Image

Jak vypočítat index tělesné hmotnosti u dětí?

Narození dítěte je velkou radostí v rodině. Příjemné úsilí připravit se na nového člena rodiny, změny v životě, první výlet na dětskou kliniku. Každá matka ví, kolik jí dítě při narození vážilo.

Všechny děti jsou váženy od prvních minut svého života, návštěva pediatra bez ní neprochází. Tento postup je v průběhu inspekce považován za jeden z nejdůležitějších. Ne každá matka však může posoudit, zda je tělesná hmotnost dítěte normální.

Je velmi důležité sledovat index tělesné hmotnosti dětí, aby se zabránilo okamžiku, kdy hmotnost zhasne.

Co je index tělesné hmotnosti?

Index tělesné hmotnosti je množství, které představuje poměr hmotnosti k výšce. Zkrácený BMI indikuje fyzickou kondici, určuje, zda je hmotnost člověka normální, hojná nebo nedostatečná.

Tento termín je považován za nepostradatelný v diagnóze obezity a jiných onemocnění přímo spojených s nadbytkem nebo podváhou. Váha dospělých i dětí by měla vždy odpovídat jejich výšce.

Body Mass Index Calculator (BMI)

Jak vypočítat index tělesné hmotnosti na vlastní pěst?

Aby bylo možné správně vypočítat, je nutné zjistit takové parametry dítěte jako výšku (v centimetrech) a přesnou hodnotu tělesné hmotnosti (v kilogramech). Žádné další nástroje nejsou potřeba.

Hlavní ukazatele BMI

Po zjištění indexu tělesné hmotnosti dítěte je nutné porovnat získané údaje a určit, do kterých parametrů spadá. Normální hodnota BMI u dětí starších než rok se pohybuje od 18,5 do 25 let.

 • Pokud jsou ukazatele pod normou o více než 2,5 bodu, může to znamenat značný nedostatek tělesné hmotnosti u dětí. Index tělesné hmotnosti nižší než 16 naznačuje možnou přítomnost závažných zdravotních problémů, rozvoj anorexie.
 • Hodnota nad normou také není dobrým výsledkem - naznačuje nástup obezity. Index tělesné hmotnosti do 30 je malá nadváha, kterou je možné zvládnout zavedením stravy a zvýšenou fyzickou aktivitou. Index tělesné hmotnosti vyšší než 30 potvrzuje přítomnost obezity. Taková čísla by měla přinutit rodiče jednat co nejdříve. V tomto případě je pomoc specialisty povinná.

To vše se nevztahuje na děti od narození do plnění roku. Jejich normové hodnoty se mírně liší a pohybují se od 13 do 21.

Nejjednodušší způsob výpočtu

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit index tělesné hmotnosti vašeho dítěte, je internet. Trvá to několik minut a poskytne nejspolehlivější výsledky.

Online kalkulačka zohledňuje pohlaví, výšku, váhu a věk dětí. Výsledkem by mělo být dvoumístné číslo, což je index tělesné hmotnosti.

Speciální program nejen vypočítá samotnou BMI a zobrazí přípustné limity, ale také odhalí přítomnost problémové situace nebo její nepřítomnosti.

Jaká je hmotnost:

V souladu s věkovými normami a vypočítaným indexem tělesné hmotnosti jsou děti rozděleny do kategorií:

 • Silná podváha. Nebezpečný pro děti. Vyznačuje se extrémním vyčerpáním, které je viditelné pouhým okem. Podmínka je charakterizována jako kritická. Konzultace s odborným a rehabilitačním plánem je nutná okamžitě.
 • Podváha, nízká hmotnost. V první řadě se týká odvolání na dětskou kliniku, revizi krmení. Dítě může být bledé, pasivní, pomalu reagovat na vnější podněty.
 • Méně než průměr. Taková charakteristika nesmí vyvolat podezření, index tělesné hmotnosti je mírně pod normálními ukazateli, což je považováno za přijatelné. Nemysli si, že by se nemuselo bát. Je třeba dbát na další změny parametrů, aby se zabránilo jejich snížení.
 • Průměrná hmotnost Odpovídá normálnímu vývoji dětí. Zdraví nezpůsobuje žádné obavy. Tyto údaje jsou optimální pro další růst a fyzický vývoj.
 • Více než průměr. Začněte psát extra. V budoucnu můžete zvýšit hmotnost, což povede ke špatnému zdraví. Pravděpodobný první stupeň obezity. Je nutné přijmout opatření, aby nedošlo ke zvýšení údajů, přizpůsobení stravy a zvýšení fyzické aktivity dítěte.
 • Velmi velké. Označuje přítomnost prvního, druhého a třetího stupně obezity. Opravu výživy provádí odborník po určitém vyšetření.
 • Váha neodpovídá věku. Tyto závěry se mohou objevit v případě závažných vývojových patologií, které ovlivňují výšku a hmotnost dítěte. Tyto údaje také mohou znamenat, že jste při výpočtu BMI nesprávně zadali data. Pokud jsou všechny ukazatele správné, pak dítě potřebuje pomoc lékaře.

Tabulka BMI u dětí

Tabulka výšky a hmotnosti u dětí:

Chcete zhubnout?

Štíhlá postava - sen mnoha žen a mužů. Chci být v pohodlné váze bez vyčerpání tvrdými dietami a těžkými cviky.

Kromě toho, vzhledem k nadváhy zdravotní problémy mohou začít! Onemocnění srdce, dušnost, cukrovka, artritida a znatelně snížená délka života!

V takových případech naši čtenáři doporučují použít nejnovější prostředky - instantní šumivé tablety Talia.

Má následující vlastnosti:

 • Zrychluje metabolismus
 • Spaluje tělesný tuk
 • Snižuje hmotnost
 • Hubnutí i při minimální fyzické aktivitě
 • Pomáhá snižovat hmotnost při kardiovaskulárních onemocněních

Co dělat, když je definována nadváha nebo podváha?

V žádném případě nelze ignorovat výskyt problémů s váhou. Osteoporóza, anémie, oslabená imunita, poruchy v endokrinním systému jsou malou částí toho, co ohrožuje dítě s velkou odchylkou hmotnosti.

S vyčerpáním u dětí mohou být abnormality ve fungování životně důležitých orgánů, vypadávání vlasů, celková apatie a únava. S obezitou je postižena především páteř a zvyšuje se riziko srdečních onemocnění. Pokud se čas nekoná, mohou být důsledky nevratné.

Opatření, která mají být přijata: t

 • Nejprve je nutné určit příčinu odchylky hmotnosti v jednom nebo druhém směru. Pokud neznáte původ, pak nebude možné předepsat správnou opravu a léčbu.
 • Definice počátku vývoje problému. Bylo dítě narozené s nedostatkem nebo nadměrnou hmotností, které v budoucnu nabralo na váze.
 • Analyzujte výživu dítěte, ať už odpovídá zdravému životnímu stylu, zda je vhodný pro tento věk.
 • Pěšky k lékaři - pediatr, endokrinolog, gastroenterolog, dětský výživu. Kompetentní specialista bude nutně provádět diferenciální diagnózu, aby zjistil, zda nedostatek nebo přebytek tělesné hmotnosti je individuálním znakem. Pozorný lékař bude shromažďovat celou historii minulých nebo vrozených nemocí, stravovacích návyků, životních podmínek, aktivity dítěte, postoje k jídlu (plivne, odmítá jídlo, neustálý hlad, chronické přejídání, selektivita v pokrmech, konzumuje pouze určité potraviny).
 • Sběrné testy. Ty, které potřebujete, jsou krev, moč a výkaly.
 • Účel léčby při identifikaci specifického onemocnění nebo patologie.
 • Jmenování stravy, organizace správné vyvážené výživy. Množství bílkovin, sacharidů a tuků v miskách musí být přesně dodrženo. Je možné odebírat mikroprvky a vitamíny pro děti, když v těle chybí.
 • Organizace správného denního režimu - denní procházky na čerstvém vzduchu, gymnastika, cvičební terapie, včasný spánek v odpoledních a večerních hodinách, rozvrh jídla.

Rodiče by neměli zapomínat, že jejich vlastní způsob života přímo ovlivňuje děti. Nejdříve se kopírují sociální faktory, jako je nedostatek mobility, přejídání, přebytečný tuk a potraviny s vysokým obsahem kalorií ve stravě dospělých.

O centile BMI tabulkách

K růstu dětí a dospívajících dochází denně. Samozřejmě, že všichni se vyvíjejí odlišně, ale povolenky mají také svá vlastní zavedená opatření. Pro přesnější posouzení úplného vývoje v pediatrie jsou používány centile tabulky.

Rodiče je mohou používat samostatně, aby nezmeškali okamžik vývoje patologie dítěte od narození. V těchto tabulkách je odhadován poměr výšky a tělesné hmotnosti a jsou uvedeny normy fyzického vývoje dětí.

Vše, co potřebujete, je měřítko a měřicí pravítko. Pro děti do dvou let by měly být pro přesnost dat nalezeny speciální váhy. Pokud nejsou žádné, pak můžete nejprve vážit dospělého, pak zvednout dítě a postup opakovat.

Co je zaměřeno?

Centil je hodnota, která označuje parametr, který odpovídá určitému počtu subjektů, které jsou v dobrém zdravotním stavu a vývoji. V tomto případě se jedná o výšku, hmotnost, obvod hlavy a hrudník. To vše je třeba před použitím tabulky změřit.

Jejich smyslem je, že centrum je průměrný počet, který má většina dětí. Podél okrajů tabulky označte nejnižší a nejvyšší hodnoty. Takže můžete určit, jak blízko je dítě k průměrné míře odpovídající normě.

To jsou některé růstové chodby pro WHO, které nám ukazují děti stejného věku od nejnižšího po nejvyšší. Čím blíže jsou indikace k okrajům tabulky, tím větší je odchylka od průměrné hodnoty, určitý signál přítomnosti nebo možnosti rozvoje onemocnění.

Při práci s tabulkou je nutné určit, který sloupec obsahuje indikátory vašeho dítěte. Zjistěte, do které centrální chodby vaše měření spadají. V závislosti na měření vyhodnoťte ukazatele vývoje dítěte v bodech.

Rozsah rozběhů - od jedné do osmi. Ukazatele se považují za ukazatele v rozmezí od tří do šesti. Je důležité, aby se s věkem tyto body nelišily o více než 2 body. V opačném případě můžete předpokládat určité zdravotní problémy.

Tyto tabulky musí být používány při běžných kontrolách dětí do jednoho roku. Pediatr na jejich základě posuzuje proporcionalitu fyzického vývoje dětí.

Neměli byste provádět žádné diagnózy po porovnání ukazatelů centilových tabulek s ukazateli vašich dětí. Koneckonců, tyto tabulky jsou pouze podmíněně normativní hodnoty. Měli byste znát dědičné a charakteristické ukazatele každého dítěte. Pouze lékař určí, zda je vývoj harmonický.

Zdraví dětí závisí na jejich tělesné hmotnosti, proto je důležité to sledovat. To platí zejména pro děti od narození do tří let. Koneckonců, tyto děti si nemohou říci, co je znepokojuje.

Pouze některé vnější znaky mohou dávat signál, že tělo začalo selhávat. Přebytek tělesné hmotnosti brání fyzickému vývoji, dítě je těžké se převrátit, vstát a podniknout první kroky.

Nedostatečná hmotnost může způsobit nedostatek živin a zastavit vývoj dětí. Problémy s chutí k jídlu mohou přímo záviset na stavu dítěte. Je to péče o index tělesné hmotnosti dítěte, který pomůže identifikovat patologii ve vývoji a okamžitě ji odstraní.

Kalkulačka hmotnosti a výšky dítěte

Nápověda

Tato kalkulačka odhaduje váhu a výšku dítěte podle jeho věku s přesností na den. Na rozdíl od zjednodušených tabulek poskytuje tato kalkulačka komplexní posouzení hmotnosti v přísném souladu s růstem a věkem dítěte.

Rozsah hodnot, metod a doporučení vychází z metodických materiálů vyvinutých Světovou zdravotnickou organizací (WHO), která provedla rozsáhlou studii vývoje zdravých dětí různých národností a geografických oblastí.

Mějte prosím na paměti, že naše kalkulačka generuje výsledky pouze na základě údajů, které jste poskytli. Pokud jste provedli měření s velkou chybou, výsledek bude nepřesný. To platí zejména pro měření výšky (nebo délky těla).

Pokud vám náš kalkulátor ukáže jakýkoliv problém, pak nespěchejte na paniku: znovu změřte růst a nechte měření provést dvěma různými lidmi a nezávisle na sobě.

Výška nebo délka těla

U dětí do dvou let je běžné měřit délku těla v poloze na břiše a od dvou let měří výšku, resp. Rozdíl mezi výškou a délkou těla může dosáhnout 1 cm, což může ovlivnit výsledky posouzení. Pokud tedy pro dítě mladší 2 let určujete růst, namísto délky těla (nebo naopak), hodnota se automaticky převede na potřebný pro správný výpočet.

Jak vysoká je (délka těla)

Růst je nejdůležitějším ukazatelem, který by měl být sledován měsíčně (viz tabulky růstového růstu). Získání odhadů „krátkých“ a „velmi krátkých“ může být výsledkem předčasných, nemocných, vývojových zpoždění.

Vysoký růst je zřídkakdy problémem, ale „extrémně vysoké“ hodnocení může indikovat přítomnost endokrinní poruchy: takové podezření by mělo vzniknout, pokud má velmi vysoké dítě oba rodiče normální průměrnou výšku.

Následuje seznam možných odhadů růstu:

Jaká váha odpovídá výšce

Poměr výšky a váhy dává nejvýznamnější představu o harmonickém vývoji dítěte, je vyjádřen jako číslo a nazývá se index tělesné hmotnosti, nebo zkráceně BMI. Tato hodnota objektivně určuje problémy spojené s váhou, pokud existují. A pokud nejsou žádné, pak se ujistěte, že rychlost BMI je normální.

Všimněte si prosím, že normální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dětí jsou naprosto odlišné od hodnot pro dospělé a velmi závisí na věku dítěte (viz centilní tabulky BMI). Náš kalkulátor samozřejmě odhaduje BMI v přísném souladu s věkem dítěte.

Následuje seznam situací diagnostikovaných indexem tělesné hmotnosti:

Jaká je hmotnost

Jednoduché posouzení hmotnosti (založené na věku) obvykle poskytuje pouze povrchní představu o povaze vývoje dítěte. Získání hodnocení „Nízká hmotnost“ nebo „Extrémně nízká hmotnost“ je však důležitým důvodem pro konzultaci se specialistou (viz tabulky centile weight). Níže je uveden úplný seznam možných odhadů hmotnosti:

Kalkulačka výšky a hmotnosti dítěte

Zadejte údaje o dítěti

Všichni rodiče by měli mít představu o tom, jak se jejich dítě vyvíjí. Udržuje dítě krok s normami hmotnosti, výšky nebo je předčí? Chcete-li to zjistit, doporučujeme použít kalkulačku výšky a hmotnosti. Plně hodnotí tyto ukazatele s přihlédnutím k věku (až jeden den) a také počítá index BMI (Body Mass Index).

Všechny hodnoty, metody a doporučení jsou převzaty z materiálů Světové zdravotnické organizace (WHO), které provedly rozsáhlou studii o vývoji dětí různého věku, národností a zemí.

Zobrazit všechny výrobky kategorie: Dětské váhy pro novorozence (do 20 kg) t

Výška (délka těla)

Délka těla se obvykle měří u dětí mladších dvou let. Po dvou letech je růst již měřen ve stálé pozici, resp. Mezi výškou a hmotností může být rozdíl 1 cm, což může ovlivnit výsledek posouzení. V tomto případě, je-li pro dítě do dvou let - pro výpočet přesnosti, indikován růst, je kalkulačkou převedena na délku a naopak.

Růst je jedním z nejdůležitějších ukazatelů pro hodnocení vývoje dítěte. Doporučuje se měřit každý měsíc. (podrobnosti viz tabulky centilního růstu).

Odhady „krátké“ a „velmi krátké“ mohou znamenat zpoždění ve vývoji nebo to, že se dítě narodilo předčasně.

Stupeň „velmi vysoké“ může také indikovat přítomnost endokrinní poruchy. Pokud je však alespoň jeden z rodičů vysoký, pak je pravděpodobné, že tento růst je v tomto konkrétním případě normou, ale stojí za to určitě se poradit s lékařem.

Možné odhady růstu:

Váha dítěte

Hmotnost bez ohledu na výšku a jiná data sama o sobě neposkytuje důkladné posouzení vývoje dítěte. Značky „Nízká hmotnost“ a „Extrémně vysoká hmotnost“ jsou však dostačující pro konzultaci s lékařem (podrobnější informace naleznete v tabulkách centile weight).

Možné odhady hmotnosti:

Index tělesné hmotnosti

Pro zhodnocení harmonického vývoje dítěte se obvykle zkoumá poměr výšky a hmotnosti - Body Mass Index (BMI). Tento indikátor umožňuje nejpřesněji určit odchylky hmotnosti dítěte, nebo naopak ukazuje, že váha dítěte ve vztahu k výšce jeho věku je normální.

Je třeba si uvědomit, že tento ukazatel BMI pro každý věk dítěte je odlišný a navíc se liší od věku dospělé osoby, proto tato kalkulačka nutně zohledňuje jak výšku, tak i věk dítěte pro správný výpočet (viz tabulky BMI).

Jak vypočítat index tělesné hmotnosti dítěte

Tento vzorec pro určení BMI dítěte vám řekne, zda vaše oko leží, nebo zda má dítě nadváhu, a musíte se poradit se svým lékařem.

Pokud se vám zdá, že dítě nebo teenager je hezká, baculatá, pak:

 • Nebo, řekněme, uvolněný kvůli nedostatku cvičení
 • Nebo má extra váhu
 • Buď on, promiň, už obezita
 • Nebo vám to připadá - jen zjistíte chybu (alespoň ze všeho, samozřejmě, ale to se stane).

Index tělesné hmotnosti (anglický index tělesné hmotnosti (BMI), BMI) je hodnota, která umožňuje posoudit míru shody váhy dítěte a jeho růstu a tím nepřímo posoudit, zda je hmotnost nedostatečná, normální nebo nadměrná. Tento ukazatel je důležitý při určování indikací pro potřebu léčby dítěte.

Obecně platí, že neexistují žádné váhové normy pro děti. Po sedmi letech věku dochází k růstu v skocích - děti stejného věku mohou mít různou výšku, různou hmotnost svalů a kostní hmoty. Nadváha je dána banálním okem - jen dítě je silnější než jejich vrstevníci. Nebo mě omluvte, je prostě tlustý.

Aby se zabránilo nadváhy a obezitě, je nutné sledovat poměr spotřebovaných kalorií a jejich spalování.

Počet kalorií je indikován minimální denní fyzickou námahou - minimálně 60 minut denně. Sportovní nebo motorická aktivita může být rozdělena do období - tři 20 minut nebo dvě periody 30 minut.

Do roku 2025 bude na planetě 300 milionů lidí. U 80–90% těchto onemocnění bude dosaženo podvýživy a nedostatečné fyzické aktivity (data WHO).

Tuková tkáň produkuje resistin - hormon, jehož působení způsobuje pokles citlivosti na inzulín. Inzulín je zodpovědný za výživu buněk, dodává v nich glukózu, zajišťuje její asimilaci. Když inzulín nestačí, buňky začnou hladovět a cukr se hromadí v krvi.

Body mass index a hmotnost-korespondence pro děti

Dospělí by měli pečlivě sledovat svou tělesnou hmotnost, jak vlastní, tak děti. Dětská obezita je mnohem běžnější, než bychom chtěli, ale její postup může být zastaven včasným zásahem. Hlavním způsobem, jak vypočítat "správnost" hmotnosti chlapce nebo dívky, je změřit hmotnostní index. Chcete-li zjistit přesný index tělesné hmotnosti dítěte, musíte hmotnost rozdělit čtvercem hodnoty výšky. Poté bude nutné pouze porovnat data s tabulkovými a vyvodit příslušné závěry.

Aby bylo možné vypočítat index BMI pro děti, je nutné, jako u dospělého, rozdělit kilogramy hmotnosti na čtvereční metry výšky. To znamená, že růst je označen jako 0,7, 1,2 a tak dále. BMI ukazuje poměr mezi hmotností a délkou těla, který může být použit k určení, zda dítě váží dost, moc, příliš mnoho nebo málo. Odhad BMI je poměrně přesný, ale stále nebere v úvahu všechny parametry. Různá ústava má určitý vliv na váhu (to může se měnit velmi se stejnými růstovými hodnotami).

Odchylky současných hmotnostních ukazatelů od optimálního ve věku od jednoho do 17 let jsou hodnoceny - známky jsou uvedeny na pětibodovém systému. Pro výpočet BMI pro děti se používá stejný formulář jako pro dospělého. 5 bodů - dokonalý soulad věku a váhy, +4 - malý přebytek, +3 - průměrný přebytek, +2 - silný přebytek, -2 - výrazný hmotnostní deficit, -3 - mírný nedostatek, -4 - snadný. Normální BMI u dětí je nižší než u dospělých - 15-18,5 let, s přihlédnutím k věku. To je vysvětleno různými proporcemi a tudíž nerovnými ukazateli růstové váhy.

Vztah konstituce a tělesné hmotnosti

Existují změny základních vzorců, které zohledňují typ ústavy dítěte. Hlavní možnosti jsou:

Nejvhodnější je stanovení konstituce úhlem, který tvoří spodní žebra při sestupu do hrudní kosti. V případě normostenic to je 90 stupňů, s astenik to bude méně, as hypersthenics to bude více. Také typ těla je určen objemem hrudníku - v hypersthenické je široký a často nízký, v astenickém je protáhlý a úzký. V tomto případě je ideální hmotnost vypočtena podle vzorce:

P je výška, G je obvod hrudníku, M je optimální hmotnost a 240 je konstantní koeficient

Přesnost takového výpočtu bude opět relativní, protože není možné vzít v úvahu všechny faktory ovlivňující BMI u dětí, ale vzorec s přihlédnutím k postavě je přesnější. S rovným růstem asthenics vždy váží mnohem méně než hypersthenika - a obě možnosti jsou normální.

Věk

Hmotnost nezávisí na počtu let v dětství, stejně jako u dospělých. Faktem je, že věk označuje především intenzitu metabolických procesů a zpomaluje se po 25-30 letech, ale vůbec ne v 5 nebo 10. Pro děti je důležitější úroveň motorické účinnosti, rychlost metabolismu a svalových objemů. Spotřeba energie v dětství je vždy významná, protože děti i dospívající jsou vysoce aktivní. Problémy začínají pouze za podmínky nízké mobility, špatných chuťových zvyklostí. V každém případě je důležitá racionální strava a odpovídající mobilita.

Online kalkulačky

Také pro výpočet optimálního BMI pro děti je vhodné použít online kalkulačky, které jsou k dispozici na speciálních stránkách (vyhledávání přes Google). Na rozdíl od zjednodušených tabulek jsou kalkulačky základní a rozšířené. Druhá možnost bere v úvahu maximální parametry a poskytuje tak optimálně přesné výsledky. Rozsah hodnot tělesné hmotnosti (norma, přebytek, nedostatek) se stanoví metodickými materiály vyvinutými WHO. WHO po mnoho let zkoumala vlastnosti a specifika vývoje dětí s přihlédnutím k jejich národnosti, geografii pobytu a dalším faktorům.

Vaším úkolem je správně spočítat hodnoty a zadat je do kalkulačky a program provede zbytek. Pokud byla měření provedena dříve s chybou, pak budou výsledky přibližné. Můžete se pokusit měřit růst střídavě s jinou osobou - někdy se výsledky liší o několik centimetrů, což ovlivňuje konečné hodnoty.

Výška a délka těla

Děti mladší než dva roky v poloze na břiše, starší - stojící. Existují také dva pojmy - výška a délka, rozdíl mezi nimi může být až 1 cm, což ovlivňuje výsledky posouzení. Délka těla je množství, které se používá ve věku do dvou let.

Růst je odlišný

Růst je nejdůležitějším fyzickým ukazatelem dítěte, který musí být sledován měsíčně. Krátký vzrůst je obvykle důsledkem předčasného porodu, vývojových problémů, různých nemocí.

 1. Ultralow - můžete mluvit o patologickém zpoždění, s ohledem na tělesnou hmotnost, to může být normální, nedostatečné, nadměrné. Chcete-li odstranit nevyřízené věci, musíte přesně určit příčinu jeho vývoje.
 2. Nízká - jsou zde zpoždění, nadměrná hmotnost je možná. Potřebujete lékařskou pomoc.
 3. Norma - průměrná hodnota, stejně jako u většiny zástupců určité věkové skupiny.
 4. Pod průměrem nedosáhne normou trochu, ale nepřesahuje jeho hranice.
 5. Nad průměrem je dítě vysoké, ale v normálním rozsahu.
 6. Vysoká je dědičný faktor, velmi zřídka ukazatel na jakékoli problémy. Další pozorování není zapotřebí.
 7. Velmi vysoká - zpravidla není důvodem k obavám, ale je lepší vyloučit přítomnost endokrinních patologií.

Korespondence dvojice "váha-výška" v dětství

Je to tedy ukazatel poměru výšky a tělesné hmotnosti, který je pro děti a dospělé nejdůležitější. Normální hodnoty v dětství budou jiné než u dospělých - jsou nižší o několik divizí. To znamená, že pokud pro dospělého 18,5 je minimální normální sazba, pak pro dítě - maximum.

BMI lze určit jednou z následujících situací s tělesnou hmotností:

 1. Nedostatek - významné vyčerpání. Potřebujete změnu ve výživě a vhodné léčbě.
 2. Nedostatek váhy - situace není tak nebezpečná jako v prvním případě, ale je také ukázána lékařská konzultace a korekce obvyklého systému výživy.
 3. Nízká hmotnost - hodnoty jsou pod průměrem, ale nepřekračují limity norem. Dítě prostě vypadá méně hustě než ostatní vrstevníci.
 4. Norm - optimální "výška-hmotnost".
 5. Zvýšená tělesná hmotnost je stále v normálním rozmezí, ale existuje riziko rozvoje nadváhy. Je třeba vzít v úvahu dědičný faktor - pokud má jeden z rodičů nadváhu, dítě bude mít také predispozici. To je důvod, proč pečlivě sledovat výživu.
 6. Nadváha - nadměrná hmotnost, nutná lékařská oprava.
 7. Obezita - míra tělesné hmotnosti je výrazně překročena.

Pokud kalkulačka zapíše, že hodnotu nelze odhadnout, některá data jsou zadána nesprávně, takže přesné výpočty jsou nemožné.

Indikátory hmotnosti

Vyhodnocení BMI a tělesné hmotnosti je vždy zprůměrováno, pokud je problém, mělo by být považováno za celek a podrobněji. Silné odchylky od normy v každém případě vyžadují opravu. Základní hodnoty hmotnosti:

 1. Velmi nízká - dítě je velmi vyčerpané, potřebuje lékařskou pomoc;
 2. Normální podváha je jednoduše nízká, vyčerpání je možné;
 3. Pod normou - hodnoty nedosahují normy, ale neexistuje žádný zvláštní důvod k obavám;
 4. Střední průměry, typické pro většinu;
 5. Více než průměr - je to přebytek váhy;
 6. Velmi vysoká diagnóza obezity, tělesná hmotnost neodpovídá věku.

Závěr

Hmotnostní index ukazuje poměr hmotnosti k hmotnosti, který by se v ideálním případě neměl odchylovat od hodnot tabulky. Jak nedostatek váhy, tak nadbytek je stejně škodlivý v každém věku, u dětí ukazuje obezita různé problémy s metabolismem a celkovým zdravím, nezdravým životním stylem a typem stravy. Návyky jsou stanoveny od nejranějších let a rodiče musí dbát na to, aby byli správní. Například optimální je hmotnost, která byla osobou za 25 let. V průběhu času, změny životního stylu, metabolismus, takže každých 5-7 let, musíte revidovat základní zvyky a provádět úpravy. Nadváha - příčina časného stárnutí a ve vašem nejlepším zájmu nezískat. Pokud problémy s obezitou začaly v dětství, musí se určitě vypořádat - jinak se situace s věkem zhorší.

Je vhodné používat speciální online kalkulačky, které značně zjednodušují proces provádění výpočtů. Zvolte programy s maximálním počtem dostupných hodnot a zadejte všechna data (výška, věk, váha, ústava) a získáte nejpřesnější výpočty. Parametr růstu je mnohem významnější než věk. Jakékoliv nadměrné hodnoty, zejména ty omezující (jak pro nedostatek, tak pro přebytek tělesné hmotnosti) budou dobrým důvodem pro vyhledání lékařské pomoci. V raném věku je problém vyřešen opravou výživy, stejně jako léčbou poruch identifikovaných během vyšetření (bude nutné ji předat k provedení přesné diagnózy).

Jak vypočítat BMI pro děti a dospělé

Index tělesné hmotnosti je určitá podmíněná hodnota, která umožňuje určit poměr hmotnosti osoby k jeho výšce.

Poprvé byl vzorec pro výpočet BMI vytvořen statistikem, sociologem Adolfem Ketele v 80. letech. století.

Vzorec BMI vyvinutý společností Ketele se vztahuje na všechny lidi stejně, bez ohledu na pohlaví, věk, rasu a také na celkový fyzický stav lidského těla. Proto jsou jeho hodnoty nepřesné.


Později byly vyvinuty další vzorce pro výpočet optimální tělesné hmotnosti. Například, Paul Brock vyvinul vzorec podobný Ketele rovnici.

Bročův vzorec poskytuje přesnější výsledky pro lidi s krátkým vzrůstem. V roce 2000 vyvinuli vědci ve Spojených státech index tělesného objemu pomocí trojrozměrného skeneru.

Výpočet BMI

Vzorec Adolfa Keteleho zůstává všeobecně přijímán pro výpočet BMI, vypadá to takto:

BMI = m / k 2 kg / m2,

m je hmotnost osoby v kilogramech;

k 2 je výška osoby v metrech čtverečních.

Uvádíme příklad výpočtu BMI na jednoduché kalkulačce.

Předpokládejme, že člověk je vysoký 1 metr a vysoký 67 cm a váží 75 kilogramů.

Pokud nahradíme data ve vzorci, dostaneme:

BMI = 75: (1,67 * 1,67) = 26,892 kg / m2.

Při pohledu na stůl můžete určit, že index tělesné hmotnosti této osoby je o něco vyšší než normální.

Tabulka BMI

Po výpočtu indexu tělesné hmotnosti může osoba určit, zda je jeho váha normou nebo zda existují odchylky.

Toto číslo není přesné, je použitelné pro osoby s průměrnou postavou. Sportovci s rozvinutými svaly mají nad normou BMI, to však neznamená, že mají problémy s váhou.

Zatímco člověk s nedostatečně vyvinutými svaly nemusí mít problémy s váhou podle hodnoty BMI, ale zároveň může být zřejmá chyba v obraze a celková slabost.

Jak určit ideální váhu najdete ve videu.

Normy indexu tělesné hmotnosti pro osoby různého věku a pohlaví

Již bylo řečeno, že BMI je velmi podmíněný a že pro lidi různého pohlaví nebo věku by tento ukazatel měl být jiný.

Výpočet pro všechny osoby je stejný, liší se pouze hodnoty získaných hodnot. Výše uvedená tabulka je nejvhodnější pro ženy od 26 do 45 let, pro muže stejného věku je norma v průměru o jednu méně.


To je vysvětleno tím, že muži jsou zpravidla významně vyšší a často mají ve srovnání se ženami tenkou postavu.

U adolescentů, stejně jako u důchodců, je BMI mírně nižší než u lidí střední věkové skupiny.

Optimální tělesná hmotnost pro lidi v závislosti na pohlaví a věku:

V tabulce jsou uvedeny přesné hodnoty.

Pokud se však hmotnost člověka liší o 1-2 kilogramy, neznamená to vůbec, že ​​je třeba začít bojovat s váhou, nebo naopak se zotavovat. V různých obdobích roku, a to iv různých časech dne, může váha člověka kolísat a to je zcela normální.

BMI u dětí a dospívajících

Hodnota indexu tělesné hmotnosti mladší generace není o nic méně důležitá než u dospělých. Dítě neustále roste a vyvíjí se, vznikají jeho zvyky a chování, včetně jídla.

Dítě s nadváhou téměř vždy roste do dospělého, který má nadváhu, nemluvě o žertování a zesměšňování vrstevníků ve třídách tělesné výchovy.

Výpočet BMI u adolescentů a dětí je stejný jako u dospělých, ale hodnoty se liší.

Za prvé, protože děti rostou rychle, jejich tělo, na rozdíl od těla dospělých, má nerovnováhu, velkou hlavu a malé tělo s úzkými rameny.

U adolescentů ve věku 12-17 let se míra BMI může mezi pohlavími značně lišit. Jak je známo, u chlapců začíná růst a intenzivní růst později než u dívek, takže rozdíl v normách BMI u chlapců a dívek stejného věku může být odlišný.

Při výpočtu BMI u dětí a dospívajících se kromě výšky a váhy zohledňuje věk a pohlaví. Norma pro děti se pohybuje od 15 do 18 kg / m 2.

U adolescentů jsou tyto hodnoty mírně vyšší než 19–22 kg / m 2.

Tabulka pro BMI u dětí a dospívajících do 20 let:

BMI během těhotenství

Během těhotenství žena rychle přibývá na váze. To je norma, protože tělo připravuje zásobu živin, v případě matky i dítěte.

Těhotenství je těžké období pro tělo, takže je velmi důležité udržet váhu v normálním rozmezí, aby nedošlo k nadměrnému zatížení srdce a vnitřních orgánů. Pokud zpočátku byl index tělesné hmotnosti matky v normálním rozmezí, pak se každé 2 týdny průměrně zvyšuje o 0,2 –0,4 kg / m 2 až do poloviny období.

Po 20. týdnu se BMI zvyšuje každé 2 týdny o 0,5–1,1 kg / m 2, celkový součet za celé období březosti by měl BMI vzrůst o 13,6–14 kg / m 2. (Toto je 11-15 kg hmotnosti.)

Pokud byl BMI v okamžiku vzniku dítěte pod normou, je nutné zvýšit přírůstek hmotnosti a přidat až 20 kg nebo zvýšit BMI o 15-15,5 kg / m 2.

Při nadměrné váze u nastávající matky se BMI zvýší o 9,0–9,5 kg / m 2.

Doporučení BMI

Samozřejmě, s indexem tělesné hmotnosti pod normou, nemůžete se starat o postavu, protože obezita není přesně ohrožena, ale příliš nízká váha také indikuje nezdravý stav těla. Osoba, která má příliš malou tělesnou hmotnost, spotřebovává nedostatek potravy a problémy s chutí k jídlu zhoršují situaci.


Tělo ztrácí živiny, důsledkem je křehké kosti, fyzická slabost, anémie, amenorea u dívek (bez menstruace a neschopnost mít děti), riziko anorexie.

S normální hodnotou BMI není třeba regulovat tělesnou hmotnost, to však nezbavuje fyzické námahy a cvičení, pokud tuková hmota převažuje nad svalem. Navíc, pokud se BMI rovná hornímu limitu normy, znamená to, že stále musíte být opatrní, abyste se nezlepšili.

S malou plností nehrozí žádné vážné ohrožení zdraví, je možné, že osoba je dostatečně silná a odolná, i když má pár kilo navíc. Rizika diabetu a onemocnění kardiovaskulárního systému jsou však poněkud rostoucí.

Zvýšený o pár jednotek BMI naznačuje, že je naprosto nemožné získat i pár liber navíc, protože můžete snadno jít na první stupeň obezity, ale je velmi doporučeno ztratit trochu větší váhu.

O lahodné grapefruitové dietě v článku. O původu grapefruitu, účinky na tělo a mimo dietu.

Jsou zde čočkové recepty.

Obezita prvního stupně ukazuje vážné zvýšení rizika vzniku mnoha onemocnění. Musíte se řídit dietou a cvičením.

S obezitou 2. a 3. stupně významně zvyšuje riziko diabetu, srdečních problémů a cév. Riziko předčasné smrti navíc významně roste.

Přítomnost obezity druhého nebo třetího stupně naznačuje, že je nezbytné zahájit léčbu hledáním pomoci od odborníka na výživu. A také pro sport nutně v přítomnosti zkušeného instruktora.

Cvičení pro obezitu by mělo být přísně kontrolováno.

Identifikovat je poměrně jednoduché. Je nutné měřit obvod pasu a boků měřicí páskou a hodnotu první dělit druhou.

U mužů hodnota nad 0,95 ukazuje velké množství přebytečného tuku v břiše, u žen je tato hodnota 0,80.

Jak vypočítat index tělesné hmotnosti (BMI) a co to znamená říct videu.

Tabulky pro zhodnocení tělesné struktury dětí podle indexu tělesné hmotnosti

• chlapci podle měsíce a týdne.

Naučte se správně interpretovat hodnoty a princip tvorby těchto tabulek.

Vyvolejte výpočetní vzorec: BMI = hmotnostkg / výškam 2 (u dětí do 2 let je místo tělesné výšky nahrazena délka těla).

Jak interpretovat intervaly

• Kategorie označené červenou barvou jsou abnormální a vyžadují zvláštní opatření, která by měla být doporučena specialistou dítěte.

Pokud ve skupinách s nadváhou a podváhou, stále existují zdravé děti, mimo jiné se zdravé dítě s obezitou nebo těžkou podváží nachází pouze na tisíc (zdravý). Samozřejmě, všichni chceme být zvláštní a jedineční, ale je nepravděpodobné, že by někdo, kdo by chtěl mít „jedinečnou“ váhu, a ještě více, aby to zažil na svém dítěti.

Je-li jeden z rodičů dítěte obézní, pak je dítě vzhledem k dědičnosti s pravděpodobností 40% vystaveno riziku nadváhy. Pokud mají oba rodiče obezitu, pak se tato pravděpodobnost zvyšuje na 70%. Také byste měli věnovat pozornost tomu, že obezitu lze kombinovat s krátkou postavou.

• Kategorie zvýšené váhy je variantou normy, ale navíc je charakterizována rizikem nadměrné hmotnosti. Pokud se tento BMI blíží k centile +1, je toto riziko jen pravděpodobné, pak když se blíží k centile +2, je považováno za vyslovené.

• Ostatní kategorie BMI označené modrou barvou jsou považovány za normální. Na této stránce jsou uvedeny tabulky BMI, ale jsou zde také centilní tabulky výšky a hmotnosti. Pro komplexní posouzení vývoje použijte naši kalkulačku hmotnosti a výšky pro děti do 5 let.

O centile BMI tabulkách

Centilní tabulka pro odhad indexu tělesné hmotnosti je důležitým nástrojem pro analýzu odchylek hmotnosti dítěte od normy. Vychází ze statistických údajů o poměru hmotnosti a výšky zjevně zdravých dětí. Tyto údaje byly shromážděny a strukturovány Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pomocí speciálně vyvinutých metod.

BMI: Body Mass Index

Zdá se, že děti se rodí jinak (vysoká, nízká, tlustá, štíhlá), ale lékařská praxe ukazuje, že všechny zdravé děti rostou stejně: výška vždy odpovídá věku a hmotnost odpovídá výšce a tento poměr se přirozeně mění s věkem. BMI číselně ukazuje, jak váha souvisí s výškou, a vypočítá se jako hmotnost v kilogramech dělená čtvercem výšky vyjádřeným v metrech:

BMI = hmotnostkg / výškam 2

Vezměte prosím na vědomí, že pro děti do 2 let se BMI počítá na délku těla, měřeno v poloze na břiše místo výšky.

Také si všimněte výšky a hmotnosti tabulek.

Co je soustředěno

Centily jsou vybrány tak, aby přibližně 70% dětí spadalo do intervalu hodnot BMI mezi hranicemi –1 a +1 a 13% dětí atd. Mezi +1 a +2. Taková distribuce dává důvod uvažovat o růstu mezi centily –2 a +2 jako normu, protože v tomto intervalu je zjištěn růst převážné většiny zdravých dětí (96%).

Index tělesné hmotnosti dětí

Dospělí zpravidla pečlivě sledují svou váhu, ale zároveň se dívají přes prsty na nadváhu u dětí - po tom všem jsou drzé batolata se záhy tak dojemné. Proto rodiče nevidí důvod k obavám a nadále nabízejí své milované dítě dobroty a sladkostí. A pak se diví, proč mají děti problémy ve třídách tělesné výchovy, kde nejsou schopny splnit jednoduché normy. I když se často tělo dítěte vyrovná s problémy s váhou, kde je úspěšnější než dospělý a velmi baculatý malý tot může být docela aktivní. Problémy mohou začít později, s aktivním růstem a restrukturalizací těla, kdy vedle již existujícího bude na něj působit i další zátěž, což bude mít za následek nemoci. Mimochodem, nedostatek tělesné hmotnosti u dětí není o nic méně nebezpečný, tento jev je častější v rodinách s nízkými příjmy, kde rodiče nejsou schopni poskytovat dětem dobrou výživu. Aby nedošlo k vyvolání zdravotních problémů souvisejících s váhou, musíte ho pozorně sledovat od dětství.

Domácí pediatrové určují shodu váhy dítěte s normami a porovnávají ji s průměrnými ukazateli hmotnosti dětí v tomto věku. Tato technika je však již dávno zastaralá, protože takové srovnání není vázáno na růst dítěte, a proto nemůže být spolehlivé. Více indikativní je index tělesné hmotnosti u dětí, který definuje, co může být co nejpřesnější, zda váha dítěte spadá do mezí norem přijatelných pro daný věk.

Jak zjistit BMI pro děti?

Vzorec pro stanovení indexu tělesné hmotnosti u dětí je následující: hmotnost dítěte v kilogramech je dělena čtvercem výšky dítěte v metrech. Uveďme příklad výpočtu: dítě má 2 roky, jeho výška je 92 cm, hmotnost 15 kg. BMI = 15 / 0,92 2 = 17,72.

Dále nahradíme hodnotu do tabulky tělesné hmotnosti dítěte: na věkové ose najdeme značku 2 roky, na ose indexu také odpovídající hodnotu a hledáme jejich průsečík v rovině. Rovina stolu je rozdělena do 4 zón: pod normální, zdravá hmotnost, nad normální, obezita. Jsou zde samostatné stoly pro dívky a chlapce, které jsou určeny pro děti a dorost od 2 do 20 let.

Úkolem rodičů je měřit hmotnost a výšku dítěte každých šest měsíců, zaznamenávat ukazatele uvedené v tabulce normy tělesné hmotnosti u dětí a zajistit, aby hmotnost byla udržována ve zdravé zóně. Kromě toho můžete vytvořit graf, který ukazuje možné trendy pro obezitu nebo podváhu.

Body mass index pro děti a dospělé

Pro děti od 1 roku do 12 let lze odchylku tělesné hmotnosti od ideálu hodnotit v bodech - od „pěti“ do „dvou“. Index tělesné hmotnosti - BMI - se vypočítá podle stejného vzorce jako u dospělých.

V záložce. 1 uvádí údaje o indexu tělesné hmotnosti dívek v tabulce. 2 - pro chlapce.

5 bodů znamená přesnou hmotnost dítěte k jeho věku;

+ 4 - mírný přírůstek hmotnosti;

+ 3 - střední přírůstek hmotnosti;

+ 2 - výrazný přírůstek hmotnosti;

- 4 - mírné snížení hmotnosti;

- 3 - mírné snížení hmotnosti;

- 2 - výrazný úbytek hmotnosti.

Normální BMI u dětí je nižší než u dospělých - od 15 do 18,5, v závislosti na věku. To je dáno tím, že u dětí a dospělých jsou různé proporce těla a tedy poměr výšky a váhy.

Tabulka 1

Vyhodnocení tělesné hmotnosti u dívek

Věk, roky Skóre BMI v bodech

1 14,7 15,0 15,8 16,6 17,6 18,6 19,3

2 14,3 14,7 15,3 16,0 17,1 18,0 18,7

3 13,9 14,4 14,9 15,6 16,7 17 17 18 18

4 13,6 14,1 14,7 15,4 16,5 17,5 18,2

5 13,5 14,0 14,6 15,3 16,3 17,5 18,3

6 13,3 13,9 14,6 15,3 15,4 16,4 17,7 18,8

7 13,4 14,0 14,7 15,5 16,7 18 18 19,7

8 13,6 14,2 15,0 16,0 17,2 19,4 21,0

9 14,0 14,5 15,5 16,6 16,2 17,2 20,8 22,7

10 14,3 15,0 15,9 17,1 18,0 21,8 24,2

11 14,6 15,3 16,2 17,8 19,0 23,0 25,7

12 15,0 15,6 16,7 18,3 19,8 23,7 26,8

Tabulka 2

Posouzení tělesné hmotnosti u chlapců

Věk, roky Skóre BMI v bodech

1 14,6 15,4 16,1 17,2 18,5 19,4 19,9

2 14,4 15,0 15,7 16,5 17,6 18,4 19,0

3 14,0 14,6 15,3 16,0 17,0 17 17,8 18,4

4 13,8 14,4 15,0 15,8 15,8

5 13,7 14,2 14,9 15,5 16,3 17,3 18,0

6 13,6 14,0 14,7 15,4 16,3 17,4 18,1

7 13,6 14,0 14,7 15,5 16,5 17,7 18,9

8 13,7 14,1 14,9 15,7 17,0 18 18,4 19,7

9 14,0 14,3 15,1 16,0 17,6 19,3 20,9

10 14,3 14,6 15,5 16,6 18 18,4 20,3 22,2

11 14,6 15,0 16,0 17,2 19,2 21,3 23,5

12 15,1 15,5 16,5 17,8 20,0 22,3 24,8

Hmotnost a stavba těla

Existují změny vzorců pro výpočet ideální tělesné hmotnosti, které berou v úvahu ústavu (typ těla) osoby.

Podle ústavy, lidé jsou rozděleni do normostenic, hypersthenic a astenic. Typ konstituce je nejsnadněji určen úhlem, který tvoří spodní žebra v místě, kde se sbíhají směrem k hrudní kosti.

V normálním nastosthenics, tento úhel je přibližně 90 °, v hypersthenics to je větší než 90 °, v asthenics to je méně než 90 °. Typ ústavy může být posuzován podle objemu hrudníku - v asteniku je úzký a protáhlý, v hypersthenice je široký a kratší.

Ideální tělesná hmotnost, s ohledem na typ konstituce, se vypočítá z výšky a obvodu hrudníku:

R x D

M - ideální tělesná hmotnost, kg;

G - obvod hrudníku, cm;

240 je konstantní konstrukční faktor.

Je téměř nemožné vzít v úvahu všechny faktory, které ovlivňují individuální váhu. Proto v tabulce. 3 ukazuje hranice, ve kterých jsou možné odchylky v ideální hmotnosti u osob stejné výšky pro různé typy karosérií v závislosti na individuálních vlastnostech.

Obecně, se stejným růstem, asthenics (muži i ženy) váží významně méně než hypersthenics.

Rozsah ideální tělesné hmotnosti

Výška, cm, muži, ženy

asteniki normosten. hypersthene. asteniki normosten. hypersthene.

148 - - - 42-44,8 43,8-48,9 47,4-54,3

150 - - - 42,7-45,9 44,5-50,0 48,2-55,4

152 - - - 43,4-47,0 45,6-51,0 49,2-56,5

154 - - - 44,4-48,0 46,7-52,1 50,3-57,6

156 - - - 45,4-49,1 47,7-53,2 51,3-58,6

158 51,1-54,7 53,8-58,9 57,4-64,2 46,5-50,2 48,8-54,3 52,4-59,7

160 52,2-55,8 54,9-60,3 58,5-65,3 47,6-51,3 49,9-55,3 53,5-60,8

162 53,2-56,9 55,9-61,9 59,6-66,7 48,7-52,3 51,0-56,8

Závisí váha na věku? Na tuto otázku lze odpovědět zcela jasně: vzhledem k tomu, že váha je indikátorem aktivity metabolických procesů a zejména metabolismu sacharidů, je její vztah s věkem zcela zřejmý. S věkem se motorická aktivita snižuje, metabolismus a energie se zpomaluje, snižuje se množství svalové tkáně, v důsledku čehož se snižuje základní metabolická rychlost.

Ke zvýšení tělesné hmotnosti přispívá také snížení aktivity hormonů, které regulují metabolické procesy. Spotřeba energie v průběhu let klesá, a pokud se stravovací návyky nezmění, pak se nárůst hmotnosti stane nevyhnutelným. Relativní objem tukové tkáně se zvyšuje s věkem, v důsledku čehož se může rozvinout latentní obezita bez změny tělesné hmotnosti.

Nejdůležitější podmínky pro zachování tělesné hmotnosti v dospělosti a stáří jsou racionální strava, která splňuje energetické potřeby a aktivní životní styl.

Změna tělesné hmotnosti s věkem je však přirozeným a nevyhnutelným procesem. U mužů i žen je maximální přírůstek hmotnosti pozorován za 30-60 let a pak je hmotnost mírně snížena. Údaje o maximální přípustné tělesné hmotnosti, po které můžete hovořit o obezitě, jsou uvedeny v tabulce. 4. Hodnoty hmotnosti uvedené v této tabulce platí pro muže a ženy odpovídající výšky a věku s normální stavbou těla. Pro astenik je horní hranice normální hmotnosti o 10% nižší a pro hyperstheniku je to o 10% více.

Maximální přípustná tělesná hmotnost v závislosti na věku.

Charakteristika indexu tělesné hmotnosti

Normální tělesná hmotnost

Nadváha

Stupeň obezity I (mírný)

Stupeň obezity II (střední)

Obezita III. Stupně (závažná)

Nedostatečná tělesná hmotnost - nedostatek protein-energie (BEN)

Nedostatečná tělesná hmotnost I stupně (světlo) - lehký zákaz.

Nedostatečná tělesná hmotnost II stupeň (střední) - střední BEN

Nedostatek tělesné hmotnosti III. Stupeň (závažný) - těžká překážka

* Dolní hranice normální tělesné hmotnosti je dána podle doporučení ruských odborníků v závorkách - podle doporučení odborníků WHO.

Příklad. Dvanáctiletá dívka má tělesnou hmotnost 51,3 kg, délku těla (výšku) - 145 cm (1,45 m). Výška 1,45 m v pravoúhlém provedení je 2,1 a BMI (51,3: 2,1) je 24,43 kg / m2. Vyhodnoťte výsledek tabulky 2, která v příkladu odpovídá normální tělesné hmotnosti.

Situační úkoly týkající se využití indexu tělesné hmotnosti (IMT) k posouzení fyzického vývoje dětí a dospívajících

1. Na základě údajů z níže uvedených úkolů vypočítejte BMI a vyhodnoťte výsledek získaný pomocí údajů z tabulky X (vezměte v úvahu dolní hranici normální tělesné hmotnosti podle doporučení ruských odborníků).