Image

Naše lodě

K dnešnímu dni má téměř každá druhá osoba starší 40 let zvýšené množství lipoproteinu o nízké hustotě. Proto je nutné znát nebezpečí vysokého cholesterolu a jaké důsledky to může vést.

Cholesterol, jeho typy a krevní rychlost

Cholesterol patří do skupiny mastných kyselin, proto je správné ho nazývat cholesterol. Je to voskovitá látka, která se nachází ve všech částech lidského těla. Asi 80% cholesterolu se tvoří v játrech a zbývající podíl jde na výživu.

Cholesterol je důležitým prvkem krve, protože pomáhá obnovit buněčné membrány, produkci vitamínu D, který je nepostradatelný pro absorpci vápníku a některých typů hormonů. Není to nebezpečné pouze tehdy, když je lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) více než nízký. HDL je dobrý cholesterol, který pomáhá vyčistit cévy lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL) transportem do jater, kde jsou zpracovány. Špatný cholesterol se nedokáže rozdělit, takže se hromadí na stěnách cév, tvoří aterosklerotické plaky. Vedou k zablokování tepny.

Vysoká hladina špatného cholesterolu indikuje problémy uvnitř těla. Játra neprodukují dostatek HDL, který by mohl zbavit krev špatného cholesterolu.

Indikátor hladiny cholesterolu od 3,0 do 5,2 mmol / l odpovídá parametrům normy pro zdravého dospělého podle metodiky WHO. V závislosti na pohlaví, věkových kritériích, povaze zdraví se však tato míra může lišit. Pokud hladina cholesterolu dosáhne 7,8 mmol / l, je třeba zcela zkontrolovat funkci všech orgánů a dodržovat dietu. Při hodnotách nad 7,8 mmol / l se léky používají ke snížení cholesterolu v krvi.

To byla norma pro hodnoty celkového cholesterolu. Pokud jde o špatné, jeho míra by měla být od 2,6 do 3,3 mmol / l. Pokud dosáhne hodnoty 4,1, pak je to extrémně přijatelný limit. Hladina látky nad 4,9 mmol / l zahrnuje použití léků.

Norma lipidů s vysokou hustotou je v rozmezí od 1,0 do 1,5 mmol / l. V případě, že tento ukazatel je menší než 1,0, je to špatný výsledek, který vyžaduje úplné vyšetření. Hladiny HDL vyšší než 1,6 mmol / l jsou velmi dobré.

Hladina LDL by měla být sledována průběžně, protože vede k různým onemocněním.

Vliv vysokého cholesterolu

Účinky vysokého cholesterolu v krvi mohou být velmi rozdílné. Co je to nebezpečný vysoký cholesterol a jaké nemoci vyvolává, je nezbytné, aby to každý věděl. Všechny kardiovaskulární onemocnění jsou přímo závislé na LDL. Podle WHO je více než polovina všech infarktů a asi 20% infarktů způsobena lipidy s nízkou hustotou. Takové je poškození cholesterolu na lidském zdraví.

Seznam chorob, které se mohou vyskytnout:

 • ateroskleróza - blokování LDL tepen;
 • mrtvice nebo infarktu myokardu. Vyskytují se v důsledku porušení krevního oběhu koronárních cév;
 • kardioskleróza - nedostatek kyslíku do srdce v důsledku hemodynamických poruch. Výsledkem tohoto onemocnění je celková slabost, ospalost a dokonce i nepravidelnosti srdečního rytmu;
 • srdeční ischemie;
 • bolesti hlavy;
 • částečná ztráta paměti;
 • hypertenze;
 • vaskulární trombózy.

Nejnebezpečnějším rizikem zvýšeného cholesterolu je však aortální ruptura, která je smrtelná v 90%.

Příčiny

Zvýšený cholesterol v krvi se vytváří v důsledku poruch v těle. Toto je znamení, že osoba má chronická onemocnění, která interferují s normální tvorbou cholesterolu. Příčiny, které zvyšují LDL, lze rozdělit na zděděné a získané. První se vyskytuje na genetické úrovni, kdy je patologie v produkci lipidů přenášena z DNA rodičů. Získané příčiny zahrnují:

 • zhoršený metabolismus;
 • hypertenze;
 • diabetes;
 • těhotenství;
 • některá onemocnění ledvin;
 • špatné návyky: kouření, zneužívání alkoholu;
 • použití samostatných léků;
 • onemocnění jater, které může vést k jeho poruše;
 • sedavý způsob života;
 • jíst nezdravé jídlo.

To jsou hlavní faktory vyvolávající nárůst špatného cholesterolu.

Léčba zvýšených hladin LDL

Podle statistik stoupá hladina lipidů s nízkou hustotou u mužů po dosažení 35leté známky. U žen s nástupem menopauzy se také zvyšuje hladina cholesterolu. A to nemá nic společného s výživou: tento mýtus byl rozptýlen americkými vědci, protože pouze 20% cholesterolu je konzumováno s jídlem. Při provádění výzkumu bylo zjištěno, že dietní vlivy jsou opačné: játra začínají intenzivně zvyšovat LDL. Pokud by tedy byla zjištěna jejich vysoká úroveň, která by překročila normu o 50%, pak jediným způsobem, jak ji snížit, je léčba. Používá se k tomuto účelu, statiny, léky, které zabraňují produkci enzymů nezbytných pro tvorbu jater k tvorbě cholesterolu. S jejich použitím jsou možné žaludeční poruchy, bolest a slabost ve svalech. Použití léčiv založených na kyselině fibrické také vede ke snížení cholesterolu. Účinné při léčbě látek, které ovlivňují žlučovou kyselinu, ale pouze při současném použití se statiny.

Veškerou léčbu léky by měl předepisovat výhradně lékař. Dávkování předepsaných léků musí být přísně dodržováno.

Prevence cholesterolu

Jak víte, je lepší předcházet nemoci než léčit. Co je špatný cholesterol a co to vede k, zjistil. Proto je důležité zabránit rozvoji aterosklerotických plaků.

V první řadě je nutné vzdát se takových špatných návyků, jako je kouření a zneužívání alkoholu. Je to zneužívání, protože dávka silného alkoholu v 50 g nebo 200 g slabých, podle některých odborníků, naopak, reguluje hladinu cholesterolu.

Pak byste měli překonat svou lenost a dělat základní tělesná cvičení alespoň 15 - 20 minut denně. Kardiologové říkají, že to jsou sporty, které normalizují produkci cholesterolu, to znamená, že mohou snížit špatnost a zvýšit dobré. Díky fyzickým cvičením, lipidy rychle opouští tělo, nezasahují do cév. Nejlepší ze všeho to přispívá k pravidelnému běhu. Starší lidé se doporučuje chodit na čerstvém vzduchu, který trvá přibližně 40 minut.

V boji proti zvýšeným hladinám lipidů musíte opustit kávu a černý čaj, nahradit je zeleným. Je prokázáno, že používání zeleného čaje může snížit hladinu cholesterolu o 15% a také posiluje cévy a stimuluje játra.

Pro prevenci LDL bude užitečné konzumovat šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny. Zároveň je však nutné dodržet doporučené dávkování, které je 200 ml. Nejúčinnější šťávy budou: jablko, celer, zelí, mrkev, okurka, ananas, citrusy.

V boji proti cholesterolu dochází k záchraně některých potravin. Konkrétně - luštěniny, bohaté na vlákninu, odstraňující lipidy z těla. Stejný efekt se dosahuje i otrubami vyrobenými z kukuřice nebo ovsa, celých zrn. Je důležité zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny, které obsahují polyfenoly. Tato látka přispívá k produkci lipidů s vysokou hustotou.

Všechna tato preventivní opatření jsou nezbytná pro snížení poškození cholesterolu, které způsobuje lidskému tělu.

Co je to nebezpečný vysoký cholesterol a jak ho snížit?

Obsah

Pro pochopení důležitosti udržení normálního obsahu lipoproteinů je nutné pochopit nebezpečí zvýšeného cholesterolu. Sedavý životní styl, nezdravá strava, nepříznivé podmínky prostředí vedou k nerovnováze jeho různých forem. Úloha látky je enormní: je klíčovým účastníkem mnoha metabolických procesů a strukturálního prvku tkání. Vysoké úrovně představují hrozbu pro lidské zdraví bez ohledu na věk.

Formy a role v lidském těle

Cholesterol je látka podobná tuku, která je esterem mastných kyselin. Produkce a metabolismus se vyskytují především v játrech. Pouze malá část vstupuje do těla s jídlem.

Ve vázané formě je přítomen hlavně ve složení cholesterolů a lipoproteinů:

 1. LDL - nízká hustota. Poškození cholesterolu je způsobeno touto konkrétní formou.
 2. VLDL - velmi nízká hustota.
 3. HDL - vysoká hustota. Přínosem jsou lipoproteiny o vysoké hustotě.

LDL má zvýšenou schopnost hromadit se v cévách, ukládat se na jejich stěnách, což vede ke zúžení lumenu, blokování a poruch oběhového systému. Tyto látky jsou hlavními aterogenními faktory, které vedou k rozvoji vaskulární aterosklerózy, což je nebezpečné vysoké hladiny v plazmě.

Navzdory poškození vysokého cholesterolu není normální a normální fungování těla bez něj možné.

Hlavní funkce jsou následující:

 • účast v metabolismu, zejména - tuk;
 • syntéza žlučových a trávicích enzymů;
 • poskytování nadledvinek;
 • důležitá složka hormonů a vitamínů rozpustných v tucích, syntetizovaných uvnitř těla;
 • zajištění reprodukční funkce u mužů a žen;
 • odstranění přebytku LDL, který ovlivňuje normalizaci průtoku krve a cévní práci;
 • strukturní jednotka buněčných membrán;
 • účast na výstavbě nervových vláken.

Normální úroveň a známky zvýšení

Normy cholesterolu závisí na těchto faktorech:

 1. Věk
 2. Paule
 3. Fyziologické stavy těla. Například u těhotných žen je hladina vždy zvýšená, což je považováno za variantu normy.

Pro stanovení celkového cholesterolu, jakož i pro identifikaci koncentrace jeho jednotlivých forem, proveďte podrobnou biochemickou analýzu krve odebraného pacientovi na prázdném žaludku. Pro posouzení stavu krve by se měl poradit s kardiologem nebo terapeutem. Samoléčba je nepřijatelná.

Je to důležité! Je třeba dbát na to, aby průměrné množství cholesterolu nepřekročilo 200 mg / dL nebo 5 mmol / l.

Kromě testů následující příznaky indikují zvýšený cholesterol v krvi:

 • záchvaty anginy;
 • dušnost;
 • bolest v dolních končetinách, dokonce i při menším zatížení;
 • srdeční selhání, které je diagnostikováno na EKG (elektrokardiogram);
 • nažloutlé skvrny na kůži, zejména obličej. Uveďte abnormality v játrech a srdečním svalu;
 • bolest hlavy;
 • vysoký krevní tlak;
 • bolest v krční oblasti;
 • poruchy srdečního rytmu;
 • avitaminóza;
 • obezita;
 • zažívací poruchy.

Tyto znaky jsou nejcharakterističtější a často se dlouhodobě vyvíjejí jako důsledky vysoké koncentrace LDL.

Zvýšená úroveň: hlavní důvody

Patří mezi ně:

 • jíst velké množství potravin obsahujících nasycené mastné kyseliny a trans tuky. Mezi produkty, které zvyšují úroveň „špatných“ látek, patří mouka, tučné maso, tvrdý sýr, nízká kvalita čokolády, potraviny z rychlých potravinářských zařízení, majonéza a omáčky z nich, smažená jídla;
 • sedavý způsob života. Hlavní věc, kterou byste měli věnovat pozornost, je pravidelné cvičení, které stimuluje průtok krve, zvyšuje metabolismus, zvyšuje aktivitu odstraňování nadbytečného cholesterolu z krevních cév a zabraňuje ukládání cholesterolových plaků;
 • obezita, která může vést k významným metabolickým poruchám tělesného tuku a mastných kyselin;
 • špatné návyky - kouření a alkohol;
 • genetická predispozice;
 • na podlaze Bylo zjištěno, že muži s větší pravděpodobností trpí tímto porušením. Zvýšení hladiny cholesterolu u mužů je mnohem snazší;
 • věku U starších lidí dochází k významnému zpomalení metabolismu, zvyšuje se permeabilita krevních cév, aktivněji dochází k ukládání LDL na stěnách. Pomalý průtok krve je důležitým faktorem ovlivňujícím rychlost vaskulární okluze aterosklerotickými plaky;
 • chronický stres;
 • selhání jater a ledvin;
 • diabetes mellitus.

Co je to cholesterol a jaká je jeho škoda? Odpověď je jednoduchá: vysoký cholesterol ovlivňuje prakticky všechny orgány a systémy cholesterolu. Jaké jsou důsledky zvýšených parametrů a jak se jich zbavit?

Negativní účinky vysokého cholesterolu a způsoby, jak snížit

Kontrola hladiny lipoproteinů je důležitým způsobem, jak udržet lidské zdraví po dosažení věku 25 let. Vážná chronická onemocnění - to je to, co ohrožuje vysoký cholesterol v nepřítomnosti řádné léčby.

Mezi tyto patologie patří:

 • Ateroskleróza koronárních tepen a mozkových cév je předchůdcem srdečního infarktu a mrtvice.
 • Tromboembolismus, zejména koronárních tepen.
 • Srdeční selhání, které vede k nedostatku výživy myokardu v důsledku zúžení lumen koronárních cév.
 • Chronická onemocnění jater, ledvin a nadledvinek.
 • Kognitivní poškození.
 • Hormonální poruchy.
 • Smrt, často náhlá.

Každý, kdo ví, co je cholesterol špatný, by měl dodržovat jednoduchá doporučení:

 • kontrolní hmotnost;
 • sportovat;
 • sledovat kvalitu a složení produktů používaných v potravinách;
 • pravidelně se podrobovat lékařským prohlídkám;
 • vyhnout se negativním emocím a stresu;
 • odpočinek více;
 • vést aktivní životní styl;
 • přestat kouřit, minimalizovat užívání alkoholických nápojů;
 • včasné léčení chronických onemocnění.

Jak nebezpečný je zvýšený cholesterol v krvi?

Zvýšený cholesterol je nebezpečný vzhledem k rizikům závažných komplikací, jako je vývoj koronárních srdečních onemocnění (CHD) a potřeba postupů, jako je koronární bypass a stentování krevních cév. Zvýšený cholesterol je zvláště nebezpečný, pokud jde o familiární hypercholesterolemii (genetická predispozice zjištěná ve studii rodinné historie).

Na druhé straně, diagnóza cholesterolu v raných stadiích se zpravidla vyhýbá invazivním postupům, kontroluje průběh nemoci výhradně konzervativními metodami (často velmi malými). Ale genetická predispozice k nemoci, bohužel, není modifikovatelný (v současnosti) rizikový faktor - není korigován žádnými změnami životního stylu. Naštěstí se jedná o fenomén genetické predispozice, který je poměrně vzácný a podle statistik v USA se nachází pouze v 0,2% případů.

Proč je vysoký krevní cholesterol nebezpečný pro zdraví? Vysoký cholesterol nemá žádné symptomy, dokud pacient není v nemocnici v srdeční chirurgii nebo koronární jednotce. Lékaři tuto nemoc nazývají „tichým vrahem“. Striktně řečeno, k pochopení hladiny celkového cholesterolu, LDL, HDL cholesterolu a triglyceridů je zapotřebí celá řada postupů a testů, někdy nazývaných lipidový panel.

Jaká jsou rizika lipoproteinů s vysokou hustotou? Když mluvíme o cholesterolu, máme na mysli pouze dva jeho typy: nízkohustotní lipoprotein (LDL nebo LDL) a lipoprotein s vysokou hustotou (HDL nebo HDL). Ve skutečnosti jsou mnohem více. Zvýšený LDL je nebezpečný s vysokým rizikem tvorby cholesterolových (aterosklerotických) plaků, když oxidovaný LDL spadá pod endothelium (obložení vrstvy buněk zevnitř cév). Léčivý cholesterol se může uvolnit a spolu s krevním oběhem vstupovat do jakékoli cévy (včetně koronárního nebo mozkového), kde může být blokován, což vede v nejhorším případě k ischemii, srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Co vede ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi?

Nesprávná strava (včetně zneužívání rychlého občerstvení), sedavý způsob života - tzv. Metabolický syndrom (viz také cvičení z aterosklerózy). Genetická predispozice (neměnný rizikový faktor).

Co ohrožuje vysoký cholesterol a jak ho snížit?

Hladina cholesterolu je zpravidla velmi špatně spojena se stravou. Jeden z tradičních mýtů, že vysoký cholesterol je zcela určen dietou: a pokud odmítnete výrobky obsahující tuto sloučeninu (což je nemožné), pak bude problém vyřešen. Vysoký cholesterol jen ohrožuje skutečnost, že není snadné jej snížit (viz podrobněji, co jíst ke snížení cholesterolu).

Pouze 20% cholesterolu v krvi je určeno výživou - 80% této látky je produkováno (syntetizováno) samotným tělem: v játrech. A i když jdete na dietu, játra - v kompenzačním režimu - začnou produkovat více cholesterolu než dříve. Pokud je tedy přípustná rychlost překročena o 50%, může být snížena pouze lékařskými prostředky (statiny nebo léky na aterosklerózu).

Práce srdce a zdraví obecně není ohrožena celkovým cholesterolem, ale LDN (nazývá se také „špatným“). Naopak, HDL do jisté míry snižuje hrozbu přenesením cholesterolu z krevních cév zpět do jater, kde se rozkládá nebo odstraňuje z těla. Profil lipidů s vysokou hladinou celkového cholesterolu s nízkým obsahem LDL a vysokým HDL neohrožuje zdraví pacienta a odborníci ho uznávají jako příznivou prognózu (skutečnou otázkou je, jak zvýšit hladinu cholesterolu).

Hlavní hrozbou je navíc vysoká hladina LDL s nízkou hustotou, která s největší pravděpodobností vyvolává tvorbu aterosklerotických plaků v cévách (přečtěte si, jak jsou nebezpečné cholesterolové plaky). Nepřímým znakem vysoké koncentrace této frakce LDL je vysoká hladina triglyceridů.

Účinky vysokého cholesterolu v krvi

O jakýchkoli důsledcích vysokého cholesterolu - rizika aterosklerózy, tvorby aterosklerotických (cholesterolových) plaků nebo výskytu ischémie - říkají, že pokud její hladina přesahuje 200 mg / dL (ve Spojených státech, ve Velké Británii, normální hladina je až 240, více: jaká úroveň cholesterol je považován za normální). V praxi nikdo skutečně neví, co může být „normální“ hodnota ukazatele ve skutečnosti (například na počátku šedesátých let se odhadovala na 300).

Předpokládá se však, že důsledky vysokého cholesterolu v krvi jsou významnější, čím vyšší jsou odchylky od následujících údajů: více než 200 - 240 (celková úroveň), více než 130 (LDL), méně než 40 mužů a 45 žen (HDL), více než 150 ( triglyceridy). Důsledky vysokých hladin LDL jsou vážná rizika srdečních infarktů a mrtvice (pozornost: příznaky, kdy cholesterolový povlak vypadl).

Co způsobuje v budoucnu zvýšený cholesterol

Vysoký cholesterol v krvi vede k vážným rizikům pro život (již bylo uvedeno výše nad srdečním infarktem, mrtvicí a ischémií) a zdraví (ateroskleróza a tvorba cholesterolových plaků v cévách, ačkoli povaha tohoto jevu je podle nedávných studií spíše spojena se zánětlivými procesy, vyskytující se v podmínkách zvýšené hladiny LDL, tj. vysoké hladiny "špatného" cholesterolu nejsou 100% stanoveny, příčiny cholesterolových plaků v cévách jsou komplikovanější).

Onemocnění (hypercholesterolemie) také vede ke zkrácení dechu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu, v některých případech může vyvolat nekrózu tkáně, pokud aterosklerotický plát tvoří krevní sraženinu, která blokuje některé důležité cévy: existují případy amputace končetin v důsledku zhoršeného prokrvení a následné nekrózy končetin.

Jak ovlivňuje zvýšený cholesterol pohodu

Pokud hovoříme o příčinách zvýšeného cholesterolu, můžeme se omezit na zdraví a život (zvyšuje riziko předčasné smrti). Často to však nemá vliv na pohodu pacienta. Takový projev, jako je dušnost, může být známkou onemocnění, které se již vyvinulo na anginu pectoris (angina pectoris je masivní zúžení koronárních cév srdce v důsledku ukládání cholesterolu v nich).

Má vysoký cholesterol vliv na krevní tlak? A ano a ne. Hladina cholesterolu sama o sobě neovlivňuje arteriální (systolický) tlak, ale při zúžení krevních cév se vliv začíná projevovat větší silou. Čím užší je nádoba, tím vyšší je tlak tekutiny, která jím protéká na stěnách. Mimochodem, hypertenze a ateroskleróza se navzájem podporují. Čím vyšší je tlak na stěny cév, tím více poškození způsobují a tím vzniká více cholesterolových plaků. A čím více aterosklerotických plaků, již se stává nádobou.

Jak zlepšení špatného cholesterolu stále ovlivňuje zdraví? Existuje tzv. Kardiovaskulární pozadí, které vede k komplikacím téměř jakékoliv srdeční patologie. Tj jakékoliv (nebo téměř jakékoli) kardiovaskulární onemocnění jsou složitější a rozsáhlejší. To se však týká nejen onemocnění srdce nebo cév, ale i vidění - vysokého cholesterolu, kdy se cévy zužují o 40% nebo více, může vést ke zhoršení a dokonce - ve vzácných případech - ke ztrátě zraku.

Krevní cukr, početí (včetně účinnosti), funkce štítné žlázy, přírůstek hmotnosti (index tělesné hmotnosti) jsou také spojeny s hladinou cholesterolu. Stres, zneužívání alkoholu (včetně piva), tučné potraviny (například máslo) ovlivňují hladinu cholesterolu.

Hlavní příčiny a důsledky vysokého cholesterolu v krvi

Před několika desítkami let bylo o cholesterolu řečeno jen velmi málo nebo vůbec nic. Dnes se stále více a více doporučuje, jak ji snížit a jak zabránit tvorbě cholesterolových plaků. Ale co způsobuje vysoký cholesterol? Jaké jsou standardy pro jeho obsah v krvi? Co znamená celkový a špatný cholesterol ve výsledcích testu? Je možné ji snížit?

Když je potřeba cholesterol

Jen málo lidí přemýšlí o roli cholesterolu v lidském těle. Ve skutečnosti může tato látka přinést nejen škodu. Bez ní nebude mnoho procesů v těle schopno normálně pokračovat. Je obsažen téměř ve všech tkáních a systémech. Jaká je funkce této sloučeniny v živém organismu?

Když je množství cholesterolu v normálním rozmezí, nepoškodí osobu vůbec. Naopak buněčné membrány jsou obnovovány a zachovávají si svou integritu právě díky této látce. Také cholesterol podporuje vstřebávání některých živin a vitamínů. Dokonce i po rozpadu použité sloučeniny slouží finální produkty jako základ pro tvorbu určitých hormonů a žlučových kyselin.

Většina cholesterolu je produkována játry, střevy a nadledvinkami, což opět dokazuje potřebu této sloučeniny pro tělo. Pouze jedna pětina látky pochází z vnějšku spolu s jídlem. Vysoký cholesterol v krvi se nejčastěji vyskytuje, když se látka dostane do trávicího traktu více než je nutné.

Škodlivý vliv

I když je tato sloučenina nezbytná, zvýšený cholesterol může způsobit vážné poškození lidského těla. Zejména tato onemocnění způsobují mnoho onemocnění srdce a krevních cév. Faktem je, že vysoký cholesterol přispívá k tvorbě mastných plaků uvnitř cév, ve kterých se clearance snižuje. Tyto situace mohou později vést k infarktu, ischemii a aterosklerotickému onemocnění. Kromě toho, v případě neexistence kompetentní pomoci, může osoba umřít.

Pokud je obsah cholesterolu vyšší než obvykle, má velmi silný vliv na zdraví žlučníku. Žluč, která je normálně tekutá, se mění dramaticky.

Vysoká hladina cholesterolu tak přispívá k tomu, že žluč se stává silnějším. Vzhledem k tomu, že látka je prakticky nerozpustná ve vodě, může být uložena v malých hustých kuličkách. V důsledku toho se objeví cholelitiáza. Pokud kameny z nějakého důvodu uzavřou žlučovod, je vždy nutný neodkladný lékařský zákrok.

Normy dobrého a špatného cholesterolu

V závislosti na provedené analýze mohou výsledky zahrnovat celkový, dobrý a špatný cholesterol. Co znamená každý typ cholesterolu a kolik by mělo být?

Špatný cholesterol je ten, který se usadí na stěnách cév a způsobuje různé druhy poruch. Pokud obsah tohoto typu sloučeniny stoupá, může být nebezpečný pro člověka. Normy tohoto typu cholesterolu jsou tedy následující:

 • pro zdravé lidi - méně než 4 mmol / l;
 • pro ty, kteří trpěli srdečním onemocněním - méně než 2,5 mmol / l;
 • u osob s více rizikovými faktory by mělo být zachováno 3-3,3 mmol / l.

Dobrý cholesterol je takový, který transportuje částice mastných sloučenin z krevních cév do jater, kde se zpracovávají. Ve skutečnosti je tato sloučenina proti škodlivé látce a je lepší, když je v krvi hodně. Pokud jsou normy dobrého cholesterolu v pořádku, je snazší udržet obecný stav. Obsah tohoto cholesterolu by měl být nejméně 1,55 mmol / l. Pokud je počet sloučenin snížen, je kardiovaskulární systém ohrožen.

Celkový cholesterol zahrnuje množství dobré a špatné sloučeniny. Normálně by tělo nemělo být vyšší než 5,18 mmol / l cholesterolu. Pokud má pacient cholesterol 6, znamená to, že látka v krvi je více než obvykle a je v ohrožení. Pokud je cholesterol 7 nebo více, je nutná nouzová léčba. Ve všech případech, kdy hladina cholesterolu dosahuje 6,2 mmol / l, to znamená, že srdeční onemocnění netrvá dlouho a je třeba přijmout velmi rozhodná opatření.

Důvody pro překročení normy

Zvýšený cholesterol se může vyskytnout nejen u osob s nadváhou nebo v dobrém věku. Někteří odborníci doporučují začít kontrolovat úroveň přibližně 20 let a tuto studii provádět každých pět let. Co však pomáhá tento ukazatel zvýšit?

Existuje mnoho důvodů, proč se může vysoký cholesterol objevit v krvi. Zde jsou jen hlavní negativní faktory:

 • sedavý způsob života;
 • nevyvážená strava obohacená živočišnými tuky;
 • špatné návyky, jako je kouření nebo alkoholismus;
 • chronická onemocnění, jako je diabetes;
 • hormonální poruchy;
 • obezita;
 • emocionální přetížení po velmi dlouhou dobu;
 • užívání některých léků.

Příčiny snížení cholesterolu

Nicméně, nejen vysoký cholesterol v krvi může mluvit o vážných problémech v těle. Tam je také nejnižší tolerovaný cholesterol limit. U mužů by toto číslo mělo být alespoň 2,25 mmol / l, u žen nejméně 1,92. Pokud je indikátor snížen, může to znamenat řadu existujících nebo již zaznamenaných problémů:

 • vyčerpání těla v důsledku nemoci nebo přísné stravy, půstu;
 • přítomnost maligního tumoru, který absorbuje cholesterol;
 • otrava krví;
 • problémy s nervovým systémem mohou také vést ke kritickému snížení cholesterolu;
 • onemocnění jater, plic a štítné žlázy také ovlivňují biochemii;
 • hnisavý zánět měkkých tkání těla.

Následky hypercholesterolemie

Vysoký cholesterol zpravidla není vždy snadné rozpoznat okamžitě a podniknout kroky. Skutečností je, že hmatatelné příznaky se objevují pouze tehdy, když je lumen cév uzavřen více než polovinou plaku a obsah negativní látky je velmi vysoký. V této fázi je příliš pozdě na provedení prevence a je obtížnější léčbu léčit.

Samozřejmě, že je velmi dobré kontaktovat specialistu na konzultaci ještě před tím, než se tento problém vyvíjí. To pomůže včas provést biochemické vyšetření krve a určit množství látky. Bohužel, v průměru 10% populace trpí hypercholesterolemií.

Je-li však tento okamžik vynechán a je to již dlouho, co bylo možné provést prevenci, je důležité nezmeškat alarmující příznaky nemoci a vysokou míru špatného cholesterolu. Někteří zažijí bolest nebo brnění v nohách během fyzické námahy, někdo má těžkost v dolních končetinách po tvrdém pracovním dni.

Většina příznaků se bohužel objevuje až po výrazném poškození aterosklerotických plátů, které mají nepříznivý vliv na tělo. Pacienti se často musí vyrovnat s následky mrtvice, infarktu myokardu a hypertenze. Poté, co jedna z těchto nemocí ovlivní tělo, budou důsledky připomínat velmi dlouhou dobu.

Osoby, které trpí kardiovaskulárním onemocněním na pozadí hypercholesterolemie, musejí obvykle snášet přetrvávající závratě, bolesti hlavy a příležitostné záchvaty anginy pectoris. Někteří začínají zhoršovat vidění a paměť, často skok krevního tlaku. Je však možné nějakým způsobem zabránit zvýšení hladiny cholesterolu v krvi?

Obecná prevence

Jakákoli nemoc je snazší zabránit, než léčit. Znát důvody pro rozvoj onemocnění, je snadné pochopit, co by mělo být vyloučeno z vašeho života, aby se zabránilo problémům. Dobrá prevence vzniku aterosklerotických plátů - správná výživa. Ve stravě by nemělo být příliš mnoho živočišných tuků, je lepší je nahradit zeleninou.

Množství spotřebovaného cholesterolu musí být kontrolováno, protože pouze 20% z celkového množství látky musí být konzumováno s jídlem.

Je důležité sledovat váhu a životní styl. Pokud je v plánu vždy dostatečné množství fyzické aktivity, cévy nepřerostou aterosklerotickými plaky. Vedení zdravého životního stylu, úplné vzdání se kouření a zneužívání alkoholu, můžete zajistit dlouhý a plný život bez vážných problémů.

A samozřejmě umožní pravidelné návštěvy specialisty a testování, a to i bez viditelných příznaků onemocnění
identifikovat jakýkoli problém v počáteční fázi. To je zárukou snadné a rychlé obnovy!

Potřebuji dietu

Tato otázka by měla být projednána se svým lékařem. Pokud je hladina cholesterolu vyšší než obvykle, s největší pravděpodobností budou existovat určitá nutriční omezení. Co však může být nebo je nežádoucí, může být pouze ošetřující lékař, který zkoumal konkrétní situaci.

V závislosti na tom, kolik špatného cholesterolu v krvi a jak silně jsou cévy ucpané, může lékař doporučit jinou dietu. Některé dietní programy zahrnují úplné opuštění živočišných produktů a přechod na rostlinné potraviny. V jiných případech Vám může lékař doporučit, abyste odmítli pouze určitou skupinu výrobků.

Nejčastěji bude hlavním účelem výživy hubnutí. Na pozadí kil, metabolismus člověka je obvykle narušen, což ovlivňuje hodnotu cholesterolu. Proto bude snazší vyrovnat se s jinými obtížemi a vrátit váhu zpět do normálu.

Doporučení pro vysoký cholesterol

Pokud krevní test již ukázal odchylku, je důležité pochopit, proč se to stalo. Měli byste se okamžitě pokusit změnit svůj životní styl, opustit zbytečné produkty a špatné návyky a začít používat něco, co pomůže tělu zotavit se.

Pro snížení cholesterolu má smysl vyloučit nejen živočišné tuky. Negativní dopad může mít:

 • pečivo;
 • rafinované produkty;
 • všechno je smažené;
 • tučné sýry z pevných tříd.

Hodně cholesterolu se nachází v žloutku. Například pouze jeden žloutek obsahuje denní spotřebu cholesterolu zvenčí.

Stojí za to se pokusit změnit návyky vaření. Mnohem více dobrého bude, pokud budete vařit libové maso a ryby pro pár. Pečeme v troubě bez použití dalších rafinovaných tuků. Je důležité vyloučit rychlé občerstvení, ale více zahrnout do stravy ovoce a zeleniny, obohacené vlákny.

Také buďte opatrní se sladkým. Místo dortů a čokolády je lepší dát přednost přírodní hořké čokoládě. Je důležité sledovat množství konzumovaných potravin. Můžete si udělat sladkosti sami z ořechů a sladké sušené ovoce. Domácí sušenky a krémy jsou také povoleny, pro které se používají mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku.

Pokud neustále sledujete své zdraví, vedete plný aktivní život, nezapojíte se do negativních návyků a nezdravých potravin, nikdy nebudete čelit problému zvyšování hladiny cholesterolu. Pak budou plavidla vždy ve výborném stavu, srdce bude fungovat jako hodiny a celkový stav bude vždy krásný!

Příznaky a příznaky vysokého cholesterolu v těle

Hypercholesterolémie se ne vždy objeví u člověka, jakmile koncentrace cholesterolu přesáhne normální rozmezí. Známky vysoké hladiny cholesterolu v počátečních stádiích se neobjeví, člověk nemusí znát dlouho o dismetabolických poruchách vyskytujících se v jeho těle. Zvýšení hladiny cholesterolu je často náhodně zjištěno během rutinního vyšetření.

Symptomy s vysokým cholesterolem se vyskytují jako příznaky onemocnění, které se vyvinuly v důsledku poruch metabolismu lipidů. Mezi tyto patologie patří angina pectoris, ischemická choroba srdce, ateroskleróza.

Mezi závažné důsledky vysokého cholesterolu patří ateroskleróza, ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu.

Je třeba rozlišovat mezi „špatným“ a „dobrým“ cholesterolem. První z nich je nízkohustotní lipoproteinový cholesterol (LDL) a cholesterol s vysokou hustotou (HDL) se nazývá „dobrý“. Špatný cholesterol není rozpustný, takže může být uložen na stěnách cév, tvoří se plaky a krevní sraženiny. Dobrý cholesterol se může připojit k špatnému a transportovat do jaterních buněk, kde se bezpečně vylučuje z těla. Jinými slovy, HDL snižuje koncentraci LDL v krvi, takže v případě hypercholesterolemie je zvláštní pozornost věnována zvyšování hladiny „špatného“ cholesterolu a léčba je částečně zaměřena na zvýšení koncentrace „dobrých“ lipidů v krvi.

Co je to nebezpečný cholesterol?

Krevní cholesterol je životně důležitý, je zapojen do mnoha nejdůležitějších procesů v těle. Když však hladina „špatného“ cholesterolu přesáhne hranice normy, v kardiovaskulárním systému se začnou objevovat závažné změny, které ve vážných případech způsobují závažné zdravotní následky.

Když už mluvíme o hypercholesterolemii, je důležité vzít v úvahu hladinu triglyceridů - zvláštní formu cholesterolu, což zvyšuje, což také zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních patologií. Proto je možné hovořit o nebezpečích metabolismu lipidů, když jsou pozorovány vzájemné procesy, které zvyšují hladinu cholesterolu a triglyceridů s nízkou hustotou na pozadí současného snížení koncentrace lipoproteinového cholesterolu s vysokou hustotou.

Nadměrné hladiny lipidů v krvi vedou k následujícím negativním účinkům:

 • zesílení cévních stěn v důsledku ulpívání cholesterolu na nich;
 • snížení vaskulární vodivosti;
 • zhoršení krevního oběhu;
 • zhoršení systémů a orgánů v důsledku jejich nedostatečného zásobování krví.

Pokud diagnostikujete tuto patologii včas a zahájíte léčbu okamžitě, můžete tyto patologické procesy zastavit a snížit rizika mnoha nemocí na minimum. V opačném případě se začnou vyvíjet vážné nemoci, primárně postihuje kardiovaskulární systém. Nemoci, jako je infarkt myokardu, hypertonická krize, angina pectoris, mozková mrtvice a koronární srdeční onemocnění, mohou být výsledkem zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Nejdříve se však porušení metabolismu lipidů stává prekurzorem vaskulární aterosklerózy.

Velké množství "špatných" tuků může být uloženo na stěnách cév, což je důvod, proč se pružná tkáň stává zranitelnější a křehčí, dokud kapiláry neztvrdnou. Cholesterolové plaky se mohou tvořit v lumenu krevních cév v libovolných částech těla. Někdy se plaky zvětšují a tvoří krevní sraženinu, což může ztěžovat nebo úplně zastavit průtok krve do buněk. Oni zase nedostávají potřebné živiny a zemřou.

Největší nebezpečí představuje oddělená krevní sraženina, která může cestovat kdekoli v oběhové tepně, dokonce i do mozku. Pak se vyvíjí mozková mrtvice, může nastat smrt. Kromě toho existují důkazy o účinku vysokého cholesterolu v krvi na vývoj Alzheimerovy choroby.

Jak podezírat vysoký cholesterol?

Je třeba hned poznamenat, že v počátečních fázích tohoto procesu člověk ve většině případů necítí žádné změny. Podezření na metabolismus lipidů v těle je možné až po diagnóze. Existuje pouze jeden závěr - je nutné pravidelně a každoročně sledovat vaše zdraví, abyste mohli provést biochemický krevní test.

O vysoké hladině cholesterolu v krvi hovoří, když u dospělých žen hladina celkového cholesterolu přesahuje 5,5 mmol / l, zatímco „špatný“ je více než 4,51 mmol / l, a dobrý není menší než 0,9, ale ne více než 2,28. mmol / l. U mužů je kritický ukazatel celkového cholesterolu totožný s hodnotami žen, ale „špatný“ cholesterol by neměl být vyšší než 5 mmol / l a dobrý - pod 1,7 mmol / l.

Nicméně, tam jsou první známky vysokého cholesterolu, na které člověk ne vždy věnovat pozornost včas a jde na schůzku s lékařem. Začnou se projevovat, když se objeví první poruchy kardiovaskulárního systému. Patří mezi ně následující:

 • nepohodlí v srdci s neklidem;
 • obtížnost chůze;
 • vysoký krevní tlak;
 • občasné přerušované klaudikace. Tento příznak indikuje přítomnost aterosklerotických plaků v tepnách dolních končetin.

Charakteristickým příznakem, který hovoří o vysokém cholesterolu, je angina pectoris. Bolest za hrudní kostí se objevuje během excitace, fyzické námahy, ale když probíhají procesy dysmetabolických poruch, může se cítit nepohodlí i v klidu. Příznak se objevuje v důsledku zúžení cév, které se podílejí na dodávce krve do srdečního svalu.

Pokud jsou postiženy cévy a tkáně zásobující krevní tkáně, osoba cítí slabou a dokonce bolest v dolních končetinách během fyzické práce, cvičení a rychlé chůze. Takové znamení se objevuje v důsledku zúžení lumen postižených cév.

Navíc si člověk může všimnout, že začal rychleji pneumatikovat, jeho tělesná aktivita klesala, paměť se zhoršovala. Pokud se objeví jakékoli příznaky zhoršení, měli byste se v každém případě obrátit na odborníka, který zjistí důvody jejich výskytu a vyhodnotí všechna rizika.

Vnější příznaky vysokého cholesterolu

Nerovnováha lipidů není samostatným onemocněním, ale provokujícím faktorem kardiovaskulárních patologií. V podstatě se projevuje příznaky pokročilého srdečního nebo cévního onemocnění, ale existují i ​​některé vnější příznaky, které se častěji objevují u dospělých nad 40-50 let.

Nadbytek cholesterolu v krvi může způsobit vznik xantomových útvarů na kůži, které se skládají z nahromaděných lipidů. To se děje z jednoho důvodu - jedna z funkcí kůže se nazývá vylučování, proto v případě metabolické poruchy se na povrchu objevuje část cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů.

Xantomové se objevují na kůži v blízkosti cév, mají tendenci se zvyšovat, pokud se zvyšuje i hladina „špatného“ cholesterolu v krvi. Takové formace se mohou objevit na různých částech těla, proto jich existuje 5:

 1. Byt. Objevují se v blízkosti kožních záhybů na chodidlech a dlaních.
 2. Xanthelasma - mastné plaky kolem očí mají jasně žlutou barvu. Nejběžnější typ xanthan.
 3. Šla. Lokalizováno přes šlachy.
 4. Hluboký. Objevují se na kůži loktů, kolen, prstů, hýždí.
 5. Mnohočetné uzliny. Může se objevit na několika místech těla.

Starší pacienti (po 50 letech) mohou mít v oblasti rohovky usazeniny cholesterolu. Taková vnější vlastnost se nazývá lipoidní oblouk a rozpozná ji pouze zkušený odborník. Oblouk lipoidu má světle šedý odstín, ale může být bílý. Často je tento příznak známkou dědičné povahy dysmetabolických poruch v těle.

Dalším vnějším znakem, který nemá na první pohled nic společného s nadbytkem cholesterolu, jsou rané šedé vlasy. Sedin se vyvíjí v důsledku aterosklerózy kapilár vlasových folikulů.

Člověk by však neměl čekat na první známky hypercholesterolemie, protože jejich vzhled znamená v těle velmi závažné, někdy nevratné změny, které vyžadují okamžitou léčbu. Z vlastního podnětu je nutné každý rok testovat, zejména pokud existuje genetická predispozice k dysmetabolickým onemocněním. Stojí za zmínku, že u žen a mužů se nadbytek „špatného“ cholesterolu může projevit vlastními charakteristikami.

Vlastnosti u žen

První známkou lipidové nerovnováhy v ženském těle je obvod pasu větší než 88 centimetrů. Je to v této oblasti, že špatný cholesterol je náchylný k odložení. U štíhlých žen můžete provést další test, který může být upozorněn v případě zjištění „kritických“ výsledků. Je nutné změřit obvod pasu a boků a pak vypočítat poměr mezi nimi. Pokud výsledná hodnota přesáhne 0,8, pak je nutné darovat krev pro stanovení hladiny cholesterolu. To je způsobeno tím, že u obézních žen je metabolismus a redistribuce tuků v těle kvůli některým fyziologickým rysům omezen.

Kromě toho byste měli věnovat pozornost menstruačnímu toku. Pokud jsou hojné a je často možné vysledovat přítomnost sraženin v nich, stojí za to navštívit gynekologa a praktického lékaře, který provede nezbytné testy a zjistí povahu tohoto symptomu.

U žen je vyšší pravděpodobnost výskytu křečových žil dolních končetin. Z tohoto důvodu musí pečlivě sledovat stav nohou. Nepřímé příznaky indikující selhání metabolismu lipidů v těle mohou být častý edém nohou, trombóza a tromboflebitida.

Vlastnosti u mužů

Nejčastěji se u mužů projevuje hypercholesterolemie bolestivými pocity za hrudní kostí a výskytem bolestí dýky v dolních končetinách při provádění fyzických cvičení nebo tvrdé práce, která vyžaduje úsilí. Muži mají větší pravděpodobnost brzkého zčervenání, takže v tomto případě nezanedbávejte odborné rady, protože důvody mohou být nejzávažnější.

U mužů, kteří mají v krvi vysokou hustotu lipoproteinů s nízkou hustotou, může dojít ke zhoršení účinnosti. K takovému nepříjemnému symptomu dochází v důsledku výskytu plaků v cévách, které krmí oblast kyčle a samotného penisu. V průběhu času ztrácejí cévy svou pružnost, jejich stěny zesílí, mohou se objevit aterosklerotické plaky. To vše ovlivňuje přívod krve do tříselné zóny, takže erekce během sexuálního vzrušení není tak silná jako dříve.

Erektilní dysfunkci lze také pozorovat, když jsou žíly dolních končetin postiženy křečovitým onemocněním, kdy se tromboflebitida a trombóza žil nohou vyvíjejí na pozadí v důsledku vysokého cholesterolu. Tento faktor ovlivňuje zhoršení transportu krve do tříslové oblasti, což je důvod, proč má člověk problémy intimní povahy.

Metody léčby a prevence

Objeví-li se příznaky hypercholesterolemie, měli byste se neprodleně poradit s lékařem a absolvovat všechny nezbytné testy a podstoupit diagnostická vyšetření, která spolehlivě určí povahu patologie a určí faktor, který ji vyprovokoval. V žádném případě nelze nezávisle vyhledat recepty tradiční medicíny a vyzkoušet je na sobě. Jakákoliv léčba by měla být dohodnuta s lékařem.

Druhá věc, která je vyžadována od osoby s vysokým stupněm „špatného“ cholesterolu v krvi, je změna životního stylu. Hlavní věcí je dodržování určitých pravidel výživy: odmítnutí velkých množství tukových potravin, zejména těch, které obsahují velké množství cholesterolu a trans-tuků. Ve výživě by měly být upřednostňovány potraviny s nízkým glykemickým indexem - to je základ pro udržení zdraví u těchto pacientů.

Je nutné začít dělat proveditelná tělesná cvičení, která Vám lékař doporučí s přihlédnutím k individuálním vlastnostem těla a existujícím komorbiditám. Důležitou součástí terapie je normalizace hmotnosti.

Při normalizaci krevních lipidů je důležité místo obsazeno lékovou terapií. Převážnou většinu pacientů předepisují statiny jako hlavní drogu, ale mají mnoho kontraindikací, takže mohou být nahrazeny jinými léky. Statiny blokují tvorbu cholesterolu jaterními buňkami, a proto jsou nejúčinnější pro normalizaci metabolismu lipidů.

Následující léčiva mohou být předepsána jako součást kombinované terapie:

 • přípravky na bázi kyseliny nikotinové. Pomáhají zvyšovat hladinu "dobrého" cholesterolu v krvi, v důsledku čehož dochází k normalizaci metabolismu tuků;
 • Sekvestranty žlučových kyselin zvyšují vylučování tuků, jakož i jejich derivátů;
 • deriváty kyseliny fibrické pomáhají mobilizovat tuk z jater.

Pokud byl vzestup cholesterolu v krvi vyvolán jinou nemocí, je pacientovi na počátku předepsána léčba tohoto onemocnění.

Je třeba chápat, že všechny léky a individuální léčebné režimy jsou vybírány pouze lékařem na základě vlastností těla a průběhu onemocnění. Nemůžete samostatně zahájit léčbu nebo zakoupit inzerované doplňky stravy, s ohledem na příznaky hypercholesterolemie. I tyto léky mají své vlastní kontraindikace a vedlejší účinky.

Důsledky a prevence vysokého cholesterolu v krvi

Co ohrožuje hypercholesterolemii - účinky vysokého cholesterolu

Když se poruchy v těle procesů podílejících se na metabolismu lipidů a syntéze mastných kyselin, stejně jako nadměrné množství cholesterolu v krvi, začnou ukládat na vnitřní stěnu cévy ve formě útvarů, které se nazývají "cholesterolové plaky". Jejich tvorba vyvolává aterosklerózu - nemoc s hroznými následky. Plaky zmenšují lumen v cévách, snižují jejich permeabilitu, protože se tím zhoršuje průtok krve do orgánů. Kromě toho se časem plaky rychle zvětšují a výsledkem je úplné blokování krevních cév. Tělo samo o sobě nemůže zvýšit clearance potřebnou pro volný průtok krve a je nutný lékařský zásah.

Naučte se objednat Plavix! (050) 157-35-45 (067) 862-00-90

Hypercholesterolémie je příčinou následujících onemocnění:

 • Koronární srdeční onemocnění a infarkt myokardu. Když se zúží lumen v koronárních tepnách, člověk začne prožívat paroxyzmální bolest v oblasti hrudníku. Tyto ataky se nazývají angina pectoris. Pokud nepřijmete vhodná opatření, lumen bude nadále úzký a nakonec se vytvoří blokáda (okluze), která způsobí rozvoj infarktu myokardu.
 • Mozková mrtvice. V tomto případě, když je lumen zúžen v cévách mozku, mohou být pozorovány časté bolesti hlavy, rozmazané vidění a paměť a závratě. S nedostatečnou výživou mozku se vyvíjí mrtvice.
 • Nedostatek orgánů. S ukládáním cholesterolových plaků vedoucích k určitému orgánu se snižuje jeho výživa a vyvíjí se selhání. Tak jako v případě srdce a mozku, může to mít za následek nežádoucí nebo dokonce fatální následky pro celý organismus.
 • Ripertonia. Zvýšení krevního tlaku může být také způsobeno hypercholesterolemií, díky níž je srdeční sval přetížený.

Prevence zvyšování cholesterolu v krvi

Podobně jako mnoho nemocí způsobených zejména vnějšími faktory (špatnými návyky, sedavým životním stylem atd.) Může být hypercholesterolemie kontrolována nebo může být zabráněno jejímu rozvoji. K tomu potřebujete vědět o příčinách této patologie, mezi které patří: špatná strava, nadměrná konzumace tukových potravin, špatné návyky, nadváha atd. Díky zvýšené hladině cholesterolu v krvi může lékař vytvořit program, který je zaměřen na prevenci tohoto onemocnění.

Co dělat s hypercholesterolemií nebo s rizikem jejího vývoje

Prevence hypercholesterolemie je nezbytná především u lidí, kteří mají predispozici k ukládání cholesterolových plaků v cévách (dědičných, nebo kvůli nezdravému životnímu stylu). To je také používáno těmi lidmi, kteří mají vysoké riziko mozkové mrtvice nebo infarktu myokardu.

Aby se zabránilo rozvoji této nemoci, je třeba dodržovat některá pravidla:

 • Nejezte potraviny s velkým množstvím nasycených tuků, protože jsou to ty, které způsobují nahromadění plaku. Je nezbytné vyloučit nebo co nejvíce omezit používání uzenin, tukových mas, mouky a cukrářských výrobků, tvrdých sýrů. Kromě toho stojí za to připomenout, že hlavní věc - moderování v potravinách.
 • S obezitou je nutné snížit tělesnou hmotnost. Četné studie ukázaly, že obezita vede k metabolickým poruchám v těle, v důsledku čehož se na stěnách cév vytvářejí cholesterolové plaky a vyvíjí se ateroskleróza.
 • Zbavte se špatných návyků. Kouření má negativní vliv na stav cév. Nadměrná konzumace alkoholu také přispívá k ukládání cholesterolu v cévách.
 • Sportování. Tělesná aktivita posiluje tělo bez ohledu na to, kterým směrem se rozhodnete (Pilates, aerobik, jóga, jogging, plavání atd.). Odborníci v oblasti medicíny tvrdí, že nedostatek fyzické aktivity je jednou z příčin porušení metabolismu cholesterolu v těle.
 • Nedostatek stresu. Kvůli neustálému stresu a depresi se úroveň produkce cholesterolu v těle zvyšuje o 20% av některých případech může být tento ukazatel mnohem vyšší.

Stojí také za zmínku, že v některých případech má strava zvláštní význam. Ošetřující lékař by měl být v souladu s individuálními charakteristikami pacienta, ale obecně by měla být složena pouze z produktů rostlinného původu. V některých případech může být dieta méně přísná. Je však třeba mít na paměti, že hlavním úkolem stravy je snížit váhu, protože nadváha je jednou z hlavních příčin zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Vaše akce pro hypercholesterolemii

Opatření pro prevenci tohoto onemocnění musí být koordinována se svým lékařem. Tělo každé osoby může reagovat odlišně na konkrétní dietu, druh sportu atd. Navíc, komplex může být užíván léky na snížení cholesterolu v krvi těch, kteří již narazili na tento problém.