Image

Diagnóza HDL cholesterolu - příčiny snížení a způsoby normalizace

V poslední době jsme všichni spolu věřili, že jakýkoliv cholesterol je velmi špatný a snažili jsme se v každém směru vyhnout potravinám s vysokým obsahem. Potom vědci a lékaři tento problém zjistili a dospěli k závěru, že pouze nadměrný „špatný“ cholesterol poškozuje tělo a „dobrý“ cholesterol je velmi důležitý pro normální fungování všech systémů lidského těla. Přišel čas pochopit, co představuje „dobrý“ cholesterol a co nás ohrožuje nedostatkem či nízkou úrovní.

Co je to HDL?

Charakteristika a hodnota HDL cholesterolu

Organismus je harmonický a dobře regulovaný přirozený systém, ve kterém je každý prvek na svém místě, zaneprázdněný prováděním své jasné funkce a přímo spojený se zbytkem detailů komplexního mechanismu - lidského těla.

Cholesterol je důležitou součástí tohoto systému. Pro normální provoz těla jsou důležité všechny složky, včetně tuků - lipidů. Cholesterol patří k lipidům a stejně jako všechno ostatní v lidském těle se může pohybovat pouze podél hlavních dopravních cest - cév. Nicméně, lipidy se nerozpouští v krvi, takže nemohou být přeneseny, abych tak řekl, v čisté formě. Pro přepravu jsou spojeny se speciálními transportními proteiny a stávají se rozpustnými, to znamená, že se mohou pohybovat v krevním řečišti. Výsledné sloučeniny se nazývají lipoproteiny nebo lipoproteiny. „Dobrý“ cholesterol, který nás zajímá, je lipoprotein s vysokou hustotou.

Jeho hlavní funkce - pohyb lipidů z tkání orgánů přes krevní cévy do jater, kde je přeměněn na mastné kyseliny - je využíván.

„Špatný“ cholesterol nebo lipoproteiny s nízkou hustotou se pohybují z jater přes cévy do různých orgánů a tkání. Pokud se hladina HDL sníží a LDL se zvýší, znamená to, že se cholesterol začíná pohybovat pomaleji přes cévy a postupně se usazuje na jejich stěnách, čímž vytváří cholesterolové plaky. To vede k ateroskleróze krevních cév a odtud v blízkosti mrtvice, infarktu myokardu, tromboembolismu a dalších smrtelných onemocnění.

Přiřazení k analýze

Indikace pro studium HDL cholesterolu v krvi

Vzorky pro hladinu "dobrého" cholesterolu mohou dát lékaři pokyny pro přítomnost řady onemocnění:

 • Ateroskleróza
 • Diabetes
 • Ischemická choroba srdce
 • Onemocnění jater a ledvin
 • Infekce v akutním stadiu
 • Obezita

Analýzy tohoto druhu se provádějí před různými chirurgickými zákroky, léky na nové léky, při změně stravy a monitorování a kontrole výsledků léčby nebo používání stravy.

Důkazy o tom, že krevní cholesterol je snížen v krvi pacienta, svědčí o vysoké míře rizika aterosklerózy a doprovodných onemocnění, ale nenaznačují konkrétní onemocnění nebo orgán. Pro objasnění bude diagnóza vyžadovat řadu dalších testů a průzkumů.

Testy cholesterolu se také provádějí rutinně za účelem kontroly stavu pacientů, včetně pacientů s obezitou.

Ztráta hmotnosti by měla být doprovázena normalizací ukazatelů, takže je třeba provést testy, aby se zjistilo, zda proces probíhá správně a zda pacient dodržuje všechny pokyny ošetřujícího lékaře.

PAP sníženo: co to znamená a jaké jsou normy indikátoru

V lidském těle se cholesterol, také nazývaný cholesterol, aktivně podílí na metabolických procesech. Tato sloučenina je obsažena v mnoha buňkách. Tento prvek však může být stejně dobrý - má příznivý vliv na fungování orgánů a tkání - a špatný - negativně ovlivňuje práci organismu a celkový stav člověka.

Významný nárůst hladin cholesterolu je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje srdečních a cévních onemocnění, zejména srdečních infarktů a mrtvice. Někdy lidé, kteří projdou testy, je obtížné pochopit výsledky. A proto se mnozí zajímají: „PAP se snižuje: co to znamená?“

Definice HDL

Přibližně 80% cholesterolu se tvoří v těle, a to v játrech. Zbývajících 20% se konzumuje s jídlem. Tato látka se podílí na tvorbě hormonů, tvorbě buněčných membrán a žlučových kyselin. Cholesterol je špatně rozpustná látka v kapalinách. Jeho transport přispívá k výslednému obalu, který se skládá ze speciálních proteinů - apolipoproteinů.

Tato sloučenina - proteiny s cholesterolem - se nazývá lipoprotein. Různé typy dané látky cirkulují přes cévy, které jsou vytvořeny ze stejných látek (bílkoviny a cholesterolu). Odlišné jsou pouze podíly složek.

Existují lipoproteiny:

 • s velmi nízkou hustotou (VLDL);
 • nízká hustota (LDL);
 • vysoká hustota (HDL).

První dva druhy obsahují málo cholesterolu, jsou téměř výhradně složeny z bílkovin. Co to znamená, pokud jste snížili HDL, můžete se poradit se svým lékařem. Protože objem proteinových sloučenin významně převyšuje množství cholesterolu, pak HDL označuje "dobrý cholesterol".

Hlavním úkolem HDL je transport přebytečných lipidů do jater s ohledem na další zpracování. Tento druh sloučeniny se nazývá dobrý, představuje 30% cholesterolu v krvi. Pokud z nějakého důvodu LDL překročí HDL, je plná tvorby aterosklerotických plaků, které, když se hromadí v cévách, mohou způsobit nebezpečné patologie systému SS, zejména srdečního infarktu a mrtvice.

Indikátory norm

Dobré hladiny cholesterolu se mohou lišit z různých důvodů. Přijatelný HDL je v každém případě individuální. Pokud je HDL snížena, znamená to, že riziko takové patologie jako je ateroskleróza je velmi vysoké.

Následující statistiky mohou určit riziko výskytu onemocnění CVD:

 1. Index HDL 1,0 mmol / l u dospělého muže a 1,3 mmol / l u ženy ukazuje vysoké riziko aterosklerózy.
 2. Indikátory 1,0–1,3 u zástupců silné poloviny společnosti a 1,3–1,5 mmol / l u žen jsou také indikovány průměrnou pravděpodobností výskytu patologie.
 3. Míra 1,55 mmol / l znamená nízkou pravděpodobnost výskytu onemocnění.

Přijatelné ukazatele LDL cholesterolu pro dítě do 14 let jsou 0,78-1,68 mmol / l, pro dívku ve věku 15-19 let - 0,78-1,81 mmol / l, pro mladého muže - 0,78-1,68, pro ženu do 30 let - 0,78-1,94 mmol / l, pro muže stejné věkové kategorie - 0,78-1,81 mmol / l, ženy 30-40 let - 0,78-2,07 mmo / l, muži - 0,78-1,81 mmol / l, ženy starší 40 - 0,78-2,20, muži - 0,78-1,81.

Pokud je HDL snížena, znamená to, že existuje riziko vzniku patologií CV. V tomto případě je nutné objasnit příčinu a přijmout opatření ke zvýšení správného cholesterolu.

Cholesterol s vysokou hustotou: Příčiny redukce a způsobů normalizace hladin HDL

Existuje mnoho důvodů, proč lze lipoproteinový index s vysokou hustotou v těle snížit. Jak zvýšit cholesterol s vysokou hustotou (dobrý cholesterol, který pomáhá při odstraňování špatného cholesterolu z krve do jater), můžete se poradit se svým lékařem.

Snížení cholesterolu s vysokou hustotou může být vyvoláno z následujících důvodů:

 1. Přítomnost nadváhy nebo obezity. Tato patologie je doprovázena významným snížením hladiny HDL v důsledku změn, které se vyskytují v metabolismu lipidů.
 2. Nezdravá strava a neaktivní životní styl. Zneužívání smažených a tukových potravin, nedostatek stravy, jíst na útěku, jíst fast food a pohodlí potravin, to vše dříve nebo později se stává příčinou cholesterolu plaky v cévách a snížení jejich odstranění z těla. Inaktivní životní styl přispívá ke zvýšení celkového cholesterolu v krvi.
 3. Přítomnost patologií vyskytujících se v chronické formě. Některé patologie mohou významně snížit hladinu dobrého cholesterolu s vysokou hustotou. Vzhledem k patologickým procesům je zaznamenán výskyt poruch metabolických procesů. Snížení koncentrace látky může být způsobeno hepatitidou, onkologickými patologiemi, onemocněním štítné žlázy a cirhózou jater.
 4. Přítomnost škodlivých návyků. Je prokázáno, že zneužívání alkoholu, stejně jako kouření, vyvolává pokles hladiny dobrého cholesterolu v krvi.
 5. Užívání léků. Lidé s chronickým onemocněním musí po celý svůj život udržet zdraví a zabránit exacerbaci nemocí, pít různé léky. Většina moderních léků negativně ovlivňuje metabolismus tuků a vyvolává výskyt poruch. Snížení koncentrace dobrého cholesterolu je obvykle způsobeno užíváním diuretik, anabolických steroidů, beta-blokátorů.
 6. Hormonální nerovnováha. Hormonální poruchy během těhotenství vedou ke snížení koncentrace HDL. Normalizace hormonálního pozadí nastává rok nebo dva po porodu. Klimakterické období je doprovázeno snížením hladiny estrogenů. Koncentrace HDL je přímo závislá na estrogenu, protože tento hormon se podílí na syntéze dobrého cholesterolu. Lékař může předepsat hormonální léčbu, zejména dostávat Klimodien.
 7. Přítomnost patologií ledvin a močového systému, onemocnění jater, alkoholismus, hypertenze, diabetes, kardiovaskulární onemocnění.

Symptomatologie

Odchylky od normy dobrého cholesterolu neprocházejí bez stopy. Pokud je cholesterol s vysokou hustotou snížen, signalizuje selhání metabolických procesů, zejména metabolismu tuků.

Doprovázeni takovými projevy:

 • vzhled xantomu (nažloutle růžové tukové usazeniny na kůži);
 • nižší koncentrace;
 • poškození paměti;
 • otoky prstů horních a dolních končetin;
 • arytmie (poruchy srdečního rytmu a palpitace);
 • dušnost (dochází jak po cvičení, tak i po stresu).

Vzhled všech těchto příznaků je způsoben zúžení cévního lumenu v důsledku tvorby cholesterolových plaků v něm.

Prodloužený pokles hladiny dobrých lipidů je plný ucpaných nádob. Je možné další zhoršení krevního oběhu v určitých částech těla.

Způsoby normalizace hladiny HDL a terapie

Aby bylo možné normalizovat koncentraci dobrých lipidů v těle, předepsal použití následujících léků:

 • Inhibitory absorpce cholesterolu: EZETROL. Pomáhá zabránit vstřebávání tuků ve střevě.
 • Sekvestranty žlučových kyselin: Cholestyramin, Colestipol. Léky v této skupině pomáhají zvyšovat syntézu jaterních kyselin.
 • Fibráty: clofibrát, fenofibrát a gemfibrozil.
 • Statinov: Cerivastatin, Lovastatin, Fluvastatin. Přispívají k inhibici syntézy HDL a blokují odpovídající enzymy v játrech.

Hladinu cholesterolu v krvi pravidelně sledují lidé trpící kardiovaskulárním onemocněním, nadváhou, obezitou, stejně jako ti, kteří vedou nízkoaktivní životní styl, kouří a konzumují alkohol.

Mělo by být jasné, že za účelem normalizace koncentrace cholesterolu v krvi, přičemž léky léky sám.

Lidé, kteří se potýkají s problémem, musí nejprve změnit svůj životní styl:

 • Dělejte sport nebo alespoň cvičte. Aerobik, běh, plavání, chůze nebo jízda na kole - to vše pomůže zlepšit celkový stav a pohodu a zvýší HDL.
 • Správná a vyvážená strava pomáhá normalizovat hladiny cholesterolu v krvi. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastné, smažené, slané, kořeněné pokrmy, občerstvení, polotovary, alkoholické nápoje. Obohacení stravy o produkty bohaté na rostlinná vlákna - celozrnné plodiny, zelenina a ovoce pomohou nejen opravit hmotnost, ale také zvýšit hladiny HDL.
 • Lékaři a odborníci na výživu důrazně doporučují omezit spotřebu produktů bohatých na nasycené tuky, trans tuky a sacharidy. Takové potraviny jsou škodlivé pro tělo, zejména pokud jsou konzumovány v množství v množství.
 • Přestat kouřit a alkohol. Odstranění škodlivých návyků pomáhá normalizovat koncentraci dobrého cholesterolu.

Prevence

Je snazší zabránit výskytu zdravotních problémů, zejména snížení hladiny HDL, než je třeba ošetřit. Aby se předešlo výskytu onemocnění doporučených jíst správně, vzdát se špatných návyků, hrát sport.

Lidé, kteří již mají poruchu metabolismu tuků, se doporučuje:

 • léčit hypertenzi, užívat léky předepsané lékařem včas;
 • pravidelně pijí antiagregační činidla, například kyselinu acetylsalicylovou;
 • léčit chronická onemocnění;
 • systematicky testovány na cholesterol;
 • použití kyseliny nikotinové;
 • vést mimořádně zdravý životní styl.

High-density lipoproteiny - HDL: co to je, normou, jak zlepšit výkon

HDL se nazývá dobrý, dobrý cholesterol. Na rozdíl od lipoproteinů s nízkou hustotou mají tyto částice antiaterogenní vlastnosti. Zvýšené množství HDL v krvi snižuje pravděpodobnost aterosklerotického plaku a kardiovaskulárních onemocnění.

Vlastnosti lipoproteinu s vysokou hustotou

Mají malý průměr 8-11 nm, hustou strukturu. HDL cholesterol obsahuje velké množství bílkovin, jeho jádro tvoří:

 • protein - 50%;
 • fosfolipidy - 25%;
 • estery cholesterolu - 16%;
 • triglyceroly - 5%;
 • volný cholesterol (cholesterol) - 4%.

LDL dodává cholesterol produkovaný játry do tkání a orgánů. Tam tráví tvorbu buněčných membrán. Jeho zbytky sbírají lipoprotein s vysokou hustotou HDL. V tomto procesu se mění jejich tvar: disk se změní na kuličku. Zralé lipoproteiny transportují cholesterol do jater, kde se zpracovávají, poté vylučují žlučovými kyselinami.

Vysoká hladina HDL významně snižuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a ischémie vnitřních orgánů.

Příprava na dodávání lipidů

Obsah HDL cholesterolu v krvi se stanoví pomocí biochemické analýzy - lipidogramů. Pro zajištění spolehlivých výsledků je vhodné dodržovat následující doporučení:

 • Krev pro výzkum se podává ráno od 8 do 10 hodin.
 • 12 hodin před zkouškou nelze jíst, můžete pít obyčejnou vodu.
 • Jeden den před studiem nemůžete hladovět nebo přejídat, naopak, konzumovat alkohol obsahující jeho produkty: kefír, kvas.
 • Pokud pacient bere léky, vitamíny, potravinové doplňky, je třeba o tom informovat lékaře před zákrokem. Možná mu poradí, aby přestal užívat léky na 2-3 dny před analýzou nebo aby odložil studii. Silně zkreslují výsledky anabolického profilu lipidového profilu, hormonální antikoncepce, nesteroidních protizánětlivých léčiv.
 • Nežádoucí je kouřit bezprostředně před zkouškou.
 • 15 minut před zákrokem je žádoucí relaxovat, uklidnit, obnovit dýchání.

Co ovlivňuje výsledky analýz HDL? Přesnost údajů může být ovlivněna fyzickou námahou, stresem, nespavostí, extrémním odpočinkem, které pacient zažívá v předvečer zákroku. Pod vlivem těchto faktorů se hladina cholesterolu může zvýšit o 10-40%.

Analýza HDL předepisuje:

 • Každý rok - lidem trpícím diabetes mellitus jakéhokoli typu, trpícím srdečním infarktem, mrtvicí, ICHS, aterosklerózou.
 • 1 krát za 2 - 3 roky výzkumu se provádí genetická náchylnost k ateroskleróze, srdečním onemocněním.
 • 1 krát za 5 let se doporučuje provést analýzu u osob starších 20 let s cílem včasné detekce vaskulární aterosklerózy, onemocnění srdečního aparátu.
 • 1 krát za 1-2 roky je žádoucí kontrolovat metabolismus lipidů se zvýšeným celkovým cholesterolem, nestabilním krevním tlakem, chronickou hypertenzí, obezitou.
 • 2-3 měsíce po zahájení konzervativního nebo lékařského ošetření se provádí profil lipidů, aby se ověřila účinnost předepsané léčby.

Norma HDL

Pro HDL jsou limity normy stanoveny s ohledem na pohlaví a věk pacienta. Koncentrace látky se měří v miligramech na deciliter (mg / dl) nebo v milimolech na litr (mmol / l).

Snížení HDL cholesterolu - příčiny a rizika

Co je to HDL cholesterol?

Zdá se, že nízký cholesterol může být vykládán jako znamení dobrého zdraví, nicméně v případě HDL je opak pravdou.

Proč jsou nízké hodnoty dobrého cholesterolu škodlivé

Samozřejmě, víte, že vysoké hladiny cholesterolu jsou nepřátelé kardiovaskulárního zdraví. Tato axiom se však nevztahuje na všechny typy cholesterolu. Ve skutečnosti, v případě HDL, čím vyšší jsou jeho hodnoty koncentrace, tím nižší je riziko aterosklerotických změn a v důsledku toho i srdečního onemocnění.

Cholesterol je nezbytnou součástí správné funkce těla (složka buněčných membrán, předchůdce důležitých hormonů, například steroidů). Aby se cholesterol volně pohyboval s krevním oběhem, je balen do speciálních proteinů, které zvyšují jeho rozpustnost.

Základní informace o lipoproteinech:

Lipoproteiny o nízké hustotě. Oni jsou také známí jako "špatný" cholesterol, vytvořený v játrech. Za normálních fyziologických podmínek je tento proces vyvážený. V tom smyslu, že každá buňka je schopna udržet hladinu cholesterolu nezbytnou pro její fungování a vrátit přebytek do jater. Pokud je tato přirozená rovnováha narušena, dojde ke zvýšení hladin LDL v krvi, které mohou být uloženy na stěnách tepen a vedou k tvorbě aterosklerotických plaků.

Optimální koncentrace HDL jsou:

 • Muži: 60 mg / dl nebo více
 • Samice: 60 mg / dl nebo více

Jaké jsou příznaky poklesu HDL?

Symptomy se objevují, když je zdraví již poškozeno a vznikají nemoci.

Důvody pro snížení hodnot cholesterolu

Jaké jsou však důvody, které mohou vést k nižším hodnotám HDL?

Je jich mnoho a nejsou vždy spojeni s nemocemi:

Nemoci vedoucí ke snížení hladiny dobrého cholesterolu:

Rizika nízkého HDL

 • Ateroskleróza: ukládání tuků v tepnách, které vede ke snížení průtoku krve.
 • Zdvih: obstrukce nebo prasknutí tepny mozku, která vede ke smrti mozkové tkáně.
 • Infarkt: snížení nebo zastavení průtoku krve, které vede ke smrti srdečního svalu.
 • Ischemická choroba srdce: úplné nebo částečné zatčení krve proudící do srdce.

Co dělat pro zvýšení HDL

Ztratit ty kilá. Ztráta hmotnosti o 3 kg zvyšuje hladiny HDL o 1 mg / dl krve.

Dodržujte pravidla výživy. Základem této stravy by měla být konzumace zdravých tuků. Zejména mononenasycené a polynenasycené, v druhém případě je to omega 3 obsažená v tvrdých skořápkách a tučné ryby.

Dieta ke zvýšení hodnot cholesterolu

Aby se snížilo riziko kardiovaskulárních onemocnění, je nutné jíst potraviny, které pomáhají zvyšovat podíl HDL cholesterolu a snižují LDL.

 • Ryby, bohaté na omega-3 (tuky), jako je losos nebo mečoun.
 • Krupice, zejména celá zrna, jako je chléb a těstoviny.
 • Nemastný vařená klobása nebo šunka s nízkým obsahem tuku.
 • Nízkotučné sýry, jako je mozzarella, ricotta, kozí sýr.
 • Mléko a jogurt.
 • Štíhlé maso, jako je krůta, kuře a králík.
 • Sušené ovoce, jako jsou lískové ořechy, vlašské ořechy a mandle, protože obsahují omega-3.
 • Antioxidant Rich Foods, jako je vitamin C, který je bohatý na kiwi, brokolici, pomeranče a citrony.
 • Některé luštěniny, jako jsou sójové boby, které obsahují fytoestrogeny, látky, které mohou napodobovat účinek estrogenu a snižovat hladiny cholesterolu.

Strava, která vám může pomoci udržet nízkou hladinu „špatného“ cholesterolu, je vegetariánská strava, protože eliminuje spotřebu živočišných tuků a zahrnuje spotřebu velkého množství ovoce a zeleniny bohaté na rostlinné tuky obsahující steroly, které mají strukturu podobnou cholesterolu a stimulují snižování celkového cholesterolu..

Co znamená nízký HDL (vysokomolekulární lipoprotein)?

Lipoprotein s vysokou molekulovou hustotou (HDL) je lipidová molekula, která působí v lidském těle jako transportéry nepoužitého cholesterolu do jaterních buněk pro další využití.

Index molekul HDL v krvi je snížen, nejčastěji s rozvojem chronických patologií v těle, nebo s invazí infekčních agens v těle a vývojem infekce v akutním období.

Molekuly cholesterolu

Cholesterol je alkohol obsahující tuky, bez něhož se bez jediné buňky živého organismu neobejde, a je transportován podél hlavního systému systému průtoku krve pomocí lipoproteinových molekul (lipoproteinů).

Lipoproteiny molekul cholesterolu s nízkou molekulární hustotou transportují molekuly do buněčných membrán a lipoproteiny s vysokou molekulární hustotou sbírají nepoužitý volný cholesterol prostřednictvím dálnic a transport pro využití.

Molekuly vysokomolekulárních lipidů hrají v lidském těle velkou roli:

 • Zodpovídá za pružnost a pružnost buněčných membrán;
 • Je zodpovědný za syntézu steroidních hormonů adrenálními buňkami;
 • S pomocí HDL je produkce vitamínu D;
 • HDL produkuje syntézu žlučových kyselin;
 • Vysokomolekulární cholesterol kombinuje všechna centra mozku a páteře pomocí mozkomíšního moku (CSF);
 • Cholesterol se podílí na procesu respirace tkáňových buněk v mozku.
Struktura obsahu lipoproteinů ↑

Co znamená snížení HDL?

Abychom pochopili, že se abnormality vyskytují v metabolismu lipidů a že je snížen index molekul HDL, musíte poslouchat své zdraví:

 • Rychlý set kil s stejným životním stylem a nezměněnou stravou;
 • Při chůzi je dýchavičnost;
 • Docela často se vyskytují útoky palpitace - tachykardie;
 • Někdy jsou v systému krevního oběhu poruchy - chladné končetiny, brnění v koncích prstů.

Pokud existuje alespoň několik z těchto příznaků, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře, aby byl vyšetřen.

Důvody

Důvody nízké hladiny HDL molekul v krvi mohou být:

 • Změny hormonálního pozadí těla během menopauzy a menopauzy;
 • Patologie štítné žlázy - hypertyreóza;
 • Patologie endokrinního systému - diabetes mellitus;
 • Porušení jaterních buněk;
 • Patologie hepatitida;
 • Cirhóza jaterních buněk;
 • Patologie ledvin, které vedou k nedostatečnosti;
 • Srdeční arytmie a angina;
 • Nesprávný krevní oběh systémem krevního oběhu;
 • Dlouhé období užívání perorální antikoncepce u žen;
 • Přijetí hormonálních léků a dlouhodobá léčba antibakteriálními léky;
 • Dlouhodobá léčba betablokátory pro hypertenzi v kombinaci s diuretiky;
 • Hypotenze;
 • Nesprávná strava, úplné upuštění od používání živočišných produktů.
Srdeční arytmie - příčina nízkého obsahu HDL ↑

Norm HDL lipogram

U mužů se nezmění ukazatel cholesterolu a frakce HDL od 20 let věku, u žen tento ukazatel neustále roste a to závisí na vlastnostech metabolismu ženského těla a všech metabolických procesů.

Je-li index frakcí cholesterolu vyšší nebo nižší než obvykle, jedná se o patologii, kterou je třeba léčit. na obsah ↑

Jak nebezpečný je nízký index HDL?

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou sníženy, také nebezpečné pro tělo, stejně jako vysoký obsah celkového cholesterolu v krvi, stejně jako jeho nízkomolekulární frakce LDL.

Při nízkých koncentracích ve složení krevní plazmy, lipoproteinů s vysokou hustotou molekul, nemají čas na odstranění tuku z cév, což vede k riziku vzniku takové patologie, jako je ateroskleróza velkých cév.

Dochází k narušení metabolismu lipidů, což může vyvolat patologické stavy nejen systému krevního oběhu, ale i závažných onemocnění srdečního orgánu a také způsobit zvýšení glukózy v krevní plazmě, což vede k diabetu.

Zvýšený cholesterol nebo jeho nižší frakce HDL je léčen kardiology, praktickými lékaři a endokrinology.

Příznaky nízkého HDL

Snížení lipoproteinů s vysokou molekulovou hmotností negativně ovlivňuje zdraví člověka a nižší hladina HDL se projevuje následujícími příznaky:

 • Na těle se objeví žluté xanthomy;
 • Snižuje koncentraci člověka;
 • Dochází ke zhoršení paměti;
 • V horní a dolní končetině dochází k otoku;
 • Objeví se arytmie srdečního orgánu, stejně jako tachykardie;
 • Útoky těžké dušnosti během stresové situace, stejně jako po zátěži těla;
 • Krouží v hlavě;
 • Bolest hlavy od abnormálního průtoku krve do mozkových cév.

Nízké hladiny HDL stimulují tvorbu cholesterolových plaků v důsledku špatného transportu volných molekul cholesterolu pro využití.

Při nízké hladině HDL a vysokém indexu LDL se vyvíjí systémová ateroskleróza. na obsah ↑

Diagnostika

Cholesterol je diagnostikován pod normální hodnotou pouze metodou biochemické analýzy žilní krve, a pokud je nutné studovat celkový cholesterol frakčně, pak se použije metoda lipidového spektra.

Pro co nejpřesnější analýzu složení krve pro cholesterol je nutné provést trénink během několika dní před odběrem krve:

 • Nejezte před zákrokem darování krve lipidovému spektru po dobu 10 až 12 hodin, ale také se nezdržujte konzumace více než 12 až 13 hodin, aby tělo neoslabilo od nedostatku výživy. To může vést k nepřesnostem v lipogramu;
 • Na jeden nebo dva dny před zákrokem pro darování krve k analýze neberte alkoholické nápoje;
 • Pár hodin před jmenováním procedury - nekuřte;
 • Nepijte žádnou tekutinu ráno (čaj, káva), nepijte více než 150 - 200 mililitrů vyčištěné vody;
 • Pokud pacient užívá vitální léky, musíte informovat lékaře, který předepsal test lipidového spektra. Při užívání léků může lipogram označit nižší index HDL;
 • 5 - 7 dní před zákrokem odběru krve je nutné přestat užívat tyto léky: všechny druhy vitamínů, antibiotik a hormonálních léků a diuretik. Všechny tyto léky ovlivňují strukturu krve a mohou vykazovat snížený index HDL;
 • Ženy nemají žádná omezení dárcovství krve pro spektrum lipidů, krev může být také darována během menstruace.
Cholesterol je diagnostikován pod normou pouze metodou biochemické analýzy obsahu žilní krve содерж

Způsoby, jak zvýšit hladinu HDL cholesterolu

Pokud se hladina HDL molekul snižuje po dlouhou dobu, vede to k rozvoji aterosklerózy a ucpání tepen.

Pro zvýšení dobrého cholesterolu je nutné dodržovat dietu hypocholesterolu, která přispívá ke snížení molekul LDL a ke zvýšení koncentrace lipoproteinů s vysokou molekulovou hmotností.

Menu by mělo obsahovat maximální množství zeleniny, odrůd mořských ryb a rostlinných olejů, které obsahují polynenasycené mastné kyseliny.

Maso by mělo být odrůd s nízkým obsahem tuku a v omezeném množství.

Při dietě vyloučit ze stravy živočišných produktů, a mléčné výrobky by měly být s minimálním obsahem tuku.

Pokud dieta nepomohla ke snížení špatného cholesterolu a ke zvýšení dobrého stavu, pak se při léčbě používá tato léčba:

 • Skupina drogových statinů. Tyto léky snižují syntézu reduktázového enzymu, který je zodpovědný za produkci nízkomolekulárních lipoproteinů jaterními buňkami. Dochází k poklesu molekul LDL a ke zvýšení lipoproteinů s vysokou molekulovou hustotou. V léčbě léčiv - Rosuvastatin, atorvastatin;
 • Inhibitory, které absorbují molekuly cholesterolu a zabraňují jejich absorpci střevními stěnami - lékem Ezetrol;
 • Sekvestranty žlučových kyselin - léčivo cholestyramin. Tato skupina léků zvyšuje produkci žluči;
 • Používá se skupina fibrátů, které zvyšují inhibici léků reduktázy - clofibrátu, stejně jako fenofibrátu.

Pro samoléčbu není tato kategorie léků vhodná. Jsou lékařem na individuálním schématu av souladu s ukazateli lipidového spektra.

Nízký HDL na obsah ↑

Prevence

Aby se zabránilo nízkému HDL indexu, je mnohem snazší než obnovit metabolismus lipidů.

Aby se zabránilo poruchám systému krevního oběhu v důsledku nízkého molekulárního cholesterolu, je nutné:

 • Vzdát se špatných návyků - alkoholu a cigaret;
 • Vedou aktivní životní styl, hrají sport;
 • Léčba hypertenze a jiných chronických patologií;
 • Trvale užívejte léky protidestičkové skupiny - Aspirin;
 • Systematicky monitorujte koncentraci cholesterolu v krvi;
 • Jezte správně, nezatěžujte tělo mastnými jídly a sacharidy;
 • Vyhněte se nervovému napětí a stresovým situacím.
na obsah ↑

Video: Ateroskleróza

Životní prognóza

Nízký index lipidů s vysokou hustotou je také nebezpečný pro tělo, stejně jako zvýšená koncentrace cholesterolu s nízkou molekulovou hmotností, protože při porušení metabolismu lipidů se vyvíjejí systémové patologie, které jsou nebezpečné pro zdraví a život.

S dobře fungující stravou a zdravým životním stylem, neustálým sledováním cholesterolu a včasnou úpravou léků je prognóza příznivá.

Lipoproteiny s vysokou hustotou jsou zvýšeny v krevním testu: co to znamená?

Navzdory širokému názoru o nebezpečích cholesterolu je životně důležitou látkou v lidském těle. Cholesterol působí jako substrát pro syntézu steroidních hormonů, podílí se na stabilizaci buněčných membrán, podporuje adekvátní myelinaci nervových vláken, podílí se na metabolismu atd.

Cholesterol není rozpustný v kapalinách, takže je v těle transportován jako součást lipoproteinových komplexů. V závislosti na hustotě a velikosti částic se dělí na:

 • Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - jsou zástupci „dobrých“ frakcí cholesterolu. Pomáhají normalizovat a udržovat pružnost cévních stěn, snižovat viskozitu krve a snižovat riziko aterosklerotických cévních lézí);
 • nízkohustotní a velmi nízkohustotní lipoproteiny (zástupci tzv. špatného cholesterolu, což zvyšuje riziko vzniku závažných aterosklerotických vaskulárních lézí a v důsledku toho i vývoje kardiovaskulárních onemocnění).

Krevní test na cholesterol umožňuje rychle zjistit nerovnováhu mezi lipidovými frakcemi a snížit tak riziko vzniku srdečních infarktů a mrtvice. Standardní studie lipidového profilu zahrnují stanovení celkového cholesterolu, stejně jako krevní test pro HDL, LDL a VLDL.

Co je HDL v biochemické analýze krve?

HDL je cholesterol s vysokou hustotou. Tato frakce lipoproteinových komplexů má nejmenší velikost částic. U lidí vykazují lipoproteiny s vysokou hustotou řadu důležitých funkcí:

 • zachycení a transport nízko a velmi nízkohustotního cholesterolu z krve do jater pro jeho další využití z těla jako součást žluče;
 • čištění cévních stěn z usazenin triglyceridů a lipoproteinů NP a SNPS;
 • snížení viskozity krve a normalizace jejích reologických vlastností;
 • snížit riziko vzniku mikrotrombusů;
 • zlepšit a obnovit elastické vlastnosti cévních stěn;
 • přispět k normalizaci metabolismu;
 • snížit riziko metabolického syndromu a obezity;
 • zabránit rozvoji a další progresi aterosklerózy.
Funkce PAP

Je třeba poznamenat, že u žen před menopauzou lze pozorovat normální hodnoty cholesterolu v přítomnosti nadměrné hmotnosti. Toto je kvůli hormonálnímu pozadí, adekvátní úroveň estrogen v krvi je přirozený faktor ochrany před kardiovaskulárními chorobami. To je důvod, proč u žen před menopauzou není ateroskleróza téměř nalezena. U mužů tento ochranný faktor chybí, proto často zaznamenávají výraznou aterosklerotickou vaskulární lézi, stejně jako mrtvice a infarkt myokardu v mladém věku.

Indikace pro podání analýzy na lipoprotein VP

Analýza frakce cholesterolu umožňuje:

 • vyhodnotit stupeň kardiovaskulárního rizika (pravděpodobnost vzniku koronárních srdečních onemocnění, angina ataky, infarkty, mrtvice atd.);
 • identifikovat abnormální lipidovou rovnováhu a vaskulární aterosklerózu;
 • kontrolovat dynamiku účinnosti diety a snižování lipidů.

Také analýza cholesterolu a jeho frakcí se provádí na adrese:

 • onemocnění jater a slinivky břišní;
 • žloutenka;
 • diabetes;
 • zvýšená trombóza;
 • Přítomnost CHD, stenokardie a dalších onemocnění CVD;
 • poruchy mozkové cirkulace;
 • hypertenze;
 • těhotenství (zahrnuto do souboru standardních studií);
 • potrat;
 • obezita.

Jak se připravit na analýzu?

Odběr krve je přísně na prázdný žaludek. Několik dní před studiem by měly být ze stravy vyloučeny mastné a smažené potraviny, sladkosti, alkoholické nápoje. V předvečer analýzy jsou vyloučeny fyzické a emocionální přetížení a kouření.

Před analýzou bylo dovoleno pít vodu. Čaj, káva, soda a džus je zakázáno pít.

Ošetřující lékař a laboratorní personál musí být informováni o medikacích, které pacient užívá. Důvodem je skutečnost, že mnoho léčiv může vést k falešně pozitivním nebo falešně negativním výsledkům.

Hladina HDL může být zvýšena při užívání léků cyklofenilu, perorálních kontraceptiv, estrogenů, derivátů kyseliny fibroové (clofibrate®, gemfibrozil®), lovastatinu®, pravastatinu®, simvastatinu®, kyseliny nikotinové®, fenobarbitalu®, kaptoprilu®, karbamylázy, antiquatovaných buněk, karbazparů., furosemid®, nifedipin®, verapamil®.

Falešně negativní výsledky lze pozorovat na pozadí léčby androgeny, beta-blokátory (zejména nekardioelektrickými), cyklosporinem®, diuretiky, interferonem®, interleukinem, thiazidy.

High-density lipoprotein normy tabulka pro muže a ženy

Míra HDL u mužů a žen je poněkud odlišná v důsledku rozdílů v hormonálním pozadí. Rovněž bylo pozorováno kolísání lipoproteinu VP související s věkem. Lze psát běžné hodnoty: milimoly na litr nebo miligramy dlouhé. Údaje v různých laboratořích se mohou poněkud lišit v důsledku použití různých činidel.

Normální hodnoty HDL v krvi žen a mužů jsou uvedeny v tabulce:

HDL sníženo - co to znamená?

Stanovení lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL) t

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou biochemickou sloučeninou, která zahrnuje apoproteiny (proteiny) a cholesterol a mohou být také zahrnuty ve formě neutrálních tuků. Množství proteinů převyšuje množství cholesterolu, tedy pod lipoproteinem s vysokou hustotou, znamená "dobrý" cholesterol.

Hlavním úkolem je odstranění nadbytečného cholesterolu z krve do jater pomocí apoproteinů, kde dochází k využití a vylučování žluči.

Snížení koncentrace lipoproteinů vede k pomalé eliminaci cholesterolu z aterosklerotických plaků, které ovlivňují intimu krevních cév. V důsledku toho se zvyšuje riziko aterosklerózy, která přispívá ke vzniku kardiovaskulárních komplikací.

Problémy se štítnou žlázou a zhoršené hladiny TSH, T3 a T4 v hormonech mohou vést k závažným následkům, jako je hypothyroidní kóma nebo thyrotoxická krize, které jsou často fatální.
Ale endokrinolog Marina Vladimirovna zajišťuje, že je snadné vyléčit štítnou žlázu i doma, stačí pít. Čtěte více »

Důvody pro snížení HDL

 • Změny hormonálních hladin u žen. Změny hormonálních hladin během těhotenství vedou ke snížení hladin HDL a pak trvají asi 2 roky po porodu. Během nástupu menopauzy se hladina estrogenů ženy snižuje a její hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou jsou na ní přímo závislé, protože estrogen se podílí na syntéze HDL cholesterolu.
 • Příjem léčiv. Lidé s chronickým onemocněním, někdy nuceni udržovat své zdraví s velkým množstvím léků. Některé z nich mají negativní vliv na metabolismus lipidů, narušují ho na různých úrovních. Mezi tyto léky patří: diuretika, beta-blokátory, anabolické steroidy.
 • Špatné návyky. Vědci potvrdili, že špatné návyky, jako je kouření a pití alkoholu, snižují hladiny HDL.
 • Chronická onemocnění. Některá onemocnění mohou snížit hladinu lipoproteinů, což ovlivňuje patologické procesy metabolismu lipidů. Patří mezi ně: hepatitida, cirhóza jater, hypertyreóza, rakovina.
 • Nesprávná strava a sedavý způsob života. Nadměrná konzumace tukových potravin přispívá k tvorbě aterosklerotických plaků a ke snížení jejich produkce z těla. Sedavý způsob života zaručuje zvýšení koncentrace celkového cholesterolu a lipoproteinů v krvi.
 • Obezita. S tímto onemocněním dochází ke snížení hladin HDL v důsledku nevratných změn metabolismu lipidů.

Příznaky snížení

Odchylky hladin HDL od normálních ukazatelů indikují porušení metabolismu lipidů.

V důsledku zhoršeného metabolismu tuků se mohou objevit následující příznaky: t

 • Dušnost. Může nastat po určité fyzické námaze nebo po stresu.
 • Arytmie. Tento příznak se projevuje abnormálním srdečním rytmem a palpitacemi.
 • Otok prstů a prstů na nohou.
 • Snížená všímavost a paměť.
 • Vzhled žluto-růžových lipidových usazenin na kůži - xantomů.

Všechny symptomy, které se objevily u člověka, jsou spojeny se zúžením lumen cév v důsledku ukládání aterosklerotických plaků. Obvykle dochází k blokování krevních cév s dlouhodobým poklesem hladiny lipoproteinu o vysoké hustotě, což vede ke špatné cirkulaci v určitých částech těla.

Odchylky od normy

Hladiny cholesterolu se mohou lišit z různých důvodů, a to i bez symptomatických projevů. Pacient se proto dozví o změnách hladin HDL pouze tehdy, když se vyskytnou problémy s kardiovaskulárním systémem.

Inverzní korelace může být pozorována mezi mírou HDL analýzy a rizikem vzniku srdečních onemocnění:

 • Vysoké hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou nad 60 mg / dl ukazují na minimální riziko vzniku koronárních srdečních onemocnění.
 • Je-li detekována vysoká koncentrace lipoproteinů s vysokou a nízkou hustotou, je nutné provést další testy, které určí příčiny odchylek od normy.
 • Pokud je výsledek testu HDL nižší než 40 mg / dL, zvyšuje se riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Stejně jako výsledky testů lze potvrdit přítomnost metabolického syndromu.
 • U běžných léků může dojít ke snížení hladin HDL až na 20-40 mg / dl.
 • Silný pokles koncentrace lipoproteinů pod 20 mg / dl může znamenat závažné patologické procesy probíhající ve fázi dekompenzace, jakož i genetická onemocnění.

Příčiny abnormálních ukazatelů lipoproteinu s vysokou hustotou mohou být výsledkem závažných onemocnění, jako jsou:

 • Onemocnění ledvin;
 • Onemocnění jater;
 • Ateroskleróza;
 • Alkoholismus;
 • Hypertenze;
 • Diabetes mellitus;
 • Myxedema;
 • Nemoci kardiovaskulárního systému.

Indikátory normy HDL

Má se za to, že hladina HDL indikuje stav lidského zdraví. Proto musí být dekódování výsledků testů poskytnuto kvalifikovanému lékaři, který bude přesně analyzovat ukazatele získaných testů.

Úroveň HDL

Výhodné

Hraniční

Nízká

Mg / L

Norm HDL mg / dL

Muži

Ženy

Co je třeba udělat při snižování HDL?

 • Fyzická aktivita Chcete-li zvýšit úroveň HDL, musíte začít dělat aerobní cvičení, a to jogging, plavání, jízda na kole. Vzhledem k mírné prodloužené námaze je možné zvýšit koncentraci lipoproteinů s vysokou hustotou.
 • Racionální výživa. Správná a vyvážená výživa zvyšuje hladinu HDL. Když je obsažen ve stravě potravin bohatých na vlákninu, pomáhá normalizovat koncentraci lipoproteinů. Tyto produkty zahrnují ovoce, zeleninu, obiloviny a celozrnné produkty.
 • Omezený příjem nasycených tuků a trans tuků. Snížením množství konzumovaných potravin bohatých na trans-tuky a sacharidy je možné zvýšit hladinu HDL na normální hodnoty.
 • Boj proti obezitě. Vzhledem k existenci inverzního vztahu mezi hladinou lipoproteinu o vysoké hustotě a indexem tělesné hmotnosti je nutné vyloučit několik kilo navíc, což přispěje ke zvýšení skóre HDL.
 • Boj proti špatným návykům. Vzdání se špatného návyku, jako je kouření, normalizuje hladinu lipoproteinů na dobrý výkon.

Léčba

S rozvojem farmakologického průmyslu se objevilo velké množství léčiv, které zvyšují hladinu HDL, která působí na různých úrovních těla. Léky pomáhají dosáhnout poměrně rychlého terapeutického účinku ve srovnání s jinými metodami zlepšování výkonu lipoproteinů na normální hladiny.

Existují následující léky:

 • Statiny. Tyto léky jsou velmi populární, jako například: cerivastatin, fluvastatin a lovastatin. Princip působení statinů je založen na inhibici syntézy lipoproteinů s vysokou hustotou, blokujících odpovídající enzymy v játrech.
 • Fibráty. Mezi léky této farmakologické skupiny patří: klofibrát, fenofibrát a gemfibrozil. Zřídka se používá z důvodu vedlejších účinků.
 • Sekvestranty žlučových kyselin. Zástupci této farmakologické skupiny zahrnují: cholestyramin, colestipol. Princip působení léčiv je založen na zvýšení syntézy žlučové kyseliny játry pomocí cholesterolu, který pochází z krevního oběhu a který je přirozeně využíván tělem.
 • Inhibitory absorpce cholesterolu. V Rusku je jedinou drogou registrovanou v této skupině ezetrol. Principem léku je zabránit absorpci lipidů ve střevě.

Výše uvedené přípravky předepisuje přísně úzký odborník na indikaci a používají se v závažných případech. Někteří lidé mohou mít předpoklady k provedení krevního testu.

Lidé s vysokou hustotou by měli být pravidelně sledováni lidmi, kteří mají:

 • Existují špatné návyky, jako je kouření a nadměrné užívání alkoholických nápojů;
 • Mít nadváhu a vést sedavý způsob života;
 • Jsou ve stáří;
 • Existuje kardiovaskulární onemocnění.

Výzkumný postup

Studie metabolismu lipidů předpokládá biochemickou studii krevní plazmy k určení koncentrace celkového cholesterolu a jeho složek, tj. Lipoproteinů s vysokou hustotou a nízkou hustotou.

Kdo je jmenován?

Biochemické krevní testy na HDL se provádějí v následujících případech:

 • Pravidelná lékařská vyšetření pro osoby starší 20 let každých 5 let;
 • Lidé s vysokým rizikem vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • Posoudit účinnost diety s nízkým obsahem tuku;
 • Lidé s poruchou kardiovaskulárního systému;
 • Posoudit riziko aterosklerózy;
 • Lidé s poruchou metabolismu lipidů;
 • Sledovat účinnost užívání léků, které snižují hladinu cholesterolu;
 • Osoby s hypertenzí nad 130/85 mm. Hg v.;
 • Lidé trpící cukrovkou 1. a 2. typu s poruchou tolerance glukózy.

Příprava postupu

Pro získání nejspolehlivějších výsledků testu je třeba dodržovat následující doporučení:

 • Je nutné provádět výzkum v období remise chronického onemocnění a ne dříve než 6 týdnů po jeho exacerbaci. Po chirurgických zákrocích, infarktu myokardu a cévní mozkové příhodě není studie prováděna po dobu 6 týdnů.
 • Přestat užívat léky po dobu 2 týdnů a ovlivnit metabolismus lipidů.
 • Pro 2-3 dny jíst správně, s výjimkou z dietních tukových potravin a alkoholických nápojů.
 • Poslední jídlo by mělo být 6-8 hodin před začátkem studie.
 • 30 minut před studií nekuřte.
 • V předvečer studie vyloučit psycho-emocionální a fyzickou zátěž.

Pravidla dirigování

 • Chcete-li zjistit hladinu HDL, vezměte pacientovu žilní krev z objemové žíly v objemu 5-8 ml. Odběr krve se provádí nezbytně na prázdný žaludek.
 • Biochemické studium krevní plazmy se provádí v rozšířené formě, její dekódování umožňuje analyzovat kvalitativní a kvantitativní složení.
 • Pro stanovení složek metabolismu lipidů se používají speciální reagencie a různé výzkumné metody, proto je nutné při opakovaném zkoumání kontaktovat jednu laboratoř za účelem získání spolehlivých výsledků testů.
 • Pro spolehlivou interpretaci výsledků analýz se provádí studie profilu krevních lipidů, tj. Stanovení HDL a LDL.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak udržet zdraví, je prevence onemocnění. Dodržování pravidelných preventivních opatření pomůže udržet normální hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou.

Primární preventivní opatření:

 • Zajistěte správnou výživu.
 • Vyloučit špatné návyky ze svého životního stylu.
 • Vede aktivní životní styl.
 • Kombinujte pravidelné cvičení s odpočinkem.

Sekundární preventivní opatření:

 • Boj s hypertenzí, s hodnotami nad 140/80 mm Hg
 • Pravidelné užívání protidestičkových léčiv, jako jsou: kyselina acetylsalicylová.
 • Použití kyseliny nikotinové při komplexní profylaxi jinými léky.
 • Léčba chronických onemocnění.