Image

Exacerbace chronické pankreatitidy

Narušení gastrointestinálního traktu je problém, kterému čelí miliony lidí na celém světě. Zvláštní rytmus života, špatná výživa, stres, nepříznivé podmínky prostředí a další provokativní faktory vedou k rozvoji gastrointestinálních onemocnění různé závažnosti.

Pankreatitida je běžná patologie spojená s dysfunkcí zažívacích orgánů. Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem, který se vyskytuje v pankreatu v důsledku pozdní aktivace enzymů v těle.

Tento stav je nebezpečný, protože pokud je trávení potravy nesprávné, jsou poškozeny tkáně vnitřních orgánů. Navíc se vyskytují souběžná onemocnění jako je gastritida nebo syndrom dráždivého žaludku. Možná vývoj vředů.

Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem, který se vyskytuje v pankreatu v důsledku pozdní aktivace enzymů v těle.

Zvláštností zánětlivého procesu v slinivce břišní je, že patologie se může vyskytovat po dlouhou dobu bez viditelných symptomů. Exacerbace chronické pankreatitidy je nebezpečný stav. Nelze ho zastavit bez užívání řady léků. Pokud se u Vás vyskytnou charakteristické příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Pankreatitida má samostatný kód pro ICD-10. Patří do skupiny onemocnění gastrointestinálního traktu (třída 11). Kombinace K85 znamená akutní formu patologie. Varianty začínající na K86 jsou chronickým průběhem onemocnění.

Patologický proces biliární pankreatitidy pochází ze dvou hlavních forem: chronické a akutní. Přečtěte si více o tomto zde.

Důvody

Chronická pankreatitida se vyvíjí po dlouhou dobu. Ve vzácných případech je predispozice k onemocnění dědičná. Častěji je to výsledek špatného životního stylu. Neustálá konzumace smažených potravin, vášeň pro kořeněná nebo mastná jídla, vášeň pro alkohol, kouření a nedodržování stravy vede k poruchám trávení.

Alkohol s pankreatitidou je zakázán kvůli obsahu ethanolu v alkoholických nápojích, což má zase negativní vliv na slinivku břišní.

Tělo se nedokáže vyrovnat se zvýšeným zatížením. Proto v práci některých orgánů selhávají.

Když jsou enzymy pankreatitidy nezbytné pro trávení potravy, částečně nebo zcela zůstávají v pankreatu. Působí agresivně na tkáně, způsobují zánět, zatímco potrava v tenkém střevě není trávená. Pokud během tohoto období nebudou dodržovány zásady zdravého stravování, pak následky mohou být strašné, dokonce i smrtelné.

Příčiny jakékoliv z existujících forem patologie jsou přibližně stejné. Rozdíl akutní pankreatitidy od exacerbace chronického onemocnění spočívá v rychlém průběhu první možnosti. Od nástupu příznaků až po nevratné účinky trvá 3 až 7 dní.

Neustálá konzumace smažených potravin, vášeň pro kořeněná nebo mastná jídla, vášeň pro alkohol, kouření a nedodržování stravy vede k poruchám trávení.

Exacerbace rekurentní pankreatitidy je charakterizována postupným nárůstem projevů onemocnění. Někdy vylučování všech faktorů provokujících stát v počáteční fázi pomáhá rychle se vyrovnat s důsledky patologie, zatímco agresivní forma nemoci dává jen do komplexní terapie v nemocnici.

Příznaky

Příznaky akutní pankreatitidy u dospělých jsou stejné jako u dětí. Vývoj nebezpečného stavu začíná akutní bolestí v levé podkožní oblasti břicha. V dolní části zad se mohou objevit řezné pocity.

Exacerbace pankreatitidy vyvolává žloutnutí kůže a zvracení. Pacient chutí žluč. Často je to rozrušený žaludek. Zvracení a průjem je těžké zastavit. Člověk se cítí velmi slabý a slabý. Někdy je exacerbace doprovázena zimnicí a zvýšením tělesné teploty na kritické hodnoty. Tento příznak může signalizovat závažné poškození pankreatu a rozvoj sekundárního zánětu.

To, co všechno stejné může způsobit teplotu pankreatitidy a jak ji léčit - můžete si přečíst v článku.

Exacerbace pankreatitidy vyvolává žloutnutí kůže a zvracení. Pacient chutí žluč.

Tento stav je nejnebezpečnější. Často končí vnitřním krvácením. Proto musí být pacient urgentně převezen do nemocnice a poskytnout lékařskou pomoc.

Muži trpí větší pravděpodobností pankreatitidy. To je způsobeno životním stylem. U žen není onemocnění tak akutní. Patologie je však pro slabší pohlaví nebezpečná, ne méně než pro silné.

Jak dlouho to trvá

Chronická pankreatitida se vyznačuje dlouhou dobou exacerbace. Trvá 5 až 7 dní. Závažná patologie se může projevit v akutní fázi až 2 týdny. To je způsobeno neschopností pankreatu rychle se zotavit.

Proces regenerace tkání těla je pomalý. Proto musí pacient dodržovat doporučení lékaře a nepřestat užívat předepsané léky až do konce léčby. Jinak se může chronická pankreatitida proměnit v opakující se formu. To znamená, že exacerbace budou delší a častější.

Pravidelný příjem léků, které podporují práci trávení, dodržování speciální stravy a správného životního stylu, může způsobit trvalé remise.

Pravidelný přísun léků podporujících činnost trávení, dodržování speciální diety a správného životního stylu může způsobit přetrvávající remisi a pomoci pacientovi zapomenout na nepříjemné pocity spojené s exacerbací pankreatitidy.

Co dělat při exacerbaci pankreatitidy

První projevy exacerbace - signál o nutnosti jít na mírnou dietu a zajistit pacientovi mír. Můžete vzít léky schválené lékařem, zastavení bolesti, pít více vody. Nemůžete předepsat vlastní léky. Měli byste kontaktovat zdravotnické zařízení.

První pomoc

Před příjezdem sanitní brigády musíte zaujmout vodorovnou polohu. Neužívejte žádné potraviny. Bohatý nápoj je povolen (během exacerbace je to voda nebo dogrose bujón). V oblasti levého hypochondria se doporučuje umístit láhev s horkou vodou s ledem. Pokud tato opatření nestačí k zastavení bolesti, měli byste užívat léky proti bolesti.

Pro zmírnění bolesti během exacerbace můžete použít vyhřívanou podložku s ledem.

Jak odstranit zhoršení

Pokud je stav pacienta mírně závažný, pak během exacerbace není nutný chirurgický zákrok. K řadě opatření ke zmírnění bolesti a normalizaci pohody patří:

 1. Odmítnutí potravy během prvních 2 dnů. Je povolena alkalická minerální voda.
 2. Přechod na frakční dietu, skládající se z obilovin a nízkotučné polévky, bramborové kaše. Pevné krmivo je lepší vyloučit po dobu 14 dnů.
 3. Přijetí antispasmodických a enzymatických přípravků, dohodnuté s ošetřujícím lékařem. Pokud tato skupina léků nebyla předepsána, měli byste se obrátit na svého gastroenterologa.

První projevy exacerbace - signál o nutnosti jít na mírnou dietu a zajistit pacientovi mír.

Závažná bolest při exacerbaci pankreatitidy by měla být zastavena pod dohledem specialistů ve zdravotnickém zařízení. Neměli byste odmítnout hospitalizaci, abyste nezhoršili nebezpečný stav.

Dieta

Chronická pankreatitida vyžaduje neustálé dodržování diety. Správná výživa je klíčem k trvalé remisi. Během exacerbace musí pacient dodržovat dietu číslo 5. Stanovuje použití nízkotukových výrobků. Jídla se vaří v páře. Menu zahrnuje kaši na vodě, pyré polévky, libové hovězí maso.

Pokud jde o nápoje, je lepší dát přednost vodě, želé a neslazené vývar šípky. Ovoce pečené. Pacient by se měl vyvarovat všech přípravků, které dráždí žaludek.

Strava pro pankreatitidu poskytuje častá jídla v malých porcích. Tento přístup k výživě pomáhá stabilizovat stav a částečně obnovit ztracené funkce slinivky břišní.

Účelem stravy pro exacerbaci pankreatitidy je obnovit práci pankreatu a pomoci vyrovnat se s komplikacemi onemocnění. Přečtěte si o tom více zde.

Diagnostika

Stav slinivky břišní s pankreatitidou v akutním stadiu je stanoven různými výzkumnými metodami. Nejprve se testuje pacient. Toto je standardní postup. Seznam obsahuje biochemickou analýzu moči, krve a výkalů.

Pro výběr léčebné taktiky na klinice bude nutné provést gastroskopii, ultrazvuk a radiografii dutiny břišní. V obtížných případech s exacerbací pankreatitidy je nejvíce informativní indikátor výsledkem zobrazování magnetickou rezonancí.

Kromě instrumentálních metod výzkumu se provádí řada speciálních testů, které odrážejí hladinu pankreatinu, lipidů a vápníku v krvi. Všichni pacienti s diagnózou pankreatitidy jsou testováni na glukózu, zejména na diabetes.

Pro výběr léčebné taktiky na klinice bude nutné provést gastroskopii, ultrazvuk a radiografii dutiny břišní.

Léčba

Exacerbace pankreatitidy je indikací pro hospitalizaci. Léčba se provádí v nemocnici. Za prvé, zmírnit bolest. Pro tento účel se používají antispasmodika a protizánětlivá činidla na bázi ibuprofenu, paracetamolu nebo diklofenaku.

U pacienta je prokázáno, že inhibuje proteázy a kininy. Za to dát kapátko. Edém pankreatu je zmírněn diuretiky, po kterých je kapilární síť tkání obnovena přípravky na bázi heparinu. V případě hrozby infekce způsobené těžkým poškozením orgánů jsou předepsána antibiotika. Seznam a pravidla pro užívání nezbytných antibiotik předepisuje ošetřující lékař.

Funkce pankreatu je podporována enzymatickými přípravky, jako je Creon nebo Pangrol. Prevence exacerbace pankreatitidy zahrnuje dodržování diety a principy frakční výživy. Téměř vždy by měl pacient během remise pravidelně užívat enzymy. Jsou to opilé kurzy předepsané lékařem.

Chronická pankreatitida pankreatu

Chronická pankreatitida je porucha, při které se nevratné poškození objeví v pankreatických tkáních v důsledku zánětu. Toto je běžné onemocnění, které se může vyvinout u lidí jakéhokoliv věku a pohlaví, ale nejčastěji je pozorováno u dospělých mužů ve věku 40 až 55 let.

V posledních desetiletích se výrazně zvýšil počet osob s chronickou formou. Kromě toho příčinou onemocnění v 75% případů je nyní alkohol, zatímco dřívější alkoholická pankreatitida se týkala pouze 40% všech případů.

Onemocnění se vyvíjí během několika let a je charakterizováno změnou období exacerbace a remise onemocnění. Velmi často při chronické pankreatitidě jsou příznaky nemoci mírné nebo chybí. Hlavním stupněm léčby je dodržení speciální diety a správné výživy v době exacerbace a remise.

Důvody

Co je to? V příčinách chronické pankreatitidy v průmyslových zemích hraje vedoucí úlohu nadměrné užívání alkoholu. Mnohem méně často jsou příčinou tohoto utrpení cholelitiáza a její komplikace (choledocholitiáza, striktura hlavní duodální papily).

Patogeneze onemocnění není dobře pochopena, i když je nyní pevně stanoveno, že jeho klíčovým prvkem je nahrazení epiteliální tkáně acini pankreatu pojivovou tkání. Podle vědecké práce posledních deseti let hrají významnou roli také cytokiny (mediátory zánětu).

Závažnost chronické pankreatitidy je rozdělena do tří forem:

 1. Těžké: časté a dlouhodobé exacerbace (více než 5krát ročně) s těžkou bolestí. Tělesná hmotnost se drasticky snižuje až do vyčerpání, jehož příčinou je průjem pankreatu. Komplikace - diabetes mellitus, duodenální stenóza v důsledku zvětšené hlavy slinivky břišní.
 2. Střední: exacerbace 3-4 krát ročně, vyskytují se po dlouhou dobu s velkou bolestí, při analýze výkalů - zvýšení tuků, svalových vláken, bílkovin, snížení tělesné hmotnosti, snížení exokrinní funkce žlázy.
 3. Mírný průběh: exacerbace se vyskytují vzácně (1-2 krát ročně), jsou krátkodobé, bolest není výrazná, snadno se zastaví, ztráta hmotnosti se nevyskytuje, vylučovací funkce žlázy není narušena.

Chronická pankreatitida se vyskytuje u 0,2–0,6% lidí. Současně se neustále zvyšuje počet pacientů, což je spojeno s nárůstem alkoholismu.

Akutní a chronická forma

Existují dva hlavní typy onemocnění - akutní a chronické.

Ve většině případů se akutní pankreatitida vyskytuje na pozadí zneužívání alkoholu, cholelitiázy (až 30% případů), jakož i otravy (intoxikace), virového onemocnění nebo operace gastrointestinálního traktu. Akutní pankreatitida může také nastat jako exacerbace chronické pankreatitidy.

Bez patřičné léčby se může akutní pankreatitida proměnit v chronickou pankreatitidu pankreatu.

Chronická pankreatitida se však může vyskytovat také jako nezávislé onemocnění bez předchozí akutní fáze. Příčiny chronické pankreatitidy mohou v tomto případě sloužit především pro onemocnění žlučových cest - cholecystitis (zánět žlučníku), biliární dyskineze, cholelitiáza.

Příznaky chronické pankreatitidy

Chronická pankreatitida se vyskytuje v období exacerbace, kdy jsou symptomy onemocnění aktivovány ve formě bolesti, nevolnosti, zažívacích poruch a dalších, a remise, kdy se pacient cítí uspokojivě.

Hlavním příznakem chronické pankreatitidy je silná bolest. Jeho poloha závisí na umístění léze pankreatu - to může být levá nebo pravá hypochondrium nebo bolest v žaludku (pod žebry uprostřed).

Obvykle bolest nastane po 40 minutách nebo hodině po jídle, zejména pokud je jídlo příliš mastné nebo kořeněné. Bolest se může zvýšit v poloze na břiše, stejně tak jako na levém lopatce nebo na rameni, na břiše nebo v oblasti srdce. Často je jedinou polohou, ve které může být pacient seděn se sklonem dopředu.

 1. Pokud je postižena celá slinivka, bolest v podobě „pásu“ pokrývá celé horní břicho.
 2. S porážkou pankreatu se bolest hlavy vyskytuje v pravém hypochondriu.
 3. S porážkou těla žlázy dochází k bolesti v jámě žaludku.
 4. Je-li zasažen ocas pankreatu, pak se bolest projevuje v levé hypochondriu nebo vlevo od pupku.

S porážkou slinivky břišní snižuje produkci trávicích enzymů, narušuje práci celého trávicího systému. Proto, nevolnost, řinčení a pálení žáhy jsou symptomy, které vždy doprovázejí chronickou pankreatitidu.

Exacerbace chronické pankreatitidy

V období exacerbace chronická pankreatitida získává příznaky akutní pankreatitidy, proto je nejlepší léčit ji v nemocnici pod dohledem specialistů. Symptomy během exacerbace mohou být vysloveny nebo naopak vymazány.

Pacient si obvykle stěžuje na bolesti v epigastrické oblasti nebo v pravém hypochondriu, ke kterému může dojít jak po jídle, tak i nalačno. Jsou možné projevy dyspepsie (nadýmání, průjem, rachot v žaludku, nevolnost).

Při vyšetření lékař zjistí výskyt bílého plátu na jazyku, úbytek hmotnosti. Kůže pacienta je suchá, odlupuje se. V oblasti břicha jsou možné červené skvrny, po stranách břicha se mohou objevit subkutánní krvácení.

Diagnostika

Scorologické testy s elastázou-1 se používají k posouzení funkce slinivky břišní (norma je více než 200 µg / g stolice). Vzhledem k poškození endokrinního aparátu u této žlázy u pacientů v přibližně jedné třetině případů dochází k poruchám metabolismu sacharidů.

Pro diferenciální diagnostiku se v lékařské praxi často používají ultrazvuk a rentgen.

Komplikace

Časné komplikace chronické pankreatitidy pankreatu jsou: obstrukční žloutenka v důsledku porušení odtoku žluči, portální hypertenze, vnitřní krvácení v důsledku ulcerace nebo perforace dutých orgánů gastrointestinálního traktu, infekce a infekční komplikace (absces, parapancreatitis, retroperitoneální celulitida, zánět žlučových cest).

Komplikace systémové povahy: multiorgánové patologie, funkční nedostatečnost orgánů a systémů (renální, plicní, jaterní), encefalopatie, DIC. S rozvojem onemocnění se může objevit krvácení z jícnu, úbytek hmotnosti, diabetes, zhoubný novotvar pankreatu.

Předpověď

Přísné dodržování diety a diet, kompletní abstinence od alkoholu, přísné dodržování doporučení pro léčbu drogami významně snižují četnost exacerbací, převádějí proces na vzácně se opakující možnost s pomalou progresí. U některých pacientů je možné dosáhnout výrazné a trvalé remise.

Chronická pankreatitida je charakterizována progresivním průběhem, ale zastavení expozice kauzálním faktorům a adekvátní terapie zpomalují progresi onemocnění, významně zlepšují kvalitu života pacienta a prognózu.

Léčba chronické pankreatitidy

Ve většině případů u chronické pankreatitidy se léčba skládá z několika metod, které mají komplexní účinek:

 • dieta;
 • odstranění bolesti;
 • obnovení procesu trávení, odstranění deficitu pankreatických enzymů;
 • zastavení zánětlivého procesu;
 • oprava pankreatické tkáně;
 • prevence komplikací.

Tento seznam popisuje specifický standard pro léčbu chronické pankreatitidy pankreatu, kterou všichni lékaři dodržují. Pouze léky se mohou lišit, jejich volba bere v úvahu individuální vlastnosti pacienta.

Chirurgie

Pacienti s chronickou pankreatitidou zpravidla nevykazují operaci.

V případě silné bolesti, která nemůže být léčena léky, a to zejména v pseudotumorózní formě chronické pankreatitidy, se doporučuje chirurgický zákrok - sfinkterotomie (disekce a expanze otvoru pankreatického kanálu).

Léčba exacerbace chronické pankreatitidy

Když se zánět zhorší, pacient je indikován k urgentní hospitalizaci. První dny po útoku může pacient použít pouze nesycenou alkalickou vodu.

Analgetika a léky, které zmírňují svalový spazmus, jsou podávány intravenózně. Protože pankreatitida v akutním stadiu je často doprovázena opakovaným zvracením a průjmem, velké ztráty tekutin jsou kompenzovány kapátkem ze fyziologického roztoku.

Chronická forma léčby zajišťuje úplné hladovění v období akutního onemocnění. V tomto ohledu intravenózně injikovaný roztok glukózy.

Enzymy jsou také předepisovány jako léčba lékem, pokud je typ pankreatitidy hypokretorický. V případě nadměrného uvolňování pankreatických enzymů předepište léky ke snížení sekreční funkce. Léky pro léčbu jsou do značné míry určeny typem onemocnění. Proto pouze ošetřující lékař může předepsat určité léky.

Standardy pro léčbu chronické pankreatitidy v akutním stadiu jsou nezměněny a účinné. Tři principy, kterými se léky řídí již mnoho let - hlad, zima a mír - to jsou „tři velryby“, které podporují úspěšnou léčbu tohoto onemocnění.
Po normalizaci stavu musí ošetřující lékař dodržovat přísnou dietu pro pacienta, kterou musí pacient trpící pankreatitidou neustále sledovat.

Dieta

Aby se slinivky břišní normálně vyrovnávaly se svými funkcemi, musí pacient s chronickou pankreatitidou dodržovat dietu. Terapeutická výživa je důležitou součástí komplexní léčby nejen akutní pankreatitidy, ale i chronických.

V prvé řadě, správná strava pomáhá eliminovat faktory, které mohou vyvolat exacerbaci chronické pankreatitidy (alkohol, kouření, káva, mastné nebo smažené potraviny, uzené potraviny, různé předkrmy, kořeněná jídla, čokoláda a další).

Rybí, houbové nebo masové vývary jsou zakázány. Je nutné jíst v malých porcích (ne více než 300 g na jídlo), nízkokalorická jídla, 5-6 krát denně. Nejezte potraviny studené nebo velmi horké.

Pijte vodu, která neutralizuje kyselost žaludku (Borjomi, Essentuki č. 17). Omezení denního příjmu tuku, až 60 g denně, sacharidů až 300-400 g denně, bílkovin 60-120 g denně. Omezení příjmu soli denně na 6-8 g

Lidové léky

Nejběžnější a dostupná léčba pankreatitidy je lidová léčba, ale i v tomto případě je zpočátku nutná odborná konzultace s lékařem.

 1. Zlatý knír. K přípravě vývaru budete potřebovat jeden list dlouhý 25 cm, nebo 2 listy po 15 cm, které by měly být rozdrceny a nalít 0,7 l vody. Poté je nástroj umístěn na tichý oheň na čtvrt hodiny, po kterém se během dne naplní teplým místem. V remisi nemoci vezměte 25 ml teplého vývaru.
 2. Brambory a mrkev. K vaření potřebujete pět malých brambor a dvě střední mrkve. Zelenina by se měla umýt ve studené vodě, ale neloupaná. Hlavní věc je odstranit všechny oči z brambor a znovu ho umýt. Vytlačte šťávu ze zeleniny. Měli byste mít sklenici šťávy, pokud je méně, přidejte zeleninu ve stejném poměru. Tato terapeutická směs by měla být během týdne opilá. Udělejte to před večeří jednou denně. Poté proveďte týdenní interval a léčbu opakujte. Léčba pankreatitidy tímto způsobem se skládá ze tří chodů.
 3. Umyl a nalil vodu z ovsa infuzí po dobu asi 24 hodin, pak sušil a drcil do mouky. Dále se mouka zředí vodou, vaří se 3-5 minut a infuzí se aplikuje po dobu 20 minut. Připravený kissel se užívá denně v teplé čerstvé formě.
 4. Smíchejte dohromady 3 lžíce. Já byliny St. John je wort, motherwort, přidejte 6 lžíce. Já suché květy nesmrtel. Vše dobře promíchejte. Pak 1 lžíce. Já tráva vyplnit 1 polévková lžíce. vařící voda, přikryjte, zabalte, nechte 40-50 minut. Kmen, pít 1 polévková lžíce. před jídlem půl hodiny. Ale ne více než 3 krát denně. Lidová léčba pokračuje 2 měsíce.
 5. Budeme potřebovat pelyněk, kořen lopuchu, kořen deviace, květy měsíčku, lékařský heřmánek, bylinu z Hypericum, pelyněk bahenní, trojitou sekvenci, léčivý šalvěj a přesličku (10 g každé složky). Všechny složky jsou rozemlety a důkladně vysušeny. Další 2 lžíce. lžíce sběru nalijte 250 ml vroucí vody, zahřívejte pod uzavřeným víčkem ve vodní lázni asi půl hodiny a trvejte na 10 minutách, pak filtrujte a přiveďte do 250 ml převařenou vodou. Vezměte si bylinnou směs by měla být třikrát denně na půl sklenice půl hodiny před jídlem.

Pokud máte podezření, že rozvoj akutní pankreatitidy domácí léčba není přijatelná, protože takové akce mohou vyvolat výskyt různých komplikací.

Exacerbace chronické pankreatitidy - symptomy a léčba

Aby nedošlo k léčbě exacerbace chronické pankreatitidy, lékaři doporučují přijmout opatření, aby se zabránilo rozvoji této patologie. Především je nutné studovat hlavní příčiny akutního zánětu slinivky břišní a vyhnout se jim co nejvíce.

Ve většině případů exacerbace nemoci nevyžaduje povinný chirurgický zákrok, ale ignorování konzervativní léčby, existuje riziko závažných komplikací ve formě problémů s trávicím procesem a vstřebávání látek v těle.

Co je to?

Chronická pankreatitida je zánětlivý proces v tkáních slinivky břišní, vyskytující se déle než šest měsíců. Nemoc je charakterizována zvlněným průběhem - periody remise jsou nahrazeny obdobími, kdy se pankreatitida stává akutní.

Příčiny exacerbace

Hlavním důvodem exacerbace chronické pankreatitidy je zneužívání alkoholických nápojů.

Další příčiny exacerbace onemocnění:

 1. Mechanická abdominální trauma.
 2. Komplikace po operaci.
 3. Dieta, která zahrnuje minimum bílkovin.
 4. Autoimunitní onemocnění.
 5. Infekční onemocnění organismu.
 6. Nadměrná konzumace mastných a smažených potravin.
 7. Dědičné faktory.
 8. Vysoká zátěž na nervový systém, častý stres.
 9. Stáří (nedostatek enzymů v těle).
 10. Přijetí toxických léků.
 11. Kouření, zejména na pozadí nadváhy.
 12. Chronická onemocnění jater, dvanáctníku a žlučníku.

Během exacerbace se aktivita pankreatických enzymů dramaticky zvyšuje, pod jejich vlivem dochází k podráždění pankreatické tkáně, dochází k edému, dochází k kompresi hlavního kanálu pankreatu, zhoršuje se prokrvení žlázy - klinický obraz připomíná akutní pankreatitidu a ve skutečnosti se od ní trochu liší.

Příznaky exacerbace chronické pankreatitidy

Zpravidla se příznaky exacerbace chronické pankreatitidy vyvíjejí poměrně rychle. Již první den se stav osoby dramaticky zhoršuje, v důsledku čehož musí brát léky nebo se poradit s lékařem.

Pacient může mít podezření na zhoršení chronické pankreatitidy způsobené následujícími klinickými příznaky:

 • časté a volné stolice, tuk ve stolici;
 • bolesti břicha s rozmazanou lokalizací, vyzařující dozadu, zhoršené po jídle;
 • hořkost v ústech, zvracení žluči, která nepřináší úlevu a je obtížné zastavit medikací.

Všechny tyto klinické příznaky nejsou charakteristické pouze pro chronickou pankreatitidu. Pokud se však zhoršení této nemoci člověka nestane poprvé, ví, že všechny příznaky způsobil zánět slinivky břišní.

Co je třeba udělat v případě bolesti břicha a dyspeptických symptomů? Doporučuje se poradit se s lékařem. Pokud je bolest silná a zvracení nemůže být odstraněno, stojí za to zavolat sanitku, aby okamžitě pacienta odvezla na jednotku intenzivní péče, aby se korigoval metabolismus vodního elektrolytu. Takové stavy jsou život ohrožující, takže byste neměli zdržovat návštěvu u lékaře. Exacerbace pankreatitidy může vést k částečné destrukci pankreatu, což může vyžadovat chirurgickou léčbu.

Jak dlouho trvá záchvat?

Chronická pankreatitida v akutní fázi může být doprovázena silnou bolestí a výrazným zhoršením zdravotního stavu. Ne všichni pacienti však mají takové ostré pocity bolesti, ale místo toho trpí jinými příznaky: nechutenství, vysoká horečka, zvracení, průjem atd.

Ale jak dlouho je akutní fáze? Lékaři nedávají jednoznačnou odpověď, protože doba trvání útoku ovlivňuje mnoho faktorů, například příčiny, které vedly k rozvoji této patologie nebo přítomnosti doprovodných onemocnění. V průměru, s exacerbací pankreatitidy záchvat trvá 1-2 hodiny nebo více dnů.

Co dělat během exacerbace?

Nejdřív musíte zavolat sanitku. Pokud se objeví příznaky pankreatitidy, první pomoc při exacerbaci zahrnuje následující kroky:

 • úplné odstranění příjmu potravy a tekutin;
 • dodržení odpočinku, musíte jít do postele na zádech, se zvracením můžete zaujmout pozici ležící na vaší straně s koleny stisknutými na břiše;
 • používající ledový obklad ve formě studeného obkladu na břiše.

Po doručení do nemocnice bude pacient vyšetřen, na základě získaných výsledků si lékař vybere nejúčinnější terapeutickou taktiku. Při exacerbaci pankreatitidy je zakázáno předepisovat léky podávané samostatně a aplikovat drogy.

Pokud je exacerbace chronického procesu omezena na nevolnost po jídle, objevení se průjmu, abdominální diskomfort, měli byste se poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli vzniku komplikací. Po vyšetření lékař rozhodne, kde je nutné podstoupit léčbu v nemocničním nebo ambulantním prostředí.

Diagnostika

Po stanovení symptomů a etiologie onemocnění lékař předepíše testy. Obvykle je to:

 • obecné a biochemické krevní testy;
 • analýza moči;
 • biochemie výkalů;
 • testů slin na stanovení hladin amylázy.

Pro přesnou diagnózu mohou být vyžadovány další studie břišních orgánů, jako je počítačová tomografie, MRI, radiografie orgánů, ultrazvuk nebo endoskopie.

Jak léčit exacerbaci pankreatitidy?

Komplexní léčba exacerbace se skládá z režimu, diety a léků. V případě syndromu těžké bolesti je předepsán odpočinek na lůžku, pacienti jsou postiženi.

Léčba drogami

Léčba pankreatitidy během exacerbace by měla začít okamžitě a vždy pod dohledem specialisty. Správnou léčbu může předepsat pouze gastroenterolog, zaměřený na včasné odstranění exacerbace onemocnění a prevenci možných komplikací.

Drogová léčba se používá především:

 1. Vitaminová terapie: vitamíny rozpustné v tucích, A, E, K, D a B.
 2. Pankreatické enzymy: pankreatin, kreon, panzinorm s lipázou nejméně 10 tisíc.
 3. Léky směřovaly ke snížení sekreční funkce žlázy: esomeprazol, oktreotid, pantoprazol, omeprazol.
 4. Léky, které léčí souběžnou bolest. Jedná se o antispasmodika: Drotaverin, Mebeverin, Spasmalgon, No-shpa. Stejně jako nesteroidní protizánětlivé léky: Tramadol, Ketoprofen.

Stojí za zmínku, že léčení pacientů je individuální. Pouze lékař by měl pečlivě vybírat léky, pečlivě studovat příznaky nemoci. Nelze užívat injekce, užívat tablety bez konzultace s odborníkem. To může vést k vážným následkům.

Výživa a strava

V prvních dnech budete potřebovat hlad, můžete pít pouze vodu - čištěnou bez plynu, nebo vařenou. V budoucnu se strava postupně rozšiřuje, předepisuje číslo tabulky 1a, jako v případě exacerbace žaludečního vředu. Potraviny bohaté na bílkoviny jsou povoleny - libové maso - hovězí maso, králík, krůta, ve formě parních masových kuliček nebo soufflé, vařené libové ryby, omeleta z parních bílkovin, nízkotučný tvaroh a strouhaná viskózní kaše. Z nápojů si můžete vypít čaj, vývar boky, kompot z černého rybízu.

Všechna jídla se vaří buď dušená nebo vařená, pečlivě mletá nebo otřená. Části jsou malé, nepřesahují objem, který se vejde do jedné hrstky. Počet jídel - 6 - 8x denně.

Extrakční látky, které zvyšují sekreci, jsou z menu vyloučeny - silné vývary, houby, káva, kakao, čokoláda, marinády, uzená masa. Všechny produkty, které vyžadují úsilí od slinivky břišní - tuk, smažené, slané, kořeněné, koření a koření, konzervované potraviny, smetanu, zakysanou smetanu, tvaroh, tuky, sádlo - budou muset být vyňaty z produkce. Nemůžete rychlé občerstvení, soda, barevné bonbóny a čokoládové tyčinky, hranolky, sušenky, ořechy - vše, co jsme zvykli na svačinu na cestách. Bezpodmínečné, kategorické, ne diskutované tabu o alkoholu. A na pivo. A na nealkoholické, včetně.

Obvykle dieta řeší asi 70% problémů vyplývajících z exacerbace chronické pankreatitidy. Je nutné dát žláze mír - a zánět se začne uklidňovat. Hlavní věc - vydržet nezbytný čas, a ne "zlomit", když všechno začalo být lepší a přestal být nemocný.

Prevence

Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Chronická pankreatitida může eskalovat a vyhazovat „překvapení“, která si pacient ani neuvědomuje. To může být hyperglykémie a hypoglykémie, výrazný nedostatek vitamínů, procesy vedoucí k atrofické gastritidě, abnormality v játrech a nervové a fyzické vyčerpání.

Základní pravidlo prevence je velmi jednoduché. Pokud chcete být zdravý, „projděte si hlavu“, co jde do úst. Než polknete cokoliv, musíte přemýšlet o tom, zda to nepoškodí trávení?

Silně se vyhněte alkoholu. V podmínkách nedostatku inzulínu může vést k hypoglykémii a rozvoji vážného stavu, a pokud se vyvíjí „štěstí“ a příjemná intoxikace, osoba „bez brzdění“ se vyvíjí na nezdravé jídlo. Proto bude úplné odmítnutí pití, kouření (polykání tabákových slin dráždí trávicí trakt) a pokušení potravin vám umožní vyhnout se této nemoci.

Exacerbace chronické pankreatitidy

VŠEOBECNĚ

Toto onemocnění je jednou z komplikací akutní pankreatitidy, která nebyla včas vyléčena. Pokud se takové příznaky pankreatického syndromu, jako je amylasemie, lipasémie a bolest, vyskytnou do šesti měsíců po diagnóze onemocnění, hovoříme o záchvatu akutní pankreatitidy, po tomto období dochází k exacerbaci chronické pankreatitidy.

Fakta o nemoci:

 • Mezi všemi oficiálně diagnostikovanými gastroenterologickými onemocněními má chronická pankreatitida u všech klinických onemocnění podíl až 9% - až 1%.
 • Úmrtnost z exacerbací tohoto onemocnění je asi 10% v prvních 10 letech po diagnóze a 50% v příštích 20 letech.
 • Frekvence detekce onemocnění je 10-15 lidí na každých 100 tisíc obyvatel Ruské federace.
 • V 21. století poklesl věk, v němž je riziko vystavení se tomuto onemocnění maximálně, z 50 na 39 let.
 • Onemocnění jsou hlavně náchylná k mužům, obzvláště těm s nezdravými touhami po alkoholických nápojích.
 • V posledních několika letech vzrostl počet odhalených onemocnění u žen na 30%.
 • Podíl exacerbací chronické pankreatitidy způsobené zneužíváním alkoholu je asi 70-75%.

DŮVODY

Hlavním důvodem exacerbace chronické pankreatitidy je zneužívání alkoholických nápojů.

Další příčiny exacerbace onemocnění:

 • Chronická onemocnění jater, dvanáctníku a žlučníku.
 • Mechanická abdominální trauma.
 • Infekční onemocnění organismu.
 • Nadměrná konzumace mastných a smažených potravin.
 • Dědičné faktory.
 • Stáří (nedostatek enzymů v těle).
 • Přijetí toxických léků.
 • Kouření, zejména na pozadí nadváhy.
 • Komplikace po operaci.
 • Dieta, která zahrnuje minimum bílkovin.
 • Autoimunitní onemocnění.
 • Vysoká zátěž na nervový systém, častý stres.

KLASIFIKACE

Chronická pankreatitida je charakterizována následujícími znaky.

Z důvodů:

Primární:

 • léčivé;
 • v důsledku podvýživy;
 • v důsledku zhoršených metabolických mechanismů;
 • alkoholické;
 • atypické.

Posttraumatické.

Sekundární:

 • v důsledku selhání trávicího traktu;
 • lymfogenní;
 • cholangiogenní;
 • v důsledku blokování jedné z větví aorty peritoneum;
 • endokrinopatikum;
 • není nainstalován

Podle projevů:

 • Bolestivé.
 • Dyspeptika - projevuje se formou poruch trávicí funkce.
 • Falešný nádor - doprovázený Gospele (žloutenka).
 • Asymptomatický.

V závislosti na formě onemocnění se příznaky a léčba exacerbací chronické pankreatitidy mohou mírně lišit.

Minimalizovat všechny záložky Příznaky

Symptomy během exacerbace chronické pankreatitidy jsou silně výrazné a jasně rozlišují onemocnění od pankreatitidy v akutní formě.

Klinické projevy:

 • ostrá bolest v břiše;
 • porucha trávicí funkce;
 • poruchy v endokrinním systému (například diabetes);
 • nevolnost, těžké zvracení;
 • pálení žáhy;
 • rachot v žaludku, nadýmání;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • vysoká tělesná teplota;
 • febrilní jevy;
 • těžké slabosti těla;
 • suchá a hořká chuť na jazyku;
 • rychlý úbytek hmotnosti;
 • depresivní stav.

DIAGNOSTIKA

Ve většině případů diagnóza nezpůsobuje gastroenterologovi potíže, protože příznaky chronické pankreatitidy se v akutním stadiu objevují zcela jasně.

Diagnostické metody:

 • Sběr primární historie rozhovorem s pacientem.
 • Test krve a moči.
 • Coprogram odhaluje nestrávené kousky potravin, což je známkou nesrovnalostí v pankreatu.
 • Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny.
 • X-ray.
 • Studium peritoneálních orgánů pomocí počítačové tomografie.
 • Gastroskopie.
 • Endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie - metoda založená na identifikaci v dvanáctníku místa, kde se slinivky pankreatu sbíhají a žlučových cest, za účelem stanovení jejich permeability.
 • LUNDT-test - do těla se zavádí speciální tekutina, která podporuje zrychlenou sekreci duodenálních hormonů. Výsledkem je tvorba pankreatické tekutiny, která je po odběru vyšetřena.
 • Studie sekretinu-pankreatického iminu - liší se od předchozí metody v tom, že hormony (sekretin a pancreoimin) jsou injikovány.

Celkem je známo asi 90 metod diagnostiky chronické pankreatitidy, ale většina z nich nemůže identifikovat nemoc v rané fázi, zejména v asymptomatické formě.

LÉČBA

Při symptomech je léčba akutní formy chronické pankreatitidy prováděna pouze ve stacionárních podmínkách a zahrnuje komplexní využití terapeutických opatření, která jsou navržena tak, aby slinivky břišní dosáhly normálních hladin.

Komplexní léčba:

Léky:

 • léky založené na drotaverinu, které pomáhají odstranit bolest;
 • inhibitory na bázi omeprazolu, které inhibují sekreci slinivky;
 • Pankreatinové enzymy, které užívají náhradní funkci v slinivce břišní, když je vyložena;
 • antibakteriální činidla pro prevenci infekčních lézí gastrointestinálního traktu;
 • fyziologický roztok pro obnovení rovnováhy elektrolytu.

Dietní:

 • odmítání mastných, kořeněných a smažených potravin;
 • úplné odmítnutí alkoholu;
 • minimální příjem tuku;
 • převaha ve stravě živočišných bílkovin;
 • mírná spotřeba sacharidů a soli;
 • pravidelný příjem minerálních vod.

Chirurgické:

 • přímá metoda - odstranění kamenů, resekce pankreatu a drenáže pseudocyst;
 • nepřímá metoda - operace na gastrointestinálním traktu a žlučových cestách.

Bez drog:

 • použití zima v oblasti slinivky břišní;
 • terapeutický půst během prvních 2 dnů po exacerbaci;
 • snížení fyzické aktivity.

Současně s obnovou funkcí pankreatu by měla být léčba exacerbace chronické pankreatitidy zaměřena na prevenci závažných komplikací a plné rehabilitace pacienta.

KOMPLIKACE

Pacienti ignorují symptomy a léčbu exacerbací chronické pankreatitidy často vedou k extrémně závažným komplikacím a úmrtím.

Nejčastěji vede chronická pankreatitida k rakovině pankreatu, která má závažný průběh, je obtížně léčitelná a může způsobit, že pacient zemře.

Další nebezpečné komplikace:

 • vnitřní krvácení;
 • ikterická cholestáza;
 • infekční léze na těle (abscesy, zánětlivé procesy v žlučových cestách);
 • tvorba pseudocyst;
 • selhání ledvin;
 • hypovolemický šok;
 • syndrom distressu;
 • trombóza žil sleziny;
 • encefalopatie.

PREVENCE

Při prevenci exacerbací chronické pankreatitidy je třeba mít na paměti, že odmítnutí alkoholických nápojů je hlavním úkolem pacienta.

Další preventivní opatření:

 • vyvážená výživa;
 • mírná konzumace smažené a kořeněné;
 • odvykání kouření;
 • kontrola tělesné hmotnosti;
 • použití minerální vody (až 1,5 litru denně);
 • přijímání vitaminových komplexů;
 • včasné ošetření trávicího systému;
 • pravidelné konzultace s ošetřujícím gastroenterologem;
 • dodržovat pravidla udržovací léčby po celý rok;
 • užívání multienzymových léků v prvních 6 měsících po remisi (někdy na celý život);
 • pečlivé užívání drog (přísně na předpis a s přihlédnutím ke všem kontraindikacím);
 • pravidelné cvičení, procházky na čerstvém vzduchu;
 • vyhýbání se stresovým situacím a nervovým přepětím;
 • snížení rizika mechanického poranění (přísné dodržování pravidel bezpečnosti práce při práci);
 • podpora ochranných funkcí těla na dostatečné úrovni.

PROGNÓZA PRO OBNOVU

Symptomy po léčbě exacerbace chronické pankreatitidy se často projevují v případech zanedbání preventivních opatření a zneužívání alkoholu pacientem.

Léčba trvá až 30 dnů. Po této době se pacientovi plně vrátí síla, pracovní kapacita se postupně obnovuje v závislosti na celkovém stavu pacienta.

Doba remise může trvat dostatečně dlouho, ale bohužel rizika exacerbace chronické pankreatitidy zůstávají vysoká.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Chronická pankreatitida je onemocnění trávicího traktu, které je charakterizováno progresivním zánětem pankreatické tkáně. V důsledku patologického procesu je postupný.

Exacerbace chronické pankreatitidy: symptomy, léčebné metody, prevence

Uvědomíme si, co odstranit exacerbaci pankreatitidy, jak dlouho trvá a co dělat, abychom se jí vyhnuli? Odpovědi na tyto otázky jsou důležité pro pacienty s chronickou formou onemocnění.

Jak dlouho trvá zhoršení?

Akutní fáze může trvat několik hodin až sedm dní, někdy i déle. Jak dlouhá exacerbace pankreatitidy trvá, závisí na délce nemoci a agresivitě provokujícího faktoru. Jednoduché porušení stravy způsobuje krátkodobé zhoršení zdravotního stavu a příjem velkého množství alkoholu, dlouhý průběh antibiotik, cytotoxických léků nebo exacerbace žlučových onemocnění vede k dlouhodobým příznakům.

Pokud je zkušenost s onemocněním malá, může exacerbace procesu s těžkou bolestí trvat týden nebo více. U pacientů s dlouhou anamnézou onemocnění se intenzita a doba trvání složky bolesti exacerbace snižuje, zbývající symptomy přetrvávají po dlouhou dobu, ale nezdají se tak jasně.

Trvání exacerbace závisí také na věku pacienta, na přítomnosti průvodních onemocnění. Léčba obvykle trvá jeden měsíc a udržovací léčba trvá nejméně 6 měsíců.

Příznaky exacerbace pankreatitidy

V počátečních stadiích se příznaky exacerbace pankreatitidy podobají klinice akutní formy onemocnění, která se vyskytuje při silné bolesti. Zpravidla se bolest snižuje s ohýbáním vpřed, dřepy.

Kromě bolesti břicha pacient předkládá následující stížnosti:

 • pálení žáhy;
 • rachot v žaludku, zvýšená tvorba plynu;
 • nestabilní stolice se sklonem k průjmům;
 • přítomnost nestrávených částic potravy, nečistoty hlenu, krev ve výkalech;
 • nevolnost, zvracení se směsí žluči, bez úlevy;
 • horečka, bolesti svalů, zimnice;
 • únava, nechutenství, podrážděnost.

Pokud je proces dlouhý, bolest již není vedoucí. U dospělých pacientů se objevují stížnosti na žloutnutí kůže a skléry. Mohou se objevit lehké výkaly a tmavá moč.

Příznaky

Symptomy exacerbace pankreatitidy u pacientů s krátkou zkušeností s onemocněním jsou velmi podobné akutnímu záchvatu. Hlavním znakem klinického obrazu je silná a dlouhotrvající bolest. Přečtěte si více o příznacích a léčbě akutní pankreatitidy →

Existuje několik typů syndromu bolesti v závislosti na povaze a poloze:

 • Vředovité bolesti. Charakteristické jsou noční a hladové bolesti v epigastrickém regionu, které vyžadují diferenciální diagnózu s žaludečním vředem.
 • Bolest připomínající levou ledvinovou koliku. Nachází se v levé a bederní oblasti vlevo.
 • Bolesti simulující zhoršení cholecystitidy nebo akutní apendicitidy. Jsou lokalizovány v pravém hypochondriu au každé 2-3 pacientů jsou doprovázeny výskytem žluté kůže a skléry. S výskytem žloutenky je nutné vyloučit nádorový proces.
 • Bolest doprovázená porušením střevní motility (řinčení, nevolnost a zvracení po jídle je nutí vypadat jako střevní dyskineze).
 • Intenzivní bolest bez určité lokalizace, jako na obrázku akutního břicha s rozvojem peritonitidy.

Při vyšetření: kůže je bledá, suchá, v jazyce bělavého plaku, s dlouhým průběhem nemoci je možná atrofie chuťových pohárků. Při pohmatu břicha může lékař určit hustou, zvětšenou a bolestivou hlavu pankreatu. Břicho je oteklé, bolestivé v epigastrické oblasti a levé hypochondrium.

S exacerbací pankreatitidy u pacientů trpících touto nemocí po mnoho let, bolest v břiše je méně výrazná, je narušena na krátkou dobu. To je způsobeno postupným selháním slinivky břišní v důsledku fibrózních změn v jeho tkáních.

Dominantní jsou následující projevy patologie:

 • Přerušovaná žloutenka různé závažnosti.
 • Steatorrhea (časté plodné stolice s charakteristickým mastným leskem).
 • Malabsorpce syndromu s výrazným úbytkem hmotnosti.
 • Diabetes mellitus s vysokými hladinami glukózy v krvi, odolný vůči korekci léků snižujících cukr.

Dokonce i chronický proces, který se vyskytuje ve smazané formě s nejasně vyslovenou klinikou exacerbace, je nebezpečný, protože vede k postupné degeneraci pankreatu.

Exacerbace během těhotenství

Chronická pankreatitida se může během těhotenství zhoršit. Během této doby dochází k přetížení těla, což vede k riziku aktivace jakéhokoliv zánětlivého procesu.

Zhoršení funkce pankreatu během těhotenství může být také vyvoláno nevyváženou dietou, poruchami výživy v důsledku změny chuti ženy.

Co dělat během exacerbace?

Co dělat s exacerbací pankreatitidy? Nejdřív musíte zavolat sanitku.

Pokud se objeví příznaky pankreatitidy, první pomoc při exacerbaci zahrnuje následující kroky:

 • úplné odstranění příjmu potravy a tekutin;
 • dodržení odpočinku, musíte jít do postele na zádech, se zvracením můžete zaujmout pozici ležící na vaší straně s koleny stisknutými na břiše;
 • používající ledový obklad ve formě studeného obkladu na břiše.


Po doručení do nemocnice bude pacient vyšetřen, na základě získaných výsledků si lékař vybere nejúčinnější terapeutickou taktiku. Při exacerbaci pankreatitidy je zakázáno předepisovat léky podávané samostatně a aplikovat drogy.

Pokud je exacerbace chronického procesu omezena na nevolnost po jídle, objevení se průjmu, abdominální diskomfort, měli byste se poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli vzniku komplikací. Po vyšetření lékař rozhodne, kde je nutné podstoupit léčbu v nemocničním nebo ambulantním prostředí.

Je možné odstranit zhoršení doma?

Prudká pankreatitida vždy nese potenciální hrozbu nekrotických změn ve tkáni žlázy. Pankreatonekróza vyžaduje neodkladnou lékařskou péči v chirurgické nemocnici, protože může vést k smrti v nejkratším možném čase.

Mnoho pacientů s exacerbací pankreatitidy se zajímá o úlevu od bolesti. Ale je důležité si uvědomit, že doma, v očekávání lékařů, by pacient v žádném případě neměl brát léky proti bolesti. Nebudou mít požadovaný účinek, ale mohou zkreslit klinický obraz. Pacient je zmírněn antispasmodickou pilulkou (No-shpa, papaverin).

Pokud stupeň exacerbace chronického zánětlivého procesu umožňuje léčbu doma, je nutné striktně dodržovat všechna doporučení lékaře. V tomto případě je hlavní terapeutickou metodou dodržovat dietu, pitný režim a užívání předepsaných léků. Přečtěte si více o tom, které léky jsou předepsány pro pankreatitidu →

Metody zpracování

Pokud je pankreatitida v akutním stadiu, je léčba zaměřena na potlačení produkce proteolytických enzymů žlázou, která ničí vlastní tkáň. Kombinovaná terapie by měla být aplikována na pozadí ochranného režimu s úplným vyloučením jakéhokoliv zatížení. Hlavní úloha je věnována lékové terapii.

 • roztoky pro detoxikační infuzní terapii;
 • anestetika;
 • antacida;
 • inhibitory proteázy;
 • antispasmodika;
 • pankreatické enzymy;
 • anticholinergika;
 • antibiotika;
 • sedativ.

Jaký lék z různých skupin je optimální je vždy rozhodován individuálně. Ve fázi remise zánětu, potvrzené laboratorními a instrumentálními metodami, se k léčbě přidává cvičení, fyzioterapie (elektro- a fonophoréza s anestetiky a antispasmodiky, bahenní terapie, magnetoterapie).

Co a jak léčit exacerbaci pankreatitidy, pokud konzervativní metody nepomáhají, bolest přetrvává, vytváří riziko komplikací? Všechny tyto okolnosti vyžadují urgentní chirurgický zákrok.

Lidové léky

Jak odstranit exacerbaci pankreatitidy doma pomocí lidových prostředků? Když se zhoršuje, uchýlit se k používání populárních receptů je nejen zbytečné, ale také nebezpečné. Různé typy infuzí a odvarů léčivých rostlin jsou široce používány v chronické formě onemocnění v remisi. Jejich volba by měla být dohodnuta s gastroenterologem.

Snažíte se o léčbu lidovými prostředky, můžete ztratit cenný čas a vytvořit vážnou hrozbu pro život. V nemocnici, po zánětu ustupuje, pokud ošetřující specialista dovolí, může pacient vzít bylinné a vitamínové čaje, odvar, infuze.

Byliny Cholagogue jsou účinné při zhoršení pankreatitidy, ale jejich použití je možné pouze v nepřítomnosti žlučových kamenů. Smontované musí obsahovat kukuřičné stigmy, tyran, šípky, třezalku, heřmánek, nesmrtelnou, mátou. Měli byste míchat suché léčivé suroviny, připravit infuzi a vzít ji ve formě tepla před jídlem 3x denně po dobu jednoho měsíce.

Také dobrý účinek má odvar z kořene čekanky. Je třeba ji užívat mezi jídly 3x denně, 100 ml.

Můžete smíchat stejné díly následujících sušených bylin: třezalka tečkovaná, šalvěj, heřmánek, měsíček, palina. Pak vaříme vývar ve vodní lázni a vezmeme půl sklenice před jídlem na měsíc. Přečtěte si více o tom, které bylinky jsou užitečné pro pankreatitidu →

Dieta během exacerbace pankreatitidy

Dietu, frekvenci příjmu potravy a její objem reguluje ošetřující specialista.

 • 1 den - půst;
 • 2 dny - pití alkalické minerální vody, šípkový bujón;
 • po dobu 3 - 5 dnů umožněte tekuté obilné kaše na vodě.

Pak dochází k postupnému rozšiřování stravy: dovoluje použití zeleninových polévek, libového masa a ryb. Správná výživa je základem pro léčbu zánětu pankreatu a jeho prevenci. Přečtěte si více o dietě s exacerbací pankreatitidy →

Jídlo by se mělo vařit nebo vařit v páře. Musíte jíst často, brát jídlo ve formě tepla a malých množství. Smažená, kořeněná jídla, limonády, konzervované potraviny jsou přísně zakázány. Je důležité, aby minerální voda používaná při pankreatitidě v akutním stadiu byla odplyněna.

Prevence

Aby se zabránilo progresi patologie, musíte vědět, proč se onemocnění může zhoršit, a vyhnout se vlivu negativních faktorů. Přečtěte si více o příčinách pankreatitidy →

Musí být přijata následující preventivní opatření:

 • přísné dodržování diety číslo 5a;
 • odmítnutí alkoholu;
 • dodržování práce a odpočinku s výjimkou fyzického a nervového přetížení;
 • dispenzární pozorování gastroenterologem při průkazu předepsaných testů a vyšetření nejméně dvakrát ročně;
 • samozřejmě užívající pankreatické enzymy určené odborníkem;
 • kontrola hladiny cholesterolu a cukru v krvi;
 • léky, které normalizují pohyblivost žaludku a střev, několikrát ročně;
 • terapie souběžných chronických onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • vyloučení toxických účinků na organismus - nekontrolované léky, pracovní rizika;
 • léčba v sanatoriu odpovídajícího profilu.

Chronická pankreatitida je zákeřná a nebezpečná choroba, jejíž zhoršení významně snižuje kvalitu života a způsobuje vážné poškození zdraví. Abyste se jim vyhnuli, musíte být pravidelně sledováni gastroenterologem, provádět podpůrnou léčbu a vést správný životní styl. Úplné uzdravení je nemožné, ale hlavním úkolem pacienta je žít a být léčen takovým způsobem, aby byly exacerbace vzácné a neškodné pro zdraví.