Image

Přínosy a poškození plazmaferézy

V průběhu let dochází v lidském oběhovém systému k hromadění toxických prvků a toxinů, které jsou přenášeny tělem do krevního oběhu, pronikají buňkami, tkáněmi a negativně ovlivňují ochrannou funkci - imunitu.

Taková moderní technika, jako je plazmaferéza, byla v naší době úspěšně používána k čištění krevní plazmy z toxických prvků ak aktivaci metabolických procesů. V zahraničí se tento postup používá již delší dobu, ale jeho náklady jsou výrazně vyšší než u domácích klinik. Plazmaferézu v nemocnici Yusupov lze provádět za dostupné ceny as vysokou účinností.

Abychom pochopili přínosy a poškození plazmaferézy, musíte mít představu o vlastnostech tohoto postupu.

Podstata plazmaferézy

Podstatou plazmaferézy je extrahovat část krve z těla pacienta, pak jej vyčistit a vrátit do krevního oběhu.

Během procedury je krev rozdělena na dvě složky: jednotné prvky (erytrocyty, krevní destičky, leukocyty) a plazmu (tekutá část). „Dirty“ plazma se odstraní a do krevních buněk se přidají fyziologický roztok, glukóza a speciální krevní náhrady a pak se vrátí do těla pacienta.

Pro plazmaferézu existuje několik způsobů: pomocí speciálního vybavení a bez něj.

Non-instrumentální technika je jednodušší a cenově dostupnější. Při použití je však vysoké riziko infekce. Kromě toho tento postup umožňuje čistit pouze malé množství krve.

K provádění hardwarové plazmaferézy je zapotřebí speciální zdravotnické vybavení. Hardwarová plazmaferéza může být zase odstředivá, membránová (filtrace) a kaskáda.

Indikace pro plazmaferézu

Zpočátku byla plazmaferéza použita k vyčištění donorového materiálu. Dnes je tento postup také pomocnou metodou léčby řady onemocnění. Podle odborníků pomáhá plazmaferéza bojovat proti nejzávažnějším patologiím, včetně rakoviny, zejména v případě, že neexistují pozitivní výsledky jiných metod léčby.

Tento postup se uplatňuje na mnoha soukromých klinikách, včetně jednoho z nejlepších multidisciplinárních center Moskvy - Yusupovovy nemocnice. Existují však určité indikace a kontraindikace pro provádění plazmaferézy, aby bylo možné určit, kterým pacientům je předepsáno povinné předběžné vyšetření.

Plazmaferéza je indikována u pacientů s následujícími onemocněními:

 • s různými kardiovaskulárními onemocněními: stenokardií, myokarditidou, aterosklerózou, virovými chorobami, změnami po infarktu;
 • onemocnění dýchacího ústrojí: astma, alveolitida atd.;
 • onemocnění jater a ledvin;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu: vředy, kolitida;
 • endokrinní onemocnění: diabetes mellitus, s thyrotoxikózou;
 • gynekologické patologie: zánětlivé procesy reprodukčních orgánů, během menopauzy, před oplodněním in vitro (IVF);
 • léze pojivové tkáně: sklerodermie, lupus erythematosus, artritida, dermatomyositida;
 • kožní onemocnění: lupénka, herpes, pemphigus - k odstranění toxinů, které vedou k rozvoji těchto onemocnění;
 • alergické reakce: kopřivka, dermatitida, alergie na chlad a teplo, angioedém;
 • onemocnění nervového systému: encefalitida, roztroušená skleróza, infekční onemocnění;
 • oftalmologické patologie: retinopatie, uveitida.

Plazaferéza je navíc v některých situacích užitečná během těhotenství: pokud je fetoplacentální insuficience, Rh-konflikt, gestasa, závažná toxémie.

Plazmaferéza se používá k úlevě od alkoholu, nikotinu a drogové závislosti, stejně jako v případě otravy drogami nebo chemikáliemi.

Kontraindikace plazmaferézy

Absolutní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou následující stavy a onemocnění:

 • krvácení různého druhu;
 • těžké onemocnění mozku (např. mrtvice);
 • renální, jaterní selhání, kardiovaskulární onemocnění v dekompenzovaném stadiu;
 • akutní duševní poruchy.

Kromě absolutních hodnot existují i ​​relativní kontraindikace pro plazmaferézu:

 • nízký krevní tlak;
 • poruchy krvácení;
 • žaludeční vřed;
 • vředová choroba;
 • porucha srdečního rytmu;
 • nízké hladiny bílkovin v krvi;
 • žen během menstruace.

Aby bylo možné eliminovat poškození plazmaferézy, před provedením procedury v nemocnici Yusupov, je stanoveno komplexní vyšetření k identifikaci kontraindikací této metody čištění krve.

Výsledky plazmové syntézy

Získání požadovaných výsledků není vždy dostačující. Při určování požadovaného počtu relací plazmaferézy lékaři v Jusupovově nemocnici berou v úvahu celkový stav pacienta, objem krve a složitost problému, který je třeba stanovit. Nejlepších efektů je zpravidla dosaženo po 5-7 postupech plazmaferézy.

Jedna nebo dvě plazmaferézy mohou pomoci pacientům s alergickou dermatitidou a jinými kožními problémy.

Každá následující relace přispívá k:

 • zlepšení celkového stavu krve a pohody pacienta;
 • regenerace tkání, vymizení akné, černé tečky, věkové skvrny;
 • odstranění jedů, toxinů, virů, nemocných buněk z krve;
 • normalizace aktivity vnitřních orgánů: ledvin, jater, plic, kardiovaskulárního systému;
 • posílení imunitního systému, aktivace práce dříve nefungujících vazeb - díky eliminaci přebytečných imunitních komplexů z krve, které vyvolávají zánětlivé procesy.

Co je to nebezpečná plazmaferéza?

Vzhledem k individualitě každého organismu může být jeho reakce na plazmaferézu zcela nepředvídatelná. Rizikem plazmaferézy je možný rozvoj komplikací, o kterých by měl být lékař informován před zákrokem.

I přes minimální procento pravděpodobnosti negativních důsledků při plazmaferéze v Yusupovově nemocnici potřebujete vědět o komplikacích postupu:

 • rozvoj alergických reakcí na krevní náhrady, darovaná krev, ve vzácných případech - anafylaktický šok;
 • výskyt krvácení spojeného s nadměrnými dávkami léků, které snižují srážlivost krve;
 • infekce krve - může nastat při použití neferaperézy;
 • tvorba krevních sraženin - při nedostatečné aplikaci léků, které snižují srážení krve;
 • vývoj renálního selhání - pozorován při použití jako krevní náhrada dárcovské krve.

Nejnovější zařízení nemocnice Yusupov, rozsáhlé praktické zkušenosti transfuziologů naší kliniky a dodržování všech aseptických pravidel zaručují sterilitu procedury, vysoké výsledky výměny plazmy a nepřítomnost nežádoucích účinků. Pro dosažení účinnosti léčby dnes není nutné provádět plazmaferézu v zahraničí. Moderní domácí kliniky, včetně Yusupovovy nemocnice, poskytují lékařské služby, které splňují mezinárodní standardy kvality.

Chcete-li se přihlásit k postupu plazmaferézy a předběžné konzultaci s odborníkem z nemocnice v Jusupově, zavolejte nebo navštivte webovou stránku kliniky pomocí formuláře zpětné vazby.

Plazmaferéza: přínosy a škody

Výměna krevní plazmy se používá k odstranění toxinů nebo snížení počtu dalších složek, například červených krvinek, krevních destiček, leukocytů. Mechanická filtrace může být jak lékařská, tak dárcovská. V prvním případě se po očištění pacientovi vrátí krev, ve druhém se zmrazí pro dočasné uskladnění.

Pro terapeutické účely je plazmaferéza využívána, pokud je to nutné, k rychlému odstranění intoxikace, zánětlivých procesů a normalizace metabolismu, kdy je nutné udržet specifické složení krve nebo vytvořit před operací chirurgickou operaci.

Jaký je tento postup?

Na otázku, co je to plazmaferéza, je třeba poznamenat, že se významně liší od hemosorpce, která se také používá k čištění krve. Během plazmaferézy se shromáždí a rozdělí na frakce, během druhého postupu se ošetření provádí pomocí sorbentů.

Existují terapeutické a donorové plazmaferézy. První se používá k normalizaci stavu pacienta v různých akutních a chronických stavech.

Shromážděná krev je rozdělena na formové prvky (leukocyty, krevní destičky, erytrocyty) a plazmu, tvořené solnými roztoky, proteinem a dalšími sloučeninami.

Po vyčištění je pacient naléván zpět na chybějící tekutinu a nahradí poškozenou "špinavou" část. Postup dárce zahrnuje odběr a skladování plazmy pro následné podání lidem v nouzi.

Celkově je úkolem normalizovat objem cirkulujících krevních složek, eliminovat toxiny, parakagulační produkty, zánětlivé mediátory, transportovat chybějící prvky srážení do těla a imunoglobuliny.

Účinek

Během kurzu (od 2 do 6 sezení) pacient pociťuje výrazné zlepšení stavu. To je vysvětleno skutečností, že s normalizací složení krve, orgány začnou fungovat lépe, krmení pouze na zdravém médiu.

Navíc během očisty těla dochází k odezvě a mobilizují se obranné reakce, jinými slovy se zvyšuje imunita.

Jak je postup

Během léčby se doporučuje podstoupit alespoň 3 sezení. V první fázi jsou eliminovány pouze látky cirkulující ve volném stavu podél krevního oběhu. Ve druhém, mezibuněčné tekuté produkty jsou k dispozici. Ve třetím sezení jsou eliminovány všechny patogeny buněk.

Najednou můžete odstranit čtvrtinu celkového objemu plazmy, z celkového množství krve to bude osmá část. Přesné množství je určeno hmotností a věkem pacienta.

Fáze

Plazmaferéza může být prováděna buď 1 nebo 2 katétry.

Zásadní rozdíl spočívá v tom, že v prvním případě se nejdříve odebere malá dávka, pak se očistí a poté se ošetřená látka vrátí. Ve druhé variantě je postup kontinuální, krev je odebírána přes jeden katétr a bezprostředně přes druhou je injektována zpět.

 1. Příjem zahrnuje čerpání určitého objemu krve spolu se všemi toxiny, viry, bakteriemi, cholesterolem a krevními buňkami. Současně je pacient při vědomí, v leželém nebo polosedě. Katétr se instaluje do ulnární žíly.
 2. Krev je rozdělena na zlomky, procházející zařízením.
 3. Plazma se zcela odčerpá a zbývající suspenze se nasytí fyziologickým roztokem, glukózou, chloridem draselným, albuminem, reopoliglukinem.
 4. Výsledná směs se vrátí zpět pacientovi.

Druhy a klasifikace

Podle způsobu provádění přidělit hardware a diskrétní typ. Po domluvě existuje terapeutický a dárcovský typ.

Podle způsobu zpracování plazmaferézy může být:

 • Odstředivé nebo gravitační. Přístroj hemofenix při vysoké rychlosti otáčení bubnu rozděluje krev na frakce. Protože tato metoda velmi poškozuje buňky, používá se velmi vzácně.
 • Membránová nebo plazmová filtrace. Má prakticky žádné kontraindikace a trvá minimálně čas, buňky nejsou během procesu čištění poškozeny. Aplikujte přístroj s póry filtru.
 • Sedimentace nebo metoda usazování. Odkazuje na nejlevnější a zřídka používané. Krev v tomto případě není podrobena zpracování hardwaru a bránila jen určité množství času. Tato metoda neumožňuje čistit velké objemy, takže rozsah aplikací je malý.
 • Kaskádní plazmaferéza. Je indikován pro těžké stavy autoimunitních pacientů a používá se také v chirurgii a resuscitaci. Hlavní rozdíl je metoda dvojitého čištění. Nejprve zfiltrujte buněčnou část, pak plazmu. Nevýhodou jsou vysoké náklady na manipulaci.
 • Kryoplasmapéza. Shromážděná krev podléhá zmrazení při nízkých teplotách a potom se zahřívá a odstředí. Zúčtovaná částka neplatí. Rozsah - odstranění následků těžké otravy a v důsledku toho intoxikace.

Indikace

Plasmapheresis je používán odstranit z těla látky, které spouštějí patologický proces.

Léčba je předepsána pro:

 • Potřeba urgentně zbavit plazmu toxinů a metabolických prvků způsobených autoimunitními chorobami nebo zánětlivými procesy. Například u revmatoidní artritidy, astmatu, sklerózy, hypertenze, neuropatie.
 • Potřeby udržují dlouhou dobu určité složení krve. Současně je z patogeneze vyloučena pouze jedna vazba. Obvykle jsou indikace pro použití Rh-konflikt, diabetes, virová hepatitida, v procesu léčby patologií rakoviny, otravy jedy, toxiny bakteriálního původu.
 • Příprava na operaci, pokud je primární složení nepřijatelné pro chirurgický zákrok.

Mechanické čištění krve může být obecně použito v komplexní terapii pro:

 • Mnohočetný myelom.
 • Rozsáhlé zničení červených těl v nádobách.
 • Přítomnost volného myoglobinu v krvi.
 • Hemoglobinopatie.
 • Myastenie.
 • Nemoci Gasser, Krona.
 • Porfyrie.
 • Otrava chemickou otravou.
 • Revmatismus.
 • Virová myokarditida.
 • Astma, pneumonie chronické povahy.
 • Ulcerózní kolitida.
 • Endokrinní patologie, zejména diabetes.
 • Peritonitida, sepse.
 • Významné popáleniny.
 • Odmítnutí orgánů po transplantaci.
 • Herpes, lupénka.
 • Glomerulonefritida.
 • Alergická encefalitida.
 • Vaskulitida.

Kontraindikace

V některých případech může i užitečná procedura vést ke zhoršení pacientova blahobytu, proto se nedoporučuje provádět:

 • Anémie, když je hemoglobin nižší než 80 g / l. Pokud se v tomto případě uchýlíte k manipulaci, vzroste hladovění kyslíkem.
 • Krvácení jakékoliv povahy.
 • Podmínky, kdy tělo postrádá krev. Obvykle v tomto seznamu jsou patologie kardiovaskulárního systému, stejně jako vředy a období po infarktu.
 • Snížení množství bílkovin v krvi (méně než 60 g / l). Tento indikátor je zodpovědný za propustnost stěn cév a hladinu kapalné složky krve v nich. Postup pro odchylky od normy porušuje rovnováhu vody a elektrolytu a zvyšuje tlak.
 • Umírající mozkové cévy způsobené oběhovými poruchami.
 • Vysoký krevní tlak.
 • Jaterní dysfunkce.
 • Onemocnění srdce.

Všechny kontraindikace mohou být:

 1. Absolutní, pokud dojde k významnému poškození mozku, srdce, jater, plic, ledvin nebo silného krvácení.
 2. Relativní. Patří mezi ně krevní nemoci, kdy je zvýšené riziko rozsáhlého krvácení a stavy, které způsobují krvácení. Například vřed, hypotenze, těhotenství, menstruace, infekční onemocnění.

Je také lepší upustit od manipulace s alergiemi, nebo pokud dříve byly negativní reakce na krevní transfúze.

Přínosy a škody při postupu

Plazmaferéza se zřídkakdy provádí jako jediný prostředek léčby pacienta, obvykle jako pomocné opatření, které vysvětluje jeho úspěch.

Mezi výhody výběru metody patří:

 • Detoxikace. Likvidace toxinů probíhá "praním" krvinek. Diferenciální hodnocení ve skutečnosti pomáhá oddělit zlomky se škodlivými látkami a je užitečné vrátit se zpět do krevního oběhu.
 • Stimulace hematopoetických a kardiovaskulárních systémů na reflexní rovině. V tomto případě je tělo v doporučené rovnováze vody a elektrolytu. Když se objeví potřeba, místo plazmy, mohou být injikovány roztoky do krevního oběhu, které je nahradí.
 • Imunomodulace. Kontakt krve se strukturou plazmových filtrů dráždí imunitní buňky, což přispívá ke zlepšení jejich účinnosti. Ale u autoimunitních onemocnění to může mít opačný účinek, protože účinek tkání proti samotnému tělu se zvýší a to způsobí zhoršení onemocnění. Léčba těchto patologií proto vyžaduje neustálý lékařský dohled.

Poškození z procedury může být zcela nepřítomné, minimální, nebo s určitými rysy organismu může vést k úmrtí pacienta. Aby se minimalizovaly vedlejší účinky, měl by lékař před vyšetřením plazmatu plně vyšetřit pacienta a předepsat léčbu pouze se závažnými indikacemi.

Ve většině případů je vše omezeno na bolesti hlavy, nevolnost a tlakové šoky, což je vysvětleno reakcí těla na extrémní podmínky a nepředstavuje vážnou hrozbu. Současně se může vyvinout alergická reakce, včetně autoimunitní povahy na části ledvinového přístroje do dárcovské plazmy.

Kromě toho čištění krve zahrnuje odstranění jak škodlivých, tak prospěšných složek, které mohou dočasně oslabit imunitní systém. Při nesprávném výkonu a nekompetentnosti personálu je vysoké riziko infekce, tvorby krevních sraženin, vývoje sepse, metabolických poruch.

Možné komplikace

Dokonce i s příznivým obrazem vyšetřování před výkonem v procesu exekuce může tělo reagovat negativně na manipulaci.

U pacientů jsou nejčastější následující komplikace:

 • Hypotenze. Prudký pokles krevního tlaku může způsobit hladovění kyslíkem. V těžkých případech to končí invaliditou nebo smrtí.
 • Anafylaktický šok. Alergické projevy zahrnují změny v hemodynamice, zimnici, autonomních poruchách. Pokud tak neučiníte, může to mít za následek smrt.
 • Vnitřní rozsáhlé krvácení. To je důvod, proč s vředy nebo erozivními místy na sliznicích gastrointestinálního traktu je lepší postup opustit.
 • Citrátová intoxikace, při které může pacient spadnout do kómy, která končí smrtí. Naštěstí se jedná o ojedinělé případy.

Pokud se necítíte dobře, musíte postup přerušit. Pokud k tomu dojde mimo zdi zdravotnického zařízení, okamžitě se poraďte s lékařem nebo zavolejte sanitku.

Příprava postupu

Aby se snížilo riziko komplikací z manipulace, doporučuje se před jeho zavedením speciální školení.

K tomu potřebujete:

 • Normalizujte správnou výživu, dodržujte dietu s vysokým obsahem bílkovin, ale snižte spotřebu fosforu, draslíku, sodíku.
 • Dostatek spánku a pít dostatek tekutin v předvečer plazmaferézy.
 • Přestat kouřit.
 • Získejte lékařské vyšetření.

Terapeut zkoumá pacienta, měří krevní tlak, předepisuje klinický a biochemický krevní test, stanovení indikátoru glukózy, Wassermanovu reakci, RW, koagulogram, EKG.

Provádění během těhotenství

Tento postup je užitečný při přípravě na koncepci dítěte, zejména u žen, které už hodně kouřily. Tato metoda pomáhá odstranit jed cigaret.

Během gestace může být plazmaferéza indikována v případě silné toxikózy. Vylepšení bude v několika sezeních.

Kromě toho se během těhotenství snižuje riziko intrauterinní infekce, hladovění kyslíku u plodu, nízká hladina vody a rozsáhlé krvácení během porodu.

Jak dlouho je jedno sezení a kurz

V průměru trvá jedno zasedání 1,5 hodiny. Plazmaferézu lze opakovat po 3 až 4 dnech.

Pro terapeutické účely se čas zvyšuje, doba trvání procedury je 2-3 hodiny a frekvence je 4-5 krát týdně. Kurz zahrnuje 3-6 sezení. Počet procedur se volí individuálně v závislosti na závažnosti průběhu a povaze onemocnění. Opětovné ošetření lze provést za šest měsíců.

Plasmapheresis stroj

Zařízení mohou být přenosná nebo stacionární. První z nich jsou vhodné, protože mohou být instalovány kdekoli, aniž by narušily klid pacienta, pokud je to nutné, dokonce i doma. Existují zařízení, která zpočátku vezmou malou část krve, vyčistí a vrátí.

Taková zařízení za minutu čerpala 100-150 ml biologické tekutiny. Jiné obsahují 2 katétry, aby je mohly projít jedním, a pak je vrátit zpět druhým. V tomto případě zařízení nezastaví proces.

Plasmofilter obsahuje odstředivky, membrány, čerpadla nebo filtry. Vše závisí na volbě metody.

Náklady na

Cena za jedno sezení je velmi odlišná a může být od 2 000 do 60 000 rublů. Cena závisí na zvoleném způsobu léčby, slávě kliniky, zkušenosti a způsobilosti lékaře. Značný význam má region: čím blíže k centru hlavního města, tím dražší.

Plasmapheresis: recenze, výhody a škoda, indikace a kontraindikace

V moderním světě je lidský organismus stále více nucen přijít do styku s výfukovými plyny, tabákovým kouřem, nápoji obsahujícími alkohol, léky, toxickými chemikáliemi atd. Hromadění škodlivých látek vyvolává výskyt různých patologií. K dnešnímu dni je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak očistit tělo toxických produktů, léčba plazmaferézou. Pomocí této metody se z krve pacienta odstraní plazma obsahující všechny škodlivé látky.

Koncepce

Úkolem tekuté pojivové tkáně je zajistit normální fungování všech orgánů a systémů lidského těla. Složení krve představuje voda a tvarované prvky. Postupem času se hromadí škodlivé látky, které vedou ke vzniku různých patologií, jakož i fragmentů buněčných stěn.

Plasmapheresis je očištění krve, v důsledku čehož mimo lidský organismus je biologický materiál rozdělen do “dobrý” a “špatný”. První se vrací zpět do těla, druhá se recykluje.

Zpočátku byla tato technika použita pro léčbu dárcovské krve. Dnes je však postup plazmaferézy uznáván jako jeden z nejúčinnějších způsobů hojení těla. Metoda je navíc specificky používána pro boj proti některým chorobám.

Výměna krevní plazmy je lékařská procedura, která zahrnuje odběr pacientovy žilní krve a její následné rozdělení do složek. Poté se k němu zavede vyčištěný biomateriál. Pokud jde o dárcovství plazmy, do žilního lože se vracejí pouze tvarované prvky.

Postup může být prováděn s použitím nebo bez použití speciálního vybavení.

Existují následující hardwarové metody:

 1. Gravitační. Jeho princip je založen na působení gravitace. Tvořené prvky krve, s větší hmotností, spadají na dno nádrže, jsou přiváděny zpět osobě. Vzhledem k nízkému indexu účinnosti v praxi se tato metoda používá velmi zřídka.
 2. Filtrace. Podstata metody je stejná jako podstata gravitační metody. Rozdíl spočívá v tom, že se do procesu zapojují speciální filtry, díky kterým dochází k separaci do složek v kratším časovém období a kvalitativněji.

Dosud uvedené metody ztrácejí svou relevanci a dávají přednost těm, které jsou prováděny pomocí zařízení.

V praxi se používá celá řada přístrojů pro plazmaferézu, lišících se funkčností. Krev však lze rozdělit na složky pouze dvěma způsoby.

Na základě toho může být hardwarová plazmaferéza dvou typů:

 1. Odstředivé. Metoda umožňuje získat "dobrou" frakci v nejkratším možném čase. Díky tomu není narušena celistvost buněčných struktur a zachovány vlastnosti ostatních složek. Podstata procedury: krev ve speciální nádobě je umístěna v odstředivce vybavené moderním softwarem a několik minut oddělena vysokou rychlostí. Pak se nádoba vyjme a z ní se odstraní plazma kontaminovaná škodlivými látkami.
 2. Membrána. Podstata metody: krev pacienta se oddestiluje pomocí speciálních filtrů za použití čerpadel zabudovaných do zařízení. Tato metoda má také vysokou rychlost. Navíc membránová plazmaferéza umožňuje zpracování velkého objemu krve spolu s nejvyšším možným stupněm purifikace. Ve většině případů se tato metoda používá k léčbě různých patologií. Pomocí membránové plazmaferézy je možné dosáhnout zlepšení stavu pacienta i při těžkých onemocněních. V některých případech je účinnost postupu lepší než léčba léky.

Indikace

Plazmaferéza není preventivní opatření, na které se může uchýlit kdokoliv. Procedura se provádí pouze na doporučení lékaře. Spravidla slouží jako další způsob léčby v případě, že hlavní léčebný režim nepřináší pozitivní výsledky.

Indikace pro plazmaferézu jsou patologie většiny orgánů a systémů:

 • autoimunitní onemocnění;
 • poškození srdečního svalu;
 • vysoká hladina "špatného" cholesterolu v krvi;
 • komplikace po infarktu;
 • revmatismus;
 • ateroskleróza;
 • myokarditida virového původu;
 • plicní cévní onemocnění;
 • bronchiální astma;
 • alveolitis;
 • pneumonie;
 • Crohnova choroba;
 • porážka stěny tlustého střeva, doprovázená výskytem vředů;
 • onemocnění jater;
 • záněty ústní sliznice;
 • diabetes mellitus, včetně jeho porušení;
 • dermatologické problémy (alergické vyrážky, lupénka, kopřivka atd.);
 • artritida;
 • patologie vizuálního systému;
 • porucha funkce ledvin;
 • sezónní onemocnění (vysoká citlivost na chlad, teplo atd.);
 • roztroušená skleróza;
 • onkologická onemocnění;
 • tromboembolie;
 • hepatitida;
 • patologie reprodukčního systému;
 • konflikt rhesus během těhotenství;
 • akné;
 • alkoholismus;
 • užívání drog;
 • otravy jedy a drogami.

Tento seznam může být rozšířen během individuální konzultace s odborníkem. Doposud byl tento postup úspěšně použit v boji proti asi dvě stě chorob. Podle lékařských posudků může plazmaferéza v kombinaci s léčbou léky dosáhnout významných zlepšení.

Kontraindikace

Postup má několik omezení. Rozhodnutí o potřebě jejího jmenování provádí ošetřující lékař po důkladném vyšetření.

Absolutní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou:

 • extrémní poškození mozku;
 • krvácení.

Existují také omezení, která mohou být zanedbána rozhodnutím lékaře. Relativní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou:

 1. Tendence ke krvácení. Tento postup zahrnuje použití léků, které snižují srážení. To je důležité proto, aby instalovaný katétr nezrážel. V souvislosti s tím zvyšuje riziko krvácení.
 2. Ulcerózní léze gastrointestinálního traktu. Po plazmaferéze také zvyšuje riziko krvácení.
 3. Arytmie, nízký krevní tlak. Přestože pacient krátce ztrácí určité množství krve, může se zhoršit činnost kardiovaskulárního systému. Na pozadí postupu se snižuje krevní tlak a zvyšuje se arytmie, což může vyvolat výskyt zdravotně nebezpečných stavů.
 4. Nedostatek bílkovin v krvi. Tyto látky jsou životně důležité pro zajištění normálního fungování všech orgánů a systémů lidského těla. Po proceduře čištění krve jsou některé z nich ztraceny, což zvyšuje riziko vzniku různých patologií.
 5. Infekční onemocnění v akutním stadiu. Toto omezení je dáno tím, že kardiovaskulární systém během tohoto období je pod zvýšeným stresem.
 6. Menstruace. Provádění procedury během menstruace může významně zhoršit celkový stav ženy.

Pozitivní akce

Recenze plazmaferézy většiny lidí jsou mimořádně pozitivní. Pacienti si všimnou zlepšení zdraví, nárůstu síly, zvýšené účinnosti.

 • posílení ochrany těla;
 • snižuje hladinu "špatného" cholesterolu v krvi;
 • metabolické procesy jsou urychleny;
 • buňky jsou lépe nasyceny kyslíkem.

Přínosy a škody způsobené plazmaferézou jsou způsobeny přiměřeností účelu postupu a správností jeho chování. Dodržování všech podmínek snižuje pravděpodobnost vedlejších účinků.

Ihned po plazmaferéze mohou nastat následující stavy:

 • slabost;
 • závratě;
 • rozmazané vidění.

Tyto reakce jsou normální a nevyžadují lékařskou péči. Pro jejich odstranění se doporučuje ležet po dobu 15-20 minut.

Následující komplikace mohou nastat po plazmaferéze:

 1. Alergická reakce. To může být způsobeno léky, které se používají k ředění krve. Znásilnění, vyrážky, horečka, vzácně se vyvíjí anafylaktický šok. V případě otravy pozorované: necitlivost různých částí těla, křeče.
 2. Krvácení Může být způsobeno předávkováním látkami, které snižují rychlost srážení. Riziko se také zvyšuje s existujícími ulcerativními chorobami gastrointestinálního traktu.
 3. Trombóza Pokud je naopak dávka výše uvedených látek nedostatečná, může se katétr a stěna cévy, ve které je instalována, ucpat krevními sraženinami. Pokud krevní sraženina spadne do hlavního proudu, zvýší se pravděpodobnost závažných stavů.
 4. Sepse, HIV infekce. V současné době tento postup používá pouze sterilní jednorázové jehly a nástroje, které snižují riziko infekce na nulu. Je důležité uplatňovat pouze na zdravotnické instituce s licencí k provádění transfuziologie.

Příprava na plazmaferézu

Před zákrokem musí pacient podstoupit vyšetření. Zahrnuje:

 1. Obecný krevní test. Je důležité identifikovat různé patologické stavy v rané fázi.
 2. Koagulogram, stanovení rychlosti srážení. Umožňuje detekovat predispozici ke krvácení nebo naopak trombózu.
 3. Wassermanova reakce. Analýza odhalující syfilis.
 4. Studie ke stanovení hladiny glukózy v krvi. Je nutné vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu.
 5. Analýza obsahu bílkovin v krvi. Snížená hladina těchto látek je relativní kontraindikací k plazmaferéze.
 6. Měření krevního tlaku. Pro velké odchylky od normy v jakémkoli směru může být postup odložen.
 7. EKG Nutné pro posouzení výkonu kardiovaskulárního systému.

48 hodin před potřebou plazmaferézy:

 1. Eliminujte používání alkoholických nápojů a kávy.
 2. Pijte nejméně 2 litry lahvové nesycené vody denně.
 3. Přestat užívat léky, které mohou způsobit komplikace. Lékař by si měl být vědom předem užívaných léků a určuje, který z nich je třeba přestat pít.

Bezprostředně před zákrokem je nutné vyprázdnit močový měchýř, po dobu 2 hodin je zakázáno kouřit.

Jak je to

Algoritmus plazmaferézy zahrnuje následující kroky:

 1. Pacient je umístěn na speciální židli. Pro pohodlí může zaujmout jak polohu sezení, tak lhaní.
 2. Do žíly se zavede katétr, kterým proudí krev do sterilního obalu. Zpravidla nejlepší možností jsou plavidla umístěná v oblasti ohybu lokte. Pokud nejsou v této oblasti viditelné, je katétr vložen do subklaviální žíly. Biomateriál se odebírá 1-3 krát. To je způsobeno tím, že v jedné relaci se vyčistí asi třetina krve. V následujících časech jsou buňky zbaveny škodlivých látek. Díky tomu je čištění považováno za lepší a efektivnější. Pro jeden postup postačuje 350-500 ml krve.
 3. Naplněný vak se umístí do zařízení, kde dochází k separaci tekuté pojivové tkáně do plazmy a tvarových prvků. Buněčná hmota, zředěná krevními náhradami, se vrátí do žilního kanálu pomocí již nainstalovaného katétru. Pokud se použije odstředivá metoda plazmaferézy, může k separaci docházet automaticky bez nutnosti dalších manipulací. V tomto případě pacient současně instaloval 2 katétry. Z jedné zkumavky vstupuje biomateriál v malých částech do odstředivého zařízení, kde je podroben separaci. Plazma se okamžitě spojí a tvarované prvky se smísí s léky nahrazujícími krev a vstříknou zpět do žilního lůžka pacienta pomocí druhého katétru. Vzhledem k potřebě nákupu drahého vybavení se v praxi zřídka používá automatická plazmaferéza.
 4. Po ukončení procedury se pacientovi doporučuje určitý čas pod lékařským dohledem (asi 30 minut).

Délka zasedání je v průměru 1-1,5 hodiny. V recenzích plazmaferézy je kromě jeho účinnosti kladen důraz na to, že během zákroku není sebemenší nepohodlí.

Další den se nedoporučuje jíst příliš horké jídlo a vykoupat se. Je-li to možné, je žádoucí omezit fyzickou námahu a odpočinek více.

Náklady na

Cenová plazmaferéza se vytváří v každém zdravotnickém zařízení různými způsoby. Tento postup je však považován za velmi drahý.

Například v Moskvě se plazmaferéza provádí na většině multidisciplinárních klinik. Výhodou soukromých organizací je dostupnost flexibilního systému slev pro stálé zákazníky. Náklady na plazmaferézu v Moskvě je v průměru 5-8 tisíc rublů. V jiných městech je nižší práh nižší. Například průměrná cena plazmaferézy v Chabarovsku je 3-7 tisíc rublů.

Zpravidla lékaři doporučují absolvovat 5 procedur, aby se dosáhlo maximálního terapeutického účinku. Na tomto základě mohou konečné náklady na několik zasedání činit 15 a 40 tisíc rublů.

Recenze

Plazmaferéza je léčebná procedura, jejíž účinnost může posuzovat pouze lékař. Bezprostředně po zasedání však většina lidí zaznamenává výrazné zlepšení zdravotního stavu, snížení intenzity nebo úplné vymizení symptomů existujících onemocnění.

Na závěr

Dnes je plazmaferéza jednou z nejúčinnějších pomocných metod používaných v boji proti patologiím většiny orgánů a systémů. Obecný názor, že každý může podstoupit zákrok za účelem všeobecného uzdravení a omlazení, se mýlí. Plazaferéza sama o sobě nemá výrazný terapeutický účinek a není předepsána lékařem, dokud rozvinutý léčebný režim nepřinese dobré výsledky. Aby se zabránilo použití metody je velmi vzácné a pouze na svědectví.

Plazmaferéza (plazmaferéza): vlastnosti metody, indikace a kontraindikace jejího použití

Plazmaferéza je proces čištění krve prováděný mimo tělo. Je vyroben k odstranění toxických látek, které otráví tělo nebo používají plazmu v budoucnu - výměnu plazmy dárce.

Pojem metody a její typy

Plazmaferéza - stejně jako plazmaferéza a plazmaferéza - je mimotělní postup, vyrobený hlavně pro čištění krve z toxických látek. Podstata procedury je velmi jednoduchá: krev odebraná pacientovi je umístěna v hemo nádobě, ve které je rozdělena na plazmatické a tvarované prvky - červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Pak se krevní buňky vrátí do těla a plazma se využije nebo použije pro jiné potřeby - transfúze, produkce krevních produktů a tak dále.

Aby se pacientovi vrátil objem krve rovný objemu odebranému, nedostatek plazmy se naplní fyziologickým roztokem nebo jinou tekutinou, pokud je to vyžadováno léčbou onemocnění. Tudíž krev je purifikována ze všech toxinů rozpuštěných v plazmě a neztrácí své funkční buňky.

Plazmaferéza je klasifikována podle několika kritérií.

Tomuto videu je věnován koncept plazmaferézy:

Klasifikace

Do cíle

Tento postup slouží k řešení 2 problémů:

 • lékařské plazmaferézy - účelem je očistit krev toxických látek. V tomto případě se využívá plazma, i když se stává, že po několika dalších filtracích se plazma vrací s krví;
 • dárce - v tomto případě se postup provádí za účelem získání čisté dárcovské plazmy. Krevní buňky se vracejí a plazma se používá k transfuzi nebo při podávání určitých léků.

Rozlišuje se také kryoforéza. V tomto případě se výsledná plazma nejprve zmrazí a vrátí se po zmrazení.

Prostřednictvím čištění

Všechny použité metody čištění krve jsou rozděleny do dvou skupin: manuální a automatické.

 • Manuální - nebo diskrétní. Jednou se odebere poměrně velké množství krve, které se umístí do sterilního hemo kontejneru a vyčistí. Zbývající buňky po odstranění plazmy se zředí fyziologickým roztokem a podají pacientovi. Manuální metoda je rozdělena do 2 typů:
  • sedimentace - plazma je oddělena od buněčné hmoty usazením, druhá je vysrážena;
  • gravitační - nebo odstředivé. Krev v nádobě je umístěna do odstředivky, kde je rozdělena na prvky, protože rychlost otáčení je odlišná. Tato metoda je považována za zastaralou a používá se zřídka.
 • Hardware - proces plotu. Čištění a vrácení krve probíhá nepřetržitě. Krev se odebírá v malých dávkách, přivádí se do separačního zařízení a vrací se v malých dávkách. Pacienti tuto metodu snáze snášejí, protože nevytvářejí zátěž.

Existuje několik typů hardwarové plazmaferézy - membrány, kaskády a tak dále.

Podle prováděcí technologie

Existují 2 metody čištění krve v zařízeních a hardwarových komplexech, proto jsou všechny metody rozděleny do dvou hlavních skupin.

 • Centrifugace - používá se nejčastěji. Moderní odstředivky jsou regulovány speciálními programy, které umožňují pozorovat přesnou rychlost otáčení a brzdění. Tudíž krevní buňky jsou zachovány neporušené, stejně jako plazmatické proteiny a sacharidové struktury. Po centrifugaci jsou krevní buňky s krevní náhradou nebo plazmou purifikované přes filtry vráceny do těla pacienta. Dnes se takový postup provádí mnohem rychleji a nepředstavuje zatížení lidského těla. Čištění krve odstředěním se aktivně používá v pulmonologii pro řadu onemocnění horních dýchacích cest, v endokrinologii pro léčbu diabetes mellitus, například Addisonovy choroby, a samozřejmě v dermatologii pro dermatitidu a herpes, vyvolané narušeným imunitním systémem.
 • Separace membránovými filtry je bezbolestná a zcela bezpečná metoda. Krev vstupuje do hemo nádoby a prochází jednorázovým filtrem. Současně se plazma odděluje spolu s fragmenty buněčných stěn, toxiny, alergeny, lipoproteiny a tak dále.

Varianta membránového způsobu je kaskáda. V tomto případě krev prochází 2 filtry: na první je buněčná hmota zadržena na druhé velké organické molekule. Takto očištěná plazma může být zavedena zpět do těla pacienta. Kaskádová plazmaferéza je považována za účinnější u těžkých autoimunitních onemocnění.

Výhody a nevýhody

Plasmapheresis vám umožní zbavit se těla nahromaděných nebo uvolněných toxinů, včetně alergenů, antigenů, mediátorů patogenů zánětu a tak dále. Ale jako způsob léčby má plazmaferéza své vlastní výhody a nevýhody.

 • U některých onemocnění je tato metoda nepostradatelná - v případě akutní otravy, například infekce krve, dysfunkce jater, kdy se krev jednoduše neodstraní a tak dále.
 • Procedura zlepšuje složení krve a odstraňuje nejen metabolické produkty, ale také hormony, mediátory, antigeny, protilátky a tak dále. Je to jedna z nejlepších metod pro potlačení závažných alergických reakcí.
 • Krev se stává méně viskózním, zvyšuje se krevní oběh, dodává potravu a kyslík do všech tkání těla.
 • Vedlejší účinky jsou minimální, komplikace jsou velmi vzácné.
 • Když je krev odebrána, tekutina z okolních tkání se ponoří do cév, aby kompenzovala nedostatek objemu. Postup tedy řeší problém edému všeho druhu.

Nevýhody postupu jsou spojeny s vlastnostmi cvičení.

 • Účinek čištění je krátkodobý, pokud jde o nemoc. Při otravě 1-2 postupy k odstranění toxinů. Pokud však budou pokračovat, pak se účinek zachová asi jeden den, to znamená, že plazmaferéza by měla být prováděna v průběhu nejméně 10 postupů.
 • Cena plazmaferézy je značná. Ačkoli se výrazně liší v závislosti na způsobu provádění: cena gravitační metody je znatelně nižší než kaskádová metoda.
 • Procedura má řadu kontraindikací, protože imunoglobuliny, fibronogen a další proteiny jsou odstraněny společně s toxiny.

Indikace pro

Plasmapheresis je používán výhradně široce.

 • Neexistují žádná omezení pro věk a pohlaví: i ti nejmenší pacienti jsou předepsáni pro čištění membránové krve, pokud je to nezbytné pro stav dítěte.
 • Ve stáří je tento postup často mnohem účinnější při léčbě onemocnění, zejména kůže.
 • Plasmapheresis je také používán během těhotenství, hlavně pro prevenci autoimunitních nemocí, obzvláště konflikt Rh faktorů, stejně jako s placentární insuficiencí.

Pro postup existují absolutní a relativní indikace. V prvním případě může být selhání výměny plazmy fatální. Patří mezi ně:

 • erythroleukémie;
 • srpkovitá anémie;
 • trombóza a leukocytóza;
 • myasthenia gravis;
 • otrava jakéhokoliv druhu;
 • dědičnou hypercholesterolemii;
 • Rufusova choroba, syndrom Guillain-Barre a tak dále.

Relativní indikace jsou:

V dermatologii je předepsána plazmaferéza pro:

Procedura umožňuje v co nejkratší době zbavit se hlavního provokativního faktoru - alergenu, protilátek a tak dále. Samozřejmě, jedno sezení neřeší případ: průměrný kurz dermatologických onemocnění je 5-7 procedur, i když účinek, zejména u alergické dermatitidy, se objeví po 2 sezeních.

Kontraindikace pro použití plazmaferézy

Existuje řada kontraindikací pro plazmaferézu. Některé z nich nemohou být žádným způsobem porušeny, v ostatních případech musí být posouzeno potenciální riziko a přínos.

Absolutní kontraindikace zahrnují:

 • krvácení - vnitřní nebo vnější. Taková zátěž je nad rámec síly těla;
 • nevratné změny v srdci a mozku;
 • těžké poranění vnitřních orgánů;
 • nekoagulačnost krve znemožňuje postup.

Pro tato onemocnění se nedoporučuje používat plazmaferézu:

 • arytmie a nízký krevní tlak, protože po sezení tlak klesá;
 • žaludeční vředy;
 • anémie, zejména ve stáří;
 • akutní infekční onemocnění;
 • stav šoku.

Příprava postupu

Plasmapheresis není snadný postup. Trvá nejméně hodinu a má řadu kontraindikací, takže před předepsáním takového postupu musí být pacient vyšetřen. Zahrnuje:

 • vyšetření praktickým lékařem a vedoucím lékařem jiného profilu. Důležité je množství krevního tlaku, stav srdce, přítomnost peptických vředů a tak dále;
 • je vyžadován test krevní glukózy, Wassermanův test se provádí k vyloučení syfilisu;
 • biochemický krevní test - umožňuje posoudit hladinu proteinů, aby se eliminovala hypoproteinémie. Během plazmaferézy se odstraní řada proteinů spolu s plazmou, takže při jejich nízké koncentraci je tato metoda lepší odmítnout;
 • coagulogram - umožňuje posoudit srážlivost krve: tendenci k trombóze - pak je ukázán postup nebo zvýšené krvácení;
 • EKG - se silnými nesrovnalostmi v práci srdečního plazmaferézy není dovoleno.

Vlastně připravovat na velmi jednoduché. Několik dní před zasedáním se musíte vzdát alkoholu a kávy a vypít více tekutin. Před zasedáním je třeba vzít jídlo - lehké a vyvážené.

Jak je postup

Plazmaferéza je poměrně dlouhý, ale bezbolestný postup, který nevyvolává žádné nepříjemnosti. Setkání se koná ve speciálně vybavené místnosti.

 1. Pacient je umístěn na gauči nebo křesle - ležící nebo ležící.
 2. Do žíly, do které se odebírá krev, se vloží jehla nebo katétr. Nejčastěji je plot z žíly v ohybu lokte.
 3. V moderních zařízeních je nutné nainstalovat 2 jehly: krev je odebrána první, pacient vrátí krev druhou.
 4. Krev se přenese do hemo nádoby a pak se rozdělí na frakce. Metoda separace závisí na typu použitého zařízení. V tomto případě je plazma odstraněna, nahrazena fyziologickým roztokem, roztokem glukózy, chloridem draselným, plazmou dárce nebo jinými náhradami krve ve vhodném objemu.
 5. Druhou jehlou se pacientovi vrátí krev v přesně stejném objemu, v jakém byla odebrána. Předepsané léky můžete zadat souběžně s vrácením krve.

Délka zasedání je 1-2 hodiny. Množství vyčištěné krve je určeno metodou čištění a lékařskými doporučeními. Procedura je prováděna anesteziologem, který prošel speciálním tréninkem nebo transfuziologem. V průměru 1 relace vyčistí až 30% krve.

Během sezení je lékař nebo zdravotní sestra vždy s pacientem. Trvale sledovaný stav: indikátory tlaku, srdeční frekvence, složení krve a tak dále.

Důsledky a možné komplikace

Účelem zákroku je čištění krve. Plazmaferéza umožňuje zbavit se protilátek, antigenů, patologických imunitních komplexů, produktů rozpadu, mediátorů zánětu a tak dále. Je tedy možné rychle se zbavit intoxikace těla, obnovit imunitu, potlačit různé alergické reakce.

Plazaferéza navíc zlepšuje krevní oběh, včetně periferních, a také přispívá k lymfatické drenáži, což snižuje počet edémů. V průběhu těhotenství je plazmaferéza často předepisována jako preventivní opatření. To platí zejména pro ženy kuřáky.

Postup však může mít negativní důsledky:

 • se zavedením léků, které brání tvorbě krevních sraženin, stejně jako dárcovské plazmy, je možná alergická reakce až po anafylaktický šok;
 • hypotenze - s odběrem velkého objemu krve je možný prudký pokles tlaku. Jedná se zpravidla o ruční metody;
 • krvácení - může se objevit při zavádění léků, které snižují schopnost koagulace;
 • tvorba krevních sraženin - při nedostatečné dávce těchto léků je možné šíření krevních sraženin a jejich vniknutí do cév s menším průměrem;
 • infekce je možná, pokud je postup porušen. V hardwarových metodách je taková pravděpodobnost prakticky vyloučena;
 • selhání ledvin je možné, pokud se místo solného roztoku použije plazma dárce, protože existuje riziko nekompatibility.

Komplikace po výměně plazmy jsou popsány ve videu níže:

Vymáhání a péče po zákroku

Navzdory skutečnosti, že plazmaferéza je bezpečná, stále ovlivňuje stav pacienta, proto, aby se minimalizovaly možné následky, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel.

 • Po skončení se doporučuje ponechat v poloze vleže po dobu až 1 hodiny, v závislosti na celkovém stavu.
 • Další den si nemůžete vzít horké koupele a vyhnout se přehřátí na slunci.
 • Doporučuje se vyloučit horké potraviny a nápoje.
 • V některých případech je předepsán odpočinek na lůžku.

Náklady na

Náklady na proceduru - 1 sezení, se pohybují od 4300 do 7000 s. Kurz se vždy skládá z několika procedur. Kliniky nabízejí zpravidla slevy, pokud je počet zasedání větší než 5.

Recenze

Plazmaferéza je jednou z nejúčinnějších metod čištění krve a odstraňování alergenů. Tento způsob je však pomocný, protože sám o sobě nemá žádný terapeutický účinek. Plazmaferéza je zahrnuta v komplexní léčbě av některých případech v preventivních opatřeních.

Plazmaferéza není předepsána, dokud nejsou vyčerpány neinvazivní léčby. Ať už je to tak, postup je považován za analog chirurgického zákroku, proto je rozumné tento lék předepsat pouze tehdy, je-li indikován.

Tam, kde v Rusku můžete získat takovou léčbu

Plazmaferézu nabízejí zdravotnická střediska vybavená speciálními místnostmi. Neexistuje žádný program volného plazmaferézy.

Nejčastější dotazy

Plasmapheresis, být u “vrcholu módy”, se ukázal být míchán ve všech druhech skandálů. Ve skutečnosti se jedná o čistě lékařskou technologii, nevhodnou pro jiné účely.

 • Má procedura omlazující účinek? Studie ukazují, že plazmaferéza takový efekt nedává. Zlepšení stavu kůže, které je dosahováno alergickou dermatitidou, psoriázou a podobně, je spojeno s odstraňováním alergenů a imunitních komplexů, a nikoli s reálnou změnou v kůži.
 • Může být čištění používáno jako způsob snížení hmotnosti nebo normalizace látek? Totéž není. Taková definice jako "strusky" v medicíně neexistuje. Plazma odstraňuje velké proteinové molekuly. Většinou se jedná o produkt rozpadu toxinů, antigenů protilátek a tak dále. Do této kategorie však spadají například určité typy peptidů nezbytné pro normální fungování organismu. Toto omezení omezuje jak použití postupu, tak počet zasedání. Je zřejmé, že takové čištění nemá vliv na hmotnost a metabolismus není normalizován, protože se jedná pouze o mechanické odstranění škodlivých látek. Zdroj toxinů, pokud je spojen s onemocněním, zůstává.
 • Plasmapheresis a fyzická aktivita nejsou slučitelné - toto prohlášení je diskutabilní. Pokud nehovoříte o extrémních zátěžích, která jsou známá osobě - ​​dlouhodobě zavedený fitness program, pravidelné procházky a jogy, pak je vhodné je opustit pouze v den výměny plazmy. Pokud hovoříme o velkých sportech a nadměrných nákladech - příprava na výkon, například pak nelze použít výměnu plazmy. A zátěž a postup má vliv na srdce a zatížení kloubu může být nadměrné.
 • Zlepšení mikrocirkulace ve tkáních je pravdivé, ale pouze díky skutečnosti, že heparin se používá při výměně plazmy.
 • Mohu se touto metodou zbavit alkoholu nebo drogové závislosti? Ne Navíc je to právě plazmaferéza, která se nedoporučuje pro použití při intoxikaci: tento druh stavu je přirovnáván k neuropsychiatrickým poruchám. Plasmapheresis v tomto stavu nemůže být uskutečněn. Je to nebezpečné pro život pacienta.

Plazmaferéza je lékařský postup pro čištění krve toxinů, alergenů, antigenů a dalších věcí. Je jmenována lékařem, prováděna pouze ve stacionárních podmínkách v souladu se všemi bezpečnostními pravidly.

Může plazmaferéza poškodit tělo, řekněte videu níže: