Image

Přínosy a poškození plazmaferézy

V průběhu let dochází v lidském oběhovém systému k hromadění toxických prvků a toxinů, které jsou přenášeny tělem do krevního oběhu, pronikají buňkami, tkáněmi a negativně ovlivňují ochrannou funkci - imunitu.

Taková moderní technika, jako je plazmaferéza, byla v naší době úspěšně používána k čištění krevní plazmy z toxických prvků ak aktivaci metabolických procesů. V zahraničí se tento postup používá již delší dobu, ale jeho náklady jsou výrazně vyšší než u domácích klinik. Plazmaferézu v nemocnici Yusupov lze provádět za dostupné ceny as vysokou účinností.

Abychom pochopili přínosy a poškození plazmaferézy, musíte mít představu o vlastnostech tohoto postupu.

Podstata plazmaferézy

Podstatou plazmaferézy je extrahovat část krve z těla pacienta, pak jej vyčistit a vrátit do krevního oběhu.

Během procedury je krev rozdělena na dvě složky: jednotné prvky (erytrocyty, krevní destičky, leukocyty) a plazmu (tekutá část). „Dirty“ plazma se odstraní a do krevních buněk se přidají fyziologický roztok, glukóza a speciální krevní náhrady a pak se vrátí do těla pacienta.

Pro plazmaferézu existuje několik způsobů: pomocí speciálního vybavení a bez něj.

Non-instrumentální technika je jednodušší a cenově dostupnější. Při použití je však vysoké riziko infekce. Kromě toho tento postup umožňuje čistit pouze malé množství krve.

K provádění hardwarové plazmaferézy je zapotřebí speciální zdravotnické vybavení. Hardwarová plazmaferéza může být zase odstředivá, membránová (filtrace) a kaskáda.

Indikace pro plazmaferézu

Zpočátku byla plazmaferéza použita k vyčištění donorového materiálu. Dnes je tento postup také pomocnou metodou léčby řady onemocnění. Podle odborníků pomáhá plazmaferéza bojovat proti nejzávažnějším patologiím, včetně rakoviny, zejména v případě, že neexistují pozitivní výsledky jiných metod léčby.

Tento postup se uplatňuje na mnoha soukromých klinikách, včetně jednoho z nejlepších multidisciplinárních center Moskvy - Yusupovovy nemocnice. Existují však určité indikace a kontraindikace pro provádění plazmaferézy, aby bylo možné určit, kterým pacientům je předepsáno povinné předběžné vyšetření.

Plazmaferéza je indikována u pacientů s následujícími onemocněními:

 • s různými kardiovaskulárními onemocněními: stenokardií, myokarditidou, aterosklerózou, virovými chorobami, změnami po infarktu;
 • onemocnění dýchacího ústrojí: astma, alveolitida atd.;
 • onemocnění jater a ledvin;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu: vředy, kolitida;
 • endokrinní onemocnění: diabetes mellitus, s thyrotoxikózou;
 • gynekologické patologie: zánětlivé procesy reprodukčních orgánů, během menopauzy, před oplodněním in vitro (IVF);
 • léze pojivové tkáně: sklerodermie, lupus erythematosus, artritida, dermatomyositida;
 • kožní onemocnění: lupénka, herpes, pemphigus - k odstranění toxinů, které vedou k rozvoji těchto onemocnění;
 • alergické reakce: kopřivka, dermatitida, alergie na chlad a teplo, angioedém;
 • onemocnění nervového systému: encefalitida, roztroušená skleróza, infekční onemocnění;
 • oftalmologické patologie: retinopatie, uveitida.

Plazaferéza je navíc v některých situacích užitečná během těhotenství: pokud je fetoplacentální insuficience, Rh-konflikt, gestasa, závažná toxémie.

Plazmaferéza se používá k úlevě od alkoholu, nikotinu a drogové závislosti, stejně jako v případě otravy drogami nebo chemikáliemi.

Kontraindikace plazmaferézy

Absolutní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou následující stavy a onemocnění:

 • krvácení různého druhu;
 • těžké onemocnění mozku (např. mrtvice);
 • renální, jaterní selhání, kardiovaskulární onemocnění v dekompenzovaném stadiu;
 • akutní duševní poruchy.

Kromě absolutních hodnot existují i ​​relativní kontraindikace pro plazmaferézu:

 • nízký krevní tlak;
 • poruchy krvácení;
 • žaludeční vřed;
 • vředová choroba;
 • porucha srdečního rytmu;
 • nízké hladiny bílkovin v krvi;
 • žen během menstruace.

Aby bylo možné eliminovat poškození plazmaferézy, před provedením procedury v nemocnici Yusupov, je stanoveno komplexní vyšetření k identifikaci kontraindikací této metody čištění krve.

Výsledky plazmové syntézy

Získání požadovaných výsledků není vždy dostačující. Při určování požadovaného počtu relací plazmaferézy lékaři v Jusupovově nemocnici berou v úvahu celkový stav pacienta, objem krve a složitost problému, který je třeba stanovit. Nejlepších efektů je zpravidla dosaženo po 5-7 postupech plazmaferézy.

Jedna nebo dvě plazmaferézy mohou pomoci pacientům s alergickou dermatitidou a jinými kožními problémy.

Každá následující relace přispívá k:

 • zlepšení celkového stavu krve a pohody pacienta;
 • regenerace tkání, vymizení akné, černé tečky, věkové skvrny;
 • odstranění jedů, toxinů, virů, nemocných buněk z krve;
 • normalizace aktivity vnitřních orgánů: ledvin, jater, plic, kardiovaskulárního systému;
 • posílení imunitního systému, aktivace práce dříve nefungujících vazeb - díky eliminaci přebytečných imunitních komplexů z krve, které vyvolávají zánětlivé procesy.

Co je to nebezpečná plazmaferéza?

Vzhledem k individualitě každého organismu může být jeho reakce na plazmaferézu zcela nepředvídatelná. Rizikem plazmaferézy je možný rozvoj komplikací, o kterých by měl být lékař informován před zákrokem.

I přes minimální procento pravděpodobnosti negativních důsledků při plazmaferéze v Yusupovově nemocnici potřebujete vědět o komplikacích postupu:

 • rozvoj alergických reakcí na krevní náhrady, darovaná krev, ve vzácných případech - anafylaktický šok;
 • výskyt krvácení spojeného s nadměrnými dávkami léků, které snižují srážlivost krve;
 • infekce krve - může nastat při použití neferaperézy;
 • tvorba krevních sraženin - při nedostatečné aplikaci léků, které snižují srážení krve;
 • vývoj renálního selhání - pozorován při použití jako krevní náhrada dárcovské krve.

Nejnovější zařízení nemocnice Yusupov, rozsáhlé praktické zkušenosti transfuziologů naší kliniky a dodržování všech aseptických pravidel zaručují sterilitu procedury, vysoké výsledky výměny plazmy a nepřítomnost nežádoucích účinků. Pro dosažení účinnosti léčby dnes není nutné provádět plazmaferézu v zahraničí. Moderní domácí kliniky, včetně Yusupovovy nemocnice, poskytují lékařské služby, které splňují mezinárodní standardy kvality.

Chcete-li se přihlásit k postupu plazmaferézy a předběžné konzultaci s odborníkem z nemocnice v Jusupově, zavolejte nebo navštivte webovou stránku kliniky pomocí formuláře zpětné vazby.

Výměna krevní plazmy - čištění krve nebezpečný postup

Postup čištění krve - plazmaferéza, se stal velmi populárním, slovo „očištění“ přináší příjemcům podvodů v bílých pláštích, působí jako hypnóza, spíše „čistí“ peněženky našich občanů, protože postup je velmi drahý, navíc podle „lékařů“, nejméně 5 procedur. Střediska MED jsou tedy obohacena.

Obsah článku:

Plazmaferéza - in vitro čištění krve. Je rozdělena na odstředivé, hardwarové a membránové.

Membrána. Filtrace krevní plazmy pomocí speciální membrány, na které jsou uloženy příliš velké proteinové molekuly: imunitní komplexy, lipoproteiny, protilátky.

Odstředí se, odstraní se 450-500 g krve a rozdělí se na plazmu a buněčnou hmotu v odstředivce. V buněčné látce přidejte fyziologický roztok nebo jinou krevní náhradu a nalijte ji zpět do pacienta. Plazma je zničena.

Obecně je podstatou procedury, že pacient odebírá krev a odděluje ji do plazmy a hmotnosti erytrocytů. Plazma obsahuje patogenní proteiny, mikroby, mrtvé buňky a další. Plazma je vyhozena (pokud se nejedná o membránový způsob čištění), ale místo ní je naplněna krví smíchanou s léky nebo darovanou krví. Více informací o plazmaferéze na Wikipedii.

Poškození plazmy

Existují patologie, v nichž je plazmaferéza nepostradatelná. Někdy v této situaci je to jediná naděje, například, musíte se zbavit patologického proteinu v případě myelomu nebo monoklonální gamapatie (jedná se o celou řadu nemocí, při nichž jsou v těle syntetizovány abnormální imunoglobuliny), srpkovitá anémie nebo syndrom Julian-Barre. I když stále existuje seznam nemocí, pro které je postup doporučován, ale je to výsada úzce zaměřených odborníků, ne každý lékař to pochopí.
Osoba, která má v úmyslu očistit krev, se obrátí na internet za účelem (jak se mu zdá). Vyhledávač vydá stovky odkazů, když se ho zeptá: „čištění krve“ nebo „plazmaferéza“ a reklama lékařských center, která nabízí nebezpečný postup všem, popisující plazmaferézu jako bezpečnou a 100% účinnou z téměř všech běžných onemocnění: dermatitidy a jiných kožních onemocnění, diabetu a další. Navíc uvádějí, že postup lze provést bez předběžných analýz a zkoumání zdravotního stavu.
Lékaři mlčí o tom, že metoda má mnoho kontraindikací a je smrtící. Každý lék má vždy svá doporučení a kontraindikace. Ze seznamu nemocí, ve kterých se používá plazmaferéza, je zřejmé, že postup není jednoduchý, ale skutečnost, že někteří „specialisté“ nabízejí, aby se zbavili chronické únavy, bolesti v kloubech nebo se zbavili toxinů, je extrémně nebezpečný pro život pacienta a ne etický. "Doktore".
Abychom to pochopili, pojďme ke statistikám: a ona říká, že 0,05% pacientů, kteří podstoupili proces čištění krve, na to zemře.
Úmrtnost mezi těmi, kteří trpí trombocytopenickou purpurovou patologií, je více než 30% a některé z nich zemřou při postupu čištění krve. Ale s tak vysokou úmrtností je to mizerné, protože plazmaferéza je jediná věc, která pomůže zachránit život.
Ale vezměte 10 tisíc zdravých lidí, 5 z nich na postup zemře. To je spousta zločinů, protože musíš soudit.
Specialisté (šarlatáni, připraveni na peníze na všechno), kteří znají údaje o statistikách čištění krve a úmrtnosti, je stále inzerují všem, čímž vědomě vystavují člověka smrtelnému nebezpečí.

Vedlejší účinky plazmaferézy

Z neškodné alergické reakce na anafylaktický šok mohou být elektrolytové patologie: pokles hladiny vápníku a draslíku, snížení krevního tlaku, infekce.
Ostrý pokles krevního tlaku
Plicní edém
Pneumonie
Podle oficiálních statistik 1 smrt za 5000 procedur
Plazmaferéza se používá k léčbě nebezpečných onemocnění nebo ke zmírnění závažných patologických stavů, ve kterých je to jen málo.
Plasmapheresis je nebezpečný postup, provokovat vážné komplikace, a vyrovnat smrt. Riziko je minimální, pouze u smrtelných onemocnění.
Pokud lékař tuto metodu radí, každý, kdo chce odstranit toxiny a zlepšit jejich zdraví. Jedná se o porušení lékařské etiky a hlavní pravidlo „nedělat žádné škody“ a osoba by měla být zbavena lékařského titulu.

Čištění krve je jednou z metod obohacování zdravotnických center a hydrokoloterapie. Plazmaferéza se používá pouze u vážně nemocných pacientů a podle přísných indikací.

Plazmaferéza je stále nebezpečná

Sergej Terebov, ošetřující lékař Vladimír Turchinsky, může licenci zrušit prostřednictvím soudů. Byl to Terebov, který provedl postup plazmaferézy na odcházejícího showmana a v nejbližší době by s největší pravděpodobností byl zbaven možnosti praktikovat medicínu. Toto je hlášeno portálem Life News s odkazem na blízkého přítele Dynamite, kulturista Alexej Ogurtsov. Podle něj, před prováděním plazmaferézy, Turchinsky neměl krevní srážení test.

Forbes nedávno řekl, co je plazmaferéza. Podle odborníků tento postup nepředstavuje hrozbu pro život - ale pouze v případě, že byly dříve provedeny všechny nezbytné testy, zejména krevní test.

Co je tedy plazmaferéza a jaká jsou její rizika?

Lékaři považují předchůdce plazmaferézy za banální krveprolití, které je od dávných dob široce praktikováno i holiči. Léčili se tímto způsobem „bolest hlavy“, „apoplexie“ a mnoho dalších onemocnění. Z otevřené žíly vylévalo tolik krve do pánve, jak doktor považoval za nezbytné. Neexistovala žádná obecná pravidla. To byl hlavní problém v celém použitelném postupu: příliš dlouhé zkrvavení snížilo objem krve v těle a ohrozilo všechny druhy komplikací, včetně poruch krvácení. Na počátku 20. století vědci velmi dobře věděli, že krev může být rozdělena na „tekuté“ a „pevné“ části, a pokud je to nutné, nalít jednu nebo druhou zpět na pacienta.

Poprvé byla technika plazmaferézy popsána skupinou amerických lékařů pod vedením profesora Abela v roce 1914. V SSSR byly první postupy plazmaferézy provedeny v roce 1964 Raisou Makeevou, která se syndromem zvýšené viskozity jednoduše chránila krev v lahvičkách.

Moderní medicína využívá plazmaferézu, když je nutné očistit krev toxinů nebo její vlastní nezdravé proteiny. To je například u alergických reakcí, autoimunitních onemocnění, chronické otravy. Současná popularita plazmaferézy je spojena s množstvím relevantních zařízení a řešením řady technických problémů. Prototypem moderních frakcionátorů krve byly nástroje používané v mlékárenském průmyslu a představovaly otevřenou odstředivku se stálým proudem. Rozsáhlé využití plazmaferézy na klinice se však stalo možné po vytvoření automatických separátorů diskrétního i kontinuálního typu, které značně rozšířily možnosti klinického využití plazmaferézy.

Samotný postup se podobá instalaci běžného kapátka. Krev odebraná ze žíly (zpravidla ne více než 450–500 ml) v odstředivce je rozdělena na buněčnou hmotu a plazmu. Buněčná hmota se zředí fyziologickým roztokem nebo jinou krevní náhradou a vrátí se zpět pacientovi. Plazma obsahující škodlivé látky je zničena. Další možností je membránová plazmaferéza. To se objevilo v roce 1977 po vývoji membránového plazmového filtru. Průměr pórů je 0,5-0,6 milimikronu, což umožňuje odfiltrování krevní plazmy.

Od roku 1979 se plazmaferéza aktivně používá v kardiologii v SSSR: za pomoci krevní chirurgie léčí poruchy metabolismu lipidů (tuků). Tyto poruchy vedou k ateroskleróze a v důsledku toho k srdečnímu infarktu a mrtvici. Pomocí plazmaferézy se lékařům často daří stabilizovat množství lipidů v krvi a léčit aterosklerózu.

V posledních 10–15 letech se operace krve stala módním postupem, často bez řádného důvodu. Fráze „odstranění toxinů“ má magický účinek na mnoho lidí: souhlasí s tím, že zaplatí za „očištění těla“, „detoxifikaci“ atd. Očištění je poměrně levné - 3700 rublů na proceduru (obvykle se provádějí tři postupy). Podle Oleg Ostakhnovich, kardiolog, obecně, bezpečný provoz za určitých podmínek může být škodlivý. Může dojít k alergickým reakcím na krevní náhražky a tvorbě krevních sraženin (protože se snížením objemu krve v těle v důsledku čerpání může vzrůst jeho viskozita). Podle transfuziologů se však komplikace mohou vyskytnout pouze v případě, že nezbytné testy nebyly provedeny před operací, nebo pacient neřekl lékařům, jaké nemoci trpěl (mezi kontraindikacemi, například tromboflebitidou).

Plasmapheresis: recenze, výhody a škoda, indikace a kontraindikace

V moderním světě je lidský organismus stále více nucen přijít do styku s výfukovými plyny, tabákovým kouřem, nápoji obsahujícími alkohol, léky, toxickými chemikáliemi atd. Hromadění škodlivých látek vyvolává výskyt různých patologií. K dnešnímu dni je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak očistit tělo toxických produktů, léčba plazmaferézou. Pomocí této metody se z krve pacienta odstraní plazma obsahující všechny škodlivé látky.

Koncepce

Úkolem tekuté pojivové tkáně je zajistit normální fungování všech orgánů a systémů lidského těla. Složení krve představuje voda a tvarované prvky. Postupem času se hromadí škodlivé látky, které vedou ke vzniku různých patologií, jakož i fragmentů buněčných stěn.

Plasmapheresis je očištění krve, v důsledku čehož mimo lidský organismus je biologický materiál rozdělen do “dobrý” a “špatný”. První se vrací zpět do těla, druhá se recykluje.

Zpočátku byla tato technika použita pro léčbu dárcovské krve. Dnes je však postup plazmaferézy uznáván jako jeden z nejúčinnějších způsobů hojení těla. Metoda je navíc specificky používána pro boj proti některým chorobám.

Výměna krevní plazmy je lékařská procedura, která zahrnuje odběr pacientovy žilní krve a její následné rozdělení do složek. Poté se k němu zavede vyčištěný biomateriál. Pokud jde o dárcovství plazmy, do žilního lože se vracejí pouze tvarované prvky.

Postup může být prováděn s použitím nebo bez použití speciálního vybavení.

Existují následující hardwarové metody:

 1. Gravitační. Jeho princip je založen na působení gravitace. Tvořené prvky krve, s větší hmotností, spadají na dno nádrže, jsou přiváděny zpět osobě. Vzhledem k nízkému indexu účinnosti v praxi se tato metoda používá velmi zřídka.
 2. Filtrace. Podstata metody je stejná jako podstata gravitační metody. Rozdíl spočívá v tom, že se do procesu zapojují speciální filtry, díky kterým dochází k separaci do složek v kratším časovém období a kvalitativněji.

Dosud uvedené metody ztrácejí svou relevanci a dávají přednost těm, které jsou prováděny pomocí zařízení.

V praxi se používá celá řada přístrojů pro plazmaferézu, lišících se funkčností. Krev však lze rozdělit na složky pouze dvěma způsoby.

Na základě toho může být hardwarová plazmaferéza dvou typů:

 1. Odstředivé. Metoda umožňuje získat "dobrou" frakci v nejkratším možném čase. Díky tomu není narušena celistvost buněčných struktur a zachovány vlastnosti ostatních složek. Podstata procedury: krev ve speciální nádobě je umístěna v odstředivce vybavené moderním softwarem a několik minut oddělena vysokou rychlostí. Pak se nádoba vyjme a z ní se odstraní plazma kontaminovaná škodlivými látkami.
 2. Membrána. Podstata metody: krev pacienta se oddestiluje pomocí speciálních filtrů za použití čerpadel zabudovaných do zařízení. Tato metoda má také vysokou rychlost. Navíc membránová plazmaferéza umožňuje zpracování velkého objemu krve spolu s nejvyšším možným stupněm purifikace. Ve většině případů se tato metoda používá k léčbě různých patologií. Pomocí membránové plazmaferézy je možné dosáhnout zlepšení stavu pacienta i při těžkých onemocněních. V některých případech je účinnost postupu lepší než léčba léky.

Indikace

Plazmaferéza není preventivní opatření, na které se může uchýlit kdokoliv. Procedura se provádí pouze na doporučení lékaře. Spravidla slouží jako další způsob léčby v případě, že hlavní léčebný režim nepřináší pozitivní výsledky.

Indikace pro plazmaferézu jsou patologie většiny orgánů a systémů:

 • autoimunitní onemocnění;
 • poškození srdečního svalu;
 • vysoká hladina "špatného" cholesterolu v krvi;
 • komplikace po infarktu;
 • revmatismus;
 • ateroskleróza;
 • myokarditida virového původu;
 • plicní cévní onemocnění;
 • bronchiální astma;
 • alveolitis;
 • pneumonie;
 • Crohnova choroba;
 • porážka stěny tlustého střeva, doprovázená výskytem vředů;
 • onemocnění jater;
 • záněty ústní sliznice;
 • diabetes mellitus, včetně jeho porušení;
 • dermatologické problémy (alergické vyrážky, lupénka, kopřivka atd.);
 • artritida;
 • patologie vizuálního systému;
 • porucha funkce ledvin;
 • sezónní onemocnění (vysoká citlivost na chlad, teplo atd.);
 • roztroušená skleróza;
 • onkologická onemocnění;
 • tromboembolie;
 • hepatitida;
 • patologie reprodukčního systému;
 • konflikt rhesus během těhotenství;
 • akné;
 • alkoholismus;
 • užívání drog;
 • otravy jedy a drogami.

Tento seznam může být rozšířen během individuální konzultace s odborníkem. Doposud byl tento postup úspěšně použit v boji proti asi dvě stě chorob. Podle lékařských posudků může plazmaferéza v kombinaci s léčbou léky dosáhnout významných zlepšení.

Kontraindikace

Postup má několik omezení. Rozhodnutí o potřebě jejího jmenování provádí ošetřující lékař po důkladném vyšetření.

Absolutní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou:

 • extrémní poškození mozku;
 • krvácení.

Existují také omezení, která mohou být zanedbána rozhodnutím lékaře. Relativní kontraindikace pro výměnu plazmy jsou:

 1. Tendence ke krvácení. Tento postup zahrnuje použití léků, které snižují srážení. To je důležité proto, aby instalovaný katétr nezrážel. V souvislosti s tím zvyšuje riziko krvácení.
 2. Ulcerózní léze gastrointestinálního traktu. Po plazmaferéze také zvyšuje riziko krvácení.
 3. Arytmie, nízký krevní tlak. Přestože pacient krátce ztrácí určité množství krve, může se zhoršit činnost kardiovaskulárního systému. Na pozadí postupu se snižuje krevní tlak a zvyšuje se arytmie, což může vyvolat výskyt zdravotně nebezpečných stavů.
 4. Nedostatek bílkovin v krvi. Tyto látky jsou životně důležité pro zajištění normálního fungování všech orgánů a systémů lidského těla. Po proceduře čištění krve jsou některé z nich ztraceny, což zvyšuje riziko vzniku různých patologií.
 5. Infekční onemocnění v akutním stadiu. Toto omezení je dáno tím, že kardiovaskulární systém během tohoto období je pod zvýšeným stresem.
 6. Menstruace. Provádění procedury během menstruace může významně zhoršit celkový stav ženy.

Pozitivní akce

Recenze plazmaferézy většiny lidí jsou mimořádně pozitivní. Pacienti si všimnou zlepšení zdraví, nárůstu síly, zvýšené účinnosti.

 • posílení ochrany těla;
 • snižuje hladinu "špatného" cholesterolu v krvi;
 • metabolické procesy jsou urychleny;
 • buňky jsou lépe nasyceny kyslíkem.

Přínosy a škody způsobené plazmaferézou jsou způsobeny přiměřeností účelu postupu a správností jeho chování. Dodržování všech podmínek snižuje pravděpodobnost vedlejších účinků.

Ihned po plazmaferéze mohou nastat následující stavy:

 • slabost;
 • závratě;
 • rozmazané vidění.

Tyto reakce jsou normální a nevyžadují lékařskou péči. Pro jejich odstranění se doporučuje ležet po dobu 15-20 minut.

Následující komplikace mohou nastat po plazmaferéze:

 1. Alergická reakce. To může být způsobeno léky, které se používají k ředění krve. Znásilnění, vyrážky, horečka, vzácně se vyvíjí anafylaktický šok. V případě otravy pozorované: necitlivost různých částí těla, křeče.
 2. Krvácení Může být způsobeno předávkováním látkami, které snižují rychlost srážení. Riziko se také zvyšuje s existujícími ulcerativními chorobami gastrointestinálního traktu.
 3. Trombóza Pokud je naopak dávka výše uvedených látek nedostatečná, může se katétr a stěna cévy, ve které je instalována, ucpat krevními sraženinami. Pokud krevní sraženina spadne do hlavního proudu, zvýší se pravděpodobnost závažných stavů.
 4. Sepse, HIV infekce. V současné době tento postup používá pouze sterilní jednorázové jehly a nástroje, které snižují riziko infekce na nulu. Je důležité uplatňovat pouze na zdravotnické instituce s licencí k provádění transfuziologie.

Příprava na plazmaferézu

Před zákrokem musí pacient podstoupit vyšetření. Zahrnuje:

 1. Obecný krevní test. Je důležité identifikovat různé patologické stavy v rané fázi.
 2. Koagulogram, stanovení rychlosti srážení. Umožňuje detekovat predispozici ke krvácení nebo naopak trombózu.
 3. Wassermanova reakce. Analýza odhalující syfilis.
 4. Studie ke stanovení hladiny glukózy v krvi. Je nutné vyloučit nebo potvrdit přítomnost diabetu.
 5. Analýza obsahu bílkovin v krvi. Snížená hladina těchto látek je relativní kontraindikací k plazmaferéze.
 6. Měření krevního tlaku. Pro velké odchylky od normy v jakémkoli směru může být postup odložen.
 7. EKG Nutné pro posouzení výkonu kardiovaskulárního systému.

48 hodin před potřebou plazmaferézy:

 1. Eliminujte používání alkoholických nápojů a kávy.
 2. Pijte nejméně 2 litry lahvové nesycené vody denně.
 3. Přestat užívat léky, které mohou způsobit komplikace. Lékař by si měl být vědom předem užívaných léků a určuje, který z nich je třeba přestat pít.

Bezprostředně před zákrokem je nutné vyprázdnit močový měchýř, po dobu 2 hodin je zakázáno kouřit.

Jak je to

Algoritmus plazmaferézy zahrnuje následující kroky:

 1. Pacient je umístěn na speciální židli. Pro pohodlí může zaujmout jak polohu sezení, tak lhaní.
 2. Do žíly se zavede katétr, kterým proudí krev do sterilního obalu. Zpravidla nejlepší možností jsou plavidla umístěná v oblasti ohybu lokte. Pokud nejsou v této oblasti viditelné, je katétr vložen do subklaviální žíly. Biomateriál se odebírá 1-3 krát. To je způsobeno tím, že v jedné relaci se vyčistí asi třetina krve. V následujících časech jsou buňky zbaveny škodlivých látek. Díky tomu je čištění považováno za lepší a efektivnější. Pro jeden postup postačuje 350-500 ml krve.
 3. Naplněný vak se umístí do zařízení, kde dochází k separaci tekuté pojivové tkáně do plazmy a tvarových prvků. Buněčná hmota, zředěná krevními náhradami, se vrátí do žilního kanálu pomocí již nainstalovaného katétru. Pokud se použije odstředivá metoda plazmaferézy, může k separaci docházet automaticky bez nutnosti dalších manipulací. V tomto případě pacient současně instaloval 2 katétry. Z jedné zkumavky vstupuje biomateriál v malých částech do odstředivého zařízení, kde je podroben separaci. Plazma se okamžitě spojí a tvarované prvky se smísí s léky nahrazujícími krev a vstříknou zpět do žilního lůžka pacienta pomocí druhého katétru. Vzhledem k potřebě nákupu drahého vybavení se v praxi zřídka používá automatická plazmaferéza.
 4. Po ukončení procedury se pacientovi doporučuje určitý čas pod lékařským dohledem (asi 30 minut).

Délka zasedání je v průměru 1-1,5 hodiny. V recenzích plazmaferézy je kromě jeho účinnosti kladen důraz na to, že během zákroku není sebemenší nepohodlí.

Další den se nedoporučuje jíst příliš horké jídlo a vykoupat se. Je-li to možné, je žádoucí omezit fyzickou námahu a odpočinek více.

Náklady na

Cenová plazmaferéza se vytváří v každém zdravotnickém zařízení různými způsoby. Tento postup je však považován za velmi drahý.

Například v Moskvě se plazmaferéza provádí na většině multidisciplinárních klinik. Výhodou soukromých organizací je dostupnost flexibilního systému slev pro stálé zákazníky. Náklady na plazmaferézu v Moskvě je v průměru 5-8 tisíc rublů. V jiných městech je nižší práh nižší. Například průměrná cena plazmaferézy v Chabarovsku je 3-7 tisíc rublů.

Zpravidla lékaři doporučují absolvovat 5 procedur, aby se dosáhlo maximálního terapeutického účinku. Na tomto základě mohou konečné náklady na několik zasedání činit 15 a 40 tisíc rublů.

Recenze

Plazmaferéza je léčebná procedura, jejíž účinnost může posuzovat pouze lékař. Bezprostředně po zasedání však většina lidí zaznamenává výrazné zlepšení zdravotního stavu, snížení intenzity nebo úplné vymizení symptomů existujících onemocnění.

Na závěr

Dnes je plazmaferéza jednou z nejúčinnějších pomocných metod používaných v boji proti patologiím většiny orgánů a systémů. Obecný názor, že každý může podstoupit zákrok za účelem všeobecného uzdravení a omlazení, se mýlí. Plazaferéza sama o sobě nemá výrazný terapeutický účinek a není předepsána lékařem, dokud rozvinutý léčebný režim nepřinese dobré výsledky. Aby se zabránilo použití metody je velmi vzácné a pouze na svědectví.

Čtyři mylné představy o plazmaferéze

Před deseti lety byla plazmaferéza považována za výlučně lékařskou proceduru a byla předepsána pouze pro některá onemocnění. Dnes je nabízena na každém rohu a nazývá se "očištění krve". S pomocí plazmaferézy slibují, že nás omladí, zbaví se „strusek“ a obecně „vyčistí na hluboké buněčné úrovni“.

Před deseti lety byla plazmaferéza považována za výlučně lékařskou proceduru a byla předepsána pouze pro některá onemocnění. Dnes je nabízena na každém rohu a nazývá se "očištění krve". S pomocí plazmaferézy slibují, že nás omladí, zbaví se „strusek“ a obecně „vyčistí na hluboké buněčné úrovni“.

Na co vlastně je plazmaferéza? Jak univerzální je tento postup? Jak je to bezpečné? Na tyto další otázky odpovídá Kuzmin Jurij Alexandrovič, anesteziolog nejvyšší kvalifikační kategorie, specialista na výměnu plazmatu ve Scandinavian Medical Center.

Klam 1. Plasmapheresis - je čištění krve z toxinů

Často se nazýváme otázkou: „Vyčistíte krev?“. V takových případech jsem odpověděl: "Nečistím krev, dělám lékařskou proceduru - plazmaferézu." Tohle je první. Za druhé, pojem "strusky" v medicíně neexistuje. A očistit je krví, přinejmenším podivné.

- Co je to plazmaferéza?

Tato technika je založena na filtraci plazmy (tekutá část pacientovy krve) přes speciální membránu. Membrána má určitý kalibr otvorů a ve filtru zůstávají příliš velké molekuly proteinů, které obsahují toxické látky nebo zánětlivé prvky.

- Vidíte je?

Ano U každého postupu ukazuji pacientovi filtr „před“ (nedotčený bílý) a „po“, aby skutečně viděl, co se na něm usadilo.

Mylná představa 2. Plazmaferéza je nejjednodušší postup, který lze provést i v době oběda.

- Jurij Alexandrovič, řekněte nám prosím, jak se provádí plazmaferéza.

Pro plazmaferézu se používá speciální zařízení - pracuji pro Gemos-PF. Je základním nástrojem Ministerstva nouzových situací na pomoc v nouzových situacích.

Pacient leží na gauči, doktor položí plastický katétr přes žílu na jeho paži, skrze kterou bude odebrána krev.

- Jedná se pouze o jednu žílu?

Existují různé metody: v některých se jedná o jednu žílu, v některých - dvě, řekněme, periferní a centrální. Metoda membránové plazmaferézy, kterou trávím, zahrnuje pouze jednu žílu. Jak říkají lékaři, toto je minimální invaze.

- Katétr je umístěn - co dál?

Dále je krev pacienta „poháněna“ zařízením.

- Všechno?

Vrací množství odebrané krve. Každý má svůj vlastní objem krve. Proto se množství krve, které je „běh“ v jednom sezení, vypočítá individuálně pro každého pacienta, přičemž se bere v úvahu klinická analýza krve, tělesná hmotnost a výška. Pro takový výpočet existuje počítačový program.

- Jak dlouho trvá procedura?

Asi hodinu. Během této doby je sledován stav pacienta: měří se krevní tlak, rychlost dýchání, puls a okysličování krve. To znamená, že pacient je nejen pod dohledem lékaře, ale také pod kontrolou zařízení.

- Plazmaferézu lze provádět ambulantně?

- Hned v poledne?

Plazmaferéza není tak jednoduchá procedura, jak ji provádět v době oběda. To není injekce: vztyčený - a šel. Lidé mají odlišnou plazmaferézu, takže po zákroku (od půl hodiny do hodiny) existuje určité časové období, během kterého pozoruji stav pacienta. Pokud jsou všechny ukazatele stabilní - člověk může jít domů.

Klam 3. Plazmaferéza je nebezpečná

- Promluvme si o bezpečnosti plazmaferézy a nyní hororové příběhy pugalki, které lidé umírají z tohoto...

Turchinskyho syndrom, takže ho zavolali novináři.

- Ano!

Pravděpodobně vás zklamám - plazmaferéza s tím nemá nic společného. Vladimir Turchinsky zemřel úplně jinak. Měl hormonální problémy, které vedly k trombóze a infarktu. Řeknu více, plazmaferéza je prevence trombózy a srdečního infarktu, protože během procedury je „tlustá“ část plazmy odstraněna, v důsledku čehož krev zkapalňuje, krevní oběh se stává mnohem lepší.

- To je Turchinskyho syndrom...

- A přece se zabýváme bezpečností plazmaferézy.

Za prvé se při tomto postupu používají jednorázové lékařské přístroje. Pro každého pacienta otevřu jednorázovou soupravu a ukážu, že je to vše pro něj.

Zadruhé, znovu se zaměřím na to, že plazmaferéza není dopravníkem, když lékař připojil přístroj a odešel. Neustále komunikuji s pacientem během zákroku a poté kontroluji jeho zdravotní stav. Jelikož pracuji na intenzivní péči déle než třicet let, vážně se k těmto věcem přistupuji.

Za třetí, plazmaferéza nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity, protože celý proces probíhá ve fyziologickém režimu srdce. V systole se určité množství krve vylučuje ze srdce, dochází k relaxaci v diastole - krev se vrací. Plazmaferéza zachovává všechny vlastnosti normálního průtoku krve.

Za čtvrté, během procedury se nepoužívají žádné léky, pouze fyziologický roztok pro mytí linií, kterými proudí krev, takže se nesrážejí. Navíc, pokud je pacient „nadměrný“ hormonálními léky, pak jsou zahrnuty v komplexech plazmatických proteinů a také se usazují na filtru. To znamená, že odstraníme další hormony, které pacient použil během léčby.

- Je plazmaferéza pomocí donorové plazmy? Mnozí z toho se bojí.

Ne Membránová plazmaferéza, kterou děláme ve Skandinávském zdravotním centru, neznamená použití donorové plazmy. Zřejmě máte na mysli kaskádní plazmaferézu, ve které je odebráno 400 až 800 ml plazmy a nahrazeno krevními náhradami. Tuto techniku ​​nepoužívám.

- Má membránová plazmaferéza kontraindikace?

Absolutní kontraindikace - peptický vřed žaludku s krvácením. Nestabilita systému srážení krve je relativní kontraindikací. Kromě toho nebudu trvat na provádění plazmaferézy u pacienta, který má špatně vyvinutou periferní žilní síť.

 • Je těžké najít žílu?

Ano, z tohoto důvodu.

Klam 4. Plazmaferéza je univerzální, pomáhá při všech nemocech

- Nyní je v síti mnoho reklam, které říkají, že plazmaferéza je nezbytná pro všechny obyvatele metropole, že pomáhá bojovat proti negativním účinkům na tělo stresu a špatnou ekologii. A s tím můžete omladit. Je to tak?

Děláš si srandu? Plazmaferéza je léčebný postup, který doplňuje hlavní léčbu onemocnění. To může být předepsáno pouze lékařem, jsou-li na to indikace. Do plazmaferézy nemá smysl.

- Kdy může lékař předepsat plazmaferézu?

Předepisuje se jako doplňková metoda pro některé nemoci v případech, kdy hlavní léčba byla neúčinná.

 • Yuri, a může být konkrétnější? Pro které, například, kožní onemocnění je doporučena plazmaferéza?

S neúčinností lékové terapie se plazmaferéza používá pro alergickou dermatitidu, furunkulózu, psoriázu atd.

Jakékoliv kožní onemocnění není problém jednoho dne. Účinek léčby neprobíhá okamžitě. Při léčbě kožních onemocnění nejčastěji přecházejí z jednoduchých metod - mastí a drog - na složitější. Jedním z následujících stupňů s neúčinností „tabletové“ terapie je plazmaferéza - metoda, při které jsou faktory způsobující projevy onemocnění odstraněny přímo z krve.

- Kolik zasedání je potřeba ke zlepšení stavu kůže? Jeden je dost?

Počet procedur, které bude pacient potřebovat, lékař vypočítá individuálně v závislosti na onemocnění, jeho trvání, celkovém blahu. Podle statistik, které mám, s kožními chorobami, je zapotřebí průměrně 5 až 7 postupů. I když s alergickou dermatitidou, účinek je patrný po 1-2 sezení.

 • Představme si tuto situaci: člověk si přečetl článek o plazmaferéze, rozhodl se, že ho potřebuje, a přišel k vám.

Za prvé, budu mluvit s pacientem - za tím účelem je primární konzultace s lékařem provádějícím plazmaferézu, zjistím, co je jeho nemoc, jak byl léčen, proč nebyl pozitivní účinek. Pak společně naplánujeme taktiku dalších akcí: buď bychom měli začít obvyklou léčbou dermatologem, nebo, pokud jsou možnosti léčby drogové závislosti vyčerpány a dermatolog doporučuje, provést plazmaferézu.

- A pokud k vám někdo přišel, aby nebyl léčen, ale aby se „očistil“ a vypadal mladší?

Plazmaferéza není magická, ale „čistá“ krev není indikátorem zdraví. Věřím, že k tomu, abyste se cítili dobře, nepotřebujete plazmaferézu, ale zdravý životní styl.

Výměna krevní plazmy

Obecné informace

Plasmapheresis je technika čištění krve. Můžete ji srovnávat s krveprolití, ale prováděním humánnější a modernější metodou. Před několika desítkami let byl postup prováděn prakticky ručně a přirozeně nebylo možné dosáhnout úplné sterility. Pokusy oddělit krevní plazmu pro účely čištění byly prováděny vědci od začátku dvacátého století. Ale v těch letech, doba trvání procedury byla skvělá, nástroje pro její provádění byly obrovské. Proto nebyl použit pro léčebné účely. Bylo to o sedmdesát let později, kdy byla vyvinuta zařízení, která mohou účinně a poměrně rychle extrahovat plazmu z krve.
Od devadesátých let se tato technika stala velmi populární v Rusku.

Princip techniky

Princip spočívá v tom, že z těla se odebírá malá část krve, která prochází zařízením, které odděluje krev od plazmy, bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček. Plazma se odstraní a tvarované prvky se vrátí do těla. Někdy se plazma léčí chladem, což je proces zvaný kryogeneze.
Existují dva způsoby čištění plazmy - pomocí gravitačních sil a pomocí speciálních filtrů. Ty se nazývají gravitační a filtrační. V prvním případě je krev vedena přes odstředivku, ve druhé přes porézní membránové filtry.

 • hardware,
 • odstředivé,
 • membrána,
 • sedimentace.

U těchto druhů se používají různé metody separace plazmy z krve.

Membránová plazmaferéza - jedovaté látky, předběžné buňky jsou odstraněny z krve. Za tím účelem se plazma destiluje přes speciální filtry. Jedná se o poměrně účinnou metodu léčby mnoha nemocí, při kterých se mění vnitřní prostředí lidského těla. Pomocí léků je nemožné ji normalizovat. Mezi tyto choroby patří:

 • rozsáhlé popáleniny
 • zranění
 • akutní zánět vnitřních orgánů,
 • těžké infekce
 • intoxikace
 • syndrom imunitní úzkosti.

Použití této techniky vám umožní rychle dosáhnout dobrých výsledků léčby, snížit pravděpodobnost úmrtí.
Čištění krve z imunitních orgánů vám umožní eliminovat projevy autoimunitních onemocnění. Čištění přebytečného tuku usnadňuje průběh aterosklerózy. Tato technika pomáhá zmírnit stav pacienta po chemoterapii nebo ozařování. Je velmi účinný při léčbě narkologických onemocnění, konfliktů rhesus u těhotných žen, urogenitálních infekcí a zotavení z virové hepatitidy. Plazmaferéza může snížit pravděpodobnost sekundárních komplikací diabetu.

Kaskádová plazmaferéza je průchod plazmy přes speciální filtr s velmi malými póry. Tento postup čistí plazmu velkých molekul proteinů a tuků. Navržený Japonci v roce 1980. Dnes je široce používán při léčbě aterosklerózy se zvýšeným množstvím lipidů v krvi, k prevenci srdečního infarktu, aneuryzmatu, mrtvice. Kaskádová technika také vykazuje velmi dobré výsledky u autoimunitních onemocnění, jako je systémový lupus erythematosus, revmatoidní artritida, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, trombotická purpura, myelom a mnoho dalších.

Dárce a zdravotnictví

Plazmaferéza může být dárcem, tj. Konečným výsledkem postupu je odběr vzorků plazmy od dárce. Takový postup a množství shromážděného biomateriálu je přísně upraveno zákony o darování. V důsledku toho se krev odebírá z těla dárce, prochází zařízením, tvarované prvky se nalijí zpět a plazma se zachová.
Během procedury léčby může být současně zpracováno až 30% krve pacienta. Odstraňuje se po částech z těla, prochází zařízením a vlévá zpět do vyčištěné formy.

Indikace

Plazmaferéza by neměla být považována za proceduru wellness, kterou mohou provádět všichni. Tato léčba, která je předepsána jako další pomocná metoda, kdy hlavní ošetření nedává žádoucí účinek. Přiřaďte postup pro více než dvě stě onemocnění.

Indikace:

 • alkoholismus
 • závislost
 • bronchiální astma,
 • onkologických onemocnění
 • ischemická choroba srdeční
 • ateroskleróza
 • angina,
 • infarkt myokardu,
 • hypertenze,
 • tromboembolie
 • trofické vředy zažívacího traktu,
 • Crohnova choroba
 • ulcerózní kolitida
 • hepatitidy
 • cirhóza jater,
 • selhání jater
 • pravděpodobnost jaterní kómy,
 • glomerulonefritida s nefrotickým syndromem,
 • hypertenze, která není přístupná účinkům léků,
 • uremické svědění
 • septický šok během hnisavých procesů,
 • prevence akutního selhání ledvin na pozadí syndromu dlouhodobé komprese,
 • revmatoidní artritida,
 • diabetes mellitus
 • některé gynekologické a porodnické patologie,
 • dermatologických onemocnění.

Kontraindikace

Jaký je postup?

Délka procedury je asi 90 minut. Nezpůsobuje pacientovi žádné nepohodlí. Pacient leží ve speciální židli, katétry jsou vloženy do žíly na obou rukou. Pak můžete sledovat televizi (pokud je na klinice) nebo poslouchat hudbu. Vše ostatní dělá přístroj. Po celou dobu zákroku je sledován stav pacienta: měří se jeho puls, tlak, dýchání a přítomnost kyslíku v krvi.

Během sezení se vyčistí 25 až 30% krve, a proto by měly být provedeny alespoň tři procedury pro úplné vyčištění. Lékař vypočítá množství krve očištěné v jednom sezení individuálně na základě tělesné hmotnosti pacienta, věku a celkového stavu těla.

Vzhledem k tomu, že čištění krve není takový jednoduchý postup, bude pacient muset strávit 30 až 60 minut pod dohledem lékaře. Když se stav pacienta stabilizuje, nechají ho jít domů.
Není nutná žádná příprava na postup. Také, protože není třeba dodržovat žádná speciální doporučení po plazmaferéze. I když v některých případech lékaři poskytují zvláštní rady.

Jaká zařízení se používají?

Plasmapheresis stroje jsou stacionární a přenosný. S pomocí druhé je možné postup provést i u klienta Moderní zařízení odebírají malé porce krve a střídavě je čistí. Pohodlnost přenosných zařízení spočívá v tom, že mohou být přepravovány v nemocnici a instalovány v blízkosti lůžka pacienta, aniž by byly přeneseny do jiné místnosti.
Část odebrané krve je pouze 40 mililitrů, ventil zastaví průtok krve. Je očištěna a vrácena do těla. Poté se odebere nová dávka krve. Proto pacienti vůbec nepociťují nepohodlí.
Za minutu může dobrý přístroj vyčistit a vrátit pacientovi až 100 mililitrů krve. Současně za hodinu můžete získat až 800 ml plazmy. Aby se zabránilo srážení krve některými metodami, používejte antikoagulancia, která se vkládají automaticky po částech.

Bez přestávky může přístroj pracovat až 10 hodin.
Tam jsou zařízení vybavená dvěma katétry: přes jednu krev je stažen, přes jiné návraty.
Zařízení trvá přibližně 75 wattů za hodinu.
Plazma získaná pomocí přístrojů plně vyhovuje všem normám a je připravena k použití.

Vedlejší účinky

Obecně je postup velmi dobře tolerován. Ve velmi vzácných případech dochází k slabému nevolnosti nebo stavu podobnému migréně. Tyto nežádoucí jevy však samy o sobě procházejí velmi rychle.
Nebezpečný postup může být pouze u pacientů se špatným srážením krve - může se objevit krvácení. Během zpracování krve tak, že nemá čas se zkroutit, se k němu přidávají antikoagulancia. Taková přísada se špatnou koagulací může vést ke skutečnosti, že krev vůbec nebude srážet.

Hardware a diskrétní - typ daru

Cílem hardwarové plazmaferézy je sběr krevní plazmy od dárce. Během procedury se do žíly dárce vloží katétr, z něhož je trubička připojena k zařízení. V přístroji je vybraná krev rozdělena na „tlustou“ část a plazmu. První je poslán zpět do těla dárce, druhý konzervovaný. S touto metodou se krev odebírá mnohem méně než diskrétně. To je od 50 do 300 mililitrů.
Diskrétní plazmaferéza spočívá v tom, že krev je odebírána do sterilních nádob (neodlišuje se od standardního odběru krve od dárců), poté je odeslána do odstředivky. Uniformní prvky proudí zpět do těla dárce, plazma se odebírá k ochraně. Během tohoto postupu lze najednou odebrat až 0,4 litru krve nebo 0,3 litru plazmy. Místo plazmy odebrané z těla se nalije fyziologický roztok. Pokud se provádí dvojitý postup, pak se z těla dárce odeberou dvě dávky plazmy - až 0,6 litru.

Hemosorpce

Plazmaferéza a hemosorpce se používají k detoxikaci těla velmi široce.
Hemosorpce je čištění krve pomocí sorbentů. Někdy jsou v komplexu přiřazeny obě metody. Obvykle doplňují léčbu drogami.
Pokud plazmaferéza lépe upravuje hladinu imunitních těl v těle a má také pozitivní vliv na reologické vlastnosti krve, pak hemosorpce velmi účinně čistí krev toxinů jakéhokoliv původu.
Hemosorpce je předepsána pro akutní nebo chronickou endotoxikózu, autoimunitní onemocnění, poruchy reologického krevního vzoru, otravy barbiturátem, některé léky, jedy a onemocnění jater, která způsobují intoxikaci.
Jako pomocná léčebná metoda je předepisována pro systémový lupus erythematosus, bronchiální astma, psoriázu, studenou kopřivku, nutriční alergii.
Sorbentem pro hemosorpci jsou často pryskyřice s aktivním uhlím a iontoměničem. V tomto případě mají pryskyřice obvykle užší spektrum účinku: určitá pryskyřice pro určitý typ jedu.

S lupénkou

Plazmaferéza je předepisována pacientům s psoriázou v případě, kdy je onemocnění exsudativní, stejně jako v erytrodermii. Nepoužívejte jej jako jediný způsob léčby, protože je neúčinný.
Léčba psoriázy pomocí plazmaferézy probíhá ve dvou stupních.
První etapa: jedná se o průběh plazmaferézy, která vyvolává aktivaci nemoci - to je reakce, kterou lékaři očekávají, že se dostanou k „fenoménu odrazu“.
Další postupy povedou k rychlému poklesu aktivity onemocnění. Jakmile se počet a intenzita lézí sníží, projdou exsudativní reakce, začne druhá fáze léčby. Nyní se musíme uchýlit k metodám, jako je fototerapie, ultrafialové záření, použití řady léčiv (cytostatika nebo retinoidy syntetického původu).
U psoriázy se předepisuje 7 až 10 relací plazmaferézy v intervalech jednoho dne - dva dny. Během sezení se vyčistí na litr krve. Je nutné současně používat i jiné metody léčby onemocnění. Velmi účinná kombinace s hemosorpcí (až 2 postupy). V tomto případě můžete snížit počet plazmaferéz na čtyři.

S hepatitidou

Pro zvýšení účinnosti léčby léčivem může být použita plazmaferéza. Během procedury je tělo zbaveno významného množství imunitních komplexů, autoprotilátek, virů v kombinaci s tuky. Procedura umožňuje eliminovat záněty v cévách a výsledné poruchy v činnosti ledvin, kůže, nervů, kloubů. Eliminace autoprotilátek Vám umožní zastavit autoimunitní procesy, zastaví se destrukce tkáně jater.
V chronické formě onemocnění, od 3 do 5 sezení plazmaferézy uvolní krev z protilátek, zastaví zhoršení. Hladina protilátek se postupně zvyšuje v krvi a exacerbace se vyvíjí na určité úrovni. Pokud si uchováváte množství protilátek, nedojde k žádnému zhoršení. Je žádoucí provádět léčbu jednou ročně, což odkládá nástup exacerbace na jeden rok.

Dna

Při dně se předepisuje plazmaferéza spolu s hemosorpcí. Používá se sorbent, který vysráží na svém povrchu kyselinu močovou přítomnou v krvi. Přidělené metody exacerbace onemocnění.

Indikace:

 • zvýšené hodnoty sedimentace erytrocytů a leukocytů,
 • hodnota kyseliny močové je vyšší než 200,
 • exacerbace onemocnění v kombinaci se zánětem, zarudnutím, otoky kloubů.

Je určen kurz tří až pěti sezení, který se provádí před investováním pacienta. K úplnému vyléčení exacerbací, odstranění vylučování ledvinových kamenů a k eliminaci tophus, plazmaferézy a hemosorpce by měly být prováděny po dobu několika let v intervalech 21 dnů po dobu 12 měsíců. Je nutné kombinovat léčbu s užíváním léků a kontrolou hladin kyseliny močové. Jeho ukazatele by neměly být vyšší než 220 md.

Výsledkem těchto postupů je snížení množství kyseliny močové na 200 mph, úplná absence exacerbací, eliminace tophi a konglomerátů v ledvinách.

Léčba alkoholismu

Indikace pro použití v narkologii:

 • léčba chronické a akutní intoxikace alkoholem,
 • intoxikace na pozadí nemocí vnitřních orgánů (cirhóza, pankreatitida, hepatóza, hepatitida).

Použití plazmaferézy umožňuje zvýšit imunitu organismu, zkrátit dobu léčby pacienta v narkologickém lékárně. Jeho účinnost je vysvětlena stavem imunitního stavu, zlepšením metabolických procesů, aktivací krevního oběhu a kyslíkem v buňkách.

Plazmaferéza umožňuje zvýšit účinek léků, a tím snížit jejich počet a škodlivé účinky na játra. Zlepšuje imunitu. Pravděpodobnost komplikací onemocnění je snížena: duševní poruchy, dystrofické procesy v tkáních srdečního svalu. Všeobecná pohoda pacienta je usnadněna v krátkém časovém období, což umožňuje rychlejší zahájení rehabilitace.

Procedury předepisuje pouze ošetřující lékař v závislosti na stavu pacienta. Plazmaferéza je zvláště indikována pro osoby, které zneužívají alkohol, protože játra nejsou schopna očistit tělo toxických látek zvenčí. Játra jsou uspořádána tak, že působí v lalocích. Je rozdělena do 50 akcií, z nichž každá je v provozu. Pokud jsou některé nebo všechny části znečištěny, začne další cyklus, ale dříve a tělo nefunguje tak účinně. K očištění těla je nutný postup plazmaferézy.

S alergiemi

Postupy čištění krve výrazně snižují symptomy alergie. Plazaferéza navíc čistí krev z imunitních komplexů, metabolických produktů, cizích agresivních látek, které inhibují senzibilizaci organismu.
Účinky na samotné mechanismy výskytu alergií. Zvyšuje citlivost adrenoreceptorů, stejně jako tělo na drogy. Aktivita imunitních orgánů, zejména T-lymfocytů a alveolárních makrofágů, je normalizována. Odstranění plazmy urychluje uvolňování čerstvých krevních složek, reguluje proces peroxidace tuků, zvyšuje aktivitu antioxidačních mechanismů. Tak, zánět imunitního charakteru je odstraněn, stav bronchiálního stromu je normalizován, obstrukce průdušek je vyloučena.

Účinek tohoto postupu je poměrně dlouhý. Nové prvky krve přicházející po očištění, zachraňují všechny své kvality na poměrně dlouhou dobu. Lék však nelze plně zaručit, bohužel i při použití plazmaferézy je nemožné.
Doporučuje se kombinovat postupy s léky.
Obvykle po třech až pěti zákrocích je výraz alergie výrazně snížen nebo zcela zmizí. Pokud má člověk celoživotní alergii, jeho příznaky jsou méně patrné.

V gynekologii

Plazmaferéza je předepisována pro generalizované infekce, záněty, které se šíří do blízkých orgánů, pro rekurentní formy infekcí. Tento způsob léčby může být velmi účinný u takových infekcí, které nejsou ničeny antibiotiky, stejně jako u jednotlivých kontraindikací pro použití antibiotik.
Postupy zvyšují účinek léků, snižují pravděpodobnost přechodu na chronická onemocnění akutní povahy, prodlužují intervaly mezi exacerbacemi během chronických procesů.

Použití plazmaferézy v gynekologii je prokázáno za následujících podmínek:

 • pro prevenci a léčbu toxikózy v různých obdobích těhotenství,
 • předcházet konfliktu rhesus mezi tělem matky a plodem,
 • se systematickými potraty na pozadí antifosfolipidového syndromu a DIC,
 • pro léčbu herpesu a cytomegaloviru během těhotenství a přípravy pro početí,
 • s placentární insuficiencí,
 • pro inhibici hyperstimulačního syndromu vaječníků,
 • při léčbě nepříjemných symptomů během menopauzy a těžkého premenstruačního syndromu,
 • během těhotenství na pozadí závažných onemocnění (astma, diabetes, pyelonefritida),
 • s neplodností způsobenou chronickým zánětem
 • s komplikacemi po porodu nebo potratu,
 • jako rehabilitační postup po operaci pánevních orgánů,
 • pro prevenci a léčbu krvácení,
 • pro prevenci a léčbu selhání mnohočetných orgánů.

Během těhotenství

Plazmaferéza je předepisována jak ve fázi přípravy na těhotenství jako profylaxe, tak pro terapeutické účely. Postup pro budoucí mumie, kteří kouří, aby odstranili jedy, které se hromadí v krvi z cigaret, je velmi ukázaný. Pokud žena pociťuje toxii během těhotenství, postačují dva postupy, které významně zlepšují její stav.
Podle statistik mohou maminky s placentární insuficiencí a těžkou toxikózou úspěšně snášet a porodit zdravé dítě pomocí výměny plazmy. Lékaři dokážou „oslovit“ normální pracovní podmínky. Předčasně se narodí pouze 25% dětí v rizikových skupinách.

Použití plazmaferézy umožňuje snížit počet intrauterinních infekcí, nízkou hmotnost a hladinu kyslíku na polovinu. Tento postup snižuje pravděpodobnost krvácení během porodu, protože normalizuje krev, snižuje pravděpodobnost trombózy. Nejoptimálnější je kombinace plazmaferézy a ozonové terapie.

Velmi dobré výsledky byly získány při použití plazmaferézy u těžkých forem preeklampsie. Během sezení je nutné zpracovat až 40% plazmy. Chování by mělo být 2 nebo více sezení s intervalem tří až čtyř dnů.
Je stanoven postup pro vratné formy preeklampsie s nízkou účinností léčiv se silným edémem.

Podle údajů získaných z klinik umožňuje použití plazmaferézy při léčbě preeklampsie:

 • zvýšit účinnost léčby o 1,75 krát,
 • prodloužit dobu těhotenství pro těžkou gestasu na 21 dní (v průměru) a mírně 30 dnů,
 • snížit úmrtnost plodu a dítěte během porodu o 2,5 krát,
 • snížení infekce plodu a matky během porodu o 2,9 krát,
 • zkrátit dobu hospitalizace žen v práci a na polovinu.

Existují speciální typy protilátek, které jsou přítomny v krvi a interferují s koncepcí. Jedná se o lupus antigen, antispermové a fosfolipidové protilátky, protilátky proti buňkám štítné žlázy. Čištění krve těchto imunitních komplexů pomáhá otěhotnět a provádět dítě. V mnoha zemích světa je plazmaferéza předepisována jako jedna z metod léčby neplodnosti.

S neplodností

Existuje dostatek důkazů, že plazmaferéza může pomoci zachovat těhotenství u žen trpících potratem. Tímto postupem dokážou lékaři „vydržet“ až 34 týdnů a získat zdravé dítě.

Lékaři se více než jednou pokoušeli chránit před potratem pomocí hormonálních léků. Taková terapie je však nebezpečná pro závažná porušení tvoření plodu: tyto děti se často rodí s porušením spojení mezi hypofýzou, hypotalamem a nadledvinami. Děti se rodí podváha, s nedostatečně rozvinutými ledvinami, často s arteriální hypertenzí. Několik sezení plazmaferézy může pomoci ženám, které již utrpěly tucet potratů. Procedura snižuje množství protilátek proti plodu v těle matky, reguluje krevní oběh v placentě a zajišťuje narození živého dítěte.

Podobný postup je ukázán pro maminky trpící lupus erythematosus. U některých žen tedy lupusový antikoagulant zcela zmizí z krve, počet imunoglobulinů se snižuje v průměru o čtvrtinu a základní krevní parametry se zlepšují. Podle experimentálních dat, s využitím plazmaferézy, je možné dosáhnout výskytu zdravých dětí u 76% žen trpících autoimunitními chorobami. Šest procent žen porodilo děti ve věku 33 - 34 týdnů. V tomto případě byla tělesná hmotnost dětí v normálním rozmezí a byly naživu.

Postup při přípravné činnosti IVF je velmi účinný. Tato technika byla testována za účasti šedesáti dobrovolníků trpících tubal-peritoneální neplodností. Použití plazmaferézy zvýšilo počet úspěšných štěpů embryí o 11%.

Úspěšně porodila zdravé děti o 13% více ve skupině, která podstoupila plazmaferézu, tyto ženy byly třikrát méně náchylné k syndromu hyperstimulace vaječníků.

U preeklampsie brání použití plazmaferézy hyperkoagulačnímu syndromu, u žen se množství fibrinogenu snížilo o 16%, byl upraven protrombinový index, rychlost agregace destiček (lepení) byla zpomalena o 17%.

S konfliktem rhesus

Plasmapheresis během konfliktu rhesus je přiřazen aby redukoval množství protilátek v mateřské krvi k bezpečí.

Indikace:

 • přítomnost a zvýšení počtu protilátek během období těhotenství,
 • přítomnost protilátek během přípravy na početí. Ujistěte se, že budete jmenováni, když se konflikt Rh v historii.

Kontraindikace:
 • přítomnost akutních virových a respiračních onemocnění (ARI),
 • pravděpodobnost porodu předčasně a potrat.

V případě konfliktu Rhesus jsou předepsány 2 až 3 procedury, ve kterých je odebráno až 30% plazmy a místo toho je injikován fyziologický roztok.
Procedura je předepsána, pokud se množství protilátek zvýší na více než 1:32. Nezáleží na tom, v jakém období bylo zjištěno zvýšení titru. Někdy, nahrazovat plazmu (obzvláště když tam je nedostatek bílkovin v krvi), místo fyziologického roztoku, albumin, rozmrazená plazma je nalita do krve. Pokud po prvním průběhu léčby počet protilátek nadále roste, další kurzy jsou předepisovány v intervalech 7 dnů nebo méně. Je důležité sledovat hladinu bílkovin v krvi.
Účinnost procedury je indikována snížením množství protilátek v krvi na 1:16.

V kosmetologii

Plazmaferéza se používá k léčbě akné a černých teček. To je jedna z důležitých fází čištění těla škodlivých látek, které se postupně hromadí v krvi a tkáních. Nepoužívejte pouze plazmaferézu, je účinná pouze v kombinaci s léky, stejně jako metody hardwarové kosmetologie.

Obvykle se při komplexní léčbě akné a akné předepisují 3 nebo více procedur. V první proceduře jsou jedy extrahovány z krve. Ve velkém množství jsou však v extracelulární tekutině přítomny degradační produkty, odkud jsou extrahovány během druhého sezení. Třetí sezení pomáhá vyčistit vnitřní prostor buněk. Plazaferéza vám tedy umožňuje očistit tělo na velmi hluboké úrovni. Zlepšují se reologické vlastnosti krve, zvyšuje se práce všech orgánů a systémů, normalizuje se metabolismus a práce imunitního systému. Kromě toho je zvýšen účinek léčby léky.

Plasmapheresis je také užitý na omlazení, ale jediný v kombinaci s jinými metodami léčby. S věkem jsou tkáně naplněny produkty rozkladu, což vede k lokálním zánětlivým procesům, zhoršování metabolismu. Zásoby živin buňkami se zhoršují, jsou dehydratované. Plasmapheresis je dobrý protože to ovlivní pozitivně ne jediný kůže, ale také celé tělo, čistit to od škodlivých a přebytečných látek.

S diabetem

U diabetu prvního typu jsou nutně přítomny autoimunitní reakce. Plazaferéza může tedy významně zlepšit stav těla.
U pacientů s diabetem 2. typu se velmi brzy vyvíjí ateroskleróza a všechna onemocnění z ní vyplývající. S tímto typem diabetu se zvyšuje hladina lipoproteinů s nízkou hustotou, triglyceridů, zatímco počet lipoproteinů s vysokou hustotou klesá.
Ateroskleróza v těchto stavech se vyvíjí akcelerovanou rychlostí, která ohrožuje trombózou a mnoha nepříjemnými chorobami.
U diabetu je nejúčinnější metodou kaskádová filtrace a srážení heparinu.

Indikace:

 • změna metabolismu tuků, která není kontrolována léky,
 • přítomnost autoprotilátek u pacientů s diabetem 1. typu, t
 • diabetická noha,
 • diabetická nefropatie,
 • diabetická retinopatie,
 • diabetická polyneuropatie.

Kontraindikace:
 • alergické na používané léky
 • srdečního selhání
 • porušení pohybu krve,
 • vnitřní krvácení.

Předepisuje se od tří do dvanácti sezení, ve kterých je z těla odstraněno až 40% plazmy. Místo toho nalijte fyziologický roztok nebo jiné náhražky. Postupy se provádějí v intervalu dvou až tří dnů. Je velmi účinné provádět kaskádový postup s intervalem 4 až 7 dní v množství 1 až 3 sezení se zpracováním od 0,5 do 0,8 l. krev.

Výsledkem procedury je snížení intenzity projevů nemoci, zlepšení stavu krve, zjizvení vředů v diabetické noze, zlepšení krevního oběhu v tkáních.

Účinnost

Membránová plazmaferéza umožňuje:

 • zvýšení aktivity hematopoetických buněk, imunitních, fagocytárních,
 • zesílit pohyb krve v kapilárách,
 • normalizovat imunitu
 • snížení zánětu
 • eliminují mikroby, toxiny, metabolické produkty z těla.

Po zákroku se zlepšuje krevní funkce, pacient se cítí vesele, rány se hojí rychleji.

Očista těla jedů
Když je plazma odstraněna, viry, nemocné buňky, molekuly, stejně jako jedovaté složky, které vstupují do krve, opustí tělo s ním. Tak, to stane se snadnější k práci játra, ledviny, kůže a plíce.

Imunita je modulována
Přebytečné imunitní komplexy jsou eliminovány z krve, díky čemuž jsou zaznamenány zánětlivé procesy. Zároveň se zintenzivňuje práce těch imunitních vazeb, které nefungovaly.

Zlepšuje se reologie krve
S věkem osoby se krev osoby stává kujnější. To je způsobeno změnou některých vlastností hemoglobinu. Někdy je podobný jev pozorován u onemocnění. Funkce myokardu je komplikovaná, protože musí destilovat těkavější krev přes nejtenčí síť krevních cév. Výsledkem je, že do tkáně vstupuje méně kyslíku, na stěnách cév se tvoří mikroskopické krevní sraženiny.
Plasmapheresis dělá krev více tekutý.