Image

Volná stolice, ale ne průjem u dospělých: příčiny a léčba

Časté, volné stolice, které se objevují častěji než 3krát denně, mohou být důvodem ke znepokojení. Pravidelný průjem, ale ne průjem, u dospělého je obvykle známkou onemocnění, zejména pokud je v něm krev, hlen nebo tuk. V této situaci byste měli co nejdříve opustit domácí léčbu a poradit se s lékařem. Zkontrolujte, které nemoci mohou indikovat výše uvedené příznaky, jaké jsou příčiny častého nutkání na toaletu.

Příčiny volných stolic

Tekutá stolice může být dlouhodobě doprovázena chronickým průjmem. V tomto případě jsou pozorovány volné (polotekuté) nečistoty velkého objemu, které obsahují stopy krve, hnisu nebo hlenu, vyskytují se častěji než 3x denně.

Charakteristickým rysem je stálý pocit potřeby pohybu střev. Takové onemocnění se může střídat a být příznakem mnoha závažných onemocnění.

Nemoc může být faktorem ve vývoji tekuté stolice ráno a po každém jídle:

 • Syndrom dráždivého tračníku.

Jedná se o chronické onemocnění - jeho příznaky mohou přetrvávat po celý život. Přítomnost krve je vzácně pozorována, stejně jako nevysvětlitelná ztráta tělesné hmotnosti (navzdory použití vyvážené stravy) a pocit únavy. Často se v noci objevuje potřeba pohybu střev.

Během onemocnění dochází ke změnám uvnitř buněk sliznice tlustého střeva. Existuje volná stolice, která může obsahovat krev (v důsledku krvácení z nádoru). Jediným příznakem vzniku rakoviny je často změna rytmu stolice: průjem a zácpa. Stojí za to vědět, že příznaky kolorektálního karcinomu jsou různé a závisí na umístění nádoru.

 • Nespecifická ulcerózní kolitida.

Onemocnění je chronický zánět sliznice konečníku nebo tlustého střeva. Jeho příznakem je zejména časté nutkání mít formu volného sedimentu smíchaného s krví. Onemocnění je velmi nebezpečné, protože jeho komplikace mohou být selhání jater, perforace tlustého střeva a dokonce i rakovina.

 • Crohnova choroba.

Toto zánětlivé onemocnění tlustého střeva neznámé etiologie, vedoucí k destrukci střevní stěny. Zánětlivý proces zpočátku zahrnuje sliznici, případně zabírající všechny vrstvy stěny tlustého střeva. Symptomy nemoci jsou často volná stolice, ztráta tělesné hmotnosti a změny v shellu (vředy, abscesy, fistulas).

Celiakie je zánětlivé onemocnění tenkého střeva, jehož podstatou je nesnášenlivost lepku. Lidé, kteří se potýkají s tímto druhem sání poruchy, v důsledku kontaktu s doplňky stravy s lepkem, rozvíjet zánět. Výsledkem je pomalé poškození sliznice tenkého střeva. Charakteristický příznak onemocnění je drobivý, bledý, smíšený se silným štiplavým zápachem. Tekutá stolice se vylučuje z těla ve velkých objemech.

 • Hypertyreóza.

Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy způsobuje zrychlení metabolismu pacienta, což má za následek časté močení, průjem. Současně dochází ke snížení tělesné hmotnosti, a to navzdory skutečnosti, že chuť pacienta se nesnižuje.

Toto je onemocnění, které se může během vašeho pobytu v tropických zemích nakazit. Je způsobena bakteriemi rodu Salmonella. V prvním týdnu se objeví horečka a bolest břicha. Ve druhém případě jsou pozorovány silné bolesti hlavy a suchý kašel. Pouze ve třetím týdnu se objevují volné stolice.

Jedním z charakteristických příznaků tohoto onemocnění je bez močení, těžký průjem ihned po jídle se silným zápachem. Na straně gastrointestinálního traktu se objevují další příznaky: zvýšení objemu břicha a zablokování slinných žláz silným viskózním hlenem.

Další příčiny častého průjmu a dysbiózy:

 • léky - mnoho léků, jako jsou pilulky na léky, laxativa nebo antacida kyseliny chlorovodíkové, mohou způsobit volnou stolici jako nežádoucí vedlejší účinek při jejich užívání. Pokud existuje podezření, že příčinou průjmů jsou léky, je třeba je zastavit a poradit se s lékařem.
 • konzumace velkého množství náhražky cukru (sorbitol, mannitol nebo xylitol).

Chronický průjem je příznakem onemocnění, které trvá déle než 14 dnů. Během této doby pacient dává během dne více než 3 litry tekutiny. Důvodem může být mnoho, od takových potravinových alergií, končících život ohrožujícími chorobami.

Co dělat s dospělou tekutou stolicí

Někteří pacienti začínají nemoc. Průjem může trvat déle než rok. V tomto případě existuje velké riziko dehydratace. Je-li dlouhodobě tekutá stolice, je důležité vždy provést komplexní vyšetření, aby se vyloučilo riziko vzniku nebezpečné nemoci.

Při prvních příznacích a často se opakujících průjmech je důležité odstranit nepříjemné symptomy. Na pomoc v tomto mohou léky, jako jsou:

 1. Smekta.
 2. Enterosgel
 3. Enterofuril.
 4. Aktivní uhlí.
 5. Imodium.
 6. StopDiar.

Lékař může předepsat probiotika ke zlepšení vnitřní střevní motility (Linex, Bifidumbakterin).

Pokud je volná stolice doprovázena zvracením, může být příčinou rotovirová infekce nebo gastroenteritida. Enterofuril tablety mohou pomoci vyrovnat se s bakteriálním poškozením. Mají antibakteriální a hojivý účinek.

S měkkou stolicí po každém jídle je větší pravděpodobnost vzniku dehydratace. Ujistěte se, že pijete sladký čaj nebo slanou vodu v malých porcích. Tam je speciální lék Regidron, který pomáhá vyrovnat se s dehydratací v rychle se rozvíjející průjem.

Je-li dospělý má volnou stolici, ale ne průjem, je narušena po dlouhou dobu, pak byste měli určitě dostat testovány. Pomůže identifikovat provokativní faktory. Neošetřujte sami. Koneckonců, nemoc může vést k intoxikaci těla, výrazné ztrátě hmotnosti a chuti k jídlu.

Příčiny tekuté stolice u dospělých - diagnostika poruch v těle, léčbě a stravě

Přítomnost přetrvávající nebo časté volné stolice u dospělých je známkou průjmu. Patologický stav tohoto druhu může být dvou typů - chronický nebo akutní, v závislosti na příčině jeho výskytu. Závažná onemocnění gastrointestinálního traktu se vyvíjejí v důsledku virové nebo bakteriální infekce, která pronikla do těla. To však nejsou všechny možné příčiny, které mohou vyvolat tekuté výkaly.

Co je to volná stolice

Onemocnění, pro které je charakteristický výskyt tekuté nebo pěnivé stolice, se nazývá průjem v lékařské praxi. Tento syndrom je často doprovázen bolestí ve střevním traktu, podrážděným žaludkem nebo horečkou. Možné příčiny akutního nebo chronického průjmu jsou střevní infekce a otrava jídlem.

Unformed stolice u dospělého na dlouhou dobu je velmi nebezpečný syndrom, který může vést k dehydrataci a vážné zdravotní problémy. Porušení rovnováhy vody a soli v těle ohrožuje rozvoj nevratných patologických změn, proto pokud zjistíte známky trávení, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Důvody

Vodnaté stolice způsobují řadu důvodů, z nichž nejběžnější jsou považovány za střevní poruchy způsobené špatnou kvalitou nebo zkaženým jídlem, stejně jako akutní infekce jako salmonelóza a úplavice. Chronická zánětlivá onemocnění mohou ovlivnit výskyt průjmu nebo tekutých výkalů. Vzhled vodnatého prodlouženého průjmu je také ovlivněn jinými faktory:

 • reakce těla na užívání drog;
 • metabolické poruchy;
 • symptomy dysbiózy;
 • chronická onemocnění trávicího traktu;
 • stres;
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • červy;
 • poškození střevní sliznice;
 • potravinové alergie.

Dospělé tekuté stolice po dlouhou dobu

S vysokou frekvencí výkalů u dospělých pacientů se vyskytují komplikace v gastrointestinálním traktu, které jsou doprovázeny zvracením a dalšími nepříjemnými symptomy. V některých případech jsou tekuté výkaly považovány za normální, například během těhotenství. Všechny ostatní precedensy indikují intestinální rozrušení, takže hojný průjem s fetálním zápachem může být zastaven pouze léčbou.

Měkká stolice u dospělých po dlouhou dobu je považována za nepříznivý stav, který způsobuje známky dehydratace. Aby se zabránilo tekuté stolici, lékaři doporučují, aby muži a ženy dodržovali několik pravidel. Ujistěte se, že mytí ovoce a zeleniny před jídlem a vařit maso nebo mléčné výrobky. Je důležité vždy zkontrolovat datum spotřeby zakoupeného zboží a v každém případě nepoužívat zkažené potraviny.

Volná stolice, ale ne průjem

Málokdo ví, ale mezi tekutými výkaly a průjmem je rozdíl. U zdravého člověka dochází k alokaci defekace jednou nebo dvakrát denně, což je považováno za normu. Zvýšení množství tekutiny způsobuje změnu konzistence výkalů, což naznačuje zdravotní problémy. Na rozdíl od průjmu, který je dočasný, trvá tento jev několik týdnů.

Tekuté výkaly jsou chronické onemocnění, které se bez řádné léčby může stát stálým společníkem osoby. Tato reakce na straně těla někdy vzniká v důsledku drastické změny ve stravě, například vegetariánství. V tomto případě bude mít barva výkalů nazelenalý odstín, což znamená velké množství absorbovaného vlákna. Příčinou neustálého nutkání na toaletu může být infekce, takže je možné normalizovat práci střeva až po léčbě.

Otáčí břicho a volné stolice

Stres, přejídání, otrava jídlem může způsobit zkroucení žaludku. Pokud se však k tomuto symptomu přidají také polotekuté výkaly, existují důvody k obavám. Na rozdíl od batolat, výskyt trvalých, pastovitých sekretů u dospělého během týdne signalizuje porušování práce žaludku. Konzistence fekálních hmot ve stejnou dobu může mít jiný vzhled v závislosti na příčině onemocnění. Časté výkaly tekutin způsobují:

 • onkologická onemocnění;
 • střevní infekce;
 • Crohnova choroba;
 • žaludeční vřed;
 • apendicitida.

Ráno

Někteří lidé trpí každodenním nepohodlím v břiše ráno. Tento problém nemá genderovou příslušnost, stejně jako ženy i muži. Patologické faktory nepohodlí, které mohou být doprovázeny nadýmáním, jsou považovány za patologii břišních orgánů nebo jiných systémů. Pacienti mají somatické a viscerální bolesti.

První typ je charakteristický podrážděním gastrointestinální sliznice, která je častým společníkem chronické gastritidy. Nepohodlí v břiše se stává pravidelným, otravuje život člověka. Viscerální bolesti se objevují v důsledku reakce nervových zakončení na různé stimuly. S touto patologií není nepohodlí lokalizováno na různých místech.

Žaludek nebolí, ale stolice je tekutá

Porucha trávení, která je charakterizována nepřítomností projevů průjmu, jako je teplota, indikuje přítomnost patologického procesu v lidském těle. V případě mírné otravy jídlem by tekutý průjem bez bolesti břicha měl za pár dní zmizet. Pokud se situace po dlouhou dobu nezmění, je důvod hledat lékařskou pomoc.

Rotavirová infekce se ve většině případů vyskytuje u malých dětí. Dospělí však mohou být také postiženi. Lékaři přesně vědí, co dělat s tekutou stolicí, takže pokud máte podezření na infekci, musíte okamžitě jít do nemocnice. Příležitostně se objevují sekrece kaše v důsledku silného stresu nebo nervového napětí. Chcete-li tento problém vyřešit, měli byste alespoň dočasně změnit typ aktivity.

Tekuté žluté stoličky

Barva výkalů může hodně říci o zdraví člověka. Pokud má tedy pacient pravidelně černé tekuté výkaly, je v žaludku přítomen otevřený vřed. Žluté a zelené stolice jsou charakteristické pro bakteriální infekci, při které je osoba nucena navštívit toaletu šestkrát až desetkrát denně. Pokud se objeví nějaké problémy, tělo má tendenci odstraňovat negativní invaze ústy nebo řiť. Výkaly tekuté konzistence s nečistotami hlenu nebo krve jsou vážným příznakem, když se objeví, zavolejte lékaře.

Po jídle

Tekutý průjem po každém jídle se nazývá funkční průjem. Tato reakce těla na potraviny ukazuje porušení střev. Mohou být dočasné i trvalé. Pravděpodobné příčiny tekutých výkalů jsou: dysbakterióza, střevní infekce nebo "medvědí onemocnění". Pokud se tělo nestihne vyrovnat s trávením potravy, bude to ve všech případech snažit očistit gastrointestinální trakt, což vede k průjmům.

Průjem a plyny

Nadýmání a průjem se často objevují společně kvůli vzájemnému působení všech systémů gastrointestinálního traktu. S hromaděním plynů ve střevě se spouští patologické procesy v těle, které narušují jeho normální provoz. Proto, brzy člověk má průjem. Pro dítě v prvních měsících života je tato situace považována za normální. Pokud jde o dospělé, tekuté zelené výkaly a nadýmání signalizují přítomnost onemocnění, jako je hepatitida nebo dysbióza.

S krevními nečistotami

Nečistoty krve ve výkalech jsou nepříznivým příznakem, který může být způsoben onemocněními různých oddělení gastrointestinálního traktu. Výtok není vždy viditelný pro oko, někdy pro jeho detekci vyžaduje speciální laboratorní testy. Pokud jsou však krevní nečistoty viditelné, pak je lokalizace poškození na úrovni střeva. Stopy čerstvé krve v tekutých výkalech indikují zlomeniny v řiti nebo hemoroidy.

Diagnostika

Pokud se u Vás objeví příznaky průjmu, doporučuje se kontaktovat proktologa nebo gastroenterologa. Specialista provádí komplexní vyšetření pacientova trávicího traktu, po předchozím externím vyšetření. S pomocí instrumentální endoskopické techniky může lékař detekovat poškození sliznice nebo jiných částí gastrointestinálního traktu. V případě potřeby jsou prováděny následující postupy:

 • coprogram;
 • bakteriologické očkování;
 • studium výkalů na vejcích červů;
 • Ultrazvuk.

Léčba

Pro obnovení funkce střeva se používá komplexní terapie, která zahrnuje použití různých metod hojení těla. V době léčby musí pacient dodržovat přísnou dietu a dočasně vyloučit přípravky, které stimulují vylučování kyseliny chlorovodíkové ze stravy. Kromě toho se používají antibakteriální léčiva, která by měla být každý den opilá.

Léčba drogami

Než se zbavíme stolice, pacienti podstoupí léčbu antibiotiky, včetně léků, které potlačují patogenní mikroflóru ve střevě. Mezi ně patří prebiotika, širokospektrá antibiotika a enterosorbenty. Léčbu předepisuje pouze odborník. Nejlepší volbou jsou kombinované prostředky, jako je nifuroksazid, které nezpůsobují další poškození těla. Tento lék je škodlivý pro většinu střevních infekcí, například pro Vibrio cholerae, Salmonella, Klebsiella.

Má výrazný baktericidní a bakteriostatický účinek, výsledek závisí na přijaté dávce. Lék narušuje proces syntézy proteinů a inhibuje aktivitu enzymu dehydrogenázy. Nifuroxazid neovlivňuje normální střevní mikroflóru, takže nepoškozuje zdraví pacienta. Jako symptomatické přípravky pro tekuté výkaly se používají adsorbenty, které zpomalují pohyblivost žaludku a přispívají k zahušťování stolice. Mezi ně patří léky jako loperamid a somatostatin.

Úspěšně regulují střevní motilitu a ovlivňují sekreční funkci, čímž snižují množství vylučované tekutiny a výkalů. Léky zvyšují tón análního svěrače, díky kterému dochází k retenci výkalů. Pokud by tekuté výkaly byly způsobeny infekcí, pak léky, které snižují střevní motilitu, neplatí.

Šetrná strava

U tekuté a páchnoucí stolice se doporučuje dodržovat dietu, která vylučuje použití tukových, slaných nebo uzených výrobků. Strava by měla sestávat hlavně z čerstvé zeleniny a ovoce, masné výrobky by měly být řádně tepelně zpracovány. Je dovoleno jíst vařené nebo pečené produkty. Před jídlem si důkladně umyjte ruce, abyste zabránili střevním infekcím a otravě jídlem.

Měkké, kašovité výkaly u dospělých

Jakékoli narušení práce při trávení je důvodem k konzultaci s odborníkem. Totéž platí pro měkkou stolici u dospělých po dlouhou dobu, která není samostatnou patologií a měla by být léčena lékaři. Je nutné porozumět příčinám této odchylky, jakož i tomu, jak zajistit vlastní prevenci.

Příčiny dospělé kašovité stolice

Jedna z hlavních příčin patologie, nejběžnější, lze nazvat IBS, konkrétně syndrom dráždivého tračníku. Pastovitá stolice u dospělého se může dlouhodobě vyvíjet v důsledku nezdravé stravy, totiž konzumace zkažených produktů nízké kvality.

S tímto faktorem je spojena nesnášenlivost produktu, která dává tak výraznou reakci. Seznam nejpravděpodobnějších příčin změn stolice pro dospělé doplňuje:

 • nespecifická ulcerózní kolitida je chronická patologie spojená s ulcerózním zánětem sliznice tlustého střeva;
 • Crohnova choroba;
 • dysbakterióza, totiž snížení počtu mikroorganismů příznivých pro laktobacily, které jsou přítomny ve střevní oblasti, což zlepšuje proces trávení potravy.

Dalším faktorem vzniku měkké stolice u dospělých je dlouhodobě infekční onemocnění. Mluvíme o salmonelóze, úplavici a shigelóze, které mohou být příčinou patologie. V mnoha případech, aby bylo možné určit konkrétní příčinu patologie, je nutné pochopit symptomy, které ji doprovázejí.

Jaké jsou jeho příznaky

Typicky je stav pacienta spojen se systematickou a volnou stolicí třikrát nebo vícekrát denně. Často je naléhavé a někdy nekontrolovatelné nutkání vyprázdnit střevo. Kromě toho je výskyt kapalné nebo kašovité stolice spojen s nadýmáním (tendence ke zvýšené tvorbě plynu), rachotem a bolestivými pocity v této oblasti.

Pokud je u dospělých nevytvořená stolice taková, že se jedná o třítýdenní a pravděpodobnější výskyt horečky, stejně jako celkové oslabení těla. Tento stav se vyznačuje zvýšením hmotnosti nevytvrzené stolice na 250 - 300 g během dne, zatímco poměr vody může dosáhnout 60% a dokonce 85%.

Stručně o diagnóze

Před začátkem rehabilitačního kurzu je poskytnuta kompletní diagnóza. Zpravidla se skládá z:

 • provádění obecné analýzy výkalů, moči, vyšetření výkalů na přítomnost skryté krve;
 • provádění irigoskopie a kolonoskopie;
 • zavedení ultrazvuku a další informativní taktiky studia trávicího systému.

Současně s diagnózou se doporučuje zajistit doplnění vodní bilance, která byla narušena v důsledku prodloužené svalové stolice.

Je důležité poznamenat, že po skončení hlavní terapie se provádí další diagnostika, která odhaluje výsledky léčby a ukazuje současný stav gastrointestinálního traktu.

Co dělat s měkkou stoličkou u dospělého na dlouhou dobu?

Poté, co jste se zabývali příčinami dospělých svalnatých stolic a symptomů, budete muset začít s obnovou. Je třeba se předem připravit na to, že se jedná o komplexní zásah, který může být zpožděn na dlouhou dobu. Hlavní aktivity gastroenterologů nazývají:

 1. Užívání léků, jejichž konkrétní seznam závisí na příčině onemocnění. Například v IBS se používají Loperamid a další názvy, které regulují střevní motilitu.
 2. Drogová léčba zahrnuje použití nástrojů, které zlepšují práci trávicího systému. Lze je považovat za preventivní, ale používají se v rámci hlavního kurzu - je to Linex, Smekta, Imodium.
 3. Doplnění vodní bilance, která se provádí nejen z důvodu použití významného množství vody, ale také z důvodu použití Regidron a podobných prostředků.

Strava by měla být věnována samostatná úloha při léčbě neformované stolice u dospělého po dlouhou dobu. Zahrnuje takové produkty a pokrmy jako vývar bez tuku, odvar z rýže, vařená vejce, všechny druhy obilovin. Je vhodné použít čaj, želé, ryby a libové maso, dušené. Také žádoucí použití s ​​měkkými výkaly budou sušenky vyrobené z otrubového chleba.

Strava by v žádném případě neměla znamenat použití koření nebo, zejména, mastného jídla. Pokud jde o výživu, odborníci věnují pozornost skutečnosti, že:

 1. K dosažení významného výsledku budete muset opustit celý seznam produktů. Sladké šťávy z ovoce, sycené nápoje, názvy mléčných výrobků nejsou povoleny. Podle zákazu jsou houby, luštěniny, stejně jako marinády, sladkosti a pečivo.
 2. Doslova první den výskytu volných stolic, budete muset opustit jakékoli jídlo. Současně je nutné poskytnout tělu dostatečné množství vody.
 3. Diety jsou důležité pro dodržení minimálně jednoho týdne. Nedoporučuje se ostře vracet se ke známé dietě, a to ani v případě, že všechny příznaky, včetně ranní stolice u dospělého, přestanou.

Celkové cíle rehabilitačního kurzu by měly být považovány za eliminaci tekutých fekálních hmot, normalizaci aktivity gastrointestinálního traktu, stejně jako obnovení vodní bilance a odstranění základního onemocnění bez ohledu na jeho příčinu.

V některých případech se provádí operace, ale rozsah intervence (resekce orgánu, odstranění zanícené oblasti) může být velmi odlišný, protože mohou záviset na značném počtu faktorů.

Jak zajistit prevenci problémů

Aby se v budoucnu zabránilo výkalům, jako je jíl od dospělého, doporučuje se zajistit správnou výživu a dostatečný příjem vody.

Faktory vyvolávající porušení křesla a těla a obecně by měly být považovány za sedavý způsob života, přítomnost onemocnění žláz s vnitřní sekrecí. V této souvislosti budou muset být prezentované faktory také udržovány pod neustálou kontrolou, aby se předešlo zhoršení těchto problémů. Dodržování každé z určených činností se nejen potí odděleně, ale společně bude vynikající prevencí silných výkalů.

Dospělé tekuté stolice po dlouhou dobu

Kapalinové křeslo dodává osobě množství nepříjemností, ať už je to dospělý nebo dítě. Příznak je nepříjemný a negativně ovlivňuje zdravotní stav, zdraví a životní styl.

Co je to volná stolice

Během normálního provozu žaludku dochází k defekaci jednou nebo dvakrát denně.

Pokud je po delší dobu pozorováno porušení gastrointestinálního traktu, hovoří o chronickém průjmu (nikoli průjmu). Jak určit příčinu a správně zahájit léčbu je záležitost, která vyžaduje seriózní přístup a pozornost.

Chronická tekutá stolice u dospělých hovoří o zdravotních problémech. To je nejen nepříjemné, ale také nebezpečný jev, který může vést tělo k dehydrataci. Spolu s výkaly se uvolňuje velké množství vody, užitečných stopových prvků, minerálů a živin. Jsou nezbytné pro udržení rovnováhy vody a soli a normální funkce gastrointestinálního traktu. Při dehydrataci vznikají známky:

 • Letargie, ospalost, neustálý pocit slabosti;
 • Suchá kůže;
 • Ztráta hmotnosti;
 • Pocit žízně, sucho v ústech;
 • Snížené močení.

Nezapomeňte! Nemůžete ignorovat dlouhou tekutinu s vůní pachu u dospělého. Příznak je pro tělo nebezpečný. Pokud tyto příznaky ignorujete, existuje riziko vážného poškození zdraví, budete potřebovat vážnou léčbu.

Mezi volnými stolicemi a průjmem je tento rozdíl hmatný. Kapalná stolice se liší od průjmu tím, že fekální hmoty získávají tekutou konzistenci, mohou přetrvávat po dlouhou dobu bez dalších příznaků. Denně, každý druhý den nebo pravidelně. Průjem - časté a náhlé vyprazdňování střev. Spolu s řadou příznaků: akutní bolest břicha, vysoká teplota, dobře se zhoršuje.

Příčiny prodloužené volné stolice u dospělých

Pokud je člověk dlouhodobě obtěžován volnou stolicí alespoň jednou denně, znamená to patologické procesy v těle. Mohou způsobit vážné onemocnění a vést ke komplikacím. Obtíže s židlí mají odlišný charakter.

Faktory přispívající k trávení:

 • Příčinou problémů se stolicí může být syndrom dráždivého tračníku (IBS). Onemocnění je funkční střevní porucha. Vyznačuje se křečemi a bolestmi v dolní části břišní dutiny a průjmem (častá defekce, průjem). Nutkání je kruté, člověk je nemůže ovládat. IBS se také projevuje zvýšenou flatulencí (plyny), abdominální distenzí, silným vířením žaludku a zácpou. Je možné, že symptom běží bez bolesti v břiše. Onemocnění může být dědičné nebo se může objevit na pozadí neustálých stresujících situací, duševních a emocionálních poruch.
 • Nemocné ledviny. Při selhání ledvin dochází k poruše zažívacích orgánů.
 • Důvodem pro dlouhodobé konzumaci potravin. Pokud se často jídlo dostane zkažené, vypršela produkty, to vede k porušení střevní mikroflóry, normální metabolismus, narušuje normální fungování trávicího traktu. Infikované patogenní mikroorganismy pronikají do těla s nekvalitním krmivem, dochází k otravě. Špinavá pitná voda nepříznivě ovlivňuje trávicí trakt. Po jídle je v žaludku nepohodlí, nevolnost.
 • Individuální nesnášenlivost s látkami (lepek, laktóza, mléčný cukr), které tvoří produkty, neustále užívá drogy. V tomto případě jsou volné stolice doprovázeny nevolností, zvýšenou tvorbou plynu a křečemi v břiše. Tam je průjem bez bolesti.
 • Ulcerózní kolitida je zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva. V tomto případě pacient zaznamená akutní bolest v levé části břišní dutiny, úbytek hmotnosti, prodlouženou volnou stolici. Ve výkalech se objeví krevní sraženiny, hlen. Pravidelně prudce zvyšovala tělesnou teplotu.
 • Crohnova choroba. Symptomy jsou podobné ulcerózní kolitidě tlustého střeva. Liší se v tom, že porážka všech částí gastrointestinálního traktu, ústní dutiny. Lokalizace bolesti je zaznamenána v pravé dolní části břicha. Patogeny, infekce, těžké stresové situace, dědičnost může vyvolat Crohnovu chorobu.
 • Dysbakterióza. Nerovnováha střevní mikroflóry, při níž dochází k poklesu bakterií mléčného kvašení. Mikroorganismy jsou zapojeny do procesů trávení. Dysbakterióza může nastat, když je špatný příjem léků (antibiotik). Léky mají škodlivý vliv jak na patogenní bakterie, tak na prospěšné mikroorganismy. Výsledkem je prodloužené zažívací potíže, zejména s ohledem na dětství.
 • Infekce těla. Existují příznaky: nevolnost, emetické nutkání, volná stolice, horečka. Tam je zhoršení zdraví, slabost, bolesti hlavy, křeče v břiše. S nesprávným přístupem k výběru léků nebo neúčinným tabletám se symptomy stávají příčinou infekce v chronické formě. Indikátor je schopen přetrvávat po dobu šesti měsíců nebo několika let s onemocněním žaludečních orgánů.

Seznam důvodů je neúplný. Jsou uvedeny hlavní faktory vyvolávající volnou stolici.

Kdy navštívit lékaře

Pokud je příznak pozorován, neignorujte ho, i když nic nebolí. Doporučuje se okamžitě zavolat sanitku, pokud:

 • Neleštěné výkaly, bez zápachu jsou pozorovány po dlouhou dobu, denně (měsíc);
 • Došlo k silné ztrátě tělesné hmotnosti;
 • Pocit neustálé nevolnosti, hořké chuti v ústech;
 • Po léčbě symptom nezmizí;
 • Byl tam páchnoucí pach;
 • Muž má silnou dušnost, zrychluje se;
 • Stolička je velmi vodnatá;
 • Ve výkalech se objevily krevní sraženiny, hlen. To znamená, že komplikace onemocnění začaly.

Pokud jsou žaludeční problémy pozorovány po delší dobu, kontaktujte svého lékaře. Dospělý musí být podroben lékařskému vyšetření, musí být vyšetřen a musí podstoupit léčbu.

Jak vyléčit stolici pro dospělé

V blízké budoucnosti je nutné zjistit přesnou příčinu, určit diagnózu a předepsat komplexní léčbu, která zahrnuje:

 • Přijetí léků (protizánětlivých, probiotických, prebiotických, antibakteriálních, sorbentů apod.).
 • Druhým tipem je dodržovat dietní menu (potravinářské výrobky, které mohou mít laxativní účinek nebo přetížení nemocného žaludku jsou vyloučeny).

Doporučuje se vzdát se špatných návyků (alkohol, kouření). Vybíráme z populárních způsobů řešení problému.

Způsob léčby závisí na příčině podráždění žaludku. Diagnóza může být pro každého člověka s tímto příznakem odlišná. Jak a co léčit - určuje ošetřujícího lékaře. Vlastní léčení je zakázáno! Při nesprávném zacházení zůstává riziko poškození zdraví.

Poskytnout první pomoc v této situaci pomůže chelátory. Látky drogy absorbují a pomáhají odstraňovat toxické sloučeniny z těla. Škodlivé látky spolu se sorbenty přirozeně opouštějí tělo. Droga se používá, pokud je případ otravy jídlem. Sorbenty zahrnují: Polysorb, Aktivní uhlí, Smekta, Enterosgel atd.

Medicína nabízí výběr léků, které obnovují žaludek. Užívání probiotik pomáhá normalizovat trávení (Bifidumbacterin, Linex, Bifiform).

Je důležité odebrat více vody, aby se ztratila tekutina. Můžete si vyrobit vodu se solí. Doporučená rehydratační léčiva pro normalizaci rovnováhy vody a soli.

Se správnou diagnózou a dodržováním léčby se můžete zbavit volné stolice za týden.

Dieta s tekutou stolicí

Správná výživa pomůže rychle pracovat v žaludku. Přísné dodržování doporučení lékaře o dietě zkracuje dobu léčby.

 • Jíst nízkotučné potraviny;
 • Půdní vývar;
 • Sušenky, sušenky;
 • Kazety na vodě (ovesné vločky, kaše z rýže);
 • Vařené brambory;
 • Zelenina vařená v parní lázni;
 • Banány.

Když by tekutá stolice měla upustit od alkoholických nápojů, kávy, mléčných výrobků, mastných a kořeněných jídel, pečiva, vody s plyny, ovocných šťáv.

Prevence

Je lepší předcházet nemoci než léčit. Preventivní opatření:

 • Před jídlem si vždy umyjte ruce;
 • Pečlivě vyberte jídlo;
 • Vedou zdravý životní styl;
 • Podstupujte každoroční běžnou kontrolu.

Jediná vzácná tekutá stolice není nebezpečná, ale pokud člověk nemá důvod a je pravidelná, symptom vyžaduje chirurgickou léčbu.

Proč je tu kašovitá stolička a jak se jí zbavit

Pro jednou v každém životě, každý člověk narazil na kašovitou stoličku. Jediný výskyt takového symptomu není plný nebezpečí. Pokud se však tento příznak opakuje každý den, pak je to vážný důvod přemýšlet o svém zdraví a navštívit lékaře pro kvalitativní diagnózu.

Co je to kašovitá stolička

Za určitých podmínek se v tlustém střevě tvoří každý zdravý člověk. S normální funkcí trávicího ústrojí jsou stolice měkké, ale tvarované. Pokud však z nějakého důvodu dojde k poruše, pak fekální hmoty získají charakteristickou pastovitou konzistenci. Pokud takový příznak byl důsledkem chyby ve stravě, pak byste se neměli bát, protože je považován za variantu normy. Nicméně, s denními a častými střevními pohyby, ve kterých se tvoří pastovitá stolice, je třeba uvažovat o vážnějším důvodu.

Odrůdy: po dlouhou dobu, časté, s hlenem, ráno a další

V závislosti na dalších podmínkách lze identifikovat následující typy tohoto symptomu:

 1. Dlouhá dlouhá pastovitá stolička a doprovázená nadýmáním. Může nastat kdykoliv. Nejčastěji jsou doprovázeny různými patologiemi trávicího traktu.
 2. Časté. Současně může docházet k vyprazdňování více než 3x denně.
 3. Objeví se ráno. Může být doprovázena nevolností a jinými poruchami zažívání.
 4. S hlenem. Ve fekálních hmotách mohou být přítomny mukózní pruhy v dostatečném množství.
 5. Silný s plátky nestráveného jídla. Lehká stolice může být nepravidelná a má porézní strukturu. Docela často obsahuje některé fragmenty potravin.

Příčiny a vyvolávající faktory u dospělých a dětí

Hlavní důvody, proč se může vyskytnout kašovitá stolice:

 1. Chyby ve stravě. Při konzumaci velkého množství rostlinných potravin může docházet ke změnám ve struktuře fekálních hmot.
 2. Gastroduodenitida. Když se duodenum a pylorusová zóna žaludku stanou zánětlivými, trávení se stává nedostatečným a výsledkem může být pastovitá stolice.
 3. Příjem léčiv. Změny ve struktuře výkalů se mohou objevit během léčby některými léky. Patří mezi ně Enterol, širokospektrá antibiotika, glukokortikoidy, choleretika.
 4. Pankreatitida. Při zánětlivých procesech ve slinivce břišní se často vylučuje nedostatečné množství enzymů pro vysoce kvalitní trávení potravy. Výsledkem je vytvoření kašovité stolice.
 5. Cholecystitis. Zánět žlučníku spojený se stagnací tajemství může vést k podobnému symptomu.
 6. Snížená chuť k jídlu. Špatný příjem potravy vyvolává tvorbu pastovité stolice.
 7. Zánětlivé procesy ve střevě. Patologie této povahy vedou k nedeformaci fekálních hmot. V důsledku toho se absorpce v tenkém střevě zhoršuje a není dostatek enzymů pro trávení.
 8. Dysbakterióza. Nedostatečné množství prospěšné mikroflóry vytváří podobné příznaky.

Diagnostická opatření

Včasný přístup k diagnóze je nesmírně důležitý pro určení příčiny výskytu a odstranění symptomů. Základní výzkumné metody:

 1. Přehled pacienta. Vedeno s cílem eliminovat chyby ve stravě. Lékař se zeptá pacienta na léky, které by mohly způsobit změny stolice.
 2. FGDS. Endoskopické vyšetření žaludku a dvanáctníku se provádí snímáním. Současně je do jícnu vložena tenká trubka s optickým zařízením na konci a odtud se pohybuje do žaludku a dvanáctníku. Současně jsou definována místa zánětu a další změny sliznice.
 3. Kolonoskopie. Podobně jako u předchozí metody, ale sondou vloženou přes konečník. Tak jsou diagnostikovány patologie velkých a tenkých střev.
 4. Ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny vám umožní identifikovat onemocnění pankreatu a žlučníku.

Léčba drogami

Pokud je gastroduodenitida příčinou kašovité stolice, pak lékař nejčastěji předepisuje regulaci gastrointestinální motility a léků, které pomáhají obnovit sliznici žaludku a dvanáctníku. Mezi tyto léky patří Omez, Nolpaz, Emaner. Lék, který ovlivňuje motorické funkce, Trimedat je schopen ovlivnit jak příliš rychle, a naopak, pomalá peristaltika, regulující podporu potravinového paušálu.

Pokud pankreatitida předepíše léky, které mohou kompenzovat nedostatek enzymů. Patří mezi ně Mezim, Pancreatin a Creon. Díky nim je jídlo lépe stravitelné a stolička je lehce fixovaná. Pokud je přítomna cholecystitis bez kamenů, je indikována dieta. Jmenování cholagogue s exacerbací symptomů může jen zhoršit průběh patologie.

Při zánětlivých onemocněních střev jsou ukázány prostředky, které regulují činnost tohoto orgánu. Nejčastěji lékař předepíše Pepsan-R. Tento lék zmírňuje zánět a snižuje nadměrnou nadýmání, stejně jako kolofort, který reguluje střeva.

Pokud je přítomna dysbakterióza, nejlepší léčbou budou prebiotika obsahující prospěšné bakterie. Mezi tyto nástroje patří: Linex, Hilak Forte a další. Přispívají k reprodukci prospěšné mikroflóry ve střevě.

Drogová léčba - fotogalerie

Dietní jídlo

Zásadní roli hraje strava s kašovitou stolicí. Někdy, díky změně stravy, je možné problém rychle a trvale odstranit. Především je nutné snížit množství konzumované rostlinné potravy, která urychluje peristaltiku a tvoří tekuté fekální hmoty. Je nutné zahrnout do stravy:

Dietní výživa - fotogalerie

Lidové léky

Tradiční způsoby léčby mohou být použity jako pomocný způsob k odstranění tohoto symptomu. K tomu použijte bylinky, které ovlivňují práci střeva. Nejúčinnější recepty:

 1. Odvar založený na heřmánku a dubové kůře. Tento lék nejen reguluje střeva, ale také fixuje stolici. Bude to trvat 1 lžička. uvedené ingredience, které je třeba umístit do hrnce a zalijeme 500 ml vařící vody a vaříme 15 minut. Potom nechte stát další 2 hodiny a namáhejte. Take čtvrt šálku dvakrát denně 30 minut před jídlem po celý týden.
 2. Mátový čaj Navíc bude vyžadovat třezalku tečkovanou. Je nutné míchat jak bylinky a 1 polévková lžíce. Já výsledná směs se nalije 400 ml vroucí vody. Nechte stát 25 minut a pak filtrujte, přičemž 2-3 dny denně po dobu čtvrt hodiny před jídlem po dobu 10 dnů.
 3. Čekanka vývar. To bude trvat 2-3 větvičky, které je třeba nalít přes 350 ml vroucí vody a vařené na nízké teplo po dobu 10 minut. Poté vypusťte kapalinu a rozdělte ji na 3 kroky. Vezměte lék by měl být 15-20 minut před jídlem po dobu 5 dnů.

Lidové léky - fotogalerie

Prognóza a následky léčby

Zpravidla v přítomnosti kašovité stolice, která není zatížena dalšími příznaky, je prognóza dobrá. S včasnou diagnózou a léčbou dochází k rychlé obnově. Jedním z nejnebezpečnějších následků jsou těžké patologie slinivky břišní, ve kterých může dojít k vlastnímu trávení orgánů a zastavení produkce enzymů. Kromě toho zanedbaný průběh gastroduodenitidy a onemocnění jater je spojen s výskytem ulcerózních lézí.

S konstantní, kašovitou stolicí se ztrácí velké množství tekutiny, což může nakonec vést k dehydrataci. Tento příznak nelze ignorovat.

Preventivní opatření

Hlavním preventivním opatřením je včasné odhalení zánětlivých onemocnění zažívacích orgánů. K tomu, u prvních příznaků patologie, musíte se poradit s lékařem. Je-li ve výkalech náhodně zjištěna krev, pak byste v žádném případě neměli odložit návštěvu specialisty.

Další preventivní opatření:

 • pravidelná a řádná výživa;
 • aktivní životní styl;
 • dostatečný příjem tekutin;
 • vyloučení výrobků obsahujících trans-tuky.

Maškarní stolička, která se vyskytuje poměrně často, způsobuje spoustu nepohodlí. Chcete-li se zbavit tohoto příznaku, doporučuje se léčit léčbu v komplexu. Někdy stačí upravit dietu a problém zmizí bez dalších metod léčby.

Co dělat, když dlouho neprochází tekutou stolicí?

Většina dospělých je zvyklá na to, že židle by měla být pevná, hustě zdobená, nahnědlá.

A když se židle stane tekutou, je panika, co dělat?

Nejdříve musíte zjistit, proč se objevila tekutá stolice, a teprve potom, když to bude nutné, zazní alarm.

Volná stolice nebo průjem

Tekutá stolice je normální stav těla, který je doprovázen odstraněním velkého množství tekutých výkalů v důsledku fyziologických potřeb těla. Člověk by měl mít křeslo každý den nebo dvakrát denně, ale ne častěji. Normálně, výkaly mají hustou konzistenci, ale někdy oni jsou mírně kapalní, ale ne vodnatý. Pokud se stolice vyskytne u člověka více než 3-4 krát denně, pak už můžete mluvit o průjmech nebo průjmech.

Průjem je příznakem nesprávného fungování střev nebo onemocnění organismu.

Rozlišení těchto dvou pojmů je někdy obtížné, ale možné. K tomu je třeba vzít v úvahu tato kritéria:

 • frekvence stolice;
 • konzistence;
 • barva a vůně;
 • nepříznivé symptomy (zvraty žaludku, nadýmání, bolest při pohybech střev, slabost, nevolnost);
 • přítomnost vměstků ve stolici (hlen, hnis, krev, zbytky nestrávených potravin).

V závislosti na tom, co indikátory chybí nebo neodpovídají normě, lze tvrdit, že se jedná o tekutou stolici, ale nikoli průjem nebo naopak.

A k odlišení tekuté stolice od průjmu můžete použít níže uvedenou tabulku.

Pokud je ve všech ohledech vidět, že se jedná o tekutou stolici, pak není důvod k obavám o dospělého. Pokud je však průjem diagnostikován, je lepší se poradit s lékařem, aby se předešlo nežádoucím důsledkům tohoto jevu. Řekne vám, co dělat v tomto případě a jak léčit průjem.

Co způsobuje volnou stolici?

Příčiny každodenní volné stolice mohou být zcela odlišné. Konkrétně:

 1. Užívání alkoholu. Játra se snaží aktivně odstranit "jed" z těla, a proto produkuje větší počet enzymů, které urychlují proces defekace. Výkaly se proto často stávají tekutými. Stačí počkat, až je kocovina u konce, a uvolněná stolice ztuhne.
 2. Alergické reakce na složky potravin nebo na určité druhy potravin.
 3. Hormonální selhání. Hormony jako tyroxin a trijodthyronin aktivně ovlivňují orgány trávicího traktu a jejich aktivity. Problémy s jejich vývojem mohou sloužit k tomu, že se židle stává likvidnější.
 4. Stálý stres a nervové napětí.
 5. Turistický syndrom. Když se k němu člověk dostane do neznámého klimatu a začne brát zcela nové jídlo, tělo se k němu poprvé přizpůsobí a tekuté výkaly jsou toho důkazem. Trvá několik dní a výkaly získávají normální konzistenci.
 6. Neustálé používání velkého množství produktů rostlinného původu.
 7. Důsledek dlouhodobého užívání antibiotik, které inhibují střevní mikroflóru. Jejich neustálý příjem vždy způsobí takovou reakci organismu.
 8. Infekční onemocnění postihující střevní trakt.
 9. Nesnášenlivost vůči některým potravinám. Pokud tělo neprodukuje dostatek enzymů k trávení jakéhokoliv produktu, tekutá stolice nebude trvat dlouho.
 10. Velmi často tekutá stolice předchází okamžiku narození, jako způsob čištění těla.

Co způsobuje průjem?

Průjem se liší od volné stolice v tom, že je zde hodně vodnatého výtoku, záchody na záchodech jsou více než pětkrát denně, bolest žaludku a slabost jsou neustále pociťovány, příznaky intoxikace jsou zaznamenány, a to:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • bledost kůže;
 • tmavá moč;
 • zvýšení teploty;
 • výkaly smíšené s hlenem, hnisem nebo dokonce krví.

Průjem je známkou vážného onemocnění nebo patologického stavu orgánů trávicího traktu. Průjem může způsobit:

 1. Infekční onemocnění, jako je cholera, salmonella, shigelez, tyfus. Každá z těchto nemocí se bude lišit povahou výkalů, její konzistencí, barvou, vůní, tenesmusem, charakteristickými příznaky onemocnění.
 2. Virová hepatitida.
 3. Gastrointestinální krvácení. Je extrémně nebezpečný pro tělo a vyznačuje se charakteristickým černým průjmem.
 4. Operace na zažívacích orgánech: slinivce břišní, žaludku, střevech, játrech.
 5. Crohnova choroba.
 6. Divertikulóza.
 7. Nespecifická ulcerózní kolitida.
 8. Rakovina střev

Dětská židle

Mladé matky vždy panicky, když vidí se svým dítětem něco, na co si nevšimnou. A velmi marné.

Časté tekuté stolice u kojenců v důsledku nezralosti potravinového systému. Když dítě začne jíst jako dospělí, pak bude židle vypadat jako jejich židle. Je důležité říci, že konzistence a barva výkalů u dětí je nestabilní. Může být žlutá, světle žlutá, s bílými skvrnami, ale naprosto bez zápachu. A ještě více by to v normálu nemělo být páchnoucí. Pokud s častými pohyby střeva dítě zůstane veselé a bude dobře jíst a přibírat na váze, pak není důvod k obavám. Je to jen volná stolice, ne průjem.

Rada E. Malysheva

Můj milý, normalizovat trávení a stolice, odstranit průjem, ne drahé pilulky vám pomůže, ale nejjednodušší populární, dlouho zapomenutý recept. Záznam brzy vařit 1 lžíce. lžíce.

Diagnostika

Specialista vám přidělí testy a průzkumy, které určí příčinu tohoto jevu. Coprogram, test vajíček, ultrazvuk břicha, kolonoskopie, endoskopie vám umožní zjistit, co by mohlo být tekuté výkaly.

Častý průjem je přímým příznakem gastritidy nebo žaludečních vředů.

Další léčba bude zaměřena nejen na odstranění symptomů, ale také na odstranění příčiny takového selhání.

Léčba

Po identifikaci onemocnění, které vyvolalo výskyt tekutých nebo polotekutých výkalů, lékař předepíše léky antibiotiky, antihelmintickými léky, enzymy, hormony nebo jakýmikoli okolnostmi. Ale nejdůležitější a první věc, kterou lékař předepíše, bude dieta. Strava s tekutou stolicí a průjmem by měla být následující:

Pastovitá stolička: nebezpečí dlouhého kurzu

Pouze děti a lidé s omezeným myšlením se mohou smát, pokud jde o defekaci. Dospělý by měl pochopit, že výkaly jsou konečným produktem rozpadu živin a odrazem zdravotního stavu trávicího traktu, stejně jako celého těla. Někdy se střevní pohyb ve formě kašovité stolice stává nebezpečným příznakem.

Defekace: norma a odchylky

U zdravého člověka se denně vyskytují v průměru maximálně tři exkrementy. Celková hmotnost dospělých výkalů se přitom pohybuje od 200 do 900 gramů. Je to směs složená z přibližně stejných podílů zbytků živin, trávených šťáv a mikroorganismů.

Zvýšení objemu a hmotnosti fekálních hmot se objevuje v důsledku zvýšeného příjmu tekutin nebo onemocnění spojených se zhoršenou absorpcí potravy. Normálně by výkaly podle Bristolské stupnice měly vypadat jako měkká, hladká klobása bez pahorků a vměstků a mít nepříjemný, ale ne páchnoucí zápach. V ostatních případech můžeme hovořit o odchylkách v práci zažívacího systému. Mnoho lidí však někdy musí snít o ideálním pohybu střev.

Výkaly jsou vícesložkovým produktem života střev, trávicích žláz a mikroflóry.

Příčiny svalové stolice

Ne vždy rychlé uvolnění z fekálních hmot je normou. Výkaly podobné plazmě, zvýšená nutkavost stolice, neformované stolice - to vše může být příznakem patologického stavu. Taková snadnost vyprazdňování, pravidelně opakovaná ze dne na den, je často plná nebezpečí.

Co může říct vašemu křeslu: video

Časté kašovité, někdy hojné stolice:

 • znamení špatného zažívání v důsledku nesprávné stravy;
 • důkaz zánětlivého onemocnění střev;
 • možné ztráty absorpce živin z potravin. Maškarní stolička odkazuje na šestý typ na stupnici od Bristolu

Příjem tekutin může být také jedním z důvodů vzniku pastovitých výkalů. Existuje však další aspekt výskytu takové židle. Tento nedostatek vstřebávání a vstřebávání tekutin tělem, vedoucí k dehydrataci. Je třeba mít na paměti, že mnoho nemocí mění povahu výkalů. A je to změkčené, někdy volné stolice jsou důkazem takových stavů. Důvody, bohužel, je mnoho:

 • dysbióza způsobená alergiemi, infekcemi, užíváním antibiotik, hormonů, choleretických léků, laxativ a / nebo nedostatku vitamínů;
 • infekční onemocnění: bakteriální, virové, parazitární; Infekce dysenterickou amébií může způsobit pastovitou stolici
 • chronická zánětlivá onemocnění vnitřních orgánů: játra, žlučník, střeva, žaludek, slinivka;
 • nesprávná strava s vysokým obsahem vlákniny;
 • hormonální narušení chuti k jídlu;
 • vrozená nedostatečnost trávicích enzymů (potravinová nesnášenlivost) pro rozpad některých živin (laktóza, lepek, kasein);
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • tuberkulóza;
 • malabsorpce (porušení absorpce živin ve střevě);
 • Crohnova choroba; Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které může postihnout všechny části gastrointestinálního traktu a způsobit pastovitou stolici.
 • onkologie různých částí střeva;
 • akutní otravy různých etiologií a stupně závažnosti;
 • zvýšená peristaltika (pohyblivost) střeva;
 • zvýšená fermentace v žaludku a střevech;
 • stresové situace s vysokou produkcí adrenalinu;
 • „Průjem cestujících“ spojený s prudkou změnou obvyklých jídel a pitné vody.

Stolice kašovité formy může mít homogenní nebo heterogenní charakter. Někdy husté, někdy pevné částice stolice vyjdou doprovázeny hustým hlenem nebo plodnou tekutinou.

Hustota

Kachní výkaly se mohou lišit v přírodě:

 • pěnivé výkaly indikují přítomnost fermentačních procesů v těle. Může se objevit s těžkým použitím piva a kvasu;
 • s prudkým poklesem toku žluči do střeva, na pozadí přítomnosti kamenů nebo zánětu slinivky břišní, je možno pozorovat volnou výkaly, podobné mastí;
 • tekutá pulpy stolice je přítomna v případech poruch trávení v tenkém střevě z různých důvodů, jakož i zrychleného průchodu fekálních hmot;
 • zředěné výkaly jako hrachové pyré mohou být důkazem takové nebezpečné nemoci, jako je tyfus;
 • charakteristická vlastnost cholery je bezbarvá stolice, jako je rýžový vývar;
 • přítomnost jílu roztroušeného ve výkalech nebo hmotách šedé barvy je pozorována s obtížným tokem žluči z jater a žlučníku, což vede k narušení rozpadu tuku;
 • vodnatá stolice může být důkazem hojné spotřeby vody nebo jiných tekutin.

U dospělých se barva výkalů ze žlutohnědé do tmavé čokolády považuje za normální, v závislosti na úrovni bilirubinu (žlučového pigmentu) v nich. Kromě toho mohou výkaly měnit barvu v souladu s konzumovanými potravinami nebo léky:

 • oranžová barva může vyvolat použití velkého množství dýně, mrkve, meruněk, citrusů;
 • na pozadí použití řepy, červeného rybízu se objevuje načervenalý odstín;
 • zelené výkaly se objevují po přípravě železa, konzumaci špenátu, salátu, šťovíku a čerstvého hrachu;
 • černá barva nastává po použití aktivního uhlí, preparátů bismutu, stejně jako velkých objemů černého rybízu, borůvek, černoplodých.

V jiných případech jsou pastovité stolice jiných nestandardních barev důkazem patologie:

 • bledě hnědá znamená zvýšenou střevní peristaltiku, možné hnilobné procesy;
 • světle žluté a šedavě bílé barvy jsou charakteristické pro zánět jater, žlučníku, blokování žlučovodu;
 • jasně žlutá barva může být potvrzením přítomnosti zánětu tenkého střeva rotavirové povahy;
 • dehtové, černé a černohnědé výkaly jsou charakteristické pro zánět tlustého střeva, peptický vřed, rakovinu tlustého střeva, nosní a plicní krvácení při polykání krve, zánět stěn žaludku; Černá stolice může signalizovat krvácení ze žaludečních vředů.
 • načervenalý odstín může způsobit krvácení výkalů z dolního střeva (hemoroidy, ulcerózní kolitida, anální trhliny);
 • zelená barva znamená zvýšenou střevní peristaltiku, dysbakteriózu, otravu, úplavici, intoxikaci po užívání antibiotik.

Změny barvy výkalů v každém konkrétním případě by měly být posuzovány striktně individuálně s ohledem na věk pacienta, jeho zdraví, stravu a životní styl a přítomnost dalších příznaků. S prudkou změnou v celkové pohodě osoby byste neměli odložit návštěvu u lékaře.

Židle - zdravotní indikátor - Video

Vůně

Neměla by pouze vizuálně hodnotit výskyt výkalů. V závislosti na přítomnosti různých nemocí, kvalitě použitých produktů, závažnost procesů asimilace výkalů má určitý zápach:

 • fetální výkaly - přímý důkaz zhoršené funkce pankreatu, snížení toku žluči, množení mikrobů;
 • hnilobný zápach hovoří o porušování práce žaludku a střev, hnilobných procesů, nadměrné konzumace proteinových potravin;
 • kyselý zápach výkalů je charakteristický bohatou konzumací potravin obsahujících cukr, nápojů z kvasnic a pečiva;
 • odstín vůně žluklého oleje je charakteristický přítomností bakteriálního rozkladu tuků ve střevě; Žluč - hlavní faktor při odbourávání tuků ve střevě
 • téměř úplná nepřítomnost zápachu může znamenat urychlenou evakuaci obsahu z tenkého střeva.

Další faktory

Výkaly kaše mohou mít další vlastnosti:

 • pravidelný dlouhý ranní vzhled, doprovázený hojným nadýmáním, přítomností patologických vměstků může znamenat závažné poruchy trávení. Pokud je relaxace vzácná, objevuje se zřídka, pak mluvíme o podvýživě nebo užívání léků s projímavým účinkem;
 • časté pohyby střev jsou důkazem řady onemocnění. Podobnou situaci mohou vyvolat různé faktory: nedodržování pravidel hygieny, infekce střevní infekce, zhoršení chronických onemocnění trávicího systému. Souběžně se zvýšeným nutkáním na defekty může být přítomna bolest, křeče, nevolnost, horečka, zvracení, krvavý nebo hnisavý výtok. To vše vyžaduje povinnou zkoušku pod dohledem odborníka; Rotavirus - nejčastější příčina pastovitých stolic
 • přítomnost hlenu při rozdělování kašovitých výkalů je známkou vnitřních změn v trávicím systému. Podobný příznak může nastat při jídle (velké množství kvašených mléčných výrobků, sliznic, bobulí). Někdy je hlen ve výkalech detekován na pozadí pronikání bakteriální infekce do střeva (dysenterické bakterie Shigella).

S takovými příznaky je nutné neprodleně konzultovat lékaře, aby se zjistila skutečná příčina a léčba.

Tvorba plynu

Výstup plynů při vyprazdňování konečníku - norma. Je výsledkem vitální aktivity různých mikroorganismů obývajících lidské střevo. Objem plynů závisí na množství nestrávených potravin vstupujících do tlustého střeva.

Podle normy může na pozadí dojít ke zvýšení plynů

 • těžká konzumace sladkostí a muffinů;
 • hojné používání potravin obsahujících vlákninu;
 • jíst velké množství jídla, stimulovat fermentační procesy: chléb, kvas, pivo;
 • polknutí velkého množství vzduchu během jídla;
 • pití sycených nápojů.

Příčiny svalové stolice - video

Diagnostické metody

Absolutně všechny ukazatele stolice může říct o přítomnosti nemoci, stravy, přítomnosti problémů, užívání drog.

Cal pomáhá diagnostikovat, když ostatní výsledky výzkumu a analýzy tak neučiní. Při diagnostice onemocnění je velmi důležité včas identifikovat povahu kašovité stolice. Hlavní znaky pro posouzení přítomnosti infekce jsou:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • přítomnost nečistot ve stolici;
 • ostrá dehydratace;
 • výskytu nemoci.

Tam je zvláštní věda volala koprology, který studuje výkaly. Zkoumá se pod mikroskopem, stanoví se množství tuku, bílých krvinek, hlenu, erytrocytů, vláken. To vše pomáhá identifikovat patologii, přítomnost infekce, parazity, novotvary. Standardní koprogram zahrnuje vyhledávání a stanovení přítomnosti krve, bilirubinu a stercobilinu. V průběhu mikroskopického laboratorního vyšetření výkalů jsou detekovány parazity, patologické inkluze, krevní buňky, mikroby, vlákna pojivové tkáně.

Fekální hmoty obsahují mnoho složek, které mohou vrhnout světlo na příčinu onemocnění.

Během studie je stanovena acidobazická rovnováha:

 • vysoká kyselost v důsledku přítomnosti fermentačních procesů;
 • alkalické prostředí se vyskytuje pouze při intenzivním hnilobě a nedostatku trávení potravy.

V procesu hledání příčiny stolice podobné vlákniny se provádějí následující diagnostická opatření:

 • detekce skryté krve ve výkalech;
 • identifikace červů a jejich vajec;
 • identifikace nejjednodušší;
 • stanovení přítomnosti ve výkalech:
  • paratyfidní mikroorganismy tyfus;
  • cymbolium;
  • Pseudomonas aeruginosa;
  • patogenu tuberkulózy;
  • E. coli;
  • cholera vibrio;
  • cocci různých druhů;
 • identifikace pigmentů a enzymů. Tmavá barva výkalů vzniká díky přítomnosti pigmentu stercobilin - nástupce zničeného hemoglobinu erytrocytů

Nejběžnější typ diagnózy - výsev výkalů pro dysbiózu. Tato studie odhaluje v těle pacienta nejen přítomnost patogenních a podmíněně patogenních mikrobů, ale také možnou deficienci laktobakterií a bifidobakterií, které jsou nezbytné pro normální životní aktivitu. Pro detekci toxických látek metodou plyn-kapalinová chromatografie. Je založen na separaci biologického materiálu na části s následnou analýzou všech složek.

Pro zjištění skutečných příčin výskytu pravidelné, dlouhé, kašovité stolice se provádějí různé studie orgánů břišní: radiografické, ultrazvukové, tomografické.

Léčba

Po nezbytném vyšetření, určení příčin nemoci lékař předepíše odpovídající léčbu. Terapie je obvykle složitá a skládá se z několika složek.

Léčba léky

Následující léky pomohou normalizovat práci trávicího traktu, zlepšit jejich funkčnost a obnovit hustotu výkalů.