Image

Pankreatitida u koček.

© Holly Nash, DVM (Lékař veterinárního lékařství). Michigan a Wisconsin veterinární lékařské asociace.

Slinivka břišní kočky je orgán ve tvaru písmene V umístěný za žaludkem a první část tenkého střeva, dvanácterníku.

Slinivka břišní má dvě hlavní funkce: reguluje metabolismus cukru v těle produkcí inzulínu a produkuje pankreatické enzymy nezbytné pro trávení živin. Tyto enzymy pomáhají tělu při trávení a vstřebávání tuků. Akutní pankreatitida je náhlý zánět slinivky břišní. U koček je také pozorována chronická pankreatitida.

Příčiny pankreatitidy u koček.

K rozvoji pankreatitidy u koček může přispět mnoho faktorů:

 • Některá léčiva, jako například některá antibiotika a protinádorová léčiva, jakož i některé insekticidy, jako jsou organofosfáty
 • Poruchy metabolismu, jako je hyperkalcémie (vysoké množství vápníku v krvi)
 • Operace břicha, poranění břicha, šok nebo jiné příčiny, které mohou ovlivnit průtok krve do slinivky břišní
 • Infekční onemocnění, jako je kočičí kalicivirus, toxoplazmóza, infekce jater s helminty Amphimerus pseudofelineus
 • Onemocnění žlučovodů, zánětlivé střevní nemoci nebo jiné nemoci střev
 • Předchozí pankreatitida

Genetické vlastnosti koček siamských a krátkosrstých zvyšuje riziko pankreatitidy

Příznaky pankreatitidy u koček.

Kočky jsou náchylnější k pomalým typům pankreatitidy než psi. Mezi příznaky u koček jsou často pozorovány letargie, dehydratace, ztráta chuti k jídlu a hmotnost. U méně než 50% pacientů s kočičí pankreatitidou se vyvine zvracení a bolest břicha. Mohou se vyskytnout poruchy, jako je horečka, zvýšená tepová frekvence, žloutenka a změny v dýchání.

U koček s těžšími formami onemocnění se může vyvinout arytmie, sepse, dýchací potíže a život ohrožující stavy, které se nazývají diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC), vedoucí k četným krvácením. U těžkých zánětů mohou orgány obklopující slinivku břišní „samovolně trávit“ enzymy oddělené od žlázy, což vede k poškození.

Diagnóza pankreatitidy u koček.

Pro diagnostiku pankreatitidy u koček je třeba vyloučit jiné příčiny symptomů. Lékařská anamnéza by měla být pečlivě analyzována, mělo by být provedeno úplné fyzikální vyšetření, proveden všeobecný a biochemický krevní test a musí být proveden rozbor moči. Měří se hladina enzymů pankreatu (amyláza a lipáza) v krvi. Doporučuje se provést citlivější test na pankreatitidu - imunoreaktivitu koček pankreatické lipázy (imunoreaktivita kočičí pankreatické lipázy, fPLI). Pro diagnózu lze také použít rentgenové a ultrazvukové vyšetření. Biopsie se obvykle neprovádí, ale může být také provedena pro definitivní diagnózu.

Léčba pankreatitidy u koček.

Cílem léčby je:

 • Odstranění dehydratace
 • Úleva od bolesti
 • Eliminace zvracení
 • Poskytovat nutriční podporu
 • Prevence komplikací

Dehydratace a elektrolytová nerovnováha jsou časté u koček s pankreatitidou, takže se používá podávání subkutánní nebo intravenózní doplňkové tekutiny v závislosti na závažnosti stavu.

Kočky, které pociťují bolest, mohou dostávat léky proti bolesti, jako je meperidin nebo butorfanol.

V případě potřeby mohou být použity léky, které snižují zvracení. Při těžkém zvracení jsou potraviny, voda a orální léky vyloučeny po dobu nejméně 24 hodin. V závislosti na reakci kočky může být příjem potravy obnoven, každý druhý den nebo více. Kočka dostane malé porce měkkých, snadno stravitelných, nízkotukových potravin. V některých případech, zejména u koček se ztrátou chuti k jídlu, je nutné použít nutriční zkumavku k zajištění potřebné výživy. Kromě toho mohou být podávány injekce vitaminu B12, stimulanty chuti k jídlu a doplňky trávicího enzymu pankreatu.

Pokud je pankreatitida způsobena medikací, léčba by měla být přerušena. Pokud je příčinou toxiny, infekce nebo jiné onemocnění, měla by být zahájena vhodná léčba základního onemocnění. Specifická léčba jater a střev se často provádí při léčbě pankreatitidy u koček. Taková terapie může zahrnovat přidání S-adenosylmethioninu, Ursodiolu (Aktigall) a metronidazolu. U pankreatitidy u koček se v některých případech doporučují kortikosteroidy, jako je například prednison.

Ve vzácných případech, s rozvojem střevních komplikací nebo abscesem slinivky břišní, může být nutná operace.

Úspěch léčby pankreatitidy u koček.

Pankreatitida může být velmi nepředvídatelné onemocnění. Ve většině případů, pokud pankreatitida není závažná, šance na uzdravení jsou dobré. V některých případech, které se zdály být jednoduché, může dojít k mírné pankreatitidě. Někdy se zdá, že úspěšně vyléčená pankreatitida může způsobit recidivy, někdy těžké. V přítomnosti jiných onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění jater, tenké střevo, je prognóza opatrnější.

Někdy se pankreatitida stává chronickou, což může vést k cukrovce a / nebo nedostatečnosti pankreatu, nazývané také &quit;syndromu trávicí insuficience&quit;. S nedostatečností pankreatu není jídlo správně straveno. Kočky často trpí úbytkem hmotnosti. Léčba je možná, ale musí být prováděna po celý život a je nákladná. Trávicí enzymy kočky jsou nahrazeny produkty pocházejícími z pankreatického a vepřového skotu, které obsahují velké množství trávicích enzymů. Můžete také zahrnout do stravy speciální potravinářské přídatné látky.

Závěry.

Akutní pankreatitida může ohrozit život kočky, proto její včasná detekce a léčba významně zlepšuje šance na zotavení. U koček je často pozorována chronická pankreatitida. Běžnými příznaky jsou letargie, ztráta hmotnosti a chuť k jídlu. Léčba je založena na odstranění dehydratace a udržení správné rovnováhy vody a elektrolytů, kontroly dalších příznaků, výběru správné výživy.

Pankreatitida u koček: příznaky, léčba, dieta

Akutní pankreatitida na veterinárních klinikách je diagnostikována přibližně u každé stovky koček. Jedná se o poměrně vzácné onemocnění, ale velmi nebezpečné. Zánět slinivky břišní je tělem vlastní trávení trávicími enzymy, které normálně vstupují do tenkého střeva a rozkládají potravu.

Jediný případ pankreatitidy nemusí vést k nevratným následkům, ale někdy je nemoc obtížně léčitelná a končí smrtí zvířete.

Příznaky

Akutní pankreatitida začíná náhle a projevuje se následujícími příznaky:

 • neomezené, opakované zvracení, včetně prázdného žaludku;
 • silná bolest až do stavu šoku;
 • břicho ostře bolestivé při palpaci;
 • dehydratace (propadlé oči, žádné kožní záhyby, bledé sliznice);
 • letargie, strnulost;
 • nedostatek stolice nebo průjem;
 • žloutnutí sliznic v případě porušení odtoku žluči.

V chronickém průběhu je obraz rozmazaný:

 • Občasné zvracení.
 • Trávení potravin je narušeno.
 • Vlna se stává nudnou.
 • Židle je nepravidelná, často vodnatá.
 • Chuť k jídlu se snižuje.

Příčiny pankreatitidy

Obezita, náhlá změna stravy nebo neobvyklý potravinový produkt mohou vyvolat zánět slinivky břišní. Zvláště nebezpečné potraviny ze stolu - mastné, obsahující sůl a koření. Kousek uzené klobásy dokáže zničit kočku s citlivým zažíváním.

 1. Systémová onemocnění:
 • diabetes: zvýšení hladiny tuku v krvi poškozuje slinivku břišní;
 • onkologie: zvýšené hladiny vápníku v krvi;
 • toxoplazmóza;
 • infekční peritonitidu;
 • onemocnění jater a žlučníku (cholecystitis).
 1. Užívání drog.

Iatrogenní pankreatitida může způsobit:

 • diuretika (furosemid);
 • antibiotika (tetracyklin);
 • sulfonamidy;
 • hormonální léky.

Paracetamol je nebezpečný pro kočky.

Plíseň, exspirované produkty, zejména maso, žluklý tuk - to vše může být v lednici jakékoli osoby, na rozdíl od arsenu a rtuti. Doma, nebezpečné:

 • pesticidy;
 • hnojiva;
 • alkohol;
 • organofosfátové sloučeniny;
 • veškeré domácí chemikálie.
 1. Genetická predispozice.

Patologie je často zaznamenána u siamských koček a orientálů.

Příčinou pankreatitidy může zůstat záhada, i když nejčastěji je onemocnění spojeno s nutričními faktory.

Diagnostika

Pankreatitida je založena na anamnéze, klinické prezentaci a vyloučení dalších možných diagnóz.

Snímky jsou nezbytné k odstranění cizího tělesa střevních smyček. Na rentgenu může detekovat výpotek v dutině břišní, koprostázu.

Ultrazvuk vám umožňuje jasně vidět orgány břišní dutiny - játra, střeva a žaludek, samotnou slinivku břišní. U zdravé kočky může být obtížné zviditelnit, s pankreatitidou se zvyšuje, mění barvu (echogenitu). Ultrazvuk je hlavní způsob, jak potvrdit kočičí pankreatitidu.

Krev se odebírá nemocnému zvířeti pro obecnou klinickou analýzu (buněčný vzorec) a podrobný biochemický profil. Tato data jsou nezbytná nejen pro diagnostiku pankreatitidy, ale také pro detekci souvisejících onemocnění (selhání ledvin, diabetes, virová infekce).

Zvýšení amylázy a lipázy, na rozdíl od běžného mýtu, není specifickým příznakem pankreatitidy. Tyto enzymy se zvýší as cizím tělesem střeva nebo enteritidou a se zánětem pankreatu mohou být v normálním rozmezí. Test pankreatitidy byl vyvinut v USA - stanovení hladiny pankreatické lipázy v séru, ale na většině veterinárních klinik v Rusku není k dispozici.

Při absenci účinku konzervativní léčby se mohou lékaři uchýlit k otevřené operaci břišní dutiny - diagnostické laparotomii. Chirurg odstraní střevní cizí těleso (zablokování zažívacího traktu je doprovázeno podobnými příznaky) a vyhodnocuje stav slinivky břišní.

Někdy může být nádor na nebo v blízkosti slinivky břišní detekován pouze tímto způsobem. Lékař si všimne přítomnosti cyst, abscesů, výpotků v dutině břišní, kontroluje žaludek a střeva: je-li perforovaný vřed.

Biopsie žlázy je zřídka přijímána, protože data histologického výzkumu jsou vědečtější než praktická hodnota. Novocainická blokáda slinivky břišní a mezenterie tenkého střeva má dobrý terapeutický účinek a po operaci zvířata přestanou zvracet.

Léčba drogami

Obnovení rovnováhy vody a soli

Vzhledem k příznakům pankreatitidy je boj proti dehydrataci tou nejlepší věcí, kterou může lékař udělat pro zvíře. Použijte jakékoliv solné roztoky:

Reamberin může být užitečný, protože snižuje hladinu glukózy v krvi a alkalizuje ji.

Teplý roztok se podává intravenózně. Objem kapiček může být velký (40-60 ml na kg) a lék by měl být podáván pomalu. Nemocné kočky proto někdy vykopl hodiny.

Lékaři často přidávají do základního roztoku vitamíny (kyselinu askorbovou) a antioxidanty (mexidol, emicidin), aby se kapání stalo vážným. Nicméně, tekutina a elektrolyty jsou vlastně léky, pokud je kočka dehydratovaná.

U šokových pacientů se používá čerstvá zmrazená plazma, ale je dostupná pouze u předních veterinárních klinik.

Úleva od bolesti

U akutní pankreatitidy může zvíře pociťovat extrémní bolest, která vyvolává kaskádu nežádoucích reakcí v těle. Faktem je, že dostupná analgetika jsou bezmocná a nesteroidní protizánětlivé (Ketofen, Meloxicam) jsou dokonce kontraindikovány, protože zvyšují kyselost trávicího traktu.

Zlatým standardem je použití opioidních léků proti bolesti. V Rusku jsou veterinární kliniky s licencí pro narkotické analgetika jedinečným jevem. Veterinární specialisté, kteří nejsou schopni používat tramadol, fentanyl, butorfanol, někdy instalují do míchy katétr pro kontinuální anestezii páteře.

Antispasmodika (no-shpa, baralgin) nefungují.

Snížená kyselost žaludku

Nejčastější komplikací pankreatitidy jsou žaludeční a střevní vředy. Pro ochranu sliznice trávicího traktu se používají různé gastroprotektory, antacida:

 • Omeprazol (Omez, Ultop);
 • Famotidin, ranitidin;
 • Phosphalugel.

Antiemetická terapie

Zvracení silně oslabuje kočky, způsobuje dehydrataci a zánět jícnu. Pokud bude pokračovat na pozadí hladové stravy, je nutné ji zastavit léky. Použít:

 • Reglan (metoklopramid) - injekce každých 8 hodin;
 • Zofran (ondansetron) - každých 12 hodin;
 • Serenia (citrát maropitantu) - každých 24 hodin.

Reglan posiluje pohyblivost gastrointestinálního traktu, takže jej nelze použít, pokud není vyloučeno střevní cizí těleso. Serenia, centrálně působící lék, je nejvýhodnější variantou.

Další drogy

Slinivka produkuje nejen enzymy, ale také hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi - inzulín. Pokud glukóza u pacienta s pankreatitidou začíná růst, použijte inzulínové přípravky nebo jejich syntetické analogy:

Při podezření na infekci nebo po operaci se používají širokospektrální antibiotika (sinulox, cefazolin).

U vředů gastrointestinálního traktu u zvířat se hladina proteinu v krvi, zejména albuminu, rychle snižuje. Aby se zabránilo plicnímu edému, albumin se podává intravenózně.

Je možné konstatovat, že všechny tyto léky jsou nutné k odstranění symptomů a ne k léčbě samotné pankreatitidy. Problém je v tom, že neexistuje žádná specifická léčba, úkolem lékaře je předcházet komplikacím a podporovat tělo, dokud se nezotaví sám.

Přípravky "z pankreatitidy" (aprotinin) se používají velmi široce:

Jsou neškodné, ale nepředstavují hmatatelné přínosy pro nemoc u koček. Pokud si vlastník může dovolit koupit tyto léky z finančního hlediska, jsou zahrnuty do léčebného režimu.

Dieta


Pro zastavení tvorby trávicích šťáv v slinivce břišní, stejně jako v souvislosti s nezvratným zvracením, je předepsána hladovění.

Kočka by neměla hladovat déle než 1-2 dny. Pokud se potravina nedostane déle než 3 dny, způsobuje lipidózu jater.

Včasné krmení podporuje funkci trávicího traktu. Pokud zvíře odmítne jíst, může lékař nainstalovat katétr pro umělou výživu.

Hlavní princip krmení - často a postupně. Pokud zvíře pije vodu, okamžitě se pokuste zavést tekuté krmivo. Jídlo by mělo být snadno stravitelné a nemastné. Je vhodné používat průmyslovou lékařskou dietu:

Konzervované potraviny lze ředit vodou na požadovanou konzistenci. Pokud se majitelé drží krmení domácí jídlo, vařit rýži mucous konzistence, míchání s libového vařeného masa (hovězí maso). Frakční krmení je ponecháno na dlouhou dobu, vrací se k dvojnásobnému krmení a postupně se zvyšuje objem porce.

Chronická pankreatitida

Pokud je po akutním zánětu významná část žlázové tkáně nahrazena jizvovou tkání, slinivka břišní nemůže dostatečně plnit své funkce - k produkci inzulínu a trávicích enzymů.

 1. Při chronické pankreatitidě je hlavní léčbou dieta s nízkým obsahem tuku a přísné dodržování pravidel krmení koček, aby se zabránilo druhému útoku.
 2. V případě špatné stravitelnosti potravy se používá náhradní léčba - dává zvířeti enzym (Creon, pancytrate). Nepoužívejte drogy jako Festal, Digestal, protože obsahují vedle enzymů žlučové kyseliny.
 3. Pokud se u kočky vyvíjí diabetes v důsledku nedostatečné produkce inzulínu, léčí se podle obecně uznávaných metod jako nezávislé onemocnění.
 4. Kontrola funkce jater. V případě příznaků střevního zánětu je předepsán průběh gastroprotektorů.

Závěr

Podle statistik humánní medicíny jeden z 10 pacientů s atakem akutní pankreatitidy umírá. Tato informace by měla být uznána majiteli, aby pochopili nebezpečí svého domácího mazlíčka, protože možnosti veterinárního lékařství jsou ještě vzácnější. Náhlá smrt kočky způsobuje tvorbu krevních sraženin ve cévách střeva, srdce, mozku.

Díky za předplatné, zkontrolujte poštovní schránku: měli byste obdržet dopis s žádostí o potvrzení předplatného

Závažné pankreatické onemocnění nebo pankreatitida u koček

V posledním desetiletí ve veterinární praxi se významně zvýšily případy identifikace takové závažné choroby, jako je pankreatitida u domácích koček. Jeho záludnost spočívá v vymazaném klinickém obraze a pozdě v souvislosti s touto žádostí o kvalifikovanou pomoc.

Důvody pro rozvoj patologie je mnoho - od vrozených anomálií po chyby v krmení. Kompetentně zpracovaná léčba, přísná dieta je klíčem ke zlepšení pohody zvířete a v akutní formě k zachování života.

Přečtěte si v tomto článku.

Důvody, proč se vyvíjí pankreatitida

Normálně jsou pankreatické enzymy aktivovány pouze při vstupu do tenkého střeva. V duodenu pod jejich vlivem štěpí tuk jídla. V patologii se enzymatická funkce vyskytuje uvnitř těla, což vede k jeho destrukci a zhoršenému trávení.

Anatomie trávicího systému kočky

Veterinární experti zaznamenávají následující příčiny zánětu pankreatu:

 • Vrozené anomálie a vývojové patologie ve struktuře orgánu.
 • Chyby při krmení. Přítomnost ve stravě mastných potravin - maso, ryby. Krmení kočky ze stolu, konzervy, uzené, kořeněné pokrmy. Negramotný přechod z jednoho druhu potravin na jiný nebo s náhlou změnou krmiva může vést k útoku pankreatitidy.
 • Nemoci hormonální povahy: diabetes mellitus, hyperadrenokorticismus (Cushingův syndrom), patologie štítné žlázy.
 • Opisthorchiasis - jedna z příčin pankreatitidy

Intoxikace různých druhů, včetně alkoholu (alkoholové roztoky valeriánu). Otravy toxickými chemikáliemi pro domácnost, zejména organofosfátové sloučeniny, ropné produkty často vedou k zánětu slinivky břišní.

Nebezpečí pro orgán jsou také léky, zejména antibakteriální léčiva řady tetracyklinů, sulfonamidy. Nekontrolované užívání diuretik (furasemid), hormonálních léků má devastující účinek na slinivku břišní. V tomto ohledu je nebezpečné poskytnout kočkám aspirin.

 • Hyperkalcémie. Zvýšení vápníku v těle při porušení příštítných tělísek, rakovina vede k abnormální produkci trávicích enzymů a rozvoji zánětlivého procesu ve žláze.
 • Obezita. Tučné buňky narušují produkci enzymů žlázou.
 • Současná onemocnění gastrointestinálního traktu: gastritida, cholecystitis, zánětlivé procesy v dvanáctníku, onemocnění jater, cirhóza.
 • Parazitární invaze, například toxoplazmóza, infekce jater Amphimerus pseudofelineus.
 • Infekční onemocnění - panleukopenie, kalciviróza, leptospiróza, virové infekce.
 • Příčinou vzniku pankreatitidy mohou být poranění (syndrom nadmořské výšky) a mechanické poškození dutiny břišní, peritonitida. Tato skupina zahrnuje operaci v dutině břišní.
 • Majitel by měl být informován o různých příčinách vedoucích k rozvoji onemocnění, včas, aby si všiml změn ve zdraví zvířete.

  Příznaky u koček

  Pankreatitida u domácích zvířat je charakterizována nejasným klinickým obrazem. Veterinární experti doporučují, abyste pozorně sledovali zvíře v přítomnosti následujících příznaků:

  • Zvracení. Rozvíjí se zpravidla, když se proces zhoršuje a zanedbává se. V případě pankreatitidy je zvracení trvalé, nekontrolované.
  • Porušení enzymů vede k dyspeptickým symptomům. Nemocné zvíře má hojný průjem. Výkaly s nestrávenými částicemi krmiva mají nepříjemný kyselý zápach.

  Chronická zácpa se často může vyskytnout jako důsledek nedostatku enzymu.

  • Známky dehydratace v důsledku nezvratného zvracení a průjmu: suchá kůže, snížený tón, matné vlasy.
  • Bolestový syndrom Zánět těla je doprovázen silnou bolestí. Kočka může křičet, meow, být nervózní. Při pokusu o mrtvici břicho, zvíře ukazuje agresi, může kousnout.
  • Těžko se dotknout žaludku.
  • Letargie, apatie mazlíčka. Nemocná kočka se snaží skrýt na tmavém místě, vyhýbá se komunikaci s domácností, neúčastní se aktivních her.
  • Hypertermie v akutní formě onemocnění.
  • S porážkou žlučovodu v kočce může být pozorována ikterická barva sliznic.
  • Ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti.

  Typy onemocnění

  Podle průběhu patologického procesu ve veterinární praxi je obvyklé rozlišovat mezi chronickými a akutními formami onemocnění. Navíc, v závislosti na příčině a mechanismu vývoje, praktičtí lékaři rozlišují primární a sekundární pankreatitidu.

  Akutní a chronické

  Rozdělení onemocnění na akutní a chronické formy je založeno na rychlosti vývoje klinických příznaků a stupni jejich závažnosti. Nejnepříznivější forma onemocnění je akutní. Symptomy se zpravidla objevují bezprostředně po jídle: nekontrolovatelné zvracení, průjem, syndrom bolesti, deprese.

  Akutní forma vyžaduje okamžitou odbornou pomoc v důsledku vývoje šokového stavu zvířete, nevratných účinků na nemocný orgán.

  Chronický průběh onemocnění je charakterizován letargií. Doba exacerbace je nahrazena remisí. Glandulární tkáň orgánu se postupně nahrazuje pojivovou tkání. Železo ztrácí schopnost produkovat trávicí enzymy. Klinické příznaky patologie u domácích zvířat jsou zároveň mírné, což komplikuje včasnou diagnózu.

  Primární a sekundární

  Primární forma se vyvíjí v důsledku poškození samotného orgánu. To se děje se zraněním, chirurgickými zákroky, účinky na žlázu drog.

  Dědičná predispozice a porušování pravidel výživy zvířat vedou k rozvoji primární pankreatitidy.

  Sekundární forma onemocnění se vyvíjí v důsledku patologie okolních zažívacích orgánů. Virová hepatitida, helmintické invaze v játrech, cholecystitida, cholelitiáza - hlavní příčiny sekundární pankreatitidy.

  Jaké je nebezpečí onemocnění?

  Záludnost onemocnění spočívá především ve skutečnosti, že vývoj charakteristických symptomů je pozorován s významnou lézí pankreatu. Složitost diagnózy ztěžuje včasné odhalení patologie.

  Největší nebezpečí pro zvíře je akutní forma onemocnění. Neposkytnutí kvalifikované pomoci vede ke smrti zvířete. Komplikace chronické formy onemocnění je často systémové onemocnění - diabetes.

  Diagnostické testy

  Ve specializované klinice se používají moderní metody pro stanovení diagnózy, zejména ultrazvukového vyšetření břišních orgánů. Metoda umožňuje detekovat otoky poškozené žlázy, změny echogenity orgánu, záněty. Kromě toho se ultrazvuk používá pro účely diferenciální diagnostiky, stejně jako pro identifikaci souvisejících onemocnění trávicího systému.

  Pokud je zvíře podezřelé z pankreatitidy, provádějí se klinické a biochemické krevní testy. Přebytek nad normální enzymy jater, bilirubin, hladina glukózy indikuje abnormální funkci pankreatu.

  Při zánětlivých procesech v těle existuje vysoká hladina ALT, alkalické fosfatázy, cholesterolu. Při biochemické analýze byla pozorována hypokalemie a hypokalcémie. Klinická analýza u 30% nemocných zvířat vykazuje neregistrující anémii.

  V některých případech se pro stanovení diagnózy používá diagnostická laparoskopie, biopsie nemocného orgánu. Histologické vyšetření odhaluje fibrózu, hyperplazii, edém, parenchymální nekrózu.

  Léčba pankreatitidy

  Terapeutická strategie zánětu slinivky břišní závisí do značné míry na tvaru a závažnosti patologického procesu. Za prvé, zvířeti je přiřazena hladová strava trvající alespoň jeden den. Lékařský půst po dobu až 3 dnů snižuje enzymatickou funkci žlázy.

  Je povinné, aby anesteziologické a antispasmodické léky byly předepsány nemocné kočce: Ne-silo, Spazgan, Papaverin, Baralgin, atd. Pro obnovení elektrolytické rovnováhy se provádí infuzní terapie. Pro tento účel aplikujte fyziologický roztok, roztok glukózy, Ringer, Dextran-70 atd.

  Boj proti dehydrataci je důležitou součástí terapeutického komplexu pro pankreatitidu. Při použití čerstvé zmrazené plazmy byl zaznamenán dobrý účinek.

  V některých případech, když je zvíře v akutní formě, se atropin používá ke snížení sekrece trávicích enzymů. Efektivní použití dekongestantů.

  Aby se zabránilo septickým jevům, stejně jako hrozba bakteriální infekce nemocnému zvířeti, je předepsána léčba antibiotiky.

  V případě silného zvracení předepíše veterinární specialista antiemetika, například metoklopramid, chlorpromazin, Zerukal. V případě abnormality v práci srdce, Cardiamine je používán, Kafr. Pro zlepšení zažívací funkce nemocné kočky mohou být předepsány enzymové přípravky, například pankreatin.

  V závažných případech se zvíře podrobí laparoskopii s odstraněním nekrotizované části orgánu.

  Pro léčbu pankreatitidy u koček viz toto video:

  Pravidla napájení

  Terapeutickým faktorem při léčbě zánětu pankreatu je dieta. Po půstu, jmenovaném veterinářem za účelem zmírnění zánětlivého procesu v těle, je zvířeti předepsána terapeutická dieta.

  V prvních dnech se doporučují pouze tekuté sliznice (rýže, ovesné vločky, pohanka) vařené ve vodě. Přijatelné zahrnutí do stravy parní omelety z vaječných bílků. Zeleninová šťouchaná mrkev a cukety jsou užitečné pro nemocnou kočku. Dietní výživa pro pankreatitidu zahrnuje také mléčné non-tučné potraviny - tvaroh, kefír, přírodní jogurt.

  Majitel by měl pochopit, že krmení nemocné kočky by mělo být 5-6 krát denně. Jídlo by mělo být podáváno ve formě tepla, v malých porcích. Zvíře musí mít volně k dispozici filtrovanou vodu.

  Výběr krmiva

  Pokud je načechraný homebody používán k sušení potravin, veterinář doporučí speciální léčivé potraviny, například Royal Canin Gastro Intestinální Moderátor Calorie, Hill's I / D, Eukanuba Intestinální. Dietní krmiva se skládají z lehce stravitelných složek, prebiotik. Obsah mírného množství energie, nízké procento tuku pomáhá normalizovat práci slinivky břišní. Lékařské krmivo je obvykle předepsáno pro život.

  Krmivo pro pankreatitidu

  Zakázané výrobky

  Skupina zvířat extrémně nežádoucí pro pacienty s pankreatitidou zahrnuje následující produkty: t

  • tučné maso a ryby;
  • surová zelenina a ovoce;
  • silné masové vývary;
  • Uzené, solené, konzervované potraviny;
  • cukrovinky;
  • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, včetně plnotučného mléka;
  • obilniny a pekařské výrobky;
  • Levné třídě hmotnosti krmiva.

  Při výběru průmyslového krmiva je nutné se vyhnout přítomnosti kukuřice ve směsi.

  Prevence vzniku pankreatitidy u koček

  K opatřením zabraňujícím rozvoji takové zákeřné nemoci, jako je zánět slinivky břišní, patří veterinární specialisté:

  • Dodržování plánů odčervení a očkování zvířat v zájmovém chovu.
  • Krmení zvířete vysoce kvalitním, čerstvým krmivem.
  • Vyloučení ze stravy stravy ze stolu, stejně jako tukové potraviny.
  • Omezit příjem potravin s vysokým obsahem vápníku.
  • Při krmení hotovými směsmi by měli být upřednostňováni pouze známí výrobci krmiv prvotřídní a prvotřídní kvality.
  • Vyhněte se obezitě a vyčerpání zvířete.
  • Užívejte léky přísně předepsané odborníkem a v doporučených dávkách.
  • Zabraňte kontaktu zvířete s jedovatými rostlinami, toxickými látkami pro domácnost.

  Zánět slinivky břišní je těžká ireverzibilní patologie charakterizovaná poruchou funkce enzymu v organismu. Zvláště život ohrožující akutní forma onemocnění. Latentní příznaky chronického průběhu ztěžují včasnou diagnostiku.

  Kromě ultrazvuku těla se pro diagnostiku používají speciální laboratorní metody. Při léčbě onemocnění je hlavním místem stravování, identifikace a odstranění příčin zánětu, symptomatická léčba.

  Pankreatitida u koček

  Detaily o symptomech, diagnóze a léčbě pankreatitidy u koček. Léčivá lékařská výživa. Video veterináři.

  Pankreatitida u koček je nebezpečné a velmi časté onemocnění. Nebezpečí patologie spočívá v tom, že onemocnění je těžké odhalit hned - pankreatitida má rozmazané symptomy. Aby bylo možné provést přesnou diagnózu, je nutné provést řadu komplexních manipulací a analýz. Proto musí každý majitel kočky znát příčiny, symptomy, metody léčby a prevenci této patologie.

  Pankreatitida je porucha (zánět) slinivky břišní, která je zodpovědná za normální trávení. U zdravých koček začínají pankreatické enzymy štěpit tuky z potravin pouze v dvanáctníku. U nemocných se enzymy aktivují ve žláze, začíná se „trávit“. Toxiny produkované tímto procesem otráví jiné vnitřní orgány.

  Také tato žláza je zodpovědná za produkci hormonu - inzulínu, který je nezbytný pro saturaci buněk glukózou. Selhání v její práci vede k nekontrolovanému uvolňování cukru do krve. V pokročilých případech se tedy pankreatitida kočky může vyvinout do nejsložitější patologie - diabetu.

  Existují dvě formy onemocnění: akutní a chronické. Tyto formy se navzájem liší v průtocích.

  Akutní pankreatitida

  Rozvíjí se velmi rychle, rychle. Obvykle lze takový obraz pozorovat na pozadí jiných onemocnění slinivky břišní, žaludku, jater nebo jiných vnitřních orgánů. Známky se náhle objevují, příznaky jsou výrazné.

  Chronická pankreatitida

  Tato forma onemocnění je nebezpečnější a zákeřnější. Pankreatitida se pomalu vyvíjí a „ničí“ tělo kočky. Bez viditelných viditelných příznaků se zvíře zhoršuje a zhoršuje. Chronický proces se může vyvíjet v průběhu let a majitel zvířete o tom nebude hádat - to je jeho hlavní nebezpečí.

  Onemocnění je indikováno pouze změnami v chování zvířete (zvíře se stává pomalým a ospalom), neustálým rachotem v žaludku, matnými vlasy a nažloutlou stolicí.

  Důvody

  Nezávisle určit příčinu onemocnění je obtížné. To bude vyžadovat hluboký lékařský výzkum na veterinární klinice. V těžkých případech může být nutná operace.

  1. Patologie ve struktuře orgánu a vrozené anomálie vývoje.
  2. Chyby v režimu napájení. Nemůžete dát kočkám mastné potraviny: sádlo, tučné maso a ryby. Je nepřijatelné krmit potraviny z lidského stolu: konzervované potraviny, klobásy, uzená masa, kořeněná jídla. Útok pankreatitidy může vyvolat náhlou změnu krmiva.
  3. Intoxikace různých etiologií.
  4. Hormonální onemocnění: různé patologie štítné žlázy, diabetes mellitus, Cushingův syndrom atd.
  5. Otrava domácími toxickými látkami: ropnými produkty, hnojivy, jedem krysy.
  6. Léky na otravu: diuretika, hormonální, antibakteriální. Obvyklé drogy jako Furosemid a Aspirin mohou být nebezpečné pro kočky.
  7. Hyperkalcémie.
  8. Obezita nebo těžké vyčerpání.
  9. Nemoci gastrointestinálního traktu: gastritida, cirhóza, cholecystitis, atd.
  10. Zamoření.
  11. Virové, plísňové a bakteriální infekce.
  12. Poranění a mechanické poškození dutiny břišní, neúspěšné chirurgické zákroky (laparoskopie).
  13. Diabetes

  Některá plemena koček jsou předurčena k rozvoji této patologie - jedná se o zvířata východní skupiny: siamská, thajská, orientální atd. Riziková skupina zahrnuje zvířata po stresu, těhotné jedince, starší domácí zvířata (starší 8 let).

  Existuje mnoho důvodů, proč se pankreatitida pankreatu vyskytuje, takže majitelé potřebují znát své příznaky, aby mohli okamžitě požádat veterináře o diagnózu a léčbu.

  Příznaky zánětu slinivky břišní

  Jak jsme řekli, patologie má rozmazané symptomy - je těžké okamžitě provést správnou diagnózu.

  • Nadměrný průjem - náhlé průjmy nekontrolované povahy.
  • Dyspeptické symptomy - rychlá saturace, těžkost žaludku.
  • Zvracení. Nejčastěji se objevuje s probíhající formou onemocnění as exacerbacemi.
  • Kočičí výkaly mají nepříjemný kyselý zápach. V nich jsou viditelné částice nestrávené potravy.
  • Chronická zácpa.
  • Dehydratace těla: matné, křehké vlasy, snížený svalový tonus, suchá kůže a sliznice.
  • Syndrom těžké bolesti. Zvíře má strach, hlasitě a křik. Nedovolí se dotknout žaludku - to může kousnout.
  • Tvrdé břicho
  • Zvíře se schovává na odlehlých místech, vyhýbá se aktivním hrám, komunikuje s lidmi, stává se apatickým a letargickým.
  • V akutní formě onemocnění se objeví horečka.
  • Žloutlá barva sliznic.
  • Prudký pokles chuti k jídlu, vyčerpání, anorexie.
  • Letargie
  • Respirační selhání: tachypnoe (dušnost), dušnost.

  Mohou existovat i jiné příznaky zánětu slinivky břišní. V akutní formě patologie se projevuje obraz onemocnění. Chronická forma postupuje pomalu, obraz je rozmazaný.

  Diagnostické metody

  Diagnóza pankreatitidy je možná pouze na specializované klinice, pro tento účel se používají následující metody:

  1. Ultrazvuk břišních buněk. Určuje edém žlázy, změnu echogenního obrazu postiženého orgánu, zánět.
  2. Krevní testy: klinické a biochemické. Ukázat přebytek enzymů jater, glukózy a bilirubinu, cholesterolu, ALT, alkalické fosfatázy. Biochemie odhaluje hypokalcémii a hypokalemii. Krevní test - neregistrující anémie.
  3. Rychlý test na pankreatickou lipázu.
  4. Nejvíce informativními metodami jsou biopsie a histopatologie. Umožňují rozlišit akutní formu od chronické, detekovat fibrózu, edematózní jevy, nekrózu parenchymální tkáně a hyperplazii kanálků.

  Pozor: vzhledem ke složitosti včasné diagnostiky u většiny zvířat je konečná diagnóza prováděna až po otevření. Proto je důležité být pozorný vůči svým domácím mazlíčkům a ukázat je veterinářům při prvních podezřelých příznacích.

  Léčba pankreatitidy u koček

  Léčba je v každém případě předepsána individuálně po přesné diagnóze, identifikaci souvisejících onemocnění a symptomů.

  Terapeutická strategie je zvolena s ohledem na složitost průběhu, stádia, formy a zanedbání patologického procesu. Vlastní léčba je nepřijatelná!

  1. Hladová strava po dobu 1-3 dnů ke snížení enzymatických funkcí nemocné žlázy.
  2. Infuzní terapie pro boj s dehydratací. Použité léky: 0,9% fyziologický roztok, Ringerův roztok, Dextran-70.
  3. Antispasmodika a léky proti bolesti: Spazgan, No-spa, Baralgin, Papaverin, atd.
  4. Antiemetika: Metoklopramid, Maropitant, Zerukal, Chlorpromazin.
  5. Léky na srdce: Kafr, Cordiamin.
  6. Enzymy: pankreatin.
  7. Při akutní pankreatitidě je Gordox předepisován ke snížení sekrece trávicích enzymů.
  8. Zvířata s anorexií jsou krmena naso-esofageální sondou nebo sondou PEG. Přípravek Mirtazapin se používá k stimulaci chuti k jídlu.
  9. V případě komplikací jsou předepsány plazmatické transfúze nebo kompletní krevní transfúze.
  10. Průběh antibiotické léčby je indikován pouze pro prevenci septických jevů.
  11. V nejzávažnějších případech se provádí laparoskopie k odstranění nekrotické části postiženého orgánu.

  Pro co nejefektivnější léčbu je důležité co nejdříve identifikovat nemoc.

  Zdravá strava

  Po stanovení diagnózy a všech léčebných opatřeních jsou nemocným kočkám předepsány terapeutické diety.

  V prvních dnech po půstu jsou povoleny pouze tekuté sliznice na vodě: Hercules, pohanka, rýže. Postupně bylo možné doplnit dietu parní omeletou z vaječných bílků, zeleninových pyré (cuketa, mrkev) a nízkotučné mléčné výrobky (jogurt, kefír a tvaroh). Jídlo by mělo být teplé. Dej to v malých porcích 5-6 krát denně.

  Průmyslová krmiva

  Zvířata, která jsou zvyklá na suché potraviny, dostávají celoživotní zdravotnické zásoby superprémiových a holistických tříd.

  Jejich vzorce sestávají z lehce stravitelných složek, obsahují mírné množství tuku a bílkovin.

  Léčivé krmivo pro pankreatitidu:

  Co je zakázáno nakrmit:

  • surová zelenina a ovoce;
  • uzené výrobky;
  • plnotučné mléko;
  • tučné maso a ryby;
  • Konzervované solené potraviny;
  • cukrovinky;
  • Pekařské výrobky;
  • silné masové vývary;
  • fermentované mléčné výrobky;
  • obiloviny;
  • průmyslová krmiva třída "ekonomika";
  • suché potraviny s obsahem kukuřice.

  Lékařská dieta přispívá k rychlému uzdravení zvířete, zabraňuje recidivě.

  Prevence

  1. Dodržujte očkovací plán, pravidelně odčervujte a nezanedbávejte preventivní vyšetření.
  2. Přísně dodržovat dietu, sledovat kvalitu potravin a hotových průmyslových krmiv, zastavit domácí pokusy "léčit" vašeho domácího mazlíčka s jídlem z tabulky.
  3. Dávejte pozor na váhu zvířete, nedovolte obezitu.
  4. Při léčbě chronické pankreatitidy v akutní fázi a během remise je třeba striktně dodržovat doporučení veterinárních specialistů. Nenahrazujte léky, nemeňte dávkování léků.
  5. Zbavte se všech jedovatých domácích rostlin.
  6. Chraňte domácí chemikálie mimo dosah koček.

  Přísné dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže vašemu zvířeti zůstat zdravější.

  Diagnostické metody a metody léčby pankreatitidy

  Pankreas je velmi důležitý pro organizaci procesu trávení, pokud je zánět, diagnostikovat pankreatitidu u koček. Kromě enzymů, tělo produkuje nejdůležitější hormon pro tělo - inzulín. Dodává buňkám glukózu a zajišťuje rovnováhu cukru v krvi. S jeho nedostatečností nebo buněčnou imunitou se vyvíjí vážné onemocnění - diabetes mellitus.

  Při zánětu žlázy dochází k porušení normálního metabolismu a trávení a také zvyšuje riziko vzniku diabetu. Je prokázáno, že existuje vrozená predispozice k takovému onemocnění. Stres, hormonální nerovnováha a těhotenství zvyšují riziko vzniku patologie. Onemocnění je často náchylné na kočky starší 8 let.

  Důvody

  Příčinou onemocnění může být dědičnost nebo hormonální skok, stejně jako mnoho dalších faktorů.

  Hlavní z nich zvažuje:

  • hormonální selhání a v důsledku toho zvýšení volného tuku v těle;
  • stresující kočky;
  • narození a narození koťat;
  • geneticky determinované patologické stavy orgánů;
  • metabolické poruchy;
  • změna krmiva;
  • častá konzumace tukových potravin;
  • vysoký obsah potravin obohacených vápníkem;
  • intoxikace;
  • porazit houby nebo červy;
  • účinky chirurgických výkonů;
  • poranění dutiny břišní;
  • zánět v játrech, žaludku nebo žlučníku.

  Seznam může pokračovat po dlouhou dobu. Veterináři poznamenávají, že některá plemena koček mají genetickou predispozici k nemoci. Jedná se o zástupce thajského, siamského nebo balijského plemene.

  Je prokázáno, že ženy mají větší pravděpodobnost zánětu než samci. S největší pravděpodobností je to způsobeno hormonálními změnami.

  Starší zástupci se často stávají oběťmi patologie v důsledku narušení normálního fungování tělesných systémů.

  Rizikové faktory

  Veterináři často nemohou určit skutečnou příčinu nemoci, zvažovat to idiopatický. Ve většině případů je pankreatitida výsledkem selhání operace nebo poranění peritoneální oblasti.

  Rizikem jsou také kočky, které měly toxoplazmózu, infekční peritonitidu nebo virus imunodeficience.

  Některé léky, které způsobují otravu u domácích zvířat, mohou vyvolat nebezpečnou patologii. Například jmenování otravy aspirinem nebo organofosfátem.

  Příznaky

  Nemoc má skrytý průběh, symptomy obvykle nejsou výrazné. Destruktivní působení v těle probíhá poměrně pomalu a v raných fázích se projevuje pouze apatií a slabostí zvířete.

  Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, aby se kočka stala ospalou a méně aktivní.

  Dále se mohou objevit následující značky:

  • hojné a pravidelné zvracení;
  • volné stolice s kyselým zápachem;
  • zrychlený tep;
  • mělké dýchání, často rychlé;
  • zvýšená tělesná teplota;
  • žloutnutí sliznic a kůže;
  • bolesti v důsledku palpace břicha.

  Příznaky se neobjeví okamžitě. Zpravidla se to děje postupně a závisí na stadiu onemocnění.

  Diagnostika

  Před předepsáním kvalitní léčby provede lékař rozsáhlé vyšetření kočky. Výzkumní vědci ukázali, že hladina jaterních enzymů amylázy a lipázy nemá vysokou diagnostickou hodnotu. Měří se jako součást krve a zohledňují se pouze v případě komplexního průzkumu a dalších testů.

  Některé ukazatele mohou nepřímo indikovat související onemocnění organismu. Například, azotémie může být pozorována u mazlíčků s dehydratací a hyperglykémie se často stává indikátorem stresového stavu, ale někdy označuje diabetes.

  U koček byl vyvinut test imunoreaktivity podobný trypsi. Ale bohužel také nedává vysoký výkon při diagnostice pankreatitidy u koček.

  Následně byly vynalezeny další dva testy, které se liší od první technologie. Jsou určeny pro stanovení pankreatické lipázy. Jsou účinné téměř ve všech případech pankreatitidy, s výjimkou měkké formy.

  Později byl vyvinut enzymový imunotest, který má vysokou hodnotu v diagnostice onemocnění. Nejspolehlivější výsledky se však získají vizualizací, zejména ultrazvukového vyšetření břišní dutiny.

  Moderní metody výpočetní tomografie jsou v současné době méně informativní vzhledem ke složitosti vizualizace pankreatu u domácích zvířat.

  V budoucnu s vývojem vybavení se tato situace může změnit.

  Biopsie a histopatologie pomohou rozlišit proces chronického onemocnění od akutní formy. To jsou nejspolehlivější způsoby diagnostiky pankreatitidy u koček. Ne každý však může tyto postupy provádět z různých důvodů.

  Léčba drogami

  Léčebná léčba koček s pankreatitidou zahrnuje několik aktivit, které jsou zaměřeny na zlepšení těla, jakož i na snížení příznaků patologie. Lékař předepíše vhodné léky pouze po důkladném vyšetření a přesné diagnóze.

  Obnovení rovnováhy vody a soli

  Symptomy pankreatitidy jsou často spojeny s dehydratací. To je důvod, proč by první věc, kterou by měl lékař udělat, je předepsat jakýkoliv fyziologický roztok pro boj s tímto stavem.

  Teplý je zaveden do kočky intravenózně, velmi pomalu. Objem kapátků je obvykle velký, takže proces trvá poměrně dlouhou dobu. Často, aby se kapátko vážné, antioxidanty a vitamíny jsou přidány do jeho složení.

  Úleva od bolesti

  V akutní formě patologie, kočka je schopná zažít silnou bolest, který, podle pořadí, spouští množství nežádoucích reakcí v těle. To často přispívá k rozvoji komplikací.

  Veterináři používají předpis opioidních léků proti bolesti, protože jiné typy léků způsobují zvýšenou kyselost žaludku.

  Časté případy zavedení katétru do spinálního kanálu pro kontinuální anestezii páteře. Antispasmodika v akutní formě nemoci jsou naprosto bezmocní.

  Snížená kyselost žaludku

  Příznaky progrese pankreatitidy u koček jsou často žaludeční a střevní vředy. Proto je nutné léčit nejen specifickými léky, ale také snižovat kyselost gastrointestinálního traktu dostupnými léky.

  Můžete použít omeprazol, fosfatugel, Ultop, ranitidin a další známé léky.

  Antiemetická terapie

  Zvracení ve vývoji onemocnění přispívá k vyčerpání zvířete a zánětlivému procesu v jícnu, což také způsobuje dehydrataci. Je nutné zastavit tento příznak léky.

  Serenia je lék, který je nejvýhodnější pro léčbu koček. Zerakul a Zofran jsou také používány, ale jejich použití je kontraindikováno, když se do gastrointestinálního traktu zvířete dostane cizí předmět.

  Další drogy

  Kromě enzymů produkuje slinivka břišní hormon - inzulín. Reguluje hladinu glukózy v krvi. Se zvýšeným výkonem se používá inzulínová substituční terapie nebo se používají syntetické léky, které mohou tyto hodnoty snížit.

  Pokud má zvíře známky infekce nebo operace, měla by být použita antibiotika. Gastrointestinální vředy u zvířete jsou plné snížení hladiny bílkovin v krvi, zejména albuminu. Pro udržení zdraví kočky se podává intravenózně.

  Je správně konstatováno, že neexistuje specifická léčba pankreatitidy. Hlavním úkolem veterinářů v případě onemocnění koček je předcházet vzniku komplikací a snižovat vznik příznaků patologie. Tak dávají tělu zotavit se z nemoci.

  Dieta

  Pro zmírnění stavu chlupatého zvířete a snížení emetických nutkání je zpravidla předepsána hladová strava. V tomto případě by doba bez jídla neměla překročit 1-2 dny. Jinak mohou být komplikace ve formě jaterní lipidózy.

  Základním principem krmení pro nemocnou kočku je podávání nízkotučné a snadno stravitelné potravy často, ale v malých porcích. Pro tento účel je nejlepší použít průmyslové vlhké potraviny.

  Povolené a domácí vaření přirozené jídlo, ale v tomto případě bude mít dieta dostatečně dlouhou dobu.

  Jak krmit kočku?

  Je důležité dodržovat teplotní režim dodávky potravin. Oslabená kočka potřebuje pít teplé jídlo několikrát denně. V tomto případě by měly být části produktu malé, frakční.

  Pokud se používá pro krmení průmyslových krmiv, je třeba pečlivě prozkoumat jejich složení. Použití zelí nebo kukuřice při přípravě výrobku může nepříznivě ovlivnit stav zvířete.

  Kromě toho by krmení kočky mělo být oddělené. K tomu, při každém jídle dát různé potraviny.

  Zpočátku používají pouze snadno stravitelné potraviny, vhodné jsou ryby s nízkým obsahem tuku a maso, ze kterých se připravují vývar.

  Nezapomeňte vyloučit párky a smažená jídla, stejně jako čerstvou zeleninu a ovoce. Hlavní podmínkou je použití dostatečného množství čisté pitné vody.

  Pan Cat varuje: pankreatitida a relapsy

  Kočka, která měla pankreatitidu, zůstává ohrožena opakovaným výskytem onemocnění po celý život. Jakýkoli, i nepatrný negativní faktor může způsobit opakování patologického stavu zvířete.

  Aby se eliminovalo riziko vzniku onemocnění, dodržujte přísná pravidla ve stravě zvířete. Vyloučit smažené potraviny, ujistěte se, že rychlost vápníku v průmyslovém krmiva není překročena.

  Nedovolte přejídání nebo hladovění zvířete, zajistěte mu stálý přístup k čisté pitné vodě.

  Je také nezbytné zajistit hygienické ošetření v prostorách, kde kočka žije. Pravidelné lékařské vyšetření a odčervení jsou také předpokladem pro zdraví zvířete.

  Chronická pankreatitida

  Chronická forma onemocnění se může v průběhu let vyvíjet bez jakýchkoliv příznaků. Majitel je obvykle ve tmě o zdravotních problémech zvířete. Současně se však zvíře jen zhorší. To je nebezpečí chronického onemocnění.

  V tomto případě pomůže pouze pečlivé sledování stavu zvířete. Onemocnění je obvykle indikováno otupělostí srsti, žlutou stolicí a hlukem v žaludku. Oční víčka domácího mazlíčka jsou příliš často snížena, protože pociťují konstantní ospalost a letargii.

  Projekce chronické pankreatitidy jsou zcela bezútěšné, takže léčba je zahájena co nejdříve.

  Prevence

  Veterinářům se doporučuje, aby dodržovali řadu preventivních opatření, která pomohou zabránit rozvoji nebezpečné nemoci.

  • pravidelná produkce vhodných vakcín a odstraňování červů;
  • používání čerstvého a vysoce kvalitního krmiva;
  • vyhýbání se stravě z vlastního stolu;
  • snížení množství produktů obsahujících vápník;
  • sledování hmotnosti zvířat;
  • Zabraňte kontaktu s domácími jedy a jedovatými rostlinami.

  Při přechodu terapie předepsané veterinárními lékaři je dodržování dávek uvedených v předpisu a užívání léků podle předem stanoveného harmonogramu povinné. Včasná diagnóza a správná léčba jsou považovány za klíč k uzdravení zvířete.