Image

Polyneuropatie dolních končetin: léčba, léky

Polyneuropatie dolních končetin je běžným lidským problémem. Mnozí lidé znají pocit chladu, chladných nohou, necitlivosti a lezení po nohách, křečích v lýtkových svalech. A to není nic jiného než projev polyneuropatie dolních končetin. A bohužel, ne vždy, s těmito příznaky, člověk hledá lékařskou pomoc. Mezitím polyneuropatie nespí a postupuje pomalu. Svaly se postupně oslabují, je narušena chůze, dochází k trofickým změnám kůže. V této fázi se nemoc stává obtížnější překonat, ale stále je to možné. Hlavní pozornost v léčbě tohoto stavu spočívá v tom, že moderní medicína se zaměřuje na lékovou terapii v kombinaci s fyzioterapeutickými technikami. V tomto článku budeme hovořit o drogách, které mohou eliminovat nebo minimalizovat příznaky polyneuropatie dolních končetin.

Léčba polyneuropatie závisí v mnoha ohledech na bezprostřední příčině onemocnění. Například, pokud je příčinou zneužívání alkoholu, pak musíte nejprve zcela opustit užívání alkoholických nápojů. Pokud je základem nemoci diabetes, pak musíte dosáhnout snížení hladiny cukru v krvi na normální hodnoty. Pokud je polyneuropatie olovo, musíte zastavit kontakt s olovem a tak dále. Ale vzhledem k tomu, že u různých typů polyneuropatie existují podobné patologické procesy v samotných nervových vláknech, existuje také obecný přístup k léčbě tohoto stavu. Tento přístup je založen na skutečnosti, že v případě polyneuropatie dolních končetin, nejdelší nervy těla trpí škodlivými faktory, a to buď vnější plášť nervového vlákna nebo jeho vnitřní jádro, axon, je zničen. K odstranění příznaků polyneuropatie je nutné obnovit strukturu nervového vlákna, zlepšit jeho krevní zásobení. K tomu použijte různé léky. V závislosti na příslušnosti k chemické skupině nebo směru jejich působení je běžné dělit drogy do několika skupin:

 • metabolické léky;
 • činidla ovlivňující krevní oběh;
 • vitamíny;
 • léky proti bolesti;
 • prostředky zlepšující nervový impuls.

Seznamte se s každou skupinou drog podrobněji.

Metabolické a krevní oběhy

Tyto skupiny léčiv patří mezi nejdůležitější při léčbě polyneuropatie. A ve většině případů mechanismus účinku jediného léku není omezen pouze na například metabolický účinek. Téměř vždy, droga pracuje v několika směrech současně: to “bojuje” s volnými radikály, a zlepšuje výživu nervového vlákna, a podporuje průtok krve v oblasti poškozeného nervu, a podporuje hojení. Vzhledem k takovému mnohostrannému efektu, jak se říká, ani dva, ale několik ptáků s jedním kamenem je zabito jedním výstřelem! Ale jsou tu úskalí. Ne všechny metabolické léky jsou účinné při léčbě polyneuropatie dolních končetin. K lékům, jejichž redukční účinek je nejvíce studován, patří přípravky kyseliny thioktové, Actovegin, Instenon. V poslední době se Cerebrolysin, Cytochrom C, Mexidol a Cytoflavin, Pantothenát vápenatý, stále více používají pro stejný účel. Obvykle se dává přednost jednomu léku (volba je založena na skutečné příčině polyneuropatie dolních končetin). Například u diabetické polyneuropatie je hlavní zápasník thioktová kyselina, Actovegin je výhodný v případě obliterace aterosklerózy dolních končetin. Při jmenování jakéhokoli metabolického léku musíte dodržovat podmínky používání, protože regenerace nervových vláken je dlouhý proces. To je důvod, proč ve většině případů musí být lék užíván po dlouhou dobu, nejméně 1 měsíc a častěji a déle. Promluvme si podrobněji o každém z těchto léků.

Kyselina thioktová je silným antioxidantem, její účinek při léčbě polyneuropatie je rozpoznán po celém světě. Je nutné aplikovat léky z jednoho měsíce na šest. Za prvé, 14-20 dnů, budete potřebovat intravenózní infuzi léku (v dávce 600 mg denně), a pak můžete přejít na tabletovou formu. Stejných 600 mg, ale ve formě tablet, se užívá půl hodiny před jídlem ráno. Během léčby je důležité pochopit, že účinek léku nebude patrný v prvních dnech podávání. To neznamená nedostatek výsledků. Trvá jen čas, než lék odstraní všechny metabolické problémy na úrovni nervových vláken. Kyselina thioktová je na farmaceutickém trhu široce zastoupena: Octolipen, kyselina alfa-lipoová, Berlithion, Espa-lipon, Thioctacid, Neurolipon, Thiogamma.

Actovegin je produkt pocházející z krve telat. V tomto případě se nebojte slova "krev". Z toho v Aktoveginu zůstávají jen ty nejnutnější složky buněčné hmoty a séra. V tomto případě je pro léčbu Actoveginu nutné poprvé použít intravenózní kapku 10-50 ml (dávka závisí na závažnosti symptomů polyneuropatie). Obvykle intravenózní infuze trvají 10-15 dnů, a pak pacient pokračuje v léčbě ve formě tablet (2-3 tablety 3x denně) po dobu dalších 2-3-4 měsíců. Komplexní účinek léku umožňuje současně léčit nejen periferní nervy, ale také "problémy" mozku, cév končetin. Zahraniční Actovegin není tak aktivně využíván jako v zemích SNS a v Rusku a dokonce je zakázán v USA a Kanadě. To je dáno především skutečností, že nebylo provedeno mnoho studií o jeho účinnosti.

Instenon je komplexní přípravek obsahující 3 účinné látky. Rozšiřuje krevní cévy, má aktivační účinek na neurony, pomáhá zlepšovat přenos impulsů mezi nimi. Poskytuje zvýšený průtok krve ve tkáních trpících nedostatkem kyslíku. Díky tomu se zlepšuje výživa nervových vláken a rychleji se „zotavuje“. Účinek dává samozřejmě aplikaci: obsah první ampule (2 ml) se injikuje intramuskulárně každý den po dobu 14 dnů. V budoucnu se Instenon užívá perorálně v 1 tabletě 3x denně po dobu dalšího 1 měsíce.

Cerebrolysin je proteinový přípravek pocházející z mozku prase. Je považován za silný neurometabolický lék. Přerušuje proces destrukce v nervových buňkách, zvyšuje syntézu bílkovin v nich, je schopen chránit je před škodlivými účinky různých látek. Cerebrolysin má výrazný neurotrofický účinek, který příznivě ovlivňuje fungování celého nervového systému. Cerebrolysin zvyšuje šanci nervových buněk zůstat naživu při nedostatku živin. Intramuskulární i intravenózní podání léčiva (5 ml a 10 až 20 ml) je povoleno po dobu 10-20 dnů. Pak si udělejte přestávku na 14-30 dní a v případě potřeby opakujte kurz.

Pantothenát vápenatý je lék, který stimuluje procesy regenerace, tj. Obnovu (hojení) periferních nervů, a nikoli pouze jejich. Aplikujte 1-2 tablety 3x denně v průběhu 1 měsíce. Pomalu, ale jistě, lék „napraví“ defekty v membránách nervů, což přispěje k obnovení jejich funkce.

Mexidol (Mexicor, Meciprim, Neurox) je silný antioxidant. Jedná se o lék, který působí na membránové úrovni. Přispívá k obnovení normální struktury membrán nervových buněk, čímž je zajištěn jejich normální provoz, protože všechny nervové impulsy jsou vedeny přes membránu. Mexidol zvyšuje odolnost nervových buněk vůči negativním stresovým účinkům prostředí. Dávka léčiva, cesta podání a doba použití jsou vysoce variabilní v závislosti na počáteční úrovni neurologických poruch. V případě potřeby začněte intravenózní nebo intramuskulární injekcí 5 ml a pak pokračujte na tabletách (125-250 mg 3krát denně). Celková doba léčby je 1,5-2 měsíce. Lék je dobře snášen. Při intravenózním podání může způsobit bolest v krku, touhu po kašli. Tyto pocity rychle a zřídka nastanou, pokud se léčivo podává kapáním (v 0,9% roztoku chloridu sodného), a nikoli v proudech.

Dalším komplexním antioxidantem je cytoflavin. Komponenty léku se vzájemně doplňují a zlepšují energetický metabolismus v neuronech, odolávají působení volných radikálů, pomáhají buňkám „přežít“ v podmínkách nedostatku živin. Pro léčbu aplikujte 2 tablety 2x denně půl hodiny před jídlem po dobu 25 dnů.

Mnohé z výše uvedených antioxidačních léčiv nejsou tak populární, abych tak řekl, v léčbě polyneuropatie dolních končetin. Často se používá kyselina tioktová, Actovegin. Zbývající neurometabolické léky jsou častěji používány pro „problémy“ s centrálním nervovým systémem, ale neměli bychom zapomínat, že mají pozitivní vliv na periferii. Některé drogy mají nepatrnou „zkušenost“ s užíváním (např. Mexidol) a všechny oblasti jejich vlivu nejsou dobře pochopeny.

Pentoxifylin (Vazonit, Trental) je nejběžnějším lékem pro zlepšení průtoku krve v lézích nervů dolních končetin. Lék zlepšuje krevní oběh v nejmenších cévách celého organismu jako celku díky jejich expanzi. Se zvýšeným průtokem krve do neuronů se přijímá více živin, což znamená zvýšení šancí na zotavení. Standardní schéma pentoxifylinu je následující: intravenózně 5 ml léku, předem rozpuštěného ve 200 ml 0,9% roztoku chloridu sodného, ​​během 10 dnů. Pak 400 mg tablety 2-3 krát denně po dobu až 1 měsíce. Pro většinu léčiv používaných k léčbě polyneuropatie platí následující pravidlo: nízká závažnost symptomů - tabletové formy léčiv. Proto, pokud jsou příznaky nemoci nesourodé, je docela možné, aby se spolu s psaným měsíčním průběhem pentoxifylinu, vynechání injekce.

Vitamíny

Léčba polyneuropatie dolních končetin není bez použití vitamínů nikdy kompletní. Nejúčinnější jsou vitamíny B (B1, B6 a B12). Jejich nedostatek potravy může způsobit symptomy poškození periferního nervu. Posílení vzájemných účinků při aplikaci těchto léčiv přispívá k obnově membrán periferních nervů, má anestetický účinek, do určité míry jsou to antioxidanty. Kombinované formy (pokud jsou všechny tři vitamíny zahrnuty do jednoho přípravku najednou) jsou vhodnější než jednosložkové. Existují injekční formy a tablety. Některé injikovatelné formy (Milgamma, Kombilipen, KompligamV, Vitakson, Vitagamma) obsahují lidokain, který zvyšuje účinek úlevy od bolesti. Takové léky jako Neuromultivitis a Neyrobion obsahují „čistý“ komplex vitamínů skupiny B bez lidokainu. V léčbě se častěji uchylují k kombinaci injekčních forem vitamínů na začátku léčby a tabletování - v budoucnu. Vitaminy B se používají v průměru nejméně 1 měsíc.

Relativně nedávno byl komplexní lék Keltikan používán při léčbě onemocnění periferních nervů. Jedná se o doplněk stravy. Obsahuje uridin monofosfát, vitamin B12, kyselinu listovou. Lék poskytuje stavební složky pro obnovu membrán periferních nervů. Aplikujte Keltikan 1 tobolku 1 krát denně po dobu 20 dnů.

Léky proti bolesti

Problém bolesti s poškozením nervů dolních končetin ještě nebyl vyřešen, protože pro tento příznak neexistuje 100% léčivo. Hodně záleží na skutečné příčině polyneuropatie. Proto je stanovena potřeba léků proti bolesti. Pro některé budou životně důležité, protože polyneuropatie neumožňuje některým pacientům plně spát. A pro někoho, kdo není vůbec prokázán, protože polyneuropatie sama o sobě nenese žádné bolestivé jevy.

Z léků proti bolesti mohou být použity antikonvulziva a antidepresiva, lokální anestetika, opioidy a lokálně dráždivé látky. Není divu, že v tomto seznamu neexistují žádné banální léky proti bolesti typu Analgin, Pentalgin a podobně. Již dlouho bylo prokázáno, že v případě polyneuropatie dolních končetin nemají tyto léky žádný účinek. Proto je jejich použití v této nemoci naprosto k ničemu.

Moderní antikonvulziva užívaná k léčbě bolesti jsou Gabapentin (Tebantin, Neurontin, Gabagamma, Catena) a Pregabalin (Lyrica). Trvá nějakou dobu, než mají analgetický účinek. Jakákoli účinnost může být posouzena nejdříve po 7 až 14 dnech užívání za předpokladu, že je dosaženo maximální tolerované dávky. Jak to vypadá v praxi? Gabapentin se začíná užívat v dávce 300 mg večer. Další den, 2x denně, 300 mg, třetí den, 300 mg 3x denně, na čtvrtém, 300 mg ráno a odpoledne a 600 mg večer. Tak postupně zvyšování dávky až do analgetického účinku. Při této dávce by se měla přestat a užívat 10-14 dní. Následně se vyhodnocuje závažnost účinku. Pokud je nedostačující, můžete dávku dále zvyšovat (maximální přípustná dávka je 3600 mg denně). Pregabalin nevyžaduje takovou dlouhou dávku. Účinná dávka přípravku Pregabalin se pohybuje od 150 do 600 mg denně.

Mezi antidepresiva, která se nejčastěji používají, je amitriptylin. Jeho optimální poměr nákladové efektivity z něj činí nejoblíbenější léčivo pro léčbu polyneuropatie. Začněte s minimální dávkou 10-12,5 mg v noci a postupně zvyšujte dávkování pro dosažení analgetického účinku. Požadovaná dávka je velmi individuální: 12,5 mg bude stačit pro někoho a některé budou vyžadovat 150 mg. Pokud je amitriptylin špatně snášen, způsobuje vedlejší účinky, pak se můžete pokusit nahradit ho přípravkem Ludomyil nebo Simbaltu, Venlaksor.

Z lokálních anestetik se používá lidokain. Dříve existovala pouze možnost intravenózního použití. V této formě však lidokain často způsobuje poruchy srdečního rytmu a kolísání krevního tlaku. K dnešnímu dni našla cestu ven. Byl vyvinut systém lokální aplikace lidokainu do zóny největší bolesti ve formě náplasti (Versatis). Sádra spolehlivě připevňuje k pokožce, nezpůsobuje podráždění, díky místním aplikacím jsou vedlejší účinky sníženy na nulu. Navíc Versatis uzavírá části těla, zabraňuje jejich dalšímu podráždění zvenčí, a tím snižuje provokaci bolesti.

V těžkých případech silné bolesti, která není přístupná terapii výše uvedenými metodami, se používají opioidní léky (Tramadol). Droga se snaží přiřadit krátkou dobu, aby nezpůsobila závislost. Začněte s ½ tabletou dvakrát denně (nebo 1 tabletou v noci). O týden později, pokud je to nutné, se dávka zvýší na 2 tablety denně. Pokud nedojde k úlevě od bolesti, dávka se zvyšuje až na 2 tablety 2-4krát denně. Aby se snížilo dávkování Tramadolu, aniž by došlo ke ztrátě analgetického účinku, byla vytvořena kombinace Tramadolu s Paracetamolem (Zaldiar). Účinek 1 tablety přípravku Zaldiar se rovná 1 tabletě přípravku Tramadol, zatímco 1 tableta přípravku Zaldiar obsahuje významně méně přípravku Tramadol (37,5 mg oproti 50 mg). Snížení dávky opioidního léčiva je tedy dosaženo bez ztráty účinnosti.

Když je bolest s polyneuropatií více či méně lokalizovaná, je možné topicky aplikovat krém obsahující kapsaicin (extrakt z chilli papriček). Kapsaicin způsobuje vyčerpání impulsů bolesti, to znamená, že nejprve se bolest může zvýšit a pak vymře. Zde je interval, kdy se bolest zvyšuje, ne každý pacient je schopen přenášet, a proto existuje dvojí přístup k této metodě léčby bolesti při polyneuropatii.

Léky na snížení syndromu bolesti musí být často kombinovány, aby bylo dosaženo výsledku. To by však mělo být provedeno pouze v případě, že každý jednotlivý lék (s výhradou dosažení vhodné dávky a dodržení doby užívání) nevyvolá žádný účinek.

Prostředky, které zlepšují vedení nervových impulzů

Pokud se v průběhu nemoci objeví přetrvávající smyslové poruchy (jeho ztráta), svalová slabost, pak tyto příznaky jsou indikacemi pro předepisování anticholinesterázových činidel (látek, které zlepšují neuromuskulární vodivost). I když jsou v membránách nervů defekty, tyto léky přispívají k průchodu impulsů skrze zbývající nepostižené oblasti nervů. Díky tomu je svalová síla obnovena a citlivost se vrací. A další drogy v této době přispívají k regeneraci nervů, takže svalová síla a citlivost zůstávají nedotčeny a bez použití anticholinesterasových léčiv.

Široce používanými léky v této skupině jsou Neyromidin, Amiridin, Axamon, Hyprigrix. Všechna hlavní léčiva jsou identická. Pro pokročilé případy polyneuropatie, stejně jako tablety, existují i ​​injekční formy. Do pilulek se častěji. Obvykle předepsáno 10-20 mg 2-3 krát denně po dobu 30-60 dnů.

Jak vidíte, moderní medicína má velmi širokou škálu léků, které mohou ovlivnit příznaky polyneuropatie dolních končetin. Žádný z nich sám o sobě není „bojovníkem“, ale v komplexu, který si vynutil vytrvalost a trpělivost pacienta, pomáhají léky překonat.

Léčba neuropatie dolních končetin

Závažným onemocněním nervového systému je neuropatie dolních končetin. Její léčba je prováděna s použitím různých léků, stejně jako fyzioterapie, speciálních postupů, tělesné výchovy.

Co je neuropatie dolních končetin?

Neuropatie je poškození periferních nervů a cév, které je živí. Toto onemocnění není zpočátku zánětlivé, ale později se na něm může vytvořit neuritida - zánět nervových vláken. Neuropatie dolních končetin je zařazena do skupiny polyneuropatií, které jsou založeny na metabolických poruchách, ischemii tkání, mechanickém poškození a alergických reakcích.

Podle typu průtoku vyzařují neuropatie:

Typem patologického procesu v nervových vláknech může být neuropatie axonální (pokrývá procesy neuronů - axonů) a demyelinizační (zahrnuje i pochvy nervových vláken). Patologie příznaků je:

 1. Smyslové. Převažují symptomy a poruchy syndromu bolesti.
 2. Motor. To se projevuje především v pohybových poruchách.
 3. Vegetativní. Existují známky vegetativních a trofických poruch.

Příčiny patologie jsou různé. Diabetická forma je tedy charakteristická pro metabolické poruchy neuronů u diabetes mellitus. Toxický, alkohol způsobený otravou, intoxikace. Dalšími možnými příčinami jsou nádory, nedostatek vitaminu C, hypotyreóza, HIV, poranění, zatížená dědičnost.

Citlivé poruchy - hlavní skupina symptomů

Projevy patologie v nohách mohou být různé, často závisí na příčině neuropatie. Pokud je onemocnění způsobeno traumatem, symptomy pokrývají jednu končetinu. Při diabetu, autoimunitních onemocněních, se znaky rozšířily na obě nohy.

Citlivé poruchy mohou být tak nepříjemné, že u pacienta způsobují depresivní stavy.

Senzorické poruchy se vyskytují ve všech případech neuropatie dolních končetin. Příznaky jsou obvykle pozorovány neustále, nezávisí na poloze těla, režimu dne, odpočinku, často způsobují nespavost.

Kromě popsaných symptomů se často vyskytují poruchy citlivosti - pomalé rozpoznávání chladu, horka, změna prahu bolesti, pravidelná ztráta rovnováhy v důsledku nižší citlivosti nohou. Také bolest se často jeví jako bolestivá nebo řezná, slabá nebo doslova nesnesitelná, jsou lokalizovány v zóně postižené nervové oblasti.

Další známky onemocnění

Jak se vyvíjí patologie končetin, jsou poškozena motorická nervová vlákna, takže se spojují další poruchy. Patří mezi ně svalové křeče, časté křeče v nohách, zejména u telat. Pokud pacient v této fázi navštíví neurologa, lékař zaznamená pokles reflexů - koleno, Achilles. Čím nižší je síla reflexu, tím déle je nemoc pryč. V pozdějších stadiích mohou být reflexy šlach zcela nepřítomné.

Svalová slabost je důležitým znakem neuropatie nohou, ale je charakteristická pro pozdní stadia onemocnění. Zpočátku je pocit oslabení svalů přechodný, pak se stává trvalým. V pokročilých fázích to má za následek:

 • snížená aktivita končetin;
 • potíže s pohybem bez podpory;
 • řídnutí svalů, jejich atrofie.

Vegetativní-trofické poruchy - další skupina symptomů u neuropatie. Při postižení vegetativní části periferních nervů se vyskytnou následující příznaky:

 • na nohách vypadávají vlasy;
 • kůže se stává tenkou, bledou, suchou;
 • existují oblasti nadměrné pigmentace;

U pacientů s neuropatií, řezy a odřeniny v nohách se dobře neuzdraví, jsou téměř vždy hnisavé. U diabetické neuropatie jsou tedy změny v trofismu tak závažné, že se objevují vředy, někdy je proces komplikován gangrénou.

Postup diagnostiky patologie

Zkušený neurolog může snadno provést domnělou diagnózu podle popsaných symptomů ze slov pacienta a podle dostupných objektivních příznaků - kožních změn, zhoršených reflexů atd.

Diagnostické metody jsou velmi rozmanité, zde jsou některé z nich:

Základní metodou pro diagnostiku problémů s nervovými vlákny zůstává jednoduchá elektroneuromyografická technika - pomáhá objasnit diagnózu.

Základy léčby neuropatie

Je nezbytné léčit toto onemocnění v komplexu, nutně s korekcí základní patologie. V případě autoimunitních onemocnění jsou předepsány hormony a cytostatika, u diabetu, hypoglykemických léků nebo inzulínu, u toxických typů onemocnění, očistných technik (hemosorpce, výměna plazmy).

Cíle léčby neuropatie dolních končetin jsou:

 • oprava nervové tkáně;
 • obnovení vodivosti;
 • korekce poruch oběhového systému;

Existuje mnoho metod léčby, hlavní je medikace.

Chirurgická léčba je prováděna pouze v přítomnosti nádorů, kýly, po úrazech. Aby se předešlo svalové atrofii, jsou všem pacientům předvedena tělesná cvičení ze speciálního komplexu pohybové terapie, nejprve jsou prováděna pod dohledem rehabilitačního lékaře.

Při neuropatii by měla následovat dieta se zvýšením obsahu vitamínů gr.V, a také je nutné vyloučit alkohol, výrobky s chemickými přísadami, marinády, smažené, uzené.

Nemoc je úspěšně léčena pomocí fyzioterapie. Masáže, magnetoterapie, terapeutické bahno, reflexoterapie a svalová elektrická stimulace se osvědčily. Aby se zabránilo tvorbě vředů, měli byste nosit speciální boty, používat ortézy.

Základní léčiva pro léčbu patologie

Při léčbě neuropatie hrají hlavní roli drogy. Vzhledem k tomu, že je založen na degeneraci nervové tkáně, je nutné doplnit strukturu kořenů nervu lékem. Toho je dosaženo použitím těchto léků:

  Neuroprotektory, urychlovače metabolismu v nervových buňkách - Piracetam, Mildronat. Zlepšují trofismus nervové tkáně a pomáhají zlepšovat její strukturu.

V průběhu léčby jsou povinné vitamíny skupiny B, zejména B12, B6, B1. Nejčastěji předepisované kombinované prostředky - neuromultivitida, tablety Milgamma, injekce. Po požití jsou poruchy citlivosti eliminovány, všechny symptomy snižují závažnost.

Co jiného léčí neuropatii?

Vitamíny, které jsou silnými antioxidanty - kyselinou askorbovou, vitamíny E, A, jsou velmi užitečné pro tělo v jakékoliv formě neuropatie dolních končetin, které jsou nutně používány při komplexní terapii onemocnění ke snížení destruktivního účinku volných radikálů.

Při silných svalových spazmech napomáhají svalové relaxanci svalovým relaxantům - Sirdalud, baklofen, které se používají pouze na lékařský předpis - pokud jsou zneužívány, mohou zvýšit svalovou slabost.

Existují i ​​jiné léky proti této patologii. Vyberou se individuálně. Jsou to:

 1. hormonální léky k potlačení bolesti, zánětu - Prednisolon, Dexamethasone;
 2. cévní léky ke zlepšení krevního oběhu v tkáních - Pentoxifylline, Trental;

Doporučuje se používat masti s novokainem, lidokainem, nesteroidními protizánětlivými činidly a ohříváním mastí s červenou paprikou, jedy pro zvířata. Pro bakteriální léze kůže a chodidel se aplikují obvazy s antibiotiky (Tetracyklinová mast, Oxacillinová mast).

Léčba lidové neuropatie

Léčba lidových prostředků se používá s opatrností, zejména u diabetu. Recepty mohou být:

 1. Smíchejte syrový vaječný žloutek a 2 lžíce olivového oleje. Přidejte 100 ml mrkvové šťávy, lžíce medu. Po jídle vypijte 50 ml třikrát denně. Kurz je 14 dní.
 2. Nalijte 2/3 šálek octa 9% do kbelíku s teplou vodou, nalijte sklenici soli. Držte nohy ve vodě po dobu 15 minut. Kurz je jednou denně v měsíci.

Včasná léčba má dobrou prognózu. I když je příčina neuropatie velmi závažná, může zpomalit nebo zastavit progresi a zlepšit kvalitu lidského života.

Co je to polyneuropatie dolní končetiny a je možné ji vyléčit?

Termín "polyneuropatie" kombinuje řadu patologií způsobených různými důvody, ale v nichž dochází k narušení normální funkce periferního nervového systému.

Nejčastěji onemocnění postihuje nohy a paže, snižuje výkon svalů, zhoršuje krevní oběh v končetinách, snižuje jejich citlivost. Následky polyneuropatie jsou velmi nebezpečné může vést k částečné nebo úplné ztrátě citlivosti končetin nebo k úplné imobilizaci postižených oblastí.

Polyneuropatie nejčastěji postihuje dolní a horní končetiny, zatímco čím více je tato patologie opomíjena, tím větší je pravděpodobnost úplné paralýzy.

Vlastnosti onemocnění a jeho odrůd

Překlad z řecké polyneuropatie znamená "utrpení mnoha nervů". Příčiny patologie jsou různorodé - téměř jakýkoli faktor může způsobit polyneuropatii, alespoň jednou, která má negativní vliv na periferní nervový systém.

Protože životně důležitá aktivita organismu závisí na přenosu povelů do mozku nervovými zakončeními, s rozvojem polyneuropatie, dochází k narušení senzorické a motorické funkce končetin.

Je to důležité! Polyneuropatie dolních končetin je častější, protože větší zatížení nohou než na horních částech těla.

Když polyneuropatie obvykle postihuje malé nervy, protože jejich myelinová pochva je tenká, a škodlivé látky snadněji pronikají do nervu. Nejčastější polyneuropatie horních a dolních končetin - porážka nohou a rukou.

Obvykle při definování diagnózy není slovo „polyneuropatie nohou nebo paží“ psáno pacientovi, je však nutné k němu přidat určitou definici v závislosti na typu onemocnění. Mezinárodní klasifikace nemocí zahrnuje několik druhů polyneuropatie (ICD kód - G60-G64), které se liší lokalizací, stupněm a oblastí poškození podle příčin.

Pokud periferní nervový systém selhal alespoň jednou v minulosti, mohou existovat důvody pro výskyt polyneuropatie.

Podle stupně a oblasti poškození

Nervová vlákna mohou být rozdělena do několika typů - motorická, vegetativní, citlivá. V závislosti na poškození nervů převažuje i polyneuropatie:

Motor (motor). Normální stav svalů se zhoršuje, což vede k odmítnutí v jejich práci: je zde slabost ve svalech, křeče, atrofie a ztráta svalstva. Symptomy se šíří zdola nahoru a mohou vést k úplné ztrátě pohybu.

 • Vegetativní. Ovlivněna jsou autonomní nervová vlákna, na nichž závisí stav vnitřních orgánů. Tam je zvýšené pocení, močové problémy, je zde tendence k zácpě, suchá kůže.
 • Senzorická polyneuropatie. Citlivé poruchy vznikají: brnění, pálení, znecitlivění, plazení, bolestivé a bodné pocity i při lehkém dotyku končetiny.
 • Senzomotorická polyneuropatie. Kombinuje příznaky poškození senzorických a motorických vláken.
 • Smíšené Zahrnuje známky všech typů poruch.

Ve své čisté formě se tyto formy vyskytují poměrně zřídka, obvykle jsou diagnostikovány senzoricko-vegetativní, motoricko-smyslové a jiné smíšené typy onemocnění.

Podle typu patologického procesu

Polyneuropatie ovlivňuje nervová vlákna, která se skládají z axonů a myelinových pochev. V závislosti na lézi jsou rozlišeny:

 • Axonální polyneuropatie - vyskytuje se při poškození axonu během různých poruch metabolických procesů: arsenu, olova, rtuti a intoxikace alkoholem;
 • Demyelinizační polyneuropatie - vyskytuje se při demyelinizaci nervových vláken, onemocnění se vyvíjí rychle a motorická a senzorická vlákna jsou primárně ovlivněna.

V jejich čisté formě takové typy neexistují dlouho: s porážkou axonu se postupně připojuje demyenilizační porucha as demyelinací, axonálním typem.

V závislosti na místě se nachází distální polyneuropatie a proximální: s distálním umístěním dolních končetin, umístěných na dně a v proximálních končetinách, umístěných výše.

Příčiny

Pro léčbu polyneuropatie k dosažení výsledků je nezbytné identifikovat příčinný faktor, který ji způsobuje.

Proč dochází k polyneuropatii horních končetin a nohou:

 • Diabetický faktor. Porážka malých cév, jako komplikace diabetes mellitus, se vyskytuje u většiny pacientů trpících tímto onemocněním. Diabetes je tedy prvním ze seznamu příčin polyneuropatie. Podobná komplikace je obvykle u těch, kteří trpí cukrovkou po dlouhou dobu (5-10 let).
 • Toxická forma. Vyskytuje se, když cizí látky vstupují do krve lidského těla: arsenu, olova, methanolu, rtuti a dalších chemických sloučenin. Někdy může při dlouhodobém užívání drog dojít k toxické polyneuropatii, ale nejběžnější formou je alkoholická neuropatie. Alkohol se vyvíjí asi u 2-3% lidí trpících závislostí na alkoholu a z hlediska výskytu je na druhém místě za diabetickou formou onemocnění.
 • Nedostatek vitamínů B. Některé typy vitamínů B (B12, B1, B6) mají neurotropní účinek, příznivě ovlivňují periferní nervy a centrální nervový systém. Jejich nedostatek proto může způsobit projevy chronické axonální polyneuropatie.
 • Dysmetabolický typ. K onemocnění dochází v důsledku zhoršené funkce nervových tkání v důsledku pronikání látek, které jsou v těle produkovány po přenosu některých onemocnění.
 • Zranění. V důsledku poranění může dojít k mechanickému poškození nervů, což vede k rozvoji neuropatie horních a dolních končetin.

Věnujte pozornost! Polyneuropatie je často způsobena chorobami, při kterých tělo akumuluje škodlivé látky, které negativně ovlivňují nervový systém.

Primární varianty onemocnění zahrnují dědičnou formu polyneuropatie a idiopatický typ (Guillain-Barreův syndrom). Etiologie těchto forem není zcela definována, což činí léčbu nemocí poněkud obtížnou.

Sekundární formy polyneuropatie horních a dolních končetin zahrnují typy vyplývající z infekčních onemocnění, metabolických poruch, otravy, patologií ledvin a jater, narušení endokrinních žláz, nádorů různých typů.

Symptomy a vývoj onemocnění

Polyneuropatie má poměrně charakteristický klinický obraz. Hlavním příznakem onemocnění může být symetrie lézí dolních a horních končetin, protože patologické látky cirkulují skrze krev.

Nejběžnější příznaky onemocnění:

 • Bolest jiné povahy, mající neuropatický ("pálivý") odstín.
 • Prsty se třásly.
 • Vzhled svalového záškuhu, ke kterému dochází nedobrovolně.
 • Porušení citlivosti (bolest, hmat, teplota). S rozvojem nemoci, pacient nemusí cítit oblázek v botách, horký povrch a jiné dráždivé látky.
 • Svalová slabost, potíže s pohybem s velkou amplitudou.
 • Otoky dolních končetin;
 • Částečná necitlivost nohou.

Mezi vegetativní příznaky onemocnění patří pocit chladu, slabost prstů, poruchy oběhu (mramorová barva končetin, špatné hojení ran, atd.), Návaly horka.

Diabetická polyneuropatie dolních končetin způsobuje následující klinický obraz:

 • Výskyt nesnesitelných, silných bolestí nohou a nohou, které se při teplé teplotě zesílí:
 • Slabost vzniká v nohách;
 • Rostou vegetativní znaky;
 • Bolesti se postupně zvyšují, svědění a barva kůže se mění (tmavě fialová, téměř černá);
 • Vzniká diabetická noha.

Alkoholická polyneuropatie se vyvíjí postupně, její příznaky se objevují v důsledku toxických účinků ethanolu na centrální nervový systém a metabolických poruch nervů:

 • Za prvé, v oblasti lýtka jsou bolesti, které se zvyšují s tlakem
 • Slabost se vyskytuje, paralýza se vyskytuje jak v horní, tak v dolní končetině;
 • Dochází k atrofii paretických svalů;
 • Objevují se primární poruchy citlivosti (tzv. „Ponožky a rukavice“);
 • Zvýšené pocení, otok distálních končetin, změna barvy kůže.
Polyneuropatie může také nastat v důsledku nadměrné konzumace alkoholu, v důsledku čehož je centrální nervový systém otráven ethanolem.

Polyneuropatie se nevyskytuje vždy postupně: v akutní formě se mohou projevit symptomy během týdne, u subakutního typu se projevují projevy přibližně měsíc, v chronické formě - onemocnění se může vyvíjet v průběhu let.

Metody zpracování

Před přímou léčbou polyneuropatie je prováděna její diagnóza, při které jsou analyzovány projevy nemoci a je stanovena její příčina, aby se odstranily patologie, které se projevují podobnými symptomy.

Jak diagnostikovat:

 1. Analyzují se stížnosti pacientů.
 2. Nastavte období, kdy první příznaky nemoci.
 3. Ukazuje se, zda aktivita pacienta souvisí s kontaktem s chemickými látkami.
 4. Je určeno, zda má pacient závislost na alkoholu.
 5. Nastavit dědičné faktory.
 6. Provádí se krevní test.
 7. Předepisuje se biopsie nervových zakončení.
 8. Elektroneimografie se provádí.
 9. Jmenovaná inspekce neurologem, v některých případech endokrinologem, terapeutem.

Vzhledem k tomu, že polyneuropatie není samostatným onemocněním, její hlavní léčba bude zaměřena na odstranění faktorů, které vedly ke vzniku onemocnění. Terapeutická opatření by však měla být prováděna komplexně, aby se současně odstranily nepříjemné symptomy polyneuropatie s hlavní léčbou.

Léčba léky

Léky jsou předepisovány v závislosti na typu a typu onemocnění, jakož i na stadiu polyneuropatie a závažnosti jejích symptomů:

 • Vitamíny. Výhodné jsou vitamíny B v kombinaci s jinými minerály a vitamíny. Vitaminové přípravky zlepšují schopnost nervů obnovit vlastní konstrukční složky, poskytují antioxidační ochranu.
 • Léky proti bolesti. K úlevě od bolesti se pacientům předepisují analgetika (tramal, aspirin) nebo nesteroidní protizánětlivé léky a v obzvláště závažných případech dostávají pacienti kodein nebo morfin.
 • Hormonální terapie a imunosupresiva. Léčebný režim hormonální terapie (methylprednisolon) je předepsán lékařem s přihlédnutím ke zvýšení a následnému snížení dávky. Hormonální terapie je doplněna jmenováním imunoglobulinů (sandoglobulin) a tato léčba se provádí výhradně ve stacionárních podmínkách.
 • Léky, které zlepšují krevní oběh v oblasti nervových vláken (trintal, vazonit, pentoxifylin).
 • Přípravky, které urychlují proces dodávání živin do tkání (piracetam, midronát).

Při léčbě polyneuropatie je třeba chápat, že nemoci nelze léčit pouze pomocí léků. Významnou roli v léčbě onemocnění hraje správný režim, výživa, rehabilitační opatření, stejně jako speciální péče a neustálá péče o pacienta.

Fyzioterapeutické činnosti

Fyzikální terapie hraje důležitou roli v léčbě polyneuropatie, zejména pokud je onemocnění dědičné nebo chronické.

Jsou prováděny následující postupy:

 • Vliv na periferní nervový systém magnetickými poli;
 • Terapeutická masáž;
 • Elektroforéza;
 • Cvičení terapie.

Masáž s polyneuropatií pomáhá posilovat svaly, zlepšuje a stimuluje jejich výkon. Díky tomu jsou motorické funkce obnoveny rychleji, riziko svalové atrofie je významně sníženo. Je však třeba poznamenat, že při akutních formách nemoci by neměla být prováděna masáž.

Věnujte pozornost! Při toxické a zejména alkoholické polyneuropatii se terapeutické postupy provádějí pouze po vyčištění krve produkované ve stacionárních podmínkách.

Cvičení pro výkonovou terapii lze provádět jak samostatně doma, tak pod dohledem lékaře. Pomáhají stimulovat práci svalů, což umožňuje částečné nebo úplné obnovení pracovní kapacity končetin.

Lidové metody

Z populárních metod se doporučuje ošetření esenciálními oleji - každodenní tření nohou s eukalyptem, jedlí, hřebíčkového oleje pomůže zmírnit bolest a zlepšit krevní oběh v končetinách.

Nožní polyneuropatie dolních končetin dobře léčí koupel nohou: 100 g octa a stolní soli (300 g) se rozpustí ve vodě (3 litry), voda by měla být ponořena do koupelny na 20-30 minut denně po dobu jednoho měsíce.

Komplikace a prognóza

Pokud nehledáte lékařskou pomoc včas, může onemocnění vést k závažným komplikacím.

Za prvé, polyneuropatie se může vyvinout do chronické formy, která není zcela léčitelná. V průběhu času osoba zcela přestane cítit své končetiny a svaly přicházejí v takové formě, že se člověk může stát postiženým, protože jeho schopnost pohybu je zcela narušena.

Je to důležité! Je možné zcela vyléčit polyneuropatii s takovými typy onemocnění, jako jsou infekční, alkoholické, toxické. V diabetické formě je možné pouze částečně snížit symptomy onemocnění.

U závažných forem onemocnění, které jsou v rozporu s fungováním nervů, které jsou zodpovědné za fungování srdce, může dojít k závažné arytmii, která může být smrtelná.

V diabetické formě je možný vstup sekundární infekce, septické komplikace, špatné hojení ran.

S adekvátní léčbou začala včas, prognóza nemoci je velmi příznivá, ale stále je lepší prevenci onemocnění než léčit po dlouhou dobu, trpí nepříjemnými příznaky.

Je nemožné zabránit polyneuropatii, ale je možné významně snížit rizikové faktory jejího vývoje: vzdát se alkoholu, včas vyléčit infekční a virová onemocnění, sledovat kvalitu použitých produktů, omezit kontakt s chemickými toxickými látkami.

Polyneuropatie horních a dolních končetin - co to je, léčba a symptomy

Patologické účinky na celé tělo, v důsledku extrémně velké léze rozsáhlé sítě kořenů periferních nervů, meziobratlových spinálních ganglií a nervových plexusů, způsobují řadu heterogenních (odlišných geneze) onemocnění pod obecným názvem polyneuropatie (PNP).

Vyznačuje se symetrickou lézí motoricko-smyslových funkcí s distální lokalizací s postupným rozšiřováním proximálně.

Polyneuropatie - co to je?

Projevuje se živinami, cévními poruchami a periferní paralýzou ve formě ztráty citlivosti - PNP dolních a horních končetin (podle typu „rukavic, ponožek, golfu atd. Vzestupně“).

Rychlý přechod na stránce

V závislosti na specifických funkcích nervových lézí se onemocnění projevuje v několika variantách:

 • Pokud jsou například ovlivněny neurony zodpovědné za motorické funkce, projevuje se to u pacienta s obtížemi nebo ztracenou schopností pohybu. Tato polyneuropatie se nazývá motor.
 • Smyslová forma je způsobena poškozením nervových vláken, která řídí citlivost.
 • Patologické účinky na vegetativní neurony (v důsledku podchlazení, atony) způsobují nedostatek nervové regulace funkcí vnitřních orgánů.

O příčinách

Porušení je způsobeno dvěma typy nervového poškození - demyelinizací (nervovou membránou je postižena) a axonálním (porušením axiálního válce nervu).

Axonální pohled je zaznamenán ve všech formách onemocnění s rozdílem v prevalenci motorických poruch nebo citlivých. U tohoto typu onemocnění je často diagnostikována alkoholická neuropatie.

Je provokován nejen délkou užívání alkoholu, ale i jeho kvalitou, protože se jedná o nápoje nízké kvality, které obsahují mnoho toxických látek škodlivých pro tělo.

Vznik patologických vlivů, které mohou způsobit rozsáhlé léze v periferních nervech, je způsoben mnoha faktory.

 1. Mohou to být určité dědičné genetické poruchy, které vyvolávají vývoj ANP;
 2. Poruchy metabolických procesů. Patří mezi ně urémie a diabetes, vyznačující se vysokou hladinou produktů metabolismu proteinů v krvi.
 3. Poruchy imunitních funkcí se projevují zvýšenou produkcí protilátek, které napadají vlastní nervový systém.
 4. Systémové patologie, které spouštějí rozvoj vegetativní polyneuropatie.
 5. Nebezpečné bakteriální nebo virové infekce.
 6. Intoxikace v důsledku otravy (léky, alkohol, průmyslová rozpouštědla atd.).

V závislosti na provokativním faktoru se polyneuropatie projevuje v mnoha formách:

 • toxické, plísňové a diabetické;
 • zánětlivé, traumatické nebo alergické;
 • záškrt, vegetativní nebo sérum.

Je třeba poznamenat, že diabetická polyneuropatie, jako komplikace diabetu, je mnohem běžnější než jiné formy onemocnění.

Příznaky polyneuropatie horních končetin

Nejcharakterističtějšími příznaky onemocnění jsou periferní poruchy končetin (horní a dolní). Současně může být neurální léze lokalizována pouze v rukou, nebo pouze v nohách, nebo se projeví jako rozsáhlá léze všech nervových tkání končetin současně.

Symptomy polyneuropatie horních končetin jsou poměrně charakteristické - podle geneze vývoje může být tento typ patologie způsoben axonálními a demyelinizačními lézemi. Podle klinického průběhu se projevují známky zhoršených autonomních, smyslových a motorických funkcí. V každé formě porušení je vzácné, často pozorované variace několika typů symptomů, které se projevují:

 • Bolesti syndromu větví střední, ulnární nebo radiální nervy, rozsah jeho lokalizace. Bolest se často vrací ze vzdálených distálních částí - počínaje bolestmi z rukou a dlaněmi rukou, postupně se vrací k zápěstí v oblasti předloktí a ramene. Porážka neuronů vyvolává svalové patologické stavy, které jimi inervují.
 • Vývoj svalové slabosti, jejich konvulzních kontrakcí nebo degenerace svalových vláken, se snížením hmotnosti svalové tkáně nebo jejich nekrózy.
 • Svalová slabost přispívá k porušení jemných motorických schopností prstů, což vede k problémům spojeným s prováděním obvyklé fyzické námahy.
 • Svalová dystrofie, která se může projevit zkrácením a klesající roztažností, která se projevuje při zhoršených extenzorových funkcích v určitých částech končetiny.
 • Necitlivost kůže na rukou, pocit "procházení husí kůže", nebo úplná ztráta jakékoli citlivosti.
 • Plešivé ruce a dysfunkce hydrosis (pocení).

Symptomy polyneuropatie dolních končetin

Symptomatologie polyneuropatie dolních končetin je způsobena vlivem diabetu, intoxikace alkoholem, nedostatkem vitamínů („B1“ a „B12“), onemocněním krve, infekcemi a dalšími patologickými genezemi.

Tento PNP v podstatě odkazuje na projevy axonálních forem onemocnění. V závislosti na tendenci klinického průběhu mohou být symptomy různých forem této patologie akutní, subakutní, chronické a opakující se formy manifestace.

Symptomy akutní formy se vyvíjejí během 2, 4 dnů. Po několika týdnech se symptomy zvyšují, přecházejí do stadia subakutního kurzu.

Dlouhá, progresivní povaha průběhu onemocnění je způsobena rozvojem chronické patologie. Opakující se povaha onemocnění se projevuje těžkými dysfunkcemi v dolních končetinách.

 • Počáteční příznaky jsou ztráta citlivosti kůže na nohou. Pacienti nemusí pociťovat bolest z malých odřenin a ran, které tvoří nepříjemná obuv.
 • Nervový kurz cítil "husí kůže" a necitlivost.
 • S rozvojem procesu je pozorována ztráta citlivosti kůže na celém povrchu nohou.
 • Jsou zaznamenány příznaky svalových poruch, které se projevují vývojem příznaků kontraktury malých plantárních svalů a snížením svalové síly ve velkých svalech.
 • Funkční patologie u velkých svalů vyvolávají kardinální pokles tělesné síly pacienta v důsledku neschopnosti nohou vydržet váhu pacienta.
 • „Vegetace“ mizí na kůži nohou, je narušena hydrosis a bolest se vyskytuje v různých oblastech končetin.

Kromě těchto příznaků se může změnit i barva kůže nohou, v distálních zónách se může objevit nafouknutí a teplota nohou se může lišit. S alkoholickou polyneuropatií se výše uvedené příznaky mohou v průběhu týdnů a měsíců zvyšovat, trvají mnoho let. Do té doby, dokud nepřestanete pít alkohol, nemůžu nemoc zvládnout.

I když se příznaky EGD horních končetin mírně liší od příznaků polyneuropatie dolních končetin, léčba patologie je identická. A čím dříve to začne, tím bude efektivnější.

Léčba polyneuropatie - léků a technik

Léčba polyneuropatie horních a dolních končetin je komplexní, komplexní a dlouhotrvající. Hlavním faktorem je obnovení zhoršených funkcí postižených neuronů a eliminace kauzálního faktoru.

Například při léčbě diabetické polyneuropatie je nezbytné normalizovat hladinu cukru v krvi, s alkoholem a toxickým PNP - k odstranění škodlivého účinku, s infekčními chorobami - k vyléčení infekce pozadí.

Léky používané k léčbě PNP jsou způsobeny odlišným mechanismem vlivu na eliminaci patologie.

 1. Pro stimulaci regeneračních procesů v neuronech a snížení syndromu bolesti jsou předepsány léky na bázi kyseliny alfalipolové - Thiogamma nebo Berlition a vitamíny - Kombilipena, Milgamma, Kompligamma a Neurobion.
 2. Korekce bolesti v končetinách, s tímto onemocněním, konvenčními analgetiky, protizánětlivými a nesteroidními léky nedává pozitivní výsledky. Pro jeho úlevu používají antikonvulziva, která inhibují šíření bolestivých impulsů z poškozených neuronů - „Pregabalin“, „Finlepsin“ nebo „Gabapentin“.
 3. Antidepresiva, která inhibují impulsy bolesti, jsou amitriptylin, duloxetin nebo venlafaxin.
 4. Lokální anestetika ve formě masti, talířů nebo gelu s lidokainovou bází, krémem a pepřovými náplastmi obsahujícími "kapsaicin". Aby se předešlo popáleninám, půl hodiny před připevněním pepřové náplasti, je připojovací bod předem promazán lidokainovým krémem.
 5. V případě závažných, dlouhotrvajících bolestivých symptomů pomáhá dobře působit opioidní analgetikum Tramadol. Velmi účinně kombinovaný nástroj "Zoldiar" - kombinace "Tramadol" s "Paracetamol".
 6. Aby se snížil zvýšený svalový tonus, používá se droga narkotických vlastností - „baklofen“ a jeho analogy v přísně předepsaných dávkách a specifický průběh léčby.

Kromě lékové terapie je předepsána fyzioterapeutická léčba - magnetoterapie, která má terapeutický účinek na nervovou tkáň, elektrickou stimulaci, metody reflexní terapie a terapeutické masáže. Pro udržení svalového tonusu předepsaný průběh fyzické terapie.

Pacientovi je vybrána speciální dieta, která vylučuje sacharidy a potraviny bohaté na tuky. Po celou dobu hojení a regenerace je nutné vyloučit stimulant a stimulanty z užívání a přestat kouřit.

Predikce pro PNP

V závislosti na původu a klinických projevech je polyneuropatie schopna pacienta dlouhodobě umístit na lůžko. Příznivá prognóza je možná s plnou a včasnou léčbou.

Výjimkou může být polyneuropatie dědičné geneze. Nemůže být úplně vyléčen, je možné pouze zmírnit závažnost a závažnost symptomů.