Image

Chirurgie k odstranění pankreatické cysty, indikace a možné následky

Včasná chirurgie k odstranění pankreatické cysty není jen příležitost zbavit se bolestivých záchvatů, ale také prevence rakoviny. Všechny cysty se nakonec mohou proměnit v maligní nádor. Jak zjistit, zda máte problém s slinivkou břišní, a v jakých případech můžete dělat s konzervativní léčbou?

Klinický obraz patologie

Slinivka břišní se aktivně podílí na zažívacím procesu a produkuje enzymy, které jsou pro něj nezbytné. Přítomnost cysty na ní negativně ovlivňuje sekreční funkci, což je důvod, proč člověk začíná zažívat problémy s gastrointestinálním traktem. Primární symptomy jsou křeče po konzumaci těžkých, mastných nebo kořeněných jídel.

Postupně se bolest objevuje stále častěji. Jedná se o útoky herpes zoster, ze kterých je člověk doslova zdvojnásoben. K tomu se přidávají další příznaky: nevolnost a zvracení, abdominální distenze a průjem. Ale i když je stolice normální konzistence, je velmi mastná as ostrým pachem.

Pokud v této fázi nevidíte lékaře, stav se začne zhoršovat. Obecná slabost bude přítomna neustále, těžkost se objeví v levém hypochondriu, kůže a oční skleróza se může změnit na žlutou, močení bude časté. V případě nouze, kdy je cysta velmi velká nebo se zlomí, se může objevit kóma.

Mimochodem! Výčnělek břicha před hrudní kostí je dalším znakem přítomnosti velké cysty v pankreatu. Při stisknutí vyboulení pacient pociťuje bolest.

Indikace pro odstranění cysty

Není vždy nutné chirurgicky odstranit pankreatickou cystu. Například pseudocysta, která se vyskytuje jako komplikace akutní pankreatitidy, vadí pacientovi několik dní s paroxyzmální bolestí. Pak ustoupí a cystická formace se vyřeší bez jakékoli léčby. Pokud je cysta důsledkem chronické pankreatitidy, pak neprojde, ale bude se neustále zvyšovat.

Důležitou indikací pro chirurgické odstranění je velikost cysty. Předpokládá se, že chirurgický zákrok je nutný, pokud je tvorba větší než 5 cm, protože je to 25% délky slinivky břišní. Také cysta musí být neodkladně odstraněna, pokud má nádorový charakter, který byl dříve určen ultrazvukem nebo MRI.

Mimochodem! Závažné symptomy nejsou absolutní indikací pro odstranění cysty, protože mohou být dočasné. V tomto případě je bolest zastavena antispasmodikami a činnost gastrointestinálního traktu je podporována dietou.

V závislosti na povaze cystické formace (jednoduché nebo komplikované píštělemi, perforací, malignitou) a jejím umístěním existují dvě metody chirurgické léčby: resekce a drenáž.

Odstranění cysty hlavy pankreatické hlavy

Velmi vzácně (asi 17% případů) je cysta lokalizována v hlavě orgánu. To je oblast, která sousedí s dvanácterníkem, takže cystická formace ji může vytlačit. Pokud je tlak příliš silný, může být operace přiřazena třícentimetrová cysta. Nestačí pouze odstranit cystickou formaci, protože za prvé, riziko opakování zůstane, a zadruhé, hlava je již ovlivněna a již nebude schopna normálně fungovat.

Pokud se jedná o klidnou cystickou formaci s nezánětlivým obsahem a samotná hlava není ovlivněna, odvodnění se provádí jednou ze tří metod.

 1. Cystojunostomie. Umělé spojení je vytvořeno mezi cystou a jejunumem. Ale z cyst před smazáním obsahu, excising to na spodním okraji. Po tomto, řez v stejné délce je dělán v jejunum. Získané dva otvory jsou spojeny dohromady, takže spolu komunikují.
 2. Cystogastrostomie. Připojte cyst s jednou ze stěn žaludku na stejném principu jako při cystoyanoyanastomoz.
 3. Cystoduodenostomie. Připojte cysty k jedné ze stěn dvanáctníku.

Cílem těchto operací je vytvořit poselství cystické formace s jedním z vylučovacích orgánů tak, aby se patologický obsah nehromadil, ale okamžitě vycházel ven. Výhodou vnitřní drenáže je schopnost zachránit slinivku břišní. Ale existují nevýhody. Reflux není vyloučen - házení obsahu střeva do dutiny cysty. Je plná hnisání a zánětu. A pokud jsou stehy špatně aplikovány, je možný volný tok obsahu do břišní dutiny.

Běžící cysta hlavy pankreatu může být odstraněna metodou Whipple. Jedná se o tzv. Pankreatoduodenální resekci, která vyžaduje excizi hlavy a sousedních částí dvanáctníku, žaludku a žlučníku. To se provádí otevřeným způsobem nebo laparoskopicky. Po operaci je nutná drenáž.

Odstranění cyst ocasu pankreatu

Oční cysty se vyskytují přibližně v 38% případů. A vzhledem k vzdálenému umístění pankreatického ocasu od důležitých orgánů gastrointestinálního traktu je nejlepší metodou chirurgické léčby resekce cystického útvaru spolu s částí žlázy. V 90% případů se cysta pankreatického ocasu dotýká sleziny, takže je také odstraněna. Operace se nazývá splenektomie.

Pro takový zásah je lepší použít laparoskopickou metodu. Pokud to není možné kvůli kontraindikacím nebo kvůli nedostatku potřebného vybavení, provede se otevřená resekce. Je nutná pooperační drenážní instalace.

Odstranění cysty z těla slinivky břišní

Nejběžnější lokalizací cyst na slinivce břišní je její tělo (45% případů). Ve stejné době, žaludku a tlustého střeva jsou postiženy, což je důvod, proč velké cystické masy tlačit na ně. Pokud je stav spuštěn, musíte orgán zcela odstranit. Pokud cystická formace není ničím komplikovaná, je možné odvodnění.

Možné důsledky operací

Prvních 10 dnů v nemocnici dostávají všichni pacienti antibakteriální a protizánětlivou léčbu. Pro silnou bolest jsou předepsány analgetika a antispasmodika. S úplnou resekcí slinivky břišní je také nutná inzulinová léčba, stejně jako jmenování enzymů, které člověk vezme na celý život.

Mimochodem! Pro pooperační období je nejjednodušší předat pacientům, kteří měli cystu na ocase pankreatu. Ve dvou dalších případech je rehabilitace dlouhá a obtížná.

Komplikace po odstranění cystické tvorby pankreatu nejsou vyloučeny. Mohou to být:

 • krvácení;
 • zánětlivé procesy v dutině břišní;
 • trauma blízkých orgánů s rozvojem částečné nekrózy tkání;
 • poškození nervových kmenů;
 • vývoj onemocnění: diabetes, tromboembolie.

Pravděpodobnost těchto komplikací je zvýšena u lidí s nadváhou, s abnormalitami srdce a cév, stejně jako u těch, kteří zneužívají alkohol. Také negativní důsledky se mohou objevit měsíce a roky po operaci, pokud pacient nedodržuje dietu nebo léčbu drogami. Příznaky budou stejné: křeče, narušená stolice, zvracení. To však může vést k závažnějším následkům než v přítomnosti cysty.

Zotavení po operaci

Bez ohledu na typ zákroku bude funkce pankreatu částečně narušena. Proto bude muset pacient udržovat dietu. První den je zobrazen lékařský půst, pak se postupně přidávají ovocné nápoje, džusy, cereálie a mleté ​​pokrmy. Příští měsíc bude jídlo s přísnými omezeními: nic ostrého, mastného, ​​smaženého, ​​uzeného, ​​kořeněného. Alkohol je vyloučen.

Prevence cyst pankreatu je správná výživa. Škodlivé potraviny (jejich vlastnosti jsou uvedeny výše) jsou povoleny, avšak v rozumných mezích. Musíte také naslouchat svému tělu a zejména žaludku. Pokud pravidelně začnete trápit bolest v epigastriu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Může být možné zastavit patologii (včetně cystického novotvaru) v raném stádiu a zbavit se ho konzervativně.

Chirurgie pankreatické cysty

Publikováno: 15.10.2014 v 10:28

Pankreatitida je často komplikována dalšími chorobami. Jedním z nich je cysta pankreatu, jejíž léčbu komplikují genetické poruchy v orgánu (a celém těle). Počet detekcí vzrostl se vznikem nových diagnostických metod (magnetická rezonance a počítačová tomografie, ultrazvuk).

Pankreatitidu komplikují kapsle s tekutinou v 18%, zbývající případy jsou způsobeny poraněním, vyžadují operaci. Pátá část pacientů je vyléčena lidovými metodami nebo spontánně. Pro ostatní pacienty způsobuje cysta pankreatu nepohodlí, jehož operace byla považována za jediné řešení (drenáž). Operace je považována za obtížnou, ohrožuje peritonitidu, abscesy dutiny břišní, hnisání, krvácení.

V osmdesáti případech lékaři doporučují odstranění cyst pankreatu, varování před možnými následky. Komplexnost zásahu chirurgů v procesu léčby nucena hledat nové metody. Výstup se stal několika způsoby, které nevyžadují otevření kůže (operace):

drenáž přes kůži - nutně kombinovaná s kontrolou těla pomocí ultrazvuku (nebo rentgenové televize) propíchnutí kůží s odsáváním - provádí se jehlou, pokud je řízena ultrazvukem

V obou případech lokální anestézie, kapsle je propíchnuta jehlou o průměru 1,7 mm, obsah je evakuován. Punkční kanál buzhuyut, dejte tří milimetrové drenáže. Nevýhodou této metody je riziko zranění pohraničních orgánů, poselství abdominálního a vnitřního prostoru. Odstraňte nedostatek kontrastu, když pacient vypije sklenici síranu barnatého, což vám umožňuje jasně rozlišit mezi sousedními orgány.

Léčba pankreatické cysty

Bezpečné odstranění cysty na slinivce břišní není vždy možné, proto gastroenterologové doporučují bylinné čaje a infuze bylin. Nejčastěji se používá ponorka, mullein, řebříček, přítok, lopuch. Všechny jsou přijímány pacienty před jídlem, bujóny jsou usazeny, používány filtrovanými. Dávka je lžíce. Komplexní technika používá populární recept:

žížalka, měsíčku, řebříčku ve stejných částech trvají na 120 minutách (měsíc léčby 50 g denně) po skončení předchozí léčby okamžitě začínají novou - měsíčku, jitrocel (šipky), tyran podle předchozího receptu, ale šest měsíců v řadě

Infuze kapslí s kapalnou infuzí fazolových lusků, stigmat kukuřice, listů jahod, borůvek a brusinek zpomaluje. Půlměsíční kurz je bezpečný pro každý věk, přestávka se rovná délce léčby, která se opakuje mnohokrát.

Chirurgie pankreatické cysty

Pokud jde o odstranění cysty pankreatu, prvním krokem je zvolit metodu chirurgické léčby. Záleží na jeho velikosti a umístění. Radikální konzervativní operace - resekce slinivky břišní - se provádí na místě postiženém cystou. Může být léčen tímto způsobem za předpokladu, že nádor je relativně malý a přirozený. Umístění tumoru by mělo být ve slinivce břišní, zvané distální.

Pokud je novotvar rozpoznán jako pseudocysta, nemůže být tento chirurgický zákrok proveden, protože vnější část těchto útvarů je tvořena sousedními vnitřními orgány. Odvodňovací operace jsou využívány v případech vzniku speciálního typu léku na orgán - pseudocysty. Pokud se nachází v kaudální oblasti orgánu, pak se provádí cystogastrostomie. V případě výskytu novotvaru malé velikosti se léčba cysty pankreatu provádí transduodenální cystoduodenostomií. Provádí se s tvorbou nádoru v hlavě orgánu. Pokud existuje mezera a existuje pravděpodobnost hnisavé peritonitidy, proveďte marsupializaci. Tato drenáž lemováním peritoneum. Tento typ operace se používá jen zřídka.

V souladu se změnami zjištěnými během vyšetření břišní dutiny a povahou existující patologie může být další chování chirurga a operace používané pro pankreatické cysty odlišné.

Mezi navrhovanými metodami chirurgických zákroků patří v současné době nejrozšířenější:

operace otevírání a šití cysty; provoz vnější drenáže cysty (marsupializace); provoz vnitřní drenáže cysty; chirurgie odstranění cysty.

Operace otevírání a šití cysty

Tato operace pro pankreatickou cystu byla poprvé použita IK Spizharny (1919), někdy používána pro obstrukční hematomy a echinokoky pankreatu, kdy pacient může být vyléčen pouhým vyprázdněním cystické dutiny. Technika takové operace spočívá v vystavení dna formace, po které se otevře a její obsah se odstraní odsávačkou. Částečně vyříznutá stěna je sešita spojitým stehem, takže vnitřní hrany jsou přišroubovány do styku s povrchy pokrytými peritoneem. Břišní dutina je pevně sešitá. Aby se zabránilo recidivě, doporučuje se elektrokoagulovat vnitřní vrstvu cysty nebo ji namazat alkoholem.

Vnější odvodňovací operace

Tato operace pankreatické cysty, navrhovaná Goessenbauerem (1882), zůstává nejběžnějším chirurgickým způsobem léčby. Podle moderních názorů je tato operace nejvhodnější v přítomnosti falešných cyst traumatického nebo zánětlivého původu, v případech cystických formací nádorů, které nelze odstranit, a v případech, kdy vážný stav pacienta ztěžuje provádění složitějších léčebných postupů.

V typických případech je provoz drenáže následující. Opatrně oddělte odkrytý povrch cystické vaginální tkáně s trokarem vybaveným gumovou trubičkou, evakuujte obsah a otevřete lumen v místě vpichu. Vezmeme-li okraje oddělených cystických stěn na svorky, přebytečná tkáň je vyříznuta, operace je zakončena sešitím stěn na parietální peritoneum v oblasti rány. Dříve vstřikované do dutiny gumové drenáže nebo tampony. Rána kůže je uzavřena, s výjimkou místa odvodnění a tamponů. Dvoufázový způsob operace doporučený v pracích starých chirurgů, když byly stěny nejprve lemovány břišní stěnou a o několik dní později byla cystická formace otevřena a vypuštěna, nemá žádné výhody a je v současné době ponechána. U některých pacientů s pankreatickými cystomy umístěnými retroperitoneálně v levé lumbální oblasti se někdy používá extraperitoneální drenáž podle Martynovovy metody, při které se expozice vytváří pomocí levotočivé lumbotomie podél spodního okraje žebra XII.

Pacienti po operaci drenážních cyst se provádějí otevřeným způsobem, dokud se dutina nerozpadne a nezavře píšťalu v místě vpichu injekce a tampony.

Provoz vnitřní drenáže cysty

Tuto operaci pankreatické cysty navrhl Ombredan (1912). Podstatou operace je zavedení fistuly pankreatické cysty do žaludku, dvanáctníku nebo tenkého střeva, v důsledku čehož se periodicky vyprazdňuje cysta v gastrointestinálním traktu, postupné vyhlazování jeho dutiny. Vzhledem k jednoduchosti techniky a výhodám uzavřeného způsobu zpracování je tato operace v současné době považována za metodu volby pro léčbu cystických útvarů, když je jejich odstranění nemožné.

Uložení cystogastroanastomózy nebo cystoduodenoanastomózy je obvykle nejvíce prospěšné pro cysty těla žlázy těsně sousedící se žaludkem, nebo cysty hlavy žlázy, umístěné v blízkosti dvanáctníku. Technicky, operace spočívá v otevření stěny žaludku nebo dvanáctníku, po které se cystická dutina propíchne zadní stěnou orgánu a její obsah se odstraní. Po směru jehly se zadní stěna žaludku nebo dvanáctníku otevře v příčném směru skalpelem spolu se stěnou cysty, která je k ní připájena. Po zastavení krvácení je sliz suturován stehem stehna s okrajem cystické stěny a ujistěte se, že výsledná píštěl je široká alespoň 3-5 cm. Otevření přední stěny žaludku nebo dvanáctníku je sešito dvouprstým stehem, s výhodou v příčném směru. Břišní rána je šitá pevně.

Když je mezi tenkým střevem a cystou položena píštěl, jejíž výhodou je schopnost provádět operaci v jakékoliv poloze cysty, stejně jako nepřítomnost poruch trávení žaludku, cystická stěna a odebraná smyčka střeva jsou otevřeny 4-5 cm a sešité dvojitým švem. Aby se zabránilo vyhazování potravinových mas do dutiny cysty, mnoho chirurgů umístí bypass inter-intestinální anastomózu mezi aduktor a břišní část střeva, nebo se uchýlí k uložení interintestinálního bypassu enterostomie typu Y podél Rouxu.

Operace odstranění cysty

Tato operace s pankreatickou cystou byla poprvé provedena v roce 1883 Bosemanem (Boseman). Provoz by měl být považován za nejradikálnější a nejúčinnější, ačkoli vzhledem k obtížím s technologiemi je často nemožné, což omezuje indikace pro jeho použití. Pankreatické cysty by měly být odstraněny pouze v případě relativně malé, pohyblivé a dobře vytvořené stěny cystických útvarů, které nemají četná adheze se sousedními orgány a v nepřítomnosti vážného stavu pacienta.

V nejjednodušších případech se odstranění pankreatických cyst provádí exfoliací existující formy po oddělení jejích adhezí s okolními orgány a protínající cystickou tvorbu cévního pedikulu, který jde do báze. Pokud je k tkáni žlázy pájena cystová báze, může být nutné postupně oddělit cystickou stěnu od jejího lůžka, regionální resekci slinivky břišní nebo nakonec subkapsulární odstranění cysty. Po odstranění cysty se její lůžko sešívá katutem a peritonituje omentem; gumová drenáž je k němu přivedena několik dní. Břišní rána, s výjimkou místa injekce, je pevně uzavřena.

Technika chirurgie cysty pankreatu může být usnadněna, pokud zcela nevyloučíte cystickou stěnu přivařenou k žláze a omezíte ji pouze na odstranění její vnitřní vrstvy s následným šitím a peritonizací lůžka.

Někteří chirurgové publikovali pozorování, když cysty pankreatu byly odstraněny resekcí postižené části žlázy. Takový způsob operací pro pankreatické cysty je nejvhodnější v případě nádorových cystických útvarů, přítomnosti více formací nebo z technických důvodů, kdy není možné vytvořit jednoduché exfoliace.

Pooperační léčba

Vedení pacientů v případech šití a odstraňování cyst, tvorba píštěle se provádí podle obecných pravidel. V případech otevřené metody péče o pacienta, například po drenáži cystické dutiny nebo v případě, že je drenáž přivedena na lůžko odstraněné cysty, je třeba věnovat hlavní pozornost prevenci infekce fistulous pasáže a ochraně obvodu rány před korozivním působením pankreatické šťávy. Pokud existuje perzistující pankreatická píštěl, je předepsána dieta bohatá na tuk (podle Volgemuta), podává se atropin a do ní se vstřikuje 5% jodová tinktura nebo 2% sodná sůl salicylové.

Cysta na slinivce břišní: příčiny, příznaky a léčba

Slinivka břišní je důležitým prvkem trávicího systému, který produkuje enzymy nezbytné pro urychlení rozpadu spotřebovaných tuků, sacharidů a bílkovin na jednoduché složky. Mechanické poškození a zánět organismu vede k rozvoji onemocnění, z nichž nejnebezpečnější je považován za pankreatickou cystu - dutý novotvar benigní povahy, který se skládá z pojivové tkáně a je naplněn sekrecí pankreatu. Symptomy a léčba patologie jsou vzájemně provázány: pokud je cysta doprovázena závažnými příznaky, operace je rozpoznána jako vhodná metoda léčby.

Příčiny a rizikové faktory

Cysty jsou tvořeny ve žláze vnější sekrece, bez ohledu na věk pacienta, kvůli alveolární struktuře zažívacího orgánu. Mechanismus vývoje benigní kapsle je založen na destruktivním účinku negativních faktorů na slinivku břišní, což vede k tvorbě patologického místa mrtvých buněk a pojivové tkáně.

Mezi hlavní faktory, které přispívají k rozvoji cystické tvorby ve struktuře pankreatu, patří:

 • akutní pankreatitida je považována za nejčastější příčinu tvorby cyst: v tomto případě je dutá kapsle výsledkem hromadění lymfocytů a neutrofilů;
 • mechanické poškození orgánu;
 • blokování vylučovacího kanálu v důsledku stlačení lokálních cév nebo tvorby kamenů;
 • nádorový proces vyvíjející se v trávicím systému;
 • obezita v důsledku chronických poruch metabolismu lipidů;
 • závislost na alkoholu;
 • parazitární léze gastrointestinálního traktu.

Pacienti s diabetes mellitus a žlučovými kameny jsou považováni za nejzranitelnější na výskyt cyst v pankreatu. Riziko vzniku nádorového procesu se zvyšuje se špatně provedeným chirurgickým zákrokem na orgánu trávicího systému.

Klasifikace

V závislosti na vlastnostech struktury duté kapsle rozlišujte mezi pravdivými a falešnými tumory. Pravá cysta je vrozená anomálie, protože se začíná tvořit ve struktuře slinivky břišní během pobytu embrya v děloze. Tobolka pravého typu sestává z epiteliálních tkání, čímž si zachovává svou primární velikost, spíše než se zvyšuje pod vlivem vnějších faktorů.

Falešná cysta je sekundární patologie, vytvořená na pozadí vývoje akutního zánětlivého procesu nebo poškození vnější sekreční žlázy. Za účelem ochrany postižené oblasti před zdravými buňkami, tělo začíná proces tvorby duté kapsle, nahrazené pojivovou tkání.

V závislosti na oblasti poškození orgánů se rozlišují následující typy nádorů:

 1. Cysta ocasu pankreatu postihuje retroperitoneální tkáně zažívacího orgánu.
 2. Cysta na hlavě zvyšuje riziko stlačení dvanáctníku.
 3. Cysta na těle předchází přemístění dutiny žaludku.

Benigní neoplazmy jsou také klasifikovány jako nekomplikované a komplikované - ty, které obsahují hnisavé nečistoty, špinění nebo píštěl.

Diagnostika

Výskyt specifických symptomů charakterizujících nádorový proces v trávicím systému je indikací k návštěvě gastroenterologa. Při primární konzultaci lékař vytvoří individuální anamnézu, v níž jsou podrobně popsány pacientovy stížnosti, a poté vyšetřuje břišní oblast pacienta palpací.

V případě, že se na hlavě žlázy vytvořila cysta během vizuálního vyšetření, lékař zjistí abnormální vyčnívání břišní stěny. Je nemožné identifikovat dutou kapsli, která udeřila ocas nebo tělo orgánu sondováním břicha.

Po ukončení externího vyšetření a průzkumu pošle gastroenterolog pacientovi všeobecné a biochemické vyšetření krve. Laboratorním krevním testem lékař určí stupeň bilirubinu, detekuje leukocytózu a také vyhodnotí alkalickou aktivitu. Pokud se objeví známky zánětlivého procesu, pacient podstoupí močový test.

Kromě laboratorního výzkumu zahrnuje diagnostika cysty pankreatu i instrumentální metody. Informativní diagnostickou metodou je ultrazvuk, pomocí kterého lékař určí počet kapslí, jejich velikost a související komplikace.

Aby se určil vztah mezi nádorem a pankreatickými kanály, provádí se magnetická rezonance. Aby se vyloučila přítomnost maligní povahy novotvaru, je postižená tkáň odstraněna z pacienta, aby provedla biopsii.

Příznaky

Vývoj nádorového procesu v pankreatu není vždy doprovázen výraznými znaky. Pokud průměr patologické kapsle nepřesahuje 3 cm, neexistuje žádný specifický symptom: není možné včas detekovat malou cystu.

Benigní léze přesahující 3 cm v průměru je doprovázena výraznými bolestivými pocity, které se po pití zhoršují. Mnohem méně často se bolestivý syndrom rozšiřuje do oblasti páteře a nabírá ostrý charakter.

Dalším projevem pankreatické cysty je porucha stolice, která se vyznačuje přítomností mastných látek ve výkalech. Vzhledem k tomu, že nádorový proces předchází poruchám trávicí funkce, pacient si stěžuje na neustálé zvracení a nevolnost, nedostatek chuti k jídlu a rozvoj hypertermie.

Vývoj nádoru ve slinivce břišní vede ke snížení produkce hormonů, o čemž svědčí zvýšené močení, sušení ústní sliznice a pravidelná ztráta vědomí. Poté, co si všiml těchto příznaků, je naléhavě nutné poradit se s lékařem, aby se zabránilo výskytu hyperglykemické kómy.

Komplikace a důsledky

Navzdory skutečnosti, že cysta je typem benigního novotvaru, je doporučeno ji léčit. Pokud pacient ignoruje patologický proces, kapsle začne rychle stoupat, což předchází kompresi a vytěsňování sousedních tkání.

Kromě negativního vlivu na okolní orgány přispívá zanedbaná cysta k rozvoji následujících komplikací:

 • vnitřní krvácení;
 • prasknutí poškozené tkáně;
 • otoky dolních končetin v důsledku léze portální žíly;
 • intestinální obstrukce;
 • žloutenka mechanického typu.

Další běžnou komplikací je tvorba hnisavého abscesu na povrchu kapsle.

Ignorování cysty s komplikacemi má vážné následky, z nichž jedním je rakovina pankreatu. Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je rychlý růst metastáz maligní povahy.

Metody zpracování

Pankreatická cysta zahrnuje chirurgický zákrok. Za účelem zmírnění nepříjemných symptomů a zabránění opakování se používá léková terapie.

Konzervativní

Pacienti, u kterých se v pankreatu objevily cysty, mají zájem o to, zda je možné provést operaci bez chirurgického zákroku. Odborníci na tuto otázku kladně reagují: jedna malá kapsle, která není doprovázena komplikacemi, je léčena konzervativně.

Do tří dnů před zahájením lékové terapie, pacient následuje šetřící dietu: eliminuje ze stravy slané a tučné potraviny, které mají destruktivní účinek na oslabené tkáně. Lékaři doporučují přestat s alkoholem a kouřit a držet se na lůžku.

Po ukončení přípravného období je pacientovi předepsána antibakteriální léčiva - tetracyklin nebo cefalosporin. Hlavním úkolem antibiotik je chránit kapsli před vystavením bakteriím, což může vyvolat rozvoj hnisavého procesu.

Kromě antibakteriálních léků je pacientovi předepsáno použití enzymů - kreon nebo pankreatin - zaměřených na stabilizaci práce zažívací funkce. Pokud je onemocnění doprovázeno bolestí, pacient by měl užívat inhibitory - omeprazol nebo Omez.

Chirurgické

Odstranění pankreatických cyst se provádí minimálně invazivním způsobem, jehož výhodou je zachování integrity kůže a nízká pravděpodobnost relapsu.

Pokud byla kapsle vytvořena na hlavě nebo těle žlázy, provede lékař perkutánní operaci: anestézuje postiženou oblast pobřišnice, provede propíchnutí pomocí vpichovací jehly a pumpuje tekutinu nahromaděnou v dutině kapsle. Pro kontrolu procesu operace lékař používá metodu ultrazvuku.

Cystická formace, která zasáhla retroperitoneální pankreatickou tkáň, je eliminována laparoskopií. Tato operace je založena na tvorbě několika mělkých řezů na kůži, které poskytují přístup k postiženému orgánu. Po otevření břišní stěny lékař nutně provede antiseptickou léčbu, aby se vyloučilo riziko infekce tkání.

Lidové

Léčba lidových léků proti cystám je považována za vhodnou s malým množstvím benigní kapsle a absencí závažných komplikací. Aby se předešlo vzniku vedlejších příznaků, před přijetím přírodních odvarů, musíte se poradit se svým lékařem.

Pro zmírnění příznaků zánětu se doporučuje odvést milénium. Recept na přípravu je následující: Měsíčkovité květy, tisíciletí a želvovina se smíchají ve stejném poměru, 300 ml vroucí vody se rozdrtí a nalije, po čemž se léčivo podává po dobu dvou hodin na chladném místě. Vezměte hotový odvar se zobrazí třikrát denně v množství dvou lžíce.

Další užitečný přírodní nápoj - odvar z listů bobulí. K tomu je třeba nakrájet čerstvé listy brusinek, jahod a borůvek, přidávat k nim kukuřičné stigmy a nalijte 500 ml vroucí vody na surovinu. Dále musí být lék trvající nejméně 8 hodin a po odtok. Připravený odvar se doporučuje užívat nalačno třikrát denně. Délka léčby by neměla překročit 14 dnů.

Napájení

Důležitou složkou konzervativní léčby je zlomková dieta, charakterizovaná častým jídlem. Dieta s cystou vnější sekreční žlázy je založena na zvýšené spotřebě bílkovinných potravin rostlinného původu.

Aby nedošlo k vystavení oslabeného zažívacího systému intenzivnímu zatížení, je nutné jíst vařené, pečené nebo dušené jídlo. V takovém případě, pokud nádorový proces předcházel rozvoji chronické zácpy, je pacientovi ukázáno, že konzumuje potravu ve formě podobné buničině.

Mastné a smažené potraviny sestávající z masa, luštěnin nebo hub mají negativní vliv na trávicí funkci. Nedoporučuje se používat moučné výrobky, které zpomalují proces zpracování potravin a vyvolávají rozvoj nadýmání.

Předpověď

Přiměřeným výsledkem je adekvátní léčba a dodržování lékařských doporučení v průběhu rehabilitačního období, které se vyznačuje úplným vyléčením cystických útvarů. Nepříznivě nebo špatně prováděná léčba naopak předchází vzniku nebezpečných komplikací, mezi které patří infekce okolních tkání a vnitřní krvácení. V případě, že během operace byla cysta částečně odstraněna, sekundární tvorba patologické kapsle není vyloučena.

Odstranění pankreatických cyst: účinky operace

Pankreat je velmi důležitý, ale zároveň velmi zranitelný orgán. V případě jakýchkoliv patologických stavů vyžaduje zvláštní pozornost a okamžitou léčbu. Slinivka vylučuje pankreatickou šťávu, enzymy a hormony. Sekrece hormonů je čistě endokrinní funkcí.

Šťáva a enzymy, to je exokrinní aktivita, jsou velmi agresivní. V různých zánětlivých procesech ve žláze mohou zabalit svou funkci proti buňkám, které je vylučují.

Taková auto-agrese se projevuje například při akutní pankreatitidě a vede k nekróze tkání. Často je pouze určitá část zdravých funkčních buněk vystavena smrti a následně je omezena na nově vytvořenou kapsli. Pod kapslí se hromadí pankreatické sekrece, částice nekrotické tkáně. To tvoří cystu.

Klasifikace cyst v medicíně

Podle mechanismu výskytu cyst jsou rozděleny na pravdivé a nepravdivé.

Pravé nebo vrozené cysty se nacházejí v pankreatu od narození. To je vada vývoje plodu. Stěna pravého cystu je zevnitř lemována epiteliální tkání, ale samy o sobě nezvyšují velikost. Tyto patologie jsou velmi vzácné.

Falešné cysty opět vznikají, tj. Po jakékoliv předchozí nemoci, poranění nebo operaci pankreatu. Ve vrstvách stěn epitelu není detekován.

V závislosti na možné lokalizaci dutiny se cysty klasifikují takto:

 • cysty hlavy pankreatu - vyčnívají z dutiny omentální bursy a mohou vytlačit dvanáctník.
 • tělo žlázy je nejčastěji postiženo cystami, což vede k přemístění žaludku a tlustého střeva.
 • dutiny mohou být umístěny na ocase, v tom případě je to retroperitoneální, nebo retroperitoneální, lokalizace, je nejméně nebezpečná z hlediska poškození blízkých orgánů.

Podle klinického průběhu vzdělávání se dělí na akutní, subakutní a abscesní.

 1. Akutní formy velmi rychle, jasně neomezené. V dutině mohou být kanály pankreatu, parenchymu nebo vlákna.
 2. Subakutní nebo chronické cysty se vynoří z akutní tkáně díky vláknité tkáni a granulacím, které se tvoří během zánětlivého procesu, přičemž stěny se tvoří.
 3. Absces je omezená akumulace hnisavého obsahu v nově vytvořené dutině.

Přítomností komplikací mohou být cysty komplikované - s píštělemi, krvácením, hnisavým obsahem a perforacemi a nekomplikovanými.

Proč se cysty objevují?

Jak bylo uvedeno výše, falešné cysty jsou tvořeny jako výsledek různých onemocnění pankreatu.

Existují procesy a nemoci, které téměř vždy vedou k cystickým procesům.

Patří mezi ně:

 • akutní zánětlivé procesy (pankreatitida);
 • úrazový orgán;
 • krátkodobá nebo dlouhodobá obturace vylučovacího kanálu (např. žlučové kameny);
 • významné porušení pohybu sekretů v potrubí;
 • helmintické invaze;
 • nejjednodušší;
 • onkologické procesy v pankreatu.

Kromě objektivních důvodů existuje řada rizikových faktorů nebo predisponujících faktorů.

Tyto faktory jsou:

 1. Chronický alkoholismus;
 2. Obstrukce žlučových cest;
 3. Nadváha;
 4. Přenesený chirurgický zákrok na jakýkoliv orgán gastrointestinálního traktu;

Jedním ze společných predisponujících faktorů je navíc přítomnost diabetu u pacienta.

Hlavní příznaky cyst

Příznaky cysty pankreatu se objevují odlišně.

Závisí na typu, umístění, velikosti.

Pokud je dutina jedna a velmi malá, přibližně až půl centimetru, pak nemá žádný negativní vliv na sousední orgány, cévy a nervové kmeny.

Pokud je cysta velká, pak mohou být takové klinické projevy:

 • velmi silná bolest, často oblázková příroda, velmi ostrá, kromě břicha, je cítil v dolní části zad a stranách;
 • zvracení, které nepřinese úlevu;
 • porušení stolice ve formě průjmu;
 • nadměrné hromadění plynu v žaludku (nadýmání);
 • kromě průjmu se pozoruje steatorrhea - přítomnost tukových kapek ve stolici v důsledku nedostatku enzymu pankreatické lipázy;
 • zvýšení tělesné teploty na subfebrilní čísla;
 • silná slabost;
 • pocit těžkosti v levé epigastrické oblasti;
 • někdy se může objevit žloutenka;
 • hojná častá diuréza;
 • perzistentní sucho v ústech;
 • omdlévání.

Poslední tři příznaky se vyskytují v závažném porušení sekrece inzulínu a jsou projevy diabetu. Přibližně polovina pacientů s cystou na hlavě slinivky břišní as její impozantní velikostí může vizuálně určit vyčnívání břišní stěny pod hrudní kostí.

Metody diagnostiky cyst

Se stížnostmi připomínajícími uvažované symptomy se pacienti obracejí na gastroenterologa.

Lékař předepíše řadu laboratorních a instrumentálních studií.

Laboratorní metody zahrnují řadu studií:

Obecný krevní test. Odhalí zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů (ESR), což je velký počet bílých krvinek (leukocytóza).

V biochemické analýze je stanoveno zvýšení bilirubinu, což je příčina žloutenky, stejně jako zvýšení aktivity alkalické fosfatázy.

Analýza moči. V moči může být přítomen protein, který by normálně neměl být, a bílé krvinky, které indikují zánětlivý proces.

Mezi metodami instrumentálního výzkumu: t

 1. Ultrazvukové vyšetření. To vám dává možnost vidět skutečnou velikost cyst, jejich počet a případné komplikace.
 2. Magnetická rezonanční terapie (MRI slinivky břišní) jasněji vizualizuje strukturu tvorby a její spojení s kanály žlázy.
 3. Studium radioizotopu (scintigrafie).
 4. Průzkum radiografie břišní dutiny.

Kromě toho se provádí biopsie tkáně žlázy.

Léčba pankreatické cysty

Cysta ve slinivce břišní je léčena lékařskou a chirurgickou léčbou.

Léky na mnohočetné cysty jsou zřídka účinné, takže pacienti jsou okamžitě informováni o operaci.

Také operace jsou ukázány pro maligní cysty, i když jsou velmi malé, protože mohou metastázovat do všech orgánů.

Na slinivce břišní proveďte následující typy chirurgických zákroků:

 1. Odvodnění cysty - první, dutina je propíchnuta, celá nahromaděná tekutina je z ní čerpána a pak je instalována drenáž - speciální trubka, skrze kterou dochází ke stálému odtoku obsahu.
 2. Kalení - chemicky aktivní roztok, například ethylalkohol, se vstřikuje do cysty, ale teprve po vyprázdnění dutiny. Po tomto postupu vzniká pojivová tkáň v místě cysty a zakrývá závadu.
 3. Resekce, tj. Úplné odstranění postižených oblastí.
 4. Laparoskopická intervence je prováděna dvěma malými řezy v břišní dutině, skrz které je vložena kamera pro úplné zobrazení procesu. Je nejméně traumatická.
 5. Freyho operace - zahrnuje odstranění hlavy a vytvoření obchvatu mezi slinivkou břišní a dvanácterníkem.

Důsledky odstranění cyst pankreatu zahrnují poruchy trávicího procesu v důsledku nedostatku pankreatických enzymů, pooperační pankreatitidy, krvácení a diabetu.

Vzhledem k tomu, že potraviny musí být tráveny, je nutné užívat enzymové přípravky, jako je Creon, Mezim-Forte, Pangrol. Kromě toho byste měli dodržovat určitou dietu. Pacienti po manipulaci by měli být vyloučeni ze stravy mastné, smažené, uzené, slané potraviny, koření, alkohol. Všechna jídla by měla být dobře vařená nebo dušená. Nejlépe se podávají při pokojové teplotě, ale ne příliš chladno a ne příliš horké. Doporučuje se jíst více zeleniny, ovoce, sušeného chleba, těstovin, ovocných a bobulových kompotů, mléčných výrobků, libového masa a ryb, sušenek bez cukru. Dieta by měla zahrnovat 5-6 jídla ve stejnou dobu v malých porcích.

Když se objeví alespoň některé z příznaků cysty pankreatu, okamžitě se poraďte s lékařem, abyste patologii včas ošetřili. Pokud je to možné, vést zdravý životní styl a sledovat své tělo.

Jak se cysty a maligní tumory slinivky břišní projevují, jsou popsány ve videu v tomto článku.

Pankreatická cysta: symptomy, diagnostika, léčba

Pankreatická cysta je patologická benigní léze ve tkáních orgánu, zpravidla zaobleného tvaru, který je naplněn tekutinou. Obsah se nachází: hlen ve velkém množství, mrtvé buňky, krevní elementy nebo vysoké koncentrace trávicích enzymů.

Příčiny tvorby cyst v parenchymu pankreatu

Častěji se cysty nevyskytují jako nezávislé onemocnění, ale jako důsledek patologického zánětlivého procesu v parenchymu pankreatu, pankreatitidy. Tělo „skrývá“ rozkladné produkty do dutiny, čímž vytváří dutiny s tekutinou.

Provokativními faktory mohou být:

 • chronické zneužívání alkoholu;
 • mechanické poranění;
 • porušení odtoku pankreatické sekrece cholelitiázou;
 • parazitismus helmintů v těle;
 • růst nádoru;
 • obezita a diabetes;
 • komplikace po operaci.

Je to důležité!

Etiologie a patogeneze

Dítě se může narodit s pankreatickou cystou, což je malformace žlázové tkáně. Obvykle jsou takové útvary detekovány ultrazvukem. V jiných případech je cysta pankreatu získaná choroba.

Získané vzdělání:

 • retence, jsou vytvořeny ve žláze kvůli zhoršenému odtoku jejího tajemství;
 • degenerativní - vyskytují se u zánětlivých procesů, poranění, nádorů, krvácení;
 • proliferace, která může sestávat z nediferencovaných maligních buněk (cystadenokarcinom);
 • parazitickou povahu.

Morfologická klasifikace

Lékařská klasifikace - separace podle dvou znaků: morfologické znaky struktury stěny a lokalizace ve tkáních žlázy.

Podle morfologie jsou tyto formace:

 1. Ty pravé. Jedná se o vrozené útvary, jejichž dutina je lemována epiteliálními buňkami.
 2. False nebo pseudokists. Jedná se o získané patologické struktury bez vrstvy epitelových buněk.

Podle lokalizace v parenchymu pankreatu se rozlišují cysty těla, hlavy a ocasu.

Příznaky a příznaky onemocnění

Symptomy patologie závisí na velikosti, umístění, blízkosti formace na nervových zakončeních. Malá formace, která nepřitlačí sousední tkáně a nervová vlákna, se nemusí klinicky projevovat nebo mít jakékoliv symptomy. Se zvýšením stupně růstu se objeví příznak bolesti.

Akutní proces je charakterizován násilnými projevy a ostrými bolestmi v dutině břišní. Když je proces chronizován, bolest se stává matnou, symptomy ustupují a zřídka způsobují nepohodlí.

Je to důležité! Příznak akutní bolesti se symptomy intoxikace těla může znamenat rupturu stěny cysty nebo její hnisání, které vyžaduje neodkladnou hospitalizaci.

Pokud tato patologická formace vytlačuje solární plexus, pacient přebírá nucené kolenní lokty a stav je zastaven silnými narkotiky.

Symptomy pankreatické cysty jsou časté dyspeptické poruchy: pocit těžkosti a nevolnost, zvracení, porucha stolice. Vzhledem k tomu, že živiny jsou špatně absorbovány ve střevě kvůli nedostatku pankreatické šťávy, pacient může drasticky zhubnout a cítit se slabý.

Lokalizace novotvaru pankreatu ovlivňuje vývoj symptomů. Příznaky žloutenky jsou pozorovány, pokud je cysta lokalizována v hlavě; když je portální žíla stlačena, nohy se zvětší; močení je narušeno, když je formace blízko uretrů.

Diagnóza cysty

Pokud je podezření na cysty pankreatu, provede se komplexní vyšetření pacienta: provedou se testy, provede se ultrazvuk a provede se CT. Ve většině případů může úplný krevní obraz odhalit zvýšený počet bílých krvinek, což naznačuje zánětlivý proces v těle. Lékař získá základní informace o patologickém procesu v těle z ultrazvukového protokolu. S tradičním skenováním signál odražený z tkání zobrazuje odstíny hustoty v různých prostředích, což umožňuje získat jasný obraz. Tato metoda umožňuje posoudit formu, velikost, lokalizaci, identifikovat polycystiku, sledovat dynamiku a efektivitu provedené léčby.

Pankreas CT je moderní, vysoce informativní metodou radiologie. Tělo pacienta je snímáno na tomografu pomocí rentgenových paprsků, které jsou absorbovány v různých stupních orgány a tkáněmi. V důsledku toho lékař obdrží multidimenzionální jasný obraz, který vám umožní provést správnou diagnózu nebo provést diferenciální diagnostiku s jinými onemocněními.

Metody zpracování

Pokud je cysta jediná, má velikost ne více než 20 mm a nejsou zde žádné příznaky obstrukční žloutenky, může lékař rozhodnout o konzervativní (nechirurgické) léčbě. Nejprve je pacientovi předepsána přísná dieta, která vylučuje příjem pikantních, mastných, smažených alkoholických nápojů. Tato výživa pomáhá snižovat vylučování trávicích enzymů pankreatickými buňkami a poskytuje tělu relativní odpočinek. Pacientovi je předepsána léčba antibiotiky, inhibitory protonové pumpy a enzymatická léčba. Pokud po 6 týdnech terapeutická léčba nevyvolá požadovaný účinek, může být nutná operace.

Důležité informace! Každá cysta je pro tělo hrozbou. To může hnisat a prasknout do břišní dutiny, působit peritonitidu, život ohrožující. Také benigní tvorba může být časem zhoubná, proto je nutné provádět léčbu včas.

Existuje několik možností pro chirurgické odstranění pankreatické cysty.

Chirurg může provádět následující manipulace:

 • vytvrzování chemickým roztokem po vyprázdnění cysty za účelem úplného odstranění tvorby;
 • Odtok s propíchnutím s odstraněním trubice pro odtok tekutiny.

Odstraňování vzdělání se zpravidla provádí bez řezů přes propíchnutí - laproskopickou metodou.
Druhá metoda - laparotomická chirurgie, je traumatická možnost, při které je nutná abdominální incize. Pacientka trvá dlouho, než se z takové operace úplně zotaví. Tato možnost se uchýlila k mimořádně život ohrožujícím případům.

Strava používaná při léčbě cyst

Dieta přispívá k léčbě a zmírňuje příznaky patologického procesu. Jídlo by mělo být zdravé, zdravé a šetrné. Jezte často, ale ne ve velkých porcích. Upřednostňují tekuté a polotekuté pokrmy, bramborovou kaši, želé a kaši. Nemůžete jíst smažené jídlo. Tepelné zpracování by mělo být co nejjemnější: vařené v troubě; Produkty vařit, dušené maso.

Je důležité si pamatovat! Alkohol, mastný, kořeněný, kořeněný pod přísným zákazem; pekárenské a sladké výrobky lze konzumovat v omezeném množství. Jídla neslouží!

Produkty, které by neměly být konzumovány:

 • Tvrdé nebo tučné maso - vepřové, jehněčí, zvěřinové, husí;
 • mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku;
 • čistá vejce a mléko;
 • zelenina - zelí, cibule, česnek;
 • koření;
 • káva

Jídlo, které můžete jíst:

 • Kuřecí maso, hovězí maso, nízkotučné mléčné výrobky;
 • zelenina - dýně, mrkev, cuketa, řepa, brambory;
 • ovoce - pečená jablka;
 • nápoje - kissels, kompot sušeného ovoce, zeleninové a neslazené ovocné šťávy.

Zajímavé video: Pankreatická cysta

Lidové léky na léčbu

Důležité vědět! Pankreatická cysta - zákeřná a nebezpečná nemoc, populární metody mohou působit jako pomocné. Nejdříve se poraďte se svým lékařem.

Rostlinné přípravky jsou účinné, mohou se jednat o směsi měsíčkových květů, tyran, třezalku, heřmánek, řebříček, nesmrtelníky a jarní. Při holubii by měl být obzvláště opatrný vzhledem k vysoké koncentraci účinných látek v rostlině, které mohou vyvolat příznaky otravy. Pro léčbu cyst jsou také účinné: listy brusinky, rybízu a aloe. Je třeba mít na paměti, že léčivé byliny mohou být kontraindikovány a způsobovat alergické reakce.

Tansy, měsíček a jitrocel v poměru 2: 2: 1 vaří ve čtvrté části litru vroucí vody a trvají 1 až 2 hodiny. Infuze se přefiltruje přes tenké plátno a uloží do chladničky. Pijte 60 - 80 ml půl hodiny před jídlem na měsíc.

Může být použita rostlina zvaná sedum. Přidává se do salátů a konzumuje syrový v množství 3 - 4 listy denně.

Účinná eliminace symptomů je možná po konzumaci lékové tinktury. Budete potřebovat: listy z brusinek, jahod a borůvek, kukuřičného hedvábí a křídla z lusku fazolí. Všechny ingredience jsou užívány ve stejném poměru, mletý. Jedna polévková lžíce se nalije do šálku vroucí vody a na teplém místě se naplní 12 hodin. Proudí se gázou a po dobu dvou týdnů si vezme léčivou infuzi, půl sklenice půl hodiny před jídlem.

Pro léčbu pomocí mumie. Malý kus se vstřebává do úst, procedura se provádí jednou denně po dobu dvou týdnů. Pro maximální účinek je maminka ráno užívána na lačný žaludek. Je vhodné pít teplou alkalickou minerální vodu, pokud je nemoc mimo akutní fázi a nemá ostré symptomy.

Pozornost na zdraví je klíčem k dlouhověkosti a pohodě. I malá cysta může vést k vážným problémům, pokud není léčena včas a nedodržuje doporučení lékaře.