Image

Inulin - výhody a škody, návod k použití

Pravidelně, z jednoho nebo druhého důvodu, se na vlně popularity spotřebitelů vyvíjejí různé produkty. Je o ně stále větší zájem, každý zkoumá exkluzivní nemovitosti, snaží se získat tento produkt a uvést ho do praxe. Někdy, stejně jako v případě inulinu, je takový zájem zcela oprávněný, protože cenné vlastnosti této látky jej činí velmi užitečným pro lidské tělo.

Obsah článku:

Co je to inulin a na co je?

Inulin je přírodní polysacharid s nasládlou chutí, který nemá syntetické analogy. Je obsažen ve více než 3000 rostlinách, především v kořenech a hlízách.

Jeho popularita je způsobena hodnotnými vlastnostmi polysacharidu. Být přirozeným prebiotikem, inulin po požití do lidského gastrointestinálního traktu zlepšuje střevní motilitu, stimuluje trávení, poskytuje výživu a růst cenných bifidobakterií. Lidské trávicí enzymy nejsou schopny strávit inulin, takže si plně zachovávají své cenné vlastnosti v zažívacím traktu.

Použití inulinu

Protože vzorec tohoto polysacharidu se blíží vzorci vlákniny, kyselé prostředí žaludku není schopno působit na inulin. Podstupuje částečné štěpení ve střevě, kde pracovní mikroorganismy proměňují inulin na živné médium pro jejich reprodukci. Rostoucí kolonie prospěšných bakterií vytěsňují patogenní flóru, která léčí střeva a stimuluje biochemické reakce trávení.

Zbývající nestrávená část inulinu, procházející střevy, ho čistí od toxinů, radionuklidů, "špatného" cholesterolu. Tato nemovitost je aktivně využívána výrobci a uvolňuje mnoho názvů potravinářských přídatných látek a produktů určených k čištění těla.

Další cenné vlastnosti inulinu:

Inulin podporuje vstřebávání prospěšných stopových prvků nezbytných pro lidský život: vápník, hořčík, železo, měď, fosfor. Díky mediace se absorpce těchto minerálů zvyšuje o 30%, stimuluje se tvorba kostí, zvyšuje se hustota o 25% a předchází se osteoporóze.

Inulin je imunomodulátor, který zvyšuje intenzitu metabolických procesů a zvyšuje odolnost organismu.

Vytváří iluzi sytosti, bez přidávání kalorií do potravin, což přispívá k hubnutí.

Vynikající nahrazuje přírodní kávu bez poškození trávení a nervového systému.

Poskytuje produktům bohatou smetanovou chuť bez zvýšení jejich kalorického obsahu.

Díky reakci lymfoidní tkáně na zavedení inulinu do zažívacího traktu je lidský imunitní systém posílen, protože je zvýšena lokální imunita uretrů, bronchiálního stromu a gastrointestinální sliznice.

Hepatoprotektivní vlastnosti inulinu mají stimulovat regeneraci poškozené jaterní tkáně, která pomáhá při léčbě hepatitidy B a C.

Škoda inulinu

Tento polysacharid nemá žádné nebezpečné vlastnosti a není schopen negativně ovlivnit lidské tělo. Inulin je součástí hypoalergenní dětské výživy pro kojence, prochází několika kroky kontroly kvality.

Jediným vedlejším účinkem této látky je stimulace zvýšené tvorby plynu. Inulin se navíc nedoporučuje užívat s antibiotiky, protože snižuje účinnost léčiv v této skupině.

Jaké produkty obsahují inulin?

Šampión v obsahu inulinu mezi pěstovanými rostlinami je kořen čekanky. Obsahuje až 20% tohoto polysacharidu a až 70% sušiny.

Seznam rostlin s vysokým obsahem inulinu:

Hlízy dahlia, narcis, hyacint, scorzonera, kořen ovsa - 10-12%;

Vysoký obsah inulinu zaznamenaný v rozinek, chřestu, artyčocích.

Inulin z jeruzalémského artyčoku

Většina inulinu nabízeného spotřebiteli je vyrobena z hlíz jeruzalémských artičoků. Pro tento účel se používají odrůdy s vysokým obsahem tohoto polysacharidu, šlechtěného šlechtěním. Pro výrobu inulinu používaného sparing technologie, která zachovává své cenné vlastnosti. Na výstupu je koncentrovaný prášek s vysokým obsahem polysacharidu.

Artyčok jeruzalémský je jedinečná rostlina, jejíž hlízy se v žádném způsobu pěstování kultury v sobě ne hromadí nitráty. Tato rostlina je schopna zpracovávat toxické látky do bezpečných sloučenin.

Kromě toho rostlina obsahuje velké množství železa, zinku, hořčíku, vápníku, manganu, křemíku a zinku. Vyvážená minerální kompozice posiluje imunitu a posiluje lidské zdraví. Tato jedinečná rostlina je zvláště užitečná pro pacienty s diabetem, osteoporózou a metabolickými poruchami.

Všechny tyto cenné vlastnosti jsou uchovávány v inulinových přípravcích získaných z jeruzalémských artičoků. Pro ty, kteří se zajímají o svou štíhlou postavu, bude užitečné vědět, že inulin z jeruzalémských artičoků zpomaluje vstřebávání tuků a sacharidů. Plná absorpce vápníku z potravin, zlepšení střevní mikroflóry - všechny tyto vlastnosti jsou charakteristické pro léčivo, vyráběné ve formě tablet nebo prášku. K pokrytí denních potřeb potřebují pouze 1-2 lžičky inulinu denně.

Návod k použití inulinu

Biologicky aktivní přísada Inulin se vyrábí ve formě prášku, krystalů, tablet o hmotnosti 0,5 g. Jedná se o 100% nemodifikovaný polysacharid, který je v přirozeném stavu. Jeho struktura opakuje strukturu živé buňky. 100 g doplňku stravy Inulin obsahuje 110 kilokalorií.

Poruchy metabolismu tuků,

Prevence rakoviny tlustého střeva.

Lék se užívá s kurzy s přestávkou mezi nimi po dobu 1-2 měsíců. Kurz vyžaduje 3 lahvičky inulinu.

Tablety - 1-2 ks. 3-4 krát denně;

Prášek - 1 lžička. před jídlem (1-3 krát denně).

Před použitím se krystaly a prášek rozpustí v jakékoliv kapalině - ve vodě, kefíru, šťávě, čaji. Nejprve je lepší se poradit s lékařem. Ale ani při dlouhodobém užívání vedlejších účinků při užívání doplňků není pozorován.

Výrobci inulinu

Orto Prebio

Tento lék je umístěn belgický výrobce ORAFTI, jako nejpokročilejší prebiotikum, jediný z jeho protějšků, který chrání tlusté střevo po celou délku. Doplněk stravy obsahuje akátovou pryskyřici a oligofruktózu, což dodává prášku nasládlou chuť.

Několik stovek lékařských studií je věnováno pozitivním účinkům léku na stav trávicího, imunitního a kostního systému. Je široce používán v 75 zemích Evropy a Ameriky. S pomocí léku Orto Prebio, užitečná střevní mikroflóra v 10-12 dnech zvyšuje koncentraci 5-10 krát. Tento pozitivní účinek lze posoudit změnami ve vlastnostech stolice a snížením intestinálního nepohodlí.

Ortho Prebio lze použít při korekci tělesné hmotnosti, protože podporuje rychlé nasycení a zabraňuje přejídání.

Indikace pro použití:

Dysbakterióza způsobená léčbou antibakteriálními léky;

Alergické projevy, astma;

Snížená imunita po onemocněních dýchacích cest;

Syndrom dráždivého tračníku;

Chronická onemocnění trávicího traktu.

Pozitivní akce Orto Prebia:

Přispívá k prevenci zácpy;

Snižuje pravděpodobnost a závažnost střevních infekcí;

Aktivuje metabolismus tuků;

Zasahuje do vývoje "cestovního průjmu";

Vylučuje těžké kovy, radionuklidy, toxiny;

Přispívá k prevenci rakoviny a zánětlivých onemocnění trávicího traktu;

Zvyšuje účinnost současně užívaných probiotik.

Vzhledem k sladké chuti léku může být přidán do nápojů, obilovin, dortů, mléčných výrobků, nebo v izolaci.

Dospělí - 1 lžička. dvakrát denně v prvních 10-14 dnech, pak 1 lžička;

Děti - doporučená dávka je 2-3krát nižší.

Orto Prebio nemá žádné vedlejší účinky ani při výrazném nadměrném dávkování. Vzácně může dojít ke zvýšení tvorby plynu.

Inulin Forte

Léčivem je tableta skládající se ze suchého prášku jeruzalémského artyčoku a pšeničných otrub.

Co je Inulin: jeho přínosy a škody

Co je inulin, přínos a škoda, jaké indikace a kontraindikace má? Takové otázky zajímají každého, kdo se o existenci této látky poprvé dozvěděl. Inulin je polysacharid, který se nachází v rostlinách. Používá se především při výrobě léků a kosmetiky.

Co je inulin

Inulin je prebiotikum (potrava pro škodlivé mikroorganismy). Inulin se nerozděluje v lidském těle, protože pro tento účel neobsahuje enzymy. Když vstupuje do těla, je absorbován pouze ve střevech v důsledku aktivity střevních mléčných a bifidobakterií, pro které je prebiotikum potrava.

V přírodě se polysacharid nachází v kořenech mnoha rostlin, ve kterých slouží jako zásoba energie, jako je glykogen v lidských svalech. Není produkován z živočišných organismů, není dosud syntetizován v laboratoři.

Nizozemsko a Belgie jsou vedoucími zeměmi z hlediska rozvoje. Inulin se zde získává nejen z jeruzalémských artyčoků, ale především z čekanky, protože kořeny hliněné hrušky mají složitý tvar, což značně komplikuje výrobu a zvyšuje její náklady.

Vyvinutý polysacharid se podobá vzhledu suché práškové látky, která se dobře rozpouští v teplé vodě.

Většina polysacharidu je vyrobena z čekanky a topinambur, jejich kořeny mohou obsahovat až 20%. Mnoho dalších rostlin je také bohaté na tuto látku (například chřest, artyčoky, česnek, cibuli, banány, lopuch, atd.).

Použití látky

Co je užitečné inulin? Tato látka stimuluje reprodukci prospěšných bakterií v lidském těle, čistí toxiny a škodlivé látky, příznivě působí na střeva.

Je také schopna snižovat hladinu cholesterolu a amoniaku v krvi, proto je užitečná pro osoby s kardiovaskulárním onemocněním. U pacientů s diabetem snižuje hladinu glukózy a nahrazuje ji užitečnou fruktózou.

Inulin má kromě toho následující příznivé vlastnosti:

 • pomáhá čistit játra, pomáhá při léčbě hepatitidy B a C;
 • eliminuje zácpu, odstraňuje fekální hmoty, zlepšuje střevní peristaltiku;
 • pomáhá při léčbě gastritidy, dysbiózy, chronických gastrointestinálních onemocnění;
 • zlepšuje metabolismus sacharidů;
 • normalizuje hladinu cukru v krvi;
 • pomáhá tělu odolávat různým infekcím;
 • normalizuje ukazatele cholesterolu, triglyceridů, fosfolipidů v krvi;
 • zabraňuje tvorbě krevních sraženin, protože inulin je antikoagulant;
 • odstraňuje z těla strusky, radionuklidy a další škodlivé mikroorganismy;
 • snižuje riziko onkologických formací nejrozmanitější etiologie;
 • podporuje lepší vstřebávání vitaminů, tuků a minerálů, jakož i hořčíku;
 • snižuje krevní tlak.

Tato látka také stimuluje růst kostní tkáně, činí kostru silnější a silnější. Podle studií, s pravidelným používáním inulin-forte kostní hustoty se zvyšuje o 25% za pouhý 1 rok, a to je dobrá obrana proti osteochondróze a dalším onemocněním hřebene.

Prebiotikum má pozitivní vliv na imunitní systém, má pozitivní vliv na lymfoidní tkáň, která je důležitou složkou střeva.

Inulin a diabetes - tyto dva pojmy jsou velmi úzce propojeny, protože tato látka je obsažena v téměř všech diabetických doplňcích určených pro pacienty s diabetem. Je však třeba mít na paměti, že inulin nemůže nahradit inzulín, protože může snižovat pouze hladinu glukózy.

Prebiotika pozoruhodně pomáhají zhubnout, protože mají příznivý vliv na metabolismus tuků a sacharidů, což vede ke snížení tělesné hmotnosti. Je schopen potlačit hlad, který přináší neocenitelný přínos pro hubnutí. Jednou v žaludku se prebiotikum stává gelem a zakrývá sliznici žaludku, což způsobuje, že pocit sytosti vydrží déle. Abyste však viděli výsledky, budete muset užívat léky s prebiotikem několik měsíců. Pro rychlejší výsledek je prebiotický příjem nejlépe kombinován s dietou a cvičením.

Kde se používá inulin?

Tato prebiotika se používá při výrobě potravin jako technologická složka. Slouží jako náhrada tuku a používá se při výrobě nízkokalorických potravin. V kombinaci s vodou se polysacharid mění na texturu podobnou bílému krému, který je svým vzhledem a chutí velmi podobný běžnému tuku. Podle výzkumu, 1 g tuku = 1/4 g inulinu.

Prebiotika se přidává do fermentovaných mléčných výrobků, potravin pro děti, pečiva, sladkostí a dokonce i rychlého občerstvení.

Inulin se používá v léčivech jako jedna z důležitých složek doplňků stravy. Nejoblíbenější jsou aditiva jako inulin-forte, fytoflax, mulminulan, ginosteminin. Kromě prebiotik tyto přípravky zahrnují fytoextrakty a rostlinné vlákno.

Inulin je také používán v kosmetologii, protože má blahodárný účinek na pokožku, pomáhá vyhlazovat vrásky a regenerovat kožní buňky, eliminovat záněty, akné a produkovat kolagen. Dokonale hydratuje pokožku, vyživuje ji kyslíkem. Inulin je velmi užitečný pro vlasy, protože je činí hladkými, hedvábnými, silnými, vyživuje pokožku hlavy prospěšnými látkami.

Tato látka je obsažena v různých kosmetických přípravcích, balzámech, kondicionérech, šamponech na vlasy.

Poškození látky

Může inulin způsobit zranění osobě? Navzdory skutečnosti, že tato látka má mnoho příznivých vlastností, její použití může způsobit některé vedlejší účinky.

Alergické akné je nejčastějším vedlejším účinkem, který může způsobit příjem inulinu. Abyste tomu zabránili, musíte před použitím aplikovat test na alergické reakce.

Co je inulin v čekance, výhoda nebo škoda? Tyto otázky se týkají mnoha lidí. Tento polysacharid by měl být používán s maximální opatrností, protože je nebezpečný pro ty, kteří mají následující zdravotní problémy:

 • křečové žíly;
 • různá onemocnění dýchacího ústrojí v chronické formě;
 • hemoroidní hrboly.

Nedoporučuje se užívat polysacharid s antibiotiky, protože léky nebudou schopny strávit a proto nebudou mít potřebný terapeutický účinek.

Nejoblíbenější léky s inulinem

Inulin Forte ze společnosti Evalar - nejoblíbenější droga vyrobená na základě topinambur. Doporučuje se používat při dodržení nízkokalorické diety a diabetiků, protože pomáhá normalizovat metabolismus sacharidů, cukru v krvi, produkuje inzulín, dobře potlačuje hlad a napomáhá tvorbě fruktózy, kterou tělo absorbuje bez inzulínu. Inulin Forte příznivě ovlivňuje prospěšnou střevní mikroflóru, zabraňuje dystrofii jater, pomáhá zlepšovat metabolismus lipidů v těle, čistí ji od strusek a různých škodlivých látek.

Díky svým aktivním složkám má přírodní léčivo Inulin Forte pozitivní vliv na lidské tělo. Nemá žádné vedlejší účinky a nezpůsobuje alergické reakce, ale je kontraindikován u žen během těhotenství a kojení.

Narine Forte s inulinem je aktivním bioproduktem, produkovaným v koncentrované formě za použití kmenů acidofilních bakterií a bifidobakterií, které jsou dobře zavedeny na sliznici žaludku a mají výraznou antagonistickou aktivitu vůči mnoha patogenním mikroorganismům. Tento bioprodukt obsahuje inulin vyrobený z čekanky.

Narine Forte s inulinem poskytuje komplexní ochranu těla, stimuluje růst a reprodukci prospěšných bakterií, zlepšuje procesy trávení a vstřebávání vápníku, potlačuje hlad a pomáhá eliminovat zácpu.

Přípravek Narine Forte s inulinem je velmi užitečným produktem, který se doporučuje pro obnovu střevní mikroflóry během těhotenství a kojení, ke zlepšení kvality mateřského mléka, aterosklerózy, častých akutních respiračních infekcí, bakteriální vaginózy, drozd a mnoha dalších onemocnění.

Inulin: všechny podrobnosti o léčebném prebiotiku

Prebiotika pro harmonický vývoj střevní mikroflóry: každý o nich dnes slyšel. Náš článek je věnován unikátnímu polysacharidu, který byl studován od konce minulého století.

Inulin, co to je, přínosy a škody, ve kterých produkty obsahuje, jak jej používat pro hubnutí a celkové zlepšení zdraví, pro cukrovku a výživu dětí. Široká škála otázek, které jsme hluboce studovali a jsme připraveni se s vámi podělit.

Klikněte na položku číslo 6 - praktická doporučení, denní dávky (!) A osobní zkušenost.

Rychlá navigace v článku:

Co je to prebiotika a proč?

Budoucnost mnoha oblastí medicíny pro studium lidské mikrobioty. Ta část mikrobioty, která žije ve střevech, je krmena prebiotiky, mezi nimiž je náš hrdina.

Mikrobiota (normální mikroflóra) je soubor mikroorganismů v lidském těle. Ovlivňuje přímo nebo nepřímo všechny (!) Systémy a orgány. Život není možný bez aktivní účasti bakterií - stejně jako bez vzduchu, vody, jídla a gravitace.

Lidé jako „mistrovský druh“ pro existenci bakterií nejsou kritičtí, ale bakterie jsou povinné lidské satelity. Proto jsou četné studie nejmodernějších laboratoří zaměřeny na studium vztahu a algoritmu interakce "člověk + jeho mikrobiota".

Ve střevech žije více než 10 tisíc druhů mikrobů. Z nich je 62% málo studováno, z nichž je 99% špatně nebo vůbec nekultivováno.

3-5% naší váhy jsou bakterie, které obývají tělo. Vážíte 65 kg? Bakterie ve vašem těle od 2 do 3,25 kg.

Pouze ve věku 7 let se vytváří stabilní struktura lidské mikroflóry. Po celý život je kvalita a rovnováha mikroflóry vysoce závislá na výživě.

Klíčové systémy, které se spoléhají na střevní bakterie, tedy přímo závisí na výživě. Za prvé, imunita (až 70% imunitních rezerv je určena střevní mikroflórou). Stejně jako všechny typy metabolismu, vstřebávání živin, syntéza vitaminů a cílových sloučenin, mezi nimiž jsou aktivní protinádorové molekuly.

Vytvořit podmínky pro správnou výživu a doplnit dietu speciálními látkami - prebiotiky.

Jedná se o potravinové látky, které nejsou absorbovány v horních částech trávicího traktu, dosahují nezměněného střeva a vytvářejí podmínky pro růst a fungování prospěšných bakterií.

Co je inulin a jaké je jeho použití?

Fruktóza-oligosacharidy (FOS), galakto-oligosacharidy (GOS), laktulóza, laktitol a inulin jsou nejznámějšími sloučeninami s výraznými prebiotickými vlastnostmi.

Co je to inulin a na co je? 95% polysacharid fruktózy. Dobře se rozpouští v horké vodě, ale nestráví se v žaludku a dnes plně patří do vlákniny. V tlustém střevě se inulin stává žádoucí potravou pro prospěšné bifidobakterie a laktobacily.

Hluboké studium inulinu začalo na konci 20. století. Bylo shromážděno mnoho informací o přínosech prebiotik v prevenci a léčbě řady ohrožujících stavů, které snižují aterosklerózu, cukrovku, obezitu, jaterní steatózu, zácpu a sníženou imunitu na termín moderního života.

TOP 6 užitečných vlastností

Začneme příběh se zřejmým, a uzavřít s velmi ambiciózní přínos pro zdraví. Inulin je v mnoha ohledech opravdu užitečný.

Připomeňme si, že vždy nabízíme, abychom se střízlivě zabývali hlasitým nadšením. V kategorii iHerb se proto setkáváte se skeptickým hodnocením wellness inovací s upřímnými recenzemi „nebudeme si je kupovat“.

V případě inulinu, po pečlivém studiu a dlouhodobém používání šupin, není náhoda, že se opírá o zjevnou přízeň, což je obzvláště důležité - univerzální.

Co je užitečné, náš dnešní hrdina?

Snižuje zácpu a normalizuje čištění.

2011, International Journal of Food Sciences and Nutrition: 28 dnů studoval účinek inulinu z čekanky na zácpu ve stáří. Závěr: denní dávka 15 g inulinu zmírňuje zácpu a zlepšuje kvalitu života u lidí 60+. (1)

Inulin udržuje tekutinu v lumen střeva, což způsobuje uvolnění potravy a pohodlný pohyb ve střevech.

Gelová, kluzná plocha výkalů je charakteristickým znakem dostatečného množství inulinu. To zajišťuje proti traumatu při pohybech střev u osoby s hemoroidy.

Vyživuje prospěšnou střevní mikroflóru

Inulin je oligosacharid, tj. Skládá se z několika jednoduchých cukrů, spojených dohromady v tzv. "Fructanu". Je to nestrávitelné prebiotikum, které se pohybuje střevy, selektivně fermentuje a vyživuje pouze zdravou střevní mikroflóru. V důsledku toho se nemohou množit patogeny.

Kromě samotného systémového účinku na imunitu a metabolismus dostává samotný tlustý střevo také ochranu. Studie zjistily, že fruktany inulinového typu snižují riziko karcinogeneze tlustého střeva a zlepšují léčbu zánětlivých střevních onemocnění. (2)

Prevence aterosklerózy a diabetu

Při průchodu trávicím systémem působí inulin jako adsorbent. Trvá s sebou triglyceridy, „špatný cholesterol“ a další potenciálně nebezpečné a toxické sloučeniny.

Strava s vysokým obsahem vlákniny je dlouhodobě vázána na zdraví srdce v mnoha studiích. Ačkoli dnes hlavní příčinou aterosklerózy není uvažovat cholesterol z potravy, dietní vlákna významně přispívají k detoxikaci organismu. Chytí přebytečný cholesterol produkovaný játry ve střevním lumen a odstraní jej z těla.

Zvyšuje vstřebávání vápníku a hořčíku

Některé studie ukázaly, že inulin zlepšuje vstřebávání elektrolytů vápníku a případně i hořčíku.

Jak to funguje? To vše souvisí s pozitivními prebiotickými účinky inulinu ve střevech: prospívají prospěšné bakterie - zlepšuje se vstřebávání minerálů z potravinového paušálu.

2005, American Journal of Clinical Nutrition. Studie u vysoce rizikových skupin pro nedostatek vápníku (mladé dívky a starší ženy). Závěry: „Denní spotřeba kombinace prebiotických fruktanů krátkých a dlouhých řetězců inulinu významně zvýšila absorpci vápníku - zvýšení mineralizace kostí o 23%“. (4)

Účinný doplněk stravy pro hubnutí

2016, University of Guelph v Kanadě, zdravé ženy přidal prášek do menu po dobu 8 dnů. Závěry: "6 g inulinu v jogurtu k snídani snižuje chuť k jídlu." (5)

Pouze 1,5 kcal na 1 gram inulinu, jemná sladkost a objemová expanze do látky podobné gelu. To dává pocit plnosti a sytosti, a všechny uvedené výhody pro tělo.

Je zřejmé, že inulin je vynikajícím účastníkem dietních pokrmů pro hubnutí bez poškození zdraví.

Léčba onemocnění nervového systému a vývojových zpoždění u dětí

Velmi zajímavé je použití inulinu pro vývojová zpoždění u dětí a dokonce i při léčbě autistických abnormalit. Ve skutečnosti sladký prášek dělá totéž - normalizuje mikroflóru v tenkém střevě. Ale to je krása těla s nevyřešenými záhadami až do konce! Je to prospěšné mikroorganismy ve střevě, které jsou úzce propojeny s nervovým systémem, včetně jeho středu, mozku.

Chcete-li se dozvědět více, zeptejte se na celou recenzi dotazu "Nemechik Protocol." Je to lékař v biomedicínském oboru, který dlouhodobě pozoruje účinky zavedení dětí s odchylkami všech tří pravidel do stravy. Zde jsou:

 1. příjem inulinu;
 2. užívání omega-3 mastných kyselin;
 3. odstranění přebytku omega-6 při současném zavedení omega-9 (olivový olej).

Některé přínosy lze očekávat z každodenní přítomnosti inulinu v menu lidí s Parkinsonovou nemocí a celkového vymizení motorických a kognitivních funkcí v průběhu stárnutí.

Samozřejmě, všechny výše uvedené zvuky se blíží reklamě „Tady je! Všude je všelék! “ To by mělo být alarmující v příběhu jakékoli látky.

Dnes, z osobní zkušenosti s užíváním inulinu po více než 3 roky v řadě, jsme však učinili pozitivní závěr o přítomnosti tohoto doplňku stravy v rodinné stravě. Hlavním předpokladem úspěchu je trvání a neochota, v obou případech jak pro prevenci, tak pro léčbu.

Výrobky se spoustou inulinu

Jedním ze způsobů, jak neustále používat léčivé prebiotiku, je zahrnout jídlo do denního menu, kde je toho hodně. Jaké produkty obsahují inulin? Uvádíme v sestupném pořadí.

 1. Kořen čekanky - od 15 do 20% - nejoblíbenější zdroj s extrémně vysokou koncentrací
 2. Topinambur (hlízy) - od 16 do 18%
 3. Chřest - od 13 do 18%
 4. Česnek - od 9 do 16%
 5. Artyčoky - od 3 do 10%
 6. Pór - od 3 do 10%
 7. Cibule - od 2 do 6%
 8. Ječmen - od 0,5 do 1,5%
 9. Pšeničná mouka - od 0,5 do 1,5%
 10. Banány (zejména mírně zelené) - od 0,3 do 0,7%
 11. Pšeničné klíčky (oblíbené party wellness menu)

Ve kterých léčivých rostlinách:

 1. Pampeliška - až 40%
 2. Root elecampane - až 44%
 3. Kořen lopuchu (suchý) - až 45%
 4. Echinacea

Není divu, že diabetici, lopuch a pampeliška jsou často přítomni v diabetických výcvikových táborech. Především je to zásluha našeho hrdiny.

Jak vyrábět a co používají

Nejčastěji se cenný polysacharid získává z jeruzalémského artyčoku, kořene čekanky a agáve.

Oligosacharidy se používají v potravinářském průmyslu pro pečení diet. Zlepšuje chuť, strukturu, vlhkost produktů a zvyšuje zdravotní přínos.

Zároveň má výrazně méně kalorií než sacharidů a tuků: pouze 1,5 kcal na 1 gram inulinu.

Inulin má velmi mírnou sladkou chuť (asi desetkrát slabší než cukr). To je univerzální pro všechny recepty nejen místo cukru, ale také místo mouky, protože pomáhá vytvářet iluzi obsahu tuku v důsledku gelovité textury po absorpci vody.

Inulin je také dostupný ve formě doplňků stravy v různých formách - prášek, kapsle, tablety.

Kde koupit a kolik je inulin

Mezinárodní trh aktivně útočí na čínský inulin. Kvalita je v pochybnostech. Vyšetření odhalí až 50% maltodextrinu. Přečtěte si štítky, abyste si vědomě vybrali produkty pro obnovu.

Na ruském trhu často narazíte na inulin z jeruzalémských artičoků. Lze zakoupit v lékárnách a místních internetových obchodech.

Iherb, světový lídr v on-line obchodování pro zdravotnické a kosmetické výrobky, vám umožní vybrat si vhodnou formu polysacharidu z bohatého seznamu značek. V pozičních kartách je obsáhlý popis a hodnocení s recenzemi. Je snadné zjistit zdroj surovin a výrobní technologie.

Doporučujeme porovnat náklady na světoznámou TM a ne zcela jasnou volbu z nejbližší lékárny. Hmotné úspory budou pro ty, kteří sbírají koš s více položkami pro iherb.

Zvažte další trvalé bonusy. Do košíku můžete přidávat položky s ikonou Economy Shipping nebo vytvořit jednu objednávku, která není malá. V tomto případě, s určitou velikostí koše, i urgentní dodání do dveří je mnohem levnější nebo zdarma.

Neustále používáme 2 ochranné známky ve vhodné formě prášku:

Výše uvedené odkazy berou v úvahu slevový kód (RVW630) 5%, který bude fungovat, když vytvoříte jakýkoliv koš.

Naše zkušenosti dnes naznačují další důležitý detail při nákupu inulinu pro iherb. Věnujte pozornost nabídce koupit 3 nebo více plechovek najednou. Prášek je lehký, na úkor rodiny 3 nebo více lidí je výhodné, aby se mikropodniková objednávka s dodatečnou slevou.

Jak používat potraviny a přísady

Zbývají dvě otázky:

 1. Vypočítá se, zda denní dávka inulinu.
 2. Jak získat doporučené denní množství.

Například, Američané, kteří jsou pokročilí v tématu zdravé výživy konzumují 10 až 15 g denně s jídlem. Tato čísla platí pouze pro ty, kteří dodržují vyváženou, nikoli nízkouhlíkovou dietu. V obecné populaci množství inulinu stěží přesahuje 3-5 gramů denně.

Obecná doporučení pro všechny druhy vlákniny - od 20 do 35 g vlákniny denně.

Inulin je chutná a pohodlná volba. Je sladká, rozpustná v horké vodě. Může být přidán do smoothies, čaje, koktejlu, želé, salátu, kaše a pečiva.

Mléko a banán v podobě krku k snídani. Tvaroh a česnek - tradiční originální svačina. Syrové cibule v salátech s listovou zelení a sýrem. Omeleta s chřestem se strouhaným holandským sýrem. Hlízy topinambur, zapečené se sýrem a zakysanou smetanou.

Náš přístup k používání inulinu:

 • Jezte každý den alespoň 1-2 zeleniny / ovoce, kde je hodně: česnek, banán, cibule, topinambur. Týká se každého v rodině.
 • Pokud je to možné, vyměňte kávu za nápoj z čekanky. Ne každý to může dělat pořád, ale jsme v procesu. Současně zůstává jedna šálka ranní kávy nedotknutelná, zejména proto, že může být obohacena o užitečný kokosový olej, skořici nebo kardamom.
 • Přípravek s inzulínovým práškem užívejte po dlouhou dobu. Nejběžnější z těchto nákladů se týkají našich dětí, které neustále pijí inulin a dospělých po nemoci.

1 lžička prášku 2-3 p / den.

Možné poškození a vedlejší účinky

Alergie na inulin téměř nikdy nenastane.

Podobně jako každá dietní vláknina může inulin způsobit nepříjemné symptomy z gastrointestinálního traktu, zejména při nadměrném příjmu:

 • Volné stolice;
 • Dyspepsie žaludku (pálení žáhy, nevolnost);
 • Nadýmání a slabé těkavé bolesti podél střev.

S mírným příjmem inulinu (až 3 h. Lžičky / den) může toto poškození postihnout pouze úzký okruh lidí, například pacientů s chronickým onemocněním střev (IBS, kolitida atd.). Doporučuje se, aby tito pacienti sledovali množství přípravků s inulinem a zavedli aditivum doprovázené kapalinou pouze během remise, zvyšování dávky pomalu.

Budeme rádi, pokud vám objasníme všechny nuance o inulinu, výhodách a škodách léčivého polysacharidu, způsobech použití a výrobcích, ve kterých je obsažen ve velkém množství.

Doufáme, že náš příběh vás bude inspirovat k systematickému používání inulinu. Zvláště užitečné je provést rozumné úpravy stravy dětí, starších a často nemocných členů rodiny. A pokud jsou otázky: komentáře jsou vždy otevřené. Buďte zdraví a vychutnejte si jídlo!

Co je inulin a jak je užitečný

Tento sacharid dostal své jméno podle názvu rostliny Inula helenium, z níž byl izolován na počátku 19. století. Přínosy a poškození inulinu, jeho dietních vlastností byly aktivně zkoumány od 90. let minulého století a od té doby získali velkou popularitu a na něm založené přípravky.

Co je to inulin a na co je?

Inulin je organický uhlohydrát, polysacharid, který obsahuje hlízy a stonky více než 300 rostlin, mezi nimiž jsou vůdci z hlediska počtu jeruzalémských artyčoků a čekanky. Ve skutečnosti slouží jako zásoba energie rostliny, která je tvořena zbytky fruktózy.

Inulin, který je svým chemickým vzorcem blízký vláknům, zároveň vykazuje vlastnosti prebiotika, vyživuje střevní mikroflóru a čistí tělo před škodlivými látkami.

Fyzicky má látka formu bílého prášku, který je rozpustný v horké kapalině a je široce používán v potravinářském průmyslu pro výrobu fruktózy.

Technologie výroby inulinu

Inulin se těží hlavně z jeruzalémského artyčoku a čekanky, jemným způsobem lisovaným za studena, jehož výhodou je, že pomáhá chránit všechny cenné vlastnosti tohoto prebiotika.

Suroviny jsou rozdrceny působením páry, aby se zabránilo jejich enzymatické oxidaci a zachovaly se užitečné vlastnosti. Výsledný prášek ve speciálních sloupcích ve tvaru písmene U - extraktory - za účasti horké vody se podrobí extrakci samotným inulinem. Extrahovaná surovina zahušťuje, což vede k precipitaci inulinu, poté se nechá projít řadou purifikačních kroků a suší se.

Užitečné vlastnosti inulinu

Podobně jako vlákno se v horních částech gastrointestinálního traktu nevyskytuje absorpce inulinu, proto při zachování stejného vzhledu postupně přechází do střeva, plní funkci „koště“ a čistí střevo, což přispívá ke zlepšení jeho pohyblivosti.

Je to však místo, kde podobnost s celulózou končí: ve tlustém střevě začíná absorpce látky současným krmením prospěšných "nativních" organismů bifidobakterií, které se na rozdíl od "cizích" živých bakterií obsažených v mléčných výrobcích nemohou absorbovat. Zde přebírá funkci prebiotika se všemi jeho blahodárnými vlastnostmi stimulovat růst prospěšných a předcházet poškození patogenní mikroflóry a dysbiózy.

Použití inulinu jako prebiotika a čističe pro tělo není omezeno pouze na tyto funkce:

 1. Prokázal vlastnost inulinu očistit tělo toxinů, radionuklidů a těžkých kovů.
 2. Při použití inulinu se stopové prvky jako vápník, hořčík, železo, měď, fosfor absorbují o 30% lépe. A vzhledem ke zvýšené absorpci hořčíku dochází ke zvýšení aktivity více než 300 enzymů, které ovlivňují regulaci kardiovaskulárního systému a hladiny tuků v krvi.

Přínosy inulinu pro hubnutí

V procesu hubnutí, tělo podstoupí velké zatížení: jak fyziologické a emocionální.

Úbytek hmotnosti s použitím inulinu dochází postupně v důsledku stimulace metabolismu lipidů a sacharidů. Jeho vstup do krve pomáhá vázat triglyceridy, mastné kyseliny a cholesterol, reguluje aktivitu jaterních enzymů, které ovlivňují metabolismus tuků, absorbují glukózu a snižují její hladinu v krvi.

Jako užitečný prebiotik inulin stimuluje aktivitu střev, což prospívá detoxikaci organismu před škodlivými toxiny, díky čemuž je optimalizována stravitelnost prospěšných látek.

V důsledku tvorby gelu a obálkování inulinu jsou aktivovány saturační hormony v žaludku, což snižuje pocit hladu během užívání léčiva.

Kromě toho, nízký obsah kalorií v produktu hovoří ve prospěch jeho použití na stravu.

Výhodou výhod inulinu ve složení léčiv je jeho přirozený mírný účinek na tělo: průběh by měl být dlouhý a výsledky se objevují od třetího měsíce, což naznačuje nepopiratelný přínos pro zdraví.

Pro maximalizaci prospěšných vlastností doplňku odborníci doporučují, abyste doprovázeli léčbu terapeutickou dietou a cvičením.

Které produkty obsahují inulin

Z ekologických zdrojů má nejvyšší obsah inulinů topinambur: 14–18%.

Dále pořadí podle procentuálního podílu obsahu polysacharidu pokračuje:

 • čekanka - 15-20%;
 • česnek - 9-16%;
 • cibule a pórek - 2 - 10%.

A jeho množství je skromněji vyjádřeno ve složení banánů, obilovin.

Inulin také obsahuje řadu mléčných výrobků: mléko, sýr, kefír, máslo.

Z léčivých rostlin je obsah inulinu proslulý pampelišky a eleganty.

Použití inulinu

Látka je používána jako zlepšující vlastnosti zmrzliny, omáček a dalších produktů z rostlinných a mléčných tuků: produkty získávají díky své účasti jasnou chuť podobnou těm, které mají živočišné tuky.

Výrobek se také používá jako stabilizátor pro strukturu výrobků v potravinářském průmyslu.

Inulin v dětské výživě

Mateřské mléko je prebioticky vyvážené, co se týče jeho vitamínového a minerálního složení, a v budoucnu musí dětská výživa tyto vlastnosti zachovat - zaplnit všechny nezbytné prvky na pozadí prospěšné střevní mikroflóry: tuto funkci provádí inulin. Zahrnuty do kojenecké výživy, zlepšuje trávicí funkce, podporuje vstřebávání hořčíku, vápníku.

Vzhledem k těmto příznivým vlastnostem pomáhají dětské výživy s inulinem vytvářet rostoucí organismus:

 • posílení kostí;
 • zvýšení prospěšné bifidoblory ve střevě;
 • doplnění zásob vitamínů a minerálů.

Indikace těchto směsí se týkají zejména dětí s problémy s častou zácpou, nadýmáním a dysbakteriózou.

Užitečné prebiotikum je také obsaženo v hypoalergenních kazetách a jejich svědectví se vztahuje na případy jednotlivých alergických reakcí. To také ukazuje jeho výhody v urychlení odstranění škodlivých alergenů z těla.

Inulin v kosmetice

Jako přísada je součástí kosmetiky proti stárnutí a vlasových přípravků.

Krémy, masky, tonika a séra mohou mít příznivý vliv na kůži:

 • čištění, zvlhčování a vyživování;
 • posílení místní imunity;
 • zlepšení krevního oběhu a výměny kyslíku;
 • stimulace buněčné regenerace, syntézy kolagenu a produkce elastinu;
 • změkčení hrubých míst;
 • vyhlazování jemných vrásek;
 • vyrovnávací reliéf.

Produkty obsahující polysacharidy mají také užitečnou vlastnost zbavit buňky těla před poškozením oxidačního stresu, který se v naší době rozšířil - na pozadí špatné ekologie, poruch nervového systému a lásky k rychlému občerstvení.

Díky těmto vlastnostem inulin zajišťoval význam organické složky v technologii kosmetické výroby.

Recept na uklidňující mléko čekanky:

Rozdrcená čekanka (1 polévková lžíce. L.) se nalije jedním šálkem vroucí vody, zabalí se a trvá na tom.

Jako mléko tato infuze na začátku a na konci dne otře problematickou pokožku. Nástroj skladujte v chladničce déle než týden.

Přídavek polysacharidu je prospěšný pro vlasy v přípravcích, poskytuje účinné zvlhčení pokožky hlavy a další vyživování kořenů. Inulin má schopnost aktivně pracovat s vlasovým kmenem, obnovit jeho poškození, řešit problémy průřezu a spadu, dávat měkkost a poslušnost, která může přinést skutečnou záchranu majitelům slabých a matných vlasů.

Jako kondiční přísada, která je součástí kosmetiky, je schopna zabalit vlasy do ochranné vrstvy, změkčit šampon, vyhladit a přidat lesk.

Výhodou inulinu je navíc jeho schopnost fixovat vůně ve složení kosmetiky.

Poškození inulinu a kontraindikace

Všechny kontraindikace užívání inulinových doplňků jsou sníženy:

 • individuální intoleranci;
 • období těhotenství a laktace;
 • věku do 12 let.

V takových případech může být odpovědí těla vyrážka, zarudnutí a loupání, zažívací problémy ve formě nevolnosti, říhání, pálení žáhy, průjem, zácpa.

Při chronických onemocněních je předepisování léků obsahujících inulin pro lékaře povinné.

Existují samostatné údaje o poškození inulinové čekanky v těle v následujících případech: t

 • paralelní užívání antibiotik v důsledku jejich neutralizačního účinku inulinu;
 • křečové žíly;
 • hemoroidy;
 • křečové příznaky v dýchacím systému.

Přípravky s inulinem

Inulinové přípravky nepatří do léčivých přípravků: slouží jako potravinové biologicky aktivní přísady do výrobků s dietní a terapeutickou a profylaktickou výživou.

Na trhu jsou výrobky, které obsahují inulin s vysokou molekulovou hmotností, včetně celulózy různých fytoextraktů a extraktů, které zvyšují vlastnosti prebiotika, jako jsou:

 • Inulin Forte,
 • Fitoflaky,
 • Inulinová výživa a další.

Inulin Forte - pomocné léky. Je indikován pro kompenzovaný diabetes mellitus, vhodný také pro prevenci koronárních srdečních onemocnění. Významný podíl draslíku a hořčíku je nezbytný pro normální funkci srdce. Obsahuje nenahraditelné aminokyseliny, makro- a mikroelementy. Léčivou látkou je inulin, izolovaný z topinambur.

Léčivo má takové užitečné vlastnosti:

 • schopnost normalizovat aktivitu kardiovaskulárního systému: kompozice je bohatá na thiamin, riboflavin, kyselinu askorbovou.
 • vzhledem k obsahu leucinu a isoleucinu ke kontrole účinku inzulínu;
 • zlepšit imunitu;
 • odstranit škodlivé produkty rozkladu;
 • potlačit hlad - díky tryptofanu, který do něj vstupuje; kromě toho, pšeničné otruby jako zdroj vlákniny pomáhají tělu zajistit rychlé nasycení;
 • urychlit metabolismus;
 • Vláknina a pektin mají vlastnosti ke snížení zátěže ledvin, podporují trávení ve střevě, což je užitečné pro osoby trpící nadměrnou hmotností;
 • zabránit rozvoji dystrofie jater;
 • podílet se na procesech mineralizace kosterního systému - díky vápníku, fosforu;
 • podporuje tvorbu krve pomocí železa ve složení.

Jak užívat inulin

Inulin se předává dětem ve věku od 12 let a dospělým na 1 g třikrát denně (současně s jídlem). Jedna tableta obsahuje 0,35 g látky a 0,15 g vláken.

Během období užívání antibiotik je tento bylinný přípravek kontraindikován.

Závěr

Přínosy a poškození inulinu jsou v současné době dobře studovány vzhledem k jeho významu. Užitečné vlastnosti tohoto doplňku je obtížné přeceňovat: jak alternativu glukózy, tak jako prebiotikum a jako vynikající čistič těla, zatímco poškození je spojeno s případy zvláštní reakce na léčivo v alergiích, těhotenství a laktaci. Zahrnutí i užitečného přípravku do stravy by však mělo být rozumným krokem, doplněným radou specialisty.

Co je inulin: přínosy a poškození těla

Inulin je polysacharid rostlinného původu. Látka je často zaměňována s inzulínem, ale jedná se o zcela jiné složky. Jaký je rozdíl mezi inulinem a inzulínem?

V prvním případě se jedná o organickou hmotu, jejíž extrakce se provádí u některých rostlin.

Inzulín je produkován pankreatem ve formě protein-peptidového hormonu. Výhody a poškození inulinu jsou dobře studovány. To je vynikající prostředek pro regulaci metabolických procesů, odstraňování toxinů a redukujícího cukru. Přečtěte si o všech pozitivních a negativních vlastnostech komponenty.

Složení a princip činnosti

Co je to inulin a poškozuje tato látka tělo? Je to organická sloučenina, která se během metabolismu rozpadá na fruktózu o 95% a její polymerní krátké řetězce. Chemický vzorec inulinu je C6nH10n + 2O5n + 1. Co je to inulin v čekance? Kořenová plodina je zdrojem této látky, navíc vynikající náhradou kávy pro ty, kterým je kontraindikována.

Enzymy pro rozpad inulinu v žaludku se nevytvářejí, takže se jeho vzhled nemění, dostává se do střeva, kde také dlouho nevydrží. Navzdory tomu, že se jedná o neabsorbovanou fruktózu, která se nachází v těle po krátkou dobu, dokáže absorbovat strusky, cholesterol, mastné kyseliny, toxické sloučeniny a metabolické produkty, které se nerozpadly.

V lékařství je inulin považován za prebiotikum, jehož účinné látky podporují reprodukci prospěšných bakterií. To je důvodem jeho použití v boji proti mnoha chorobám spojeným se snížením odolnosti těla vůči bakteriálním a virovým infekcím.

Vlastnosti látky

Na co je inulin? Díky produkci bakterií vyživuje střevní mikroflóru, blahodárně působí na gastrointestinální trakt. S ní normalizuje metabolické procesy, metabolismus lipidů a sacharidů, urychluje proces spalování tuků. Díky imunomodulačním vlastnostem inulinu se zvyšuje imunita a zlepšuje se celkový stav těla. Další podrobnosti o výhodách látek pro lidské tělo.

Výhody

Přínosy inulinu pro tělo jsou následující:

 • Zrychlení metabolismu a posílení imunitního systému;
 • Zvýšený metabolismus kyslíku;
 • Odstranění problémů s fungováním endokrinního systému;
 • Zlepšení práce CSL;
 • Pomoc při vstřebávání vápníku;
 • Stabilizace srdeční frekvence a srdeční funkce;
 • Normalizace hladiny cukru v krvi;
 • Stimulace růstu kostí;
 • Obnovení funkce jater;
 • Vylučování toxinů, solí, radionuklidů z těla;
 • Léčba a prevence dysbiózy;
 • Použití v kosmetologii ke zlepšení stavu kůže, hydrataci, odstranění malých vrásek, akné a vyrážek.

Více o výhodách inulinu se dozvíte z videa:

Často se také používá inulin pro hubnutí. Reguluje metabolismus lipidů a sacharidů, zajišťuje vznik střevní mikroflóry, potlačuje pocit hladu. Díky těmto vlastnostem přispívá k hubnutí tím, že eliminuje ukládání tuků.

S úbytkem hmotnosti a koenzymem Q10 pomůže díky omlazujícímu účinku a zvýšenému metabolismu. Procesy výměny se provádějí rychleji, což vede ke snížení tělesného tuku a úbytku hmotnosti. Všechny podrobnosti o koenzymu Q10 naleznete v tomto článku...

Užitečné vlastnosti pro děti

Příznivé bakterie ve střevech novorozence jsou prakticky nepřítomné. Spolu s mateřským mlékem vstupuje dítě do těla s nutnými živinami pro rozvoj a růst. Trvá několik měsíců, než se střevní mikroflóra normalizuje a vytvoří se nezbytné enzymy.

V případě použití směsí nebo mléka některé děti pociťují bolest a křeče v břiše, nadýmání, říhání. V takové situaci se doporučuje, aby se v dietě jednou denně přidávala kaše nebo směs s polysacharidy.
Inulin pro děti pomůže dosáhnout následujících účinků:

 • Zlepšit trávení;
 • Správná tvorba páteře v důsledku zesílení kosti;
 • Zásoba minerálů a vitamínů pro normální vývoj.

Možné poškození

Vlastnosti inulinu pro tělo jsou většinou pozitivní. Harm může souviset s látkou, která patří do sloučenin FODMAP. Jedná se o možnost tvorby plynu z inulinu a projevu nadýmání. Zpočátku může být příjem finančních prostředků bolest v oblasti břicha, nevolnost, nadýmání, průjem. Negativní symptomy se projevují v důsledku nezvyklosti na rostlinné vlákno.

Tyto projevy rychle přecházejí. Proces můžete urychlit aktivním uhlím. Další nepříjemnou reakcí je individuální nesnášenlivost látky, ale tyto případy jsou velmi vzácné.

Vlastnosti aplikace

Kde je inulin a jaký je denní příjem látky? Vyrábí se jako biologická přísada ve formě tablet, kapek nebo prášků. Vstupné se provádí do jednoho měsíce. Kapky vezmou lžičku 4 krát denně. Tobolky se konzumují jednou denně po dobu 2-3 kusů a tablety ne více než 10 kusů za den, obvykle 3-4 krát 1-2 tablety. 3-5 g látky se považuje za denní normu.

Jaké produkty obsahují inulin? Nemůže být živočišného ani syntetického původu, jeho extrakce se provádí z léčivých rostlin nebo některých produktů. Největší podíl tvoří cikorka a topinambur (až 20%). Je zde také vysoká koncentrace v česneku, cibuli, banány, artyčoky, pšeničná mouka, pampelišky, paprika a lopuch.

Možná budete mít zájem vědět, co je pektin? Vědci již dlouho prokázali, že pektické látky jsou produktem, který může výrazně zlepšit lidské zdraví. Přečtěte si více o látce v tomto článku...

Indikace

Indikace pro použití inulinu jsou následující:

 • dysbakterióza;
 • gastritida;
 • pankreatitida;
 • hepatitida;
 • onemocnění kostí;
 • oslabená imunita;
 • vředy;
 • cholecystitis;
 • kolitida

Látka je profylaktickým činidlem pro tvorbu zhoubných nádorů, nachlazení. Pomáhá při průjmech a zácpách. To je také užitečné v hypertenze normalizovat krevní tlak. Může diabetici inulin? Aktivně bojuje s vysokou koncentrací cukru, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a sraženin, odstraňuje strusky, toxiny a těžké kovy. Proto v případě diabetu je nejen možné, je často předepisován pro léčbu onemocnění v raném stadiu.

Kontraindikace

Navzdory obrovským výhodám kontraindikace při užívání inulinu také existují:

 • Křečové žíly;
 • Křeče v dýchacích cestách;
 • Současné podávání antibiotik;
 • Hemoroidy;
 • Tromboflebitida;
 • Individuální nesnášenlivost.

Inulin se během těhotenství také nedoporučuje. To je způsobeno nedostatkem informací o přínosech a škodách v tomto období pro zdraví matky a dítěte. V každém případě se před použitím poraďte se svým lékařem.

Použití v kosmetologii

Použití inulinu v kosmetice bylo dlouho považováno za účinné pro zlepšení stavu kůže a vlasů. Vyživuje a hydratuje pokožku, vyhlazuje vrásky, podporuje regeneraci buněk, odstraňuje zánět a stabilizuje produkci kolagenu. Inulin pro vlasy je nutné vyživovat pokožku hlavy, posílit vlasové folikuly, aby se zabránilo vypadávání vlasů, opravit poškozené prameny, aby byl hladký a hedvábný.

Látka je obsažena ve složení různých produktů péče. Je obsažen v krémech, maskách, tonikách, gelech do koupele, šamponech a kondicionérech, antiperspirantech. Je také možné použít práškové látky nebo tinktury na nich založené, které se často používají pro obklady. Pomáhají léčit akné a osvěžují pokožku.

Vzhledem k tomu, že inulin se nachází ve velkém množství v jeruzalémských artyčokech, lze z kořenové plodiny vytvořit vynikající omlazující masku:

Shrnutí

Inulin je přírodní prebiotikum, komplexní sacharid, jehož výhody pro tělo jsou poměrně značné. Především upravuje střevní mikroflóru, reguluje metabolické procesy, odstraňuje škodlivé látky z těla. Vedlejší účinky z toho téměř nedochází.

V ojedinělých případech možná nadýmání, nevolnost, průjem, bolest v břišní oblasti.

Takové negativní symptomy časem zmizí nezávisle, nepoškozují, jen nepohodlí. K jejich co nejrychlejšímu odstranění stačí použít aktivní uhlí.