narušoval krevní oběh. 6. Zkontrolujte boty, aby nebyly žádné kamínky, zrna písku atd. 7. Udržujte nohy před poškozením, řezy, nechodte po kamenech, nechodte naboso. 8. Nepoužívejte vyhřívanou podložku, sádru; Nezvyšujte nohy, ale umyjte je a změkněte kukuřice v teplé vodě.

9. Denně používejte hydratační krém na nohy

Naneste krém na spodní plochu nohy, v mezizubních prostorech aplikujte mastek. 10. Pro večerní koupi bot (večerní noha trochu nabobtná), po přípravě papírové stezky - je třeba ji vložit do zakoupených bot a zkontrolovat, zda okraje trati nejsou ohnuté. 11. Pata by neměla překročit 3 - 4 cm. 13. Chcete-li navštívit kancelář "diabetická noha".

Dietní pokyny pro diabetiky

Jak je známo, lidé trpící cukrovkou by se měli omezovat v mnoha produktech, ale tento problém může být zpochybněn, protože pro NIDDM je nezbytné přísnější dodržování stravy, protože má nadváhu, a pro IDDM podávání inzulínu.

Nejpoužívanější produkty lze rozdělit do 3 kategorií:

1 kategorie - jedná se o produkty, které lze použít bez omezení. Patří mezi ně: rajčata, okurky, zelí, zelený hrášek (ne více než 3 lžíce), ředkvičky, ředkvičky, čerstvé nebo nakládané houby, lilek, cuketa, mrkev, zelenina, zelené fazolky, šťovík, špenát. Z nápojů, které můžete použít: nápoje na náhradě cukru, minerální vodu, čaj a kávu bez cukru a smetany (můžete přidat náhražku cukru).

2 kategorie - jedná se o produkty, které mohou být spotřebovány v omezeném množství

množství. Patří mezi ně: hovězí maso a kuřecí libové maso, libové ryby, uzená klobása s nízkým obsahem tuku, ovoce (s výjimkou ovoce kategorie 3), bobule, vejce, brambory, těstoviny, obiloviny, mléko a kefír ne více než 2%, tvaroh obsah tuku nejvýše 4% a výhodně bez přísad, nízkotučné odrůdy sýrů (méně než 30%), hrach, fazole, čočka, chléb.

Kategorie 3 - produkty, které je žádoucí obecně vyloučit ze stravy

napájení. Patří mezi ně: tučné maso, drůbež, sádlo, ryby; uzená masa, klobásy, majonéza, margarín, smetana; Tukové sýry a tvaroh; Konzervy v másle, ořechy, semena, cukr, med, všechny cukrovinky, zmrzlina, džem, čokoláda; hrozny, banány, tomel, data. Nápoje jsou přísně zakázány používání sladkých nápojů, džusů, alkoholických nápojů.