Image

Jaterní obezita: jak se léčit

Podkožní tuk, který dodává neestetický vzhled postavě, je pouze špičkou ledovce. Obezita vnitřních orgánů, zejména jater, je velmi nebezpečná. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které lze zjistit pouze v klinickém prostředí. Pokud máte nadváhu, pak musíte vzít Mary a začít ji aktivně snižovat.

Jaterní obezita - co to je?

Obezita, hepatóza, degenerace tuků, adiposis jater - názvy stejného chronického onemocnění, které je charakterizováno nadměrným množstvím tuků v játrech. Játra s mastnou hepatózou mají nárok na závažnost:

 1. Počáteční stadium - malé skvrny tuku jsou pozorovány pouze v jednotlivých jaterních buňkách.
 2. V první fázi - v některých částech jater se hromadí velké usazeniny tukové tkáně.
 3. Druhý stupeň - téměř všechny jaterní buňky jsou postiženy.
 4. Třetí stupeň - difuzní obezita s tvorbou cyst, ve které se tuk hromadí.

Důvody

Chcete-li zjistit, jak se zbavit obezity jater, musíte zjistit, proč dochází k adiposis a jaké léčby v medicíně existují. Příčiny obezity jater jsou následující:

 1. Nadměrný příjem alkoholu. Metanol narušuje metabolismus, ničí jaterní buňky a v důsledku toho se tělo začíná hromadit v buňkách tukové tkáně, které nahrazují vlastní.
 2. Půst s rychlým úbytkem hmotnosti nebo zneužíváním tukových potravin může stejně dobře vést k tukové dystrofii. Pravděpodobnost vzniku onemocnění se zvyšuje se sedavým životním stylem.
 3. Toxiny. Patologie mohou způsobit pesticidy, jedovaté houby, některé léky, jejichž aktivní složky jsou metotrexát, tetracyklin, estrogen.
 4. Poruchy metabolismu v takových podmínkách, jako je diabetes mellitus, těhotenství, Rayův syndrom, Konovalov-Wilsonova choroba, Weberova choroba.

Kouření na pozadí jiných faktorů rizika pouze zhoršuje. Vzácné, ale mohou existovat případy, kdy je hepatóza endogenní povahy a vyvíjí se v důsledku enteritidy a pankreatitidy v těžké formě. Mezi jinými, nedostatek bílkovin a vitamínů ve stravě, nadbytek železa, chronická intoxikace, hypovitaminóza, celková obezita lidského těla může vyvolat hepatózu.

Jaterní obezita - symptomy

Příznaky jaterní obezity nejsou výrazné, takže většina pacientů vyhledává lékařskou pomoc, pokud je onemocnění vážně zanedbáno. K identifikaci onemocnění můžete použít komplexní vyšetření na klinice. Závažnost pravého horního kvadrantu je možná jediným hmatatelným příznakem hepatózy.

Každá fáze hepatózy je charakterizována svými vlastními příznaky:

 1. V počáteční a první fázi může být hepatóza detekována pomocí jaterních testů transamináz (variabilita enzymů AlAT a AsAT).
 2. Ve druhé fázi se příznaky zhoršují. Pocit těžkosti na pravé straně, nepříjemné pocity v žaludku, výrazné zvýšení počtu orgánů je hmatné. Na ultrazvuk znatelně změnil hustotu jater.
 3. Ve třetí fázi pacient pociťuje častou nevolnost, bolestivost, tupé bolesti v žaludku a vpravo pod žebry, pocit zploštění, plynatost (konstantní rachot). Trpí zácpou nebo volnou stolicí, zažívacími problémy.

Léčba

Základem diagnózy je stále palpace v pravém hypochondriu a pak jsou předpoklady lékaře doplněny MRI, CT, angiografií, ultrazvukem, analýzou jaterních enzymů, sérologickými studiemi, aby se vyloučila možnost virové hepatitidy. Gastroenterolog provádí celý tento proces, proto se při prvních příznacích nemoci okamžitě poraďte s lékařem.

Léčba obezity jater je komplexní, zahrnuje jak lékařskou část, tak řadu preventivních opatření, která musí pacient dodržovat:

 1. Normalizujte životní styl.
 2. Dodržujte dietní a vitamínovou terapii s použitím kyseliny askorbové.
 3. Zvýšení fyzické aktivity.
 4. Pro očistu jaterního půstu, pořádání půstních dnů.
 5. Normalizujte metabolismus pomocí frakční výživy.
 6. Snižte hmotnost v průměru o 2 kg za měsíc.

Léky na obezitu jater

V procesu zotavení nemůže dělat bez léčby léky. Následující léky pomohou normalizovat játra:

 1. Hepatoprotektivní léky: Essentiale Forte, Berlition, Essliver. Tyto léky zlepšují funkci jater, stimulují jeho práci.
 2. Léčiva na bázi sulfamové kyseliny: taurin, methionin. Prášky na obezitu jater pomáhají zpracovávat tuky.
 3. Léky, které snižují hladinu lipidů v krvi (léky proti cholesterolu): Atoris, Vasilip, kyselina nikotinová, Crestor.
 4. Rostlinné hepatoprotektory: Liv-52, Karsil (na bázi mléčného Thistle), extrakt z artyčoků, extrakt z kurkumy, extrakt ze šťovíku, hepaben, cholagol a další.
 5. Antioxidační vitamíny: tokoferol (vitamín E), retinol (vitamín A).
 6. Vitaminy skupiny B (B2 - riboflavin, B9 - kyselina listová).

Lidové léky

Je možné léčit játra doma pomocí bylinných přípravků nabízených lékárenskými řetězci nebo připravených ručně. Léčba jaterní obezity lidovými prostředky je účinná, ale navzdory zdánlivé neškodnosti bylinných odvarů se musíte nejprve poradit se svým lékařem. Seznam rostlin prospěšných pro játra:

 • kukuřičné tyče;
 • psí růže;
 • přeslička pole;
 • heřmánkový lék;
 • jahodový list;
 • květenství písečných nesmrtel;
 • Cedar Cod;
 • březové listy;
 • jalovcové plody;
 • semena koprů;
 • Měsíček květenství.

Silným nástrojem pro tukové játra jsou oves. K přípravě infuze bude zapotřebí 250 gramů ovsa (bez vloček), 50 gramů listů břízy a brusinky, 3,5 litru vody. Všechny ingredience se na den míchají a vloží do lednice. Připravená infuze musí být zředěna vývarem a kyčlí, pít teplou před jídlem 50 ml. Takže opakujte 10 dní, s každým následujícím dnem, vypijte 50 ml více než předchozí. Během léčby ovsem odstraňte maso ze stravy. Je užitečné neustále dodržovat speciální dietu na cestě k uzdravení.

Dieta pro obezitu jater

Dieta pro obezitu jater je doporučeno číslo 5. Základ stravy:

 • proteinové produkty (netučné maso, ryby, mořské plody) pro regeneraci buněk;
 • různé obiloviny (obiloviny), rýže, tvaroh;
 • více zeleniny, ovoce, bobule a otruby obohatit tělo dietní vlákniny, pektin. Choleretický účinek má mrkev a dýně, všechny druhy zelí;
 • vodní režim (vypít 2 litry vody denně);
 • Ovocné nápoje;
 • fermentované mléčné nápoje.

Zelenina může být dušená, vařená, vařená v pomalém sporáku, pečená v troubě a spotřebovaná syrová, smažená je vyloučena. Úplně odstranit ze stravy mastné mléko, smetana, sýr, alkoholické nápoje, rychlé sacharidy (chléb, muffin, těstoviny, sladkosti, sladká voda), majonéza, klobásy, máslo. Aby se omezilo používání brojlerů, pěstují se s použitím látek, které jsou škodlivé pro játra.

Co ohrožuje obezitu jater u dospělých

Obezita jater u dospělých se snadno vyléčí, s výhradou výše uvedených pravidel. Pokud je zanedbáte a budete i nadále vést nezdravý životní styl, pít, kouřit, jíst hodně, pak se hepatóza změní na fibrózu, a pak v terminálním stadiu - cirhóza, jaterní zpevnění se zjizvením zdravých buněk, rozvoj selhání jater, rakovina je možná. Důsledky pro 30% všech pacientů s hepatózou jsou rozvoj hepatitidy. Onemocnění jater může vést ke snížení imunity, hormonálním poruchám, intoxikaci a dalším nerovnováham v těle.

Pokud lékař provedl nepříznivou diagnózu, musí být připraven na závažnou dlouhodobou komplexní léčbu. Magická pilulka, která zmírní nemoc najednou, dosud nebyla nalezena. Musíme vynaložit veškeré úsilí - dieta, medicína, tělesná výchova, lidová léčba. Pokud uděláte všechno, co doktor řekne, první výsledky budou viditelné za měsíc. Pro úplné uzdravení jater bude trvat několik měsíců komplexní léčby.

Další informace o mastné hepatóze.

Jaterní obezita: jak předcházet, léčit nemoc a vyhnout se možným následkům

Extra libry lze snadno rozpoznat podle rozprostřeného čísla a zvýšeného počtu na stupnicích. To vám umožní včas reagovat na problém a odstranit jej. Ale někdy tukové tkáně napadají určitý orgán, který není vždy vyjádřen nadváhou. Obezita jater může být diagnostikována zejména u tenkých lidí.

Nebezpečná nemoc se neprojeví okamžitě, proto ne každý je spojen se zhoršením pohody. Dojde ke vzácnému času a patologie v jeho zanedbávané formě vede k nevratným následkům. To je důvod, proč je tak důležité pochopit, co to je a zda může být vyléčen.

Essence

Onemocnění má několik různých názvů: obezitu, mastnou degeneraci, hepatózu, adiposis. Pod vlivem různých faktorů dochází k postupnému nahrazování jaterních tkání tukovými tkáněmi. Při absenci řádného ošetření zachytí lipidové buňky rostoucí oblast orgánu. Zpočátku se to projevuje mírnou poruchou práce „chemické továrny“ těla. Pokaždé, když jsou abnormality ve fungování jater stále výraznější.

Mastná hepatóza postihuje děti i muže, stejně jako ženy. Důvody mohou být velmi odlišné. A pokud není hlavní provokativní faktor zastaven, je nepravděpodobné, že se této patologie zbaví navždy. Obvykle je chronický chronický.

Čím dříve budete hledat lékařskou pomoc, tím rychleji bude vaše zotavení. Pokud se neléčí, zvyšuje se riziko smrti, protože játra, která jsou životně důležitým orgánem, nakonec přestanou fungovat.

Důvody

Chcete-li začít bojovat s obezitou jater, je nutné zjistit její příčiny. Nejčastější lékaři volají:

 • hypovitaminóza;
 • strava a mono diety s prudkým poklesem hmotnosti;
 • nedostatek bílkovin a vitamínů, přebytek železa;
 • zneužívání alkoholu;
 • kouření ve velkém množství;
 • sedavý způsob života;
 • metabolické poruchy;
 • obecná obezita;
 • otrava toxiny prostřednictvím určitých léků, jedovatých hub, zkažených produktů, pesticidů;
 • onemocnění, jako je diabetes, Rayův syndrom, Weber-Christian a Konovalov-Wilsonova choroba;
 • vášeň pro tučné potraviny;
 • chronická intoxikace;
 • enteritida a pankreatitida v těžké formě.

Vědci stále zkoumají povahu tohoto onemocnění, takže seznam možných příčin, s největší pravděpodobností, bude aktualizován.

Příznaky

Čím dříve rozpoznáte příznaky nemoci, tím dříve to bude možné vyléčit. V různých stadiích jaterní obezity se příznaky patologie projeví různými způsoby.

 • Počáteční fáze

V oddělených buňkách jater jsou zaznamenány malé tukové impregnace. Příznaky se neprojevují. Tato choroba může být detekována pouze analýzou jaterních transamináz.

 • První stupeň

V některých částech těla se hromadí již větší tělesný tuk. Onemocnění přetrvává i nadále skryté, i když stále častěji se ráno objevuje mírná nevolnost a při fyzické námaze je na pravé straně silné brnění.

 • Druhý stupeň

Tuková tkáň postihuje téměř všechny buňky jater. Symptomatologie se zhoršuje, klinický obraz je znatelnější. Na pravé straně je těžkost, v břiše se pociťuje nepohodlí, prohloubení orgánu je prohmatáno. Změny v jeho hustotě jsou patrné na ultrazvuku.

 • Třetí stupeň

Difuzní obezita je doprovázena tvorbou četných cyst s tukem uvnitř. Tato fáze přináší spoustu utrpení. Začne se nevolnost, cítí se bolestivá bolest v žaludku a pod žebry. Žaludek je plný, mučený neustálým nadýmáním, rachotem, zácpou (nebo naopak, průjmem). Pacienti si stěžují na zažívací problémy.

Konečná diagnóza však není na sběru informací o klinickém obrazu. Lékaři odkazují pacienta na testy (biochemické, hormonální) a laboratorní testy (ultrazvuk). A již na základě získaných údajů jsou učiněny závěry a předepsána vhodná léčba.

Věděli jste, že... v játrech nejsou žádné receptory bolesti? Vzhledem k tomu, že je tento orgán ve fázi rozkladu, nikdy neublíží. Proto je jeho obezita v počátečních stádiích tak těžké rozpoznat.

Napájení

Obvykle, v případě obezity jater, je poměrně přísná dieta předepsána, protože je to špatná strava, která nejčastěji způsobuje nemoc. Proto při potvrzení diagnózy je první věcí, kterou lékař provede, podrobně popsat, co jíst a jaké přípravky by měly být vyloučeny, aby zastavily růst tukové tkáně.

 • squashový kaviár;
 • obiloviny;
 • marmeláda, karamel, med, marmeláda;
 • libové hovězí maso, telecí maso, kuře, králík;
 • libové ryby: treska obecná, treska bezvousá, pikeper, navaga, pollock, štika, kapr, štikozubce, saláty z mořských plodů;
 • nízkotučné mléčné výrobky: kefír, acidophilus, jogurt, mléko, tvaroh;
 • nekyslé zelí;
 • nekyslé ovoce a bobule;
 • zelenina;
 • sušený chléb, sušenky, suché sušenky, pečivo, libové sušenky;
 • zelenina, máslo;
 • Zakysané smetany, zeleninové a mléčné omáčky;
 • zakysanou smetanou;
 • stolní voda bez plynu, zeleninové šťávy, slabý čaj, infuze dogrose, odvar otrub;
 • polévky v zeleninových vývarech s přísadou nudlí, obilovin, zeleniny, borščů a zelné polévky, mléčných polévek;
 • kopr a petržel;
 • vařená vejce nebo pošírovaná.

Co nemůže být:

 • alkohol;
 • luštěniny;
 • bujóny;
 • tukové mléko a smetana;
 • tučné maso a ryby, kaviár, uzená masa, klobásy, konzervované potraviny;
 • Oleje na vaření, sádlo;
 • okroshka, zelná polévka ze zelí;
 • čerstvý chléb, smažené koláče, koláče, koláče, muffiny, listové těsto;
 • droby: játra, ledviny, mozky;
 • křen, hořčice, kečup, pepř, majonéza;
 • černá káva, kakao, čokoláda;
 • šťovík, špenát, ředkvičky, ředkvičky, česnek, cibule;
 • smažená a vařená vejce.

Ukázkové menu pro týdenní dietní stůl číslo 5

Další doporučení

 1. Strava by měla být náhradou bílkovin a obilovin nádobí.
 2. Vzorové menu pro týden dietní tabulky číslo 5 lze upravit podle svých preferencí, ale bez překročení povolených produktů.
 3. Denní příjem kalorií je 1 200 kcal pro ženy a 1 500 kcal pro muže.
 4. Smažená jídla jsou vyloučena ze stravy.
 5. Cukr je lepší nahradit xylitol.

Bez dodržování této stravy a doporučení, jak se zbavit obezity jater je nemožné, i když pijete nejdražší a nejúčinnější léky.

Tady je. Obezita jater, dokonce i u tenkých lidí, brzy povede k přibývání na váze. To je způsobeno tím, že tělo v důsledku nemoci ztrácí spojení s mozkem prostřednictvím hormonů a tělo již nemůže ovládat pocit hladu. A játra již nemohou produkovat žluč v předchozím objemu, který se podílí na rozpadu tuků. V důsledku toho se začnou hromadit v různých částech těla.

Léčba

Pokud jste odhodláni léčit obezitu jater, musíte pečlivě naslouchat všem radám lékaře a řídit se jeho doporučeními. Je přísně zakázáno užívat si léky sami a vyzkoušet si lidové léky na vlastní pěst. Taková iniciativa může mít vážné zdravotní následky.

Léky

Po potvrzení diagnózy a stanovení stupně onemocnění vám lékař podrobně sdělí, co je třeba vzít, jaký lék v této fázi byste měli pít. Zde jsou některé léky běžně používané pro obezitu jater:

 • hepatoprotektivní: Essentiale Forte, Essliver, Berlition - zlepšují fungování orgánu;
 • sulfamová kyselina: taurin, metionin - pilulky, které pomáhají tělu zpracovat tuky;
 • anti-cholesterol (snížení krevních lipidů): Atoris, Vasilip, Crestor, kyselina nikotinová;
 • hepatoprotektory na rostlinných výtažcích: Liv-52, Kars, výtažky z artyčoky, kurkuma, šťovík, Holagol, Hepaben;
 • antioxidační vitamíny: tokoferol, retinol;
 • Vitaminy B: riboflavin, kyselina listová.

Tyto názvy léčiv jsou uvedeny pouze pro informaci a ne pro léčbu obezity jater. O režimech a dávkách může říci pouze lékař.

Lidové léky

Oficiální medicína zpochybňuje, že léčba lidovými prostředky pro tuto nemoc je účinná. Se souhlasem lékaře však mohou být použity jako další terapie. Vývar a infuze léčivých bylin se snadno připravují doma. Použijte k tomu:

 • jahodový list;
 • kukuřičné tyče;
 • březové listy;
 • jalovcové plody;
 • přeslička pole;
 • heřmánkový lék;
 • semena koprů;
 • květenství písečných nesmrtel;
 • měsíčkové květy;
 • cedrová treska;
 • psí růže

Takže léčit obezitu jater může být pouze komplexní přístup, který zahrnuje dietu a léky, a lidové prostředky. Zároveň nezapomeňte vést zdravý životní styl a aktivně se zapojit do sportu, zbavit se špatných návyků. Nejdříve musíte odstranit příčinu.

Na poznámku. Obezita jater je jednou z indikací její transplantologie. Nicméně, přesazení tohoto orgánu v západoevropských zemích stojí asi 314 600 dolarů, i když ani toto číslo nesnižuje počet lidí, kteří jsou ochotni jej použít.

Komplikace

Musíte vědět, jak nebezpečná jaterní obezita je prezentovat své možné důsledky bez vhodné léčby. V tomto kontextu se vyvíjejí následující patologie:

 • hepatitida;
 • selhání jater;
 • cirhóza;
 • intoxikace celého organismu;
 • abdominální kapky;
 • diatéza;
 • vyčerpání těla;
 • kóma.

Ale nejhorší je úplná porucha jater, kdy v důsledku příliš velkého množství tuku přestane fungovat. V tomto případě osoba zemře do 3 hodin bez transplantace orgánu.

Vědecký fakt. Játra jsou jediným lidským orgánem schopným samoléčby (jako ocas ještěrky). Nicméně, tuková tkáň, která postupně obklopuje a mačká tělo, nedovolí buňkám dělit se, redukovat tuto vlastnost k ničemu.

Prevence

Příčiny obezity jater jsou obtížné zjistit z důvodu jejich mnohonásobnosti, symptomy jsou sotva znatelné, léčba je vícekomponentní a ne vždy účinná, možné následky jsou nebezpečné nejen pro zdraví, ale i pro život. Je jasné, že onemocnění je mnohem snazší předcházet. K tomu musíte dodržovat preventivní opatření:

 1. zdravý životní styl;
 2. vyloučení kouření a alkoholu;
 3. denní ranní cvičení;
 4. kontrola a úprava hladin glukózy a cholesterolu v krvi;
 5. chůze na čerstvém vzduchu;
 6. pravidelné cvičení;
 7. vyvážené výživy.

Jaterní obezita je nebezpečná choroba, která je v počátečním stadiu příliš skrytá, než aby mohla být podezřelá. Proto je důležité zapojit se do včasné prevence. Prevence je mnohem jednodušší než vytvrzování. Při co nejmenším náznaku příznaků patologie vyhledejte lékařskou pomoc.

Přečtěte si také o obezitě jiných vnitřních orgánů:

Jaterní obezita: symptomy, léčba a prevence

Obezita jater (mastná hepatóza) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci tkáně jater do tukové tkáně. Mastná hepatóza postihuje muže i ženy. Důvody, které mohou vést k tomuto stavu je mnoho, ale nejčastější je zneužívání tuků a alkoholu. Obezita jater se také může rozvinout v důsledku metabolických poruch, nedostatku bílkovin a vitamínů a chronické toxicity u některých toxických sloučenin. Zvýšené riziko onemocnění u lidí s diabetem a thyrotoxikózou.

Příznaky jaterní obezity

V časných stádiích nemoci a v případech kde příčina tukové hepatózy je endokrinní patologie, známky nemoci nemohou projevit se po dlouhou dobu nebo převlek jako symptomy základní nemoci.

Pacienti jsou obvykle narušeni trávením, nevolností a někdy zvracením, pocitem těžkosti v pravém hypochondriu. S progresí onemocnění může dojít k celkovému zhoršení zdraví, pacienti si stěžují na slabost, únavu, snížený výkon. V některých případech se může rozvinout žloutenka doprovázená svěděním kůže. Často se u pacientů s játry zvyšuje, lidé s astenickou postavou mohou nezávisle cítit její okraj. Jeho povrch bude hladký a hladký, ale při stisknutí na okraji jater budou pacienti pociťovat bolest.

Podobné stížnosti lze pozorovat iu jiných onemocnění jater a gastrointestinálního traktu, proto, když se objeví výše uvedené příznaky, měli byste se poradit s lékařem a neúčastnit se vlastní diagnostiky a samoléčby. Pro objasnění diagnózy lékař předepíše řadu laboratorních testů (biochemická analýza krve) a instrumentálních vyšetření (ultrazvukové vyšetření břišních orgánů). Pokud po vyšetření lékař pochybuje o diagnóze, provede se pacientova biopsie jater.

Léčba mastné hepatózy

Pacient s obezitou jater musí být připraven na to, že léčba bude dlouhá a bude od něj vyžadovat trpělivost a disciplínu a v některých případech i odmítnutí špatných návyků nebo stažení škodlivé produkce.

Především je nutné eliminovat faktor, který způsobil rozvoj tukové hepatózy, a také léčbu souvisejících onemocnění.

Pacienti musí dodržovat přísnou dietu a speciální dieta by měla být dodržována nejen v průběhu léčby, ale i po jejím skončení. Pacientům s mastnou hepatózou je předepsána léčebná dieta č. 5, kterou lze pozorovat po dobu 1,5–2 let rozšířením seznamu schválených přípravků po konzultaci s lékařem. Dieta vylučuje použití jakýchkoliv mastných potravin, ať už masa, ryb nebo mléčných výrobků. Konzervy, uzená masa, kořeněná, nakládaná, smažená jídla, bohaté a cukrářské výrobky s bohatými krémy jsou také vyloučeny. Pacienti s obezitou jater jsou při užívání alkoholických nápojů naprosto kontraindikováni.

Je vhodné zahrnout do stravy dietu s nízkým obsahem tuku ve formě vařeného masa, nebo ve formě parních masových kuliček, masových kuliček a polévek. Čerstvá zelenina a ovoce by měly být vždy na stole. Doporučuje se jíst černý chléb, rostlinné oleje, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Počet vajec je omezen na jednu denně a vařit lépe ve formě omelety.

Kromě dietní terapie je pacientům indikována léčba léky. Terapie je zaměřena na normalizaci práce jater a žlučových cest. Hepatoprotektory (Essenicale, Resoluut, Ursosan) jsou velmi účinné při léčbě mastné hepatózy. Průběh užívání těchto léků je obvykle nejméně 2 měsíce. Pacienti by měli být připraveni na to, že během svého života budou muset užívat profylaktické léky této skupiny.

Vitaminová terapie je také důležitá při komplexní léčbě onemocnění. Obvykle stačí dostávat vitamínové komplexy (Biomax, Alphabet, Complivit) 2 krát ročně. Zvláště užitečné jsou vitamín E, kyselina nikotinová, kyselina askorbová a kyselina listová, riboflavin.

Lékaři věnují zvláštní pozornost stavu metabolismu tuků u pacientů. Ve většině případů je nutná korekce indikátorů metabolismu lipidů, pro které jsou předepsány přípravky proti cholesterolu (Atoris, Crestor, Vasilip).

Od lidových prostředků boje proti jaterní obezitě se používají infuze a odvar kyčlí, nesmrtelníků a ostropestřce mariánského. Je třeba poznamenat, že by měly být užívány pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Není poslední místo v léčbě nemoci je dána fyzické námaze. To je nezbytné pro prevenci obezity a nadváhy, stejně jako pro posilování těla. Velmi užitečné jsou procházky na čerstvém vzduchu, snadné běhání, plavání.

Mastná hepatóza je nemoc s příznivou prognózou pro pacienty. Čím dříve bude léčba tohoto onemocnění zahájena, tím větší je pravděpodobnost úplného uzdravení pacienta. V případě pozdní nebo nesprávné léčby se může obezita jater proměnit ve formu chronické hepatitidy a v nejzávažnějších případech na jaterní cirhózu.

Prevence obezity jater

Prevence tukové hepatózy je vyloučení faktorů, které zvyšují riziko vzniku onemocnění. Základem je zdravý životní styl, s výjimkou kouření a alkoholu. Pravidelné cvičení, ranní cvičení, procházky na čerstvém vzduchu by se měly stát zvykem každého člověka. Lidé trpící chorobami kardiovaskulárních a endokrinních systémů a dalších příbuzných onemocnění by měli pravidelně sledovat a v případě potřeby upravovat hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Tyto metody lze stručně shrnout takto:

 • zdravá vyvážená strava;
 • snížení konzumace alkoholu nebo jeho úplné odmítnutí;
 • pravidelné cvičení;
 • kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi u lidí starších 45 let.

Který lékař kontaktovat

Pokud máte podezření, že onemocnění jater by mělo být konzultováno s gastroenterologem nebo hepatologem. Odborník na výživu, endokrinolog a kardiolog může být velmi nápomocen při léčbě a předepisovat prostředky pro korekci metabolismu lipidů.

Obezita jater: příčiny, symptomy a léčba

Obezita jater nebo tukové hepatózy je porušením metabolismu tuků v játrech a hromadění tukových buněk v tkáních orgánu.

Obezita jater se vyvíjí nahrazením buněk těla tukovou tkání. Onemocnění je chronické povahy a je doprovázeno dystrofickými procesy v jaterním parenchymu. Onemocnění se vyvíjí velmi rychle v důsledku závislosti na alkoholu a celkové obezity těla. Mastná hepatóza je doprovázena zvýšením velikosti jater kvůli vzhledu mastných sloučenin. Onemocnění se vyvíjí ve fázích, z nichž každá je doprovázena určitým příznakem.

V počáteční fázi průběhu nemoci nemá žádné projevy. Jak patologie postupuje, vyvíjí pacient funkční poruchy nejen jater, ale i jiných systémů.

Co je to?

Obezita jater (mastná hepatóza) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci tkáně jater do tukové tkáně. Mastná hepatóza postihuje muže i ženy.

Důvody, které mohou vést k tomuto stavu je mnoho, ale nejčastější je zneužívání tuků a alkoholu. Obezita jater se také může rozvinout v důsledku metabolických poruch, nedostatku bílkovin a vitamínů a chronické toxicity u některých toxických sloučenin. Zvýšené riziko onemocnění u lidí s diabetem a thyrotoxikózou.

Příčiny obezity

Chcete-li zjistit, jak se zbavit obezity jater, musíte zjistit, proč dochází k adiposis a jaké léčby v medicíně existují. Příčiny obezity jater jsou následující:

 1. Nadměrný příjem alkoholu. Metanol narušuje metabolismus, ničí jaterní buňky a v důsledku toho se tělo začíná hromadit v buňkách tukové tkáně, které nahrazují vlastní.
 2. Půst s rychlým úbytkem hmotnosti nebo zneužíváním tukových potravin může stejně dobře vést k tukové dystrofii. Pravděpodobnost vzniku onemocnění se zvyšuje se sedavým životním stylem.
 3. Toxiny. Patologie mohou způsobit pesticidy, jedovaté houby, některé léky, jejichž aktivní složky jsou metotrexát, tetracyklin, estrogen.
 4. Poruchy metabolismu v takových podmínkách, jako je diabetes mellitus, těhotenství, Rayův syndrom, Konovalov-Wilsonova choroba, Weberova choroba.

Kouření na pozadí jiných faktorů rizika pouze zhoršuje. Vzácné, ale mohou existovat případy, kdy je hepatóza endogenní povahy a vyvíjí se v důsledku enteritidy a pankreatitidy v těžké formě. Mezi jinými, nedostatek bílkovin a vitamínů ve stravě, nadbytek železa, chronická intoxikace, hypovitaminóza, celková obezita lidského těla může vyvolat hepatózu.

Příznaky a stádia

S obezitou jater se příznaky nemusí objevit dlouho. Často jsou maskované jako jiné patologie (tyreotoxikóza, diabetes).

Mastná hepatóza je často charakterizována výskytem příznaků dyspepsie:

 • bolest v oblasti pravého hypochondria;
 • obecná slabost;
 • tlak a těžkost v břišní (břišní) dutině;
 • pocity plnosti v žaludku.

Při palpaci je stanoveno mírně zvětšené játra. Člověk často cítí bolest při sondování.

S rozvojem jaterních patologických projevů se postupně objevují příznaky nedostatečnosti:

 1. Ve fázi 1 se rozvine ospalost, nevolnost a averze k potravinám. Pacient má určitou nekoordinovanost pohybů, pokles pracovní kapacity. Tyto příznaky se zhoršují po jídle nebo pití. V játrech dochází k neexprimovanému zvýšení. Někdy vzrůstá tělesná teplota, mírně nažloutlá oční bulvy, svědění kůže, na kůži se objevují skvrny, které samy zmizí bez další léčby.
 2. Ve fázi 2 vývoje onemocnění se objeví žloutenka, otok, diatéza, závažná celková slabost. U žen jsou příznaky jaterní obezity v této fázi vývoje patologie často maskovány jako gynekologické problémy.
 3. Ve 3. etapě se objevují závažné metabolické poruchy. Vnitřní orgány procházejí dystrofickými změnami. V těžkých případech je nervový systém poškozen.

Těžké formy patologie vedou ke ztrátě vědomí a rozvoji kómy. V kómatu je vysoké riziko smrti.

Komplikace

Bez léčby a diety je možné selhání jater, chronická hepatitida a cirhóza. S alkoholickou mastnou chorobou je riziko komplikací vyšší než u nealkoholické obezity.

Důležité vědět! Mastná hepatóza, která vznikla na pozadí abdominální viscerální obezity, zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a arteriální hypertenze. A nedávný závěr vědců šokoval světovou komunitu vůbec - pacienti s ložiskem vnitřního tuku v břiše mají menší objem plic a jsou ohroženi postupným zužováním dýchacích cest. Podle pozorování odborníků mají menší objem mozku, zatímco jsou více ohroženi rozvojem demence a Alzheimerovy choroby.

Pacienti, kteří trpí intraabdominální obezitou, se proto doporučuje nejen pravidelně provádět průzkum jater, ale také podstoupit odpovídající léčbu patologie.

Diagnostika

Příznaky jaterní obezity se nemusí objevit dlouho. Často je nemoc detekována náhodně jako výsledek všeobecného lékařského vyšetření. K určení přesné diagnózy se používají následující metody:

 1. Biopsie. U dospělých se jaterní buňky odebírají v malém počtu. Po prostudování je možné přesně určit stav orgánu. Výběr materiálu se provádí laparoskopicky nebo punkcí speciální jehlou.
 2. Ultrazvuková diagnostika. Během vyšetření je možné odhadnout velikost a stav jater.
 3. Zobrazování magnetickou rezonancí. Tato technika je považována za zcela bezpečnou. To vám umožní podrobně studovat strukturu jater a identifikovat všechny patologie. Pomocí specializovaného vybavení je možné získat snímky ve všech projekcích. Takový průzkum se ve všech případech nepoužívá kvůli jeho vysokým nákladům.
 4. Laboratorní krevní test. Pomáhá určit hladinu cholesterolu, stejně jako ESR, což může znamenat přítomnost zánětlivého procesu.

Volba metodiky bude určena klinickým obrazem onemocnění a charakteristik lidského těla. Kromě toho musí lékař analyzovat všechny existující příznaky, historii pacienta a podmínky jeho života. Teprve poté se dospělo k závěru, že nemoc je přítomna a její stupeň závažnosti.

Jak léčit obezitu jater?

V případě jaterní obezity je nutný integrovaný přístup k léčbě Budeme muset úplně upravit životní styl, vzdát se špatných návyků. Rozvíjet správnou strategii boje s touto nemocí je možné pouze po lékařském vyšetření. Rozlišují se tyto hlavní techniky: jak léčit obezitu jater:

 1. Úprava životního stylu.
 2. Léčba léky.
 3. Dietní dieta s povinným zahrnutím velkého množství obohacených potravin.
 4. Využití lidových technik.

Bude možné se zbavit nemoci, pokud jsou všechny terapeutické metody používány současně. Pacient musí neustále sledovat svůj zdravotní stav. I při sebemenším poškození byste se měli okamžitě poradit s lékařem a zkontrolovat léčebný program.

Léčba drogami

Specifická léčba jaterní steatózy neexistuje. Schéma je vybráno s cílem eliminovat faktory přispívající k dystrofii žlázy, korigovat metabolické procesy, zlepšit regeneraci a detoxikaci hepatocytů.

Lékař předepisuje léky s antioxidačními a membránovými stabilizačními vlastnostmi. Mezi ně patří skupina sulfaminokyselin a fosfolipidů, určených k ochraně jater:

Účinným lékem na obezitu jater je Hofitol na základě výtažků z listů artyčoků. Má choleretické vlastnosti. Vitamíny z jeho složení normalizují metabolismus. Pozornost si zaslouží také taurin, který zajišťuje stabilizaci plazmatických membrán a rozpouštění FA, což zvyšuje průtok krve v játrech. Má také antioxidační, anti-sklerotické a hypotenzní účinky.

Detoxikace žláz je podporována vitamíny:

Lék Holosas snižuje hustotu žluči, zlepšuje její odtok, uvolňuje gravitaci na pravé straně.

Dietní a nutriční pravidla

Obvykle, v případě obezity jater, je poměrně přísná dieta předepsána, protože je to špatná strava, která nejčastěji způsobuje nemoc. Proto při potvrzení diagnózy je první věcí, kterou lékař provede, podrobně popsat, co jíst a jaké přípravky by měly být vyloučeny, aby zastavily růst tukové tkáně.

 • squashový kaviár;
 • obiloviny;
 • marmeláda, karamel, med, marmeláda;
 • libové hovězí maso, telecí maso, kuře, králík;
 • libové ryby: treska obecná, treska bezvousá, pikeper, navaga, pollock, štika, kapr, štikozubce, saláty z mořských plodů;
 • nízkotučné mléčné výrobky: kefír, acidophilus, jogurt, mléko, tvaroh;
 • nekyslé zelí;
 • nekyslé ovoce a bobule;
 • zelenina;
 • sušený chléb, sušenky, suché sušenky, pečivo, libové sušenky;
 • zelenina, máslo;
 • Zakysané smetany, zeleninové a mléčné omáčky;
 • zakysanou smetanou;
 • stolní voda bez plynu, zeleninové šťávy, slabý čaj, infuze dogrose, odvar otrub;
 • polévky v zeleninových vývarech s přísadou nudlí, obilovin, zeleniny, borščů a zelné polévky, mléčných polévek;
 • kopr a petržel;
 • vařená vejce nebo pošírovaná.
 • alkohol;
 • luštěniny;
 • bujóny;
 • tukové mléko a smetana;
 • tučné maso a ryby, kaviár, uzená masa, klobásy, konzervované potraviny;
 • Oleje na vaření, sádlo;
 • okroshka, zelná polévka ze zelí;
 • čerstvý chléb, smažené koláče, koláče, koláče, muffiny, listové těsto;
 • droby: játra, ledviny, mozky;
 • křen, hořčice, kečup, pepř, majonéza;
 • černá káva, kakao, čokoláda;
 • šťovík, špenát, ředkvičky, ředkvičky, česnek, cibule;
 • smažená a vařená vejce.

Ukázkové menu pro týdenní dietní stůl číslo 5:

 1. Strava by měla být náhradou bílkovin a obilovin nádobí.
 2. Vzorové menu pro týden dietní tabulky číslo 5 lze upravit podle svých preferencí, ale bez překročení povolených produktů.
 3. Denní příjem kalorií je 1 200 kcal pro ženy a 1 500 kcal pro muže.
 4. Smažená jídla jsou vyloučena ze stravy.
 5. Cukr je lepší nahradit xylitol.

Bez dodržování této stravy a doporučení, jak se zbavit obezity jater je nemožné, i když pijete nejdražší a nejúčinnější léky.

Obezita jater, dokonce i u tenkých lidí, brzy povede k přibývání na váze. To je způsobeno tím, že tělo v důsledku nemoci ztrácí spojení s mozkem prostřednictvím hormonů a tělo již nemůže ovládat pocit hladu. A játra již nemohou produkovat žluč v předchozím objemu, který se podílí na rozpadu tuků. V důsledku toho se začnou hromadit v různých částech těla.

Lidové léky, které si můžete vyzkoušet doma

Léčba lidových prostředků by měla být prováděna ve spojení s léčbou drogami. Pokud jde o účinnost, nejsou horší než drogy a nemají prakticky žádné vedlejší účinky.

Užitečné infuze a infuze:

 1. Infuze divoké růže. K jeho přípravě by mělo trvat 50 g ovoce a nalijte 0,5 litru vroucí vody. Trvat nejlépe v termosce po dobu 10 hodin. Pijte sklenici 3-4 krát denně po dobu 3 měsíců.
 2. Infuze jehličí obohacuje tělo vitamíny. K přípravě přidejte 1 kg jehličí na 2 litry studené vody, přidejte k nim 1 kg cukru. Nádobu vložte na chladné místo po dobu 5 dnů, namíchejte směs a vypijte 0,5 šálky před každým jídlem po dobu 2 měsíců.
 3. 1 polévková lžíce. Já směs listů jitrocelů, eleutherococcus, nesmrtelníků, heřmánku, sušených vajec nalijte 1 šálek vroucí vody, trvejte na půl hodině. Užívejte 25 ml 3x denně před jídlem. Délka léčby je jeden měsíc.
 4. Vařte 1 polévková lžíce. Kořen šťávy v 1,5 šálku vody na mírném ohni po dobu 10 minut, trvejte 4 hodiny Vezměte 15 ml infuze 3x denně před jídlem.
 5. Rozemele 3 citrony s kůrou, nalijeme 0,5 litru vroucí vody, necháme 8 hodin. Užívejte tuto infuzi 50 ml 4krát denně mezi jídly. Po 3 dnech užívání přestávky během 4 dnů, po které by měla být léčba opakována.
 6. Jednou denně po dobu půl roku, aby se mléko thistle (1 lžička z drcené trávy se nalije s 0,5 sklenice vody, míchané a opilý).

Je užitečné vzít si s jídlem skořice, meruňková jádra. Pomáhají opravit poškozené jaterní buňky.

Prevence

Prevence tukové hepatózy je vyloučení faktorů, které zvyšují riziko vzniku onemocnění. Základem je zdravý životní styl, s výjimkou kouření a alkoholu. Pravidelné cvičení, ranní cvičení, procházky na čerstvém vzduchu by se měly stát zvykem každého člověka. Lidé trpící chorobami kardiovaskulárních a endokrinních systémů a dalších příbuzných onemocnění by měli pravidelně sledovat a v případě potřeby upravovat hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Tyto metody lze stručně shrnout takto:

 • zdravá vyvážená strava;
 • snížení konzumace alkoholu nebo jeho úplné odmítnutí;
 • pravidelné cvičení;
 • kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi u lidí starších 45 let.

Pokud je nezbytné diagnostikovat nebo léčit obezitu jater, měli byste navštívit lékaře, jako je gastroenterolog a hepatolog. Současně můžete potřebovat radu od odborníka na výživu, kardiologa, který může předepsat prostředek ke stabilizaci metabolismu lipidů v těle a endokrinologa. V některých případech je také možná návštěva lékaře.

Jaterní obezita: co to je, příčiny a způsob léčby (léky, diety, lidové léky)

Obezita jater nebo tuková hepatóza je onemocnění endokrinní povahy, ve kterém jsou jaterní buňky regenerovány do tukové tkáně a ztrácejí schopnost plnit své funkce. Toto onemocnění vede k prevalenci všech ostatních onemocnění jater. Mastná hepatóza je stejně citlivá na ženy i muže. V současné době je nemoc „mladší“ - obezita jater je diagnostikována iu dětí. V první řadě jsou však ohroženi lidé s rizikem nadváhy a zneužívání alkoholu.

Zpočátku má obezita jater běžné příznaky onemocnění jater, což činí diagnózu velmi obtížnou. Z tohoto důvodu je často možné stanovit diagnózu, pokud má pacient vážné zdravotní problémy. Mnozí pacienti se domnívají, že se nejedná o tak závažnou chorobu a příznaky ignorovat až do posledního.

Příčiny jaterní obezity

Existuje mnoho příčin a nejčastěji se onemocnění vyvíjí, když jsou kombinovány. Mezi hlavní příčiny tukové hepatózy patří:

 • nezdravá strava a sedavý životní styl;
 • zneužívání alkoholu;
 • onemocnění nebo patologické stavy spojené s metabolickými poruchami;
 • chronická intoxikace.

Příčiny obezity jater jsou podobné příčinám obezity obecně - v první řadě je to nezdravá strava a sedavý způsob života. Při nedostatečné fyzické aktivitě se kalorií produkované tělem nespotřebovávají, ale ukládají se ve formě tuků v játrech.

Příčiny tukové hepatózy mohou být pokryty systematickým přejídáním, nebo naopak, s prodlouženým půstem, například s oslabujícími nevyváženými dietami. S ostrým úbytkem hmotnosti může tělo začít ukládat živiny v nouzovém režimu. Hypovitaminóza, nedostatek bílkovin a další patologické stavy těla spojené s nekvalitní výživou mohou vyvolat výskyt mastné hepatózy.

Druhým nejdůležitějším důvodem je zneužívání alkoholu. Ethanol, hlavní složka jakéhokoliv alkoholického nápoje, nepříznivě ovlivňuje metabolické procesy v játrech. V důsledku toho jsou hepatocyty (jaterní buňky) zničeny a nahrazeny tukem. Kromě toho alkohol zvyšuje chuť k jídlu a je nepřímou příčinou přejídání.

Kromě toho existuje řada onemocnění, která předcházejí nebo doprovázejí mastnou hepatózu: thyrotoxikózu, diabetes typu 2, aterosklerózu a další. Všechny jsou spojeny s metabolickými poruchami. U žen může obezita jater způsobit v průběhu těhotenství hormonální změny v těle.

Další hlavní příčinou obezity jater je chronická intoxikace. Jak víte, játra působí jako filtr, čistí krev různých škodlivých látek, které vstupují do těla potravou nebo vdechovaným vzduchem. Pokud však množství toxinů, které filtruje, překročí kritický bod, začnou jeho tkáně vymizet a nahradit je mastnými. Patří sem také kouření, které také otráví tělo a intenzivně působí na játra. Pokud je obezita jater způsobena příčinou chronické otravy, měli byste před zahájením léčby onemocnění odstranit stav opakovaného intoxikace.

Výskyt jaterní obezity je vzácně endogenní, ale v některých případech se může vyvinout z těžkých forem enteritidy a pankreatitidy.

Role hraje také genetická predispozice. Rodiče trpící obezitou jater mohou přenášet abnormální geny na své děti. Je také důležité při zvažování genetického faktoru ve vývoji tukové hepatózy věnovat pozornost potravinové kultuře rodiny jako celku. Závislost na mastných jídlech s vysokým obsahem kalorií maskovaných jako „rodinné tradice“ se často mění na zdravotní problémy.

Je to z důvodů, které tuto nemoc vyvolaly, záleží na tom, jak v každém případě léčit obezitu jater.

Provokativní faktory pro rozvoj onemocnění

Vzhledem k tomu, že obezita jater je v přírodě nejčastěji chronická, je obtížné pojmenovat konkrétní faktory, které tuto chorobu vyvolávají. Léčba jaterní obezity je komplikovaná právě díky jejímu asymptomatickému výskytu.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat stavu jater v případě poruch metabolismu lipidů v těle jako celku. Nadměrná hmotnost, prudký nárůst tělesné hmotnosti nebo naopak rychlý úbytek hmotnosti může sloužit jako alarmující signál, a pokud jsou přítomny výše uvedené rizikové faktory, může to vést k obezitě jater.

Příznaky onemocnění ve stupních

Existují tři stupně jaterní obezity, z nichž každá má různé příznaky:

 • První stupeň je charakterizován přítomností počátečních patologických změn v těle v nepřítomnosti specifických symptomů. Možná pocit hořkosti v ústech a zažívacích poruchách, ale tento klinický obraz je charakteristický pro mnoho onemocnění gastrointestinálního traktu a je vzácně rozpoznán jako symptom jaterních problémů. V této fázi lze onemocnění detekovat pouze pomocí speciálních biochemických krevních testů.
 • Druhá fáze - příznaky onemocnění se začínají objevovat na pozadí celkového zhoršení zdravotního stavu pacienta. Tento pocit těžkosti v pravé hypochondrium, nepohodlí v břiše. Zvětšený orgán může být nastaven palpací. Ultrazvuk ukazuje zvýšení hustoty jater.
 • Třetí stupeň je charakterizován těžkou nevolností, bolestivými bolestmi pod žebry zasahujícími do žaludku, pocitem plnosti, nadýmáním. Existují problémy s židlí, poruchou gastrointestinálního traktu. Pokud se podíváte níže na fotografii jater ve 3 stupních obezity, můžete vidět, že je výrazně zvýšen objem a má cysty a induraci.

Diagnostika

Diagnostika jaterní obezity 1 je možná pouze klinicky - dodáním biochemických krevních testů (AlAt a AsAt) ke stanovení hladiny specifických jaterních enzymů.

Vizuální kontrola a palpace nemocného orgánu je povinná. Pomocné diagnostické metody jsou ultrazvuk, MRI, CT, angiografie - jsou nezbytné k vyloučení jiných onemocnění jater, které mají podobné příznaky.

Přesná diagnóza se provádí na základě údajů o biopsii, kdy se mikroskopický fragment tkáně postiženého orgánu odebere pro analýzu pomocí laparoskopie nebo perkutánní vpichu jehly.

Je nutné brát diagnózu vážně a projít ji dříve, než začnete léčit nemoc. Úspěch léčby závisí na přesnosti diagnózy.

Léčba obezity jater

Po přesné diagnóze mají pacienti logickou otázku: jak vyléčit mastnou hepatózu? Chcete-li se zbavit jaterní obezity, musíte zcela upravit svůj obvyklý způsob života - po tom všem, úspěšná léčba jaterní obezity primárně zahrnuje odstranění faktorů, které ji provokovaly. V naprosté většině případů to pro pacienty znamená částečnou nebo úplnou změnu dřívějšího způsobu života a stravovacích návyků.

Je nutné zcela upustit od užívání alkoholu a zastavit, nebo do značné míry omezit na kouření. Pacienti trpící mastnou hepatózou předepisují dietu v souladu s dietou číslo 5. Tato dieta vylučuje použití jakýchkoliv tukových potravin - mléčných výrobků, masa a ryb, stejně jako uzeného masa, okurek a okurek, konzervovaných potravin atd. Je také nutné snížit používání potravin s vysokým obsahem sacharidů, které způsobují skoky v krvi, což nepříznivě ovlivňuje práci jater a celkový stav těla jako celku.

Na první pohled se zdá, že strava je tvrdá, ale není to tak, protože můžete jíst zeleninové a lehké masové vývary, krůtí diety z masa, králíka, hovězího a telecího masa, štíhlé druhy ryb - pražma, okouna, hlodavce, okouna, štikozubce. Dieta pro obezitu jater umožňuje použití zeleniny a ovoce, obilovin, nízkotučné mléčné výrobky.

Pacienti trpící obezitou jater by měli věnovat zvláštní pozornost fyzické námaze. Moderní lékaři z Izraele prokázali možnost úplného vyléčení tukové hepatózy pomocí fyzioterapeutických cvičení. Přestože byla tělesná aktivita vždy předepsána lidem s obezitou, byl vyvinut nový přístup, ve kterém pacienti nemusejí zhubnout. Namísto toho, aby se obézní lidé pohybovali a chodili, je pacientům předepsáno anaerobní cvičení, které vyžaduje vnitřní zásobování energií. V důsledku toho jsou zásoby tuků přirozeně spalovány i bez ztráty hmotnosti!

Léčba drogami

Příznaky a nepříjemné pocity jaterní obezity jsou odstraněny léky:

 • hepatoprotektory, které zlepšují fungování jater: Berlition, Essentiale Forte, Essliver a další.
 • léky proti cholesterolu: Atoris, Vasilip, Crestor, kyselina nikotinová.
 • hepatoprotektory odvozené z rostlin: Karsil, Gepabene, výtažky z ostropestřce mariánského, kurkuma.
 • Pro celkové zlepšení metabolických procesů a kompenzaci nedostatku vitamínů jsou předepsány vitamíny E, A a B.

Je důležité poznamenat, že by měla být vyloučena vlastní medikace pro mastnou hepatózu. Je to lékař, který vám řekne, co dělat pro úspěšné vyléčení nemoci. Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, proto je třeba při léčbě pečlivě dodržovat doporučení lékaře. Obezita jater bez léčebných opatření přijatých v budoucnu může vést k cirhóze nebo dokonce rakovině tohoto orgánu.

Další a alternativní domácí léčba

V domácím prostředí neexistují žádné alternativní nebo jiné metody léčby jaterní obezity. Hlavní hodnotou při léčbě tukové hepatózy je správná výživa a omezení špatných návyků. Po odstranění akutních projevů obezity jater musíte dodržovat dietu číslo 5 1,5 - 2 roky.

Léčba lidových prostředků

Léky mohou být doplněny tradiční léčbou. Léčba lidovými prostředky dává dobré výsledky, protože bioaktivní látky, které tvoří bylinky, jsou tělem snadno vstřebatelné. Vynikající dopad má použití:

 • bodlák mléčný;
 • stigma kukuřičných sloupců;
 • oves;
 • čekanka;
 • sedmikrásky;
 • máta peprná;
 • měsíček;
 • bearberry, atd.

Léčba lidovými prostředky by měla být v souladu s doporučeními ošetřujícího lékaře nebo bylinné medicíny. Je důležité si uvědomit, že některé bylinky mohou zvýšit zátěž jater a způsobit alergické reakce.

Vynikající účinek na játra má použití citronové šťávy s vodou, která je přijímána na lačný žaludek ráno v nepřítomnosti problémů se žaludkem. Pro zlepšení funkce jater, můžete připravit limonádu s kurkuma. Jedním z názvů kurkumy je „tekutá játra“. Denní užívání tohoto koření vrací schopnost buněk jater regenerovat, má protizánětlivé, antioxidační a antikarcinogenní účinky.

Prevence

Stejně jako v případě jakéhokoli jiného onemocnění je prevence vzniku rizikových faktorů snadnější než léčba obezity jater. K preventivním opatřením pro boj s mastnou hepatózou se řídí principy správné výživy, udržování dobré fyzické kondice, vyhýbání se špatným návykům.

V případě výskytu nemocí, které mohou vyvolat obezitu jater, je nutné alespoň jednou ročně konzultovat s gastroenterologem a absolvovat příslušné testy. V přítomnosti endokrinních a kardiovaskulárních onemocnění je nutné kontrolovat hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Je obzvláště důležité dodržovat tyto pokyny pro osoby starší 45 let.

Kromě toho, v našem věku syntetických potravinářských přídatných látek, musíte pečlivě studovat složení výrobků, než si koupíte. Je nesmírně důležité zahrnout do stravy dostatečné množství potravin bohatých na vlákninu. Vláknina, obklopující střevní stěnu, odstraňuje toxiny a snižuje zátěž jater.

Pro profylaxi i pro léčbu je vhodné použít minerální vodu - Borjomi, Essentuki, která je součástí denní stravy. Dýňová šťáva má příznivý vliv na játra.

Dalším velmi užitečným a nespravedlivým pokrmem pro udržení činnosti jater je želé z ovesných vloček. Je snadno připravitelný, dokonale nasycený, vhodný jako dietní výrobek. V případě, že ovesné kaše se zdá být příliš komplikované, můžete v denním menu zahrnout pravidelné ovesné vločky. Udržení přiměřené rovnováhy živin vstupujících do těla je hlavní prevencí jaterní obezity.

Předpověď

Jsou-li dodržena všechna doporučení, jsou prognózy léčby příznivé. Obezita jater je ve většině případů reverzibilní diagnóza. První výsledky léčby v průměru jsou patrné po měsíci léčby. Plná obnova jater a jejích funkcí může trvat šest měsíců až několik let za předpokladu, že je správně vyživována.