Image

Pektiny (E440)

Pektin je přírodní složka, která se nachází ve své přirozené formě u volně žijících živočichů. Tato přírodní látka se nachází v některých druzích ovoce a zeleniny a jako přírodní konzervační prostředek zabraňuje jejich poškození ihned po oddělení od větve. Vlastnost pektinu v konzervačních produktech a vnášení viskozity a hustoty do směsí byla objevena již v 19. století. Vzhledem k levnosti surovin a jednoduchosti procesu získávání přísady nemohli výrobci potravin přehlédnout svou pozornost. Rozhodujícím faktorem ve prospěch užívání doplňků E440 byl nedostatek poškození lidského zdraví a v malém dávkování - výhody.

Pektin: výrobní metody

Doplněk výživy je v podstatě polysacharidy, které jsou prvky složení buněčné stěny a mezibuněčných formací v rostlinné tkáni.

Konzervační přípravek E440 je obsažen v citrusových plodech, přesněji v jejich slupce. Téměř 60% veškerého extrahovaného pektinu se získává z citrusových kůží: pomerančů, citronů, grapefruitů. Mandarinky pro tento účel se používají méně často. Nejvyšší koncentrace látky je obsažena v kůře - asi 30%, zatímco v čerstvých kůžích - pouze 6% pektinu.

Přibližně 30% celkového množství vyrobených konzervačních látek na světě je jablečného původu. U jablek, asi 15% ovoce je přesně pektin. Přísada E440 se také získá zpracováním cukrové řepy, která obsahuje asi 20% látky.

V přírodě existují další zdroje pektinu: buničina z dýně, melounu, hroznů, cukety, okurek a některých druhů řas, ale prakticky se nepoužívají jako surovina pro získání přísad v průmyslovém měřítku, protože citrusové odpady, jablka a řepa jsou nejlevnější a v tomto ohledu výhodné.

Chemické vlastnosti doplňkové látky a jejích odrůd

Z původních produktů různými způsoby můžete získat několik látek, které jsou sjednoceny běžným názvem „pektin“.

Přímo pektin se získává několika reakcemi: nejprve se vytlačování ze suroviny podrobí extrakci za tepla kyselinami, například dusičnanem nebo ortofosforečnou, načež se výsledná látka podrobí reakci s 95% ethyl a výsledná sraženina se odfiltruje a vysuší.

Pektáty jsou soli získané zpracováním suroviny s hydroxidem sodným, draselným nebo vápenatým.

Amidovaný pektin je výsledkem změny struktury molekul kyseliny polygalakturonové, kde esterové skupiny jsou částečně nahrazeny deriváty oxokyselin (amidy).

Látka je ve formě prášku, který se skládá z malých granulí, zatímco obsah vloček je přípustný. Barva - od světle šedé po béžovou nebo světle hnědou.

Aditivum je bez zápachu a zanechává v ústech kyselou pachuť a pocit želé. Podle stupně transesterifikace se rozlišuje rychlost gelace a tvorba želé:

 • vysoce esterifikované pektiny (označované latinskou zkratkou HM), které jsou gelované při středních a vysokých teplotách a pouze za účasti kyselin a sacharózy. Oni jsou zvyklí na marmeládu a marshmallow;
 • nízko esterifikovaný (LM) - má schopnost zahuštění při nízkých teplotách a správném množství vápníku nebo jiných kationtů.

Tyto typy přísad mají různé ukazatele rozpustnosti: HM pektiny se dobře rozpouští v horké vodě, bobtnají ve studené vodě. V ethanolu je rozpustnost průměrná. LM pektiny se nerozpouští v alkoholech, ale mají vysokou rozpustnost v zásadách a ve vodě.

Kromě toho může být látka nerozpustná a rozpustná: první odrůda je složkou buněčné stěny a mezibuněčného prostoru a druhá je obsažena v mízě rostlin.

Rozlišuje se rychlost tvorby gelu:

 • typ A rychlá souprava;
 • průměrný poplatek typu B;
 • typ B je pomalá klec.

Při zrání a změkčení ovoce se nerozpustné pektiny mohou změnit na rozpustné. Výrobci nabízejí k prodeji přísadu prvního a druhého stupně - vyznačují se gelovatelnými vlastnostmi.

Látka se používá jako:

 • stabilizátor: přispívá k tvorbě a zachování stabilní struktury a tvaru výrobků;
 • zahušťovadlo: pektin se podílí na tvorbě směsi a regulaci její viskozity;
 • lapač vody: přísada zadržuje vlhkost v produktu, neumožňuje vysychání a hubnutí.

Průmyslové aplikace

Vzhledem k vlastnostem látky se používá pro výrobu potravinářských, farmaceutických a kosmetických výrobků.

Ačkoli není klasifikován jako konzervační látka, má slabé vlastnosti potlačení vývoje mikroflóry, a proto přispívá k prodloužení trvanlivosti produktů.

Většina pektinu spotřebovaného potravinářským průmyslem připadá na cukrovinky:

 • bonbóny na žvýkačky, ovocná marmeláda: díky přídavku E440 produkt nevyschne, neztrácí hmotnost, zůstane čerstvý déle, kromě toho pektin zvýrazňuje chuť a dodává kyslost;
 • marshmallow a marshmallow: takové produkty se nesrážejí, mají jasnou chuť a jemnou jemnou texturu;
 • ovocné náplně, džemy, sladkosti: s pektinem, zejména jablky, získávají látky homogenní viskózní strukturu bez dutin.

Ve složení suchých směsí pro přípravu ovocných nápojů se tato přísada používá k dodání přirozenější vůně. V jogurtových nápojích, džusové nápoje s mlékem, pektiny působí jako stabilizátor a částečně jako emulgátor: nedovolují, aby se kapalná hmota rozdělila na složky, navíc zlepšují chuť nápoje a prodlužují jeho trvanlivost.

Kečup také používá doplněk stravy E440 - pro fixaci barvy a zachování homogenity struktury.

Pečené výrobky díky přídavku pektinu získávají poréznější a měkčí strukturu, stejně jako zvýšení objemu na výstupu produktu.

Pro dosažení krémové chuti a stabilizaci struktury látky je součástí sýra a margarínu.

Pektin je také poptáván ve farmaceutickém průmyslu: je to pomocná složka pro výrobu svíček, měkkých kapslí, žvýkacích tablet (jako gel tvořících a zapouzdřujících látek), jakož i směsí a gelů (prodlužuje terapeutický účinek účinných látek).

Při výrobě kosmetiky a výrobků pro osobní péči se jako zahušťovadlo požaduje potravinářské aditivum: používá se pro šampony, krémy, pleťové vody a zubní pasty. V gelech se zdvihacím účinkem je látka jedna z aktivních látek, protože obsahuje kyselinu galakturonovou. Kyselina má schopnost udržet vlhkost, vyhladit vrásky, zvýšit kožní turgor.

Pro výrobce tabákových výrobků je pektin prostředkem pro lepení poškozených listů tabáku.

Dopad na lidské tělo a použití v medicíně

Příznivé vlastnosti látek pro lidské tělo začaly být studovány v minulém století.

Mezi nimi vědci zjistili:

 • odstranění toxinů, toxinů a solí;
 • odstranění cesia, stroncia, yttria a dalších radioaktivních látek;
 • zabránit absorpci škodlivých látek, rozkladných produktů antibiotik;
 • snížení cholesterolu, snížení hladu;
 • normalizace trávicího procesu;
 • protizánětlivý účinek u gastritidy a žaludečních nebo dvanáctníkových vředů;
 • snížení hladiny cukru v krvi.

Pektin je často součástí různých potravinových doplňků a prostředků pro hubnutí, doporučuje se používat pro osoby s problémem nadváhy, protože jednak přispívá ke snižování hmotnosti tím, že se zbavuje toxických látek a strusek, jednak snižuje chuť k jídlu a prodlužuje pocit. sytost, zatřetí, normalizuje proces štěpení a asimilace potravin.

Zvláště cenná látka pro ty, kteří čelí radioaktivnímu záření: Aditivum E440 pomáhá vázat a odstraňovat radioaktivní částice a soli těžkých kovů. Doporučuje se užívat ji jako součást udržovací léčby v boji proti účinkům radiační nemoci.

Pektin je povolen pro použití u dětí a diet.

Celková preventivní dávka je asi 15 g pro dospělého. Pro ty, kteří jsou v radiačním nepříznivém terénu, může být zvýšena na 35 g.

Více než 50 g pektinu denně se nedoporučuje. Vzhledem k množství látek, které mohou obsahovat potraviny, je téměř nemožné získat takovou dávku přísady z potravin. Jediný způsob, jak jíst 50 gramů pektinu nebo více, je konzumace odpovídajícího množství potravinových doplňků nebo léků s ním v kompozici.

Předávkování mění prospěšnou látku na škodlivou: pokud dojde k překročení denní dávky, mohou se objevit alergické reakce, poruchy trávicího procesu (vzrůstá proces fermentace ve střevech, objevuje se meteorismus a nadýmání). Snižuje také vstřebávání minerálů: železo, zinek, vápník a hořčík, může snížit absorpci bílkovin a tuků.

Potravinová přísada E440 byla otevřena asi před dvěma sty lety ve Francii a již ve dvacátých letech dvacátého století byla její výroba uvedena do provozu. Výrobci byli schopni zhodnotit levnost komponenty, její účinnost jako stabilizátoru a zahušťovadla a vědci se zaměřují na její bezpečnost pro zdraví dětí a dospělých.

Cukrovinky s pektinem v kompozici se vyznačují přirozenou vůní, příjemnou chutí s ovocnou kyselostí, jemnou a stabilní strukturou, viskozitou. Díky přídavku E440 získávají pekárenské výrobky svěží a vzdušnou strukturu bez dutin a margarín, sýry a omáčky - rovnoměrnost, viskozita a tloušťka směsi. Látka navíc přispívá k prodloužení trvanlivosti výrobků.

V Evropské unii, Rusku, na Ukrajině, ve Spojených státech a v Kanadě je použití E440 povoleno bez stanovení limitů.

Ať už konzumace potravinářské přídatné látky E440 způsobí škody? Je to nebezpečné nebo ne a co je to za látku?

E440 se nachází v některých druzích ovoce a zeleniny. Získané umělými prostředky.

Aditivum je považováno za užitečné vzhledem k řadě jeho vlastností.

Nadměrné používání může být nebezpečné.

V článku budeme hovořit o tom, co to je - E440, co je pozoruhodné a zda nese jakékoliv poškození lidského těla.

Vážení čtenáři! Naše články hovoří o typických způsobech řešení právních otázek, ale každý případ je jedinečný.

Pokud chcete vědět, jak přesně vyřešit váš právní problém - stačí zavolat, je to rychlé a zdarma!

E440 - co to je?

Tato přísada je známa jako pektin. To je nazýváno nepostradatelným v lidské stravě.

E-440 vstupuje do těla s jídlem. Nachází se v některých druzích ovoce a rostlin:

 • citrusy (pomeranče, zejména v kůře);
 • měkké ovoce (švestky, meruňky);
 • třešně;
 • jablka;
 • slunečnice;
 • červená řepa;
 • mrkev.

Extrakcí, extrakcí se vyrábí především z jablek a citrusů.

Historie vzhledu

Látka E440 byla objevena v XIX století. On byl popsán Francouzem Henri Bracono v 1825. Byl lékárníkem lékárny.

Pektin vstoupil do produkce proudu sto let po objevení.

Vlastnosti a vlastnosti

E-440 je komplexní polysacharid s vysokou molekulovou hmotností.

Látka se získá z kyseliny galakturonové.

Patří do skupiny vlákniny: je nedílnou součástí buněčných stěn a mezibuněčných útvarů ovoce, rostlin a kořenových plodin.

Pektin je přisuzován řadě chemických a biologických vlastností. On je:

 • stabilizátor (tvoří konzistenci, zachovává tvar);
 • zahušťovadlo, želatinizační činidlo (přidává ke směsi viskozitu);
 • rozpustná látka (nestrávená, neabsorbovaná);
 • čistič;
 • držák vody (zabraňuje rychlému sušení potravin, zvyšuje jejich hmotnost).

Doplněk stravy nemá žádný zápach, chuť jako takový. Jeho konzistence je slizká. Barva se liší od bílé, béžové až světle hnědé. Výsledná látka se dodává do výroby v práškové formě.

Pektin může být dvou typů:

Druhý typ se nazývá protopektin. Obsahuje vlákniny přírodní produkty. Rozpustný pektin je bohatý na šťávu z některých rostlin. Protopectin se může časem rozpustit: když dozrává ovoce.

Na co to je?

E-440 plní následující funkce:

 • odstraní přebytečnou sůl;
 • eliminuje těžké kovy (zinek, rtuť, olovo, kobalt, molybden);
 • odstraňuje škodlivé izotopy stroncia, yttria, cesia;
 • zabraňuje absorpci toxických látek, xenobiotik, anabolických steroidů;
 • snižuje hladinu cholesterolu (sorbováním tuků, žlučových kyselin, jejich dalším vylučováním z těla);
 • podporuje mikrobiocinózu (vede k reprodukci užitečných mikrobů uvnitř lidského těla);
 • podporuje lepší trávení potravin (zvýšením viskozity látek trávených tělem).
 • Kde se uplatňuje?

  Tento doplněk stravy je na seznamu povolených a bezpečných všude. To je velmi populární v mnoha průmyslových oblastech.


  Pektin se používá v:

  • výroba potravin (jako stabilizátor, zásobník vody a zahušťovadlo);
  • lékařství a farmakologie (často ve výrobě léčiv pro léčbu střev, krku);
  • kosmetika;
  • výroba cigaret (pro upevňování tabákových listů).

  Produkty, které mohou přidat E440:

 • sladkosti (bonbóny, bonbóny, želé, marmeláda, marshmallow);
 • náplně do moučníků, koláče;
 • zmrzlina, jogurt, jiné mléčné výrobky;
 • dětské a dietní potraviny;
 • olej, kečup, majonéza.
 • Je to nebezpečné nebo ne?

  Pektin se získává přirozeně: konzumací určitých potravin. Typicky je průměrné množství přicházející látky asi 4-5 g / den.

  V podmínkách zvýšeného záření se doporučuje zvýšit dávku pektinu. Doporučené dávkování je 15 gramů denně.

  Harm E440 sám o sobě nenosí a je zobrazen dětem. Může také působit jako protizánětlivé a analgetikum pro ulcerózní léze.

  Nadměrná konzumace produktů s obsahem této přísady je plná alergických reakcí, poruch trávení a snížení vstřebávání základních minerálů. To se může stát při zneužívání doplňků stravy nebo čistého pektinu.

  Výhody E-440 jsou významné a uznávané všemi výzkumníky. Produkty obsahující E-440 jsou bezpečné.

  Přidat č

  Vše o E-doplňcích a potravinách

  E440 - Pektiny

  Původ:

  Kategorie doplňků:

  Nebezpečí:

  pektin, E-440, E440, pektin, pektin, E-440.

  Pektiny (z řečtiny. Pectos - zmrazené, koagulované) - jsou strukturální polysacharidy obsažené ve stěnových buňkách všech půdních rostlin a některých druhů řas. Poprvé byl pektin izolován a popsán v roce 1825 francouzským lékárníkem lékárníkem Henri Braconnotem. První průmyslové závody na těžbu pektinu byly postaveny ve 20. - 30. letech 20. století. Nyní v průmyslu, doplněk stravy E440 se získává z citrusové mouky, jablek, cukrové řepy a dalších plodů rostlin. Celosvětově produkoval asi 40 tisíc tun pektinu ročně. Hotový výrobek je prášek od bílé po světle hnědou barvu, bez chuti a zápachu. Z hlediska chemie jsou pektiny komplexními polysacharidy tvořenými převážně zbytky kyseliny galakturonové.

  Pektin přirozeně vstupuje do lidského těla během normální stravy. Při konzumaci přibližně půl kilogramu zeleniny a ovoce denně může spotřeba pektinu dosáhnout 5 gramů. Pektin prochází tenkým střevem prakticky nedotčeným. Vzhledem ke svým absorpčním vlastnostem je použití pektinu z lékařského hlediska výhodné. Potraviny s vysokým obsahem pektinu se doporučují ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Pektin, který prochází střevy spolu s dalšími produkty, vstřebává do sebe cholesterol a škodlivé látky, které se pak odstraňují z těla. Také molekuly pektinu vážou ionty radioaktivních a těžkých kovů. Musí být obsažen ve stravě lidí v kontaminovaném prostředí nebo v kontaktu s těžkými kovy. Preventivní denní dávka pektických látek by měla být 4 gramy. Pokud jde o záření, měla by být tato dávka zvýšena na nejméně 15 gramů. Světová zdravotnická organizace (WHO) a Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) nestanovily maximální přípustnou spotřebu pektinu, protože přísada je považována za bezpečnou.

  Většina potravin bohatých na pektin:

  • citrusová kůra - 30%
  • mrkev - 1,4%
  • jablka - 1–1,5%
  • meruňky - 1%
  • pomeranče - 0,5–3,5%
  • Třešně - 0,4%

  V potravinářském průmyslu se aditivum E440 používá jako gelující činidlo, stabilizátor, činidlo zadržující vlhkost, zahušťovadlo. To je jeden z nejpopulárnějších doplňků vzhledem k jeho příznivé vlastnosti a relativně nízké náklady. Přísada E440 se používá při výrobě marmelády, cukrovinek, ovocných a domácích náplní, mléčných výrobků, majonézy, zephyrs, zmrzliny a mnoha dalších produktů.

  Jiná použití pektinu: t

  • v medicíně (léky na normalizaci střev, pilulek, uklidňující hrdlo, léčebný prostředek atd.);
  • v kosmetologii jako stabilizátor;
  • výroba doutníků (používá se jako lepidlo k opravě poškozených tabákových listů).

  Pektin. Doplněk stravy E440

  Jedním z nejzávažnějších doplňků výživy je pektin (pektáty, amidovaný pektin). Tato látka má index E440 a je univerzální potravinářskou přídatnou látkou, která plní funkci zahušťovadla, barevného zámku, želírujícího činidla a činidla zadržujícího vodu.

  Potravinový pektin je polysacharid a je to jemný prášek bez zápachu s mírně kyselou chutí. Barva prášku závisí na vstupní surovině a mění se od světle šedé po béžovou. Pektin se získává extrakcí látky z dužiny ovoce nebo řepy za použití extrakčního činidla (rozpouštědla).

  Použití doplňku stravy E440

  Pektin je široce používán v cukrovinkách, výrobě chleba a mlékárenském průmyslu. Jakýkoliv produkt pektin prodlužuje trvanlivost tím, že brání rozvoji mikrobů a bakterií.

  • V želé, marshmallows, pastilky, E440 aditivum pomáhá dodávat surovinám nezbytnou strukturu a strukturu. Pektin zabraňuje vysychání produktu, zvýrazňuje aroma produktu, dodává mu příjemnou kyselost.
  • Při výrobě džemů a ovocných náplní látka zabraňuje tvorbě vzduchových bublin, udržuje homogenitu produktu, zajišťuje odolnost vůči vysokým a nízkým teplotám, fixuje barvu.
  • Při výrobě pekařských výrobků poskytuje pektin porozitu strouhanky, zvyšuje objem produktu, působí jako prostředek zadržující vodu.
  • Pektin se přidává do složení sýrů, másla a margarínů pro stabilizaci emulze a zahuštění. Pektin dodává produktům krémovou chuť, částečně nahrazuje tuky.
  • Přísada E440 se nachází ve složení: dieta, mléčné výrobky, omáčky, potraviny pro děti, zmrzlina.

  Ve farmaceutickém průmyslu se pektin přidává do kompozice léčivých kapslí, čípků, směsí a terapeutických gelů. Látka má schopnost snížit negativní vedlejší účinky léčiv.

  Jídlo pektin: poškození a přínosy pro tělo

  Doplněk stravy E440 je považován za zcela bezpečný. Potravin pektin má antioxidační vlastnosti, normalizuje metabolismus, snižuje cholesterol, zpomaluje vstřebávání tuků. Nedávné studie ukázaly, že pektin pomáhá eliminovat těžké kovy, toxiny, žlučové kyseliny z těla.

  Doporučený denní příjem pektinu nesmí překročit 50 mg, jinak jsou možné alergické reakce. Pro denní spotřebu je látka doporučena pro osoby, které mají z povahy své práce stálý kontakt s neželeznými kovy a dětmi.

  E440 - Pektiny

  Pectin, E440 - co to je?

  Pektin je látka objevená asi před dvěma sty lety, která se získává výhradně ze surovin rostlinného původu. Studii pektinu získaného v ovocné šťávě poprvé ve Francii provedl slavný chemik-lékárník Henri Brakonne, který se začal vyrábět průmyslově ve 20. letech 20. století.

  V současné době je pektin registrován jako potravinářská přísada E440. V čisté formě se tato látka prodává jako prášek, jehož barva se pohybuje od bílé po světle hnědou.

  Z hlediska chemie je pektin strukturním polysacharidem, který je součástí téměř všech rostlin bez vody a selektivně řas.

  Vedoucí pozice jako surovina pro výrobu pektinu jsou obsazeny citrusovými plody a jejich přímým zdrojem je jejich slupka (obsahuje až 35% pektinu). V průmyslovém měřítku jsou pro tyto účely také široce využívány jablečné koláče a cukrová řepa (až 15 a 20%). Ne každý ví, že čím více vypěstuje rostoucí ovoce nebo zeleninu, tím větší množství pektinu obsahuje.

  Pektin, E440 - účinek na tělo, poškození nebo užitek?

  Výhody doplňků stravy E440 pro tělo jsou zřejmé. Tato látka, která je silným absorbentem, odstraňuje z těla pesticidy, radioaktivní a těžké kovy a také snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

  Pektiny pomáhají zlepšovat funkci střev a mají blahodárný vliv na oběhový systém. A pokud jde o zdraví žen, jsou to prostě hledání - jejich využití jako prostředku pro hubnutí, můžete dosáhnout významných výsledků.

  Dostatečná dávka pektinu k udržení lidského těla v dobrém stavu je 4 g tohoto polysacharidu denně a můžete ho získat přímo konzumací zeleniny a ovoce (v průměru 1 g pektinu ze 100 g rostlinných surovin). Pokud se nacházíte v ohrožených oblastech a v nebezpečných odvětvích, doporučuje se zvýšit denní dávku této látky 3-4krát.

  Pektin může způsobit alergickou reakci u lidí náchylných k němu.

  Doplněk stravy E440, pektin - použití v potravinách

  Roční celosvětová produkce potravinářské přídatné látky E440 dosahuje 40 tisíc tun a tato škála je vysvětlena jejím použitím nejen v potravinářském průmyslu, ale také ve farmaceutickém průmyslu.

  Hlavní funkce tohoto polysacharidu v potravinách jsou: stabilizátor, zahušťovadlo, želírující činidlo, emulgátor.

  Je třeba poznamenat, že jablečný pektin je považován za nejkvalitnější a nejužitečnější. Bez jablečného pektinu není možné vyrábět potraviny jako: zmrzlina, marshmallow, marmeláda, majonéza, marshmallow, ovocné šťávy, želé.

  V mlékárenském průmyslu a při výrobě ovocných šťáv se používají převážně citrusové pektiny.

  Živým příkladem použití pektinu ve farmaceutickém průmyslu je výroba enkapsulovaných forem léků s jeho pomocí. V kosmetologii se pektin etabloval jako prostředek mnoha masek a gelů.

  Potravinářská přísada pektin

  E440 je jedním z nejcennějších a nejoblíbenějších doplňků, protože má užitečné vlastnosti a nevyžaduje značné náklady. Známý jako pektiny. Je navržen tak, aby plnil funkci zahušťovadla, stabilizátoru, vody a želírujících látek (Tabulka 1).

  Klíčové vlastnosti

  Pektin je komplexní polysacharid, který tvoří rostliny a některé řasy. Hotová přísada má formu prášku. Odstíny látky jsou odlišné - od bílé, světle šedé až béžové a světle hnědé.

  Vzhled citrusového pektinu (foto: ok-ostrov.ru)

  • dobrá rozpustnost v zásadách a vodě;
  • neschopnost rozpustit se v alkoholech;
  • hustota - 580 g / dm3;
  • nedostatek zápachu;
  • lehká kyselá chuť, zanechávající pocit hlenu v ústech.

  Přísada se získává ze zeleninových slupek. Suroviny jsou:

  • citrusy (zejména slupka; hlavní zdroj, poskytující 60% pektinu);
  • jablka (dává 35% světa E440);
  • cukrové řepy (cenově dostupné a dostupné).

  Pektin se nachází v hroznech, melounu, slunečnicích, cuketách, okurkách, řasách a dalších rostlinách, ale k výrobě E440 se používá jen zřídka.

  Přísada kombinuje tři látky:

  • pektin přímo (slupky rostlin se podrobí extrakci za horka monobázickými kyselinami, vysráží se ethylem, filtrují se a suší se);
  • amidovaný pektin (rostlinné suroviny se zpracovávají hydroxidem za vzniku solí);
  • pektáty (vytvořené jako výsledek nahrazení esterových skupin amidy v důsledku změny struktury molekul kyseliny polygalakturonové).

  Účel

  Pektin je zodpovědný za provádění mnoha technologických úkolů. Aditivum slouží jako zahušťovadlo, emulgátor, stabilizátor, gelující činidlo. Stejně jako plnivo, fixační činidlo a prostředek zadržující vlhkost.

  Dopad na lidské zdraví: přínosy a škody

  E440 je považován za bezpečný doplněk, který nezpůsobuje nepříznivé účinky. Pektin je užitečný a vstupuje do těla se zeleninou a ovocem. Pro udržení dobrého zdraví stačí konzumovat 4 g látky denně. V oblastech se špatnou ekologií a v průmyslových odvětvích se škodlivými podmínkami by mělo být dávkování zvýšeno 3-4krát. Světová zdravotnická organizace (WHO) nestanovila maximální přípustnou míru doplňku, protože je neškodná, ale nedoporučuje se používat více než 50 gramů denně.

  Pektiny jsou silným absorbentem, který odstraňuje toxiny, žlučové kyseliny, strusky, ionty těžkých a radioaktivních kovů z těla. Přísada E440 pomáhá vyrovnat se s intoxikací.

  Příznivý účinek látky:

  • snižuje množství škodlivého cholesterolu v krvi;
  • zlepšuje metabolismus;
  • posiluje imunitní systém;
  • zlepšuje trávení;
  • má protizánětlivý a baktericidní účinek;
  • podporuje hubnutí.

  Přísada může způsobit alergické reakce. Předávkování hrozí průjmem a bolestí břicha.

  Aplikace

  Přísada E440 se používá v cukrářském, pekárenském a mlékárenském průmyslu. Je také zahrnuta ve složení mnoha léčiv a kosmetiky (Tabulka 2). Látka vytváří viskózní gel, chrání strukturu výrobků, stabilizuje, zabraňuje vysychání. Udržuje také vlhkost, prodlužuje trvanlivost, zvyšuje odolnost proti negativním faktorům, zdůrazňuje chuť a vůni.

  Pektin se často přidává do marmelády a želé (foto: fonwall.ru)

  Tabulka 1 - Hlavní použití pektinu

  Pektin

  Zákony a dokumenty pro potravinářské přídatné látky:

  Použití doplňků podle zemí:

  Popis doplňku stravy

  Přísada povolená pro použití

  Pektin (E-440)

  Pektin (E-440) je čištěný uhlovodík získaný extrakcí buničiny citrusů, jablek nebo řepy. Jedná se o želatinizační činidlo, stabilizátor, zahušťovadlo, činidlo zadržující vlhkost, čiřidlo, pomocné filtrační činidlo a zapouzdřovací činidlo.

  Pektin může způsobit alergické reakce!

  žádosti

  Pektin je jednou z nejoblíbenějších potravinářských přídatných látek. Používá se při výrobě sladkostí, výroby ovocných náplní, cukrářských želé a pastilek, mléčných výrobků, dezertů, zmrzliny, kombinovaného oleje, majonézy, kečupu, marmelády, marshmallow, želé náplní do cukrovinek, marshmallow.

  Při konzumaci s jídlem nevytváří čistý pektin v těle rezervu energie, je neutrální, což je funkčně odlišné od ostatních polysacharidů. Pektin však získal zvláštní význam v posledních třech desetiletích, kdy se objevily informace o schopnosti pektinu, tvořit komplexy, odstraňovat těžké kovy z lidského těla (olovo, rtuť, zinek, kobalt, molybden atd.) A dlouhodobě (s poločasem rozpadu několik desetiletí). ) izotopy cesia, stroncia, yttria atd., jakož i schopnost absorbovat a vylučovat biogenní toxiny, anabolika, xenobiotika, metabolické produkty a biologicky škodlivé látky, které se mohou v těle hromadit: cholesterol, žluč kyselina, močovina, žírných buněk produkty. Vědci z celého světa pracují na studiu vlastností pektinu a objevují stále více jeho léčivých vlastností.

  Další informace

  Pektin je polysacharid s vysokou molekulovou hmotností, který je součástí buněčné stěny a mezibuněčné tvorby rostlin. Plody a kořeny obsahují největší množství pektinu. Pektin se získává z řepy, jablek, slunečnice. Izolují se rozpustné a nerozpustné pektiny (protopektiny). Nerozpustné pektiny jsou součástí buněčné stěny a mezibuněčného prostoru. Rozpustné pektiny jsou obsaženy v mízě rostlin. Nerozpustné pektiny mohou být rozpustné. K tomu dochází při zrání a skladování ovoce, jakož i při změkčení ovoce. Při dodržování určitých poměrů v přítomnosti kyselých a cukerných pektických látek vznikají gely. V závislosti na stupni esterifikace karboxylových skupin se rozlišují mezi pektiny s vysokým a nízkým obsahem. Vysoce leptané pektiny se používají v cukrářském průmyslu při výrobě želé, marmelády, zmrzliny, džusů, majonézy, konzervovaných ryb. Nízko ethylované pektiny se používají v nápojích, želé a zeleninových želé.

  Vyrobeno z ovoce: co je to pektin a na co je?

  Zde najdete kompletní informace o potravinářské přísadě pektin: co to je a kde si můžete koupit, jak ho používat doma a mnoho dalšího. Pektin je obvykle používán ve vaření jako zahušťovadlo pro džem. Kromě toho se stal jedním z nových populárních superpotravin nebo užitečných potravinářských přídatných látek. Či jsou prohlášení o léčivých vlastnostech pektinu pravdivá a zda mohou být zdraví škodlivá, čtěte dále.

  Co je pektin?

  Pektin je látka (polysacharid) obsažená v ovoci, bobulích a některých druzích zeleniny, která při zahřátí s cukrem způsobuje zahušťování a vytvrzování, charakteristické pro džemy a želé.

  Jinými slovy, jedná se o želírující látku - přírodní potravinářskou přídatnou látku (označovanou jako E440), určenou k tvorbě gelovité struktury potravinářských výrobků, stejně jako agar-agar. Bez pektinu, džemu, džemů a želé by byl jen sirup.

  Pektin se přidává jako želírovací činidlo, zahušťovadlo, stabilizátor nebo emulgátor do džemů, želé, marmelády, pudinku, jogurtů, konzervovaných potravin, koláčů, koláčů a jiného pečiva, nápojů.

  Jak pektin vypadá?

  Pektin vypadá jako bílý, nažloutlý, světle šedý nebo světle hnědý prášek.

  Obecné informace

  Pektin je obsažen v tkáních rostlinných buněk a udržuje je pevný a hustý, což pomáhá zralé ovoce a bobule zůstat pevně nějakou dobu a udržet si tvar během skladování. Když se ovoce stane přezrálým, pektin v něm se rozpadne na jednoduché cukry, které jsou zcela rozpustné ve vodě. V důsledku toho se přezrálé plody stávají měkkými a začínají se deformovat.

  Tuhé ovoce obsahuje nejvíce pektinu. Ovoce a bobule s vysokým obsahem pektinu mohou být přeměněny v džem nebo želé bez cukru a silné varu.

  Ale ne všechny plody mají dostatek této přírodní látky, aby se džem, džem nebo želé - některé budou vyžadovat buď více času vaření nebo další přidání pektinu.

  Tabulka obsahu pektinu a kyseliny v ovoci a bobulích

  Struktura pektinu se účinně váže na vodu v kyselém prostředí. Cukr zvyšuje schopnost pektinu gelovatět a také ovlivňuje strukturu a konzistenci želé a džemů, když se ochladí a ztuhne. To znamená, že k aktivaci zahušťování je nutný vysoký obsah cukru a některé kyseliny, například kyselina citrónová.

  Kyselina je katalyzátorem zahušťování, významně snižuje reakční dobu. Pektin funguje bez něj, bude mnohem déle zmrazovat.

  Hladina pektinu a kyseliny v ovoci a bobulích, běžně používaná pro výrobu džemu, je běžně rozdělena do tří skupin:

  • Skupina I: Pokud ovoce není přezrálé, má dostatek přírodního pektinu a kyseliny, aby se vytvořila gelová textura s přidaným cukrem.
  • Skupina II: Nízká hladina přírodních kyselin nebo pektinu, může být nezbytné přidat tyto látky.
  • Skupina III: Vždy musíte přidat kyselinu nebo pektin, nebo obojí.

  Koncentrace pektinu se mění v závislosti na typu ovoce a zralosti.

  Seznam produktů s různými hladinami pektinu

  Maliny jsou vždy identifikovány výzkumníky jak obsahovat malý pektin, ale mnoho domácích kuchařů zjistilo, že ona často chová se jak jestliže ona má vysokou úroveň této substance.

  Ovoce s nízkým obsahem pektinu by mělo být zpravidla kombinováno s ovocem as vysokým obsahem, aby se dosáhlo dobrého želé. Také při vaření se přidává další komerční nebo domácí pektin, který kompenzuje jeho nízkou úroveň nebo urychluje proces.

  Želatina a pektin - jaký je rozdíl? Srovnání

  Želatina a pektin vytvářejí transparentní gely, ale jedná se o zcela jiné produkty.

  Hlavní rozdíl spočívá ve skutečnosti, že pektin je ve vodě rozpustná vláknina získaná z mořských řas a želatina je protein získaný z kůže, kostí, šlach a chrupavek zvířat.

  • Pektin se používá téměř výhradně v potravinách s vysokým obsahem cukru, jako jsou džemy.
  • Želatina se používá v mnohem širší paletě produktů, včetně pěn, marshmallowů a glazur, protože ztvrdne v chladném prostředí a nevyžaduje zahrnutí určitých složek k jeho aktivaci.

  Jak se dostat pektin, a v jaké produkty obsahuje

  Práškový pektin, který najdete v prodeji, se obvykle vyrábí z jablek.

  Pektické látky pro použití při vaření se také získávají z citrusové kůry, slupek cukrové řepy, slunečnicových košů a dýně.

  Pektin se získává vodnou extrakcí vhodných jedlých rostlinných materiálů, zejména z citrusové kůry a jablečných koláčů, s následným selektivním srážením za použití alkoholu nebo solí. Použité suroviny obsahují velké množství pektinu s vynikající kvalitou a jsou k dispozici v dostatečném množství, aby byl výrobní proces ekonomičtější.

  Pektin se prodává jak v kapalné formě, tak v práškové formě.

  Jak si vybrat pektin a kde jej koupit

  Pektin si můžete koupit ve velkých supermarketech, stejně jako ve specializovaných cukrárnách. Pokud jsou oba nedostupné, lze je vždy objednat online s dodáním.

  Při nákupu pektinu si pozorně přečtěte složení na etiketě, protože existuje mnoho produktů vyrobených synteticky: některé obsahují dextrózu, umělá sladidla atd. Mohou obsahovat konzervační látky, včetně benzoátu sodného nebo draselného.

  V prodeji jsou tři druhy pektinu:

  • Žlutý pektin - určený pro žáruvzdorné džemy, marmeládu a marmeládu, dodává viskózní texturu, která je odlišuje od běžného džemu. Tento druh „nevratného“, to znamená, že se znovu zahřívá a rozpouští, nebude fungovat.
  • Pektin NH - vhodný pro dezertní omáčky, želatinové potahy a želé (jak samostatné nádobí, tak i vrstva pro dorty). Termo-reverzibilita tohoto typu umožňuje experimentovat s texturou bramborové kaše, proměnit ji v omáčku nebo želé.
  • FX58 Pektin je ideální pro výrobu mléčných želé, omáček a pěn. Je schopen interakce s produkty obsahujícími vápník, jako je mléko a smetana.

  Jak skladovat

  Pektin v prášku je skladován na suchém, tmavém místě ve vzduchotěsném obalu po dobu nejvýše 12 měsíců. Doba použitelnosti žlutého pektinu v otevřené nádobě je maximálně 6 měsíců, poté začíná ztrácet své vlastnosti a produkt tuhne horší.

  Domácí tekutý pektin bude skladován v chladničce po dobu jednoho týdne nebo v mrazáku po dobu 6 měsíců.

  Chemické složení pektinu

  100 g tekutého pektinu obsahuje:

  • 96,9 g vody
  • 11 kalorií
  • 1 g popela
  • 2,1 g vlákna.

  100 g suchého pektinu obsahuje:

  • 335 kalorií
  • 0,3 g proteinu
  • 0,3 g tuku
  • 0,3 g popela
  • 90 g sacharidů
  • 8,6 g vlákna.

  Obsahuje také minerály, jako je 8 mg vápníku, 2,7 mg železa, 2 mg fosforu, 8 mg draslíku, 200 mg sodíku, 0,46 mg zinku, 0,42 mg mědi a 0,07 mg manganu.

  Užitečné vlastnosti pektinu

  Pektin nabízí řadu zdravotních výhod:

  • Jedná se o rozpustnou vlákninu, která slouží jako živná půda pro prospěšné bakterie a také se podílí na odstraňování škodlivých látek trávicím systémem. Pektiny nejsou prakticky absorbovány lidským zažívacím systémem, ale fungují jako enterosorbenty.
  • Pektin čistí tělo škodlivých látek bez narušení bakteriologické rovnováhy. Vzhledem ke schopnosti pektinových látek nerozdělit se působením žaludečních enzymů, stejně jako interakcí s ionty různých kovů, se používají jako profylaktické činidlo pro intoxikaci těla těžkými kovy.
  • Snižuje cholesterol. Výsledky výzkumu ukázaly, že účastníci, kteří denně s jídlem konzumovali 15 gramů jablek nebo citrusového pektinu, snížili hladinu „špatného“ cholesterolu o 7–10% po dobu čtyř týdnů. V následujících experimentech vedlo užívání 6 g citrusového pektinu denně po dobu tří týdnů ke snížení LDL o 6–7%.
  • Chrání proti rakovině tlustého střeva. Podle studií může být klíčem k prevenci střevních nádorů dieta bohatá na vlákninu, jako je pektin. Vědci studovali účinek pektinu na lidské buňky karcinomu tlustého střeva a zjistili, že inhibují růst nádoru. Výzkumníci dospěli k závěru, že pektin a látky vznikající při rozpadu pektinu mohou chránit před rakovinou tlustého střeva.
  • Pomáhá s diabetem. Dobrou zprávou je, že jíst potraviny bohaté na rozpustné vlákniny, jako je pektin, pomáhá normalizovat hladiny glukózy v krvi. Rozpustná vláknina zpomaluje trávení a zpožďuje pohyb střev. To pomáhá zpomalit vstřebávání sacharidů z potravin, což udržuje hladinu glukózy stabilní.
  • Přispívá k hubnutí. Rozpustná vláknina v pektinu způsobuje, že se cítíte plně rychleji, protože absorbuje vodu během trávicího procesu. Také rozpustná vláknina zpomaluje vstřebávání sacharidů. To udržuje hladinu glukózy v krvi stabilní a zachovává pocit hladu.
  • Slabší průjem. Pektin zvyšuje viskozitu a objem stolice, a tak pomáhá zmírnit průjem. Používá se u mnoha léků na průjem. Pektin, získaný přímo z ovoce, dodává tlustému střevu živiny a „dobré“ bakterie a pomáhá opravit poškozenou tkáň.
  • Užitečné pro klouby. Lidé s artritidou obvykle pociťují bolest kloubů, ztuhlost, zánět a jsou neustále na pozoru nad návykovými látkami. Pektin, který se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech, banánech, jablkách a některé zelenině, se váže na těžké kovy a odstraňuje je z kloubů. To se nazývá chelatace. Klouby jsou poškozeny, když se v nich hromadí těžké kovy a stávají se bolestivými a tuhými. Jak se zbavit těžkých kovů chelatací umožňuje tělu opravit sám. Pektin také stimuluje tvorbu synoviální tekutiny, která chrání klouby a umožňuje jim správně fungovat.
  • Zabraňuje vzniku žlučových kamenů. V některých studiích bylo zjištěno, že pektin může interferovat s tvorbou žlučových kamenů a také účinně rozpouštět existující.

  Pektin je k dispozici ve formě potravinářských přídatných látek, které lze zakoupit v lékárně, pokud se nebojí koupit nekvalitní výrobek, ale zde si můžete vybrat mezi známými světovými výrobci.

  Dodržujte pokyny pro používání pektinu a buďte opatrní: nadměrná konzumace může nejen prospět, ale také způsobit škodu.

  Kontraindikace (poškození) pektin

  Příjem velkých množství potravin s vysokým obsahem vlákniny a doplňků pektinu může mít za následek nepříjemné následky pro tělo:

  • V důsledku konzumace velkého množství pektinu se může objevit tvorba plynu, bolest a nadýmání. Někteří lidé nemají enzymy nezbytné pro zničení vláken v tenkém střevě. Výsledkem je, že vlákno zůstává nestrávené, a když se hromadí ve střevě, vznikají plyny, které vedou k nepohodlí a nadýmání.
  • Pektin pomáhá čistit střevní trakt, ale ve velkém množství může způsobit průjem. Pokud ve stravě dochází k vysokému příjmu vlákniny, je absorpce jiných živin ve střevním traktu snížena, což může způsobit průjem. Proto se doporučuje brát velké množství vody při současném užívání takových potravinářských přídatných látek jako pektin.
  • Vlákna v trávicím traktu mohou interferovat s absorpcí důležitých živin, jako je vápník, zinek, železo a hořčík. Pektin a další výživové doplňky by proto měly být užívány odděleně.
  • Citrusový pektin může způsobit alergické reakce u osob citlivých na pomeranče, citrony atd. Mezi příznaky alergické reakce patří poruchy trávení a průjem.
  • Pektinové doplňky mohou ovlivnit absorpci léčiva: díky vysokému obsahu vlákniny se snižuje účinnost léčiv.

  Použití pektinu při vaření

  Jam je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak uchovat ovoce a bobule na zimu. To je, když koupil pektin může pomoci příčiny: výrazně snižuje čas potřebný pro sladké přípravky.

  Jak udělat pektin z jablek doma

  Domácí pektin může být vyroben z jablečného odpadu - jádra a slupky. Zmrazte je, jak se tvoří v lednici, dokud nebudete mít dostatek receptu. Pokud používáte slupku, používejte ekologicky pěstované ovoce. Koláč, nezralá jablka obsahují více pektinu než sladké a zralé.

  • 1 litr jablek (jádra a slupky, nebo celé, kousky 2-3 centimetrů).
  • 2 litry vody.
  1. Umístěte jablka do hrnce a přidejte dostatek vody k jejich pokrytí.
  2. Přiveďte k varu. Snížit teplo a vařit, občas míchat, dokud jablka jsou měkké. To může trvat asi hodinu.
  3. Odstraňte z ohně a nechte filtrovat přes cedník umístěný v několika vrstvách gázy po celý den nebo noc.
  4. Trochu silná kapalina, která se získá po namáhání, je váš jablečný pektin.

  Chcete-li ušetřit svůj domácí pektin pro budoucí použití, můžete jej buď zmrazit a uložit až na 6 měsíců, nebo jej uchovat:

  1. Pektin se zahřeje do varu.
  2. Nalijte do čistých sklenic, ponechte 1 cm prostor na krku.
  3. Uzavřete víčka a zpracovejte je ve vroucí vodní lázni po dobu 10 minut.

  Jak vařit citrusový pektin

  Pro tento recept můžete použít jakékoliv citrusové plody, ale grapefruit je nejvhodnější díky své větší hustotě.

  • 250 gramů bílých částí citrusové kůry.
  • 2 sklenice vody.
  • Šálek citronové šťávy.
  1. Odstraňte barevnou část kůry kůry pomocí struhadla.
  2. Zbývající bílé kousky jemně nasekejte.
  3. Smíchejte je s citronovou šťávou v malé pánvi a nechte stát 2 hodiny.
  4. Přidá se voda a nechá se další hodinu.
  5. Směs se uvede do varu při vysoké teplotě.
  6. Snižte teplotu a vařte 15 minut. Odstraňte teplo a nechte vychladnout.
  7. Napětí přes pytel nebo několik vrstev gázy.

  Jak používat ready-made pektin pro jam

  Pektin v práškové formě je rozpustný ve studené vodě. Po rozpuštění se vytvoří viskózní roztok. Musí se velmi rychle míchat, jinak se začne shlukovat a v budoucnu bude těžké se jich zbavit.

  Před přidáním pektinu do kapaliny jej zkombinujte s jinými rozpustnými prášky, jako je cukr.

  Míchejte s kapalinou a jinými přísadami pomocí ručního mixéru.

  • Použijte asi ¼ šálek pektinu na 1 šálek ovoce nebo bobule na marmeládu.
  • Pro želé, ¼ šálek pektinu ve sklenici ovocné šťávy.

  Přidá se práškový pektin na chladnou nebo teplou hmotu (ne vyšší než 45 ° C) a pak se uvede do varu. Pokud přidáte při vyšší teplotě, půjde do hrudek a nebude dobře míchat.

  • Po varu se vždy přidává kapalná verze pektinu.

  Každý typ zakoupeného pektinu se chová jinak, proto si přečtěte návod k použití na obalu a následujte jej. Obvykle se váže mnohem rychleji a silněji než přírodní pektin a může být velmi silný.

  Prášek a tekutý pektin nejsou zaměnitelné, takže se vždy držte originálního receptu.

  Pektin Marmeláda Recept - Video

  Marshmallow recept na pektin - Video

  Jahodový pektin Jam za 5 minut - Recept Video

  Co nahradit pektin v receptu

  Pokud potřebujete najít účinnou náhradu pektinu, můžete použít jednu z těchto možností:

  • Přidejte ovoce s vysokým obsahem přírodního pektinu, jako jsou jablka, brusinky, rybíz a hrozny. Smíchejte je s ovocem s nízkým obsahem pektinu (jahody, broskve) pro hustší jam. Ve zralých plodech je zpravidla více pektinu než u zralých.
  • Kůra a jádro mnoha druhů ovoce obsahují hodně pektinu. Někdy jsou zahrnuty v receptech na želé a džem jako přírodní zahušťovadlo, například bílé kousky a pomerančová a citrónová kůra.
  • Zvyšte dobu vaření. V tomto případě nebudete muset hledat, co nahradit pektin a můžete dát méně cukru. Když se džem nebo želé dlouhodobě vaří, přirozeně se zahušťují, ale to mírně zhoršuje chuť.
  • Jako náhražka pektinu použijte kukuřičný škrob. Při vaření neustále míchejte, protože snadno hoří. Mějte na paměti, že kapaliny kondenzované s kukuřičným škrobem nemají transparentní vzhled.
  • V extrémních případech můžete nahradit želatinu ochucenou pektinem. Přidá jasnou barvu a ovocnou vůni.

  1 lžíce tekutého pektinu = 2 čajové lžičky v prášku.

  Nicméně nejlepší alternativou ke koupi pektinu je, aby byl sám (recept je vyšší).

  Pektiny jako potravinářská přísada E440

  Různé názvy potravinářské přídatné látky e440:

  Popis a vlastnosti potravinářské přídatné látky E440 (pektiny) t

  Původ: Pektiny (pektinové látky, aditivum e440) jsou vysokomolekulární polysacharidy, které jsou ve světě rostlin velmi běžné a jsou součástí buněčných stěn a mezibuněčné tkáně mnoha druhů ovoce, bobulí, kořenů, zeleniny a dalších rostlin. Citrusové slupky jsou nejbohatší v pektinech - 30%, mrkev - 1,4%, jablka - 1–1,5%, meruňky - 1%, pomeranče - 0,5–3,5%, třešně - 0,4%. Základem pektinů jsou zbytky kyseliny galakturonové. Kromě kyseliny galakturonové zahrnují pektické látky ramnózu, galaktózu, arabinózu, glukózu, xylózu. Přesné složení pektinů závisí na zdroji. V současné době se pektiny (aditivum E440) získávají z koláče citrusových plodů, jablek, cukrové řepy a dalších plodů rostlin.

  Funkce: V potravinářském průmyslu může být aditivum E440 (pektiny) použito jako emulgátor, gelující činidlo, stabilizátor, zahušťovadlo.

  Vlastnosti: Bílý, nažloutlý, světle šedý nebo světle nahnědlý prášek, bez chuti a zápachu.

  Jaké produkty se používají: Přísada E440 se používá při výrobě sladkostí, výrobě ovocných náplní, cukrářských želé a pastilek, mléčných výrobků, dezertů, zmrzliny, kombinovaného másla, majonézy, kečupu, marmelády, marshmallow, želé náplní do cukrovinek, past.

  Denní dávka: neurčeno.

  Doplněk stravy E440: účinky na tělo

  Aditivum E440 (pektiny) prochází tenkým střevem prakticky nedotčené, ale díky fermentaci v tenkém střevě je možný meteorismus. Také pektiny jako zahušťovadlo mohou způsobit intestinální problémy, jsou-li přítomny ve vysokých koncentracích. Vzhledem ke svým absorpčním vlastnostem je použití pektinů prospěšné z lékařského hlediska. Pektiny mohou z lidského těla odstraňovat těžké kovy, biogenní toxiny, anabolika, xenobiotika, metabolické produkty a biologicky škodlivé látky.

  Přečtěte si více o článku o pektinech. div>.uk-panel '> "data-uk-grid-margin>