Image

Slinivka břišní u psů: nedostatečnost a zánět

Mezi všemi orgány, které definují vážné nemoci psů, je slinivka možná mezi vůdci. Její patologie vznikají z různých důvodů a způsobují velké utrpení u našich mazlíčků.

Téměř všechny nemoci spojené s touto žlázou s vnitřní sekrecí jsou schopny vážných následků. Proto je velmi důležité ukázat zvířeti veterinárnímu lékaři při prvních viditelných příznacích, aby bylo možné stanovit diagnózu a zahájit léčbu včas.

Do jaké míry může být postižena psí slinivka, odkud tato onemocnění pocházejí a jak je pro zvíře nebezpečné?

Typy patologií

Nemoci pankreatu u psů se vyznačují tím, že jejich diagnóza v raných stadiích je téměř nemožná. Tento problém je způsoben tím, že jeho funkční proces je spojen s endokrinní a exokrinní podporou trávení.

V prvním případě se uvolňují hormony, z nichž jeden je inzulin, ve druhém - enzymy nezbytné pro trávení potravy. Zjištění selhání při výkonu těchto funkcí je obvykle možné, pokud porušení postihlo prakticky všechny orgány a systémy, které jsou spojeny s pankreatem.

Důležité vědět! Sám by se neměl snažit určit malátnost. Patologie slinivky břišní jsou velmi závažné a vyžadují včasnou léčbu. Jinak může být zvíře ztraceno.

Vzhledem k tomu, že činnost tohoto organismu je spojena s produkcí trávicích látek, jsou identifikovány jeho dvě hlavní nemoci:

 • exokrinní insuficience - charakterizovaná nedostatkem enzymů, které přispívají k trávení potravy;
 • Pankreatitida (zánět slinivky břišní) - způsobená předčasnou produkcí enzymů, které přispívají k destrukci sekreční tkáně.

Jiné pankreatické patologie jsou také pozorovány u psů, mezi nimiž je třeba zaznamenat pankreiokózu, dědičnou atrofii a inzulín. Obvykle však postihují hotelové plemena a často se nevyskytují. Například inzulín a atrofie jsou považovány za onemocnění německých ovčáků (někdy jsou tato onemocnění pozorována u psů a rieschnuzzerů). Mezi psy jiných plemen je však častější pankreosyróza (chronická sklerotizující pankreatitida), která je především výsledkem diabetu.

Uvažujme tedy o prvních dvou typech onemocnění, která se vyskytují nejčastěji.

Exokrinní insuficience

Taková pankreatická insuficience u psů nastává, když vytváří nedostatek enzymu. Tato patologie je pravděpodobně lídrem mezi všemi onemocněními pankreatu u našich mazlíčků. To se odkazuje na získané nemoci, nicméně, má nějakou přirozenou predispozici.

Předpokládá se, že se jedná o chorobu německých ovčáků a kolie tvrdých vlasů. To však neznamená, že jiné druhy nemohou onemocnět. Takové onemocnění může být vystaveno psům jakéhokoli plemene a v každém věku, i když častěji se vyskytuje u mladých zvířat. Poprvé se nemoc projevuje ve věku psů od jednoho do pěti let.

Hlavní symptomy se projevují formou porušení procesu vstřebávání a trávení potravy. Kromě toho se projevují poruchy ve střevní mikroflóře.

Slinivka, její nedostatek, pes nesmí žít v míru, protože malátnost se liší progresí. Zvíře trpí těžkým průjmem a rychle ztrácí váhu.

Proto je nemoc diagnostikována v souladu s důkladným a podrobným sběrem historie, jejích klinických projevů a metody vyloučení jiných příčin výše uvedených příznaků. Ale obecně přijímané krevní testy obvykle neukazují změny. Ano, a další diagnostické techniky jen málo pomáhají.

Nenechte se však rozrušit. Dobrý odborník vždy stanoví přesnou diagnózu, po které bude předepsána náhradní enzymatická terapie. Zvířata musí obdržet enzym při každém krmení (i při léčbě). Typicky se taková látka vyrábí ve formě prášku nebo granulí.

Je to důležité! Není možné zrušit takovýto doplněk stravy, protože příznaky indispozice se opět vrátí. Ale nepřetržitá enzymová terapie nabízí příznivou naději.

Útok pankreatitidy

Často je u psů nemoc pankreatu, jako je pankreatitida. Toto onemocnění je také obtížné diagnostikovat. Obvykle se o něm dozvědí v období exacerbace, kdy je zvíře obtěžováno těžkým zvracením, a také bolest je tak obtížná, že trvá na „modlitbě“ (přední nohy jsou prodloužené, hruď je na podlaze a zadní strana je zvednuta). Ve stolici může být často krev.

Palpace pobřišnice způsobuje velkou bolest. Testy krve a moči provedené na počátku útoku mohou znamenat zvýšené množství amylázy. S nekrotickou formou onemocnění však mohou být hodnoty tohoto enzymu normální nebo podhodnocené.

Akutní zánět slinivky břišní u psů může trvat několik dní a skončí jeho úplným zotavením a může se proměnit v chronickou pankreatitidu.

Dříve, k určení této patologie je téměř nemožné. Od té doby oficiální medicína nemá citlivé diagnostické metody slinivky břišní. Jeho tkáň je možné vyšetřit pouze během laparoskopické operace nebo po smrti.

Pokud zvíře neposkytne včasnou pomoc, může zemřít. Vzhledem k tomu, že pankreatitida obvykle způsobuje peritonitidu, která způsobuje akutní selhání ledvin nebo dýchacích cest. A pokud jednoduchými slovy, nemocný mazlíček okamžitě odmítne ledviny a pak přestane dýchat. Aby se tomu předešlo, při prvních příznacích tohoto nemocného zvířete ho ihned dopravte na veterinární kliniku.

Při sebemenším podezření na akutní pankreatitidu je lepší okamžitě zahájit intenzivní terapii. Nechť je marná, nepřináší mnoho škody. Ale včas, zahájená léčba zachrání váš čtyřnohý kamarád života.

Příznaky patologie

Hlavní patologické příznaky pankreatu u psů jsou podobné. Zpravidla se hlásí:

 1. rychlá pěna s ostrým zápachem průjmu, který se vyskytuje bez jakéhokoliv důvodu;
 2. nepřiměřená touha jíst po celou dobu (zvíře může dokonce jíst svou vlastní stolici) uprostřed drastického úbytku hmotnosti;
 3. obecná slabost a neustálé nutkání vymýtit;
 4. zvratky;
 5. meteorismus v celém zažívacím traktu a vypouštění fetálního plynu atd.

Jak již bylo uvedeno, pankreat u psů vyžaduje okamžitou léčbu. Velká čest patologií tohoto důležitého orgánu je přístupná léčebnému účinku, pokud je okamžitě zahájena a pravidelně prováděna. Zvláštním místem pro takovéto patologické stavy je výživové krmení zvířete.

Nemoci pankreatu nelze zcela vyléčit. Nicméně, pokud budete dodržovat všechna doporučení veterinárního lékaře týkající se krmení a léčebných metod, pak vaše zvíře může žít dlouhý a šťastný život bez bolesti a nepohodlí způsobené poruchami v tomto důležitém orgánu.

Je pravda, že v některých případech lze použít i operaci. A tak to není nutné, nemůžeme ignorovat žádná onemocnění pankreatu. Koneckonců, může to stát život vašeho domácího mazlíčka. Buďte pozorní!

O autorovi

Jmenuji se Andrew, více než 35 let jsem diabetik. Děkujeme za návštěvu webových stránek Diabay o pomoci lidem s diabetem.

Píšu články o různých nemocech a osobně radím lidem v Moskvě, kteří potřebují pomoc, protože za desetiletí svého života jsem viděl spoustu věcí z mé osobní zkušenosti, vyzkoušel spoustu drog a léků. V současném roce 2019 se technologie velmi vyvíjí, lidé si nejsou vědomi mnoha věcí, které byly vynalezeny v okamžiku pro pohodlný život diabetiků, takže jsem si našel svůj cíl a pomohl, pokud je to možné, lidé s diabetem usnadňují život a jsou šťastnější.

Pankreatitida u psů, příznaky a léčba

Naši menší přátelé trpí stejnými zánětlivými procesy v těle jako lidé. Jedním z nich je pankreatitida. Co je to za nemoc, za jaké příznaky lze rozpoznat a co je nejdůležitější, která léčba pankreatitidy u psů přinese pozitivní výsledek?

Definice onemocnění

Pankreatitida je zánět slinivky břišní, což má za následek, že žláza přestane normálně fungovat. Po dysfunkci dochází k zažívacím potížím.

Nebezpečí však spočívá nejen v zánětlivém procesu, ale také v tom, že přestávají vylučovat trávicí enzymy do lumen dvanáctníku, trávení krmiva je obtížné. Jako výsledek, nestrávené potraviny zůstanou podél střev, živiny nejsou absorbovány.

Ale samotné železo působením produkovaných, ale vylučovaných enzymů se začíná samo-trávit a rozkládat.

Ale nejnebezpečnější věcí pankreatitidy je rozvoj diabetes mellitus, stejně jako poškození jiných vnitřních orgánů v důsledku vylučovaných toxinů v důsledku destrukce slinivky břišní. Je to však dlouhý proces, pozorný majitel si všimne příznaků pankreatitidy svého psa. Proč se nemoc vyvíjí?

Příčiny pankreatitidy

Je nutné pochopit, proč je u psa potřeba slinivky břišní. Jedná se o endokrinní žlázu, která "produkuje" a vylučuje enzymy, které pomáhají rozebrat a rozložit syrové maso s vyšší kvalitou.

Zpočátku, pes je dravec, který se živil syrovou zvěří po tisíce let, takže proces trávení právě takového (tepelně nezpracovaného) masa byl vylepšen. Nyní domestikovaní psi jedí suché potraviny, konzervované potraviny a paštiku, takže množství produkovaných enzymů není plně „použito“. A jak bylo uvedeno výše, tyto enzymy ničí samotnou pankreatickou látku, dráždí, což vede k jejímu zánětu.

Zde jsou hlavní důvody pro rozvoj pankreatitidy:

 • Špatná strava nebo náhlé změny (náhlé přechody z jednoho typu do druhého).
 • Genetická predispozice. Některá plemena jsou náchylná k zánětu slinivky břišní. Jedná se o boxery, toy teriéry, španěly, miniaturní pudl, miniaturní knírač, border kolie, yorkshirský teriér.
 • Nekontrolované užívání drog. Samoléčba je nebezpečná, protože mnoho léků má negativní vliv na zažívací orgány. Proto není nutné předepisovat léčbu vašemu zvířeti. O tom, jaký lék váš mazlíček potřebuje, musí rozhodnout pouze veterinární lékař.
 • Infekční onemocnění. Zejména pokud původce onemocnění postihuje zažívací orgány.

Typy pankreatitidy

Zánět je klasifikován průběhem - akutní nebo chronický.

A také primární a sekundární pankreatitida. Primární - to je, když je hlavním onemocněním zánět. Sekundární se vyvíjí v důsledku jiné nemoci a pankreatitida je již symptomem. Sekundární vývoj se nejčastěji vyvíjí na pozadí infekčního onemocnění nebo zánětlivého procesu v gastrointestinálním traktu.

Příznaky

 1. Nejvýraznějším příznakem pankreatitidy u psa je odmítnutí krmení a útlaku. Méně často zvíře vykazuje nadměrné vzrušení.
 2. Když cítíte břicho (ale zvíře musí být položeno na záda) vlevo od pupku, čtyřnohý člen rodiny zažije silné bolestivé pocity.
 3. Zaznamená se zvracení, zejména po jídle. Proto, i když pes chce jíst, prostě nemůže nic jíst kvůli okamžitému zvracení. Na tento příznak musíte věnovat zvláštní pozornost a okamžitě kontaktovat veterináře, protože Zvracení je známkou další vážné nemoci - cholecystitis u psa.
 4. Bolestivé břicho, jeho otok, peritoneum je velmi napjaté (tvrdé bříško).
 5. Průjem nebo naopak zácpa. V jednom případě, výkaly jako masti, v druhém případě jsou příliš husté s přebytkem škrobu.
 6. Zanícená pankreas psa již nemůže produkovat inzulín, takže hladina cukru v krvi stoupá. Pokud nechcete brát v úvahu příznaky pankreatitidy, pak nezkušený lékař může rozhodnout, že váš mazlíček má cukrovku.

Komplikace

V pokročilých případech se u psa může vyvinout nekróza pankreatu, což může vést k peritonitidě. Bez operace může zvíře zemřít.

Někdy je to stále sepse (otrava krve). V některých případech se výrazné zúžení posouvá pro žluč.

U chronické pankreatitidy může mít pes diabetes.

Psí ošetření

Léčba pankreatitidy u psa začíná po potvrzení diagnózy s povinným objasněním příčiny. V opačném případě je nemožné tuto nemoc odstranit: bude se neustále vracet a zhoršovat, čímž se „zabije“ slinivka břišní.

Terapie probíhá ambulantně (u majitele domu). V nemocnici nemocného zvířete je zřídka nutná operace nebo stejná léčba.

 1. První den bude muset stát mazlíček na hladovění stravy. Voda se čistí pouze při pokojové teplotě ve velmi malých množstvích, ale často (jednou za hodinu). V opačném případě existuje vysoké riziko protažení žaludku, což provokuje aktivaci slinivky břišní.
 2. Pokud má pes dehydrataci, veterinární lékař injikuje fyziologické roztoky intravenózně nebo subkutánně. Obnovení rovnováhy vody a soli.
 3. V akutních případech jsou předepisovány antiemetika, léky proti bolesti a protizánětlivé léky.
 4. Někdy jsou předepsána antibiotika (aby bakterie nezhoršily průběh onemocnění) a probiotika pro obnovení střevní mikroflóry.

Výživa pro pankreatitidu

Nezapomeňte změnit dietu. Musí být bohaté na vitamíny a mikroprvky, musí být snadno stravitelné. Pokud váš mazlíček jí suché jídlo, pak dávejte přednost těm, které jsou určeny speciálně pro krmení psů s onemocněním slinivky nebo gastrointestinálních orgánů. Krmivo má však často velmi malé porce (tzv. Frakční potraviny).

Z produktů je vhodnější dávat jogurt s nízkým obsahem tuku nebo tvaroh (bez přísad, příchutí a barviv), bílé maso (vařené). Po několika dnech od začátku léčby, pokud přišla úleva, můžete přidat trochu vařené rýže nebo ovesné vločky.

Pankreatitida u psů, akutní a chronická, symptomy, léčba

Mnoho nemocí domácích zvířat se vyskytuje v důsledku nesprávné léčby a krmení dávek. Sotva stravitelné obiloviny na mastných kostních vývarech, tidbits z mistrovského stolu, nekvalitní hotová jídla, nekontrolované množství potravy s nízkou motorickou aktivitou přispívají k výskytu obezity u psů. V důsledku toho je narušena funkce orgánů, které poskytují normální trávení, což vede k vážným onemocněním domácích zvířat.

Slinivky břišní u psů

V těle psa je sedm různých žláz, slinivka břišní je jednou z hlavních, funkčně nezbytná pro zajištění vitální energie zvířeti. Produkované enzymy přispívají k trávení potravy. V endokrinním systému syntetizuje inzulín, hormon, který kontroluje hladinu glukózy v krvi pro správný metabolismus v buňkách a tkáních.

Pankreatitida (Lat. - řečtina. Pancreat + itis) - zánět žlázových tkání, který ovlivňuje proces pankreatické šťávy. Zánětlivý proces způsobuje zúžení kanálků žlázy pro průchod enzymů štěpících potravu do dvanáctníku, jejich nedostatečný počet nepříznivě ovlivňuje systém gastrointestinálního traktu.

Současně dochází ke vzniku stagnace enzymů (enzymů, které urychlují metabolismus) v samotné žláze, jejich akumulace a aktivace vede ke sebezničení jejích tkání, vyvolává uvolňování vytvořených toxinů do krevního oběhu a poškozuje další vnitřní orgány.

Podle rychlosti akumulace symptomů zánětu a trvání jeho průběhu je pankreatitida rozdělena na akutní a chronickou

Akutní zánět slinivky břišní u psů: příznaky, léčba

Pankreatitida v akutní formě nastane náhle, zánětlivý proces u psů může být způsoben nekvalitním jídlem, přejídáním tukových potravin, intoxikací organismu způsobenou vystavením chemikáliím a lékům, jedovatým látkám v žaludku.

Počáteční příznaky pankreatitidy u psů jsou podobné obvyklým střevním poruchám nebo otravám, poté dochází k jejich prudkému zhoršení.

 • Pes zažívá bolest, spěchá a neklidně křičí.
 • Neznamená žádný zájem o jídlo, ale dychtivě zaniká vodou.
 • Časté říhání před a po krmení.
 • Vysychá sliznice, dochází k dehydrataci.
 • Horečná podmínka.
 • Tam je těžké svědění.

Chronická pankreatitida u psa: symptomy

Vyskytuje se jako komplikace přenášených infekčních onemocnění zvláštních pro psy, chronických onemocnění vnitřních orgánů, jejich infekcí kulatými nebo plochými červy parazitujícími ve střevě a játrech.

Také způsobují chronickou pankreatitidu u psů vrozené změny ve struktuře tkáně žlázy, její traumatické poškození, časté akutní exacerbace pankreatitidy.

Chronická pankreatitida po dlouhou dobu přechází bez alarmujících příznaků onemocnění, postupem času se projevují charakteristické příznaky dlouhodobého zánětu.

 • Pes se stává pomalým, většinou leží, neochotně jde na procházku.
 • On jí málo, někdy se nedotýká jídla, plivá jídlo.
 • Poruchy močení, močová inkontinence.
 • Ostrá ztráta hmotnosti je patrná, vlna je tupá, objevuje se třesoucí se končetiny.
 • Konzistence výkalů se mění.
 • Tón břicha je napjatý, břicho je oteklé z plynu.

Akutní a chronická pankreatitida: léčba

Přesná diagnóza je stanovena veterinářem. Klinické vyšetření zkoumá symptomy a léčbu pankreatitidy u psů, provádí se palpace pupeční oblasti břišní dutiny, provedou se nezbytné testy (krev, moč, výkaly), provede se ultrazvukové vyšetření a rentgenové vyšetření. Někdy navíc vyžaduje gastroskopii, biopsii.

Další léčba pankreatitidy doma se provádí podle výsledků úplného vyšetření. Identifikované příčiny onemocnění ukazují, jak léčit pankreat u psa.

Při akutní pankreatitidě nebo exacerbaci chronické formy jsou subkutánní injekce předepisovány léky, které eliminují účinek bolesti (butorfanol, jiná analgetika); zmírnění křečí duktální žlázy (roztok No-shpy, Euphyllinum); dávat pilulky (Zerakal, Ondansetron), zastavit zvracení. Dehydratovanému zvířeti se podávají kapátka s chloridem sodným (fyziologický roztok), aby se doplnila rovnováha vody a soli. Všechny léky se užívají v dávkách předepsaných veterinárním lékařem, přesně podle pokynů.

Léčba zánětu slinivky břišní, která je diagnostikována jako komplikace, by měla být zahájena léčbou případné infekce, onemocnění vnitřních orgánů, doplněním těchto léčiv injekcemi antibiotiky.

Může pes zemřít na pankreatitidu? Tato choroba, která byla zahájena v určitém stadiu léčby, způsobuje nekrózu pankreatu u psů, patologický proces probíhá ve fázích: postupná deformace pankreatických tkání a jejich pomalá smrt. V těle psa jsou narušeny energetické a chemické metabolické procesy, které vedou k smrti.

Pankreatin pro psy: Klady a zápory

Hlavní účinnou látkou (pankreatin) je prášek z pankreatických enzymů odebraných z hospodářských zvířat. Vyžaduje se pro rozpad tuků, sacharidů, bílkovin v tenkém střevě. Tablety jsou potaženy světle růžovou barvou, každá obsahuje 250 mg čistého pankreatinu a také obsahuje pomocné složky.

Je možné dát psa pankreatinu? Pokyny obsahují návod k použití:

 1. Při akutní pankreatitidě je kontraindikován účinek tablet, který vede k dalšímu střevnímu rozrušení, které nepříznivě ovlivní zdraví psa.
 2. Přípravek, který je povolen k léčbě chronické pankreatitidy, stimuluje slinivku břišní, zlepšuje trávení.
 3. Nedoporučuje se podávat s opakovaným zánětem slinivky břišní, exacerbací chronické pankreatitidy, užívání tablet ovlivní fungování vnitřních orgánů.

Počet tablet se vypočte podle schématu: 25–50 mg pankreatinu je povoleno na kg hmotnosti psa. Recepce je prováděna během krmení, přidává se k jídlu, 3-4 krát denně. Pro štěňata a psy malých plemen předepisuje veterinární lékař jednu dávku.

Dieta: režim, dieta krmení psů s pankreatitidou

Bez ohledu na zavedenou formu pankreatitidy je zvíře přiřazeno k:

Lékařský půst 1–3 dny, zatímco pes každou hodinu napojil na malé (1-2 lžíce) porce.

Postupná frakční výživa (5–6 krát během dne) se zavádí v pravidelných intervalech (2–3 hodiny).

Obvyklé suché krmivo pro psy je nahrazeno speciálním, terapeutickým, obohaceným vitamíny, nebo dočasně přecházet na jinou dietu.

Při přirozeném krmení se kaše vaří bez vývaru, vařená drůbeží prsa nebo ryby se rozsekají, zeleninová kaše, mrkev, nízkotučný tvaroh.

Komplikace, důsledky, prevence

Možné jsou následující komplikace: zánět v dutině břišní (peritonitida), rozvoj diabetes mellitus, oslabení srdečního svalu, dušnost, potíže s dýcháním.

Chronická forma může způsobit exacerbace onemocnění a přetrvávat ve zvířeti po celý život. Střevní sliznice je náchylná k různým infekcím. Možné jsou ulcerózní nebo neoplastické (pseudocystové) novotvary v pankreatických žlázových žlázách a chirurgický zákrok je nutný k odstranění postižených oblastí žláz.

Pro prevenci je nutné dodržovat složení a nutriční standardy: čerstvé, jemně nakrájené libové maso nebo vedlejší produkty (hovězí játra, srdce), obiloviny z obilovin v chudém vývaru se zeleninou, tvarohem, vejci a jinými nízkarbovými potravinami. Pes by měl dostávat vitamíny nezbytné pro zdraví, dát očkování, zvýšit počet a délku procházek. Musíte také pravidelně provádět lékařské vyšetření zvířete pro včasné odhalení možných recidiv.

Pankreatitida v Yorkshire teriérech: příznaky, léčba, krmení

Některá plemena psů od narození mají vysokou pravděpodobnost pankreatitidy na úrovni genetické dědičnosti. U psů yorkshirského teriéra je trávicí systém zranitelný a porušení zvolené stravy vyvolává zánět pankreatu ve věku 4–5 let.

Vysoce kalorické potraviny, nadváha, zneužívání balených krmiv, špatně zvážený přechod z jednoho typu krmení na jiný, otrava drogami a potravinami vede k akutní pankreatitidě v Yorku.

Hlavními příznaky onemocnění jsou: náhlé změny chování, nedobrovolné zvracení po krmení, náhlý náhlý náhlý výtok, časté změny ve výkalech od průjmu až po zácpu.

Diagnostika se provádí na veterinární klinice, kde se provádějí klinické a biochemické analýzy (výkaly, krev, moč), rentgenové paprsky a ultrazvuk.

Terapeutická léčba začíná zavedením injekcí k odstranění bolesti a podpoře tělesa vitamínů; dávat antiemetické pilulky (ve skořápce), jiné základní léky, jmenován dávkovým způsobem jíst a pít.

Během doby zotavení byste měli dodržovat pokyny veterinárního lékaře, zejména v pravidlech krmení: vyloučit syrové maso a vedlejší produkty; Je zakázáno krmit smíšené potraviny, měli byste používat speciální krmivo pro Yorkshire teriéry, včetně léčivých.

Výskyt onemocnění u štěňat

Náchylnost k nemoci u štěňat může být přenášena dědičnou linií od dospělých rodičů, kteří měli hepatitidu. Získaná pankreatitida u štěňat (starších než 6 měsíců) je možná po infekčním nebo virovém onemocnění, které ovlivnilo fungování vnitřních orgánů.

Akutní forma pankreatitidy může být způsobena nesystematickým a nekontrolovaným krmením štěně - prudší než nadměrná opatření, jsou náchylné k onemocnění. Nemůžete dát jídlo připravené pro dospělé psy, je obtížné strávit jejich zažívací systém, je chudé na základní vitamíny.

Při prvních příznacích nezdravého štěňátka (zvracení, těžký průjem, horečka) je nutné se obrátit na veterinární kliniku. Odborné vyšetření, testy (krev, moč, výkaly), ultrazvuk vám umožní provést správnou diagnózu, poskytnout první pomoc s léky proti bolesti, léky proti průjmu, předepsat požadovanou terapeutickou léčbu.

Křehké tělo štěně je obtížné snášet akutní formu pankreatitidy, pravděpodobnost přechodu na chronickou formu je velmi vysoká. Proto je důležité dodržovat všechna doporučení rehabilitačního období: dodržovat dietní výživu, používat speciální krmivo a produkty pro štěňata, provádět všechna nezbytná očkování, dávat vitamíny a minerály nezbytné pro růst.

Pankreatitida u psa: příznaky, léčba a krmení v akutních a jiných formách onemocnění

Psí zdraví je první odpovědností každého majitele. Bohužel, tito věrní a loajální přátelé člověka jsou náchylní k různým chorobám a jeden z nich, zrádná a nebezpečná pankreatitida.

Jedná se o onemocnění projevující se zánětem slinivky břišní, která je odpovědná za fungování trávicího systému jako celku.

Slinivka břišní je velmi důležitým orgánem, na ní jsou endokrinní a exokrinní funkce těla a vtipy s ním špatné.

Psi nevědí, jak mluvit, takže majitel potřebuje znát a rychle identifikovat symptomy tohoto onemocnění.

Příčiny pankreatitidy u psů

Mnoho lidí se ptá, co může být zánět slinivky břišní u psa, a tato otázka nemůže být ponechána bez řádné pozornosti.

Podvýživa

Hlavní příčinou pankreatitidy u psů je nesprávné krmení. U malých plemen je jednorázové narušení příjmu potravy dostačující k získání pankreatitidy po celý život. Psi větších plemen jsou s touto chorobou lépe, ale existují zvířata, která jsou geneticky predisponována k pankreatitidě.

Nesprávná výživa je v náhlé změně krmiva. Například ne správný překlad zvířete ze suchého do přirozeného krmiva a naopak. Nejběžnějším problémem je krmení psů ze společného stolu.

Bez ohledu na hmotnost a výšku psa je pro ni naprosto nemožné: sladká a moučná, kořeněná a slaná, vepřová a vepřová kůže, uzené výrobky, klobásy a klobásy, zelí, brambory, luštěniny, koření, krupice, trubkovité kosti, ryby s kostmi.

Nezapomeňte! Pokud pes konzumuje tento výrobek s radostí, neznamená to, že je pro něj užitečný. Pes to neví, ale člověk to musí vědět!

Dědičnost

Existuje seznam plemen, ve kterých je pankreatická choroba (pankreatitida) přenášena rodokmenem. V tomto případě budete potřebovat zvláštní kontrolu nad čtyřnohým zvířetem, od štěně.

Seznam problémových plemen zahrnuje:

 • boxeři;
 • Hračkárské teriéry;
 • Španělé;
 • trpasličí pudl;
 • miniaturní knírač;
 • kolie;
 • pastýřští psi;
 • jezevčíků

Velmi často se vyskytuje pankreatitida v Yorku, Chihuahua a dalších malých a trpasličích plemenech psů.

Samoléčba

Bohužel, mnoho majitelů se snaží léčit své domácí zvířata bez veterinárních doporučení. Nesprávně zvolené léky nebo jejich přebytek v těle je další příčinou pankreatitidy u zvířete.

Pozor! Léčba pankreatitidy u psů je velmi nebezpečná.

Lidské léky mohou způsobit nevratné reakce u zvířat a někdy vést k smrti. Nesnažte se křičet ve zdravotních problémech s pomocí rad přátel, je lepší hledat pomoc veterináře.

Infekce

Stává se, že po postižení infekčních nemocí pes ovlivňuje zažívací orgány.

Mezi nejnebezpečnější onemocnění patří:

 • psinka;
 • parovirová enteritida;
 • leptospiróza;
 • adenoviroz;
 • demodikóza;

Těmto onemocněním se lze vyhnout, pokud jsou psi včas očkováni a je dodržován jejich životní styl a je zabráněno kontaktu s toulavými zvířaty.

Mělo by to vědět. Útok pankreatitidy u štěněte je mnohem komplikovanější než u dospělého psa a jeho následky jsou závažnější, takže štěňata jsou v první rizikové skupině.

Pankreatitida a její stadia vývoje

Pankreatitida je podle závažnosti rozdělena do první a druhé skupiny.

Primární pankreatitida se vyskytuje nejčastěji neočekávaně a její příčinou může být, že pes obdržel náhodné otravy. Nezodpovědní majitelé často vyvolávají útoky pankreatitidy u zvířat nadměrným požitkem a nedodržováním diety. Jeho léčba je zaměřena na obnovu funkcí pankreatu. Ve své nevyužité formě může být zcela vyléčena.

Sekundární pankreatitida je komplexnější formou onemocnění. Vyskytuje se v důsledku jiných nemocí.

Patří mezi ně:

 • cirhóza jater;
 • žaludeční vřed;
 • červy;
 • demodikóza;
 • hepatitida;
 • patologie žlučových cest;
 • rakoviny.

Tato forma pankreatitidy není prakticky reverzibilní a nevyskytuje se stoprocentní zotavení zvířete. Úkolem veterinářů a majitelů je udržet fungování nemocného orgánu a zajistit jeho nepřerušované funkce po celý život zvířete.

Onemocnění, jako je pankreatitida, může být akutní nebo se může změnit na chronickou formu. Akutní pankreatitida je nejnebezpečnější a její napadení způsobuje zvířatům silnou bolest. Tato forma onemocnění se nazývá "nekrotizující pankreatitida".

Je to důležité! Pankreatonekróza je poslední a velmi závažná forma akutní pankreatitidy. V tomto stadiu vymizí pankreatické buňky zvířete s totální nekrózou pankreatu, dojde k úmrtí.

Studium příznaků pankreatitidy u psa

Je velmi důležité neustále sledovat chování vašeho psa.

Následující příznaky pankreatitidy pomohou identifikovat nástup onemocnění, a proto poskytují včasnou pomoc vašemu čtyřnohému příteli:

 1. Pes se skrývá, jeho chování vypadá rozrušeně, tlačí ocas, zvíře je v depresi.
 2. Tam je snížení chuti k jídlu nebo úplné odmítnutí jídla.
 3. Pes reaguje bolestivě na dotek žaludku, zejména v pupku.
 4. Výrazné dýchání a palpitace jsou patrné.
 5. Sledujte periodické žaludeční křeče.
 6. Dochází k nadýmání dutiny břišní.
 7. Výskyt průjmu, časté nutkání zvracet.
 8. Jít na toaletu u zvířat je obtížné, výkaly se stávají hustými sekrecemi sliznic a močení má aktivní charakter.
 9. Pruritus
 10. Úbytek hmotnosti

Chronická pankreatitida u psa je nejnebezpečnější. Onemocnění je skryté a pro začínajícího chovatele je obtížné ho najít. Při nepřítomnosti ostrých útoků pes postupně ztrácí chuť k jídlu, je stále více a po jídle se stává zvracením. Všechny tyto příznaky říkají majiteli, že pes potřebuje neodkladnou veterinární péči.

Pozor! Nenechte si ujít čas zachránit zvíře! Koneckonců, zatímco majitelé se snaží mazlit a hýčkat své kamarádky, jeho slinivky břišní se pomalu zhroutí a pes pomalu umře!

Akutní záchvat pankreatitidy - první pomoc

Pokud má pes záchvat pankreatitidy a jsou zde všechny projevené příznaky, je majitel povinen mu poskytnout první předlékařskou pomoc.

Za prvé, nepropadejte panice. Pes odmítá jíst? Nepokoušejte se krmit zvíře. Hlad je prvním pravidlem při útocích pankreatitidy a pes v podvědomí o tom ví.

Vytvořte zvíře plné klidu, nevyrušujte ho zbytečně a poskytujte maximální lásku. Během útoků zvíře zažívá silný strach a zápach z rukou milovaného majitele pro něj první lék.

Nápověda! Útok exacerbace pankreatu je způsoben silnou bolestí. Možným způsobem, jak zmírnit stav psa během útoku, je injekce No-Shpa ve formě subkutánních injekcí nebo ve formě tablet.

Samozřejmě, musíte nejprve získat konzultaci s veterinářem, on vám řekne, kolik kostek byste měli vstoupit do zvířete, v závislosti na hmotnosti. Majitel, doma, nebude schopen poskytnout žádnou jinou pomoc pro žaludeční křeče.

V každém případě budete muset zavolat lékaře doma nebo jít na veterinární kliniku, takže vždy držte po ruce číslo lékaře ve službě.

Diagnostika a léčba pankreatitidy u psů

Po první pomoci, kompletní diagnostika a laboratorní vyšetření zvířete na veterinární klinice. Krevní testy (pro biochemické a klinické analýzy) a močové testy jsou odebírány od psa. Jmenovitý průchod ultrazvukem a rentgeny břišní dutiny.

Vážným základem pro stanovení pankreatitidy psa je podceňovaná hladina hemoglobinu a červených krvinek v krvi zvířete a zvýšení hladiny bílých krvinek, což je jasným ukazatelem procesů zánětu v těle.

Na základě provedených vyšetření a získaných testů lékař předepíše léčbu. V případě krize pankreatitidy jsou předepsány komplexní kapátka. V extrémních případech musí být zvíře hospitalizováno.

Enzym Pancreatin byl úspěšně použit v praxi při léčbě pankreatitidy psů, je složen z enzymů, které se aktivně podílejí na trávení proteinů, tuků a sacharidů.

Zvíře předepisuje širokospektrální léky proti bolesti, antispasmodika a antiemetika. V případě potřeby jsou antibiotika předepsána k léčbě pankreatitidy. Jistě, musíte dodržovat dietu.

Krmení psa s pankreatitidou

Jak krmit psa s pankreatitidou, sdělte to veterinárnímu lékaři na základě individuálních vlastností plemene a závažnosti onemocnění.
Nejčastěji se doporučuje převést nemocného zvířete ze suchého na přirozené krmení.

První den můžete držet zvíře na hladovění stravy, to umožní tělu odpočinout od zažívacích procesů a naladit na zotavení.

Dieta s vysokým obsahem vlákniny, která je předepsána pro zvířata s gastritidou a pankreatitidou, funguje dobře. Jeho podstatou je zachování rovnováhy výživy, maximální snížení tuků a sacharidů a zvýšení obsahu bílkovin a vlákniny.

V procesu regenerace je vhodné, aby psi podávali vařené libové maso (kuřecí prsa, krůta, králík, červené hovězí maso) netukový tvaroh a kefír, vařenou zeleninu (mrkev, dýně, cuketu, brokolici), obilovinovou kaši (pohanka, rýže).

Výrobky musí být dobře vařené nebo dušené, mleté ​​v mlýnku na maso (mixér). Jídlo by mělo být teplé a čerstvě připravené.

Musíte krmit v malých porcích, několikrát denně. Příliš časté a hojné krmení může způsobit opakovaný záchvat pankreatu. Je nutné sledovat stolici a močit zvíře a doprovázet krmení léky.

Je to důležité! Jíst psa s pankreatitidou je velmi důležité! Dieta je nezbytnou metodou a bez ní nebude žádné uzdravení!

Suché krmivo pro onemocnění pankreatu u psů

K otázce, zda je možné použít suchou potravu pro pankreatitidu u psa, odpoví veterináři - je to možné. Nicméně, slovo nemůže znamenat, že pes má dovoleno jíst levné suché jídlo, pochybného původu.

Pro zvířata náchylná k onemocnění pankreatu existují speciální dietní léčiva. Má nízký obsah tuků a vlákniny, stejně jako snadno stravitelné proteiny. To nutně obsahuje nenasycené omega-kyseliny, které pomáhají snížit zánět nemocného orgánu. Pravděpodobnost opakování při použití tohoto krmiva téměř chybí.

Krmivo Royal Canin se osvědčilo jako nejlepší. Specialisté a odborníci na výživu společnosti "Royal Canin" berou v úvahu všechny možné problémy nuance zdraví psů a dělají to se speciální profesionalitou a láskou.

Pro psy s onemocněním pankreatu byla vyvinuta speciální krmná linka. Veterináři doporučují krmivo "Royal Canin Didestive low fat" (první měsíc po napadení pankreatitidy) a "Royal Canin Vet size výživa" (druhý a následující měsíce krmení).

Prevence

Aby se zabránilo pankreatitidě u psů, nejdůležitějším bodem je správná strava jeho jídla. Pokud má zvíře predispozici k onemocnění slinivky břišní, pak budou muset majitelé během celého života udržovat speciální dietní stůl.

Všichni chovatelé psů, kteří se s onemocněním pankreatitidy dosud nesetkali, není zbytečné vědět, že prevence onemocnění je velmi důležitá.

Pamatujte, že je vždy lepší předcházet onemocnění, než léčit.

Opatření k prevenci pankreatitidy u psů:

 • nekrmte zvíře ze společného stolu;
 • při výběru přírodní potravy jsou vhodné pouze vysoce kvalitní a čerstvě připravené produkty;
 • vybrat si prémiové a luxusní suché potraviny;
 • nemíchejte suché potraviny a přírodní potraviny;
 • Nezanedbávejte rady veterinářů;
 • Naučte psa, aby nebral jídlo z rukou druhých a aby ho nevybral ze země;
 • chodit se zvířetem na vodítku;
 • omezit kontakt s toulavými zvířaty;
 • provádět včasné očkování zvířete;
 • Pravidelné užívání anthelmintik;
 • nejsou samoléčivé.

Pankreatitida patří do kategorie komplexních onemocnění a má vážné následky a komplikace. Zajímavé může být pouze důsledné a kompetentní ošetření, řádná výživa a neustálé sledování zvířat ze strany majitele.

Dodržování všech požadavků a pravidel prodlouží život psa co nejdéle. Postarejte se o svého psa a nezapomeňte, že jsme zodpovědní za ty, kteří zkrotili.

Pankreatitida u psů

Pankreatitida u psa není vtip. Zánět slinivky břišní u psa nemůže projít bez následků. Dříve nebo později budou pociťovány komplikace. Jedním z nich je diabetes. Naštěstí je možné vyléčit uusatika s diabetem, pokud ji zachytíte včas. Lidé, bohužel, musí trpět celý svůj život kvůli této nemoci. Jak identifikovat symptomy a jak zacházet se psem pro pankreatitidu, řekneme v našem materiálu!

Když má pes pankreatitidu, zapálí se slinivka břišní, její kanály se zužují tolik kvůli otoku, že tajemství žlázy se přes ně nemůže dostat do trávicího traktu. Bolest bolavých orgánů hodně bolí. Vystupuje jako lokální (v ohnisku zánětu, ale nelze jej samozřejmě měřit), stejně tak i obecná teplota. Procesy výměny se zpomalují.

Ale proč se u psů vyvíjí pankreatitida? Jaké druhy to má? Jaké klinické příznaky naznačují, že zvíře naléhavě potřebuje pomoc veterináře? Přečtěte si o tom dále.

Důvody

Jaké jsou důvody, proč se pes vyvíjí pankreatitidu? Zde jsou tři hlavní, ale nezapomeňte na predispoziční faktory:

Podvýživa

Zánětlivé procesy ve slinivce břišní mohou být způsobeny podvýživou. Ano, nejen gastritida nebo vřed může být pejsek, který jí to není jasné, že. Pankreatitida také předběhne zvíře, které má nesprávné menu. Nejčastěji onemocnění vyvolává mastné, smažené a kořeněné (kořeněné). Uzené maso a další dobroty z "lidského" stolu. Ale i když je vše připraveno podle „psího řádu“, existuje riziko, že zvíře bude mít zažívací problémy na pozadí beriberi a hypoelementózy (strava musí být správně vyvážená).

Infekční onemocnění

Některé patogeny ovlivňují slinivku břišní. Například mor, parvovirová enteritida, virová hepatitida, adenoviróza, leptospiróza. Včasné očkování pomáhá snížit riziko, že se zvířeti dostanou nebezpečné infekce.

Onemocnění jater

Stejná hepatitida nebo cirhóza u psa může vést k pankreatitidě. Dokonce i kameny v žlučníku nebo jejich zablokování vede k závažným komplikacím, včetně zánětu pankreatu u psa.

Typy pankreatitidy

Klasifikací může být zánět akutní nebo chronický. Rozlišujte také primární a sekundární pankreatitidu. Pokud je nemoc izolována jako hlavní nemoc, jedná se o primární formu. A pokud je to jen příznak jiných nemocí, onemocnění se nazývá sekundární. Obvykle se sekundární pankreatitida vyskytuje na pozadí infekčních lézí nebo zánětu v gastrointestinálním traktu.

Komplikace

Pokud je případ spuštěn v domácím zvířeti, může se objevit nekróza pankreatu a může se rozvinout do peritonitidy. V tomto případě bude zvíře vyžadovat chirurgický zákrok, jinak může být smrtelné.

Ve vzácných případech lékaři uvádějí sepsi nebo otravu krve. Stejně vzácně se setkávají s omezujícími pohyby žluči. Mimo jiné, pes s chronickou pankreatitidou, jak již bylo zmíněno, může dostat diabetes.

Příznaky

Jak identifikovat pankreatitidu u psů? Příznaky tohoto onemocnění majitel neprodleně nepozoruje. Někdy jsou tak "měkké", že hostitel ani neví o nemoci.

Chuť k jídlu

 • První věc, která vás upoutá, je změna chuti k jídlu. Buď je to znatelně sníženo, nebo zvíře zcela odmítá krmit, ale hodně pije.
 • Kvůli špatné chuti k jídlu zvíře rychle oslabuje a ztrácí váhu. Vyčerpaná.

Pocity bolesti

Zanícený orgán je velmi bolestivý. A je možné se domnívat, že je to slinivka břišní, která ruší knírek, když při zkoumání oblasti pupku a trochu vlevo začíná jeho pes znatelně znepokojovat, vypuknout a dokonce křičet.

Zvracení a průjem

Silné zvracení a průjem je závažným příznakem pankreatitidy u psa. Navzdory vyčerpání má domácí zvíře zaoblené břicho. To je způsobeno silným otokem.

Další příznaky

Jiné možné příznaky pankreatitidy u psa:

 • Ústní sliznice vysychá.
 • Při akutní pankreatitidě vzrůstá celková tělesná teplota psa. V chronickém případě může vzrůst jen o desetiny stupně, který zůstává bez povšimnutí. Horečka je zaznamenána pouze v období akutního onemocnění.
 • Časté močení.
 • Množství glukózy v krvi se zvyšuje a cukr se objevuje v moči. To je příznak diabetu. Pokud vyšetřujete krev a moč, pak se během pankreatitidy zaznamená zvýšení amylázy.
 • ESR se zvyšuje (nad jakýmkoliv zánětlivým procesem v těle je nad normou).
 • Výkaly se také mění. V některých případech se stávají vodnatými, podobají se masti. V jiných naopak příliš hustá.

Diagnóza pankreatitidy u psů

Kompetentní diagnóza je polovina léčby. Jediným problémem je, že případy čtyřnohých přátel s analýzami jsou naprosto odlišné od případů lidí. Například, pokud má člověk v krvi hodně amylázy a lipázy, je to jasný signál přítomnosti pankreatitidy. A nemocný pes s analýzami bude v pořádku. Proto bude kromě krevního testu muset domácí zvíře podstoupit řadu dalších postupů lékařské povahy, a to:

 • Ultrazvuk;
 • TIRT;
 • biopsie;
 • analýza moči;
 • rentgen břišní dutiny.

Zvíře je mimo jiné podrobeno vizuální prohlídce - palpaci.

Není nutné, aby pes musel podstoupit celý rozsah výzkumu. Jaký druh testů by měl být předán zvířeti, určí veterinář, vycházející z výsledků počátečního vyšetření. Teprve poté, co budou shromážděny údaje o všech postupech, začne plnohodnotná léčba pankreatitidy u psa.

Léčba pacienta s pankreatitidou

Jak léčit pankreatitidu u psa? Aby terapie mohla přinést výsledek, první věc, kterou musíte udělat, je najít a odstranit příčinu. Teprve poté je nutné zahájit léčbu. Nejčastěji jsou antibiotika předepisována (dokonce i pro virová onemocnění, aby se eliminovala sekundární infekce), antispasmodika (tak, aby tajemství žlázy mohlo procházet kanály snadněji), analgetika (ke snížení bolesti). Ale stejně, bez správné výživy, pozitivní výsledek nebude fungovat.

Pankreatitida v režimu léčby psů

 1. První den, budete muset dát svého mazlíčka na hladovění stravy. Můžete dát vodu a pak v malých množstvích. Ale můžete často vodu, jak je uvedeno v tabulce. Jinak se nevyhnutelnému roztažení žaludku a další části enzymů poskytnou psovi.
 2. Aby se zabránilo dehydrataci, lékaři podávají fyziologický roztok intravenózně a pod kůži. Ale tato praxe platí pouze při registraci dehydratace zvířete.
 3. Pokud je průběh onemocnění akutní, lékař rozhodne o předepisování léků: antiemetika, léky proti bolesti, protizánětlivé.
 4. Léčba antibiotiky a probiotiky je možná také rozhodnutím lékaře.

Pokud krmíte domácí zvíře přirozenou potravou, snižte množství sacharidů na minimum. Chcete-li je zcela vyloučit, přece jen, každý výrobek je důležitý pro metabolismus. Samozřejmě, zakázané smažené, uzené, s kořením a další zakázané "občerstvení". Také je nutná terapie vitaminem. Pokud knír sní průmyslové jídlo, pak je vše mnohem snazší. Plně specializované krmivo pro domácí zvířata, s trávicími problémy.

Prevence pankreatitidy u psů

Prevence pankreatitidy u psů má minimalizovat nebo dokonce eliminovat účinky etiologických faktorů (příčin). Například následujte dietu zvířete. nedávají nic zpožděného a zkaženého. Nezapomeňte na očkování. Všechno není tak těžké.

Výživa pro pankreatitidu

Strava psů s pankreatitidou zahrnuje soubor opatření zaměřených na snížení produkce enzymů. Upravená strava obsahuje více vitamínů a minerálů, měla by být také snadno stravitelná.

Suché krmivo pro pankreatitidu se mění na potravu, která je vhodnější pro nemocného psa z hlediska absorpce. Jsou-li potraviny přirozené, jsou požadavky na výrobky také zpřísněny.

Často krmí pacienty, ale jen mírně. Tam je dokonce termín pro takový případ - zlomek jídla. Je třeba mít na paměti, že vodu nelze podávat ve velkých množstvích. Kapalina také přispívá k protahování žaludku, stejně jako k jídlu. To může vyprovokovat slinivku břišní a vyhodí další dávku enzymů, které okamžitě začnou jíst na stěnách žaludku.

Je nezbytné, aby zvíře bylo v každém případě vodou, takže lékaři vypočítali množství tekutiny, které psa neublíží. Jako tabulka vypadá takto:

 • až 10 kg - 1-2 čajové lžičky za hodinu;
 • 10-20 kg - 1-2 lžíce za hodinu.
 • 20-30 kg - 100-200 gramů za hodinu;
 • více než 30 - 300 gramů za hodinu.

Dávkování vody se zvyšuje se zlepšením klinických ukazatelů.

Jedním z důležitých principů výživy pro psy s pankreatitidou je snížení obsahu kalorií v potravinách. Pokud vezmeme jako základ produkty, pak to může být:

 • vařené bílé maso;
 • nízkokalorický jogurt;
 • tvaroh bez barviv a dalších přísad.

Poté, co se domácí zvíře začne cítit lépe během procesu léčby, můžete do stravy přidat trochu vařené rýže nebo ovesné vločky.

Pokud má pes akutní pankreatitidu primárního typu, pak se po zmírnění symptomů a terapii dietní dietou můžete vrátit k obvyklé dietě pro psa, pokud to samozřejmě nebylo příčinou onemocnění. V případě chronické exacerbace onemocnění zůstane dieta pro psy s pankreatitidou navždy v nabídce.

Máte nějaké dotazy? Můžete je požádat, aby pracovníky veterináře našich stránek uvedli v kolonce s poznámkami, která na ně bude reagovat co nejdříve.

Pankreatitida u psů

Jak víte, správná výživa a dobré trávení - záruka zdraví domácích zvířat. Slinivka břišní, malý „pomocník“ gastrointestinálního traktu, hraje důležitou roli při zpracování krmiva. Pokud je zánět, zvířata vyvinou nebezpečnou chorobu - pankreatitidu, onemocnění, při kterém začíná proces sebezničení žlázových tkání. Pokud za normálních okolností trávicí enzymy produkované slinivkou břišní vstupují do dvanácterníku, nedochází během pankreatitidy k žádnému uvolňování enzymů a tekutina zůstává uvnitř samotné žlázy, která jí odchází. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou příčiny pankreatitidy u psů, a také, jak můžete identifikovat nemoc a pomoci věrnému příteli.

Proč vyvinout pankreatitidu

Pankreatitida u psů se neobjeví od nuly, vždy můžete zjistit příčinu onemocnění. V takových případech se nejčastěji vyskytuje zánět slinivky břišní u zvířat:

  Krmení nekvalitních nebo nevhodných potravin (pepř, kořeněná, mastná jídla, zpožděné potraviny, potravinářské přídatné látky atd.), Náhlé změny stravy;

Otrava jedy a chemikáliemi;

Dlouhodobé užívání léčiv (sulfonamidy, diuretika, estrogeny atd.);

Závažná onemocnění trávicího traktu (včetně samotného slinivky);

Virová onemocnění, zejména postihující zažívací orgány;

Trauma břicha;

Hypotyreóza (nebo jiná endokrinní onemocnění);

 • Genetická predispozice.

 • Předpokládá se, že psi středního věku a starší psi podléhají pankreatitidě bez ohledu na pohlaví. Existují však plemena psů, u kterých se onemocnění pankreatu vyskytuje častěji než u jiných: pudlů, kníračů miniaturních, některých druhů teriérů a boxerů.

  Příznaky psí pankreatitidy

  Symptomy pankreatitidy u psů závisí na formě onemocnění. V akutním průběhu jsou viditelné příznaky onemocnění pouhým okem:

   Apatie, nezájem o hry, procházky, lahůdky;

  Otok a bolest v břiše. Při sebemenším dotyku psa začíná pes kňučet nebo skrýt;

  Nepřirozené držení těla během odpočinku a spánku (pes se pokouší zmenšit na míč kvůli ostré bolesti v břiše);

  Vyčerpávající zvracení i po několika doucích vody;

  Žluté sliznice;

 • Průjem (na pozadí rozrušeného žaludku a střev, pes často vyvíjí dehydrataci).

 • Je třeba poznamenat, že bolest a jiné příznaky (průjem, tachykardie atd.) S akutní pankreatitidou nemusí psa neustále narušovat, ale čas od času vznikají ve formě útoku. Pokud se zvířeti nepomáhá včas, není vyloučena smrt, například dehydratací a srdeční zástavou. Akutní záchvat je tedy důvodem pro okamžitou léčbu lékaře.

  Pokud akutní pankreatitida nebyla včasná a svědomitě vyléčená, zánět se může stát chronickým. Potom se příznaky mírně změní:

   Nezdravý vzhled (matná a vypadávající vlna, celoroční pálení, suchá kůže, řídkost);

  Apatie a slabost;

  Jednorázové zvracení po jídle;

  Problémy se stolicí (mohou se čas od času stát);

 • Břicho těsné, když se cítí zvíře cítí znatelné nepohodlí.

 • Diagnóza pankreatitidy

  Doma je diagnóza onemocnění pankreatu nemožná. Faktem je, že nevědomky je pankreatitida snadno zaměňována s jinými onemocněními, například virovou hepatitidou nebo helmintiázou. Bez správné diagnózy však nebude možné zachránit psa.

  Ve veterinární klinice odborník nejen naslouchá majiteli a zkoumá zvíře, ale také provádí nezbytný výzkum, aby zjistil problémy s pankreatem:

   Ultrazvuk, CT a rentgenové snímky břišních orgánů;

  Testy krve a moči;

  Duodenografiya (výzkum duodena);

 • Laparoskopie a gastroskopie pankreatu.

 • Léčba pankreatitidy u psů

  Co by měl vlastník udělat, pokud má zvíře pankreatitidu? Nejdříve je nutné poskytnout psovi mír. Jakékoliv zatížení (sport, trénink, běh, dlouhé procházky atd.) Přinese zvířeti jen nepohodlí. Za druhé, je lepší osvobodit zvíře z jídla na jeden den. Pokud se pes zeptá na jídlo, můžete mu dát malou sliznici (například ovesné vločky nebo ječmen), vařené ve vodě. Ale v případě zvracení po jídle musí zvíře během dne pít vodu.

  Léčba pankreatitidy u psů je lepší začít po návštěvě veterinární kliniky, kdy odborník přesně diagnostikuje. Pokud však není možnost jít k veterináři, může být psovi poskytnut lék proti bolesti („Butorfanol“), antiemetikum („Tsirukal“) a antispasmodikum („Papaverine“ nebo „Ne-Spa“).

  Je-li rozhodnuto o léčbě pankreatitidy doma, a to pomůže psovi, stále byste neměli odmítnout návštěvu specialisty. Stejný lék proti bolesti zlepší stav zvířete, ale nevylučuje problém. Je pravděpodobné, že bude nutná infuzní terapie (zejména pokud je zvracení těžké), antibiotika (riziko infekce) a vitamíny. Navíc můžete dokonce potřebovat chirurgický zákrok (například s abscesem pankreatu). Jinými slovy, pankreatitida není onemocnění, které nelze vyléčit. Mezi nejnebezpečnější následky nedostatečného zánětu patří například nekróza žlázových tkání nebo rozvoj diabetu. Kromě toho, self-léky mohou dokonce poškodit psa.

  Krmení nemocného psa s pankreatitidou

  Je nemožné ještě jednou zmínit o krmení psa trpícího pankreatitidou. Pokud během prvního dne po útoku na bolest se zvíře chová na hladovění nebo má minimum potravy, v budoucnu je zvíře krmeno vařeným masem a rybami, obilovinami, zeleninovými pyré (vařená dýně, mrkev, cuketa), nízkotučným tvarohem a kefírem. Před podáváním se pes zahřeje na jídlo, aby byl trochu teplý. Je rozumné, místo obvyklých 2 krát krmení psa až 4-5 krát denně v malých porcích. Aby nedošlo ke škodě na zvířeti, je důležité nezavádět takové produkty do menu:

   Zelí (jakékoli odrůdy);

  Jakákoliv syrová zelenina nebo ovoce;

  Mastné maso a vývary (vepřové, jehněčí);

  Tučné mléko (včetně plnotučného mléka);

 • Sladkosti

 • Psi zvyklí na zakoupené výrobky mohou být přiměřeně převedeni do speciálního nízkotučného krmiva pro pankreatitidy („Hills Prescription Diet Canine W / D“, „Royal Canine Gastro Intestinal“ nebo jiného, ​​které vám lékař doporučí). Je důležité, aby balení potravin bylo označeno „pro psy s gastrointestinálními problémy“.

  Strava se zařazením do jídelního lístku trvá nejméně 2-3 týdny nebo více po dohodě s veterinářem. Pokud má zvíře chronickou pankreatitidu, speciální potraviny se stanou trvalou dietou, která bude udržovat stav slinivky břišní na správné úrovni.