Image

7 symptomy vyžadující konzultaci s endokrinologií

Štítná žláza hraje velmi důležitou roli v regulaci metabolismu, růstu buněk a tkání těla. Produkuje hormony obsahující jód, s nedostatkem, při kterém se tělo vyvíjí hypotyreózou as nadbytkem hypertyreózy. Obě nemoci způsobují rozvoj řady negativních následků, ale člověk si je vždy nevšimne a ještě častěji ignoruje zhoršení zdraví, obviňuje vše z nedostatku spánku a únavy. Jaké příznaky by měly upozornit a stát se důvodem pro vyhledání lékařské péče?

Poškození vlasů, kůže a nehtů

Stupeň hydratace a mastné pleti, rychlost růstu vlasů a vzhled nehtů jsou do značné míry určovány hladinou hormonů štítné žlázy v těle. Při hojném vypadávání vlasů, zejména v mnohem větších množstvích než dříve, když se plešatý obličej objeví na hlavě, doporučuje se, aby plešatá místa okamžitě navštěvovala endokrinologa. Pokud se v důsledku zvýšeného pocení pokožka stává vlhčí a teplou, pak to znamená hypertyreózu, ale pokud se epidermis na těle stala sušší a pocit těsnosti a odlupování se stal stálým společníkem, pak je to s největší pravděpodobností hypotyreóza. To je také indikováno tenkými, exfoliačními nehty s podélným nebo příčným rýhováním.

Bolest v krku a nepohodlí v krku indikují hypotyreózu.

Každý se cítí obeznámen s pocitem bolesti v krku a nepohodlí při polykání. Nejčastěji jsou spojeni s nachlazením a ne ve spěchu, aby se poradili s lékařem, zejména pokud onemocnění není doprovázeno horečkou a jinými příznaky charakteristickými pro SARS nebo chřipku. Pokud se však takové příznaky vyskytují pravidelně, neodpouštějte je tak prudce. Faktem je, že hypotyreóza, která se vyvíjí na pozadí dlouhého a přetrvávajícího nedostatku hormonů štítné žlázy, může způsobit tzv. Myxedematózní edém.

Jeho znamení se snadno zaměňuje s příznaky zimy. Osoba může mít problémy s nosním dýcháním, otoky a zesílením hlasivek, což vede k chrapotům. Pokud zároveň obličej a končetiny nabobtnají, měli byste co nejdříve požádat o radu endokrinologa. Mimochodem, bolest v krku, podobně jako bolest v krku, je také charakteristická pro zvětšenou štítnou žlázu, to znamená hypertyreózu.

Únava je další známkou nemoci.

Se vznikem nemoci, jako je syndrom chronické únavy, lidé, kteří se plně věnují práci, začali odepisovat všechny své nemoci. Ve skutečnosti, v nepřítomnosti úplného nočního odpočinku a zvýšeného duševního stresu, je těžké počítat s blahobytem. Zvýšená ospalost, slabost, špatná nálada a snížený výkon se stále více připisují chronické únavě, a přesto to může být známkou narušení štítné žlázy. Například u hypertyreózy se člověk stává podrážděným, neklidným a úzkostným. Může si stěžovat na patologickou roztržitost a zhoršení paměti.

S nedostatkem hormonů štítné žlázy dochází k opožděnému vnímání informací, obtížnosti při změně pozornosti, ztrátě paměti a inteligenci, slabosti a zvýšené únavě. Všechny tyto příznaky nelze ignorovat, protože se může vyvinout závažná komplikace se zvýšením všech výše uvedených příznaků. Fyzické a psycho-emocionální přetížení, akutní infekce, užívání hypnotik a alkoholu mohou urychlit nástup smrtelně nebezpečných komplikací hypo- a hypertyreózy.

Poruchy gastrointestinálního traktu (GIT)

Přebytek nebo nedostatek hormonů štítné žlázy ovlivňuje trávicí trakt. V obou případech jsou pozorovány metabolické poruchy, ale pokud se při hypertyreóze člověk nestěžuje na chuť k jídlu, ale jeho tělesná hmotnost se stabilně snižuje, pak hypotyreóza může způsobit zvýšení tělesné hmotnosti, což je v pozadí snížené chuti k jídlu. V prvním případě je člověk často sužován průjmem, záchvaty bolesti břicha a ve druhém případě je tendence k zácpě na pozadí dyskineze tračníku a žlučových cest. Jde o to, že při hypertyreóze metabolismus v těle začíná „rychleji“ proudit, a proto se proces trávení potravy výrazně urychluje. V hypotyreóze je opačná situace pozorována, když metabolismus „zpomaluje“, a tím i orgány gastrointestinálního traktu zpomalují jejich práci.

Poruchy kardiovaskulárního systému

Srdeční tep se zvýšil na 120 úderů za minutu nebo více ukazuje na poruchu štítné žlázy. V tomto případě může pacient pociťovat srdeční tep v hlavě, břiše, krku. S nadbytkem hormonů štítné žlázy se objevuje tendence ke zvýšení systolického tlaku, zatímco diastolický tlak klesá. Příznaky hypotyreózy jsou hypotenze a bradykardie. Oběhový systém není schopen zásobovat orgány a tkáně krví v dostatečném množství. To vše zhoršuje stav srdce a cév a tím i pohodu člověka. Může omdlet, trpět zvoněním v uších, slabostí a nevolností.

Snížené libido a erektilní dysfunkce

Zhoršení intimního života, snížení jeho kvality je nejčastěji spojeno s tvrdou prací a chronickou deprivací spánku. Konstantní sexuální partneři mohou hřích na zvyk a domácí zmatky, nevědomí, že jejich nálada a touha po lásce je do značné míry určena úrovní hormony štítné žlázy v těle. Pokud si ženy všimnou, že pokles libida je pozorován na pozadí menstruačních nepravidelností, je nutné co nejrychleji projít analýzou množství hormonů štítné žlázy. Muži, kteří mají problémy s erekcí, jsou často v rozpacích jít k lékařům a raději řešit problém sami, přičemž užívají speciální léky, aniž by měli podezření, že aby se zlepšil jejich intimní život, stačí se obrátit na endokrinologa.

Jaké další příznaky jsou charakteristické pro dysfunkci štítné žlázy?

Existují způsoby, jak samodiagnostikovat dysfunkci štítné žlázy. Patří mezi ně palpace. Je-li štítná žláza zvětšena, pak si to člověk může všimnout při palpaci v hrdle pod hrtanem. Další diagnostická metoda zahrnuje provedení takového testu: musíte stát a protáhnout ruce před sebou paralelně s podlahou. Objevený třes v končetinách bude znamenat, že stále existují problémy se štítnou žlázou. Mezi další příznaky narušení těla patří bolesti hlavy, nadměrné pocení, výkyvy nálady a svalová slabost.

Je třeba říci, že ne vždy podobné příznaky ukazují hyper- nebo hypotyreózu. Můžeme hovořit o tyreoiditidě - nemoci spojené se zánětem štítné žlázy. Nevyžaduje hormonální terapii, ale je nutné ji léčit. Při poukazování na lékaře může odborník předepsat protizánětlivé léky a beta-blokátory, které usnadní průchod akutního období a urychlí zotavení.

Tipy před návštěvou endokrinologa

Kdo je endokrinolog

Endokrinolog se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění spojených s patologií žláz s vnitřní sekrecí člověka a nerovnováhou hormonálních látek v těle. Jmenování u tohoto specialisty by mělo být zaznamenáno, pokud se vyskytnou známky následujících onemocnění:

 • diabetes mellitus (žízeň, častější močení v noci, nemotivovaná ztráta hmotnosti, zvýšená chuť k jídlu);
 • thyrotoxikóza (palpitace, emoční labilita, nadměrné pocení, špatný spánek, úbytek hmotnosti, poruchy menstruace u žen);
 • hypotyreóza (apatie, snížená pracovní schopnost, suchá kůže, přírůstek hmotnosti, bradykardie);
 • diabetes insipidus (velké množství moči denně, doprovázené pocitem žízně a konstantního příjmu tekutin);
 • obezita (zvýšený index tělesné hmotnosti, tělesný tuk v různých částech těla, strie);
 • adrenální patologie (patologický krevní tlak, bronzový tón pleti, specifický obličej ve tvaru měsíce, přírůstek hmotnosti).

Klinický obraz nemocí žláz s vnitřní sekrecí je různorodý, protože nerovnováha hormonů ovlivňuje všechny systémy lidského života. Pacient by měl věnovat pozornost všem příznakům, jako jsou například zažívací problémy.

Co hledat před návštěvou endokrinologa

Předtím, než se pacient dostaví k tomuto profilu, měl by vzít v úvahu následující tipy:

 • Krevní tlak by měl být po určitou dobu monitorován a měřen dvakrát denně. Je vhodné zaznamenat výsledky a dodatečně spočítat puls.
 • Je nutné podrobně popsat režim a stravu, jakož i příjem tekutin. Kromě toho uveďte, v jaké formě se užívá: čistá voda, soda, čaj nebo káva a tak dále.
 • Věnujte pozornost teplotě prostředí, ve kterém se cítíte pohodlně.
 • Je nutné jasně určit počet hodin spánku za den a jeho účinnost. Jak hluboko je možné usnout, je nějaká nespavost, je nějaká ranní únava?
 • Denní měření teploty pomůže lékaři zjistit jeho výkyvy, což je zvláště důležité, pokud máte podezření na patologii štítné žlázy.
 • Než půjdete k lékaři, je nutné zvážit a přibližně předpokládat, jak moc se tělesná hmotnost v posledním měsíci změnila, pak za tři měsíce a nakonec za rok.
 • Dívky se vyzývají, aby posoudily pravidelnost menstruačního cyklu a poskytly záznamy o poslední návštěvě gynekologa.
 • Musíte jasně zhodnotit svůj stav před odchodem k lékaři, zapište si všechny rušivé příznaky. Je třeba pamatovat na dobu nástupu nemoci a možné faktory, které ho podle názoru pacienta mohou vyvolat.

Zvláštní péče před endokrinologem není nutná. Studie, které předepíše lékař, také neznamenají žádné zvláštní události. Úkolem pacienta je přijmout co nejspolehlivější přístup k posouzení vlastního stavu a pravdivě uvést všechny stížnosti a odpovědět na dotazy lékaře. Kromě toho byste měli vzít s sebou všechny lékařské doklady, a to i ty, které jsou považovány za nedůležité: ambulantní kartu, dotazníky o absolutoriu, výsledky laboratorních a instrumentálních studií.

Příprava na recepci odborníků

Jak se připravit na kardiologa?

 1. Udělejte si seznam léků, které užíváte. Uveďte název, dávku a četnost použití.
 2. Vyžadují se také informace o alergických reakcích.
 3. Zachyťte ambulantní záznamy a výpisy z anamnézy s informacemi o studiích (ultrazvuk, EKG, rentgen atd.) A chirurgických zákrocích (pokud existují).
 4. Zjistěte, zda se v rodině nebo s příbuznými vyskytly kardiovaskulární onemocnění.
 5. Zapište si otázky, které byste se chtěli zeptat lékaře.
 6. Pokud nespoléháte na svou paměť, vezměte si s sebou několik svých blízkých. Je obtížné asimilovat všechny informace na recepci specialisty.

Jak se připravit na recepci gynekologa?

 1. Plánujte návštěvu u lékaře před menstruací nebo v prvních dnech po ní.
 2. Udělejte si sprchu nebo vanu a oblékněte si čisté prádlo. Stříkačka by neměla být.
 3. Nepoužívejte intimní deodoranty před recepcí apod.
 4. Chyť menstruační kalendář nebo si vzpomenout na cyklus.
 5. Pokud jste byli léčeni antibiotiky, naplánujte si návštěvu u lékaře týden po skončení recepce. Ovlivňují mikroflóru a mohou narušit výsledky šmouh.
 6. Nemáte sex dva dny.
 7. Výsledky zkoušek a vypuštění.
 8. Obnovte začátek a vývoj onemocnění. Přemýšlejte o jeho příčinách.
 9. Přemýšlejte o minulých nemocech, zraněních, operacích, alergických reakcích.
 10. Obnovte datum poslední menstruace.

Jak se připravit na recepci endokrinologa?

 1. Vytvořte si seznam stížností a otázek, které vás zajímají.
 2. Připravte se na celkovou kontrolu a vyšetření nohou. Nasaďte si snadno odnímatelné oblečení a obuv.
 3. Do deníku zaznamenávejte ukazatele vlastní kontroly hladin glukózy v krvi, názvy léků snižujících hladinu glukózy nebo inzulín, typ glukometru. Měření glukózy před a po jídle za poslední tři dny.
 4. Vezměte si zápisník a zapište si přijaté informace.
 5. Zeptejte se někoho z blízkého, aby vás doprovázel na recepci, pokud je těžké si pamatovat velké množství nových informací.
 6. Vezměte si s sebou předchozí výsledky průzkumu.

Jak se připravit na recepci gastroenterologa?

 1. Neberte velké množství potravin a tekutin;
 2. Nezloupejte plak z jazyka (pomůže při stanovení diagnózy);
 3. Vzpomeňte si, když se poprvé objevily příznaky;
 4. Artikulovat své pocity;
 5. Zachyťte ambulantní kartu a výpisy z anamnézy s informacemi o studiích (ultrazvuk, EKG, rentgen atd.) A chirurgických zákrocích (pokud existují);
 6. Připravte si seznam otázek, které vás zajímají.

Jak se připravit na přijetí urologa?

 1. Vezměte si sprchu a položte si čisté spodní prádlo.
 2. Neumývejte se důkladně, jen omyjte vnější genitálie.
 3. Vyhněte se intimnímu kontaktu dva dny.
 4. Neponořujte po dobu dvou hodin.
 5. Neužívejte alkohol během dne.
 6. Předat analýzu ejakulátu (spermogram) by měla:
 • zdržet se pohlavního styku po dobu tří dnů;
 • zdržet se používání alkoholických nápojů (včetně piva), léků (hypnotik a sedativ, antibiotik) po dobu 14 dnů;
 • zdržet se návštěvy lázně a užívat si horké koupele po dobu 14 dnů;
 • vyloučit rentgenové vyšetření do 14 dnů;
 • v předvečer analýzy dobře spát.

Pro sexuální poruchy je příprava na vyšetření individuálně projednána s lékařem.

Jak se připravit na návštěvu dermatologa?

 1. Neperte dva nebo tři dny, můžete pozorovat pouze místní hygienu.
 2. Po dobu dvou nebo tří dnů přestaňte používat masti a krémy;
 3. Vezměte s sebou všechny testy, které se vzdaly po dobu šesti měsíců (krev, výkaly, moč, biochemie krve, ultrazvuk).
 4. Nasaďte si snadno odnímatelné oblečení.
 5. Máte-li problémy s vlasy nebo pokožku hlavy, vzdejte se složitého účesu a laku na vlasy.
 6. Otřete lak na nehty.
 7. Nebuďte nervózní (nervozita může ovlivnit kůži).

Jak se připravit na recepci flebologa?

 1. Dejte si hlavu nebo zapište informace o chronických onemocněních, operacích, nesnášenlivosti k drogám atd.
 2. Podrobně formulujte charakter stížností, symptomů, trvání onemocnění.
 3. Dozvíte se o žilních problémech se svým příbuzným.
 4. Oblečte se správně, protože flebolog bude zkoumat vaše nohy, tříslo, pánev a břicho.

Jak se připravit na recepci u neurologa?

 1. Zvýrazněte hlavní věc, která vás trápí. Pokud něco bolí, pak musí lékař vědět: jak, jak špatně, kde a jak často to bolí, co provokuje, atd.
 2. Pokud jste periodicky rušeni záchvaty se ztrátou vědomí, bolestí nebo jinými stavy, lékařovi vám pomůže kalendář těchto záchvatů.
 3. Pokud si nepamatujete, co se s vámi během útoků stane, vezměte si s sebou lidi, kteří to viděli. Velmi užitečné video.
 4. Vezměte si sprchu, oblékněte si čerstvé oblečení.
 5. Zachytávání dokumentů (znalecké posudky, rentgenové snímky, výsledky testů atd.).
 6. Vezměte si krabičku s drogami, kterou užíváte.
 7. Připravte si otázky k lékaři.

Jak se připravit na ORL konzultaci?

 1. Dočasně přestat užívat léky, které mohou ovlivnit výsledky testu a možnost vyšetření.
 2. Přineste si ambulantní kartu, výpisy z anamnézy, která obsahuje informace o studiích (ultrazvuk, rentgen, atd.) A chirurgických zákrocích (pokud existují).
 3. Připravte si otázky, které chcete zeptat svého lékaře.

Naši lékaři jsou vždy připraveni přijímat vás, poslouchat všechny stížnosti a poskytovat nejkvalifikovanější pomoc - takže pokud je to možné, udělejte vše, co je v vašich silách, aby byl příjem informativní a aby byl co nejužitečnější.

Příprava na endokrinologické vyšetření

Tato nemoc se specializuje na: Diagnózu, endokrinologii.

1. Proč potřebuji vyšetření endokrinologem?

Vyšetření endokrinologem pomáhá pochopit, jak fungují endokrinní žlázy, jaké hormony jsou v těle produkovány a jak nadbytek nebo nedostatek některých hormonů ovlivňuje zdraví.

Hormonální pozadí ovlivňuje mnoho procesů v těle a je to často endokrinolog, který může najít příčinu různých problémů, jako je přibývání na váze, obecné onemocnění, bolesti hlavy, deprese, neplodnost u žen a pokles potence u mužů. Endokrinologie se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění štítné žlázy, cukrovky, onemocnění nadledvinek, endokrinních onemocnění reprodukčního systému a neuroendokrinních poruch.

2. Často předepsané zkoušky

Specifičností endokrinologického vyšetření je, že není možné provést přesnou diagnózu pouze na základě vyšetření. Pro stanovení hladiny hormonu v těle jsou potřeba speciální klinické testy. Proto je příprava na endokrinologické vyšetření především tím, že tyto testy musíte absolvovat. Nejčastěji jsou testy před návštěvou endokrinologa přiřazeny k těmto:

 • Krevní test na glukózu. Hormon, který reguluje krevní glukózu, je inzulín. Primární důležitost je krevní glukózový test pro diagnózu diabetu. Kromě toho může zvýšení hladiny glukózy v krvi indikovat pankreatitidu, cystickou fibrózu, onemocnění ledvin a jater, endokrinní poruchy a dokonce i infarkt myokardu. Oproti tomu nízká hladina glukózy je příznakem onemocnění pankreatu, některých onemocnění jater a také rakoviny žaludku a nadledvin.
 • Stanovení hladiny enzymu alaninaminotransferázy pomáhá identifikovat příznaky závažných onemocnění jater (hepatitida, cirhóza, rakovina, žloutenka, pankreatitida) a srdečního svalu (srdeční infarkt, myokarditida, srdeční selhání).
 • Krevní test AST umožňuje stanovit hladinu aspartátaminotransferázy v krvi, která také ovlivňuje stav buněk jater, srdce, ledvin, kostí kostry, nervových a jiných tkání.
 • Analýza krevního séra pro bilirubin (celkový, přímý, nepřímý bilirubin) se provádí k diagnostice patologických procesů v játrech a gastrointestinálním traktu. Abnormální bilirubin je běžným příznakem onemocnění jater.
 • K diagnostice onemocnění ledvin, žlučových cest, jater a kostní tkáně se provádí krevní test alkalické fosfatázy.
 • Gama-GT nebo gama-glutamyl-transpeptidáza, GGT, je enzym, jehož nejvyšší obsah se dosahuje v ledvinách, játrech a slinivce břišní. Zvýšení GGT zjištěné během biochemické analýzy krve je známkou onemocnění slinivky břišní (diabetes mellitus, pankreatitida, rakovina), hypertyreózy (hypertyreóza) a onemocnění jater.
 • Amyláza je enzym, který vzniká v pankreatu a podílí se na odbourávání sacharidů. Zvýšené hladiny amylázy mohou znamenat problémy s pankreatem (akutní a chronická pankreatitida, diabetes mellitus, cysta, nádor slinivky břišní), jakož i příznaky selhání ledvin. Nízký obsah amylázy může být s hepatitidou nebo pokud slinivka břišní nefunguje dostatečně dobře. Hladina amylázy se stanoví z testu krve nebo moči.
 • C-peptid je krevní protein, který je jakýmsi indikátorem zánětlivého procesu, který vznikl v důsledku infekce, viru, bakterie, různých parazitů nebo v důsledku poranění. U zdravého organismu nebo v případě remise chronického onemocnění není během analýzy prakticky detekován, takže jakékoliv zvýšení C-peptidu v krvi je alarmující známkou závažného infekčního onemocnění nebo nádoru (rakoviny, revmatismu, srdečního infarktu, tuberkulózy, meningitidy a některých dalších).
 • Inzulín je hormon, který vzniká ve slinivce břišní. Je to on, kdo reguluje hladinu cukru v krvi. Krevní test na inzulín je hlavní metodou diagnózy diabetu.
 • Krevní test na obsah glykovaného hemoglobinu (proteinu, který se podílí na transportu kyslíku a oxidu uhličitého v těle a na něj připojené glukózy) se používá v diagnóze diabetu mellitus (onemocnění je indikováno přebytkem normy).
 • Profil lipidů (LDL, VLDL, HDL, triglyceridy, aterogenní index) je specifický krevní test, jehož cílem je stanovení hladiny tuků a lipoproteinů (sloučenin, které nesou tuky) v krvi. Tato analýza je důležitá pro stanovení náchylnosti k ateroskleróze a vaskulárním onemocněním, mrtvici a infarktu myokardu.
 • TSH, neboli hormon stimulující štítnou žlázu, je v těle produkován hypofýzou a souvisí s hladinou hormonů štítné žlázy (stimuluje nebo potlačuje jejich produkci). Zvýšené hladiny TSH jsou známkou nedostatečné funkce nadledvin, neoplastických procesů v těle, somatických problémů a dalších onemocnění.

3. Co stojí za to si pamatovat?

Samozřejmě byste neměli okamžitě absolvovat všechny testy. Potřeba specifické studie určí endokrinologa během předběžné konzultace. Lékař zjistí příznaky nemoci, provede všeobecné vyšetření a předepíše testy, které jsou nezbytné k provedení přesné diagnózy.

Je důležité vědět, že hladiny různých hormonů, enzymů a dalších látek v těle se mohou během dne měnit a závisí na mnoha faktorech. Proto se doporučuje, aby byl endokrinolog vyšetřen před vyšetřením ráno a nalačno. Pár dní před tím, než stojí za to se zdržet kouření a alkoholu.

kampaň pro endokrinologa, co je nezbytné?

Deník irkisel:

Po mé první cestě do endokrinologa o váze jsem vyšel s rolí testů:
1. Uzi štítná žláza
2. Hormony štítné žlázy
3. Hormony C-peptid, leptin, nějaký volný inzulín, kortizol a progesteron
4. Kardiogram
5. Jaterní testy
6. MRI tureckého sedla
7. Krevní test na cukr (i když jsem k ní přišel s vlastním, čerstvým výsledkem), ale znovu řekl.
a 8. OAM

Obecně jsem udělal všechno kromě tureckého sedla a těch hormonů, které jsou v sekci 3, protože v té době jsem měl dysfunkční děložní krvácení, šel jsem k gynekologovi a nemám čas projít hormony a říkala, že v mé situaci teď je zbytečné je předávat. Tady je.
Obecně platí, že pro zbytek jsem měl všechno v normálním rozsahu a endokrinolog mě spojil s gynekologem.

Jak je recepce u endokrinologa

Endokrinolog specialista zabývající se diagnostikou, terapií a prevencí onemocnění endokrinního systému. Léčí nemoci, jako je diabetes, selhání ledvin, endemická struma a další.

Jaké příznaky by měl navštívit endokrinolog?

Stojí za to se obrátit na endokrinologa, pokud jsou pozorovány následující příznaky:

 • násilná žízeň, kterou nelze uhasit, časté močení;
 • ospalost, svalová slabost;
 • chronická únava, letargie;
 • bolest v kloubech nohou;
 • přírůstek hmotnosti bez zjevného důvodu;
 • potíže s dýcháním a polykání jídla;
 • neplodnost neznámého původu;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • menstruační porucha;
 • výkyvy nálady;
 • třes končetin;
 • problémy s nehty a vlasy;
 • nesnášenlivost vůči teplu nebo chladu;
 • zvýšené pocení.

Každý z těchto příznaků se může stát příznakem nebezpečné nemoci, která vyžaduje okamžitou léčbu.

Dokonce i bez klinických projevů se doporučuje jednou ročně navštívit endokrinologa. Setkání s dobrým odborníkem je velmi výhodné na https://medbox24.ru/.

Jak je první schůzka s endokrinologem?

Primární recepce probíhá přibližně takto. Lékař sbírá celou historii, naslouchá pacientovým stížnostem. Pak lékař vyšetřuje pacienta, cítí lymfatické uzliny, štítnou žlázu. Může zjistit, zda nejsou zvětšeny, detekovat nádory ve štítné žláze.

Na recepci se měří tlak a puls, protože hypertenze nebo hypotenze mohou být příznaky různých onemocnění endokrinního systému.

Lékař předepíše nezbytné testy, mezi nimi může být:

 • obecná analýza krve a moči;
 • krevní biochemie;
 • krevní cukr a hormony;
 • Ultrazvuk vnitřních orgánů a další.

Může to být předepsané léky. Pro objasnění diagnózy a úpravu léčebného režimu je nutná druhá konzultace s endokrinologem.

Vlastnosti sekundárního konzultačního endokrinologa

Je nutné se dostavit k sekundární konzultaci s výsledky testů přiřazených k předchozímu přijetí, protože pomohou při správné diagnóze. Také při opakovaném vyšetření se lékař zeptá na zdravotní stav pacienta, na změny, které s ním nastaly po úvodní konzultaci. Je možné, že konečná diagnóza bude provedena na sekundárním vstupu a možná budou provedeny další testy. V případě potřeby se upraví léčebný režim.

Jak projít kontrolou endokrinologa u těhotných žen?

Mezi odborníky, které by těhotná žena měla navštívit, patří endokrinologové. Na recepci se lékař zeptá ženy na její zdraví, sbírá anamnézu, pohmatuje štítnou žlázu, předepisuje standardní testy, jejichž výsledek určuje, zda existují nějaké patologie, dává předpovědi o zdraví dítěte.

Při identifikaci zdravotních problémů předepsal medikační terapii. Nebojte se, že léky budou mít negativní vliv na plod, protože mnoho z nich neproniká placentou.

Pokud žena trpí endokrinními chorobami, měla by navštívit plánovací fázi těhotenství. Specialista nejenže poradí, jak si žena může udržet své zdraví, ale také způsob, jak porodit zdravé dítě.

Jaké testy předepisuje endokrinolog - připravte se na hormony a řadu dalších testů

Někdy zdraví vyžaduje okamžitou výzvu pro odborníky. A pak musíte podstoupit četné testy, externí vyšetření a dokonce i konzultace s jinými lékaři. To vše vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Výsledkem je stanovení diagnózy a způsobu léčby. Dnes budeme hovořit o tom, jaké testy jsou předepsány endokrinologem, protože musíte jít k lékaři s příslušnými výsledky kontrol.

Proto terapeut často určuje hlavní rozsah testování před konzultací s odborníkem. Samozřejmě, že pacient má takové otázky - jaké testy endokrinolog určí? Zdálo by se, že všechno již bylo předáno, ale odborník opět posílá na dárcovství krve. A to je správné rozhodnutí, protože lékař se rozhodl identifikovat porušení v hormonálním prostředí.

Primární příjem endokrinologa

Věřte mi, že online konzultace nejsou úplnou náhradou za skutečnou inspekci. V každém případě však lékař určí rozsah stížností, anamnézu a inspekci. A teprve poté endokrinolog předepíše, které testy mají být provedeny.

Samozřejmě nemluvíme jen o instrumentálních studiích, ale také o laboratorních studiích.

Jinými slovy, člověk by neměl být překvapen, že specialista dává pokyny k ultrazvuku nebo rentgenovému záření.

Seznam musí být doplněn analýzou průtoku krve ze žíly a prstu, moči.

Testy na hormony - co to je?

Bohužel ani vysoce kvalifikovaný lékař nemůže okamžitě diagnostikovat. Proto je stanoven rozsah vyšetření, což umožňuje stanovit diagnostické pozadí a metody léčby onemocnění. Mimochodem, dávejte pozor na inovativní lék na léčbu diabetu 2. typu - Suganorm. Recenze odborníků o tom lze nalézt na odkazu (je zde také popis).

Vraťme se zpátky. Někdy standardní testovací sady nedávají přesnou odpověď. V takových případech endokrinolog předepisuje dárcovství krve pro hormony.

Tento typ testování je nezbytný, pokud se v rodě nachází tendence ke genetickým onemocněním. V takových případech není nutné se ptát, jaké testy jsou prováděny od endokrinologa. Koneckonců, všechny akce lékaře budou zaměřeny na stanovení stupně rozvoje diabetes mellitus, polycystických vaječníků a dalších onemocnění. Je důležité, aby odborník určil příčiny obezity nebo neplodnosti, jiné poruchy vyskytující se v těle.

Proto se nebojte, pokud jste posláni na všeobecný krevní test. Pro stanovení hormonálního pozadí je nutné od žíly projít. Samozřejmě není vždy možné zjistit, kde je lepší projít analýzou. Laboratoř se tímto problémem zpravidla zabývá. V základně kliniky jsou speciální místnosti, ve kterých jsou prováděny testy. Jaké testy endokrinolog předepisuje pro obezitu? - Pouze na recepci s odborníkem můžete zjistit odpověď na tuto otázku.

Přirozeně, nikdo nezakáže kontaktovat soukromou kliniku. Tady, bez doporučení lékaře, můžete být testováni na hormony štítné žlázy a hypofýzy. Výsledky mohou být také získány na stavu pankreatu.

Jak se testovat na hormony?

Stalo se tak, že endokrinolog předepisuje testy na hormony téměř v každém případě, ale ne vždy najde čas, aby hovořil o správné přípravě tohoto procesu. Ale to je nejdůležitější. Proto budeme hovořit o základních požadavcích na pacienta.

 • Na prázdném žaludku je nutný jakýkoliv hormonální test. Není dovoleno pít čistou vodu.
 • Den před provedením testů na hormony je přísně zakázáno přijímat alkoholické nápoje.
 • Nekuřte jen 24 hodin před odchodem do laboratoře.
 • Omezte fyzickou námahu a sex bez selhání.
 • Hypercooling nebo přehřátí bude mít negativní vliv na výsledky budoucích testů. Proto se snažte vyhnout soláriu, pláži, výletům na trh, saunám, rybaření.
 • Analýza se provádí ráno. Ve večerních hodinách by však mělo být dobré občerstvení. Mějte na paměti, že by mělo být 12 hodin po večeři. Krevní test na hormony štítné žlázy se užívá ráno. Omezení se týká nejen potravin, ale i nápojů, vody.
 • Během léčby předepsané léky a odvar. To je nutné předem informovat endokrinologa.

Vlastnosti testování hormonů

Není vždy možné určit, zda se pacient blížil k testování. První výsledky jsou proto často zpochybňovány lékařem. V takových chvílích je samozřejmě nutné předepsat léčbu. Jak správně testovat hormony?

Všimněte si, že na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Jaké testy má endokrinolog ve své kanceláři? Žádný, jste jen zadané pokyny. Pak v určitý den přijdete do laboratoře a projdete analýzou.

 • Pokud máte předepsané testy na pohlavní hormony u žen, pak je třeba mít na paměti, že tento typ testu se provádí pouze v určitých dnech. Hormon testosteron je považován za muže. Nicméně, gynekolog může předepsat stanovení jeho množství u ženy. Obvykle se uvádí, že 6... 7 dní po nástupu menstruace se objeví na odevzdání.
 • Jaké testy endokrinolog předepisuje během těhotenství? - Například musíte být testováni na hormony. Pro určení hladiny folikuly stimulujícího hormonu je důležité, aby se na recepci v laboratoři objevil 3... 8 nebo 19... 21 dní (i po zahájení menstruace).
 • Luteinizační hormon může být detekován 3... 8 a 19... 21 dnů menstruačního cyklu.
 • Endokrinolog často doporučuje odhalit hladinu progesteronu. Obvykle je nutné provést hormonální analýzu ve druhé polovině ženského cyklu. Pokud v menopauze dochází k porušování, snaží se endokrinolog vypočítat alespoň přibližné datum analýzy.
 • Estrogeny jsou pacientům málo známy. A když takové analýzy projdou endokrinologem, objeví se překvapení a zmatek. Bohužel jen málokdo slyšel o takovém hormonu. K provedení testu je však třeba provést test 3... 5 dní od začátku cyklu. Někdy však není jediný výsledek dostačující a poté je pro druhý rozbor předložen návrh na posouzení již 21 dní.
 • Muži také musí být testováni na pohlavní hormony. Nemají však žádná zvláštní omezení ve dnech. Proto je třeba při nejbližší příležitosti podstoupit barvení krve a určit typ onemocnění.
 • Jaké testy přiřazuje endokrinolog dítěti? - Někdy se lékař snaží určit hladinu hormonů štítné žlázy. Tato analýza se provádí nezávisle na hmotnosti a pohlaví.

Někdy není tak snadné vybrat si vhodného, ​​kompetentního lékaře. Soukromé a veřejné.

Pacienti často nevědí, který odborník potřebuje konzultovat.

Rytmus života v moderní společnosti nezanechává prostor pro nalezení kompetentního odborníka. A.

Kdy jít do endokrinologa?

Skutečnost, že nemoc je snadnější předcházet, než léčit, pravděpodobně slyšela téměř každý člověk. Pro většinu z nás však tato známá pravda zůstává něco jako aforismus, protože jen velmi málo lidí má sílu vážně se zabývat prevencí některých nemocí. A ještě méně těch, kteří nečekají na vznik zdravotních problémů a preventivní návštěvy lékařů. Mezitím se jedná o pravidelné lékařské vyšetření, tj. inspekce a zkoušky jsou již po celém světě uznávány jako nejlepší způsob, jak zabránit mnoha nebezpečným a vážným onemocněním.

Zkusme společně zjistit, jaké preventivní návštěvy u doktora mohou dát, a začít s endokrinologem.

Proč jít na specialistu?

Ve většině případů pacient přímo nekontaktuje endokrinologa, ale je předán praktickému lékaři ke konzultaci, pokud jakékoli stížnosti nebo výsledky průzkumu naznačují, že jedna z endokrinních žláz je poškozena. Nejčastější příčinou je podezření na diabetes mellitus typu 1 nebo 2, při kterém v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulínu stoupá hladina cukru v krvi, což vede k poškození nervů a krevních cév, jakož i nebezpečných změn v mnoha orgánech a tkáních.

Neméně častým důvodem návštěvy endokrinologa je obezita, protože Příčinou nadváhy může být nejen přejídání a nečinnost, ale i různé metabolické poruchy, které se nakonec rozvinou do metabolického syndromu. A to není jen kila, ale také vysoký krevní tlak, stejně jako poruchy metabolismu glukózy.

Problémy v rovnováze pohlavních hormonů obvykle řeší gynekologové a pouze v některých případech je nutná specializovanější konzultace. Ale onemocnění štítné žlázy (difuzní toxické struma, hypotyreóza), stejně jako poměrně vzácné, ale velmi závažné porušení hypofýzy a epifýzy, jistě povede pacienta k setkání s endokrinologem. Zjistí příčiny nadměrné nebo nedostatečné hladiny vápníku v krvi a zvolí optimální léčbu osteoporózy.

Návštěva endokrinologa: nouzové a plánované

Periodické návštěvy endokrinologa - pro profylaktické účely - jsou nezbytné pro osoby různého věku, včetně dětí v prvním roce života a starších osob. V jednom případě pomáhá určit, zda se tělo vyvíjí správně, a v druhé sledovat časové změny související s věkem a identifikovat všechny rizikové faktory pro rozvoj chronických endokrinních onemocnění existujících u pacienta. Nejjednodušší způsob, jak prezentovat potřebný rozvrh návštěv u endokrinologa (pro dospělého) ve formě stolku.

Prevence. Několik jednoduchých tipů

Kromě zkoumání a předepisování léčby již existujících onemocnění endokrinolog identifikuje pacienty, u kterých je vyšší riziko vzniku některých onemocnění. Obvykle je pro ně vybrán individuální preventivní program a jsou uvedena obecná doporučení o výživě, denním režimu atd. Ne každý endokrinní patologii lze těmito metodami samozřejmě zabránit, ale nejčastější problémy (například diabetes mellitus typu 2) jsou dokonale přístupné korekci bez léků.

Seznam obecných doporučení může být něco takového.

Diabetes typu 2:

 • měřené cvičení, jako je intenzivní chůze po dobu 30 minut, nejméně 5krát týdně;
 • kontrola tělesné hmotnosti (bez potravy nalačno a tvrdě);
 • častá štěpná jídla;
 • zvýšení množství rostlinné vlákniny ve stravě;
 • snížení množství tuku v potravinách na 1/3 denních kalorií;
 • snížení množství lehkých sacharidů (především cukru);
 • vyhýbání se alkoholu a nikotinu;
 • zvládání stresu (v případě potřeby užívání sedativ);
 • přísná kontrola krevního tlaku (stálé užívání antihypertenziv).

Nemoci štítné žlázy:

 • prevence rizikových faktorů - boj proti stresu, včasná léčba infekčních onemocnění;
 • povinné ukončení kouření;
 • stálé používání jodizované soli nebo (jak předepsal lékař) jodových přípravků;
 • u rizikových pacientů.

Obezita a metabolický syndrom:

 • postupné snižování kalorického příjmu;
 • Vedení potravinového deníku;
 • individuálně vybraná denní fyzická aktivita;
 • úbytek hmotnosti (o 5–10% ročně) - pod dohledem lékaře;
 • odvykání kouření;
 • neustálá kontrola krevního tlaku;
 • periodické (alespoň jednou ročně) měření hladiny cholesterolu a cukru v krvi.
 • konstantní dávkované fyzické zatížení;
 • vyhýbání se alkoholu a kouření;
 • omezení kávy a kofeinu v jakékoli formě;
 • denní spotřeba potravin bohatých na vápník (mléko a / nebo ryby);
 • užívání doplňků vápníku - jak předepsal lékař;
 • u žen starších 40 let preventivní dohled gynekologa.

Samozřejmě to v žádném případě neznamená, že by mohly být užitečné pravidelné návštěvy endokrinologa, ale všeobecným významem preventivních prohlídek je právě prevence možných zdravotních problémů nebo jejich řešení dříve, než se stanou vážným onemocněním.

Túra k endokrinologovi, co potřebujete vědět

Myslel jsem, že se to stane trochu jinak. Mimochodem, včera jsem ji měl znovu, napsala mi kurs Vitamin E + Selen, řekla. tak jsem za měsíc přišel k ní.

Ale nechápu, jak vše vizuálně definovat.

I já to není jasné. Pravda, nejsem lékař, ale pokud vím, podobný obraz může být se zvýšenou hladinou androgenů vylučovaných nadledvinkou. Podle mého názoru je stále divné, že endokrinolog nekontroluje krev na hormony.

I já to není jasné. Pravda, nejsem lékař, ale pokud vím, podobný obraz může být se zvýšenou hladinou androgenů vylučovaných nadledvinkou. Podle mého názoru je stále divné, že endokrinolog nekontroluje krev na hormony.

Tady jsem asi stejný. Pravdou je, že jsem to testoval na testosteron, než jsem s nimi udělal všechno, ale endokrinologovi jsem nic neřekl a ona se nezeptala

Testosteron je spojován s prací vaječníků a adrenální androgeny jsou jiné hormony, které působí jako testosteron. Chtěl bych všechno zkontrolovat. Možná byste se měli poradit s jiným odborníkem, jen pro případ.

Aktuálně prohlížíte toto fórum: žádné registrované uživatele a hosty: 4

Túra k endokrinologovi.

Buďte si jisti, že dnes jsem ještě sebejistější. A obecně mi v roce řekl, abych porodila, pojďme, možná dřív))))). Z duše jsem spadl rovný kámen. Velmi pozitivně mě naladil. Zítra, to je jen cesta přes gynekologa.

A kdo tě sledoval? Mám v ordinaci lékaře endokrinologa, který pracuje v PC

V PC Davydova jsem se podíval, a dnes byl Aristarkhova.

Mám elistratovou, pokud se nemýlím

Lékař mi dnes řekl, že v Protakolu by psali nutně, kdyby to bylo ve štítné žláze. Četl mé závěry, řekl žádný důvod. Pokud v tomto ohledu neuvádíte nic, pak v tom je důvod vryatli.

Děkuji, a hodně štěstí a vše nejlepší. Vydrž.

Odhoďte je. I když jsem včera já sám řval belugu až do 12 v noci, a ano, dnes ráno jsem viděl, že nová pila, a se slzami jsem šel k lékaři. Na manžela urazil. Nadával mi, že tu sedím na fóru. A já tady jen píšu a je to pro mě snazší. Nemůžete s ním hodně diskutovat. Nejlepší přítel, kterého jsem letos pohřbil. Samozřejmě jsou tu i přátelé, ale ani vy nemůžete nic říct. Zde ho urazil a znovu padl. Ráno jsem nechtěla jít k lékaři vůbec, ale lidé souhlasili, že nemohla jít. A od lékaře vyšel jiný člověk. Jak je to důležité, když je lékař kompetentní a vše vysvětluje.

Je skvělé, že máš dobrého specialistu! To je rarita.

Můj přítel byl jako sestra, rozuměli jsme si bez slov. Spálen z rakoviny na měsíc. Všichni byli šokováni. A psycholog v HRC mi okamžitě řekl o slzách, pokud chcete plakat, musíte plakat, bez ohledu na to, kdo říká. Jak moc potřebujete, neponechávejte si pro sebe. Ale tady mnozí opravdu chápou, necítí se sami ve svém zármutku. To vše je snadnější přežít.

Hrozné je to rakovina... Hodně strašných věcí, které bychom nikdy nemohli vědět! Co můžu říct, jsem stále v šoku z mé situace! Žila a nevěděla, že by to tak mohlo být, a ona nepoznala celý B... A teď, nechtěně, musíte na to přijít. Nechci hledat důvody. Tato hledání mě neustále vrátí do mého nejstrašnějšího dne v životě... Nemluvím o jiných možných důvodech! Mami, jsme chudé ženy. Ale společně jsme silní.

Ano, jen my se můžeme chápat a podporovat. Dnes byla gynekologka, také mi řekla, že by neměli čas na záchranu mého syna, i kdybych byl v nemocnici. Dospělí kvůli krevní sraženině nečekaně zemřou, to samé se stalo mému chlapci. Řekla, že to ještě nemají. Není žádný důvod pro krevní sraženinu. Vzala mé papíry manažerovi, ani nevěděla, co na to říct. Byli šokováni, chtěli odepsat infekci, ale nevyšlo to. Obecně, na 22. schůzce se poradili s lékaři z HRC, požádali o čísla 30. příchodu a je to výsledek. Obecně řečeno, řekli, že udělají všechno, aby příští těhotenství skončilo pozitivně, když jsem byl připraven.

Doufám, že už nikdy nebudeme v menšině.