Image

10 nebezpečných příčin drastického úbytku hmotnosti

Je to jedna věc, pokud se vám podařilo zbavit se kilí díky vytrvalým cvičením a stravě, ale je to další, kdy dochází ke ztrátě hmotnosti rychle bez jakýchkoli změn v životním stylu. V tomto případě je třeba co nejdříve konzultovat lékaře a konzultovat. Přítomnost vážné nemoci může být indikována skutečností, že za méně než rok ztrácí člověk více než pět procent své tělesné hmotnosti. Řekni vám o deseti nemocech, z nichž jedním z příznaků je prudký úbytek hmotnosti.

1. Diabetes a hubnutí

S diabetem, může člověk získat jak váhu a náhle ztratit libry. K úbytku tělesné hmotnosti dochází zejména ze dvou důvodů. Za prvé, kvůli častému močení, tělo ztrácí hodně vody. A za druhé, vzhledem k cukru v krvi, tělo absorbuje kalorií horší. Kromě toho, s nedostatkem inzulínu, tělo začne spalovat tuk pro energii, čímž způsobuje celkovou ztrátu hmotnosti.

Podle studií je významný úbytek hmotnosti běžným příznakem diabetes mellitus typu jedna a typu dva. Hubnutí při diabetu může být doprovázeno dalšími důležitými příznaky onemocnění: nadměrná žízeň, neustálá únava, časté močení, intenzivní hlad, dlouhodobé hojení ran, brnění v končetinách atd.

2. Úbytek hmotnosti v důsledku hypertyreózy

Náhlá ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu může znamenat problémy se štítnou žlázou, zejména takové onemocnění, jako je hypertyreóza. Když je pozorována zvýšená aktivita štítné žlázy a přebytek jejích hormonů v krvi. To následně zvyšuje rychlost metabolismu a schopnost těla spalovat tuk. Kromě rychlého úbytku hmotnosti patří mezi příznaky hypertyreózy: zvýšená tepová frekvence, návaly horka, nadměrné pocení, výkyvy nálady, deprese, záchvaty paniky, vypoulené oči, svalová slabost a únava.

3. Gastrický vřed

Lidé trpící peptickým vředem často také náhle začínají zhubnout. V srdci žaludečního vředu je zánět, který se vyvíjí na vnitřní straně žaludeční stěny nebo horní části tenkého střeva. To způsobuje hmatatelnou bolest a vede ke ztrátě chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že člověk odmítá jíst, časté záchvaty nevolnosti a zvracení během období peptického vředu, dochází ke ztrátě hmotnosti. Některé ze společných příznaků tohoto onemocnění trávicího systému jsou: pocit plnosti po několika potravinách, stolice s krví, bolest na hrudi, chronická únava.

4. Přítomnost parazitů v těle

Různé parazity, které zamořují tělo - další společný důvod, kvůli kterému člověk začíná nevysvětlitelně rychle zhubnout. Seznam nejběžnějších lidských parazitů zahrnuje Giardia, stejně jako pinworms, hlístice a další červy. Nejčastěji parazit proniká do těla kůží, když je v kontaktu se zvířaty nebo ústní dutinou během konzumace infikovaných produktů.

Osoba nakažená parazity, zpravidla chce jíst po celou dobu, ale kalorií vstupující do těla jít do boje s nemocí. Úbytek hmotnosti a zvýšená chuť k jídlu nejsou jedinými příznaky přítomnosti parazitů. Zahrnují také bolest břicha, svědění anální, slabost, průjem a nedostatek vitamínů.

5. Deprese

I když se to může zdát divné, deprese může také vést k nezamýšlenému úbytku hmotnosti. Tato běžná duševní porucha vede k neustálému pocitu smutku, ztráty, frustrace nebo dokonce hněvu, který může ovlivnit různé aspekty každodenního života. Často se v tomto případě snižuje chuť k jídlu, což způsobuje hubnutí. Výzkum v oblasti aplikované fyziologie dokazuje, že během deprese dochází ke sklonu k hypoglykémii, při níž dochází ke snížení hladin hormonů štítné žlázy (T3 a T4).

Kromě zhoršení chuti k jídlu se deprese vyznačuje nízkou koncentrací pozornosti, negativními a dokonce sebevražednými myšlenkami, problémy se spánkem a dalšími obtížemi. Nicméně, v některých případech během deprese osoba získá nadváhu, snaží se zbavit problémů s pomocí častých vysokokalorických jídel.

6. Onkologická onemocnění

Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti je jedním z prvních viditelných známek různých typů rakoviny, včetně rakoviny prostaty, prsu, plic, slinivky břišní, vaječníků a tlustého střeva. Nekontrolovaný růst abnormálních buněk urychluje metabolismus, který způsobuje, že se celé tělo opotřebovává, čímž se vytěží ze svých zdrojů. To vede ke ztrátě svalové a tukové hmoty.

Když se rakovinné buňky začnou šířit po celém těle, mohou nepříznivě ovlivnit fungování různých vnitřních orgánů. Onkologická onemocnění mohou způsobit chemické změny v těle, které zasahují do přibývání na váze, a to i přes dietu s vysokým obsahem kalorií.

Terapie rakoviny, jako je ozařování a chemoterapie, také často vedou k úbytku hmotnosti a chuti k jídlu. Kromě toho má léčba mnoho vedlejších účinků: nevolnost, zvracení a orální vředy, což činí proces konzumace bolestivý a nepříjemný.

7. Crohnova choroba

Jedná se o onemocnění střev způsobené zánětem sliznice trávicího traktu. Jedním z jeho příznaků je drastické hubnutí. To je způsobeno sníženou chuť k jídlu, apatií, špatnou absorpcí živin, ztrátou kalorií v důsledku častého průjmu nebo gastrointestinálního krvácení. Crohnova choroba je charakterizována relativně nízkou hladinou hladu a ztrátou potěšení z jídla. Další příznaky nemoci: nízká horečka, průjem, snížená energie, křeče, bolest břicha, nevolnost a zvracení.

8. Tuberkulóza

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu jsou některé z dobře známých příznaků tuberkulózy. Jedná se o infekční onemocnění způsobené mykobakteriemi, které postihují plíce, ale může postihnout i jiné části těla (lymfatické uzliny, kosti, trávicí, reprodukční a nervový systém). Kromě rychlého úbytku hmotnosti zahrnuje tuberkulóza také příznaky jako: častý a těžký kašel, přetrvávající déle než měsíc, chronická únava, horečka, noční pocení atd.

9. Demence a Alzheimerova choroba

Tyto nemoci se nejčastěji vyvíjejí u lidí středního a vysokého věku. Tyto zdravotní problémy také způsobují hubnutí. Studie vědců z londýnského Institutu psychiatrie, provedená v roce 2005, ukázala, že úbytek hmotnosti je často pozorován ještě před nástupem charakteristických příznaků demence. Akumulace beta-amyloidu (peptidu v mozku) narušuje mechanismus regulace tělesné hmotnosti, což vede ke zrychlení úbytku hmotnosti a je jedním z počátečních symptomů Alzheimerovy choroby.

10. Infekce HIV

Lidé infikovaní HIV také rychle zhubnou. Jejich imunitní systém se nemůže zbavit viru, který ho postupně ničí, a tělo přestává bojovat s infekcemi a chorobami. Pokud čas nezjistí a nezačne kontrolovat HIV, může se AIDS rozvinout. Kromě úbytku hmotnosti patří mezi příznaky takové infekce: noční pocení, horečka, bolest v krku a svaly, vyrážky, únava, nevolnost, zvracení a průjem.

Ztráta hmotnosti: 6 důvodů

Hmotnostní výkyvy 1-2 kg - to je normální. Ale pokud jste ztratili více než 5% své počáteční hmotnosti, a to není vysvětleno změnami ve stravě a životním stylu, měli byste být na stráži a podstoupit lékařské vyšetření.

Člověk ztrácí váhu, když orgány našeho těla - mozek, srdce, svaly - již nemají dostatek živin pro normální práci a vysílají signál tukové tkáni, že je čas použít další zdroje. V reakci na tento signál začínají tukové buňky lipolýzu - rozpad tuku - a dodávají tělu potřebnou energii.

Příčina ztráty hmotnosti: Deprese

Jedna z nejčastějších příčin dramatického hubnutí. Lidé trpící depresí, poruchami chuti jsou narušeni. Jakékoli jídlo se zdá být bez chuti, snížená chuť k jídlu. Kromě toho je neuróza a deprese často doprovázena exacerbací onemocnění gastrointestinálního traktu, jako je gastritida. Post-jíst nepohodlí zhoršuje příznaky.

Co dělat Pokud si kromě úbytku hmotnosti všimnete neustálé špatné nálady, apatie, letargie a letargie, poraďte se s psychoterapeutem. Správnou diagnózu a předepisování léčby může provádět pouze kvalifikovaný odborník.

Příčina ztráty hmotnosti: HORMONÁLNÍ PORUCHY

Hormony štítné žlázy, nadledviny, hypofýzy a slinivky břišní jsou zodpovědné za rychlost metabolismu v těle, takže problémy s těmito endokrinními orgány okamžitě ovlivňují hmotnost. U pacientů s hypertyreózou a diabetes mellitus 1. typu se tělesná hmotnost snižuje i přes zvýšenou chuť k jídlu. Tato onemocnění jsou doprovázena slabostí, suchou kůží, zvýšenou srdeční frekvencí a poruchami nálady.

Co dělat Nezapomeňte navštívit endokrinologa a test na hormony štítné žlázy (TSH, T3, T4). Potřebujeme také krevní testy: celkem a glukózu.

Příčina ztráty hmotnosti: GI nemoci

Úbytek hmotnosti je způsoben některými chorobami gastrointestinálního traktu. V "seznamu podezřelých" enterokolitidy, atrofické gastritidy a celiakie. Tato onemocnění vedou k atrofii sliznice žaludku a střev, což vede k narušení absorpce živin, což vede ke ztrátě hmotnosti. Symptomy mohou být různé: bolest, nadýmání, pocit těžkosti, průjem nebo zácpa. Nedostatek vitamínů a stopových prvků se může projevit ve formě anémie, suché kůže, křehkých nehtů, krvácejících dásní.

Co dělat Poraďte se s gastroenterologem. Nejpravděpodobněji předepíše gastroskopii a analýzu stolice, aby bylo možné přesně stanovit diagnózu.

Příčinou ztráty hmotnosti: Nemoci pankreatu a žlučníku

Snížení tělesné hmotnosti u chronické pankreatitidy a chronické cholecystitidy. Vzhledem k těmto onemocněním je poškození trávicí soustavy narušeno a tělo ztrácí schopnost absorbovat určité živiny. Pacienti pociťují nepohodlí po jídle, nevolnost, průjem, cholecystitidu - bolest v pravém hypochondriu. Židle mění strukturu a stává se mastnou.

Co dělat Poraďte se s gastroenterologem. Je nutné provést ultrazvuk břišních orgánů a projít analýzou stolice. Sledujte dietu: eliminujte z dietní mastné a kořeněné, jíst často a trochu po kousku.

Příčina ztráty hmotnosti: INFEKCE A PARASITY

Úbytek hmotnosti může být známkou závažných virových onemocnění. Hepatitida C nebo HIV se mohou vyvíjet po dlouhou dobu bez jakýchkoliv příznaků a často se jedná o úbytek hmotnosti, který se ukáže jako první příznak nemoci.

Další příčinou hubnutí může být tuberkulóza. Pacienti ztrácejí chuť k jídlu, navíc tělo tráví spoustu energie na boj s patogenem. Kromě úbytku hmotnosti jsou klasickými příznaky plicní tuberkulózy prodloužený kašel s produkcí sputa a také prodloužený vzestup teploty nad 37 ° C, celková slabost a noční pocení.

Osoba může zhubnout dramaticky, pokud se ve střevě usadili hlísty nebo parazitární prvoky, jako je Giardia. Infekce může být doprovázena nevolností, abdominální distenzí, abnormální stolicí a kožní vyrážkou nebo horečkou.

Co dělat? Vlastní diagnostika je k ničemu, musíte kontaktovat terapeuta nebo specialistu na infekční onemocnění. V závislosti na příznacích můžete dostat rentgen, analýzu stolice a různé krevní testy.

Příčinou úbytku hmotnosti: onkologie a onemocnění krve

Rakoviny jsou často doprovázeny výrazným úbytkem hmotnosti a zhoršením celkového stavu pacientů - kachexie rakoviny. Pacienti ztrácejí chuť k jídlu, je narušeno vnímání chuti. Existují metabolické patologie - svalová hmota a množství tukové tkáně se snižuje i při dobré výživě. Kromě toho mohou psychologické faktory způsobit ztrátu hmotnosti: pacienti s nedávno potvrzenou diagnózou ztrácejí váhu v důsledku rozvoje deprese. Chemoterapie také vede k dočasnému úbytku hmotnosti.

Úbytek hmotnosti je jedním z hlavních symptomů lymfomu a lymfogranulomatózy. Kromě úbytku hmotnosti jsou tato onemocnění doložena bezbolestným otokem lymfatických uzlin v krku, v podpaží av tříslech. Při leukémii je také pozorován úbytek hmotnosti.

Co dělat Trvalá slabost, únava, prodloužená horečka - příznaky, které by vás měly upozornit. Musíte navštívit terapeuta, který vás může odkázat na správného odborníka - onkologa nebo hematologa. Bude nutné absolvovat obecné a biochemické vyšetření krve, provést rentgen. Pokud máte podezření na lymfom nebo lymfogranulomatózu, je předepsána počítačová tomografie hrudníku a břicha, biopsie lymfatických uzlin a propíchnutí pánevní kosti k vyloučení leukémie.

Průjem a úbytek hmotnosti

Jsem ten, kdo vždy říká "Smile", protože vím, že všechno bude v pořádku!

Dikdik, díky za pozornost a pozornost. Odpovídám. MRI od konce dubna, ultrazvuk od července. Žádná změna. Poslední krevní test: všechno je normální, K, Na, hemoglobin na spodní hranici, zbytek uprostřed. Amyláza: 150. Coprogram "nejhorší," jak řekl doktor (v rukou nedal). Není důvod pochybovat o jejích slovech. Na dysbakterióze s citlivostí na antibiotika a bakteriofágy budou připraveny další. týden

Ralsu, a co je UPF?

Jsem ten, kdo vždy říká "Smile", protože vím, že všechno bude v pořádku!

Ralsu, jak se ukázalo, že kolonoskopie není nejhorší. Tady jsem v pořádku. Strašidelné vyblednutí den co den. Ano, asi 125 mg L-tyroxinu za posledních 10 let řeklo, že má vážné slovo mému slinivce, bohužel, zdánlivě obscénní. Nyní se dávka tyroxinu prudce snížila v důsledku hubnutí. Máte v nemocnici kapátka? Díky za jména drog, všechno jsem zkopíroval. A pak moje okolí šíří jeho paže, nemůžu vám pomoci.

Svetlana, já (jako každá normální osoba) vůbec nejsem šťastná, že mnoho lidí trpí stejně jako já. JAK dát zažívací trakt v pořádku? Děkujeme za pochopení.

Jsem ten, kdo vždy říká "Smile", protože vím, že všechno bude v pořádku!

Úbytek hmotnosti

V moderní společnosti, velmi zaujaté univerzální obezitou obyvatelstva, která se pohybuje málo a vede příliš měřený způsob života, není problém náhlého úbytku hmotnosti považován za závažný a někdy i šťastný. Studie však ukazují, že tento příznak je velmi nebezpečný a téměř vždy naznačuje závažné selhání těla.

Pokud jste rychle, nekontrolovatelně ztrácí váhu bez zjevného důvodu a úsilí, pak to může být velmi nebezpečný faktor, který vyžaduje včasnou diagnózu a komplexní léčbu.

Rychlý popis hubnutí

Při rychlém úbytku hmotnosti se obvykle jedná o prudký pokles tělesné hmotnosti a vizuální emacifikaci člověka. Zároveň neexistují žádné vnější faktory, které by k tomuto příznaku přispívaly: pacient se neúčastní aktivního sportu, plně se stravuje a vede obvyklý způsob života. Současně se může pacient po určitou dobu cítit normálně, ale po určité době se cítí slabý, pravděpodobně opilý a objeví se vysoká horečka a další příznaky nemoci.

Důvody

Mezi hlavní mechanismy tohoto procesu patří nedostatečná špatná výživa nebo úplné hladovění, prudce zvýšené potřeby těla po stresu a nemoci, jakož i výrazné snížení vstřebatelnosti živin v těle a hyper-výměna, při které jsou přirozené vitamíny, minerály, tuky, bílkoviny, sacharidy přirozeně eliminovány. bez jejich vstupu do těla.

Ostré hubnutí je nejčastěji způsobeno řadou onemocnění neurologických, gastrointestinálních, infekčních, metabolických, onkologických typů, stejně jako akutních nedostatků vitamínů nebo živin v metabolických procesech.

Možné choroby

Prudký pokles tělesné hmotnosti, jak je uvedeno výše, může být způsoben obrovským rozsahem onemocnění a negativních stavů. Zde jsou jen některé z nich:

 1. Problém s nadledvinami. Obvykle je adrenální insuficience doprovázena anorexií, slabostí, náhlou ztrátou hmotnosti, pravidelnými poruchami stolice a duševní podrážděností. Někdy má pacient nauzeu a fokální projevy těžké pigmentace kůže.
 2. Diabetes. To je široce věřil, že diabetes mellitus způsobuje pouze obezitu - to není tento případ vůbec! Toto onemocnění způsobuje poruchu metabolických procesů a provokuje nejen set, ale také prudký úbytek hmotnosti v závislosti na specifickém stavu těla. Kromě úbytku hmotnosti je diabetes mellitus doprovázen únavou, intenzivním žízní a častým močením.
 3. Neurologická anorekce. Toto onemocnění neurologické povahy je typické pro ženy od 18 do 30 let a je doprovázeno velmi prudkým úbytkem hmotnosti (až 50%) v krátkém časovém období. U pacientů s touto diagnózou dochází k svalové atrofii, ztrátě vlasů, celkové slabosti, hypotenzi, časté zácpě a pravidelnému nekontrolovanému zvracení.
 4. Systémová deprese. Těžké formy systémové deprese jsou někdy doprovázeny ospalostí, sebevražednými myšlenkami, ztrátou chuti k jídlu a váhou a celkovou únavou.
 5. Kryptosporidóza. Protozoální infekce tohoto typu vyvolávají svalovou bolest, prudkou ztrátu tělesné hmotnosti, závažný průjem, křeče v břiše, nevolnost se zvracením.
 6. Virová infekce herpesem. Herpes, navzdory klasické pomalé formě nemoci, někdy přispívá k podvýživě v důsledku nepříjemných pocitů během jídla, což zase vyvolává ztrátu hmotnosti.
 7. Gastroenteritida. Gastroenteritida silně ovlivňuje proces vstřebávání tekutin do těla, zpomaluje je, což vede k vážnému úbytku hmotnosti, dehydrataci, horečce, suchosti všech sliznic v těle, tachykardii a dalším projevům onemocnění.
 8. Ezofagitida. Záněty v jícnu přinášejí silnou bolest v procesu konzumace potravy - člověk se může této události de facto vyhnout nebo ji snížit na minimum. Taková dysfunkce polykání vyvolává silný a náhlý úbytek hmotnosti, často má pacient pravidelné emetické nutkání.
 9. Leukémie. Takové hrozné onemocnění, jako je rakovina krve, způsobuje rychle se vyvíjející ztrátu tělesné hmotnosti, výskyt tachykardie, celkovou slabost těla, bolest svalů a kostí, anémii, horečky se širokým spektrem, zvětšenou slezinu atd.
 10. Různé onkologie. Prakticky každé onkologické onemocnění může být katalyzátorem procesu rychlého úbytku hmotnosti, který se liší v závislosti na místě a typu onemocnění.
 11. Stomatitida Řada zánětů sliznic ústní dutiny znemožňuje plně jíst a tím vyvolává ztrátu hmotnosti.
 12. Plicní tuberkulóza. Kromě pocení, slabosti, bolesti na hrudi, hemoptýzy, dušnosti a subfebrilní teploty může úbytek hmotnosti s anorekcí způsobit vážné infekční onemocnění.
 13. Lymfomy. U akutních lymfomů je obvykle pozorován dynamický, hladký úbytek hmotnosti, který se vyskytuje na pozadí zvětšených lymfatických uzlin, sleziny, jater a vzhledu svědění.
 14. Tyreotoxikóza. Toto onemocnění vyvolává významné zvýšení hladiny hormonů ve štítné žláze, které "urychlují" metabolické procesy, způsobují těžké průjmy, pocení, horečku, náhlou ztrátu hmotnosti, třes končetin.
 15. FFT syndrom. Novorozenci a malé děti jsou zřídkakdy, ale nedostatečná péče o potraviny je pravidelně diagnostikována, což má za následek, že dítě ztrácí na váze a síle velmi rychle.
 16. Whipple syndrom. Tento stav je charakterizován výrazným poškozením střevního epitelu a téměř úplným zastavením absorpce tekutiny a živin gastrointestinálním traktem, což zase vyvolává prudkou ztrátu tělesné hmotnosti, průjem, steatorrhea a různé anorexie.
 17. Ulcerózní kolitida. Ulcerózní kolitida způsobuje snížení chuti k jídlu, fyzické vyčerpání těla a hubnutí a horečku.
 18. Crohnova choroba. V průběhu vývoje onemocnění pacienti trpí slabostí, únavou, konstantním průjmem, abdominálními křečemi a rychlým úbytkem hmotnosti, a to i při adekvátní výživě.
 19. Léky. Některé léky pro léčbu štítné žlázy, stimulanty aktivity mozku, projímadla a také chemoterapie jsou katalyzátory pro extrémně rychlou ztrátu tělesné hmotnosti s obecnou deplecí těla.
 20. Fyziologické příčiny. Fyziologické příčiny úbytku tělesné hmotnosti zahrnují stárnutí (a tedy i pokles tělesné hmotnosti), psychiatrické poruchy, alkoholismus, ztrátu zubů (obtížnost a žvýkání) atd.

Co dělat a jak se zastavit?

Pokud diagnostika neodhalila vážné zdravotní problémy, je nutné aplikovat řadu fyziologických postupů, aby se metabolismus normalizoval a systematizovala dieta.

 1. Cvičte pravidelně s mírnou fyzickou aktivitou, nejlépe venku.
 2. Častěji za slunečného dne na ulici, „tučná“ chuť k jídlu.
 3. Výrazně zvýší obsah kalorií u snídaně, oběda a večeře. Jíst těsně, zahrnují různé pečivo, těstoviny, rybí pokrmy a velké množství rostlinného oleje ve stravě.
 4. Pijte decoctions, které zvyšují chuť k jídlu.

V případě, že prudký úbytek hmotnosti je spojen se stresem nebo emocionálním stresem, stojí za to:

 1. Naučte se plně relaxovat. Navštěvujte meditační a jógové kurzy.
 2. Použijte aromaterapii k normalizaci emocionálního pozadí.
 3. Pijte decoctions, povznášející a uvolňující stres.
 4. Přihlaste se na relaxační masáže.

Pokud váš problém je stále spojen s nemocí, pak byste měli určitě navštívit lékaře, a to zejména v případě, že hmotnost se rychle ztrácí více než měsíc, existují jiné nemoci, a celková hmotnost vašeho těla je o 15-20 procent nižší než průměr.

Přesné určení zdravotního problému je možné pouze po diagnóze. Kromě vizuálního vyšetření lékařem bude nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření trávicího traktu a štítné žlázy, fluorografii, gastroskopii, moči, krvi a stolici na hormony, parazity, leukocyty a další rizikové faktory. Pouze po těchto událostech vám bude přidělena správná a kvalifikovaná léčba.

Nevolnost a ztráta hmotnosti

Ztrácíte váhu dramaticky, a přestože existuje neustálé nutkání zvracet a nevolnost nezmizí ani po užití léků? Může to být několik důvodů a všechny jsou spojeny s možnými projevy onemocnění.

Kombinace výše uvedených dvou příznaků je charakteristická pro:

 1. Nemoci gastrointestinálního traktu širokého rozsahu. V tomto případě je základním faktorem zánětlivý proces, který blokuje vstřebávání živin a narušuje trávení. Disperse fenomény, jako je volná stolice, zvracení s nevolností, provokují aktivnější vylučování živin z těla, což způsobuje tkáňovou hypoxii, stejně jako akutní nedostatek "paliva" pro tělo.
 2. Hormonální poruchy, zejména hypotyreóza, způsobené nedostatkem základních hormonů štítné žlázy. Autoimunitní onemocnění se vyznačuje neustálou nevolností, ospalostí, únavou a ostrým setem nebo naopak ztrátou hmotnosti.
 3. Rakovina různých etymologií. Jedním ze základních příznaků zanedbaných rakovin je nevolnost, ztráta hmotnosti a krevní sraženiny ve výkalech.
 4. Těhotenství se současnou toxikózou. V prvním trimestru těhotenství, budoucí maminky často zažívají záchvaty nevolnosti, jejich váha se snižuje, jejich chuť k jídlu mizí, je zde obecná slabost těla. Tento fyziologický proces je důsledkem toxikózy a měl by jít do 20-22 týdnů těhotenství. Pokud alarmující příznaky nezmizí, pak je naléhavé podstoupit komplexní diagnostiku stavu vašeho těla.
 5. Addisonův syndrom (hypokortikoidismus). V případech nedostatečnosti kůry nadledvinek spolu s dalšími příznaky je téměř vždy významně snížena hmotnost pacienta, který zažívá pravidelnou nevolnost a retardaci.

Ztráta hmotnosti a teplota

Rychlý a náhlý úbytek hmotnosti, jakož i doprovodná vysoká teplota, obvykle indikují přítomnost onemocnění, jako je ulcerózní kolitida, gastroenteritida nebo plicní tuberkulóza v těle. Tyto příznaky často znamenají extrémní vyčerpání celého organismu nebo chronický nedostatek tekutin, který vyživuje všechny systémy těla.

Hladký dynamický úbytek hmotnosti se zvyšující se amplitudou, stejně jako konstantní subfebrilní teplota, zvyšující se ve večerních hodinách, může naznačovat vývoj onkologie a rakoviny.

Úbytek hmotnosti během těhotenství

Úbytek hmotnosti během těhotenství v prvním trimestru je považován za normální, pokud je doprovázen toxikózou. Během tohoto období nastávající matka zažívá pravidelné emetické nutkání, nechuť k určitým druhům potravin a celkovou slabost. Obvykle toxikosis prochází 20-22 týdnů a z fyziologického hlediska neubližuje dítěti ani férovému sexu. Pokud je však toxikóza významně zpožděna nebo ztrácíte váhu v nepřítomnosti viditelného důvodu pro prodloužení dlouhého časového období, a to zejména ve druhém a třetím trimestru, pak je to důvod pro urgentní návštěvu u lékaře, který může pomocí komplexní diagnostické metody zjistit skutečnou příčinu úbytku hmotnosti.

Ztráta hmotnosti pod tlakem

Stresové situace, deprese, stejně jako nejrůznější neurologie, mohou vyvolat jak obezitu, tak i výraznou ztrátu hmotnosti. V některých případech tyto stavy vyvolávají rozvoj anorexie, zejména pokud jsou vědomě vyvolávány při pokusu o snížení hmotnosti vyvoláním zvracení po jídle.

Problém může vyřešit pouze kvalifikovaná pomoc odborníků, kteří předepisují vhodné lékařské ošetření, fyziologické postupy a doporučují psychologickou pomoc.

Pečlivě a pečlivě sledujte své vlastní zdraví, nedovolte rozvoj nemoci a buďte vždy šťastní!

Úbytek hmotnosti při onemocnění střev

Úbytek hmotnosti není vždy žádoucí a užitečný. Nadměrné hubnutí bez zjevného důvodu může být nebezpečné znamení, které vyžaduje lékařskou péči.

Hlavními mechanismy hubnutí mohou být:

1. Hladovění nebo podvýživa.
2. Snížená absorpce živin.
3. Zvýšené potřeby těla (stres, nemoc).

Úbytek hmotnosti může být způsoben širokou škálou infekčních, onkologických, gastrointestinálních, metabolických, neurologických onemocnění a různých nedostatků živin a vitamínů.

Lékařské příčiny hubnutí zahrnují:

1. Anorexia nervosa nebo mentální anorexie. Jedná se o psychogenní onemocnění charakteristické pro mladé ženy, které se projevuje vážným úbytkem hmotnosti (od 10 do 50% počáteční hmotnosti). U pacientů je pozorována hypotenze, slabost, svalová atrofie, ztráta tukové tkáně, zácpa, zubní kaz, náchylnost k infekcím, nesnášenlivost za studena, ztráta vlasů, amenorea.

Pacienti jsou obvykle znepokojeni možným přírůstkem hmotnosti. Mohou se vyčerpat zátěží, navodit zvracení po jídle, používat projímadla a diuretika.

2. Adrenální insuficience. V tomto případě je úbytek hmotnosti doprovázen slabostí, anorexií, podrážděností, nevolností, bolestí břicha, poruchou stolice. Může dojít k hyperpigmentaci kůže.

3. Kryptosporidióza. Tato oportunistická protozoální infekce může způsobit ztrátu hmotnosti, vodnatý průjem, křeče v břiše, anorexii, nevolnost, zvracení, horečku a bolesti svalů.

4. Deprese. Těžká deprese vede ke ztrátě chuti k jídlu a hubnutí. Deprese se obvykle projevuje ospalostí, apatií, únavou, pesimistickým uvažováním, pocitem beznaděje, nedostatkem touhy po všech úspěších, někdy sebevražednými myšlenkami.

5. Diabetes. U tohoto onemocnění může nastat jak zvýšení tělesné hmotnosti, tak ztráta hmotnosti. Úbytek hmotnosti může být i při zvýšené chuti k jídlu. Onemocnění je doprovázeno příznaky, jako je intenzivní žízeň, zvýšená produkce moči, únava, slabost a další.

6. Ezofagitida. Bolestivý zánět jícnu způsobuje, že se pacient vyhne jídlu, což vede k úbytku hmotnosti. Intenzivní bolest v přední části hrudníku a úst je doprovázena hypersalivací, porušením polykání a rychlým dýcháním. Někdy je zvracení krví.

Pokud se vyvíjí striktura (kontrakce), pak porušení polykání může trvale zhubnout.

7. Gastroenteritida. Ztráta tekutin a zhoršená absorpce v tomto onemocnění vede ke ztrátě hmotnosti. Úbytek hmotnosti může být náhlý s akutními virovými infekcemi nebo s postupnými parazitickými infekcemi. Mezi další známky gastroenteritidy patří: porušení kožního turgoru, suché sliznice, tachykardie, hypotenze, průjem, bolest břicha, nevolnost, horečka.

8. Herpes (virus typu 1 herpes simplex). S infekcí herpes, bolestivé, tekutiny-naplněné puchýře kolem úst, aby jíst nepříjemné. To někdy vede k podvýživě a hubnutí.

9. Onkologická onemocnění. Úbytek hmotnosti může být známkou mnoha typů rakoviny. Mezi další příznaky patří: únava, nevolnost, horečka, anorexie, krvácení. Příznaky rakoviny jsou vysoce závislé na typu rakoviny a její lokalizaci.

10. Leukémie (rakovina krve). Akutní leukémie způsobuje progresivní hubnutí, které je doprovázeno slabostí, horečkou, krvácivými dásněmi a dalšími příznaky poruchy krvácení. Může se objevit i dyspnoe, tachykardie, bolest břicha a kostí. Jak postupuje akutní leukémie, mohou se vyvinout neurologické symptomy.

Chronická leukémie také způsobuje ztrátu hmotnosti, únavu, zvětšenou slezinu, krvácení, anémii, kožní léze a horečku.

11. Lymfom. Hodgkinova choroba (Hodgkinův lymfom) může způsobit postupné hubnutí. Současné příznaky zahrnují horečku, únavu, zvětšenou slezinu a játra (hepatosplenomegálie), zvýšení a citlivost lymfatických uzlin. Také svědění se může vyvíjet.

12. Plicní tuberkulóza. Toto infekční onemocnění způsobuje anorexii, postupné hubnutí, slabost, únavu, noční pocení, horečku s nízkým stupněm. Mezi další projevy tuberkulózy patří: kašel, hnisavý sputum, hemoptýza, dušnost, bolest na hrudi.

13. Stomatitida Zánět ústní sliznice během stomatitidy zabraňuje pacientům normálně jíst, což vede ke ztrátě hmotnosti. Sliznice je obvykle červená, oteklá, ulcerovaná. Onemocnění je doprovázeno horečkou (ne vždy), hypersalivací, bolestí v ústech, krvácením z dásní atd.

14. Tyreotoxikóza. Když tyreotoxikóza zvyšuje hladinu hormonů štítné žlázy. To způsobuje zvýšený metabolismus a hubnutí. Mezi další charakteristické příznaky patří: nervozita, tepelná nesnášenlivost, průjem, zvýšená chuť k jídlu, palpitace, pocení, třes končetin. Je také možné zvětšit štítnou žlázu a exophthalmos (vyčnívající oční bulvy).

15. Crohnova choroba. S Crohnovou nemocí lze ztrátu hmotnosti kombinovat s bolestí a křečemi v žaludku, nedostatkem chuti k jídlu. Pacienti si mohou stěžovat na průjem, nevolnost, horečku, tachykardii, "rachot" v žaludku, slabost a únavu.

16. Ulcerózní kolitida. Při tomto onemocnění je úbytek hmotnosti doprovázen bolestí břicha, průjmem smíšeným s krví nebo hnisem, nevolností, tenesmusem a někdy horečkou. Příznaky onemocnění se podobají Crohnově chorobě. Pacienti ztratí chuť k jídlu, zhubnou, vypadají slabě a vyčerpaní.

17. Onemocnění šlehačky. Onemocnění je spojeno s poškozením střevních klků a porušením vstřebávání živin. Jedná se o vzácné onemocnění, které se projevuje úbytkem hmotnosti, bolestí břicha, průjmem, průjmem, bolestí kloubů, horečkou, oteklými lymfatickými uzlinami, hyperpigmentací se zvětšenou slezinou.
18. Léčivé přípravky. Amfetaminy a další psychostimulancia, hormony štítné žlázy, laxativa a léky na chemoterapii rakoviny mohou způsobit ztrátu hmotnosti.

U malých dětí může být ztráta hmotnosti způsobena tzv. FTT syndromem (nedostatečná výživa). Významný úbytek hmotnosti u dětí může být spojen s diabetem.

Chronická, progresivní ztráta hmotnosti u dětí je často způsobena hladem, špatnou dietou.

U starších lidí může být pomalý postupný úbytek hmotnosti spojován se stárnutím, snížením svalové hmoty. Další možné příčiny jsou žvýkací potíže, ztráta zubů, alkoholismus a psychiatrické poruchy.

Rychlý úbytek hmotnosti z neznámých důvodů u starších lidí je statisticky spojen s vysokým rizikem předčasné smrti nebo invalidity.

Ztráta hmotnosti je běžným příznakem nemocí při hubnutí. Drastická ztráta hmotnosti se nazývá vyčerpání nebo kachexie (druhý termín je častěji používán k označení extrémního vyčerpání). Mírný úbytek hmotnosti může být nejen příznakem nemoci, ale také variantou normy, vzhledem k ústavnímu rysu organismu, například u osob s astenickým tělesným typem.

Deprese Jedna z nejčastějších příčin dramatického hubnutí. Lidé trpící depresí, poruchami chuti jsou narušeni. Jakékoli jídlo se zdá být bez chuti, snížená chuť k jídlu. Kromě toho je neuróza a deprese často doprovázena exacerbací onemocnění gastrointestinálního traktu, jako je gastritida. Post-jíst nepohodlí zhoršuje příznaky.

Hormonální poruchy. Hormony štítné žlázy, nadledviny, hypofýzy a slinivky břišní jsou zodpovědné za rychlost metabolismu v těle, takže problémy s těmito endokrinními orgány okamžitě ovlivňují hmotnost. U pacientů s hypertyreózou a diabetes mellitus 1. typu se tělesná hmotnost snižuje i přes zvýšenou chuť k jídlu. Tato onemocnění jsou doprovázena slabostí, suchou kůží, zvýšenou srdeční frekvencí a poruchami nálady.

Nemoci trávicího traktu. Úbytek hmotnosti je způsoben některými chorobami gastrointestinálního traktu. V "seznamu podezřelých" enterokolitidy, atrofické gastritidy a celiakie. Tato onemocnění vedou k atrofii sliznice žaludku a střev, což vede k narušení absorpce živin, což vede ke ztrátě hmotnosti. Symptomy mohou být různé: bolest, nadýmání, pocit těžkosti, průjem nebo zácpa. Nedostatek vitamínů a stopových prvků se může projevit ve formě anémie, suché kůže, křehkých nehtů, krvácejících dásní.

Nemoci pankreatu a žluči. Snížení tělesné hmotnosti u chronické pankreatitidy a chronické cholecystitidy. Vzhledem k těmto onemocněním je poškození trávicí soustavy narušeno a tělo ztrácí schopnost absorbovat určité živiny. Pacienti pociťují nepohodlí po jídle, nevolnost, průjem, cholecystitidu - bolest v pravém hypochondriu. Židle mění strukturu a stává se mastnou.

Infekce a parazity. Úbytek hmotnosti může být známkou závažných virových onemocnění. Hepatitida C nebo HIV se mohou vyvíjet po dlouhou dobu bez jakýchkoliv příznaků a často se jedná o úbytek hmotnosti, který se ukáže jako první příznak nemoci.

Další příčinou hubnutí může být tuberkulóza. Pacienti ztrácejí chuť k jídlu, navíc tělo tráví spoustu energie na boj s patogenem. Kromě úbytku hmotnosti jsou klasickými příznaky plicní tuberkulózy prodloužený kašel s produkcí sputa a také prodloužený vzestup teploty nad 37 ° C, celková slabost a noční pocení.

Osoba může zhubnout dramaticky, pokud se ve střevě usadili hlísty nebo parazitární prvoky, jako je Giardia. Infekce může být doprovázena nevolností, abdominální distenzí, abnormální stolicí a kožní vyrážkou nebo horečkou.

Rakoviny jsou často doprovázeny výrazným úbytkem hmotnosti a zhoršením celkového stavu pacientů - kachexie rakoviny. Pacienti ztrácejí chuť k jídlu, je narušeno vnímání chuti. Existují metabolické patologie - svalová hmota a množství tukové tkáně se snižuje i při dobré výživě. Kromě toho mohou psychologické faktory způsobit ztrátu hmotnosti: pacienti s nedávno potvrzenou diagnózou ztrácejí váhu v důsledku rozvoje deprese. Chemoterapie také vede k dočasnému úbytku hmotnosti.

Úbytek hmotnosti je jedním z hlavních symptomů lymfomu a lymfogranulomatózy. Kromě úbytku hmotnosti jsou tato onemocnění doložena bezbolestným otokem lymfatických uzlin v krku, v podpaží av tříslech. Při leukémii je také pozorován úbytek hmotnosti.

Tuto stránku bohužel nelze uložit.

Přijměte prosím naši upřímnou soustrast.

Hodně se říkalo o nebezpečích stresu a deprese, ale biologie štěstí často není věnována dostatečná pozornost. Na světě je však spousta věcí schopných vyvolat pocit štěstí, který může skutečně zabránit a zvrátit.

Průjem, snížená absorpce, ztráta hmotnosti

Příčiny průjmu, úbytek hmotnosti a zhoršená absorpce

 • Neznámé (enteropatie)
 • Cryptosporidia (stejně jako mikrosporidie a Isospora belli)
 • Cytomegapovirus a virus herpes simplex
 • Mykobakterie
 • Střevní bakterie - Salmonella, Campylobacter
 • Neoplasie

Průjem je častým příznakem u lidí s chronickou infekcí HIV, s jinými projevy AIDS nebo bez nich. V mnoha případech zůstává příčina průjmu neznámá a jedinou věcí, kterou lze nabídnout, je symptomatická léčba. Popsána je také enteropatie s atrofií klků a sníženou absorpcí, ale její prevalence a příčina je stále vidět.

Kryptosporidie je pravděpodobně nejčastěji izolovanými patogeny a nepochybně nejběžnější z nejjednodušších způsobujících průjem, který zahrnuje také mikrokoporidy a Isospora belli. Kryptosporidie se vyskytují u široké škály zvířat. Jakmile jsou v těle imunokompetentní osoby, způsobují pouze krátkodobý průjem. V přítomnosti infekce HIV vede jejich infekce k krátkodobému, přerušovanému nebo prodlouženému průjmu; stolice může být jen tekutá nebo vodnatá. Průjem je doprovázen ostrou bolestí a velkou ztrátou tekutin a soli. V tomto případě může být diagnóza stanovena bez biopsie tenkého střeva - přítomností cyst ve výkalech. Detekují se buď přímým barvením modifikovaným barvivem rezistentním vůči kyselinám nebo odstředěním v gradientu sacharózy; Diagnóza není odmítnuta bez kontroly několika léků.

Herpes viry - cytomegalovirus a virus herpes simplex - mohou způsobit fokální nebo difúzní ulcerace trávicího traktu od úst k řitnímu otvoru. Virus herpes simplex nejčastěji způsobuje dermálně-slizniční léze na horním a dolním konci trávicího traktu. V rozmezí od menších ulcerací až po chronické hluboké vředy v perianálních oblastech, které slouží jako diagnostický znak AIDS. Cytomegalovirus je častěji spojován se syndromem, který vypadá jako akutní zánět střev s bolestí břicha, horečkou a průjmem. Jsou popsány případy krvácení, perforace a toxické parézy. Diagnóza je založena na biopsii a výsevu. Histologicky je nalezen obraz nespecifického zánětu, s hustými kulatými („owl eye“) intranukleárními inkluzemi v oteklých buňkách.

Atypické mykobakterie avium intracelulárního komplexu jsou všudypřítomné mikroorganismy, které jsou ve srovnání s imunokompetentním hostitelem prakticky nevirulentní. Na pozadí AIDS se rozvíjí difuzní infekce s rozvojem mnoha orgánů. Gastrointestinální infekce může být doprovázena horečkou, úbytkem hmotnosti, průjmem a malabsorpcí. Diagnóza se provádí barvením preparáty výkalů nebo kultur z materiálu biopsie s kyselinou odolným barvivem. Klinicky se střevní onemocnění může podobat Whippleově chorobě. V tenkém střevě jsou viditelné záhyby viditelné u mnoha makrofágů v lamina propria, které jsou obarveny Schiffovým činidlem s kyselinou jodovou a obsahují mikroorganismy; ty, na rozdíl od původce onemocnění bičíka, jsou obarveny barvivy odolnými vůči kyselinám. Méně častá je střevní infekce způsobená Mycobacterium tuberculosis. Infekce Campylobacter a Salmonella může způsobit průjem, ale ve druhém případě se infekce častěji projevuje jako horečka nejistého původu s bakteriémií. Zde popsané infekce, stejně jako jiné infekce u pacientů s AIDS, se obvykle po ukončení léčby antibiotiky opakují.

Trvalý úbytek hmotnosti průjmu

15 příčin zvýšeného močení u mužů, žen a dětí

Pro léčbu gastritidy a vředů naši čtenáři úspěšně použili klášterní čaj. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Časté močení je nutkání jít na záchod malým způsobem, který se vyskytuje u dospělého více než 10 krát denně, za předpokladu, že vypije maximálně 2 litry tekutiny denně. U dětí do 12-14 let je normální frekvence močení vyšší než u dospělých a závisí na věku.

Množství a / nebo objem denní moči může vzrůst v případě různých onemocnění. Takové příznaky mohou způsobit onemocnění prostaty u mužů a dělohy - u žen, zánět ledvin a dokonce i nádor na mozku. Řešit příčiny a přiřadit vhodnou léčbu by měli být lékaři úzkých specializací: urolog, nefrolog, gynekolog, endokrinolog a neurolog. Cílem naší publikace je poskytnout návod, který odborník byste měli navštívit jako první.

Míra výletů na záchod v malém

Než začnete uvažovat o příčinách častého močení, musíte posoudit, zda je to opravdu otázka častého močení. K tomu se seznamte s fyziologickými normami:

Frekvence močení za den

Denní objem moči

Průměrný objem moči na močení

750-1600 (75% kapaliny vypité denně)

To samé se zvyšuje během těhotenství

Stejné množství roste během těhotenství

To by mělo být 2-2,5 ml / kg / hod, což je děleno počtem močení

Toto jsou hodnoty, které by měly být dodrženy za následujících podmínek:

 • teplota lidského těla - 36,2-36,9 ° C;
 • teplota okolí - méně než 30 ° C;
 • Opilo se 30-40 ml / kg tělesné hmotnosti (toto číslo bude odlišné pro děti do jednoho roku věku);
 • diuretika nebyla používána v pilulkách, stejně jako boky bujónu, káva, zelený čaj ve velkém množství;
 • žádné dýchání a / nebo rychlé dýchání.

Současně by člověk neměl močit v noci, maximálně 1 krát, a objem vylučované moči by neměl u dospělých překročit 200-300 ml.

Tip! Pokud jsou vaše nebo vaše dítě nad úrovní uvedenou výše, pak pro pochopení etiologie tohoto stavu musíte změřit celkový objem denní moči a také věnovat pozornost souvisejícím symptomům. Dále budeme uvažovat o častém nutkání na toaletu přesně ve spojení s těmito znaky.

Pokud je močení zvýšené a bolestivé

Vzhled tohoto příznaku naznačuje problémy genitourinární sféry u žen i mužů. Příčina je nepřímo indikována lokalizací bolesti, jak budeme zvažovat.

Bolestivost v bederní oblasti

Pokud jsou ledviny zraněny a je zaznamenáno časté močení, obvykle hovoří o těchto patologiích:

 1. Pyelonefritida. Akutní proces je těžké si nevšimnout: dochází ke zvýšení teploty a těžké bolesti zad, které mohou způsobit žaludek. S exacerbací chronické pomalé pyelonefritidy, časté močení a bolesti v ledvinách a dolní části břicha se dostanou do popředí. Navíc se zvýší i objem denní moči a naopak se sníží jednotlivé dávky. Barva moči se obvykle nemění.
 2. Urolitiáza. Jednorázové porce moči se sníží, barva je buď normální, nebo je vidět krev. Lidé močí častěji během dne, ale chůze je možná několikrát v noci. Často také zvyšuje teplotu a moč se zakaluje.

Bolest v břiše

Pokud bolí močový měchýř a časté močení, znamená to patologii dolní části močové trubice:

 1. Zánět močové trubice (uretritida). Současně se zvyšuje denní objem moči, stává se bahnitým samotným, v něm lze pozorovat hlen, hnis nebo krev. Charakteristickým příznakem - se všemi bolestivými procesy močení je silná touha močit na samém konci (když se uvolní celý objem moči).
 2. Cystitida Toto onemocnění je nejčastější příčinou častého močení. Současně: moč je načervenalý, někdy je v něm viditelný hnis, je vylučován s jemností v oblasti pubiky, v malých porcích, s nezbytnými nutkáními. Tělesná teplota je zvýšená, jsou pozorovány symptomy intoxikace: slabost, nevolnost, ztráta chuti k jídlu.
 3. Nádory v krku močového měchýře mohou mít projevy podobné cystitidě, ale žádné příznaky intoxikace, hnis v moči a horečka nebudou.
 4. Kameny močového měchýře mohou mít podobné projevy, pokud kameny blokují průtok moči. Je možná horečka, ale žádné známky intoxikace nebudou. Bolest může projít při užívání antispasmodik a změně polohy těla.
 5. Adenomy prostaty. V tomto případě není nutkání k močení bolestivé, ale samotný proces je pociťován bolestí v suprapubické oblasti, pocitem neúplného vyprazdňování močového měchýře. Také je známo noční močení.
 6. Neurogenní (hyperaktivní) močový měchýř. V tomto případě není lidský stav narušen, moč nezmění barvu, ale časté močení dochází po silném nutkání, bolestivé.
 7. Konstrikce uretry v důsledku nabytých nebo vrozených příčin. Kromě obtížného a bolestivého močení nejsou žádné jiné příznaky.

Časté a bezbolestné močení

Časté močení bez bolesti je příznakem velkého množství onemocnění. Zkusme zvážit některé z nich.

Fyziologické příčiny u dospělých a dětí

Volání může být časté na:

 • příjem velkého množství pikantních, kyselých a slaných potravin, alkoholu. Nebude žádná bolest, uvolní se větší objem lehké moči, více než 200 ml najednou. Z dalších příznaků, pouze mírné lechtání v uretry během močení;
 • stres, napětí, vzrušení: velké denní množství moči normální barvy se vylučuje, zatímco jednorázový objem močení se nezvyšuje. Tam je pocit, že musíte močit více, i když osoba právě šel na záchod;
 • těhotenství: v tomto případě budou další známky tohoto stavu;
 • spolu s menstruací;
 • po zmrazení - během několika hodin.

Patologické příčiny

Mohou být rozděleny na ty, které způsobují převážně noc, a zvýšené močení po celý den.

Časté močení v noci může způsobit:

 1. Kardiovaskulární insuficience. To bude znát otok v nohou, někdy - a vyšší (břicho), přerušení práce srdce nebo bolest v něm, dušnost.
 2. Diabetes. Také se zvyšuje žízeň, sucho v ústech; kůže se stává suchou, na ní se snadno objevují rány a trhliny, které se dobře neuzdraví.
 3. Adenom a karcinom prostaty. Jiné příznaky, s výjimkou noční močení, nemusí být zaznamenány. Během dne se člověk může cítit docela dobře, jen močí v malých porcích. Získejte více informací o těchto a dalších mužských onemocněních, které vedou k častému močení, z článku: Hlavní důvody zvýšené frekvence močení u mužů.

Pro močení stejně často ve dne i v noci bude člověk s:

 • diabetes insipidus. Zároveň ho neustále trápí žízeň a hodně pije, ale na rozdíl od cukrového „kolečka“ není sucho v ústech, sucho a svědění kůže;
 • cystocele (prolaps močového měchýře): častější u žen, které porodily. Kromě bezbolestné časté močení bude také pozorována močová inkontinence: při kašli, zvedání břemen, při smíchu a později - při pohlavním styku;
 • poranění a nádory míchy;
 • slabost svalů, které tvoří stěnu močového měchýře. Onemocnění začíná v dětství, je charakterizováno absencí změn v celkovém stavu, ale pouze častým močením v malých porcích moči a silným nutkáním na močení;
 • děložní myom. V tomto případě bolestivá menstruace, intermenstruační krvácení, bude také zaznamenán velký objem měsíční ztráty krve;
 • užívání diuretik.

Co dělat s častým močením

Vzhledem k velkému počtu různých příčin tohoto stavu by měl lékař předepsat léčbu častého močení:

 • cystitida, uretritida a pyelonefritida jsou léčeny antibiotiky, méně často s antivirotiky;
 • diabetes insipidus je léčen syntetickým vazopresinem;
 • cystocele - chirurgicky;
 • v případě diabetes mellitus je předepsán buď inzulín, nebo tabletované hypoglykemické léky;
 • při urolitiáze je zvolenou léčbou drcení kamene laserem nebo ultrazvukem;
 • Adenom a rakovina prostaty jsou léčeni chirurgicky, pouze množství intervencí bude odlišné.

Tip! V žádném případě neomezujte režim pití! Den v těle, pro jeho normální fungování, musí přijmout nejméně 2 litry tekutiny. Chcete-li se zbavit takové nepříjemné příznaky jako časté močení, doma můžete zadat pouze dietu, omezující slané, uzené jídlo a alkohol.

Ale možná je správnější léčit ne účinek, ale příčinu?

Doporučujeme přečíst si příběh Olgy Kirovtsevové, jak vyléčila žaludek… Přečtěte si článek >>

Jak léčit atrofickou gastritidu žaludku

Příčinou vzniku atrofické gastritidy je Helicobacter pylori, která ovlivňuje stěny žaludku zevnitř. Nevytváří ložiska zánětu nebo ran.

Pro léčbu gastritidy a vředů naši čtenáři úspěšně použili klášterní čaj. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Tkaniny umírají a mění se na suché, neživé, jako hliněné pouště na Zemi. Je možné léčit atrofickou gastritidu, vrátit mu její dřívější funkce, zabránit maligním nádorům. Operace jsou vyloučeny, léze nemá kompaktní lokalizaci a odstranění poškozených tkání nezastaví atrofii. Musíte neustále brát léky a udržovat žaludek v pracovním stavu. Diety by měly být normou. V závislosti na formě onemocnění a stupni zanedbávání lze atrofii vyléčit.

Vlastnosti vývoje atrofické gastritidy

Co je atrofická gastritida žaludku

Atrofická gastritida se liší od všech ostatních typů gastrointestinálních onemocnění. Bakterie nezpůsobují zánět sliznic, tvorbu krvácivých vředů a erozí. Buňky jednoduše vymizí a ochrannou vrstvu přemění na povrch bez života. Jak léčit atrofickou gastritidu, pokud je spojena s genetickými charakteristikami těla a nemá příznaky bolesti. Spolu s tkání, nervová zakončení umírají, který, za normálních podmínek, bolest signálu o odchylkách od normálního stavu buněk, podvýživy a otok.

Pronikání hluboko, atrofie mění rovnováhu produkce hlenu a enzymů. Vzniká velké množství kyseliny chlorovodíkové. Atrofická gastritida se vyskytuje na pozadí vysoké kyselosti. Symptomy onemocnění se projevují opakovaným nepohodlím v horní části žaludku. Měla bych léčit onemocnění, které nebolí. Atrofická gastritida má řadu negativních faktorů:

 1. Povrch postižený atrofií neabsorbuje živiny, zejména železo a vitamin B12. V důsledku toho se vyvíjí anémie z nedostatku železa. Jeho vnějšími znaky jsou suchá, bledá kůže, křehké vlasy. Nedostatek vitamínu snižuje odolnost organismu vůči nachlazení a virovým onemocněním.
 2. Potraviny jsou špatně zpracovány. Mikro a makronutrienty nepronikají střevní stěnou, jdou ven. Tělu chybí materiály pro regeneraci buněk, je vyčerpán. Jako výsledek, slabost, únava.
 3. Porucha pohyblivosti žaludku. Jídlo nepostupuje dobře. Ztratil jste chuť k jídlu. Člověk ztrácí váhu.
 4. Abnormality v žaludku ovlivňuje nervový systém. Objeví se deprese, pasivita, nerozumné nervové poruchy.
 5. Asymptomatické a zdánlivě ne nebezpečné onemocnění má katastrofální následky. Atrofická gastritida se rychle mění na zhoubné nádory. Metastázy ovlivňují sousední oblasti. Rakovina není funkční.

Vyléčit nemoc úplně a zapomenout na to je nemožné. Pouze diagnostika v rané fázi vývoje atrofie a systematické správné léčby umožní pacientovi vyhnout se vážným následkům. Dieta a užívání některých léků, včetně lidových prostředků, zůstane navždy s nemocnou atrofickou gastritidou.

Typy a příznaky atrofické gastritidy

Odrůdy atrofické gastritidy

Během atrofie je zbytečné provádět operaci a odstraňovat poškozené oblasti žaludku. Mechanismus destrukce buněk probíhá v těle. Po odstranění mrtvých oblastí bude pokračovat v účinku na zdravé tkáně a žlázy. Lokality atrofie jsou rozptýlené a nemají kompaktní lokalizaci. Nadměrný ochranný protein je zaměřen na zničení buněk a zpomalení hojení stehů. Jak mohu léčit atrofickou gastritidu žaludku, aby se zabránilo vážným následkům. Řešením je pravidelná obnova sliznic a snížení počtu bakterií.

Závažnost onemocnění a složitost léčby, atrofická gastritida, se dělí na:

 • Povrchní.
 • Difuzní
 • Autoimunní.
 • Antral

Každý typ atrofie má své vlastní příznaky a prognózu transformace na zhoubný nádor. V povrchové gastritidě umírá horní vrstva sliznice. Žlázy, které produkují hlen, zastaví svou práci. Aktivované buňky, které produkují kyselinu chlorovodíkovou. Zvýšená kyselost se projevuje příznaky:

Po jídle se objevují příznaky atrofického onemocnění současně. Normalizace kyselosti může být správná výživa a stálá strava. Léčba léky se provádí s jedním cyklem antibiotik, které zabíjejí Helicobacter pylori. V případě potřeby po určité době opakuje. Na požádání odpovězte, kdo dosáhl úplného uzdravení v diagnostice atrofické povrchové gastritidy, s největší pravděpodobností obdržel pozitivní odpověď. Jsou to lidé, kteří:

 • Šli jsme k lékaři, pokud jsme v raném stádiu zjistili menší známky onemocnění.
 • Absolvoval kompletní léčbu drog.
 • Přísně následovat dietu.
 • Používá se ke zlepšení stavu tradičních metod léčby dohodnutých s gastroenterologem.

Při dodržování pravidel výživy a při pravidelném vyšetřování mohou pacienti vést plný aktivní život. Nezneužívejte škodlivé produkty trávicího ústrojí. Doba remise může trvat několik let.

Difuzní atrofická gastritida

Co je to difuzní gastritida žaludku

Mezi závažné formy onemocnění patří difuzní atrofická gastritida. Nejprve je ovlivněna druhá vrstva žaludeční stěny - žláz. Povrchový slizniční sliznice odumře v důsledku otravy produkty rozkladu bílkovin a tuků, které se hromadí v důsledku porušení produkce enzymů. Pacient vyvíjí anémii, je vysoce náchylný k nachlazení v důsledku intoxikace těla a oslabení imunitního systému. Atrofovaná sliznice je nahrazena novými tkáněmi - vláknitými. Vysoké riziko maligních nádorů.

Difuzní atrofie má příznaky:

 • Bolest a bolest břicha.
 • Zvracení krví.
 • Černé výkaly s krvavým výbojem.

Ztráta krve vyvolává anémii. Bledá kůže. Člověk má slabost, letargii. Difuzní atrofická gastritida je obtížně léčitelná. Žaludek není schopen plně reagovat na účinky léků. Jak vyléčit pacienta v tomto stavu, pokud antibiotika a inhibitory nejsou absorbovány. Nejčastěji jsou podávány intramuskulární injekce.

Genetické selhání těla během autoimunitní gastritidy

Autoimunitní gastritida a její symptomy

Je těžké najít osobu, která by vyléčila autoimunitní atrofickou gastritidu navždy. Příčinou onemocnění je genetické selhání těla. Imunitní systém produkuje ochranné proteiny, jejichž přebytek ničí buňky tkání všech orgánů a otráví je. Zvýšený vývoj Helicobacter pylori začíná v žaludku. Sliznice na ně neodpovídá zánětem, ale smrtí. V důsledku zničení horní vrstvy se poškodí žlázové buňky. Uvolňování enzymů pro zpracování potravin je sníženo. Motilita a pohyb potravy žaludkem je narušen. Jídlo stagnuje. Užitečné látky nejsou absorbovány.

Úplně odstranit účinky nemoci je nemožné. Odborníci nevědí, jak vyléčit organismus, který ničí samotné buňky. K nápravě genetického selhání je zapotřebí dlouhá dráha, obnovení normální funkce imunitního systému. Teprve poté existuje možnost obnovit funkci žlázových buněk a dosáhnout regenerace sliznice.

Symptomy jsou podobné mnoha dalším onemocněním:

 • Letargie
 • Únava.
 • Nedostatek chuti k jídlu.
 • Zvýšené pocení.
 • Závratě.
 • Střídání zácpy a průjmu.

V důsledku porušení asimilace sliznic ze špatně zpracovaných potravin se vyvíjí avitaminóza. Při diagnostice autoimunitní gastritidy je léčba předepisována společně gastroenterologem a imunologem. Při obnově genetických funkcí je předepsán cyklus antibiotik, které zabíjejí Helicobacter pylori. Příčina destrukce tkáně je tedy částečně eliminována.

Atrofie antra

Symptomy atrofické antrální gastritidy

Pokud se zeptáte na radu lidí, kteří kompletně vyléčili atrofickou gastritidu v antru žaludku, pacienti by nereagovali. Tento typ onemocnění je považován za nevyléčitelný. V antru je alkalizace potravy, její příprava na přechod do alkalického prostředí střeva.

Pro porážku antra je charakteristický slabý projev symptomů nemoci. Pravidelně dochází k nepohodlí a všem příznakům gastritidy v jiných oblastech žaludku. Pacient navíc trpí:

 • Tvorba plynů a nadýmání.
 • Rachot v břiše.
 • Na jazyku se objeví bílý květ.
 • Začněte vypadávat z vlasů.

Cílem léčby je obnovení funkce žláz a boj proti Helicobacter Pylori, které způsobují poruchu žlázových buněk. Je nutné obnovit acidobazickou rovnováhu. Atrofická gastritida v antru je znovuzrozena do vředu. Vysoká pravděpodobnost přechodu na akutní formu a vznik perforovaných vředů s následnou infekcí dutiny břišní.

Léčba a výživa pro atrofickou gastritidu

Léčba atrofické gastritidy

Standardní léčebný režim pro atrofickou gastritidu žaludku zahrnuje:

 • Kurz antibiotik, které snižují počet bakterií.
 • Inhibitory protonové pumpy, které regulují kyselost.
 • Dieta

V závislosti na typu a závažnosti atrofického onemocnění žaludku se paralelně předepisují i ​​jiné léky. Gastritida je léčena současným příjmem 3 - 4 druhů léků. Dávkování a režim je podepisován lékařem pro každého pacienta individuálně v závislosti na vlastnostech organismu.

Pro silnou bolest lze předepsat:

Když žlázy produkují málo pepsinogenu a kyseliny chlorovodíkové, je trávení zlepšeno užíváním drog z přirozené žaludeční šťávy zvířat:

A pankreatické enzymy. Součástí léčby je dieta pro atrofickou gastritidu. Zahrnuje pyré polévky a tekuté kaše, želé. Skartované libové maso. Kotlety a karbanátky se vaří v páře. Kůže je odstraněna z kuřete a ryb. Zelenina se vaří nebo dušená.

Tradiční způsoby léčby atrofické formy gastritidy se používají ke zvýšení účinnosti léčby léky. Nemožné léčit nemoc bylinami a džusy. Bujóny a čaje se používají v remisi ke zmírnění nevolnosti a zlepšení chuti k jídlu. K normalizaci kyselosti přispívají bramborové a zelné šťávy. Včelí produkty posilují imunitní systém a urychlují regeneraci tkání. Užívání lidových léků musí být dohodnuto s lékařem a zahrnuto do všeobecného harmonogramu léčby.

Příčiny a léčba prodloužené tekuté stolice u dospělých

Každý člověk alespoň jednou v životě byl pozorován nepohodlí, jehož příčinou byla volná stolice. Tento jev je častým vypouštěním výkalů v kapalné formě. Takový patologický stav je nebezpečná dehydratace, při které dochází k porušení vodní bilance.

Kapalné stolice u dospělých a dětí se mohou vyskytnout s různými doprovodnými příznaky. Ve většině případů je kauzálním faktorem výskytu průjmu virová nebo bakteriální infekce. Nesprávná a opožděná léčba tohoto typu patologie může vést k vážným následkům, takže lékaři na první pohled vidí jednoduchou střevní poruchu, která se doporučuje léčit se zvláštní závažností.

Příznak

Příčiny volné stolice mohou být jiné povahy. Často je provokován:

 1. Trávicí infekce, jejichž původci mohou být salmonely, dyzentérie bacil, virové infekce - rotaviry, enteroviry.
 2. Červi, kteří se vyznačují takovými příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, zvracení, bolest v pupku.
 3. Giardiasis způsobený lamblii mikroorganismy. Docela často se vyskytují u dětí.
 4. Nespecifická ulcerózní kolitida, která se týká neinfekčních onemocnění. Jedná se o závažnou střevní patologii, při které je postižena sliznice, forma vředů a průjem se objevuje s krví.
 5. Dědičné onemocnění - celiakie, při které je lidské tělo velmi citlivé na gluten (lepek), což vede k porážce tenkého střeva. Lze ji vytvrzovat až po úplném odmítnutí výrobků lepkem.
 6. Stresové situace, které vedou k porušení psycho-emocionálního stavu.
 7. Dysbakterióza - narušení střevní mikroflóry způsobené zhoršením imunity, výživou, užíváním antibiotik.
 8. Syndrom dráždivého tračníku je často onemocnění u dětí.
 9. Intolerance na určité druhy drog. Onemocnění je charakterizováno tekutými výkaly v důsledku užívání antibiotik nebo doplňků železa.
 10. Otrava jídlem s příznaky jako zvracení a průjem.
 11. Nedostatek některých enzymů nezbytných pro rozpad jednotlivých složek potravin.
 12. Vrozené nemoci.
 13. Zánět slepého střeva může chvíli způsobit intestinální rozrušení.
 14. Abnormální stavy střeva, které mohou vykazovat výkaly netypické barvy a konzistence.
 15. Operativní onemocnění pobřišnice.

Příčiny průjmu se mohou projevit intestinálním podrážděním, ale s různou frekvencí vyprazdňování, odlišnou barvou, vůní. Výkaly mohou být smíchány s krví nebo hlenem.

Dětský průjem

U dětí mladších než jeden rok je konstantní stav volných stolic, protože potrava dítěte je zvláštní: mateřské mléko, směs. Z tohoto důvodu je dětská stolička nestabilní a není zdobena jako dospělá. Alarm pro matku by měla být přítomnost hlenu, krve nebo pěny ve stolici. Pokud má dítě stolici jako voda, mělo by to být také důvodem pro konzultaci s pediatrem. Normálním stavem dětské židle je žlutá, kyselá, bílá hrudka ve výkalech, šestinásobné vyprazdňování. Ve věku jednoho - židle 1-2 krát denně. Pokud má dítě měkké stolice, nemělo by to být důvodem k obavám.

Dětský průjem je velmi nebezpečný, což může vést k dehydrataci. Příčiny průjmu u dětí mohou být zejména dětský trávicí systém. Často mohou děti pociťovat vodnatou stolici v důsledku infekce střevních infekcí, jako příznak zimy, reakce těla na určité druhy léků, zavedení nové stravy. Nejčastěji u dětí do jednoho roku je onemocněním způsobujícím průjem gastroenteritida, charakterizovaná příznaky jako zvracení, nevolnost, zejména ráno, horečka. Stolice v této nemoci je tekutá, dokonce vodnatá, s krví a nepříjemným zápachem.

Kauzální faktory se také mohou stát mikrobiálními a virovými infekcemi, jejichž příznaky jsou nejen průjem, ale také bolest břicha, nadýmání, vysoká horečka. U takových nemocí, které děti často trpí, jako je zánět středního ucha, pneumonie, chřipka a SARS, jsou také pozorovány tekuté výkaly. Pokud je dítě alergické na bílkoviny, dysbakteriózu a nedostatek laktózy, má průjem neustále, doprovázený snížením tělesné hmotnosti a kožní vyrážky.

Zuby u dítěte mohou také způsobit průjem, ke kterému dochází v důsledku snížení imunity. Děti vytáhnou špinavé ruce do úst a v důsledku toho dostanou intestinální rozrušení kvůli infekcím, které do nich spadly. Nemoci trávicího systému - dyskineze žlučových cest, endokrinní poruchy - mohou způsobit stav, kdy rodiče pozorují tekuté výkaly dítěte.

Existuje celá řada demonstrativních rysů střevních poruch u dětí, které by měly být signálem pro naléhavé lékařské vyšetření stavu dítěte:

 • časté zvracení a ztráta stolice;
 • zvýšení tělesné teploty na kritické hodnoty - 38,5 ° C;
 • bolest břicha;
 • ztráta chuti k jídlu, odmítnutí jíst;
 • letargický stav;
 • výkaly s hlenem, pěnou a plynem;
 • stolička s proužky krve.

Jak pomoci vašemu dítěti s průjmem?

V žádném případě nemůže samostatně léčit průjem u dítěte. Musíte zavolat lékaře v domě, který vám odborně zhodnotí jeho stav a předepíše nezbytnou léčbu.

Pokud se u dítěte objeví průjem, neměli byste ho přestat krmit déle než dva dny. Ten kluk musí mít sílu bojovat s nemocí. Je nutné vyloučit ze své stravy pouze potraviny, které způsobují procesy fermentace ve střevech: ryazhenka, kaše s tukovým mlékem, jogurty, luštěniny, sladkosti, rohlíky, sycené nápoje. Odstranění neinfekčních průjmů pomáhá šetřit dietní jídla s častými a malými porcemi, s jídly 5-6 krát denně.

Je-li důvodem, proč má dítě vodnatou konzistenci stolice, otrava jídlem, musí dítě udělat očistnou klystýr, dát enterosorbentní nápoj: aktivní uhlí, enterosgel.

Časté uvolněné stolice způsobují dehydrataci, proto se doporučuje, abyste kompenzovali ztrátu tekutin tělem.

K tomu by mělo být dítěti podán roztok Regidron nebo Glucosolan. Jeden balíček léku se zředí v 1 litru vody a po každé stolici se podá dítěti. Můžete udělat takový enterosorbent doma: na 1 litr vařené vody, dát 2 lžičky. cukr, 1/3 lžičky. jedlá soda a sůl.

Ve stavu, kdy dítě má po lékařském ošetření tekuté výkaly, můžete dát dítěti odvar z rýže. Na 7 šálků vody přidejte 1 lžičku. rýže, vaříme vývar po dobu několika minut a po ochlazení dáme dítěti 1/3 šálek každé dvě hodiny.

Na konci léčby předepsané lékařem po určení příčin průjmu je předepsáno léky, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Pokud se průjem projeví jako jeden ze symptomů alergie, předepíše alergik léčbu.

Střevní rozrušení

Tekutá stolice u dospělých se vyskytuje v důsledku střevních infekcí v důsledku podvýživy, léků nebo jako průvodní stav pro řadu chronických onemocnění. Jedním z nejčastějších jevů při časté stolici u dospělého je těhotenství ženy. Příčiny průjmu v době nesení dítěte hodně.

Nejběžnější jsou:

 • injekce hormonů, ve kterých těhotná žena uvolňuje svalové orgány, včetně střev;
 • tlak dělohy na zažívací orgány, který přispívá k průjmům;
 • přejídání;
 • střevní infekce vykazující tekuté výkaly, někdy s příměsí zelené a hlenu;
 • otrava;
 • chronická onemocnění trávicího traktu;
 • nesnášenlivost vůči určitým druhům výrobků;
 • dysbakterióza;
 • hormonální poruchy.

Pokud střevní porucha nezmizí po dlouhou dobu, může to způsobit nebezpečné předpoklady pro těhotnou ženu, vést k dehydrataci, která je plná komplikací pro plod. Komplexnost léčby tohoto stavu během těhotenství činí zdraví ženy a jejího dítěte ještě zranitelnějším vůči tomuto druhu narušení v těle. Dlouhodobý průjem u ženy v prvním trimestru těhotenství, který může vyvolat tón v děloze a vést k potratu, může přinést velké nebezpečí.

Terapeutická léčba těhotné ženy spočívá v naplnění rovnováhy vody a soli v těle pomocí přípravku Regidron. Aktivní uhlí je vhodné pro neutralizaci toxinů, posiluje slizniční bariéru ve střevním smectu. Velkou roli při stabilizaci stavu těhotné ženy hraje hojné pití, dietní strava, s výjimkou agresivních potravin. Pokud má žena výkaly s proudy krve, hlen, neočekávejte zlepšení po užívání sorbentů. Tento příznak může znamenat závažné onemocnění. V tomto případě se nedoporučuje odložit návštěvu u lékaře. Tyto projevy může charakterizovat pouze prostudováním analýz.

Normalizovat střevní mikroflóru, lékaři také dovolí těhotné ženy vzít bifidobacteria, probiotics. Pomáhá v adaptačním období Linex, Mezim Forte, Bifidumbakterin.

Doktorova doporučení

Aby se předešlo vzniku takového nebezpečného stavu, jako je průjem, lékaři doporučují, abyste dodržovali určitá pravidla, která musí děti a dospělí sledovat po celý život:

 1. Před jídlem je důkladně omyjte.
 2. Maso, ryby a mléčné výrobky by měly být před jídlem tepelně ošetřeny.
 3. Pijte jen čistou a převařenou vodu.
 4. Výrobky nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti.
 5. Pokud jsou po dlouhou dobu pozorovány střevní poruchy, je nutná nutnost konzultace s lékařem.
 6. V žádném případě nelze zakoupit výrobky pochybné kvality.
 7. Nelze samostatně léčit průjem, což může komplikovat průběh onemocnění.

Lidové cesty

Spolu s léky, které pomáhají zbavit se průjmu, existuje mnoho populárních metod jeho léčby.

Pokud se při vyprazdňování pozorují tekuté výkaly, je možné tento stav normalizovat tak, že se provede účinný lidový lék - sušené ostružiny, které se smísí s medem a vezmou 1 lžičku. třikrát denně.

Heřmánek také pomáhá zbavit se průjmu. Květiny rostliny v množství 1 lžíce. Já nalijeme sklenici vroucí vody. Trvejte na tom. Kmen, vezměte 3 krát denně na půl sklenice.

Pokud výkaly mají krevní nečistoty, tento recept pomáhá léčit: 1 lžička. drcené šípkové větve nalijte sklenici vroucí vody a chvějí se 30 minut ve vodní lázni. Pijte 1/3 šálku třikrát denně.

Infuze dubové kůry pomáhá zastavit průjem doma. Pro jeho přípravu se 1 lžička. kůra, zalijeme 2 šálky vody. Trvat několik hodin a pít 125 ml 2-4 krát denně.

Dobrý lidový lék, který pomáhá vyrovnat se s průjmem, je bylina třezalky tečkované. Potřebujete 10 g trávy vařit ve sklenici vroucí vody. Trvat a vzít 1 polévková lžíce. Já třikrát denně.

Borůvky, vařené jako čaj, když se používají 2-3 krát denně, pomáhají normalizovat stolici. Dobrý lék na průjem je odvar ze sušeného ovoce - jablek a hrušek. To je také vynikající nástroj pro dehydrataci.

Dobrým prostředkem pro upevnění střev s průjmovou neinfekční povahou je odvar z rýže, který se používá každé ráno, dokud se stát normalizuje.

Chcete-li mít příznivý vliv na střeva pomáhá bramborový škrob, zředěný v množství 1 lžičky. 500 ml vařené vody a opilý najednou.