Image

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: příčiny, příznaky (příznaky), účinky

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

Příčiny, léčba a účinky zvýšeného bilirubinu u novorozenců

Tělo dítěte je vystaveno vnějším nepříznivým faktorům. Většina maminek v porodnici musí slyšet, že jejich dítě má bilirubin.

Abychom se nebáli slyšet tato slova, je nutné zjistit, co je bilirubin (protože to neví mnoho lidí), stejně jako znát příčiny tohoto jevu a způsoby, jak tento problém vyřešit.

Co je bilirubin, klasifikace

Bilirubin je pigment, jehož vysoký obsah může způsobit otravu nervovým systémem dítěte. Tento pigment vzniká při rozpadu červených krvinek v krvi.

V průběhu své vitální činnosti odumírají červené krvinky, v důsledku čehož se hemoglobin uvolňuje, což má za následek toxický účinek na tělo dítěte. Imunitní systém ho zase začíná napadat a zároveň uvolňuje drahokamy, které obsahují železo. V důsledku drahokamů a transformovaných do bilirubinu.

Klasifikace

V lékařské praxi existují dva typy bilirubinu:

Přímý bilirubin je vylučován z těla dítěte stolicí a močí.

Norma

Nárůst bilirubinu v těle dítěte v prvních dnech života je naprosto přirozenou reakcí. Proto v mateřské nemocnici lékaři často provádějí krevní testy, aby určili jeho úroveň. Pokud je pigment výrazně překročen, pak má dítě žloutenku.

V prvních dnech života by hladina bilirubinu v krvi měla být 60 µmol / l., O několik dní později se hladina pigmentu zvýší na 205 µmol / l. a to jsou naprosto normální ukazatele a absolutně by neměli matku děsit.

Pokud se dítě narodí dříve, je hladina bilirubinu v krvi 170 µmol / l, ale ne více. Když se dítě otočí o 1 měsíc, hladina pigmentu klesne na 8,5-20,5 μmol / l.

Pokud po 1 měsíci života hladina neklesne a zůstane trvale vysokou rychlostí, může to znamenat přítomnost různých typů patologických změn v těle dítěte av tomto případě dítě vykazuje hospitalizaci a další laboratorní testy, které pomáhají identifikovat a diagnostikovat nemoc.

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: co to znamená, příčiny

V lékařské praxi existuje několik hlavních faktorů, které způsobily zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi novorozence, ale to platí pouze pro případy, kdy je vysoká hladina pigmentu udržována v krvi déle než 1 měsíc života.

Patologické onemocnění jater u dítěte. Symptomy v tomto případě, kromě zvýšeného bilirubinu, jsou:

 1. Pocity bolesti. Pokud mluvíme o novorozencích (kteří nemůžou říci o bolesti), pak jsou často zlobiví, pláč bez důvodu a stisknutí nohou do žaludku. Starší děti, které mohou říci o povaze bolesti, si stěžují na bolest na pravé straně břicha pod žebry.
 2. Žloutenka Pozorované žloutnutí kůže. Jelikož je však žloutenka při narození poměrně běžná, je v tomto případě nutné věnovat pozornost příznakům jiné povahy.
 3. Zvětšená játra. To lze zjistit vyšetřením dítěte, a to palpací jater.
 4. Porušení křesla. Dítě s poruchou jater má pravidelné tekuté stolice nebo střídající se tekuté stolice se zácpou.
 5. Změňte barvu židle. U dětí s onemocněním jater vypadá stolice jako jíl a je zcela zbarvená (bílá).

Mechanická žloutenka. Vyskytuje se v důsledku blokování žlučových cest.

Cirhóza. Cirhóza jater u kojenců je extrémně vzácná, ale pokud je stále diagnostikována, průběh onemocnění bude mnohem progresivnější než u dospělých.

Střevní obstrukce. Střevní obstrukce je poměrně častým jevem u dětí a téměř 3% dětí trpí.

První příznaky obstrukce jsou bolest, dítě často pláče a tlačí nohy na bříško, ale v raných stádiích onemocnění může být zaměňováno s kolikou a pouze s časem, pokud existuje řada dalších příznaků, je obstrukce diagnostikována.

Doprovodné příznaky jsou: střídání zácpy a zažívací potíže, po zácpě začíná převládat, tam je také nadýmání a nadýmání. Při běžícím případu se u dítěte může objevit zvracení krví.

Léky. V některých případech může být zvýšení bilirubinu důsledkem užívání některých léků. To lze pozorovat u dětí, jejichž matky během těhotenství užívaly léky během těhotenství.

Rodiče by si měli uvědomit, že první 4 dny života dítěte patří mezi nejdůležitější, protože v tomto okamžiku je podle výsledků laboratorních testů možné zjistit, zda má dítě v čase patologické změny.

Jak normalizovat nízký krevní tlak doma, přečtěte si v tomto článku.

Odtud se dozvíte, proč je předepsán Duphaston.

Jaké je nebezpečí zvýšeného bilirubinu u novorozenců?

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozence na více než 1 měsíc života je extrémně nebezpečné pro život dítěte.

Tento jev je mimořádně nebezpečný pro nervový systém dítěte. Pokud nemůžete diagnostikovat nemoc včas, což s sebou nese takové důsledky a nezačínáte ji léčit, čímž se sníží hladina pigmentu, pak to ohrožuje dítě s demencí, stejně jako ochrnutí nebo ztrátu sluchu.

Jaké testy musí projít?

 1. Jakmile se dítě narodilo, zatímco ještě v porodním sále, změřil hladinu bilirubinu v krvi. Po dvou dnech se analýza opakuje.
 2. U dětí narozených před stanoveným časem se hladina pigmentu měří denně a pak každý den, několik dní.
 3. Odběr vzorků krve pro stanovení hladiny bilirubinu u ohrožených dětí (těžké těhotenství nebo porod, výrazná žloutnutí při narození) se odebírá ze žíly na hlavě, tento proces se opakuje každý den.

Tento postup je naprosto bezbolestný, takže maminky se o to nemusí starat, protože plot provádí zkušený lékař nebo zdravotní sestra s velmi tenkou a speciální jehlou.

U dětí bez výrazných příznaků žloutenky se krev nebere pro analýzu, v této situaci se bilirubin měří speciálním zařízením - nejsilnějším. Procedura je naprosto bezbolestná.

Bilitest je zařízení, které měří úroveň žloutnutí na čele dítěte, a výsledek může být viděn okamžitě.

Když je kůže žlutá, hladina pigmentu se měří v průběhu léčby, dokud nedosáhne optimální úrovně.

Následná analýza dítěte je odebrána ve věku jednoho měsíce na klinice, během plánovaného vyšetření, krev je odebírána ze žíly na paži, nicméně některé instituce provádějí plot od žíly na hlavě.

Jak snížit zvýšený bilirubin u novorozenců: léčebné metody

Při zvýšené hladině pigmentu v krvi (po dlouhou dobu) je třeba, aby rodiče okamžitě ukázali dítěti specialistovi, který může provést příslušnou diagnózu a v důsledku toho předepsat léčbu.

Odstranění bilirubinu z těla dítěte pomocí několika technik:

 1. Fototerapie Tato metoda spočívá v nalezení dítěte pod ultrafialovými paprsky. Pro toto dítě je umístěna v postýlce, nad kterou je zařízení. Uvolnění ultrafialového záření na kůži dítěte přispívá k odstranění pigmentu z těla, ale během tohoto postupu by si měli rodiče uvědomit, že takové paprsky mohou poškodit zrak dítěte, proto by měl být jeho oči zakryty speciální bandáží.
 2. Infuzní terapie. V důsledku vystavení pokožky dítěte ultrafialovým světlem se z těla vylučuje velké množství tekutiny a v důsledku toho je předepsána infuzní terapie, která pomáhá obnovit rovnováhu vody v těle dítěte. K tomu se do těla dítěte vstřikují glukóza, soda a také mikrocirkulační přípravky zlepšující léčbu.
 3. Enterosorbenty. V tomto případě je jmenován Smekta nebo Entorosgel. To je nezbytné, aby se zabránilo reverznímu procesu absorpce bilirubinu do krve dítěte střevem.
 4. V těžkých případech se u dítěte objeví krevní transfúze.

Výběr metod pro odstranění pigmentu z těla se zabývá výhradně lékařem.

Při kojení maminka se doporučuje častěji dát dítě na prsa, protože to také přispívá k rychlému odstranění pigmentu z těla.

Důsledky zvýšeného bilirubinu u novorozenců

Jak již bylo zmíněno dříve, významně překročená hladina bilirubinu v krvi novorozence, která trvá dlouhou dobu, má neopravitelný účinek na nervový systém dítěte. Co pak může způsobit neplatnost dítěte (hluchota, demence), proto je tak důležité identifikovat takovou odchylku v čase a v důsledku toho ji léčit.

Prevence

Během těhotenství by měla nastávající matka podstoupit všechny rutinní vyšetření a konzultace se svým ošetřujícím gynekologem, provést všechny nezbytné testy a přítomnost různých infekčních nemocí včas, aby je mohla ošetřit.

Porod, pokud nejsou kontraindikace, by měl být prováděn přirozeným způsobem s použitím minimálních léků.

Kojení je jedním z nejlepších preventivních opatření k odstranění bilirubinu z těla dítěte. Maminčino mléko má laxativní účinek na střeva dítěte, takže pigment bude z těla rychle odstraněn.

Stanovení hladiny bilirubinu v krvi novorozence je velmi důležitá studie, proto neodmítajte, nechodte do porodnice nebo na plánované vyšetření na klinice z jeho nemocnice. Vzhledem k tomu, že tato analýza poskytuje čas na identifikaci a prevenci výskytu určitých patologických onemocnění v těle dítěte.

Několik dalších tipů na fyziologickou žloutenku novorozenců naleznete v následujícím videu.

Jaký je nebezpečný nárůst bilirubinu v krvi novorozence?

Po narození dítěte se život ženy nemění, ale začíná znovu. Koneckonců, teď je tu dlouho očekávaná malá bytost, která zcela závisí a potřebuje péči mé matky. Tento zcela nový život je doprovázen velkým množstvím otázek a neobvyklých pocitů nejen pro ženu, ale i pro dítě, jehož tělo by mělo být aktivně restrukturalizováno pro lepší fungování v novém prostředí. V tomto ohledu má novorozenec řadu stavů, tzv. Fyziologických nebo hraničních. Posledně uvedený termín se používá, protože když dojde k sebemenší odchylce nebo když se vyskytnou určité podmínky, všechny tyto adaptivní procesy se mohou stát patologickými. Jedna z těchto přestaveb se vyznačuje zvýšeným bilirubinem u novorozence.

Co je to bilirubin a co to je?

Bilirubin je žlučový pigment, který vzniká v důsledku přirozené fyziologické destrukce červených krvinek - krevních buněk obsahujících hemoglobin a odpovědných za dodávání kyslíku do orgánů a tkání.

Červené krvinky "žijí" asi 110 dní, po kterých je hemoglobin, který se skládá ze dvou částí, zničen a uvolněn: protein - globin a železo - hem. Tato sloučenina prochází řadou transformací v játrech, jejichž finálním produktem je bilirubin. Je vylučován žlučem přes střeva, stejně jako močí ve formě urobilinu.

V procesu metabolismu se tvoří dvě formy bilirubinu:

 • konjugovaný, přímý bilirubin - ve vodě rozpustná frakce, která je dobře odstraněna z těla a nemůže proniknout ochrannou bariérou a poškodit mozek;
 • nekonjugovaná, nepřímo rozpustná forma tuku, která se hromadí v tukových strukturách těla a má výrazný toxický účinek.

Norm bilirubin u novorozenců

Normální hodnoty celkového bilirubinu u dítěte v období novorozence jsou uvedeny v tabulce:

Jak je správné, bilirubin v měsíčním věku dosahuje svých normálních hodnot.

Fyziologická žloutenka novorozenců

Zvýšení může být bilirubin u novorozence bez jakýchkoli klinických projevů a u 70% dětí se vyvíjí žloutenka kůže. Navzdory tomu je zvýšení tranzitu normou za určitých podmínek:

 • nástup žloutenky v den 2;
 • maximální hladina bilirubinu nižší než 220 µmol / l;
 • řešení žloutenky do poloviny druhého týdne života.

Mechanismus vývoje fyziologické hyperbilirubinémie

Je obvyklé, že se u novorozenců vyvíjí několik základních mechanismů pro rozvoj přechodné žloutenky, která nevyžaduje léčbu a prochází sama:

 1. Bilirubin začíná stoupat v důsledku zvýšení jeho tvorby s aktivní destrukcí červených krvinek s fetálním hemoglobinem. Posledně uvedená sloučenina je hemoglobin se zlepšenými, ve srovnání s dospělými, schopností vázat a transportovat kyslík, to znamená, že transportuje mnohem větší množství kyslíku. V období prenatálního vývoje je nezbytné poskytnout aktivně se vyvíjející tkáně dostatečným obsahem kyslíku. Když se dítě narodí a začne dýchat, fetální hemoglobin přestává hrát tak důležitou roli, a proto se začíná zhroutit. Současně s tímto procesem dochází k aktivní tvorbě erytrocytů s normálním hemoglobinem.
 2. Nízká funkce jater přispívá k rozvoji žloutenky, což je důvod, proč jsou jaterní buňky inaktivně chyceny nepřímým bilirubinem, proces přeměny formy rozpustné v tucích na rozpustné ve vodě je zpomalen nebo je uvolnění bilirubinu do žluče sníženo.
 3. Vzhledem k absenci bakterií ve střevě, které připravují bilirubin pro vylučování stolicí, je jeho návrat do krve a jater zvýšen.

Všechny tyto mechanismy jsou zapojeny současně nebo jeden z nich převažuje.

Klinické projevy

Základním příznakem je žloutnutí skléry a kůže. Není pozorováno žádné zhoršení stavu a aktivity dítěte. Žloutenka se vyvíjí po dobu 2-3 dnů, pak je maximální množství bilirubinu v krvi pozorováno do 4 dnů, což se projevuje žloutnutím kůže. Do poloviny druhého týdne života se zpravidla dostává žlučový pigment na normální úroveň, o čemž svědčí postupná normalizace barvy pleti.

Je třeba poznamenat, že v mongolské rase, Japonci, stejně jako přistěhovalci ze Střední Asie, může žloutnutí zůstat o něco delší a vyvíjí se s vyšším bilirubinem, dosahujícím dokonce 250 µmol / L.

Patologická žloutenka novorozenců

V některých případech je zvýšený bilirubin u novorozenců způsoben závažnými onemocněními, mezi něž patří:

 1. Gilbertův syndrom je nemoc, která je zděděná, ve které dochází k porušení zachycení žlučového pigmentu jaterními buňkami. Tato žloutenka je podobná fyziologické.
 2. Crigler-Nayarův syndrom, existují dva typy onemocnění. Typ I je závažný s výrazným zvýšením bilirubinu a může vést k trvalému výsledku bez transplantace jater. Typ II se vyskytuje s nižším počtem a je charakterizován pozitivním účinkem fenobarbitalu.
 3. Vývoj žloutenky, jako prvního znaku galaktosémie, fruktozémie a dalších onemocnění spojených s metabolismem, je kombinován se zvracením, volnou stolicí, zvětšením jater, křečemi a hypotrofií.
 4. Žloutenka u hypotyreózy je charakterizována přítomností výrazného otoku u dítěte, nízkým zabarvením jeho hlasu a zácpou. Kromě zvýšení bilirubinu u novorozence je v biochemickém krevním testu zjištěno zvýšení množství cholesterolu.
 5. Hemolytické onemocnění novorozenců se může projevit ve třech formách: edematózní, anemické a ikterické. V této patologii vzrostl bilirubin od narození. Tato choroba nastává, když je nekompatibilita krve matky a dítěte v faktoru nebo skupině Rhesus.
 6. Přítomnost hematomů, krvácení může také vést k rozvoji žloutenky.
 7. Malformace žlučového systému a samotná játra jsou vzácné, ale mohou způsobit zvýšení množství žlučového pigmentu.

Mechanismus patologického působení bilirubinu

Bilirubin u dítěte má negativní vliv na buněčnou úroveň, což je dáno hlavní složkou buněčné stěny - lipidy. Žlučový pigment snadno proniká do buňky, narušuje v něm metabolické procesy, zejména proces "dýchání", v důsledku čehož buňka umírá.

Vzhledem k tomu, že mozkové buňky jsou 60% lipid, vysoký bilirubin může vést k nenapravitelným následkům, to znamená, že se vyvíjí komatická komplikace.

Poškození mozku nastává se zvýšením množství nepřímého bilirubinu o více než 342 µmol / l.

Diferenciální diagnostika žloutenky novorozenců

Existují charakteristické znaky, které odlišují fyziologický vzestup bilirubinu od patologického. Například, s trváním žloutenky měsíce - mluvíme o jeho patologické formě.

Zvýšený bilirubin - než je nebezpečný pro novorozence

Tělo novorozence je velmi citlivé na vliv nepříznivých faktorů. V prvních dnech po porodu je dítě konfrontováno s fenoménem fyziologické žloutenky, která je založena na zvýšeném bilirubinu u novorozence v krvi.

Tato podmínka nepřekračuje limity normy, pokud její trvání nepřesáhne 1-2 týdny. Je-li u kojenců zvýšen nepřímý bilirubin a dochází ke změně barvy pleti, mnoho rodičů zažívá paniku, strach o zdraví a život dítěte.

Co je bilirubin

Tato látka je pigment, jehož vznik vzniká v důsledku destrukce proteinových složek krve. Pigment má žlutohnědou barvu. Jako příklad si můžete vybrat hnědé halo kolem modřin na kůži.

Odstraňování pigmentu z těla se objevuje ve výkalech a moči, pokud jsou vystaveny jaterním enzymům. Bilirubin je přítomen v lidském těle neustále, v malých množstvích. Pokud koncentrace nepřesahuje fyziologickou normu, pak to není nebezpečné. Pokud se bilirubin u novorozence zvýšil, často se vytváří toxické poškození celého organismu.

Klasifikace

Látka je rozdělena na zlomek přímého a nepřímého bilirubinu. Nepřímý bilirubin vyplývá z rozpadu fetálního hemoglobinu u novorozenců. Tato frakce pigmentu nemá schopnost rozpustnosti, a proto se nevylučuje z těla trávicím systémem a močovými orgány. V těle novorozence jsou vysoké hemoglobin a bilirubin vzájemně provázané.

Aby látka opustila tělo dítěte, musí se proměnit v přímou frakci. Transformace nepřímé frakce bilirubinu v přímé linii probíhá za působení jaterních enzymů. Pokud tedy testy prokázaly, že nepřímý bilirubin je u novorozenců zvýšen, měli by rodiče okamžitě podniknout okamžité kroky.

Nedostatečná funkce jater přispívá k nízké produkci enzymů, což zvyšuje bilirubin u novorozenců.

Normy

U novorozence je rychlost pigmentu v krvi vždy vyšší než u dítěte od 1 měsíce věku. Při narození nepřekračují normální hladiny bilirubinu v krvi 60 µmol / L. Od 3 dnů života se koncentrace pigmentů zvýší na 205 µmol / l. Tyto ukazatele jsou absolutní normou.

Pokud se dítě narodí předčasně, pak by normální hodnoty neměly být větší než 170 µmol / l. Když se dítě stane 1 měsíc staré, rychlost bilirubinu klesne na 8,5 až 20,5 µmol / l.

Trvale zvýšené hladiny bilirubinu u novorozenců svědčí o patologii.

Příčiny abnormality

Fyziologické zvýšení hladiny bilirubinu v krvi novorozence se vyskytuje 3-4 dny po narození dítěte. Příčinou zvýšeného bilirubinu u novorozenců je zpravidla rozpad fetálního hemoglobinu. Často se u kojence zvyšuje bilirubin, což vede k závažným komplikacím a následkům na pozadí toxického poškození těla.

Základem patologického typu žloutenky jsou následující stavy:

 • konflikt rhesus matky a dítěte během těhotenství;
 • neslučitelnost krevních skupin;
 • předčasný nástup porodu;
 • drobné krvácení v těle dítěte;
 • porušení procesu odlivu žluči;
 • infekční onemocnění u dítěte;
 • onemocnění trávicího systému u kojenců;
 • geneticky determinovaná destrukce červených krvinek;
 • narušení endokrinního systému u kojence;
 • užívání drog ke stimulaci práce;
 • poruchy funkce jater u dítěte.


Všechny příčiny vysokého bilirubinu u novorozence jsou individuální pro každé dítě.

Zjistěte přesně, proč je zvýšení bilirubinu u novorozence možné pouze u lékaře.

Jaké je nebezpečí takového státu?

Patologické zvýšení bilirubinu u novorozenců v krvi je nebezpečné pro zdraví dítěte. Při rychlém nárůstu hladiny pigmentu v krvi je pozorován jeho průnik hematoencefalickou bariérou.

Výsledkem tohoto procesu je toxické poškození struktur centrálního nervového systému. V nepříznivém scénáři zvýšený bilirubin u kojenců způsobuje demenci, oligofrenii, paralýzu a hluchotu.

Jak snížit bilirubin

Po detekci varovných příznaků indikujících zvýšení bilirubinu v krvi novorozence se rodičům doporučuje, aby okamžitě ukázali dítěti lékařskému specialistovi. Vysvětlí, co to znamená, pokud novorozenci zvýšili bilirubin v krvi.

Kvalifikovaná péče o dítě se zvýšeným bilirubinem má provádět následující činnosti:

 • Fototerapie Podstatou této metody je umístit dítě do postýlky, nad kterou je zdroj ultrafialového záření. Při působení záření dochází k rychlému odstranění přebytku bilirubinu z těla. Před zahájením léčby zvýšeným bilirubinem u novorozenců pomocí fototerapie je třeba pamatovat na bezpečnost. Oči novorozence jsou pokryty speciálním obvazem.
 • Infuzní terapie. Během fototerapie ztrácí tělo dítěte velké množství vlhkosti. Cílem infuzní terapie je nahradit ztracenou tekutinu. Za tímto účelem je dítě injikováno roztokem glukózy, sodou, stabilizátory membrán a prostředky, které zlepšují mikrocirkulaci v těle. Výběr léčení zvýšeného bilirubinu u novorozence provádí pediatr.
 • Přijetí enterosorbentů (Enterosgel, Smekta). Cílem terapie je zabránit reabsorpci pigmentu do krve střevními stěnami.
 • V těžkých případech se u dítěte objeví krevní transfúze.


Jak snížit bilirubin u novorozence, informujte ošetřujícího lékaře.

Pokud má novorozenec bilirubin v krvi a je kojen, pak je mladá matka doporučena, aby ho aplikovala na prsa tak často, jak je to jen možné. Mateřské mléko podporuje rychlé odstranění toxického pigmentu z těla.

Pokud hovoříme o tom, zda se bilirubin u novorozenců může znovu objevit, je to pravděpodobně jen s vývojem patologie.

Preventivní opatření

Dávejte pozor na to, jak snížit bilirubin u novorozence, je to nutné i během nošení dítěte. Výživa a režim těhotné ženy ovlivňují budoucí zdraví dítěte. Během těhotenství by měla žena sledovat svou dietu. Jídlo by mělo být rozmanité a mělo by obsahovat všechny potřebné nutriční složky.

Při přepravě dítěte se vyvarujte nadměrného fyzického a emocionálního stresu. Doporučuje se také věnovat pozornost délce spánku. Denní doba spánku těhotné ženy by měla být nejméně 9 hodin.

Fyziologická redukce bilirubinu u novorozenců se vyskytuje s močí a výkalem, takže mladá matka se doporučuje pečovat o správný režim krmení. Pokud novorozenec dostane mateřské mléko, měl by být aplikován na prsa tak často, jak je to jen možné. Při umělém krmení by měla být pečlivě zvolena mléčná formulace, přizpůsobená tělu novorozence.

Důsledky

V případě pozdní diagnózy a léčby jsou následky vysokého bilirubinu u novorozence následující:

 • toxické poškození struktur centrálního nervového systému (jaderná žloutenka);
 • mentální retardace a mentální retardace;
 • křeče a ochrnutí;
 • nebo úplnou ztrátu sluchu.

Příčinou patologické žloutenky je často anomálie žlučových cest. To je důvod, proč by se rodiče měli okamžitě dozvědět vše o snížení bilirubinu u novorozence. Se zvýšením hladiny pigmentu je cesta ven včasným vyšetřením s následnou léčbou.

Pokud rodiče zjistili vysoký bilirubin u kojenců, pak je přísně zakázáno uchýlit se k vlastní léčbě. Takové dítě potřebuje lékařskou pomoc. Pouze lékařský specialista odpoví na otázku, proč má novorozenec na pozadí zdraví rodičů vysoký bilirubin.

Zvýšený bilirubin u novorozených příčin a léčby

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozenců: příčiny, účinky, léčba

Mnoho mumií v nemocnici musí slyšet frázi "vaše dítě má zvýšený bilirubin."

Abychom se těchto slov nebáli, je nutné zjistit, jakou roli hraje bilirubin u novorozenců a kolik této látky je pro dítě bezpečné.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož vysoká koncentrace v těle se může stát jedem pro nervový systém. Tato látka je výsledkem rozpadu červených krvinek.

Z zastaralých červených krvinek se uvolňuje hemoglobin, který se okamžitě stává toxickým. Imunita začíná "útočit na nepřítele" a ničí hemoglobin, uvolňující hémy - sloučeniny obsahující železo. Pod vlivem enzymů se hémy transformují do bilirubinu.

Je třeba rozlišovat mezi přímým a nepřímým bilirubinem. Přímo se vylučuje stolicí a močí a nepřímo nejprve tvoří sloučeninu s albuminem a je transportován do jater, kde je fermentován a stává se přímým bilirubinem, který snadno opouští tělo.

Bilirubin v krvi novorozence je vždy zvýšen. Faktem je, že kyslík v těle nenarozeného dítěte nesou červené krvinky nasycené fetálním hemoglobinem. Po porodu ztrácí svou funkci a zhroucení, zanechává za sebou produkt rozpadu - bilirubin.

V porodnici je několikrát odebírán krevní test pro stanovení hladiny tohoto pigmentu. Zvýšený bilirubin u novorozenců indikuje výskyt žloutenky, a tak lékaři kontrolují její průběh.

Žloutenka s vysokým bilirubinem je nebezpečná sama o sobě a může naznačovat vývoj jakéhokoli patologického stavu v drobcích.

Jaké testy musí projít?

 • Ihned po prvním výkřiku dítěte lékaři změří úroveň pigmentu v pupečníkové krvi. O dva dny později je opět testováno celodenní dítě.
 • Předčasně narozené děti kontrolují množství pigmentu v krvi denně po porodu a sledují jej každých 24 hodin.
 • Děti z rizikové skupiny (těžké těhotenství, obtížný porod, těžké žloutnutí skléry a kůže) odebírají krev z věnců na hlavě.

Tento postup je bezbolestný a bezpečný pro dítě, i když je to velmi děsivé momenty.

Oplocení se provádí speciální tenkou jehlou s rukou zkušené sestry, tato analýza pomáhá včas diagnostikovat vývoj nebezpečných komplikací, takže byste jej v nemocnici neměli opouštět.

 • Děti bez jasných známek žloutenky dostávají bezkrevný test - nejsilnější.

Zařízení pro analýzu je fotobuňka, která zachycuje barvu pleti na čele dítěte a určuje tak množství žlutého pigmentu. Výsledek lze vidět okamžitě. Nevýhodou tohoto testu je, že nevykazuje přímý a nepřímý bilirubin a tato čísla jsou velmi důležitá pro diagnostiku.

Když žloutenka děti provádějí kontrolní testy po celou dobu léčby, dokud hladina pigmentu neklesne do normálu.

Analýza bilirubinu u novorozenců je opět prováděna na klinice, zatímco v měsíčním věku probíhá lékařské vyšetření. Současně se odebírá krev z věnce na hlavě nebo na rukojeti, v různých zdravotnických zařízeních různými způsoby.

Normy bilirubin u dětí

Protože proces aktualizace krve je neustále, pak je v těle vždy přítomno bezpečné množství pigmentu.

Norma bilirubinu u měsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / litr. Ale nově narozené dítě a v příštích několika týdnech jsou tato čísla mnohem vyšší.

Tato situace je způsobena kolapsem velkého množství fetálního hemoglobinu.

 1. Normální je obsah pigmentu v krvi pupeční šňůry:
 • 51–60 µmol / litr u dětí narozených v čase;
 • 71,8–106 μmol / litr u předčasně narozených dětí.

Mluvíme o úrovni celkového bilirubinu, což je součet množství nepřímého a přímého bilirubinu. V tomto případě by nepřímý bilirubin neměl být větší než čtvrtina celkové hladiny a přímý, resp. Nižší než 75%.

 1. 24 hodin po porodu nepřekročí normální hladina pigmentu u dětí narozených v čase 85 μmol / l.
 2. Po 36 hodinách od narození toto číslo stoupá na 150 µmol / L.
 3. Po 48 hodinách - až 180 µmol / l.
 4. 3-5 dní po porodu může bilirubin dosáhnout maxima: 256 µmol / l. Pokud je tento limit překročen, pak lékaři hovoří o vývoji žloutenky u dítěte.

Poté se sníží hladina bilirubinu.

 1. Po 6–7 dnech života dítěte dosahuje až 145 μmol / l.
 2. 8. - 9. den - až 110 µmol / l.
 3. 10–11 dní - až 80 µmol / l,
 4. Ve dnech 12–13 dní - až 45 µmol / l, atd.
 5. Ve čtvrtém týdnu života dosahuje drobek bilirubinu normální hodnoty - až 20,5 mmol / l.

Tabulka norem bilirubin (nepřímý a přímý)

Rychlost bilirubinu u novorozence se mění podle denního termínu a předčasně narozených dětí. 24 hodin po narození je průměrná hladina bilirubinu u „raného“ dítěte 97,4–148,8 µmol / L. Index dosahuje své maximální hodnoty 5–6 dnů po dodání. Když je úroveň pigmentu vyšší než 172 µmol / l, je u dítěte diagnostikována žloutenka.

Proč má dítě vysoký bilirubin a jaké je nebezpečí tohoto stavu

Když je bilirubin vyšší než normální hladina (256 µmol / l u dětí narozených v čase a 172 µmol / l u „spěchaných“ dětí), lékaři hovoří o vývoji žloutenky. Má dva typy. Fyziologická žloutenka nejčastěji končí sama do 4. týdne života dítěte a nemá žádné důsledky pro jeho tělo.

Děti s takovou diagnózou však vyžadují neustálé sledování, protože nemoc se může dostat do závažnější formy. Patologická žloutenka vyžaduje léčbu a v případě její nepřítomnosti přináší značné škody na zdraví dítěte.

Pokud má novorozenec v krvi bilirubin, může to být následující:

 • těžké těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • komplikovaný porod;
 • předčasné těhotenství;
 • nedostatek kyslíku u dítěte během těhotenství nebo porodu - například během zapletení pupeční šňůry.

S patologickou žloutenkou bilirubin v krvi dětí zmizí. Důvody tohoto zvýšení mohou být stejné problémy, které vedou k fyziologické žloutence. Také extrémně vysoká úroveň pigmentu může znamenat:

 1. problémy s játry u dítěte;
 2. hormonální poruchy;
 3. konflikt mezi matkou a dítětem;
 4. intestinální obstrukce;
 5. genetické onemocnění vedoucí ke zničení membrán červených krvinek;
 6. obstrukce žlučových cest.

Patologická žloutenka může být také provokována léky, které matka dostala během těhotenství a porodu.

Když dítě zjistí tento stav, lékaři léčí nejen symptomy přímo, ale také eliminují příčinu nemoci.

Podmínky, které mohou způsobit patologickou žloutenku, jsou samy o sobě velmi nebezpečné a někdy smrtelné. Vysoký bilirubin u novorozenců však nelze ignorovat. Tento pigment je jedem pro nervový systém dítěte. S vysokou hladinou v krvi se vyvíjí bilirubinová encefalopatie. Známky tohoto stavu jsou:

 • zvětšená játra a slezina;
 • snížení tlaku;
 • konvulzivní syndrom;
 • dítě spí hodně nebo naopak je neustále v pohybu;
 • dítě prakticky nebere láhev a hrudník.

Pozdní příjem léčby (nebo úplná absence pomoci) pro bilirubinovou encefalopatii může mít následující důsledky:

 1. ztráta sluchu;
 2. vývojové zpoždění;
 3. motorická paralýza.

Někdy bilirubin v drobcích roste kvůli mateřskému mléku: vyvíjí se takzvaná „žloutenka kojení“. Mastné kyseliny jsou přítomny v mléce, což zabraňuje játrům přenášet nepřímý bilirubin na přímou linii a toxin se hromadí v těle. V tomto případě se děti převezou na dva dny do potravinářské směsi.

Pokud je bilirubin snížen, potom je dítě ponecháno na umělém krmení. Nebo je možné krmit mléko mateřské matky. Chcete-li to udělat, dekantujte ji do láhve a zahřejte na teplotu 70 ° C, pak ji ochlaďte a dejte ji dítěti. Přečtěte si více o tom, jak vyjádřit mateřské mléko >>>

Při zahřátí jsou mastné kyseliny zničeny a mléko nezpůsobí poškození dítěte.

Přečtěte si více o žloutence, jejích příznacích, způsobech léčby, důsledcích pro novorozence >>>

Lékařská péče o zvýšený bilirubin

Jak snížit bilirubin u novorozence? Pokud je diagnostikována fyziologická žloutenka, kromě pozorování nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Onemocnění obvykle ustupuje po několika týdnech.

Opalování pomůže rychleji snížit bilirubin u novorozence. Pokud máte dítě „na jaře“ nebo „léto“, můžete během procházek zatlačit kapotu kočárku zpět a vystavit slunce obličeji a úchytům dítěte. Zimní a podzimní slunce chytit těžší. Ale pokud se ukázalo, že je to jasný den, jděte s dítětem na balkon, nechte paprsky zářit na obličej dítěte.

Dítě nemůže být na slunci déle než 10 minut. Je nutné zajistit, aby slunce nespadlo do otevřených očí. Koncem jara a léta nedržíte své dítě v přímých paprscích od 11 do 17 hodin.

Fototerapie je nejúčinnějším způsobem léčby patologické žloutenky. To může být provedeno v nemocnici, pokud má potřebné vybavení. V opačném případě jsou matka a dítě převezeny do dětské nemocnice. Dítě je umístěno pod speciální modrou lampou.

S pomocí světla bilirubin přechází do lumirubin, který rychle opouští tělo. Abyste mohli ležet pod lampou, potřebujete celkem 96 hodin a přerušení krmení.

Oči dětí nosí speciální obvaz nebo čepičku, protože světlo lampy je škodlivé pro vidění. Procedura je bezbolestná a účinná, ale může mít i nepříjemné vedlejší účinky: sušení a odlupování kůže, zkapalněné stolice, které projdou po ukončení terapie.

V těžkých případech děti daly kapátka a dokonce i krevní transfuzi. Vynikající prevence žloutenky je krmení mateřského mléka. Je velmi důležité co nejdříve připojit dítě k prsu. Jak to udělat, přečtěte si článek: Kojení: doporučení WHO.

Krmení na vyžádání také snižuje množství škodlivého pigmentu. Kolostrum vyvolává vylučování mekonia z těla novorozence, se kterým přichází velké množství bilirubinu. Více o krmení na vyžádání >>>

Jednou ze špatných rad, kterou maminka slyší, je krmit dítě žloutenkou. Ani sladká voda, ani bujón bujónu nesníží hladinu bilirubinu. Je lepší aplikovat strouhanku na prsa častěji a řídit se doporučeními svého lékaře.

Bilirubin je důležitým ukazatelem zdraví novorozence. V žádném případě by se neměly vzdát své definice a léčby žloutenky. Následky takového odmítnutí mohou být mnohem horší než některé nepříjemnosti během léčby.

Zvýšený bilirubin u novorozence v krvi: léčba dětí, důsledky

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

 • vitamin C,
 • glukózy
 • choleretických fondů.

Příčiny, léčba a účinky zvýšeného bilirubinu u novorozenců

1. května 2017 1255

Tělo dítěte je vystaveno vnějším nepříznivým faktorům. Většina maminek v porodnici musí slyšet, že jejich dítě má bilirubin.

Abychom se nebáli slyšet tato slova, je nutné zjistit, co je bilirubin (protože to neví mnoho lidí), stejně jako znát příčiny tohoto jevu a způsoby, jak tento problém vyřešit.

Co je bilirubin, klasifikace

Bilirubin je pigment, jehož vysoký obsah může způsobit otravu nervovým systémem dítěte. Tento pigment vzniká při rozpadu červených krvinek v krvi.

V průběhu své vitální činnosti odumírají červené krvinky, v důsledku čehož se hemoglobin uvolňuje, což má za následek toxický účinek na tělo dítěte. Imunitní systém ho zase začíná napadat a zároveň uvolňuje drahokamy, které obsahují železo. V důsledku drahokamů a transformovaných do bilirubinu.

Klasifikace

V lékařské praxi existují dva typy bilirubinu:

Přímý bilirubin je vylučován z těla dítěte stolicí a močí.

Nepřímý bilirubin se zpočátku spojuje s albuminem a je transportován do jater, kde se poté přemění na přímý bilirubin.

Nárůst bilirubinu v těle dítěte v prvních dnech života je naprosto přirozenou reakcí. Proto v mateřské nemocnici lékaři často provádějí krevní testy, aby určili jeho úroveň. Pokud je pigment výrazně překročen, pak má dítě žloutenku.

V prvních dnech života by hladina bilirubinu v krvi měla být 60 µmol / l., O několik dní později se hladina pigmentu zvýší na 205 µmol / l. a to jsou naprosto normální ukazatele a absolutně by neměli matku děsit.

Pokud se dítě narodí dříve, je hladina bilirubinu v krvi 170 µmol / l, ale ne více. Když se dítě otočí o 1 měsíc, hladina pigmentu klesne na 8,5-20,5 μmol / l.

Pokud po 1 měsíci života hladina neklesne a zůstane trvale vysokou rychlostí, může to znamenat přítomnost různých typů patologických změn v těle dítěte av tomto případě dítě vykazuje hospitalizaci a další laboratorní testy, které pomáhají identifikovat a diagnostikovat nemoc.

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: co to znamená, příčiny

V lékařské praxi existuje několik hlavních faktorů, které způsobily zvýšenou hladinu bilirubinu v krvi novorozence, ale to platí pouze pro případy, kdy je vysoká hladina pigmentu udržována v krvi déle než 1 měsíc života.

Patologické onemocnění jater u dítěte. Symptomy v tomto případě, kromě zvýšeného bilirubinu, jsou:

 1. Pocity bolesti. Pokud mluvíme o novorozencích (kteří nemůžou říci o bolesti), pak jsou často zlobiví, pláč bez důvodu a stisknutí nohou do žaludku. Starší děti, které mohou říci o povaze bolesti, si stěžují na bolest na pravé straně břicha pod žebry.
 2. Žloutenka Pozorované žloutnutí kůže. Jelikož je však žloutenka při narození poměrně běžná, je v tomto případě nutné věnovat pozornost příznakům jiné povahy.
 3. Zvětšená játra. To lze zjistit vyšetřením dítěte, a to palpací jater.
 4. Porušení křesla. Dítě s poruchou jater má pravidelné tekuté stolice nebo střídající se tekuté stolice se zácpou.
 5. Změňte barvu židle. U dětí s onemocněním jater vypadá stolice jako jíl a je zcela zbarvená (bílá).

Mechanická žloutenka. Vyskytuje se v důsledku blokování žlučových cest.

Symptomatologie v tomto případě je velmi podobná průběhu infekce jater, správná diagnóza může být provedena pouze na základě laboratorních testů a ultrazvuku.

Cirhóza. Cirhóza jater u kojenců je extrémně vzácná, ale pokud je stále diagnostikována, průběh onemocnění bude mnohem progresivnější než u dospělých.

Střevní obstrukce. Střevní obstrukce je poměrně častým jevem u dětí a téměř 3% dětí trpí.

První příznaky obstrukce jsou bolest, dítě často pláče a tlačí nohy na bříško, ale v raných stádiích onemocnění může být zaměňováno s kolikou a pouze s časem, pokud existuje řada dalších příznaků, je obstrukce diagnostikována.

Doprovodné příznaky jsou: střídání zácpy a zažívací potíže, po zácpě začíná převládat, tam je také nadýmání a nadýmání. Při běžícím případu se u dítěte může objevit zvracení krví.

Léky. V některých případech může být zvýšení bilirubinu důsledkem užívání některých léků. To lze pozorovat u dětí, jejichž matky během těhotenství užívaly léky během těhotenství.

Rodiče by si měli uvědomit, že první 4 dny života dítěte patří mezi nejdůležitější, protože v tomto okamžiku je podle výsledků laboratorních testů možné zjistit, zda má dítě v čase patologické změny.

Ursofalk: návod k použití je v naší publikaci.

Jak normalizovat nízký krevní tlak doma, přečtěte si v tomto článku.

Odtud se dozvíte, proč je předepsán Duphaston.

Jaké je nebezpečí zvýšeného bilirubinu u novorozenců?

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozence na více než 1 měsíc života je extrémně nebezpečné pro život dítěte.

Pokud je úroveň pigmentu mnohem vyšší než jeho normy, zatímco by se měla vrátit do normálu, bilirubin prochází hematoencefalickou bariérou.

Tento jev je mimořádně nebezpečný pro nervový systém dítěte. Pokud nemůžete diagnostikovat nemoc včas, což s sebou nese takové důsledky a nezačínáte ji léčit, čímž se sníží hladina pigmentu, pak to ohrožuje dítě s demencí, stejně jako ochrnutí nebo ztrátu sluchu.

Jaké testy musí projít?

 1. Jakmile se dítě narodilo, zatímco ještě v porodním sále, změřil hladinu bilirubinu v krvi. Po dvou dnech se analýza opakuje.
 2. U dětí narozených před stanoveným časem se hladina pigmentu měří denně a pak každý den, několik dní.

Odběr vzorků krve pro stanovení hladiny bilirubinu u ohrožených dětí (těžké těhotenství nebo porod, výrazná žloutnutí při narození) se odebírá ze žíly na hlavě, tento proces se opakuje každý den.

Tento postup je naprosto bezbolestný, takže maminky se o to nemusí starat, protože plot provádí zkušený lékař nebo zdravotní sestra s velmi tenkou a speciální jehlou.

U dětí bez výrazných příznaků žloutenky se krev nebere pro analýzu, v této situaci se bilirubin měří speciálním zařízením - nejsilnějším. Procedura je naprosto bezbolestná.

Bilitest je zařízení, které měří úroveň žloutnutí na čele dítěte, a výsledek může být viděn okamžitě.

Když je kůže žlutá, hladina pigmentu se měří v průběhu léčby, dokud nedosáhne optimální úrovně.

Následná analýza dítěte je odebrána ve věku jednoho měsíce na klinice, během plánovaného vyšetření, krev je odebírána ze žíly na paži, nicméně některé instituce provádějí plot od žíly na hlavě.

Jak snížit zvýšený bilirubin u novorozenců: léčebné metody

Při zvýšené hladině pigmentu v krvi (po dlouhou dobu) je třeba, aby rodiče okamžitě ukázali dítěti specialistovi, který může provést příslušnou diagnózu a v důsledku toho předepsat léčbu.

Odstranění bilirubinu z těla dítěte pomocí několika technik:

 1. Fototerapie Tato metoda spočívá v nalezení dítěte pod ultrafialovými paprsky. Pro toto dítě je umístěna v postýlce, nad kterou je zařízení. Uvolnění ultrafialového záření na kůži dítěte přispívá k odstranění pigmentu z těla, ale během tohoto postupu by si měli rodiče uvědomit, že takové paprsky mohou poškodit zrak dítěte, proto by měl být jeho oči zakryty speciální bandáží.
 2. Infuzní terapie. V důsledku vystavení pokožky dítěte ultrafialovým světlem se z těla vylučuje velké množství tekutiny a v důsledku toho je předepsána infuzní terapie, která pomáhá obnovit rovnováhu vody v těle dítěte. K tomu se do těla dítěte vstřikují glukóza, soda a také mikrocirkulační přípravky zlepšující léčbu.
 3. Enterosorbenty. V tomto případě je jmenován Smekta nebo Entorosgel. To je nezbytné, aby se zabránilo reverznímu procesu absorpce bilirubinu do krve dítěte střevem.
 4. V těžkých případech se u dítěte objeví krevní transfúze.

Výběr metod pro odstranění pigmentu z těla se zabývá výhradně lékařem.

Při kojení maminka se doporučuje častěji dát dítě na prsa, protože to také přispívá k rychlému odstranění pigmentu z těla.

Důsledky zvýšeného bilirubinu u novorozenců

Jak již bylo zmíněno dříve, významně překročená hladina bilirubinu v krvi novorozence, která trvá dlouhou dobu, má neopravitelný účinek na nervový systém dítěte. Co pak může způsobit neplatnost dítěte (hluchota, demence), proto je tak důležité identifikovat takovou odchylku v čase a v důsledku toho ji léčit.

Prevence

Během těhotenství by měla nastávající matka podstoupit všechny rutinní vyšetření a konzultace se svým ošetřujícím gynekologem, provést všechny nezbytné testy a přítomnost různých infekčních nemocí včas, aby je mohla ošetřit.

Porod, pokud nejsou kontraindikace, by měl být prováděn přirozeným způsobem s použitím minimálních léků.

Kojení je jedním z nejlepších preventivních opatření k odstranění bilirubinu z těla dítěte. Maminčino mléko má laxativní účinek na střeva dítěte, takže pigment bude z těla rychle odstraněn.

Stanovení hladiny bilirubinu v krvi novorozence je velmi důležitá studie, proto neodmítajte, nechodte do porodnice nebo na plánované vyšetření na klinice z jeho nemocnice. Vzhledem k tomu, že tato analýza poskytuje čas na identifikaci a prevenci výskytu určitých patologických onemocnění v těle dítěte.

Několik dalších tipů na fyziologickou žloutenku novorozenců naleznete v následujícím videu.

Bilirubin 300 u novorozence: příčiny rejekce a léčby

Po porodu po dobu 2-3 dnů se dětská kůže a sklera někdy stanou nažloutlou. Tento stav se nazývá fyziologická žloutenka novorozence a vyžaduje další lékařský dohled. Nejčastěji dítě opouští mateřskou nemocnici se sníženým bilirubinem. Pokud je tento ukazatel u novorozence 300 nebo vyšší, je nutná neodkladná hospitalizace.

Pojem bilirubin

Bilirubin je žlučový pigment, který se tvoří během rozpadu bílkovin obsahujících hém v těle, zejména hemoglobinu. Ten je obsažen v krvi v červených krvinkách. Po porodu se část hemoglobinu v krvi rozdělí a tvoří se žlučový pigment. Téměř všichni novorozenci mají zvýšený bilirubin.

Játra novorozence odstraní konečné produkty zpracování hemoglobinu. S velmi vysokou hladinou pigmentu se vnitřní orgány dítěte nemohou vyrovnat se zátěží a je nutná lékařská péče.

Když se žlučový pigment zvyšuje, dítě se zbarví do žloutnutí. Zpočátku se mění barva obličeje, krku a celého těla. Neobtěžuje dítě, pokud jsou ukazatele zvýšeny v rámci věkové normy. Pokud je bilirubin u novorozence vyšší než 300, pak je zde riziko intoxikace mozku a výskyt závažných následků pro dítě.

Bilirubin v krvi je běžný, přímý a nepřímý. Součet je součtem posledních dvou ukazatelů. Přímý žlučový pigment se vylučuje z těla nezávisle, není nebezpečný a snadno se rozpustí ve vodě.

Zdravotnický personál věnuje největší pozornost nepřímému bilirubinu u novorozence. Jeho objem v krvi je 2/3 dílů, rozpouští se pouze v tucích a vyžaduje opatření na jeho snížení. V každém případě by se ukazatele měly během jednoho měsíce vrátit do normálu, a pokud se tak nestane, mluvíme o patologické žloutence.

Po narození se zvyšuje hladina žlučového pigmentu. Svou nejvyšší hodnotu dosahuje třetí den a poté klesá. Nejlepší možností je zvýšit celkový pigment v rozmezí 50 µmol / l.

Hodnota 250 µmol / l po dobu 3 dnů je platná, ale vyžaduje léčbu. U předčasně narozených dětí dosahuje zvýšení 170 µmol / l. Bilirubin u novorozence 300 je považován za kritický a vyžaduje urgentní hospitalizaci dítěte.

Normy bilirubinu v krvi, v závislosti na věku, jsou následující:

 • 1 den - méně než 32 µmol / l;
 • 2 dny - až 150 µmol / l;
 • 3-5 dnů - ne více než 200 µmol / l;
 • 6 dní a starší - do 21 µmol / l.

Nepřímý žlučový pigment by normálně neměl překročit hodnoty uvedené v tabulce.