Image

Jak léčit cholecystitidu

Hlavními příznaky patologie jsou nevolnost, hořkost v ústech a pocit tahu v pravém hypochondriu. Léčba cholecystitidy by měla být komplexní a systémová, zatímco výběr léčebných metod a léků může provádět výhradně lékař.

Dieta Cholecystitis

Pro léčbu plicních a plísňových typů onemocnění se používá dieta č. 5, která je zpravidla základním principem snížení spotřeby potravin bohatých na cholesterol. V tomto případě nutriční terapie pro cholecystitis znamená zvýšení množství rostlinné vlákniny v menu nemocné osoby. Během exacerbace a chronického průběhu nemoci by tyto přípravky měly být ze stravy vyloučeny:

 • marinády, omáčky;
 • rybí vývar;
 • luštěniny;
 • smažená jídla;
 • klobásy;
 • Konzervy, polotovary;
 • kořeněná jídla, koření;
 • kyselé bobule, jako je kalina nebo brusinka;
 • pečivo;
 • kakao, káva.

U žlučových kamenů přidejte nabídku:

 • otruby / žitný chléb;
 • mléko, tvaroh, zakysaná smetana;
 • různé obiloviny;
 • krémový, olivový olej;
 • libové polévky v zeleninovém vývaru;
 • vařený libový pták, ryby;
 • těstoviny;
 • čerstvé sladké ovoce;
 • surová zelenina;
 • slabý čaj, kompoty, želé, minerální voda.

Jíst se zánětem žlučníku a jater musí být provedeno správně: jíst zlomek, 5-6 krát denně a porce by měly být malé. To je jediný způsob, jak zajistit, že žluč je vylučován v dostatečném množství a ve správný čas. Aby se zabránilo křečům žlučových cest, stojí za to odmítnout příliš horké nebo studené jídlo. Během lékařské stravy se vyplatí uspořádat 1-2 dny půstu týdně. Je povoleno používat pouze minerální vodu a bylinné čaje.

Léčba léčby cholecystitidy

Útok akutní cholecystitidy je dobrým důvodem pro hospitalizaci pacienta. V tomto případě lékaři provádějí výzkum a berou potřebné materiály pro analýzu, aby zjistili, zda pacient má komplikace v dutině žlučníku. Po úplném vyšetření je pacientovi diagnostikována a předepsána adekvátní léčba. Jak bude cholecystitis léčen v nemocnici? Pokud byl zjištěn zánětlivý proces, o čemž svědčí zvýšená tělesná teplota pacienta, je mu předepsán:

 • antibiotika;
 • protizánětlivé léky.

Po potlačení zánětu lékař předepíše choleretickou léčbu. To je nezbytné opatření pro urychlení odstranění nadbytečné žluči, kamenů z těla a zlepšení celkového stavu pacienta s cholecystitidou. Hlavním úkolem je oslabení zánětlivého procesu. S pomocí choleretických léků to lze provést rychle, takže dokonce léčí ty pacienty, kteří mají rané stádium vývoje patologie.

Pokud se v průběhu diagnostiky zjistily kameny nebo kalcináty v kanálech nebo v samotném orgánu, který je doprovázen těžkým zánětem žlučového orgánu, lékař předepíše operaci. Konzervativní léčba v tomto případě bude neúčinná. Chirurgický zákrok může být také předepsán muži nebo ženě s cholecystitidou, pokud léčba léky nepřinesla očekávané výsledky. Ve všech ostatních případech se léky používají k léčbě cholecystitidy. Zjistěte, jak léčit nemoc, níže.

Choleretické léky

Základní léky a předpisy jsou:

 1. Allohol. Léčivo proti cholecystitidě založené na žlučových kyselinách stimuluje tvorbu žluči. Léčba by měla být, přičemž 3-4 krát denně, 2 tablety. Průběh terapie je 2 měsíce.
 2. Nikodin. Účinný syntetický lék na plísňovou cholecystitidu se užívá 2-3 týdny, 1-2 tablety třikrát denně.
 3. Xylitol. Lék dráždí membránu dvanáctníku, takže má nejen choleretický, ale i projímavý účinek. Nástroj urychluje metabolismus lipidů a užívá se 50–100 ml dvakrát nebo třikrát denně po dobu maximálně 3 měsíců.
 4. Berberine Léčba cholecystitis s tímto lékem na měsíc, přičemž 1-2 tablety třikrát denně.
 5. Holonerton Droga z cholecystitidy typu plísně vylučuje stagnaci žluči v močovém měchýři, má antispasmodický účinek. Holonerton normalizuje tlak v žlučníku. Stojí za to léčit nemoc, dokud se stav pacienta nevrátí do normálu. Doporučená denní dávka je maximálně 3 tablety.

Prášky na bolest

Je zakázáno používat jakékoliv léky k léčbě cholecystitidy doma, protože mohou zhoršit stav pacienta. Veškeré finanční prostředky by měl předepsat lékař. S hypotonickým a velkým žlučníkem se tedy nedá užívat antispasmodik, jinak může dojít ke stagnaci. Normální léky proti bolesti, jako je aspirin, paracetamol nebo ibuprofen, budou neúčinné. Jak léčit cholecystitis antispasmodiky? Pro zmírnění bolesti a křeče takovým lékům pomůže:

Antibiotika

U zdravého člověka je žluč sterilní a jak se cholecystitis vyvíjí, začínají se v ní množit patogenní bakterie, což způsobuje zánět stěn močového měchýře. Vzhledem k tomu, že žluč ve střevě je okamžitě kontaminován mikroflórou, je výsev v tomto případě neúčinný a lékař předepisuje širokospektrá antibiotika. Pokud má pacient leukocytózu v krvi a vysokou tělesnou teplotu, zahrnuje léčba doma peniciliny, makrolidy. Když je pacient v nemocnici, cholecystitis se léčí gentamicinem a cefalosporiny, které se podávají intramuskulárně.

Protizánětlivé léky

Tato skupina léčiv pro cholecystitidu má vedle své hlavní funkce analgetický účinek a přispívá k normalizaci tělesné teploty. Lékaři k tomuto účelu zpravidla předepisují léky na základě:

Chirurgická léčba žlučníku

Pokud se zánět stane hnisavým nebo destruktivním a šíří se, existuje riziko ruptury žlučníku s následnou peritonitidou. Současně je zdržování operace nepřijatelné. Kromě toho, indikace pro operaci je přítomnost mnoha nebo velkých kamenů v těle. Lékař si může vybrat jednu ze dvou metod chirurgické léčby onemocnění:

 1. Odstraňte žlučník.
 2. Vypusťte varhany směrem ven, abyste nejprve léčili akutní symptomy léky a operovali později.

Jak léčit lidové léky žlučníku

Bylinná medicína v léčbě cholecystitidy má komplexní účinek na tělo. Lidové léky přispívají k ředění žluči, jejímu výstupu, zmírnění křečí a zánětu žlučovodu. Rostlinné čaje a bylinné infuze by však neměly léčit pacienta: látky jsou používány jako další, spíše než hlavní opatření k potírání onemocnění. Kromě toho, lidové prostředky mohou být použity při chronické cholecystitidě, aby se zabránilo exacerbacím. Minerální voda také dokonale zpracovává žlučník.

Byliny

Velkou výhodou bylinné medicíny je její úsporný účinek na tělo, díky kterému může být těmito prostředky léčen i během těhotenství. Při kombinované terapii zánětu žlučníku se používají tyto bylinky:

 • petržel;
 • tansy;
 • Kukuřičný hedvábí;
 • řebříček;
 • psí růže;
 • máta;
 • dřišťál;
 • nesmrtelnost

Recepty účinné prostředky, které pomáhají léčit chronickou cholecystitidu doma:

 1. Bylinná kolekce №1. Smíchejte ve stejném množství květy tansy, nesmrtel, kukuřičného hedvábí. Pour ½ lžíce. odběr vroucí vody (250 ml). Infuze trvá celý den.
 2. Sběr trávy číslo 2. Zkombinujte 1 lžíci měsíčkových květů, tyran, třezalku tečkovanou, bobule divoké růže, zelenou přesličky, podběl, jitrocel, máta peprnou, řebříček, kopřivy, eukalypty, pupeny březové. Směs se vaří v litru vody a nechá se stát alespoň půl hodiny. Vezměte si odvar denně po půl lžíce. půl hodiny před jídlem dvakrát.
 3. Zeleninové šťávy. Účinné proti onemocnění. Měli byste pít během dne směs okurky, mrkve, citronu, řepy šťávy (na ½ tbsp.). Tento nástroj rychle odstraní kameny ze žlučníku.

Homeopatická léčba cholecystitidy

Hlavním principem homeopatie je použití pro léčbu onemocnění podobného chemického složení, které mají žlučové kameny samy. Pokud například analýza moči zjistila, že se skládají z fosfátů a kyseliny šťavelové, měla by se cholecystitida ošetřit stejnými látkami. Tyto kyseliny obsahují následující léčiva:

Léčba chronické cholecystitidy

Chronická cholecystitis je zánětlivý proces v žlučníku, doprovázený tahovou bolestí v hypochondriu po pití alkoholu nebo tukových jídel. Při takovém zánětu je narušena plnohodnotná činnost orgánu, v něm se tvoří kameny, které zabraňují proudění žluče.

Žlučník je malý dutý vak, 5–9 cm dlouhý, do objemu 40 ml, umístěný vpravo od gastrointestinálního traktu. Jedná se o dočasné skladování žluči produkované játry. Pokud je to nutné, malé množství žluči vstupuje do střeva, štěpí tuky a urychluje proces trávení.

Žlučník, navzdory své velikosti, plní řadu důležitých funkcí. Podporuje akumulaci a koncentraci žluči, a když se potrava dostane do střeva, uvolňuje potřebné množství sekrece žluči pro trávení.

Navíc složení žluči zahrnuje obrovské množství unikátních účinných látek, které obnovují střevní mikroflóru a zlepšují fungování jater.

Co je chronická cholecystitis

Zdravý a zanícený žlučník

Chronická cholecystitida je dlouhodobý zánětlivý proces v žlučníku, periodicky se střídající s atakami exacerbace. Často je onemocnění doprovázeno enterokolitidou, pankreatitidou.

Se stagnací žluči se v žlučníku tvoří pevné útvary (kameny). Taková cholecystitida se nazývá křehká, a pokud dojde k zánětu bez tvorby kamenů, nazývá se to bez kámen.

Cholecystitis bez kamenů se vyvíjí v důsledku infekce žlučníku, což vede k zánětu a postupnému zničení orgánu. Souběžnými faktory jsou slabý imunitní systém, narušení jater, degenerace sliznice a zánět duodena.

Křehká cholecystitida je mnohem méně častá a tvorba kamenů přispívá k zesílení a změně složení žluči v pozadí těžkého zánětu.

Současně se cholesterol hromadí v sedimentu a nevylučuje se z těla, tvořící malé tvrdé kameny. Důvodem může být špatná strava, zneužívání tukových potravin, nadváha a přítomnost infekčních onemocnění, cukrovka.

Známky a příčiny nemoci

Někdy, chronická cholecystitis nastane jako výsledek akutního průběhu nemoci, ale více často, to se vyvíjí jako nezávislá patologie. Hlavní příčinou chronické formy onemocnění je infekce.

Možné zdroje infekce:

Hlavní příčinou cholecystitidy je prodloužená stagnace žluči, její špatné vylučování. Tam je taková patologie na pozadí škodlivé, nezdravé stravy, jíst tučné potraviny, přejídání.

Hlavním příznakem, který indikuje přítomnost onemocnění, je bolest v hypochondriu, která se rozpíná pod lopatkou, do ramene, která se zvyšuje s fyzickou námahou po pití. Pacienti si často stěžují na řinčení, abnormální stolici, nadýmání, slabost, pocení, nevolnost a hořkost v ústech.

Diagnostika

Obecný krevní test ukáže nespecifické příznaky zánětu.

Výskyt takových příznaků vyžaduje naléhavou výzvu k objasnění diagnózy. Palpace pomůže určit lokalizaci bolesti a její povahu.

Cholecystitis může být důsledkem parazitární invaze, která vyžaduje testování na helminty. Obecný krevní test ukáže nespecifické příznaky zánětu, jako je zvýšený počet bílých krvinek, vysoká ESR. Biochemie odhalí zvýšené hladiny AST a ALT, fosfatázy.

Poté musí lékař předepsat ultrazvuk, duodenální intubaci, cholecystografii. Pomocí ultrazvuku můžete určit tloušťku stěn močového měchýře, přítomnost kamenů.

Duodenální sondování umožňuje nejen určit porušení orgánové motility, ale také provést analýzu žluči. Ve své studii můžete zjistit příčinu infekce, provést analýzu citlivosti na antibiotika.

Cholecystografie pomůže zjistit tvar, pohyblivost a velikost žlučníku, zatímco arteriografie umožňuje odhalit tloušťku stěn a proliferaci cév.

Úkoly terapeutických opatření

Hlavním úkolem léčby není pouze odstranění symptomů, ale i rozpuštění kamenů (pokud existují), zmírnění zánětu. S exacerbací chronické cholecystitidy trpí člověk silnou bolestí, takže lékaři často předepisují antispasmodika, analgetika.

Kromě toho je nutné užívat enzymy (Motilium, Mezim) a antacida (Almagel, Gastal), které přispívají k normalizaci trávení a zmírňují zánět. Taková symptomatická léčba vyžaduje dlouhou dobu a současně dodržuje dietu.

Poučte se z video rady o chronické cholecystitidě:

Rozpuštění žlučových kamenů

Rozpuštění léčiva se aplikuje pouze v nepřítomnosti nadměrné hmotnosti pacienta, malého množství kamenů a obsahu velkého množství cholesterolu v nich. Cholesterol kameny, ne více než 2-3 let, dokonale přístupné k rozpouštění s pomocí léků.

V tomto případě se používají nástroje založené na ursodeoxycholové kyselině (Ursofalk nebo Ursosan). Budou muset být po dobu nejméně 2-3 let v řadě, ale to dává smysl pouze u malých velikostí kamenů.

Klasifikace léčiv

Chronická cholecystitida vyžaduje dlouhodobou komplexní léčbu s použitím antibakteriálních léčiv, antispasmodik a léků proti bolesti, choleretických léků, hepatoprotektorů a sulfonamidů, vitamínů. Někdy může být nutné užívat antifungální a antihelmintické léky.

Antibiotika

Než vám předepíše konkrétní lék, musí lékař provést studii citlivosti žluči na konkrétní antibakteriální léčivo.

Hlavními léky proti infekci a zánětům jsou antibiotika. Než vám předepíše konkrétní lék, musí lékař provést studii citlivosti žluči na konkrétní antibakteriální léčivo.

Antibiotika předepsaná pro cholecystitidu:

Azithromycin je předepisován pro dospělé tabletou denně po dobu 3 dnů. Je lepší si ji vzít hodinu před jídlem, pít dostatek tekutin.

Přípravek Sumalek je dostupný v tabletách a v práškové formě pro přípravu suspenze. V každém případě je dávkování zvoleno individuálně, v množství 20 mg / kg hmotnosti a doba trvání bude pouze 3 dny.

Přípravek Sitrolid v tobolkách by měl být užíván stejným způsobem jako azithromycin (jednou denně před jídlem), 3 dny a pouze v kombinaci s jinými léky.

Azikar je zlepšená forma azithromycinu s minimem nežádoucích účinků a užívá ho ve stejném duchu.

Je důležité pochopit, že je velmi nebezpečné používat antibiotika sami, bez lékařského předpisu. Takže nemůžete vyléčit nemoc, ale situaci jen zhoršit.

Antispasmodika

No-shpa je nejoblíbenější antispasmodikum, které se doporučuje udržovat v lékárničce

Pro zmírnění křečí žlučníku a zmírnění bolesti je nutné zahrnout do terapie antispasmodika. Kromě zmírnění akutní bolesti pomáhají snižovat zánět, zlepšují tok žluči a snižují tón orgánu.

Nejoblíbenější antispasmodika:

Všechny tyto nástroje jsou k dispozici ve formě tablet a jsou aplikovány striktně na doporučení lékaře. Tak, Took může zvýšit příznaky cholecystitis, tak to by mělo být přijato s opatrností.

Denní sazba by neměla překročit 6 tablet, a lék nemůže pít více než 5 dnů. Přípravek Maksigan a Revalgin se doporučuje pít přísně po jídle, jednu tabletu najednou. Ve výjimečných případech se může užívat až 6 tablet denně.

Choleretické léky

Než začnete užívat choleretické léky, měli byste se ujistit, že nejsou žádné žlučové kameny.

Tyto léky se používají pouze při léčbě cholecystitidy bez kamenů a v přítomnosti kamenů v žlučníku jsou přísně kontraindikovány.

Často předepsané léky:

Allohol vezme pilulku 3-4 krát denně, po dobu jednoho měsíce, po které je nutná tříměsíční přestávka. Artihol lze vypít 2 tablety třikrát denně a doba trvání by neměla překročit 3 týdny.

Tsikvalon v akutním stadiu vypije 0,3 g denně (pro 3 dávky) po dobu 3 dnů. Lék se dále užívá na tabletu čtyřikrát denně, před jídlem, po dobu jednoho měsíce. Dávku a dobu trvání Glutarginu stanoví lékař na základě závažnosti a formy onemocnění.

Sulfanilamidy

Sulfonamidy jsou antimikrobiální léčiva, deriváty kyseliny sulfanilové, používané v případě nesnášenlivosti antibiotik. Často, odborníci doporučují, včetně Probalans a Fervital v terapii.

Druhé, dostupné v práškové formě, se užívají ve 2 lžičkách / 4 krát před jídlem. Ve vodě rozpustný prášek Probalans je považován za zdroj hodnotné vlákniny a trvá asi 2-4 týdny.

Antiparazitická a protiplísňová činidla

Na základě analýzy lékař vybere potřebný lék.

Pokud studie prokázaly přítomnost parazitů v těle, je nutné užívat anthelmintika. Na základě analýzy lékař vybere potřebný lék k čištění střev od červů a zlepšení celkového stavu pacienta. Přidání fungální infekce vyžaduje použití antifungální terapie.

Hepatoprotektory

Normalizace toku žluče pomůže lékům, které aktivují játra (Essentiale, Gepabene, Phosphogliv). Tyto léky nejen normalizují produkci žluči, ale také obnovují poškozené jaterní buňky a chrání ji před účinky toxinů.

Vitamíny

Stejně důležité při léčbě cholecystitidy jsou vitamínové komplexy, které pomáhají posilovat imunitní systém. Můžete pít nějaké bylinné přípravky, odvar z echinacea, vitamíny skupiny B. Odděleně, aby se zmírnily nepříjemné příznaky, odborníci doporučují užívat léky, které eliminují nevolnost, pálení žáhy, nadýmání (Calic, Metoclopramide, Motilium).

Dieta

Lidé s chronickou cholecystitidou budou muset dodržovat přísnou dietu po celý život. Jsou zobrazeny dietní tabulka číslo 5, což znamená časté a zlomkové jídlo, a základem stravy by měly být obiloviny a zelenina.

Všechny tučné, slané, kořeněné a uzené potraviny jsou zcela vyloučeny z menu a jídlo se vaří nebo vaří v páře. Budeme muset zcela opustit silný čaj a kávu, pečivo, sladkosti, klobásy. Hlavní důraz je kladen na zeleninu, ovoce, obiloviny, nízkotučné fermentované mléčné výrobky.

Předpověď

S výhradou všech doporučení lékaře, odmítnutí špatných návyků, užívání všech potřebných léků je prognóza příznivá. Doba remise bude dlouhá a exacerbace může nastat pouze v případě porušení diety.

Běh nemoci a samoléčba nestojí za to, protože chronická cholecystitida (křehká) může vést k operaci k úplnému odstranění žlučníku.

Závěr

 1. Chronická cholecystitida může být křehká a plastická (s tvorbou kamenů).
 2. Toto onemocnění vyžaduje dlouhodobou kombinovanou léčbu, která zahrnuje několik léků najednou.
 3. Pacienti s cholecystitidou by měli dodržovat přísnou dietu po celý život.
 4. Je přísně zakázáno zabývat se samoléčbou, aby nevyvolávaly komplikace.

Učte se z videozáznamu cvičení žlučníku:

Léčba cholecystitidy

Pokročilé školení:

 1. 2014 - "Terapie" na plný úvazek obnovovací kurzy na základě Kuban státní lékařské univerzity.
 2. 2014 - „Neprologické“ doplňkové kurzy založené na Státní lékařské univerzitě Stavropol.

Léčba cholecystitidy je komplex terapeutických a chirurgických opatření zaměřených na překonání symptomů a příčin zánětu žlučníku.

Cholecystitis je poměrně běžná břišní patologie, diagnostikována u 20% dospělých. Příčiny onemocnění jsou poruchy krevního oběhu ve stěnách žlučníku, stáze žluči a její infekce. Proto musí být pro účinnou léčbu cholecystitidy nejprve diagnostikována a vyloučena všechna možná příčina onemocnění.

Léková terapie pro cholecystitidu

Antibiotika používaná při léčbě

S diagnostikovaným zánětem žlučníku je předepsána antibiotická léčba. Volba antibiotika závisí na jeho schopnosti proniknout a hromadit se ve žluči. Doba trvání terapie určuje počáteční stav pacienta a dynamiku terapie.

Pro léčbu cholecystitidy se používají širokospektrální antibiotika v kombinaci s vitamínovými prostředky a přípravky pro obnovu mikroflóry.

Volba antibiotika také určuje závažnost onemocnění. Když je ze skupiny cefalosporinů přiřazena mírná nebo střední závažnost léčiv. V případě těžkého zánětu, stejně jako u starších a oslabených pacientů, je předepsána kombinace širokospektrých antibiotik s antimikrobiálními látkami.

Nejoblíbenější obchodní názvy různých skupin antibiotik používaných k léčbě cholecystitidy jsou:

 • Zopertsin, Aurotaz, Tazar, Revotaz;
 • Apisid, Unazin, Sulbacin;
 • Augmentin, Amoxiclav, Flemoklav;
 • Aris, Merogram, Ronem;
 • Cefantral, Cefogram, Aurocef, Sultsef, Supraks, Cefix;
 • Erythromycin;
 • Levomitsetin;
 • Ampioks.

Všechna výše uvedená léčiva jsou vyráběna ve formě tablet nebo injekcí, denní dávka je v každém případě určena ošetřujícím lékařem. Dávka závisí na závažnosti infekčního procesu a souvisejících patologií nebo komplikacích, které vznikly.

Léky proti bolesti

Nedoporučuje se užívat léky proti bolesti bez předběžného vyšetření lékařem, protože to může rozmazat klinický obraz onemocnění a neumožňuje přesnou diagnózu formy a stadia onemocnění. Tato situace může vést k neefektivní léčbě, zanedbání nemoci, která ohrožuje zdraví pacienta. Antispasmodika s cholecystitidou eliminují spazmus hladkých svalů žlučníku a kanálků.

Taková léčiva jsou dostupná ve formě tablet, čípků a injekčních roztoků. Lékaři nazývají nejčastější léky proti bolesti pro cholecystitidu následujícími prostředky:

 • Papaverin - prostředek ke zmírnění křeče hladkého svalstva;
 • No-Shpu - vysoce kvalitní antispasmodické myotropní účinky;
 • Drotaverin - myotropní antispasmodikum, analog No-Shpy, lék s vysokou absorpcí, který nepříznivě ovlivňuje ledviny, játra, kontraindikován u glaukomu, adenomu prostaty, hypotenze;
 • Platyfillin je dobře strávený blokátor m-cholinergních receptorů.

Tyto antispasmodika mohou být používány pacienty pouze na doporučení lékaře, s přihlédnutím ke snášenlivosti v případě souvisejících onemocnění.

Choleretické léky

Choleretické léky na cholecystitidu se dělí na 2 skupiny léčiv - choleretikum, stimulující proces tvorby žluči a cholekinetiku, zodpovědnou za stimulaci vylučování žluče. Choleretické léky jsou předepisovány pouze v případě, že při vyšetření pacienta bylo zjištěno snížení žlučové funkce jater nebo snížení motility žlučových cest.

Jsou-li v žlučovém traktu přítomny velké konkrementy, může použití cholagogue vyvolat obstrukci žlučovodu kameny a způsobit kliniku akutní cholecystitidy.

Choleretic drogy jsou používány v případě, že pacient potřebuje obnovit kontraktilní schopnost žlučníku, vyčistit kanály od stagnace žluči. Nejlepší choleretic jsou bylinné a syntetické drogy, které se používají v kombinaci s antibakteriální terapií.

Mezi nejoblíbenější choleretické léky předepsané pro cholecystitidu patří:

 1. Allohol je přípravek na zlepšení funkce jater, který zabraňuje vzniku kamenů v žlučových cestách, zlepšuje činnost celého gastrointestinálního traktu, eliminuje zácpu, nadýmání a nedoporučuje se pro žaludeční vředy a dystrofii jater.
 2. Oksafenamid - tabletovaný lék pro posílení tvorby a uvolnění žluči, odstranění křečí, nedoporučuje se při dystrofii jater.
 3. Přípravky kyseliny ursodeoxycholové - mají choleretické a hepatoprotektivní účinky, jsou široce používány v gastroenterologii, včetně léčby tukové hepatózy, biliární dyskineze.

Protizánětlivé léky

Přípravky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv pro cholecystitidu se používají jako součást komplexní léčby, pokud je nutné zajistit dlouhodobé analgetické a protizánětlivé účinky, jakož i febrifuge. Výhodou použití nesteroidních protizánětlivých léčiv při kombinované léčbě cholecystitidy je úplná bezpečnost při krátkodobém užívání (symptomaticky) a dostupné formy uvolňování léků (tablety, injekce). Mezi nejoblíbenější nesteroidní protizánětlivé léky používané při cholecystitidě patří: diklofenak, piroxikam, celekoxib, ibuprofen, rofekoksib.

Fyzioterapie pro cholecystitidu

Fyzioterapeutické techniky se používají k léčbě cholecystitidy v remisi. V tomto případě odborníci nazývají nejúčinnější fyzioterapeutické metody UHF terapie, bahenní terapie, terapie minerálními vodami, diatermie a další. V případě remise patologie se pacientům často doporučuje léčba sanatoria v rezortu Yessentuki, Borjomi.

Léčba může být dlouhá a musí být sledována zdravotnickým personálem.

Minerální voda

Minerální voda je součástí komplexní léčby cholecystitidy, takže její použití musí být plně kontrolováno ošetřujícím lékařem. Pitná minerální voda ze zdrojů poskytuje optimální koncentraci složení soli, nicméně v městských oblastech lze použít balenou vodu, tárovat ve skle a prodávat v lékárnách.

S pomocí minerální vody je možné stimulovat procesy tvorby žluči a toku žluči v lidském těle. Stilika žlučových cest je tedy eliminována as ní přichází patogenní mikroflóra z těla.

Při použití minerálních vod cholecystitis, v závislosti na typu poruchy tónu žlučníku:

 • s hypotenzí žlučových cest ukazuje příjem alkalické minerální vody s vysokou koncentrací solí;
 • s hypertenzí - koncentrace solí v minerální vodě by měla být minimální;
 • hypotonie žlučníku zahrnuje komplexní terapii, která bude zahrnovat dietu a použití minerální vody.

Taková terapie zvyšuje tekutost žluči, čímž snižuje hladiny bilirubinu a cholesterolu v krvi.

Pro účinnou léčbu je doporučeno opláchnout žlučník minerální vodou v předvečer terapeutických procedur, a pak se musí pravidelně opakovat jednou týdně 1,5 hodiny před jídlem, když se žluč uvolní do žluče a znovu 30 minut před jídlem. To přispívá k odstranění žluči do střev, kde se může podílet na zažívacím procesu.

Při ošetřování minerální vody se užívá orálně v teplé nebo horké formě - 30-50 stupňů. Je možné ohřívat vodu pouze ve vodní lázni a je přísně zakázáno pít studený, protože v tomto případě může způsobit křeč žlučových cest a silnou bolest. Horká minerální voda snižuje intenzitu bolesti.

Množství použité vody by nemělo překročit 200-250 mililitrů. Někdy v raných fázích léčby lékaři doporučují užívat pouze 100 mililitrů takové vody. Objem minerální vody použitý pro léčbu cholecystitidy může být vypočítán v každém případě onemocnění, vzhledem k tomu, že je nezbytné, aby pacient použil 4 mililitry minerální vody na každý kilogram své hmotnosti. Je třeba pít léčivou vodu 3x denně, pomalu, v malých doušcích. Délka léčby je obvykle 1 měsíc. Kontraindikace pro léčbu minerálních vod jsou onemocnění gastrointestinálního traktu, stav po porážce nebo poinfarktovém stavu.

Také minerální vody mohou být použity při komplexní léčbě cholecystitidy a jako surovina pro ambulantní výkony, např. Pro duodenální drenáž.

V případě cholecystitidy může zavedení minerální vody se sondou do dvanáctníku napomoci procesu uvolnění žluči do střevní oblasti a při dlouhodobé terapii může očistit a zhojit játra, odstranit stopy hlenu a žluči a zastavit zánětlivý proces.

Kromě výše uvedených způsobů použití se při léčbě cholecystitidy u pacientů také ukazuje, že dostávají sirovodíkové lázně, které pozitivně ovlivňují nervový systém, zlepšují metabolismus každého orgánu, snižují zánět u cholecystitidy, anestetizují a zlepšují funkčnost žlučového systému.

Proto je minerální voda velmi účinnou léčbou cholecystitidy, která, pokud je správně používána, pomůže zabránit zánětu žlučníku, sníží koncentraci žluči, vyvede ji a normalizuje funkčnost gastrointestinálního traktu.

Gymnastika s cholecystitidou

Sedavý životní styl a nedostatek adekvátní fyzické aktivity přispívá ke stagnaci žluči v žlučníku. Speciální gymnastika pomůže zbavit se projevů cholecystitidy, aktivuje procesy krevního oběhu v peritoneu, stimuluje odtok žluči a zlepšuje střevní motilitu. Všechna cvičení zaměřená na aktivaci žlučníku by měla být prováděna ráno, když je žaludek prázdný a ve střevě není žluč.

Komplexní lékařská gymnastika zahrnuje dechová cvičení, která rozvíjejí diafragmatické dýchání, účinné pro všechny orgány v dutině břišní a posilují svaly bránice. Tato cvičení jsou navržena tak, aby zajistila zatížení lisu, některé z nich by měly být prováděny v poloze na pravé straně nebo na žaludku. Gymnastika, jako je gymnastika, může být prováděna na gymnastickém míčku, ležícím na žaludku, na kterém se můžete pohybovat a zvyšovat krevní oběh v játrech a žlučníku. Také mezi cviky pro léčbu cholecystitidy můžete najít obraty a naklonění těla, aktivaci žlučníku a stimulaci cholagogue procesů.

Chirurgický zákrok

Indikace pro chirurgickou léčbu je neúčinnost konzervativní terapie, kdy se žlučová kolika objevuje pokaždé s sebemenší chybou v otázkách dodržování přísné diety. V této situaci mohou léky tento stav krátkodobě zmírnit, pak se symptomy opakují. Pacient by měl být předán chirurgovi, aby zvážil možnost chirurgického odstranění žlučníku.

Chirurgie k odstranění žlučníku se nazývá cholecystektomie. Provádí se při akutní cholecystitidě, choledocholitiáze a komplikovaných formách cholecystitidy. Při blokování žlučového ústrojí zubním kamínkem u pacienta dochází k klinickým projevům obstrukční žloutenky a trpí častými záchvaty biliární koliky. V případech plánované cholecystektomie, kdy nedochází k komplikacím a rizikovým faktorům, se provádí endoskopická operace - 3 dutiny se zavedou přes malé řezy do břišní dutiny pro osvětlení a manipulaci. Nízká invazivita operace umožňuje pacientovi plně se zotavit za 2 týdny a jít domů dva dny po zákroku.

V obtížných případech a přítomnosti exacerbací provádějí chirurgové klasickou operaci k odstranění žlučníku s přístupem k močovému měchýři přes řez pod pravou hypochondrií.

V případě závažných komplikací onemocnění, kdy jsou rizika gangrény, žlučníku, perforace močového měchýře a peritonitidy, mohou lékaři provádět operaci prostřednictvím laparotomie, přes čelní břicho pacienta, pro lepší vizualizaci možných komplikací a jejich eliminaci. Tyto operace jsou však v moderních podmínkách prováděny jen zřídka. Po cholecystektomii musí být pacient znovu vyšetřen gastroenterologem (někdy terapeutem), dále musí podstoupit rehabilitační rehabilitaci a následnou podpůrnou léčbu. Dietní terapie pro cholecystitidu je povinnou součástí léčby před a po operaci.

Metody tradiční medicíny

Tradiční způsoby léčby cholecystitidy jsou velmi rozmanité a účinné, pokud se používají v kombinaci s léky a pod lékařským dohledem. Četné recepty odvarů bylin, bobulí, semen pomáhají odstranit příznaky bolesti v patologii, mají choleretickou povahu, pomáhají se zbavit zdroje infekce v těle.

Jeden z populárních lidových metod léčby neonosné cholecystitis provádí Demianov tubing postup, s xylitol, sorbitol, síran hořečnatý nebo alkalické minerální vody. Tato technika se používá pro cholecystitidu s hypomotorickou funkcí žlučových cest.

Tento postup by však měl přísně regulovat ošetřující lékař a kontrolovat.

Bylinné recepty

Byliny jsou široce používány při léčbě cholecystitidy, a to jak nezávisle, tak vedle hlavní terapie. Hlavním cílem bylinné medicíny je její choleretický účinek, v některých případech antispasmodický a protizánětlivý.

Odstranění žluči a zrychlení její produkce v těle jsou klíčovými faktory při obnovení normální funkce žlučníku. Je důležité mít na paměti, že analogicky s léky mohou mít choleretické bylinky také choleretické nebo cholekinetické účinky. K choleretickým bylinám patří choleretika různých odrůd břízy a máty. Cholekinetických efektů je možné dosáhnout pomocí tyranů, stigmatů kukuřice, stonožek, dřišťálů a sametů Amur.

Pro dosažení komplexního choleretického účinku na tělo doporučují odborníci následující infuzi. Pro něj ve stejných částech se berou takové bylinky jako řepka, květy heřmánku, listy lopuchu, máta peprná, šňůra, kukuřičný hedvábí, pastýřský pytel a trávník z knotweed, smíšený a 4 lžíce těchto bylin se nalijí 1 litrem studené vody. Pak se směs vaří na ohni po dobu 2-3 minut, infuze po dobu jedné hodiny, filtruje se. Užívejte infuzi 1/3 šálku 3x denně po dobu 30 minut před jídlem.

Heřmánek má vynikající antispasmodický a protizánětlivý účinek při cholecystitidě. Na základě toho se připravuje spousta nálevů a odvarů, uklidňující bolest, zmírňující křeče. Nejúčinnější recept na heřmánkový čaj pro cholecystitidu je vařit lžíci suchého heřmánku v půl litru čisté vody po dobu 15 minut. Poté je čaj podáván po dobu 2-3 hodin a třikrát denně po jídle vypije třetinu sklenice.

Příprava šťávy

Šťávy s cholecystitidou mohou mít různé pozitivní účinky na tělo pacienta, protože mnohé z nich vyvolávají resorpci kamenů a polypů, zabraňují exacerbaci onemocnění a odstraňují závažné symptomy.

Řepná šťáva je tedy schopna vyčistit trávicí systém a podporovat fragmentaci žlučových kamenů. Vezměte 100 mililitrů šťávy z červené řepy denně, 2x denně, v takovém případě budou procesy vývoje patologií pozastaveny a stávající znaky postupně zmizí. Pijete-li denně 125 mililitrů pampeliškové šťávy, lze dlouhodobě vyhnout exacerbacím chronické cholecystitidy. Také pampeliška šťáva je velmi efektivní v kombinaci s řeřichou pro akutní projev útoku onemocnění, protože snižuje zánět a odstraňuje křeč.

Jiné prostředky

V lidových receptech pro léčbu cholecystitidy existují různé složky. Nejúčinnější jsou kurkuma, propolis, oves, citron a rostlinné oleje.

Kurkuma se používá pro cholecystitidu jako alternativu k protizánětlivým a antibakteriálním látkám.

Také pro léčbu této patologie může být užitečné a její choleretické vlastnosti. K přípravě léku na kurkuma na cholecystitidu se používá kořen, mletý do prášku, smíchaný s medem. Výsledná směs se válí do malých kuliček a třikrát denně vezme 1 lžíci takových kuliček. Je důležité správně ukládat zůstatky finančních prostředků. Kurkuma netoleruje průtok vzduchu, takže ho ukládá do těsně uzavřené skleněné nádoby umístěné na tmavém místě. Kontraindikace při léčbě kurkumy je těhotenství a hepatitida.

Propolis je již dlouho používán k vytvoření procesu tvorby žluči a toku žluči. Jeho alkoholová tinktura, pro kterou se po dvou týdnech stárnutí užívá 10 gramů propolisu a 100 mililitrů léčebného alkoholu (70% síla), dokáže zcela obnovit procesy výměny žlučů v těle. Pijte tuto tinkturu je nutné s mlékem v poměru 20 kapek na 100 ml mléka. Pro osoby, které jsou alergické na včelí produkty, by měla být použita propolis.

Ovesné vločky, které se používají ve formě tinktury, velmi dobře pomáhá v boji proti projevům cholecystitidy. Pro tinkturu nalijte 200 gramů ovesných vloček litr vařeného mléka nebo čisté vody a tuto tinkturu používejte třikrát denně po dobu 1 sklenice. Také užitečné a běžné ovesné vločky, které dokonale zapadají do stravy s cholecystitidou.

V léčbě cholecystitidy se nedoporučuje jíst tučné potraviny, včetně všech druhů olejů. Některé rostlinné oleje přidávané do studených potravin však pomáhají stabilizovat hladinu cholesterolu. Tyto vlastnosti mají rakytníkový olej, který s cholecystitidou pomůže regenerovat tkáň. Rakytníkový olej lze použít jednou denně po dobu 50 mililitrů a pouze během remise onemocnění.

Navzdory skutečnosti, že kyselé s cholecystitidou je zakázáno jíst, citrony mohou mít pozitivní vliv na nemoc. Za prvé, citrus může být použit v kompozici pro tubing, míchání citronové šťávy s vodou, a za druhé, léky mohou být připraveny z ovoce, které je spotřebováno uvnitř. Pro přípravu citronových léků proti cholecystitidě se odebírají 4 velké citrony a 1 kilogram čerstvého tekutého medu, citrony se čistí, drcují a mísí s medem. Konzumace takové sladkosti 2 krát denně u lžíce může zabránit opakování zánětu.

Při použití lidových prostředků při léčbě cholecystitidy je důležité si uvědomit, že jsou dobré pouze v případě chronického onemocnění. Při akutní cholecystitidě je použití lidových receptů přísně zakázáno.

Vlastnosti léčby různých forem cholecystitidy

Akutní forma

Akutní cholecystitis označuje kategorii akutních, urgentních chirurgických stavů v břišní dutině, ve kterých je nutná neodkladná a kvalifikovaná lékařská péče. Léčba akutní cholecystitidy je prováděna výhradně v chirurgické nemocnici, domácí léčba je v tomto případě nepřijatelná, protože může vést k fatálním následkům.

Velmi často pacienti s akutní cholecystitidou potřebují nouzovou operaci k odstranění žlučníku.

Moderní přístup k terapii a dodržování diety a životního stylu v kombinaci s dalšími diagnostickými postupy však ve většině případů brání rozvoji akutní formy cholecystitidy. Taktika léčby je volena v souladu s formou onemocnění. Takže jednoduchá katarální cholecystitida je léčena mnohem jednoduššími konzervativními metodami, na rozdíl od destruktivních forem onemocnění.

Za prvé, pro akutní neporušenou cholecystitidu, stejně jako pro exacerbaci chronických exacerbací, se doporučuje terapie, aby se odstranily zánětlivé projevy stěn žlučníku, stejně jako zastavení bolesti a odstranění intoxikace. Za tímto účelem se pacientovi doporučuje přísná dieta, při které musí pacient v prvních dvou dnech plně hladovět a pak pokračovat v konzumaci pouze polotekutých jídel. Během půstu může člověk pít pouze teplou vodu nebo dogrose bujón. Mezi povolenými polotekutými pokrmy by měly v budoucnu převažovat ovocné pyré, polévky, pyré, polévky, rýže nebo ovesné vločky, libové, mleté ​​maso a sušenky.

Také k odstranění příznaků akutní cholecystitidy je předepsán komplex léků. Mezi nimi musí být širokospektrální antibiotika, zmírňující záněty, antispasmodika a cholinolytika, zlepšující tok žlučů, narušený spazmem Oddiho svěrače a normalizující tlak v kanálcích. Pokud je pacient velmi bolestivý, užívají analgetika narkotického typu.

Mezi dalšími opatřeními pro léčbu akutní cholecystitidy je obvyklé použití alkalických minerálních vod pro orální podání, choleretických a protizánětlivých bylinných čajů, jakož i intravenózní podávání léků, které pomáhají eliminovat symptomy onemocnění.

Během celého pobytu v nemocnici je přísně sledován stav pacienta. Při absenci zlepšení léčebné léčby se specialisté rozhodnou pro chirurgický zákrok.

Nejběžnější chirurgickou metodou odstranění žlučníku je dnes cholecystektomie. V jeho průběhu je často prováděna další manipulace - cholangiografie, což znamená revizi žlučových cest. Pokud není možné provést cholecystektomii z důvodu pokročilého věku pacienta nebo souběžných onemocnění, mohou chirurgové provést další operaci - cholecystostomii. Její podstata spočívá v tom, že do žlučníku je vložena drenážní trubka, skrze kterou může z těla vytékat přebytečná žluč. Tato technika pomáhá eliminovat zánětlivý proces v oblasti žlučníku.

Moderní laparoskopická metoda léčby cholecystitidy neznamená otevření dutiny žlučníku, ale provádí se malým řezem o délce 5 milimetrů. Speciální vybavení zároveň provádí diagnostickou punkci, při které dochází k aspiraci infikovaných orgánů, proplachování žlučníku antiseptickými a antibiotickými roztoky.

Chronická forma

Léčba chronické cholecystitidy se obvykle provádí v několika stupních. Za prvé, odborníci zastavit dyspeptické poruchy a bolesti u pacienta, eliminovat účinky zánětu v oblasti žlučníku. Pak se zvolí vhodná terapeutická taktika, aby se zabránilo výskytu komplikací a opakování onemocnění. Nakonec odborníci provedou důkladnou diagnózu pacienta, aby zjistili zlepšení z aplikované terapie.

Léčba chronické cholecystitidy zahrnuje použití antibiotik, které jsou předepisovány individuálně, v závislosti na povaze exacerbace, prostředky na zmírnění bolesti, léky, které snižují syndrom intoxikace a choleretika.

Pokud se chronická cholecystitida velmi často opakuje a v žlučových cestách se tvoří konkrementy, rozhodnou o operaci odborníci. To pomůže zabránit perforaci stěn žlučníku, aby se zabránilo abscesu nebo nekróze. Pokud kameny neohrožují vývoj výše uvedených komplikací, jsou v průběhu plánovaných operací odděleny.

V případě remise chronické cholecystitidy se doporučuje použít fyzioterapii a fyzioterapii ke zlepšení metabolických procesů ve svalech žlučového systému, které mají pozitivní vliv na krevní oběh, snižují zánět a nervovou regulaci orgánu.

Nejoblíbenějšími fyzioterapeutickými metodami pro chronickou cholecystitidu jsou bahenní koupele a elektroforéza, indukčnost, ultrazvuk a mikrovlnná terapie.

Léčba cholecystitidy u dětí

Léčba cholecystitidy u dítěte se nejčastěji vyskytuje doma, pokud se nejedná o akutní plicní, flegmonózní nebo gangrenózní formu nemoci, u které je indikována nouzová operace. Chirurgický zákrok akutní cholecystitidy u dětí je nezbytný pro zánětlivé a destruktivní změny ve stěnách žlučníku. V případech akutních forem akutní cholecystitidy se děti snaží neodstraňovat žlučník, omezují se pouze na cholecystostomii nebo mikrocholecystostomii.

Když jsou stěny orgánu zničeny, je dětský žlučník zcela odstraněn, aniž by to ovlivnilo kanály.

Konzervativní léčba dětské cholecystitidy je založena na použití antibakteriálních činidel k odstranění infekce, léků na zmírnění zánětu a normalizaci pohyblivosti žlučníku s kanály.

Obvykle je terapie založena na položkách, jako jsou:

 • dodržování lůžkového klidu (nutné pouze při vysoké tělesné teplotě, protože v jiných případech byste neměli znehybnit tělo, což způsobuje stázení žluči);
 • použití v akutním období diety "Tabulka číslo 5" a později - šetřící dieta;
 • léčba drogami (použití širokospektrých antibiotik, antispasmodik, v případě poruch trávení - enzymů a koenzymů);
 • fytoterapeutické metody.

Nejdůležitějším bodem léčby dětské cholecystitidy je dodržování dietní výživy podle doporučení terapeutické stravy č. 5.

I po uzdravení by děti neměly jíst produkty, které jsou s cholecystitidou zakázány, aby nevyvolaly relaps. Nedoporučuje se také krmení dětí násilně, přetížení.

Pro prevenci cholecystitidy u dětí je nutné několikrát za rok testovat přítomnost Giardia a červů a okamžitě léčit jakékoli infekce v těle.

Léčba u žen

Funkce během těhotenství

Terapie cholecystitidy během těhotenství je zvolena za účasti ženského gynekologa, protože tato léčba by měla kombinovat vysokou účinnost a úplnou bezpečnost pro vývoj dítěte.

Léčba cholecystitidy u těhotných žen je v podstatě stejná jako obecně přijímaná opatření, ale s přihlédnutím k lékům, které jsou přijatelné během těhotenství.

Léčba kojení

Výskyt bolesti v pravém hypochondriu u nových matek je poměrně běžný. Cholecystitida se může vyskytnout v rozporu s metabolickými procesy způsobenými porodem. Pokud žena před těhotenstvím byla diagnostikována kámen v žlučníku nebo kanály, cholecystitis po porodu je velmi pravděpodobné. V tomto případě je nejčastěji používána konzervativní terapie, nicméně žena má logickou otázku o bezpečnosti kojení svého dítěte.

Moderní lékaři nevidí naléhavou potřebu zastavit kojení v léčbě cholecystitidy v období po porodu. Za prvé, není vždy nutné používat antibiotika, protože cholecystitis se v tomto případě často projevuje chronickým průběhem. Ale i když je léčba antibiotiky špatně potřebná, lékaři dnes mohou svým pacientům nabídnout několik typů účinných léků, které neovlivní dítě a neproniknou do mateřského mléka. Hlavním terapeutickým nástrojem pro léčbu cholecystitidy během laktace bude přísná dietní léčba. Zakázané a schválené přípravky by měly být vybrány gastroenterologem společně s gynekologem, aby byla zajištěna regenerace žlučníku a normální kvalita mateřského mléka.

Jak poskytnout první pomoc

Za prvé, při útoku akutní cholecystitidy by měl pacient zavolat sanitku a před jejím příjezdem by měl být pacient položen na pravou stranu a zajistit mu klid.

Při poskytování první pomoci by v žádném případě neměl člověk krmit pacienta, ohřívat jeho žaludek, snažit se propláchnout žaludek nebo střeva, dát nějaký lék. Jakákoliv z výše uvedených činností může změnit klinický obraz onemocnění, což ztěžuje diagnostiku a prevenci účinné léčby. Poté, co je pacient odvezen do nemocnice, lékaři ho nejprve pečlivě prozkoumají, navrhnou možnosti, jak zmírnit bolest spasmolytickými injekcemi, provést detoxikační postupy a zabránit rozvoji stagnace žluči. Pouze po poskytnutí první pohotovostní péče mohou odborníci začít vyvíjet algoritmus pro účinnou léčbu pacientů, jmenování diagnostických postupů. Pokud první pomoc pacientovi nebyla poskytnuta nebo byla poskytnuta nesprávně, existuje riziko vzniku závažných komplikací.

Trvání léčby a plné uzdravení

S vyloučením faktorů, které vyvolávají vznik chronické cholecystitidy, je možno zabránit cholelitiáze. K tomu je důležité neustále dodržovat zásady správné výživy, používat farmakologické přípravky a fytoterapeutické prostředky předepsané lékařem, včasné řádné ošetření sanatoria a provádět pravidelnou rehabilitaci chronických infekčních lézí v těle.

Tyto akce pomohou zabránit opakování akutní cholecystitidy a chronickým exacerbacím, nicméně nemohou zaručit, že se nemoc nikdy neprojeví, a to i přes dlouhou nepřítomnost některých symptomů. Co se týče léčby cholecystitidy, není důležitá rychlost, ale pravidelná činnost lékaře a pacienta zaměřená na prodloužené zachování zdraví žlučníku a žlučovodů. Trvání léčby proto může být posuzováno pouze v každém případě onemocnění.

Pokud jde o otázku úplného vyléčení cholecystitidy, je důležité pochopit, že s touto nemocí dochází ve stěnách žlučníku k nevratným změnám, proto konzervativní metody nemohou poskytnout úplné uzdravení. Při použití komplexní terapie onemocnění však může existovat stabilní remise po velmi dlouhou dobu, což vysvětluje potřebu přísného dodržování všech lékařských předpisů i po ukončení léčby léky.

Cholecystitis lékař

Pokud zaznamenáte první příznaky cholecystitidy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Za prvé, terapeut musí přijmout pacienta, který po vyslechnutí stížností odkáže pacienta na nezbytné testy a poté na základě výsledků lékař zapíše doporučení k návštěvě gastroenterologa.

U primárního vstupu bude gastroenterolog diagnostikovat nemoc rozhovorem a vyšetřováním pacienta, poté se seznámí s výsledky testů a rozhodne o další diagnostické taktice. Podle výsledků komplexního průzkumu dostane gastroenterolog obraz závažnosti cholecystitidy, jejího tvaru. Pokud nemoc postupuje ve složité formě, pacient s cholecystitidou je určen k léčbě chirurgovi.