Image

Jaké jsou příčiny vzniku pankreatopatie u dětí a jak ji léčit?

Porušování produkce enzymů vede k výrazným odchylkám v těle. Jednou z těchto odchylek je pankreatopatie.

Toto onemocnění může ovlivnit fungování slinivky břišní, která ovlivňuje činnost trávicího systému a vede k oslabení imunitního systému.

Co je pankreatopatie?

Pankreatopatie je porucha v práci slinivky břišní nezánětlivé povahy, ve které je nedostatek enzymů v těle, které jsou nezbytné pro normální fungování trávicího systému. Pokud nestačí, zažívací proces je komplikovaný. Také nedostatek enzymů ovlivňuje stav slinivky břišní, což situaci dále komplikuje.

Existují dva typy porušení:

 1. Primární. Jeho vzhled je způsoben přítomností jiných onemocnění.
 2. Sekundární. Vzniká v důsledku nesprávného životního stylu. Zvláště často vyvolává podvýživu.

Reaktivní pankreatopatie, která se projevuje pod vlivem negativních vnějších vlivů, je považována za samostatný druh. Mohou to být zánětlivá onemocnění, otrava nebo těžké alergické reakce.

Často dochází u dítěte k reaktivní pankreatopatii, protože tělo dítěte je náchylnější k nepříznivým faktorům. Imunitní systém dospělých neutralizuje významnou část nebezpečného vlivu, čímž se vyhne výrazným patologickým změnám.

Při porušení v procesu trávení jsou potíže s metabolismem a absorpcí užitečných prvků. Špatná věc je, že patologie se nemusí projevovat po dlouhou dobu, což je důvod, proč se nachází v pokročilé fázi.

Mechanismus a příčiny

Nedostatek enzymů může být způsoben několika faktory:

 1. Nedostatečná syntéza samotným orgánem.
 2. Blokování kanálků, kterými enzymy vstupují do střeva (s dostatečnou syntézou).
 3. Nedostatek enzymové aktivity ve střevech, navzdory jejich normální produkci a vylučování.

Pro každou z těchto okolností má své vlastní důvody.

Nedostatek enzymů v důsledku jejich nedostatečné produkce vzniká pod vlivem patologií pankreatu:

 • vrozené poruchy;
 • zánětlivá onemocnění pankreatu;
 • nedostatečný rozvoj těla;
 • přenesené operace na slinivce břišní;
 • atrofie;
 • nahrazení tukové tkáně žlázy.

Tyto problémy brání fungování orgánu, což může snížit počet syntetizovaných enzymů. Proto je důležité léčit všechny nemoci a ještě lépe jim předcházet.

Pankreatitida je běžné onemocnění, které, pokud je neléčeno, může vyvolat pankreatopatii. A jeho vzhled předchází dyspancreatism (dyspancreatitis), který je poměrně jednoduchý. Ale jeho symptomy jsou často ignorovány, což je důvod, proč patologický proces postupuje, mění se na pankreatitidu a pak do pankreatopatie.

Blokování kanálků je způsobeno mechanickým poškozením orgánů a nemocí:

 • jizvy vytvořené po operaci;
 • nádorové formace;
 • kameny

Vyvinuté enzymy se proto nemohou dostat do střevního lumen nebo se tam dostat v malých množstvích. U dospělých je tedy obvykle pankreatopatie.

Jsou-li enzymy produkovány v dostatečném množství a snadno pronikají do střeva, ale nekonají, je to způsobeno problémy v gastrointestinálním traktu (poškození střevní sliznice).

Také pankreatopatie může způsobit podvýživu. Přejídání nebo zneužívání těžké potravy vytváří zátěž pro gastrointestinální trakt a slinivku břišní, proto vznikají obtíže.

Příznaky u dětí

Děti trpí tímto onemocněním častěji kvůli tomu, že jejich tělo jako celek a jednotlivé orgány jsou v procesu formování a jsou příliš zranitelné. Proto stojí za zvážení projevy nemoci v dětství.

Patologie může dlouho existovat v latentní formě, a drobné známky jsou často zaměňovány s přepracováním nebo nedostatkem vitamínu.

Pankreatopatie je indikována:

 • bledost kůže;
 • slabost;
 • snížení hmotnosti;
 • průjem;
 • odbarvení výkalů (výkaly se zbarví šedě, mohou v něm být nestrávené částice potravin);
 • záchvaty nevolnosti;
 • zvracení;
 • nadýmání;
 • těžkost žaludku;
 • špatná chuť k jídlu.

Přítomnost nemoci je nepřímo indikována apatií dítěte, nedostatkem touhy účastnit se venkovních her, slzností.

Video z Dr. Komarovského:

Diagnóza onemocnění

Symptomatologie patologie je podobná mnoha dalším onemocněním, proto je nutná diagnostika.

Během používání:

 • krevní test (detekce elastázy v séru a cukru);
 • fekální vyšetření (obsah pankreatické elastázy);
 • Ultrazvuk (detekce nádorů a poranění pankreatu);
 • X-ray břišní dutiny (stanovení příčin pankreatopatie: insuficience prostaty, blokády kanálků atd.);
 • MRI (studium struktury žlázy).

Velmi účinnou metodou je studie přímé sondy sekretin-cholecystokinin. Pro děti je tato metoda diagnózy používána jen zřídka - kvůli nepohodlí při jejím provádění.

Metody zpracování

Léčba pankreatopatie je zaměřena na odstranění jejích příčin. Proto mohou být použity různé typy léků - v závislosti na provokační chorobě.

Druhou částí terapie je pomoci trávicímu traktu v procesu trávení potravy, což snižuje zátěž na slinivku břišní. Obvykle se používá pankreatin, který je jedním z enzymových preparátů. Pokud je nemoc závažná, je třeba použít komplex léků, které stimulují vstřebávání živin.

Symptomatická léčba pomáhá od nejnepříjemnějších projevů patologie:

 • antiemetikum;
 • léky proti průjmu;
 • antipyretika;
 • léky proti bolesti.

Někdy je nutná operace. S jeho pomocí je možné eliminovat nádory, které způsobují ucpání kanálků.

Velmi důležitou součástí léčby je dieta. Pacient by měl změnit stravovací návyky, odmítnout jíst, načíst trávicí trakt. Během léčby budete muset vzdát škodlivých produktů a po uzdravení je použít v malých množstvích.

Video o výživě a stravě pro pankreatitidu:

Prevence patologie

K prevenci vzniku pankreatopatie lze využít preventivních opatření. Nemohou neutralizovat účinek všech provokujících faktorů, ale mohou snížit rizika.

 1. Včasné léčení zánětlivých a infekčních onemocnění slinivky břišní.
 2. Nezneužívejte drogy a škodlivé látky.
 3. Opustit těžké jídlo.
 4. Nepřehánějte se.
 5. Jíst často a v malých porcích.
 6. Konzumujte více ovoce a zeleniny.
 7. Snižte množství soli a koření.
 8. Poraďte se s lékařem o všech příznacích abnormalit v gastrointestinálním traktu.

Tyto aktivity pomáhají předcházet počátečnímu výskytu pankreatopatie a jejích recidiv.

Nemoc není považována za nebezpečnou, pokud je léčena včas. Ale pokud ignorujete patologii stavu pacienta, je komplikovaná a zanedbaná forma pankreatopatie může vést k smrti.

Reaktivní pankreatopatie: co je to u dospělých?

Co je to pankreatitida a jaké symptomy je doprovázeno, mnoho lidí ví. Tato patologie je zánět pankreatu, způsobuje silnou bolest a narušuje vnitřní orgán.

V některých případech však zánětlivý proces chybí. A enzymatické funkce pankreatu jsou stále narušeny. Taková exokrinní insuficience se nazývá nic jiného než pankreatopatie.

Tato dysfunkce se také nazývá pankreatická insuficience, což vede k narušení slinivky břišní. Tento stav probíhá bez zánětu, ale je doprovázen nevolností, bolestí břicha, zhoršením chuti k jídlu a dalšími příznaky. Důvodem může být dědičné onemocnění, vrozené poruchy, nedostatek enzymů.

Jak se projevuje pankreatopatie u dospělých?

Slinivka břišní se podílí na vnější i vnitřní sekreční aktivitě. Speciální buňky, Langerhansovy ostrůvky, produkují inzulín, který je nezbytný pro vstřebávání glukózy.

Pokud hormon nestačí, diabetes se vyvíjí. Taková funkce je intrasekretorická. Exokrinní aktivitou je produkce trávicích enzymů - lipázy, amylázy a trypsinu.

Lipasa je zodpovědná za rozpad tuků, amylázu pro přeměnu sacharidů a trypsiny pomáhají lépe trávit proteiny. Pokud není dostatek enzymů, vyvíjí se pankreatopatie. Tato patologie se nejčastěji vyskytuje v dětství, ale dospělí také onemocní, pokud jsou neobvykle a nadměrně krmeni. Ve stáří má nemoc často ischemický nebo vaskulární charakter.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky:

 1. Pacient si stěžuje na mírnou bolest v levém hypochondriu nebo pupku.
 2. To snižuje chuť k jídlu, židle se stává nestabilní, nevolnost, nadýmání.
 3. Analýza fekálních hmot ukazuje přítomnost steatorrhea, ve které nejsou tuky zcela stráveny.
 4. Testy krve a moči vykazují nízkou hladinu enzymů.
 5. Ultrazvukové vyšetření slinivky břišní, zpravidla neprokazuje zjevné změny, ale v některých případech se pankreas mírně zvětší, echogenita patologie se může zvýšit.

Stupeň intenzity a závažnosti výše uvedených příznaků závisí na závažnosti postižení slinivky břišní. Diagnóza změn ve vnitřním orgánu může odhalit zvýšení nebo snížení signatury echo. Pokud nejsou žádné poruchy, echo je normální.

Aby bylo možné přesně určit nemoc, je nezbytné kontaktovat svého lékaře, je velmi obtížné diagnostikovat patologii na vlastní pěst kvůli příznakům podobným jiným onemocněním. Po provedení nezbytného výzkumu je předepsána náhradní enzymatická terapie.

Je důležité si uvědomit, že pankreatopatie není závažným onemocněním, primárně signalizuje výskyt prvních poruch. Pokud včas vyhledáte lékařskou pomoc, můžete se vyvarovat vzniku závažných následků.

Pankreatopatie

Mnozí z nás slyšeli slovo „pankreatitida“ a vědí, že je to „když bolí slinivka břišní“. A to je ve skutečnosti téměř správné. Nebo spíše zánět pankreatu (pankreatu), doprovázený různými poruchami jeho aktivity. Stává se však, že nedochází k zánětům a dochází k porušení enzymatické funkce slinivky břišní.

Externí pankreatická insuficience se nazývá pankreatopatie.

Slinivka břišní je orgánem vnější i vnitřní sekrece. Speciální buňky "Langerhansových ostrůvků" produkují inzulin, který je nezbytný pro příjem glukózy (intrasekreční aktivita). Nedostatek inzulínu vede k diabetu.
A exokrinní aktivita - produkce trávicích enzymů (lipáza, amyláza, trypsin).

CO JSOU POTŘEBY DŮVĚRNÉ ENZYMY?

 • lipáza štěpí tuky;
 • amyláza přeměňuje sacharidy;
 • Trypsin pomáhá trávení proteinů.

Nedostatek těchto enzymů vede k rozvoji pankreatopatie. Často se u dětí vyvíjí. Ale to se děje u dospělých - s neobvyklou nebo nadměrnou výživou. Starší pacienti mohou mít ischemický (vaskulární) charakter.

Jak se projevuje pankreatitida?

Pacienti si stěžují na lehkou bolest v levé hypochondriu a v paraumbilické oblasti, nestabilní stolici, ztrátu chuti k jídlu. Při testech stolice se zaznamenává steatorrhea (nestrávený tuk). Krevní a močové testy na enzymy ukazují pokles jejich hladiny. Ultrazvuk často nemá žádné změny, ale někdy je slinivka mírně zvětšena.

Musíte se poradit s lékařem, abyste odlišili pankreatopatii od jiných onemocnění.

Po vyšetření lékař předepíše nejlepší možnosti pro substituční léčbu enzymem. Dříve byl deficit enzymu léčen pankreatinem. Tento lék se získává ze slinivky břišní zvířat. Intenzivní produkce kyseliny chlorovodíkové však přispívá k destrukci pankreatinu v žaludku. V současné době je proto častěji předepisováno více moderních léků s ochrannou membránou nebo vytvořených do mikrogranul. Výběr konkrétního léku je lepší svěřit lékaři.

Pankreatopatie není závažná nemoc. Včasné odvolání na odborníka ušetří vás nebo vaše dítě před vážnějšími chorobami.

Pankreatopatie

Popis:

Synonymem je pankreatická insuficience.
Narušení aktivity pankreatu, které není zpravidla doprovázeno zánětlivou reakcí, ale má určité klinické symptomy, se nazývá pankreatická insuficience.

Příznaky:

Klinické projevy pankreatické insuficience jsou příznaky zhoršené pankreatické aktivity - bolesti břicha, změny chuti k jídlu (snížení nebo úplné vymizení), nevolnost, rachot v břiše, nadýmání a nadýmání, steatorrhea. Intenzita a závažnost těchto symptomů závisí na stupni poškození pankreatu.

Příčiny:

Existuje primární a sekundární insuficience pankreatu. Primární insuficience slinivky břišní se vyvíjí vlivem tzv. Nemodifikovatelných faktorů, které člověk (pacient nebo lékař) nemůže ovlivnit a ovlivnit. Patří mezi ně onemocnění jako cystická fibróza pankreatu, vrozené poškození pankreatického kanálu, Shwachmanův syndrom, nedostatek izolované lipázy, izolovaný nedostatek trypsinu, dědičná recidivující pankreatitida

Léčba:

Pro předepsanou léčbu:

Při pankreatické insuficienci se používají různé léky obsahující enzymy. Tradičně se používá pro tento pankreatin - lék připravený ze slinivky břišní [3]. V podmínkách intenzivní tvorby kyselin v žaludku však došlo k jeho částečné inaktivaci a léčivo nevyvolalo očekávaný terapeutický účinek. V budoucnu, s rozvojem farmaceutického průmyslu, se objevily znalosti o mechanismu trávení, nových formách léků obsahujících pankreatin ve formě tablet, pilulek, pelet s ochranným obalem a mikrosfér umístěných v kapsli. V současné době musí enzymové přípravky používané v klinické praxi splňovat určité požadavky. Základní požadavky: netoxický; dobrá tolerance; nedostatek významných nežádoucích účinků; optimální účinek v rozmezí pH 5-7; odolnost vůči kyselině chlorovodíkové, pepsinu a dalším proteázám; obsah dostatečného počtu aktivních trávicích enzymů; mají dlouhou životnost.

Pankreatopatie u dospělých a dětí: nebezpečné onemocnění nebo diagnóza-hororový příběh?

Navzdory skutečnosti, že diagnóza „pankreatopatie“ je v terapeutické a pediatrické praxi poměrně běžným jevem, tento pojem se v moderní klasifikaci nemocí nenachází. Odborníci definují tuto patologii jako funkční nedostatečnost slinivky břišní, ke které dochází na pozadí nutričních chyb nebo jiných onemocnění.

Jak by mělo všechno fungovat?

V procesu trávení hraje klíčovou roli slinivka břišní. Produkuje pankreatickou šťávu, která obsahuje biologicky aktivní látky - enzymy (nebo enzymy). Poté, co krupice ošetřená žaludeční šťávou vstoupí do lumen dvanáctníku, je tato tekutina dodávána také speciálními kanály.

Jeho složky působením kyseliny chlorovodíkové jsou aktivovány a začínají „napadat“ tuky, proteiny a sacharidy ve složení potravin. Přímým účelem těchto enzymů je přeměnit je v jednodušší látky, které se dostanou do krve bez problémů přes střevní stěny. Jsou-li enzymy produkovány v dostatečném množství, dochází k trávení bez problémů. V opačném případě (pokud není dostatek enzymů) je tento proces narušen.

Co je pankreatopatie?

Stav, kdy slinivka břišní neprodukuje enzymy ve správném množství nebo ve správném poměru, ale není ve zaníceném stavu, se běžně nazývá „pankreatopatie“. Jinými slovy, jedná se o funkční poruchy jeho práce v nepřítomnosti změn tkáně.

Předpona "cesta" znamená určitý druh nejistoty - to znamená, že lékaři si uvědomují, že ne všechno je v pořádku s orgánem, ale z jakéhokoli důvodu nemohou na to přijít. Současně je pankreatopatie u dospělých diagnostikována mnohem méně často než u mladých pacientů, zejména pokud jde o reaktivní formu. Důvod je jednoduchý - trávicí systém dětí není dostatečně formován a jakýkoliv nepříznivý faktor může vést k jeho selhání.

Jak se objeví pankreatopatie?

Pankreatická dysfunkce pankreatu málokdy odhaluje, že je poznamenána klinickými příznaky. Tyto příznaky mohou vyvolat podezření na pankreatopatii:

 • krátkodobá bolest (obvykle v levém hypochondriu, ale děti si také stěžují na nepohodlí v oblasti pupku);
 • snížení nebo nedostatek chuti k jídlu;
 • příležitostná nevolnost;
 • zvýšená tvorba plynu, nadýmání;
 • nestabilní stolice - zácpa střídavě s průjmem.

Důležité: pankreatopatie u malých dětí, které ještě nejsou schopny formulovat své stížnosti, se může projevit slzností, podrážděností, odmítnutím jíst, častou regurgitací a mírným zvýšením teploty.

Diagnóza pankreatopatie

Obraz s rozmazanými symptomy je poněkud objasněn dalšími vyšetřeními. Porušení vylučovací funkce orgánu - dyspancreatismu - je indikováno následujícími faktory:

 • přítomnost nestrávených tuků a svalových vláken při scatologické analýze stolice (steatorrhea a creatorrhea);
 • nízké hladiny enzymů v krvi a moči;
 • nepřítomnost patologických změn nebo mírné zvýšení pankreatu podle výsledků ultrazvuku.

Důležité: navíc může být dospělému pacientovi předepsáno rentgenové vyšetření - aby se zajistilo, že nedostatečnost enzymu je způsobena dysfunkcí pankreatu, a nikoli blokováním pankreatických kanálků. Další ilustrativní metodou je přímá volba sekrece pankreatické šťávy za použití sondy. Metoda je nepříjemná a není vhodná pro děti.

Příčiny pankreatopatie

Existuje několik faktorů, které mohou vést k pankreatické dysfunkci pankreatu:

 • chronická onemocnění žaludku a dvanáctníku, jater, žlučníku a žlučových cest;
 • cystickou fibrózu a vrozené vady pankreatu a pankreatických pasáží;
 • dostatek mastných potravin ve stravě, alkoholických nápojích, banálním přejídání nebo monotónním jídle (mono dieta).

Důležité: někdy může pankreatopatie znamenat stav pankreatu, který předchází chronické pankreatitidě. Proto není nutné ignorovat symptomy patologie, ale adekvátně na ně reagovat. Nemusí to být léčebné metody - někdy stačí zkontrolovat stravovací návyky a vyloučit provokativní pokrmy a alkohol z jídelního lístku.

Reaktivní pankreatopatie u dětí

Často se vyskytují případy, kdy se u dětí vyskytne nedostatek pankreatických enzymů se závažnými příznaky v důsledku rychle se vyvíjejícího edému pankreatu a jeho kanálků. V tomto případě je obvyklé hovořit o reaktivní pankreatopatii, což je poměrně častý výskyt v pediatrii, způsobený reakcí na vnější dráždivou látku.

Doporučujeme, abyste si přečetli, kdo a proč jsou předepisovány.

Přečtěte si: jak fungují eubiotika.

Předpokládá se, že následující faktory mohou způsobit orgán „šoku“:

 • zavádění nových jídel ve stravě dítěte (zpravidla maso) a koření je důležité v dětství;
 • otrava jídlem a potravinové alergie (včetně celiakie);
 • přenosné infekční nemoci (včetně ARVI);
 • abdominální trauma;
 • užívání některých léků.

Důležité: stav reaktivní pankreatomie je považován za nebezpečný pro život dítěte a vyžaduje okamžitou hospitalizaci, protože hrozí nevratnými lézemi pankreatu. Často se však stává, že patologie není ani diagnostikována, protože edém zmizí sám poté, co jeho příčina zmizí.

Jak je léčena pankreatická léčba?

Na základě úplného vyšetření je předepsán terapeutický plán k odstranění pankreatické insuficience. Zpravidla se skládá z následujících položek:

 • léčba základního onemocnění, ať už jde o chronické onemocnění gastrointestinálního traktu nebo infekční poruchu;
 • zaplnění nedostatku enzymů speciálními přípravky (nejčastěji se používá pankreatin);
 • úlevu od symptomů proti průjmovým, antipyretickým, antiemetickým a antispasmodickým lékům;
 • dieta v období útoku, tedy - změna stravovacích návyků.

Pankreatopatie není pro dítě větou

S vágním a příliš obecným termínem "pankreatopatie" se moderní rodiče bohužel často setkávají. Často je obtížné odhadnout, zda se problém skutečně vyvíjí v chronickou pankreatitidu, nebo odborníci jsou přeživší a záměrně přehánějí barvy.

Doporučujeme zjistit, zda můžete během gastritidy jíst chléb.

Mimochodem, ne všichni lékaři uznávají pankreatopatii jako "skutečnou diagnózu". Tam jsou ti, kteří raději, aby panika o pravidelné stížnosti na bolest dítěte v blízkosti pupku, pokud nejsou žádné další závažné příznaky ve formě horečky, zvracení a neustálé porušení křesla. Doporučují dodržovat následující zásady:

 • nepřeplňujte dítě;
 • krmení není „v případě potřeby“, ale „na požádání“, to znamená, když má hlad;
 • eliminovat občerstvení mezi jídly;
 • snižovat obsah tuku v pokrmech, nedávat "poškození" ve formě občerstvení a uzených solených potravin;
 • sledovat, že dítě dobře žvýkalo jídlo.

Pankreatopatie není považována za závažnou nemoc. Ve většině případů, ne self-léky s léky, ale správné stravovací návyky pomáhá porazit jeho projevy.

Pankreatopatie ve výživě dětí

Pokud jde o nemoci pankreatu, pankreatitida je primárně pamatována.

Existuje však takové onemocnění, jako je pankreatopatie (chybně, pankreatopatie), která je charakterizována hypofunkcí orgánu bez zánětu.

U dětí se proto pankreatopatie vyskytuje v důsledku podvýživy.

Co je pankreatopatie?

Pankreatopatie je dysfunkce pankreatu, která není doprovázena zánětlivým procesem, v důsledku čehož dochází k nedostatku enzymů.

S touto nemocí je orgán narušen, což ovlivňuje celý proces trávení. V závislosti na důvodech, které vedly k dysfunkci, rozlište:

 • Primární - vyvíjí se v důsledku jiných onemocnění.
 • Sekundární - nejčastější a spouštěné nesprávnou a nadměrnou výživou.

Onemocnění narušuje proces trávení potravy, což dále vede k problémům s metabolismem. To vysvětluje, proč je nutné zahájit léčbu co nejdříve.

Reaktivní pankreatopatie je zvažována odděleně. Představuje odezvu pankreatu na vnější vlivy.

Nejčastěji se vyskytuje po zánětlivých onemocněních, otravách a alergiích. Útok je doprovázen křečem kanálků, kvůli kterému orgán zvětší. V tomto stavu si děti stěžují na ostrou bolest v břiše a horečce, začínají vystupovat a plakat.

Zvláštností a nebezpečím onemocnění je, že po dlouhou dobu je asymptomatická nebo se projevuje jako mírné příznaky.

To vede ke skutečnosti, že léčba je zahájena příliš pozdě, když je slinivka břišní již významně poškozena.

Mechanismus a příčiny

Příčiny vzniku pankreatopatie jsou četné a rozmanité. Nedostatek pankreatických enzymů se tedy vyskytuje následujícími způsoby:

 • nedostatečná produkce v těle;
 • dostatečná produkce v těle, ale blokování kanálků, vedoucí k utajení, mu neumožňuje dostat se do střevního lumen;
 • dostatečná produkce v těle, ale nečinnost enzymů ve střevě.

V případech, kdy se enzym nevyrábí v dostatečných množstvích, jsou tyto faktory: t

 • onemocnění slinivky břišní - rakovina, pankreatitida, cystická fibróza;
 • degeneraci glandulární tkáně do tuku;
 • orgánová chirurgie;
 • vrozená nedostatečnost;
 • nedostatečný rozvoj těla;
 • atrofie.

Druhým způsobem rozvoje onemocnění je blokování kanálků žlázy. K tomuto účelu slouží tumory, kameny, pojivová tkáň, pooperační jizvy. Tato cesta je typická pro dospělé pacienty.

Neaktivita enzymů ve střevním lumen je obvykle spojena s poškozením jeho sliznice.

Samostatně rozlišovat takovou cestu formace jako špatnou a nadměrnou moc. Nejčastěji se tímto způsobem vyvíjí nemoc u dětí. Železo se nedokáže vyrovnat s nákladem, když dítě jí hodně nebo to, co je těžké strávit. To vede k rozvoji pankreatopatie.

Příznaky u dětí

Jak již bylo zmíněno, nemoc se dlouhodobě vyvíjí. Přítomnost slabosti dítěte, jeho bledosti a známek beriberi ukazují jeho přítomnost. Při dalším průběhu pankeopatie se objevují následující příznaky:

 • úbytek hmotnosti;
 • častý průjem;
 • výkaly šedé s jasným hnilobným zápachem a částicemi nestráveného jídla;
 • nevolnost a zvracení;
 • pocit plnosti v žaludku;
 • rachot v břiše a otok;
 • ztráta chuti k jídlu.

Kromě toho se děti v tomto stavu cítí apaticky. Snadno se rozlišují mezi vrstevníky za jejich neochotu hrát, náladovost a častý pláč.

Diagnóza onemocnění

Pokud máte podezření na pankreatickou insuficienci, proveďte univerzální studium trávicího systému. Kromě rozhovoru s pacientem lékař předepíše následující testy:

 1. Krev - hladina cukru a elastázy v séru umožňuje posoudit dysfunkci orgánu.
 2. Cal - hladina pankreatické elastázy hovoří o hyper- nebo hypofunkci žlázy.

K identifikaci příčiny a přidružené nemoci se dále používají instrumentální diagnostické metody a také se hodnotí orgán a jeho kanály:

 • Ultrazvukové vyšetření detekuje nemoci a novotvary a lokalizuje je.
 • Rentgen orgánů a cév břišní dutiny odlišuje skutečnou nedostatečnost žláz od blokování kanálu nádorovým nebo kamenným.
 • MRI umožňuje zobrazit strukturu slinivky, diagnostikuje degeneraci sekrečních buněk.

Nejznámější metodou je přímý test sekretin-cholecystokinin. To spočívá ve stimulaci slinivky břišní a pak sbírání tajemství. Pomáhá posoudit rychlost těla. Tento způsob má však nevýhody. Hlavní je nepohodlí během představení. Protože pro děti je to téměř nikdy nepoužívá.

Jak se léčit?

Léčba pankreatopatie je změna stravovacích návyků, odmítnutí přejídání, stejně jako v lékové terapii.

Drogová terapie je zaměřena na odstranění příčiny, onemocnění, které vyvolalo orgánovou dysfunkci. Také léky jsou navrženy tak, aby pomáhaly tělu při trávení potravy.

Hlavním lékem používaným k tomuto účelu je pankreatin. Je vyroben ze slinivky břišní a je používán pro širokou škálu onemocnění sekrečních orgánů trávicího systému.

Dávkování se volí individuálně v závislosti na závažnosti porušení a hmotnosti dítěte. U těžké pankreatopatie se používají komplexní přípravky enzymů, které působí na všechny živiny. To jim umožňuje správné vstřebání tělem.

Navíc je nutná symptomatická léčba:

 • léky proti průjmu;
 • antiemetická léčiva;
 • léčiva pro snížení teploty v reaktivní pankreatopatii.

Nepoužívejte léky bez lékařského předpisu. Nesprávně zvolené léky a jejich dávkování poškodí zdraví Vašeho dítěte.

O účinnosti léčby vám umožní posoudit normalizaci hmotnosti dítěte a ukončení průjmu.

Preventivní opatření

Hlavní příčinou pankreatopatie u dětí je nezdravá strava a přejídání.

To vede ke skutečnosti, že slinivka břišní se s zátěží nevyrovná a většina potravin se nestráví a neabsorbuje. Jednoduchá pravidla pomohou předcházet onemocnění:

 • tam jsou často, ale v malých porcích;
 • pít dostatek tekutin;
 • odmítnutí smažených a hrubých potravin;
 • jíst pouze čisté ovoce a zeleninu;
 • minimalizovat množství koření a soli.

Představte si příkladné menu pro děti ve věku 12 let s problematickým trávením:

 • Snídaně - kaše vařená ve vodě s mlékem, kissel z bobulí.
 • Druhá snídaně je omeleta vaječných bílků, dušená.
 • Oběd - zeleninová polévka, vařené ryby s bramborovou kaší.
 • Snack - pečené jablko s medem.
 • Večeře - dušená zelenina s mletým hovězím masem.

Následující dieta pomůže předcházet rozvoji nemoci, stejně jako sníží nepohodlí u dítěte s pankreatopatií.

Hypofunkce slinivky břišní ovlivňuje nejen proces krmení dítěte, ale i jeho formování. Toto onemocnění způsobuje nutriční nedostatky, což vede ke ztrátě hmotnosti a vývojovým zpožděním. Proto je tak důležité pokusit se zabránit rozvoji pankreatopatie nebo zahájit léčbu okamžitě.

Související videa

Proč je žaludek dítěte zraněn a co dělat, Dr. Komarovsky nám řekne:

Při konzumaci smažených nebo mastných jídel u malých dětí a dospívajících se může objevit reaktivní zánět slinivky břišní. Tento stav se nazývá akutní pankreatitida. Jeho dlouhodobou léčbou, nutnou podmínkou je jmenování diety.

Co může způsobit nemoc?

Toto onemocnění se objevuje při konzumaci nesprávného jídla. Může se jednat o mastné nebo smažené potraviny. Ve svém složení obsahuje mnoho nasycených tuků, které je obtížné strávit. Pro jejich rozdělení tělo vyhodí speciální látky - enzymy.

Pokud je tuk příliš mnoho, pak se tělo nemůže vyrovnat s jejich štěpením. To vyvolává zánět orgánu a dochází k nemoci.

K onemocnění může také dojít po akutní střevní infekci nebo otravě chemickými látkami. Pokud například dítě vypilo „dospělý“ lék nebo se rozhodlo ochutnat domácí chemikálie, vyskytuje se také tato choroba.

Stává se také, že jakékoli akutní onemocnění se může stát chronickým. Vše bude záviset na individuálních vlastnostech dítěte.

Pokud je oslabena imunita dítěte nebo dochází k abnormalitám ve vývoji struktury orgánů po narození, je přechod na chronickou formu možný častěji.

Základní pravidla výživy

V akutním období onemocnění hraje hlavní roli dieta. Je to jednoduché, ale spíše přísné. Všechna pravidla musí být plně implementována. To bude normalizovat práci všech orgánů trávicího systému.

Základní pravidla stravy zahrnují:

 • Omezit používání všech potravin, které mohou zvýšit zánět. Patří mezi ně všechny smažené, mastné, s ostrou nebo kyselou chutí. V akutním období jsou také vyloučeny všechny koření, cibule, česnek a pepř. Jídlo lze mírně osolit.
 • Výjimka sladkých cukrovinek s tukovým krémem. Všechny koláče, pečivo, zákusky jsou zakázány! Představují bombu v reálném čase. Obrovské množství cukru a tuku je nebezpečnou kombinací všech orgánů trávicího systému. Aby se tyto látky recyklovaly, emitují podstatně více enzymů. To způsobuje větší škody.
 • V prvních dvou dnech po nástupu nemoci - "hladovění." To neznamená, že byste měli zcela omezit výživu svého dítěte. Jen v prvních dnech můžete dát dítěti pouze neslazené nápoje a suché sušenky. To je nezbytné, aby zapálené slinivky břišní spočívaly a obnovily se. Od třetího dne můžete výrazně rozšířit dietu - přidejte libové kuřecí, zeleninové nebo rybí vývar se sušenými krutony na oběd. Na večeři připravte pokrmy z masa nebo ryb s přílohami ze sacharidů.
 • Všechna jídla by měla být zlomková. Počet jídel závisí na věku dítěte. Dítě ve věku 7 let by mělo jíst každé 3-3,5 hodiny. Dítě ve věku 4 let - 5-6 krát denně. Velikost porce musí být v souladu s věkovými standardy. Frakční výživa pomůže snížit zánět a snížit pankreatopatii.
 • Potraviny musí být tepelně zpracovány. Výběr by měl být nejjemnější metodou. Perfektní pečení, dušení nebo napařování. Masné a rybí výrobky by měly být připraveny ve formě mletého masa. Tak se rychle učí a neubližují.

Co by mělo být zahrnuto do přibližného menu na týden?

Při exacerbaci chronické pankreatitidy by měly být do stravy zahrnuty zdravé potraviny.

Nízkotučné masné výrobky

V této nemoci je lepší dát přednost nízkotučným odrůdám kuřete nebo ryb. Červené maso je lepší odejít do zotavení. Vyberte si nejslabší části - například kuřecí nebo krůtí prsa. Skvělé pro všechny bílé ryby.

V prvním týdnu po zhoršení se opřít o ovoce, zejména když je čerstvý, nestojí za to. Obsahují velké množství fruktózy. To je další zátěž pro práci všech orgánů gastrointestinálního traktu. Při pečení mění rostlinná vlákna strukturu a plody jsou snáze absorbovány tělem dítěte.

Dušená nebo pečená zelenina

V prvních 3 dnech bramborová kaše brambor bude dělat. Můžete použít připravené sklenice. Stačí si vybrat osvědčené výrobce. Složení takových výrobků by nemělo být škrobem a umělými přísadami. Mohou zvýšit zánět. Správná bramborová kaše bude obsahovat pouze květák a sůl.

Dobře vařená kaše

Těstoviny je lepší odejít do zotavení. Kaše je vynikající přírodní zdroj rostlinných bílkovin a vlákniny. Pro dítě můžete vařit ovesné vločky, pohanky, rýžové cereálie. Budou také perfektně kombinovány s jakýmkoliv pokrmem z masa nebo zeleniny. Během exacerbace chronické pankreatitidy je nežádoucí jíst ječmen, kaši ječmen.

Zdravé vitamínové nápoje

Mezi ně patří domácí ovocné nápoje a ovocné nápoje. Pro jejich přípravu si můžete vybrat jakékoliv ovoce a bobule. V zimě jsou mražené dokonalé. Obsahují téměř stejný soubor vitamínů v dostatečném množství. Při výrobě nápojů nepoužívejte velké množství cukru. V kompotu ze sušených ovocných hroznů bude vynikající náhradou cukru. V prvních dnech nemoci je nepostradatelným a užitečným nápojem pro léčbu odvar z divoké růže. To pomůže snížit zánět a odstranit příznaky onemocnění.

Přibližná dieta na několik dní

První den k snídani můžete vařit pohankové vločky s vařeným vejcem. Během druhé snídaně - suchá oplatka sušenky s nízkotučným kefírem. Na oběd - zeleninový vývar s kuřecím masem. Přidejte krutony pšenice bez kůry. V poledne - neslazené bobule a tvaroh. Na večeři vaříme dušené štikozubce s nakrájenými bramborami.

 • Druhý den k snídani můžete jíst ovesné vločky na vodě se sušeným ovocem. Při druhé snídani - jogurt bez sladkých přísad. Během oběda - jíst chudou rybí polévku s bílými rybami a zeleninou. Během odpolední svačiny - kaše pečené hrušky pyré. Pečená zelenina s krůtí knedlíky.
 • Třetí den na snídani - míchaná vejce na pár křepelčích vajec. Mléko se ředí vodou 1: 1. Při druhé snídani - jablko v peci. Na oběd - polévka z kuřete a zeleniny. Během odpoledne svačina - svačina s nízkotučným tvarohem a broskvovým kompotem. Pro večeři - pečená treska s přílohou z vařené rýže.
  • Na čtvrtý den na snídani si můžete udělat pudink z ovesných vloček a rozinek. Snack - dušené sušené ovoce a neslazený čaj. Během oběda můžete jíst krocan a bramborový kastrol. Během odpolední svačiny, nesladký kefír a pár otrubových sušenek. Večeře - dušená brokolice s kuřecím masem.
  • Na pátý den k snídani můžete jíst nízkotučné tvaroh s sušenými meruňkovými pyré. Snack - ovesné vločky s nízkotučným jogurtem. Na oběd - strouhaná zeleninová polévka. Během odpolední svačiny - svačinu rýžového pudinku se sušeným ovocem. Večeře - dušená zelenina s pečenými rybami v troubě.
  • Šestý den připravte k snídani ovesné vločky. Během druhé snídaně - jíst pečené hrušky se švestkami. Na oběd vaříme polévku z kuřecích prsou a rýže. Během odpolední svačiny - svačinu nízkotučné tvaroh s nakrájeným sušeným ovocem. Na večeři - dušená mrkev a krůtí kotlety.
  • Sedmý den v týdnu si můžete dát k snídani pohankové knedlíky. Během druhé snídaně - jíst nasáklé sušené meruňky a rozinky. Na oběd - brokolice a krůtí polévka. Na svačinu - berry kissel se sušenými sušenkami. Na večeři - krůtí karbanátky s rýží.

  Užitečné recepty na pankreatitidu Krůtí karbanátky s rýží

  Vezměte 300 g krůtího masa. Dobře se umyjte a osušte papírovým ručníkem nebo ubrouskem. Rozemele na mleté ​​maso (pomocí kuchyňského robota nebo mixéru). Pokud používáte mlýnek na maso, několikrát přejděte přes jemnou mřížku. Do mletého masa přidejte 1/3 šálku vařené vody při pokojové teplotě. Solit to.

  Vařit rýži, dokud není připraven. Ochlaďte a promíchejte s mletým krocanem. Vrhněte kuličky. Vařte ve dvojitém kotli nebo ve vícevařiči na pár po dobu 30-35 minut. Zkontrolujte připravenost nožem. Musí proudit čistou šťávu.

  Ochlaďte na teplotu 30-35 ° C. Podáváme s květákem nebo bramborovou kaší.

  Pohankové kastrol s tvarohem

  Vezměte sklenici pohanky. Jděte přes to, odstranit všechny zbytečné. Důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Nalijte sklenici obilovin se dvěma sklenicemi vody. Vařte, dokud není plně vařené.

  100 g nízkotučného tvarohu otřete sítem. Smíchejte s chlazenou pohankou. Do výsledné hmoty 1 se vlije a důkladně se promíchá. Sůl a přidejte trochu cukru.

  Předehřejte troubu na 180 stupňů. Vezměte si formu odolnou proti teplu, okraje kartáčku očistěte trochou másla nebo pergamenem. Vložte tvaroh ve tvaru pohanky. Pečeme 10-15 minut na zhnědnutí. Ochlaďte. Podáváme s nízkotučným jogurtem nebo slabým čajem.

  Realizace všech doporučení při dietě pro pankreatitidu je důležitým klíčem k úspěšné léčbě a rychlému zotavení.

  Má-li nemoc tendenci k chronické formě, měla by být tato léčebná výživa nepřetržitě dodržována po celý život. Pouze tímto způsobem bude možné vyhnout se novým exacerbacím nebezpečného onemocnění pankreatu.

  Když má dítě problémy s trávením, je pro rodiče vždy obtížné chutnat krmení svých potomků. Kuřecí soufflé je jedním z pokrmů, které vaše děti budou milovat.

  Co dítě nemá rád sladkosti? Dort podle zvláštního receptu je lahodnou ozdobou jakéhokoliv stolu s dovolenou. Video s podrobnými pokyny na konci článku.

  Pankreatitida je onemocnění zánětlivé a dystrofické povahy slinivky břišní (pankreatu), jejíž kanály jsou často způsobeny aktivním působením vlastních enzymů.

  Mezi dětmi s onemocněním trávicího ústrojí dochází k pankreatitidě s frekvencí 5 až 25%.

  Slinivka břišní je jedním z orgánů trávicího traktu, je to jak žláza vnější, tak vnitřní sekrece.

  Jeho exkreční funkce spočívá v produkci trávicích sekrecí, které přes kanály vstupují do dvanácterníku, kde je aktivována žaludeční šťávou a podílí se na trávení potravy.

  Vnitřní sekreční funkce slinivky břišní spočívá ve vývoji hormonu inzulínu pomocí speciálních buněk žlázy, bez kterých se glukóza v těle neabsorbuje.

  Klasifikace pankreatitidy

  Nad - zdravá slinivka břišní, pod - slinivka břišní při pankreatitidě.

  Děti mají akutní a chronickou pankreatitidu. Chronická pankreatitida je diagnostikována, pokud zánět trvá déle než 6 měsíců. Při akutní pankreatitidě se vyvíjí edém a katarální zánět žlázové tkáně. V závažných případech krvácení se tvoří krvácení a v každé oblasti se může vyvinout nekróza (smrt) tkáně žlázy.

  Povahou změn ve tkáni žlázy se rozlišuje pankreatitida:

  • akutní edematózní;
  • hemoragické (s krvácením);
  • hnisavý;
  • tuková pankreatonekróza.

  Chronický progresivní průběh pankreatitidy vede k degenerativním změnám: zpevnění, rozvoji fibrózy (pojivové tkáně místo žláz), po níž následuje atrofie tkáně slinivky břišní a postupné porušování jejích funkcí.

  Ve školním věku se u dětí často vyvíjí chronická pankreatitida s latentním nebo opakujícím se průběhem. U akutní pankreatitidy u dětí dochází ve vzácných případech.

  Podle původu je pankreatitida:

  • primární;
  • sekundární nebo reaktivní (se zánětem jiných orgánů, nejčastěji zažívací);
  • dědičný s autosomálně dominantním typem přenosu.

  Reaktivní zánětlivý proces může být reverzibilní se správnou léčbou základního onemocnění a může být transformován na skutečnou pankreatitidu.

  Pokud je latentní pankreatitida charakterizována výraznými klinickými projevy, pak recidivující pankreatitida má fáze exacerbace a remise. Exacerbace chronického procesu, jako je akutní pankreatitida, může být mírná, středně závažná nebo závažná.

  Příčiny pankreatitidy

  Slinivka břišní je orgán, který reaguje na jakoukoliv patologii v těle dítěte, ať už se jedná o infekci nebo alergickou reakci. Existuje mnoho faktorů a příčin vzniku pankreatitidy. Za určitých podmínek mohou být enzymy produkované samotnou žlázou škodlivým faktorem pro tkáň pankreatu, když se začnou rozkládat a trávit vlastní tkáně a toxické látky, které způsobují intoxikaci, vstupují do krve.

  Hlavní příčiny pankreatitidy u dětí:

  1. Porušení odtoku, stagnace tajemství pankreatu, aktivace enzymů v samotné žláze a zničení její tkáně. Příčiny stagnace mohou být:
  • tupé břišní trauma: rána do břicha nebo pád může způsobit poškození slinivky břišní;
  • malformace žlázy nebo jejích vylučovacích kanálků (železo ve formě podkovy nebo prstence, pasu v potrubí apod.);
  • zánět gastrointestinálního traktu (gastroduodenitida, enteritida) vede ke stagnaci špatně stravitelného jídla a zvýšení intraintestinálního tlaku, což komplikuje průchod sekrecí pankreatu, což způsobuje jeho stagnaci;
  • házení žluči do kanálu pankreatu a aktivace jeho tajemství v patologii žlučových cest;
  • ukládání kalcinátu do kanálků pankreatu při předávkování vitamínem D;
  • napadení červem (ascariasis), překrývající vylučovací kanál žlázy;
  • mačkání vylučovacího kanálu žlázy s kameny v cholelitiáze.
  1. Nesprávná výživa dítěte:
  • přítomnost ve stravě produktů, které mají dráždivý účinek a stimulují funkci slinivky břišní (uzená masa, konzervované potraviny, hranolky, rychlé občerstvení, sycené nápoje, kořeněná jídla atd.); zvýšené množství trávicí šťávy může způsobit akutní pankreatitidu;
  • porušení stravy: jídla s dlouhými intervaly, přejídání;
  • deficience laktázy (nedostatek nebo nedostatečné množství enzymu v těle dítěte pro trávení mléčného cukru) může vést k pankreatitidě již v dětství.
  1. Potravinové alergie vedou k pankreatitidě v každém věku dítěte.
  2. Bakteriální nebo virové léze pankreatu (s příušnicemi, chřipkou, úplavicí, planými neštovicemi, salmonelózou, sepse atd.).
  3. Autoimunitní proces, kdy jsou v těle dítěte produkovány protilátky proti buňkám tkáně slinivky břišní.
  4. Toxický účinek některých léčiv na pankreatickou tkáň (aspirin, furosemid, metronidazol, některá antibiotika, kortikosteroidy, sulfonamidy, cytotoxická léčiva, nesteroidní protizánětlivé léky atd.) Může způsobit reaktivní pankreatitidu.
  5. Otrava těžkými kovy (rtuť, olovo atd.).
  6. Působení alkoholických nápojů (u adolescentů).
  7. Endokrinní patologie (hypotyreóza nebo nedostatečná funkce štítné žlázy, obezita).
  8. Maligní léze pankreatu.

  U některých dětí (10–20% případů) není možné zjistit příčinu rozvinuté pankreatitidy.

  Chronická pankreatitida u dětí je častěji sekundární nebo se vyvíjí v důsledku akutního zánětlivého procesu v pankreatu.

  Proces chronizace přispívá k:

  • genetická predispozice (přítomnost chronického onemocnění u rodičů);
  • porušení předepsané diety během léčby nebo během období zotavení;
  • nesprávné nebo pozdní ošetření;
  • dítě má alergie, metabolické poruchy a endokrinní onemocnění, žlučové kameny.

  Příznaky

  K vyvolání rozvoje pankreatitidy mohou být chyby ve výživě - použití mastných, smažených, uzených potravin.

  U dětí v raném věku jsou klinické příznaky pankreatitidy mírné. Obvykle probíhá ve světle latentní formě. Ve velmi vzácných případech se vyvíjí závažná hnisavá-nekrotická forma.

  U starších dětí se zánět slinivky břišní projevuje bolestivými útoky.

  Hlavní projev akutní pankreatitidy nebo exacerbace chronické - těžké bolesti v horní části břicha (v levé hypochondrium s ozářením vpravo, v epigastrické oblasti). Velmi často znepokojen bolestí pásového oparu. Mohou dát vzadu, levé rameno. K úlevě od bolesti se dítě pokouší zaujmout nucenou pozici - leží na levé straně, sklonil se nebo na břiše.

  Chyby ve výživě mohou být vyvolány bolestivým útokem (jíst mastné, kořeněné, smažené potraviny, uzené potraviny atd.).

  Bolesti doprovázejí tyto příznaky:

  • zvracení, ke kterému dochází opakovaně, nepřináší úlevu;
  • říhání;
  • nadýmání;
  • opožděná stolice nebo průjem;
  • může být pálení žáhy;
  • pocit těžkosti v břiše.

  Teplota u dětí zpravidla zůstává normální, ale není to vyšší než 37,5 ° C.

  Produkty štěpení žlázových buněk vstupujících do krve působením enzymů způsobují příznaky intoxikace:

  • bolest hlavy;
  • slabost;
  • závratě;
  • nedostatek chuti k jídlu;
  • bledá kůže (někdy mramorující);
  • sucho v ústech.

  S rozvojem hnisavého procesu a nekrózy pankreatu se teplota zvyšuje na vysoké hodnoty, stav se zhoršuje v důsledku zvýšení intoxikace, vyvíjí se střevní paréza, objevují se známky peritoneálního podráždění.

  Při chronické pankreatitidě je kromě bolesti charakteristickým znakem hojná stolice s mastným leskem. Vzhledem k vysokému obsahu tuku se stolice z toalety sotva vymyje.

  Při chronické pankreatitidě může být bolest trvalá, bolestivá nebo se může vyskytovat pravidelně po cvičení, poruchách výživy nebo emocionálním stresu. Trvání bolestivého záchvatu se pohybuje od 1 hodiny do několika dnů.

  V chronickém procesu, kromě dyspeptických symptomů (pálení žáhy, říhání, nevolnost, ztráta chuti k jídlu), zácpa a průjem střídavě. Charakteristický je také pokles tělesné hmotnosti, astenický syndrom (slabost, únava, bolesti hlavy, emoční labilita).

  Komplikace pankreatitidy zahrnují:

  • tvorba cyst pankreatu (tvorba dutiny v tkáni žlázy naplněné tekutinou);
  • nekróza pankreatu (nekróza glandulární tkáně);
  • peritonitida (zánět serózní membrány v dutině břišní);
  • absces nebo celulitida (abscesy různých velikostí) v tkáni slinivky;
  • diabetes mellitus (chronické endokrinologické onemocnění spojené s nedostatkem inzulínu v těle);
  • pohrudnice (zánět serózní membrány v hrudní dutině).

  Diagnostika

  Základem pro diagnostiku pankreatitidy jsou klinické projevy, laboratorní výzkum a výzkum hardwaru.

  V klinické analýze krve pro pankreatitidu se vyznačuje zvýšením obsahu leukocytů, urychlením ESR.

  Biochemická analýza krve odhalí zvýšenou aktivitu enzymů vylučovaných slinivkou břišní (amyláza, trypsin, lipáza).

  Enzymová aktivita (diastáza nebo amyláza) se také zvyšuje při analýze moči.

  Exkreční funkce slinivky břišní pomáhá hodnotit fekální analýzu (koprogram, lipidogram): pankreatitida je charakterizována steatorrhea (vysoký obsah tuku ve výkalech) a creatorea (zvýšený obsah dusíku ve výkalech v důsledku přítomnosti nestrávených svalových vláken a vláken pojivové tkáně).

  Ultrazvuk odhaluje edém, zvýšený objem slinivky břišní v pankreatitidě, heterogenitu struktury ozvěny, přítomnost tuleňů, oblasti nekrózy. Pomocí ultrazvuku se zjistí abnormální vývoj žlázy nebo kanálků, detekují se kameny v žlučovodech a vyhodnotí se stav ostatních vnitřních orgánů.

  Pokud je to nutné, mohou být provedeny FGD (endoskopické vyšetření žaludku a dvanáctníku 12) za účelem zjištění porušení odtoku žluči a RV šťávy.

  V obtížně diagnostikovatelných případech se provádějí komplikace, MRI a CT břišní dutiny a provádí se rentgenová radiografie.

  Léčba

  Nejdůležitější úlohou při léčbě pankreatitidy je dieta.

  Léčba dětí s akutní (nebo exacerbací chronické) pankreatitidy se provádí v nemocnici. K dispozici je lůžko. Léčba může být konzervativní a pohotová.

  Cílem konzervativní terapie je:

  • poskytování funkčního odpočinku postiženému orgánu;
  • mechanické a chemické proplachování orgánů trávicího traktu;
  • odstranění příčiny pankreatitidy;
  • úlevu od příznaků.

  Jmenován "pauza", tj. Hlad po dobu 1-3 dnů. V této době je dovoleno pít alkalickou minerální teplou vodu bez plynu (Essentuki č. 4, Borjomi) v malých doušcích.

  Léčba zahrnuje:

  1. Antispasmodika a léky proti bolesti (No-shpu, Papaverin, Tramal, Baralgin, Analgin). Pro velmi těžké bolesti se používají narkotická analgetika (Promedol). Morfin se nepoužívá z důvodu jeho schopnosti vyvolat křeče sfinkterů vylučovacích kanálků slinivky břišní a žlučníku, což komplikuje odtok šťávy pankreatu a zvyšuje bolest.
  2. Roztoky glukózy, plazmy, fyziologických roztoků, reopolyglukinu a blokátorů proteolytických enzymů (Contrycal, Trasilol) se podávají intravenózně. Řešení poskytují dětem potravu a zmírňují intoxikaci.
  3. Antisekreční léčiva ke snížení uvolňování pankreatických enzymů (Octreotid, Famotidin).
  4. Léky, které zlepšují mikrocirkulaci (Pentoxifylline, Trental, Dipyridamole).
  5. Antibiotika v bakteriálním a hnisavém procesu.

  Všechny léky jsou injikovány. Léčba ústy je povolena po odstranění bolesti, přibližně týden po nástupu onemocnění.

  S rozvojem komplikací, s progresí onemocnění a neúčinností konzervativní léčby je vyřešena otázka chirurgické léčby. Během chirurgického zákroku, resekce části pankreatu, nekroktomie (odstranění nekrotické, tj. Nekrotické sekce žlázy) může být provedena drenáž abscesu ve tkáni žlázy.

  Během hladu se provádí odsávání obsahu z žaludku dítěte, aby žaludeční šťáva nevyvolávala syntézu a aktivaci pankreatických enzymů. K sekreci žaludeční šťávy dochází nejen při vstupu potravy do žaludku, ale také reflexně s jedním typem potravy nebo s jejím pachem. To je důvod, proč byste měli neustále odstraňovat žaludeční šťávu.

  Po snížení bolesti (přibližně od 3. dne) se výživa postupně zavádí do dítěte (vařená nebo dušená). Po dobu 2 týdnů se jídla připravují bez soli. Dítě by mělo jíst 5-6 s. za den v malých porcích, pyré, teplé (50-60 ° C), kapalné nebo polotekuté konzistence.

  Zpočátku dávají tekutou kaši (kromě prosa), vařenou na zředěném mléku 1: 1. Od 6. dne jsou zavedeny vegetariánské slizové polévky, tekuté zeleninové pyré (z brambor, cukety, květáku, mrkve). Povoleno kissel a sušené ovoce kompot.

  • proteinová omeleta (dušená);
  • silně mleté ​​(dvakrát mleté) mleté ​​maso z nízkotučné vařené maso (hovězí maso, kuřecí maso, králičí maso) ve formě masových kuliček, quenel, masových kuliček, masových kuliček (dušených);
  • ryby nízkotučných odrůd (štika, kapr, treska, okoun, atd.);
  • zeleninové kastrolky;
  • sladká pečená jablka.

  O měsíc později se menu postupně rozšiřuje, nádobí nevyžaduje takové broušení. Pudinky, různé mléčné výrobky, sušený pšeničný chléb, polibky z čerstvých bobulí, slabý čaj jsou povoleny. V kaši, můžete přidat malou porci (5 g) másla, v polévce nebo zeleninové pyré - 1 polévková lžíce. Já krém nebo zakysanou smetanou nebo 1 lžička. rostlinného oleje.

  Dieta se doporučuje po dobu 6 měsíců. Ze stravy by mělo být vyloučeno:

  • klobásy;
  • jakékoli bujóny;
  • pasty;
  • maso nebo maso v konzervách;
  • koření, okurky;
  • Slané a fermentované potraviny;
  • zelenina: ředkvičky, špenát, křen, šťovík, ředkvičky, česnek a cibule, paprika, hrášek;
  • obilí ječmene a proso;
  • tučné maso (kachna, vepřové maso, husa);
  • tučné ryby (makrela, losos);
  • ořechy;
  • muffin, koláče, koláče;
  • kondenzované mléko;
  • čokoláda, káva;
  • nápoje sycené oxidem uhličitým;
  • kyselé ovoce a bobule, šťávy z nich.

  Po zahájení krmení se před jídlem předepisují enzymové přípravky (Creon, Panzinorm, Mezim-forte, Pancreatin) třikrát denně. Užívání léků by mělo pokračovat 3 měsíce v přerušovaných kurzech (2 týdny, 1 týden). Zrušení příjmu enzymatických prostředků by mělo být založeno na výsledcích koprogramů, s výjimkou enzymatické insuficience slinivky břišní.

  Děti po léčbě jsou pozorovány u gastroenterologa nebo pediatra. Na pokyn lékaře probíhala léčba relapsu. Je žádoucí zlepšit zdraví dětí v lázeňském balneologickém profilu.

  Omezit tělesnou aktivitu děti jsou doporučené třídy v přípravné skupině ve třídách tělesné výchovy.

  Předpověď

  U mírné formy akutní pankreatitidy je prognóza příznivá. Pokud se vyvíjí hnisavá, hemoragická pankreatitida nebo pankreatonekróza, existuje riziko smrti.

  Při chronické pankreatitidě u dětí bude prognóza záviset na četnosti a závažnosti exacerbací, na dodržování diety a dalších doporučení lékaře během remise.

  Prevence

  Preventivní opatření zahrnují:

  • racionální výživa dítěte v souladu s věkem;
  • prevence chorob trávicího systému;
  • přísné dodržování dávek pro léčbu léky;
  • včasná léčba infekcí a invazí hlíst;
  • dodržování diety.

  Shrnutí pro rodiče

  Pankreatitida u dětí není běžná, ale při identifikaci vyžaduje vážný přístup a léčbu pacientů, aby se zabránilo rozvoji častých exacerbací a komplikací onemocnění.

  Je důležité pochopit důležitost dietní terapie při léčbě pankreatitidy. Časté recidivy onemocnění vyvolané poruchami ve stravě, opožděná léčba mohou způsobit rozvoj diabetu, což komplikuje celý budoucí život dítěte.

  Pediatr E. O. Komarovsky říká o problémech slinivky břišní u dětí:

  SDK: Slinivka břišní. Způsoby podávání léků - Doktor Komarovsky

  Pediatrická pankreatitida zpravidla prochází rychle, bez dlouhodobých pankreatických poruch. Je důležité rozpoznat symptomy brzy, aby se snížilo riziko komplikací. Dítě na krátkou dobu může potřebovat léčbu nebo změny ve výživě.

  Co je pediatrická pankreatitida?

  Pankreatitida je zánětlivé onemocnění pankreatu. Slinivka břišní je orgán, který je součástí trávicího systému a je anatomicky umístěn těsně za žaludkem.

  Toto tělo produkuje hormony inzulín a glukagon, které regulují množství cukru v těle.

  Ale slinivka břišní je také důležitá při trávení. Produkuje potřebné enzymy, které pomáhají recyklovat potraviny, které jíme.

  Pokud je slinivka zdravá, enzymy se nestanou aktivní, dokud nedosáhnou dvanáctníku. Když se však žláza zapálí, enzymy se aktivují v raném stádiu, zatímco jsou stále v samotném orgánu a agresivně ovlivňují vnitřní struktury.

  Pankreatické tkáně, které produkují enzymy, jsou poškozeny a přestávají produkovat nové enzymy. V průběhu času se může toto poškození tkáně stát chronickým.

  Příčiny pankreatitidy u dětí:

  • žlučové kamenné onemocnění. 10% až 30% dětí s pankreatitidou může trpět žlučovými kameny. Léčba tohoto stavu může pomoci obnovit normální funkci pankreatu;
  • polyorganických chorob. Dvacet procent případů akutní pankreatitidy je způsobeno stavy, které ovlivňují několik orgánů nebo orgánových systémů, jako je sepse, hemolyticko-uremický syndrom nebo systémový lupus erythematosus;
  • metabolických chorob. Poruchy metabolismu mohou být příčinou 2 až 7% případů akutní pankreatitidy. Jedná se o metabolickou poruchu u dětí s vysokými hladinami lipidů nebo vápníku v krvi:
  • infekcí. Akutní pankreatitida je někdy diagnostikována, když dítě trpí infekcí. Je však obtížné vytvořit přímé spojení mezi těmito dvěma podmínkami. Některé z infekčních onemocnění, které byly spojeny s pankreatitidou, zahrnují příušnice, zarděnku, cytomegalovirus, virus lidské imunodeficience, adenovirus a virus skupiny B skupiny Coxsackie;
  • anatomické anomálie. Porušení struktury pankreatu nebo žlučových cest může vést k pankreatitidě;
  • pankreatitida může být vyvolána medikací. Předpokládá se, že drogy způsobují jednu čtvrtinu případů pankreatitidy. Není zcela jasné, proč některé léky mohou způsobit pankreatitidu. Jedním z faktorů je, že děti léčené těmito léky mají další poruchy nebo stavy, které je předurčují k pankreatitidě;
  • pankreatitida je někdy způsobena traumatem. Trauma pankreatu může způsobit akutní pankreatitidu. Mechanické poškození může vzniknout při dopravní nehodě, při sportu, při pádu nebo při krutém zacházení s dětmi;
  • pankreatitida je dědičná, což znamená, že byla přenášena jedním nebo oběma rodiči. To je způsobeno cystickou fibrózou, genetickou mutací, která se nachází u dítěte, ale ne u rodičů;
  • Konečně existuje velký počet případů pankreatitidy, kde příčina není známa. To se nazývá idiopatická pankreatitida.

  Formy pankreatitidy

  Akutní pankreatitida

  Akutní pankreatitida je ostrý zánět, který trvá krátkou dobu. Průběh onemocnění - od mírného nepohodlí po těžké, život ohrožující onemocnění. Většina dětí s akutní formou onemocnění se plně uzdraví po přijetí správné terapie. V závažných případech vede akutní forma ke krvácení v orgánu, vážnému poškození tkáně, infekci a tvorbě cyst. Těžká pankreatitida poškozuje jiné životně důležité orgány (srdce, plíce, ledviny).

  Ve vzácných případech opakované ataky akutní pankreatitidy povedou k chronickému průběhu onemocnění, které časem způsobí trvalé poškození slinivky břišní.

  Příznaky

  Akutní pankreatitida u dětí obvykle prochází rychle, během týdne. Je však důležité vidět symptomy předem a poradit se s odborníkem, aby se snížilo riziko komplikací.

  Nejběžnějším příznakem akutní pankreatitidy je intenzivní bolest v horní části břicha. Tato bolest je obvykle mnohem závažnější než typická kolika. To může být konstantní, křečovité, zhoršené po jídle. Je těžké, aby dítě bylo vzpřímené.

  Jiné příznaky pankreatitidy u dětí:

  • oteklé, citlivé břicho;
  • bolest ustupuje;
  • nevolnost;
  • zvracení;
  • ztráta chuti k jídlu;
  • vysoká horečka;
  • bušení srdce.

  Symptomy pankreatitidy nejsou specifické a mohou být snadno zaměňovány s příznaky jiné patologie. Liší se v závislosti na věku a stupni vývoje dítěte. Například děti, které nemohou mluvit, budou plakat.

  Diagnostika

  Diagnostika je často problém. Někdy je pankreatitida omylem diagnostikována jako zácpa, syndrom dráždivého tračníku.

  Pro diagnózu provede lékař důkladné klinické vyšetření a prozkoumá lékařskou historii dítěte.

  Odborník doporučí provedení:

  • krevní test, aby zjistil, jak funguje slinivka;
  • ultrazvukové vyšetření;
  • počítačová tomografie pro kontrolu příznaků poškození pankreatu;
  • MRI (magnetická rezonance) ke kontrole abnormalit ve vývoji pankreatu;
  • endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie pro studium tenkého střeva, pankreatického kanálu a zbytku gastrointestinálního traktu;
  • genetických testů k nalezení možné dědičné příčiny.

  Léčba akutní pankreatitidy u dětí

  Léčba pankreatitidy u dětí je podpůrná léčba. Neexistuje žádný jediný lék nebo léčba, která může pomoci slinivce břišní obnovit. Děti, které trpí bolestmi břicha, mohou dostat lék proti bolesti. Nevolnost a zvracení se léčí antiemetiky.

  Pokud dítě nemůže jíst, protože má bolest, nevolnost nebo zvracení, není krmeno, ale podává tekutinu žílou, aby se zabránilo dehydrataci.

  Dítě může začít jíst, když se cítí hladový a je připraven k jídlu. Pokud jde o výživu, od počáteční diety se nabízí určitá strava, od čirých živných půd po běžné potraviny.

  Volba závisí na závažnosti stavu dítěte a preferenci ošetřujícího lékaře. Dítě obvykle zotavuje dobré zdraví první den nebo dva po útoku akutní pankreatitidy.

  Stává se, že symptomy jsou závažnější nebo přetrvávají delší dobu. V tomto případě bude dítěti poskytnuta výživa trubicí, aby se zabránilo trávení a zlepšila se regenerace organismu.

  Chronická pankreatitida

  Chronická pankreatitida u dětí je také zánět slinivky břišní. Namísto poškození, které nakonec zmizí s akutní pankreatitidou, pokračuje zánět u některých citlivějších dětí a způsobuje trvalé poruchy ve struktuře a fungování slinivky břišní. Genetické a environmentální faktory mohou být zodpovědné za náchylnost k pankreatitidě.

  Stav onemocnění přetrvává dlouhou dobu a pomalu ničí strukturu slinivky břišní. Může například ztratit schopnost produkovat inzulín. V důsledku toho se dítě stává nesnášenlivým pro glukózu. Chronická pankreatitida také vede ke ztrátě hmotnosti v důsledku špatného trávení.

  Chronická pankreatitida u dětí je vzácná. Diagnóza může být provedena u dítěte jakéhokoliv věku, ale je častější po 10 letech.

  Příznaky:

  • u dětí se obvykle vyskytují příznaky a symptomy shodné s příznaky způsobenými akutní pankreatitidou. Jedná se o pronikavou bolest v břiše, horší po jídle, jejíž epizody se budou opakovat znovu a znovu;
  • dalším běžným příznakem je ztráta hmotnosti. Důvodem je, že dítě není schopno jíst. V některých případech se děti vyhnou jídlu, protože zhoršují bolestivé symptomy. Někdy pankreatitida může způsobit snížení chuti k jídlu, což vede ke ztrátě tělesné hmotnosti.

  Mezi další příznaky chronické formy onemocnění patří:

  • nevolnost;
  • zvracení (zvracení může být nažloutlé, nazelenalé nebo nahnědlé v důsledku příměsí žluči);
  • průjem a mastná stolice;
  • poruchy trávení potravin;
  • žlutá kůže;
  • tam je bolest v zádech nebo v levém rameni.

  Diagnostika

  Laboratorní diagnostika chronické pankreatitidy u dítěte je podobná akutní pankreatitidě. Diagnóza chronické pankreatitidy vyžaduje hledání ireverzibilního poškození pankreatu, ztráty trávicí funkce nebo diabetu. Poškození se vyhodnocuje rentgenovým vyšetřením (CT nebo MRI vyšetření pankreatu) a speciálními endoskopickými postupy.

  Léčba chronické pankreatitidy

  Klinické pokyny se zaměřují na snížení bolesti a zlepšení trávicí funkce. Poškození pankreatu nelze opravit, ale s patřičnou péčí lze zvládnout většinu symptomů.

  Pediatrickou pankreatitidu je možné léčit třemi způsoby:

  Léčba léky

  1. Léky proti bolesti
  2. Přípravky na bázi trávicích enzymů (pokud je hladina enzymů příliš nízká) pro normální trávení potravy.
  3. Vitaminy rozpustné v tucích A, D, E a K, protože obtíž při vstřebávání tuků také brání schopnosti těla vnímat tyto vitamíny, které hrají rozhodující úlohu při udržování zdraví.
  4. Inzulín (ve vývoji diabetu).
  5. Steroidy, pokud má dítě autoimunitní genezi pankreatitidy, ke které dochází, když imunitní buňky napadají vlastní slinivku břišní.

  Endoskopická terapie. V některých případech použijte endoskop ke snížení bolesti a odstranění mechanických překážek. Endoskop je dlouhá ohebná trubice, kterou lékař vloží ústy.

  To umožňuje lékaři odstranit kameny v pankreatických kanálcích, umístit malé zkumavky (stenty) k posílení jejich stěn, zlepšit tok žluči nebo neutralizovat úniky trávicích šťáv.

  Chirurgie Většina dětí tuto operaci nepotřebuje. Pokud však dítě trpí těžkou bolestí, která není přístupná medikaci, někdy pomáhá odstranění oblasti pankreatu. Chirurgie se také používá k odblokování pankreatického kanálu nebo k jeho rozšíření, pokud je velmi úzká.

  Ne všechny děti, které zažijí akutní záchvaty pankreatitidy, rozvinou svou chronickou formu.

  Neexistují žádné jasné důkazy, které by vyžadovaly zvláštní dětskou výživu pro chronickou pankreatitidu. Nicméně, mnoho lékařů předepíše dietu s nízkým obsahem tuku a doporučuje, aby pacienti jedli častěji v malých porcích, s méně než 10 gramy tuku.

  Chronická pankreatitida se nedá vyléčit, je to celoživotní stav, symptomy periodicky vznikají a pak zmizí. Děti by měly být pravidelně informovány lékaře, aby zhodnotily jejich stav, poskytly odpovídající výživu a diskutovaly možnosti léčby. Bude provádět endokrinní výzkum pravidelně, aby zjistil problémy spojené s tolerancí glukózy nebo rozvojem diabetu.

  U dětí s chronickým průběhem onemocnění je zvýšené riziko rakoviny pankreatu. Stupeň nebezpečí závisí na základní příčině pankreatitidy, rodinné anamnéze a typu genetického postižení.

  Reaktivní pankreatitida u dětí

  Reaktivní pankreatitida u dítěte se mírně liší od ostatních forem onemocnění.

  Reaktivní pankreatitida u dětí není samostatným onemocněním. To je reakce těla dítěte na různé nežádoucí účinky ve formě zánětu pankreatu.

  Příčiny této formy onemocnění:

  1. Běžné dětské infekční onemocnění (ARVI, bolest v krku atd.).
  2. Patologie trávicího systému.
  3. Abdominální trauma.
  4. Použití silných antibiotik.
  5. Chemické otravy toxiny.
  6. Nepravidelná výživa.
  7. Výrobky nekvalitní a různé druhy „občerstvení“ nezdravé pro tělo dítěte.
  8. Úvod do potravin, které nejsou vhodné pro kojence (kyselá šťáva, maso).

  Rozdíl mezi reaktivní pankreatitidou a akutní formou onemocnění:

  1. Příčinou reaktivní pankreatitidy je onemocnění jiných orgánů a akutní pankreatitida se vyskytuje v důsledku přímých toxických a škodlivých účinků různých stavů.
  2. Reaktivní pankreatitida, pokud není léčena, se stává akutní, ale akutní pankreatitida se nezmění na reaktivní.
  3. S výjimkou základního onemocnění je účinně léčena reaktivní pankreatitida.
  4. Při určování symptomů reaktivní pankreatitidy v popředí jsou příznaky základního onemocnění a pak známky pankreatitidy. Při akutní pankreatitidě jsou hlavními příznaky příznaky pankreatických poruch.
  5. V diagnóze reaktivní pankreatitidy spolu se vznikem symptomů pankreatitidy jsou detekovány symptomy onemocnění jiných orgánů. A v akutní formě - není nutné.

  Podobnosti:

  1. Diagnóza probíhá pomocí stejných výzkumných metod.
  2. Léčba je předepsána stejně jako v akutní formě onemocnění.
  3. Metody prevence se často překrývají.

  Známky reaktivního zánětu žlázy lze rozdělit do dvou skupin: klinické projevy základní příčiny a příznaky samotného zánětu pankreatu.

  Například, jestliže reaktivní pankreatitida je spouštěna střevní infekcí, často tam je vysoká horečka a volná stolice několikrát denně.

  Začátek je obvykle akutní.

  Nejtypičtější symptomy reaktivní pankreatitidy

  Těžká bolest břicha. Je pravděpodobné, že se dítě zhroutí do polohy embrya, aby zmírnilo jeho stav, po prvních 2 dnech se bolest obvykle zvyšuje.

  Mezi další značky patří:

  • přetrvávající zvracení, horší po prvních 2 dnech;
  • nedostatek chuti k jídlu;
  • žloutenka (žluté zabarvení kůže);
  • vysoká teplota;
  • bolest na zádech a na levém rameni.

  Mezi dlouhodobé příznaky patří dehydratace a nízký krevní tlak.

  U malých dětí se příznaky vyhlazují a nejsou příliš výrazné. Kombinace jednoho z těchto příznaků s přetrvávající bolestí v břiše je důvodem pro okamžité odvolání na odborníka. Nezávislé pokusy rodičů vyrovnat se se situací povedou k vážným následkům.

  Diagnóza:

  1. Když lékař podezřívá reaktivní pankreatitidu, prvním krokem je provedení krevních testů (test na amylázu a lipázu), aby se zjistilo, zda jsou pankreatické enzymy na normální úrovni.
  2. Pokud jsou příliš vysoké, lékař se bude odvolávat na abdominální ultrazvuk, aby zjistil možné známky zánětu, blokád nebo kamenů v kanálu pankreatu.
  3. Někdy lékař doporučuje abdominální počítačovou tomografii pro potvrzení diagnózy pankreatitidy.

  Léčba

  Léčba reaktivní pankreatitidy u dětí by měla být prováděna pouze v nemocnici. Požadovaný odpočinek na lůžku.

  Léčba reaktivní formy se skládá ze tří částí - dietní terapie, léčby základního onemocnění, léčby pankreatitidy. Bez nich je úplné uzdravení slinivky břišní nemožné.

  Dieta pro reaktivní pankreatitidu u dětí je důležitá pro léčbu. Po dobu 1 - 2 dnů (dle uvážení lékaře) je jídlo zcela vyloučeno, aby se zajistilo vyložení pro zanícený orgán. V tomto okamžiku by mělo být dítě poskytováno pouze s nápojem. Potřebné množství vody stanoví lékař.

  Menu se rozšiřuje velmi pomalu. Obsah kalorií by měl být malý (malé porce každé 3 až 4 hodiny). První dva týdny jídla v utřené formě.

  Dieta pro pankreatitidu u dětí

  Dietní doporučení pro pankreatitidu:

  • Musíte dodržovat dietu s nízkým obsahem tuku. Použijte šetrně tuky a oleje;
  • odstranit smažené potraviny;
  • jídlo může být pečené, vařené, dušené;
  • zahrnují ovoce a zeleninu;
  • jíst často, v malých porcích.

  Produkty, které mají být vyloučeny:

  • smažená jídla;
  • polotovary z masa;
  • vaječný žloutek;
  • tučné červené maso;
  • kravské mléko;
  • máslo;
  • zakysanou smetanou;
  • margarín;
  • zmrzlina;
  • pražená zrna;
  • arašídy a máslo z něj;
  • ořechy a semena;
  • Kukuřičné nebo bramborové lupínky;
  • pečivo ze sušenky a pečiva (vdolky, sušenky);
  • zálivka (majonéza, rostlinný olej);
  • tuk

  Co můžete jíst?

  V dietě pro děti by měly být zahrnuty následující potraviny a pokrmy:

  • nízkotučné masové pokrmy;
  • pták bez kůže;
  • vaječný bílek;
  • nízkotučné nebo nízkotučné mléčné výrobky;
  • mandlové, rýžové mléko;
  • čočka;
  • fazole;
  • sójové výrobky;
  • Mouka 2. stupně;
  • celozrnné obilniny;
  • rýže;
  • těstoviny;
  • zelenina a ovoce, čerstvé nebo zmrazené;
  • zeleninové a ovocné šťávy;
  • čaj;
  • zeleninové polévky;
  • vody

  Dietní menu pro děti s pankreatitidou by mělo obsahovat potraviny, které mají zažívací enzymy. Například ananas, papája.

  Ukázkové menu

  Snídaně:

  • dva vaječné bílky se špenátem;
  • jeden plátek celozrnného toastu;
  • čaj

  Druhá snídaně:

  Oběd:

  • rýže, červené nebo černé fazole;
  • jeden plochý koláč;
  • 100 g kuřecího masa;
  • vody nebo šťávy.

  Čas na čaj:

  • nízkohodnotné sušenky;
  • banán;
  • vody

  Večeře:

  • těstoviny z krevet;
  • malý podíl zeleného salátu (bez oleje) s omáčkou s nízkým obsahem tuku nebo octem balsamico;
  • šťávy nebo vody.

  Oběd po večeři:

  • Řecký jogurt je nízkotučný s borůvkami a medem;
  • voda nebo čaj na trávě.

  Promluvte si s dětským lékařem a odborníkem na výživu o dietě dítěte. Pokud je cukrovka, celiakie, nesnášenlivost laktózy nebo jiné zdravotní problémy, jsou nutné změny ve stravě.