Image

Drsné vlákno

V produktech rostlinného původu existuje hojnost hrubých vláken. Tyto produkty mají velmi příznivý vliv na stav organismu jako celku a regulují mikroflóru ve střevě.

Výrobky s hrubým vláknem velmi příznivě ovlivňují stav těla jako celku, regulují mikroflóru ve střevě.

Jinými slovy, hrubé vlákno znamená vlákna z různých částí rostlin: stonky, plody, listy, kořeny. Rostliny obsahující málo cukru, více složené z vláken. Vláknina (nebo balast) se považuje za komplexní sacharid, jehož složkami jsou rezistentní škrob (nebo celulóza) a neškrobové polysacharidy.

Vlákno má velmi důležitou vlastnost, totiž zpomaluje stravitelnost proteinů, tuků, sacharidů. To nepochybně ocení ti, kteří se rozhodnou zhubnout.

Nemá smysl hledat vlákninu mezi živočišnými produkty, protože ji prostě nemají.

Mnoho lidí se proto ptá: v jakých výrobcích je vlákno a kde obsahuje maximální částku? Především je třeba připomenout, že nemá smysl hledat vlákno mezi produkty živočišného původu, protože to prostě nemají. Nachází se pouze v rostlinných potravinách. A který? Úplný seznam takových produktů bude uveden později.

Typy vláken

Existují dva typy balastních látek: rozpustné a nerozpustné. Ve stravě by měly být oba typy látek.

Rozpustná dietní vláknina. Produkty, které obsahují vlákno této odrůdy, jsou obiloviny (žito, oves, ječmen), luštěniny (fazole, fazole, hrách, čočka) a jednotlivé plody (jablko, broskev, kdoule, švestky, avokádo, rozinky). Charakteristickým rysem rozpustných vláken je jejich schopnost pod vlivem vlhkosti odebírat gelovou konzistenci.

Nerozpustná vláknina se používá k prevenci zácpy.

Takto získaná želatinová substance zpomaluje pohyb potravinové hrudky. Výsledné želé navíc zpomalují účinek enzymů na sacharidy a snižují hladinu cholesterolu v oběhovém systému.

Nerozpuštěná vláknina se nachází v otrubách s luštěninami (vlákna obou typů), nevařenými obilovinami, ořechy, semínky, květákem, fazolovými lusky, různými zelení, brokolicí, vrchní vrstvou ovoce. Data naopak urychlují průchod potravinových částic gastrointestinálním systémem. Jejich projímavý účinek se používá k prevenci zácpy. Kromě toho stabilizují kyselost a snižují riziko vzniku onkologických onemocnění, obnovují mikroflóru.

Uvedené dva typy nutričních vláken jsou schopny dobře absorbovat vlhkost a významně usnadňují práci tlustého střeva.

Dále také:

 • Celulóza je druh celulózy, dostupný v prosévané mouce, hrášku, okurkové kůře, jablkách, mrkvi a otrubách.
 • Hemicelulóza - tento typ hrubé vlákniny musí být také přidán do stravy. Je zde řepa, růžičková kapusta, hořčičná zelenina.
 • Lignin - druh vlákna výrazně snižuje absorpci jiných typů vláken. Nejčastěji se vyskytuje v obilovinách, které se konzumují k snídani ve formě obilovin a také v dlouho uložených zeleninách a otrubách.
 • Guma - se nachází v sušených fazolí, ovesech a derivátech z ní.
 • Pektin - nalezený v ovoci se zeleninou.
 • První dva typy nutričních vláken jsou schopny dobře absorbovat vlhkost a významně usnadňují práci tlustého střeva.

Všechny typy vláken mají vliv na absorpci. Navíc zhoršují vstřebatelnost cukru, kterou diabetici potřebují.

Je třeba poznamenat, že všechny typy vláken ovlivňují zejména procesy absorpce. Navíc zhoršují vstřebatelnost cukru, kterou diabetici potřebují.

Tělo vyžaduje vláknitou potravu asi 20 g. Tento objem může být zajištěn konzumací půl kilogramu fazolí, kilogramu ovesných vloček, 3 kg zelí. Přirozeně, podobné množství jídla, dokonce na jeden den, je těžké jíst. Proto je možné ji kompenzovat jiným zdrojem vlákniny - chléb s vysokým obsahem vlákniny, který potřebujete jíst pouze sto gramů.

Klasifikace výrobku vlákny

Vzhledem k tomu, že produkty, jejichž složení znamená rozpustná nutriční vlákna a nerozpustné, jsou dostupné v dostatečném množství, jsou všechny rozděleny do několika poddruhů. Zejména si všimněte balení s vysokým obsahem vlákniny.

Celé zrno. Celá zrna ovsa obsahují mnoho rozpustných vláken zvaných beta-glukany, které představují rozpuštěnou látku lepku. Studie na tomto typu vlákniny ukázaly, že mají schopnost snížit množství cholesterolu v krvi.

Hrubé vlákno, ve kterém produkty?

Nerozpustná vláknina, ve které produkty

Představujeme seznam potravin s vysokým obsahem nerozpustných dietních vlákniny, abyste měli lepší představu o tom, jaké potraviny byste měli jíst, abyste získali vlákninu, kterou potřebujete pro své zdraví.

Výrobky se seznamem hrubých vláken:

 • celozrnné potraviny
 • pšeničné otruby, oves, kukuřice
 • luštěniny jako fazole, fazole a hrášek
 • ořechy a semena
 • brambor s kůží
 • zelenina, jako jsou zelené fazolky, květák, cuketa, cuketa, celer
 • některé druhy ovoce, včetně avokáda, banány
 • některé ovoce skrývá kůži kiwi, hrozny, jablka, hrušky

Ale pravdou je, že většina výrobků obsahuje směs rozpustných a nerozpustných vláken.

Například, interiér jablek, například poskytují rozpustné vlákniny, a kůže, většinou nerozpustné vlákniny.

Výrobky bohaté na hrubé vlákno

Můžete se zaměřit na získání více nerozpustných vlákniny bohatých potravin ve vaší stravě.

Celá zrna

Celá zrna jsou nahoře na seznamu nerozpustných potravin bohatých na vláknitá vlákna.

Jíst pšeničné otruby vám dává rychlý způsob, jak získat hodně nerozpustné vlákniny.

Vše, co musíte udělat, je přidat je do bramborové kaše nebo ovesných vloček. Polovina šálku má více než 11 gramů nerozpustné vlákniny.

Pšeničné klíčky nejsou příliš daleko, asi 8,5 gramů.

Popcorn použít jako svačinu. Tři šálky vám mohou poskytnout téměř 2 gramy nerozpustné vlákniny.

Při nákupu chleba vždy volte celozrnná zrna.

Například jeden plátek celozrnného chleba obsahuje 1,2 g nerozpustné vlákniny, což je čtyřikrát více než plátek bílého chleba.

Zelenina s hrubým vláknem

Většina zeleniny má vysoký obsah nerozpustné vlákniny.

Polovina šálku dušené řepy nebo hrášku má každý více než 3 gramy nerozpustné vlákniny.

Můžete získat od 1 do 2 gramů nerozpustné vlákniny z půl šálku vařeného chřestu, řepy, sladkých brambor, brokolice, růžičkových kapust, kukuřice, nebo zelené fazolky.

Šálek syrových papriček, čerstvých rajčat a jedné střední mrkve má asi 1 gram hrubého vlákna.

Fazole a luštěniny

Bez ohledu na to, jaký typ fazolí nebo luštěnin se vám líbí, dostanete hodně nerozpustných vláken, ale fazole mají nejvíce.

Získáte asi 6 gramů nerozpustné vlákniny z jedné poloviny šálku vařených fazolí.

Vařené Pinto fazole, navy fazole, hrášek a čočka mají mezi 4,2 a 4,7 g nerozpustné vlákniny v půl šálku.

Ovoce se seznamem hrubých vláken

Čerstvé maliny jsou jedním z hlavních zdrojů hrubé vlákniny mezi bobulemi, což vám dává asi 2,5 g na šálek.

Získáte asi 2 gramy malého jablka s kůrou, 1 šálek čerstvých jahod, polovinu velké hrušky s kůží nebo dva fíky.

Pokud uděláte malý ovocný salát s těmito plody, s přidáním lžíce lněného semínka. Přidá se dalších 2,2 g nerozpustné vlákniny.

Použijte hrst ořechů nebo semen pro vaše občerstvení. S 20 vlašskými ořechy, 24 mandlemi nebo šálkem jedné čtvrtiny slunečnicových semen vám poskytne nejméně 2 gramy nerozpustné vlákniny.

Jak jsou užitečné pšeničné otruby?

Nerozpustná vláknina, která se nachází v pšeničné otruby, je vynikajícím prostředkem pro zmírnění zácpy a změkčení stolice.

Může také pomoci zvýšit hladinu dobrého HDL cholesterolu.

Většina lidí, včetně těch, kteří jsou alergičtí na pšenici, velmi dobře snáší pšeničné otruby.

Protože v otrubách není žádný protein, který způsobuje alergickou reakci.

Pokud jste však přecitlivělý na pšenici, používejte pšeničné otruby pouze pod lékařským dohledem.

Pšeničné otruby také pomáhají regulovat hladinu estrogenů a, stejně jako lněná mouka, mohou být užitečné při prevenci a léčbě nemocí závislých na hormonech, jako jsou myomy dělohy, endometrióza a rakovina prsu.

Použití rýžových otrub

Dalším vynikajícím zdrojem nerozpustných vláken mohou být rýžové otruby, které také obsahují takové cenné látky jako gama-oryzanol a tokotrienoly.

Ovlivňují tělo, stejně jako všechna nerozpustná vlákna.

Chcete zhubnout?

Upozornění: Tento článek je určen pouze pro obecné informace. Materiály obsažené v tomto článku nejsou lékařské nebo farmaceutické rady, které byste měli vyhledat u kvalifikovaných lékařských a farmaceutických organizací.

Budete mít také zájem

 • Ovoce obsahující vlákninu (0) t
 • Spotřeba vláken (1)
 • Seznam potravin bohatých na vlákno (1) t
 • Zelenina bohatá na vlákno (1) t
 • Celulóza, toto je seznam potravin (0)

Poznámky

Podpatky, jako dítě, vždy jdu do bazénu Když jsem se dozvěděl, že mám houbu, nebyl jsem příliš překvapen, společné sprchy, společné šatny, chlor z houby by nešetřil Všechno, co rozmazáváme, nikdo z nás není nemocný.

může být podráždění.

Eliminuje zápach způsobený bakteriemi.

Esenciální olej z máty peprné působí jako zdroj čerstvosti, chladu a příjemné vůně.

Poskytuje náležitou péči o nohy.

Samozřejmě, pokud máte velký čas, můžete spustit po městě při hledání léku Tinedol, a s největší pravděpodobností jej nenajdete, protože lék je nový a oni jsou lámání rychleji než horké koláče.Ale na internetu, můžete vždy koupit kdykoliv. Tak jděte na oficiální stránky a objednávky.

Ahoj, podařilo se mi dostat houbu - nohy se mi hodně potily, neurózy, nic překvapivého, byl doporučován krém na tinkturu, bylo to podezřelé, a ukázalo se, že nic neměla utlačující zápach, který zmizel po pár dnech, zbytek příznaků byl silně svědivý, peeling se nevzdával déle, ale měl se Rozumím, že nebyla žádná šance A krém téměř nezanechává stopy na ponožkách, ale pro mě je to obrovské plus jsem se vrátil, a přeji vám, abych doporučil.

Složení masti Tinedol je kombinací terapeutických a užitečných složek, které nejlépe ovlivňují stav povrchu kůže A, což znamená, že takový přípravek se může vyrovnat s plísňovými chorobami nohou.

Výrobek není lékem, je doplněk stravy, všechny výsledky jsou čistě individuální a závisí na vlastnostech organismu.

Clotrimazol, Candide a Canizone.

Když se parazitická houba dostane na kůži, mykóza vyvíjí onemocnění s extrémně nepříjemnými symptomy, bohužel většina antifungálních činidel nemá komplexní účinek a nevylučuje onemocnění úplně.

Pro léčbu povrchových plísňových onemocnění existuje kromě několika výše uvedených mastů poměrně málo mastí, které mohou mít jak široké spektrum účinků, tak i úzké zaměření, což dokazuje jejich účinnost pouze proti specifické skupině patogenů onemocnění, takže mohou být použity následující léky.

Lanolin Vyživuje a hydratuje dermis, chrání ji před působením mikroorganismů.

v Kyrgyzstánu 1399 som.

Zde je přehled, ve kterém dermatolog vysvětluje, proč staré léky na houbu již nefungují.

Vyživuje a hydratuje pokožku a zároveň ji oživuje, což dodává povrchové vrstvě jemnost a měkkost.

Vitamin E posiluje regeneraci buněk, zvyšuje krevní oběh, odstraňuje odlupování a dodává pleti pružnost.

Alergyx je unikátní, bezpečná a účinná kombinace rostlinných výtažků, která po požití blokuje reakci organismu na alergen po dobu 10 minut, zastavuje nebo předchází vzniku alergií. Celý průběh užívání léku do 30 dnů zcela eliminuje chronické formy onemocnění, odstraňuje toxiny a obnovuje tělo.

ALERGYX pomáhá našemu tělu vyvinout vlastní "blokující protilátky", které VŽDY VYLOUČÍ MOŽNOST REVERZNÍ ALERGIE.

AlcoBarrier je účinný prostředek, který odstraňuje toxiny z těla a eliminuje touhu po alkoholu. Kyselina jantarová a fibregy jako součást AlcoBarrier odstraňují toxiny z těla po požití alkoholických nápojů a mají regenerační účinek. Unikátní rostlinná složka - extrakt z artyčoků - odstraňuje psychickou závislost na alkoholu.

Rovatinex je bylinný lék, který má analgetické a diuretické účinky, pomáhá rozebrat a odstranit ledvinové kameny, bylinková medicína je vyrobena z přírodních rostlinných materiálů, hlavní rozdíl mezi doplňky stravy Rovatinex je v tom, že lék je standardizován, to znamená, že obsahuje určitou dávku aktivních složek. Rovatinex se používá hlavně při léčbě urolitiázy.

Emulgační vosk, který se často používá v kosmetice prvotřídní kvality, díky svému použití se zdá, že krém sám o sobě není mastný a po aplikaci nezanechává stopy.

Moderní retinoidy zvyšují citlivost pokožky na slunce ne více než obyčejné drhnutí, navíc léto je tou nejlepší dobou pro zkoumání retinolu, vlhkost nedovolí pokožce vyschnout a pomáhá přizpůsobit se novému výrobku, ale UV paprsky zničí vitamin A, proto používají tyto krémy během slunečního období. aktivita se doporučuje pouze ve spojení s opalovacím krémem, zejména pokud je vaším cílem bojovat s pigmentovými skvrnami.

Pokud necháte nemoc, aby se jeho průběh, brzy nebudete moci nosit otevřené boty, protože nevzhledný vzhled nohou.Infekce půjde na nehty desky, aby je tlustý, a nakonec zničit.

Lanolin pomáhá pokožce odolávat šíření plísňových bakterií, normalizuje výživu pokožky, urychluje proces regenerace poškozené kůže, odstraňuje odumřelé kůže epidermy.

mezinárodně a chemicky pojmenovaný cholecalciferol; 9,10-sekoholesta-5,7,10 19 trіn-3-ol, 3 b, 5Z, 7E - cholekalciferol.

Objednávám si to sám a já sám a celá rodina zároveň pomáhá mému Synovi, když měl problémy.

Lék léčí infekce rychle a zaručeně, navíc jeho působení může být profylaktické, to znamená, že neumožňuje šíření houby, proto se doporučuje užívat ji, když se objevily počáteční příznaky onemocnění.

zarudnutí, otok a další podobné příznaky zmizí.

Vitamín E je vitamínová složka, která odstraňuje kukuřice a natoptysh díky změkčení hrubozrnných tkání, posiluje pokožku a podporuje rychlé zotavení.

svědění rychle prošlo, kůže přestala odlupovat.

Pak použijte tento nástroj, který způsobí, že všechny oblasti postižené houbou.

prevence zánětlivých procesů.

Krém se nanáší tenkou vrstvou, která by měla být dostatečná k tomu, aby se přípravek absorboval do nejhlubších vrstev dermis.

V souvislosti s možným rozvojem hyperurikémie spojené se syndromem lýzy nádorů se pacientům v průběhu léčby doporučuje, aby stanovili koncentraci kyseliny močové a kreatininu v krevním séru, aby se zabránilo hyperurikémii, v případě potřeby se doporučuje pít dostatek alkoholu, alopurinolu a alkalizace moči. hypoglykemické léky by měly pečlivě sledovat koncentraci glukózy v krvi a v případě potřeby upravit dávku hypoglykémie Léky během léčebného období některého ze sexuálních partnerů se doporučuje používat spolehlivé metody antikoncepce.Při práci s přípravkem VELKEYD je třeba dodržovat obecně uznávaná pravidla pro léčbu cytotoxických léčiv.

Složení léku zahrnuto.

Nestacea v. 3 večer - je to jedno.

Oficiální stránky: tinedol.hceap.info/protiv. az-dlya-nog.html - antifungální masti na nohou

Tinedol krém cena jedné zkumavky.

Zabíjí plísně a další infekce přivedené do nejhlubších vrstev dermis.

Tinedol sám může nahradit několik podobných činidel, když je používán, již není nutné aplikovat více jiných krémů a gelů, lék se vyrovná se všemi projevy plísně, pozitivní dynamika zotavení začíná od prvních dnů aplikace krému, nepříjemný zápach zmizí, rány se hojí a kůže přestává svědit.

při práci v podmínkách vysoké vlhkosti.

FOLK PROTI MANUÁLI, KTERÝ JE NAIL NAŠE A JE TO MEDICÍNEM 21. STOLETÍ.

Tobolky Rovatineks jsou určeny k léčbě následujících stavů 1 Urolitiáza jako nefrolitiáza a urolitiáza 2 Prevence tvorby kamenů v ledvinách a močových cestách za přítomnosti predispozice, jako je písek Kontraindikace při použití přípravku Rovatinex jsou následující.

Tento exkluzivní nástroj si můžete zakoupit pouze na internetu a je zde oficiální stránka, na které Vám nabízíme koupit krém bez opuštění domova, při nákupu si můžete být jisti, že výrobek je autentický, má certifikát kvality, cena produktu je 2000 rublů.

Krém by měl být smíchán pouze po hygienických opatřeních, mezi které patří povinné mytí nohou a důkladné vysušení, nástroj by měl být masírován až do úplného vstřebání masti, v tomto případě můžete skutečně očekávat pozitivní účinek krému Tinedol na nohy.

Docela silné podráždění.

0 158 tinedol louise 28 03 2017 12 35.

účinně bojuje s houbou a navždy ji odstraňuje z kůže nohou a nehtů.

Kontraindikace Mast Tinedol nemá žádné kontraindikace.

Lanolin Vosk živočišného původu, má změkčovací vlastnosti, potřebné pro změkčení a vyživování pokožky.

Emulzní vosk zabraňuje vzniku alergických reakcí a účinkům mastného lesku Díky tomuto samoemulgačnímu systému rostlinného původu získávají mastné oleje příjemnou krémovou strukturu.

Lanolin Složka přírodního původu, zodpovědná za ničení parazitů a infekčních hub.

Methylparaben je antiseptická látka, která zabraňuje reprodukci patogenní mikroflóry a podporuje hojení tkání.

Většina léků na mykózách na trhu slibuje úplné vyléčení houby v několika aplikacích, což je zpravidla agresivně dosaženo nejen ve vztahu k infekci, ale také na kůži, složení Tinedolu se liší svým rostlinným vzorcem, proto dosahuje své maximální účinnosti ne dříve než dříve. za měsíc I když jsou první výsledky zaznamenány za dva týdny, je také důležité vzít v úvahu stupeň vývoje onemocnění než pokročilejší mykóza, tím déle bude léčba vyžadována.

Další užitečné materiály.

Varování Výsledek aplikace je pro každou osobu individuální, účinek smetany se může lišit od očekávaného účinku popsaného spotřebiteli v recenzích.

Tabulka s vysokým vláknem

Ekologie spotřeby. Jídlo a pití: Každý, kdo se stará o své zdraví, by měl do své denní stravy zahrnout potraviny.

Jaké potraviny obsahují hodně vlákniny

Celulóza je jedním z nejlepších prostředků pro hubnutí a udržování normální funkce střev. Proto by měl každý člověk, který se stará o své zdraví, zahrnout do denních dietních potravin obsahujících vlákninu, aby odstranil toxiny z těla, aby se zabránilo chorobám kardiovaskulárního systému.

Celulóza je rozdělena do dvou typů:

Potraviny bohaté na vlákninu prvního typu - jablka, zelí, citrusové plody, brokolice, jídlo, různé bobule, semena, oves. Toto vlákno může být přeměněno na želé-jako hmota, to zachází se žaludkem opatrněji.

Nerozpustné rostlinné vlákno se nachází v potravinách, jako jsou luštěniny, zrna (zejména v mušlích), v kůži zeleniny a ovoce.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Dospělý potřebuje 20-30 gramů vlákniny, aby se zabránilo problémům s trávením, střevní mikroflórou, eliminací toxinů a těžkých kovů. Proto je důležité vědět, jaké potraviny mají vlákninu.

Mnoho rostlinných vláken obsahuje:

Seznam výrobků obsahujících mnoho vlákniny začíná u zeleniny, na kterou jsme zvyklí. Mrkev, okurky, rajčata, řepa, hrášek, fazole, brokolice, ředkvičky - zelenina bohatá na vlákninu.

Potraviny obsahující vlákniny zahrnují také ovoce, bobule a ořechy. Zejména hruška, jablko, hrozny, broskve, pistácie a fíky.

Ale mají nejvyšší obsah vlákniny:

jiné druhy celých zrn.

Zvláště užitečný chléb s otrubami.

Upozorňujeme na skutečnost, že produkty obsahující mnoho vlákniny by měly být konzumovány čerstvé, neměly by být vystaveny tepelnému ošetření.

V přípravcích se vyvarujte následujících přísad: inulin, polydextróza, maltodextrin.

Mnoho lidí konzumuje mléko, ryby, maso, sýr a myslí si, že obohacují svá těla o užitečná vlákna, ale poznamenáváme, že se jedná o výrobky, které neobsahují vlákninu.

Množství vlákniny v potravinách

Seznam potravin s vysokým obsahem vlákniny. Množství vlákniny v produktech uvedených na 100 gramů:

Fazole a hrášek - 15%;

Bílá rýže a pšenice - 8%;

Oves a ječmen - 8–10%;

Ořechy, mandle, olivy -10-15%;

Čerstvá zelenina - 2–5%. Zelenina s nejvíce vlákniny: zelený hrášek, růžičková kapusta, brokolice, chřest, mrkev;

Bobule - 3–7%. Maliny a ostružiny obsahují vysoké množství vlákniny;

Ovoce a citrusové plody - 5–10%. Většina vlákniny v následujících plodech: banány, broskve, hrušky a jablka.

Tabulka výrobků z vláken

Můžete rychle udělat sami dietu, včetně produktů, které obsahují vlákninu. vydává econet.ru

Jméno

Potraviny obsahující vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu mají příznivý vliv na zdraví celého organismu, protože na nich závisí střevní mikroflóra. Vlákna, tzv. Balastní látky - komplexní sacharid, který se skládá z neškrobových polysacharidů, rezistentního škrobu a / nebo celulózy.

Jinými slovy, jedná se o vlákna obsažená v rostlinách, a to ve stoncích, kořenech, plodech, listech a stoncích. Nejčastěji se tyto látky nacházejí v rostlinných potravinách s nízkým obsahem cukru, které jsou kombinovány s jinými užitečnými látkami. Jednou z hlavních vlastností vlákniny je zpomalení vstřebávání bílkovin, tuků a sacharidů, což je velmi užitečné pro hubnutí a nadbytek tělesné hmotnosti. Mnozí se diví, které potraviny obsahují vlákninu? V reakci na to je třeba mít na paměti, že tato látka není ve zvířecích produktech, je obsažena pouze v produktech rostlinného původu.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Předradní látky jsou rozděleny do dvou typů: rozpustné a nerozpustné. Oba druhy by měly být přítomny ve stravě.

Rozpustná vláknina. Výrobky obsahující vlákno tohoto typu: obiloviny (žito, ječmen, oves), luštěniny (čočka, fazole, fazole, hrášek), jakož i některé druhy ovoce (avokádo, švestky, rozinky, slupky jablek, broskví a kdoule). Charakteristickým rozdílem rozpustných vláken je jejich přeměna ve střevě na viskózní gel při kontaktu s vodou. Takto vytvořená želé podobná látka pomáhá zpomalit pohyb potravinářského obsahu. Výsledný gel navíc inhibuje enzymatické zpracování sacharidů a snižuje hladinu cholesterolu v krvi;

Nerozpustné látky se nacházejí v otrubách, nezpracovaných obilovinách, luštěninách (oba druhy vláken), semenech, ořechech, květácích, zelených fazolkách, zelení, brokolici, ovocné kůře. Tato vlákna naopak urychlují průchod potravinového obsahu gastrointestinálním traktem. Mají projímavý účinek, používají se k prevenci zácpy. Kromě toho normalizují kyselost a snižují riziko vzniku rakoviny, stejně jako obnovují mikroflóru.

Obsah v základních potravinách bohatých na vlákninu

S ohledem na skutečnost, že existuje spousta produktů obsahujících rozpustná a nerozpustná dietní vlákna, lze rozlišit několik skupin. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny:

Celá zrna

Celá ovesná zrna obsahují mnoho rozpustných vláken zvaných beta-glukan. Jedná se o lepkavou rozpustnou látku. Studie ukázaly, že tento typ vlákniny snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Chop off

Otruby (pšenice, oves, sója, žito) - vynikající zdroj vlákniny. Jako vedlejší produkt mlecího průmyslu obsahují otruby až 30-40% vlákniny.

Studium toho, co potraviny obsahují vlákninu, je třeba poznamenat pohanka. Ve srovnání se zbytkem obilovin je nerozpustná dietní vláknina v pohanky 1,5-2 krát více. V jedné sklenici hotové kaše obsahuje asi 20% denní potřeby vlákniny.

Luskoviny

Hrách, čočka, fazole, fazole a arašídy jsou výborným zdrojem vlákniny, rozpustné i nerozpustné.

Ovoce

Pektin se nachází ve všech druzích ovoce. Je dobrým zdrojem rozpustných vláken, která jsou fermentována ve tlustém střevě při současné tvorbě mastných kyselin. Ovoce také obsahuje celulózu a nějakou nerozpustnou vlákninu, která podporuje střevní permeabilitu.

Zeleninové plodiny

Zelenina jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Přednost se dává zelí, špenátu, brokolici a chřestu.

Lněná semena

Máte-li zájem o to, jaké potraviny hodně vlákniny, lněná semena - jeden z nich. Polévková lžíce obsahuje asi 7 g.

Jaké potraviny obsahují hrubé rostlinné vlákno

Rostlinná vláknina a produkty, které ji obsahují, dostávají se do žaludku, nerozdělují se jako obvykle, ale začnou absorbovat všechny škodlivé a zbytečné látky přítomné ve střevě. Pokud by více lidí věnovalo pozornost výhodám dietní vlákniny, některé problémy s trávením by mohly být vyřešeny bez použití specializovaných léků, které mají vedle pozitivních účinků také negativní vliv. Jedinečnost vlákniny je, že obsahují křemík. Díky svým vlastnostem tvoří křemík nabité částice, které mohou samy lepit mikroorganismy a viry. Kromě toho dietní vlákna přitahují a odstraňují těžké kovy a radionuklidy z těla. A jsou schopny snížit koncentraci cholesterolu v plazmě a zabránit vzniku krevních sraženin. Hrubá vláknina v potravinách stimuluje střevní motilitu a normalizuje střevní mikroflóru. Tyto látky mohou snížit tlak, hladinu glukózy a inzulínu. Spotřeba vláken by měla být doprovázena pitím velkého množství vody. Hromadění vody a otok ve střevech, dávají pocit sytosti. Pro optimální množství vlákniny ve stravě, musíte vědět, které potraviny mají více vlákniny.

Je však nutné látku do stravy postupně zavádět a vyhnout se vedlejším účinkům. Odborníci doporučují denní použití 20-30 g vlákniny, ve kterém je to hodně produktů, je popsáno dále.

Seznam: které potraviny mají vysoký obsah vlákniny

S ohledem na obsah vlákniny v potravinách je třeba věnovat zvláštní pozornost zelenině, protože by měla být lví podílem na stravě. Současně se množství nemění v závislosti na způsobu vaření, ať už vařené, dušené nebo dušené zeleniny.

Jaké potraviny obsahují vlákninu

Vlákna přicházející s produkty, nebo rozpustná a ve vodě nerozpustná vlákna, nejsou ovlivněna enzymy gastrointestinálního traktu. Zavazují odpad, pomáhají jim z těla. Potraviny bohaté na vlákninu čistí střevní stěny, nezbytné pro zažívací systém, metabolické procesy, prevenci hemoroidů, nádorů tlustého střeva, infarktu myokardu, diabetu.

Co je to vlákno

Celulóza se skládá z buněčných membrán rostlin, s výjimkou řas. Jedná se o poměrně silnou a tvrdou látku.

Se silným zvětšením vypadá jako svazek vzájemně propojených dlouhých vláken. Jsou pružné a odolné, odolné vůči působení trávicích enzymů.

Vláknina dodává málo energie, špatně vstřebává. Dietní vláknina je však nezbytná pro život těla, prevenci různých nemocí.

Existuje šest druhů vlákniny: celulóza, hemicelulóza, pektiny, lignin, hlen, dásně.

Celulóza se skládá ze stěn rostlinných buněk. Hemicelulóza, pektiny a lignin jsou mezibuněčné sacharidy. Hlen se izoluje z mořských řas a semen některých rostlin. Gum - ze stonků a semen tropické flóry.

Vláknina dobře absorbuje vlhkost, zdvojnásobuje objem. Plášť zrna (otruby) může absorbovat vodu pětinásobek hmotnosti hmoty.

Výrobky z mouky téměř neobsahují vlákninu. V živočišných produktech zcela chybí.

Nerozpustné vlákno

Ve vodě nerozpustné vlákniny - celulóza, lignin - jsou součástí zelí, zeleného hrášku, jablek, mrkve, okurkové slupky.

Celulóza patří ke sacharidům, dobře absorbuje vodu, dodává objem odpadu a potřebnou vlhkost, urychluje jejich průchod a evakuaci ze střeva.

Lignin není sacharid, dobře váže žlučové kyseliny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko žlučových kamenů. Během skladování se zvyšuje jeho množství v zelenině.

Nerozpustná vláknina normalizuje metabolismus. Je nutné předcházet chronické zácpě, která postihuje až polovinu dospělé populace.

Každý den se tělo zbaví množství odpadu, který vzniká po rozpadu potravin. Objem odpadu zvýšený nerozpustnou vlákninou stimuluje peristaltiku - vlnovou kontrakci střevních stěn, vyžaduje pravidelný pohyb střev, zabraňuje zácpě.

Použití produktů obsahujících nerozpustné vlákno čistí střevní stěnu. "Lýk" vláken účinně zachycuje a evakuuje odpad.

Udržení používání přírodních fyziologických procesů ve střevech zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje imunitní systém.

Časem se ve střevě vyvíjí neevakuované odpady, hniloba, patogenní mikroflóra.

Na oplátku produkuje spousta odpadu, který ničí sliznici, je vstřebáván do krevního oběhu, podporuje rozvoj onemocnění trávicího systému, tvorbu nádoru.

Vlákno rozpustné ve vodě

Ve vodě rozpustná vlákna - pektiny, pryskyřice (luštěniny), algináza (řasy), hemicelulóza (oves, ječmen) - bobtnají, protože voda je absorbována jako celulóza, ale mění se v objemové želé s svíravými vlastnostmi. Zpomalují vstřebávání sacharidů a tuků, dávají rychlý pocit plnosti, obsahují málo kalorií.

Po konzumaci se hladina cukru v krvi zvyšuje pomaleji. Množství inzulínu, které přispívá k ukládání tuku, se snižuje a nadváha se neshromažďuje.

Rostlinné pektinové látky jsou nezbytné pro pružnost a pružnost tkání, aby odolávaly suchu. Pektiny a pryskyřice přispívají k dlouhodobému skladování produktu.

V tlustém střevě štěpí pektiny mikroflóru a udržují rovnováhu kyseliny. Kyselé prostředí zase přispívá ke zničení patogenů.

Potraviny bohaté na vlákninu rozpustnou ve vodě, normalizují činnost vnitřní mikroflóry, pomáhají vyrovnat se s nadýmáním, snižují obsah hnilobných bakterií ve střevě.

Normy používání výrobků s vlákny

Předpokládá se, že během dne je nutné konzumovat výrobky obsahující celkem až 30 g vlákniny.

Někteří výzkumníci se domnívají, že míra spotřeby vlákniny závisí na věku a doporučuje užívat vlákninu:

 • do 50 let: pro ženy - 25 g, pro muže - 38 g;
 • po 50 letech: pro ženy - 21 g, pro muže - 30 g

Příznivý účinek vlákniny se zvýší, pokud produkty obsahují vitaminy C a E, beta-karoten.

Jak vzít vlákno

Potraviny by měly zůstat rozmanité, skládat se z různých druhů zelení, ovoce, zeleniny, obilovin. Je vhodnější použít čerstvou zeleninu nebo ovoce, ne aby brambory nebo šťáva.

Odborníci na výživu navrhují dodržovat následující pravidla pro příjem vlákniny (v podílech denní stravy):

 • zeleninové saláty, zelené - 1/4;
 • čerstvé ovoce - 1/4;
 • kořenová zelenina, vařená - 1/4;

Zbývající 1/4 denní diety:

 • sacharidy: obiloviny, chléb, cukr - 1/10;
 • bílkoviny: ořechy, mléko a mléčné výrobky - 1/10;
 • Tuky: živočišné a rostlinné tuky - 1/20.

Vláknina by měla být do stravy postupně přidávána a do měsíce nebo dvou měsíců by měla dosáhnout doporučené úrovně. V opačném případě může dojít k nabobtnání, židle je zlomená.

Výhody vláken

Zahrnutí dietních vláknitých produktů do stravy je zvláště nezbytné pro ženské tělo. Vlákno ztratí stažení nadměrných pohlavních hormonů estrogen - běžná příčina genitálních nádorů u žen.

Estrogeny jsou ve střevech se žlučí. Jíst potraviny bohaté na vlákninu, odstraňuje hormony ze střev, snižuje se jejich hladina v krvi.

Když estrogen je zpožděn ve střevech na jeden den nebo déle, oni jsou reabsorbed do krve.

Čím více rostlinných vláken v potravinách, tím nižší je riziko vzniku nádorů, stejně jako srdeční onemocnění.

Surové potraviny, které nebyly vystaveny teplu a mechanickému zpracování (pyré) obsahují více zdravých vláken. Má spoustu kaše.

 • Ovesné vločky obsahují hodně vlákniny, která obklopuje a zmírňuje zánět žaludeční sliznice.
 • Pšeničná cereálie přispívá k činnosti mozku, srdce, cév, orgánů trávicího systému.
 • Jáhlová kaše zlepšuje střevní peristaltiku, normalizuje metabolismus tuků, hladinu glukózy v krvi.
 • Ječmenná kaše je zvláště užitečná pro metabolické poruchy, dlouhodobě vytváří pocit sytosti, má mírný projímavý účinek.

Můžete přidat bobule, ořechy, ovoce, rozinky na obiloviny.

Je nutné opustit koláče a housky. Jíst otruby chleba nebo celozrnné mouky.

Potraviny s vlákninou jsou dobré k jídlu po celý den, a to nejen na snídani.

Nízkotučná dieta s vysokým obsahem vlákniny je prospěšná při léčbě diabetu.

Celulóza a zácpa

Důvodem zácpy - retence stolice po dobu delší než dva dny, potíže s vyprazdňováním střev - může být nedostatek vláknitých výrobků, přičemž některé léky.

Když je stolice zpožděna, sliznice tlustého střeva je v kontaktu s výkaly po dlouhou dobu a je postupně zničena působením karcinogenů.

Pokud jste náchylný k zácpě, měli byste vyloučit nebo omezit snadno stravitelné potraviny - rybí a masové polévky, bílý chléb, bramborovou kaší, atd.

Současně obsahují potraviny bohaté na vlákninu. Například ořechy. Mají vysoký obsah kalorií, ale obsahují mnoho vlákniny. Tabulka uvádějící, co potraviny obsahují vlákninu, je uvedena dále v tomto článku.

Na druhé straně, zahrnutí dietní vlákniny pro obecné zdraví v menu může způsobit zácpu, pokud nechcete používat dostatek tekutin - až 2 litry denně.

Doporučené množství zahrnuje vodu, čaj, kávu, mléko, polévku atd. Bez dostatečného příjmu tekutin vlákno neplní svou funkci, bere vodu z těla.

Specifickým ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je barva moči. Pokud je světlo, voda je dost. Bohatý žlutý odstín naznačuje nedostatek vlhkosti.

Neberte tekutinu přímo po konzumaci ovoce (např. Jablka), aby nedošlo ke zvýšení tvorby plynu.

Populární recepty s vláknem pro zácpu

Zácpa stojí za to vyzkoušet následující recepty s produkty, které obsahují vlákninu.

 1. 100 g mrkve a 100 g okurek nasypeme, přidáme 5 g lněných semen, 5 g koprových semen. Jíst v noci.
 2. 200 g čerstvé dýně nasypeme na kůži, přidáme 100 g strouhané vařené řepy. Použijte třikrát.
 3. 300 g vařené řepy, hrubé rošty, 50 g vlašských ořechů bez skořápky, 150 g sušených švestek. Vypijte 100 g směsi třikrát denně. Uzdravte dva dny.
na obsah ↑

Seznam a tabulka potravin obsahujících vlákno

Často ve složení zeleniny, ovoce současně jsou rozpustné a nerozpustné vlákniny. Například slupka jablek obsahuje nerozpustnou látku a buničina obsahuje rozpustná vlákna.

Na druhé straně, kůže nakoupené zeleniny a ovoce může obsahovat škodlivé látky. Například okurky čistí celé tělo, mají močopudný účinek. Ale jejich kůže hromadí dusičnany, tak před použitím zakoupené okurky je lepší čistit.

Níže je uveden seznam různých produktů obsahujících vlákninu:

Správné použití otrub

Bran - produkt, který je nejvíce bohatý na vlákninu. Jejich příjem usnadňuje defekaci, normalizuje metabolismus.

Mleté otruby. Před použitím doporučujeme převést doporučenou denní dávku s vroucí vodou. Po půl hodině vypustit vodu, trochu stlačit otruby. V této formě přidejte kefír, obiloviny, saláty.

Nakoupené v obchodě otruby na plech v peci při 20 ° C po dobu 10 minut. Uchovávejte v látkovém sáčku na spodní polici chladničky.

Granulované otruby. Ihned před použitím přidejte kefír, mléko, polévku. Často se jedná o brusinky, mořské kapusta, vitamíny, díky kterým je produkt zdravější.

Bran se prodává v lékárnách nebo supermarketech.

Začínáme brát otruby je postupně, vaření 1kl třikrát denně. Do dvou týdnů zvyšte denní dávku na 3.ll. O dva měsíce později, přestaňte užívat, jíst jiné potraviny bohaté na vlákninu.

Nejjemnější rostlinné vlákno v pšeničné otruby. Žitné otruby jsou snadno stravitelné. Nejhrubší struktura ovesných otrub.

Pro zotavení a hubnutí je lepší začít s odrůdou pšenice nebo žita.

Poškození a kontraindikace

Některé pro léčbu onemocnění žaludečního traktu zahrnují ve stravě bohaté na vlákninu. Navzdory rostoucím stížnostem pokračují v užívání rostlinných vláken, která jsou pro tělo tak prospěšná.

V tomto případě se vyplatí použít méně užitečné produkty, které prošly mechanickým a tepelným zpracováním, než aby byly ošetřeny hrubou nerozpustnou vlákninou, a poranit ji s oslabenou sliznicí trávicího systému.

Dlouhodobé používání vlákniny ve velkém množství a v důsledku toho dlouhodobé porušování zásad výživy může vést k nutričním onemocněním spojeným s nesprávnou nebo nedostatečnou výživou.

Příjem potravin obsahujících vlákninu by měl být omezen na zánětlivé onemocnění střev, zrychlenou peristaltiku.

Rostlinná vlákna by neměla být zařazena do stravy dětí mladších 5-6 měsíců, protože může způsobit průjem, střevní koliku (paroxyzmální bolest). Pro malé je lepší dávat vyčeřené šťávy bez buničiny.

Jíst potraviny bohaté na vlákninu mohou způsobit nadýmání.

U starších osob může konzumace velkého množství rostlinných vláken pro zácpu vést k fekální inkontinenci.

Během exacerbace žaludečních vředů a dvanáctníkových vředů byste neměli brát produkty s rostlinnými vlákny. Během období remise (oslabení nebo úplné vymizení symptomů) je možný příjem.

Při průjmech jsou rostlinná vlákna kontraindikována až do úplného obnovení konzistence stolice.

Výrobky obsahující vlákninu nenarušují absorpci vitamínů nebo mikroprvků. Ale léky nemohou mít čas na léčebný účinek díky vysoké evakuační kapacitě vlákniny.

Nerozpustná vláknina je hrubá pro trávicí trakt, dráždí střevní stěnu. Tělo dostane podnět co nejdříve, aby se zcela zbavilo svého obsahu.

S dlouhým příjmem tělo ztlumí sliznici, její citlivost klesá. Zároveň se zhoršuje jeho schopnost absorbovat živiny.

V určitém bodě, musíte zvýšit dávku, jinak osvědčený způsob, jak se zbavit zácpy přestane fungovat.

Snížení stravitelnosti potravy, křečů a ulcerózní kolitidy, ulpívání střevních stěn, jiných onemocnění trávicího ústrojí může být důsledkem použití příliš hrubé nerozpustné vlákniny. Nebo naopak nedostatečný příjem vlákniny.

LiveInternetLiveInternet

-Rubriky

 • 1000 +1 tip (307)
 • Tipy pro všechny příležitosti (104)
 • Malé triky skvělé vaření (85)
 • Paní na vědomí (121)
 • Osobní rozvoj (83) t
 • Vývoj paměti (48) t
 • Tipy pro život (13)
 • Řízení času (11) t
 • Komunikační dovednosti (9) t
 • Čtení rychlosti (3)
 • Tance (83)
 • Latina (29)
 • Zumba taneční hubnutí (16)
 • Taneční položky (7) t
 • Klubové tance (5) t
 • Go-Go (5)
 • Orientální tanec (25)
 • FAQ (81)
 • FAQ video (20)
 • LiRu (2)
 • Design (6)
 • Memo (27)
 • Naši menší bratři (660)
 • Psi (35)
 • "Žít - jako kočka se psem" (25)
 • Moje šelma (5)
 • Z života koček -1 (155)
 • Od života koček-2 (35)
 • Zajímavosti o kočkách (63) t
 • Koťata (18)
 • Kočky (obrázky) (234)
 • Majitelé koček (38)
 • Tito Zvířata (75) t
 • Na webu (327)
 • Mus.Collection (32)
 • Jaký pokrok byl dosažen. (8)
 • Chci vědět vše (114)
 • Tvůrčí psaní (17)
 • Mýty a fakta (36)
 • Záměrně nemyslí na (3)
 • Vášnivý Mordasti (44) t
 • Úžasné - další! (14)
 • Showbiz (40)
 • Vše o všem (39)
 • Život je radost (669)
 • Živě snadno (187)
 • Rituály, věštění, znamení (131)
 • Svátky, tradice (100)
 • Peníze Magic (73)
 • Muž a žena (46)
 • Simoron (36)
 • Numerologie, horoskop (28) t
 • Pro duši (25)
 • Feng Shui (17)
 • Esoterické (2)
 • Palmismus (1)
 • Svatyně (5) t
 • Abeceda víry (108)
 • Zdraví (810)
 • Pomoz si (367)
 • Vlastní masáž podle všech pravidel (81)
 • Nemoci (71)
 • Qigong, Tai Chi Chuan, Taichi (66)
 • Akupresura, Reflexologie (42)
 • Stáří není radost? (26)
 • Korekce vidění (9)
 • Tradiční medicína (9) t
 • Východní lékařství (5) t
 • Žijí zdravě (134)
 • Tradiční medicína (46) t
 • Očista těla (42) t
 • Poslední cigareta (24)
 • Izrael (146)
 • Města (33) t
 • Zaslíbená země (11)
 • Užitečné informace (5)
 • Izravideo (21)
 • Foto reportáže (11)
 • Jóga (210)
 • Komplexy jógy (123)
 • Jóga řeší problémy (43)
 • Cvičení (30) t
 • Asany (9)
 • Jóga pro prsty (mudra) (7)
 • Tipy (2)
 • Krása bez magie (1200)
 • Tělesná gymnastika, cvičení (234)
 • Luxusní vlasy (133) t
 • Masážní technika (93) t
 • Japonská krása, asijští technici (86) t
 • Tajemství mládeže (60) t
 • Originální manikúra (22) t
 • Cesta k zářivé kůži (115) t
 • Kosmetická taška (56)
 • Neposkvrněný make-up (105)
 • Problémy (46)
 • Umění být krásný (36) t
 • Styl (136)
 • Péče (284)
 • Recepty (775)
 • Pečení (93) t
 • Obloha (18)
 • První mísa (12)
 • Etnická kuchyně (8) t
 • Dezert (53)
 • Občerstvení (119) t
 • Výrobky z těsta (84) t
 • Chcete-li jíst (51) t
 • Maso (115)
 • Ve spěchu (31) t
 • Nápoje (76) t
 • Zelenina a ovoce (115) t
 • Recepty (25)
 • Ryby, mořské plody (34) t
 • Saláty (62)
 • Omáčky (8) t
 • Podmínky (16)
 • Užitečné stránky (11)
 • Foto (8)
 • Foto editory (3) t
 • Napájecí zdroj (7) t
 • Užitečné odkazy (7)
 • Programy (11)
 • V životě se směje. (135)
 • Video Zábava (33)
 • Foto vtipné (3) t
 • Hračky (25) t
 • Ty děti. (29)
 • Prikolyushechki (29)
 • Prostě skvělé! (16)
 • Jehla (209)
 • Pletení (21) t
 • Vyšívání (11) t
 • Opravy (3) t
 • Udělej to sám (83)
 • Vytváříme komfort (37) t
 • Šití (70)
 • Básně a próza (248)
 • Texty písní (153)
 • Přísloví (68)
 • Aforismy, citace (22)
 • Próza (4)
 • Populární výrazy (1)
 • Dokonalé tělo (638)
 • Bodyflex, oxysize (120)
 • Pilates (41)
 • Aerobik (25)
 • Callanetics (22)
 • Mileno. Fitness (18)
 • Tělocvična (17) t
 • Tělesná transformace (5)
 • Anatomie (1)
 • Tipy (69)
 • Fitness program (89) t
 • Protahování (40)
 • Cvičení (237)
 • Foto svět (63) t
 • Umělci (5)
 • Příroda (5)
 • Foto (16)
 • Fotografové a jejich práce (31) t
 • Květiny (8) t
 • Photoshop (5)
 • Vyzvěte extra váhu (553)
 • Chycený ve stravě (63) t
 • Zákony o moci (119)
 • Jezte žít. (76)
 • HLS (16)
 • Produkty (73)
 • Racionálně zhubnout (128)
 • Cesta k ideálu (103)

-Video

-Hudba

-Vyhledávání podle deníku

-Přihlásit se e-mailem

-Pravidelní čtenáři

Celulóza - hrubá, ale nezbytná

Konečně vědci dokázali vysvětlit, proč si některé ženy zachovávají záviděníhodnou štíhlost, zatímco jiné neúspěšně zápasí s kilemi.

Na University of Austin - nejvíce "tuk" město Ameriky - pozorně studoval zvyky štíhlých lidí. Ukázalo se, že ženy s dobrou postavou jedí více vlákniny.

Každý den ho jedí

12 g, zatímco úplnější účastníci experimentu obdrželi pouze 8 g vlákniny denně. Odborníci na výživu se však domnívají, že není dobré se zastavit na tom, čeho bylo dosaženo. Jsou přesvědčeni, že pro zdraví a krásu potřebuje žena denně 25 gramů vlákniny.

CELL - nejdrsnější část rostliny. To je spleť rostlinných vláken, které tvoří listy zelí, kůra luštěnin, ovoce, zeleniny a semen. Vláknina je komplexní forma sacharidů, kterou náš trávicí systém nedokáže rozebrat. Vyvstává rozumná otázka: proč je vlákno potřeba? Ukazuje se, že je to jeden z nejdůležitějších prvků lidské výživy.

Vláknina snižuje dobu zdržení potravy v gastrointestinálním traktu. Čím delší jídlo zůstane v jícnu, tím více času je zapotřebí k jeho odstranění. Vlákno tento proces urychluje a zároveň pomáhá očistit tělo. Spotřeba dostatečného množství vlákniny normalizuje funkci střev, snižuje hladinu cholesterolu, cukru a inzulínu v krvi. Schéma pozitivních účinků vlákniny na lidské tělo (zdaleka nedokončeno) viz níže.

Když výsledky studií ukázaly, že bychom byli mnohem zdravější a žili bychom déle, kdybychom konzumovali hrubé potraviny, mnozí si je vědomě odnesli vlákny, i když většina z nich nevěděla, že je reprezentují různé druhy, a tyto druhy plní různé funkce.


Druhy vláken

Vláknina se také nazývá dietní vláknina. Dietní vlákna jsou polymery monosacharidů a jejich derivátů. V lidském těle pocházejí z rostlinných potravin ve formě nestravitelných sacharidů. Vláknina je rozdělena na "hrubé" a "měkké".

Z "hrubé" vlákniny je vláknina (celulóza) nejčastěji přítomna v produktech. Podobně jako škrob je polymerem glukózy, nicméně v důsledku rozdílů ve struktuře molekulárního řetězce se celulóza v lidském střevě nerozkládá.

"Měkká" dietní vlákna zahrnují pektiny, gumy, dextrány, agarózu.

Přítomna v celozrnné mouce, otrubách, zelí, hrášku, zelené a voskové fazole, brokolici, růžičkové kapustě, okurce, paprikách, jablkách, mrkvi.

Obsahuje otruby, obiloviny, nerafinovaná zrna, řepa, růžičková kapusta, zelené hořčičné klíčky.

Celulóza a hemicelulóza absorbují vodu, což usnadňuje aktivitu tlustého střeva. V podstatě „přidávají objem“ do odpadu a rychleji ho tlačí tlustým střevem. To nejenže zabraňuje vzniku zácpy, ale také chrání před divertikulózou, křečovitou kolitidou, hemoroidy, rakovinou tlustého střeva a křečovými žilami.

Tento druh vlákniny se nachází v obilovinách, používaných k snídani, v otrubách, staré zelenině (při skladování zeleniny, obsah ligninu v nich roste, a jsou méně stravitelné), a také v lilku, zelené fazolky, jahody, hrášek, ředkvičky.

Lignin snižuje absorpci jiných vláken. Kromě toho se váže na žlučové kyseliny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a urychluje průchod potravin střevy.

Obsahuje ovesné kaše a ostatní produkty z ovsa, sušené fazole.

Pektické látky mají schopnost gelovatět vodní roztoky a jsou přítomny výhradně v produktech rostlinného původu: v jablecích, citrusových plodech (zejména v kůře), mrkvi, květáku a zelí, sušeném hrášku, zelených fazolkách, bramborách, jahodách, jahodách, přírodních ovocných šťávách s buničinou, některé sušené ovoce (zejména hodně pektinů v sušeném kornu a jablkovém ovoci).

V průměru je obsah pektinu v nezpracovaných rostlinných produktech asi 3%.

Žvýkačky a pektin ovlivňují absorpční procesy v žaludku a tenkém střevě. Vazbou na žlučové kyseliny snižují absorpci tuku a snižují hladinu cholesterolu. Zpožďují vyprazdňování žaludku a obklopují střeva, zpomalují vstřebávání cukru po jídle, což je užitečné pro diabetiky, protože snižuje potřebnou dávku inzulínu.

Snadno dostupné vlákno

Vnější kryty zrn, semen, fazolí, zeleniny a ovoce jsou mnohem bohatší na vlákninu než vnitřní. Celozrnné otruby, fazolové slupky, slupky zeleniny a ovoce obsahují velké množství vlákniny. Proto dieta s vysokým obsahem vlákniny předepisuje konzumaci celých zrn - stejně jako neloupaného ovoce a zeleniny (pokud možno).

Celá zrna, fazole, semena, ořechy, syrová zelenina a ovoce se vyznačují rovnováhou buničiny a živin.

Tabulka (viz níže) poskytuje údaje o obsahu vláken v různých produktech a jejich kalorickém obsahu (na 100 g), takže si můžete vybrat optimální poměr těchto dvou charakteristik. Výrobky živočišného původu zde nejsou uvedeny, protože většina z nich obsahuje jen velmi málo nebo žádné vlákno.

Obsah vláken v různých produktech:

Různé moučníky jsou rozhodně považovány za šampióny v obsahu vlákniny - to, co zbývá po lisování rostlinného oleje (lněná mouka, mouka ostropestřec, konopný dort, atd.) A otruby - něco, co jde do odpadu v procesu výroby vysoce rafinované mouky. Otruby a olejový koláč obsahují ve vysokých koncentracích hrubá dietní vlákna. Jíst je ve své čisté formě by měly být pečlivě a ve velmi malém množství, a je lepší použít je jako přírodní doplněk stravy v procesu vaření různých pokrmů.

Následují celá zrna luštěnin a obilovin a celozrnných výrobků. Tyto produkty mají přirozenou formu, která je pro naše tělo známa, a proto mohou být konzumovány bez jakýchkoliv zvláštních omezení - tělo bude mít prospěch.
Obiloviny jsou jedlými semeny rostlin.
Celozrnné produkty se vyznačují vysokým obsahem vlákniny a dietní vlákniny. Definice „celého zrna“ se používá k popisu potravin, které obsahují všechny části přírodního zrna, včetně obilných klíčků (embryo embrya), endospermu (vrstva obklopující klíčky obsahující sacharidy a bílkoviny pro pěstování mladé rostliny) a otruby (ochranná vrstva kolem endospermu).
Rafinovaná zrna sestávají hlavně z endospermu, zatímco celá zrna mají tři vrstvy. Pro moderní obilné výrobky se používají různé druhy obilí, včetně pšenice, rýže, kukuřice, ječmene, ovsa a žita. Množství celých zrn v potravinách může být odlišné, což ovlivňuje obsah vlákniny v konečném produktu.

Následují ořechy a sušené ovoce. "Koncentrace" vlákniny v nich je jistě menší než u fazolí a obilovin, ale zpravidla se jedná o jiné druhy vlákniny, proto by měly být také častěji zařazovány do stravy, zejména proto, že "nejsou jediná vlákna". Ořechy a sušené ovoce obsahují velké množství dalších biologicky aktivních látek nezbytných pro naše zdraví (viz Vitamínová směs (sušené ovoce, ořechy, med).

Čerstvá zelenina, ovoce a zelenina také obsahují vlákninu v jejich složení, zejména ve formě pektinů.