Image

Plasmapheresis, co je použití čištění krve

Krev má velký význam pro fungování těla, protože lidské zdraví závisí na jeho čistotě. Kvůli nepříznivým podmínkám prostředí, špatné výživě a změnám ve stáří je krev postupně znečištěna toxiny, struskami a různými škodlivými látkami. Aby bylo tělo schopno odolávat chorobám a zlepšovat zdraví, je nutné pravidelně čistit krev. Pro tento ideální postup plazmaferézy.

Výhody a nevýhody postupu

Než se zaregistrujete na plazmaferézu, musíte pochopit, co to je. Tento postup zahrnuje odstranění plazmy z krve, která je pečlivě filtrována, a pak jsou její nezbytné prvky znovu zavedeny do těla. Přibližně 25% celkového objemu krve přechází do filtru. Ztráta tekutiny je doplněna fyziologickým roztokem.

Plazmaferéza má mnoho výhod:

 1. Během postupu se používají sterilní materiály a jednorázové nástroje.
 2. Množství krve, které bude vyčištěno, se vypočítá individuálně, s přihlédnutím k výšce a hmotnosti pacienta, stejně jako k výsledkům testů.
 3. Stav člověka monitoruje kvalifikovaný odborník. Přístroj se také používá k určení tlaku, pulsu, saturace krve kyslíkem, rychlosti dýchání.
 4. Procedura je naprosto bezbolestná.
 5. Během plazmaferézy se používají pouze fyziologické roztoky a roztoky nahrazující krev. Jiné léky nejsou nutné.

Je třeba poznamenat, že bezpečnost je zajištěna pouze v klinickém prostředí. Postup by měl provádět zkušený lékař s příslušným vybavením.

Výhody plazmaferézy jsou zřejmé:

 • posílena imunita;
 • krev není tak viskózní a to je vynikající prevence infarktu myokardu a trombózy;
 • odstraní se plaky cholesterolu;
 • tlak se vrátí do normálu;
 • metabolismus je obnoven;
 • Orgány dostávají dostatek kyslíku.

Pokud byl postup proveden v souladu se všemi pravidly, pak nejsou pozorovány komplikace. Ve většině případů, všechny škody plazmaferézy přichází na vedlejší účinky, jako je ztmavnutí očí, mírné závratě a snížení krevního tlaku. Chcete-li se zbavit těchto nepříjemných příznaků, stačí sklonit hlavu a zvednout nohy.

V jednom sezení se zpravidla odstraní asi 15-20% škodlivých látek. V důsledku toho může být u těžké formy onemocnění postup neúčinný. Z tohoto důvodu se doporučuje integrovaný přístup, který zahrnuje udržovací léčbu a speciální dietu.

Důležitou nevýhodou plazmaferézy je odstranění imunoglobulinů a dalších prospěšných látek plazmou. Navzdory tomu po zákroku není pozorováno oslabení imunity.

Kdo bude mít prospěch z plazmaferézy?

Existuje více než 200 různých onemocnění, pro které je tato metoda čištění krve indikována. Patří mezi ně:

 • kardiovaskulární onemocnění, včetně kardiomyopatie, karditidy a virové myokarditidy;
 • onemocnění dýchacího ústrojí, a to chronická forma pneumonie, bronchiální astma, alveolitida atd.;
 • různé choroby gastrointestinálního traktu;
 • onemocnění jater a ledvin;
 • endokrinní onemocnění;
 • kožní onemocnění, včetně lupénky, toxikodermy a herpesu;
 • onemocnění pojivové tkáně;
 • oční onemocnění;
 • alergie;
 • různá onemocnění nervového systému, včetně roztroušené sklerózy;
 • systémová vaskulitida;
 • popáleniny

Tento postup je považován za účinný při infekčních onemocněních, chlamydiích, paradontóze a závažné otravě.

Plazmaferéza, jejíž indikace byla zmíněna výše, je často předepisována ve fázi přípravy na těhotenství. To je důležité zejména pro ženy, které kouří. Procedura se také provádí jako prevence alergií u těhotných žen. Jiné indikace během těhotenství jsou považovány za chronické infekce, Rh-konflikt a další autoimunitní onemocnění.

Když nelze provést plazmaferézu?

Absolutní kontraindikace použití plazmaferézy je považována za hojné krvácení, které nelze zastavit. Relativní kontraindikace zahrnují:

 • snížený tlak;
 • porušení srdečního rytmu nebo srážení krve;
 • žaludeční vřed a dvanáctníkový vřed;
 • nedostatečné množství proteinu v plazmě;
 • akutní infekční onemocnění;
 • nedostatečně rozvinutá žilní síť;
 • měsíčně

I když jsou kontraindikace pro plazmaferézu považovány za relativní, měli byste se předem poradit se svým lékařem. To je důležité, protože čištění krve nemůže poskytnout požadovaný účinek nebo dokonce zhoršit stav pacienta.

Jaký je postup?

Technika čištění krve zahrnuje několik kroků:

 1. odběr krve;
 2. rozdělení krve na frakce, tj. do krvinek a plazmy;
 3. návrat k jednotkám krve;
 4. nahrazení zabavené plazmy fyziologickým roztokem nebo vrácení vlastní použité nebo dárcovské plazmy.

Navíc může být provedeno zpracování tvarovaných prvků a plazmy. Takové rozhodnutí je učiněno individuálně.

Plazmaferéza se vždy provádí v ordinacích s příslušným vybavením. Pacient by měl během procedury ležet.

Odběr krve se provádí metodou s jednou nebo dvěma jehlami. Jehly samotné mají větší průměr než jehly pro kapátko.

Separace na frakce se provádí odlišně v závislosti na zvolené metodě plazmaferézy:

 • Membrána nebo filtrace. Shromážděná krev prochází speciálními filtry z dutých vláken. Vybrané tvarované prvky se pak vrátí do krevního oběhu pacienta. Plazma může být zlikvidována nebo případně filtrována. To platí také pro buněčnou hmotu.
 • Gravitační nebo odstředivé. Krev se umístí do speciálních sáčků, které se umístí do odstředivky. Tam se postupně usazují uniformní prvky a krev se dělí na plazmu a buněčnou hmotu. Pak se plazma vyjme z vaku a prvky se vstříknou zpět do krevního oběhu.
 • Kaskáda. Plazma pacienta je filtrována ve speciálním přístroji. Současně je použit další filtr, který prochází pouze albuminem, tj. Proteiny s nízkou molekulovou hmotností.

Další fáze plazmaferézy zahrnuje navrácení krevních buněk pacienta. Vzhledem k tomu, že jsou poměrně silné, je nutné kompenzovat nedostatek plazmy. K tomuto účelu se použije vhodný fyziologický roztok a roztoky nahrazující krev. V některých případech se pacient po dodatečné filtraci vrátí do vlastní plazmy. Je-li u člověka nalezena určitá patologie, je povoleno použití dárcovské plazmy obohacené o proteinové frakce.

Způsob separace na frakce, složení a objem roztoku se nastaví individuálně. Specialista bere v úvahu věk a stav pacienta, přítomnost určitých nemocí a množství odebrané plazmy.

Plasmapheresis Reviews

Dnes je plazmaferéza považována za poměrně úspěšnou metodu čištění krve, která přispívá k léčbě řady patologií. Postup předepsaný kvalifikovaným lékařem dává ve většině případů požadovaný účinek. Existuje velmi málo negativních recenzí o plazmaferéze. Obvykle jsou vysvětleny závažností onemocnění, protože v tomto případě nestačí pouze očistit krev.

Několik negativních výsledků bylo zaznamenáno v přítomnosti dermatologických onemocnění. Důvodem zhoršení stavu oceli jsou rány, které vznikly s nepřesným odstraněním náplasti, která fixovala jehlu. Někteří odborníci stále zvažují příčinu plazmaferézy.

Výše uvedené případy jsou sporadické. Téměř všichni pacienti po zákroku zaznamenali zlepšení stavu. To je způsobeno odstraněním toxinů a škodlivých látek, v důsledku čehož je zátěž odstraněna z většiny orgánů. Výsledkem je zlepšení fungování systémů a zlepšení kvality života.

Trvání kurzu a cena

Počet procedur závisí na požadovaném účinku, výsledcích testů a závažnosti onemocnění. Kromě toho se bere v úvahu přítomnost drogové závislosti a závislosti na alkoholu, užívání některých léků, věk, dlouhodobé vystavení se životnímu prostředí nepříznivým podmínkám nebo nebezpečná produkce.

Kurz se zpravidla skládá z 10-12 procedur. V některých případech postačuje 2-3 zasedání. Jeden proces čištění krve trvá 1-2 hodiny. Jeho cena je asi 6000 rublů. Cena závisí na množství odebrané krve a další filtraci. Kromě toho se bere v úvahu úroveň kliniky, použité vybavení a kvalifikace lékaře.

Plasmapheresis je považován za jeden z nejlepších moderních metod čištění krve. Navzdory svým výhodám se musíte nejprve poradit s odborníkem. Mělo by se také připomenout, že postup se stává nejefektivnějším s integrovaným přístupem k léčbě.

Máte-li jakékoli dotazy, doporučujeme Vám kontaktovat naše specialisty (viz dotazníky lékařů). Pokud je pro vás obtížné vybrat si, zanechte požadavek. Během 10 minut vám náš operátor zavolá a poradí, který lékař je ve vašem případě nejvhodnější.

Plasmapheresis: recenze, výhody a škoda, indikace a kontraindikace

V moderním světě je lidský organismus stále více nucen přijít do styku s výfukovými plyny, tabákovým kouřem, nápoji obsahujícími alkohol, léky, toxickými chemikáliemi atd. Hromadění škodlivých látek vyvolává výskyt různých patologií. K dnešnímu dni je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak očistit tělo toxických produktů, léčba plazmaferézou. Pomocí této metody se z krve pacienta odstraní plazma obsahující všechny škodlivé látky.

Koncepce

Úkolem tekuté pojivové tkáně je zajistit normální fungování všech orgánů a systémů lidského těla. Složení krve představuje voda a tvarované prvky. Postupem času se hromadí škodlivé látky, které vedou ke vzniku různých patologií, jakož i fragmentů buněčných stěn.

Plasmapheresis je očištění krve, v důsledku čehož mimo lidský organismus je biologický materiál rozdělen do “dobrý” a “špatný”. První se vrací zpět do těla, druhá se recykluje.

Zpočátku byla tato technika použita pro léčbu dárcovské krve. Dnes je však postup plazmaferézy uznáván jako jeden z nejúčinnějších způsobů hojení těla. Metoda je navíc specificky používána pro boj proti některým chorobám.

Výměna krevní plazmy je lékařská procedura, která zahrnuje odběr pacientovy žilní krve a její následné rozdělení do složek. Poté se k němu zavede vyčištěný biomateriál. Pokud jde o dárcovství plazmy, do žilního lože se vracejí pouze tvarované prvky.

Postup může být prováděn s použitím nebo bez použití speciálního vybavení.

Existují následující hardwarové metody:

 1. Gravitační. Jeho princip je založen na působení gravitace. Tvořené prvky krve, s větší hmotností, spadají na dno nádrže, jsou přiváděny zpět osobě. Vzhledem k nízkému indexu účinnosti v praxi se tato metoda používá velmi zřídka.
 2. Filtrace. Podstata metody je stejná jako podstata gravitační metody. Rozdíl spočívá v tom, že se do procesu zapojují speciální filtry, díky kterým dochází k separaci do složek v kratším časovém období a kvalitativněji.

Dosud uvedené metody ztrácejí svou relevanci a dávají přednost těm, které jsou prováděny pomocí zařízení.

V praxi se používá celá řada přístrojů pro plazmaferézu, lišících se funkčností. Krev však lze rozdělit na složky pouze dvěma způsoby.

Na základě toho může být hardwarová plazmaferéza dvou typů:

 1. Odstředivé. Metoda umožňuje získat "dobrou" frakci v nejkratším možném čase. Díky tomu není narušena celistvost buněčných struktur a zachovány vlastnosti ostatních složek. Podstata procedury: krev ve speciální nádobě je umístěna v odstředivce vybavené moderním softwarem a několik minut oddělena vysokou rychlostí. Pak se nádoba vyjme a z ní se odstraní plazma kontaminovaná škodlivými látkami.
 2. Membrána. Podstata metody: krev pacienta se oddestiluje pomocí speciálních filtrů za použití čerpadel zabudovaných do zařízení. Tato metoda má také vysokou rychlost. Navíc membránová plazmaferéza umožňuje zpracování velkého objemu krve spolu s nejvyšším možným stupněm purifikace. Ve většině případů se tato metoda používá k léčbě různých patologií. Pomocí membránové plazmaferézy je možné dosáhnout zlepšení stavu pacienta i při těžkých onemocněních. V některých případech je účinnost postupu lepší než léčba léky.

Indikace

Plazmaferéza není preventivní opatření, na které se může uchýlit kdokoliv. Procedura se provádí pouze na doporučení lékaře. Spravidla slouží jako další způsob léčby v případě, že hlavní léčebný režim nepřináší pozitivní výsledky.

Indikace pro plazmaferézu jsou patologie většiny orgánů a systémů:

 • autoimunitní onemocnění;
 • poškození srdečního svalu;
 • vysoká hladina "špatného" cholesterolu v krvi;
 • komplikace po infarktu;
 • revmatismus;
 • ateroskleróza;
 • myokarditida virového původu;
 • plicní cévní onemocnění;
 • bronchiální astma;
 • alveolitis;
 • pneumonie;
 • Crohnova choroba;
 • porážka stěny tlustého střeva, doprovázená výskytem vředů;
 • onemocnění jater;
 • záněty ústní sliznice;
 • diabetes mellitus, včetně jeho porušení;
 • dermatologické problémy (alergické vyrážky, lupénka, kopřivka atd.);
 • artritida;
 • patologie vizuálního systému;
 • porucha funkce ledvin;
 • sezónní onemocnění (vysoká citlivost na chlad, teplo atd.);
 • roztroušená skleróza;
 • onkologická onemocnění;
 • tromboembolie;
 • hepatitida;
 • patologie reprodukčního systému;
 • konflikt rhesus během těhotenství;
 • akné;
 • alkoholismus;
 • užívání drog;
 • otravy jedy a drogami.

Tento seznam může být rozšířen během individuální konzultace s odborníkem. Doposud byl tento postup úspěšně použit v boji proti asi dvě stě chorob. Podle lékařských posudků může plazmaferéza v kombinaci s léčbou léky dosáhnout významných zlepšení.

Kontraindikace

Postup má několik omezení. Rozhodnutí o potřebě jejího jmenování provádí ošetřující lékař po důkladném vyšetření.

Absolutní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou:

 • extrémní poškození mozku;
 • krvácení.

Existují také omezení, která mohou být zanedbána rozhodnutím lékaře. Relativní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou:

 1. Tendence ke krvácení. Tento postup zahrnuje použití léků, které snižují srážení. To je důležité proto, aby instalovaný katétr nezrážel. V souvislosti s tím zvyšuje riziko krvácení.
 2. Ulcerózní léze gastrointestinálního traktu. Po plazmaferéze také zvyšuje riziko krvácení.
 3. Arytmie, nízký krevní tlak. Přestože pacient krátce ztrácí určité množství krve, může se zhoršit činnost kardiovaskulárního systému. Na pozadí postupu se snižuje krevní tlak a zvyšuje se arytmie, což může vyvolat výskyt zdravotně nebezpečných stavů.
 4. Nedostatek bílkovin v krvi. Tyto látky jsou životně důležité pro zajištění normálního fungování všech orgánů a systémů lidského těla. Po proceduře čištění krve jsou některé z nich ztraceny, což zvyšuje riziko vzniku různých patologií.
 5. Infekční onemocnění v akutním stadiu. Toto omezení je dáno tím, že kardiovaskulární systém během tohoto období je pod zvýšeným stresem.
 6. Menstruace. Provádění procedury během menstruace může významně zhoršit celkový stav ženy.

Pozitivní akce

Recenze plazmaferézy většiny lidí jsou mimořádně pozitivní. Pacienti si všimnou zlepšení zdraví, nárůstu síly, zvýšené účinnosti.

 • posílení ochrany těla;
 • snižuje hladinu "špatného" cholesterolu v krvi;
 • metabolické procesy jsou urychleny;
 • buňky jsou lépe nasyceny kyslíkem.

Přínosy a škody způsobené plazmaferézou jsou způsobeny přiměřeností účelu postupu a správností jeho chování. Dodržování všech podmínek snižuje pravděpodobnost vedlejších účinků.

Ihned po plazmaferéze mohou nastat následující stavy:

 • slabost;
 • závratě;
 • rozmazané vidění.

Tyto reakce jsou normální a nevyžadují lékařskou péči. Pro jejich odstranění se doporučuje ležet po dobu 15-20 minut.

Následující komplikace mohou nastat po plazmaferéze:

 1. Alergická reakce. To může být způsobeno léky, které se používají k ředění krve. Znásilnění, vyrážky, horečka, vzácně se vyvíjí anafylaktický šok. V případě otravy pozorované: necitlivost různých částí těla, křeče.
 2. Krvácení Může být způsobeno předávkováním látkami, které snižují rychlost srážení. Riziko se také zvyšuje s existujícími ulcerativními chorobami gastrointestinálního traktu.
 3. Trombóza Pokud je naopak dávka výše uvedených látek nedostatečná, může se katétr a stěna cévy, ve které je instalována, ucpat krevními sraženinami. Pokud krevní sraženina spadne do hlavního proudu, zvýší se pravděpodobnost závažných stavů.
 4. Sepse, HIV infekce. V současné době tento postup používá pouze sterilní jednorázové jehly a nástroje, které snižují riziko infekce na nulu. Je důležité uplatňovat pouze na zdravotnické instituce s licencí k provádění transfuziologie.

Příprava na plazmaferézu

Před zákrokem musí pacient podstoupit vyšetření. Zahrnuje:

 1. Obecný krevní test. Je důležité identifikovat různé patologické stavy v rané fázi.
 2. Koagulogram, stanovení rychlosti srážení. Umožňuje detekovat predispozici ke krvácení nebo naopak trombózu.
 3. Wassermanova reakce. Analýza odhalující syfilis.
 4. Studie ke stanovení hladiny glukózy v krvi. Je nutné vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu.
 5. Analýza obsahu bílkovin v krvi. Snížená hladina těchto látek je relativní kontraindikací k plazmaferéze.
 6. Měření krevního tlaku. Pro velké odchylky od normy v jakémkoli směru může být postup odložen.
 7. EKG Nutné pro posouzení výkonu kardiovaskulárního systému.

48 hodin před potřebou plazmaferézy:

 1. Eliminujte používání alkoholických nápojů a kávy.
 2. Pijte nejméně 2 litry lahvové nesycené vody denně.
 3. Přestat užívat léky, které mohou způsobit komplikace. Lékař by si měl být vědom předem užívaných léků a určuje, který z nich je třeba přestat pít.

Bezprostředně před zákrokem je nutné vyprázdnit močový měchýř, po dobu 2 hodin je zakázáno kouřit.

Jak je to

Algoritmus plazmaferézy zahrnuje následující kroky:

 1. Pacient je umístěn na speciální židli. Pro pohodlí může zaujmout jak polohu sezení, tak lhaní.
 2. Do žíly se zavede katétr, kterým proudí krev do sterilního obalu. Zpravidla nejlepší možností jsou plavidla umístěná v oblasti ohybu lokte. Pokud nejsou v této oblasti viditelné, je katétr vložen do subklaviální žíly. Biomateriál se odebírá 1-3 krát. To je způsobeno tím, že v jedné relaci se vyčistí asi třetina krve. V následujících časech jsou buňky zbaveny škodlivých látek. Díky tomu je čištění považováno za lepší a efektivnější. Pro jeden postup postačuje 350-500 ml krve.
 3. Naplněný vak se umístí do zařízení, kde dochází k separaci tekuté pojivové tkáně do plazmy a tvarových prvků. Buněčná hmota, zředěná krevními náhradami, se vrátí do žilního kanálu pomocí již nainstalovaného katétru. Pokud se použije odstředivá metoda plazmaferézy, může k separaci docházet automaticky bez nutnosti dalších manipulací. V tomto případě pacient současně instaloval 2 katétry. Z jedné zkumavky vstupuje biomateriál v malých částech do odstředivého zařízení, kde je podroben separaci. Plazma se okamžitě spojí a tvarované prvky se smísí s léky nahrazujícími krev a vstříknou zpět do žilního lůžka pacienta pomocí druhého katétru. Vzhledem k potřebě nákupu drahého vybavení se v praxi zřídka používá automatická plazmaferéza.
 4. Po ukončení procedury se pacientovi doporučuje určitý čas pod lékařským dohledem (asi 30 minut).

Délka zasedání je v průměru 1-1,5 hodiny. V recenzích plazmaferézy je kromě jeho účinnosti kladen důraz na to, že během zákroku není sebemenší nepohodlí.

Další den se nedoporučuje jíst příliš horké jídlo a vykoupat se. Je-li to možné, je žádoucí omezit fyzickou námahu a odpočinek více.

Náklady na

Cenová plazmaferéza se vytváří v každém zdravotnickém zařízení různými způsoby. Tento postup je však považován za velmi drahý.

Například v Moskvě se plazmaferéza provádí na většině multidisciplinárních klinik. Výhodou soukromých organizací je dostupnost flexibilního systému slev pro stálé zákazníky. Náklady na plazmaferézu v Moskvě je v průměru 5-8 tisíc rublů. V jiných městech je nižší práh nižší. Například průměrná cena plazmaferézy v Chabarovsku je 3-7 tisíc rublů.

Zpravidla lékaři doporučují absolvovat 5 procedur, aby se dosáhlo maximálního terapeutického účinku. Na tomto základě mohou konečné náklady na několik zasedání činit 15 a 40 tisíc rublů.

Recenze

Plazmaferéza je léčebná procedura, jejíž účinnost může posuzovat pouze lékař. Bezprostředně po zasedání však většina lidí zaznamenává výrazné zlepšení zdravotního stavu, snížení intenzity nebo úplné vymizení symptomů existujících onemocnění.

Na závěr

Dnes je plazmaferéza jednou z nejúčinnějších pomocných metod používaných v boji proti patologiím většiny orgánů a systémů. Obecný názor, že každý může podstoupit zákrok za účelem všeobecného uzdravení a omlazení, se mýlí. Plazaferéza sama o sobě nemá výrazný terapeutický účinek a není předepsána lékařem, dokud rozvinutý léčebný režim nepřinese dobré výsledky. Aby se zabránilo použití metody je velmi vzácné a pouze na svědectví.

Jaká plazmaferéza dává: přínosy a poškození postupu

Moderní člověk je stále více nucen trpět následky nepříznivých faktorů: výfukových plynů, tabákového kouře, alkoholických nápojů, léků, toxických chemikálií atd. Akumulace škodlivých látek ohrožuje rozvoj různých onemocnění. Dnes je nejúčinnější metodou čištění těla jedovatých produktů plasmaferéza, která umožňuje odstranit plazmu obsahující škodlivé látky, proto je použití plazmaferézy nesporné.

Provádění tohoto postupu za rozumné ceny a bez organizačních potíží nabízí jedna z vedoucích klinik v Moskvě - Yusupovskaya Hospital, protože plazmaferéza v jiných zdravotnických zařízeních může být prováděna bezplatně pouze v případě, že existuje doporučení z kliniky a politiky MHI.

Chcete-li pochopit, zda je užitečná plazmaferéza, klady a zápory této metody, musíte mít všeobecný přehled o tomto postupu ao tom, jak se plazmaferéza provádí v krvi.

Jak se provádí plazmaferéza?

Tekutá pojivová tkáň zajišťuje normální fungování všech systémů a orgánů lidského těla. Postupem času je proces akumulace fragmentů buněčných stěn a škodlivých látek, které mohou vyvolat různé patologie, nevyhnutelný.

Procedura plazmaferézy je čištění krve, která zahrnuje oddělení biologického materiálu do „dobrého“ a „špatného“ mimo tělo pacienta. „Dobrý“ materiál se vrací zpět do těla a „špatný“ je zlikvidován.

Zpočátku byla plazmaferéza použita pro zpracování dárcovské krve. V moderní medicíně je však tento postup považován za nejúčinnější způsob hojení těla. Plazaferéza je navíc cíleně používána k léčbě některých onemocnění.

Membránová plazmaferéza se aktivně používá pro léčbu nádorových patologií v Yusupovově nemocnici.

Kdo je plazmaferéza?

Plazmaferéza není preventivním opatřením, které může používat každý. Postup vyžaduje doporučení lékaře. Nejčastěji je součástí komplexní léčby, která doplňuje hlavní režim terapie.

Plazmaferéza je předepisována osobám trpícím těmito patologiemi:

 • onkologická onemocnění;
 • autoimunitní patologie;
 • léze srdečního svalu;
 • s vysokou hladinou "špatného" cholesterolu v krvi;
 • komplikace po infarktu myokardu;
 • revmatismus;
 • ateroskleróza;
 • myokarditida virové etiologie;
 • cévní onemocnění plic;
 • bronchiální astma;
 • alveolitis;
 • pneumonie;
 • Crohnova choroba;
 • léze stěny tlustého střeva, které jsou doprovázeny vředy;
 • onemocnění jater;
 • zánět ústní sliznice;
 • diabetes;
 • dermatologické problémy (alergické vyrážky, lupénka, kopřivka atd.);
 • artritida;
 • onemocnění orgánů zraku;
 • patologie ledvin;
 • sezónní onemocnění (s vysokou citlivostí na teplo, chlad atd.);
 • roztroušená skleróza;
 • tromboembolie;
 • hepatitida;
 • onemocnění reprodukčního systému;
 • v přítomnosti rhesus konfliktu během těhotenství;
 • onemocnění akné;
 • alkoholismus;
 • osoby, které užívají drogy;
 • s otravou a předávkováním drogami.

Dosavadní stav techniky Plazaferéza byla doposud úspěšně používána k léčbě asi dvou set onemocnění. Soudě podle hodnocení lékařů, tento postup, v kombinaci s lékovou terapií, může významně zlepšit stav pacientů a odstranit stávající příznaky onemocnění.

Membránová plazmaferéza v nemocnici Yusupov se úspěšně používá při léčbě rakoviny. Vysoké výsledky postupu zajišťují nejmodernější vybavení onkologické kliniky a rozsáhlé zkušenosti s lékařskou činností našich specialistů.

Kontraindikace plazmaferézy

Podobně jako každý jiný postup má plazmaferéza některá omezení: absolutní a relativní kontraindikace. Potřeba jeho použití je stanovena ošetřujícím lékařem po komplexním vyšetření pacienta.

Plazmaferéza je absolutně kontraindikována u pacientů s cerebrálními lézemi s extrémní závažností a krvácením.

Kromě toho existují relativní kontraindikace pro plazmaferézu. Předepisuje se s opatrností za následujících podmínek:

 • s tendencí ke krvácení;
 • s ulcerózními lézemi trávicího traktu;
 • s arytmiemi, nízkým krevním tlakem;
 • s nedostatečnou hladinou bílkovin v krvi;
 • v přítomnosti infekčních onemocnění v akutním stadiu;
 • během menstruace - ženy.

Plazmaferéza: přínos a škoda, hodnocení pacientů

Většina pacientů, kteří měli plazmaferézu, zanechávají na tomto postupu pozitivní zpětnou vazbu. Cítí se lépe, jejich pracovní kapacita se zvyšuje, cítí prudký nárůst síly.

Jaký je přínos plazmaferézy:

 • posílení obranyschopnosti těla;
 • snížení hladiny „špatného“ cholesterolu v krvi;
 • urychlení metabolických procesů;
 • zlepšení saturace buněk kyslíkem.

S výhradou všech doporučení ošetřujícího lékaře je pravděpodobnost vzniku některých komplikací snížena na minimum.

Ihned po zákroku si pacienti mohou stěžovat na slabost, závratě, rozmazané vidění. Vývoj těchto reakcí je považován za normální, nevyžaduje lékařský zásah. Pro jejich odstranění stačí, aby pacient ležel 15-20 minut.

Plazmaferéza: Nevýhody, Možné komplikace

Po zákroku se u pacientů mohou vyvinout následující komplikace:

 • alergické reakce - mohou způsobit léky, které se používají k ředění krve. Takové negativní účinky plazmaferézy se jeví jako zimnice, vyrážky, horečka, anafylaktický šok, různé části těla mohou znecitlivit, vyskytnout se záchvaty;
 • krvácení - vyskytují se při předávkování léky, které snižují srážlivost. Pravděpodobnost krvácení se zvyšuje u osob trpících ulcerózními chorobami trávicího systému;
 • trombóza - v případě nedostatečného dávkování výše uvedených prostředků může dojít ke zanášení cévní stěny a katétru krevními sraženinami. Když se krevní sraženina dostane do kanálu, zvyšuje se riziko vzniku závažných stavů;
 • sepse, infekce HIV - v nemocnici Yusupov je plazmaferéza prováděna pouze sterilními jednorázovými jehlami a nástroji, díky nimž je pravděpodobnost infekce snížena na nulu, klinika má povolení k provádění transfuziologie.

V naší době je plazmaferéza nejúčinnější pomocnou metodou k léčbě většiny onemocnění. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nemá tento postup žádný regenerační a omlazující účinek. Plazaferéza sama o sobě nemá výrazný terapeutický účinek, kompetentní lékař nepředepisuje její chování s dobrými výsledky vyvinutého terapeutického schématu. Pro preventivní účely se tento způsob čištění krve používá ve velmi vzácných případech a pouze v případě indikace.

Před provedením plazmaferézy na klinice onkologie v Jusupovově nemocnici je pacientům předepsáno komplexní vyšetření, které umožňuje identifikovat onemocnění, u kterých je tento postup kontraindikován. Díky nejmodernějšímu vybavení kliniky mají výsledky výzkumu maximální přesnost.

Můžete se domluvit s odborníkem na onkologické klinice a zjistit náklady na postup plazmaferézy zavoláním nemocnice Yusupov nebo na webové stránce kliniky. Lékařský koordinátor zodpoví všechny vaše otázky.

Plazmaferéza - „pro“ a „proti“

U různých onemocnění jsou v krvi přítomny toxické látky, zánětlivé prvky, virové buňky a další patologické struktury. Plasmapheresis je používán odstranit je - “pro” a “proti” použití této metody je neustále diskutováno v lékařské komunitě. Někteří vědci trvají na zbytečnosti této technologie, zatímco jiní lékaři silně argumentují pro její účinnost.

Hlavními metodami plazmaferézy jsou filtrace (membránová) a gravitační (ruční, centrifugace).

Výhody a nevýhody výměny membránové plazmy

Uvažovaná technika postupu zahrnuje kontinuální filtraci krve ve speciálních zařízeních - plazmových filtrech. Pomocí katétru instalovaného v 1 nebo 2 žilách pacienta se odebírá krev. Provádí se membránovými filtry, které zachycují plazmu toxiny a jinými abnormálními buňkami. Čištěná hmota krve se smísí s izotonickým roztokem a okamžitě se vrátí zpět do krevního oběhu. Filtrovaná plazma se shromáždí v odděleném plastovém sáčku a odstraní se.

Výhody membránové plazmaferézy:

 • bezpečnost;
 • udržování fyziologicky normální funkce srdce po celou dobu sezení;
 • rychlost (procedura trvá asi hodinu);
 • žádné nepohodlí;
 • používat pouze izotonický roztok (biologicky kompatibilní) a vlastní krev.

Neexistují žádné významné nevýhody v řádně provedené plazmaferéze. Ve vzácných případech může dojít k závratě, mírné necitlivosti končetin, slabosti nebo nevolnosti. Tyto příznaky samy o sobě rychle zmizí.

Výhody a nevýhody ruční plazmaferézy a centrifugace

Gravitační metoda provádění procedury zahrnuje odebrání krve, která je purifikována usazením v lahvičkách s antikoagulanty (ruční výměnou plazmy) nebo centrifugací v chladničce.

Jedinou výhodou této technologie je účinek podobný membránovému způsobu. Nevýhody gravitační výměny plazmy jsou mnohem větší:

 • postup trvá dlouho;
 • není možné okamžitě odstranit velké množství plazmy;
 • po odběru krve musí být podány umělé krevní náhrady nebo dárcovské léky;
 • vyžaduje se mnoho sezení.

Je důležité poznamenat, že klady a zápory jakékoliv varianty plazmaferézy by měly být předem konzultovány s lékařem. Jedná se o seriózní lékařský zákrok, prováděný s jasnými indikacemi, a nikoli pouze o čištění krve.

Plazmaferéza (plazmaferéza): vlastnosti metody, indikace a kontraindikace jejího použití

Plazmaferéza je proces čištění krve prováděný mimo tělo. Je vyroben k odstranění toxických látek, které otráví tělo nebo používají plazmu v budoucnu - výměnu plazmy dárce.

Pojem metody a její typy

Plazmaferéza - stejně jako plazmaferéza a plazmaferéza - je mimotělní postup, vyrobený hlavně pro čištění krve z toxických látek. Podstata procedury je velmi jednoduchá: krev odebraná pacientovi je umístěna v hemo nádobě, ve které je rozdělena na plazmatické a tvarované prvky - červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Pak se krevní buňky vrátí do těla a plazma se využije nebo použije pro jiné potřeby - transfúze, produkce krevních produktů a tak dále.

Aby se pacientovi vrátil objem krve rovný objemu odebranému, nedostatek plazmy se naplní fyziologickým roztokem nebo jinou tekutinou, pokud je to vyžadováno léčbou onemocnění. Tudíž krev je purifikována ze všech toxinů rozpuštěných v plazmě a neztrácí své funkční buňky.

Plazmaferéza je klasifikována podle několika kritérií.

Tomuto videu je věnován koncept plazmaferézy:

Klasifikace

Do cíle

Tento postup slouží k řešení 2 problémů:

 • lékařské plazmaferézy - účelem je očistit krev toxických látek. V tomto případě se využívá plazma, i když se stává, že po několika dalších filtracích se plazma vrací s krví;
 • dárce - v tomto případě se postup provádí za účelem získání čisté dárcovské plazmy. Krevní buňky se vracejí a plazma se používá k transfuzi nebo při podávání určitých léků.

Rozlišuje se také kryoforéza. V tomto případě se výsledná plazma nejprve zmrazí a vrátí se po zmrazení.

Prostřednictvím čištění

Všechny použité metody čištění krve jsou rozděleny do dvou skupin: manuální a automatické.

 • Manuální - nebo diskrétní. Jednou se odebere poměrně velké množství krve, které se umístí do sterilního hemo kontejneru a vyčistí. Zbývající buňky po odstranění plazmy se zředí fyziologickým roztokem a podají pacientovi. Manuální metoda je rozdělena do 2 typů:
  • sedimentace - plazma je oddělena od buněčné hmoty usazením, druhá je vysrážena;
  • gravitační - nebo odstředivé. Krev v nádobě je umístěna do odstředivky, kde je rozdělena na prvky, protože rychlost otáčení je odlišná. Tato metoda je považována za zastaralou a používá se zřídka.
 • Hardware - proces plotu. Čištění a vrácení krve probíhá nepřetržitě. Krev se odebírá v malých dávkách, přivádí se do separačního zařízení a vrací se v malých dávkách. Pacienti tuto metodu snáze snášejí, protože nevytvářejí zátěž.

Existuje několik typů hardwarové plazmaferézy - membrány, kaskády a tak dále.

Podle prováděcí technologie

Existují 2 metody čištění krve v zařízeních a hardwarových komplexech, proto jsou všechny metody rozděleny do dvou hlavních skupin.

 • Centrifugace - používá se nejčastěji. Moderní odstředivky jsou regulovány speciálními programy, které umožňují pozorovat přesnou rychlost otáčení a brzdění. Tudíž krevní buňky jsou zachovány neporušené, stejně jako plazmatické proteiny a sacharidové struktury. Po centrifugaci jsou krevní buňky s krevní náhradou nebo plazmou purifikované přes filtry vráceny do těla pacienta. Dnes se takový postup provádí mnohem rychleji a nepředstavuje zatížení lidského těla. Čištění krve odstředěním se aktivně používá v pulmonologii pro řadu onemocnění horních dýchacích cest, v endokrinologii pro léčbu diabetes mellitus, například Addisonovy choroby, a samozřejmě v dermatologii pro dermatitidu a herpes, vyvolané narušeným imunitním systémem.
 • Separace membránovými filtry je bezbolestná a zcela bezpečná metoda. Krev vstupuje do hemo nádoby a prochází jednorázovým filtrem. Současně se plazma odděluje spolu s fragmenty buněčných stěn, toxiny, alergeny, lipoproteiny a tak dále.

Varianta membránového způsobu je kaskáda. V tomto případě krev prochází 2 filtry: na první je buněčná hmota zadržena na druhé velké organické molekule. Takto očištěná plazma může být zavedena zpět do těla pacienta. Kaskádová plazmaferéza je považována za účinnější u těžkých autoimunitních onemocnění.

Výhody a nevýhody

Plasmapheresis vám umožní zbavit se těla nahromaděných nebo uvolněných toxinů, včetně alergenů, antigenů, mediátorů patogenů zánětu a tak dále. Ale jako způsob léčby má plazmaferéza své vlastní výhody a nevýhody.

 • U některých onemocnění je tato metoda nepostradatelná - v případě akutní otravy, například infekce krve, dysfunkce jater, kdy se krev jednoduše neodstraní a tak dále.
 • Procedura zlepšuje složení krve a odstraňuje nejen metabolické produkty, ale také hormony, mediátory, antigeny, protilátky a tak dále. Je to jedna z nejlepších metod pro potlačení závažných alergických reakcí.
 • Krev se stává méně viskózním, zvyšuje se krevní oběh, dodává potravu a kyslík do všech tkání těla.
 • Vedlejší účinky jsou minimální, komplikace jsou velmi vzácné.
 • Když je krev odebrána, tekutina z okolních tkání se ponoří do cév, aby kompenzovala nedostatek objemu. Postup tedy řeší problém edému všeho druhu.

Nevýhody postupu jsou spojeny s vlastnostmi cvičení.

 • Účinek čištění je krátkodobý, pokud jde o nemoc. Při otravě 1-2 postupy k odstranění toxinů. Pokud však budou pokračovat, pak se účinek zachová asi jeden den, to znamená, že plazmaferéza by měla být prováděna v průběhu nejméně 10 postupů.
 • Cena plazmaferézy je značná. Ačkoli se výrazně liší v závislosti na způsobu provádění: cena gravitační metody je znatelně nižší než kaskádová metoda.
 • Procedura má řadu kontraindikací, protože imunoglobuliny, fibronogen a další proteiny jsou odstraněny společně s toxiny.

Indikace pro

Plasmapheresis je používán výhradně široce.

 • Neexistují žádná omezení pro věk a pohlaví: i ti nejmenší pacienti jsou předepsáni pro čištění membránové krve, pokud je to nezbytné pro stav dítěte.
 • Ve stáří je tento postup často mnohem účinnější při léčbě onemocnění, zejména kůže.
 • Plasmapheresis je také používán během těhotenství, hlavně pro prevenci autoimunitních nemocí, obzvláště konflikt Rh faktorů, stejně jako s placentární insuficiencí.

Pro postup existují absolutní a relativní indikace. V prvním případě může být selhání výměny plazmy fatální. Patří mezi ně:

 • erythroleukémie;
 • srpkovitá anémie;
 • trombóza a leukocytóza;
 • myasthenia gravis;
 • otrava jakéhokoliv druhu;
 • dědičnou hypercholesterolemii;
 • Rufusova choroba, syndrom Guillain-Barre a tak dále.

Relativní indikace jsou:

V dermatologii je předepsána plazmaferéza pro:

Procedura umožňuje v co nejkratší době zbavit se hlavního provokativního faktoru - alergenu, protilátek a tak dále. Samozřejmě, jedno sezení neřeší případ: průměrný kurz dermatologických onemocnění je 5-7 procedur, i když účinek, zejména u alergické dermatitidy, se objeví po 2 sezeních.

Kontraindikace pro použití plazmaferézy

Existuje řada kontraindikací pro plazmaferézu. Některé z nich nemohou být žádným způsobem porušeny, v ostatních případech musí být posouzeno potenciální riziko a přínos.

Absolutní kontraindikace zahrnují:

 • krvácení - vnitřní nebo vnější. Taková zátěž je nad rámec síly těla;
 • nevratné změny v srdci a mozku;
 • těžké poranění vnitřních orgánů;
 • nekoagulačnost krve znemožňuje postup.

Pro tato onemocnění se nedoporučuje používat plazmaferézu:

 • arytmie a nízký krevní tlak, protože po sezení tlak klesá;
 • žaludeční vředy;
 • anémie, zejména ve stáří;
 • akutní infekční onemocnění;
 • stav šoku.

Příprava postupu

Plasmapheresis není snadný postup. Trvá nejméně hodinu a má řadu kontraindikací, takže před předepsáním takového postupu musí být pacient vyšetřen. Zahrnuje:

 • vyšetření praktickým lékařem a vedoucím lékařem jiného profilu. Důležité je množství krevního tlaku, stav srdce, přítomnost peptických vředů a tak dále;
 • je vyžadován test krevní glukózy, Wassermanův test se provádí k vyloučení syfilisu;
 • biochemický krevní test - umožňuje posoudit hladinu proteinů, aby se eliminovala hypoproteinémie. Během plazmaferézy se odstraní řada proteinů spolu s plazmou, takže při jejich nízké koncentraci je tato metoda lepší odmítnout;
 • coagulogram - umožňuje posoudit srážlivost krve: tendenci k trombóze - pak je ukázán postup nebo zvýšené krvácení;
 • EKG - se silnými nesrovnalostmi v práci srdečního plazmaferézy není dovoleno.

Vlastně připravovat na velmi jednoduché. Několik dní před zasedáním se musíte vzdát alkoholu a kávy a vypít více tekutin. Před zasedáním je třeba vzít jídlo - lehké a vyvážené.

Jak je postup

Plazmaferéza je poměrně dlouhý, ale bezbolestný postup, který nevyvolává žádné nepříjemnosti. Setkání se koná ve speciálně vybavené místnosti.

 1. Pacient je umístěn na gauči nebo křesle - ležící nebo ležící.
 2. Do žíly, do které se odebírá krev, se vloží jehla nebo katétr. Nejčastěji je plot z žíly v ohybu lokte.
 3. V moderních zařízeních je nutné nainstalovat 2 jehly: krev je odebrána první, pacient vrátí krev druhou.
 4. Krev se přenese do hemo nádoby a pak se rozdělí na frakce. Metoda separace závisí na typu použitého zařízení. V tomto případě je plazma odstraněna, nahrazena fyziologickým roztokem, roztokem glukózy, chloridem draselným, plazmou dárce nebo jinými náhradami krve ve vhodném objemu.
 5. Druhou jehlou se pacientovi vrátí krev v přesně stejném objemu, v jakém byla odebrána. Předepsané léky můžete zadat souběžně s vrácením krve.

Délka zasedání je 1-2 hodiny. Množství vyčištěné krve je určeno metodou čištění a lékařskými doporučeními. Procedura je prováděna anesteziologem, který prošel speciálním tréninkem nebo transfuziologem. V průměru 1 relace vyčistí až 30% krve.

Během sezení je lékař nebo zdravotní sestra vždy s pacientem. Trvale sledovaný stav: indikátory tlaku, srdeční frekvence, složení krve a tak dále.

Důsledky a možné komplikace

Účelem zákroku je čištění krve. Plazmaferéza umožňuje zbavit se protilátek, antigenů, patologických imunitních komplexů, produktů rozpadu, mediátorů zánětu a tak dále. Je tedy možné rychle se zbavit intoxikace těla, obnovit imunitu, potlačit různé alergické reakce.

Plazaferéza navíc zlepšuje krevní oběh, včetně periferních, a také přispívá k lymfatické drenáži, což snižuje počet edémů. V průběhu těhotenství je plazmaferéza často předepisována jako preventivní opatření. To platí zejména pro ženy kuřáky.

Postup však může mít negativní důsledky:

 • se zavedením léků, které brání tvorbě krevních sraženin, stejně jako dárcovské plazmy, je možná alergická reakce až po anafylaktický šok;
 • hypotenze - s odběrem velkého objemu krve je možný prudký pokles tlaku. Jedná se zpravidla o ruční metody;
 • krvácení - může se objevit při zavádění léků, které snižují schopnost koagulace;
 • tvorba krevních sraženin - při nedostatečné dávce těchto léků je možné šíření krevních sraženin a jejich vniknutí do cév s menším průměrem;
 • infekce je možná, pokud je postup porušen. V hardwarových metodách je taková pravděpodobnost prakticky vyloučena;
 • selhání ledvin je možné, pokud se místo solného roztoku použije plazma dárce, protože existuje riziko nekompatibility.

Komplikace po výměně plazmy jsou popsány ve videu níže:

Vymáhání a péče po zákroku

Navzdory skutečnosti, že plazmaferéza je bezpečná, stále ovlivňuje stav pacienta, proto, aby se minimalizovaly možné následky, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel.

 • Po skončení se doporučuje ponechat v poloze vleže po dobu až 1 hodiny, v závislosti na celkovém stavu.
 • Další den si nemůžete vzít horké koupele a vyhnout se přehřátí na slunci.
 • Doporučuje se vyloučit horké potraviny a nápoje.
 • V některých případech je předepsán odpočinek na lůžku.

Náklady na

Náklady na proceduru - 1 sezení, se pohybují od 4300 do 7000 s. Kurz se vždy skládá z několika procedur. Kliniky nabízejí zpravidla slevy, pokud je počet zasedání větší než 5.

Recenze

Plazmaferéza je jednou z nejúčinnějších metod čištění krve a odstraňování alergenů. Tento způsob je však pomocný, protože sám o sobě nemá žádný terapeutický účinek. Plazmaferéza je zahrnuta v komplexní léčbě av některých případech v preventivních opatřeních.

Plazmaferéza není předepsána, dokud nejsou vyčerpány neinvazivní léčby. Ať už je to tak, postup je považován za analog chirurgického zákroku, proto je rozumné tento lék předepsat pouze tehdy, je-li indikován.

Tam, kde v Rusku můžete získat takovou léčbu

Plazmaferézu nabízejí zdravotnická střediska vybavená speciálními místnostmi. Neexistuje žádný program volného plazmaferézy.

Nejčastější dotazy

Plasmapheresis, být u “vrcholu módy”, se ukázal být míchán ve všech druhech skandálů. Ve skutečnosti se jedná o čistě lékařskou technologii, nevhodnou pro jiné účely.

 • Má procedura omlazující účinek? Studie ukazují, že plazmaferéza takový efekt nedává. Zlepšení stavu kůže, které je dosahováno alergickou dermatitidou, psoriázou a podobně, je spojeno s odstraňováním alergenů a imunitních komplexů, a nikoli s reálnou změnou v kůži.
 • Může být čištění používáno jako způsob snížení hmotnosti nebo normalizace látek? Totéž není. Taková definice jako "strusky" v medicíně neexistuje. Plazma odstraňuje velké proteinové molekuly. Většinou se jedná o produkt rozpadu toxinů, antigenů protilátek a tak dále. Do této kategorie však spadají například určité typy peptidů nezbytné pro normální fungování organismu. Toto omezení omezuje jak použití postupu, tak počet zasedání. Je zřejmé, že takové čištění nemá vliv na hmotnost a metabolismus není normalizován, protože se jedná pouze o mechanické odstranění škodlivých látek. Zdroj toxinů, pokud je spojen s onemocněním, zůstává.
 • Plasmapheresis a fyzická aktivita nejsou slučitelné - toto prohlášení je diskutabilní. Pokud nehovoříte o extrémních zátěžích, která jsou známá osobě - ​​dlouhodobě zavedený fitness program, pravidelné procházky a jogy, pak je vhodné je opustit pouze v den výměny plazmy. Pokud hovoříme o velkých sportech a nadměrných nákladech - příprava na výkon, například pak nelze použít výměnu plazmy. A zátěž a postup má vliv na srdce a zatížení kloubu může být nadměrné.
 • Zlepšení mikrocirkulace ve tkáních je pravdivé, ale pouze díky skutečnosti, že heparin se používá při výměně plazmy.
 • Mohu se touto metodou zbavit alkoholu nebo drogové závislosti? Ne Navíc je to právě plazmaferéza, která se nedoporučuje pro použití při intoxikaci: tento druh stavu je přirovnáván k neuropsychiatrickým poruchám. Plasmapheresis v tomto stavu nemůže být uskutečněn. Je to nebezpečné pro život pacienta.

Plazmaferéza je lékařský postup pro čištění krve toxinů, alergenů, antigenů a dalších věcí. Je jmenována lékařem, prováděna pouze ve stacionárních podmínkách v souladu se všemi bezpečnostními pravidly.

Může plazmaferéza poškodit tělo, řekněte videu níže: