Image

Co způsobuje pankreatitidu: proč se objevuje a vyvíjí

Slinivka břišní je považována za jeden z nejsložitějších orgánů v lidském těle. Poruchy žlázy je obtížné diagnostikovat, a když se objeví, je nesmírně obtížné obnovit práci těla.

Metabolismus a plné trávení závisí na práci pankreatu. Lékařské studie ukazují více než 200 možných příčin pankreatitidy.

Hlavními příčinami pankreatických problémů jsou žlučové kameny a zneužívání alkoholu. Je dobře známo, že problém se žaludkem a zejména slinivkou břišní se vyskytuje u většiny lidí, kteří pravidelně konzumují alkohol.

Dnes však budeme hovořit o tom, co přesně způsobuje nemoc, jako je pankreatitida, jaké jsou její příčiny, kromě nesprávné stravy.

Funkce slinivky břišní

Slinivka je sekreční orgán, který produkuje speciální hormony a žaludeční šťávu. Bez slinivky je nemožné provádět zažívací proces a plnohodnotný metabolismus v lidském těle.

Slinivka je dlouhá pouze 15 centimetrů, ale její hmotnost není menší než 80 gramů. Na jeden den tělo rozděluje více než 1,4 litru sekrece pankreatu.

Sekreční funkcí pankreatu je transport sekretované šťávy pankreatu do dvanáctníku.

Pankreatická šťáva má několik enzymů:

Slinivka břišní také produkuje hormony:

Tyto hormony jsou zodpovědné za hladinu cukru v krvi, stejně jako podíl na tvorbě fosfolipidů a metabolismu sacharidů.

Příčiny pankreatitidy

Práce slinivky břišní přímo ovlivňuje životní styl a potraviny, které lidé konzumují. Pro trávení sacharidů, bílkovin a tuků produkuje slinivka břišní speciální enzymy, například pro proteiny je to trypsin a pro tuky - lipáza.

To je důvod, proč nadměrná konzumace alkoholu, škodlivých produktů, drog vede ke zpomalení odlivu pankreatické šťávy. Šťáva zůstává pouze ve tkáních žlázy, nedosahuje dvanáctníku, to jsou první důvody, které vedou k mnoha problémům, včetně pankreatitidy se začíná vyvíjet.

V důsledku porušení zažívacího procesu dochází k zánětlivému procesu a samozřejmě akutní pankreatitidě. Příčiny onemocnění:

Neexistují téměř žádné případy, kdy zánětlivý proces probíhá jako nezávislý stav v pankreatu. Slinivka břišní je vždy zahrnuta v patologických procesech při jakémkoliv onemocnění, zejména zažívacích orgánech.

Stav slinivky břišní není snadné určit, pro diagnózu je tento malý orgán extrémně nepohodlný. Je důležité vědět, jak probíhá příprava na ultrazvuk slinivky břišní, aby se dosáhlo správných výsledků.

Pankreatitida v akutní formě má tedy příčiny, které světová medicína všeobecně uznávají.

Nemoci žlučových cest a žlučníku

Faktor je jedním z hlavních faktorů vzniku preatitidy, s hypertenzí v žlučových cestách v slinivce břišní, špatné chemické procesy se rychle vyvíjejí.

Dále dochází k hromadění látek, které spouštějí aktivaci enzymů proti pankreatické tkáni. Proces ovlivňuje krevní cévy, což vytváří silný otok tkání a následné krvácení.

K tomu dochází v 70% případů akutních zánětlivých procesů v pankreatu. U 30% může být pankreatitida idiopatická.

Nemoci dvanáctníku a žaludku

Tvorba svěrače Oddiho deficience se objeví, když dojde k porušení gastrointestinálního traktu, jako je např

 1. gastritida
 2. duodenální zánět
 3. žaludeční vřed
 4. oslabení funkce motoru.

Při těchto onemocněních se obsah střev uvolňuje do pankreatických kanálků, stejně jako do onemocnění žlučníku.

V následujících onemocněních dochází k narušení krevního oběhu ve žláze, což omezuje její výživu a tím vyvíjí pankreatitidu. Uvádíme tyto nemoci:

 1. diabetes
 2. vaskulární aterosklerózy
 3. hypertenze
 4. těhotenství

Těhotenství vyvolává tlak dělohy na cévy, což způsobuje vznik ischémie pankreatu, takže existuje riziko akutní pankreatitidy.

Pankreatické enzymy aktivují potravu, alkohol a chemickou otravu. Intoxikace může být:

 1. Toxický
 2. Alkalické
 3. Kyselina
 4. Na pozadí napadení červem.

K aktivaci enzymů žláz přispívá také použití ovoce a zeleniny s velkým množstvím pesticidů a vysokou koncentrací chemických přísad v potravinách.

Kromě toho existuje celá řada léků, které také způsobují tento patologický proces, mezi nimi:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky
 • Furosemid
 • Azathioprin
 • Metronidazol
 • Estrogen
 • Tetracyklin
 • Thiazidová diuretika
 • Sulfanilamidy
 • Glukokortikosteroidy
 • Inhibitory cholinesterázy

Velmi často se pankreatitida vyskytuje u lidí, kteří se systematicky přejídají. Porušení metabolismu tuků je také spouštěčem aktivace enzymů.

Pokud má člověk tendenci k chronickému přejídání, riziko vzniku pankreatitidy se několikrát zvyšuje, zejména na pozadí konzumace smažených a tukových potravin. Obecně je vždy důležité vědět, že pankreas miluje, aby tento orgán udržel v pořádku.

Pro rány, tupé poranění, stejně jako pro neúspěšné operace na dvanáctníku a žlučníku se může objevit akutní zánětlivý proces v pankreatu.

Riziko pankreatitidy je zvýšeno těmito infekčními chorobami:

 1. Chronická a akutní hepatitida.
 2. Chronické selhání jater.
 3. Chronická angína.
 4. Plané neštovice
 5. Epidemická parotitida (příušnice).
 6. Pyo-zánětlivé procesy (běžné a umístěné v pobřišnici).
 7. Dysentery.
 8. Střevní sepse.

Někteří lékaři tvrdí, že některé typy pankreatitidy jsou alergického původu. Takoví pacienti mají často v krvi protilátky, které indikují autoagresi. To je příčinou zánětu pankreatitidy.

Existuje mnoho genetických defektů a poruch, ve kterých se onemocnění vyvíjí od prvních dnů života.

Vliv alkoholu na rozvoj pankreatitidy

Většina nemocných v nemocnici s diagnózou akutní pankreatitidy jsou lidé, kteří konzumují hodně alkoholu.

Podle některých informací je více než 40% pacientů léčených ve zdravotnickém zařízení alkoholiků s nekrózou slinivky břišní, stejně jako destruktivní pankreatitida.

 • Pouze 30% pacientů je léčeno onemocněním žlučových kamenů.
 • Asi 20% lidí s nadváhou trpí touto chorobou.
 • Zranění, virová hepatitida, užívání drog a otrava jsou příčinou pankreatitidy pouze v 5% případů.
 • Vývojové abnormality, vrozené vady, genetická predispozice nepřesahují 5%.

Prevence pankreatitidy

Akutní záchvat pankreatitidy je dobrým důvodem pro nouzovou návštěvu u lékaře. Léčba by měla být prováděna v nemocnici, někdy je předepsán chirurgický zákrok.

Často se pankreatitida v akutní formě stává chronickou. V tomto případě je slinivka břišní po celou dobu samodestruktivní.

Prevence všech forem pankreatitidy je nejlepším způsobem, jak se vyhnout mnoha problémům, které jsou často nevratné.

Ukončení kouření a pití alkoholu sníží zátěž na slinivce břišní a občas. Navíc u chronické pankreatitidy trvá období remise dlouho.

Exacerbace pankreatitidy se může objevit v důsledku:

 • Příliš silný trénink v posilovně
 • Návštěvy vany a sauny
 • Třídy skákání a běhání

Nejlepším řešením pro fyzické cvičení v této situaci jsou vědci, kteří rozpoznali masáž, rehabilitační gymnastiku a dechová cvičení.

Je důležité odstranit kameny z močového měchýře, jakmile je objeví lékař. Práce pankreatu závisí na stavu žlučníku a cestách.

V procesu komplexní léčby lékař předepíše speciální dietu pro kameny v žlučníku. K dietě je třeba přistupovat zodpovědně, podle všech lékařských doporučení.

Jaké jsou příčiny pankreatitidy pankreatu?

Je dnes tato nemoc běžná? jako pankreatitida. Důvody pro rozvoj onemocnění mohou být vrozené a získané. Lékařské statistiky ukazují, že případy jsou v poslední době stále častější. Patologie se navíc vyskytuje jak v dospělosti, tak u kojenců.

Znát příčiny zánětu slinivky břišní, člověk může zabránit rozvoji patologie a negativním důsledkům, které může vést. Příčiny a léčba zánětu úzce souvisí. Pro léčbu pankreatitidy je nutné stanovit příčinu, která tuto chorobu provokovala a eliminovala.

Hlavní příčiny zánětu

Pankreatitida je onemocnění pankreatu. Doprovázeny zánětlivými degenerativními procesy. Každoročně rychle roste počet lidí s diagnózou pankreatitidy, jejichž příčiny mohou být vrozené a získané. A nemoc je stále mladší. Pokud před 5–7 lety patologie většinou postihla lidi starší 30 let, dnes je diagnostikována v adolescenci.

Hlavními oběťmi pankreatitidy jsou lidé, kteří jsou náchylní k přejídání, nadměrné konzumaci tukových potravin, alkoholických nápojů. Některé provokativní faktory vedou ke zvýšené produkci specifických enzymů v pankreatu, což způsobuje zánětlivé procesy.

Hlavní příčiny patologie:

 • škodlivé užívání alkoholu, zejména špatné kvality - intoxikace alkoholem je hlavní příčinou patologie;
 • patologie žlučových cest (cholelitiáza), játra;
 • mechanické poškození peritoneálních orgánů v důsledku poranění;
 • toxické účinky léčiv - diuretika, estrogenu, antibiotik;
 • vystavení účinkům toxických látek v domácnostech, potravinách a průmyslu;
 • operativní zákroky;
 • virová nebo infekční onemocnění - mykoplazmóza, některé formy hepatitidy, příušnice;
 • nadváha;
 • otrava;
 • vývojové anomálie - zúžení kanálů, zhoubné novotvary;
 • narušená výživa - půst, přejídání, jíst nezdravé potraviny;
 • endokrinní patologie, například hyperparatyreóza;
 • červi (škrkavka);
 • hormonální změny;
 • kardiovaskulární onemocnění;
 • genetické predispozice.
U některých lidí s diagnózou pankreatitidy nelze zjistit příčiny vzniku. Vyskytuje se v 25–35%.

Jak se vyvíjí zánětlivý proces?

Potrubí a tubuly těla jsou postiženy v důsledku tvorby kamenů nebo bílkovinných jamů v nich. Dalším důvodem pro rozvoj patologie je předčasná aktivace enzymů vylučovaných slinivkou břišní. Na tomto pozadí jsou buňky žlázy poškozeny.

Jednoduše řečeno, když existuje provokativní faktor, například kalcinát (kámen), blokující žlučovod, dochází v něm ke zvýšení tlaku. Výtok sekrece je narušen a dochází k aktivaci dalších enzymů. Místo toho, aby vykonával svou přímou funkci - strávit jídlo, sekrece tráví sliznici těla, což má za následek zánět.

Chronický zánět je doprovázen modifikací zdravých tkání orgánu. Postupně se jizvy.

Co zahrnuje terapie?

Léčba pankreatitidy zahrnuje odstranění příčin, které vyvolaly patologii, hladovou dietu, užívání narkotických analgetik pro úlevu od bolesti. Předepisují se také kapátka se solným roztokem; léky blokující aktivitu enzymů. Odstranění zničené pankreatické tkáně se provádí chirurgicky.

 • podmínky šoku;
 • akutní jaterní, renální selhání;
 • žaludeční a střevní krvácení;
 • vaskulární trombóza;
 • hnisavý zánět;
 • zánět pobřišnice;
 • pohrudnice, pneumonie;
 • obstrukční žloutenka;
 • abscesy;
 • cysty;
 • fistula.

Příčiny akutní patologie

Akutní pankreatitida je na III. Místě po apendicitidě, cholecystitidě. Závažné onemocnění vede k šíření zánětu do okolních tkání.

V akutní formě, která postupuje tvrdě, úroveň některých bioaktivních látek v krvi prudce stoupá. To vede k sekundárním zánětům a dystrofickým poruchám.

V akutní formě se slinivka břišní sama tráví. Nejčastěji vyvolávají akutní záněty alkoholu a kalcinují žlučové cesty.

Existují také příčiny pankreatitidy:

 • nevyvážená výživa;
 • dlouhodobá medikace;
 • rakoviny;
 • chirurgické zákroky zahrnující poškození tubulů;
 • zavedení kontrastních látek pro rentgenové vyšetření;
 • diabetes a jiné endokrinní patologie;
 • herpes, hepatitida.

Příčiny chronického zánětu

Chronická forma onemocnění často začíná útokem akutního zánětu. Ale v některých případech postupuje skrytě a po dlouhou dobu. Současně se člověk cítí nepohodlně, ale nejsou zde žádné výrazné symptomy vyžadující pohotovostní lékařskou péči. Příčiny onemocnění:

 • hrubé chyby ve výživě;
 • zneužívání alkoholu;
 • genetická predispozice;
 • zánětlivé procesy trávicího systému;
 • krevní stáze v krevních cévách těla;
 • toxické otravy.

V chronické formě se mohou objevit záchvaty exacerbace. Akutní pankreatitida a záchvat exacerbace jsou dva zcela odlišné lékařské koncepty. Exacerbace je opakovaný útok. Takový stav se může vyskytnout u lidí pouze s chronickou formou patologie.

Akutní pankreatitida, s nedodržením správné výživy a adekvátní terapie se stává chronickou.

Proč se vesmír vyvíjí v dětství

Zánět u dětí se vyvíjí velmi vzácně, protože mnoho faktorů, které vyvolávají zánětlivý proces, prostě chybí. Příčiny pankreatitidy mohou být:

 • abnormality vývoje trávicího traktu;
 • potravinové alergie, nedostatek laktázy;
 • cystická fibróza je systémová dědičná patologie, která je způsobena genovou mutací, charakterizovanou poruchou žláz;
 • helmintické invaze jsou hlavně škrkavky;
 • dysfunkce žlučových cest;
 • podvýživa;
 • abdominální trauma;
 • nadměrné cvičení.

Často je příčinou vzniku zánětu u dětí anomálie během vývoje plodu. Například to mohou být malé mezery vylučovacích tubulů nebo jejich úplná absence.

Kojenci trpí pankreatitidou způsobenou potravinovými alergiemi, které mohou být také přenášeny z matky na plod.

Dalším důvodem vzniku orgánového zánětu u novorozenců je cystická fibróza. Toto onemocnění je vrozené, projevuje se v prvním roce života. Současně je narušena práce všech žláz vnější sekrece, včetně slinivky břišní. Takové destruktivní změny v organismu, při absenci nezbytné léčby, rostou a postupují. V průběhu času se tkáně orgánu hojí.

Vzhled patologie v dětství je pozorován na pozadí červů. Paraziti jsou mnohem více „usazeni“ u dětí než u dospělých, zejména v předškolním věku. Poruchy slinivky břišní se objevují, pokud ascaris padá do potrubí, koaguluje. Dochází k zablokování vývodu, vzniká zánět.

Podvýživa je jednou z běžných příčin nemoci v dětství. A dnes se počet nemocných dětí zvyšuje právě díky používání škodlivých potravin - sody, hranolků, sušenek, instantních nudlí, rychlého občerstvení, příliš mastných a smažených potravin.

U některých dětí dochází k patologii způsobené tupým poraněním břicha, k němuž dochází zejména ve věku 1 až 3 let, kdy dítě začíná chodit. Během této doby je velmi důležité sledovat dítě, aby nedošlo k úrazům.

Prodloužený nekontrolovaný lék se stává příčinou pankreatitidy v dětství. Z tohoto důvodu lékaři nedoporučují samoléčbu, zejména pokud má dítě drobné chronické patologie.

Chemická otrava agresivními směsmi může způsobit zánět. Děti mohou pít petrolej, nemrznoucí směs, kyselinu octovou, léky a další chemické směsi. To je další důvod, proč je sledovat a neztratit zrak.

Chronická forma patologie u dospělých v 90% je důsledkem přeneseného zánětu v dětství.

Pankreatitida, stejně jako každá jiná patologie, je snazší zabránit, než pokračovat v léčbě. Tato pravda je pravděpodobně známa i školákům. Správný způsob života, odmítání špatných návyků, vyvážená strava je klíčem k úspěchu a zdraví. To platí zejména pro ohrožené osoby a děti.

Jak se projevuje pankreatitida? Co dělat s útokem?

Co je pankreatitida?

Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Příčinou pankreatitidy je překrytí kanálu žlázy s kameny ze žlučníku, nádoru nebo cysty. V takové situaci selže odtok trávicích šťáv s enzymy do tenkého střeva. Tyto pankreatické enzymy se časem hromadí a začínají ovlivňovat tkáně samotné žlázy. Jako výsledek, slinivka břišní se stravuje sám.

Tyto enzymy mohou zničit nejen všechny tkáně žlázy, ale také blízké krevní cévy a další orgány. Výsledkem může být smrt.

Příčiny pankreatitidy

Žláza je také ovlivněna stravou osoby a jeho životního stylu obecně. Aby se karbohydráty, tuky a proteiny mohly vstřebat do těla, musí v něm být přítomny určité enzymy, například lipáza, která umožňuje absorpci tuků, a trypsin pro absorpci proteinů. Když člověk vstoupí do jeho stravy potraviny, které jsou ovládány škodlivými látkami, nebo když zneužívá alkohol, nebo když je léčen s některými léky, slinivky břišní je narušena. Takové zpomalení vede ke skutečnosti, že šťáva stagnuje v organu a v jeho kanálech. Proces trávení potravy selže, nakonec člověk začne trpět zánětem žlázy - akutní pankreatitidou. K provokování je schopen otravy, přejídání, zranění.

Samotný zánět slinivky břišní je extrémně vzácný, téměř vždy jsou do tohoto patologického procesu zapojeny další zažívací orgány. Obtížnost diagnostikovat jeho stav spočívá v tom, že se nachází hluboko v těle a má malou velikost.

Vědci identifikovali řadu faktorů vedoucích k rozvoji pankreatitidy:

Nemoci žlučníku a žlučových cest. To je nejčastější příčina zánětu. Faktem je, že s vytvořenou obstrukcí žlučového traktu as refluxem žluči dává slinivka břišní patologickou chemickou reakci. Shromažďuje látky, které stimulují práci enzymů produkovaných, proti tkáním samotného orgánu. Dochází k postupnému ničení krevních cév, tkáň žlázy je silně oteklá, v ní se objevují krvácení. Podle dostupných údajů se pankreatitida způsobená narušením žlučníku a jeho způsoby vyvíjí v 70% případů (pokud vyloučíte alkoholickou povahu onemocnění). Zbývající příčiny zánětu žlázy, vědci připisují idiopatické, to znamená ty, které nemohou být stanoveny.

Nemoci dvanáctníku a žaludku. Uvolnění střevního obsahu do kanálků žlázy se může objevit, když je Oddiho svěrač nedostačující. K tomu dochází u onemocnění, jako jsou: gastritida a vředy, snížení motorické aktivity dvanácterníku nebo jeho zánět.

Intoxikace různých etiologií. Otrava alkoholem, chemikáliemi, jídlem a dokonce i infekcí červy - to vše může vést k tvorbě pankreatitidy. Kromě toho škoda je způsobena pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny s pesticidy, zařazení do nabídky produktů bohatých na chemické přísady.

Zvýšený krevní tlak, cévní ateroskleróza, doba přenášení dítěte, diabetes. Jakékoliv onemocnění, které vede ke zhoršení krevního oběhu, způsobuje jeho selhání v pankreatu. V důsledku toho dochází k porušení jeho výživy a vzniku zánětu. Během porodu dochází k nedostatku krevního oběhu v důsledku tlaku dělohy na cévy orgánů, což přispívá k rozvoji jeho ischemie. Proto jsou všechny těhotné ženy v zóně zvýšeného rizika vzniku pankreatitidy.

Přejídání Pokud je tělo narušeno rovnováhou metabolismu tuků, železo začne produkovat enzymy ve větším množství. Pokud se poruchy metabolismu tuků stávají chronickými, významně se zvyšuje riziko zánětu orgánů. V menu je obzvláště nebezpečné smažená a mastná jídla.

Absolvování terapie a užívání určitých léků z tohoto důvodu. Následující léky mohou nepříznivě ovlivnit práci pankreatu: metronidazol, furosemid, azathioprin, tetracyklin, estrogeny, glukokortikosteroidy, inhibitory cholinesterázy, thiazidová diuretika, sulfonamidy a NSAID.

Poranění orgánů. Chirurgický zákrok na dvanáctníku a žlučníku, tupé poranění břicha a poranění mohou vést k zánětu.

Alergie. Některé typy pankreatitidy mohou být vyvolány alergickými reakcemi. Začíná produkovat protilátky, které jsou náchylné k auto-agrese. Podobné procesy se vyskytují u pankreatitidy, kdy se samotná žláza ničí. (Viz také: Příčiny, příznaky a léčba alergií)

Infekce. Plané neštovice, chronická tonzilitida, selhání jater, hepatitida, příušnice, hnisavé záněty, lokalizované v peritoneální dutině a mimo ni, úplavice a střevní sepse - všechny tyto infekce mohou vyvolat zánět slinivky břišní.

Genetická predispozice. Možné genetické poruchy, které vyvolávají vývoj onemocnění v raném dětství.

Statistiky pankreatitidy z důvodu vzhledu

40% všech pacientů se zánětem slinivky břišní jsou alkoholici. Nejčastěji detekují nekrózu orgánu nebo jeho destruktivní poruchy.

30% pacientů - pacienti s anamnézou cholelitiázy.

20% pacientů jsou obézní pacienti. (Viz také: obezita: stupně obezity a její příčiny)

5% pacientů jsou pacienti, kteří utrpěli poranění orgánů nebo intoxikaci těla, přičemž užívali drogy.

Méně než 5% pacientů jsou pacienti s dědičnou predispozicí k tvorbě zánětu nebo trpící vrozenými vadami orgánu.

Jak se projevuje pankreatitida?

Zánět orgánu je doprovázen příznaky, které odpovídají známkám těžké otravy. Enzymy, s pankreatitidou, zůstávají v kanálcích pankreatu nebo v samotném orgánu a zničí ho zevnitř. Kromě toho se vstřebávají do krevního oběhu, což vede k rozvoji intoxikace těla.

Jak se tedy projevuje pankreatitida? Lze rozlišovat následující značky:

Silná bolest je vždy doprovázena zánětem žlázy. Trvale mučí pacienta, jeho povahu - řezání nebo nudu. Bolest může být tak silná, že může vyvolat bolestivý šok. Lokalizace jejich lokalizace je pravá hypochondrium nebo levá hypochondrium nebo oblast ležící mírně pod středním okrajem hrudní kosti. Přesné umístění bolesti závisí na tom, která část orgánu prošla zánětem. Pokud je celá žláza zanícená, pak se jedná o šindele.

Zvýšená tělesná teplota, pokles nebo zvýšení tlaku. Čím intenzivnější je zánět, tím horší se bude cítit nemocný. Tělesná teplota stoupá na vysoké hodnoty, je možný nárůst krevního tlaku.

Změna barvy pleti na obličeji. Za prvé, rysy tváře pacienta jsou naostřeny. Za druhé, kůže se zbledne a stane se zemitě šedou.

Výskyt zvracení. Po zvracení se pacient necítí ulevený. Masy samy obsahují nestrávené potraviny a následně žlučové hmoty. V tomto ohledu je půst důležitým bodem při léčbě zánětu, který je základem pro další úspěšné uzdravení.

Nevolnost a škytavka. Navíc se může objevit svědění a sucho v ústech.

Tvorba zácpy nebo průjem. Nejčastěji je akutní fáze doprovázena výskytem pěnivé plodné stolice, ve které jsou potravinové částice. Zácpa se často stává prvním příznakem vývoje zánětu, paralelně se u pacienta projevuje zpevnění břišních svalů a nadýmání.

Výskyt dechu. Tento příznak vzniká v důsledku ztráty elektrolytů během zvracení. Osoba má lepkavý pot, velké množství žlutého květu se tvoří na jazyku.

Nadýmání. Zastavení práce střeva a žaludku vede k nadýmání, které lékař diagnostikuje při provádění palpací.

Vzhled cyanotických skvrn. Vyskytují se hlavně v dolní části zad a v blízkosti pupku. Současně se zdá, že kůže je mramorová a v oblasti slabin může být modrozelená. Příčinou tohoto stavu je průnik krve ze zaníceného orgánu pod kůži.

Žloutnutí kůže a skléry očí. Pokud se objeví sklerotizující pankreatitida, pak se u pacienta rozvine mechanická žloutenka. Vzniká na pozadí upnutí žlučovodu zapáleným orgánem.

Pokud má pacient příznaky akutní pankreatitidy, jeho stav se rychle zhorší. Proto je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Identické příznaky, které se projevují jak v akutních, tak i chronických (během exacerbací) forem pankreatitidy, jsou akutní, silná bolest v břiše. Lokalizace závisí na tom, která část pankreatu je pokryta zánětlivým procesem.

Hlavní složky slinivky jsou: hlava, tělo a ocas. Jestliže proces začal v hlavě žlázy, pak akutní bolest nastane v pravém hypochondriu, jestliže tělo je postižené, pak bolest je zaznamenána v epigastric oblasti a bolest v levém hypochondrium signalizuje vývoj zánětu v ocase. Pokud proces pokrývá celou žlázu, pak syndrom bolesti je pásový opar, může vyzařovat dozadu, hrudní kosti, lopatky.

Bolest při akutním zánětu slinivky břišní je považována za jednu z nejzávažnějších. Akutní, ostrá bolest, která se vyskytuje v břiše nebo v hypochondriu, má tendenci se šířit dozadu, v oblasti lopatek a za hrudní kostí.

V akutní formě se obvykle jedná o porušení stolice od průjmu až po zácpu. Nejčastěji si pacienti všimnou pastovité stolice s nečistotami ze syrového jídla, které má nepříjemný zápach.

Jak se projevuje chronická pankreatitida?

Chronická pankreatitida je provázena nejen zánětem orgánu, ale také strukturálními změnami v jeho tkáni. Odborníci říkají, že nejvýznamnějším rozdílem v chronické formě onemocnění od akutní je progrese patologických změn v těle, a to i po vyloučení faktor-provokátora. Výsledkem je, že u pacienta dochází k exogenní a endogenní insuficienci žláz.

Počáteční období chronického zánětu těla trvá zpravidla až několik let. V tomto případě se příznaky onemocnění objeví a zmizí. Druhé období začíná okamžikem, kdy příznaky nemoci začnou člověka neustále pronásledovat.

Po několik desetiletí si pacient může stěžovat jen na občasnou bolest, která ho po čtvrt hodině vadí od jídla. Bolest může trvat hodinu až několik dní. Umístění jejich lokalizace je horní břicho, někdy je bolest v srdci, nebo na levé straně hrudní kosti nebo dolní části zad. V některých případech, bolest je pásový opar. Chcete-li snížit jejich intenzitu, můžete se naklonit dopředu nebo se posadit.

Bolest se často nevyskytuje spontánně, ale je výsledkem konzumace mastných, smažených potravin nebo alkoholu. Čokoláda nebo káva mohou vyvolat útok. Pokud budete jíst několik potenciálně nebezpečných potravin najednou, bolest se může stát nesnesitelnou. Je to proto, že železo není schopno se vyrovnat s různými typy sacharidů, tuků a bílkovin. Proto, ti lidé, kteří jedí odděleně, méně pravděpodobně trpí pankreatitidou.

Útok bolesti může být doprovázen průjmem, nevolností, zvracením, nadýmáním, člověk může začít zhubnout. Nicméně, tyto příznaky nejsou vždy obtěžovat pacienta a dokonce dostávají symptomatickou terapii, můžete se rychle zbavit dyspeptických poruch a nadále vést normální život, ale až do příštího útoku.

Když se pankreatitida stane chronickou a osoba nedostane řádnou léčbu, struktury orgánu jsou zničeny. Existují známky enzymatického a hormonálního deficitu. Kromě toho tito lidé nemohou trpět bolestí vůbec. Častěji se vyskytují symptomy dyspeptických poruch.

Kůže pacienta získá nevyjasněnou žlutost. Totéž platí pro skléry. Žloutnutí kůže periodicky prochází.

Když je orgán zcela atrofován, vyvíjí člověk diabetes. (Viz také: příčiny, příznaky a příznaky diabetu)

Základem následujících typů chronického zánětu pankreatu jsou příznaky, které pacient trpí:

Asymptomatický zánět - po celá léta pacient ani netuší, že má problém;

Dyspeptický zánět - pacient předchází průjem, nadýmání, hubnutí;

Bolestivý zánět - pacient trpí silnou bolestí, ke které dochází po jídle a pití alkoholu;

Pseudo-nádorový zánět - symptomy jsou podobné symptomům rakoviny pankreatu, zatímco pacient změní žlutou kůži a skléru.

Co dělat, pokud máte podezření na chronickou pankreatitidu?

Absolvování úplného vyšetření po návštěvě gastroenterologa je správné pro osobu s podezřením na chronický zánět orgánu.

Diagnóza je nastavena po provedení následujících diagnostických metod:

Změna množství elastázy v moči je hlavní metodou laboratorního vyšetření pacienta;

Detekce steatorrhea - přítomnost nestrávených tuků ve výkalech;

Provádění diagnostického testu na stimulaci orgánů;

Výpočetní tomografie podle indikací;

Provádění testu glukózy v krvi a testování tolerance glukózy.

Pokud se pro diagnostiku použijí pouze diagnostická data, může být nespolehlivá. Často pankreatitida nedává žádné specifické příznaky a vyšetřující specialista může detekovat pouze drobné difúzní změny nebo otok orgánu. I když jsou tyto ukazatele viditelné na ultrazvuku pouze s exacerbací onemocnění.

Diagnostika

Gastroenterologové se zabývají diagnostikou pankreatitidy. Pacient je vyšetřen, jeho stížnosti jsou slyšet, historie je studována. Během počátečního příjmu musí být měřen krevní tlak. Se zánětem slinivky břišní se často snižuje a naopak se zvyšuje srdeční tep.

Pro potvrzení diagnózy jsou pacientovi předepsány následující testy a postupy:

Dodání obecného krevního testu. Při pankreatitidě jsou detekovány všechny příznaky zánětlivé reakce: ESR se urychluje, počet leukocytů se zvyšuje.

Darování krve pro biochemickou analýzu. Bude detekován nárůst pankreatických enzymů, jako je lipáza a amyláza. Často je pozorována hyperglykémie a hypokalcémie.

Odev moči k určení aktivity amylázy v něm.

Ultrazvuk slinivky břišní je poměrně informativní metodou z hlediska detekce onemocnění. S ním bude možné vizualizovat samotný orgán, stav jeho parenchymu, velikost žlázy. Současně se vyšetřují další orgány trávicího systému (žlučník, játra, slezina), které umožňují identifikovat příčinu vzniku pankreatitidy.

Pokud je požadováno podrobné vyšetření, pacient je označen CT nebo MRI. Taková komplexní diagnóza je zpravidla předepisována pacientům s komplikovanou pankreatitidou.

Pro biliární pankreatitidu je předepsána endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie (ERCP). Současně je do hlavního žlučovodu vložena sonda, skrz kterou je dodáváno kontrastní činidlo. Proveďte snímek na radiologickém přístroji. Tato technika nám umožňuje odhadnout permeabilitu nejmenších kanálů, identifikovat v nich konkrementy a další překážky: striktury, ohyby, adheze.

Někdy se příznaky pankreatitidy podobají příznakům jiných onemocnění břišních orgánů.

Proto je důležité provádět diferenciální diagnostiku s takovými poruchami jako:

Zánět slepého střeva a cholecystitis v akutní fázi.

Perforace střeva nebo žaludku na pozadí ulceračního procesu.

Abdominální ischemická choroba.

Obecně, diagnóza pankreatitidy není obtížná, často může lékař navrhnout zánět slinivky břišní u pacienta ve stadiu průzkumu a vyšetření.

Útok pankreatitidy - co dělat?

Exacerbace zánětu orgánů je závažným problémem, který může ohrozit nejen zdraví, ale i život pacienta. Léčba je prováděna striktně v nemocnici, protože člověk může zemřít bez včasné kvalifikované pomoci.

Bolest a jiné příznaky pankreatitidy

Bolest je intenzivní, nepřestává. Objevuje se v břiše, ale může vyzařovat dozadu, dolním hřbetem, pod lopatkou. Povaha pocitů nudná nebo řezání.

Tato vysoká intenzita bolesti je způsobena množstvím nervových zakončení v pankreatu, které se během zánětu účastní patologického procesu. Osoba během útoku může dokonce zažít bolestivý šok.

Akutní bolesti podobné dýce jsou známkou destruktivního zánětu. Podráždění pobřišnice během hlazení indikuje jeho zapojení do procesu zánětu. Ve stejné době, bolesti mírně ustupují při stisknutí na žaludek a zesílit, když se uvolní. Aby se snížil práh bolesti, člověk uspěje, když si přitáhne nohy k žaludku.

Ztráta vědomí je výsledkem nesnesitelné bolesti. Pokud nemá tendenci klesat a nadále roste, je to nesmírně nebezpečný příznak, který naznačuje projev procesu destrukce orgánů.

Bolest se vyskytuje na pozadí zvracení (první jídlo a pak žluč), nadýmání a naprostý nedostatek chuti k jídlu.

Průjem má páchnoucí zápach, nestrávené potraviny se nacházejí v masách. Židle je špatně omývána, protože má spoustu tuku. Zácpa a průjem se střídají, někdy stolice nemusí být po dlouhou dobu.

V pozici prone silnější Nucené držení těla pacienta se záchvatem je sedavé, se sklonem dopředu.

Tam je řinčení, škytavka, sucho v ústech se objeví.

Vzrůstá tělesná teplota, dýchavičnost a zimnice.

Jazyk pacienta je potažen bělavým květem. Po dvou dnech ztrácí pokožku svou pružnost, vyvíjejí se známky beriberi, dochází ke ztrátě hmotnosti.

Krevní tlak klesá, kůže se stává šedou, objevuje se výrazná slabost.

Vzhledem k tomu, že tyto příznaky mohou doprovázet nejen pankreatitidu, ale i další patologické stavy gastrointestinálního traktu, lékař by měl problém určit. To lze provést pouze na základě diagnostických dat.

Co dělat, když napadne pankreatitidu?

Je zakázáno užívat jakékoli jídlo. A zdržet se jídla by mělo trvat 3 dny. To musí být učiněno pro zastavení produkce enzymů, které zvyšují zánětlivou odezvu a bolest. Můžete pít vodu bez plynu a přísad.

Na epigastrickou oblast se aplikuje zima, což snižuje intenzitu bolesti, mírně odstraňuje otok a zánět. Nejlepší ze všeho je, pokud se namísto ledu použije láhev s horkou vodou naplněná studenou vodou.

Pacient by měl být v posteli a v klidu. Tím se sníží průtok krve do nemocného orgánu a sníží se tak zánět.

Povolené samo-podávané léky jsou Drotaverine, Spasmalgon, No-shpa a Maksigan. Mohou být opilci před příchodem záchranné brigády. Mezitím je nutné zavolat lékaře, i když si pacient není jistý, že má záchvat akutní pankreatitidy. Koneckonců, tato patologie je nebezpečná, protože může na chvíli ustoupit a pak se rychle opakovat.

Zvláště často dochází k rychlému opakování, když nekróza těla. Proto je pro příbuzné tak důležité, aby pacient (i přes své protesty) podstoupil komplexní vyšetření.

Tři hlavní slova při léčbě pacienta s akutní pankreatitidou jsou Mír, chlad a hlad. Jsou pravidly první pomoci při útoku.

Příjem jakéhokoliv trávicího enzymu může pouze posílit patologický proces. Blokátory protonové pumpy, zejména rabeprazol a omeprazol, mohou tento stav zmírnit.

Pokud je známo, že pacient byl vystaven alespoň jednomu ze zánětlivých provokativních faktorů (příjem alkoholu, přejídání, trauma atd.) Před vznikem útoku, měla by být ambulance okamžitě zavolána.

Metody zpracování

Uvádíme seznam nejoblíbenějších metod léčby:

Vlastnosti léčby akutní a chronické pankreatitidy

Léčba akutní a chronické pankreatitidy se bude lišit v závislosti na symptomech, které nemoc poskytuje, na závažnosti jejího průběhu a na důvodech, které toto porušení vyvolaly. Stejně důležitý je věk osoby.

Léčba by měla být prováděna výhradně v nemocnici, pokud je u pacienta diagnostikována akutní pankreatitida. Pacient je v potravě zcela omezen na několik dní. Když je člověk v nemocnici, zotavení přichází rychleji, protože lékaři vykonávají plnou kontrolu nad tím, co jí a jaké léky užívá. Pokud dojde k nevolnosti nebo zvracení pacienta, je vložena sonda pro odstranění vzduchu a tekutiny ze žaludku.

Při zhoršení zdravotního stavu bude pacientovi poskytnuta mimořádná pomoc. Je možné, že je nutná operace. Chirurgický zákrok je využíván pouze tehdy, je-li ohrožen život pacienta. Během operace může být odstraněna oblast slinivky břišní, která prošla nekrózou. Je možná instalace odvodňovacího systému.

Přípravky pro léčbu akutní pankreatitidy

Při akutní pankreatitidě jsou předepsané léky jako:

Cytostatika (fluorouracil, cyklofosfamid). Používají se ke zmírnění zánětu.

Léky proti bolesti (Promedol, Ibuprofen, Analgin), antispasmodika (Papaverin, Drotaverinum, Mebeverin), anticholinergika. Všechny tyto prostředky jsou zaměřeny na normalizaci pacientovy pohody a na úlevu od bolesti. Když konvenční analgetika a antispasmodika nepomáhají vyrovnat se s problémem, pacientovi jsou předepsány omamné látky.

Léky proti sekreci, blokátory pankreatických enzymů (Trasilol, Kontrykal) - tyto léky jsou nezbytné k prevenci vzniku komplikací pankreatitidy a nekrózy orgánových tkání. Za tímto účelem mohou být pacientům předepsány inhibitory protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol).

Pokud se zánět šíří do jiných orgánů nebo se na pozadí infekce vyvíjejí hnisavé komplikace, pacientovi jsou předepsána širokospektrální antibiotika (kanamycin, monomitsin).

Koloidní roztoky se podávají pacientům, kteří mají snížené hladiny albuminu v krvi. Pokud hematokrit klesne pod 25%, jsou nutné transfúze červených krvinek.

K úlevě od symptomů intoxikace z těla, která se vyvíjí, když se do krve dostane značné množství enzymů pankreatu, pacientovi se podávají roztoky elektrolytů a aminokyseliny, aniž by to selhávaly při parenterální výživě.

Přípravky pro léčbu chronické pankreatitidy

Při chronické pankreatitidě během remise onemocnění je pacientovi předepsán pankreatický přípravek (pankreatin), který není schopen plnit svou funkci v plném rozsahu.

Přípravky jsou vybírány na základě údajů, které budou získány po komplexním vyšetření pacienta. Ujistěte se, že tito pacienti provádějí pravidelný odběr krve, výkaly a moč.

Kromě enzymů je pacientovi podáván lék, který normalizuje trávicí procesy, zvyšuje střevní motilitu, stabilizuje acidobazickou rovnováhu v žaludku.

Ujistěte se, že pacientka má předepsané přípravky užívající vitamíny A, C, K, E, D a skupinu B, kyselinu lipoovou, karboxylát a další léky.

Pacient musí dodržovat dietu, která zahrnuje odmítnutí mastných a kořeněných potravin, za přísného zákazu jakéhokoli alkoholu. Když se chronická pankreatitida stane akutní, pacient bude muset hladovět 1-2 dny. Je mu dovoleno pít vodu v malých doušcích nebo slabém čaji.

Zpravidla, po průběhu léčby, příznaky pankreatitidy zmizí, ale to neznamená, že osoba se zcela zbavila nemoci. Strava bude muset vždy následovat, aby se zabránilo opětovnému zhoršení patologie.

Prevence pankreatitidy

Léčba akutního záchvatu pankreatitidy se provádí pouze v nemocnici, protože pacient může vyžadovat operaci. Několik záchvatů akutní pankreatitidy může vést k projevu chronické formy onemocnění. Zároveň se nemocný orgán postupně ničí.

Proto je prevence pankreatitidy nejlepším způsobem, jak se vyhnout vážným zdravotním problémům:

Nadměrná fyzická námaha, jako např.: trénink v posilovně, běh a skákání, návštěva vany, sauny - to vše může vést k exacerbaci onemocnění. Nejlepší možností pro fyzickou námahu je provádění terapeutických a dechových cvičení a masáží.

Odmítnutí špatných návyků (alkohol a kouření) poskytne příležitost ke snížení zátěže na těle, čímž se dosáhne stabilní remise.

Včasná léčba patologie žlučníku a žlučových cest. Když se v močovém měchýři již vytvořily kameny, je nutné jejich včasné odstranění.

Je nutné jíst správně, porce by neměly být velké, ale je lepší častěji přistupovat ke stolu. Neměli byste jíst najednou mnoho různých produktů - princip frakční výživy výrazně usnadňuje práci těla. Je nutné se vyhnout smíchání sacharidů a bílkovin - to je nejtěžší kombinace pro žlázu. Těla budou mít prospěch dny nalačno. Užitečné jednoduché jídlo, tvaroh a cereálie.

Přejídání je zakázáno. Aby nedošlo k naložení vašeho těla s nadměrným jídlem, stačí, když si ho poslechnete během jídla.

Káva je nejméně oblíbeným nápojem problémového orgánu. Je lepší ho odmítnout vůbec, nebo pít více než jeden šálek denně. Osoba si způsobuje zvláštní škodu, když se napije na prázdný žaludek. Skutečnou ranou pro železo je instantní káva.

Nemocný orgán nemá rád potraviny obsahující hrubé vlákno, takže zelenina je nejlépe pečená nebo dušená. Je důležité se vzdát nejen mastných a smažených potravin, ale také co nejvíce omezit příjem konzervovaných, solených a uzených výrobků. Citrusové plody také podléhají omezením. Je vhodné pít minerální vodu, aby se v nabídce mořské plody a mléčné výrobky s malým procentem tuku.

Autor článku: Gorshenina Elena Ivanovna | Gastroenterolog

Vzdělání: Diplom v oboru „Medicína“ byl přijat na Ruské státní lékařské univerzitě. N.I. Pirogov (2005). Postgraduální studia v Gastroenterology - vzdělávací a vědecké lékařské centrum.

Co je pankreatitida a jak je to nebezpečné?

Pro mnoho pacientů jsou synonymem pankreatitida a nebezpečí. Toto zpočátku zánětlivé onemocnění pankreatu může vést ke komplikovaným procesům, které způsobí invaliditu nebo budou fatální. Je pravda, že to vyžaduje vznik určitých podmínek. Pochopení mechanismu výchovy a povahy provedených lézí nám umožní pochopit skutečné nebezpečí pankreatitidy a jak se jí lze vyhnout.

Co je pankreatitida a jak je to nebezpečné?

O nemoci

Jedná se o pankreatitidu spíše závažné onemocnění, které má zánětlivou povahu. Ovlivňuje a poškozuje orgán, jako je slinivka břišní, ale není omezen na jeho uvedení do abnormálního stavu.

Norm a pankreatitida

Je to důležité! K nástupu zánětu dochází v důsledku skutečnosti, že patologické cizí útvary (obvykle kameny, ale mohou mít odlišný charakter) blokují cestu žaludeční šťávy a enzymů pro jejich uvolňování do střeva. Jak víte, hlavní „prací“ enzymů je trávení potravy a žaludeční šťáva to pomáhá. Výsledkem je, že trávení začíná ve tkáních slinivky břišní, to znamená, že je jí vystaven samotný orgán.

Jak se vyvíjí pankreatitida?

Ukazuje se, že v důsledku zánětu a zpoždění enzymů v oblasti slinivky břišní, organismus začíná "jíst" sám. To je patologie, plná mnoha bolestivých následků, ale není omezena na škody. Při hledání cesty ven a "potravin" enzymy pronikají do cév umístěných kolem slinivky břišní. To vede k invaliditě a úmrtnosti, protože proces šíření enzymů přes oběhový systém je nevratný.

Onemocnění může vést k invaliditě a úmrtnosti

Symptomatologie

Kombinace symptomů pankreatitidy je nejednoznačná, protože každý pacient má různé projevy. Záleží na pacientově těle, jeho fyziologických datech, stupni onemocnění a jeho zanedbávání a mnoha dalších faktorech.

Rozdíly mezi zdravou slinivkou a žlázou postiženou zánětem z různých důvodů

Mimochodem. Progresivní pankreatitida může způsobit nesnesitelné bolesti a může projít téměř bezbolestně, ale doprovázena například těžkou nevolností. Židle může být rozbita, jak na straně zkapalnění, tak na návrat. Příznaky jsou podobné mnoha žaludečním a střevním onemocněním, takže včasná diagnóza není snadná.

Příznaky pankreatitidy jsou charakteristické pro další onemocnění gastrointestinálního traktu, proto je důležité správně provádět diferenciální diagnostiku.

Nejběžnější znaky se nazývají:

 • intenzivní nevolnost po konzumaci škodlivých potravin;
 • impulzivní opakované zvracení;
 • přetrvávající pocit těžkého žaludku a přetékající střeva;
 • epigastrická oblast zažívá bolestivé pocity různých sil;
 • křeslo je rozbité;
 • trávení může být narušeno během kterékoli části procesu.

Akutní pankreatitida se může rozvinout v relabující formě, která způsobuje zhoršení onemocnění gastrointestinálního traktu.

To je to, co si pacienti, kteří diagnostikují pankreatitidu v jednom stadiu nebo jiném, obvykle stěžují. Ale společnost symptomů s jinými patologiemi gastrointestinálního traktu vyžaduje diferenciální diagnostiku a věnovat pozornost příznakům, které doplňují klinický obraz:

 • snížení chuti k jídlu nebo abnormální změny;
 • znatelný úbytek hmotnosti v nepřítomnosti zjevných důvodů;
 • pálení žáhy nebo pálení žáhy neustále trápí pacienta;
 • meteorismus, který je přítomen téměř po celou dobu, kvůli nadměrné tvorbě plynu ve střevě;
 • zvýšená nebo pravidelně se zvyšující teplota;
 • možné ikterické změny skléry a zežloutnutí kůže.

Barva kůže s pankreatitidou

Mimochodem. Použití jakýchkoli produktů ze „zakázaného“ seznamu posiluje symptomy jak doplňkových, tak hlavních. To je způsobeno tím, že zánět pankreatu nezajišťuje nezávisle produkci zdravých enzymů a abnormální nádory (kameny) blokují jejich příjem zvenčí. Komplikace různých druhů se vytvářejí v gastrointestinálním traktu.

Příčiny vývoje a typů

Proč se vyvíjí pankreatitida? Odkud pochází zánět? Vyvolává především životní styl pacienta a nemoci, které má. Nejdůležitějšími faktory jsou tučné potraviny a alkohol. To jsou dva hlavní katalyzátory, které jsou přítomny v životě téměř každé moderní dospělé osoby. Příčiny zánětu jsou následující.

  Pravidelné zneužívání nápojů obsahujících alkohol.

Zneužívání alkoholu - jedna z příčin pankreatitidy

Klasifikace nemocí žlučových cest

Odrůdy

Podle typu nebo odrůdy je pankreatitida rozdělena do několika kategorií, z nichž každá má akutní a chronickou formu. Ty mohou být opakující se i opakující se.

Mimochodem. Hlavním nebezpečím, nejzávažnějším, je bezohledný typ pankreatitidy, při kterém dochází k tvorbě konkrementů (cizích těles umístěných podél celého kanálu). Tento typ je plný sebe-trávení žlázy kvůli blokování enzymů, poškození tkání přilehlých k ní a celého oběhového systému.

Vypočitatelná pankreatitida se vyznačuje výskytem kamenů, které mohou být umístěny na různých místech potrubí

Akutní forma

Má jiné vlastnosti než chronické. Rozvíjí se rychleji, doprovázené akutními bolestmi. V této formě teplota stoupá, téměř jistě bude mít pacient zvracení, střevní poruchy a bolest.

Je to důležité! Na začátku záchvatu akutní pankreatitidy, pokud se nezastaví včas, začne brzy intoxikace, tělo pacienta se dehydratuje. V této situaci je nutná hospitalizace a naléhavost, a proto se volá sanitka.

Ultrazvukové příznaky akutní pankreatitidy

Chronická forma

Vyskytuje se ve dvou formách - jako důsledky nemoci v akutní formě (pokud není zcela vyléčena) nebo jako samostatná patologie. Vyznačuje se tím, že se dlouhodobě neprojevuje a nemusí dávat zjevné příznaky. Nepohodlí a bolest v chronické formě je mírná a není trvalá, takže pacienti nejčastěji nechodí k lékaři, nebo nejdou hned.

Chronická pankreatitida může být důsledkem akutní, stejně jako se může rozvinout jako nezávislé onemocnění

Rady Exacerbace chronické formy pankreatitidy se může objevit po „bouřlivé“ a hojné hostině a ustoupit v remisi až do příchodu následujících dráždivých látek. Neodpisujte nepohodlí a příznaky zjistili, že den předtím byl příliš "baví", vzal hodně alkoholu nebo přejídání, doufat, že všechno projde - jít k lékaři a zkontrolovat.

Tabulka Typy podle stupně vývoje onemocnění.