Image

Léky na pankreatitidu - funkce jejich příjmu

Silná bolest v horní části břicha, zvracení žluče, nevolnost může znamenat pankreatitidu - zánět slinivky břišní. V této nemoci, trávicí enzymy produkované tělem, místo aby šel do dvanáctníku, zůstávají v žláze a začnou ho trávit. To vede k uvolňování toxinů, které se uvolňují do krve, dostávají se do ledvin, srdce, plic, mozku a zničí jejich tkáně. Včasné léky na pankreatitidu pomohou vyhnout se těmto účinkům, normalizovat slinivku břišní.

Příznaky pankreatitidy

Slinivka břišní syntetizuje trávicí enzymy a hormony, které regulují výměnu bílkovin, tuků, sacharidů - inzulín, glukagon, somatostatin. Orgán má podlouhlý tvar a nachází se v horní části břicha, za žaludkem, v těsném kontaktu s dvanácterníkem. Železo váží asi 70 g, délka se pohybuje od 14 do 22 cm, šířka - od 3 do 9 cm, tloušťka - 2-3 cm.

Zánět pankreatu se může objevit v akutních a chronických formách, jejichž klinické projevy jsou odlišné. Akutní pankreatitida je smrtící, protože toxiny mohou vyvolat nekrózu tkání žlázy a dalších orgánů, infekci a hnisavé procesy. I při včasné léčbě moderními prostředky je úmrtnost 15%.

Při akutní pankreatitidě není jednoznačně vyjádřen klinický obraz, proto jsou pro přesnou diagnózu nezbytná další vyšetření. V akutní formě onemocnění ve slinivce břišní se často tvoří falešné cysty, které způsobují bolest v jiných orgánech, narušují pohyb potravy žaludkem a střevy. Patologie se navíc projevuje následujícími příznaky:

 • ostrá bolest v horní části břicha, která se rozprostírá vlevo, vzadu;
 • nevolnost;
 • zvracení žluče bez úlevy;
 • nadýmání;
 • dehydrataci;
 • může se objevit žloutenka doprovázená zežloutnutím kůže, tmavou močí, světelnou stolicí;
 • v některých případech se modravé skvrny objeví u pupku nebo na levé straně břicha, někdy se žlutým nádechem.

Při chronickém zánětu pankreatu dochází k nevratným změnám. Zmenšuje se, kanály se zužují, buňky jsou nahrazeny pojivovou tkání, díky čemuž tělo přestává plnit své funkce, dochází ke snížení syntézy trávicích enzymů a hormonů. Chronická pankreatitida je charakterizována vymytým klinickým obrazem, její příznaky lze snadno zaměnit s jinými chorobami trávicího systému.

Nemoc se vyvíjí postupně a necítí se po dlouhou dobu. Patologie se projevuje jako konstantní nebo přerušovaná bolest v břiše, v blízkosti levé hypochondrium, může být podána dolní části zad. Onemocnění je doprovázeno nevolností, zvracením, řevem, pálením žáhy, nepříjemnou kyselou chutí v ústech. Průjem se může střídat se zácpou, spolu s výkaly nechávají nestrávené částice potravin. Ostré hubnutí, výskyt vaskulárních skvrn. Protože slinivka břišní syntetizuje inzulín, chronická pankreatitida je často doprovázena diabetem.

Léčba pankreatitidy u dospělých

Po zjištění příznaků typických pro zánět slinivky břišní je nutné neprodleně konzultovat lékaře a provést výzkum. Poté podle výsledků získaných testů lékař předepíše léčebný režim. Stanoví opatření zaměřená na:

 • zmírnění bolesti;
 • odstranění zánětu v pankreatu a okolních orgánech;
 • odstranění symptomů doprovázejících nedostatek pankreatických enzymů;
 • prevence komplikací.

Čím dříve se léčba začne, tím větší je šance na úspěch. Všechny léky na pankreatitidu u dospělých by měly být používány podle pokynů lékaře v předepsané dávce. Pro léčbu pankreatu, antispasmodik, antacid, antienzymů, jsou předepsány blokátory H-2. Dobře pomáhají finanční prostředky obsahující polypeptid Aprotinin. Souběžně s léky předepsané postupy pro čištění těla z pankreatických enzymů, dieta.

Antispasmodika pro pankreatitidu

K odstranění bolesti při zánětlivých procesech se používají antispasmodika. Mají relaxační účinek na hladké svaly, což usnadňuje odstraňování enzymů podél kanálků z pankreatu. Antispasmodika jsou dočasným opatřením: jakmile skončí jejich činnost, bolest se vrátí, takže hlavní terapie by měla být zaměřena na normalizaci práce orgánu. Během exacerbace lékař předepíše intramuskulární nebo intravenózní injekce, méně často - subkutánně. Pro chronický zánět se používají tablety.

K odstranění bolesti je často jmenován No-Spa (Maďarsko) nebo jeho analog Drotaverinum. Léčivou látkou těchto léčiv je hydrochlorid drotaverinu. Nástroj zmírňuje svalové křeče trávicího traktu, močového systému, žlučových cest, žlučníku, mozkových cév. Účinek léčiva po perorálním podání je ve čtvrté hodině, po injekci - ve druhé minutě. Při akutním zánětu žlázy je předepsáno:

 • pro intramuskulární injekce: 2 ml roztoku najednou;
 • intravenózní injekcí se 2 ml produktu zředí 8-10 ml fyziologického roztoku chloridu sodného a pomalu se vstřikuje během pěti minut;
 • tablety: průměrná denní dávka je 80 mg, maximální denní dávka je 240 mg.

Účinně eliminuje bolest papaverinu, jehož účinná látka je podobná názvu léčiva. Lék uvolňuje hladké svaly trávicího urogenitálního a respiračního systému, odstraňuje křeč ventilů, který je zodpovědný za odtok šťávy z pankreatu. Nechte prostředky ve formě tablet, svíček, injekcí různých výrobců. Dávkování léků pro dospělé:

 • tablety: 40-60 mg 3-4krát denně, maximální denní dávka je 0,6 g;
 • subkutánní a intramuskulární injekce pro pankreatitidu: 0,5-2 ml dvoupercentního roztoku, maximální jednotlivá dávka - 5 ml, denně - 15 ml.

Platifillin snižuje svalové křeče dutiny břišní, snižuje tón hladkých svalů žlučovodů a žlučníku. Uvolněte antispasmodikum ve formě tablet nebo injekcí od různých výrobců. Pro úlevu od akutní bolesti jsou předepsány injekce: roztok se podává subkutánně 1-2 ml dvakrát nebo třikrát denně, maximální denní dávka je 15 ml, jednorázová dávka není větší než 5 ml.

Atropin uvolňuje hladké svaly trávicího systému, blokuje citlivost na acetylcholin, neurotransmiter, který provádí neuromuskulární signalizaci. Vyrábí se ve formě tablet a injekcí různých výrobců. Pro zmírnění akutní bolesti se subkutánně podá dvakrát až třikrát denně 1 ml 0,1% roztoku sulfátu atropinu. Lék stimuluje nervový systém, srdce, takže by měl být používán opatrně pod dohledem lékaře.

Enzymy a anti-enzymová léčiva pro pankreatitidu

K normalizaci kyselosti žaludeční šťávy lékař předepisuje léky obsahující látky, které nahrazují trávicí enzymy produkované slinivkou břišní. Jedná se o amylázu, která podporuje zpracování škrobu na cukry, stejně jako proteázu a lipázu (první štěpí sloučeniny mezi aminokyselinami v proteinech, druhými tuky). Enzymové přípravky pro pankreatitidu podporují práci pankreatu, pomáhají vyhnout se jeho vyčerpání, kvalitně strávit potravu, zbavit se průjmů, nevolnosti, břišní distenze, nadýmání.

Pro léčbu slinivky břišní jsou předepsány enzymové léky obsahující pankreatin. Rozkládá tuky, bílkoviny a sacharidy, nahrazuje amylázu, lipázu, proteázu:

 • Slavnostní. Kromě pankreatinu v kompozici - hemicelulóza, extrakt z hovězí žluč. Léčivo přispívá nejen k trávení a vstřebávání potravy, ale také k rozpadu vlákniny, ke zlepšení vylučování žluči, aktivuje lipázu. Dávka: 1 tableta po dni nebo během jídla.
 • Creon. Uvolňování formy - tobolky 150, 300, 400 mg pankreatinu. Dávka závisí na klinickém obrazu onemocnění, které bylo přijato během jídla nebo po jídle.
 • Panzinorm 10 000 a 20 000. Vypijte v kapslích, vypijte 1 tabletu s jídlem třikrát denně.
 • Trávicí. Uvolňovací forma - dragee. Užívejte po jídle nebo po jídle 1-2 ks. třikrát denně.
 • Mezim 10 000 a 20 000. K dispozici ve formě tablet, kapslí, dražé. Take před nebo po jídle pro 1-2 kusy. jednou až třikrát denně.

S otoky pankreatu by měla potlačit jeho aktivitu. K tomu lékař předepíše intravenózně podávané protizánětlivé léky. Mezi nimi by měl být zvýrazněn Kontrykal nebo jeho analog Aprotinin. Inaktivují proteinázu, mají inhibiční účinek na kalikrein-kininový systém - skupinu proteinů, které se aktivně podílejí na zánětlivých procesech, srážení krve a výskytu bolesti.

Antacida

Zapálená slinivka způsobuje uvolnění velkého množství kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Zvýšená kyselost eroduje okolní tkáně, způsobuje silnou bolest, neutralizuje práci trávicích enzymů. Pro zlepšení účinku enzymových přípravků a prevenci poškození žaludečních stěn lékaři předepisují antacida, jejichž úkolem je neutralizovat kyselinu chlorovodíkovou. Léky v této skupině se vyznačují obálkovým efektem, chrání před škodlivými účinky, zlepšují syntézu uhlovodíků a zabraňují nadýmání.

Hlavní účinné látky antacid, které se používají při léčbě zánětlivé slinivky břišní, jsou sloučeniny hořčíku a hliníku. Takové léky snižují hladinu kyseliny chlorovodíkové, mají choleretický lokální anestetický účinek, mají projímavý účinek, zlepšují sekreci žluči, vylučují tvorbu plynu. Léky ve formě tablet by měly být před použitím rozdrceny nebo žvýkány. Pro stabilizaci acidobazické rovnováhy předepište následující nástroje:

 • Gel Almagel. Dospělí jsou předepsány, aby 1-2 lžičky. den půl hodiny před jídlem a před spaním. Maximální denní dávka - 16 tsp. Průběh léčby je 2-3 týdny.
 • Suspenze a tablety Maalox. Má analgetický účinek, zmírňuje bolest v horním GI traktu. Dávkování - 2-3 tablety nebo 15 ml suspenze jednu hodinu po jídle a před spaním. Průběh léčby je 2-3 měsíce.
 • Gastratsid tablety. Dávkování: 1-2 tablety 4x denně po jídle a před spaním. Průběh terapie není delší než tři týdny.
 • Tablety Alumag. Pijte 1,5 hodiny po jídle. Průběh léčby je měsíc.
 • Palmagel gel a tablety. Dávkování: 2-3 tablety nebo 5-10 ml suspenze za hodinu a půl po jídle. Průběh terapie je 2-3 měsíce.

H2 blokátory

Při léčbě pankreatitidy současně s antacidy musí být předepsány inhibitory sekrece - blokátory H2-histaminových receptorů. Tyto léky dělají receptory žaludečních buněk, které produkují kyselinu chlorovodíkovou, necitlivé na histamin. To snižuje jeho syntézu a vstup do lumen žaludku, což přispívá k léčbě pankreatitidy. Účinek blokátorů na organismus není omezen na tyto faktory: inhibitory sekrece dělají žaludeční sliznici odolnější vůči agresivním faktorům, podporují její hojení.

H2-blokátory by měly být užívány opatrně, v přísně předepsané dávce lékaře, protože mohou způsobit mnoho vedlejších účinků. Většina komplikací jsou léky první generace. Pro léčbu zanícené slinivky břišní jsou předepsány následující léky:

 • Cimetidin. Přípravek se užívá před jídlem nebo během jídla. Maximální koncentrace v krvi je pozorována po 2 hodinách. Jedná se o lék první generace, takže může vyvolat mnoho vedlejších účinků z různých orgánů. Mezi ně patří průjem, nadýmání, bolesti hlavy, léze centrálního nervového systému, změny ve složení krve, snížená imunita. Po jednom dni se 48% účinné látky vylučuje z těla.
 • Ranitidin. Droga patří do druhé generace. Jeho aktivita je 60krát vyšší než účinek Zimetidinu. Přípravek se užívá bez ohledu na jídlo. Nástroj poskytuje méně komplikací, je charakterizován delší dobou působení. Rychle se vstřebává do krevního oběhu a maximální koncentrace je pozorována po 2 hodinách. Čtyřicet procent účinné látky opouští tělo po dni.
 • Tablety famotidinu. Lék třetí generace je tedy mnohem účinnější než ranitidin, má nižší počet vedlejších účinků a je dobře snášen. Přípravek lze užívat bez ohledu na jídlo. Maximální hladina je pozorována za hodinu, poločas je 3,5 hodiny, účinnost trvá 12 hodin.

Nedávné studie ukázaly, že blokátory H2-histaminového receptoru mají mnoho nevýhod. Nejsou schopny udržet požadovanou hladinu kyselosti po dobu delší než 18 hodin, po léčbě dochází k velkému množství recidiv, tělo si na léčivo rychle zvykne a je schopno vydržet a léky se mohou objevit. Největší nevýhodou blokátorů je, že jejich použití může vyvolat rozvoj pankreatitidy nebo její zhoršení.

Inhibitory protonové pumpy

V poslední době začaly blokátory H2-histaminového receptoru vytěsňovat účinnější a bezpečnější léky - inhibitory protonové pumpy (PPI). Jejich působení je zaměřeno na blokování práce enzymů, známých jako "protonová pumpa", které se přímo podílejí na syntéze kyseliny chlorovodíkové. Výhoda IPP spočívá v tom, že po vysazení není závislost na nich, nejsou schopny vyvolat rozvoj pankreatitidy, způsobit malý počet nežádoucích účinků.

Všechny inhibitory protonové pumpy jsou deriváty benzimidazolu, proto jsou charakterizovány stejným mechanismem účinku. Účinná látka léčiv se selektivně hromadí v sekrečních tubulech, kde se pod vlivem vysoké kyselosti transformuje a aktivuje, blokuje práci enzymu. IPP je schopen kontrolovat syntézu kyseliny chlorovodíkové po celý den, bez ohledu na to, co stimuluje její uvolňování.

Nejvíce zkoumanými prostředky této skupiny je omeprozol, jehož jediná dávka poskytuje rychlou inhibici syntézy kyseliny chlorovodíkové. Při akutním zánětu slinivky je lék předepsán v dávce 20 mg jednou denně, s opakovaným - 40 mg / den, chronickým - 60 mg / den. Po použití omeprozolu se produkce kyseliny chlorovodíkové sníží o 50%. Snížení kyselosti začíná po 2 hodinách, maximální účinek je pozorován čtvrtý den.

Pantoprazol je účinný lék na pankreatitidu, který se prodává pod názvy Nolpaz, Sanpraz, Ulsepan. Pantap. Lék je účinný bez ohledu na jídlo, ale je lepší, aby 10 minut před jídlem. Maximální koncentrace léčiva v krvi je pozorována po 2, 5 hodinách, účinek trvá den. Trvání léčby určuje lékař.

Pro léčbu pankreatitidy se Rabeprazol používá jako komplexní léčba (analogy - Pariet, Razo, Hairabesol). IPP začíná potlačovat produkci kyseliny chlorovodíkové po dobu jedné hodiny po užití léku. Maximální snížení hladiny kyselosti v žaludku je stanoveno dvě až čtyři hodiny po první dávce, stabilní účinek po 3 dnech léčby. První den klesá index kyselosti o 61% v osmý den léčby - o 88% počátečních čísel.

Jiné léky na pankreatitidu

V některých případech, v případě chronického zánětu slinivky břišní, předepisují lékaři sedativa, která mají uklidňující účinek na nervový systém a snižují emoční stres. Tyto léky nejen snižují depresi, ale také zvyšují účinek léků proti bolesti pro pankreatitidu. Mezi těmito léky lze rozlišit:

Pro zánět pankreatu může lékař předepsat hormonální léčbu. Pro potlačení tvorby pankreatických a žaludečních šťáv se používá oktreotid - analog hormonu somatostatinu, který se používá k léčbě nádorů. Kortikosteroidy (např. Prednisolon) jsou předepsány, pokud byl chronický zánět vyvolán autoimunitním onemocněním. Hormonální terapie po určitou dobu, protože dlouhodobá léčba může způsobit mnoho vedlejších účinků.

Při chronické pankreatitidě je často pozorováno zažívací obtíže doprovázené průjmem. Nedostatek enzymů zpomaluje trávení potravy, což je důvod, proč je potravina zpožděna v gastrointestinálním traktu, a bakterie usazující se v ní způsobují rozkladné procesy, které způsobují průjem a nadýmání. Sorbenty se s tímto problémem vyrovnávají. Smecta s pankreatitidou tyto procesy neutralizuje, eliminuje nepohodlí a stabilizuje židli. Lék vytváří ochrannou membránu na sliznici, obklopuje toxiny a bakterie a vynáší je výkaly.

Antibiotika se používají k ničení patogenních bakterií, které vyvolaly infekční komplikace: ruptura pankreatického kanálu, stagnace žluči, zánět žlučových cest, výskyt cyst, bakteriální infekce. Přípravky pro akutní pankreatitidu jsou předepisovány v injekcích, protože během exacerbací je nutné jednat rychle. Antibiotika by měla být užívána pouze podle pokynů lékaře, protože samy o sobě mohou poškodit buňky pankreatu a vyvolat jeho zánět. Mezi těmito léky je třeba zdůraznit:

 • Ceftriaxon, cefotaxime ze skupiny cefalosporinů;
 • Amoxiclav ze skupiny penicilinu;
 • Thienam ze skupiny thienamycin;
 • Ampioks je kombinovaná léčba antibiotiky Ampicillin a Oxacillin;
 • Vankomycin ze skupiny tricyklických glykopeptidů.

K prevenci edému pankreatu, odstranění dalších enzymů a jedů z těla lékaři předepisují diuretika - diuretika. S pankreatitidou jsou předepsány furosemid a diacarb v kombinaci s draslíkovými přípravky. Pití diuretik by měl být přísně předepsán lékařem, protože nesprávné použití může zničit buňky pankreatu, vyvolat růst kreatininu a močoviny v krvi, silný pokles krevního tlaku a další reakce.

Vlastnosti léků pro pankreatitidu

Lékař by měl předepsat léčebný režim a vysvětlit, které léky na slinivku břišní by se měly opít a které - během jídla. Například enzymové léky pro pankreatitidu se opijí ve stejnou dobu, kdy se užívá jídlo, zatímco antibiotika se podávají později a inhibitory protonové pumpy jednou denně. Léky proti bolesti mohou být užívány podle potřeby kdykoliv, přesně podle dávek uvedených v návodu.

Všechny tablety pro pankreatitidu musí pít dostatek čisté pitné vody. Během nemoci je přísně zakázán alkohol, jehož toxiny mají škodlivý účinek na všechny buňky v těle, včetně slinivky břišní. Kombinace léků s ethanolem zvýší zátěž na játra, ledviny a další orgány trávicího traktu, což vede k vážným komplikacím.

Jakýkoliv lék může způsobit nežádoucí účinky a má kontraindikace, takže před použitím je nutné si přečíst návod a informovat lékaře o všech chronických onemocněních. Pokud léčba pankreatitidy vyvolala komplikace a závažné nežádoucí účinky, měla by být okamžitě vysazena a nahrazena látkou s jinou účinnou látkou.

Trvání léčby každým konkrétním lékem předepisuje lékař. Například antibiotika nemohou být opilá déle než dva týdny, protože bakterie se stávají návykovými a léky se stávají neúčinnými. Nelze přerušit předepsanou léčbu, protože to může nejen snížit účinnost léčby, ale také vyvolat relaps onemocnění.

Chcete-li být účinná léčba, nezapomeňte dodržovat dietu. V akutní formě nemoci, hladovka je ukazována v prvních dvou dnech, po kterém vy můžete začít jíst nízkokalorická jídla. Zakázané mastné, kořeněné, slané, pepřové, uzené produkty, další pokrmy, které stimulují vylučování žaludeční šťávy, tvorbu plynu ve střevě. V chronické formě onemocnění je jejich použití také omezené. Jídla by měla být dušená, můžete dusit, vařit, péct. Jezte malé pokrmy 5-6 krát denně.

Seznam pilulek z pankreatitidy

Pankreatitida je zánětlivý degenerativní proces v pankreatu. Počet lidí trpících pankreatitidou se každým rokem zvyšuje. Symptomy a léčba tohoto onemocnění přímo závisí na závažnosti zánětlivého procesu, závažnosti léze pankreatu.

Hlavními oběťmi pankreatitidy jsou nejčastěji lidé, kteří jsou náchylní k přejídání, milovníci mastných potravin a alkoholu. Při působení určitých provokujících faktorů v slinivce břišní se aktivuje produkce proteolytických enzymů, což způsobuje zánětlivé procesy.

Tableta Zerukal

Antiemetická pilulka "Tsirukal" normalizuje tón orgánů trávicího traktu. Přípravek Reglan obsahuje léčivou látku metoklopramid. Reglan selektivně blokuje dopamin a.

Pangrol tablety

Pangrol je založen na pankreatinu, což je trávicí enzym. Lék má lipolytický, proteolytický a amylolytický účinek, zaplňuje selhání.

Tablety Penzital

Složení léčiva Penzital zahrnuje aktivní složku pankreatin. Pankreatin je uvolňován z tablety působením alkalického prostředí tenkého střeva a působí jako náhrada sekrece.

Hermital Tablets

Kapsle Hermital je enzymový přípravek. Obnovuje nedostatek pankreatických enzymů. Jeho enzymy (lipáza, alfa-amyláza, trypsin, chymotrypsin) přispívají k rozpadu bílkovin dříve.

Tablety Unienzymu

Lék Unienzym s MPS (Unienzym s MPS) je komplex enzymů (plísňová diastáza a papain) a látek, které usnadňují proces trávení (aktivní uhlí, simethikon, nikotinamid.

Tablety Mikrasim

Léčivo Micrazim obsahuje účinnou látku - pankreatin, což je směs trávicích enzymů nezbytných pro trávení potravy a bytí.

Příčiny pankreatitidy

Nejčastěji, osoba trpící pankreatitidou, existuje několik faktorů, které přispěly k jejímu vývoji, které by měly být instalovány a, pokud je to možné, odstraněny. 98% všech případů akutní pankreatitidy je spojeno buď se zneužíváním alkoholu, nebo s cholelitiázou. Podrobnosti o patologických procesech probíhajících v pankreatu během zánětu, jakož i další rizikové faktory pro rozvoj pankreatitidy, viz článek Příčiny pankreatitidy.

Příznaky akutní pankreatitidy

Slinivka břišní není příliš velký orgán, ale v lidském těle plní nejdůležitější funkce, z nichž nejdůležitější jsou vylučování potravinářských enzymů pro normální trávení a produkci inzulínu, jehož nedostatek vede k závažnému onemocnění jako diabetes mellitus. Co se stane se zánětem žlázy? Během akutní pankreatitidy se projevují příznaky jako u těžké otravy. Enzymy produkované slinivkou břišní přetrvávají v ní nebo v jejích kanálech a začnou ničit samotnou žlázu a když vstoupí do krve, způsobují symptomy obecné intoxikace:

 • Bolest To je nejvýraznější symptom, bolest s pankreatitidou je obvykle velmi intenzivní, konstantní, povaha bolesti je popsána pacienty jako řezání, nudné. V případě předčasné lékařské péče a úlevy od bolesti může mít pacient bolestivý šok. Lokalizovaná bolest pod lžičkou, hypochondrium, buď vpravo nebo vlevo, v závislosti na místě léze žlázy, v případě, že se celý orgán zapálí, pak je bolest obklopujícího charakteru.
 • Vysoká teplota, nízký nebo vysoký tlak. S rychlým rozvojem zánětlivého procesu se stav pacienta rychle zhoršuje, teplota může vzrůst na vysoké hodnoty a krevní tlak se může snižovat nebo zvyšovat.
 • Složitost. Když má pacient pankreatitidu, rysy obličeje jsou ostřejší, kůže se stává bledou a pleť postupně získává šedavě-zemitý odstín.
 • Škytavka, nevolnost. Příznaky jako sucho v ústech, škytavka, řinčení a nevolnost jsou také charakteristické pro pankreatitidu.
 • Zvracení. Útoky zvracení se žlučí nepřinesou pacientovi úlevu. Proto na počátku akutního období není hovoří o žádném příjmu potravy, hlavním důvodem pro úspěšnou další léčbu je půst v případě akutní pankreatitidy.
 • Průjem nebo zácpa. Židle v akutní pankreatitidě je často pěnivá, častá se zápachem plodu, s částicemi nestráveného jídla. Zvracení může být konzumováno potravou (při zvracení obsahu žaludku na začátku napadení), pak se objeví žluč z dvanácti dvanáctníkových vředů. Nicméně, tam jsou a naopak zácpa, nadýmání, kalení břišních svalů, což může být úplně první signál z nástupu akutní pankreatitidy útoku.
 • Dušnost. Dyspnea je také způsobena ztrátou elektrolytů během zvracení. Pacient se obává neustálého dýchání, lepkavého potu, na jazyku je bohatá žlutá patina.
 • Nadýmání. Žaludek a střeva nejsou během útoku redukovány, takže při vyšetření lékař určí silnou abdominální distenzi a palpace neurčuje napětí břišních svalů.
 • Cyanóza kůže. Cyanotické skvrny se mohou objevit kolem pupku nebo na zádech, což dává kůži mramorový nádech, v oblasti třísla může barva kůže nabýt modrozeleného odstínu. Je to proto, že krev ze zanícené žlázy může proniknout pod kůži břicha.
 • Žloutnutí skléry, kůže. Ve sklerotizující formě pankreatitidy se může vyskytnout mechanická žloutenka, která se projevuje kompresí části společného žlučovodu se zhutněnou žlázovou tkání.
 • S takovými příznaky pankreatitidy u člověka s každou minutou se stav zhoršuje, není v takových případech možné oddálit a mělo by být co nejdříve nazýváno sanitkou.

Léčba akutní pankreatitidy

Při akutní pankreatitidě je léčba možná pouze v nemocnici, pod dohledem kvalifikovaných odborníků, což je považováno za velmi nebezpečný stav. Pokud máte podezření na akutní pankreatitidu, měli byste okamžitě zavolat sanitku a osoba by měla být okamžitě hospitalizována.

Někdy pozdní doručení lékařské péče může stát člověka život. První pomoc, která může být poskytnuta osobě s záchvatem pankreatitidy, jejíž příznaky jsou zřejmé, je nachlazení na žaludek, užívání antispasmodik - Na-shpa, Papaverine, stejně jako odmítnutí přijímat jakékoli jídlo a lůžko před příchodem sanitky.

Nouzová pomoc poskytovaná ambulancí:

 • propíchnutí žíly, kapání solným roztokem
 • antiemetikum - metoklopramid (cerucal) 10 mg
 • lék proti bolesti - ketorolak
 • antisekreor - oktreotid (sandostatin) 250 mg nebo quamel (omeprazol) 40 mg

V podmínkách nemocnice obvykle utratí:

 • V nemocnici, intravenózní podání chloridu sodného (fyziologický roztok), reopolyglucin + kontrakt
 • Používají diuretika, zabraňují opuchu pankreatu a také přispívají k odstranění enzymů z krve, toxinů z těla. Od diuretika nebo furosemidu (lasix) během infuzní terapie (do žvýkačky po odkapávání) nebo diacarb tablety pod krytem draslíkových přípravků.
 • Omeprazol 80 mg denně, existují formy pro intravenózní podání během kapání - Kvamatel.
 • Antispasmodika - Drotaverine hydrochloride, no-spa
 • S přetrvávajícím zvracením - metoklopramid intramuskulárně
 • Pro bolest - léky proti bolesti
 • Pro těžkou nebo hnisavou pankreatitidu, antibiotika (cefalosporiny 3 - 4 generace nebo fluorochinolony)
 • V akutním období jsou zobrazeny inhibitory enzymů (kontracal a gordox)
 • Vitaminová terapie je také součástí komplexního udržení oslabeného těla, zejména vitamínu C a vitamínů skupiny B.
 • Po dobu 4-5 dnů je pacientovi přiřazen hlad a pít teplou vodu bez plynů. Při těžké pankreatitidě, při hladovění několik týdnů, je indikována parenterální výživa (proteinové hydrolyzáty a tukové emulze jsou podávány intravenózně, pokud je krevní cholesterol normální).
 • Teprve po této době je pacientovi umožněno jíst, zpočátku můžete jen pít jogurt, postupně přidávat tvaroh do menu a po 3 až 4 dnech může pacient postupně jíst dietní jídlo na speciální dietě 5P.

Chirurgická léčba je indikována pro podezření na destruktivní pankreatitidu a pro příznaky peritoneálního zánětu, jakož i pro selhání konzervativní terapie.

Současně je laparaskopie indikována v případě podezření na abdominální tekutinu nebo známky peritonitidy. Rovněž se provádí pro diferenciální diagnostiku akutní pankreatitidy s jinými onemocněními.

Laparathomie (široký chirurgický přístup s disekcí z hrudní kosti do třísla) se provádí s dříve provedenými chirurgickými zákroky na břiše, ventrální hernii, nestabilním krevním oběhu (šokem).

Příznaky a příznaky chronické pankreatitidy

Chronická pankreatitida je převážně zánětlivé onemocnění pankreatu, ve kterém dochází ke strukturálním změnám v tkáni orgánu. Většina výzkumníků se domnívá, že znakem chronické pankreatitidy je to, že po vyloučení působení provokujících faktorů, patologické změny ve žláze nejen přetrvávají, ale také pokračují v rozvoji funkčních, morfologických poruch žlázy. Současně vzniká exogenní a endogenní nedostatečnost tohoto orgánu.

Při nástupu chronické pankreatitidy jsou definována dvě období, první období, které může trvat roky a pak se projevuje jako charakteristické symptomy, pak ustupuje, a období, kdy jsou poruchy a poranění slinivky břišní stále výraznější a znepokojivější.

 • V období nástupu onemocnění, které obvykle trvá celá desetiletí, člověk pociťuje pouze přerušovanou bolest, která se vyskytuje 15 minut po jídle a trvá několik hodin až několik dní. Bolest je nejčastěji lokalizována v horní části břicha, někdy v oblasti srdce, na levé straně hrudníku, vlevo v bederní oblasti a může to být také pásový opar. Jeho intenzita se snižuje, když se člověk při sezení nakloní dopředu.
 • Nejcharakterističtější bolest vyvolává nadměrná konzumace mastných, smažených potravin, alkoholu nebo množství sycených nápojů, čokolády a kávy. Nejhorší ze všeho je člověk, pokud je současně přijímán velký počet různých jídel. Slinivky břišní je obtížné vyrovnat se s různými typy bílkovin, tuků a sacharidů. Proto lidé, kteří dodržují zásady oddělené výživy, jsou méně náchylní k onemocněním slinivky břišní.
 • Pokud bolest může být také dyspepsie, jako je zvracení, nevolnost, chronický průjem, nadýmání, ztráta hmotnosti. Není to však vždy tak, a bolest a dyspepsie s adekvátní symptomatickou léčbou zmizí, funkce žlázy pro produkci enzymů není významně narušena a pacient se těší na klidný život až do dalšího přejídání nebo poruchy.
 • V případě dlouhodobé chronické pankreatitidy se začíná rozpadat struktura tkáně žlázy, snižuje se produkce enzymů a hormonů a postupně se vytváří sekreční insuficience. V tomto případě může být syndrom bolesti zcela nepřítomný, nebo mírný, a dyspepsie je spíše opak, který se stává převládajícím příznakem chronické pankreatitidy se sekreční insuficiencí.
 • Také pro chronickou pankreatitidu je charakteristická mírná nažloutlost kůže, skléry, není vůbec a může také periodicky mizet.
 • V pozdních stádiích pankreatitidy, kdy žláza začne atrofovat, se může vyvinout diabetes.

Na základě různých symptomatických komplexů u pacientů s chronickou pankreatitidou existuje několik typů onemocnění:

 • Dyspeptický vzhled - v této formě pankreatitidy trpí pacient chronickým průjmem, abdominální distenzí a úbytkem hmotnosti.
 • Asymptomatická forma - tato forma je nejpodivnější, protože pankreatitida se v průběhu let neprojevuje žádnými známkami nebo symptomy a osoba o těchto porušováních neví.
 • Pseudo-nádorový typ - tato forma pankreatitidy v průběhu průběhu a symptomy se podobá rakovině pankreatu. Hlavním příznakem tohoto onemocnění je výskyt žluté kůže, skléry atd.
 • Pohled na bolest - z názvu je zřejmé, že se vyznačuje bolestivým syndromem, který se po jídle vyskytuje velmi často, a zejména alkoholem.

Co dělat, pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu?

Samozřejmě, pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu, měli byste se obrátit na gastroenterologa pro komplexní diagnostiku. Lékař na základě stížností pacienta, anamnézy onemocnění a následujících diagnostických opatření stanoví přesnou diagnózu:

 • Laboratorní diagnostika chronické pankreatitidy - změna hladiny elastázy ve stolici.
 • Analýza stolice může určit, zda se jedná o steatorrhea, tj. Obsah nestráveného tuku ve výkalech, což indikuje poruchu žlázy.
 • Test speciálních přípravků pro stimulaci slinivky břišní.
 • Ultrazvuk může také pomoci při stanovení správné diagnózy.
 • V případě pochybností nebo pro větší jistotu diagnózy pomáhá také počítačová tomografie.
 • Měli byste provést krevní test na glukózu, zjistit diabetes, a můžete také provést test na glukózovou toleranci.

Diagnóza založená pouze na ultrazvukových datech není spolehlivá, protože neexistují žádné specifické příznaky, ale v období exacerbace mohou existovat pouze drobné difúzní změny ve struktuře nebo otok. Nejčastěji nejsou vůbec žádné ultrazvukové projevy.

Léčba chronické pankreatitidy

Příznaky chronické pankreatitidy mohou být mírné a výrazné. Během exacerbace chronické pankreatitidy je zpravidla indikována hospitalizace a podobná terapie, jako v akutním procesu.

Pacient musí dodržovat dietu po celý život, užívat léky na sekreční insuficienci slinivky, antispasmodika. To je velmi užitečné navštívit sanatoria, zejména Stavropol Region, dvakrát ročně, jako je Pyatigorsk, Zheleznovodsk, Kislovodsk, s komplexní léčbu a brát přírodní minerální vodu ze zdrojů (Slavyanovskaya a Smirnovskaya voda je zvláště účinná). Základní principy léčby:

Chronická strava

Jedná se o nejobtížnější princip léčby, protože dieta pro pankreatitidu vylučuje všechny lahodné potraviny, které každý miluje - kebab, čokoládu, sladkosti, houby, pikantní, smažená jídla, rychlé občerstvení. Všechny produkty až po ovoce a zeleninu by měly být nasekány, vařit, péct.

Jídla by měla být častá a v malých porcích, to znamená, že by se měla jíst každé 3 hodiny a doporučuje se nemíchat různé druhy bílkovin, tuků nebo sacharidů v jednom jídle. Přečtěte si více o dietě v našem článku Co můžete jíst s pankreatitidou.

Jak odstranit bolest při chronické pankreatitidě

S dietou, bolest je mnohem méně pravděpodobné, že bude cítit, ale pokud se budete pohybovat trochu od ní, nechte se být tuk nebo smažené a všechny - léky proti bolesti jsou potřeba.

 • S intenzivní bolestí, antispasmodikami - No-Spa, Drotaverine, které snižují zánět pankreatu a tím snižují bolest, může předepsat lékař.
 • Doposud může lékař předepsat mebeverin (Duspatalin, Spareks) - antispasmodikum, myotropní účinek, eliminuje gastrointestinální křeče.
 • Můžete předepsat krátkodobý antisekreční přípravek (omeprazol nebo diacarb na tabletu po dobu tří dnů pod dohledem asparkamu s edematózní formou).
 • Používá se také Octreotid, lék, který potlačuje produkci hormonů žlázou, protože jej stimuluje a tím způsobuje bolest. Tento přípravek je předepisován pouze v nemocnicích.

Jaký druh léků k léčbě pankreatitidy

Pankreatitida je závažné onemocnění, které vede k poruchám pankreatu. Abyste se vyhnuli vzniku závažných komplikací, které mohou někdy vést ke smrti pacienta, měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékařů a zahájit léčbu.

V současné době se k léčbě pankreatitidy používají různé léky, díky nimž se může pacient cítit lépe a zabraňovat vzniku nežádoucích účinků.

Těžká forma

Před zahájením léčby patologie, lékař připraví léčebný režim v závislosti na závažnosti pankreatitidy a blahu pacienta. Je nutné si uvědomit, že neexistují žádná klasická opatření při pozorování zánětu pankreatu. Léky na pankreatitidu jsou vybírány individuálně.

Za prvé, v akutním období pankreatitidy je nutné odpočinek. Proto, pokud existuje závažná forma akutního průběhu nemoci, pak léčba pankreatitidy je pouze v nemocnici. To je předpoklad, protože zánětlivé změny ve žláze mohou vést k narušení důležitých funkcí nezbytných pro život.

Do 3 dnů stačí vypít kapalinu, aby se zabránilo dehydrataci těla, stejně jako odstranit toxické látky z těla.

Aby se zmírnil stav nesnesitelných bolestí, je předepsán lék. Což je lepší použít léky, jak se zbavit problému předepsaného ošetřujícím lékařem. Vše bude záviset na blahu pacienta, fyziologických vlastnostech a stupni poškození vnitřních orgánů.

Léčba pankreatitidy nutně složitá. Jeden lék neodstraní zánět a neobnoví funkci pankreatu.

Anti-enzymové přípravky, léky proti bolesti a zmírňují křeče, antibiotika se odlišují od léčiv při akutní pankreatitidě. A enzymové léky, pilulky a injekce, které zmírňují křeče, protizánětlivé léky pomohou léčit chronickou pankreatitidu. Kromě toho, povinné využívání finančních prostředků, které mají choleretic, obálka účinek, stejně jako potřeba terapie s vitamíny.

Použité drogy

Když se objeví příznaky nemoci, léčba u dospělých je zpočátku prováděna terapeutem s řadou testů. Před použitím léku na pankreatitidu navštivte gastroenterologa, který předepíše léčbu vhodnou pro nemocného ve všech ohledech. Drogová léčba drogami přispěje ke zlepšení pohody, ale nebude to fungovat, jak se zbavit nemoci. Díky výživě bude stanovena strava a strava.

Použít takové skupiny léků pro léčbu pankreatitidy:

 1. Léky v pilulkách, injekcích, které uvolňují křeče a mají analgetický účinek.
 2. Antacida.
 3. Enzym a antienzymová činidla.
 4. H2-blokátory receptorů histaminu.
 5. Skupiny lékových sedativních účinků.

Specifické léky, množství a dávka jsou regulovány lékařem. Důvodem je skutečnost, že při léčbě chronické pankreatitidy je zakázáno užívat mnoho léků.

Pokud se během léze žlázy jedná o buňky zodpovědné za produkci hormonu inzulínu, inzulín by měl být zahrnut do standardního balení léků. Optimální léčbu vybírá endokrinolog.

Taková léčba způsobuje nepředvídatelné následky. Když se žláza zapálí, nemůže být vyléčena léky samotnými. Vyžaduje dietní jídlo, dodržovat správný životní styl.

Dodržujte doporučení lékaře, protože pokud léčíte akutní formu pankreatitidy nesprávně, změní se v chronický průběh.

Je důležité, abyste při užívání léků dodržovali pokyny, které jsou uvedeny v návodu k použití.

Enzymy

Chcete-li změnit index kyselosti v žaludku a založit práci žlázy, můžete použít enzymové a antienzymové přípravky. Léky, jejich dávkování je vybráno výhradně lékařem.

V tomto případě je důležité střídavě používat různé způsoby expozice.

Enzymová terapie ovlivňuje tělo následujícím způsobem:

 • pomáhá odstraňovat bílkoviny, tuky a sacharidy;
 • nadýmání, nadýmání a křeče v žaludku;
 • stimuluje absorpci a stravitelnost užitečných prvků z použitých produktů;
 • uvolňuje žlázu, zlepšuje stav pacienta.

Enzymy jsou účinné, pokud je léčba pankreatitidy prodloužena. Lékař dohlíží na účinnost přijatých prostředků, ponechává je pro pozdější příjem nebo je nahrazuje.

Je důležité užívat enzymové léky pro pankreatitidu slinivky břišní během jídla nebo bezprostředně po jídle. Pokud vyrazíte tablety na prázdný žaludek, možná ještě více zánět orgánu.

Vysoce kvalitní, dobré enzymatické přípravky obsahují extrakty ze žlázy skotu, která je totožná s látkou produkovanou lidskou žlázou - pankreatinem. Pomáhá rozebrat produkty na ty molekuly, které budou střeva a žaludek absorbovat a vstřebávat tělo.

Pokud dostáváte pankreatin v dostatečném množství, tělo kompenzuje nedostatek slinivky břišní. Všechny položky, které přicházejí s jídlem, mají dobrou stravitelnost a pacient není konfrontován s problémem vyčerpání a nedostatkem vitamínů.

Předepsáno při léčbě pankreatitidy, jako jsou tyto tablety:

 1. Slavnostní.
 2. Mezim
 3. Creon.
 4. Pankreatin.
 5. Panzinorm.
 6. Trávicí.

Tyto léky jsou enzymatické. Mají různé mechanismy vlivu a složení, takže odborník uvede, který z nich je vhodnější k léčbě pankreatitidy v konkrétní situaci:

 • stupeň zánětu žlázy;
 • změny v činnosti jiných orgánů - žlučníku, střev, jater.

Při použití antienzymů pro léčbu:

 • intoxikace organismu klesá;
 • sníženou bolest;
 • zlepšuje blaho pacienta;
 • snížené riziko úmrtí;
 • rozvoj edému a nekrózy tkání je blokován.

V této skupině jsou následující léky:

Léčiva proti enzymům jsou injikována do nemocnice uvnitř svalu nebo do žíly první den po napadení nemocí. Tyto léky jsou nezbytné k zastavení ještě většího zánětu tkáně v důsledku uvolnění sekrecí pankreatu.

Často pacienti používají tradiční metody léčby nemocí, protože jsou přirozené a nemají vedlejší účinky a řeší problém. Příjem však není možný ani se souhlasem lékaře.

Jeden z lidových prostředků je chaga. Může se používat při léčbě onemocnění gastrointestinálního traktu, slinivky břišní pouze po diagnóze a podle doporučení lékaře.

Je možné léčit pankreatitidu chagoyem, kdy akutní stadium onemocnění končí, protože exacerbace může zvýšit sekreci žlázy.

Chaga pro žlázu je často předepisována jako čaj. Díky tomuto nástroji můžete:

 • eliminovat příznaky nemoci - nevolnost, závratě;
 • obnovit slizniční tkáň;
 • odstranit toxiny z těla;
 • zvýšení hemoglobinu;
 • zabránit růstu patogenních bakterií.

Lékárenské řetězce prodávají drogy na základě houby ve formě pilulek nebo koncentrovaného extraktu. Chaga se nachází ve složení jednotlivých fondů pro léčbu homeopatického spektra pankreatitidy, Badach. Účinnější je však přirozená infuze.

Chcete-li, aby se infuze promyla chaga a poslala do vroucí vody. Houba je tedy několik hodin. Pak se rozdrtí a s ohřátou ohřátou vodou se houba znovu nalije. Tento nástroj uchovávejte nejvýše 4 dny. Léčebný nápoj se provádí ve 3 dávkách po 200 gramech denně.

Pokud užíváte lék během exacerbace, objeví se komplikace. Chagu není dovoleno přijímat s pankreatitidou, pokud je vřed ve střevě, žaludku.

Inovace domácích léčiv

S exacerbací pankreatitidy je nutné provést dočasnou inhibici produkce žaludeční šťávy. Tento postup je dočasný, pak ho budete muset stimulovat pro normální fungování trávicího systému.

Léky k exacerbaci pankreatitidy:

V případě akutního zánětu bude zapotřebí skupina protizánětlivých léčiv. Ale brát takové pilulky pro pankreatitidu je nežádoucí, protože je možné vynechat skutečnou dynamiku onemocnění.

Kromě toho mají finanční prostředky vedlejší účinky a nejsou předepisovány déle než 10 dnů:

Pro absorpci a odstranění škodlivých prvků z těla, v boji proti střevní patogenní mikroflóře, je předepsán lék se širokým spektrem účinků, Polyphepanum. Medicína na přirozeném základě. Jeho analogem je Enterosgel. Často se používá k léčbě pankreatitidy. Lék je opilý spolu s jinými prostředky v léčbě nemoci, které jsou spojeny s otravou.

S porážkou střeva, dysbakteriózou, alergickými projevy pomůže Atsipol. Přivede střeva zpět do normálu.

Zlepšit trávení předepsané Iberogast. Lék také tóny a má choleretický účinek.

Flamin je jedním z léků na bázi rostlin, které léčí žlučový trakt. Tento lék je cholekinetický, zmírňuje křeče a záněty, pomáhá vyvinout potřebné množství žluči. Z podobných drog emitujte:

Než začnete léčbu, musíte pochopit, co pít tablety pro pankreatitidu, proč pomáhají, být si vědom možných nežádoucích účinků, kontraindikací. Protože je důležité o tom konzultovat lékaře.

Užitečné odvar

Na podporu práce žlázy při chronickém rozvoji pankreatitidy se používají lidové prostředky, včetně bylin a odvarů. Pijte odvar z nesmrtelného, ​​hořkého pelyněku. Příznivý vliv na vylučování žaludeční šťávy - petržel, její kořenová část.

Bujóny jsou komplexní, zahrnují několik druhů bylin. Hlavní věc v léčbě sledovat dávkování a formulace.

Během regeneračního období se připravuje odvar ze zelené cibule s petrželkou, lovcem a mátou. Při akutním zánětu se používá mát s řepou, sušeným cukrem.

Choleretické léky na pankreatitidu jsou nahrazeny bylinami, které mají mírnější účinek. Byliny jsou vybírány individuálně.

 1. Kořen lopuchu, čekanka.
 2. Šípky.
 3. Kurkuma
 4. Kukuřičný hedvábí.
 5. Aloe.

Použití bylin nebo poplatků eliminoval přítomnost alergií na ně.

S intenzivní bolestí

Když se žláza zapálí, pacient má silnou bolest z levé strany pod žebry, v horní části břicha. Nepohodlí je tak nesnesitelné, že je nemožné stát, sedět, mluvit, dýchat. Stává se, že bolest ovlivňuje záda, mezi lopatkami, dolními zády. Tyto zóny označují, která část orgánu je postižena.

K odstranění syndromu bolesti se tyto léky používají k léčbě pankreatitidy:

 • nesteroidní skupina - Paracetamol, Ibuprofen;
 • analgetika silného působení - Baralgin, Analgin.

K úlevě od bolesti v nesnesitelných projevech předepsat narkotická analgetika, která se podávají intramuskulárně:

Analgetické pilulky je zakázáno používat neustále, a to iv nepřítomnosti omamných látek v nich a nezpůsobují zvyk.

Přípravky proti zmírnění bolesti se používají v případech, kdy je nutné odstranit křeče a usnadnit enzymatickou eliminaci:

 1. Drotaverine.
 2. Spasmalgon.
 3. Ne shpa.
 4. Spasmol.
 5. Riabal

Tyto léky mají v případě onemocnění následující účinky:

 • usnadnit pacientovi stav odstraněním bolesti;
 • snížení zátěže na těle, což přispívá ke zlepšení výnosu účinků trávení.

Fondy, které zabraňují nebo oslabují účinek acetylcholinu, cholinomimetických látek, pomáhají překonat toto onemocnění.

Léky zabraňují patologickým impulzům v nervových žlázách a mozku.

Pracovní zdvih trávicího traktu se vrátí do normálu:

Lék na ochranu buněk

K obnovení jaterních buněk byly použity tablety z pankreatitidy jako: Essentiale Forte. Lék se používá souběžně s jmenováním antibiotik.

Předepsané léky 1 kapsle 3krát denně během jídla. Aplikujte nástroje, jak je předepsáno lékařem.Fosfolipidy, které jsou přítomny v kompozici, jsou zaměřeny na obnovu a ochranu buněk. Dobrý účinek na metabolismus, má málo nežádoucích účinků. Předávkování nepředstavuje ohrožení zdraví.

Léčiva pro pankreatitidu u dospělých mají následující analogy:

Při použití antibiotik

Pro léčbu pankreatitidy jsou antibiotika předepisována velmi zřídka a pouze poté, co jsou k dispozici výsledky úplného vyšetření.

V nemocnicích se antibiotická terapie používá ve formě injekcí, pokud lékař zjistí, že situace je kritická a pacient potřebuje neodkladnou pomoc. Antibiotika pro akutní pankreatitidu jsou předepisována ke zmírnění zánětu, maximálně uvolňují tělo:

Léčba chronických onemocnění, možná perorálním užíváním antibiotik: t

Je důležité si uvědomit, že léky se užívají až po jmenování lékaře.

Jaký druh léků na pankreatitidu u dospělých pomáhá nejlépe

Symptomy pankreatitidy jsou nejčastěji pozorovány u dospělých, kteří překročili třicetiletou hranici. Riziková skupina zahrnuje muže, kteří zneužívají alkohol. Velmi důležité pro léčbu tohoto onemocnění jsou správně vybrané léky.

Příznaky zánětu slinivky břišní

Hlavním příznakem pankreatitidy u dospělých je bolest. Obklopuje celé tělo, včetně břicha a zad. Nevolnost, slabost, ospalost v kombinaci s bolestivým zvracením, které nepřináší úlevu.

U 50% pacientů je hmotnost snížena. 15% má průjem. Při palpaci jsou nalezeny známky parézy, distorze střev. Když patologie postupuje, objeví se příznaky podráždění dutiny břišní, stejně jako okolní orgány.

Kůže se zbledne, jsou zde známky cyanózy. To je charakteristické pro akutní formu onemocnění. V oblasti pupku se objeví cyanóza, obličej pacienta se zbarví červeně.

Léčba pankreatitidy u dospělých

Nalezení jednoho nebo více příznaků zánětu slinivky břišní, musíte okamžitě kontaktovat terapeuta. Bude řídit testování. Poté musí pacient navštívit gastroenterologickou ordinaci. Lékař předepíše pacientovi potřebné léky. Pak musíte kontaktovat odborníka na výživu. Specialista určí dietu. Pacientovi je také předepsána dieta.

Jak je léčena pankreatitida u dospělých? Terapie zahrnuje:

 1. Úleva od bolesti.
 2. Eliminace zánětů v postiženém orgánu.
 3. Eliminace symptomů nedostatečnosti žlázy.
 4. Reliéf zánětu v okolních orgánech.
 5. Prevence komplikací.

Pro léčbu této nemoci jsou předepsány antifermentální léky, analgetika, antispasmodika, H2-blokátory, antacida. Nejlepších efektů je dosaženo v první době užívání drog. Nejsilnější účinky jsou léky, které mají ve svém složení polypeptid aprotininu. Současně se provádějí postupy, které čistí tělo pankreatických enzymů.

Léky proti bolesti

Když si pacient stěžuje na bolestivou bolest, lékař předepíše Paracetamol, Analgin, Baralgin. Tyto léky jsou předepisovány jak dospělým, tak dětem. Pokud si člověk stěžuje na nesnesitelnou bolest, je mu předepsáno použití narkotických analgetik. Tyto tablety jsou předepsány pro pankreatitidu u dospělých, jako je Buprenorfin, Tramadol. Lékař někdy doporučuje užívat Stelazin, Melipramin. Tyto léky je nutné pečlivě pít, protože hrozí riziko závislosti.

Léčba enzymy a anti-enzymovými činidly

S pankreatickým edémem u dospělých jsou předepsány antienzymové léky na pankreatitidu. Praktikuje se intravenózní kapání. Pacientům se doporučuje užívat přípravek Aprotinin, Kontrikala. Tyto léky se používají dvakrát denně. Trvání terapeutického kurzu pro dospělé se pohybuje od 1 do 1,5 týdne. Tyto léky nejsou předepsány pouze při identifikaci individuální intolerance.

Pacientovi se také doporučuje přijímat enzymy, které obsahují trypsin, amylázu, lipázu.

Pro léčbu pankreatitidy u dospělých jsou předepsány následující léky:

 • Lesní;
 • Enzyme forte;
 • Slavnostní;
 • Creon 25,000;
 • Pankreatin;
 • Mezim;
 • Creon 8000.

Účinné látky a složení těchto tablet jsou stejné. Enzymy pro pankreatitidu by měly být opilé bezprostředně po jídle. Dávka je stanovena lékařem v závislosti na úrovni deficitu lipázy. Pokud jsou přítomny příznaky steatorrhea, pacientovi se doporučuje užívat vitamíny B, A, E, D, K.

Léčba pankreatitidy antispasmodiky

Při akutní pankreatitidě u dospělých jsou předepsány cholino a antispasmodické léky.

Pacientovi se doporučuje užívat takové tablety jako: t

Tyto léky dobře uvolňují křeče. Pokud osoba trpí velmi silnou bolestí, pak ne tablety, ale tablety se podávají injekce.

Všechna léčiva pro léčbu pankreatitidy u dospělých by měla být užívána pouze v souladu s doporučeními lékaře.

Použití dalších léků

Léčba tohoto onemocnění zahrnuje jmenování H2-blokátorů. Pacientovi se doporučuje užívat Ranitidin, Famotidin. Když exokrinní nedostatečnost, pacient je předepsán použití antacida. Přispívají k normalizaci fungování dvanáctníku 12. Léčba akutní pankreatitidy u dospělých zahrnuje užívání přípravku Phosphalugel, Almagel.

Větší přínosy pro zdraví vyplývají z použití obalů, choleretických, sedativních léků. Doporučuje se také pít hormony, vápník.

Aby se zabránilo pankreatitidě u dospělých, jsou předepsány Acenter, Galsta, Gordox, Digestal, Duspatalin, Yogulakta, Creon 10 000, Pangrola 10 000, Pancreoflat, Rheopoliglucin, Hofitola.

Terapie chronické pankreatitidy

Hlavním terapeutickým cílem pankreatitidy je úleva od bolesti, stejně jako vyhnutí se další exacerbaci ve žláze. Schopnost přijímat a trávit potravu je normalizována.

Pokud pacient nemá závažné komplikace, je propuštěn z nemocnice. Při silném syndromu bolesti jsou předepsány analgetika. Při chronické pankreatitidě se člověk zavazuje dodržovat dietu. Můžete jíst jen ty potraviny, které neobsahují prakticky žádný tuk. Nepijte alkohol. Někdy u chronické pankreatitidy u dospělých, jsou předepsány další léky. Pacientovi se doporučuje užívat pankreatické enzymy.

Pokud tělo nevytváří normální množství inzulínu, lékař vám předepíše vhodné injekce.

Komentář k prognóze

Pokud pacient požádal o lékařskou pomoc včas, pak brzy dojde k uzdravení a žláza se vrátí k normálnímu fungování. U přibližně 5-10% pacientů jsou pozorovány život ohrožující projevy. Nejzávažnější komplikací je diabetes. Někteří pacienti mají známky selhání ledvin, poškození mozku.

Chronická pankreatitida se nevyléčí úplně. Poškození orgánů je nepřetržitý proces. To často způsobuje krvácení, pseudocystu nebo rakovinu.