Image

Polyp pankreatu

Pankreatický polyp je benigní růst, který není náchylný k rychlému růstu. Aby nedošlo k zavádějícím čtenářům, stojí za to učinit výhradu, že růsty polypů v tomto orgánu trávicího systému v zásadě nemohou vzniknout. To vyplývá ze skutečnosti, že ve slinivce břišní nejsou žádné velké dutiny a také sliznice, ze kterých by polyp mohl růst. Může se tvořit pouze v orgánovém kanálu, ale je téměř nemožné jej identifikovat, kromě toho takový nádor nedává žádné příznaky. Nejčastěji se pod výrazem „pankreatický polyp“ rozumí cysta, hemangiom, fibrom, lipom, leiomyom, neurom nebo schwannom.

Obecně je benigní nádor extrémně vzácný v pankreatu. Podle statistik jsou tyto tumory diagnostikovány u více než 3 lidí z milionu.

Příznaky polypu pankreatu

Zpravidla všechny benigní hormonální tumory orgánu, s výjimkou cystických útvarů, nedávají žádné příznaky.

Vykazují se pouze tehdy, když dosahují impozantní velikosti:

Kvůli tlaku na sousední orgány může člověk pociťovat bolestivé pocity. Povaha jejich konstantní, bolestivé, někdy jsou schopni se zvětšit se změnou polohy těla;

V závislosti na tom, kde nádor vznikl, bude umístění bolestivých pocitů různé. Pokud je nádor v těle orgánu, pak horní břicho bolí, pokud je v jeho hlavě - nepohodlí je lokalizováno v epigastriu, pokud je v ocase - levé hypochondrium bolí;

Když nastane tlak na střevo, může dojít k jeho obstrukci.

Ty tumory, které produkují hormony, mohou mít radikálnější účinek na tělo.

Vše záleží na tom, jaký typ hormonu nádor produkuje:

Pokud dojde k nadměrnému vylučování inzulínu, pak pacient pociťuje neustálou slabost, trpí nadměrným pocením. Takoví pacienti jsou často podrážděni, mají záchvaty tachykardie a závratě;

Pokud nádor produkuje gastrin, dochází k tvorbě mnoha vředů v žaludku a střevech. Pacient trpí nepohodlí v epigastrické oblasti. Bolest může být velmi intenzivní. Kromě toho, že je pálení žáhy, řití kyselý obsah, střevní motilita je narušena. To způsobuje narušení trávicího procesu a průjem;

Při nadměrné produkci glukagonu začíná pacient rychle zhubnout, má známky anémie. Povrch jazyka se stává šarlatový a hladký. Na těle se objeví vyrážka na typu erythema migrans. Častěji je lokalizován v slabinách a bocích. Ovlivněny jsou sliznice. Téměř všichni pacienti mají stomatitidu nebo zánět dásní, ženy mají vaginitidu. Diabetes mellitus je dalším příznakem nádoru produkujícího glukagon.

Pokud jde o cysty pankreatu, může se projevit následujícím způsobem:

Pocit bolesti, lokalizovaný v horní části břicha;

Zvýšená únava a slabost;

Horečka, která není spojena s infekčními chorobami;

Všechny tyto příznaky se objevují, když vzdělání dosáhne impozantní velikosti. Pokud je cysta malá, může být detekována pouze náhodně, během rutinního ultrazvukového vyšetření.

Příčiny pankreatických polypů

Existují určité faktory, které mohou ovlivnit růst a vývoj nádorů:

Genetická predispozice k procesu degenerace neoplastické tkáně;

Ubytování v oblastech s nepříznivými environmentálními podmínkami;

Dodržování špatných návyků, zejména kouření a zneužívání alkoholu;

Zánětlivé procesy probíhající v těle. Nejčastěji se nádory vyvíjejí na pozadí chronické pankreatitidy;

Nesprávná výživa. Pokud je v nabídce dominují tučné potraviny, je zde nedostatek vlákniny, vitamínů a stopových prvků, což může vést k tvorbě benigních pankreatických formací. Nepravidelné stravování a přejídání jsou provokativní faktory;

Výskyt nádoru může vyvolat výsledná poranění orgánu, jakož i vnitřní krvácení v důsledku různých onemocnění.

Diagnóza polypu pankreatu

Pro identifikaci nádoru bude vyžadován průchod ultrazvukem. Směr je pacientovi podáván gastroenterologem. Nevýhodou této diagnostické metody je, že neumožňuje vizualizovat malé hormony produkující hormony. Proto pokud máte podezření na podobný novotvar pankreatu, doporučuje se podstoupit MRI a CT. To umožní podrobnější vyšetření orgánu.

Navíc může být provedena scintigrafie a angiografie. Tyto metody jsou vhodné v případech podezření na izomomy, gastrinomy a hemangiomy. Aby se vyloučila přítomnost atypických buněk, je nezbytné provést biopsii s následným studiem získaného materiálu.

Z laboratorních diagnostických metod je proveden biochemický krevní test a také definice specifických nádorových markerů, jejichž úroveň by normálně neměla být zvýšena.

Léčba pankreatických polypů

Zbavit se benigních nádorů pankreatu pomocí konzervativních metod nebude úspěšný. Pacient bude muset podstoupit chirurgickou léčbu.

Typ operace může být následující:

Enucleation Tento postup umožňuje uložit pacienta z útvarů umístěných na povrchu orgánu. Jejich velikost by však neměla překročit 20 mm a nemělo by dojít k sebemenšímu riziku jejich malignity. Aby se zabránilo krvácení, aplikuje se elektrokoagulace a lůžko existujícího tumoru musí být pečlivě sešito. Tento způsob léčby vám umožní udržet fungování těla;

Resekce Tento způsob chirurgického zákroku zahrnuje odstranění určité části těla spolu s existujícím novotvarem. Podobná operace se provádí u velkých nádorů, stejně jako u jejich malignity. Samostatnou resekci ocasu nebo hlavy žlázy nebo pankreatoduodenální resekci, pokud má být část dvanáctníku odstraněna, lze provést odděleně;

Endovaskulární embolizace tepen. Podstata postupu je omezena na skutečnost, že se krevní cévy, které živí existující novotvar, překrývají. V důsledku toho je nádorová tkáň usmrcena. Jako embolizační materiál se použije hydrogel nebo okluder. Jedná se o velmi účinnou a málo účinnou metodu zpracování.

V případě, že se u pacienta zjistí více benigních lézí a resekce není možná, je pacientovi předepsána symptomatická léčba. Bude záviset na tom, který hormon je produkován nádorem. Nejčastěji jsou vyžadovány léky, které snižují hladinu cukru v krvi. V tomto případě není možné bez podpůrné stravy.

Za zmínku stojí nutriční terapie odděleně, jak bude nutné po operaci. Dodržovat přísnou dietu bude mít poměrně dlouhou dobu a někdy i po celý život.

Obecné zásady výživy:

Je nutné konzumovat potraviny v malých porcích, ne méně než 5krát denně. Je důležité dodržovat dietu a snažit se mít snídani, oběd a večeři současně. Zabrání se tak zbytečnému namáhání těla, protože ho připraví na příští jídlo předem;

Pacient musí opustit smažené a pečené pokrmy. Možné metody vaření jsou vaření, dusení nebo napařování;

Poprvé po operaci je jídlo mleté ​​nebo měkké do sliznice;

Je nutné upustit od spotřeby konzerv a polotovarů. Pokud jde o maso v nezpracované formě, mělo by se jednat o nízkotučné odrůdy. Doporučuje se jíst drůbež a ryby.

Nejčastěji se pacientovi doporučuje držet se dietního stolu na čísle pět. Návrat do předchozího menu bude možný pouze po konzultaci s lékařem.

Pokud se u pacienta nachází více gastrinomů, jsou mu indikovány takové léky jako Omeprazol, Ranitidin, Famotidin. Jsou zaměřeny na eliminaci žaludeční hypersekrece.

Chybí účinná prevence onemocnění. Proto může být doporučena pouze vyvážená strava a odmítnutí alkoholu. Pokud se objeví příznaky onemocnění gastrointestinálního traktu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

S ohledem na prognózu zotavení, s včasnou detekcí benigních nádorů slinivky břišní, je často příznivá. Stojí za zmínku, že tyto nádory zřídka zhoubné znovuzrozené. Riziko střevní obstrukce nebo žloutenky mechanické povahy však činí lékaře doporučením chirurgického odstranění vzniku.

Autor článku: Gorshenina Elena Ivanovna | Gastroenterolog

Vzdělání: Diplom v oboru „Medicína“ byl přijat na Ruské státní lékařské univerzitě. N.I. Pirogov (2005). Postgraduální studia v Gastroenterology - vzdělávací a vědecké lékařské centrum.

Jak léčit pankreatický polyp?

Slinivka břišní je důležitým orgánem lidského těla. Její stav je životně důležitý pro lidské tělo.

Orgán často ustupuje k patologiím. Někdy je v sázce život člověka. Polypy na slinivce břišní - pouze část onemocnění. Vědecká terminologie je název polyposis.

Nemoc může být odstraněna pouze chirurgickým zákrokem.

Polypy v pankreatu

Pro objasnění je třeba podrobně pochopit povahu výskytu polypů.

Jsou to benigní nádory, které se mohou tvořit na sliznicích celého těla. Množství se může lišit.

Postupem času se často promění v zhoubné nádory.

 1. Tvorba v pankreatickém kanálu.
 2. Pomalý vývoj.
 3. Raná stadia nemají specifické symptomy.

Jejich vzhled je možný na sliznicích všech orgánů s povolenou strukturou. Struktura slinivky břišní není příznivá pro jejich vývoj, proto je výskyt novotvarů na ní vzácný. Pankreatické kanály jsou však trvalým místem detekce polypu. Přítomnost polypu v těle je v počáteční fázi zcela asymptomatická, pouze speciální vybavení je detekuje. Ultrazvukové vyšetření je pomůže identifikovat.

Odborníci popírají možnost polypu na slinivce břišní. Častěji je toto slovo nahrazeno slovem cyst. Není na to žádný důvod, protože povaha a průběh těchto jevů jsou odlišné. Výskyt polypu není něco neznámého. Jejich původ je odlišný:

 1. Vrozená patologie. Spojte se s patologií jiných orgánů.
 2. Kvůli zrychlenému násobení buněk dělením.
 3. Retence. Vznikají, když je kanál sám vytlačován nádorem, jizvou a orgány zvětšenými v důsledku patologií. Obvykle jsou velké.
 4. Falešné polypy. Jsou také nazývány pseudocysty. Nalezené v nekróze tkáně u lidí, kteří trpí gastritidou.

Léčba pseudocysty někdy lidé rozhodnou vyrábět doma. Na tom není jeden populární způsob. Použijte odvar z kalina, jarní, dal klystýry. Tyto fondy mají více než jedno pozitivní hodnocení.

Jsou nebezpečné, protože mohou začít maligní vývoj, mohou vyvolat žloutenku a obstrukci střeva.

Polypy mohou způsobit rozvoj následujících komplikací:

 • krvácení vnitřních orgánů;
 • cholestáza;
 • výskyt vředů;
 • může vyvolat prasknutí sleziny;
 • může komplikovat pankreatitidu;
 • může vyvolat rozvoj peritonitidy.

V případě podezřelého porušení dobrých životních podmínek byste se měli neprodleně poradit s lékařem.

Polyp v pankreatu co dělat, příznaky patologie

Jsou tvořeny u lidí kategorie 40+. Tvorba polypů probíhá pod vlivem určitých faktorů. Důvodem v tomto případě není jeden. Genetická závislost může být rozhodujícím faktorem onemocnění. Také polypy se usazují v těle v důsledku špatné ekologie, vrozených vad, komplikací infekce, pseudocyst, pití velkého množství alkoholu, špatné stravy, zánětu.

To je široce věřil, že výskyt polyp má traumatickou povahu. To je mýtus, který nebyl potvrzen. Po poranění existuje riziko cysty nebo nádoru. Polypy se v tomto případě nevyskytují. Vznikají autonomně, jejich povaha má odlišný charakter.

To vše je samozřejmě třeba předvídat: začít jíst správně, vyhýbat se škodlivým potravinám, přestat pít a kouřit. Za prvé, musíte být pozorní ke své stravě. Není však nutné pít lék bez svolení lékaře, protože to vede ke komplikacím.

Polypy nemají žádné známky, mají skrytý průběh a detekují je náhodně.

Symptomy se objevují, pokud nemoc postupuje v těle po dlouhou dobu. Novotvar začíná vyvíjet tlak na orgány a zhoršuje se zdravotní stav.

Neexistuje ani jeden příznak, který by, pokud je k dispozici, měl zamyslet.

 1. Funkce trávicího procesu jsou značně narušeny.
 2. Slabost a nepohodlí.
 3. Horní břicho zaplňuje bolest.
 4. V přítomnosti problémů se židlí.
 5. Člověk chce neustále pít.
 6. Velmi často chce močit.
 7. Ten člověk je nemocný.
 8. Břišní řezné bolesti.
 9. Úbytek hmotnosti.
 10. Celkové zdraví se výrazně zhoršuje.

Pokud se velmi dlouhá doba nevěnuje pozornost příznakům, pak brzy bude polyp viditelný pouhým okem. Z těla se jednoduše vyboulí. Pak to bude opravdu špatné.

Mimochodem, po vyboulení může prorazit jako absces. Pak se člověk bude cítit trochu jednodušší, ale to je na chvíli. V tomto stavu je nemožné předvídat chování organismu, protože bude otráven různými toxiny. U diabetes mellitus typu 1 nese polypy velké nebezpečí. Prognóza v tomto případě nemusí být příjemná. Aby bylo možné přesně diagnostikovat, musíte kontaktovat odborníka, který vám pomůže určit.

Je přísně zakázáno zabývat se samoléčbou, protože každý lék může způsobit nepředvídatelné následky.

Primární prevence a léčba polypů pankreatu

Léčba v tomto případě, jen jedna věc - odstranit chirurgicky.

Vědeckým názvem těchto operací je polyktomie.

Odstranění může být v závislosti na složitosti několik typů.

Jsou prováděny následující chirurgické postupy:

 • resekce pankreatické cysty je předepsána v mírných případech, kdy jsou odstraněny pouze polypy, které zasáhly žlázu;
 • pankreatektomie je předepsána v přítomnosti vícečetných útvarů, přičemž v tomto případě je odstraněna část žlázy nebo její část;
 • v případě velmi složitého zánětlivého procesu vypusťte cystovou dutinu.

Operace tohoto typu jsou velmi složité vzhledem k křehkosti žlázy. I když je operace provedena, nevylučuje to opakování onemocnění. Protože musíte být pravidelně vyšetřováni lékaři, dodržovat určitou dietu, pít jejich předepsané pilulky, aby se zabránilo hrozbě.

Účinnost primární prevence nelze popřít. Monitorování vašeho zdraví je prvním a základním pravidlem. Pokud není varován, pak můžete snížit možnost výskytu patologie. Pravidelné zkoušky pomohou dosáhnout správného výsledku.

Je nutné odstranit všechny špatné návyky ze svého života, vést aktivní život, jít do sportu. Je důležité provést lékařskou schůzku.

Polypy jsou velmi závažné patologie v pankreatických tkáních a vyžadují zvláštní pozornost při identifikaci.

Nejlepší je zabránit jejich výskytu nebo alespoň snížit riziko výskytu. Ve skutečnosti je to jednodušší než kdy jindy. Nejjednodušší je to při dodržení základních pravidel zdravého životního stylu.

V moderních podmínkách je to nezdravé jídlo a zvyky, které doprovázejí člověka životem, který se může stát provokatérem této nemoci.

Důležitým faktorem je včasná detekce novotvarů. Pokud člověk nechodí k lékaři, pak je přirozeně nemožné je včas najít.

Informace o funkcích slinivky jsou uvedeny ve videu v tomto článku.

Příčiny vzniku polypů v pankreatu a metody jejich léčby

Slinivka břišní je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Na tom, jak dobře funguje, záleží na celkovém stavu osoby.

Bohužel, slinivka břišní je extrémně zranitelná mnoha chorobami, jejichž rozvoj je schopen ohrozit život pacienta. Jeden z těchto patologických projevů a polypy slinivky břišní.

Co je to polypous formace?


Jaké jsou polypy v pankreatu, proč a z čeho se objevují? Než odpovíte na tuto otázku, měli byste věnovat pozornost jedné důležité nuance.

Polypy jsou benigní neoplazmy, které jsou schopny tvořit se na sliznicích různých vnitřních orgánů. Mohou být buď jednoduché, nebo seskupené, to znamená vícenásobné. Nicméně, bez ohledu na jejich počet, musí se zbavit, protože jejich schopnost vyvíjet se do zhoubných nádorů.

Pro polypy je běžné:

 1. Tvoří se výhradně v pankreatickém kanálu.
 2. V raných fázích jsou asymptomatičtí.
 3. Rozvíjejte se velmi pomalu.

Polypy jsou schopny projevit se všude, kde jsou přítomny sliznice, například ve střevě, žaludku a tak dále, zejména v orgánech, které mají dutou strukturu.

Vezměte prosím na vědomí, že slinivka břišní nepatří do dutých orgánů, jejím základem je parenchymální tkáň, takže polypy se v ní často neobjevují. Nicméně, to je ještě někdy nalezené hlavně v pankreatických vývodech. Kromě toho jsou velmi obtížně detekovatelné, protože jsou charakterizovány asymptomatickou přítomností, zejména na počátku jejich vzniku. Je pravda, že na ultrazvuku jsou dokonale detekovány.

Někteří lékaři jsou toho názoru, že v přírodě neexistuje žádná věc jako polypy ve slinivce břišní. Tato terminologie často odkazuje na cyst, ale tato formace nemůže být polyp z velmi jednoduchého důvodu, má zcela jinou etiologii. Cysta je malá dutina v určitém orgánu, naplněná tekutinou.

Typy polypů


Jako by tam nebyl, růst na slinivce břišní, to znamená v jeho kanálcích, i když jen zřídka, ale vznikne. Jsou to:

 1. Vrozené (ontogenetické). Jsou charakterizovány mnohonásobnou přítomností, často jsou kombinovány s polycystickými ledvinami, plícemi, játry a dalšími orgány.
 2. Proliferativní. Vznikl jako výsledek proliferace epitelu kanálků a fibrózy pankreatické tkáně. Většinou jsou takové polypy vícekomorové.
 3. Retence. Tvoří se při stlačování kanálků jizvy, cysty, tumoru nebo zvětšeného orgánu. Tyto růsty jsou charakterizovány osamělostí a velkou velikostí. V medicíně však existují případy, kdy takové novotvary byly přítomny v množném čísle.
 4. Pseudocysty (false). Nejčastěji byly pozorovány u lidí s těžkou hemoragickou pankreatitidou v oblastech nekrózy tkání.

Hlavní nebezpečí těchto polypů spočívá v tom, že jsou schopny degenerovat na zhoubné nádory, vyvolat střevní obstrukci a žloutenku a mohou také vést k řadě komplikací:

 • Zhoršení toku pankreatitidy.
 • Anémie z nedostatku železa.
 • Cholestasis.
 • Tvorba píštěle.
 • Vnitřní krvácení.
 • Vývoj vředů.
 • Poškození (prasknutí) sleziny.
 • Peritonitida

Proto je důležité věnovat více pozornosti svému zdraví a při nejmenších odchylkách ve vašem zdraví, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příčiny polypy v těle


Jak je uvedeno výše, polypy v pankreatu - poměrně vzácný jev, ale přesto mají místo, kde mají být. Zpravidla se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří překročili milník svých čtyřicátých let.

Jaké faktory přispívají k výskytu těchto nádorů? Mezi důvody vyvolávající polypy v slinivce břišní by mělo být nazýváno:

 • Genetická predispozice.
 • Vrozená deformita pankreatického kanálu.
 • Vážné zranění.
 • Nepříznivá ekologie.
 • Zmáčknutí jiným orgánem nebo jizva způsobená zraněním nebo onemocněním tohoto orgánu.
 • Jako komplikace infekčních onemocnění.
 • Pseudocysta jako důsledek pankreatitidy.
 • Zneužívání alkoholu.
 • Nesprávná výživa.
 • Přítomnost zánětlivých procesů.

Polypům ve slinivce břišní, stejně jako jeho dalším patologickým stavům, lze zabránit zdravým životním stylem, tj. Nepít alkoholické nápoje, přestat kouřit a věnovat větší pozornost tomu, co je ve stravě přítomno. Nesmí se léčit samy a bez svolení lékaře neberte žádné léky. Faktem je, že některé léky mohou způsobit řadu komplikací.

Příznaky růstu


Vzhledem k tomu, že tichý a sekreční tok je charakteristický pro polypousové výrůstky, nejčastěji se vyskytují náhodně, s vyšetření pacienta na hardware, nebo se projevují, když se již dávno usadili v kanálcích slinivky břišní. V tomto případě začínají bránit odtoku sekretů žlázy, stejně jako vyvíjejí tlak na těsně lokalizované orgány, čímž významně zhoršují lidský blahobyt.

V tomto případě se pacient začne stěžovat na následující onemocnění:

 • Slabost
 • Snížení funkcí trávicího procesu.
 • Problémy s pohybem střev.
 • Bolest a neustálá bolest v horní části břicha.
 • Trvalý žízeň.
 • Rezi v dutině břišní.
 • Nevolnost
 • Časté nutkání k močení.
 • Úbytek hmotnosti
 • Zhoršení celkového zdraví.

V některých epizodách byla pozorována velmi rychlá ztráta tělesné hmotnosti a při zanedbaných stadiích růstu pankreatu byla zaznamenána nesprávná operace mnoha vnitřních orgánů.

Vlastnosti diagnózy podezření na polyp

Pro potvrzení přítomnosti nebo nepřítomnosti polypů lékař předepíše řadu testů a vyšetření na zdravotnických prostředcích:

 1. Ultrazvuk.
 2. Biochemická analýza krve.
 3. MRI
 4. Biopsie.
 5. CT
 6. Angiografie.
 7. Scintigrafie

Podle výsledků výše uvedených studií je předepsána další léčba a v tomto případě bude do značné míry záviset na velikosti polypu. Jak léčit polypy ve slinivce břišní?

Co je to terapie

Léčba růstu se provádí výhradně chirurgicky. Konzervativní metody však mohou být použity, pokud je velikost polypů až 2 mm, ale v tomto případě zůstává růst na místě a vyžaduje neustálý lékařský dohled a pravidelný ultrazvuk (1 krát měsíčně). V jiných případech, kdy je polyp větší než 2 mm, je proveden chirurgický zákrok.

Pokud se v průběhu roku zjistí jeho rychlý růst a jeho velikost je 10 mm nebo více, pak se vyvolá otázka urgentní operace, která se také provádí v případech, kdy si pacient stěžuje na bolest a jiné nepříjemné nepohodlí.

Je třeba říci, že dnes existují tři typy chirurgických zákroků. Která možnost bude použita v konkrétním případě je do značné míry určena individuálním průběhem patologie:

 1. Tradiční resekce. Na břišní ploše je proveden šikmý řez.
 2. Video laparoskopická resekce. Řez není proveden, zásah je prováděn pomocí videokamery.
 3. Otevřená laparoskopická resekce. Jsou provedeny mikroskopické řezy.
 4. Lze použít také tzv. Enukleaci, která je indikována pro polypy, které nejsou větší než 20 mm.

Kromě toho je možné tuto operaci jmenovat jako endovaskulární embolizaci tepen. Když se provádí, jsou krevní cévy, které živí růst, blokovány, v důsledku čehož ztrácí podmínky pro svou existenci a umírá.

Takové operace jsou poměrně komplikované v důsledku extrémní křehkosti parenchymu a anatomického umístění samotného pankreatu.

Další léčba

Následné ošetření se provádí pod dohledem gastroenterologa. Pravděpodobnost opakujících se okamžiků po chirurgickém skalpelu je přítomna, takže pacient musí dodržovat všechna lékařská doporučení.

Na základě příčiny vzniku polypu může být pacientovi předepsán lék, který snižuje index glukózy nebo který může potlačit hypersekreci žaludku:

Důležitým bodem v pooperačním období a při další terapii je také dodržování speciální diety.

Lékařské stravy a alternativní medicína recepty


Strava pro pankreatický polyp zahrnuje tabulku č. 5, zatímco v prvních pooperačních dnech je dovoleno jíst pouze důkladně očištěné potraviny.

 1. Umožňuje normalizovat pracovní funkce těla v minimální době.
 2. Zabraňuje vzniku a vývoji patogenních bakterií.
 3. Zvyšuje imunitu.
 4. Přispívá k normálnímu fungování všech orgánů.

Lékař poskytuje pacientovi individuální seznam povolených a zakázaných potravin. Základním pravidlem takové diety je absolutní vyloučení ze stravy z uzeného masa, mastných a těžkých jídel, kyselých a kořeněných jídel, stejně jako potravin bohatých na sacharidy.

Pokud jde o léčbu polypů ve slinivce břišní lidovými prostředky, lékaři důrazně doporučují upustit od používání těchto předpisů. Jejich použití může zhoršit průběh onemocnění a vést k různým komplikacím. Terapie by měla být pouze ta, kterou jmenoval lékař.

Pokud jde o to, jak pozitivní může být prognóza pro vyléčení, hodně záleží na tom, jak včasné byly nalezeny nádory pankreatu. Zpravidla je to ve většině případů příznivé. Polypy velmi vzácně degenerují do zhoubných nádorů, ale pravděpodobnost žloutenky a střevní obstrukce vede lékaře k tomu, aby doporučili jejich odstranění.

Závěr

Aby se zabránilo rozvoji jakýchkoli nemocí, včetně polypu, je nezbytné, aby byl pravidelně vyšetřován lékařem. Čím dříve je patologie detekována, tím vyšší je pravděpodobnost rychlého zotavení, čímž se zabrání vzniku různých komplikací.

V tomto případě, pokud ultrazvuk ukázal polyp, nezoufejte. S neustálým lékařským sledováním a včasnou léčbou v počátečních stadiích jsou tyto výrůstky zcela vyléčeny, bez komplikací a opakovaných epizod.

Pacient však musí pochopit, že pokud s léčbou zachází nezodpovědně, což umožňuje další rozvoj polypu, vystavuje se riziku. V tomto případě bude léčba dlouhá, obtížná a šance na zotavení se významně sníží.

Budete překvapeni, jak rychle nemoc ustupuje. Postarejte se o slinivku břišní! Více než 10 000 lidí si všimlo významného zlepšení svého zdraví právě tím, že pije ráno...

Hlavním příznakem onemocnění je tupá nebo paroxyzmální bolest trvalého charakteru. Místo, kde se cítí nepohodlí bolesti a je místem lokalizace anomálie ve žláze

V případě diabetes mellitus typu 2 prochází železo extrémně závažnými modifikacemi, což znamená snížení velikosti endokrinních buněk a mnoho z nich umírá.

Jedná se o speciální druh látek, které normální trávení potravy. V případě nedostatečného množství nebo nadbytku se začnou vyvíjet patologické procesy.

Jednou z důležitých složek lidského těla je slinivka břišní, jejíž onemocnění mohou nejen zkomplikovat váš život ve formě nepohodlí, ale také vést k velkým problémům.

Představuje odstranění polypu v pankreatu

Polyp se nazývá růst na sliznicích dutého orgánu. Slinivka břišní nemá dutiny, sliznice - to znamená, že polypy se v ní nemohou definovat. Co v tomto případě znamenají lékaři, když mluví o polypech v pankreatu?

Někdy skutečné polypy se objeví v kanálu žlázy, pak oni neprojeví se žádným způsobem, zatímco oni jsou těžko diagnostikovatelní dokonce s ultrazvukem. Zpravidla to lékaři obvykle nazývají cystou pankreatu. Tento novotvar je tekutina, která je omezena na kapsli vytvořenou z tkání žlázy.

Příčiny a typy cyst pankreatu

Existují morfologické znaky a nuance cystového původu:

 1. Vrozené nebo ontogenetické. Tyto cysty jsou mnohonásobné a mohou být nalezeny v těle ve spojení s jinými polycystickými orgány, jako jsou ledviny, plíce nebo játra.
 2. Proliferativní. Tvorba těchto útvarů je spojena s proliferací epitelu kanálků, stejně jako s fibrózou žlázové tkáně. Takové cysty jsou obvykle vícekomorové.
 3. Retence, jako výsledek stlačení kanálků žlázy s nádorem, jizvou nebo zvětšeným orgánem. Tyto cysty jsou osamocené a velké. Někdy však pacienti mají malé, více retenční cysty. Někteří lékaři se domnívají, že zvyšuje rychlost vývoje těchto cyst lymfocytáz.
 4. Pseudocysty nebo falešné cysty se objevují u lidí, kteří trpěli závažnými typy hemoragické pankreatitidy v oblastech nekrózy tkání.

V mnoha případech, lidé mají cysty, které se objevily po zranění nebo infekcí s některými parazity, jako je echinococcus, ale to nejsou přesně polypy.

Jak se polypy liší od cyst

Existují případy, kdy lékaři považují cysty pankreatu za polyp. Vzdělávání je zde sbírka tekutin, kde je obvod omezení tkání těla. „Cyst“ je zde kolektivní termín, protože:

 1. K dispozici je vrozená cysta, která je vytvořena z tkání slinivky břišní nebo duktálního systému tohoto orgánu.
 2. Tam je získaná cysta, která se tvoří poté, co kanály jsou blokovány nádory nebo kameny.
 3. Cystadenokarcinom.
 4. Vzdělávání v oblasti šíření.
 5. Degenerativní onemocnění v důsledku poškození tkání žlázy v důsledku poranění, nekrózy pankreatu nebo krvácení.
 6. Cysta, která se objevila jako výsledek přítomnosti parazitů: cysticercus nebo echinococcus.

Příznaky a příznaky

Počet, umístění a velikost cyst může být velmi odlišná, stejně jako jejich klinické projevy. Klíčové příznaky cysty pankreatu jsou:

 • průjem s pankreatitidou;
 • bolest v levé horní části břicha;
 • častá žízeň;
 • pocit slabosti;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • polyurie.

Velmi často se příznaky nemoci objevují po tom, co cysta dosáhne určité velikosti, začínají vymačkat sousední orgány. Proto se malé cysty vyskytují jen zřídka, s výjimkou případů, kdy se diagnóza provádí na jiných patologiích.

Někdy cysta může dokonce vyboulit nad úroveň kůže a přitáhnout pozornost člověka. V tomto případě je přísně kontraindikováno odložit návštěvu u lékaře. Taková cysta může být velmi nebezpečná, protože její náhlý průlom je plný nepředvídatelných následků. Průlom však někdy vede k dočasnému zmírnění stavu.

Pokud nebudete věnovat pozornost vzhledu cysty, pak časem může růst do impozantní velikosti. V tomto případě se může objevit pacient:

 • Násilná a téměř neustálá bolest;
 • Narušení trávení;
 • Celková ztráta hmotnosti, vyčerpání těla;
 • Poruchy všech orgánů na pozadí snížení objemu produkovaných monosacharidů, aminokyselin, nasycených mastných kyselin, vitamínů a dalších důležitých prvků pro normální fungování organismu.

Pro život a zdraví člověka je mimořádně nebezpečný výskyt cystické léze pankreatu s diagnózou „diabetes mellitus“.

Komplikace

Cysty jsou v podstatě jen dutiny naplněné tekutinou, ale představují nebezpečí pro lidské tělo. Polypy pankreatu mohou způsobit komplikace. Například průnik tekutiny do dutého orgánu způsobí:

 • peritonitida;
 • krvácení;
 • exacerbace pankreatitidy;
 • výskyt mechanické subhepatické žloutenky nebo cholestázy;
 • hnisání;
 • tvorba píštěle;
 • hnisání cyst;
 • těžké krvácení;
 • prasknutí sleziny;
 • anémie.

Léčba

Léčba polypů slinivky břišní se provádí pomocí operace. Pacienti jsou zpravidla zařazeni do resekce postižené oblasti orgánů.

Resekce je možná pouze tehdy, když je polyp lokalizován v organu a je tvořen jeho tkáněmi. V ostatních případech závisí výběr cysty na jejím umístění a základních charakteristikách.

Chirurgie je jediný způsob, jak udržet zdraví v přítomnosti pankreatické cysty.

Ani úplné odstranění cysty však nezaručuje, že se neobjeví. Aby bylo možné včas odhalit recidivu, je nutné, aby byl lékař pravidelně vyšetřován a prováděna preventivní opatření, jinak lze říci, že může být nutné i úplné odstranění slinivky břišní.

Pokud z nějakého důvodu pacient zanedbává léčbu, může takové nezodpovědné chování s časem způsobit smrtelný výsledek.

Preventivní opatření

Pro snížení rizika cyst doporučují lékaři:

 1. Plně a pravidelně jíst
 2. Přestat kouřit
 3. Neužívejte velká množství alkoholu a drog.

Polyp pankreatu: symptomy, příčiny, léčba a prognóza

Slinivka břišní je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Na tom, jak dobře funguje, záleží na celkovém stavu osoby.

Bohužel, slinivka břišní je extrémně zranitelná mnoha chorobami, jejichž rozvoj je schopen ohrozit život pacienta. Jeden z těchto patologických projevů a polypy slinivky břišní.

Co je to polypous formace?

Jaké jsou polypy v pankreatu, proč a z čeho se objevují? Než odpovíte na tuto otázku, měli byste věnovat pozornost jedné důležité nuance.

Polypy jsou benigní neoplazmy, které jsou schopny tvořit se na sliznicích různých vnitřních orgánů. Mohou být buď jednoduché, nebo seskupené, to znamená vícenásobné. Nicméně, bez ohledu na jejich počet, musí se zbavit, protože jejich schopnost vyvíjet se do zhoubných nádorů.

Pro polypy je běžné:

 1. Tvoří se výhradně v pankreatickém kanálu.
 2. V raných fázích jsou asymptomatičtí.
 3. Rozvíjejte se velmi pomalu.

Polypy jsou schopny projevit se všude, kde jsou přítomny sliznice, například ve střevě, žaludku a tak dále, zejména v orgánech, které mají dutou strukturu.

Vezměte prosím na vědomí, že slinivka břišní nepatří do dutých orgánů, jejím základem je parenchymální tkáň, takže polypy se v ní často neobjevují.

Nicméně, to je ještě někdy nalezené hlavně v pankreatických vývodech.

Kromě toho jsou velmi obtížně detekovatelné, protože jsou charakterizovány asymptomatickou přítomností, zejména na počátku jejich vzniku. Je pravda, že na ultrazvuku jsou dokonale detekovány.

Někteří lékaři jsou toho názoru, že v přírodě neexistuje žádná věc jako polypy ve slinivce břišní. Tato terminologie často odkazuje na cyst, ale tato formace nemůže být polyp z velmi jednoduchého důvodu, má zcela jinou etiologii. Cysta je malá dutina v určitém orgánu, naplněná tekutinou.

Typy polypů

Jako by tam nebyl, růst na slinivce břišní, to znamená v jeho kanálcích, i když jen zřídka, ale vznikne. Jsou to:

 1. Vrozené (ontogenetické). Jsou charakterizovány mnohonásobnou přítomností, často jsou kombinovány s polycystickými ledvinami, plícemi, játry a dalšími orgány.
 2. Proliferativní. Vznikl jako výsledek proliferace epitelu kanálků a fibrózy pankreatické tkáně. Většinou jsou takové polypy vícekomorové.
 3. Retence. Tvoří se při stlačování kanálků jizvy, cysty, tumoru nebo zvětšeného orgánu. Tyto růsty jsou charakterizovány osamělostí a velkou velikostí. V medicíně však existují případy, kdy takové novotvary byly přítomny v množném čísle.
 4. Pseudocysty (false). Nejčastěji byly pozorovány u lidí s těžkou hemoragickou pankreatitidou v oblastech nekrózy tkání.

Hlavní nebezpečí těchto polypů spočívá v tom, že jsou schopny degenerovat na zhoubné nádory, vyvolat střevní obstrukci a žloutenku a mohou také vést k řadě komplikací:

 • Zhoršení toku pankreatitidy.
 • Anémie z nedostatku železa.
 • Cholestasis.
 • Tvorba píštěle.
 • Vnitřní krvácení.
 • Vývoj vředů.
 • Poškození (prasknutí) sleziny.
 • Peritonitida

Proto je důležité věnovat více pozornosti svému zdraví a při nejmenších odchylkách ve vašem zdraví, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příčiny polypy v těle

Jak je uvedeno výše, polypy v pankreatu - poměrně vzácný jev, ale přesto mají místo, kde mají být. Zpravidla se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří překročili milník svých čtyřicátých let.

Jaké faktory přispívají k výskytu těchto nádorů? Mezi důvody vyvolávající polypy v slinivce břišní by mělo být nazýváno:

 • Genetická predispozice.
 • Vrozená deformita pankreatického kanálu.
 • Vážné zranění.
 • Nepříznivá ekologie.
 • Zmáčknutí jiným orgánem nebo jizva způsobená zraněním nebo onemocněním tohoto orgánu.
 • Jako komplikace infekčních onemocnění.
 • Pseudocysta jako důsledek pankreatitidy.
 • Zneužívání alkoholu.
 • Nesprávná výživa.
 • Přítomnost zánětlivých procesů.

Polypům ve slinivce břišní, stejně jako jeho dalším patologickým stavům, lze zabránit zdravým životním stylem, tj. Nepít alkoholické nápoje, přestat kouřit a věnovat větší pozornost tomu, co je ve stravě přítomno. Nesmí se léčit samy a bez svolení lékaře neberte žádné léky. Faktem je, že některé léky mohou způsobit řadu komplikací.

Příznaky růstu

Vzhledem k tomu, že tichý a sekreční tok je charakteristický pro polypousové výrůstky, nejčastěji se vyskytují náhodně, s vyšetření pacienta na hardware, nebo se projevují, když se již dávno usadili v kanálcích slinivky břišní. V tomto případě začínají bránit odtoku sekretů žlázy, stejně jako vyvíjejí tlak na těsně lokalizované orgány, čímž významně zhoršují lidský blahobyt.

V tomto případě se pacient začne stěžovat na následující onemocnění:

 • Slabost
 • Snížení funkcí trávicího procesu.
 • Problémy s pohybem střev.
 • Bolest a neustálá bolest v horní části břicha.
 • Trvalý žízeň.
 • Rezi v dutině břišní.
 • Nevolnost
 • Časté nutkání k močení.
 • Úbytek hmotnosti
 • Zhoršení celkového zdraví.

V některých epizodách byla pozorována velmi rychlá ztráta tělesné hmotnosti a při zanedbaných stadiích růstu pankreatu byla zaznamenána nesprávná operace mnoha vnitřních orgánů.

Vlastnosti diagnózy podezření na polyp

Pro potvrzení přítomnosti nebo nepřítomnosti polypů lékař předepíše řadu testů a vyšetření na zdravotnických prostředcích:

 1. Ultrazvuk.
 2. Biochemická analýza krve.
 3. MRI
 4. Biopsie.
 5. CT
 6. Angiografie.
 7. Scintigrafie

Podle výsledků výše uvedených studií je předepsána další léčba a v tomto případě bude do značné míry záviset na velikosti polypu. Jak léčit polypy ve slinivce břišní?

Co je to terapie

Léčba růstu se provádí výhradně chirurgicky. Konzervativní metody však mohou být použity, pokud je velikost polypů až 2 mm, ale v tomto případě zůstává růst na místě a vyžaduje neustálý lékařský dohled a pravidelný ultrazvuk (1 krát měsíčně). V jiných případech, kdy je polyp větší než 2 mm, je proveden chirurgický zákrok.

Je třeba říci, že dnes existují tři typy chirurgických zákroků. Která možnost bude použita v konkrétním případě je do značné míry určena individuálním průběhem patologie:

 1. Tradiční resekce. Na břišní ploše je proveden šikmý řez.
 2. Video laparoskopická resekce. Řez není proveden, zásah je prováděn pomocí videokamery.
 3. Otevřená laparoskopická resekce. Jsou provedeny mikroskopické řezy.
 4. Lze použít také tzv. Enukleaci, která je indikována pro polypy, které nejsou větší než 20 mm.

Kromě toho je možné tuto operaci jmenovat jako endovaskulární embolizaci tepen. Když se provádí, jsou krevní cévy, které živí růst, blokovány, v důsledku čehož ztrácí podmínky pro svou existenci a umírá.

Takové operace jsou poměrně komplikované v důsledku extrémní křehkosti parenchymu a anatomického umístění samotného pankreatu.

Další léčba

Následné ošetření se provádí pod dohledem gastroenterologa. Pravděpodobnost opakujících se okamžiků po chirurgickém skalpelu je přítomna, takže pacient musí dodržovat všechna lékařská doporučení.

Na základě příčiny vzniku polypu může být pacientovi předepsán lék, který snižuje index glukózy nebo který může potlačit hypersekreci žaludku:

Důležitým bodem v pooperačním období a při další terapii je také dodržování speciální diety.

Lékařské stravy a alternativní medicína recepty

Strava pro pankreatický polyp zahrnuje tabulku č. 5, zatímco v prvních pooperačních dnech je dovoleno jíst pouze důkladně očištěné potraviny.

 1. Umožňuje normalizovat pracovní funkce těla v minimální době.
 2. Zabraňuje vzniku a vývoji patogenních bakterií.
 3. Zvyšuje imunitu.
 4. Přispívá k normálnímu fungování všech orgánů.

Lékař poskytuje pacientovi individuální seznam povolených a zakázaných potravin. Základním pravidlem takové diety je absolutní vyloučení ze stravy z uzeného masa, mastných a těžkých jídel, kyselých a kořeněných jídel, stejně jako potravin bohatých na sacharidy.

Pokud jde o léčbu polypů ve slinivce břišní lidovými prostředky, lékaři důrazně doporučují upustit od používání těchto předpisů. Jejich použití může zhoršit průběh onemocnění a vést k různým komplikacím. Terapie by měla být pouze ta, kterou jmenoval lékař.

Pokud jde o to, jak pozitivní může být prognóza pro vyléčení, hodně záleží na tom, jak včasné byly nalezeny nádory pankreatu. Zpravidla je to ve většině případů příznivé. Polypy velmi vzácně degenerují do zhoubných nádorů, ale pravděpodobnost žloutenky a střevní obstrukce vede lékaře k tomu, aby doporučili jejich odstranění.

Závěr

Aby se zabránilo rozvoji jakýchkoli nemocí, včetně polypu, je nezbytné, aby byl pravidelně vyšetřován lékařem. Čím dříve je patologie detekována, tím vyšší je pravděpodobnost rychlého zotavení, čímž se zabrání vzniku různých komplikací.

V tomto případě, pokud ultrazvuk ukázal polyp, nezoufejte. S neustálým lékařským sledováním a včasnou léčbou v počátečních stadiích jsou tyto výrůstky zcela vyléčeny, bez komplikací a opakovaných epizod.

Pacient však musí pochopit, že pokud s léčbou zachází nezodpovědně, což umožňuje další rozvoj polypu, vystavuje se riziku. V tomto případě bude léčba dlouhá, obtížná a šance na zotavení se významně sníží.

Příčiny vzniku polypů v pankreatu a metody jejich léčby

Materiály jsou publikovány pro kontrolu a nejsou předpisem pro léčbu! Doporučujeme kontaktovat endokrinologa na Vaší klinice!

Spoluautor: Galina Vasnetsova, endokrinolog

Polyp v léčbě slinivky břišní zahrnuje chirurgický zákrok. Pokud se zvyšuje, může vést k rozvoji řady komplikací: zánět, hnisání, ruptura, krvácení.

Polypy na slinivce břišní se zpravidla objevují na pozadí jeho chronických onemocnění, poranění v minulosti a akutních patologií.

Jak rozpoznat onemocnění podle symptomů, lze tomu zabránit?

Polypom je považován za benigní novotvar, který roste z buněk epiteliální tkáně, která lemuje vnitřek dutých orgánů (žaludek, střeva, močový měchýř a další) a také tvoří horní vrstvu kůže. Pokud jde o slinivku břišní, nejde o dutý orgán, ale o parenchymální orgán. Proto v zásadě polypy v pankreatu nemohou být.

Jedinou výjimkou jsou její vylučovací kanály, ve kterých se mohou tvořit polypy, ale to je velmi vzácné.

Polypózní cysty na povrchu slinivky břišní připomínají polypy.

Příčiny polypy v pankreatu mohou být:

 1. Proliferace (růst) tkáně v reakci na zánětlivý proces.
 2. Přenesená nekróza pankreatu (pankreatitida se smrtí parenchymových míst).
 3. Porušení odtoku pankreatické šťávy, když jsou kanály vytlačeny nádorem nebo blokovány kamenem.
 4. Poranění žlázy.
 5. Vrozené abnormality, kdy jsou cysty detekovány v jiných orgánech.

Varianty pankreatických cyst, léze pankreatického kanálu

Klinické příznaky

Symptomy polypů v pankreatu se podobají projevům chronické pankreatitidy:

 • bolest břicha, více vlevo;
 • pocit těžkosti v žaludku;
 • řinčení, nevolnost;
 • narušená stolička, nadýmání.

Když formace dosáhnou velké velikosti, symptomy se zvýší: bolest se stane intenzivní, trávení je narušeno, hmotnost se sníží a objeví se celková slabost. Pokud jsou útvary v oblasti ocasu a jsou ovlivněny beta buňky, které produkují inzulín, objeví se symptomy diabetu: zvýšená žízeň, časté močení, zhoršený celkový stav.

Bolesti pankreatické cysty se podobají bolesti pankreatitidy

Diagnostické metody

Když se tyto příznaky objeví, provádí se nejprve ultrazvukové vyšetření žlázy, na kterém jsou viditelné hypoechoické (nízkohustotní) útvary.

Ultrazvuk slinivky břišní je určen velkou cystou v hlavě

V pochybných případech proveďte diagnostickou laparoskopii, propíchněte žlázu a vezměte biopsii pro výzkum. Vyžaduje se kompletní laboratorní studie, včetně stanovení žlázových enzymů v krvi a moči a detekce nádorových markerů v krvi.

Metody léčby žlázového polypu

Léčba polypů v pankreatu je jejich odstranění:

 • resekce žlázy - odstranění jejího místa postiženého polypem, cystou;
 • pankreatektomie - odstranění celé žlázy, pokud je formace velmi velká nebo mnoho;
 • odvodnění cystové dutiny - se zánětem, hnisáním.

Vnitřní drenáž spočívá v připojení cysty k dutému orgánu: tenkému střevu, žaludku nebo dvanáctníku

Operace na slinivce břišní jsou poměrně komplikované v důsledku křehkosti jeho parenchymu a vlastností anatomické polohy. Moderní kliniky používají robotickou operační techniku ​​s minimálním traumatem tkáně a vysoce přesnými zásahy.

Video-kontrolovaná minimálně invazivní chirurgie k odstranění cysty pankreatu

Možné následky

Přesto, že polypy na slinivce břišní, cysty jsou benigní nádory, nejsou vždy neškodné, mohou vést k rozvoji řady komplikací:

 1. Vyvolání žlázy, rozvoj pankreatitidy.
 2. Zmáčknutí společného žlučovodu, rozvoj obstrukční žloutenky, pokud se cysta nachází v oblasti žlázové hlavy.
 3. Hnisání, tvorba abscesu, rozvoj peritonitidy.
 4. Ruptura cysty, krvácení.
 5. Vzdělávání pankreatické píštěle.
 6. Malignita - degenerace na rakovinu.

Preventivní opatření

Je možné zabránit tvorbě polypů na slinivce břišní, cystách? Do jisté míry je možné, nebo spíše, je možné výrazně snížit riziko jejich vývoje. K tomu je třeba včas se poradit s lékařem, podstoupit vyšetření a preventivní léčebné postupy.

Dieta pro prevenci polyps a pankreatických cyst je stejná jako pro pankreatitidu.

Vzhledem k tomu, že tyto nádory se nevyvíjejí od nuly a na pozadí chronických onemocnění žlázy, je nutné přijmout veškerá opatření, aby se zabránilo jejich exacerbaci: přísně dodržovat doporučenou dietu, vzdát se špatných návyků, vyhnout se alkoholu, vést zdravý životní styl a samozřejmě dodržovat všechny lékařské postupy. recepty.

Léčba polypů ve slinivce břišní je vždy chirurgická. Aby se předešlo vzniku polypov a chirurgických zákroků, je nutné pravidelně sledovat lékař po dietě.

Spoluautor: Galina Vasnetsova, endokrinolog

Polypy v slinivce: populární léčba, důvody, jak vyléčit

Polypy ve slinivce břišní jsou benigní nádory, charakterizované pomalým růstem. Klasické polypy způsobené HPV nemohou růst v pankreatu, protože v tomto orgánu nejsou žádné velké dutiny pokryty sliznicemi.

Příčiny Polyp

Mezi etiologickými faktory, které přispívají k rozvoji benigních nádorů ve slinivce břišní, je zvláště významná genetická predispozice k degeneraci neoplastické tkáně.

Škodlivé návyky, včetně častého užívání alkoholu a kouření, nepříznivě přispívají k rozvoji polypů v tomto orgánu.

Bylo zjištěno, že takové novotvary jsou častěji detekovány u lidí, kteří žijí v megacitech a ekologicky nepříznivých zónách.

Vytvářejí předpoklady pro rozvoj polypů v pankreatu a různých zánětlivých onemocnění. Často jsou tyto útvary identifikovány na pozadí chronické formy pankreatitidy. Přispívá k vzniku polypů v pankreatu a nesprávné výživě.

Pokud základem lidské stravy jsou potraviny s vysokým obsahem tuku a sacharidů, ale s extrémně nízkým obsahem vitamínů, stopových prvků a vlákniny, automaticky spadá do rizikové skupiny.

Pokud jde o polypy ve slinivce břišní, příčiny jejich vzhledu jsou zakořeněny v nepravidelném jídle a přejídání.

Výskyt takových útvarů může přispět k poranění těla. Chirurgické výkony prováděné dříve jsou považovány za zvláště nebezpečné. Vnitřní krvácení navíc nějakým způsobem přispívá k vzniku polypsů pankreatu. Většina pacientů odhalila kombinaci faktorů, které přispívají k degeneraci tkání tohoto orgánu.

Příznaky proliferace polypu v pankreatu

Mnoho typů benigních nádorů, které rostou ve tkáních žlázy, nevykazuje zjevné známky. Zpravidla se pozorují symptomy se zvýšením polypů v pankreatu na velké velikosti. Takové formace vytlačují okolní zdravou tkáň. To často vede k neustálé bolestivé bolesti v pravém hypochondriu.

Velký polyp slinivky břišní může vyvíjet tlak na střeva, což způsobuje obstrukci. Nástup závažných symptomů je obvykle pozorován, pokud je benigní léze schopna produkovat hormony. Nejčastěji dochází ke zvýšené sekreci inzulínu, gastrinu a glukagonu.

Nadměrný titr těchto hormonů může vyvolat následující příznaky:

 • silná slabost;
 • nadměrné pocení;
 • záchvaty závratí;
 • tachykardie;
 • mnohočetné vředy na sliznici střeva a žaludku;
 • pálení žáhy;
 • kypící kyselý;
 • průjem;
 • úbytek hmotnosti;
 • anémie;
 • erythema migrans vyrážka;
 • plísňové a bakteriální infekce;
 • diabetes mellitus.

Tyto příznaky se obvykle objevují pouze v situacích, kdy nádor dosáhne značné velikosti. Malé polypy zpravidla nezpůsobují žádné nepříjemné pocity. Často jsou tyto útvary náhodně nalezeny v diagnóze dalších patologických stavů.

Diagnóza polypsů pankreatu

Gastroenterolog by se měl zabývat detekcí podobného problému. Takové benigní léze jsou rychle identifikovány, pokud jsou doprovázeny závažnými symptomy.

V jiných případech je diagnóza v mnoha ohledech obtížná, protože pacient nemá jasné stížnosti, které ošetřující lékař může brát s ohledem na historii a vzít v úvahu povahu problému.

K určení stavu slinivky břišní je nutné vyšetření ultrazvukem. Pokud nejsou zjištěny velké léze, může být vyžadován MRI nebo CT sken.

V některých případech je nezbytným měřítkem vyšetření pankreatu pomocí angiografie nebo scintigrafie. Jsou považovány za nezbytné, pokud je podezření na růst gastrinomu, izolátu nebo hemangiomu. Pro vyloučení možnosti degenerace maligní tkáně může být indikována biopsie.

Léčba pankreatických polypů

Ani lid, ani drogy nemohou vyléčit existující vzdělání. Pokud se polypy ve žláze neliší ve velkých rozměrech a neprodukují hormony, může ošetřující gastroenterolog doporučit čekací pozici.

Vzhledem k tomu, že se tyto tumory liší v extrémně pomalém růstu, nejsou vždy příčinou vzniku závažných příznaků ani po desetiletích. Jestliže polyp dosáhl velké velikosti, to nestojí za zdržení operativní léčby, protože to není možné odstranit formaci s použitím méně radikálních metod a zachránit pacienta od nepříjemných pocitů jinými prostředky.

Léčba polypů je možná s intervencemi různých typů. Může to být:

 • enukleaci;
 • resekce;
 • endovaskulární embolizace tepen.

Každá metoda má své výhody. Enucleation umožňuje odstranit polypy do 20 mm, umístěné na slinivce břišní. Důležitým požadavkem pro takovou operaci je eliminace maligní degenerace.

Při resekci se odstraní část slinivky břišní, ve které je přítomen polyp. Tento zákrok je traumatický a provádí se zpravidla pouze v případech, kdy nádor vylučuje příliš mnoho hormonů nebo existuje riziko jeho malignity.

Endovaskulární embolizace zahrnuje blokování krevních cév, které krmí nádor. To vede k redukci polypu a pak k úplné smrti jeho tkání. Obvykle se jako embolizační materiál používá okluder nebo hydrogel. Tento způsob expozice je minimálně invazivní.