Image

Co můžete a nemůžete jíst před darováním krve k analýze

Od raného dětství všichni lidé vědí, že za účelem organizování léčby určitých nemocí je nutné provést krevní test. Postup pro převzetí biomateriálu je všem znám, ale ne každý ví o pravidlech pro jeho přípravu. Stojí za zmínku, že je důležité přistupovat k dárcovství krve s patřičnou odpovědností a provádět alespoň základní školení.

Mimochodem, pořadí posledně uvedeného závisí do značné míry na účelu, pro který je biomateriál shromažďován. S cílem informovat naše čtenáře o základních principech přípravy na hlavní typy krevních testů, v dnešním materiálu náš zdroj poskytuje informace o tom, jaké produkty lze spotřebovat před vyšetřením, co se zdržet a jak se připravit na analýzu obecně.

Obecné zásady přípravy analýzy

Správná příprava - spolehlivý výsledek!

Nyní, když je všem čtenářům našich zdrojů známo, že organizace potravin před krevními testy různých typů je známa, nebude zbytečné uvažovat o obecných zásadách přípravy tohoto typu vyšetření.

Omezení na přípravných akcích nejsou zpravidla tak významná, ale jejich dodržování je nesmírně důležité pro dosažení co nejpřesnějšího a nejspolehlivějšího diagnostického výsledku.

Obecný seznam školení zahrnuje:

 1. 72 hodin před odběrem krve je důležité odmítnout užívat léky, které mají vliv na krevní stav. Seznam je poměrně široký, proto je vhodné se poradit se svým lékařem o této otázce před vyšetřením.
 2. 48 hodin před analýzou zcela vyloučit použití alkoholu uvnitř.
 3. Doporučuje se užívat krev ráno, protože v tomto období dne je její stav nejblíže aktuálnímu a vhodnějšímu pro získání spolehlivých údajů o stavu lidského zdraví.
 4. 3 hodiny před odběrem biomateriálu není nutné kouřit, protože nikotin má značný vliv na strukturu krve.
 5. Před analýzou je nesmírně důležité mít dobrý spánek a předběžně vyloučit jakýkoliv fyzický / psychologický stres na těle a patologiích, které zhoršují vaši pohodu. Pokud jsou nějaké, je lepší zkoušku odložit na určitou dobu.

Výživa před obecným krevním testem

Kompletní krevní obraz je běžná a základní laboratorní diagnostická metoda.

Vzhledem k velkému významu krevního testu je důležité řádně se na tento postup řádně připravit, jinak nebude fungovat tak, aby bylo možné získat spolehlivé a přesné výsledky. Jak bylo uvedeno výše, způsob přípravy závisí na účelu, pro který je biomateriál shromažďován.

Dnes bude náš zdroj brát v úvahu základní typy analýz a zásady jejich přípravy. Začněme analýzou výživy v předvečer všeobecného krevního testu. V první řadě je důležité vědět, že tento typ diagnózy musí být prováděn na prázdném žaludku, to znamená, že není možné jíst bezprostředně před analýzou.

Je žádoucí, aby poslední jídlo před odebráním krve pacientem neučinil dříve než před 8 hodinami.

Kromě toho, před analýzou, není také nutné uhasit žízeň nápoji obsahující alkohol, kávu a čaj. Výhodnější je dávat obyčejnou vodu. Tato omezení jsou v mnoha ohledech spojena se skutečností, že značné množství výrobků je schopno dočasně změnit složení krve, v důsledku čehož výsledky průzkumu nejsou tak spolehlivé, jak bychom chtěli.

Navzdory těmto přísným omezením, pro osoby, pro které je příjem potravy jednoduše životně důležitý i před krevním testem, existuje seznam produktů, které jsou k dispozici pro lidskou spotřebu a před průzkumem tohoto typu. Zahrnuje:

 • všechny kaše na vodě bez oleje a cukru
 • chléb
 • nízkotučné sýry
 • čerstvá zelenina
 • slabý čaj (bez cukru)

Stojí za zmínku, že každé jídlo před provedením celkového krevního testu by mělo být lehké a mělo by být vyrobeno s malým množstvím jídla. Je přísně zakázáno jíst maso, ryby, uzená masa, sladké výrobky, cukr, všechny druhy olejů, mastné a konzervované potraviny.

Výživa před biochemickou analýzou krve

Biochemický krevní test - efektivní diagnostika stavu vnitřních orgánů

Biochemická analýza krve, spolu s obecnou, je základní metodou pro zkoumání stavu lidského těla pro červené krvinky. Obecné zásady přípravy této metody průzkumu jsou velmi podobné těm, které byly zmíněny dříve.

Odběr krve pro biochemickou analýzu není ani žádoucí, ale je nutné to provést na prázdný žaludek, bez použití kávy, čaje a nápojů obsahujících alkohol.

Kromě toho je velmi důležité, aby se 12-24 hodin před analýzou pokusil odstranit ze své stravy tyto produkty:

 • všechny smažené, uzené a tučné potraviny
 • vody nasycené oxidem uhličitým
 • alkoholu
 • všechny zdroje živočišných bílkovin (maso, ryby, ledviny atd.)

Stojí za zmínku, že za účelem získání spolehlivějších výsledků analýzy může ošetřující lékař předepsat pacientovi dostatečně rigidní dietu, která musí být sledována 1-2 dny před vyšetřením. Ignorování takové události nestojí za to, protože přesnost získaných diagnostických výsledků do značné míry závisí na tom, jak efektivní a jak rychle terapeutický proces půjde.

Také před biochemickou analýzou krve je žádoucí, abyste si zuby nezanechali a ani nepoužívali žvýkačku. Překvapivě i tyto zdánlivě neškodné věci vážně ovlivňují konečné výsledky průzkumu.

Jídlo před darováním krve na cukr

Glukóza - hlavní ukazatel metabolismu sacharidů v těle

Dárcovství krve pro cukr je benigním typem vyšetření z hlediska výcviku ve stravování. Navzdory skutečnosti, že před tímto postupem je také doporučeno nejíst asi 8-12 hodin a vzít biomateriál na prázdný žaludek, mnoho lékařů vylučuje nutnost takové přípravy.

Nicméně, i když vezmeme v úvahu tuto skutečnost, není možné uvést úplnou absenci stravy před darováním krve cukru. Pokud máte v úmyslu podstoupit tento typ diagnózy, osoba by měla opustit následující produkty:

 • všechny kořeněné, sladké a tučné potraviny
 • banány
 • pomeranče, citrony a v zásadě všechny citrusové plody
 • avokádo
 • koriandr
 • mléko
 • maso
 • vejce
 • klobása

Více informací o tom, jak se správně připravit na krevní test, naleznete ve videu:

Od první poloviny výše uvedených produktů je důležité vzdát se jednoho dne před analýzou, od druhé, nejméně 3-5 hodin před schůzkou. Je třeba poznamenat, že při rozhodování o jídle před zákrokem je přijatelné jíst:

 • kuřecí prsa
 • nudle
 • rýže
 • čerstvá zelenina
 • sušené ovoce
 • sušené meruňky
 • kyselá jablka
 • hrušky
 • odtok

Bez ohledu na vybrané produkty by jejich množství nemělo být velké. Je dovoleno užívat více než polovinu běžného denního příjmu potravy. V každém případě, dárcovství krve na prázdný žaludek pro cukr je nejlepší možností ze všech možných, proto, je-li taková příležitost, je vhodné použít a otočit v biomateriálu, s lehce hladověl a usrkl s čistou vodou.

Jak vidíte, není těžké se připravit na darování krve. Hlavní věcí procesu přípravy je dodržení výše uvedených informací. Doufáme, že dnešní materiál byl pro vás užitečný. Zdraví pro vás!

Co dělat před darováním krve

Krevní test je jedním z nejčastěji předepsaných vyšetření. Díky výsledkům této analýzy můžete určit zdravotní stav pacienta, dozvědět se o existujících onemocněních a zjistit příčiny špatného zdravotního stavu. Abyste však získali co nejspolehlivější informace, měli byste před darováním krve dodržovat určitá pravidla.

Jako nesen

Jakékoli změny stavu lidského těla se zpravidla projevují v některých krevních ukazatelích. Obvykle udělejte plot z prstu nebo ze žíly.

V prvním případě se stanoví kvalitativní složení materiálu. Krev se odebírá z prstence prstu (někdy ze středu nebo ukazováčku). Měkké tkáně jsou jemně propíchnuty sterilní jednorázovou jehlou, pak je krev odebrána do speciální zkumavky. Poté se na ránu nanese vata navlhčená roztokem alkoholu.

Pro některé další testy (biochemické, hormonální, cukrové atd.) Je nutná žilní krev. Ona je přijímána stejným způsobem, ale ze žíly v ohybu lokte.

Pozor! Po ukončení procedury musí být rameno ohnuté a v této poloze musí zůstat 5-10 minut, aby se v místě vpichu neobjevil hematom.

Kolik typů analýz

Existují různé krevní testy. Nejčastěji prováděné studie jsou následující:

 1. Obecný klinický krevní test. Tato studie umožňuje stanovit množství hemoglobinu, červených krvinek, leukocytů, krevních destiček atd. Analýza pomáhá při diagnostice různých infekčních, hematologických a zánětlivých onemocnění.
 2. Biochemické. Tato studie umožňuje určit funkční stav lidského těla. Může ukázat, zda vnitřní orgány fungují správně, jak věci probíhají s metabolismem atd.
 3. Test cukru Díky němu můžete určit hladinu glukózy v krvi.
 4. Imunologické. Tato studie umožňuje určit počet buněk imunitního systému v těle pacienta. Díky této analýze je také možné detekovat imunodeficienci v raných stadiích.
 5. Alergologické testy. Výzkum je nutný pro alergické problémy. Prostřednictvím analýzy můžete zjistit individuální citlivost pacienta na určité produkty, prvky životního prostředí atd.
 6. Sérologická analýza. Tato studie umožňuje stanovit přítomnost nezbytných protilátek proti určitému typu viru. Tato analýza také umožňuje zjistit krevní skupinu.
 7. Hormonální. Provádí se k diagnostice různých nemocí. Umožňuje určit úroveň některých hormonů v lidském těle.
 8. Analýza pro onkomarkery. Tato studie pomáhá určit přítomnost proteinů produkovaných v nádorech (benigních i maligních).

Co může a nemůže dělat a používat?

Bezprostředně před testem se nedoporučuje jíst ani pít. Jedinou výjimkou je čistá voda bez plynu nebo barviv.

Pozor! Je zakázáno užívat jakékoli přípravky nebo léky, které mají močopudný účinek.

V předvečer testů byste neměli jíst mastné, kořeněné ani sladké jídlo, cukr. Doporučuje se také upustit od používání banánů, pomerančů a mandarinek, nejíst avokádo. Výsledek výzkumu může negativně ovlivnit kopr a koriandr.

Anna Ponyaeva. Vystudoval lékařskou fakultu Nižnij Novgorod (2007-2014) a rezort klinické laboratorní diagnostiky (2014-2016).

Nejlepší je jíst v předvečer krevních testů s obilovinami, dušenou nebo syrovou zeleninou, bílým masem. Ryby s nízkým obsahem tuku jsou povoleny. Místo majonézy, zálivky saláty je lepší se zeleninou nebo olivovým olejem. Plody mohou jíst následující: jablka, granátová jablka, hrušky, meruňky, švestky. Můžete jíst švestky a sušené meruňky.

Pravidla přípravy

Cigaretu lze kouřit nejpozději hodinu před analýzou. Neberte biomateriál ihned po nejrůznějších fyzioterapeutických procedurách.

Ráno těsně před analýzou není žádoucí užívat léky. Pokud je to možné, poslední lék je lepší provést den před darováním krve.

Nemůžete také pít alkohol bezprostředně před analýzou. Kolik je hodin? Minimální doba mezi posledním opilým alkoholem a dárcovstvím krve by měla být 48 hodin. V některých případech (při diagnostice hepatitidy, HIV) se tento rozdíl zvyšuje na 72 hodin.

Bezprostředně před provedením analýzy je nutné zdržet se fyzické námahy (včetně rychlého stoupání po schodech, běh). Emocionální stav pacienta by měl být klidný.

Je důležité pečlivě dodržovat všechny pokyny pro přípravu, jinak mohou být výsledky testů nesprávné. Zvláštní pozornost by měla být věnována přestávce mezi jídly (pro analýzu je to obvykle 10-12 hodin), stejně jako dočasné odmítnutí užívat alkohol a drogy.

Doporučujeme, abyste se do studia dostali za 15 minut a věnujte tento čas relaxaci a odpočinku.

Obecná pravidla pro přípravu analýzy, říká odborník

Co se doporučuje udělat po zákroku

Bezprostředně po darování krve byste neměli okamžitě pobíhat za obchodem. Doporučuje se sedět 10-15 minut uvolněně a teprve pak hladce přejít na aktivní život.

Den po testu musíte pít dostatek vody a dobře jíst. Také během dne by nemělo dávat tělu velkou fyzickou námahu. Doporučuje se trávit více času venku, chodit hodně a relaxovat.

Neměli byste se dostat za volantem auta ihned po darování krve. Musíte počkat alespoň dvě hodiny. Pokud jsou nepříjemné následky, malátnost, pak řízení vozidla je lepší odložit na jeden den.

Pozor! U žáků s problémy se srážením krve je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pro tuto studii nejsou žádná další omezení.

Jak se připravit na analýzu cukru a hormonů

Pro dosažení správných výsledků měření hladiny cukru v krvi je nutné vyloučit jakékoli fyzické nebo emocionální stresy před zákrokem. Poslední příjem alkoholu by měl být nejpozději 24 hodin před předáním biomateriálu. Do tří dnů před testem na cukr by měla být dodržena standardní dieta, žádné produkty by neměly být vyloučeny.

Standardní cukerný test zahrnuje dvě vzorky krve. Jeden je podáván na prázdný žaludek brzy ráno. Poté se pacientovi podá 75 g glukózy a po dvou hodinách se odebere druhý vzorek.

Příprava na dodávání biomateriálu na hormony je podobná. Procedura se provádí brzy ráno nalačno po 12hodinové přestávce v jídle. V předvečer nemůžete užívat alkohol, jíst velmi mastné nebo sladké jídlo.

Jak se připravit na biochemickou analýzu

Po 12hodinovém půstu je nutné provést analýzu biochemie striktně na prázdný žaludek. Pít se může pouze čistá voda bez plynu nebo barviv. Nelze použít žvýkačky, mincovny. Alkohol se doporučuje vyloučit 10 dní před testem.
V předvečer by měla následovat jednoduchá strava: snížit množství mastných, kořeněných a smažených potravin. Nedoporučuje se užívat léky v předvečer. Pokud to nelze udělat, je třeba upozornit ošetřujícího lékaře.

Dárcovství krve pro biochemii

Omezení darování krve

Při darování krve k darování existují také omezení a ustanovení, která musí být dodržena:

 • V předvečer postupu se nedoporučuje jíst mastné, sladké, kořeněné, uzené a mléčné výrobky.
 • Poslední příjem alkoholu by neměl být kratší než 48 hodin.
 • Kouření je povoleno ne méně než 60 minut před darováním krve.
 • Neužívejte analgetika v předvečer zákroku.

Není dovoleno darovat krev osobám s následujícími chorobami:

 1. Pomůcky;
 2. hepatitida;
 3. syfilis;
 4. tuberkulóza;
 5. tyfus;
 6. brucelóza;
 7. tularémie;
 8. echinokokóza;
 9. toxoplazmóza;
 10. trypanosomiasis;
 11. filarióza;
 12. leishmanióza;
 13. závažné somatické poruchy.

Více o darování krve

Stojí za to také připomenout, kolik by měl dárce zvážit. Jeho hmotnost by neměla být menší než 50 kg a tlak by neměl být menší než 100/80. Ženy nesmějí darovat krev během menstruace, ani do 7 dnů po skončení výboje. Těhotné ženy se také nemohou vzdát.

Mohu jíst před obecným (klinickým) krevním testem

Každý člověk se musel alespoň jednou v životě setkat s obecným krevním testem. Tento jednoduchý postup je přirozeně jmenován mnohem častěji jako preventivní opatření i v počáteční fázi diagnózy. Proto se zdá, že každý a každý o tomto výzkumu ví. Nejnaléhavější otázkou však byla a zůstává otázka, zda před darováním krve pro obecnou analýzu neexistuje vůbec nic, nebo zda se výlet do laboratoře provádí přísně na lačný žaludek.

Nepochybně správná příprava - 50% úspěšných výsledků. Pojďme pochopit, co je a co nejíst, než dáme krev z prstu.

Jíst nebo nejíst?

Všichni jsme různí lidé, a pokud někteří lidé chodí do práce velmi dobře, aniž by si z předchozího večera drželi kapučí mák v ústech, jiní se nemohou cítit naprosto a životaschopně bez bohaté snídaně. A co dělat, než uděláte kompletní krevní obraz?

V jednom z našich článků jsme již řekli, že názory na snídani před studií byly rozděleny i mezi lékaři. Někteří lidé jednomyslně tvrdí, že pouze analýza na prázdném žaludku může ukázat adekvátní a skutečný obraz toho, co se děje s vaším zdravím, jejich oponenti zajišťují, že lehká snídaně je zcela povolena 2-3 hodiny před předáním biomateriálu. Je pravda, že v předvečer stojí za to splnit řadu doporučení, jako je například opuštění kořeněných a tučných potravin, odstranění alkoholu, užívání léků a ráno nezneužívat velké sendviče s máslem a klobásou.

Tam je lékařský názor, že jídlo těsně před analýzou může narušit výsledky. Časté jsou případy nepatologického zvýšení počtu bílých krvinek po snídani. Lékař může takovéto výsledky využít pro zánětlivý proces a předepsat léčbu, která není vůbec nutná.

Při výběru, zda jíst nebo nejíst, dávejte přednost druhé možnosti. Takže rozhodně nemusíte tuto analýzu znovu brát, protože bez ní budou výsledky co nejspolehlivější.

Potravinová omezení

Většina lékařů je toho názoru, že UAC by měl být užíván pouze nalačno.

Existují produkty, jejichž použití před darováním krve pro klinickou analýzu je považováno za nežádoucí.

Patří mezi ně:

 • maso;
 • ryby;
 • klobásy všeho druhu;
 • uzené výrobky;
 • Nakládané potraviny;
 • zimní přípravky, jako jsou okurky nebo rajčata;
 • Konzervy;
 • pečení, výrobky z másla;
 • cukrovinky;
 • žvýkačky

Snažili jsme se poskytnout úplný seznam toho, co nemůže být před KLA. Máte-li v každém případě otázky, doporučujeme konzultovat lékaře.

Ihned proveďte rezervaci, která vás hladoví. Jíst, stejně jako jíst, na několik dní, odstranění z dietních výrobků z výše uvedeného seznamu.

Zelené světlo v potravinách

Vždy je nutné jíst správně, ale především před odchodem do laboratoře. Pokud nemůžete odmítnout snídani z jakéhokoli důvodu, pak stačí vědět, co jíst bez rizika.

 • Neslazený čaj;
 • pikantní pečivo nebo prostý bochník;
 • kaše na vodě bez cukru, soli, oleje;
 • malá hrstka sušenek (je důležité si uvědomit, že pod sušenkami se rozumí obvyklý sušený chléb bez přísad a zvýrazňovačů chuti, takže vaše kůrky s chutí pochutin pro nejlepší den prostě nebudou fungovat)
 • sendvič bez sýra;
 • můžete mít snídani s chlebem, lehce pražené v toustovač;
 • čerstvá zelenina

Používejte jednoduchou vodu v malých množstvích.

V tomto ohledu může být pacient dotázán: kolik času musí uplynout od chvíle, kdy se jídlo dostane do okamžiku, kdy se krev odebírá? Zde se lékaři rozdělili do dvou táborů:

 • v ideálním případě je nutné vydržet 8-12 „hladových“ hodin;
 • Před výzkumem jste jedli lehkou snídani - jděte darovat krev dříve než za 2-3 hodiny. Zde byste měli svůj den naplánovat velmi jasně, protože laboratoře ve většině případů provádějí testy před 10.00 hodin. Do té doby musíte mít čas a jíst a darovat krev. Jinak nebude ve studii žádný bod. Nejinformativnější výsledky jsou získány přesně v dopoledních hodinách, protože tělo ještě nemělo čas se unavit.

Po dodání biomateriálu je nemožné skrýt před laboratorním technikem skutečnost, že jedl jídlo. I když jste právě vypili "prázdný" čaj, informujte o tom svého poskytovatele zdravotní péče. Takže se pojistíte proti falešným výsledkům.

Vliv jídla na výsledky testu

Pro vyloučení možných nesrovnalostí ve výsledcích je nesmírně důležité dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře týkající se přípravy na analýzu. Nedbalost v této věci je nepřijatelná. V nejlepším případě to povede k druhému dárcovství krve a v nejhorším případě budete usilovně uzdraveni z toho, co nemáte.

Navrhuji vidět, jak použití určitých typů výrobků ovlivňuje před studiem:

 • tukové potraviny vedou ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi;
 • mořské plody zvyšují obsah bílkovin;
 • ořech tandemové pivo - neuspokojivá prognóza pro syfilis nebo hepatitidu;
 • maso zahušťuje krev;

Nezapomeňte na určitou kategorii lidí, kteří potřebují jíst před analýzou:

 1. Těhotné ženy
 2. Lidé s onemocněním pankreatu
 3. Diabetik
 4. Děti prvního roku života

Všichni tito lidé nemohou zůstat dlouho bez jídla kvůli jejich zdravotním a fyziologickým potřebám. Proto je v tomto případě analýza provedena po krátkém občerstvení.

Děti a analýzy

Nově smýšlející rodiče, a ne jen oni, vždy se starají o to, zda mohou jíst, než jim dají krev.

Vše záleží na věku drobků: může trpět hladem nebo ne.

Je nezbytné krmit dítě až rok před studiem, protože stále nemůže tolerovat nedostatek potravy. Nakrmte a poté, co udrží nezbytnou pauzu ve 3 hodiny, přejděte k odebrání vzorku.

Pokud je dítě starší než jeden rok, zkuste mu vysvětlit potřebu první návštěvy kliniky a teprve pak jíst. Samozřejmě, s dítětem ve věku 2 let se sotva můžete dohodnout, ale tříletý vám bude zcela rozumět. Nakonec přichází s vzrušující hrou s „hladovým“ podtextem.

V případě dětí je mnohem důležitější zajistit klid na straně dítěte. Stres a hysterika zkreslí výsledky mnohem více než buchta jedená na cestě do ošetřovny.

Krevní test je jednoduchý informativní způsob, jak zkontrolovat své zdraví. Nezanedbávejte pravidla přípravy na tuto studii: neexistují žádné zdravotní indikace a zdravotní problémy - darujte krev pouze na prázdný žaludek, ale můžete své dítě krmit. Při pohledu zpět ve věku, samozřejmě.

Co může a nemůže být před krevním testem?

Věděli jste, že pro získání spolehlivých výsledků testu je třeba se připravit na darování krve? Laboratoř Lab4U vám napsala ucelený návod, jak darovat krev.

Nezapomeňte: Vyšetření krve vyžaduje dodržování pravidel: postup musí být proveden kvalifikovaným zdravotnickým personálem, který zná všechny bezpečnostní standardy a musíte být v emocionálním a fyzickém klidu. Také v naší době není obvyklé odebírat krev ze žíly injekční stříkačkou, proto je zde speciální systém s vakuovými trubicemi - vacutainer. To však není vše. Konečný závěr může ovlivnit vaše strava, návyky a cvičení.

Budeš brzy darovat krev? Zkontrolujte, zda je ve vašem okolí laboratoř Lab4U, objednejte si potřebné testy a zaplatte až 2krát méně! Pravidelné slevy až 50% na většinu požadovaných testů!

Co může a nemůže být před všeobecným krevním testem

Pít: pít vodu v obvyklém množství, a děti mohou dokonce zvýšit porci pár hodin před darováním krve. Tím se sníží viskozita krve a usnadní se sběr. Vyhněte se sladkým nápojům a alkoholu, alkohol ovlivňuje počet leukocytů a vylučuje se z těla pouze tři dny.

Tam je: jíst poslední dobu 8 hodin před testováním. Nejlepší je mít večeři a ráno na prázdném žaludku přijít do laboratoře. Zejména nemůžete tučných potravin, protože to může vést k chiles, což bude vzorek zcela nevhodné pro výzkum.

Zatížení: je žádoucí opustit opravdu tvrdý trénink a velký stres den před krevním testem. Vana je kontraindikována, stejně jako plavání v ledové díře, to vše ovlivní výsledný výkon.

Co může a nemůže být před biochemickými analýzami: obecná biochemie, cholesterol, glukóza

Pijte: pijte jako obvykle, ale ujistěte se, že se jedná o vodu, ne sladkou sodu nebo alkohol. Během dne je žádoucí vyloučit kávu a čaj.

Tam je: před biochemickou analýzou krve většina omezení na jídlo. Den před dárcovstvím krve je nutné vyloučit tukové menu (ovlivní hladinu cholesterolu), cukrovinky ve velkém množství, dokonce i hrozny (biochemický komplex zahrnuje měření glukózy), potraviny bohaté na puriny, jako je maso, játra, luštěniny (aby nedošlo k představení lékaře, vysoké hladiny kyseliny močové). Darování nutně na prázdný žaludek, kdy naposledy můžete jíst 8 hodin před zákrokem.

Zatížení: Špičkové zatížení se stále nedoporučuje.

Léky: všechny non-základní léky musí být odstraněny v týdnu na dárcovství krve. Pokud však máte léky předepsané lékařem, které nelze zrušit - nenechte se odradit, uveďte názvy a dávkování ve správném směru.

Dokonce i když jste byli nepozorní a měli jste v den analýzy plnou snídani, nenechte se odradit. Namísto darování krve a placení za výsledky, které mohou být nesprávné, přepište Lab4U následující ráno, pouze 3 kliknutí a některá z našich zdravotnických středisek na vás budou čekat ve vhodnou dobu. 50% sleva na veškerý biochemický výzkum vás zbaví stresu!

Co může a nemůže být před hormonálními testy: TSH, testosteron, hCG

Pijte: žádná omezení vody.

Tam je: stejně jako všechny ostatní testy, je žádoucí, aby se hormony ráno na prázdný žaludek. Výdatná snídaně může ovlivnit hladiny hormonu štítné žlázy nebo způsobit, že vzorek nebude vhodný pro analýzu.

Zatížení: lidské hormony reagují na fyzickou námahu a stres velmi výrazně. Od tréninku den předtím, produkce testosteronu se může změnit, stres ovlivňuje hladiny kortizolu a TSH. Proto, pokud darujete krev pro analýzu hormonů štítné žlázy, doporučujeme vám, abyste se vyhnuli nervům a povykům co nejvíce v ranních hodinách analýzy a den předtím. V případě testů na pohlavní hormony - eliminujte trénink, saunu, snažte se spát po dostatečnou dobu.

Léky: pro analýzu TSH, T3, T4 je lepší vyloučit jodové preparáty 2-3 dny před dárcovstvím krve, doporučujeme zkontrolovat multivitaminy, je možné, že obsahují jod.

Další: nezapomeňte, že ženy musí v určitých dnech cyklu podstoupit testy na pohlavní hormony, obvykle se doporučuje užívat 3-5 nebo 19-21 dní menstruačního cyklu, v závislosti na účelu studie, pokud ošetřující lékař nepředepsal další termíny.

Co můžete a nemůžete udělat před testováním na infekce: PCR a protilátky

Testy na infekce mohou být buď stanovení protilátek v séru, pak se všechna obecná pravidla přípravy vztahují na dárcovství krve, stejně jako definice infekcí pomocí PCR, na kterou je materiál urogenitální metodou střihu odebrán.

Pijte: nepotřebujte zvyšovat množství vody, kterou pijete, pijte tolik, kolik cítíte žízeň. Zvláště ne pít alkohol před testováním na infekce, může sloužit jako provokace.

Jíst: potraviny mají menší vliv na výsledky testů detekce infekcí. Nicméně, zkuste jíst nejpozději 4-5 hodin před darováním krve a stále odmítněte mastné potraviny.

Zatížení: pokud darujete krev, zrušte cvičení, koupel, saunu den před zákrokem. V případě urogenitálního nátěru není tak důležité.

Léky: určitě riskujete, že se vám podaří dostat nepřesný výsledek testu, pokud začnete užívat antibiotika před porodem! Buďte opatrní, v případě léčby, která již začala, bude definice infekcí obtížná! Se zbytkem léků je vše jako obvykle - je lepší ho zrušit, pokud jej nemůžete zrušit - uveďte jména a dávky ve směru.

Jiné: urogenitální nátěr by měl být prováděn lékařem, proto nezapomeňte se na určitý čas předem zaregistrovat. Mužům se nedoporučuje močit po dobu 1,5-2 hodiny před odebráním materiálu z močové trubice. Je nepřijatelné odebírat materiál ženám během období a 3 dny po jejich ukončení.

Analýzy hormonů a infekcí mohou být drahé, zejména pokud užíváte více než jednu analýzu a více než jednou. Lab4U Vám nabízí komplexní průzkumy s 50% slevou.
Hormonální ženský komplex analýz
Hormonální analýza mužského komplexu
IPPP-12 (komplex analýz metodou PCR pro 12 genitálních infekcí)

Co a jak může ovlivnit výsledky testu?

Proč tak trváme na vyloučení potravin a zejména tukových potravin před darováním krve? Pokud toto pravidlo porušíte, váš vzorek může být nevhodný pro analýzu kvůli dětem. To je stav, kdy jsou hladiny triglyceridů (tukové částice) v séru překročeny, zakalí se a nelze je vyšetřit.

Alkohol ovlivňuje tolik krevních parametrů, že bude obtížné je vyjmenovat. Tato krevní glukóza a obsah červených krvinek a obsah laktátu v krvi a kyseliny močové. Nejlepší je jen zapamatovat si, že 2-3 dny před analýzou stojí za to vzdát se i nealkoholických nápojů.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže provést přesnou diagnózu a vyhnout se opakovaným návštěvám léčebny.

Proč je testování Lab4U rychlejší, pohodlnější a výhodnější?

Na recepci nemusíte dlouho čekat.

Veškerá registrace a platba objednávky probíhá online za 2 minuty.

Cesta do zdravotního střediska netrvá déle než 20 minut

Naše síť je druhá největší v Moskvě a máme také ve 23 městech Ruska.

Výše šeku vás neohrožuje

Na většinu našich analýz se vztahuje trvalá sleva 50%.

Nemusíte chodit minutu ani minutu nebo čekat v řadě

Analýza se provádí záznamem ve vhodném časovém úseku, například od 19 do 20.

Nebudete muset čekat dlouho na výsledky nebo jít za nimi do laboratoře.

Pošleme je na e-mail. poštou v době připravenosti.

Co můžete jíst před darováním krve - obecná doporučení a pravidla, seznam zakázaných potravin a nápojů

Pro stanovení konečné diagnózy je pacientovi předepsána diagnóza, která ve většině klinických případů zahrnuje krevní test. Jedná se o informativní laboratorní studii, která pomáhá včas rozpoznat zánětlivý nebo infekční proces, zahájit léčbu včas. Proto je důležité podrobně prostudovat základní pravidla pro krevní testy, aby lékař nemusel znovu užívat biologickou tekutinu se zpožděním konzervativní terapie.

Obecná doporučení před darováním krve

Aby byla analýza co nejpřesnější, je důležité přistupovat ke sběru biologického materiálu se zvláštní odpovědností. Základní školení s poskytováním laboratorního výzkumu nutně zahrnuje dodržování terapeutických diet, dočasné opuštění špatných návyků, zavedení omezení v léčbě léků různých farmakologických skupin. Je důležité si uvědomit, že má být podán krevní test nalačno, jinak je výsledek nepravdivý. Podrobněji jsou níže uvedena hodnotná doporučení odborníků:

 • 72 hodin před dodáním biomateriálu je důležité odmítnout jakékoli léky, dočasně pozastavit hlavní léčbu;
 • dva dny před diagnózou je nutné vyloučit požití alkoholických nápojů;
 • Je důležité nekouřit 3 hodiny před příjmem biologické tekutiny, jinak je informativní hodnota diagnostické metody několikrát snížena;
 • Předpokládá se, že biomateriál by měl být užíván ráno na prázdný žaludek (není nic), zejména pokud se výzkum provádí za účelem stanovení skutečného ukazatele cukru;
 • před diagnózou je nutné vyloučit fyzické a emocionální přetížení, aby se zabránilo stresu, katarálním a virovým onemocněním;
 • je-li všeobecná malátnost, je lepší se poradit se svým lékařem ještě jednou a před zahájením dalších laboratorních vyšetření si nechat ošetřit krev;
 • laboratorní výzkum by neměl být prováděn, pokud pacient nedávno onemocněl a jeho imunita je patologicky slabá.

Výživa před obecným krevním testem

Před dodáním biomateriálu je nežádoucí a poslední jídlo by mělo proběhnout 8 hodin před analýzou. Proto se sběr biologického materiálu provádí ráno. Pokud opravdu chcete pít v této době, nebo aby se vaše chuť k jídlu, je doporučeno zvolit čistou vodu, ne silné čaje, alkohol, sycené nápoje, káva nebo kakao. Tyto typy kapalin mění chemické složení krve a významně snižují spolehlivost laboratorního výzkumu.

Pokud chcete před porodem silně jíst, jsou známy složky potravin, které nesnižují informační obsah připravované studie. V tomto případě hovoříme o těchto potravinách k snídani:

 • chudá kaše vařená ve vodě bez přidání oleje, soli, cukru;
 • nízkotučné mléčné sýry;
 • čerstvá zelenina bez škrobu;
 • slabý čaj bez cukru;
 • chléb (nejlépe ne první čerstvost).

Výživa před biochemickou analýzou

Pro spolehlivé stanovení koncentrace červených krvinek v biologické tekutině lékaři předepíší biochemickou analýzu. Přípravné aktivity jsou podobné: je třeba brát biomateriál ráno na prázdný žaludek, nepít alkohol, nekuřte a nebuďte nervózní. 2-3 dny před odjezdem do laboratoře byste měli odstranit mastné, smažené, kořeněné, slané a uzené pokrmy, sladkosti z denní dávky. Zakázané jsou:

 • alkohol v jakékoliv formě;
 • nápoje sycené oxidem uhličitým;
 • jakékoli zdroje živočišných proteinů;
 • rychlé občerstvení;
 • polotovary, konzervační látky.

Jídlo před darováním krve na cukr

8-12 hodin před laboratorním testem nesmíte nic jíst, ale pít pouze čistou vodu. Omezení nejsou tak přísná, ale ignorovat základy správné výživy se stále nedoporučuje. Kromě toho byste neměli čistit zuby, používat žvýkačku. Potraviny jako:

 • ovoce: banány, pomeranče, avokádo (všechny citrusy);
 • mléčné výrobky: tučné sýry, mléko;
 • proteinové potraviny: vejce, maso;
 • zelení: koriandr;
 • ostatní: klobásy, sladkosti, tuky živočišného původu.

Půst za to nestojí, ale ranní část jídla by měla být snížena nejméně dvakrát. Zde je to, co můžete jíst před darováním krve bez snížení účinnosti nadcházejících laboratorních testů:

 • sušené ovoce;
 • vařené kuřecí prsa;
 • kyselá jablka, švestky, hrušky;
 • čerstvá zelenina.

Před darováním krve na hormony

K posouzení stavu hormonálního pozadí lékaři předepisují krev pro další laboratorní testy. Aby byl výsledek co nejvíce informativní, nedoporučuje se v předvečer analýzy jíst nebo podstoupit lékařskou nebo fyzioterapeutickou léčbu. Další omezení pro testování hormonů jsou uvedena níže:

 1. V předvečer budete muset dočasně opustit jakékoliv termální procedury, například nenavštívit vanu, saunu, solárium, nezůstávat pod hořícím sluncem.
 2. Před darováním krve je nutné omezit sex, pokud existuje, použít bariérovou antikoncepci.
 3. Pár dní před užitím biomateriálu, jódových tablet, perorálních kontraceptiv, analgetik, je použití syntetických hormonů zakázáno.
 4. Několik hodin před průzkumem je třeba dočasně zakázat kouření, alkohol, omezit fyzickou námahu, vzpírání, emocionální stres.
 5. Pokud stav zdraví zůstane hodně žádoucí, je lepší odložit analýzu hormonů hypofýzy, dokud nebude pacient úplně vyléčen.

Pro viry

V tomto případě se jedná o podezření na hepatitidu a krev se dodává ze žíly na prázdný žaludek. Nedoporučuje se jíst po dobu 6 hodin, po dobu dvou dnů je nutné odmítnout mastné, smažené, kořeněné a slané potraviny. V předvečer dárcovství krve se nedoporučuje chodit do sportu, má eliminovat emocionální zátěž. Postup a 15 minut před začátkem je nutné provádět v uvolněném stavu pouze s pozitivními myšlenkami.

Na hCG

Sběr biomateriálů je nezbytný pro stanovení postupného těhotenství. Dieta před podáním krve je vítána, postup se provádí pouze na lačný žaludek. Podle zákazu zůstat alkohol, káva, nemůžete jíst mastné a smažené potraviny. Další doporučení jsou uvedena v tomto seznamu:

 • pít pouze čistou vodu, jinak jsou výsledky studie zkreslené;
 • snížit emocionální a fyzickou zátěž;
 • analýza po dobrém odpočinku;
 • Nekuřte hodinu před zákrokem;
 • pokud se podrobujete konzervativní léčbě, oznámte to svému lékaři.

Pravidla dárcovství krve

Čestní dárci znají pravidla pro odběr biologického materiálu. Pro začátečníky budou tyto informace zvláště relevantní:

 • dieta dárců krve před podáváním vylučuje mastné, smažené, slané, uzené, kořeněné potraviny;
 • k snídani musíte jíst sladkou kaši a pít čaj s cukrem, sušenkami, čerstvým ovocem a zeleninou;
 • pít teplý čaj bezprostředně před testem, aby nedošlo k závratě;
 • tři dny před laboratorním testem je důležité vyloučit použití přípravku Aspirin, Analgin, který pouze zhoršuje srážení krve;
 • po zákroku je nutné chvíli sedět, zotavit se, můžete jíst něco sladkého, vyživujícího.

Co může a nemůže být použito před průchodem močí?

Příprava pro testování je předpokladem pro všechny pacienty bez výjimky. Pokud je zakázáno jíst jakékoli jídlo před krevním testem, pak byste neměli pít hodně tekutiny před analýzou moči. Diagnóza onemocnění ledvin zahrnuje také dietu. Používání zakázaných potravin povede k narušení výsledků diagnostiky a v důsledku toho k formulaci nesprávné diagnózy. Než začnete močit, musíte vědět, co je zakázáno jíst.

Léky

V předvečer průchodu moči k analýze se nedoporučuje užívat léky. Pokud osoba projde léčebným postupem, možnost zrušení léků nutně sjednána s lékařem. Přestože ovlivňuje výsledek studie užívající léky, některé z nich nelze ze zdravotních důvodů zrušit. V tomto případě lékař při rozluštění výsledků bere v úvahu skutečnost, že pacient léčbu užíval.

Je-li nutné stanovit obsah katecholaminů v těle, je zakázáno užívat léky na bázi kofeinu, alkoholických tinktur, výrobků s teofylinem nebo nitroglycerinem a látek obsahujících rauwolfia. Tyto složky vyvolávají růst neurotransmiterů v moči a způsobují prudký skok v adrenalinu.

Léky na bázi kofeinu, stejně jako diuretika, jako je furosemid, mohou narušit výsledek celkového testu moči. Diuretika zvyšují hladiny sodíku v moči. Pomáhají také snižovat množství tekutiny v tkáních těla. Stimulace ledvin vede ke skutečnosti, že materiál se stává méně koncentrovaným a výsledek diagnostiky bude chybný.

Léky na bázi jodu mohou barvit biologickou tekutinu. Lék Faringosept a Lugol provokují tvorbu pomerančové a dokonce hnědé moči, což činí chybný předpoklad o obsahu krve v ní.

Před provedením testů na přítomnost bílkovin v moči je nutné opustit drogy: cefalosporiny, peniciliny, salicyláty. Falešný výsledek může:

 • Amfotericin;
 • Griseofulvin;
 • Tolbutamid;
 • Oxacillin;
 • Nafcillin.

Nápoje

Odpověď na otázku, zda pít vodu před průchodem močí, bude záviset na tom, jaký druh výzkumu je třeba udělat. Pokud je zamýšlena obecná analýza, pak se shromáždí ranní část biologické tekutiny. Postup se provádí ihned po probuzení a hygienických opatřeních. Zákaz konzumace potravin a nápojů je zakázán.

Pokud diagnóza zahrnuje studium denní dávky moči, pak můžete pít vodu. Během dne byste měli pít 1,5-2 litry tekutiny, na základě individuálních doporučení lékaře. Často je nutné spočítat objemy přijaté a přidělené vody. V diagnóze denní dávky moči by neměla pít kávu a diuretický čaj. Doporučuje se také opustit kvas a sycené nápoje, zejména colu.

Mléčné výrobky mohou nepřímo ovlivňovat ukazatele moči, zejména obsah fosfátů a kyselost. Pokud pijete alkohol den předtím, pak ráno bude moč nasycený, protože při použití etanolu dochází k dehydrataci. Lékaři doporučují přestat pít alkoholické nápoje ne méně než 2 dny před studiem.

Čerstvě vymačkané zeleninové šťávy vyrobené z jasně zbarvených plodů mohou ovlivnit barvu biologické tekutiny. Je nutné odmítnout mrkev, řepu, rajčata fresch. Minerální voda může změnit přirozenou kyselost moči. Proto se nedoporučuje pít po dobu 2-3 dnů před provedením analýzy.

Produkty

Co nelze jíst před průchodem moči je slané potraviny. Zvyšují množství soli v ledvinách. Pokud se v předvečer dodávky moči jedla slaná, kořeněná a mastná jídla, pak může diagnóza prokázat přítomnost písku v moči.

V předvečer studie jsou zakázány všechny druhy diet. Jídla by měla být kompletní a pestrá. Pokud konzumované potraviny obsahují velké množství bílkovin a vylučují sacharidy s tuky, může to ovlivnit analýzu. V takové situaci může lékař detekovat zvýšené fosfátové soli, které indikují diabetes nebo nemoci pohybového aparátu. Tento ukazatel je zvláště významný při diagnostice dětské moči.

Nemůžete jíst před analýzou moči více sladkostí. To zahrnuje nejen čokoládu, ale i pečení. Jakékoliv potraviny a pokrmy, které zvyšují množství glukózy v těle, mohou způsobit falešnou analýzu. Za těchto okolností se obvykle diagnostika opakuje, ale výsledek stále vede k tomu, že se pacient obává možných problémů s absorpcí cukru.

Kromě odmítnutí zakázaných potravin se nedoporučuje kouřit před odběrem biologických tekutin. Nikotin ovlivňuje činnost ledvin a může zkreslit výsledky studie.

Zelenina

Než začnete provádět vyšetření moči, neměli byste jíst zeleninu, což může ovlivnit barevný indikátor moči. Také některé rostlinné produkty narušují kyselost. Zelenina může ovlivnit zápach, změnit koncentraci biologické tekutiny. Zdá se, že tyto produkty jsou užitečné. Před studiem by však jejich počet měl být mírný.

Mrkev a řepa jsou přírodní barviva. I při malém použití těchto produktů se mění barva moči. Proto je nutné odmítnout nejen čerstvě vymačkanou řepu nebo mrkvovou šťávu, ale také syrovou zeleninu. Rajčata zvýší výkonnost bílkovin.

Boršč vařený na bázi zeleniny také způsobuje zbarvení moči v růžovo-oranžovém odstínu.

Růžičková kapusta, brokolice, kaleráb, celer mohou zvyšovat hladinu kyseliny močové. Ostrou zeleninu, například zelenou cibuli a cibuli, křen, česnek, může ovlivnit vůni moči. Pokud je povolené jídlo ochuceno podobnými přísadami, pak to nutně ovlivní indikátory a způsobí podezření na zánětlivý proces v močovém traktu.

Ovoce

 • Nepoužívejte před barvením ovoce. Patří mezi ně hrozny, jahody, černý a červený rybíz, moruše. Při barvení moči v tmavých nebo červených odstínech bude navržen patologický proces v ledvinách nebo uretrech.
 • Meloun by měl být omezen nebo opuštěn po dobu 2-3 dnů. Skutečnost, že se jedná o diuretika. Když nadměrná konzumace melounu zvyšuje množství sodíku a snižuje koncentraci moči.
 • Hrozny a rozinky by měly být konzumovány v minimálních množstvích, aby se dužnina zlepšila. Tyto plody mohou zvýšit množství bílkovin vylučovaných ledvinami.
 • Sladké ovoce - jahody, meruňky, broskve, banány - vyvolá falešně pozitivní výsledek na zvýšených hladinách glukózy.

Během těhotenství

Pro těhotné ženy je velmi obtížné omezit se ve výživě. Pokud chce budoucí matka být slaná nebo sladká, pak ji jistě sní. Do 9 měsíců musí registrovaní pacienti pravidelně močit. Je důležité vědět, co můžete jíst před tímto výzkumem, a co by mělo být zlikvidováno.

1-2 dny před analýzou by měly být potraviny, které mohou zabarvit moč, vyloučeny ze stravy. Stojí za to věnovat pozornost nejen přírodním barvivům přítomným v zelenině a ovoci, ale i umělým barvivům, například dortům, polevě, karamelu, čokoládě. Nemůžete jíst ostré a kořeněné potraviny - cokoliv, co může změnit vůni moči.

Zvláštní omezení pro průchod moči u těhotných žen nejsou. Testy na krev a moč se provádějí jednou za dva týdny v časných obdobích a každých 7 dní v pozdějších obdobích. Při získávání špatných výsledků nebo podivných ukazatelů je proto ženě předepsána dieta a přezkoumání.

Ženy často dostávají diuretika rostlinného původu, aby se zlepšila funkce ledvin. Je důležité, aby v předvečer studie je budoucí matka nepila.

Děti z prsou

Analýza dětí a krve v prvním roce života se provádí alespoň jednou. Pokud je dítě kojeno, nejsou v přípravě žádná zvláštní pravidla. Když věk drobků dosáhl šesti měsíců a ve své stravě se objevily doplňkové potraviny, musíte dodržovat stejná pravidla jako pro dospělé. V předvečer studie by měly být z dětské stravy odstraněny následující potraviny:

 1. boršč;
 2. zeleninové saláty s barvivy (pepř, řepa, mrkev, rajče);
 3. cukrovinky;
 4. tukové maso;
 5. sladké ovoce a sušené ovoce.

Přísná pravidla omezující množství spotřebované tekutiny pro kojence. Dítě může být krmeno přes noc, je-li to nutné, a ráno musí odebírat moč k vyšetření.

Před analýzou moči by měla následovat zdravá strava. Poměr by měl zahrnovat polévky a kaše, dušenou zeleninu, která nezbarví biologickou tekutinu. Je povoleno konzumovat libové maso, vejce, sýr.

Další podmínky

Pokud existují přísná pravidla a omezení pro dárcovství krve, diagnóza ukazatelů moči to neznamená. Před močením je důležité provést hygienické postupy a řádně shromáždit materiál:

 • před odběrem biologického materiálu omyjte genitálie hygienickými prostředky (pokud analýza moči zahrnuje bakteriologické vyšetření, měli byste použít mýdlo nebo prací mýdlo bez vůní a barviv);
 • použijte sterilní nádobu, která musí být ihned doručena do laboratoře;
 • shromáždit materiál podle požadavků analýzy (plná dávka, médium nebo denně);
 • nádobu naplňte způsobem předepsaným laboratorními standardy (u některých institucí je vyžadováno nejméně 50 ml, zatímco jiné vyžadují 100 ml).

Předpokládá se, že ke zlepšení výkonu moči je nutné použít v předvečer studijních granátů nebo půl citronu. Tyto plody pomáhají zvýšit kyselost. Spolehlivě tato skutečnost není potvrzena, ale lékaři navrhovaný vzor nevyvrátí.

Co může a co nelze udělat před močí?

Moderní analýza moči se provádí vysoce citlivými metodami. Pro přesnou diagnostiku je důležité řádně se připravit na testování. Počet chyb při interpretaci výsledků analýzy moči dosahuje 30%, tj. Třetina pacientů je zasílána na opakované studie.

Foto 1. Moderní vybavení poskytuje vyšší kvalitu analýzy, ale netoleruje chyby. Zdroj: Flickr (Ric Sumner).

Obecná pravidla pro přípravu moči

Pokud vyhledáváte lékařskou péči, je nezbytná obecná analýza moči (moči), aby vás mohl předepsat lékař, ať už si stěžujete na tuto oblast nebo ne - to jsou určité zdravotní standardy.

Aby byla zkouška na moči pravdivá a ne „zmást lékaře“, je nutné znát a dodržovat následující pravidla:

 • Netestujte po těžkém fyzickém nebo emocionálním stresu. Pod "těžkým" se odkazuje na neobvyklé zatížení, které se přenáší s velkými obtížemi.
 • Ženy mají zakázáno sbírat moč ve dnech menstruačního krvácení.
 • Sběr materiálu by měl být na prázdný žaludek ráno.
 • Používejte pouze speciální sterilní nádobu.
 • Močení v nádobě by mělo být po pečlivé hygieně genitálií.
 • Sbírejte průměrnou částku emitovanou ráno (po probuzení) moči. To znamená, že začátek močení a jeho konec přeskočí, nahradí sklenici uprostřed cyklu. Přerušení procesu močení je nežádoucí.
 • Pokud je materiál pro výzkum odebírán doma, měl by být skladován na tmavém místě při teplotě ne vyšší než 5 stupňů (spodní police chladničky).
 • Vzorek uchovávejte nejvýše 2 hodiny.

Věnujte pozornost! Výše uvedená pravidla platí pro sběr materiálu pro jakoukoli analýzu moči, pokud lékař neurčí jinak.

Jídlo před analýzou

Studie se zabývá nejen "vnitřním složením" moči, ale i organoleptickými vlastnostmi, fyzikálními charakteristikami.

Popsáno a vyhodnoceno bude:

 • barva, vůně, stupeň průhlednosti, přítomnost nebo nepřítomnost sedimentu, povrchová pěna
 • kyselost (pH)
 • hustoty.

Analýza složení moči závisí na cílech a typu studie. S obecnou analýzou vzhledu:

 • hemoglobinu
 • glukózy
 • bilirubin, urobilinogen
 • veverka
 • dusitany, ketony
 • leukocyty, erytrocyty
 • epithelium
 • houby, bakterie, parazity.

Nedostatečná výživa po dobu 3 dnů před zahájením studie vede ke změně obvyklých vlastností vylučované moči.

Foto 2. Před absolvováním testů bude nutné opustit obvyklé pochoutky. Zdroj: Flickr (Hamza Butt).

Před odebráním materiálu je zakázáno jíst:

 • zbarvení zeleniny - mrkev, řepa, červená paprika - změní barvu na patologickou;
 • ostrá zelenina a koření - cibule, česnek, křen, hustě ochucené kořením - tyto produkty změní vůni;
 • meloun může "ukázat" dusitan;
 • cukrovinky, příliš hojné, tučné potraviny - zvyšují cukr;
 • okurky, marinády vykazují fosfáty;
 • je nežádoucí používat v předvečer velkého množství mléčných výrobků.

Doporučuje se dieta. V nabídce jsou polévky, dušená masa, dušená jídla, čerstvá zelenina. Vaření by mělo být bez koření, bobkový list.

Věnujte pozornost! Strava by měla být co nejblíže normální stravě, ale bez nadměrných dávek. Pak analýza ukáže skutečný výsledek vašeho zdraví.

Léky před analýzou

Stejně jako jídlo, léky ovlivňují složení moči. Některé z nich mohou vážně narušit výsledky analýz. Pokud užíváte léky průběžně, měli byste informovat lékaře. Léky, které užíváte pravidelně nebo neustále, ale z vlastní iniciativy (například vitamíny), by měly být zlikvidovány.

Léky ovlivňující biochemické složení moči:

 • Diuretika - ovlivňují hustotu, barvu a složení solí, kyselost
 • Antibiotika, antimykotika - zvyšují obsah proteinů
 • Léky obsahující kofein, thiamin, teofylin, rauvolfiya, nitroglycerin, ethanol - změní obsah hormonů
 • Metionin, kyselina acetylsalicylová, epinefrin, nikotinamid - ovlivňují index kyselosti
 • Fenazon, sulfalen, sulfadimetoksin, streptotsid - prozrazují patologickou cihlově červenou barvu
 • Vitamin B12 - vytvoří močovou oranžovou.

Věnujte pozornost! Zrušení léků by mělo být dohodnuto s lékařem. Nezávisle zrušit dříve předepsanou léčbu je nepřijatelné.

Sex před vyšetření moči

Je třeba se vyhnout sexu. Zákaz pro muže je stanoven na den. Ženy se vzdají fyzické lásky po dobu tří dnů před shromažďováním materiálu.

Zákaz sexu má dobré důvody:

 • Lovemaking mění hormonální pozadí těla, což se odráží ve složení moči
 • Analýza může ukázat protein, pokud fragmenty biomateriálu uvolněné během pohlavního styku spadají do moči.
 • Člověk může „znečišťovat“ obsah močového měchýře spermiemi v určitých patologiích urogenitální oblasti
 • Po pohlavním styku získávají uretry u člověka a vagíny bakteriální flóru někoho jiného, ​​což může ovlivnit výsledek výzkumu.

Pijte před analýzou

Pijte lepší vodu. Pitný režim zůstává normální nebo mírně zvýšený (například při odběru moči denně).

Zdržet se by mělo:

 • ze silné kávy a čaje
 • od coly, energetických inženýrů
 • nutně z alkoholických nápojů (i velmi slabých a silných v předvečer)
 • příliš sladké nápoje.

Rozdíly v přípravě na různé testy moči

Existují studie, které mají zvláštní požadavky na přípravu na odběr moči. To je:

 • Analýza podle Nechiporenko vyžaduje plné půst 8 hodin před zákrokem. Pokud ze zdravotních důvodů potřebujete jíst častěji, měla by být dieta fixována a předána laboratornímu asistentovi.
 • Vzorek podle Zimnitského předpokládá plné zachování obvyklého menu a pitného režimu.
 • Studie obsahu katecholaminu je zkreslená, pokud pacient konzumuje denně oříšky, sýr, vanilku, kofein a přípravky na bázi lékořice.
 • Biochemická analýza vyžaduje odstranění všech potravin a léčiv obsahujících významné množství vitaminu C.
 • Zkouška moči na cukr bude chybná, pokud pacient na předvečer jedl hodně sladkých nebo vysoce kalorických potravin s vysokým obsahem sacharidů. Sbírej moč pouze na prázdný žaludek (nejméně 6 hodin bez jídla).

Při stanovení diagnostické studie moči vám lékař podá podrobný návod (návod k použití) pro přípravu analýzy a metody sběru materiálu. Vaším úkolem je pečlivě naslouchat (nebo studovat) a následovat doporučení bez dozoru.