Image

Dieta slinivky břišní - týdenní menu

Slinivka břišní je důležitým orgánem lidského trávicího systému zapojeného do procesu trávení potravy. Je však nesmírně zranitelná, takže i jedna dobrá hodina může vést k vážnému porušování. Chránit tělo před škodlivými faktory potřebují dietu pro slinivku břišní. Menu na týden, sestavené zkušeným odborníkem, zlepší práci slinivky a celého systému. Více o tomto a bude diskutováno v tomto článku.

Dieta slinivky břišní - týdenní menu

Patologie pankreatu

Hlavním úkolem slinivky břišní je syntéza některých enzymů, které podporují rozklad tuků a bílkovin v těle. Výsledné enzymy pronikají do dvanácterníku, kde začnou plnit svůj hlavní úkol. Slinivka břišní se také podílí na tvorbě inzulínu, který normalizuje metabolismus sacharidů v lidském těle. Nesprávná funkce těla vede k nedostatečné syntéze inzulínu, což zase přispívá k rozvoji diabetu.

Anatomická poloha a struktura slinivky břišní

Pankreatickými chorobami jsou zpravidla různé nádorové procesy, pankreatitida (chronická a akutní forma) atd. Všechny tyto patologie jsou spojeny stejnými symptomy. Jde o bolest v levém hypochondriu a nepohodlí v zádech. Ve většině případů je bolest chronická v přírodě, to znamená, že pacienta neustále znepokojují. Někdy se však bolest pravidelně objevuje ve formě útoků. Po požití alkoholu, mastných nebo smažených potravin se objevují nepohodlí.

Vývoj pankreatitidy. Kameny v kanálcích pankreatu

Karcinom pankreatu

Poznámka! Existují další příznaky onemocnění pankreatu, včetně průjmu, nevolnosti, zvracení, horečky. Pacient může také ztratit chuť k jídlu, ale to se stává velmi vzácně.

Funkce napájení

Bez ohledu na typ onemocnění je důležitou fází léčby dieta. Se správným přístupem k této otázce můžete nejen urychlit proces hojení, ale také zabránit relapsům.

Správná výživa pro játra a slinivku břišní

Zvláštnost dietní terapie je následující:

 • pacient by měl jíst pouze vařené pokrmy nebo ty, které byly sterilizovány v páře. Takové jídlo přinese tělu mnohem více výhod a živin;
 • jíst potřebují zlomkové. Termín "frakční výživa" označuje častou konzumaci potravin, ale v malých porcích. Aby nedošlo k zatížení trávicího systému, měli byste se vyhnout přejídání;
 • během doby ošetření musí být všechny spotřebované potraviny nutně v mleté ​​nebo tekuté formě. To je důležitá podmínka;
 • Nedoporučuje se používat velmi studené nebo teplé pokrmy bez ohledu na jejich typ nebo způsob přípravy. Lze očekávat, že bude přínosem pouze teplé jídlo;
 • Na vodě je nutné vařit různé druhy obilovin a po vaření grind, aby se lépe asimilovalo a uvolňovalo zatížení střev a slinivky břišní.

Mnoho lidí podceňuje efekt správné výživy, ale většině poruch gastrointestinálního traktu se lze vyhnout nebo vyléčit pouze pomocí potravy. Proto, pokud jste se museli vypořádat s onemocněním slinivky břišní, pak se připravte na radikální změnu ve své denní stravě.

Co může a nemůže

Povolené produkty

Existuje celý seznam produktů, které lze konzumovat po dobu léčby. Patří mezi ně:

 • odrůdy sladkých jablek;
 • různé druhy obilovin (dýně, pohanka atd.);
 • ryby s nízkým obsahem tuku;
 • stale chléb;
 • křepelky a slepičí vejce (pouze proteiny);
 • ovocné kompoty;
 • nízkotučné odrůdy ryb a masa;
 • vařená zelenina;
 • různé ovocné saláty, například vinaigrette;
 • zeleninové polévky, boršč.

Produkty slinivky břišní

Taková dieta je účinná nejen ve vývoji pankreatitidy, ale i dalších onemocnění pankreatu. Existuje spousta povolených potravin, takže můžete přidat do stravy všechny druhy rozmanitosti ve formě určitého jídla. Kromě toho existuje spousta receptů, kde i chudé ryby se zeleninou se ukáže velmi chutné.

Zakázané výrobky

Je velmi důležité odstranit ze stravy všechny potraviny, které mohou poškodit žlázu a celé tělo po dobu léčby. Nejprve musíte tyto produkty opustit:

 • čerstvý chléb, zejména bílý;
 • sladká soda, káva;
 • různé sladkosti (pečivo, muffiny, čokoláda ve velkém množství);
 • ovoce a bobule (brusinky, hrozny, banány, granátová jablka);
 • fazole, hrášek a jiné luštěniny;
 • tučné maso a ryby;
 • bohaté vývary;
 • sádlo, houby;
 • kořeněná koření, koření, omáčky;
 • rychlé občerstvení (hamburgery, párky v rohlíku atd.);
 • Konzervy, okurky;
 • alkoholické nápoje;
 • tučné, smažené a uzené potraviny.

Z rychlého občerstvení se bude muset vzdát

Je to důležité! Odborníci doporučují zahrnout do své stravy omeletu, dušené, nízkotučné mléčné výrobky, jako je tvaroh, sýr a kefír. Ujistěte se, že denní množství sacharidů je kolem 330-370 g. Z nápojů můžete pít minerální vodu a čaj z šípů nebo heřmánku.

Doporučené a zakázané výrobky

Jak dlouho se musíte omezit na jídlo

Je nemožné přesně určit, jak dlouho může léčba trvat, a tedy i terapeutickou stravu. Vše záleží na mnoha faktorech, například na závažnosti onemocnění, stavu pacienta, účinnosti předepsané diety a správnosti jejího dodržování. Pacient musí zpravidla dodržovat všechna doporučení týkající se výživy až do úplného uzdravení. Doba trvání tohoto období může být 2 až 4 týdny. Pokud se člověk pravidelně setkává s poruchou pankreatu, měl by se během svého života vyhnout nebo alespoň omezit množství nezdravého jídla, aby se zabránilo opakování onemocnění.

Jak bylo uvedeno dříve, je vhodné jíst ty pokrmy, které jsou dušené. To umožňuje produktům udržet maximální množství živin. Pokud denní dávka sacharidů by měla být kolem 350 gramů, pak tuk - ne více než 80-85 gramů, a bílkovin - 110 gramů. Pokuste se počítat denní kalorií, které jíte s jídlem. Měla by být v rozsahu 2600-2900 kcal.

Preferujte dušené pokrmy

Popis položek menu

Potraviny pro slinivku břišní by se měly především měnit. Pokud je to nutné, můžete přidat do své stravy různé potraviny nebo pokrmy, které mají originální chuť. Množství jídla, které pacient konzumuje denně, by mělo záviset na jeho životním stylu. To znamená, že pokud člověk pracuje v závodě, zatímco tráví velké množství energie, pak by mělo být více potravin. A pokud má sedavé zaměstnání, pak by mělo být množství jídla menší. Následuje nutriční plán pro onemocnění pankreatu.

Tabulka Ukázkové menu na týden pro slinivku břišní.

Vše o žlázách
a hormonální systém

Slinivka břišní se nachází v blízkosti žaludku a má délku 15 až 25 centimetrů. Její práce úzce souvisí s žlučníkem a dvanácterníkem. Nakonec propouští kanály, uvolňuje enzymy, které štěpí proteiny, tuky a sacharidy. Podporuje tak trávení.

Hormony tohoto orgánu - inzulínu a glukagonu - jsou nezbytné k udržení rovnováhy glukózy v těle. Inzulín potlačuje hladinu cukru v krvi, zatímco glukagon je zodpovědný za syntézu glukózy v játrech. Oba tyto hormony se aktivně podílejí na metabolických procesech těla.

Umístění trávicího traktu

Fakt: Glukóza je považována za jeden z hlavních zdrojů energie. Expozice inzulínu přispívá k jeho absorpci svalovinami a určitými orgány.

První příznaky onemocnění

Často jsou onemocnění pankreatu asymptomatická. Často jsou zjištěny při plánovaných lékařských prohlídkách. Existuje mnoho typů onemocnění tohoto orgánu, ale všechny z nich se mohou projevit podobnými příznaky.

První příznak přítomnosti nemoci - bolest v levé hypochondrium. Bolest může být bolestivá, tahová, akutní, paroxyzmální a závisí na typu poškození orgánů. Často se příznaky bolesti objevují po jídle mastných, smažených nebo kořeněných potravin, příliš mnoho jídla nebo po pití alkoholu. Bolest může být doprovázena nevolností nebo zvracením, abnormální stolicí, nechutenstvím.

Chronická pankreatitida může být způsobena špatnou léčbou akutní formy onemocnění.

Jedním z nejčastějších onemocnění je pankreatitida (zánět žlázy), která má akutní a chronickou formu. Akutní forma se vyznačuje ostrými bolestmi, horečkou, horečkou, nevolností a zvracením. Chronická forma se projevuje opakovaným nepohodlím v horní části břicha, zejména po jídle, nevolností a poruchou stolice. Jeho exacerbace je často způsobena nedodržením diety v případě onemocnění pankreatu.

Další často se vyskytující onemocnění žlázy jsou nádory a cystické útvary, které mohou mít odlišný tvar, stupeň malignity, lokalizaci atd.

Je to důležité! Vývoj onemocnění tohoto orgánu vede k narušení žlučníku a dvanáctníku, takže jejich léčba by měla být prováděna v komplexu.

Napájení

Kvalita potravin přímo ovlivňuje zdraví trávicího traktu.

Správná výživa je nedílnou součástí léčby onemocnění pankreatu u žen i mužů. Shoda s dietou snižuje zátěž na tomto těle a umožňuje rychlejší zotavení. Výživa je obvykle přiřazována takovým způsobem, aby se žaludek dokázal vyrovnat s potravou, kterou si sám vezme a funkce žlázy se provádějí na minimální úrovni. Energie, která by mohla být vynaložena na zpracování potravin, tedy jde na obnovu postiženého orgánu. Proto je důležité vědět, co můžete jíst s nemocným slinivkou břišní.

Díky jasnějšímu projevu příznaků nemoci se eliminuje rostoucí počet výrobků. Přísná dieta pro slinivku břišní může trvat týden. Během tohoto období dochází k poklesu zánětu těla, obnově funkcí. Chronická onemocnění zahrnují zachování celoživotní stravy, míra omezení závisí na závažnosti onemocnění. Je nutné zahrnout do jídelního lístku i produkty vhodné pro slinivku břišní - mořský kale, brokolici, sušené ovoce.

Rady Pokud se v oblasti zažívacích orgánů objeví nějaké nepříjemné pocity, bude správné rozhodnutí v blízké budoucnosti opustit těžkou potravu, následovanou lékařskou prohlídkou.

Ošetřující lékař může předepsat bylinný lék jako pomocnou léčbu.

Dieta pro pankreatickou poruchu zmírňuje stav pacienta a zabraňuje zhoršení onemocnění. Jídlo je nejlepší v páře - šetří tak největší počet užitečných vlastností a je snadněji stravitelné. Všechny konzumované potraviny by měly být teplé a porce - malé. Nejlepší je jíst trochu s nemocným slinivkou břišní, ale často. V případě akutních onemocnění musí být všechny pokrmy rozemleté ​​na pastovitý stav.

Je to důležité. V závažných případech onemocnění (zpravidla se to děje při akutní pankreatitidě) je pacientovi podáván půst. Současně jsou předepsány speciální přípravky, které jsou podávány intravenózně a nasycují tělo látkami, které chybí kvůli hladovění.

Jako po jídle jíst s onemocněním pankreatu, musí lékař informovat. Při půstu je pacientovi umožněno užívat minerální vodu a slabý šípkový odvar s teplotou asi 36 stupňů.

Dietní omezení u onemocnění slinivky břišní může trvat celý život.

Je to důležité! Chcete-li dietu pro nemocné slinivky břišní, zjistit, co můžete jíst a co by mělo být zakázáno, by měl pouze odborník.

Povolené a odepřené produkty

Potraviny, které mohou být zahrnuty do stravy pro onemocnění pankreatu:

 • zeleninové polévky (bez zelí) a obiloviny (kromě prosa). Při vaření masových polévek je povoleno pouze maso s nízkým obsahem tuku; můžete udělat následující: po uvaření masa se vývar vypustí a nalije se čerstvá voda, po které se přidají ostatní složky;
 • sušený chléb, sušenky;
 • čerstvá a vařená zelenina;
 • nekyslé ovoce a bobule;
 • parní libové maso a ryby;
 • z vajec je lepší vařit parní omeletu nebo je jemně vařit;
 • nízkotučný tvaroh, kefír, zakysaná smetana, mléko;
 • obiloviny;
 • těstoviny;
 • slabý čaj, šípkový nápoj, džusy a ovocné nápoje z nekyslého ovoce a bobulí.

Ovoce a zelenina by se měly konzumovat postupně, stejně jako ovocné nápoje nebo přidávat do hotových jídel.

Rady Obnovení žlázy vyžaduje velké množství vody. Proto je důležité pít nejméně dva litry čisté vody denně.

 • čerstvý chléb, pečivo;
 • husté polévky, polévky se zelím, houby;
 • kořeněná, slaná, smažená, mastná, kořeněná;
 • Konzervy;
 • klobásy, tuky, ryby a drůbež;
 • vařená vejce, míchaná vejce;
 • nádobí s jáhly proso;
 • sladké potraviny - koláče, čokoláda, med, džem, zmrzlina;
 • zelenina, přispívající k tvorbě plynu a některé další - šťovík, ředkvičky, ředkvičky, syrová cibule;
 • kyselé ovoce a bobule;
 • hrozny;
 • nápoje s plynem, káva.

Pokud používáte zakázané potraviny, můžete pociťovat bolest, pocit těžkosti a nevolnost.

Rady Menu by mělo být pestré a mělo by se jednat o potraviny, které jsou užitečné pro slinivku břišní, dostatečné množství vitamínů a minerálů.

Příklady menu

Strava musí být prováděna správně, kombinace přípravků by neměla způsobit exacerbace onemocnění. Menu pro slinivku břišní lze provést předem, například, můžete si menu okamžitě na týden. Příkladné možnosti napájení:

 1. Snídaně - mléčná kaše s rýží; druhá snídaně - dýňové pyré; oběd - ovesná polévka a slabý čaj; odpolední svačina - galette cookies s nízkotučným kefírem; večeře - pyré z pohankové mouky; pár hodin před spaním můžete pít želé.
 2. Snídaně - slabý čaj s ovesnými vločky nebo parní omeletou; druhá snídaně - mrkev pudink a divoká růže nápoj; oběd - dýňová pyré a pečená jablka; odpolední čaj - tvarohový kastrol a slabý čaj; večeře - mrkevová pyré s kotlety z kuřecího masa; na noc - nízkotučný kefír.

Laminaria je velmi užitečná díky svému bohatému složení vitamínů.

Jak je vidět z příkladu, v nabídce není nic mastného, ​​kořeněného nebo kouřového, protože tyto pokrmy mohou způsobit zhoršení kvality. Během svátku je lepší odmítnout tučné pokrmy z masa a postupně jíst zeleninové svačiny a lehké saláty, stejně jako zcela odstranit alkohol. Tak, jeden by neměl odchylovat se od stravy pro slinivku břišní a nedělat změny v menu. Kromě toho se nedoporučuje jíst syrovou zeleninu a ovoce na prázdný žaludek (například citrusové plody), aby se zabránilo podráždění stěn žaludku.

Závěr

Nemoci pankreatu jsou velmi nebezpečné a vedou k onemocněním jiných zažívacích orgánů. Proto je důležité sledovat vaše vlastní zdraví, správně jíst, pravidelně kontrolovat tělo a navštívit lékaře, pokud se objeví první příznaky nemoci.

Problémy slinivky: správná dieta

Onemocnění slinivky břišní je běžné onemocnění, které lze vyléčit pouze tehdy, pokud dodržujete správnou dietu.

Co způsobuje porušení slinivky břišní

Slinivka břišní se aktivně podílí na zažívacím procesu. V důsledku toho dochází v rozporu se svými funkcemi k poruchám trávení.

Při pankreatitidě může nesprávná výživa a vysoká zátěž způsobit zhoršení bolesti, nechutenství, nevolnost a zvracení.

Proto lidé trpící zánětem pankreatu potřebují speciální dietu zaměřenou na snížení sekrece žaludku během exacerbací chronického průběhu onemocnění, zejména u akutní pankreatitidy a při stabilizaci onemocnění a prevenci vzniku komplikací u chronické pankreatitidy.

Normalizace trávení

Pro normalizaci procesu trávení při onemocněních slinivky břišní je nutné brát jídlo podle plánu, každé 3-4 hodiny.

Kromě toho bychom neměli zapomínat, že strava pro pankreatitidu by měla být doplněna pitím ve velkém množství. Obnovení zanícené slinivky břišní je doprovázeno výraznou ztrátou vlhkosti v těle.

Kromě toho je voda nezbytná pro normální fungování střev. Kromě vody můžete také pít slabý čaj s mlékem a nekyselými ovocnými šťávami.

Po exacerbaci pankreatitidy je také nutné dodržovat dietu pro slinivku břišní, protože odlišný přístup značně poškodí zdraví a vyvolá vznik dalších závažných onemocnění.

A během léčby je nutné věnovat náležitou důležitost nejen správné výživě, ale také odstranit těžké fyzické námaze, stejně jako zabránit nachlazení.

Dieta během exacerbace onemocnění

Přirozeně, v porušení slinivky břišní nelze vyléčit pouze dietou. Nicméně, s průběhem takové nepříjemné nemoci jako pankreatitida, to je velmi důležité, aby se zabránilo zhoršení situace.

V případě akutní pankreatitidy se doporučuje navštívit nemocnici, ale po lékařské pomoci musíte dodržovat přísnou dietu.

Strava začíná třídenní rychlostí. V těchto dnech můžete pít 1-1,5 litrů teplé nesycené minerální vody "Borjomi", přesně na 200 ml najednou, a maximálně 400 ml dogrose bujónu.

Po půstu, který by měl trvat 3 dny, by měla být dodržována speciální dieta, která by měla být sledována přibližně týden, obsahující proteinovou normu, minimum kalorií a ostře omezující tuky a snadno stravitelné tuky.

Kromě toho, výrobky, které obsahují hrubé vlákno a pomáhají zažívací žlázy práci jsou zcela odstraněny z stravy.

Nejlepší je vařit nebo vařit jídlo, smažit v každém případě nemožné. Potraviny by měly být tekuté nebo pyré konzistence. Měla by být zlomková.

Jezte správně

Při akutním zánětu slinivky břišní může menu pacienta obsahovat následující potraviny:

 • slizové polévky z obilovin (kromě prosa) na slabé zeleninové půdě nebo vodě;
 • dušené placičky, zatímco mleté ​​maso je vyrobeno z jakéhokoliv netučného masa;
 • pokrmy z chudých ryb ve formě souffle;
 • míchaná vejce nebo vejce natvrdo vařená (ne více než 1-2 vejce denně);
 • mléko jako součást různých jídel (čisté to je nemožné);
 • čerstvý tvaroh nebo ve formě parních pudinků;
 • zeleninové přílohy ve formě bramborové kaše;
 • Pečená jablka (kromě Antonova);
 • slabý čaj, dogrose bujón, "Borjomi";
 • od sladkých polibků, kompotů, želé na sorbitolu a xylitolu.

Mastná masa a ryby, dobré zeleninové vývary, smažené potraviny, syrové ovoce a zelenina, cibule, ředkvičky, zelí, šťovík, ředkvičky, špenát, rutabaga, salát, uzené a konzervované potraviny, zmrzlina, žitný chléb, alkohol, jsou zcela vyloučeny ze stravy. sycené nápoje, koření a koření.

Dieta pro chronická onemocnění

Při chronickém zánětu slinivky břišní je dieta jedním ze stálých terapeutických faktorů, které mohou zabránit exacerbacím, komplikacím a progresi onemocnění.

Při chronické pankreatitidě nejsou v stravě pacienta snadno stravitelné sacharidy, které jsou obsaženy v takových potravinách - cukrovinky, cukr, med, jakýkoli džem, sycené sladké nápoje a tučné potraviny - protože absorpce tuku je narušena, když slinivka břišní nefunguje.

Všechny potraviny by měly být uvařené, dušené nebo pečené. Zakázané bohaté jídlo. Princip výživy by měl být tento: trochu, ale často.

Chronická pankreatitida - jíst správně

V nabídce pacienta mohou být následující produkty:

 • vegetariánské polévky (kromě zelí), polévky z obilovin (s výjimkou prosa) s malým množstvím zakysané smetany nebo másla;
 • nekvašené sušenky, sušený nebo včerejší chléb;
 • libové maso, drůbež, ryby - v jakékoli formě, ale ne smažené;
 • nekyselový tvaroh, kyselý kefír;
 • sýrové odrůdy "holandské" nebo "ruské";
 • nesolené máslo, rostlinný olej (rafinovaný);
 • semi-viskózní obilniny z obilovin;
 • jablka bez kyselého strouhanky nebo pečená jablka;
 • domácí nudle vyrobené s vodou nebo 50% s 50% vodou s mlékem;
 • zelenina: ošuntělá řepa, mrkev atd.;
 • kompoty a polibky bez cukru;
 • slabý čaj s citronem, odvar z černého rybízu a šípku, šťávy bez cukru, nejlépe zředěné vodou.

Přísně zakázáno

Jsou to vývary, jehněčí, vepřové, uzené, smažené a mastné pokrmy, klobásy, konzervy, kaviár, okurky a okurky, houby, šťovík, zelí, ředkvičky, salát, řepa, špenát, luštěniny, syrové ovoce nebo zelenina, brusinky, koření a koření, káva, čokoláda, kakao, silný čaj, pečivo, nealkoholické nápoje, alkohol, zmrzlina, studená a teplá jídla.

Všechny potraviny musí být při pokojové teplotě. Není nutné striktně dodržovat dietu po celý život, ale je nutné ji dodržovat po dlouhou dobu.

Vzorek dietní menu

 1. Pro první snídani. Můžete jíst sýr s mlékem nebo kaši z povolených obilovin vařených v mléce, nebo libové vařené maso (ryby) s vařenými brambory, proteinovou omeletu, stejně jako slabý čaj s malým množstvím cukru.
 2. Druhá snídaně Může se skládat z jablka nebo tvarohu.
 3. K obědu můžete jíst polévku z obilovin, zeleninu bez masa nebo mléčných výrobků, vařené kuře (nebo jiné povolené maso, ryby nebo parní kotlety), kaši nebo brambory nebo želé, mrkevové pyré nebo kompot.
 4. Vysoký čaj Může se skládat ze šťávy nebo kefíru.

Než jdete spát, můžete si z kvašených mléčných výrobků vypít něco.

Na večeři, jako volba, vařené ryby s brambory, kaši nebo nízkotučné tvarohové misky a protein omelet bude dělat.

Co jíst, pokud jsou problémy s slinivkou břišní

Orgán jako slinivka je důležitý, protože se podílí na trávení a endokrinním systému. Slinivka břišní je považována za neobvyklou, protože funguje nejen jako vnitřní sekreční orgán, ale také za pomoci hormonů. Mezi ně patří inzulin, lipokoin, glukagon.
To je také důležitý orgán trávicího systému, protože tělo produkuje pankreatickou šťávu, který obsahuje speciální enzymy, které dovolí žaludku fungovat normálně. Žláza se nachází za žaludkem, stejně jako na křižovatce s dvanácterníkem.
Slinivka je také úzce spjata s mnoha vnitřními orgány, proto je vždy nutné zajistit, aby byla zdravá.

Pankreatické problémy a terapeutická strava

Když má člověk problémy s slinivkou břišní, pak se toto onemocnění nazývá pankreatitida. Toto onemocnění žlázy je způsobeno tím, že orgán je zanícen. Takový zánět může být chronický nebo akutní.
Hlavní příčinou zánětu pankreatu je podvýživa, vystavení různým infekcím, blokování žlučovodu a onemocnění trávicího systému. Pokud jde o chronickou formu pankreatitidy, bude možné hovořit o pravidelném užívání různých alkoholických nápojů, mastných a kořeněných jídel. Také zde můžete stále přisuzovat hormonální změny.

Jaké by mělo být jídlo při onemocnění slinivky břišní

Aby bylo možné zmírnit žlázu, stejně jako střeva, je nutné se naučit, jak jíst správně, a speciální dieta pro slinivky břišní pomůže. Díky těmto činnostem nebude možné se obávat, že orgán bude fungovat nesprávně. Během nemoci musí pacient jíst takovým způsobem, aby se konzumované potraviny snadno asimilovaly a žaludek se mohl bez problémů vyrovnat s nákladem. Taková dieta umožní slinivce břišní produkovat dostatečné množství nezbytných enzymů pro normální fungování a pohodu.
Když je zánětlivý proces v akutní fázi, mnoha lidem pomáhá hladová strava, stejně jako dodržování určitých pravidel, která ovlivní jídlo.

Během půstu bude tělo vyloženo. Tento půst může trvat 3-4 dny, po kterém je nutné postupně zavádět různé produkty, které poskytují stravu pro slinivku břišní, menu na týden?

Je velmi důležité, abyste hned nejedli vývar, syrovou zeleninu a smažené potraviny.

Faktem je, že tyto produkty mohou situaci zhoršit. I když má člověk exacerbaci onemocnění, můžete jíst sýr, vařenou zeleninu nebo dušenou zeleninu a maso.

Během remise pankreatitidy je velmi důležité, aby bylo jídlo vysoce kalorické a plné. V den, kdy budete muset jíst alespoň 1800 kalorií. Potraviny, které člověk bude jíst během nemoci, jako je maso, by neměly být tuk. Pokud jde o používání mléčných výrobků, musí jíst v dostatečném množství. Množství spotřebovaných sacharidů musí být sníženo o 300-350 gramů. To lze provést kvůli skutečnosti, že osoba odmítá používat med, cukr a další sladkosti.
Aby nedocházelo k dráždění žaludeční sliznice, je nutné po určitou dobu upustit od konzumace potravin, které nepříznivě ovlivňují činnost trávicího traktu. Jídla, která lze jíst, by měla být teplá a tekutá. Díky tomu nebude možné se obávat, co se stane s exacerbací pankreatitidy.

Potraviny, které zajišťují stravu pankreatitidy

Dieta, když slinivky břišní bolí by měla být různá. Když bolí slinivka, co dělat? pak to bude nutné jíst v malých porcích, a frekvence jejich recepce může jít až 5-6 krát. Vzhledem k tomuto častému krmení nebude orgán naložen.

Přibližná dieta pro onemocnění, jako je pankreatitida:

Pancreatitis Porridge

 1. Sušený chléb. Je velmi důležité, aby chléb nebyl čerstvý, protože takový chléb je stráven déle.
 2. Zeleninové polévky. Když bolí slinivka břišní, léčba dietní terapií je velmi důležitá, aby se tyto polévky dobře otřely. Můžete také přidat malé množství másla v nich.
 3. Dieta pro pankreatitidu by také měla obsahovat dostatečné množství masa, které nebude tuk. Jako takové maso musíte použít kuře, králík, hovězí maso.
 4. Nízkotučné odrůdy ryb.
 5. Vejce Jíst je nejlepší ve vařené nebo dušené.
 6. Nezapomeňte na mléčné výrobky.
 7. Kashi, který má po vaření trochu hlenu, například rýži, pohanky, ovesné vločky. Všechny tyto porridge pozitivně ovlivní činnost střeva a žaludku a všech ostatních orgánů.

Přípravky, které jsou zakázány pankreatitidou

Aby nedošlo k zánětlivému procesu ve slinivce břišní, je třeba si uvědomit, které výrobky jsou přísně zakázány a na jejich existenci je třeba zapomenout.

Smažená strava je vyloučena ze stravy pacienta.

Tyto produkty zahrnují následující produkty:

 1. Silné vývary.
 2. Sladké těsto a čerstvý chléb.
 3. Slané.
 4. Smažené.
 5. Mastná.
 6. Uzené maso.
 7. Masné tučné odrůdy.
 8. Smažená vejce a další pokrmy tohoto typu vaření.
 9. Sladkosti
 10. Houby v jakékoliv formě jejich přípravy, protože jsou považovány za těžké jídlo a jsou stráveny dlouhou dobu v žaludku.

Jen nezapomeňte, že když pankreatitida nemůže pít alkohol, protože hrají chuť k jídlu a nepříznivě ovlivňují práci mnoha orgánů.

Pankreatická dieta

S nezdravými nedostatky ve stravě, všechny orgány lidského trávicího systému podstoupí nemoci. Prvním postiženým orgánem je slinivka břišní. Dieta určená pro akutní fázi onemocnění je schopna provádět opačný účinek. Taková výživa předpokládá odpočinek, kromě toho, že se jedná o nejšetrnější organizaci pankreatické funkce. Když je tabulka s pankreatitidou považována za jednu z hlavních složek terapie. Specifické rady vám umožní odstranit z potravin, které nejsou prospěšné, a správně připravit přijatelné produkty.

Obecná pravidla

Pankreatické onemocnění je onemocnění pankreatické žlázy. Žláza provádí sekreční práci, produkuje glukózu, glukagon, lipokain. Její účast na trávení je zaměřena na získávání šťávy.

Rozlišují se akutní a chronické proudy pankreatitidy. Akutní manifestace je spojena s enzymovým vlastním trávením orgánu a ve vážných situacích se tvoří mrtvá tkáň a orgány umístěné v blízkosti.

Onemocnění se často vyskytuje v důsledku medikace, polovina případů se vyskytuje při tvorbě cholelitiázy, zatímco jiné jsou spojeny s nadměrným příjmem alkoholu.

Chronický rozvoj pankreatitidy je považován za dlouhodobý a stále se zhoršující. V chronické fázi onemocnění jsou změněné tkáně perzistentní povahy schopny vyvinout a excitovat exokrinní méněcennost. Ve stadiu formace je bolestivý jev reprezentován omezeným skladištěm a vzhledem k tomu, jak se onemocnění vyvíjí, se orgán zcela mění.

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • nevolnost;
 • bolestivé záblesky;
 • slabost v celém těle;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • zvýšení teploty;
 • vzácně žloutenka.

Když se slinivka břišní bolesti trochu na základě příznaků, bude předepsána komplexní léčba, jejíž důležitou složkou je dieta.

Léčivá strava pro slinivku břišní je významná ve všech stadiích patologie. Pacienti v těžkém stadiu onemocnění dostávají infuzní léčbu a krmí se směsmi s použitím sondy. Dieta pro pacienty, kteří mají stupeň mírného a středně závažného onemocnění, je považována za významnou fázu, což znamená nepostřehnutelný přechod z hladovění na plnohodnotnou dietní stravu pod číslem 5.

Během akutního kurzu může dietní potrava potlačit hyperfermentaci orgánů, omezit stagnaci v lůžkách a vylučování žaludku. Výživa při zánětu slinivky břišní umožňuje zlepšit funkčnost žlázy, obnovit dietní změny a zabránit opakování útoků.

Po návštěvě lékaře s bolestivým nepohodlím v těle uvede na recepci, jaký druh stravy se používá v případě onemocnění žaludku a slinivky břišní, což je užitečné pro slinivku břišní v jednom nebo druhém období nemoci, které potraviny z potravy odstranit nebo snížit spotřebu.

Pokud budete dodržovat správnou výživu při onemocněních slinivky břišní, tělo bude pracovat v obvyklém pořadí.

Principy výživy pro nemoc

Dieta pro zánět slinivky břišní je navržena tak, aby zmírnila nadměrný tlak na poškozenou slinivku břišní, pro její rychlé uzdravení.

Když se vyvíjí akutní období pankreatitidy, slinivka břišní vyžaduje úplné vyložení pomocí hladovky po dobu 3 dnů. Je povoleno pít minerální perlivou vodu Borjomi až do 1,5 litru denně nebo půl nebo do dvou sklenic.

Pak, pokud pankreatitida není těžké, pak poprvé, první metoda Diet №5 je předepsán - otřel. To znamená, že: 60-80 g, tuky 50-60 g, sacharidy 200 - 300 g

Po odeznění zhoršení žlázy je pacientovi předepsán druhý způsob dietetického stolu č. 5 - ne mletý. V této tabulce je důležité pravidelně ji sledovat po celou dobu patologie a jejího přechodu do stabilní fáze remise. Účelem léčebné tabulky je zabránit opakování patologie a její amplifikaci, aby se korigovaly změny, které se objevily v těle.

Když se vypukne nákaza a kvůli chronickým onemocněním, dietní tabulka navrhuje:

 • zvýšená přítomnost proteinu, proto je pro jeho výživu zapotřebí 110-120 g;
 • tvrdý limit spotřeby tuků - až 70 g;
 • řezání sacharidů - do 300 g

Vařená jídla v období diety s onemocněním slinivky břišní by měla být položena na stůl, dušená, vařená, pečená, aby se zabránilo podráždění zažívacího systému.

Je nutné vyloučit zcela smažené nádobí. Podávejte doporučené jídlo teplé, v blízkosti teploty lidského těla.

Co nemůže být pankreatické onemocnění? Je nutné ostře snížit příjem sacharidů, které mají snadnou stravitelnost:

 • granulovaný cukr;
 • Cukrovinky;
 • čerstvě upečené výrobky.

Co můžete jíst, pokud bolí slinivka? Množství spotřebovaného proteinu musí být zvýšeno o 30%, což je základní hodnota, která je doplněna živočišnou bílkovinou. Pokud jde o ryby s masem, je povoleno konzumovat dietu. Ryby, aby - libové, řeka. Vaření vejce se provádí parní ošetření, měkké vařené.

Při zánětu slinivky břišní, dieta s ohledem na čerstvou zeleninu a ovoce znamená zvláštní péči pro ty, kteří mají hrubé vlákno, protože navíc zatěžuje orgány trávicího systému. Z tohoto důvodu se rostlinné produkty konzumují v omšelé formě ke konzistenci bramborové kaše nebo nasekané. Na základě stavu pacienta, po chvíli tento zákaz je zrušen.

Energetická hodnota spotřebovaných produktů by měla odpovídat každodenním potřebám pacienta vzhledem k jeho tělesné hmotnosti, věkovému ukazateli a zaměstnanosti. Objem kalorií je rozdělen do 5 přístupů, z nichž 3 jsou základní.

Jídlo ve večerních hodinách prochází 2 hodiny před spaním. To je důležité pro realizaci plného zpracování potravin konzumovaných tělem.

Odrůdy

Pokud se u pacientů, kteří trpí chronickou formou pankreatitidy, klinickými příznaky diabetu, vyskytnou problémy s výskytem, ​​je diabetický stůl přístupný úpravě, s přihlédnutím ke změněnému uhlohydrátovému procesu a blížícímu se k normálnímu jídelníčku. V těchto situacích je předepsána dietní tabulka č. 5P / 9, která zahrnuje výrobky, které jsou z tabulky vyloučeny:

 • podpora nadýmání a kvašení v žaludku - zelí, fazole;
 • výrobky vzniklé při pražení;
 • s velkým množstvím esenciálních olejů, a že potraviny, které dráždí sliznice - česnek, pepř, cibule.

Dietní léčba v přítomnosti diabetu, pokud jde o strukturu živin a energetický význam, konverguje s dietní dietou 5P, ale druhá je benignější.

Co se týče struktury živin, ošetřovací tabulky 5P a 5P / 9 jsou identické.

Je nutné jíst 5-6 krát denně, odstranit jednoduché sacharidy z příjmu, více než 50% tuků jsou rostlinné tuky.

Vzájemný vztah mezi přítomností glukózy v oběhovém systému a koeficientem inzulínu je díky vícenásobným jídlům s onemocněním pankreatu vyrovnán.

Strava pro pankreatickou bolest až 50% denní energetické potřeby je pokryta sacharidy. K tomu se používají náhražky cukru, které zohledňují individuální intoleranci.

Ve stravě zavedené produkty, ve kterých jsou těžké sacharidy:

 • chléb;
 • obiloviny, zelenina;
 • ovoce a bobule;
 • Příjem zeleniny s ovocem, ve kterém je 5 až 10 g sacharidů, je omezený.

Byla vytvořena speciální tabulka, kde jsou zaznamenávány potřebné informace. Při jeho použití je pacient veden při výběru produktů. Přítomnost tuků v dietním stole těchto pacientů je vzhledem k normě snížena v důsledku odmítnutí tuků a produktů, kde je velké množství cholesterolu - v husí, kachně.

Dietní stůl 5P / 9 obsahuje komplex vitamínů v požadovaném objemu, jmenovitě vitamín B1, schopný přijmout aktivní pomoc při metabolickém jevu, mikro a makroprvcích.

Indikace

Dieta pro žaludek a slinivku břišní zahrnuje tyto typy léčivých potravin.

 1. 5P - první technika, je předepsána při akutním projevu při exacerbaci chronické pankreatitidy. Délka takového stolu je až týden.
 2. 5P - druhá technika, takový stůl je jmenován po 7 dnech a až do úplného remise.
 3. 5P / 9 - předepsáno, pokud se příznaky diabetu objeví v přítomnosti chronické pankreatitidy.

Při změně pankreatitidy stojí za to zvážit, co má slinivka rád a nemá rád. I když je třeba většinu obvyklých přípravků odstranit z denního stolu, doma s bolestivým nepohodlím ve stravě, je možné dietu kombinovat kombinováním jídel a metod vaření.

Povolené produkty

Ke snížení tlaku na tělo je přisuzována lékařská výživa, to dělá nádobí, které lze jíst se zánětem slinivky břišní. Cílem této tabulky je zabránit vzniku jednotlivých problémů a normalizovat stát. Je založen na skutečnosti, že produkty pro slinivku břišní se zvýšenou přítomností bílkovin - až 130 g, kromě produktů bohatých na draslík.

Jaké potraviny milují slinivku břišní.

 1. U masa je stůl doplněn krůtem, kuřecím masem, jehněčím, libovým telecím masem.
 2. Pro ryby je povoleno jíst okouna, tresku, okouna.
 3. Pták
 4. Výrobky z mouky - chléb, sušenky, sušenka galetní, obvyklá kobliha.
 5. Mléčné výrobky - může být 30% tvrdý sýr, 1% mléko, 0% jogurt.
 6. Nápoje - banánová šťáva, jahody, kompot sušeného ovoce.

V léčebné dávce, manna, ovesné vločky, pohanka a rýže kaše, připravený na vodě, být extrahován z užitečných produktů pro slinivku břišní.

Dále se rozplývají, nechají se ředit mlékem, vodou, aby se dosáhlo semi-viskózní hustoty. Pokud vaříme kaši, použijeme mouku z pohanky a rýže, proces vaření se zjednoduší.

Co jiného můžete mít pro zánět pankreatu? Vaříme a kaše brambory, cuketu, květák, mrkev a jinou schválenou zeleninu do pyré. Od mrkve a dýně, aby parní pudinky. Pokud vezmeme v úvahu, kolik a sacharidů v těchto zeleniny a jejich nutriční hodnoty, pak cuketa má méně sacharidů, stejně jako nutričně - sacharidy 5,99 g, kalorií 30, 56 kcal. Například zelenina, jako je květák 4,72 g / 33,99 kcal, mrkev 12,06 g / 41,07 kcal, brambory obsahují 19,81 g / 85,57 kcal. Po určité době je dovoleno do tabulky zahrnout loupaná rajčata a mleté ​​okurky.

Polévky se připravují za použití zeleninového vývaru, který se poté přidává do nakrájené zeleniny nebo dobře vařených přípustných obilovin. K naplnění polévek si můžete vychutnat máslo, smetanu, zakysanou smetanu.

Z kvašeného mléka si netučné produkty vybírají mléko, které se doporučuje přidávat do potravin, protože trpí horší pacienti. Také dovolil jíst nízkotučné tvaroh, dělat pudinky s kastroly. Pokud má člověk nedostatek vápníku, je lepší zaplnit deficit kalcinovaným tvarohem. Kyselá smetana se používá jako koření. Sýr se zavádí do potravinářské půdy.

Z masných výrobků je stůl doplněn hovězím masem, králíkem, kuřecím masem. Jíst maso je povoleno pouze jako souffle, karbanátky, karbanátky, karbanátky, které se vařily v páru. Můžete jíst vařené králičí maso a kuřecí kousky.

Je možné vařit omáčky pomocí zeleninového vývaru, ochuceného zakysanou smetanou, mlékem. Z ovoce se pacientův stůl v patologii žlázy doplňuje marshmallow, pěna, želé a džem. V omezeném rozsahu je povoleno jíst plody s ovocem, které musí být předem rozemlety. Parní omeleta a další jídla a přílohy jsou také povoleny.

Plně nebo částečně zakázané výrobky

V případě patologie pankreatu není možné jíst jídla, která zvyšují produkci enzymů, které štěpí potravu. To vede k tomu, že enzymy, které jsou produkovány žaludkem, jdou ve velkém objemu, proto se železo zapálí a bolavě.
Od škodlivých produktů pro slinivku břišní, jsou izolovány polévky, které jsou vařeny v masu, hub, rybí vývar, stejně jako okroshka, polévka z červené řepy, boršč. Vyloučeny také ze stravy:

 • maso - vepřové, jehněčí;
 • kachna;
 • sádlo;
 • uzené výrobky;
 • zachování;
 • Klobásy;
 • rybí slané, mastné odrůdy;
 • čerstvě upečený chléb.

Co jiného slinivka z potravin nemá rád:

 1. Silný čaj.
 2. Plnotučné mléko.
 3. Smažené koláče, palačinky, palačinky a tvarohové koláče.
 4. Tučný tvaroh.
 5. Čokoláda
 6. Kakao
 7. Káva
 8. Brusinky.
 9. Špenát.
 10. Salát
 11. Tuřín.
 12. Ředkvička
 13. Zelenina s ovocem syrové. Plody, které obsahují jednoduché uhlohydráty, které mohou způsobit nadýmání - banány, hrozny, data.

Je nepřijatelné jíst v případě patologie pankreatické žlázy následující potraviny: kuřecí vejce, která jsou vařená nebo pečená, mouka a cukrovinky, cibule, česnek, soda, zmrzlina, veškeré druhy těsta jsou vyloučeny, zcela vyloučený je sýr, studená jídla.

Samostatné obvyklé produkty pro slinivku břišní nemají možnost zcela vyloučit ze stravy, ale pouze omezit jejich příjem.

 1. Sol - denně je povolena do 10 g
 2. Máslo.
 3. Vaječné žloutky - 2-3 ks po dobu 7 dnů.
 4. Proso krupice.
 5. Cukr.
 6. Zaseknutí.
 7. Sladké pečivo.
 8. Vanilin.
 9. Skořice

Nabídka režimu napájení

Menu dle doporučení lékaře pro onemocnění slinivky břišní je sestaveno na 7 dní, takže tento týden obsahuje kompletní seznam požadovaných produktů. S ohledem na množství denních kalorií, hodinu jídla.

V hlavním menu se podává 5krát denně. Pokud je menu vybráno správně, po 14 dnech zánět v pankreatické žláze zmizí, jeho normální práce bude obnovena. Pacient bude mnohem lepší, nemoc ustoupí.

V případě prodloužené remise patologie žlázy slinivky břišní pomůže celkový dietní stůl.

Aby se zabránilo záchvatům akutního průběhu, exacerbace patologie pankreatické žlázy, tato výživa se drží celého života.
Dieta pro slinivku břišní, menu pro týden.

 1. Snídaně - ovesné vločky, dušená omeleta, želé vařené v sušeném ovoci.
 2. Druhá snídaně - vařená dýně, mletá bramborová kaše, nápoj divoké růže.
 3. Oběd - pearl polévka, hovězí paštika, čaj.
 4. Snack - zeleninové pyré, ovocná šťáva.
 5. Večeře - roztřepená pohanková kaše, zředěná mlékem, okouna, pečená v troubě, kefír.
 6. Druhá večeře je želé.
 1. Snídaně - kaše z rýžové cereálie vařené ve vodě, masové knedlíky, neslazený čaj.
 2. Druhá snídaně - tvarohový pudink, nápoj s ovocem.
 3. Oběd - pohanková polévka se zeleninou, vařený kuřecí řízek, vařená mrkev, čaj.
 4. Snack - kyselé mléko se sušenkou.
 5. Večeře - krupice, švestkový nápoj.
 6. Druhá večeře - vývar boky.
 1. Snídaně - tvarohový pudink, kaše, jahodový nápoj.
 2. Druhá snídaně - omeleta s želé.
 3. Oběd - ovesná kaše, vařené ryby a mrkev, jogurt.
 4. Snack - sušenky, slabý čaj.
 5. Večeře - bramborová kaše, dušená kuřecí řízek, želé.
 6. Druhá večeře - kefír.
 1. Snídaně - krupice na vodě, sýr, meruňková šťáva.
 2. Druhá snídaně - mrkev souffle, vývar boky.
 3. Oběd - ovesná polévka a vařená dýně, pečená jablka, kefír.
 4. Bezpečné, - kobliha, kompot.
 5. Večeře - vařená mrkev, rybí filé knedlíky, rybízový vývar.
 6. Druhou večeří je mléčné želé.
 1. Snídaně - pohanková kaše na vodě, kalcinovaný tvaroh, broskvový nápoj.
 2. Druhá snídaně - dušená omeleta vyrobená z bílkovin, kompotů.
 3. Oběd - zeleninová polévka, ochucená zakysanou smetanou, kuřecími karbanátky, nudlemi s kouskem másla, vařená řepa, čaj.
 4. Čas na čaj - sušenky, odvar ze sušeného ovoce.
 5. Večeře - zeleninové ragú, rybí filé se zakysanou smetanovou omáčkou, mléčné želé.
 6. Druhá večeře - kefír.
 1. Snídaně - mrkev syrniki, kaše z ovesných vloček s přídavkem mléka, švestkový nápoj.
 2. Druhá snídaně - bagely, kompot.
 3. Oběd - zeleninová polévka, vařené kuřecí maso, rýžová kaše, ovocný nápoj.
 4. Trezor, - tvaroh, želé.
 5. Večeře - vařená cuketa a dýně, zabitá v bramborové kaše, masové placičky, krupice s mlékem, čaj.
 6. Druhá večeře je jogurt.
 1. Snídaně - nudle, vařený kus masa, vařená šťouchaná mrkev, džus.
 2. Druhá snídaně - ovocné želé, tvarohový kastrol.
 3. Oběd - polévka s knedlíky, těstoviny, sekaná, pečená v troubě, kompot.
 4. Čas na čaj - sušenky s čajem.
 5. Večeře - kaše z rýžových cereálií s olejem, rybí filé knedlíky, čaj.
 6. Druhá večeře - acidophilus.

Recepty

Lékaři se domnívají, že k tomu, aby vedli zdravý životní styl, musíte jíst správně, což eliminuje příjem mastných a smažených potravin s onemocněním pankreatické žlázy. Následující recepty mohou obsahovat potravu pro bolest pankreatu.

Krém na mléko a kuřecí řízek

Kuře se vaří, maso se přeruší pomocí mlýnku na maso a pak se rozemele. Smíchejte směs vařené rýže s připraveným masem, sůl podle chuti. Pak vaříme. Chlazená polévka na 80 stupňů naplní směsí vajec a mléka. Pak udělej máslo.

Pečené rybí filé

Pro jídlo se vezme:

 • ryby - 500 g;
 • kuřecí vývar - polévková lžíce;
 • vařící voda - sklenice;
 • mouka - 3 velké lžíce;
 • nízkotučné mléko - sklo;
 • sůl;
 • paprika;
 • pepř

Mletý kus ryb se umístí do pekáčku, ochuceného kořením. Pak je vývar smíchán s vodou, moukou, mlékem a vše je smíšené. Dále se filet nalije omáčkou, která se má 30 minut pečit v peci při teplotě 250 ° C.

Pro děti

Co můžete jíst, když pankreas bolí u dítěte? Dětská strava se neliší od výživy dospělých pacientů. U mladých pacientů doba zhoršování slinivky břišní často prochází rychleji. S patologií pankreatu zůstává klinická výživa dlouhá doba a je vhodná pro věkovou kategorii pacienta.

Na recepci po předepsané dietě pro slinivku břišní vám lékař řekne, co by mělo a nemělo být dítěti podáno, když bolí orgán.

Dietní tabulka pro dítě s onemocněním slinivky břišní s větší pravděpodobností zahrnuje polévky, stejně jako pečlivě vařené obiloviny. Vaření probíhá ve zředěném mléce nebo za použití vody. Čistá zelenina, pečená jablka jsou lepší pro dětská těla. Tuky a sladkosti by měly být sníženy na minimum. Masové pokrmy by měly být lehké.

Nejdůležitější principy výživy při onemocnění slinivky břišní

Příčina zánětu slinivky břišní (slinivky břišní, slinivky břišní) často ignoruje zásady správné výživy. Mastná, kořeněná, slaná jídla s množstvím koření a koření negativně ovlivňují práci pankreatu. Přejídání a pití alkoholu může také způsobit ostré zhoršení patologického stavu těla. Proto, s anamnézou akutní nebo chronické pankreatitidy, zhoubných nádorů, cyst, pankreatonekrózy, je nutné důsledně dodržovat zásady správné výživy. Pak budou vyloučeny problémy s jeho fungováním. Dieta pro onemocnění slinivky břišní a promyšlené menu je jediným kompetentním řešením prevence zánětu RV.

Hlavní principy klinické výživy

 • S dietou se upřednostňují jídla, dušená nebo vařená. Jídelní lístek by měl obsahovat tekuté zeleninové polévky (bez zelí a hub), obiloviny (kromě prosa), výrobky z mletého libového masa. Je nutné vyloučit ze stravy první jídla vařená v hustém, bohatém vývaru, stejně jako aspiku. Pro ozdobu jsou dušená zelenina skvělým řešením.

Vzorové dietní menu na jeden den:

 • Snídaně - dušená omeleta, šípkový odvar, ovesné vločky;
 • Oběd - dýňová polévka, dietní těstoviny kastrol, slabý čaj s minimálním obsahem cukru;
 • Večeře - vařený kuřecí řízek, mrkevový pyré, nízkotučný kefír (0% -1%).
 • Pokud je třeba odpolední čaj, můžete jíst galetní sušenky, ovoce (banán, broskev, nekyselé jablko), tvaroh.

Je důležité si pamatovat! Terapeutická strava pro patologické stavy slinivky břišní by měla být plánována tak, aby byl vyloučen vliv dráždivých faktorů na patologii.

 • Snížená spotřeba rafinovaného cukru a soli. Tyto přísady musí být používány v omezeném množství. Sůl je schopna dlouhodobě zadržovat tekutinu ve tkáních. Při zánětu slinivky břišní vyvolává prodloužený otok orgánu. Výsledkem je, že proces přechází do zdlouhavé fáze. Je důležité si uvědomit, že slané potraviny stimulují sekreci žaludku. Výsledkem je aktivace slinivky břišní. A to je v akutní fázi naprosto nežádoucí. Veškeré potraviny a nápoje obsahující vysoké množství NaCl by proto měly být ze stravy vyloučeny. A, samozřejmě, ne pereselivat osobně vařené pokrmy. Co se týče cukru, jeho použití v lékařském menu pacientů je také nežádoucí.

Je to důležité! Pankreatická onemocnění zasahují do normálního procesu produkce inzulínu. V důsledku toho se může objevit diabetes. Pokud nesnížíte spotřebu potravin a jídel s vysokým obsahem glukózy, existuje riziko vážného narušení endokrinního systému. Sorbitol, fruktóza, xylitol mohou sloužit jako náhražka cukru. Je třeba mít na paměti, že sladký nápoj a jídlo často kvasí. To vede ke zvýšené tvorbě plynu, což narušuje práci celého trávicího systému.

 • Alkohol je vyloučen ze stravy. Alkoholické nápoje nejsou jen častou příčinou patologických stavů (asi 80% pankreatitidy je způsobeno právě jeho užíváním), ale také vyvolávají jejich zhoršení. Je snadné vysvětlit škodlivý účinek alkoholu na tento orgán. Na rozdíl od jater neobsahuje enzym, který by mohl alkohol rozložit. Proto první mrtvice intoxikace alkoholem vezme slinivku břišní. V důsledku působení alkoholu je narušena mikrocirkulace krve, deformována buněčná struktura a zvyšuje se tvorba látek, které omezují krevní cévy. Slinivka břišní nedostává dostatek kyslíku, což přispívá k intenzivnímu rozvoji zánětu.

Je to důležité! Odmítnutí alkoholu je nejdůležitějším krokem v systému léčby. Ignorování tohoto pravidla vede k přechodu akutních až chronických stadií.

 • Výživa se stává zlomkovou. S patologií pankreatu je nutné organizovat racionální rozvrh jídla. Musíte jíst frakční porce v častém režimu (4-5 krát denně, včetně odpoledního čaje a druhé snídaně). Je důležité mít na paměti, že večeře by měla mít malý objem (přibližně 15-20% denní potřeby).

Důležité rady! Ve večerních hodinách byste neměli přetěžovat trávicí systém - po 18.00 hodin jeho práce zpomaluje. Když jídlo přijde později, všechny orgány, včetně slinivky, budou nuceny jednat v nouzovém režimu. Aby se snížil negativní dopad večerních jídel (i dietních), je nutné se omezit na sklenici nízkotučné kefír, malé ovoce nebo nízkokalorický dezert.

 • Použití koření, horkého koření a koření klesá. Dietní léčebné menu pro nemoci slinivky břišní je asketické, vzhledem k nutnosti odstranit zánět těla v krátké době. Pikantní koření, koření s výraznou chutí a hořící koření jsou ve stravě pacienta tabu. Nedoporučuje se jíst hořčici, cibuli, feferonku, křen, česnek. Jako alternativu můžete použít voňavé bylinky - kopr, šalvěj, petržel. Chcete-li přidat chuť k jídlu, můžete také přidat bobkový list (v malých množstvích během remise onemocnění), semena fenyklu a hřebíček.

Je to důležité! Odstraněním koření, koření a koření ze stravy můžete snížit zatížení trávicího traktu.

Pravidla klinické výživy nejsou omezena na výše uvedený seznam. Patologie slinivky břišní také vyžadují adherenci.

Je to důležité!

5 hlavních pravidel ve stravě

Algoritmus kontroly nemoci by měl také dodržovat následující pravidla:

 1. Vyloučit použití sladkých nápojů sycených oxidem uhličitým. Limonáda, soda, nealkoholické toniky mají obrovskou zátěž na slinivku břišní. Přispívají k tvorbě plynu a snižují terapeutický účinek diet. Namísto takových nápojů byste měli jíst šťávy (nekyselé jablko, jahody, maliny, banány, brusinky), odvar z ovoce a bobulí (šípky, kalina, borůvky). Můžete odměřit nápoje infuze léčivých rostlin (heřmánek, nesmrtelnost), stejně jako sójové mléko. Tyto přípravky by však měly být používány s opatrností, protože jejich nekontrolovaný příjem může vést k exacerbaci onemocnění. Sladké sycené nápoje také úspěšně nahradí polibky a kompoty. Musí být připraveny z nekyslého ovoce a bobulí a nesmí obsahovat přebytečný cukr.
 2. Nepijte kávu. S dietou musí být nahrazena čekankou. Rozpustný prášek je ideální pro výrobu voňavých, chutných nápojů. Na rozdíl od přírodní kávy nedráždí slinivku břišní a nezpůsobuje intenzivní stimulaci její práce.
 3. Nejezte potraviny, které přispívají k tvorbě plynu. Nabídka pacienta by neměla obsahovat šťovík, ředkvičky, syrovou cibuli, ředkvičky, čerstvé zelí. Tato zelenina by neměla být konzumována v přítomnosti patologických stavů slinivky. Je také žádoucí omezit přítomnost pokrmů obsahujících hrášek, fazole a fazole v nabídce. Pokud tyto produkty nejsou dostatečně vařené, mohou způsobit záchvaty nadýmání.
 4. Nejezte rychlé občerstvení. Okamžité jídlo obsahuje obrovské množství tuku, cukru, soli. Navíc je tak přeplněný karcinogeny, že jeho použití je nebezpečné i pro dokonale zdravé lidi. Výrobky jsou opakovaně smaženy ve stejném oleji, omáčky na stolech jsou často v otevřené nádobě, postupně se oxidují a zhoršují. Dokonce i občas po jídle s rychlým občerstvením můžete okamžitě zrušit léčebný účinek diety.
 5. Nemůžete jíst smažené. Všechny potraviny, které byly tepelně ošetřeny tukem nebo olejem, jsou v dietě pacienta nepřijatelné. Místo toho můžete vařit potraviny (jako je zelenina, kuřecí játra, maso) v pekáčku nebo pánvi. Tato metoda vám umožní získat dietní a slinivku-bezpečné jídlo. S přidáním malého množství rostlinného oleje a vody do nádobí, jsou složky upraveny na připravenost, což je velmi prospěšné pro slinivku břišní.

Dieta pro slinivku břišní by měla být pravidelná. Pravidelně se může měnit léčebné menu, ale když se objeví relapsy, je nutné se vrátit k původnímu jídelnímu rozvrhu a dietě. Pokud se zjistí, že určité produkty způsobují negativní reakci, je nutné je nahradit jejich protějšky.