Image

Zvýšený bilirubin v krvi novorozence: příčiny, příznaky (příznaky), účinky

Přibližně 70% novorozenců rozvine fyziologickou žloutenku. Aby se zabránilo přeměně na patologickou formu, která je nebezpečná pro zdraví, je nutné udržet hladiny bilirubinu pod kontrolou.

Co je bilirubin

Bilirubin je meziproduktem určitých reakcí v lidském těle. Objevuje se po zhroucení hemoglobinu ve dvou částech: globin a heme. Tento proces nastává, když červené krvinky stárnou.

Hemma částice jsou toxické, takže tělo se jich chce zbavit. Částice jsou tedy převedeny na bilirubin, aby byly dále vyvedeny.

Nějaké množství bilirubin je normální v těle dospělého, ale u novorozence úroveň je významně vyšší.

Zvýšené hladiny bilirubinu mohou být:

 1. příznak žloutenky,
 2. následkem obstrukce žlučovodu (například nádoru),
 3. následkem nízkokalorické diety.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Pro stanovení hladiny bilirubinu v krvi je důležité vzít v úvahu 3 ukazatele:

Je důležité znát procento všech tří ukazatelů.

Volný nebo přímý bilirubin je nerozpustný a nevylučuje se z těla. Nepřímý bilirubinový proces jaterních enzymů, opouští tělo stolicí a močí.

Většina bilirubinu je nepřímá látka - 75% z celkového množství. Přímo je v těle 25%. U novorozenců v prvním měsíci života však mohou být tyto poměry odlišné.

Překlad do přímého rozpustného bilirubinu se může objevit v játrech pod vlivem určitých enzymů. Dodávání „špatného“ bilirubinu do jater se provádí pomocí speciálních proteinů nazývaných sérový albumin.

Tyto proteiny kvantitativně postrádají v těle novorozence. Po zrání enzymového systému dítěte bude "špatný" bilirubin zpracován a odstraněn z těla.

Rychlost bilirubinu u nově narozeného dítěte je tedy přirozeně nadhodnocená a zůstává na této úrovni přibližně 2 až 4 týdny.

Problém je v tom, že ne každá žloutenka dětí je fyziologická. Proces může být transformován do patologického velmi rychle, jestliže hladina bilirubinu je nad přípustnou prahovou hodnotou, nebo pokud se v ní neustále zvyšuje.

Patologická žloutenka dětí má následující vlastnosti:

 1. běží déle než fyziologicky,
 2. vyžaduje neodkladnou léčbu
 3. vyžaduje neustálé sledování bilirubinu (každý den).

Normy bilirubinu u novorozenců

Tak, jak to stalo se známé, bilirubin u dětí je vždy vysoký. U dospělých a dětí je obvykle v rozmezí 8,5 - 20,5 μmol / l. U nově narozeného dítěte však může být koncentrace látky dokonce vyšší než 205 µmol / L.

Hladina bilirubinu v krvi dítěte, které se nedávno narodilo, se mění téměř každý den, postupně se snižuje. Míra pro týdenní dítě je považována za 205 µmol / l, u předčasně narozených dětí je však toto číslo nižší - 170 µmol / l).

U novorozenců vzrůstá bilirubin 2-4 dny po porodu. Pokud neexistují žádné negativní faktory, úroveň látky se vrátí do normálu během jednoho měsíce. Na konci prvního měsíce života dosáhne úroveň ukazatele „dospělý“.

Existují případy, kdy koncentrace látky v krvi stále stoupá. Vysoká úroveň představuje vážné ohrožení zdraví dítěte. Pokud jsou dávky vyšší než 256 µmol / L (a 172 µmol / L u předčasně narozeného dítěte), je naléhavě nutné hospitalizovat dítě, aby se snížila hladina látky v lékařských podmínkách.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Vyvstává zjevná otázka: proč mají některé děti fyziologickou žloutenku snadno a bez následků, zatímco jiné děti trpí patologickým typem žloutenky, která vyžaduje chirurgický zákrok?

V těžké formě se vyskytuje patologická žloutenka na pozadí rychlého růstu bilirubinu (více než 85 μmol / l denně). Patologická žloutenka je navíc odlišná:

 1. Šíření žloutnutí pod pupkem dítěte, stejně jako na nohou a dlaních,
 2. Útlak nebo extrémní vzrušení dítěte,
 3. Barvení výkalů bílá, tmavá moč.

Faktory, které rozvíjejí bilirubinemii v dětství, mohou být:

 • těžké těhotenství a komplikace
 • onemocnění matky, jako je diabetes,
 • užívání některých léků během porodu,
 • předčasně narozené dítě
 • intrauterinní hypoxie (nedostatek kyslíku),
 • udušení plodu (asfyxie).

Kromě toho mohou být účinky patologické žloutenky u dítěte následující:

 • infekce jater,
 • neslučitelnost krve matky a dítěte,
 • obstrukční žloutenka
 • střevní obstrukce,
 • různé hormonální poruchy
 • Gilbertův syndrom a další poruchy v játrech dítěte,
 • deformity červených krvinek z genetických důvodů.

Kritickému stavu lze zabránit v případě, že je včas zaznamenáno žloutnutí dítěte.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Obecně velké množství bilirubinu negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abnormální koncentrace primárně ovlivňuje nervový systém a mozek.

Nebezpečí spočívá v tom, že se látka hromadí a vyvolává vážnou intoxikaci, což má za následek smrt nervových zakončení, mozkových buněk a dalších závažných následků.

To může být v budoucnu vyjádřeno následujícími porušeními:

 • duševních poruch
 • ztráty sluchu
 • mentální retardace
 • ztráta zraku
 • jiné odchylky.

Proto by měl bilirubin u dítěte sledovat lékař. Pokud se během vyšetření pediatr podezřívá z vývoje žloutenky u dítěte, okamžitě ho nasměruje ke studiu bilirubinu a jeho frakce.

Pokud má dítě se žloutenkou následující příznaky, je nutná neodkladná lékařská péče:

 1. ospalost, naprostá letargie,
 2. snížený sací reflex
 3. tiki, úzkost, záchvaty,
 4. zvýšení velikosti sleziny a jater,
 5. snížení krevního tlaku.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Léčba vyžaduje pouze patologickou žloutenku. Fyziologický typ žloutenky přechází sám a není nebezpečný pro člověka.

Nejúčinnější léčbou bilirubinemie je léčba světelnými paprsky. Metoda se však používá stále méně a děti jsou léčeny toxickými drogami. Proto, pokud dítě není předepsána světelná terapie, může být užitečné vědět proč.

Je důležité být připraven na to, že od ozáření začne dítě ztrácet vlasy nebo odlupovat kůži. Není třeba se bát, po skončení léčebného kurzu budou všechny nepříjemné jevy probíhat samy. Je nutné aplikovat dítě častěji na prsa a ošetřovat jeho pokožku zvlhčujícími prostředky.

Fototerapie nebo léčba křemenem je výsledkem pouze v prvních dnech po narození dítěte. Pokud je žloutenka v běžící formě, pak je nemožné bez léčby léky.

Je nesmírně důležité vždy pečlivě prostudovat všechny instrukce pro lékařské přípravky předepsané lékařem. Mnohé z nich nejsou tak neškodné a mají vážné vedlejší účinky a kontraindikace. Je nutné najít lékaře pro vaše dítě, kterému můžete důvěřovat v těchto důležitých otázkách.

Při léčbě bilirubinémie má kojení velkou pomoc, zejména s kolostrum. Je nutné kojit dítě, podporuje rychlé odstranění toxinů z jeho těla a chrání před potenciálními chorobami.

Lékaři doporučují používat hodně tekutin, zejména odvar z šípků. Dítě musí zajistit dlouhodobé opalování. Pediatr může navíc jmenovat:

Příčiny a účinky vysokého bilirubinu u novorozence

Vysoká bilirubin u novorozence se také nazývá žloutenka v dětství. Faktem je, že bilirubin je žlučový pigment charakteristické žlutohnědé barvy. U dospělých se množství tohoto pigmentu velmi zřídka zvyšuje, obvykle se pohybuje na úrovni 8–20 µmol / l, ale u novorozenců často stoupá. U kojenců může být množství bilirubinu 205 µmol / l a více.

Bezprostředně po narození není možné diagnostikovat zvýšení bilirubinu. Jeho hladina prudce stoupá 3-4 dny po narození.

Zde jsou hlavní příčiny zvýšení bilirubinu u kojenců:

 • Nesoulad krevních skupin nebo rhesus matky a novorozence.
 • Předčasný porod.
 • Krvácení v dětském těle (i menší).
 • Problémy s tokem žluči.
 • Poruchy zažívacího ústrojí.
 • Infekce.
 • Genetická závislost.
 • Patologie endokrinního systému.
 • Následky expozice lékům, které stimulují generickou aktivitu.
 • Onemocnění jater.

Pro každé dítě jsou příčiny zvýšení bilirubinu individuální. Přesnou příčinu může stanovit pouze odborník. Pokud víte, že bilirubin byl zvýšen při narození, určitě informujte svého lékaře, který vede těhotenství.

Při včasné léčbě téměř nezvyšuje bilirubin vážné následky. Pokud však problém není léčen, mohou nastat následující komplikace:

 • Jaderná žloutenka je vážným poškozením centrální nervové soustavy.
 • Problémy se sluchem nebo celková ztráta.
 • Záchvaty, částečná nebo úplná paralýza.
 • Zpoždění vývoje.

Jak vidíte, kvalifikovaná pomoc je velmi důležitá. Pokud jde o samotnou léčbu, je to poměrně jednoduché. První věc, kterou lékař dělá, je fototerapie, tj. Umístí lampu s ultrafialovým světlem nad postel novorozence. Souběžně s tímto postupem se provádí infuzní terapie, která doplňuje ztracenou tekutinu. Někdy dítě může být předepsané léky, a v nejtěžších případech, krevní transfúze.

S včasným zjištěním a odstraněním problému, zvýšení bilirubinu nebude mít vliv na zdraví dítěte. Nebuďte znepokojeni, pokud vaše novorozené dítě má takovou diagnózu, jen pozorně poslouchejte a dodržujte všechna doporučení odborníků.

Hladina bilirubinu v krvi novorozenců a dětí mladších než jeden rok: normy, příčiny zvýšených a snížených ukazatelů

Mnoho dětí je diagnostikováno s fyziologickou žloutenkou. Zpravidla přechází bez následků, ale někdy se přemění na patologickou formu. V nemocnici je přísně kontrolována hladina bilirubinu v krvi a pokud žloutenka nezmizí u novorozence do 2–4 týdnů života, je nutná léčba.

Tento stav vyžaduje lékařský dohled. Diagnóza bude hlášena rodičům po testování hladiny pigmentu v krvi nebo během vyšetření, pokud neonatolog zjistí nepřirozenou žlutost kůže.

Měření bilirubinu u novorozence

Co je bilirubin?

Žlučníkový pigment vzniká z produktů rozkladu červených krvinek, podílí se na metabolismu a je úzce spojen s prací vnitřních orgánů. V těle plodu je další fetální červený krevní pigment. Když dítě vezme první dech, hemoglobin se rozpadne a vytvoří bilirubin, takže tento faktor se zvyšuje u všech novorozenců, což je považováno za normální.

Orgány novorozence jsou někdy neschopné vyrovnat se s velkým množstvím bilirubin, v tomto případě oni mluví o patologické žloutence. V dětech, obličej, krk, a pak zbytek těla jsou nejprve maloval žlutý. Takový stav se neobtěžuje dítě, těžká intoxikace mozkem ohrožuje pouze velmi vysoký obsah bilirubinu.

Přímý, nepřímý a celkový bilirubin

Ve studii týkající se bilirubinu je třeba poznamenat tři ukazatele: obecné, přímé a nepřímé, udávající poměr mezi nimi. V těle jsou vlastně přímé a nepřímé bilirubiny a celkové číslo shrnuje první dva. Přímý bilirubin je netoxický, rozpustný a přirozeně vylučovaný z těla.

Nepřímý bilirubin se kombinuje s tuky, je toxický a akumuluje se ve tkáních. Chcete-li ji stáhnout, musíte látku převést pomocí žaludečních enzymů v přímém bilirubinu. Tento přístup je nezbytný, pokud je funkce jater narušena zpracováním nepřímého bilirubinu.

Většinou je většinou nepřímý bilirubin. Normálně je jeho míra 75% z celkového počtu. Nově narozené dítě má jiný vztah. V prvních dnech života je bilirubin vždy nepřímý. Je přítomen v dětské krvi, nevychází sám, pro jeho eliminaci jsou zapotřebí speciální enzymy, jejichž aktivita u dítěte je stále nízká. Když se objeví, enzymatický systém bude zralejší, veškerý „špatný“ pigment bude odstraněn.

Normálně, po 2-4 týdnech, fyziologická žloutenka by měla projít, pokud se tak nestane, mluví o patologické žloutence. Děti jsou hospitalizovány na oddělení novorozenecké patologie. V mírných případech se drobky nechají doma ošetřit pomocí fototerapie.

Tabulka normálních ukazatelů u novorozenců

Hodnoty bilirubinu u dětí v předčasném a předčasném věku se liší. Abychom pochopili, co je normou pro daný věk, obrátíme se na stůl. Hodnoty jsou uvedeny v μmol / l.

Pokud se snížení na normální hladinu nevyskytne nebo se množství látky podstatně zvýší, pak to znamená prodlouženou žloutenku. Například, pokud je hodnota 300 µmol / l, musíte se poradit s lékařem.

Druhá tabulka ukazuje normy obsahu bilirubinu podle frakcí:

Jak provést analýzu bilirubinu u kojenců?

Měření bilirubinu se provádí odebráním krve z pupeční šňůry, poté se krevní test odebere po 2 dnech. U předčasně narozených dětí se tento postup opakuje každý den po dobu jednoho týdne. U dětí bez zjevných známek žloutenky je hladina bilirubinu určena speciálním zařízením - digitálním bilirubinometrem. Procedura je bezbolestná, měření se provádí v oblasti čela, hrudníku a nosu.

Druhý způsob, jak zjistit, kolik bilirubinu v dítěti je krevní test. Užívá se z paty novorozence se speciální jehlou, měla by se užívat na lačný žaludek. O měsíc později se studie opět provádí, krev se odebírá ze žíly - to je běžná praxe pro novorozence.

Se stabilně zvýšenými sazbami bude dítě ponecháno na léčbu v nemocnici, protože potřebuje pozorování a léčbu, dokud není plně vyléčen, to znamená, že obsah pigmentu v krvi je snížen na normální úroveň. Lékař v nemocnici předepíše další studie:

 • kompletní krevní obraz;
 • analýza celkového, přímého a nepřímého bilirubinu;
 • Coombsův test (pro hemolýzu);
 • komplexní krevní test pro onemocnění jater a žlučových cest;
 • Ultrazvuk břišních orgánů;
 • konzultace ostatních odborníků.

Pokud již doma, rodiče zjistí rušivé příznaky, měli byste kontaktovat svého pediatra a opakovat analýzu. To je nutné při detekci:

 • ospalost;
 • silná úzkost;
 • tachykardie;
 • zvětšená játra a slezina (doporučujeme číst: co znamená zvětšení jater u dítěte ultrazvukem?);
 • vznik křečí;
 • zachování žloutnutí.
Pokud při propuštění z nemocnice nezmizí žloutnutí dítěte a přidají se další příznaky zvýšeného bilirubinu, je nezbytné, abyste se obrátili na pediatra.

Zvýšená úroveň pigmentu

Nejčastější příčinou vysoké hladiny bilirubinu je to, že játra malého dítěte se s jeho úkolem nevyrovnávají. To je způsobeno sníženou úrovní enzymové aktivity.

Příčinou pozdní žloutenky je mateřské mléko. To se stává, když obsahuje hodně estrogenů, které zabraňují odstranění bilirubinu z těl drobků.

Důvody pro zvýšení

Proč bilirubin stoupá, je těžké určit. Existují údajné příčiny fyziologické žloutenky:

 • předčasně narozené děti (i když některé předčasně narozené děti mají i nízké hladiny pigmentu);
 • infekční onemocnění matky během těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • kyslíkové hladovění dítěte během porodu;
 • užívání některých léků u ženy při nošení dítěte.
Všechny příčiny zvýšeného bilirubinu jsou nepřímé - takže žlučový pigment novorozence může být ovlivněn zdravotním stavem matky během těhotenství.

Co způsobuje patologickou formu? Zdroje jsou různé:

 • neslučitelnost krevní skupiny matky a dítěte;
 • konflikt rhesus;
 • hepatitida novorozence;
 • porušení gastrointestinálního traktu;
 • předčasného porodu

S nahuštěnými postavami se dítě neobtěžuje, dobře se stravuje, aktivně roste a rozvíjí se. V tomto případě můžete přestat kojit 2-3 dny, žloutenka projde sám. Zpravidla není nutná žádná léčba, vše je normalizováno na 3 měsíce života.

Důsledky vysokého bilirubinu

Významné a dlouhodobé zvýšení koncentrace tohoto pigmentu způsobuje vážné poškození zdraví, zejména mozku a nervového systému. V důsledku toho dochází k odchylkám v celkovém vývoji dítěte, duševním poruchám, v extrémních případech ke ztrátě sluchu a zraku.

Samoléčba by neměla být kategoricky, patologická žloutenka novorozenců by měla být léčena pouze pod lékařským dohledem. Všechny děti, které byly vystaveny vysokým hladinám bilirubinu, jsou registrovány u dětského neurologa po dobu nejméně 1 roku.

Nízký žlučový pigment

Důvody pro pokles

Nízký bilirubin je mnohem vzácnější než vysoký. Pro diagnostiku onemocnění jsou důležité případy, kdy je koeficient výrazně snížen. K dnešnímu dni vědci dosud plně nezkoumali mechanismy, které vedou ke snížení jeho koncentrace. Důvody pro takové ukazatele látky v krvi však mohou být:

 • chronická podvýživa;
 • nízký hemoglobin a nízká koncentrace červených krvinek (erytrocyty);
 • nedostatek železa.

Nízký přímý nebo nepřímý bilirubin je často porušením metody krevního testu. Výsledky studie mohou ovlivnit příjem některých léčiv, včetně antibiotik a kyseliny askorbové.

Nízké hladiny bilirubinu jsou mnohem méně pravděpodobné, že budou diagnostikovány.

Co může znamenat nízká hladina krve?

Pokud se v lymfatice nachází snížená koncentrace pigmentu, znamená to, že během rozpadu hemoglobinu se tvoří jen velmi málo. Stav těla naznačuje, že pacient snížil množství hemoglobinu a tkáně nedostávají dostatek kyslíku. Někdy parametr říká o nemocech:

 • chronické poškození ledvin nebo jater;
 • aplastickou anémii;
 • akutní leukémie;
 • tuberkulóza;
 • různých infekčních nemocí.

U dospělých může být snížené množství enzymu způsobeno stagnací žluči, proto její obsah může být zvýšen správnou výživou a fyzickou aktivitou. U kojenců terapie spočívá v identifikaci příčin a léčbě nemoci, která způsobila pokles. Lidové léky jsou používány pouze jako pomocné, souběžně s užíváním léků.

Terapie pro snížení bilirubinu

Fyziologická žloutenka nevyžaduje zvláštní léčbu - pokud se tento poměr zvýší, lékaři doporučují krmení dítěte mateřským mlékem, takže se rychleji vyrovná s nadbytkem bilirubinu v těle. Nutriční doplňky by měly dostat dostatek nápojů. Pro patologickou žloutenku se předepisuje řada postupů ke snížení obsahu toxického pigmentu v krvi.

Fyziologická žloutenka zmizí sama za předpokladu, že následují řádný spánek a krmí dítě.

Fototerapie (léčba křemenem)

Dítě je umístěno ve speciální kyvetě, nosí brýle nebo zakrývá obličej plenou a je vystaveno intenzivnímu působení světla. Bilirubin nahromaděný v podkožním tuku u novorozenců je zničen ultrafialovým světlem. Bude trvat několik hodin denně, než leží pod takovou lampou. Dítě je přijímáno pouze pro hygienické procedury a opět umístěno do příkopu.

Léčba drogami

Přípravky předepisuje ošetřující lékař v závislosti na zdravotním stavu dítěte. Obvykle napsáno:

 • enterosorbenty (Smecta, Enterosgel) k odstranění nadbytku bilirubinu;
 • hepatoprotektory (Silibor, Essentiale) pro vyplachování toxinů a obnovení funkce jater;
 • kapky pro normalizaci hladiny elektrolytů.

Infuzní terapie

Není to přímý způsob, jak snížit hladinu bilirubinu. Jeho účelem je neutralizovat toxické účinky na tělo a odstranit nadbytek tohoto pigmentu.

Prevence

Neexistuje jednoznačná metoda prevence novorozenecké žloutenky. Vypadá naprosto vůbec, dokonce i to nejzdravější dítě. Můžeme uvést pouze obecná doporučení:

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozenců: příčiny, účinky, léčba

Mnoho mumií v nemocnici musí slyšet frázi "vaše dítě má zvýšený bilirubin."

Abychom se těchto slov nebáli, je nutné zjistit, jakou roli hraje bilirubin u novorozenců a kolik této látky je pro dítě bezpečné.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož vysoká koncentrace v těle se může stát jedem pro nervový systém. Tato látka je výsledkem rozpadu červených krvinek.

Z zastaralých červených krvinek se uvolňuje hemoglobin, který se okamžitě stává toxickým. Imunita začíná "útočit na nepřítele" a ničí hemoglobin, uvolňující hémy - sloučeniny obsahující železo. Pod vlivem enzymů se hémy transformují do bilirubinu.

Je třeba rozlišovat mezi přímým a nepřímým bilirubinem. Přímo se vylučuje stolicí a močí a nepřímo nejprve tvoří sloučeninu s albuminem a je transportován do jater, kde je fermentován a stává se přímým bilirubinem, který snadno opouští tělo.

Bilirubin v krvi novorozence je vždy zvýšen. Faktem je, že kyslík v těle nenarozeného dítěte nesou červené krvinky nasycené fetálním hemoglobinem. Po porodu ztrácí svou funkci a zhroucení, zanechává za sebou produkt rozpadu - bilirubin.

V porodnici je několikrát odebírán krevní test pro stanovení hladiny tohoto pigmentu. Zvýšený bilirubin u novorozenců indikuje výskyt žloutenky, a tak lékaři kontrolují její průběh.

Žloutenka s vysokým bilirubinem je nebezpečná sama o sobě a může naznačovat vývoj jakéhokoli patologického stavu v drobcích.

Jaké testy musí projít?

 • Ihned po prvním výkřiku dítěte lékaři změří úroveň pigmentu v pupečníkové krvi. O dva dny později je opět testováno celodenní dítě.
 • Předčasně narozené děti kontrolují množství pigmentu v krvi denně po porodu a sledují jej každých 24 hodin.
 • Děti z rizikové skupiny (těžké těhotenství, obtížný porod, těžké žloutnutí skléry a kůže) odebírají krev z věnců na hlavě.

Tento postup je bezbolestný a bezpečný pro dítě, i když je to velmi děsivé momenty. Oplocení se provádí speciální tenkou jehlou s rukou zkušené sestry, tato analýza pomáhá včas diagnostikovat vývoj nebezpečných komplikací, takže byste jej v nemocnici neměli opouštět.

 • Děti bez jasných známek žloutenky dostávají bezkrevný test - nejsilnější.

Zařízení pro analýzu je fotobuňka, která zachycuje barvu pleti na čele dítěte a určuje tak množství žlutého pigmentu. Výsledek lze vidět okamžitě. Nevýhodou tohoto testu je, že nevykazuje přímý a nepřímý bilirubin a tato čísla jsou velmi důležitá pro diagnostiku.

Když žloutenka děti provádějí kontrolní testy po celou dobu léčby, dokud hladina pigmentu neklesne do normálu.

Analýza bilirubinu u novorozenců je opět prováděna na klinice, zatímco v měsíčním věku probíhá lékařské vyšetření. Současně se odebírá krev z věnce na hlavě nebo na rukojeti, v různých zdravotnických zařízeních různými způsoby.

Normy bilirubin u dětí

Protože proces aktualizace krve je neustále, pak je v těle vždy přítomno bezpečné množství pigmentu. Norma bilirubinu u měsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / litr. Ale nově narozené dítě a v příštích několika týdnech jsou tato čísla mnohem vyšší. Tato situace je způsobena kolapsem velkého množství fetálního hemoglobinu.

 1. Normální je obsah pigmentu v krvi pupeční šňůry:
 • 51–60 µmol / litr u dětí narozených v čase;
 • 71,8–106 μmol / litr u předčasně narozených dětí.

Mluvíme o úrovni celkového bilirubinu, což je součet množství nepřímého a přímého bilirubinu. V tomto případě by nepřímý bilirubin neměl být větší než čtvrtina celkové hladiny a přímý, resp. Nižší než 75%.

 1. 24 hodin po porodu nepřekročí normální hladina pigmentu u dětí narozených v čase 85 μmol / l.
 2. Po 36 hodinách od narození toto číslo stoupá na 150 µmol / L.
 3. Po 48 hodinách - až 180 µmol / l.
 4. 3-5 dní po porodu může bilirubin dosáhnout maxima: 256 µmol / l. Pokud je tento limit překročen, pak lékaři hovoří o vývoji žloutenky u dítěte.

Poté se sníží hladina bilirubinu.

 1. Po 6–7 dnech života dítěte dosahuje až 145 μmol / l.
 2. 8. - 9. den - až 110 µmol / l.
 3. 10–11 dní - až 80 µmol / l,
 4. Ve dnech 12–13 dní - až 45 µmol / l, atd.
 5. Ve čtvrtém týdnu života dosahuje drobek bilirubinu normální hodnoty - až 20,5 mmol / l.

Tabulka norem bilirubin (nepřímý a přímý)

Rychlost bilirubinu u novorozence se mění podle denního termínu a předčasně narozených dětí. 24 hodin po narození je průměrná hladina bilirubinu u „raného“ dítěte 97,4–148,8 µmol / L. Index dosahuje své maximální hodnoty 5–6 dnů po dodání. Když je úroveň pigmentu vyšší než 172 µmol / l, je u dítěte diagnostikována žloutenka.

Proč má dítě vysoký bilirubin a jaké je nebezpečí tohoto stavu

Když je bilirubin vyšší než normální hladina (256 µmol / l u dětí narozených v čase a 172 µmol / l u „spěchaných“ dětí), lékaři hovoří o vývoji žloutenky. Má dva typy. Fyziologická žloutenka nejčastěji končí sama do 4. týdne života dítěte a nemá žádné důsledky pro jeho tělo.

Děti s takovou diagnózou však vyžadují neustálé sledování, protože nemoc se může dostat do závažnější formy. Patologická žloutenka vyžaduje léčbu a v případě její nepřítomnosti přináší značné škody na zdraví dítěte.

Pokud má novorozenec v krvi bilirubin, může to být následující:

 • těžké těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • komplikovaný porod;
 • předčasné těhotenství;
 • nedostatek kyslíku u dítěte během těhotenství nebo porodu - například během zapletení pupeční šňůry.

S patologickou žloutenkou bilirubin v krvi dětí zmizí. Důvody tohoto zvýšení mohou být stejné problémy, které vedou k fyziologické žloutence. Také extrémně vysoká úroveň pigmentu může znamenat:

 1. problémy s játry u dítěte;
 2. hormonální poruchy;
 3. konflikt mezi matkou a dítětem;
 4. intestinální obstrukce;
 5. genetické onemocnění vedoucí ke zničení membrán červených krvinek;
 6. obstrukce žlučových cest.

Patologická žloutenka může být také provokována léky, které matka dostala během těhotenství a porodu.

Když dítě zjistí tento stav, lékaři léčí nejen symptomy přímo, ale také eliminují příčinu nemoci.

Podmínky, které mohou způsobit patologickou žloutenku, jsou samy o sobě velmi nebezpečné a někdy smrtelné. Vysoký bilirubin u novorozenců však nelze ignorovat. Tento pigment je jedem pro nervový systém dítěte. S vysokou hladinou v krvi se vyvíjí bilirubinová encefalopatie. Známky tohoto stavu jsou:

 • zvětšená játra a slezina;
 • snížení tlaku;
 • konvulzivní syndrom;
 • dítě spí hodně nebo naopak je neustále v pohybu;
 • dítě prakticky nebere láhev a hrudník.

Pozdní příjem léčby (nebo úplná absence pomoci) pro bilirubinovou encefalopatii může mít následující důsledky:

 1. ztráta sluchu;
 2. vývojové zpoždění;
 3. motorická paralýza.

Někdy bilirubin v drobcích roste kvůli mateřskému mléku: vyvíjí se takzvaná „žloutenka kojení“. Mastné kyseliny jsou přítomny v mléce, což zabraňuje játrům přenášet nepřímý bilirubin na přímou linii a toxin se hromadí v těle. V tomto případě se děti převezou na dva dny do potravinářské směsi.

Pokud je bilirubin snížen, potom je dítě ponecháno na umělém krmení. Nebo je možné krmit mléko mateřské matky. Chcete-li to udělat, dekantujte ji do láhve a zahřejte na teplotu 70 ° C, pak ji ochlaďte a dejte ji dítěti. Přečtěte si více o tom, jak vyjádřit mateřské mléko >>>

Při zahřátí jsou mastné kyseliny zničeny a mléko nezpůsobí poškození dítěte.

Lékařská péče o zvýšený bilirubin

Jak snížit bilirubin u novorozence? Pokud je diagnostikována fyziologická žloutenka, kromě pozorování nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Onemocnění obvykle ustupuje po několika týdnech.

Opalování pomůže rychleji snížit bilirubin u novorozence. Pokud máte dítě „na jaře“ nebo „léto“, můžete během procházek zatlačit kapotu kočárku zpět a vystavit slunce obličeji a úchytům dítěte. Zimní a podzimní slunce chytit těžší. Ale pokud se ukázalo, že je to jasný den, jděte s dítětem na balkon, nechte paprsky zářit na obličej dítěte.

Dítě nemůže být na slunci déle než 10 minut. Je nutné zajistit, aby slunce nespadlo do otevřených očí. Koncem jara a léta nedržíte své dítě v přímých paprscích od 11 do 17 hodin.

Fototerapie je nejúčinnějším způsobem léčby patologické žloutenky. To může být provedeno v nemocnici, pokud má potřebné vybavení. V opačném případě jsou matka a dítě převezeny do dětské nemocnice. Dítě je umístěno pod speciální modrou lampou.

S pomocí světla bilirubin přechází do lumirubin, který rychle opouští tělo. Abyste mohli ležet pod lampou, potřebujete celkem 96 hodin a přerušení krmení.

Oči dětí nosí speciální obvaz nebo čepičku, protože světlo lampy je škodlivé pro vidění. Procedura je bezbolestná a účinná, ale může mít i nepříjemné vedlejší účinky: sušení a odlupování kůže, zkapalněné stolice, které projdou po ukončení terapie.

V těžkých případech děti daly kapátka a dokonce i krevní transfuzi. Vynikající prevence žloutenky je krmení mateřského mléka. Je velmi důležité co nejdříve připojit dítě k prsu. Jak to udělat, přečtěte si článek: Kojení: doporučení WHO.

Krmení na vyžádání také snižuje množství škodlivého pigmentu. Kolostrum vyvolává vylučování mekonia z těla novorozence, se kterým přichází velké množství bilirubinu. Více o krmení na vyžádání >>>

Jednou ze špatných rad, kterou maminka slyší, je krmit dítě žloutenkou. Ani sladká voda, ani bujón bujónu nesníží hladinu bilirubinu. Je lepší aplikovat strouhanku na prsa častěji a řídit se doporučeními svého lékaře.

Obsah bilirubinu je důležitým ukazatelem zdravotního stavu novorozence. V žádném případě by se neměly vzdát své definice a léčby žloutenky. Následky takového odmítnutí mohou být mnohem horší než některé nepříjemnosti během léčby.

Zvýšený bilirubin u novorozenců: příčiny

Mladá matka často při propuštění z porodnice slyší od neonatologa, že její novorozené dítě má žloutenku. To může být fyziologické a pak máma a dítě jít domů a čekat trpělivě na žloutnutí kůže projít sám. Může to být také patologické, když je novorozenec poslán do dětské nemocnice se svou matkou k další léčbě.

Příčinou vzniku žloutnutí novorozence je zvýšená hladina bilirubinu v krvi. Slovo samozřejmě pro nové mumie je nové, což způsobuje mnoho otázek a dokonce i paniku. Bude tedy správné, pokud se těhotná žena s takovým pojetím seznámí předem a chápe, co to je a zda je zvýšený bilirubin pro novorozence nebezpečný. A možná, tyto znalosti pomohou chránit budoucnost dítěte před patologickým průběhem nemoci.

Co je bilirubin

V plazmě lidské krve a žluči je hnědozlutý pigment - bilirubin. Jeho derivát jsou červená těla, poškozená a zastaralá kvůli zničení hemoglobinu. Tento nezměněný proces nastává po uplynutí životnosti erytrocytů. Opouští tělo s přímou účastí jater, spolu se žlučí ve složení výkalů. A ledvinami prochází jen trochu.

Při narození je hladina hemoglobinu u dítěte poměrně vysoká. Být v matčině žaludku, takové množství červených krvinek bylo nezbytné pro dítě pro normální život. Ale po narození jeho těla začal pracovat trochu jinak a tak vysoký hemoglobin již není potřeba dítě, takže se začíná zhroutit.

Rychlé zničení hemoglobinu je doprovázeno uvolněním bilirubinu do krve, tento proces je tak rychlý a rychlý, že tělo dítěte nemá čas na odstranění produktů rozpadu a bilirubinu se hromadí v krvi.

Nepřímý, přímý a celkový bilirubin

Bilirubin má tři druhy (frakce).

Nepřímý bilirubin (nevázaný) je velmi toxický, téměř nerozpustný ve vodě, ale má schopnost dobře se kombinovat s tuky. Pokud se mechanismus jater pro zpracování nepřímého bilirubinu náhle zhroutí, má schopnost proniknout do buněk a začne se hromadit v tukových zásobách. To může být odstraněn pouze z těla transformací pomocí žaludečních enzymů do přímé linie.

Přímý bilirubin (vázaný) je nepřímá frakce, která byla zpracována játry. Je naprosto netoxický a dokonale rozpustný, takže nemá problémy s chovem.

Obecný bilirubin sám o sobě v přírodě neexistuje, je to součet přidání dvou typů, přímých a nepřímých.

S akumulací novorozence vázaného (ve vodě rozpustného) přímého bilirubinu v krvi se vyvíjí fyziologická žloutenka. Dítě je propuštěno z mateřského domova, kde dostává mateřské mléko přirozeným způsobem za 2-3 týdny. Pokud je v krvi dominován nepřímý bilirubin, který není rozpustný ve vodě, a proto nemůže být volně odstraněn z těla. V tomto případě jsou drobky hospitalizovány a dostává lékařskou péči od dětských neonatologů.

Normy bilirubinu u novorozenců

První krevní test dítěte nastane ihned po narození. Plot je vyroben z pupeční šňůry, když je řezán. Analýza umožňuje stanovit nejen krevní skupinu novorozence, ale také obsah bilirubinu.

Těla novorozence jsou nedokonalá. Proto játra nemají čas zpracovat a odstranit velké množství vyrobeného bilirubinu. A jeho plazmatická hladina se zvyšuje. Postupem času však klesá a asi čtvrtý den po porodu je minimální obsah této látky. S růstem dítěte se významně mění i přípustné normy.

Normy celkového bilirubinu

Další tabulka je rozdělena podle typu.

U předčasně narozených dětí je hladina bilirubinu nižší a nesmí překročit 170 µmol / l. Vysoká hladina bilirubinu může být u plnoletých novorozenců, jeho růst ovlivňuje mnoho faktorů.

Příčiny zvýšeného bilirubinu u novorozence

Někdy dlouho očekávaná schůzka nové maminky s dítětem může být zarmoucena lékařovými slovy, že dítě zvýšilo bilirubin. Jaké jsou příčiny tohoto jevu?

Tělo dítěte po narození zažívá velký stres a snaží se přizpůsobit novým podmínkám existence. Projevem žloutnutí v tomto období je masová smrt červených krvinek plodu, jejichž složení není vůbec jako hemoglobin novorozence. Epidermis a sliznicové drobky získávají světle olivový odstín. Tento stav je častější u předčasně narozených dětí, procento dětí narozených v čase je mnohem méně.

Počínaje obvykle 3-4 dny od okamžiku narození, tento fenomén na 3-5 týdnů života sám o sobě mizí a není schopen způsobit poškození dítěte. Při kojení fyziologická žloutenka prochází v kratším období. Toto je kvůli skutečnosti, že mateřské mléko má projímavý účinek a bilirubin vyjde přirozeně s výkaly.

Pospěšně se objevují předčasně děti v tomto stavu, které potřebují fototerapii. Pod vlivem světla speciální lampy bilirubin aktivněji proniká žlučí a močí a rychleji opouští tělo. Doba procedury se vypočítá zvlášť pro každé dítě, s ohledem na jeho hmotnost. Za jeden den je povoleno několik sezení, čas „opalování“ určuje lékař.

Známky fyziologické žloutenky:

 • Nelze zobrazit dříve než 36 hodin po narození.
 • Icteric odstín získá pouze část tele, do pasu.
 • Bilirubin nepřekračuje limit 205 µmol / l.
 • Ten kluk je aktivní a dobře.

Pro děti narozené v čase je zde pojem „nezralý“. Tj Dítě se může narodit mezi 37. a 39. týdnem, ale jeho játra ještě nejsou zcela zformovaná, „zrající“, proto nemůže zpracovat hemoglobin do bilirubinu a odstranit přebytek tak, že se žloutenka neobjeví.

Důsledky vysokého bilirubinu u novorozenců

Ale také se stává, že fyziologická žloutenka se stává patologickou. Důvody, které mohou vést k komplikacím, jsou vysvětleny následujícími faktory.

 • Různé krevní typy a nekompatibilní Rh faktory v mommies a drobky.
 • Genetické abnormality dítěte.
 • Játra dítěte byla vystavena viru před narozením.
 • U kojenců přerušil tok žluči.
 • Intrauterinní růstová retardace, nezralost, předčasný porod.
 • Krmné směsi.
 • Nekontrolovaný příjem mámy různých léků během těhotenství.

Všechny tyto faktory vyvolávají rozvoj patologické žloutenky. Barva kůže dítěte se stává zelenavě žlutou, výkaly se rozjasní a moč se ztmaví, slezina a játra se mohou zvětšit.

Každý den se pro dítě stává horší, bez pomoci lékařů to nebude možné. Neschopnost rodičů může vést k další fázi patologie a možným komplikacím:

 • Otrava nervového systému a mozkových toxinů.
 • Skutečná možnost vzniku albunémie. (pokles hladiny albuminu, základního krevního proteinu).

Pokud bilirubin vstoupí do mozku, existuje riziko jaderné žloutenky. A naopak vyvolává časté křeče, úplnou hluchotu a mentální retardaci. V pokročilých případech může mít dítě porušení motorické funkce.

Vývoj onemocnění závisí na jeho důvodech, na včasné léčbě lékaře a na předepsané léčbě. Při dodržování těchto pravidel je možné se vyhnout komplikacím a hrozným následkům.

Příznaky patologické žloutenky:

 • Zjevil se v první den po porodu.
 • Zvýšení bilirubinu během 24 hodin je vyšší než 85 µmol / l.
 • Žloutnutí pod pásem, dlaněmi a celou nohou dítěte.
 • Špatný stav, letargie nebo naopak.

Aby bylo možné správně posoudit závažnost onemocnění, doporučuje se vyšetřit dítě v přirozeném světle, elektrické světlo dodává pleti jasnější barvu. Dítě narozené matce s negativním rhesus je v ohrožení a musí být pod přísnou kontrolou lékařů.

Je tu něco jako mléčná žloutenka. Baby bilirubin stoupá v důsledku kojení. Předpokládá se, že důvodem jeho vzniku jsou mastné kyseliny obsažené v mateřském mléce a velký indikátor hormonů. Tyto prvky mohou narušit funkci jater a zpomalit přeměnu bilirubinu.

Pro identifikaci spojení žloutenky a mléka je nutné dítě na krátkou dobu převést na směs a kontrolovat bilirubin. Pokud jeho výkon začal klesat, pak je předpoklad pravdivý.

Pro takovou zkoušku však není nutné připravovat mléčné drobky mé matky. Vyjádřené mléko můžete krmit, předehřát na 50 stupňů a pak nechat vychladnout na tělesnou teplotu. Tato léčba pomáhá snižovat aktivitu látek v mléce, což zabraňuje dětským enzymům pracovat na plný výkon.

Taková žloutenka nemůže způsobit komplikace. Kojení může pokračovat, doporučuje se aplikovat i na hrudník tak často, jak je to jen možné, takže bilirubin jde rychleji s meconium.

Snížení bilirubinu v krvi novorozence

Vzhledem k tomu, že bilirubin vzrůstá u nově narozených dětí v důsledku nedokonalých jaterních enzymů, je nutné v průběhu léčby podporovat jeho zrání a pomoc při práci jater. Především jsou předepsány aktivační enzymy, jako je Zixorin. Je jmenován v přesně vypočtených poměrech, podle schématu a striktně omezeného kurzu. Spojuje se s prací látky schopné recyklace bilirubinu.

Jako pomoc, s hlavní léčbou, vitamíny jsou předepsány: B; A; E a D, jakož i roztok kyseliny listové a glukózy. Při intravenózním podání tyto léky zvyšují metabolické procesy v játrech a pomáhají odstraňovat bilirubin z krve a přeměňují ho na netoxickou látku.

S těžkou formou nemoci, když bilirubin zmizí ze škály a hrozí, že ovlivní mozek, dostane dítě náhradní krevní transfuzi. Vezměte malou porci a vyměňte ji za kompatibilní, ale čistou od této látky. Můžete tak upgradovat na 75% krve. Tyto manipulace se provádějí po dobu 4-6 dnů a ve většině případů ustupuje těžká toxická otrava. Tato událost se koná jen zřídka, pouze v těch krajních případech. Krev na zákrok je odebírána pouze na transfuzní stanici a je vybírána přesně podle ukazatelů krve dítěte, skupiny a faktoru Rh.

Místo závěru

V každém případě, pokud má vaše dítě fyziologickou nebo patologickou žloutenku, není důvod k panice. S navrhovanou hospitalizací je lepší se dohodnout a jít s dítětem na oddělení, kde mu bude poskytnuta včasná a kvalifikovaná lékařská péče. Další výhodou hospitalizace po porodnici je, že matka spolu s dítětem podstoupí všechny nezbytné vyšetření, jak se říká, aniž by opustily oddělení.

Bilirubin u novorozenců: rychlost, abnormality, léčba žloutenky

Jedním z důležitých ukazatelů zdraví dítěte bezprostředně po narození je hladina bilirubinu v krvi, která v prvních dnech života není stabilní a způsobuje úzkost u mladých matek, malování těla dítěte v žloutlé barvě. Jaká by měla být hladina bilirubinu u novorozenců, jak odlišit rychlost od patologie a jak zvolit správnou léčebnou taktiku? Po pečlivém sledování stavu dítěte může pečlivě odpovědět na tyto otázky pouze pediatr, ale v našem článku si přečtete základní informace k tomuto tématu.

Co se děje v těle dítěte

Skutečnost, že několik dní po tom, co se miminka v lůně matky začnou zvyšovat bilirubin u novorozenců, je vysvětlena fyziologickým rysem přestavby těla. Pro toto období jsou charakteristické následující procesy:

 • vzhledem k použití velkého množství hemoglobinu začíná proces rozpadu;
 • deformující, červená těla uvolňují bilirubin - speciální pigment, který se podílel na tvorbě proteinu obsahujícího železo - hemoglobinu a v abnormálně velkém objemu se uvolňuje do krve;
 • zvyšuje se hromadění žlučového pigmentu v krevním řečišti;
 • dermis a sklera jsou obarveny tak, aby odpovídaly pigmentově žluté hořčici.

Na začátku života mimo dělohu, játra dítěte prostě nedokáže zvládnout vysokou hladinu bilirubinu, protože jeho funkčnost ještě není plně funkční. Tento stav je považován za přechodný (přechodný, dočasný) a odpovídá normám fyziologického vývoje dítěte. Taková žloutenka se nazývá fyziologická a nevyžaduje speciální léčbu.

Jako žloutenka kojení. Po porodu je koncentrace hormonů v mléce, která snižuje aktivitu jaterních enzymů, vysoká a při přirozeném krmení vstupují do těla dítěte a způsobují žloutenku. Se zvýšením množství mléka v prsu se vše vrátí do normálu a dítě se zotaví.

Je to důležité! Není třeba spěchat, abyste přerušili kojení, které se pro dítě může později stát všelékem. Nicméně, aby se rozptýlily pochybnosti a ujistil se, že patologie jater se nestane příčinou žloutnutí kůže, je možné přenést dítě na umělé krmení několik dní. Pokud během této doby dojde k normalizaci barvy kůže, doporučuje se okamžitě pokračovat v kojení.

Jaká je rychlost bilirubinu u novorozence

Krevní bilirubin je reprezentován dvěma frakcemi:

 • Nepřímý (volný), který vzniká v důsledku skutečnosti, že rychlost rozpadu erytrocytů je vyšší než schopnost jater vázat bilirubin. Volný bilirubin je látka, která má tendenci se rozpouštět pouze v lipidech (tucích). Vzhledem k neschopnosti rozpustit se ve vodě je pigment velmi toxický, hromadí se v krevním řečišti, způsobuje charakteristické zabarvení a může narušit normální fungování buněk a proniknout do nich bez překážek.
 • Přímý (vázaný) bilirubin vzniká přímo v játrech. Po biochemické interakci s organickou kyselinou uronových skupin a jaterních enzymů, které snižují toxicitu pigmentu - se stává rozpustným ve vodě a je snadno vylučován z těla spolu se žlučem a močí.

Indikátory těchto dvou frakcí zvyšují celkovou koncentraci bilirubinu v krvi, zatímco přímka není větší než 25% celkového množství.

Aby se volný bilirubin navázal a rozpustil, musí být přenesen do jater některými proteiny, kterým novorozenec chybí. V důsledku toho stoupá rychlost bilirubinu v krvi, dochází k fyziologické žloutence.

Tabulka ukazuje rychlost bilirubinu u kojenců (tabulka bilirubinu u novorozenců ve dne)

Žloutenka se vyvíjí u novorozenců, pokud jsou hodnoty bilirubinu vyšší než 50 µmol / l a jsou vyjádřeny, kromě koncentrace pigmentu v krvi, změnami stavu kůže kojenců: počáteční barva, kapilární tón a rozloha pigmentové oblasti.

Pro posouzení intenzity změn v ukazatelích se používá Kramerova stupnice, pomocí které lze posoudit závažnost stavu dítěte:

 • Plocha hlavy se změní na žlutou (oční skvrna, obličej, obloha, jazyk zdola) - 100 µmol / l.
 • Žlutost padá na horní zónu těla nad pupkem - 150 µmol / l.
 • Přidá se oblast pod pupkem, včetně hýždí a kyčlí - 200 µmol / L.
 • Horní a dolní končetiny jsou barveny pigmentem - 250 µmol / l.
 • Kůže mění barvu v celém těle, včetně prstů a nohou, dlaní a chodidel - nad 250 µmol / l.

Čím vyšší je míra, tím závažnější je důvod, proč dítě naznačuje přítomnost žloutenky různých typů a závažnosti a takové komplikace jako dyskineze žlučníku.

Pro kritérium s plným termínem je koncentrace bilirubinu v krevním řečišti vyšší než normální a až do limitu 250 µmol / l pro předčasně narozené děti - 200. Kojenci, kteří se narodili předčasně, mají větší riziko, že budou ve skupině s „žloutenkou“ v důsledku nedostatečný rozvoj tělesných systémů a přecitlivělost na nepříznivé podmínky.

Nepřímé bilirubinové toxiny mohou způsobit poškození hlubokých struktur přední části mozku, které jsou zodpovědné za fyzickou aktivitu a koordinaci, a způsobují bilirubinovou encefalopatii (jaderná žloutenka). Tato podmínka provokuje:

 • zvýšená ospalost nebo extrémní vzrušení;
 • snížený sací reflex;
 • zvýšený svalový tonus v krku.

Je to důležité! Rodiče by si měli uvědomit, že výkon mimo rozsah ovlivňuje mozek a žlučové orgány. Pokud se pokožka novorozence náhle stane žlutohnědou, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pouze snížení hladiny bilirubinu pomůže vyhnout se toxické otravě žlučovým pigmentem.

Při absenci patologie během 2-3 týdnů od okamžiku narození se hladina přímého bilirubinu postupně snižuje a vrátí se do normálu, během tohoto období fyziologické žloutnutí dítěte zcela zmizí a již se nevrací.

Příčiny a účinky vysokého bilirubinu u novorozenců

Více než polovina dětí na plný úvazek a předčasně narozených dětí trpí žloutenkou v prvních dnech. Riziková skupina také zahrnuje:

 • dvojčata;
 • dětí, jejichž maminky mají diabetes.

Aby bylo možné rozpoznat patologii novorozence v čase, je krev okamžitě odebrána z pupeční šňůry k analýze v okamžiku narození a znovu, třetí den života. To umožňuje lékařům udržet situaci pod kontrolou a v případě potřeby přijmout nouzová opatření k ochraně zdraví a života dítěte.

Pokud se po 2-3 týdnech i nadále objevují příznaky žloutenky, mohou lékaři podezření na patologickou žloutenku v důsledku zvýšené koncentrace bilirubinu v krvi. Příčiny tohoto stavu mohou být:

 • Hemolytické onemocnění novorozence. Toto závažné onemocnění se vyskytuje na pozadí Rh - konfliktu mezi matkou a dítětem. Zjevený vrozený edém podkožní tkáně, zvětšená slezina a játra, poškození centrálního nervového systému.
 • Genetické selhání. V takovém případě může novorozenec trpět některým z následujících stavů: poruchou tvorby jaterních enzymů (Gilbertův syndrom), sníženou aktivitou enzymů (Kriegler-Najjarův syndrom) a nedostatkem nezbytných enzymů (Lucey-Driscolův syndrom). Při včasné léčbě je možná plná kompenzace za předpokladu, že nedošlo k vážnému poškození jader mozku.
 • Poškození jater nebezpečnými infekcemi, když je dítě v děloze. Toxické látky a viry snižují schopnost vázat bilirubin a vyvolávají žloutenku parenchymu. Tento stav se vyznačuje prodlouženou žloutenkou, oteklými lymfatickými uzlinami, ztmavnutím moči a zesvětlením výkalů, změnami v biochemické analýze krve.
 • Okluze (obstrukce) žlučovodů, která se vyskytuje v důsledku nitroděložního onemocnění žlučových kamenů, přítomnosti nádoru v těle, který stlačuje žlučový trakt, syndrom zahušťování žluči. Tento typ žloutenky se nazývá obstrukční. Problém je vyřešen chirurgickým zákrokem.

Když budou matky pozorovat dítě a znát známky žloutenky, budou schopny rozpoznat patologický nebo bezpečný průběh onemocnění a včas vyhledat lékařskou pomoc. Pouze v tomto případě bude možné vyhnout se takovým hrozným komplikacím, jako jsou:

 • akutní intoxikace organismu;
 • albuminemie, kdy indexy albuminu klesají a nedovolují plazmě plně transportovat vitamíny a prospěšné látky;
 • hluchota, mentální retardace, křeče v důsledku pronikání bilirubinu do mozku;
 • nedobrovolné motorické reflexy, nekontrolovatelné;
 • křeče končetin.

Velmi vzácně, ale stále existují případy, kdy dochází k nejnepříznivější a velmi nebezpečné komplikaci - jaterní žloutenka, která symptomaticky přechází z jedné fáze do druhé:

 • Brzdění. Dítě se stává pomalým, téměř neschopným sát, všechny jeho reflexy jsou v depresi.
 • Podráždění Dítě je v hypertonii, mává zády dozadu, vykřikuje a hystericky křičí.
 • Imaginární zotavení. No na první pohled, je to fáze, kdy se každému zdá, že všechno je za námi a nemoc zcela přešla na dítě. Je to však pouze dočasný klid, během něhož je třeba dítěti věnovat zvláštní pozornost, zkuste nezmeškat jeden příznak.
 • Komplikace. Bilirubin napadá mozek, infikuje jádro, ovlivňuje nervový systém, způsobuje vážné poruchy v těle a může mít za následek dětskou mozkovou obrnu.

Biochemické, radiologické metody a biopsie se používají k diagnostice komplikované žloutenky.

Je to důležité! Od včasné diagnózy a správné volby lékařské taktiky závisí na tom, jak závažné budou zdravotní účinky žloutenky.

Léčba zvýšeného bilirubinu v mateřské nemocnici a domácích lécích

Lékaři v mateřské nemocnici musí převzít kontrolu nad bilirubinem v krvi novorozenců bez selhání. Aby bylo možné získat úplný systémový obraz koncentrace pigmentů, předepisují biochemické krevní testy během pobytu dítěte v nemocnici (2-3 krát) a sledují tendenci zvyšovat nebo snižovat hladinu bilirubinu.

Matky si mohou toto téma udržet pod kontrolou a mít zájem o lékaře, pokud provedli takovou analýzu od dítěte a jaké jsou výsledky laboratorního výzkumu.

Tento přístup nám umožňuje včas odhalit žloutenku a předepsat opatření k léčbě tohoto onemocnění, která jsou přiměřená stavu dítěte.

Je to důležité! Pokud má dítě mírné příznaky žloutenky, je aktivní a dobře nasává prsa, není nutná žádná léčba! S pokračujícím kojením se po týdnu kůže, sliznice a sklero zcela normalizovaly.

Zkušení odborníci zpravidla přesně určují závažnost onemocnění a nejrůznějších rizik, na rozdíl od rad přítelkyní a obecných informací na internetu.

V tomto případě by mladé matky měly být trpěliví, a pokud dítě potřebuje více času na to, aby bylo pod dohledem lékaře - nevzdávejte se ho, nepřebírejte odpovědnost, neohrožujte život a zdraví vašeho dítěte.

Po provedení všech nezbytných studií se odborník na vizuální a laboratorní práce dohodne a vydá doporučení.

Foto lampa léčba

Fototerapie je považována za hlavní a účinnou metodu léčby žloutenky u novorozenců. Terapeutický výsledek dává funkci světelných vln určité délky, aby působily na bilirubin. Dítě je osvobozeno od oblečení a na jeho tělo je nasměrováno speciální světlo. Molekuly bilirubinu během absorpce světelného záření se přeměňují na rozpustnou látku - lumirubin, která je pro tělo dítěte neškodná, protože je zcela netoxická a snadno se vylučuje z těla močí a žlučí.

Kromě lampy jsou pro tento postup k dispozici speciální brýle, šátek, matrace a přikrývky. Manipulace je naprosto bezbolestná a pohodlná, nevyžaduje emocionální napětí - pro její realizaci se dítě nemusí s matkou podílet. Kromě toho, mateřské nemocnice praktikují používání speciálních lamp v komorách společného bydliště, kde matka může nezávisle sledovat stav dítěte.

Dlouhodobá fytoterapie přináší dobrý výsledek a dítě může být vystaveno světlu od několika hodin do několika dnů během jednoho sezení. V intervalech mezi procedurami je třeba věnovat čas krmení dítěte, péči o něj a odpočinku.

Je to důležité! Čím více mateřského mléka, tím nižší koncentrace enzymů, které zabraňují játrech vyrovnat se s vysokými hladinami bilirubinu.

Pokud počet procedur během pobytu v porodnici nestačí a hladina nebezpečného pigmentu v krvi stoupá, je dítě odstaveno a převedeno na intenzivnější léčbu.

Léčba léky

Pro kompletní a komplexní léčbu předepisují lékaři léky, které pomáhají dětem překonat komplikace žloutenky:

 • Elkar Aktivní látkou léku je speciální aminokyselina L-karnitin, která je zodpovědná za normalizaci energetického metabolismu. Stimulací aktivity metabolismu lipidů lze minimalizovat obsah bilirubinu v tkáních, krevním řečišti a orgánech. To zvyšuje funkční schopnost jater - neutralizuje bilirubin, snižuje jeho toxický účinek, což dává naději na příznivou prognózu.

U kojenců je tento lék k dispozici ve formě kapek a injekcí pro 20% hlavní látky. Pokud se v nemocnici doporučují intravenózní a intramuskulární injekce, aby se usnadnilo sledování reakce dítěte na léčivo, po propuštění doma, může být dítěti poskytnuta kapka. Hlavní je dodržovat doporučení lékaře a jednat striktně podle pokynů.

 • Ursofalk Lék nové generace, který je navržen tak, aby odstranil příznaky a příznaky nemocných jater, má široké spektrum činností, které pomáhají játrům zlepšit jeho funkčnost. Výsledkem této stimulace je, že tělo začne aktivněji bilirubin vázat, neutralizovat a odstraňovat z těla. Lékaři velmi oceňují možnost, že tento lék zmírní toxické zatížení, sníží pravděpodobnost poškození mozku a předejde takovým komplikacím onemocnění, jako je jaderná žloutenka.

Lék pro novorozence se vyrábí ve formě suspenze - suspenze léčiva, která je příjemná a snadno se dávkuje. Pediatr počítá jednorázovou dávku a průběh léčby po analýze stavu dítěte a porovnává rizika možných komplikací žloutenky a nežádoucích reakcí křehkého organismu na silné léky. V tomto ohledu je třeba, aby rodiče věděli, že existují omezení týkající se užívání léku pro děti, které mají závažné patologické stavy žlučových cest a ledvin.

 • Hofitol. Homeopatický lék rostlinného původu s výrazným choleretickým účinkem. Tento lék chrání a podporuje játra, obnovuje jeho buňky, podporuje získávání rozpustné formy hemoglobinu, zlepšuje metabolismus, léčí nemoci žlučníku.

Navzdory absenci syntetických složek je léčivo podáváno novorozencům s velkou péčí vzhledem k vysoké pravděpodobnosti alergické reakce až po angioedém. Se souhlasem pediatra musí být lék vyráběný ve formě kapek zředěn převařenou vodou, aby se změkčila nepříjemná chuť. Zpravidla postačují 3 dny na podporu jater a obnovu těla.

 • Enterosgel Představuje lék, který neovlivňuje hladinu bilirubinu v krevním řečišti. Být sorbent, pomáhá čistit tělo toxinů, pomáhá játra a ledvin. Léčba otravy jídlem tímto lékem bude také účinná. Jeho složky navíc neovlivňují nepříznivě rovnováhu střevní mikroflóry. Může být podáván od narození a nebojí se alergických projevů, není absorbován do krve. Denní dávka je určena pediatrem, stejně jako doba trvání kurzu. Tyto ukazatele jsou individuální a závisí na závažnosti onemocnění.

Léčebná terapie pro novorozence se žloutenkou může zahrnovat: interferon, vitamíny, glukózu, hormony - velký arzenál prostředků k obnovení zdraví dítěte a vytvoření příznivé prognózy pro zotavení.

Domácí léčba

Jednou doma mohou mladé matky nezávisle na doporučeních obnovit dítě po žloutence s lidovými prostředky:

 • Je užitečné dát dítěti infuzi lístků máty, která je připravena následujícím způsobem - odměrná lžička suchých surovin se vaří se sklenicí vroucí vody. Po úplném ochlazení je infuze připravena k použití. Dítě potřebuje 1 lžičku po jídle.
 • Vany s květy měsíčku pomáhají snižovat hladiny bilirubinu. Novorozenec se umístí do lázně, kde se nalije voda s příjemnou teplotou a smíchá se se sklenicí infuze. Po 5-10 minutách by mělo být dítě otřeno, aniž by byl roztok vyplaven z těla.
 • Vzduchové lázně. Pro děti je velmi užitečné zůstat na čerstvém vzduchu, který obohacuje krev kyslíkem a posiluje imunitní systém. Pokud je v tomto ročním období aktivní slunce, je to jen štěstí, protože sluneční paprsky urychlují rozpad bilirubinu.
 • Citově pozitivní postoj. Psychická rovnováha mámy je základním faktorem pro rychlé uzdravení dítěte.

Nově narozený člověk tedy musí překonat mnoho pokusů souvisejících s adaptací na okolní svět. Úkolem matky a pediatra je vytvořit všechny podmínky tak, aby dítě s nejmenším stresem prošlo tímto obdobím bez komplikací a následků.

Pracovní zkušenosti nad 7 let.

Odborné dovednosti: diagnostika a léčba onemocnění gastrointestinálního traktu a žlučového systému.