Image

Co je to slinivka břišní, kde je, jak to bolí?

V tomto přehledném článku se podíváme na to, kde je slinivka břišní a jak to bolí, popíšeme hlavní onemocnění pankreatu, poskytneme doporučení týkající se použití léčivých přípravků a léčby slinivky břišní doma tradičními prostředky.

Slinivka břišní vykonává nejdůležitější funkce v lidském těle, úzce spolupracuje s trávicími orgány a sebemenší selhání v její práci bude mít za následek negativní změny v harmonickém procesu.

Lékaři ve starověkém Řecku považovali slinivku břišní za jeden z nejvýznamnějších orgánů nazývaných „slinivka břišní“, která se překládá jako „celé maso“. A skutečně, toto tělo plní nenahraditelné funkce, z nichž hlavní jsou: regulace energetického metabolismu a zajištění trávení. Trávení bílkovin, tuků a sacharidů ve střevě je způsobeno enzymy žlázy a jeho hormony působí jako regulátory hladin glukózy v krvi.

Kde je slinivka břišní

Slinivka břišní se nachází v břišní dutině (přibližně v úrovni prvního a druhého bederního obratle). Orgán se nachází za žaludkem a těsně vedle něj a dvanácterníku.

Pokud držíte projekci na straně břišní stěny, je její poloha asi 5-10 cm nad pupkem.

Hlava žlázy je obklopena dvanácterníkem, který jej obklopuje ve tvaru podkovy. Přes slinivky břišní-duodenální tepny poskytuje krevní zásobení slinivky břišní.

Jak zranění slinivky břišní?

Často se vyskytují onemocnění slinivky břišní, jako je pankreatitida, adenokarcinom, kameny v vylučovacích trubkách, nekróza a diabetes.

O pankreatitidě - zánět slinivky břišní a její poškození je indikováno následujícími příznaky:

 • bolest v oblasti pod žebry na levé straně;
 • slabost;
 • zvýšené pocení;
 • bušení srdce;
 • vysoká teplota;
 • nevolnost, zvracení;
 • žloutnutí kůže a očních proteinů;
 • průjem;
 • možné šokové podmínky.

Bolest při exacerbaci pankreatitidy se náhle objeví, má ostré šindele - šíří se po celé levé straně a může se šířit za zády. Antispasmodika nemohou zmírnit bolest, určitá redukce je možná v sedě a při naklonění mírně dopředu. Někdy se pacient cítí „vybuchnout“ zevnitř, fyzicky pociťuje zvýšení žlázy a tlaku v oblasti žeber, což zabraňuje správnému dýchání.

Se vzrůstající bolestí se reflex ránu stává silnějším. Před nástupem bolesti může předcházet záchvatům zvracení. Často se zvracení objevuje ráno buď jako reakce na příjem potravy, tj. V důsledku žaludečních křečí. Po zvracení, které má hořkou nebo kyselou chuť, na chvíli přijde úleva. Emetické nutkání může být jak systematické, tak i periodické.

V případě akutního záchvatu pankreatitidy byste měli okamžitě jít do nemocnice, kde lékaři předepíšou hospitalizaci. Aniž by přijala opatření, nemoc neprojde. Při dlouhodobém záchvatu zvracení se žaludek čistí sondou a podávají se speciální enzymy, aby se eliminovala agresivita slinivky břišní a žaludku.

Léčba slinivky břišní doma

Když je pankreatitida v exacerbačním stadiu, je zapotřebí plné hladovění po dobu 24-46 hodin. Během této doby se produkce pankreatické šťávy sníží na minimum a sníží se zátěž pankreatu. Několik dní před nástupem exacerbace člověk ztrácí chuť k jídlu. V této době je nutné pít nesycenou minerální vodu, šípkový odvar nebo roztok jedlé sody.

Příznaky akutní pankreatitidy zahrnují zvracení a bolesti břicha, které trvají několik dní. Stejné příznaky mohou signalizovat cholecystitidu, apendicitidu, střevní obstrukci nebo žaludeční vřed. K určení správné diagnózy je nutná okamžitá návštěva u lékaře. Akutní pankreatitida je léčena pouze ve stacionárních podmínkách.

Lidové léky

Účinnou a cenově dostupnou metodou léčby slinivky břišní doma je očistit orgán a jeho cévy dietou. V nemoce slinivky břišní, sladké potraviny jsou odstraněny od stravy (jediný med je povolen), mastný, smažený a kořeněná jídla, a alkohol. Je nutné vzdát se kouření. V potravinách musíte zavést omezení, nemůžete dovolit přejídání. Kaše jsou užitečné, zejména pohanky a ovesné vločky. Důležitý je také pitný režim. Voda musí být spotřebována hodně, můžete přidat nějaké čerstvě vymačkané citrónové šťávy do pitné vody.

Léčit bolesti pankreatu pomůže tyto lidové prostředky.

Jogurt komprimovat

Používá se k léčbě bolesti a zánětu při záchvatu pankreatitidy. Měkká tkáň je navlhčena v hlíně a na žaludek v žaludku umístěna obklad. Zbývá připevnit horní část plastového sáčku a zabalit vlněný šátek nebo šátek. Postup se provádí asi šest týdnů.

Směs citronu a česneku

Pro přípravu lidových prostředků budete potřebovat 1 kg citronů, které se používají s kůrou, 300 gramů česneku a stejné petrželky. Všechny přísady jsou mleté ​​v mlýnku na maso. Citrony jsou předběžně odstraněny. Směs se skladuje v chladničce ve skleněné nádobě a užívá se třikrát denně po dobu 1 lžičky. čtvrt hodiny před jídlem.

Pro zvýšení efektu je vhodné použít vhodnou infuzi. Připravte ho následujícím způsobem: vezměte ve stejném poměru borůvky, brusinky, jahodové listy, kukuřičné hedvábí, fazolové lusky. Jedna polévková lžíce výsledné kolekce se nalije do termosky s jednou sklenicí vroucí vody a infuzí přes noc. Sklenice infuze je rozdělena do tří částí a opilá česnekovou směsí. Ošetření se provádí po dobu tří měsíců.

Odvar mléka z petrželky

Dobře opláchněte 800 g petrželky, jemně nakrájejte a nalijte vařící mléko. Pro vaření vývar používat enamelware. Mléko musí zcela zakrýt zeleninu. Vývar slábne nad nízkým teplem, nemůžete dovolit vařící mléko. Tato částka postačuje pro daný den. Recepce se provádí každou 2 lžíce.

Zdravotnické potřeby

Pro léčbu onemocnění pankreatu se používají skupiny léčiv.

Používají se antispasmodická léčiva: "Drotaverin", "No-Shpa", "Baralgin", "Papaverin". V případě mírné bolesti pomůže Iburofen nebo Acetaminophen. Použití analgetik ("Aspirin" nebo "Paracetamol") a antihistaminik, jako je "Dimedrol", "Platifillin", "Atropin" je přípustné.

Pro snížení produkce enzymů jsou pacientům předepsány "Contrycal", "Aprotinin". Když akutní záchvat zmizí nebo chronická pankreatitida vyžaduje enzymatickou terapii, která pomůže normalizovat zažívací funkci. V tomto případě jmenujte: "Mezim", "Panzinorm", "Pancreatin", "Festal", "Creon". Jejich použití je kontraindikováno u alergií na vepřové bílkoviny, protože tato složka je základem. V dětství může taková reakce vyvolat střevní obstrukci, pak dojde k záchraně rostlinného původu: Somilaz, Unienzyme, Somilaz, které jsou založeny na papainové nebo rýžové houbě.

Užívání enzymů dochází po jídle. Lékař předepsal požadovanou dávku individuálně. V některých případech, po průběhu léčby, je předepsána udržovací léčba, která může být nezbytná po celý život. V případě porušení exokrinní funkce se používají léky regulující hladinu cukru v krvi - inzulínové přípravky.

Při onemocněních slinivky břišní se člověk nemůže uchýlit k vlastní léčbě, která může vyvolat takové choroby, jako je diabetes mellitus, nekróza a krevní infekce.

Pro zmírnění bolesti a prevenci podráždění se používají léčivé přípravky ve formě gelů nebo suspenzí. Jejich úkolem je neutralizovat kyselinu chlorovodíkovou ("Phosphalugel", "Almagel") nebo snížit její produkci ("Omez", "Proceptin", "Contralok", "Omeprazol", "Otsid", "Gastrozol").

Velikost slinivky břišní

Slinivka břišní mezi orgány produkujícími enzymy je druhá po velikosti jater. Již od pátého týdne těhotenství začíná jeho formace. Neonatální žláza je 5 cm, do roku dosahuje 7 cm a u 10letého dítěte je to asi 15 cm, konečné rozměry pankreatu tvoří šestnáct let.

Nejširší část pankreatu dospělého je hlava: na šířku dosahuje 5 cm, tloušťka je v rozmezí 1,5-3 cm, tělo je nejdelší část těla, která je široká 1,7-2,5 cm. - Až 3,5 cm a šířka - asi 1,5 cm.

Pro identifikaci patologií v medicíně se používá ultrazvuk, jehož výsledkem je stanovení tvaru a velikosti orgánu, indikující jeho stav. Jiné výzkumné metody jsou obtížné, protože slinivka břišní se nachází poměrně hluboko.

Struktura zdravého těla je homogenní. Drobné změny ve velikosti hlavy, ocasu nebo těla lze považovat za normu v případě vynikajících výsledků biochemických krevních testů.

Funkce slinivky břišní v těle

Slinivka břišní se skládá ze dvou typů tkání, z nichž každá odpovídá za své specifické funkce: endokrinní a exokrinní.

Exokrinní funkce

Jednou z nejdůležitějších rolí pankreatu v těle je produkce pankreatické šťávy, která se skládá ze solí, vody, enzymů (proenzymů).

Mezi enzymy pankreatu patří:

 • Trypsin a chymotrypsin (pomocný trávicí protein);
 • Amyláza - štěpí sacharidy;
 • Lipase - dokončuje proces štěpení tuku, který byl pod vlivem žluči ze žlučníku.

Složení šťávy pankreatu jsou stopové prvky - soli kyselin, které poskytují alkalickou reakci. Neutralizuje kyselinu potravinářskou ze žaludku a pomáhá vstřebávat sacharidy.

Sekrece pankreatické šťávy přímo souvisí s příjmem potravy. To znamená, že konzumací různých potravin se vyrábějí šťávové enzymy různého složení a objemu.

Endokrinní funkce

Uvolňování hormonů do krve - glukagonu a inzulínu je sekreční funkcí pankreatu.

 • Inzulín reguluje metabolismus sacharidů a lipidů (tj. Tuků). Podporuje tok glukózy z krve do buněk a tkání těla. V důsledku toho dochází ke snížení hladiny cukru v krvi. Porušení produkce inzulínu vyvolává rozvoj diabetu.
 • Glukagon může být nazýván antagonistou inzulínu, protože je určen ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Alfa buňky, které produkují glukagon, pomáhají produkovat látku lipokain, která zabraňuje tukové degeneraci jater.
 • Jiné základní hormony v těle jsou také produkovány, například, ghrelin, který je zodpovědný za chuť k jídlu a stimuluje příjem potravy.

Mnohá ​​porušení pankreatu je snazší zabránit, než vyléčit. Vyhýbání se špatným návykům (pití a kouření) a zdravá výživa minimalizují riziko orgánových poruch.

Slinivka břišní

Velká žláza, která se nachází v břišní dutině za žaludkem, těsně vedle duodena. Je to hlavní trávicí žláza, která produkuje mnoho enzymů, které tráví bílkoviny, tuky a sacharidy. Mezi nimi je trypsin, chymotrypsin, pankreatická amyláza a další, zároveň je to vnitřní sekreční žláza, která produkuje inzulin a jeden z kontinuálních hormonů, glukagonu.

Slinivka břišní: struktura, funkce, nemoci, jejich diagnostika a léčba

Slinivka břišní (PJ) je orgánem trávicího systému, který okamžitě provádí jak endo-, tak exokrinní funkce. Jeho hlavním účelem je tedy vyrábět pankreatickou šťávu obsahující trávicí enzymy a produkci hlavních hormonů inzulínu a glukagonu, jakož i některých dalších, například ghrelinu, který je zodpovědný za chuť k jídlu a nutkavost k potravě. Pankreas je současně žlázou vnější a vnitřní sekrece a hraje důležitou roli nejen v procesu trávení, ale také v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin.

Poprvé se v Talmudu objevila zmínka o slinivce břišní, kde se zažívací orgán nazýval „prst Boží“. V jeho spisech, Aristotle zvažoval slinivku břišní jako orgán chránit velké krevní cévy, a tento pohled byl podporován, podivně dost, až do XVII století. Téměř před pěti sty lety italský přírodovědec Vesalius popsal žlázový orgán a přiřadil mu významnou roli v distribuci krevních cév. Dnes je slinivka břišní dostatečně studována, což umožňuje moderním lékařům přesně diagnostikovat a předepisovat účinnou léčbu.

Slinivky břišní u dospělých

Důležitou roli hrají slinivky břišní v těle dospělého. To se účastní nejen trávení, ale také produkuje hormony nezbytné pro podporu mnoha metabolických procesů. Glandulární orgán je poměrně citlivý, a proto jakékoli narušení jeho práce okamžitě ovlivňuje zdraví a pohodu člověka.

Hmotnost dospělé slinivky břišní se pohybuje v průměru mezi 70-80 g. Jeho délka však může být 15-22 cm.

Slinivka břišní u dětí

Přibližně 4-5 týdnů intrauterinního vývoje plodu se z mesenchymu a endodermu začíná tvořit lidská slinivka břišní. Je lokalizován v blízkosti místa, kde se budou v budoucnu vyvíjet játra. Mesenchyme je embryonální rudiment určený k vytvoření pojivové tkáně, kostry, krve a hladkého svalstva. Z ní se vytváří slinivková pojivová tkáň. Entoderm je vnější zárodečná vrstva používaná tělem k vytvoření kožního epitelu a nervového systému. Entodermální buňky se používají k tvorbě vylučovacích kanálků a oblastí pankreatu odpovědných za vylučovací funkci.

Za prvé, slinivka břišní je mírný výčnělek embryonálního střeva. Jak se plod rozvíjí, epiteliální buňky se dělí a tvoří hlavní části žlázového orgánu: hlavu, tělo a ocas. Endokrinní a exokrinní funkce pankreatu ji provádí již na konci prvního trimestru těhotenství. Současně se objeví acini (strukturně-funkční jednotky orgánu) a kanály. Buňky ostrůvků pankreatu jsou určeny přibližně v 9. týdnu těhotenství. Jejich tvorba pokračuje až do konce těhotenství.

Při narození dosahuje lidská slinivka břišní 3-5 cm a váží pouze 2-3 g. V těle novorozence je zažívací orgán vyšší než u dospělých, na úrovni hrudních obratlů XI-XII. Od chvíle, kdy se dítě narodí v těle, se slinivka břišní aktivně vyvíjí, což je asi dvojnásobek velikosti dítěte o 3-4 měsíce. Po třech letech je hmotnost těla přibližně 20 g, ve věku 10-12 let - 30 g. Slinivka břišní novorozence je poněkud mobilní, což je způsobeno nedostatkem pevné fixace orgánu na zadní stěně břicha. Pozice charakteristická pro tělo dospělého, slinivky břišní trvá přibližně 6 let.

Anatomické vlastnosti a fyziologie slinivky břišní

Dva největší orgány zodpovědné za syntézu vitálních enzymů jsou játra a slinivka břišní. Slinivka břišní je prodloužený orgán šedo-růžové barvy, lokalizovaný na zadní stěně peritoneum a mírně vstupující do levé hypochondrium. V jeho struktuře jsou tři části: hlava, tělo, ocas.

Velké velikosti a nepostradatelné pro normální fungování těla železa železa, a to jak externě, tak uvnitř funkce. Jeho exokrinní část má typické sekreční sekce a duktální část. Zde je produkce pankreatické šťávy, určená pro trávení potravin, rozpad bílkovin, tuků a sacharidů. Endokrinní část pankreatu se skládá z pankreatických ostrůvků, které jsou zodpovědné za syntézu hormonů a regulují metabolismus sacharidů a tuků v těle.

U dospělých má hlava slinivky břišní šířku 5 cm nebo více, tloušťka této části se pohybuje mezi 1,5-3 cm, šířka těla slinivky břišní je přibližně 1,75-2,5 cm, ocas orgánu může být dlouhý 3,5 metru. cm a na šířku - přibližně 1,5 cm, zvenčí je slinivka břišní pokryta tenkou kapslí pojivové tkáně.

Kde je žláza?

Aby bylo možné rozpoznat v čase známky porušování slinivky břišní, je nutné pochopit, kde a jak přesně se nachází v těle. Slinivka břišní je lokalizována na úrovni prvního druhého bederního obratle napříč. Ocas orgánu je zároveň mírně vyšší než jeho hlava. Jednoduše řečeno, tělo se nachází asi 5-10 cm od pupku nahoru. Hlava orgánu je přilehlá k dvanáctníku, který jej zakrývá ve tvaru podkovy. Slinivka břišní je zásobována krví pankreatickými duodenálními tepnami. Reverzní průtok krve se provádí prostřednictvím portální žíly.

Za pankreatem jsou lokalizovány páteře, dolní duté a levé renální žíly a aorty. Před ní je žaludek. Odpověď na otázku, kde se nachází slinivka břišní, stojí za zmínku, že povrch jejího těla je rozdělen na přední / zadní / dolní část:

 • přední část sousedí se zadní stěnou dalšího důležitého zažívacího orgánu, žaludku;
 • zpět - v kontaktu s páteří a abdominální aortou;
 • spodní povrch je umístěn pod kořenem příčné (druhé sekce) tlustého střeva.

Kromě toho, ve struktuře těla přidělit přední / horní / dolní okraj. Ocas délky žlázy dosahuje k bráně sleziny a je umístěn nahoru a doleva.

Funkce slinivky břišní

Jeden z nejdůležitějších orgánů gastrointestinálního traktu má smíšenou funkci. Na jedné straně je slinivka břišní exokrinní, na straně druhé nitroděložní žláza. Exokrinní (exokrinní) funkce spočívají ve vývoji trávicích enzymů (enzymů) a jejich uvolňování do dvanácterníku. Hlavním úkolem pankreatických enzymů je rozpad a vstřebávání sacharidů / proteinů / tuků. Jako vnější sekreční žláza syntetizuje slinivka břišní inzulín, glukagon a další vitální hormony.

Hormony pankreatu rozkládají mastné kyseliny nezbytné pro normální fungování ledvin, srdce a dalších svalů. Neméně významné jsou pankreatické hormony pro játra, které je využívají jako další energetický materiál.

Endo- a exokrinní funkce žlázového orgánu jsou na sobě nezávislé. Například u pacientů s diabetem nejsou u pacientů pozorovány poruchy trávení. Naopak, přenášené těžké zánětlivé procesy v tkáních orgánu ne vždy vyvolávají rozvoj přetrvávající hypoglykémie. Je však třeba poznamenat, že jakékoli patologické změny ve slinivce břišní nepříznivě ovlivňují výměnu sacharidů a tuků a energie.

Pankreatické enzymy

Produkce trávicí šťávy s enzymy je endokrinní funkcí pankreatu. Organické buňky syntetizují tzv. „Proenzymy“, které jsou až do určitého bodu neaktivní. Během dne produkují asi 0,5-1 litrů trávicí šťávy. Jeho uvolnění nastane, když jídlo vstoupí do žaludku. Současně se hormony vylučují do dvanácterníku, který aktivuje enzymy pankreatu mimo tkáně samotného orgánu. Aktivita produkce enzymů závisí na sekretinu a pankreozyminu, vylučovaném sliznicí tenkého střeva, když do něj žaludeční šťáva vstupuje. Hlavním dráždivým činidlem v tomto procesu je kyselina chlorovodíková obsažená v žaludeční šťávě.

Hlavní enzymy syntetizované pankreatem a zapojené do trávení jsou:

 • amyláza zodpovědná za rozpad sacharidů, které se do těla dostanou potravou;
 • lipáza určená pro trávení tuků po jejich zpracování žlučem;
 • trypsin a chymotrypsin, které štěpí protein, který prošel počátečními stádii trávení již v žaludku.

Stojí za zmínku, že enzym, jako je trypsin, je produkován pouze buňkami pankreatu. Současně se lipáza produkuje nejen pankreatem, ale také játry, plicemi a střevy. Syntéza amylázy částečně přebírá slinné žlázy. Lipasa je ve vodě rozpustný enzym určený k rozkladu neutrálních tuků. Tento enzym hraje důležitou roli při výměně energie, která je zodpovědná za transport polynenasycených mastných kyselin a absorpci některých vitamínů rozpustných v tucích.

"Spoušť" pro produkci enzymů je potrava vstupující do těla. Aktivace pankreatických enzymů, jak bylo zmíněno dříve, probíhá pod vlivem žluči.

Exokrinní funkce slinivky břišní: hormony a jejich úloha

Snížení / zvýšení hladiny cukru je hlavní funkcí inzulínu a glukagonu. Pro produkci inzulínu odpovídají β-buňkám tzv. Langerhansových ostrůvků, umístěných hlavně v ocasní části orgánu. Inzulín umožňuje pronikání glukózy do buněk, což přispívá k její absorpci a snížení množství cukru v krvi. Druhý hormon, glukagon, naopak zvyšuje cukr a eliminuje hypoglykémii. Je produkován a-buňkami, které také tvoří Langerhansovy ostrůvky. Je třeba poznamenat, že alfa buňky jsou zodpovědné nejen za syntézu glukagonu, ale také za produkci lipokainu - látky, která chrání játra před znovuzrozením tuků.

Kromě alfa a beta buněk se přibližně 1% Langerhansových ostrůvků skládá z delta buněk a 5% PP buněk. První z nich je zodpovědný za produkci ghrelinu - tzv. Chuťového hormonu. Posledně uvedené produkují pankreatický polypeptid sestávající z 36 různých aminokyselin a kontrolující sekreční funkci slinivky břišní. Tyto složité procesy naznačují, že játra a slinivka břišní, stejně jako řada dalších orgánů, jsou úzce spjaty a poruchy v práci slinivky břišní nepochybně způsobují problémy z jiných systémů.

Zvláštnosti syndromu bolesti

Důvodem pro naléhavou výzvu pro gastroenterologa jsou všechny druhy bolesti v slinivce břišní a dalších oblastech břicha, jejichž příčina nemůže člověk určit sám. Je to bolest, která působí jako primární znak různých nemocí, například pankreatitidy, kamenů v kanálcích, nekrózy tkání atd.

Zánět slinivky břišní (pankreatitida) je obvykle doprovázen bolestivými pocity v levé hypochondrium, doplněné rychlým srdečním tepem, nadměrným pocením, celkovou slabostí, průjmem a zvracením. S rozvojem akutního zánětlivého procesu se projevuje bolest pankreatu a může jít o pásový opar. Současně je nemožné zmírnit bolest pomocí antispasmodik. Mírné oslabení projevů pacienta napomáhá přijetí sedací polohy s nakloněním dopředu. Bolest pankreatu při akutním zánětu musí být odlišena od symptomů osteochondrózy, pyelonefritidy a pásového oparu:

 • osteochondróza bederní páteře je doprovázena bolestivými pocity, ke kterým dochází při palpaci postižené oblasti;
 • herpes zoster způsobený herpes virus také vypadá jako kožní vyrážka;
 • a útok pyelonefritidy může být stanoven lehkým poklepáním na záda v oblasti ledvin, kde bolestivé pocity zesílí.

Chronický zánět pankreatu se na rozdíl od akutního projevuje slabší bolestí. Zpravidla vznikají po požití potravy, která je v této nemoci zakázána. Bolest při chronické pankreatitidě se často stává pro pacienta obvyklou, což způsobuje pozdní návštěvu lékaře a aktivní progresi onemocnění.

Onemocnění pankreatu

Projevy různých onemocnění pankreatu jsou velmi podobné. Společnými příznaky patologických stavů zažívacího orgánu jsou zpravidla bolestivé pocity lokalizované v oblasti hypochondria pravé nebo levé nebo nesoucí pásový opar, stejně jako dyspeptické poruchy. Bolest v slinivce břišní může být lokalizována v epigastriu, hypoondrium vlevo, nebo může být obklíčena, dávat zadní a levou lopatku. Bolestivé projevy se liší v závislosti na typu onemocnění pankreatu u pacienta. Současně se bolest může projevit jako záchvat nebo může být trvalá, zhoršuje se po nadměrném jídle nebo požití mastných, smažených, pikantních jídel, sycených nápojů, alkoholu atd. Různá onemocnění slinivky břišní se také mohou projevit prudkým poklesem chuti k jídlu a úbytkem hmotnosti.

Rakovina pankreatu

Nádorové útvary v tkáních zažívacích orgánů zaujímají třetí místo z hlediska prevalence. Mezi muži patří rakovina pankreatu na čtvrtém místě v úmrtnosti, u žen - pátá. U mužů je toto onemocnění diagnostikováno 1,5krát častěji. A to se zpravidla děje v období 60-80 let.

Faktory, které vytvářejí příznivé podmínky pro rozvoj rakoviny pankreatu, jsou:

 • chronický zánět slinivky břišní;
 • zneužívání alkoholu a kouření;
 • diabetes;
 • nadměrná konzumace smažených a tukových potravin;
 • účinky na tělo exogenních karcinogenů;
 • alimentární ústavní obezita;
 • mutační změny v genu p53, onkogen K-ras.

Je pozoruhodné, že přibližně 95% pacientů s diagnózou adenokarcinomu pankreatu má mutaci v rodině genů K-ras, která kontroluje růst maligních buněk.

Nejčastěji je karcinom pankreatu lokalizován v hlavě zažívacího orgánu. Tato lokalizace je stanovena v asi 80% případů. Zřídka se nádory nacházejí v ocase a těle žlázy. Maligní léze všech tkání slinivky břišní (difuzní karcinom) a multicentrická lokalizace nádorů je ještě vzácnější diagnóza.

Ve většině případů slouží epitelové buňky vylučovacích kanálků trávicího orgánu jako materiál pro tvorbu nádorů karcinomu pankreatu. Také byly nalezeny maligní formy tvořené acinárovými buňkami a spinocelulárním karcinomem. Metastázy lze pozorovat v retroperitoneálních lymfatických uzlinách a lymfatických uzlinách hepatoduodenálního vazu. Cévními cévami se mohou metastázy rozšířit do kostní tkáně, jater, ledvin a nadledvinek, plic.

Jak přesně se projevují příznaky rakoviny pankreatu, závisí na tom, kde se nádor nachází a jakou má velikost.

 • V počátečním stádiu může být příznakem vývoje onemocnění celková slabost, únava, dyspeptické poruchy a znatelné abdominální nepohodlí.
 • Jak nemoc postupuje, pacienti si mohou všimnout tupé bolesti v epigastriu a v pravé hypochondriu. Někdy bolest může být pásový opar, který v zadní a dolní části zad.

Výše uvedené příznaky rakoviny slinivky nejsou specifické. Stejné příznaky lze pozorovat iu jiných onemocnění pankreatu, například pankreatitidy, vyskytujících se v akutní a chronické formě.

Pokud se u Vás objeví takové příznaky, měli byste se poradit s lékařem. Při určování rakoviny pankreatu je důležité rozlišovat diagnózu s onemocněními žlučových cest, benigními tumory a pankreatitidou.

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní - pankreatitida - onemocnění, které se vyskytuje s poškozením parenchymu a tkání obklopujících žlázový orgán. Spolu s akutní apendicitidou a cholecystitidou představuje pankreatitida tři nejoblíbenější onemocnění vyžadující urgentní chirurgický zákrok. Vzhledem k anatomickým vlastnostem slinivky břišní a důležitosti jimi vykonávaných funkcí představují komplikace vznikající na pozadí zánětlivého procesu zvláštní nebezpečí pro zdraví a život pacienta.

Neaktivní enzymy produkované slinivkou břišní, spolu s pankreatickou šťávou, jsou uvolňovány kanálem do střeva bezprostředně po jídle. Zánětlivý proces, který ovlivňuje tkáně žlázového orgánu, blokuje lumen pankreatického kanálu a podle toho ztrácí pankreas schopnost emitovat enzymy a aktivuje se přímo v něm. Enzymy pankreatu, určené pro trávení proteinů, tuků a sacharidů, začínají ničit buňky těla.

Akutní pankreatitida

Zánět, který se vyvíjí ve slinivce břišní a vyskytuje se v akutní formě, představuje zvláštní nebezpečí pro zdraví a život pacienta. Akutní pankreatitida je doprovázena nekrózou a krvácením. Rozvíjí se v důsledku předčasné aktivace enzymů, které začínají ničit buňky orgánu. Důvody, které takové porušení způsobují, mohou být:

 • konzumace velkého množství mastných, smažených, kořeněných jídel nebo alkoholu;
 • žlučové kamenné onemocnění, při kterém se může rozvinout obstrukce pankreatického kanálu;
 • metabolické a lékové léze;
 • selhání ledvin a infekční onemocnění, například hepatitida B;
 • poškození slinivky břišní v důsledku chirurgických operací.

První dvě příčiny akutního zánětlivého onemocnění slinivky břišní jsou nejčastější, zatímco zbytek je poměrně vzácný.

Běžnými klinickými projevy akutní pankreatitidy jsou bolest a dyspeptický syndrom, jakož i symptomy endo- a exokrinní insuficience. Bolest při akutním zánětu je lokalizována v horní části břicha, na levé a pravé straně. To může být obklíčení, dát v dolní části zad a levé dolní končetiny. Zvýšená bolest je pozorována po jídle. To je způsobeno tím, že s požitím potravy začíná slinivka břišní produkovat ještě více enzymů, které, když jsou v ní aktivovány, dále poškozují tkáně orgánu. Proto, když je útok akutní pankreatitidy nesmírně důležitý pro udržení míru, odmítnout přijmout jakékoli jídlo. Na místě, kde se nachází slinivka břišní, je také nutné umístit studenou ohřívací podložku nebo láhev vody. To pomůže trochu zpomalit zánětlivý proces. Ihned po nástupu příznaků akutního záchvatu pankreatitidy je třeba zavolat sanitku.

Známky dyspeptického syndromu znamenají nevolnost, opakované zvracení, které nepřinese úlevu a může zahrnovat žluč, stejně jako nadýmání.

Chronická pankreatitida

Podle statistik je přibližně 27,4-50 ze 100 000 lidí v Rusku diagnostikováno s chronickou pankreatitidou. U dětí je toto číslo nižší a činí 9–25 případů na 100 000 lidí. Ve vyspělých zemích dochází k „omlazení“ chronické pankreatitidy. Pokud dříve průměrný věk pacientů s touto diagnózou byl 50 let, dnes je to 39 let. Navíc u pacientů bylo o 30% více žen.

Při chronické pankreatitidě dochází k progresivnímu zánětlivému onemocnění slinivky břišní, ve které dochází k ireverzibilním destruktivním změnám v parenchymu, a tedy k trvalému narušení intra- a exokrinní funkce orgánu.

Špatné návyky jako kouření a zneužívání alkoholu jsou nejčastějšími příčinami chronického zánětu slinivky břišní. Existuje také úzká vazba mezi mechanismy rozvoje chronické pankreatitidy a patologickými procesy probíhajícími v žlučových cestách, žaludku a dvanáctníku. Neméně důležitými faktory vyvolávajícími rozvoj onemocnění pankreatu jsou:

 • nesprávná strava, přejídání;
 • nedostatek potřebného množství antioxidantů, bílkovin a vitamínů ve stravě;
 • nekontrolovaný příjem určitého léku;
 • chemické účinky na orgány trávicího systému;
 • genetické predispozice.

Klinický obraz onemocnění je v zásadě reprezentován syndromem bolesti a poruchami trávení. Každý syndrom může nastat jak nezávisle, tak v kombinaci s jiným. Bolest může být opakovaná nebo trvalá. Může být lokalizován v horní a střední části břicha nebo ve střední linii. Bolest se může vyzařovat dozadu a obepínat.

Bolest při chronické pankreatitidě je závažná a může přetrvávat po dlouhou dobu. Po jídle se zhoršuje asi za půl hodiny. Je však třeba poznamenat, že zvýšení bolesti po jídle není u všech pacientů pozorováno.

Zánětlivé onemocnění slinivky břišní, vyskytující se v chronické formě, může být doprovázeno řevem, nevolností a pálením žáhy spojeným s jídlem. Pacienti s chronickou pankreatitidou mohou mít také průjem, steatorrhea, nadýmání, ztrátu chuti k jídlu a hubnutí. Vývoj onemocnění lze rozdělit do dvou fází:

 • počáteční, trvající, zpravidla až 10 let a doprovázené střídáním období remise a exacerbací onemocnění;
 • exokrinní insuficience, která se vyvíjí v důsledku poškození tkáně pankreatu.

Stojí za zmínku, že v jakékoli fázi vývoje se mohou vyvinout komplikace pankreatické choroby.

Vrozené vady pankreatu

Anomálie ve vývoji pankreatu - fenomén není vzácný. Pokud existují dva možné scénáře. V první anomálii těla nezpůsobují žádné nepohodlí a nepoškozují zdraví. Detekujte je pouze při zkoumání slinivky břišní. Často se to stane, když pacient podstoupí vyšetření v přítomnosti stížností na jiné orgány trávicího systému a ne pouze. Ve druhé - anomálie vývoje slinivky břišní se mohou stát příčinou vzniku některých onemocnění v budoucnu.

Poměrně vzácnou anomálií je přídavná žláza, jinak označovaná jako aberantní. Materiálem pro jeho tvorbu jsou tkáně samotného trávicího orgánu. Doplňková žláza se zároveň vyvíjí v jiných orgánech, například v žaludku, dvanáctníku atd. Jeho rozměry mohou být 0,5–6 cm. potrubí. Mezi další anomálie vývoje pankreatu patří:

 • prstencovitá a dělená prostata;
 • zdvojení kanálů vylučování;
 • pomocná papila ve struktuře žlázového orgánu;
 • kongenitální hypoplazie.

Prstencová pankreas je také poměrně vzácný. S touto anomálií je spodní část dvanáctníku částečně nebo zcela v kontaktu s tkáněmi hlavy slinivky břišní. V tomto případě je duodenum zúžené, což vede k rozvoji částečné duodenální obstrukce, vyskytující se v chronické formě. Často je v procesu vyšetření nebo chirurgických zákroků stanovena prostatická prostata. Někdy po jídle pacienta s takovou anomálií dochází k zvracení, které může také produkovat žluč.

Patologii lze stanovit rentgenovým vyšetřením. Chirurgická léčba je indikována pro porušení odtoku žaludečního obsahu a klinických projevů, které způsobují značné nepohodlí nebo poškozují zdraví pacientů.

Difuzní změny pankreatu

Změny různých druhů slinivky břišní, určované ultrazvukem, jsou nejčastěji příznaky některých onemocnění. Takže:

 • když je detekován difúzní pokles hustoty tkání, je určen jejich edém, který může indikovat vývoj pankreatitidy;
 • difúzní změny, jejichž výskyt je způsoben náhradou zdravé tkáně slinivky tukové tkáně, lze pozorovat u starších pacientů nebo u lidí s diagnózou diabetes mellitus;
 • při stanovení fibrózy tkání slinivky břišní u pacienta, který byl vyšetřen, může diagnostikovat zánět zažívacího orgánu.

Mírné difúzní změny v pankreatu se mohou vyskytnout také v důsledku častého stresu, iracionální a nepravidelné výživy. K jejich odstranění může lékař doporučit, aby pacient odstranil faktory, které způsobují změny ve slinivce břišní od jeho života.

Výrazné difuzní změny v pankreatu mohou indikovat zánětlivé procesy v tkáních orgánu, které jsou zpravidla doprovázeny bolestivými pocity. Pro přesnou diagnózu je pacientovi předepsáno komplexní vyšetření. Příčinou výrazných změn v pankreatu je často pankreatitida. V tomto případě je pacientovi předepsán lék s protizánětlivými léky. K nápravě problému je někdy nutná operace.

Detekce chronických difuzních změn v pankreatu může indikovat vývoj fibrózy, pankreatitidy nebo lipomatózy. Fokální a dystrofické změny pankreatu jsou často známkou přítomnosti kamenů a cyst, vývoje nádorového procesu. Stanovení echografických a echoskopických difuzních změn pankreatu má v diagnóze velký význam:

 • po zjištění těchto změn a mírném zvýšení pankreatu lze předpokládat rozvoj akutní pankreatitidy;
 • snížená echogenita a normální velikost orgánů mohou indikovat přítomnost chronické pankreatitidy;
 • zvýšená echogenita a normální velikost slinivky břišní - známky lipomatózy;
 • Zvýšená echogenicita, snížení velikosti orgánu nebo zvýšení jeho hustoty naznačuje možný vývoj fibrózy.

V difúzních pečetích parenchymu, v závislosti na jejich umístění, může být pacient diagnostikován jako onemocnění pankreatu a onemocnění jiných orgánů, s nimiž parenchyma interaguje.

Současně lze pozorovat otok a nekrózu pankreatických tkání, jakož i zánětlivý proces.

Jak je diagnostikováno onemocnění slinivky břišní?

Návštěva lékaře, když se objeví příznaky jakýchkoli nesrovnalostí na části slinivky břišní, obvykle začíná průzkumem a vyšetřením pacienta. V tomto případě odborník v první řadě věnuje pozornost barvě kůže a sliznic a také určuje, jak a kde se projevují bolestivé pocity. Lokalizace bolestivých projevů závisí na tom, která část zažívacího orgánu je ovlivněna patologickými procesy:

 • bolest v pravém hypochondriu nad pupkem naznačuje, že patologický proces se vyvíjí v tkáních hlavy slinivky;
 • bolesti v hypochondriu nad pupkem na levé straně nám umožňují určit, že nemoc ovlivnila ocas trávicího orgánu;
 • Bolest nosu v horní části břicha je známkou léze patologického procesu hlavy, těla a ocasu orgánu okamžitě.

V diagnostice onemocnění pankreatu je důležité vyloučit porážku příčného tračníku. Provádí se diferenciální diagnostika palpační metodou. K tomu lékař pečlivě prozkoumá oblasti, kde se bolest projevuje v poloze vleže a vlevo. Pokud bolest klesá, když leží na boku, můžeme konstatovat, že patologický proces ovlivňoval slinivku břišní.

Laboratorní diagnostické metody

Hlavními analýzami pro podezření na onemocnění pankreatu jsou stanovení hladiny pankreatických enzymů v krevním séru. Pacienti dostávají také krevní test. Při lézích prostaty tato analýza ukazuje nárůst leukocytů. Navíc lze přidělit:

 • studium aktivity enzymů produkovaných játry;
 • stanovení hladiny bilirubinu, jehož zvýšení může znamenat rozvoj útoku pankreatitidy;
 • vyšetření moči pomocí testu PABA, který určuje přítomnost amylázy;
 • analýza výkalů pro obsah chymotrypsinu, trypsinu a tuků.

Chcete-li zjistit porušení metabolismu sacharidů umožňuje krevní test na cukr.

Instrumentální diagnostika

Instrumentální vyšetření v diagnostice onemocnění slinivky břišní je povinné. Ultrazvuk se nejčastěji používá ke stanovení struktury orgánů tkání, jasnosti jeho kontur, posouzení stavu vylučovacích kanálků a detekci žlučových kamenů. K určení velikosti orgánu lze navíc použít rentgen. Počítačová tomografie a zobrazování magnetickou rezonancí jsou přiřazovány individuálně. Tyto studie pomáhají objasnit diagnózu, stanovit vývoj nekrózy pankreatu a hromadění tekutin v dutině břišní.

Vyšetření slinivky břišní: ultrazvuk

Ultrazvuk trávicí soustavy je zpravidla předepsán pro:

 • prodloužené nebo často opakované bolestivé projevy v epigastriu;
 • bolest při palpaci epigastrické oblasti;
 • akutní nebo chronický zánět;
 • podezření na cysty, hematomy, abscesy nebo nádory;
 • změny v zadní stěně žaludku;
 • deformací duodenální smyčky.

Echografická studie umožňuje posoudit stav pankreatu v různých projekcích. Navíc ultrazvuk slinivky břišní poskytuje příležitost k posouzení dynamiky onemocnění. Stojí za zmínku, že díky speciální anatomické struktuře ultrazvukového orgánu slinivky břišní je to poměrně pracný proces.

Normální echostruktura slinivky břišní je podobná echostruktuře jater s malými ozvěnami rovnoměrně rozloženými po celé ploše orgánu. Stojí za zmínku, že změny v těle související s věkem zvyšují echostrukturu slinivky břišní. Změny v echostruktuře slinivky břišní, stanovené ultrazvukem, mohou indikovat vývoj různých patologických procesů. Například akutní pankreatitida může být diagnostikována se sníženou echostrukturou a orgánovým edémem. Zvýšená echostruktura a heterogenita ukazují chronický zánět nebo rakovinu orgánu.

Normální indikátory při vyšetření potrubí by neměly překročit značku 1,5-2 mm. Expanzi potrubí na 2,5-5 mm lze pozorovat v zánětlivém procesu v chronické formě.

Počítačová tomografie

Pro co nejpřesnější posouzení struktury pankreatu je použita počítačová tomografie. Při provádění takové studie leží pacient na stole, který je připojen ke speciálnímu skeneru. Ta je upravena v závislosti na tom, který subjekt podléhá kontrole. CT skener nasměruje rentgenové paprsky do oblasti, kde se nachází slinivka břišní. Výsledný obraz se zobrazí na obrazovce počítače.

Pokud existuje podezření na přítomnost nádorů ve tkáních slinivky břišní, při provádění výpočetní tomografie se používá kontrastní inkoust, užívaný perorálně nebo podávaný intravenózně. Vedení CT je důležité pro stanovení maligních nádorů nebo zánětu pankreatické tkáně.

Zobrazování magnetickou rezonancí

MRI je jedním z nejúčinnějších diagnostických opatření pro detekci onemocnění pankreatu. Zobrazování magnetickou rezonancí se používá hlavně k určení nádorů, stanovení jejich velikosti, lokalizace a dalších charakteristik důležitých pro léčbu. Studium tohoto orgánu trvá 10 až 30 minut. Aby se získal podrobnější obraz v přítomnosti komplexních patologií v procesu MRI, může být dále použito kontrastní činidlo.

Léčba pankreatických onemocnění

Nemoci pankreatu, bez ohledu na stupeň složitosti, vyžadují včasné zahájení léčby. To může být dieta, stejně jako medikační terapie nebo léčba přes chirurgický zákrok. Například záchvat akutní pankreatitidy vyžaduje urgentní hospitalizaci a chronická pankreatitida v remisi zahrnuje léčbu doplňkem stravy doma.

Léčba léky

Pro léčbu některých onemocnění slinivky břišní po podrobném vyšetření může být pacient předepsán:

 • přípravy antispasmodického působení, například Baralgin, Papaverin a No-Spa;
 • Ibuprofen a Acetaminophen, aktuální pro mírně bolestivé projevy;
 • analgetika, například Paracetamol nebo Aspirin;
 • antihistaminika a anticholinergní léčiva (difenhydramin, atropin atd.);
 • antacidní suspenze a gely pro zmírnění bolesti, odstranění podráždění a poškození žaludeční sliznice;
 • enzymové přípravky, které snižují tvorbu pankreatických enzymů (Kontrykal, Aprotinin);
 • enzymové přípravky pro zlepšení trávení, například pankreatin, svátek, panzinorm atd.

Co se týče posledního bodu, stojí za zmínku, že tyto přípravky jsou vyrobeny na bázi prasečího proteinu, který může u některých pacientů vyvolat alergické reakce. Aby se v tomto případě zabránilo komplikacím, předepisují se rostlinné přípravky, mezi něž patří rýžová houba nebo papain. Pro udržení normální funkce slinivky břišní, léky s pilokarpinem, morfinem, vitaminem A, síranem hořečnatým atd. Mohou být předepsány.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba slinivky břišní je komplexní proces, který vyžaduje vysokou úroveň dovednosti lékařů. Glandulární orgán je obklopen mnoha krevními cévami a vylučovacími kanály, zatímco objem pojivové tkáně je minimální. Chirurgická taktika závisí na typu onemocnění a na tom, jaká opatření jsou potřebná pro jeho léčbu. Například, pokud je to nutné, částečné a úplné odstranění chirurgické léčby slinivky břišní se provádí přes horní příčný řez břišní dutiny. Může být také použita invertovaná incize ve tvaru T nebo laparotomie horní medián.

Léčba píštělí: chirurgie

Fistula - vzdělávání, které se objevuje v místě roztržených cyst, poranění, oblastí, kde byla provedena biopsie před nebo před operací. Pro přístup k orgánu se provádí podélná nebo příčná laparotomie. Je důležité, aby střed řezu spadl do polohy píštěle. Fistula je vyříznuta na základně. Současně není narušena píšťalka. S lokalizací píštěle v oblasti těla nebo ocasu těla, když je odstraněna, je také vyříznuta část samotného pankreatu.

Chirurgický zákrok při akutní pankreatitidě

S útokem akutní pankreatitidy je rozhodující první den po jeho nástupu. Pokud během této doby pacient neprokáže pozitivní trend v aplikované léčbě, může se lékař rozhodnout provést operaci. V případě potřeby lze další diagnostiku provést diagnostickou laparoskopií. Podle jeho výsledků lze léčbu upravit:

 • když je detekován orgánový edém, operace je zpožděna nebo úplně zrušena;
 • v přítomnosti hemoragických oblastí a oblastí mrtvé tkáně bude nejvhodnější radikální nekrektomie.

Pokud nekróza postihuje tkáně celého glandulárního orgánu, provede se celková pankreatektomie.

Chirurgická léčba cyst

Akutní pankreatitida a poranění pankreatu mohou způsobit cysty v jejích tkáních. Benigní neoplazmy obsahují tekutinu a kousky mrtvé tkáně. Cysty mohou být lokalizovány v různých částech zažívacího orgánu a dosahují poměrně velkých velikostí. Malé cysty jsou odstraněny radikální excizí. Velké cysty vyžadují uložení anastomózy. Tento chirurgický zákrok zahrnuje komunikaci smyčky střeva a cysty za účelem jejího vyprázdnění.

Částečné a úplné odstranění

Úplné nebo částečné odstranění zažívacího orgánu se provádí s rozsáhlým poškozením jeho tkání. K tomu lze použít levostrannou hemipancreatektomii nebo totální pankreatektomii. První typ operace zahrnuje odstranění těla nebo ocasu orgánu. Po takové operaci neexistuje riziko vzniku diabetu. Druhý typ operace zahrnuje úplné odstranění orgánu. Po operaci, vzhledem k absenci hlavního zdroje hormonu inzulínu, se vyvíjí diabetes mellitus.

Prevence onemocnění slinivky břišní

Prevence onemocnění slinivky břišní na prvním místě je vyloučení z jejich rizikových faktorů pro jejich rozvoj. Mezi hlavní preventivní opatření tedy patří odmítání špatných návyků (kouření, pití alkoholu), přizpůsobení stravy a první projevy problémů s pankreatem - dieta. Samozřejmě je důležité konzultovat lékaře s gastroenterologem, jakmile se objeví první známky poruch na straně trávicího systému.

Zdraví pankreatu a dieta

Pro všechny patologické procesy, ve kterých zůstává slinivka břišní, je nutným předpokladem účinné léčby dieta. Dodržování speciální stravy je navíc vynikajícím preventivním opatřením, které významně snižuje riziko vzniku onemocnění orgánů trávicího ústrojí. To je dáno tím, že množství pankreatických enzymů vylučovaných slinivkou břišní závisí na typu jídla, které je konzumováno v jednom jídle. Odborníci doporučují samostatnou výživu, která umožňuje snížit zatížení trávicího traktu. Pokud jsou v orgánu, jako je slinivka břišní, zjištěna porušení, dieta také znamená úplné odstranění přejídání. Mezi zakázané produkty, které stojí za zmínku:

 • tukové a kořeněné potraviny;
 • pokrmy připravené smažením;
 • alkoholické nápoje;
 • klobásy a polotovary;
 • silný čaj a černá káva;
 • kyselé šťávy, zákusky a jiné pečivo pro těžké trávení.

Dietní podmínky pro onemocnění slinivky břišní je povoleno používat:

 • slabý čaj, případně s přidáním citronu, malého množství cukru nebo náhražek cukru, mléka;
 • bujóny z bujónu, ovocné a bobulové šťávy, ředěné vodou a neobsahující cukr;
 • fermentované mléčné nápoje (jogurt, kefír), nízkotučný tvaroh, mléko, pudinky atd.;
 • zeleninové polévky, nejlépe kaše s přídavkem malého množství másla nebo kyselé smetany s nízkým obsahem tuku;
 • sušený pšeničný chléb, připravený za použití mouky první a druhé jakosti, sušenek, nesladkých sušenek;
 • libové maso (telecí, krůtí, králičí, kuřecí);
 • chudé ryby;
 • strouhaná pohanka, krupice, rýže, ovesné vločky;
 • proteinové omelety s minimálním obsahem žloutku;
 • zelenina obsahující škrob, květák, mrkev, cuketa, řepa, dýně, zelený hrášek;
 • nekvasené bobule a ovoce, s výhodou mletá cukr, pečená jablka;
 • pyré ovocné kompoty, želé, pěny.

Všechna jídla musí být dušená nebo vařená. Nádoby můžete naplnit máslem (maximálně 30 g denně) a rafinovaným rostlinným olejem (maximálně 10-15 g).