Image

Jaké je hlavní nebezpečí alkoholické pankreatitidy

Skutečnost, že alkohol má negativní vliv na stav jater, zná téměř každý člověk. Silné nápoje však mohou narušit práci jiných životně důležitých orgánů. Zvláště alkoholická pankreatitida se stává běžnou.

Patologie je spojena s poruchou produkce enzymů. V akutním průběhu je život ohrožující stav, který může vést ke komplikacím a dokonce i smrti. Vyvíjí se v důsledku nadměrné konzumace silných nápojů.

Příčiny nemoci

Aby léčba měla maximální účinek, je důležité určit příčinu zánětu parenchymu žlázy. Mechanismus onemocnění je zpravidla následující:

 • pod vlivem alkoholu dochází k podráždění tkáně žlázy a prudkému uvolnění enzymů;
 • v žaludku zvyšuje koncentraci kyseliny;
 • ve tkáních jater zvyšuje rychlost produkce žluči;
 • pod vlivem žaludeční šťávy a žluči v dvanáctníku se koncentrace cholecystokininu téměř desetkrát zvyšuje;
 • velký počet proteinů vede k tvorbě plaků, které se usazují na stěnách pankreatických kanálků;
 • narušení odtoku vyvolává zvýšení tlaku.

Je důležité věnovat pozornost: normálně by enzymy žlázy měly být aktivovány pouze v potrubí, což zajišťuje trávení tuků a sacharidů. Pokud je výtok narušen, aktivační proces začíná v tkáních orgánu, což vede k vlastnímu trávení žlázy.

Při pankreatitidě se objevují oblasti nekrózy, narušují se funkce cév a zvyšuje se zánět.

Formy nemoci

Patologie se může vyskytovat ve dvou hlavních formách. Chronická alkoholická pankreatitida postupuje konzumací více než 20 g alkoholu denně. První příznaky se objevují po 1,5-2 letech, a pokud nejsou léčeny, pokračují v rozvoji a zvyšují pravděpodobnost komplikací.

Příznaky alkoholické pankreatitidy v akutní formě se často objevují u lidí po pití velkého množství tvrdého alkoholu. Kouření a převaha tukových potravin ve stravě zvyšuje riziko vzniku zánětu. V takovém kurzu je nutná nouzová léčba, která zabrání smrti.

Známky

Vzhledem k tomu, že proces blokování kanálu je pomalý, symptomy se budou postupně zvyšovat. Především je tu bolest. Častěji je lokalizován ve středu břicha. Bolest je vždy dlouhá, někdy až několik dní. Charakteristicky se zvyšují po jídle.

Symptomy alkoholické pankreatitidy:

 • zvýšená tvorba plynu;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • nevolnost a zvracení;
 • silná bolest;
 • snížení hmotnosti;
 • zhoršená stolice;
 • slabost;
 • hypertermie.

Tento stav se může lišit v závislosti na stadiu zánětu. S prodlouženým průběhem jsou všechny výše uvedené příznaky méně výrazné a objevují se převážně po požití potravy nebo alkoholu. Období exacerbace se vyskytují 1-2krát ročně, ale při absenci podpůrné terapie mohou být relapsy častější.

Již na základě existujících symptomů se provádí předběžná diagnóza, předepisují se další metody vyšetření.

Čím více alkoholu pacient konzumuje, tím rychleji se vyvíjejí patologické procesy. Pokud je množství silného alkoholu vypito mírné, onemocnění může probíhat v latentní formě několik let. Současně si pacienti ani neuvědomují, že již začali výrazné změny. Navíc je důležité zdůraznit, že kvalita alkoholu neovlivňuje pravděpodobnost vzniku onemocnění. To může nastat příznivcům drahých koňaků a levných nápojů se stejnou pravděpodobností.

Podle statistik umírá téměř všichni pacienti s chronickým průběhem onemocnění 15-20 let po diagnóze. V akutní formě je pravděpodobnost smrti přímo závislá na závažnosti zánětu a včasnosti zahájené terapie. V tomto případě je hlavní komplikací nekróza pankreatu. Je nebezpečné, že se může rozvinout, i když je léčba zahájena včas.

Diagnóza onemocnění

Celé nebezpečí patologie je, že je téměř nemožné ji identifikovat v první fázi. Na ultrazvuku nejsou žádné změny. Totéž platí pro laboratorní krevní testy. První příznaky se objevují pouze v případě výrazného otoku a porušení průchodnosti kanálků.

Po prvních příznacích zpravidla pacienti jdou k lékaři. Je obzvláště důležité identifikovat skutečnost, že se alkohol konzumuje. V případě stížností mohou být v analýzách charakteristické změny. Úroveň enzymů v krvi, zejména gama-glutamyltranspeptidázy, se zpravidla zvyšuje, což naznačuje zneužívání alkoholických nápojů.

Všichni pacienti, kteří jsou náchylní ke zneužívání alkoholu, by měli být vyšetřeni na pankreatitidu. Pouze tímto způsobem lze patologii zjistit v nejranější fázi.

Zánětová terapie

Léčba onemocnění začíná jmenováním diety. Povinným bude úplné odmítnutí alkoholických nápojů. Hlad se doporučuje 2–3 dny. Tím se odstraní podráždění žlázy. Pokud nejsou zjištěny známky nekrózy, je povoleno použití minerálních vod.

Při dlouhé hladovce jsou předepsány parenterální směsi. O několik dní později je pacient převeden do dietního stolu. V akutním období jsou předepsány anti-enzymatické přípravky a léky proti bolesti. Je důležité současně normalizovat práci sousedních orgánů. V tomto ohledu jsou přiřazeny následující skupiny léčiv:

 • antacida ke snížení podráždění sliznic;
 • blokátory histaminových receptorů;
 • léčiva pro snížení viskozity žluče;
 • povlaková činidla;
 • protizánětlivé.

V případě tvorby cyst a oblastí nekrózy jsou odstraněny. Po této terapii jsou předepsány výše uvedené léky.

Možné komplikace

Hlavním nebezpečím onemocnění je, že trvá dlouho, aniž by se pacient rušil. Protože nejsou žádné stížnosti, neprovádí se žádná léčba. Každoročně se však lumen kanálků zužuje, což v konečném důsledku způsobuje zvýšení tlaku a provokuje vstup enzymů do parenchymu žlázy. Kromě toho, takové komplikace, jako je žloutenka, tvorba fistulous pasáže, cysty, av případě přidání bakteriální flóry - abscesy.

Je také důležité poznamenat, že jakákoliv dysfunkce pankreatu může vést k rozvoji diabetu, maligní transformaci nebo nekróze pankreatu. Všechny tyto patologie jsou nebezpečné pro život pacienta a v některých případech ani časově zahájená léčba nedává požadovaný účinek.

Jak alkohol ovlivňuje slinivku břišní:

Alkoholická pankreatitida

Alkoholická pankreatitida je forma akutní nebo chronické pankreatitidy, jejíž příčinou je neustálé nadměrné užívání alkoholických a alkoholických nápojů. Když k tomu dojde, akutní zánět pankreatické tkáně s následnou nekrózou (nekrózou) a rozpadem.

Alkoholická pankreatitida je hlavní příčinou úmrtí ve skupině pacientů s patologií pankreatu. Podle statistik dosahuje úmrtnost v této skupině 70%.

Etiologie a patogeneze

Spouštěcím faktorem je alkohol, a zejména - jeho náhrada. Mechanismus výskytu alkoholické pankreatitidy je komplexní a různorodý. To souvisí se skutečností, že alkoholické nápoje vstupující do lidského těla působí patologicky najednou v několika směrech.

Alkohol křečí Oddiho svěrač (hlavní sfinkter hlavní duodenální papily, který reguluje odtok šťávy slinivky břišní a žluči ze společného kanálu do duodenální dutiny). V důsledku křeče dochází ke stagnaci sekrece, což vede k jeho vracení zpět do slinivky břišní. Vzhledem k agresivním látkám, které jsou ve velkém množství tajné, dochází k prvnímu podráždění a zánětu pankreatu.

Alkohol agresivně ovlivňuje pankreatické kanály. Když se to stane, atrofují a nekrózu s následnou náhradou těchto oblastí pojivovou tkání. Přispívá také ke stagnaci enzymatické šťávy, která nakonec povede k alkoholické pankreatitidě.

Alkohol dráždí žlázové buňky v sliznici žaludku. To vede ke stimulaci enzymové funkce pankreatu, hypersekreci.

Alkoholické nápoje zvyšují viskozitu sekrecí pankreatu v důsledku zvýšení obsahu lithostatinu (látky podporující tvorbu kamene).

Hypersekrece v podmínkách zvyšující se viskozity šťávy pankreatu v kombinaci s křečem velkého duodenálního sfinkteru vede ke skutečnosti, že tlak uvnitř kanálků roste, žluč a pankreatické enzymy stagnují a jsou vraceny zpět do žlázy. Tam jsou aktivovány, v důsledku čehož je orgán poškozen a zapálen. Pokud se nezastaví konzumace alkoholu, pak se časem zapálené oblasti žlázy nekrotizují, podstupují destrukci a rozpad.

Časté užívání alkoholu porušuje metabolismus tělesného tuku, dochází k hyperlipidémii. Tento stav také přispívá ke vzniku alkoholické pankreatitidy.

Nezapomeňte! Alkoholická pankreatitida se vyskytuje po denní spotřebě 100-120 g alkoholu po dobu 8-12 let na pozadí chronické intoxikace alkoholem. Existují také případy, kdy pankreatitida nevznikla na pozadí chronického zneužívání alkoholu, ale po jednorázové těžké úlevě, což mělo za následek akutní toxický šok a otravu těla.

Je to důležité!

Klasifikace

Forma alkoholické pankreatitidy může být akutní a chronická.

 • Akutní pankreatitida má náhlý nástup, závažné symptomy, zatímco pacienti jsou v těžkém nebo extrémně závažném stavu a potřebují okamžitou hospitalizaci v nemocnici nebo jednotce intenzivní péče.
 • Chronická pankreatitida se vyznačuje pomalým průběhem, vymazaným klinickým obrazem. Pokračuje obdobími exacerbace a remise. Pacienti jsou v uspokojivém stavu. Léčba pacienta se provádí pouze během exacerbace zánětlivého procesu.

Příznaky a příznaky

Alkohol pankreatitida nemá žádné zvláštní příznaky. Diagnóza se předpokládá na základě stížností a za přítomnosti dlouhé alkoholické historie. K exacerbaci dochází na pozadí zneužívání alkoholu, krátce před nástupem příznaků.

Hlavním příznakem akutní alkoholické pankreatitidy je bolest. Je to pásový opar, má náhlý nástup, nekončí antispasmodiky a analgetiky. Zvýšená bolest je pozorována ostrými pohyby, svahy. Ve výšce bolesti se zpravidla vyskytuje zvracení, které stav neubírá.

V době exacerbace jsou pozorovány symptomy intoxikace: horečka, slabost, nevolnost, nízký krevní tlak.

Je to důležité! Při těžkém průběhu akutní alkoholické pankreatitidy dochází k mnohočetnému selhání orgánů, toxickému šoku, demenci, psychóze, respiračnímu selhání (až do syndromu respirační tísně). Pacient je v terminálním stavu. Pokud se v prvních několika hodinách neprovede žádný lékařský zákrok, pak se ve 100% případů pozoruje smrt.

Když je proces zánětu chronizován, bolest je trvalá, avšak nedosahuje prahové hodnoty. Jsou posíleny používáním alkoholických nápojů a smažených potravin, protože v tomto případě je enzym stimulován a tvoří funkci pankreatu. Teplota, zpravidla ne, jiné symptomy intoxikace nejsou pozorovány. K onemocnění dochází v období exacerbace a remise.

Laboratorní diagnostika

Pro potvrzení diagnózy jsou pacientům přiřazeny následující klinické testy:

 • Obecný krevní test. Mimo exacerbaci alkoholické pankreatitidy v krevním testu je pozorována mírná leukocytóza. Během exacerbace - značená leukocytóza s posunem vzorce doleva, zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů, výskyt C-reaktivního proteinu.
 • Biochemická analýza krve. Zde nejprve určete hladinu amylázy, lipázy, bilirubinu, AlAT, AsAT, alkalické fosfatázy, laktátdehydrogenázy (LDH). Během exacerbace zánětlivého procesu všechny tyto indikátory překračují maximální přípustné hodnoty.
 • Biochemická analýza moči pro stanovení hladiny diastázy. S exacerbací alkoholické pankreatitidy je hodnota diastázy nejméně 5krát vyšší než obvykle. To vám umožní hovořit o debutu nebo exacerbaci onemocnění.
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Dnes je to zlatý standard pro diagnózu. Zde můžete vidět difuzní změny v pankreatu (petrifikace, kalcifikace, oblasti s vysokou a nízkou echogenitou, cysty a další komplikace). Ultrazvuk vám navíc umožňuje posoudit stav žlučníku a jater. Vzhledem k anatomické a funkční shodnosti těchto orgánů se v nich často vyskytují zánětlivé nebo degenerativní změny.
 • Vypočítaná multispirální tomografie (nebo magnetická rezonance). Pomocí tohoto průzkumu vyhodnoťte závažnost onemocnění, stadium alkoholické pankreatitidy. Stanoví se integrita pankreatických struktur, což nakonec umožní řešit problematiku chirurgického zákroku.
 • Laparoskopická intervence ke stanovení integrity žlázy a stupně jejího rozpadu.
 • Pokud je v dutině břišní nebo pleurální exsudativní výpotek, provede se diagnostická punkce. Je-li v punktátu přítomna amyláza, je bezpečné říci, že pacient má pankreatitidu.

Konzervativní léčba akutní alkoholické pankreatitidy

Když je pacient ve stabilním stavu, jsou hospitalizováni v nemocnici, kde jsou naléhavě prováděna lékařská opatření.

Pokud se pacient nachází ve vážném stavu, je okamžitě hospitalizován na jednotce intenzivní péče, kde provádí nepřetržité sledování aktivity vitálních systémů (respirační, kardiovaskulární). Při vývoji DIC je předepsána infuze čerstvé zmrazené plazmy, krevních náhrad a heparinu. Při mírné hypoxii je indikována inhalace kyslíku. U těžkého respiračního selhání je pacient převeden na mechanickou ventilaci (umělá plicní ventilace).

Boj proti bolesti

Když je alkoholická pankreatitida dlouhotrvající, vysoká intenzita. Narkotická analgetika jsou nejúčinnější, nicméně použití morfinu je kontraindikováno (způsobuje křeč sfinkteru hlavní duodenální papily). Léky první linie - promedol v kombinaci s nesteroidním protizánětlivým léčivem (indomethacin, diclofenac atd.). Někdy, s výraznou, nezvládnutelnou bolestí, blokáda nervových kmenů a plexuses inervating pankreatu je používán.

Doplnění cirkulujícího objemu krve

Pro zvýšení krevního tlaku, pro boj s hypotenzí a prevenci šoku, se u všech pacientů s alkoholickou pankreatitidou projevuje zavedení krevních náhrad. Koloidní (Gelatinol, Reopoliglyukin) a krystaloidní roztoky (Saline, Disol, Acesol) se podávají v objemu až 3 až 4 litry denně.

Prevence infekce a septického šoku

Pro tento účel jsou předepsána širokospektrá antibiotika. Volba léků - cefalosporiny III. Generace v kombinaci s metronidazolem. Tato kombinace zahrnuje jak gram-pozitivní, tak gram-negativní flóru. Antibiotika se podávají intravenózně, 2-4 krát denně.

Dieta

Nejdůležitější složkou konzervativní terapie. V prvních dnech exacerbace byl u všech pacientů s alkoholickou pankreatitidou prokázán úplný hlad. To vytváří funkční klid žlázy. Po 4-5 dnech je předepsána úsporná strava (tabulka č. 5) s omezením nestravitelných, mastných, smažených, slaných a kořenitých jídel. Výrobky, které zvyšují sekreční aktivitu slinivky břišní (alkoholické a sycené nápoje, káva, houby, všechny druhy ořechů, čerstvý chléb, sladkosti) jsou zcela vyloučeny. Do stravy se zavádí více proteinových potravin (nízkotučné maso a ryby, obiloviny, mléčné výrobky a nápoje). Můžete se stravovat se zeleninou. Ovoce označuje použití pečených jablek nebo hrušek. Nápoje jsou povoleny bujóny a čaje, želé, kompot ze sušeného ovoce nebo bobule. Jídla musí být na hodinách, pětkrát denně, v malých porcích.

Dieta je důležitou součástí léčby alkoholické pankreatitidy. Dodržovat zásady správné výživy je nutné nejen v nemocnici, ale i po propuštění. Strava by měla být pro pacienta zvláštním způsobem života. To pomůže zabránit chronizaci zánětlivého procesu nebo jeho další exacerbaci, prodlouží dobu remise, zmírní příznaky chronické pankreatitidy.

Konzervativní léčba chronické alkoholické pankreatitidy

Bolest je zmírněna kombinací antispasmodik (No-shpa, Papaverin, Platifffilin) ​​s nesteroidními protizánětlivými léky (indomethacin, diclofenac atd.). S neúčinností těchto léků je ukázáno zavedení Promedolu nebo blokáda nervových kmenů a plexusů.

Stejně jako v akutním procesu je předepsán hlad, a pak šetřící dieta. K zajištění funkčního stavu pankreatu se k léčbě přidají blokátory protonové pumpy (Omeprazol nebo Omez) a blokátory histaminu (Ranitidin, Famotidin).

Nedostatek sekrece pankreatu je kompenzován substituční terapií enzymem. K tomu je pacient povinen užívat lék Creon (nebo pankreatin) během každého jídla. Neobsahuje agresivní žlučové kyseliny a koncentrace trávicích enzymů je dostatečná pro strávení příchozí potravy.

Je to důležité! Pokud po léčbě pacient stále pije alkohol, léčba pankreatitidy není za žádných okolností možná. Pouze s úplným opuštěním alkoholických a alkoholických nápojů se může mluvit o obnově a obnově pankreatických funkcí.

Chirurgická léčba

V počátečních těžkých podmínkách je vyřešena otázka operativního zásahu. V tomto případě se jedná o úplnou nebo částečnou resekci orgánu. Operace je indikována v rozpadu slinivky břišní nebo v případě následujících komplikací:

 • Fistuly (patologické průchody a kanály spojující žlázu s jinými orgány).
 • Cysty a abscesy (v místě nekrotických oblastí se tvoří oblasti naplněné tekutinou). Pokud tekutina není infikovaná, pak se tato dutina nazývá cysta, je-li infikována a naplněna hnisem, jedná se o absces.
 • Přítomnost rakoviny ve slinivce břišní, potvrzená ultrazvukem, CT nebo MRI a laparoskopií.
 • Uzavření hlavního nebo vedlejšího pankreatického kanálu. V tomto případě je obtížný odtok sekrece, žláza prochází každodenní autolýzou vlastními enzymy, což představuje ohrožení života pacienta.

Prevence a životní styl

Důležitou součástí prevence je zdravý životní styl, který zahrnuje úplné ukončení kouření a pití alkoholu, zejména náhražek alkoholu. Po celý život musíte dodržovat zásady zdravého stravování: důraz je kladen na proteinové potraviny, odmítá jíst mastné, smažené a těžko stravitelné potraviny. Každý rok by měl podstoupit preventivní konzultaci s gastroenterologem. Tyto jednoduché, ale účinné tipy vám pomohou vyhnout se takové nepříjemné nemoci.

Akutní alkoholická pankreatitida

Alkoholická pankreatitida

Alkohol je nejběžnějším jedem, jeho použití však lidstvu nezajímá.

Alkoholická pankreatitida je diagnózou pití občanů.

Nejzávažnější forma onemocnění pankreatu. Hlavním důvodem jsou produkty rozpadu ethylalkoholu a náhradních látek, které mají silný toxický účinek na lidské tělo.
Alkoholická pankreatitida vede k narušení fungování těla - produkci hormonů a enzymů. Způsobuje zánětlivé degenerativní procesy a postihuje slinivku břišní.

Příčiny alkoholické pankreatitidy.

Ve většině případů přispívá k rozvoji akutní pankreatitidy zneužívání alkoholických nápojů.
Existují však také predispoziční faktory:

 1. Onemocnění žlučníku;
 2. Jíst pikantní, smažené, tučné potraviny;
 3. Nízkokalorické potraviny;
 4. Proteinové hladovění;
 5. Nepravidelná jídla;
 6. Infekční onemocnění;
 7. Komplikace některých léků;
 8. Nemoci dvanáctníku;
 9. Poruchy odtoku žluči;
 10. Diabetes mellitus;
 11. Jaterní cirhóza;
 12. Alergie;
 13. Dědičná predispozice

Příznaky alkoholické pankreatitidy.

Klinické projevy alkoholické pankreatitidy

S rozvojem nemoci se symptomy objevují postupně s růstem fibrózní tkáně. Nachází se v blízkosti nervových zakončení a je zdrojem intenzivní bolesti. Jejich délka může být několik hodin až několik dní.
Někteří alkoholici zneužívají bolesti s dalším množstvím silných nápojů. Akutní příznak je rozmazaný a jde do pozadí.
Během období exacerbace se bolest stává intenzivnější, obklopuje ji, zejména po jídle. Posiluje se při ležení, snižuje se se sklonem vpřed a nutí takovou pozici přijmout k pacientovi.
Existují příznaky chronické alkoholické pankreatitidy:

 • Nevolnost, zvracení;
 • Rychlý úbytek hmotnosti;
 • Tekuté stolice s mastným leskem, opakované několikrát denně;
 • Zvýšení teploty;
 • Slabost;
 • V některých případech chronického průběhu jsou pozorovány známky diabetu, protože jsou porušeny hormonální funkce orgánu;

Metabolické procesy u alkoholické pankreatitidy.

Slinivka břišní není schopna štěpit atseldtadehyde a jiné toxické látky samy o sobě, takže zvyšuje produkci sekrece. Následně, zvýšená kyselost žaludku, játra začnou produkovat přebytek žluči. V dvanáctníku zvyšuje hladinu hormonu pancreozymin.
Proteinové frakce koagulují v pankreatické šťávě, tvoří proteinové zátky a sraženinu. Tímto způsobem jsou průchody ucpávky blokovány.
Tyto podmínky jsou vytvořeny tak, že sekrece nemůže vstoupit do střeva a začíná trávit vlastní tkáň, což ji vede k nekróze.
Tento proces vnitřního rozkladu se nazývá nekróza. Umírající buňky emitují serotoninové a žírné buňky, začíná zánětlivý proces. Tato řetězová reakce nemůže být zastavena a je obtížné ji vyléčit bez účinných léků.
Dochází k akutnímu zánětu slinivky břišní s přidruženými změnami:

 • Zvýšení velikosti těla;
 • Edém jeho parenchymu;
 • Vývoj nekrózy;
 • Tvorba hnisavých-nekrotických lézí;

Formy alkoholické pankreatitidy.

Alkoholická pankreatitida je:

 1. Akutní alkoholická pankreatitida - projev nákazy nastává náhle, zejména po požití velkého množství alkoholu a časté konzumace mastných a smažených potravin.
 2. Chronická alkoholická pankreatitida - může být důsledkem přenesené akutní formy v důsledku porušení doporučení lékaře, stravy, životního stylu. Jeho charakteristickým rysem je pomalý rozvoj nemoci bez výrazných symptomů během dlouhodobého užívání alkoholu.

Diagnostika alkoholické pankreatitidy.

Diagnostika v raných stadiích je téměř nemožná až do kritického poškození tkáně pankreatu. Nástup nemoci neovlivní ultrazvuk a analýzy. Symptomy se objevují až po výrazném otoku a nekróze tkáně.
Při sbírání amnézy je důležité zaznamenat skutečnost, že alkohol konzumuje. Skrytí je obtížné stanovit diagnózu alkoholické pankreatitidy.
Podle charakteristických příznaků pankreatitidy se provádí řada studií:

 • Krevní test (velký počet leukocytů, zvýšená ESR);
 • Biochemie krve (přebytek glukózy, aktivita pankreatických enzymů), zvýšení gama-glutamyltranspeptidázy je diagnostické hodnoty, která indikuje onemocnění jater a chronický alkoholismus;
 • Analýza moči (přítomnost ukazatelů, které by neměly obsahovat glukózu, albumin a transferin);
 • Analýza výkalů (velké množství neutrálních tuků, mastných kyselin vlákniny);
 • Test sekretin-pankreatoimin. K tomu stimulujte vylučovací funkci pankreatu, intravenózní podávání sekretinu a cholecystokininu, které způsobují produkci enzymů žláz. Odhadněte množství sekrece a aktivity pankreatu;
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Posoudit stav tkáně, zjistit změny a přítomnost komplikací;
 • Výpočetní tomografie břišní dutiny. Určete velikost a umístění pankreatu, cyst;
 • Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie. Zhodnoťte stav kanálů. Pomocí speciální sondy s kamerou se do potrubí zavede kontrastní látka a její šíření se monitoruje na rentgenovém záření.

Léčba alkoholické pankreatitidy.

Akutní zánětlivý proces nastává současně, proto, když se objeví první příznaky, je nutné pacienta urgentně hospitalizovat. Pozdní lékařská pomoc může vést k autointoxikaci, akutnímu selhání ledvin, cirkulačnímu hypovolemickému šoku, edému mozku a dalším častým příčinám smrti.
Léčba se provádí pod dohledem gastroenterologa, narkologa, chirurga, endoskopa, psychiatra, endokrinologa a dalších specialistů. Hlavní podmínkou pro léčbu je odmítnutí užívání alkoholických nápojů a kouření.
V závislosti na stupni předepisování onemocnění:
Obecná doporučení.
Lékařský půst. Dietní terapie. Vedení na dietě Pevznerova tabulka č. 5 po celý život.
Konzervativní léčba (k odstranění symptomů)
Příjem mikroenkapsulovaných enzymů za účelem substituce, analgetik a antiemetických léčiv. Monitoruje se krevní glukóza.
Chirurgická léčba (odstranění části orgánu) t
S komplikovaným průběhem onemocnění podle následujících indikací:

 • Cysty v dutině tkáně obsahující tekutinu, abscesy, které mají kapsli naplněnou hnisem;
 • Patologické fistuly v potrubí;
 • Okluze hlavního kanálu ucpávky;
 • Maligní nádor, který představuje ohrožení života pacienta.

Předpovědi a statistiky odborníků
V akutním průběhu závisí výsledek na závažnosti onemocnění, často končí pankreatikózou, což vede ke smrti pacienta.
U chronické alkoholické pankreatitidy je prognóza také nepříznivá, protože v častých případech dochází k progresivní formě onemocnění. Bez vhodné terapie může mít zneužívající pacient závažné komplikace a následky:

 • Cysty, abscesy, fistuly;
 • Vývoj obstrukční žloutenky (otrava těla jedovatými žlučovými pigmenty, které vstupují do krevního oběhu);
 • Diabetes mellitus;
 • Vývoj maligního tumoru (v tomto bodě tělo ztrácí schopnost rozlišovat své buňky od nádorových buněk);
 • Gastroduodenitida (onemocnění duodenální sliznice a žaludeční membrány);
 • Cholecystitis (zánět žlučníku);
 • Jaterní cirhóza;

Pozorování ukázala, že 29 z 58 pacientů zemřelo během 5-13 let od nástupu onemocnění a zbytek pacientů v 70% případů měl mnoho kalcifikací. Ze 65 pacientů, kteří byli pozorováni po dobu 4 let, mělo 46 alkoholickou pankreatitidu. A operováno bylo pouze 5 pacientů. V tomto období bylo 26 případů smrtelných, 39% z nich byly způsobeny komplikacemi alkoholické pankreatitidy, 16% bylo způsobeno maligními nádory a 47% bylo způsobeno jinými příčinami. Na základě získaných dat byla vypočtena přibližná očekávaná úmrtnost po 8 letech, která činila 50%. Rovněž bylo zjištěno, že přesně polovina pacientů trpících chronickou pankreatitidou zemře 20 let, od chorob spojených s alkoholismem, a nikoli od samotné pankreatitidy.
Pokud je však primární faktor eliminován, vývoj destruktivních procesů se značně zpomaluje. A s úplným upuštěním od používání alkoholických nápojů, dodržování všech doporučení, diety, adekvátní lékařské terapie, existuje možnost dosažení dlouhodobé dlouhodobé remise od 5 do 7 let. To výrazně zlepšuje kvalitu života a především zpomaluje průběh onemocnění.

Co je alkohol pankreatitidy

Pravidelná konzumace alkoholických nápojů poškozuje zdraví a způsobuje zánět slinivky břišní. Takové onemocnění získalo název alkoholické pankreatitidy.

Postižený orgán je špatně absorbován a tráví potravu, narušuje trávení. Nedostatek řádné léčby ohrožuje závažné komplikace, nekrózu, smrt. Onemocnění vyvolává alkoholické nápoje.

Pozornost je věnována pacientům, kteří konzumují alkohol s kouřením, nesprávným jídlem. Mastné, smažené potraviny, které mají nedostatek bílkovin v kombinaci se špatnými návyky, mají negativní vliv na stav orgánu slinivky břišní.

Příznaky

Identifikujte možné symptomy alkoholické pankreatitidy. Onemocnění je tvořeno postupně, první příznaky se objevují, když jsou kanály ve žláze blokovány. Syndrom bolesti je prvním nepříjemným příznakem onemocnění. Místo lokalizace - střed břišní dutiny. Tyto příznaky mohou trvat od 1 hodiny do 2 dnů. V akutní formě zánětu se intenzita pocitu bolesti stává intenzivní.

Účinek bolesti je obvykle bolestivý. Příznaky alkoholismu se objevují po jídle. Znamení je umocněno použitím mastných, smažených, kořeněných jídel, alkoholických nápojů. Bolest na zádech zvyšuje bolest, uvolňuje stav sezení, opírá se dopředu.

Jak jinak se nemoc projevuje:

 1. Nadýmání, nadýmání, abnormální stolice (častá, mastná a volná stolice).
 2. Ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení. Symptomy se zvyšují po jídle, požívání alkoholu.
 3. Pásový opar po jídle. Je těžké ji zastavit, používají silné léky proti bolesti. Když sedí s tělem nakloněným dopředu, stav pacienta se zlepšuje, ale krátce. V chronické formě onemocnění při přetrvávající remisi jsou pociťovány bolestivé a krátkodobé bolesti. Proces exacerbace nastává dvakrát ročně.
 4. Kvůli špatné výživě kvůli neschopnosti jíst, tělo dostane nedostatečné množství vitamínů, prospěšné prvky. Veškerá činnost trávicího ústrojí je přerušena, je pozorován rychlý úbytek hmotnosti.
 5. Zvýšené pocení, celková malátnost, slabost.

Léze pankreatického orgánu s alkoholickou pankreatitidou u dospělých způsobuje nepříjemné symptomy, které je třeba léčit. Pozdní zdravotní péče vede k vážným následkům.

Na pozadí komplikovaného průběhu onemocnění se tvoří cysty, píštěle, abscesy, diabetes mellitus, obstrukční žloutenka. Při absenci řádné léčby se může vyvinout adenokarcinom, nekróza.

Diagnostika

Detekce pankreatitidy u mužů s alkoholismem před nástupem symptomatických příznaků je nemožná. V této fázi nemoci, diagnóza ultrazvuku a jiných testů nevykazují žádné abnormality. Patologický proces může být stanoven pouze tehdy, jsou-li poškozeny tkáně zánětlivého orgánu. Důkazem toho je edém a nekrotický proces.

Historie pacientů nutně zahrnuje zneužívání alkoholických nápojů. Když se objeví příznaky alkoholické pankreatitidy, v pankreatu se vyvíjí silný zánětlivý proces. Nedostatek léčby vede k šíření zánětu v sousedních orgánech trávení.

Laboratorní krevní test v této fázi zachycuje marker silného zánětlivého procesu. Důkazem toho je vysoká míra leukocytů, ESR, změna leukoformula. Biochemická analýza změn krevních poznámek v enzymech pankreatických orgánů. Diagnostické testy určují vysokou úroveň gama-glutamyl transpeptidázy, což ukazuje na pankreatitidu, přítomnost chronického alkoholismu.

Analýza moči ukazuje vysokou míru glukózy, transferinu, albuminu. Výkaly obsahují mnoho neutrálního tuku, vlákniny, mastných kyselin.

Vyšetření pankreatu se kontroluje, vyhodnocuje se. K tomu proveďte speciální test. Po stimulaci produkce enzymů se z dvanácterníku odebírá střevní šťáva. Zkontrolujte 6 vzorků bikarbonátů a enzymů. Výsledky určují práci trávicí funkce pankreatu.

Ultrazvuk ukazuje velikost postiženého orgánu, přítomnost cyst v něm, oblasti akumulace solí, dilatační kanály, nádory. Dále studujte játra a žlučník. Proveďte CT a MRI, abyste určili lokalizaci a velikost žlázy, studijní kanály pro ERCP.

Léčba

Léčba alkoholické pankreatitidy musí být užívána s nejvyšší závažností. Odmítnout alkoholické nápoje a jiné špatné návyky.

Přidělené k speciální dietě, obecná terapeutická opatření. Akutní fáze onemocnění zahrnuje terapeutický půst několik dní. Je dovoleno pít pouze čistou vodu nesycenou oxidem uhličitým.

Léčba alkoholické pankreatitidy začíná odstraněním symptomů patologie. Po úlevě od bolesti a jiných příznaků se zahájí následující terapie:

 1. Konzervativní léčba. Lékař pečlivě zkoumá výsledky pacientských testů, předepisuje lékovou terapii s použitím léků na bázi enzymů. Navíc předepisuje antiemetika, léky proti bolesti. Pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi, regulujte ji. Lékařský komplex zahrnuje vitaminy rozpustné v tucích, důležité prvky.
 2. Chirurgický zákrok. Když jsou detekovány cysty nebo abscesy, jsou otevřeny chirurgickým zákrokem. Odstraňte část postiženého orgánu, oddělte adheze, blokujte píšťalky. Tento způsob léčby je použitelný při komplikacích. Potřeba chirurgického zákroku zhoršuje prognózu zotavení. Taková léčba vyvolává vznik diabetu.

Prognóza a prevence

Chcete-li vyléčit pankreatitidu, nezapomeňte se vzdát alkoholu a jiných špatných návyků. Kvalita alkoholických nápojů neovlivňuje průběh onemocnění. Rizikem jsou lidé, kteří konzumují kvalitní a drahé alkoholické nápoje a spotřebitelé levných náhrad. Zásadní význam má množství, doba užívání.

Chronické onemocnění vede ke špatné prognóze. Výsledek akutní fáze závisí na stupni komplikace. Často vede k nekróze pankreatu, což je onemocnění, při kterém dochází k vymizení tkání zánětlivého orgánu.

Zneužívání alkoholu významně snižuje délku života a způsobuje alkoholickou pankreatitidu. Prevence patologie může být způsobena preventivními opatřeními. Patří mezi ně úplné odmítnutí alkoholických nápojů, kouření, zajištění správné vyvážené výživy s obsahem proteinových potravin. Doporučuje se každoročně podstoupit lékařskou prohlídku gastroenterologem.

Slinivka břišní a alkohol: účinky alkoholické pankreatitidy

Alkoholická pankreatitida se jeví jako závažná forma zánětlivého procesu ve slinivce břišní, která se vyvíjí v důsledku chronické závislosti na alkoholu nebo při jednorázovém použití alkoholických nápojů nebo náhrad s mastnými jídly.

Subjektivní klinické projevy: bolest pásového oparu v horní části břicha, nevolnost, opakované zvracení, narušení zažívacího traktu, průjem, zvýšení tělesné teploty.

Diagnóza se provádí na základě vyšetření pacienta. Je nutné objasnit koncentraci pankreatických enzymů, provést ultrazvuk, počítačovou tomografii nebo MRI.

Léčba alkoholické pankreatitidy je komplexní a dlouhý proces. Klíčovým faktorem pozitivního výsledku je absolutní vyloučení alkoholických nápojů ze stravy.

Mechanismus vývoje alkoholické pankreatitidy

Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD) označuje tuto formu onemocnění jako všudypřítomnou. Etiopatogeneze je založena na toxickém poškození pankreatických buněk.

Pankreatitida vyvolaná alkoholem je považována za onemocnění, které se nejčastěji vyvíjí během chronického alkoholismu. Ethanol a jeho deriváty nepříznivě ovlivňují tkáně vnitřního orgánu, což vede k narušení funkčnosti.

K rozvoji onemocnění dochází v tomto scénáři:

 • V tajemství vnitřního orgánu pod vlivem toxických látek začnou aktivně produkovat proteiny.
 • V žaludeční dutině se zvyšuje koncentrace kyseliny chlorovodíkové.
 • V játrech se zvyšuje produkce žluči, resp.
 • V duodenu je vzhledem k vysokému obsahu kyseliny v žaludku nadměrná produkce hormonů - cholecystokininu a pankreatu. Jejich úroveň se zvyšuje desetinásobně.
 • Vzhledem k vysokému obsahu proteinových složek je odhalena jejich asociace do velkých formací, v důsledku čehož proteiny přetrvávají na vnitřním povrchu pankreatických kanálků, což vede k tvorbě proteinových plaků.
 • Tento řetězec vyvolává porušení odtoku vylučované sekrece v pankreatu.
 • V důsledku proteinových plaků se zvyšuje intraduktální tlak, což vede k pronikání enzymových látek do pankreatické tkáně.

Enzymové složky, které produkuje tělo, jsou v latentním stavu. Ale v procesu normálního trávení potravy se „probudí“, pomáhají rozkládat sloučeniny bílkovin, tuků a sacharidů.

Když dojde k narušení odtoku enzymů, jsou aktivovány ne v kanálech, ale uvnitř samotného těla, což vede k jejich přebytku, jsou tráveny pankreatické tkáně.

Uvnitř těla jsou pozorovány nekrotické procesy, úzké cévní cesty, projevy zánětu.

Typy a symptomy

Akutní alkoholická pankreatitida je onemocnění s alkoholem a pankreatem, které se vyvíjí v důsledku jednorázové konzumace alkoholu. Zvláště pokud se obraz odehrává na pozadí jednorázové konzumace tukových potravin a kouření.

Tento typ nemoci je nebezpečím nejen pro lidské zdraví, ale i pro jeho život, který může vést k smrti v nepřítomnosti odpovídající pomoci. Obvykle diagnostikována u mužů v mladém věku.

Chronická alkoholická pankreatitida se vyvíjí jako nezávislé onemocnění nebo v důsledku akutního a zanedbávaného procesu. Nemoc je způsobena častým užíváním alkoholu, jinými slovy opilostí. Nezáleží na tom, kolik alkoholu vstupuje do těla.

Symptomy pankreatitidy u mužů s alkoholismem se postupně zvyšují až do procesu blokování vylučovacích kanálků žlázy. Hlavním příznakem patologického procesu je bolest. Je přítomen v centrální oblasti břicha. Trvání bolesti se pohybuje od několika hodin do několika dnů. Pokud má alkoholik akutní formu onemocnění, pak po jídle se symptomy mnohokrát zvyšují.

Po zjištění etiologie onemocnění a vlivu alkoholu na žlázu zvažte příznaky onemocnění:

 1. Abdominální distenze, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, které má tendenci se zvyšovat po jídle nebo alkoholu.
 2. Bolesti šindelů Po jídle začíná více ublížit, je možné odstranit bolestivé pocity pouze pomocí silných léků. Při chronické remisi je tento příznak tlumený. Útoky exacerbace se obvykle vyskytují každých 6-12 měsíců.
 3. Rychlý úbytek hmotnosti, založený na porušení gastrointestinálního traktu, snížení příjmu potravy.
 4. Změňte stoličku. Pacienti často navštěvují toaletu, fekální hmoty se stávají tekutými, je tu mastný lesk.
 5. V některých případech je obraz doplněn slabostí, zarudnutím kůže.

Na základě klinických projevů lékař provádí primární diagnózu, předepisuje léčbu onemocnění.

V nepřítomnosti adekvátní terapie jsou zánětlivé procesy přeneseny do tkání obklopujících slinivku břišní.

Léčba zánětu slinivky břišní

Akutní forma alkoholické pankreatitidy vyžaduje odmítnutí potravy během 1-4 dnů. Odpočinek a abstinence od jídla dovolí postiženému orgánu, který převzal úder velké koncentrace toxinů, odpočívat.

Protože patogeneze onemocnění je způsobena expozicí toxickým látkám, je přísně zakázáno používat alkohol během léčby. Během léčby se nedoporučuje kouřit.

Popis cílů terapeutické terapie:

 • Neutralizace a eliminace toxických složek z organismu, které vznikly v důsledku intoxikace alkoholem.
 • Obnovení funkčnosti vnitřního orgánu (odstranění edému, vyrovnání zánětlivého procesu, normalizace průměru kanálků, zlepšení odtoku pankreatické sekrece atd.).
 • Obnovení funkčnosti jiných zažívacích orgánů, které utrpěly v důsledku negativních účinků toxických látek.
 • Snížení závažnosti bolesti.

Doporučené speciální krmivo, což znamená konzumaci schválených potravin v souladu s 5. dietou pankreatu. Dospělí pacienti jsou předepisováni jako náhradní léčba; antiemetika a léky proti bolesti. V průběhu léčby je nutné kontrolovat koncentraci glukózy v těle, v případě potřeby upravit pomocí léků.

Pacientům je předepsáno užívat Pancreatin - lék, který pomáhá produkovat šťávu pankreatu. Obsahuje enzymy - lipázu, proteázu, amylázu, které štěpí potravu.

Lidská léčba doma nepomůže s útokem exacerbace. V tematických fórech lékaři poznamenávají, že samoléčba může vést k vážným komplikacím, včetně smrti. Jediné, co můžete udělat doma, je dát studenou teplou podložku na žaludek k úlevě od bolesti.

Chirurgický zákrok je zaměřen na otevření abscesu a cysty, odstranění části vnitřního orgánu, zablokování píštělí.

Chirurgie je uchvácena v případech, kde jsou komplikace pankreatitidy.

Komplikace a prognóza, prevence

Časté nežádoucí účinky alkoholické pankreatitidy zahrnují výskyt obstrukční žloutenky, tvorbu píštělí, vývoj cyst. Na pozadí žloutenky dochází k silné otravě těla žlučí, což vede ke změně barvy kůže - stávají se žlutými.

Neméně nebezpečný důsledek - výskyt diabetu - chronické onemocnění, doprovázené vysokou hladinou glukózy v krvi. Toto onemocnění zase vede k dalším, stejně závažným komplikacím.

Prognóza chronických onemocnění je nepříznivá. Při akutním záchvatu závisí prognóza na závažnosti patologie, klinických projevech, včasnosti lékařské péče. Často je diagnostikována nekróza pankreatu, což vede ke smrti pacienta.

Doporučení pro prevenci:

 1. Odmítnutí alkoholu, kouření.
 2. Správná a vyvážená výživa.
 3. Preventivní návštěva gastroenterologa.

Konzumace alkoholu v budoucnu vede k tomu, že v blízké budoucnosti se v historii pacienta objeví nemoci, jako jsou zhoubné nádory, cirhóza jater, cholecystitis, gastroduodenitis. Kompatibilita alkoholu a pankreatitidy je tedy nulová.

Účinky alkoholu na slinivku břišní jsou popsány ve videu v tomto článku.

Jak se vyvíjí alkoholická pankreatitida?

Pankreatitida je onemocnění pankreatu, které se projevuje zánětem a porušením sekrece trávicích enzymů. Akutní zánět slinivky břišní je považován za život ohrožující, pacient je hospitalizován a léčen na ambulanci. Hlavní příčinou pankreatitidy je otrava různými jedy.

Nejběžnějším jedem, jehož nebezpečím je, že lidé jsou nedbalí, je alkohol.

Alkoholická pankreatitida v akutním nebo chronickém průběhu - diagnóza všech denních pití. Jaké procesy se vyskytují v pankreatu při pití alkoholu? A nebezpečný chronický průběh nemoci?

Alkoholická pankreatitida: schéma lézí pankreatu

Existují různé předpovědi pro vývoj chronické alkoholické pankreatitidy: blokování kanálků, toxické účinky ethanolu, oxidační stres v tkáních žlázy před expozicí metabolitům ethanolu. Jejich součet ukazuje následující obraz změn probíhajících uvnitř slinivky břišní.

Alkohol a produkty jeho chemické přeměny v lidském těle (metabolity) přímo ovlivňují tkáň pankreatu (otráví je). V pankreatické šťávě se zvyšuje produkce (sekrece) bílkovin, zvyšuje se produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku, aktivuje se tvorba žluči v játrech a zvyšuje se její koncentrace. Zvýšené množství žaludeční kyseliny v duodenu vyvolává nadměrnou produkci hormonu zvaného cholecystokinin (druhé jméno je pancreoimin), množství hormonu se zvyšuje desetkrát.

Zvýšená koncentrace proteinů v pankreatické šťávě vede k jejich koagulaci, srážení a tvorbě proteinových hrudek a blokád v pankreatických kanálcích. Porušil přirozený odtok sekrece z pankreatu do střeva.

V důsledku těchto nerozpustných forem se zvyšuje tlak uvnitř potrubí. Aktivní enzymy pronikají do pankreatické tkáně.

Enzymy produkované uvnitř žlázy jsou neaktivní. Celková tkáň pankreatu produkuje až 30 různých enzymatických látek. K jejich aktivaci během normálního trávení dochází ve stěnách žlučových cest, po kterých začnou štěpit proteiny, tuky, sacharidy. Při porušení odtoku pankreatické šťávy dochází k aktivaci enzymů uvnitř žlázy. Pankreatické tkáně jsou nasyceny agresivními trávicími enzymy (fosfolipáza, pepsin, elastazin, chymotrypsinová látka), protože nedostatek jiných potravinářských enzymů začíná trávit tkáň pankreatu.

Proces vnitřního rozkladu a odumírání se nazývá nekróza. Umírající buňky pankreatu emitují serotonin (látka, která zužuje krevní cévy) a žírné buňky (spouští zánětlivý proces). Je zahájena řetězová reakce, kterou je velmi těžké zastavit, aby se vyléčila bez zásahu účinných léčiv.

To způsobuje akutní zánět slinivky břišní. To je doprovázeno ostrými bolestmi v široké oblasti levé hypochondrium, těžké zvracení.

Příznaky pankreatu

Porážka pankreatu, šíření zánětlivého procesu ve tkáních, nekróza tkáně (smrt) je doprovázena ostrými bolestivými symptomy. Symptomy pankreatitidy:

 1. Silná uzavírající bolest ve velkých částech hypochondria. Akutní zánět slinivky břišní je často doprovázen nesnesitelnou bolestí, pálením.
 2. Těžká nevolnost, hojné zvracení bez úlevy.
 3. Tekutá stolice, bohatá, 3 až 6 krát denně, s tukovým zábleskem.

Podle těchto příznaků dochází k primární diagnóze a předepisování léčby. Výskyt akutní pankreatitidy je dále doprovázen zánětem tkání obklopujících žlázu.

Symptomy zánětu jsou doplněny celkovou podrážděností, slabostí, nedostatkem zájmu o život. Existují všechny tradiční příznaky trávení: nadýmání, řev, nadýmání, bolest při zkoumání vnitřních orgánů, nedostatek chuti k jídlu, ostré nepříjemné zápachové masy. Dalším příznakem, který nemusí být, je zvýšení tělesné teploty.

Léčba zánětu slinivky břišní

Jednorázové užívání velké dávky alkoholického nápoje často vede k akutnímu zánětu pankreatu. Ke zhoršení průběhu onemocnění dochází při současném použití náhradního alkoholu a tukových potravin, které se často vyskytují při oslavách stolu. Po velkých lidových slavnostech, Velikonocích, květnu, 8. březnu a narozeninách se do nemocničních lůžek diagnostikovaných akutní pankreatitidou, kteří potřebují nouzovou lékařskou péči a léčbu, vydá obrovské množství lidí různého věku. Není vždy možné potvrdit příčinu onemocnění a stanovit diagnózu přesně alkoholické pankreatitidy, protože člověk si často nepamatuje, co konzumoval a kolik bylo uvnitř. V tomto případě je důležité hospitalizovat pacienta včas a zahájit léčbu, rychlý rozvoj onemocnění může být fatální.

První hlavní podmínkou pro léčbu akutní formy nemoci je přestat jíst na chvíli (1-4 dny). Abstinence dá mír zapálenému orgánu, který vzal nápor velkého množství alkoholických toxinů.

K obnovení funkce slinivky břišní je vyloučen příjem alkoholických nápojů (pivo, víno, vodka, měsíční svit atd.) A kouření je vyloučeno.

Účinek užívaných léků je zaměřen na následující cíle:

 1. Neutralizace a odstranění toxických látek po požití otravy alkoholem z organismu a těla.
 2. Obnovení funkce pankreatu (odstranění edému, zánět, normalizace velikostí kanálků a procesy odtoku pankreatické sekrece, korekce enzymatického složení v trávicím traktu).
 3. Obnova funkcí jiných zažívacích orgánů postižených otravou alkoholem (korekce rovnováhy vody a elektrolytů v těle, obnova střevní mikroflóry, obnova jater).
 4. Léčba proti bolesti.

Pokud není diagnóza příznaků akutní pankreatitidy po několika dnech léčby oslabena, léčba hladu je nahrazena parenterální výživou (vstup živin k obcházení trávicího systému, odkapáváním). Poté, co je tělo přeneseno do hydrolyzované směsi a klinické výživy.

Dieta pro zánět slinivky břišní

V režimu lékařské výživy pro pankreatitidu je vyloučena konzumace mastných, smažených, uzených potravin, mléka a cukru. Všechny tyto produkty stimulují zvýšenou sekreci pankreatické šťávy, což je nežádoucí u všech forem pankreatitidy. Všechny cukrovinky, mléčné výrobky, klobásy, konzervy, bohaté bujóny, koření a káva jsou tedy z potravy odstraněny. Příjem soli je omezený. Kuchařské zpracování výrobků - vaření (vaření) a úprava páry. Kyselé ovoce (jablka, hrozny, švestky) jsou vyloučeny.

Co se doporučuje užívat s dietou po pankreatu? Kuličky, polévky, dušené hovězí maso nebo kuřecí řízečky, dušená ryba, parní omeleta, pečená jablka, vařená zelenina, kompoty, bylinné čaje.

Termín terapeutické stravy je nejméně šest měsíců (s jednoznačným odmítnutím všech, i těch nejmenších dávek alkoholu). Nedodržení diet a návrat k alkoholu povede k novému projevu symptomů pankreatitidy. Při každé následné exacerbaci bude obtížnější vyléčit pacienta, aby se obnovila účinnost žlázy. To způsobuje chronický zánět slinivky břišní.

Chronická alkoholická pankreatitida

Studie ukazují: často je onemocnění alkoholické pankreatitidy v počáteční fázi asymptomatické. Změny ve struktuře slinivky břišní se akumulují pomalu. Proteinové zátky se tvoří v pankreatických kanálcích. Tam je zánět a otok. V průběhu času se vápenaté soli vysrážejí ze stagnujících kapalin, bílkoviny se kalcifikují a proměňují v kameny. Tento průběh onemocnění se nazývá kalcifický zánět slinivky břišní. Podle tohoto schématu bylo vyvinuto 95% alkoholické pankreatitidy.

Jak kameny rostou, odtok enzymů je významně narušen a vláknitá tkáň roste v důsledku chronického zánětu. Když se dosáhne určité úrovně růstu, v pankreatu se objeví bolest a poruchy.

Prognóza onemocnění zpravidla zahrnuje vývoj průvodních onemocnění trávicího systému: zánět žlučových cest, střevní kolitida, žaludeční vřed a dvanáctníkový vřed. Hormonální funkce žlázy je narušena, existují známky diabetu nebo ischemie. Existuje tedy chronická alkoholická pankreatitida.

Prognóza průběhu onemocnění u chronické pankreatitidy závisí na celkovém zdraví jedince. Nízká spotřeba alkoholu je časovaná bomba. Pomalu a nepozorovaně ničí tělo a čím větší je zdravotní stav lidského těla, tím později dochází k destruktivním změnám. Osoba, která vyrostla v sibiřském lese, zůstane navenek zdravější po delší dobu, a to i při denních dávkách alkoholu. Tím se propaguje, že alkohol není škodlivý. Je rezidentem průmyslového centra, které vyrostlo v plynném prostoru, stačí, aby pár let pravidelně nalil do sebe lektvar, aby se projevily všechny projevy: zničená játra, chronická pankreatitida, sociální demotivace, naléhavá potřeba léčby.

Chronická alkoholická pankreatitida se vyvíjí i při nízkém alkoholismu, kdy člověk konzumuje až 20 g etanolu denně nebo je užívání alkoholických nápojů nestabilní. Jedná se o tzv. Přijímaný kulturní nápoj, o svátcích, narozeninách, na setkáních přátel ao víkendech. Je to mylné a všeobecně přijímané stanovisko, že užívání alkoholu není škodlivé a naopak má určité výhody (např. Ředí krev), ale tento propagovaný názor je nesprávný.

Účinek alkoholu v krvi člověka má některé pozitivní projevy pouze po dobu prvních 15 minut (zpočátku se ztenčí krev, zvyšuje se průtok krve). Ale velmi brzy, po půl hodině, je průtok krve významně oslaben, a to na úroveň pod normální. Červené krvinky jsou slepeny ve skupinách, existuje riziko trombózy a blokování malých krevních cév.

Statistiky alkoholické pankreatitidy

Ve 45% případů diagnózy akutní pankreatitidy je příčinou onemocnění použití velké dávky ethylalkoholu ve složení alkoholického nápoje. V průmyslově vyspělých zemích má 40 až 50% lidí, kteří používají alkohol neustále (ti, kteří jsou považováni za alkoholiky), zavedenou lékařskou diagnózu chronické pankreatitidy. Ve zbývajících 50-40% alkoholiků, kteří nikdy neměli známky pankreatitidy během života, po smrti při pitvě došlo k významným změnám ve struktuře tkáně pankreatu. Otázkou zůstává nejasné, proč tato skupina milovníků alkoholu nezažila bolest při životě, i když došlo ke změnám v tkáních pankreatu.

U většiny lidí, kteří užívají alkohol denně nebo často (1-2 dny), se první klinické příznaky pankreatitidy objevily několik let po pití 80 g (a více) ethanolu denně (nebo každý druhý den). Pro obyvatele průmyslových oblastí je toto období zkráceno na 3–4 roky, pro ty, kteří žijí v příznivějších podmínkách prostředí, je doba výskytu prvních příznaků onemocnění 10-15 let.

Druh alkoholického nápoje (pivo, vodka, brandy, víno nebo jiné) má malý vliv na rychlost projevení se onemocnění a rozsah poškození orgánů. Přijatá dávka alkoholu je důležitá: čím vyšší je, tím větší je nekróza orgánu a porušení jeho funkce. Provedené studie potvrzují, že i mírné užívání alkoholu (až 20 g denně) způsobuje vznik a výskyt příznaků chronické alkoholické pankreatitidy.

U pacientů, kteří přestali užívat jakékoli dávky alkoholických nápojů, dochází k trvalému poklesu počtu záchvatů a jejich bolestivé orientaci. Příznaky pankreatitidy se zmenšují, je možné dokončit léčbu během několika let.

Pravidelné užívání alkoholu je správný způsob, jak onemocnět pankreatitidou, rozložit játra, zničit strukturu mozkové tkáně a zpomalit osobní degradaci.