Image

Ritty.ru

Častým problémem u dětí a dospělých je porušení gastrointestinálního traktu v důsledku špatného vylučování enzymů. K odstranění nepříjemných symptomů vyvinuli lékaři spoustu léků. Pankreatin, který pomáhá slinivce břišní, je považován za nejúčinnější.

Akce pankreatinu

Léčivo obsahuje enzym pankreatu, štěpení potravy. Pankreatin je zaměřen na produkci pankreatické šťávy. Léčivo obsahuje trávicí enzymy, jako je lipáza, proteázy (chymotrypsin, trypsin) a alfa-amyláza, která hydrolyzuje škrob na dextriny a monosacharidy. Proteasy štěpí proteiny na volné aminokyseliny a polypeptidy. Lipasa rozděluje tuk na mastné kyseliny a glycerin.

Pankreatin - od toho, co pomáhá? Komponenty, které jsou jeho součástí, stimulují tvorbu enzymů nejen slinivky břišní, ale také tenkého střeva, jater, žaludku. Jako pomocné látky má pankreatin:

 • chlorid sodný;
 • karmosin;
 • mikrokrystalická celulóza;
 • aerosil;
 • stearát hořečnatý;
 • oxid titaničitý;
 • makrogol;
 • colicoat;
 • polyvinylpyrrolidon.

Pankreatin - indikace

Dnes většina dospělých ví, pro co je pankreatin. Lék pomáhá kompenzovat chybějící žaludeční šťávy, když se do těla lidského těla dostane příliš mnoho tuku. Tyto problémy však vznikají nejen kvůli nesprávné dietě, ale také během těhotenství nebo během sedavého životního stylu. Pankreatin je indikován za následujících podmínek:

 • nadýmání;
 • Přípravek pro vyšetření trávicího traktu;
 • insuficience pankreatu (v případě pankreatitidy, cystické fibrózy a jiných onemocnění);
 • chronický zánět jater, žaludku, žlučníku, střev;
 • po ozáření nebo resekci trávicího traktu;
 • zlepšit trávení potravin s chybami ve výživě.

Pancreatin - návod k použití

Dávka tohoto léku je předepsána lékařem v každém jednotlivém případě. Instrukce pro pankreatin obsahuje podrobné informace o doporučených dávkách pro různá onemocnění. Před užitím pilulek na pití je třeba provést laboratorní vyšetření s uvedením hladiny enzymů v dvanáctníku. Pokud lékař neučinil žádné specifické pokyny, mohou se tablety (tobolky) užívat následujícím způsobem:

 • adolescenti 10-14 let předepsané léky na 2 karty. současně s jídlem;
 • děti 6-9 let doporučují 1 tabletu / den;
 • Dávka pro dospělé se skládá z 2-4 kusů. od 3 do 6 krát denně.

Pálení žáhy

Co ještě pomáhá Pancreatin? Droga může být použita pro pálení žáhy. Pálení v oblasti hrudníku, doprovázené řevem, plynatostí, nevolností, kyselými nebo hořkými pachutami, se objevuje z různých důvodů. Mohou to být špatné návyky, které způsobují pokles tónu svěrače žaludku nebo trávicí poruchy v důsledku složení příjmu potravy a mnohem více. Pankreatin pro pálení žáhy nejen pomáhá odstranit příznaky nepříjemného stavu, ale také obnovuje zažívací trakt. Délka léčby: 3-4 dny.

Když gastritida

Se zánětem žaludeční sliznice je narušena její struktura, což vede k narušení funkcí orgánu. Pankreatin u gastritidy pomůže rychle překonat exacerbaci onemocnění a pokud je patologie v chronickém stadiu, lék bude stimulovat a doplňovat chybějící gastrické enzymy. Užívání drogy, člověk pomáhá zpracovávat potraviny vstupující do žaludku. Průběh léčby závisí na stadiu onemocnění a trvá několik dní až několik měsíců (nejméně dva pro komplexní patologie).

S průjmem

Průjem je vždy doprovázen tekutou stolicí třikrát nebo vícekrát denně. Hlavními příznaky průjmu jsou volné stolice a časté pohyby střev. Průjem se může objevit v důsledku vývoje mnoha onemocnění, od rakoviny střeva, Addisonovy choroby nebo difuzní pneumosklerózy, končící infekcí obyčejnou E. coli. Než začnete užívat tablety s enzymem, měli byste pochopit příčinu průjmu. Pokud je spojen s exacerbacemi gastrointestinálních patologií, můžete lék užívat podle obecného schématu, dokud se nepříjemný symptom neodstraní.

Zjistěte, co ještě jsou pilulky na průjem.

V případě otravy

Intoxikace těla se vyskytuje z mnoha důvodů: příjem nízko kvalitních potravin, po zavedení léků, po inhalaci toxických látek, po bodnutí hmyzem a dalších. Typickými projevy otravy jsou nevolnost, zvracení, bolest břicha, průjem, horečka. Pankreatin v případě otravy se užívá, pokud k němu došlo v důsledku požití produktů nízké kvality. V ostatních případech předepsat jinou léčbu.

Pankreatitida

Působení enzymových přípravků není zaměřeno na eliminaci bolesti během exacerbací gastrointestinálního traktu, ale při vykládání slinivky břišní. Když zánět tohoto orgánu (pankreatitida) osoba zažije příznaky intoxikace, těžké bolesti břicha a pulpy stolice. Slinivka břišní se nedokáže vyrovnat s trávením potravy. Pankreatin s pankreatitidou pomáhá předcházet závažným komplikacím. Existují však formy nemoci, ve kterých je nemožné pít enzymové přípravky, ale existují i ​​ty, ve kterých jsou předepsány pro život. Aby nedošlo ke zhoršení situace, samoobsluha není povolena.

Přejídání

Zdraví lidé po dlouhých svátcích vědí, co pijí z pankreatinu. Enzymové přípravky pomáhají vyrovnat se s trávením mastných, těžkých potravin a vyhýbají se tak nepříjemným následkům, jako je přetížení vnitřních orgánů, narušená střevní mikroflóra, problémy s tlakem a erekcí, předčasné opotřebení kloubů, vývoj křečových žil. Pankreatin s přejídáním se užívá okamžitě po 1-2 tabletách jednorázově, pitné vodě. Je třeba mít na paměti, že alkohol zcela neutralizuje účinek léku.

Kontraindikace

Při použití léčiva striktně podle lékařských indikací jsou vedlejší účinky pozorovány pouze u 1% pacientů. V některých případech to může být průjem, nevolnost, žaludeční potíže. Při nadměrně vysokých dávkách nebo při dlouhodobém užívání se může vyvinout hyperurikurie nebo se může zvýšit hladina kyseliny močové v krevní plazmě. Pokud jde o kontraindikace pankreatinu, tento seznam je malý: přecitlivělost na složky a akutní pankreatitidu. Během těhotenství a během laktace lékař rozhodne o předepisování léku.

Cena Pancreatin

Lékárna lék je levná - asi 40 rublů za 60 kusů. Cena pankreatinu v síti je přibližně stejná, takže nemá smysl ji kupovat na internetu. Existuje několik analogů, které jsou dražší, ale v akci jsou identické. Snadno se hledají, objednávají podle katalogu a nakupují v online obchodech. Patří mezi ně:

Video

Recenze

Nikdy jsem nevěděl, co je Pancreatin, i když jsem slyšel jméno od mnoha lidí. Jediné, co vím, je, že když jsou tuky rozděleny, všechny vnitřní orgány fungují snadněji. Po každé hostině jsem začal brát 1-2 tablety - výhoda léku je levná. Často máme hosty, ale s tímto lékem si přeji přejídání mnohem snadněji.

Natalia, 42 let

Pankreatin pomohl hodně, když moje zácpa byla způsobena tvrdou stravou. Bylo potěšitelné, že lék byl levný, a tak při ztrátě hmotnosti bez poškození rodinného rozpočtu. Ačkoli podle těchto indikací je nežádoucí pít enzymové přípravky, ale ztráta hmotnosti se objevuje rychleji, protože potrava je lépe absorbována.

Podala pancreatin čtyřletému dítěti, když měl problémy s křeslem během rotaviry. Lékař předepsal, aby pilulky po dobu 3 měsíců, takže tam byla výhoda, ale já jsem se bál, a dal synovi drogu jen měsíc. Dítě se zotavilo, židle se zlepšila, myslel jsem, že je příliš dlouhé na to, abych ho otrávil tabletami enzymů, aby se nevyléčil z jiných nemocí.

Jak pít pankreatin u dospělých: režimy, dávkování a léčba

Hlavním účelem léku pankreatin je kompenzovat nedostatek pankreatických enzymů. Tento lék je nutný pro onemocnění jak žlázy samotné, tak jiných zažívacích orgánů, které způsobují reaktivní pankreatitidu. To je často používáno obnovit trávení potravin a odstranit příznaky poruch v důsledku otravy, přejídání těžkých nebo neobvyklých jídel, intoxikace alkoholem. O tom, jak užívat pankreatin, závisí na absorpční schopnosti střev, na těle, které přijímá důležité látky pro život.

Lék je dostupný v enterosolventních tabletách. Je to extrahovaná tkáň slinivky břišní (nejbližší ve struktuře lidských enzymů). Volba správné dávky závisí na specifické patologii pacienta, věku. Užívejte lék pouze po konzultaci s lékařem, po přečtení návodu.

Pankreatin: Pravidla přijímání dospělých

Dospělí lidé, s abnormálním životním stylem a chováním potravin, vyvolávají gastrointestinální onemocnění. U gastritidy, peptického vředového onemocnění, cholecystitidy je nutně ovlivněna slinivka břišní. Sjednocený trávicí systém se snaží kompenzovat narušení funkce nějaké vazby, pak přetížení přechází do organické patologie. Nejzávažnějším poškozením je akutní pankreatitida s nekrózou a septickými komplikacemi.

Chronický zánět slinivky břišní bude vyžadovat neustálé dodržování diety a příjmu pankreatinu. Je možné, že budete muset zvýšit dávku s každou exacerbací. Použití léku je jediný způsob, jak zpomalit proces nahrazení fungujícího parenchymu žlázy jizvou.

Při pankreatitidě s vysokým stupněm nedostatku enzymů potřebujete velké množství enzymů. Pro tento účel je výhodnější nahradit Pancreatin jinými analogy (Kreon, Micrasim), které se vyznačují formou kapslí a obsahem uvnitř mikrokuliček. Účinná látka (pankreatin) je v nich dodávána do tenkého střeva. Zatímco velké tablety pankreatinu se v průchodu pylorického sfinkteru zdržují v žaludku, jsou částečně deaktivovány.

Lék je více indikován pro prevenci exacerbací pankreatitidy, v boji proti zažívacím poruchám po svátku. Chcete-li urychlit postup po pořízení, doporučuje se několik minut stát, projít se kolem. Hlavní věc - nevejdou se na pohovku.

Reklama léčba pankreatinu pro obezitu nebo snadný způsob, jak zhubnout, je z lékařského hlediska zcela neopodstatněná. Přijatá dávka pomáhá při vstřebávání tuků z potravy bez ovlivnění endogenních nebo subkutánních depozit. Enzym lipázy je velmi citlivý na jakékoli poruchy, nemá náhradu v tajemství jiných orgánů a vytvořené mastné kyseliny jsou nezbytné pro tvorbu kompozice žluči.

Proto je enzymatická aktivita pankreatinu a dalších léčiv skupiny obvykle hodnocena v mezinárodních lipázových jednotkách. Amyláza a proteolytické enzymy jsou součástí léčiva v poměru typickém pro šťávu pankreatu zdravého člověka.

Neužívejte pilulky na prázdný žaludek. Enzymy, které se dostanou na prázdnou sliznici, ji začnou trávit. Lék by měl být opilý s jídlem, bezprostředně před nebo bezprostředně po, takže enzymy jsou v žaludku s jídlem. Maximální aktivita složek se zaznamená během 30-45 minut.

Pacienti omylem dorazí, snaží se žvýkat, rozdrtit nebo rozdělit tablety na kousky. Takové akce zničí ochranný obal tablety, "uvolňují" enzymy do ústní dutiny. Zde nemají co strávit, takže na sliznici působí agresivně (stomatitida, vředy).

Pro mytí se doporučuje používat prostou nebo minerální alkalickou vodu bez plynu. Dost velký objem ve sklenici.

Na pozadí zvýšené kyselosti a užívání antacid (obsahujících soli vizmutu, hliníku, hořčíku) jsou enzymy zničeny. Z bezpečnostních důvodů je nutné v rozvrhu použití zajistit přestávky 1,5-2 hodiny. Pokud jsou předepsány látky inhibitoru protonové pumpy, stačí je pít 20 minut před jídlem (Omez, Omeprazol).

Při onemocněních žaludku, žlučníku, jater, nutně musí být v terapeutickém komplexu obsaženy speciální prostředky a enzymy jsou pomocné. Chcete-li zjistit, jak pít pankreatin ve specifické situaci, musíte se poradit s lékařem a dostat testován.

Použití pankreatinu nezaručuje léčbu, nezlepšuje stav, pokud pacient poruší doporučení lékařů, pokračuje v užívání alkoholických nápojů, nedodržuje dietu.

Indikace pro léčbu drog

Pankreatin je doporučen pro všechny druhy zažívacích poruch, pokud symptomy dyspepsie nemohou být odstraněny dietou a očekává se spoluúčast na patogenezi deficitu pankreatických enzymů. Největší dávky jsou předepisovány průběžně pacientům s cystickou fibrózou (genetickou patologií, která způsobuje cystické změny v organismu). Je třeba poznamenat další nemoci:

 • chronická pankreatitida a cholecystitis;
 • stav po cholecystektomii;
 • zánětlivá onemocnění trávicího traktu (gastritida, gastroenteritida, peptický vřed);
 • dysbakterióza po radiační terapii nebo průběhu antibiotik;
 • biliární dyskineze;
 • narušení Oddiho svěrače v důsledku edému, poruchy inervace, komprese tumoru, blokování solným kamenem;
 • dyspepsie ve formě pálení žáhy, říhání, průjem a zácpa, abdominální distenze.

Lidé potřebují zlepšit trávení potravy:

 • kteří jsou ve stavu nucené nehybnosti (dlouhý odpočinek, paralýza a paréza);
 • s těžkostí v žaludku, belchingem, meteorismem, způsobeným přetížením zažívacího ústrojí těžkým jídlem, alkoholem.

Díky trypsinu a chymotrypsinu ve složení proteáz částečně potlačuje pankreatin hypersekreci pankreatu. Pacienti mají menší bolest a pocit těžkosti.

Maximální denní dávka

Lékař, aby správně předepsal léčebný režim, musíte znát složení složek léčiva. Pankreatin se používá ve dvou podobných formách. Oba produkty obsahují:

 • lipolytický enzym - pro zpracování potravinových tuků;
 • amyláza - přemění škrob na monosacharidy;
 • sada proteáz (včetně trypsinu a chymotrypsinu) - pro konverzi peptidů na esenciální aminokyseliny.

V anotaci k pankreatinu je indikováno pouze hmotnostní složení účinné látky a v Pancreatin-8000 jsou informace o obsahu enzymů podle aktivity:

 • lipáza - 8000 jednotek;
 • amyláza - 5600 U;
 • proteáza - 370 Ed.

Pro určení použití indikátoru lipolytické aktivity se přepočítá na počet tablet.

Dávkování pankreatinu u dospělých dosahuje maximální hodnoty s úplnou nedostatečností žlázy. K tomuto stavu dochází po odstranění orgánu nebo jeho resekci pro nádor, nekrózu. V den vyžadoval až 400.000 Ed. V takových případech lékaři používají koncentrovanější enzymový přípravek CREON-40 000.

Denní příjem pankreatinu je rozdělen do 5-6 částí v závislosti na počtu krmiv. Nemůžete opustit střevo bez enzymů, a to i při mírném občerstvení. Počet tablet lze zvýšit na 18 denně. V této dávce je lék užíván pouze se souhlasem lékaře. Pacientům se obvykle doporučuje jedna dávka 2-4 tablet.

Připomeňme, že lék by měl být opilý před jídlem nebo bezprostředně po jídle. Nepoužívejte žvýkat pilulky. Pankreatin není sanitním nástrojem, takže nemá smysl zvyšovat dávkování v nepřítomnosti rychlého účinku. Účinek léku se projeví asi za hodinu, trvá 3-4 hodiny.

Jak užívat Pancreatin: před jídlem nebo po jídle?

Pankreatinové enzymy mají schopnost trávit tkáň žaludku, pokud spadají do prázdného orgánu. Proto lékaři doporučují vždy užívat lék bezprostředně před jídlem nebo bezprostředně po něm. Nečekejte, až sníst projde ze žaludku. Tablety se spolu se zpracovanou hrudkou posouvají do dvanácterníku a teprve zde začínají působit na štěpení složek potravin.

Kolik dní užít lék?

Kolik dní je zapotřebí pro normalizaci trávení, ukazuje postupné vymizení nadýmání, poruch stolice, těžkosti v žaludku. Za porušení způsobené svátkem bude trvat 7 - 14 dní.

Pacienti po infekční gastroenteritidě musí užívat pankreatin po dobu nejméně jednoho měsíce, kombinovat s probiotiky, vitamíny.

Jak dlouho můžete pít pankreatin pít bez přestávky?

Přerušení příjmu enzymů není nutné. Není na ně zvyklý. Většina gastroenterologů kategoricky odmítá nepotvrzenou teorii "líné žlázy". S nedostatkem v případech chronické pankreatitidy by měl být pankreatin užíván na celý život. Doporučuje se léčbu ukončit pouze během exacerbace procesu.

Vlastnosti stravy v léčbě enzymů

Pokud je podezření na nedostatečnost funkce pankreatu, pak je výživa založena na stadiu zánětlivého procesu nebo hlavní nosologie, která způsobila poruchu. Pro zdravého člověka je důležité zajistit racionální zatížení těla. Odborníci na výživu doporučují vytvořit dietu z různých potravin, nepřehřívat trávicí trakt těžkými mastnými a smaženými potravinami, masem, uzeným masem, kořením.

Rychlé občerstvení, chipsy, výrobky s konzervačními látkami, cukrovinky, sladkosti mají negativní vliv na trávení. I v nepřítomnosti patologie je nutné toto opatření pozorovat. Po 45 letech rostou požadavky na potraviny. Počet enzymů produkovaných denně během přejídání není schopen rozdělit příchozí potravu.

Kromě slinivky břišní produkují játra enzymy a vylučují je do žluče a hmota se zpracovává žaludečním pepsinem. Odborníci na výživu považují za dostatečné množství potravy, kterou člověk přijme za 20 minut. Všechno ostatní je přebytek, což vede k napětí na všech orgánech.

Hlavní pravidla výživy na pozadí příjmu enzymů:

 • nejezte „na hromadu“, jedte 5-6 krát denně, nevkládejte žaludek v noci;
 • porce by měly být ½ normy;
 • vyloučit vaření smažením, kouřením, používáním pouze vařených a dušených výrobků;
 • v přítomnosti chronických onemocnění by jídlo mělo odpovídat dietní tabulce.

V akutní pankreatitidě, v prvních dnech, je předepsán hlad, pak sliznice, tenké nevařené polévky, vařené maso mleté ​​na nádivku, parní omeleta. Rozšíření stravy je vždy podporováno jmenováním enzymů.

Navždy musí tyto produkty opustit:

 • alkohol, soda, silná káva;
 • Smažené potraviny;
 • tukové vývary a polévky;
 • houby v jakékoliv formě;
 • obiloviny z luštěnin;
 • čerstvé pečivo;
 • zelené;
 • pikantní koření;
 • čokoláda a další sladkosti.

Užívání léku za účelem prevence

Nejčastější exacerbace chronické pankreatitidy a gastrointestinálních onemocnění jsou spojena s nedodržováním diet, stresových situací a alkoholu. Pacientům se doporučuje užívat Pancreatin k profylaxi, například 2 týdny před svátkem nebo plánovaným stresovým obdobím. Zachování zásobních enzymů nebude úspěšné, ale můžete uvést do pořádku funkční stav gastrointestinálního traktu.

Existují zdravotní rizika z nekontrolovaného příjmu pankreatinu: odpověď lékaře

Když pacienti podstoupí samoléčbu, prolomí dávkování, aby dosáhli rychlého účinku. Často neberte v úvahu následující kontraindikace:

 • možné přecitlivělosti na léčivo;
 • akutní fáze zánětu;
 • těhotenství a kojení.

Pankreatin by neměl být podáván dítěti, které nemůže polykat pilulky. Pro léčbu dětí existují další enzymatické léky. Broušený do prášku znamená uvolněné enzymy bez skořápky, které začnou působit na ústní sliznici.

Užívání Pancreatinu byste měli dodržovat další doporučení. Lékaři obvykle předepisují přísnou dietu, fyzioterapii, minerální vodu. Dodržování stravy, sledování množství jedených potravin pomáhá normalizovat zátěž na slinivce břišní. Vyrovnat se s patologií může pouze dobrovolné úsilí pacienta a naplnění lékařských předpisů.

"Pankreatin": pilulka "z přejídání" nebo vážný lék pro léčbu slinivky břišní

Mezi přímé indikace léku - těžké léze pankreatu, stejně jako genetické poruchy v těle (cystická fibróza). Předpokladem pro léčbu je navíc použití množství enzymů, které jsou nezbytné pro kompenzaci nedostatečnosti pankreatu. Nezávisle vypočítejte dávku správně tvrdě. Proto i pravidelná výzva k pomoci této droze je lepší koordinovat s lékařem.

Složení

Pankreatin, jako účinná látka léku stejného jména, je prášková látka se žlutavě šedivým nádechem. Jedná se o extrakt slinivky břišní. Získává se z orgánů prasat a skotu. Moderní metody extrakce aktivních látek nám umožňují dosáhnout čistoty farmakologického činidla, nicméně ještě není schopen eliminovat specifický zápach.

Prášek se skládá z následujících enzymů.

 • Proteolytika. Proteáza, která štěpí proteinové části potravin konzumovaných na aminokyseliny.
 • Amylolytic. Amyláza rozkládá komplexní sacharidy, jako je škrob, na jednoduché asimilace monosacharidů a dextrózy.
 • Lipolytic. Lipase nebo steapsin, enzymy rozpouštějící tuky, které přeměňují molekuly lipidů na mastné kyseliny a zbytky glycerolu.

Důvody jmenování

"Pankreatin" je určen pro štěpení nastupujících živin, zejména jejich hlavních skupin - bílkovin, tuků, sacharidů. Rozdělené na malé částice, jsou snadno a plně absorbovány tělem.

Normálně jsou tyto enzymy produkovány slinivkou břišní. Kousek potravy, nebo chyme, je smíchán s pankreatickou šťávou, po které se aktivně rozkládá ve střevě. Současně, absorpce užitečných látek. Nedostatek enzymů téměř vždy končí stejným způsobem - zhoršená absorpce energetických zdrojů a nutrientů, následovaná deplecí těla a výskytem funkčních poruch v jeho práci.

Lék "pankreatin" je navržen tak, aby nahradil pankreatickou šťávu, částečně nebo úplně v případě pankreatické dysfunkce. Indikace pro jeho použití jsou stavy charakterizované výrazným enzymatickým nedostatkem. Užívání tablet je vhodné pro:

 • chronická pankreatitida;
 • cystickou fibrózu;
 • podmínky po resekci;
 • poruchy trávení potravin;
 • dysfunkce žaludku a orgánů žlučového traktu;
 • střevní onemocnění;
 • dyspeptické poruchy;
 • použití těžko stravitelných potravin;
 • poruchy výživy;
 • neschopnost plně žvýkat jídlo;
 • nucený sedavý způsob života;
 • jíst neobvyklé jídlo.

Také lék může být předepsán lékařem pro funkční poruchy gastrointestinálního traktu, doprovázený zrychleným průchodem potravy trávicím traktem, průjmem neinfekční geneze. Specifickým důvodem pro jmenování „pankreatinu“ je připravit pacienta na ultrazvukové vyšetření břišních orgánů. V tomto případě lék zabraňuje nadýmání, snižuje nadýmání zlepšením trávení potravy.

Vlastnosti léků

V přirozeném prostředí produkují slinivky břišní neaktivní enzymy, které vykazují svůj hlavní účinek až poté, co vstoupí do alkalického prostředí tenkého střeva. Na podobném principu by měly působit léky na bázi pankreatinu. Hlavním důvodem je úplná deaktivace enzymů v kyselém prostředí žaludku.

Pouzdro odolné vůči kyselinám

Cílem je dodávat aktivní enzymy do tenkého střeva, provádí se velmi jednoduše - uzavřením účinné látky do enterosolventního potahu. Taková manipulace poněkud snižuje závažnost specifického „vnitřního“ pachu drogy, i když tento problém zcela nevyřeší. Shell tablety "pankreatin" se rozpouští pouze v alkalickém prostředí, přičemž enzymová kompozice je nepřístupná pro účinky žaludeční šťávy.

Optimální účinek na potraviny

Neméně důležitým bodem je rovnoměrné rozložení hmotnosti tablety v prostředí chyme. Je nezbytný pro rovnoměrné působení enzymů a správné trávení živin. Tabletová forma se snadno rozpadá díky elementárním složkám - mastku a škrobu, stačí užít lék včas (s jídlem) a vypít dostatek tekutiny.

Optimální je však distribuce léčiva v kusu potravy, stále v dutině žaludku. Za tímto účelem někteří výrobci uzavírají účinnou látku do miniaturních tablet nebo kulových struktur potažených povlakem odolným vůči kyselinám. Jejich průměr nepřesahuje 2 mm, což zajišťuje rovnoměrné promíchání s jídlem. V lomu žaludku se rozpouští velká skořápka a v jejím obsahu jsou dobře distribuovány minimikrosféry.

Dávkování

Dávka uvedená na obalu se vztahuje pouze na lipolytické enzymy. Tato skupina je produkována pouze slinivkou břišní a pro tělo není nic, co by nahradilo přírodní lipázu. Situace s amylázou je jednodušší, protože s dostatečnými enzymy štěpícími cukr se potraviny zpracovávají s plným žvýkáním. Analogy proteázy jsou přítomny ve střevě, takže tělo je také schopno snížit nedostatek proteinových enzymů. Množství amylázy a proteázy je uvedeno v návodu k přípravě. Rovná se fyziologické normě enzymů, resp. Lipáze. Dávkování pankreatinu se může zaměřit na množství lipázy:

 • 750 U - v přípravcích pro děti;
 • 3000 IU - standardní formulář;
 • 8000 U - nejběžnější forma uvolnění;
 • 14000 U - Forte forma vydání;
 • 25,000, 40,000, 75,000 IU-dovezené analogy drogy.

Dávka pro jednotlivou dávku činidla se volí pod lékařským dohledem individuálně, s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu, stravovacím zvyklostem, preferencím pacienta a jeho potřebě enzymů. Bez ohledu na výrobce a dávkovací formu se přípravek dávkuje následujícím způsobem:

 • s kompletní pankreatickou insuficiencí - denní dávka je 400 000 U, rozdělená do pěti až šesti dávek;
 • s částečnou nedostatečností slinivky břišní - přibližně 150 000 IU, rovnoměrně oddělených po celý den;
 • děti od čtyř let - dávka se rovná jedné tabletě na 28 kg tělesné hmotnosti;
 • kojenci a děti do tří let - zvolí dávku.

Dospělí užívají až čtyři tablety standardní dávky (8000 IU) najednou, děti - jednu nebo dvě tablety, a lépe - speciální "Pankreatin pro děti" v souladu s doporučeními návodu.

Tablety se polknou celé během jídla nebo bezprostředně po jídle, pijí dostatek vody. Délka léčby se liší:

 • několik dní s přejídáním a občasným průjmem;
 • po celý život - s úplnou insuficiencí pankreatu.

Další funkce

Použití "pankreatinu" je vhodné pro dysfunkci nejen slinivky břišní, ale i dalších důležitých orgánů trávicího traktu. Lék je předepsán v komplexní terapii:

 • gastritida;
 • žaludeční vředy;
 • průjem nevysvětleného původu;
 • průjem doprovázející rotavirus;
 • dysbakterióza;
 • hepatitida;
 • cirhóza jater;
 • různé otravy.

A také po odstranění žlučníku.

Použití u těhotných žen

Teoreticky, pankreatin nemůže mít teratogenní účinek na plod, provokovat porušení jeho vývoje nebo vést k potratu. Tato teorie však nemá žádné spolehlivé klinické důkazy.

Užívání přípravku „Pankreatin“ těhotným ženám je proto možné pouze tak, jak to předepsal lékař, pokud očekávané přínosy pro ni převyšují stávající rizika pro dítě. Tato situace se vyvíjí, pokud má žena pankreatickou insuficienci a jsou narušeny absorpční procesy prospěšných látek, pokud trpí cystickou fibrózou.

Rizika

Lék je dobře snášen. Zřídka nežádoucí příznaky:

 • pálení žáhy;
 • zhoršená stolice;
 • nevolnost;
 • bolest břicha;
 • alergická vyrážka.

Tyto příznaky doprovázejí individuální citlivost na lék živočišného původu.

Kontraindikace příjmu látky je alergií na účinnou látku nebo pomocné složky. Silně zakázané tablety v období akutní pankreatitidy. V prvních dnech se doporučuje plnohodnotný odpočinek, půst a vyhnutí se přehřátí. Přijmout "pankreatin" začít po doporučení lékaře, ve fázi remise onemocnění. V tomto případě lék "uvolňuje" zapálenou slinivku břišní, zabraňuje otoku kanálků, nekróze parenchymu a rozvoji diabetu. Nástroj slouží k prevenci možných komplikací pankreatitidy - podráždění a zánětu střevních membrán při působení nestrávených částic potravy (kolitida).

S pravidelným a dlouhodobým přebytkem doporučených dávek je možné v místě přechodu tenkého střeva do tlustého střeva, stejně jako ve struktuře tlustého střeva, zjizvení střevních tkání.

Nekontrolované užívání léků může nepříznivě ovlivnit schopnost slinivky břišní provádět své funkce. Také zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů v důsledku zvýšení koncentrace kyseliny močové v moči.

Pankreatin - z toho, co pomáhá a jak užívat enzymový prostředek?

Co pomáhá pankreatinu, co je obsaženo v jeho složení, farmakologii, jaké jsou indikace pro použití pankreatinu, způsoby podávání a přítomnost vedlejších účinků při předávkování, existujících analogech a interakci s jinými léky - to vše najdete v našem článku.

Forma uvolnění, složení a balení

Pankreatin je dostupný ve 3 formátech: pilulky, tobolky a tablety. Lze balit po 20 a 100 kusech.

První dražé obsahuje:

 1. Diastase 12500 IU.
 2. Proteasa 12500 IU.
 3. Lipase 1000 U.

Jedna kapsle obsahuje:

 • 10 tis., 20 tis. A 25 tis.
 • 9 tis., 18 tis. A 22,5 tis.
 • 0,5 tis., 1 tis. A 1,25 tis.

Všechny formy jsou pokryty speciální skořepinou. Snadno se rozpouští ve střevech.

Konstrukce obsahuje několik pomocných prvků:

 • chlorid sodný;
 • hořečnatou sůl kyseliny stearové;
 • polysorb;
 • MCC;
 • steatitida;
 • oxid titaničitý;
 • sodná sůl kroskarmelózy.

Jednou z hlavních příčin zácpy a průjmu je použití různých léků. Chcete-li zlepšit výkon po užívání léků, musíte pít jednoduchý lék každý den.

Farmakologie

Enzymy vnější a vnitřní sekrece se nacházejí ve složení použitého pankreatinu. Jsou nepostradatelné pro stabilní fungování procesu trávení potravy, protože s jejich pomocí dochází ke štěpení proteinů na glycin, škrob na glukózu a tuky na mastné kyseliny a glycerin.

Nepřítomnost těchto složek může vést k nedostatečné asimilaci a absorpci nezbytných látek tělem konzumovaných potravin.

Snadno rozpustná skořápka v alkalickém prostředí obsahuje léčivou látku, která stimuluje proces léčby.

Indikace pro použití Pankreatin

Pankreatin pomáhá v následujících případech:

 • nedostatek složek v případě zažívacího traktu;
 • porazit nemoc jiných orgánů střeva;
 • v období rehabilitace po biopsii;
 • přejídání, těžké pití, povinný odpočinek na lůžku;
 • před rentgenovým nebo ultrazvukovým vyšetřením břicha;
 • zažívací potíže, pálení žáhy, nevolnost, otrava, diabetes, onemocnění jater;
 • s akumulací plynů v gastrointestinálním traktu.

Nežádoucí účinky s pankreatinem

Při použití pankreatinu se mohou objevit následující nežádoucí účinky: t

Kontraindikace

Aplikace je zakázána:

 • děti do dvou let;
 • chronická pankreatitida;
 • během exacerbace zánětlivého procesu;
 • intestinální obstrukce;
 • v případě přecitlivělosti na enzymy v tomto přípravku.

Způsob podávání a dávkování pankreatinu

Pankreatin se doporučuje před jídlem nebo během jídla. Pomáhá dětem od 2 let, pokud je lék mísí s jídlem.

Stanoví se požadované množství léku, s ohledem na věk a klinický obraz osoby.

Užívání léčivého přípravku pomůže, pokud nepřekročí 20 tis. IU denně, na každý kg tělesné hmotnosti.

To může trvat několik dní (u poruch trávicího systému, jako je nadměrná konzumace potravy), stejně jako po celý život (u chronických onemocnění).

Pankreatin vám pomůže při každém jídle.

Celkový obraz nemoci a její dynamiky určují způsob a dávkování, způsob, jak pít lék, před jídlem nebo po něm, jak často ho užívat. Osoba starší 18 let by měla pít předepsaný lék ne více než 6 krát denně, pít dostatek vody.

Příběhy našich čtenářů!
„Byl jsem diagnostikován s pankreatitidou asi před 1,5 rokem. Jednou v práci byla bolest tak silná, že moji kolegové zavolali na sanitku. Hostující lékař okamžitě navrhl akutní pankreatitidu. Jeho diagnóza byla potvrzena testy.

Navzdory mé snaze držet dietu po 4 měsících, se nemoc stále projevuje. Rozhodl jsem se objednat internetovou klášterní sbírku bylin z pankreatitidy. Po dobu tří týdnů jsem pravidelně pila klášterní čaj z bylin, a pak jsem ho někdy použila místo čaje ráno nebo večer. Od té chvíle uplynulo půl roku, neměla jsem jediný záchvat nemoci. "

Použití pankreatinu v těhotenství a kojení

Odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná. Pokud však žena během laktace nebo během těhotenství má problém spojený s porušením trávicího systému a nemá žádné ukazatele intolerance na jednotlivé složky pankreatinu, pak tento způsob léčby pravděpodobně pomůže.

Hlavní věcí v tomto případě je přísné dodržování pokynů předepsaných ošetřujícím lékařem. Období těhotenství je nejnebezpečnější jak pro dítě, tak pro matku. Nedodržení pravidel může vést k rozvoji patologií.

Použití u dětí

Užívání pankreatinu je zakázáno pro děti do 2 let. Nezapomeňte, že dávka, kterou předepsal pro každé dítě individuálně, v závislosti na věku a charakteristikách onemocnění.

Pankreatin pomáhá, pokud dodržujete doporučení:

 1. děti do 7 let nejvýše jednu tabletu denně během jídla;
 2. děti ve věku 7-9 let, nejvýše dvě tablety denně během jídla;
 3. děti, které dosáhly dospívání (ve věku 9–18 let), mohou dávku zvýšit, ale pouze podle lékařského předpisu, až třikrát denně během jídla.

Recept E. Malysheva ze zácpy

Moji milí, normalizovat trávení a stolici, odstranit zácpu, ne drahé pilulky vám pomůže, ale nejjednodušší populární, dlouho zapomenutý recept. Záznam brzy vařit 1 lžíce. lžíce.

Aplikace pro hubnutí

Na základě výše uvedených pokynů pro použití zůstává otázkou, zda pankreatin pomáhá zhubnout. Žádný vysoce kvalifikovaný lékař ho nepředepíše na hubnutí. Tvrdí, že pankreatin pomáhá nastavením bariéry ve vzhledu tělesného tuku.

Dávka by měla být vypočtena v každém případě, v závislosti na důvodech pro potřebu vzít lék, pak lék pomůže.

Aby se snížila hmotnost, doporučují odborníci na výživu minimální přípustnou dávku - jednu tabletu v době každého jídla (25 U jednorázově).

Během léčby se doporučuje nedostatečné množství enzymu, které nepřijme více než 100 U, tj. 4 tablety. Maximální denní dávka pro dospělého by neměla překročit 400 IU za den. Zneužití je nebezpečné, pokud se objeví zácpa. Lék nepomáhá s akutní pankreatitidou a zácpou.

Předávkování

Studie ukázaly, že s dlouhou dobou užívání léku nebyl pozorován vznik hrozeb předávkování.

To nemůže způsobit škodu, jak to pomáhá při vývoji enzymu slinivky břišní.

Z jiného úhlu pohledu je léčivo bezpečné, ale vždy byste si měli pamatovat na množství dávky.

Předávkování nepomůže a může vést k alergickému výsledku.

Také pokud ignorujete návod k použití, může to vést ke zvýšení množství biogenní kyseliny močové v moči.

Interakce s jinými léky

 1. V kombinaci s pankreatinem, spolu s antacidy obsahujícími uhličitan vápenatý nebo hydroxid hořečnatý, je pozorována snížená účinnost léčiva. Lék pomůže, ale klinická účinnost akarbózy se sníží.
 2. Při současném užívání doplňků železa může dojít ke snížení absorpce železa.
 3. Allohol je léčivý přípravek, který je široce používán při prevenci imunitního systému a při léčbě chronických onemocnění. Při výběru správného dávkování může být pankreatin užíván v kombinaci s Alloholem.

Dietní léky

Pankreatin pomáhá v léčbě a neposkytuje určitý typ stravy, ale přesto by se měl řídit některými doporučeními ošetřujícího lékaře.

 1. Od denní dávky byste měli odstranit všechny tuky, smažené, zelené, luštěniny, houby, měli byste úplně opustit alkohol, sladkosti, pekařské výrobky a další věci.
 2. Na oplátku musíte přidat vařené libové vepřové maso, zeleninu, mléčné výrobky a pokusit se vařit jídlo pro pár.
 3. Základem léčby pankreatinem je frakční výživa. Je nutné zvýšit počet příjmů potravin a zároveň snížit objem porcí.
 4. Ideální dieta během zotavení těla bude 4-5 jídel denně během celého průběhu léčby, protože pankreatin je užíván striktně před jídlem.

Zvláštní pokyny

Při léčbě cystické fibrózy pankreatinem je třeba při výběru nezbytné dávky dbát zvýšené opatrnosti.

Neužívejte pilulky více než 10 000. Jednotky denně pro lidi, kteří mají takové onemocnění, protože existuje riziko vzniku nových adhezí ve vzestupném tlustém střevě pacienta, ileocekálního kompartmentu. Důsledkem je výskyt fibrózní kolonopatie.

Lékárny a podmínky skladování

Pankreatin by měl být skladován na suchém a chladném místě mimo dosah dětí při teplotě okolí nejvýše 20 ° C.

Doba použitelnosti - 2 roky.

Lék se uvolňuje bez receptorového listu ošetřujícího lékaře.

Náklady na

Na základě údajů poskytnutých lékárnami v regionu Belgorod, farmaceutické společnosti Pancreatin 4. Cena za balení závisí na značce, počtu tablet v jednom balení a jejich obsahu.

Průměrné náklady v Ruské federaci:

Cena balíčků uvedených v tabulce nezahrnuje cenu za doručení objednávky z internetového obchodu poštou nebo kurýrem, propagaci, slevu a prodej.

Analogové a náklady na balení

Existuje několik analogů této drogy:

 • Trávicí. Přibližná cena 110 rublů. Pomáhá, když:
  • Špatná funkce slinivky;
  • Chronická GI choroba;
  • Pro správný proces asimilace potravy lidem s normální funkcí gastrointestinálního traktu se špatnou výživou;
  • Při studiu orgánů v břiše na rentgenovém a ultrazvukovém přístroji.
 • Creon. Příprava komponent. Zlepšuje proces trávení. Komponenty obsažené v jeho složení pomáhají rozebrat potraviny, což je pozitivní faktor jejich plného vstřebání tělem. Náklady v lékárnách - 303 str. / 20 ks.
 • Mezim forte. Každá dražé se skládá ze slupky. Je odolný vůči kyselinám a nerozpouští se při interakci s kyselinou chlorovodíkovou, což znamená, že chrání obsah enzymů v přípravku před deaktivací. Shell se začne rozpouštět a uvolňovat enzymy, když je hodnota alkalického média blízko neutrální nebo slabě alkalické úrovně. Cena - 87 str. / 20 ks.
 • Mikrasim Náhradní léčba různých typů exokrinní pankreatické insuficience. Cena - 245 str. / 20 ks.
 • Panzinorm. Pomáhá eliminovat příznaky, které se vyskytují při neúplném trávení potravy (svědění, bolest a nepohodlí v žaludku a střevech, nadýmání, průjem atd.). Cena - 235 str. / 30 ks.
 • Festal - lék na bázi enzymů. Kompenzuje nedostatek sekreční funkce slinivky břišní a funkčnost jater v sekreci žluči. Náklady - 136 str. / 20 ks.
 • Penzital. Uvolňování enzymů pankreatu z kapslí probíhá pouze v alkalickém prostředí, v důsledku čehož se léčivo vstřebává rychleji do stěn cév a poskytuje rychle působící účinek během 30-45 minut po užití. Cena - 66 str. / 20 ks.
 • Enzistal. Pomáhá vstřebávat potravu lépe pro lidi, kteří mají nezdravou stravu: při přejídání, nadměrné konzumaci tukových potravin, při poškození dásní nebo zubů, během rehabilitačního období po instalaci umělé dutiny ústní dutiny, s dlouhodobým omezením pohyblivosti těla, neaktivního životního stylu. Cena - 130 str. / 20 ks.
 • Hermital. Aktivní složka - pankreatin. Slouží k doplnění deficitu pankreatických enzymů. Cena - 170 str. / 20 čepic.
 • Bios Biosyma je charakterizována protizánětlivým účinkem na lidské tělo, vyvolává imunomodulační účinek, ničí imunokomplexy na stěnách cév a je aktivně fibrinolytická. Tento nástroj urychluje lýzu toxického produktu, který vzniká v procesu metabolismu, stejně jako místa smrtelných lézí. Cena - 2392 str. / 90 ks.

Co si vybrat - Creon nebo Pancreatin?

Při výběru produktů, které pomáhají, vždy vzniká otázka, která droga je lepší. Pancreatin je prostředkem domácí produkce a Kreon - cizí.

Ve své farmakologii a složení složek jsou Pankreatin a Creon podobné. Ale děti jsou lepší, aby si Creon. Obsahuje mnoho mikrokuliček s kyselinovzdornými skořápkami.

Doporučuje Kreon pro použití u kojenců. Kapsle se snadno otevírá, obsah se míchá s mlékem a podává se před každým krmením dítěte.

Co si vybrat - Mezim nebo Pancreatin?

Místo Pancreatinu si můžete vzít Mezim, protože je to jeho protějšek. Vyrábí se ve formě tablet, z nichž každá obsahuje ve svém složení 3,5 tisíc nebo 10 tisíc IU lipázy.

Obal každé tablety obsahuje simethikon, který zabraňuje zvýšení tvorby plynu a bobtnání v dutině břišní. Vyrábí ji německá farmaceutická společnost. Rozdíl mezi pankreatinem a mezim je pouze v kvantitativním obsahu lipázy.