Image

Ultrazvuk slinivky břišní

Slinivka břišní je nejdůležitějším orgánem trávicího systému. Každá patologie vede ke snížení účinnosti těla, což má nepříznivý vliv na lidské tělo. Ultrazvuk slinivky břišní - vysoce informativní a bezpečný způsob výzkumu, vhodný pro dospělé, děti, těhotné ženy.

Umístění a funkce slinivky břišní

Žláza je umístěna za žaludkem, mírně posunutá doleva, těsně přiléhající k dvanáctníku a chráněná žebry. Tělo vylučuje šťávu pankreatu do 2 litrů denně, což hraje obrovskou roli v trávení. Šťáva obsahuje enzymy, které podporují trávení bílkovin, tuků a sacharidů.

Anatomicky se žláza skládá ze tří částí - těla, hlavy a ocasu. Hlava je nejsilnější část, postupně přechází do těla, pak do ocasu, který končí u brány sleziny. Přihrádky jsou uzavřeny v pouzdře zvaném kapsle. Stav slinivky břišní ovlivňuje stav ledvin - orgán úzce souvisí s močovým traktem.

Indikace pro ultrazvukovou diagnostiku

Lékař nasměruje pacienta ke studiu slinivky břišní pomocí ultrazvuku v důsledku pravidelné bolesti v levé hypochondrium a palpace nemůže odhalit patologii. Indikace pro provedení takové studie je náhlý a neúčinný úbytek hmotnosti pacienta.

Pokud jiné výsledky nebo laboratorní ukazatele ve výsledcích ukázaly patologii v těle - určitě je předepsán ultrazvuk. Je nutné provést ultrazvukové vyšetření, pokud má pacient hepatitidu C, A, B. Další důvody tohoto postupu:

 • Hořkost v ústech;
 • Břišní distenze;
 • Žloutnutí kůže;
 • Poruchy stolice;
 • Uzavřené traumatické poškození břišních orgánů;
 • Podezření na novotvary.

Ultrazvukové vyšetření ukazuje celkový stav gastrointestinálního traktu, pomáhá odhalit porušování práce zažívacích orgánů v první fázi. S vědomím informací je lékař schopen zahájit okamžitou léčbu a zabránit rozvoji závažných patologických stavů. Patologie pankreatu ovlivňují činnost jater, ledvin.

Lékaři doporučují, aby byl ultrazvuk prováděn u lidí starších 25 let ročně.

Příprava na diagnostiku

Aby byl výsledek spolehlivý, je nutná pečlivá příprava. Pro zkreslení obrazu a ztížení vizualizace plynů ve střevě a žaludku, ve střevním obsahu. Hlavním úkolem přípravy je úplné očištění střev a žaludku.

Ve večerních hodinách, v předvečer zákroku, se doporučuje použít očistnou klystýr. Pomocí hrnečku Esmarkh a 1,5 litru studené vody je třeba vyplnit střeva vložením špičky do řitního otvoru. Poté je pacient vyprázdněn. Čištění je možné provádět laxativy. Chcete-li snížit nadýmání, pár dní musíte začít užívat léky: Espumizan nebo sorbenty.

Po dobu 2 dnů musíte přestat pít sycené nápoje a alkohol. Potraviny, které mohou přispívat ke kvašení, by měly být vyloučeny: černý chléb, mléko, nezpracovaná zelenina a ovoce. Doporučená dieta bez obsahu bílkovin, byste měli zcela opustit maso, ryby, vejce, mléčné výrobky. Povoleno jakékoli obiloviny, omáčka z ovoce a zeleniny, med. 12 hodin před začátkem studie musíte jídlo zcela opustit.

Další fáze přípravy se koná v den vyšetření. Pacient nemůže jíst snídani a pít vodu. Tři hodiny před vyšetření nemohou kouřit a žvýkat žvýkačku. Lidé s diabetem mellitus v průběhu stanoveného období mohou jíst, s obsahem sacharidů. Léčba by měla být také přerušena, s výjimkou případů, kdy jsou léky nezbytné.

 • Pacienti s nadváhou by měli dostat klystýr dvakrát, jeden den před zákrokem, ráno a večer.
 • Jednotlivým pacientům může být předepsána dieta pouze ošetřujícím lékařem, po posouzení a stanovení celkového stavu.
 • Zanedbání přípravy může snížit informovanost diagnostiky o 50%.
 • Ne všechna centra poskytují svým pacientům plenky na jedno použití, musíte si vzít plenku a ubrousky.

Přečtěte si více o přípravě na ultrazvuk slinivky břišní v samostatném materiálu.

Technologický holding

Optimální doba vyšetření je v ranních hodinách, protože plyny nemají čas se hromadit. Samotný postup trvá 15 minut. Jeho podstatou je, že senzory registrují odražené vlny od orgánu a zobrazují je na monitoru ve formě obrazu.

Zpočátku pacient proudí do pasu a vejde se na plochý pevný povrch - gauč. Lékař dá gel na břicho. Speciální gel pomáhá snímači klouzat a zvyšuje propustnost ultrazvuku. Lékař zkoumá slinivky břišní a blízké orgány. Lékař může pacientovi sdělit, že se člověk nadechne nebo nasaje žaludek.

Poté je pacient požádán, aby se otočil na jednu stranu a pak na druhou stranu. Pro lepší vizualizaci může být nezbytné, aby pacient vstal. Lékař si vybere polohu pacienta, kde je tělo lépe viditelné.

Když studie skončí, pacient otírá gel ubrousky a zapíná. Poté se člověk vrátí k obvyklému způsobu života - rehabilitace není nutná.

Interpretace ukazatelů

Po diagnóze píše lékař zprávu. Vysvětlení studie zahrnuje tři parametry - akustickou hustotu, velikost a stav centrálního kanálu. Umožňuje ve spojení s výsledky laboratorních studií provést diagnózu.

Možné choroby

Samostatná diagnostická data mohou indikovat onemocnění. Snížená echogenita znamená akutní stadium pankreatitidy. Pankreas nabobtná, obraz se stává neintenzivním. Absolutně bílá žláza na monitoru je známkou akutní pankreatitidy.

Nádory na ultrazvuku nemusí být vidět, jejich přítomnost je indikována odchylkou ocasu orgánu. Zvyšuje se echogenita u maligního tumoru nebo chronické pankreatitidy. Můžete vidět změnu barvy určitých částí orgánu, kde jsou možné nové výrůstky.

Nádor je indikován změnou velikosti jater a žlučníku. Zjistit, zda zhoubný novotvar nebo benigní nádor pomáhá odebrat materiál pro histologii.

V případě nekrózy pankreatu jsou v obraze pozorovány rozsáhlé abscesy, které tvoří dutiny s kalným exsudátem. Zánět pankreatu je indikován expanzí Wirsungova kanálu. Lékař vizualizuje kameny, abscesy pankreatu.

Závažná onemocnění pankreatu mohou být v počáteční fázi asymptomatická a jsou detekována v důsledku rutinního vyšetření ultrazvukem. Interpretace výsledků pro každý typ patologie pankreatu je individuální.

Norma ukazatelů

Ultrazvukové vyšetření orgánu málokdy dokáže přesně diagnostikovat patologii, ale je možné posoudit celkový stav - určit, zda je orgán zdravý nebo má funkční poruchy. Následující parametry jsou považovány za normu u mužů a žen:

 • Tělo zdravé žlázy má holistickou, jednotnou strukturu podobnou struktuře jater. Mohou být přítomny drobné náplasti.
 • Echogenita orgánu je průměrná, ale zvyšuje se s věkem osoby.
 • Části pankreatu jsou jasně viditelné - ocas, tělo, svalovina a hlava.
 • Kanál Virunga není expandován, průměr od 1,5 do 2,5 mm.
 • Cévní obrazec není deformován.
 • Velikost normálního orgánu u dospělých je následující: hlava je od 18 do 28 mm, tělo je 8-18 mm, ocas je 22-29 mm.

U dítěte se velikost slinivky břišní liší od velikosti dospělé osoby. U dětí od jednoho roku do pěti let jsou velikosti považovány za normu: hlavu 17-20 mm, tělo 10-12 mm, ocas 18-22. Normální velikost orgánu, jak je stanoveno ultrazvukem, může mít různé indikátory v závislosti na pohlaví a věku pacienta.

Pokud jsou ultrazvukové kontury slinivky břišní jasné a rovnoměrné - je to norma.

Pokud má pacient diagnostikována onemocnění gastrointestinálního traktu, pak jsou indikátory považovány za podmíněně normální. Při provádění diagnózy je důležité vzít v úvahu hmotnost a věk pacienta. Parametry pankreatu závisí na datech.

Ultrazvuk slinivky břišní se zřídka provádí samostatně, často zkoumá všechny orgány břišní dutiny. Vzhledem k tomu, že je obtížné stanovit onemocnění pankreatu pomocí ultrazvuku, je možné posoudit celkový stav obsahu břišní dutiny, retroperitoneálního prostoru určením patologie sousedních orgánů. Je-li možné na základě vyšetření zvážit, že žláza je mimo provoz, může lékař předepsat další instrumentální techniky pro zkoumání orgánu, jako je zobrazování magnetickou rezonancí nebo počítačová tomografie.

Ultrazvukové vyšetření slinivky břišní - cenově dostupná, bezbolestná, bezpečná diagnostická metoda, která přináší rozsáhlé informace, jmenuje lékař při prvním podezření na patologii.

Interpretace ultrazvuku slinivky břišní

Diagnostická opatření zahrnují vyšetření pomocí ultrazvukového přístroje. Tato metoda je účinná, když je třeba zkontrolovat stav důležitého orgánu gastrointestinálního traktu - slinivky břišní.

Nachází se v prohloubení tkání, takže obvyklé metody diagnózy poskytují neúplný klinický obraz, který neumožňuje specialistovi předepsat léčbu. Proto potřebujete průzkum hardwaru.

Indikace pro ultrazvuk

Tento bezbolestný postup je předepsán, ale postup je velmi důležitý v 99% případů diagnostické studie.

Indikace pro ultrazvuk:

 • pacient s nadváhou (nedovolí, aby tělo cítilo a hodnotilo jeho stav);
 • přítomnost bolesti v horní části břicha (akutní nebo chronická);
 • časté říhání (důvody nejsou jasné);
 • diagnostikovaná žloutenka nebo podezření z ní;
 • v horní části břicha je nádor;
 • je pozorováno zvýšení břicha;
 • zvýšení tělesné teploty (hodnoty nad 37,5 stupně);
 • po předběžném vyšetření měl lékař podezření na přítomnost maligního tumoru;
 • tekutina byla detekována v břišní dutině;
 • pacientovi byla diagnostikována chronická recidivující pankreatitida;
 • možný rozvoj komplikací různé závažnosti po ataku akutní pankreatitidy, včetně abscesu, hematomu, pseudocysty.

Také doporučení k ultrazvuku přijde od ošetřujícího lékaře, pokud se vyskytnou patologie jater nebo žlučníku. Pokud dojde k abdominálnímu poranění, je v 60% případů nutné provést vyšetření orgánu.

Cíle výzkumu

Jakékoliv vyšetření má kromě potvrzení hlavní diagnózy specifické cíle a cíle. Ultrazvukové vyšetření ukáže - norma nebo odchylka je pozorována v době procedury.

Úkoly jsou tyto: t

 • umístění pankreatu;
 • konfigurace tohoto těla;
 • rozměry v době průzkumu, aby se zjistilo, zda došlo ke zvýšení;
 • jak odlišné jsou obrysy;
 • struktura parenchymu.

Další úkoly postupu:

 • rozumět, echo je zvětšeno nebo je uvnitř normálních limitů;
 • určete průměr hlavního pankreatického a žlučového kanálu.

Studie ultrazvuku umožňuje lékaři určit stav okolní tkáně orgánů. Vyšetření pomůže určit stav cév a bude okamžitě viditelné na monitoru monitoru, zda jsou orgány poškozeny v okolí nebo ne.

Podle speciálních indikací v procesu výzkumu hardwaru provádějí lékaři podstatnější a hlouběji prostudovanou studii síly průtoku krve v cévách umístěných uvnitř a vedle slinivky břišní. Struktura je také pečlivě studována.

Cílem studie je porovnání existujících odchylek od normy a abnormalit ve struktuře orgánu.

Lékař také stanoví:

 • zánět (různé stupně manifestace);
 • nádor (může být různého původu - benigní nebo rakovinný);
 • fokální formy tukové dystrofie.

Změny, ke kterým dochází s věkem, budou také viditelné na ultrazvuku. Chronická pankreatitida se projevuje zcela jasně, takže lékař bude schopen určit závažnost onemocnění a vyvinout vhodný stav terapie.

V případě potřeby lze během tohoto postupu provést speciální analýzu - odběr kousku tkáně žlázy. Činnost se provádí jemnou jehlou, celý postup je řízen ultrazvukem.

Pro důkladné vyšetření v histologické laboratoři je nutné vzorkování tkanin. Na základě získaných dat bude provedena konečná diagnóza.

Příprava a jednání

Pro získání správných výsledků, které odpovídají skutečnému stavu, je nutné se na studium připravit pomocí ultrazvukového přístroje. Komplexní nebo specializované postupy pro kvalitní školení nejsou nutné.

Hlavní věc, kterou člověk musí udělat, není jíst před testem (obvykle ráno je naplánováno ultrazvukové vyšetření, aby postup probíhal na prázdný žaludek). Doporučuje se odmítnout jíst až 12 hodin před začátkem studie.

Je důležité vzít v úvahu, že přibližně 1/3 všech studií způsobuje potíže při získávání vysoce kvalitních snímků na monitoru a spolehlivých informací. To je způsobeno přítomností nadýmání. Proto je doporučeno 2-3 dny před zákrokem dodržovat určitá dietní omezení.

Vyloučeno z nabídky:

 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • žitný chléb;
 • různé mléčné výrobky;
 • luštěniny.

Použití odvar ze semen kopru, máta, protože snižuje pravděpodobnost nadýmání. Další doporučení jsou vyprazdňování střev (12-24 hodin před zákrokem) a odmítnutí projímání laxativ, stejně jako nastavení očistných klystýrů.

Ultrazvuk se provádí následujícím způsobem:

 1. Břišní oblast by měla být bez oděvu (pacient si sundá košili).
 2. Ten muž leží na gauči.
 3. Specialista aplikuje speciální gel na oblast břicha.
 4. Poté připojí senzory do této oblasti.
 5. Přímo během vyšetření by se měl pacient na žádost lékaře zhluboka nadechnout a několik vteřin zadržet dech.

Musíte také nafouknout žaludek - to je nezbytné pro pohyb střev. Lékař tak bude moci lépe vidět slinivku břišní a oblast vedle ní.

Lékař také během procedury pro lepší vizualizaci studovaných oddělení činí pohyb senzorového zařízení rotační nebo houpací povahy.

Během studie se měří velikost žlázy, stejně jako jater, a zkoumá se struktura a okolní tkáně těchto orgánů. Doba studie není delší než 8 minut, pacient v procesu necítí žádné negativní nebo bolestivé pocity.

Video o přípravě na břišní ultrazvuk:

Indikátory v normálním rozsahu

Normy u dospělých ve studiu ultrazvuku by měly být následující:

 1. Orgán se nachází v epigastrické oblasti.
 2. Forma - prodloužená, tadpole-jako nebo činka-formoval.
 3. Obrysy a hranice těla - jasné, dobře viděné.
 • hlava - rozměry jsou v průměru 25 mm;
 • další oddíl je tělo - jeho parametry jsou v průměru -15 mm;
 • ocas - bez jakýchkoliv změn je 22-29 mm.

U dětí je normální výkon mírně nižší než u dospělých. Zároveň by měla být průměrná odrazivost (echogenita). Nejčastěji se uvádí, že u starších lidí se ozvěna zvyšuje.

Normálně je struktura všech tkání homogenní - homogenní, jemná nebo hrubozrnná. Plavidla by měla tvořit vzor bez deformace. Průměr kanálů asi 2 mm, neexpandovaný.

Dekódování a detekovatelná patologie

Při průzkumu má každá osoba otázku ohledně dosažených výsledků, co to je, zda existují odchylky a porušení. Pomáhá najít dešifrovací odpovědi. Pro ošetřujícího lékaře je nezbytné, protože vám umožní vyvinout optimální léčebný program.

Tabulka přepisu ultrazvukové studie:

Ultrazvuk slinivky břišní - dekódování, obraz různých onemocnění orgánu, kombinace s patologií jater, žlučníku atd. Cena ultrazvuku slinivky břišní.

Patologie slinivky břišní na ultrazvuku

Níže se budeme zabývat tím, jaké změny v parametrech ultrazvuku patologie pankreatu se projevují a jaké nemoci mohou být indikovány určitými změnami.

Změny v slinivce břišní na ultrazvuku

Patologie slinivky břišní na ultrazvuku se tedy projevuje následujícími změnami:

 • Obrysy jsou rozmazané a nerovnoměrné (mohou být přerušované, nerovnoměrné, hrbolaté, rozmazané);
 • Velikost celého pankreatu nebo jeho jednotlivých částí (těla, ocasu, hlavy) se snižuje nebo zvyšuje;
 • Změny v echogenicitě směrem k její redukci (hypoechogenita vzhledem k levému laloku jater);
 • Ztráta homogenity struktury ozvěny;
 • Změny na straně potrubí (expanze kanálu Virunga o více než 2 mm, zesílení stěn kanálů, vzhled sekundárních kanálů na ultrazvuku díky jejich expanzi a zvětšení velikosti);
 • Abnormální stav žaludku, dvanáctníku, žlučovodů, žlučníku, jater, jejunu a sleziny v blízkosti pankreatu.

Přítomnost kteréhokoliv z výše uvedených typů patologických změn podle ultrazvukového vyšetření indikuje onemocnění pankreatu. Čím více patologických změn detekuje ultrazvuk, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku onemocnění, které bude nutně vyžadovat specializovanou léčbu a samo o sobě nezmizí, pokud budou eliminovány negativní faktory prostředí (například špatná strava, konzumace alkoholu atd.).

Každá z výše uvedených patologických změn v pankreatu není specifická, to znamená, že je vlastní mnoha specifickým onemocněním. Proto není možné provést přesnou a jednoznačnou diagnózu pouze přítomností jedné nebo druhé patologické změny na ultrazvukovém vyšetření slinivky břišní. Aby bylo možné správně diagnostikovat, kromě charakteristického ultrazvukového obrazu, musíte znát také klinické příznaky, které má člověk, výsledky laboratorních testů (aktivita amylázy, lipáza) a kontrolní data. Pouze kombinace symptomů, testů, kontrolních dat a ultrazvuku umožní lékaři provést přesnou a správnou diagnózu, která je založena na objektivní identifikaci všech možných projevů nemoci a odlišuje ji od ostatních a vykazuje podobné symptomy.

Nejdůležitějšími patologickými změnami slinivky břišní na ultrazvuku jsou poruchy echogenity, struktura a velikost ozvěny. Změny těchto parametrů mohou být dvou hlavních typů - difuzní a ohniskové. Zvažte je podrobněji v další části.

Difuzní a fokální změny na ultrazvuku (dekódování ultrazvuku pankreatu)

Jsou nazývány difuzní změny, které jsou charakterizovány porušením obecné echostruktury a echogenity pankreatu. To znamená, že slinivka břišní na ultrazvuku již není homogenní a její echogenita se buď zvyšuje (hyperechogenita) nebo snižuje (hypoechogenicita). Jinými slovy, difuzní změny se mohou projevit jako zvýšení nebo snížení echogenity celého slinivky břišní, stejně jako změna jeho velikosti. Difuzní změny mohou být kombinovány se snížením nebo zvýšením velikosti orgánu, stejně jako se změnami na části duktálního systému.

Difuzní změny v typu zvyšující se nebo snižující se echogenity (hyperechogenicita a hypoechogenicita) slinivky břišní, stejně jako zvyšování nebo snižování její velikosti nejsou specifické, a proto jsou pozorovány při různých onemocněních. Níže uvedená tabulka ukazuje různá specifická onemocnění slinivky břišní, které jsou charakterizovány difuzními změnami typu hypoechoicity, hyperechogenicity, zvýšení nebo snížení velikosti.

Jak je tedy patrné z tabulky, pokud osoba podle údajů ultrazvuku prokázala zvýšení echogenity (hyperechogenicita) pankreatu, může to znamenat lipomatózu, fibrózu nebo chronickou pankreatitidu. Je-li echogenita žlázy snížena, pak je to charakteristické pro akutní pankreatitidu nebo rané stadium chronické. Pro přesnější diagnózu bude lékař muset vyhodnotit symptomy osoby, údaje o laboratorních testech a výsledky vyšetření.

Kromě difúzní, fokální patologické změny echostruktury a echogenity jsou možné v pankreatu. Fokální změny jsou (na rozdíl od difuzních) oblastí pankreatu různých velikostí, které mají odlišnou strukturu a hustotu než zbytek orgánu. Jinými slovy, pokud se rozptýlené změny rozšíří do celé žlázy, pak ohniskové záchvaty zachytí pouze malou část, některé specifické oblasti.

V závislosti na jejich hustotě mohou být ohniskové změny anechoické, isoechoické, hypoechoické nebo hyperechoické. Isoechoické změny jsou oblasti žlázy, které mají stejnou echogenitu jako zbytek orgánu, ale s modifikovanou strukturou. Hypoechoické fokální změny jsou oblasti žlázy, které mají echogenitu nižší než všechny ostatní části orgánu. Hyperechoické změny jsou ohniska, která jsou echogenní ve srovnání se zbytkem slinivky břišní. Konečně, anechoické formace jsou oblasti, které nemají echogenitu vůbec (černá).

Anechoické, hypoechoické, isoechoické a hyperechoické fokální pankreatické změny jsou charakteristické pro různá onemocnění tohoto orgánu. Níže uvedená tabulka ukazuje specifická onemocnění, při kterých jsou v pankreatu detekovány fokální změny jedné nebo druhé echogenity.

Jak je vidět z tabulky, fokální změny (stejně jako difúzní) nejsou specifické pro žádné konkrétní onemocnění. To znamená, že přítomnost stejné ohniskové změny podle ultrazvuku nemusí znamenat jednu specifickou patologii, ale několik najednou. Je možné pochopit, jaká patologie je možná, když jsou ultrazvuková data analyzována spolu se symptomy a výsledky testů, které jsou v osobě přítomny.

Vzhledem k tomu, že mezi patologickými změnami slinivky břišní na ultrazvuku (kromě difúzní a fokální), je také často detekováno zvětšení a zvětšení kanálu Virunga, níže uvádíme seznam stavů a ​​onemocnění, pro které je tento jev charakteristický:

 • Rozšíření kanálu Virunga po jídle;
 • Dvojitá slinivka;
 • Chronická pankreatitida;
 • Nádor pankreatu;
 • Autoimunitní chronická pankreatitida.

Ultrazvukový obraz při různých onemocněních slinivky břišní

Níže se budeme zabývat tím, jaké příznaky se u těchto nebo jiných onemocnění slinivky objevují.

Tyto stavy jsou přisuzovány malformacím orgánu. Ultrazvuk ukazuje zvýšení v oblasti pankreatu v kombinaci s normální strukturou a echo. Je-li plocha žlázy zvýšena, ale osoba nemá žádné klinické příznaky, je takové označení považováno za individuální variantu normy a nikoli za důkaz malformace. Zvýšená plocha v kombinaci s klinickými příznaky naznačuje patologii.

Slinivka břišní ve tvaru prstence

Vzácná malformace, při které ultrazvukové vyšetření ukazuje, jak slinivka obklopuje dvanáctník v prstenci.
Aberantní slinivka břišní

Tato malformace je vzácná a je jako další slinivka břišní. Je reprezentován zaoblenou hyperechoickou fokální formací do průměru 2,5 cm, která má echogenitu pankreatu, ale nachází se ve stěně dvanáctníku nebo žlučníku.

Pancreas Zdvojnásobuje

Tato malformace je také vzácná. Zpravidla se jedná o zdvojení jakýchkoli částí orgánu, například v pankreatu mohou být dva ocasy, dvě těla nebo dva Wirsungovy kanály. Dvě plné žlázy umístěné poblíž, téměř nikdy nenastanou. V zásadě se zdvojení pankreatu v žádné variantě neprojevuje zvláštními rysy na ultrazvuku, protože struktura tkání orgánu je jinak zcela normální. V některých případech je však zdvojnásobení pankreatu kombinováno s cystami extrahepatálních žlučových cest, cystami kanálu Virunga.

Na ultrazvuku jsou četné zaoblené malé útvary s anechoickým obsahem, které vytvářejí obraz voštin na povrchu žlázy. Polycystická slinivka je obvykle genetická choroba, a proto je kombinována s polycystickými játry, ledvinami, slezinou a vaječníky.

Poškození slinivky břišní

Různá poranění pankreatu jsou způsobena uzavřeným nebo otevřeným poraněním břicha.

S lehkými uzavřenými lézemi během 24 hodin se tedy nevyskytují žádné změny v pankreatu. Ale den po poranění se velikost slinivky břišní zvětšuje, kontura se opotřebovává a v tkáních se pozoruje hypoechoická zakulacená formace se zubatými hranami, představující hematom nebo oblast nekrózy. Pokud se proces bude vyvíjet, objeví se obraz akutní pankreatitidy.

V těžkých uzavřených zraněních, když je pankreat roztržen, nejsou v prvních hodinách viditelné známky poškození. Ale několik hodin po poranění ultrazvukové vyšetření ukáže, že slinivka břišní je beztvará tvorba nízké echogenity a v břišní dutině je tekutina (krev, pankreatická šťáva).

V případě otevřeného poranění (např. Bodnutí nože v žaludku) je na ultrazvuku pozorována ultrazvuková žláza a v ní je hypoechoická zaoblená formace s fuzzy konturami v místě vpichu, což je hematom. Ve 2 - 3 dnech po otevřeném poranění slinivky břišní se vyvíjí akutní pankreatitida.

Vrozené a získané cysty jsou charakterizovány stejným ultrazvukovým obrazem - zaoblenou malou formací s anechoickou nebo hypoechoickou hustotou, o průměru 5 mm až 5 cm, stěna cysty je tvořena pankreatickou tkání, takže ultrazvuk jasně nevykazuje tvorbu skořápky.

Akutní pankreatitida má různé varianty a formy průběhu, které se projevují vlastními soubory klinických příznaků, a proto poskytují na ultrazvuku poněkud odlišný obraz. Pro všechny různé formy a varianty průběhu akutní pankreatitidy na ultrazvukové difuzní hypoechoické změny ve struktuře pankreatu a ohniskové anechoické oblasti (nekrózy nebo krvácení), někdy i expanze Wirsungova kanálu, jsou charakteristické.

Pro přesnější orientaci pacienta v echografických příznacích akutní pankreatitidy, níže budeme také popisovat znaky obrazu na ultrazvuku různých typů akutního zánětu pankreatu. Podle ultrazvuku tak existuje několik forem akutní pankreatitidy (akutní, perzistentní, kontinuálně relabující a akutní nekrotická), které se často proměňují.

Mírná a střední závažnost akutní pankreatitidy je charakterizována normální velikostí nebo lokálním nárůstem hlavy nebo ocasu orgánu. Obrysy jsou rovnoměrné, struktura žlázy je hypoechogenní po celé ploše nebo pouze v oblasti zánětlivého procesu. Kolem žlázy je malé množství kapaliny ve formě úzkého pásu s negativním odrazem. Patologický proces s mírným stupněm ustupuje po 7–10 dnech, s průměrem trvá mnohem déle a může se změnit na trvalou a neustále se opakující formu.

Těžká akutní pankreatitida je charakterizována zvýšením velikosti žlázy v důsledku edému, difúzními změnami ve struktuře s převahou oblastí hypoechogenicity a ložisek anechoicity. 15 až 20 dnů po nástupu onemocnění se mohou cysty tvořit v místě ložisek anechoicity. Kolem žlázy je viditelná akumulace tekutiny ve formě anechoických pásků. Tekutina může být také nalezena v dutině břišní, v kapse Douglas a retroperitoneální. Peritoneum v oblasti žlázy je zhutněné a hyperechoické kvůli počáteční peritonitidě.

Trvalá forma pankreatitidy je charakterizována příznaky mírné akutní formy v kombinaci s heterogenní echogenitou struktury, kdy se hyperechoické oblasti střídají s hypoechoickými oblastmi.

Průběžně se opakující forma je charakterizována momenty exacerbace obrazem trvalé formy, a když ustupuje - obrazem mírné akutní formy. Ale nikdy není úplné uzdravení a obnovení struktury žlázy.

Ostronekrotická forma pankreatitidy se vyskytuje s rychlostí blesku a je charakterizována významným zvýšením velikosti žlázy, difúzními změnami parenchymu s hypoechoickou strukturou. Na pozadí hypoechoické struktury lze detekovat četná hyperechoická ložiska. Kolem žlázy, v břišní dutině a Douglasově kapse viditelné nahromadění tekutiny. Peritoneum v oblasti žlázy je husté a hyperechoické v důsledku začínající peritonitidy.

Echografický obraz chronické pankreatitidy může být odlišný a závisí především na typu akutní pankreatitidy. V současné době existují čtyři formy chronické pankreatitidy (mírné, střední, závažné a pseudotumorální), které se vyznačují různými vzory ultrazvuku.

Mírná forma chronické pankreatitidy je charakterizována normální nebo mírně zvýšenou velikostí, dokonce obrysy slinivky břišní, ale nízkou difuzní hyperechogenitou její struktury. Ve tkáních žláz jsou malá a střední ohniska hyperechoických těsnění. Kanál Virunga není rozšířen, ale jeho stěny mohou být v některých oblastech (lokálně) mírně zahuštěny. Taková mírná forma chronické pankreatitidy je obtížné diagnostikovat, protože na pozadí diabetu, tukové degenerace orgánu, endokrinních onemocnění a alkoholiků jsou pozorovány stejné změny v pankreatu. Vzhledem k takové nespecifičnosti obrazu je diagnóza chronické mírné pankreatitidy ve více než 90% případů podávána lidem, kteří trpí pankreatitidou, ale ve skutečnosti trpí mastnou pankreatickou dystrofií nebo zneužíváním alkoholu.

Střední forma chronické pankreatitidy je charakterizována poklesem velikosti jednotlivých částí pankreatu. Struktura žlázy je pestrá, se střídáním ohnisek různých velikostí a rozdílnou echogenitou. Někdy jsou detekovány cysty. Kanál Virunga expandoval na 6 - 7 mm, jeho stěny jsou nerovnoměrně zahuštěné a hyperechogenní.

Závažná forma chronické pankreatitidy je charakterizována významným poklesem velikosti žlázy a heterogenitou její echostruktury. Zaznamenává se tedy přítomnost hyperechotických kalcifikací, anechoických cyst a hypoechoických míst fibrózy v tkáních orgánu. Kanál Virunga je nerovnoměrně expandován, jeho stěny jsou hyperechogenní a zahuštěné, kameny jsou viditelné v lumen. V některých případech se kromě kanálu Virunga stanou viditelné i sekundární kanály, které nejsou normálně detekovány.

Pseudotumorální forma chronické pankreatitidy se vyznačuje difuzním zvětšením velikosti žlázy, kopcovitého kontury a heterogenní struktury. Ve tkáních orgánu jsou viditelné uzly různé velikosti a různé echogenity. Kanál Virunga nemůže být stanoven kvůli četným uzlinám.

Shrneme-li výše uvedené, mělo by být shrnuto, že pro každou formu chronické pankreatitidy existují dva přímé znaky na ultrazvuku - to je jednak snížení velikosti celé žlázy nebo její části a jednak nerovnoměrné kontury (hrbolaté, zoubkované, kulaté oválné) výčnělky atd.). Tyto dva znaky jsou povinné pro diagnózu chronické pankreatitidy. Třetí nepřímou a nepovinnou známkou chronické pankreatitidy je heterogenita její struktury, kdy se v tkáních nacházejí malá, střední a velká ložiska s různou echogenitou.

Pankreatické kameny a pankreatické kanály

Pankreatické kameny vznikají v důsledku komplikace přenesené pankreatitidy s nekrózou parenchymů a kanálků. Kameny jsou považovány za hyperechoické formace různých velikostí a lokalizací. Samotná žláza je díky edému hypoechoická.

Kameny v pankreatických kanálech vznikají jako komplikace akutní nekrotické formy akutní pankreatitidy, kdy je mrtvá tkáň v průběhu času jednoduše zkameněna v důsledku ukládání vápníku v nich. Kameny jsou hyperechoické formace různých velikostí, někdy s akustickým stínem. Kameny mohou být jednoduché nebo vícenásobné a mohou být umístěny v malých kanálech a Virungovském kanálu žlázy. Zajímavé jsou velké kameny, které zabraňují odtoku pankreatické šťávy podél kanálků ze žlázy do dvanáctníku. V takových případech, kdy kámen překrývá kanál, jsou podél něj vytvořeny pytlovité nástavce naplněné anechoickým obsahem. Pokud je kanál Virunga zablokován, pak se zvětší velikost ucpávky, stane se hypoechoickou, s nerovnoměrnými konvexními konturami a hrubou strukturou.

U obezity má slinivka normální velikost nebo je mírně zvětšená, její struktura je malá, hyperechoická.

U diabetes mellitus má slinivka břišní normální nebo sníženou velikost, jasné, ale občasné obrysy. Parenchyma orgánu je malá ohnisková, zhutněná, hyperechoická. Tvar žlázy se podobá zakřivené bílé stuze nebo kometě. U lidí s diabetem více než 15 let atrofuje slinivka břišní a vypadá ostře zmenšená.

Benigní nádory slinivky břišní na ultrazvuku

V pankreatu mohou benigní nádory tvořit adenom, cystadenom, fibrom, lipom, myxom, hemangiom, lymfangiom, neurom, myom, insuloma. Všechny tyto nádory mají podobné známky na ultrazvuku, navzdory jejich různým původům.

Následující ultrazvukové znaky jsou tedy společné všem benigním nádorům:

 • Kulatý nebo oválný tvar;
 • Dobré a jasné oddělení od okolních tkání;
 • Anechoický halo kolem nádoru;
 • Malá velikost nádoru.

Echogenicita benigních nádorů může být odlišná vzhledem k jejich obsahu. Homogenní hyperechogenita je tedy charakteristická pro lipomy, homogenní hypoechogenitu - pro adenomy, myomy, neurinomy a heterogenní echogenitu (střídání hyper- a hypoechoických oblastí) - pro myomy, cystadenomy, směsi a hemangia.

Maligní nádory (rakovina) slinivky břišní na ultrazvuku

Maligní nádory na ultrazvuku jsou viditelné, ale jejich vlastnosti jsou na rozdíl od benigních nádorů velmi variabilní, protože závisí na formě růstu rakoviny. V současné době jsou izolovány fokální, fokálně infiltrativní a invazivně infiltrační formy rakoviny pankreatu, které mají různé ultrazvukové znaky.

Ohnisková forma rakoviny je charakterizována tím, že uvnitř hlavy, těla nebo ocasu jsou malé malé hyperechoické uzly s nerovnoměrným obrysem. Fokální forma rakoviny je podobná benigním nádorům, proto, když jsou tyto formace detekovány, provádí se biopsie, aby se stanovila povaha novotvaru.

Fokální infiltrativní forma rakoviny je charakterizována přítomností více izoeogenních ohnisek a hrudkovitou konturou žlázy. Tato forma rakoviny je obtížné odlišit od chronické pseudotumorální hepatitidy, a proto je-li takový vzorek detekován, je biopsie nutně prováděna pro potvrzení diagnózy rakoviny.

Invazivní infiltrativní forma rakoviny je charakterizována expanzí kanálu Virunga bez zesílení jeho stěn, přítomnosti ložisek ve tkáních žlázy, které klíčí a šíří se do sousedních orgánů. Nejčastěji nádor roste do žlučovodů, blokuje je a vyvolává obstrukční žloutenku.

Na ultrazvuku jsou viditelné ve formě jednoduchých nebo vícenásobných zaoblených anechoických útvarů různých velikostí. Může být podobný lymfatickým uzlinám dutiny břišní.

Kde ultrazvuk slinivky břišní? Náklady na výzkum

Cena ultrazvukové slinivky břišní

Náklady na ultrazvukové vyšetření slinivky břišní v různých soukromých i veřejných zdravotnických zařízeních se v současné době pohybují od 700 do 1 700 rublů.

Kde dělat ultrazvuk slinivky břišní?

Ultrazvuk slinivky břišní může být prováděn v téměř každé městské nebo okresní nemocnici nebo klinice, protože ultrazvukové stroje jsou v současné době k dispozici téměř všude.

Níže uvádíme adresy hlavních zdravotnických zařízení na regionální úrovni v různých městech Ruska, ve kterých lze provést ultrazvukové vyšetření pankreatu.

Ultrazvuk slinivky břišní v Moskvě

K dispozici v následujících institucích:

 • Nouzový výzkumný ústav je. Sklifosovsky, který se nachází na náměstí Bolšaya Sukharevskaya, 3. Telefony - (495) 680 41 54, (495) 680 93 60.
 • FNC FMBA Ruska, nacházející se v Orekhovy Boulevard, 28. Telefon - (499) 688 83 54.

Ultrazvuk pankreatu v Petrohradě

K dispozici v následujících institucích:

 • Nouzový výzkumný ústav je. Janelidze, nacházející se na ul. Budapešť, 12. Telefon - (812) 313 28 58.
 • Onkologický ústav. Petrova, nacházející se na ul. Leningradskaya, 68. Telefon - (812) 439 95 25.

Ultrazvuk pankreatu v Jekatěrinburgu

K dispozici na Krajské nemocnici číslo 1, nacházející se na ul. Volgogradskaya, 185. Telefon - (343) 240 34 59, (343) 351 16 40.

Ultrazvuk slinivky břišní v Kazani

Dostupné v Interregional Clinical Diagnostic Centre, umístěném na ul. Karbysheva 12a. Telefony - (843) 291 11 01, (843) 291 10 16, (843) 291 10 24.

Ultrazvuk pankreatu v Novosibirsku

K dispozici v regionální klinické nemocnici Novosibirsk, která se nachází na ul. Nemirovich-Danchenko, 130. Telefon - (383) 315 98 18.

Ultrazvuk pankreatu v Krasnodaru

K dispozici v Krajské klinické nemocnici, která se nachází na ul. Ruská, 140. Telefon - (861) 252 76 28.

Ultrazvuk pankreatu ve Voroněži

K dispozici ve Voroněžské krajské nemocnici č. 1, na adrese 151 Moskovsky Prospekt Telefon - (473) 257 97 77.

Ultrazvuk pankreatu v Čeljabinsku

K dispozici v Krajské klinické nemocnici Čeljabinsk č. 1, která se nachází na ul. Vorovskogo, 90. Telefony - (351) 232 80 60, (351) 232 80 61, (351) 232 79 88.

Ultrazvuk slinivky břišní v Nižním Novgorodu

K dispozici v Regionálním diagnostickém centru, umístěném na ul. Rodionov, 190. Telefon - (831) 20 20 200.

Ultrazvuk slinivky břišní v Ufa

K dispozici v železniční nemocnici na nádraží. Ufa JSC Ruské železnice, umístil u Oktyabrya Avenue 71/1 Telefony - (347) 246 03 35, (347) 246 03 40, (351) 246 03 45.

Ultrazvuk slinivky břišní v Saransku

K dispozici u Republikánského poradního a diagnostického centra umístěného na ul. Ulyanova, 30 a. Telefony - (8342) 35 28 96, (8342) 35 20 01.

Chronická pankreatitida: Jak léčit - video

Celá pravda o ultrazvuku - video

Slinivka břišní a její role v těle - video

13 prvních příznaků diabetu, které si nesmíte nechat ujít - video

Rakovina pankreatu: příčiny a symptomy - video

Autor: Nasedkina A.K. Specialista na provádění výzkumu biomedicínských problémů.

Jaký ultrazvuk ukáže s pankreatitidou: správná příprava a závěr

Ultrazvuk pro pankreatitidu je nedílnou součástí vyšetření pacienta. Akutní abdominální bolesti v břiše, nevolnost a zvracení, nadýmání jsou všechny příznaky, které mohou znamenat nejen zánět slinivky břišní, ale také řadu dalších patologických stavů břicha. Proto není možné provést přesnou diagnózu pouze na základě klinického obrazu, je nutné provést řadu laboratorních a instrumentálních studií, včetně ultrazvukové diagnostiky, které pomohou posoudit stav orgánu a identifikovat všechny existující odchylky.

Co dělá ultrazvukové vyšetření slinivky břišní?

Metoda ultrazvukové diagnózy je manipulace, která se provádí na břiše, na povrchu peritoneu, takže pacient nemá žádné bolestivé pocity. Základem této techniky je možnost průniku ultrazvuku tělem. Současně se ultrazvuk přenáší různými buněčnými strukturami různými způsoby a od nich se také odráží různými rychlostmi. Přístroj je vybaven speciálním senzorem, který detekuje odraženou ultrazvukovou vlnu a na základě získaného materiálu sestaví obraz. To je, jak funguje dvourozměrný ultrazvuk, avšak moderní zařízení, která poskytují trojrozměrný obraz, vám umožní získat fotografii, ale celý film. Lze jej prohlížet v reálném čase nebo zaznamenávat na digitálních médiích, což dává mnohokrát příležitost vidět výsledek, když je to potřeba.

Tato metoda je široce používána ke studiu mnoha orgánů, včetně slinivky břišní. Mnozí pacienti se zajímají o to, co přesně tato technika ukazuje a zda ji lze použít k identifikaci zánětlivého procesu v pankreatu.

Ultrazvuk tak pomáhá určit:

 • Porušení struktury pankreatu;
 • Změna parametrů těla a jeho kontur;
 • Dilatace kanálů;
 • Ředění a měkkost parenchymu;
 • Přítomnost nekrotických lézí;
 • Změny v echogenitě jednotlivých zón (snížení nebo zvýšení).

Zvláštní pozornost si zaslouží poslední bod. Velmi často, jako výsledek, který sonologists rozdá, vy můžete najít záznam zvýšené echogenicity. Ne každý ví, co leží pod tímto termínem.

Protože každý orgán má svou vlastní hustotu, ultrazvuk se při diagnostice každého z nich liší. Těla obsahující tekutinu v dutinách například na monitoru vypadají tmavě. A naopak, ty orgány, jejichž struktura je velmi hustá, jsou určeny bílými. Z toho vyplývá, že echogenita závisí, což je běžně chápáno jako schopnost tělesných tkání odrážet ultrazvukové vlny od sebe samých. Ukazuje se, že každý subjekt má pro tento ukazatel své vlastní normy.

Parametr echogenicity určuje přítomnost nádorů, metastáz, kamenů, cyst, nekróz nebo degenerace tukové tkáně v parenchymu orgánů.

Hlavní je si uvědomit, že Uzdist provádí pouze jeden typ diagnózy a konečnou diagnózu může provést pouze lékař, který s největší pravděpodobností posílá pacienta k dalšímu vyšetření.

Kdy ultrazvuk slinivky břišní?

Ultrazvukové vyšetření je důležité pro profylaktickou kontrolu stavu orgánů, včetně slinivky břišní. Nejčastěji však pacienti žádají o pomoc při této diagnóze pouze tehdy, jsou-li nějaké stížnosti z gastrointestinálního traktu a konkrétně z tohoto orgánu.

Patří mezi ně:

 • Nestabilita stolice;
 • Nevolnost a zvracení;
 • Trvalá bolest v břiše, nejčastěji v její levé části;
 • Vnímání těchto bolestí při palpaci;
 • Snížená chuť k jídlu a drastické hubnutí bez zjevného důvodu;
 • Přítomnost nažloutlého nádechu pacienta;
 • Prudké zvýšení hladiny cukru v krvi, jakož i odchylky v jiných laboratorních testech;
 • Změny v jiných orgánech v důsledku předchozích průzkumů;
 • Podezřelý nádor pankreatu.

Kontraindikace

Dnes je metoda ultrazvukové diagnózy velmi populární, protože poskytuje mnoho nezbytných informací, aniž by pacientovi způsobovala bolestivé pocity. Z tohoto důvodu neexistují jasné kontraindikace tohoto typu výzkumu. Možná to je hlavní výhodou ultrazvuku.

Jedinými okolnostmi, které mohou být dočasným omezením provádění ultrazvuku, jsou některé virové a infekční choroby, jakož i kožní choroby, lokalizované v oblasti epigastria:

 • Připravit;
 • Furuncle;
 • Svrab;
 • Nakažlivý měkkýš, herpes;
 • Lepra, borelióza, tuberkulóza.

Také v případě, že se v této oblasti vyskytnou řezy, rány, odřeniny nebo popáleniny, je postup s největší pravděpodobností odmítnut, protože v důsledku kontaktu speciálního gelu s lézemi mohou nastat různé komplikace.

Ultrazvuk pro akutní pankreatitidu

Tato výzkumná metoda je schopna přesně určit přítomnost nebo nepřítomnost zánětlivého procesu v pankreatu. Úloha diagnózy je značně usnadněna, pokud je stupeň onemocnění mírný nebo závažný, protože v tomto případě jsou příznaky pankreatitidy nejvýraznější.

Pomocí ultrazvuku tak můžete určit následující funkce:

 • Silný nárůst tělesné velikosti;
 • Změna kontur: stávají se nejasnými a nejasně vymezenými;
 • Pankreatické kanály jsou rozšířeny, jejich průměr přesahuje 2 mm.

Ultrazvuk zpravidla zkoumá nejen slinivky břišní, ale i jiné břišní orgány. U akutní formy pankreatitidy jsou některé z nich, zejména ty, které se nacházejí v blízkosti slinivky břišní, modifikovány také: zvýšení jejich parametrů a edému. Často se tekutina hromadí v břišní dutině a žlázy nebo vředy jsou detekovány v jejích stěnách - to vše ukazuje na přítomnost zánětlivého procesu v pankreatu, který je diagnostikován ultrazvukem.

Ultrazvuk pro chronickou pankreatitidu

Chronický průběh onemocnění se také odráží v obraze, který uzist vidí během ultrazvukového vyšetření. Přítomnost určitých změn, ke kterým došlo v těle, umožňuje přesně stanovit chronickou pankreatitidu.

 1. Velikost pankreatu je prvním kritériem, na jehož základě sonologové určují akutní nebo chronický průběh onemocnění. S exacerbací patologie slinivky břišní se však významně zvýšil, s přechodem onemocnění do pomalé formy, parametry postiženého orgánu, naopak pokles, který je spojen s fibrózou a postupnou atrofií tkání.
 2. Heterogenní zvýšená echogenita, která se také stává důsledkem atrofických procesů. Je však třeba mít na paměti, že tento ukazatel je absolutní normou pro osoby s obezitou a starší osoby.
 3. Heterogenita parenchymu a nepravidelných hran - u chronické pankreatitidy je běžným jevem. Vzhledem k deformaci způsobené fibrózou se obrysy orgánu stávají fuzzy a mají tzv. Vruby.
 4. Expanze kanálu Virunga: ideálně jeho průměr je 2 mm, ale za přítomnosti chronického zánětu může být tato velikost 3 mm. V následných kontrolách obvykle není pozorován pozitivní trend.
 5. Přítomnost cystických útvarů nebo kamenů - patologie, často doprovázející chronickou pankreatitidu.

Projevy na ultrazvuku akutního zánětu slinivky břišní

Přestože ultrazvuk je poměrně informativní technikou, jeden z jeho výsledků nelze diagnostikovat. Stanovení povahy onemocnění může být spojeno pouze s informacemi získanými z laboratorních testů a jiných metod instrumentální diagnostiky.

V každém případě existuje řada příznaků, které jasně ukazují přítomnost akutního zánětlivého procesu v pankreatu:

 • Významné zvýšení velikosti pankreatu;
 • Nejasné vymezené hranice těla;
 • Zvýšená echogenita lézí, která indikuje těsnost těchto zón;
 • Heterogenita struktury parenchymu;
 • Expanze pankreatických kanálků, nejčastěji dochází během reaktivního průběhu onemocnění;
 • Přítomnost bublin v orgánu naplněném tekutinou;
 • Přítomnost souvisejících komplikací: cysty, pseudocysty, neoplazmy;
 • Zánět okolních orgánů s pankreatem: jejich zvýšení a otoky.

Jak efektivní je ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření poskytuje příležitost k získání nezbytných informací o stavu slinivky břišní. V důsledku tohoto typu diagnózy je studováno mnoho parametrů orgánu, takže lékař může posoudit přítomnost nebo nepřítomnost zánětlivého procesu.

I přes přesnost tohoto postupu se odborníci neomezují na jeho informace. Pro určení přesné diagnózy se lékař zaměřuje na laboratorní vyšetření, klinický obraz, historii, výsledky externího vyšetření pacienta. Navíc, pokud jsou ultrazvukem detekovány jakékoli abnormality slinivky, pacient je poslán k dalšímu vyšetření, například CT nebo MRI.

Jak by mělo vypadat zdravé tělo?

Normální indexy pankreatu jsou stejné pro ženy i muže.

Na ultrazvukovém vyšetření tohoto orgánu Uzdist hodnotí mnoho parametrů.

 1. Forma slinivky břišní: v normálním stavu, má podobnost s anglickým písmenem, každá změna naznačuje izolovanou vadu nebo jiné patologie, které mají negativní vliv na slinivku břišní.
 2. Velikost těla. Délka slinivky břišní u dospělého se pohybuje od 14 do 22 cm a hmotnost se pohybuje od 70 do 80 g. Vzhledem k tomu, že tělo je anatomicky rozděleno na 3 části, parametry pro každý z těchto segmentů mají své vlastní normy. Přirozená délka hlavy by tedy neměla být menší než 25 mm a větší než 30 mm. Velikost těla se pohybuje od 15 do 17 mm a ocas dosahuje délky 20 mm.
 3. Průměr Wirsungova kanálu. Tato sekce pankreatu je určena k transportu pankreatické šťávy do trávicího traktu. 2 mm - to je přesně hodnota, která je charakteristická pro tento kanál v nepřítomnosti patologií. Když se objeví zánět, index se nejčastěji zvyšuje (až na 3 mm), zatímco zúžení naznačuje, že kanál z vnějšku je stlačován něčím, například kamenem, cystou nebo nádorem.
 4. Hladké a jasné kontury nejen slinivky břišní jako celku, ale všech jejích částí odděleně.
 5. Průměrná hustota orgánu, která by měla zhruba odpovídat hustotě jater nebo sleziny - tento parametr je určen jednotnou echogenitou, což umožňuje malé inkluze.
 6. Granulovaná struktura parenchymu.

Tyto údaje se mohou poněkud lišit, což není odchylka od normy. V tomto případě se berou v úvahu hodnoty, které jsou určeny horními hranicemi.

Příprava postupu

Aby výsledky studie byly spolehlivé, je nutné se na postup pečlivě připravit. Odborníci doporučují dodržovat následující pravidla:

 • Nejezte ani nepijte žádnou tekutinu 12 hodin před provedením ultrazvukové diagnózy;
 • Poslední jídlo by mělo být lehké, kořeněné, mastné a smažené jídlo je nepřijatelné;
 • Den před ultrazvukem je nutné vyloučit produkty, které způsobují kvašení ve střevech, jako jsou: zelí, luštěniny, sladké ovoce, sladké pečivo, sycené nápoje;
 • Je zakázáno pít alkohol nebo kouřit v předvečer procedury;
 • Doporučuje se čistit střeva laxativy nebo adsorbenty, avšak před tím je nutné, abyste se poradili s lékařem; jako alternativu k lékům si můžete vybrat klystýr;
 • Odmítnutí brát různé léky v den ultrazvukové diagnózy: v této věci se doporučuje konzultovat se svým lékařem.

Získané výsledky jsou často ovlivněny přípravou, proto musí být vysoce kvalitní a spravedlivé.

Postup

Není nic složitého při provádění studie slinivky břišní pomocí ultrazvukového přístroje. Postup zahrnuje několik kroků:

 • Správné umístění pacienta na gauči: musí ležet na zádech a uvolňovat žaludek z oblečení;
 • Aplikace speciální gelové látky do peritoneální oblasti, která usnadňuje klouzání senzoru přes povrch kůže;
 • Samotná kontrola: pomocí senzorů a lehkých tlakových pohybů se zkoumá levý čtverec břicha; pro dokončení obrazu, po chvíli je pacient vyzván, aby se převalil na pravou stranu nebo zaujal polopolohu, což usnadňuje vizualizaci jednotlivých segmentů slinivky břišní, zejména její hlavy a těla;
 • Posouzení stavu pankreatu a jeho parametrů: uzist měří délku, velikost orgánu, studuje strukturu, hustotu a okraje pankreatu, určuje průměr kanálu Virunga a přítomnost nebo nepřítomnost různých patologických útvarů v parenchymu; v průběhu studia sonolog diktuje tyto ukazatele sestře, která je ve vazbě opravuje;
 • V případě potřeby jsou pořízeny fotografie jednotlivých řezů - s největší pravděpodobností lékař bude potřebovat další studium patologického procesu a určení taktiky léčby;

Na samém konci procedury se pacientovi podají výsledky s podrobným popisem obrazu, který byl zaznamenán pomocí ultrazvukového přístroje.

Analýza výsledků

Ultrazvuková zpráva obsahuje nejdůležitější informace pro odborníka: na základě obdržených informací je lékař schopen potvrdit nebo odmítnout původně zamýšlenou diagnózu. Pokud má pacient pankreatitidu, o čemž svědčí provedený postup, lékař určí závažnost onemocnění i jeho stupeň. V tomto případě, pokud obraz není zcela jasný nebo dává neúplná data, je pacient poslán k dalšímu vyšetření (CT nebo MRI). Zvláště přesnější a rozsáhlá diagnóza je nutná, jsou-li v pankreatu detekovány nádory.

Normální výkon

Pacient by se neměl bát vůbec o zdravotním stavu pankreatu, pokud jeho závěr obsahuje následující záznamy:

 • Velikost slinivky břišní - od 14 do 22 cm (jakýkoli indikátor, který je zakotven v tomto omezení);
 • Dobře viditelné segmenty: hlava těla, tělo, ocas;
 • Velikost hlavy není větší než 30 mm, tělo není větší než 17 mm, ocas je až 20 mm;
 • Jednotná granulovaná struktura parenchymu;
 • Hladké a jasné okraje pankreatických stěn;
 • Kanál Virunga - neexpandovaný, jeho průměr je 2 mm;
 • Nedostatek anechoických inkluzí;
 • Jednotná echogenita a průměrná hustota orgánů.

Nicméně i takový výsledek ultrazvuku musí být nutně ukázán specialistovi. Pokud se u slinivky břišní nevyskytnou žádné zjevné změny a bolest je stále znepokojena pacientem, mělo by pokračovat vyšetření. Důvodem je s největší pravděpodobností jiná patologie, která se nedoporučuje spouštět, protože opožděná léčba je někdy plná nejhorších následků.

Odchylky od normy

Povaha každého porušení primárně závisí na závažnosti onemocnění. A pokud v počátečním stadiu patologického procesu tyto změny mohou být nevýznamné nebo mírné, pak obraz, který je zobrazen v těžké pankreatitidě, je plný celé řady odchylek. Kromě toho je pro uzusta snazší určit akutní průběh onemocnění než chronický, protože během exacerbace se parametry pankreatu mění poměrně silně.

Obecně platí, že taková porušení zahrnují:

 • Významné zvýšení velikosti pankreatu, otok;
 • Nejasnost hranic zdí, nejednoznačnost kontur těla;
 • Heterogenita struktury pankreatu;
 • Těsnění, signalizovaná zvýšenou echogenitou;
 • Rozšíření potrubí Virunga na 3 mm;
 • Přítomnost tekutiny v dutině břišní;
 • Komplikace: cysta, pseudocysta, nekrotická ložiska, nádor;
 • Zvýšení v blízkosti orgánů.

Chronická forma onemocnění je charakterizována několika dalšími příznaky:

 • Velikost slinivky břišní se naopak snižuje - je to způsobeno fibrózou a atrofickými změnami ve tkáních, ke kterým dochází v důsledku dlouhého průběhu onemocnění;
 • Heterogenní struktura parenchymu - to je indikováno řadou hyperechoických inkluzí, které jsou centry fibrózy;
 • Změny obrysu slinivky břišní v souvislosti s invazí vnějších oblastí;
 • O tom svědčí expanze Wirsungova kanálu (přes 2 mm), který není dále zúžen - zpravidla následných výsledků ultrazvuku.

Závěr po ultrazvukové diagnóze

Po výsledku ultrazvukového vyšetření získaného ručně je nutné konzultovat s odborníkem. Správnou diagnózu může provést pouze lékař a předepsat léčbu, která odpovídá zjištěné chorobě.

Je však třeba zvážit několik důležitých bodů:

 • Chronická forma zánětlivého procesu slinivky břišní nemůže být stanovena pouze jednou ultrazvukovou informací, v ideálním případě by měly být vyhodnoceny výsledky všech studií: laboratorní testy a další instrumentální techniky; kromě toho je třeba věnovat zvláštní pozornost příznakům, které má pacient;
 • Nespoléhejte se pouze na výsledky ultrazvuku a automaticky přeneste diagnostiku na ambulantní kartu pacienta;
 • Informace získané jako výsledek ultrazvukové diagnózy jsou považovány za spolehlivé, pokud má pacient alespoň 5 příznaků indikujících chronickou formu patologie;
 • V některých situacích je chronická pankreatitida mnohonásobně těžší určit, než je akutní průběh této nemoci, proto je obezřetné naplánovat další vyšetření: CT nebo MRI orgánové, endoskopické nebo biopsické analýzy lézí, pokud existují nádory;
 • Je třeba vzít v úvahu další důležitý faktor: u starších osob, stejně jako u těch, kteří jsou obézní, jsou některé změny v parametrech slinivky břišní považovány za normu.

Výsledky ultrazvuku poskytují potřebné informace nejen o stavu slinivky břišní, ale také o závažnosti onemocnění. Tyto údaje však nelze považovat za základ pro přesnou diagnózu bez komplexního vyšetření pacienta. Kromě toho, v počátečním stadiu pankreatitidy, ultrazvuk ne vždy poskytuje přesné informace, protože příznaky patologie během tohoto období nejsou tak výrazné: echostruktura je stále nezměněna, obrysy orgánů neztratily svou jasnost a samotná slinivka břišní ještě nezvyšovala velikost. Tato diagnóza je nejvýraznější při akutní pankreatitidě, stejně jako v momentech jejího zhoršení.

Recenze

Vážení čtenáři, váš názor je pro nás velmi důležitý - proto budeme rádi, když v komentářích uslyšíme vaše názory na ultrazvuk během pankreatitidy, což bude užitečné i pro ostatní uživatele webu.

Alyona

Zde je moje pankreatitida odhalila stejně na ultrazvuku. Terapeut samozřejmě poslal k dalšímu vyšetření, ale jiné metody ukázaly stejný výsledek: pankreat byl určen pro zvětšení a průchod Virunga byl rozšířen. V celku, tam byla celá řada příznaků, které přesně ukázaly přítomnost nemoci.

Irina

Ale můj ultrazvuk selhal. Dlouho byli rušeni bolestí břicha, žádný lékař mi nemohl pomoci, protože ultrazvuk ukázal, že všechno je normální. Mimochodem, po ultrazvuku jsem šel do nějakého hasičského sboru pro FGD, abych vyloučil gastrointestinální patologie, ale i tam se všechno ukázalo být ve zdravém stavu, zatímco bolestivé pocity zůstaly. Teprve po čase, kdy jsem se na placeném základě dostal k odbornému specialistovi a na jeho doporučeních podstoupil MRI, jsem byl diagnostikován s pankreatitidou.