Image

Exacerbace chronické pankreatitidy - symptomy a léčba

Aby nedošlo k léčbě exacerbace chronické pankreatitidy, lékaři doporučují přijmout opatření, aby se zabránilo rozvoji této patologie. Především je nutné studovat hlavní příčiny akutního zánětu slinivky břišní a vyhnout se jim co nejvíce.

Ve většině případů exacerbace nemoci nevyžaduje povinný chirurgický zákrok, ale ignorování konzervativní léčby, existuje riziko závažných komplikací ve formě problémů s trávicím procesem a vstřebávání látek v těle.

Co je to?

Chronická pankreatitida je zánětlivý proces v tkáních slinivky břišní, vyskytující se déle než šest měsíců. Nemoc je charakterizována zvlněným průběhem - periody remise jsou nahrazeny obdobími, kdy se pankreatitida stává akutní.

Příčiny exacerbace

Hlavním důvodem exacerbace chronické pankreatitidy je zneužívání alkoholických nápojů.

Další příčiny exacerbace onemocnění:

 1. Mechanická abdominální trauma.
 2. Komplikace po operaci.
 3. Dieta, která zahrnuje minimum bílkovin.
 4. Autoimunitní onemocnění.
 5. Infekční onemocnění organismu.
 6. Nadměrná konzumace mastných a smažených potravin.
 7. Dědičné faktory.
 8. Vysoká zátěž na nervový systém, častý stres.
 9. Stáří (nedostatek enzymů v těle).
 10. Přijetí toxických léků.
 11. Kouření, zejména na pozadí nadváhy.
 12. Chronická onemocnění jater, dvanáctníku a žlučníku.

Během exacerbace se aktivita pankreatických enzymů dramaticky zvyšuje, pod jejich vlivem dochází k podráždění pankreatické tkáně, dochází k edému, dochází k kompresi hlavního kanálu pankreatu, zhoršuje se prokrvení žlázy - klinický obraz připomíná akutní pankreatitidu a ve skutečnosti se od ní trochu liší.

Příznaky exacerbace chronické pankreatitidy

Zpravidla se příznaky exacerbace chronické pankreatitidy vyvíjejí poměrně rychle. Již první den se stav osoby dramaticky zhoršuje, v důsledku čehož musí brát léky nebo se poradit s lékařem.

Pacient může mít podezření na zhoršení chronické pankreatitidy způsobené následujícími klinickými příznaky:

 • časté a volné stolice, tuk ve stolici;
 • bolesti břicha s rozmazanou lokalizací, vyzařující dozadu, zhoršené po jídle;
 • hořkost v ústech, zvracení žluči, která nepřináší úlevu a je obtížné zastavit medikací.

Všechny tyto klinické příznaky nejsou charakteristické pouze pro chronickou pankreatitidu. Pokud se však zhoršení této nemoci člověka nestane poprvé, ví, že všechny příznaky způsobil zánět slinivky břišní.

Co je třeba udělat v případě bolesti břicha a dyspeptických symptomů? Doporučuje se poradit se s lékařem. Pokud je bolest silná a zvracení nemůže být odstraněno, stojí za to zavolat sanitku, aby okamžitě pacienta odvezla na jednotku intenzivní péče, aby se korigoval metabolismus vodního elektrolytu. Takové stavy jsou život ohrožující, takže byste neměli zdržovat návštěvu u lékaře. Exacerbace pankreatitidy může vést k částečné destrukci pankreatu, což může vyžadovat chirurgickou léčbu.

Jak dlouho trvá záchvat?

Chronická pankreatitida v akutní fázi může být doprovázena silnou bolestí a výrazným zhoršením zdravotního stavu. Ne všichni pacienti však mají takové ostré pocity bolesti, ale místo toho trpí jinými příznaky: nechutenství, vysoká horečka, zvracení, průjem atd.

Ale jak dlouho je akutní fáze? Lékaři nedávají jednoznačnou odpověď, protože doba trvání útoku ovlivňuje mnoho faktorů, například příčiny, které vedly k rozvoji této patologie nebo přítomnosti doprovodných onemocnění. V průměru, s exacerbací pankreatitidy záchvat trvá 1-2 hodiny nebo více dnů.

Co dělat během exacerbace?

Nejdřív musíte zavolat sanitku. Pokud se objeví příznaky pankreatitidy, první pomoc při exacerbaci zahrnuje následující kroky:

 • úplné odstranění příjmu potravy a tekutin;
 • dodržení odpočinku, musíte jít do postele na zádech, se zvracením můžete zaujmout pozici ležící na vaší straně s koleny stisknutými na břiše;
 • používající ledový obklad ve formě studeného obkladu na břiše.

Po doručení do nemocnice bude pacient vyšetřen, na základě získaných výsledků si lékař vybere nejúčinnější terapeutickou taktiku. Při exacerbaci pankreatitidy je zakázáno předepisovat léky podávané samostatně a aplikovat drogy.

Pokud je exacerbace chronického procesu omezena na nevolnost po jídle, objevení se průjmu, abdominální diskomfort, měli byste se poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli vzniku komplikací. Po vyšetření lékař rozhodne, kde je nutné podstoupit léčbu v nemocničním nebo ambulantním prostředí.

Diagnostika

Po stanovení symptomů a etiologie onemocnění lékař předepíše testy. Obvykle je to:

 • obecné a biochemické krevní testy;
 • analýza moči;
 • biochemie výkalů;
 • testů slin na stanovení hladin amylázy.

Pro přesnou diagnózu mohou být vyžadovány další studie břišních orgánů, jako je počítačová tomografie, MRI, radiografie orgánů, ultrazvuk nebo endoskopie.

Jak léčit exacerbaci pankreatitidy?

Komplexní léčba exacerbace se skládá z režimu, diety a léků. V případě syndromu těžké bolesti je předepsán odpočinek na lůžku, pacienti jsou postiženi.

Léčba drogami

Léčba pankreatitidy během exacerbace by měla začít okamžitě a vždy pod dohledem specialisty. Správnou léčbu může předepsat pouze gastroenterolog, zaměřený na včasné odstranění exacerbace onemocnění a prevenci možných komplikací.

Drogová léčba se používá především:

 1. Vitaminová terapie: vitamíny rozpustné v tucích, A, E, K, D a B.
 2. Pankreatické enzymy: pankreatin, kreon, panzinorm s lipázou nejméně 10 tisíc.
 3. Léky směřovaly ke snížení sekreční funkce žlázy: esomeprazol, oktreotid, pantoprazol, omeprazol.
 4. Léky, které léčí souběžnou bolest. Jedná se o antispasmodika: Drotaverin, Mebeverin, Spasmalgon, No-shpa. Stejně jako nesteroidní protizánětlivé léky: Tramadol, Ketoprofen.

Stojí za zmínku, že léčení pacientů je individuální. Pouze lékař by měl pečlivě vybírat léky, pečlivě studovat příznaky nemoci. Nelze užívat injekce, užívat tablety bez konzultace s odborníkem. To může vést k vážným následkům.

Výživa a strava

V prvních dnech budete potřebovat hlad, můžete pít pouze vodu - čištěnou bez plynu, nebo vařenou. V budoucnu se strava postupně rozšiřuje, předepisuje číslo tabulky 1a, jako v případě exacerbace žaludečního vředu. Potraviny bohaté na bílkoviny jsou povoleny - libové maso - hovězí maso, králík, krůta, ve formě parních masových kuliček nebo soufflé, vařené libové ryby, omeleta z parních bílkovin, nízkotučný tvaroh a strouhaná viskózní kaše. Z nápojů si můžete vypít čaj, vývar boky, kompot z černého rybízu.

Všechna jídla se vaří buď dušená nebo vařená, pečlivě mletá nebo otřená. Části jsou malé, nepřesahují objem, který se vejde do jedné hrstky. Počet jídel - 6 - 8x denně.

Extrakční látky, které zvyšují sekreci, jsou z menu vyloučeny - silné vývary, houby, káva, kakao, čokoláda, marinády, uzená masa. Všechny produkty, které vyžadují úsilí od slinivky břišní - tuk, smažené, slané, kořeněné, koření a koření, konzervované potraviny, smetanu, zakysanou smetanu, tvaroh, tuky, sádlo - budou muset být vyňaty z produkce. Nemůžete rychlé občerstvení, soda, barevné bonbóny a čokoládové tyčinky, hranolky, sušenky, ořechy - vše, co jsme zvykli na svačinu na cestách. Bezpodmínečné, kategorické, ne diskutované tabu o alkoholu. A na pivo. A na nealkoholické, včetně.

Obvykle dieta řeší asi 70% problémů vyplývajících z exacerbace chronické pankreatitidy. Je nutné dát žláze mír - a zánět se začne uklidňovat. Hlavní věc - vydržet nezbytný čas, a ne "zlomit", když všechno začalo být lepší a přestal být nemocný.

Prevence

Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Chronická pankreatitida může eskalovat a vyhazovat „překvapení“, která si pacient ani neuvědomuje. To může být hyperglykémie a hypoglykémie, výrazný nedostatek vitamínů, procesy vedoucí k atrofické gastritidě, abnormality v játrech a nervové a fyzické vyčerpání.

Základní pravidlo prevence je velmi jednoduché. Pokud chcete být zdravý, „projděte si hlavu“, co jde do úst. Než polknete cokoliv, musíte přemýšlet o tom, zda to nepoškodí trávení?

Silně se vyhněte alkoholu. V podmínkách nedostatku inzulínu může vést k hypoglykémii a rozvoji vážného stavu, a pokud se vyvíjí „štěstí“ a příjemná intoxikace, osoba „bez brzdění“ se vyvíjí na nezdravé jídlo. Proto bude úplné odmítnutí pití, kouření (polykání tabákových slin dráždí trávicí trakt) a pokušení potravin vám umožní vyhnout se této nemoci.

Exacerbace pankreatitidy - symptomy a léčba

Při zánětu slinivky břišní je pacient konfrontován s recidivujícím syndromem bolesti, který zbavuje spánek a odpočinek. Akutní pankreatitida je vážné onemocnění, obtížně konzervativní léčba. Ve stadiu relapsu je pravděpodobnost úmrtí vysoká, proto je třeba léčit první symptomy patologického procesu. Je důležité vědět, které léky k exacerbaci chronické pankreatitidy mohou být užívány s cílem zajistit a co nejdříve prodloužit dobu remise. Vlastní léčba je nemožná, život ohrožující.

Příčiny exacerbace pankreatitidy

Přijetí alkoholických nápojů a mastných (smažených) potravin se slabou slinivkou břišní přispívá k exacerbaci pankreatitidy, proto se terapeutická strava se selektivním seznamem potravin stává základem každé terapie. Příčiny tohoto onemocnění jsou vedle užívání alkoholu reprezentovány následujícím seznamem:

 • omezené dávky proteinových potravin;
 • Nervové šoky, stresové situace;
 • akutní infekční onemocnění;
 • dědičný faktor;
 • kouření a jiné špatné návyky;
 • následkem lékové terapie;
 • recidivy cholecystitidy, onemocnění žlučových kamenů, cholangitidy;
 • vystavení toxickým, toxickým látkám;
 • systematické přejídání (nadměrná zátěž jídla);
 • chronické onemocnění jater, dvanáctníkový vřed;
 • stáří;
 • komplikace po operaci;
 • autoimunitní onemocnění;
 • mechanická abdominální trauma.

Příznaky exacerbace pankreatitidy

Relaps začíná akutní bolestí břicha v břiše, jejíž lokalizaci je těžké určit. V nepřítomnosti včasné konzervativní terapie, nepříjemný pocit bolesti jen se zvětší, stejný se stane po jídle a systematickém přejídání. Pro správné rozlišení exacerbace pankreatitidy je důležité znát její klinické projevy:

 • nevolnost, prodloužené záchvaty zvracení;
 • vágní pocit bolesti, těžké pálení žáhy;
 • rachot, nadýmání, nadýmání;
 • výrazné známky dyspepsie (oslabená stolice, průjem);
 • narušení endokrinního systému;
 • horečka, horečka;
 • suchost, hořkost v ústech;
 • nedostatek chuti k jídlu, drastické hubnutí;
 • deprese nervového systému;
 • tahání bolesti zad nejisté lokalizace.

Diagnostika

Když se objeví první příznaky akutní pankreatitidy, je nutné okamžitě kontaktovat gastroenterologa, podstoupit úplné vyšetření těla, včas zahájit konzervativní léčbu. Nejvíce informativní diagnostické metody jsou uvedeny níže:

 • Sběr údajů o anamnéze je nezbytný pro to, aby první specialista představil převažující zdravotní problém;
 • pro včasné zjištění zánětlivého, infekčního procesu by měly být provedeny kompletní vyšetření krve a moči;
 • biochemický krevní test je potřebný ke studiu indikátoru hormonů, trypsinu, amylázy, antitrypsinu, lipázy (hyperglykémie a glykosurie, nejsou vyloučeny leukocytóza);
 • koprogram, odhalující kousky nestrávených potravin v biologickém materiálu, jako jeden z hlavních znaků akutní pankreatitidy;
 • RTG, ultrazvuk břicha pro vizuální kontrolu a podrobné vyšetření údajně postiženého orgánu, detekce kalcifikace tkáně orgánů, edém;
 • endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie pro skutečné posouzení stavu a propustnosti žlučových cest;
 • LUNDT-test je nezbytný pro laboratorní studie šťávy pankreatu zavedením speciální kapaliny;
 • studie s sekretinem-pankreatickým iminem, ve které je hormonální lék pro hodnocení kvality pankreatické šťávy podáván pouze injekcí;
 • CT, MRI (podle doporučení ošetřujícího lékaře) k detekci nebo vyloučení hladiny fibrózy pankreatu.

Léčba exacerbace pankreatitidy

Onemocnění je obtížné a dlouhodobě léčeno lékařskými metodami, vyžaduje komplexní přístup k problematice zdraví. Hlavním cílem léčby je zastavení syndromu bolesti, obnovení koncentrace pankreatické šťávy, zmírnění pankreatu a prodloužení doby remise. K dosažení žádoucího výsledku je nutné striktně dodržovat tato hodnotná doporučení odborníka:

 1. Je důležité poskytnout pacientovi naprostý klid, snížit fyzický a emocionální stres, zejména během příští exacerbace.
 2. Přísně dodržovat terapeutickou stravu s přísným omezením mastných, smažených, slaných, uzených a kořenitých jídel.
 3. První dva dny akutního stádia je nutné k úplnému opuštění jídla, výběr terapeutického půstu.
 4. Je nutné aplikovat chlad na předvídatelnou oblast léze, aby se zmírnila celková pohoda, zbavila se nesnesitelné bolesti.
 5. Je důležité kontrolovat tok tekutin do těla, pravidelně brát takové léky jako Bourgetovu směs pálení žáhy, Almagel, Gordox, Contrycal proti zánětu.
 6. Pravidelný příjem přírodních vitamínů nebo multivitaminových komplexů je vítán.

Léčba léky

Pokud je nutný okamžitý záchvat akutní bolesti. Je vítáno perorální podání antispasmodik, analgetik, enzymových přípravků, prokinetik, narkotických analgetik podle individuálního doporučení ošetřujícího lékaře (v závislosti na závažnosti symptomů v konkrétním klinickém obrazu). Obzvláště populární jsou další léky pro akutní exacerbace pankreatitidy, u nichž se předpokládá, že budou probíhat v plném rozsahu:

 • Blokátory H2-histaminu: ranitidin, famotidin;
 • inhibitory protonové pumpy: omeprazol, rabeprazol;
 • potlačení sekrece pankreatu: somatostatin a oktreotid;
 • antifermentální přípravky: Contrycal, Gordox.
 • Pankreatické enzymy: Creon, Pangrol;
 • prokinetika: Motilium, Tsisaprid;
 • anticholinergika: Atropin, Metacin, Platyfillin;
 • antispasmodika: Drotaverin, No-shpa, Papaverin;
 • narkotická analgetika: metamizol sodný, Analgin, Paracetamol, Ketorolac;
 • opioidní analgetika: Tramadol, Promedol, Meperidin.

Výše uvedené léky může předepisovat výhradně ošetřující lékař. Neautorizovaný výběr komplexního léčebného režimu může vyvolat exacerbaci dalšího onemocnění trávicího systému (kromě pankreatitidy), vedlejších účinků, akutních příznaků intoxikace, rizika lékové interakce. Kromě předložených farmakologických skupin je důležité nezapomenout na přínosy vitamínové terapie, terapeutické stravy.

Chirurgická léčba

Exacerbace chronické pankreatitidy není vždy přístupná úspěšné konzervativní léčbě, na některých klinických snímcích lékaři trvají na naléhavé operaci. Musíte nejprve projít podrobnou diagnózou těla, eliminovat potenciální zdravotní komplikace. Po operaci je nutná rehabilitační doba pankreatitidy s trváním 3 až 6 měsíců za účasti lékové terapie. Metody chirurgického zákroku jsou uvedeny níže:

 1. Přímo. Zajišťuje konečné odstranění kamenů, resekci pankreatu a drenáž pseudocyst.
 2. Nepřímé. Chirurgický zákrok se provádí přímo na orgánech gastrointestinálního traktu a ve žlučovodech po výrazném zlepšení stavu pankreatu.

Komplikace exacerbace pankreatitidy

Konzervativní nebo chirurgická léčba onemocnění by měla být včasná, správně zvolená. Pokud ignorujete výrazné symptomy exacerbace pankreatitidy nebo samoléčby po dlouhou dobu, můžete vyvolat závažné zdravotní komplikace, někdy neslučitelné se životem pacienta (u některých pacientů mohou způsobit smrt). Potenciální patologie jsou reprezentovány tak rozsáhlým seznamem:

 • vnitřní krvácení;
 • ikterická cholestáza;
 • trombóza žil sleziny;
 • tvorba pseudocyst;
 • hypovolemický šok;
 • infekční léze těla (abscesy);
 • syndrom distressu;
 • selhání ledvin;
 • encefalopatie;
 • karcinomu pankreatu.

Prevence exacerbace pankreatitidy

Doporučuje se včas předcházet onemocnění, a proto se postarat o preventivní opatření. To platí zejména pro rizikové pacienty a starší osoby. Jinak je léčba chronické pankreatitidy v akutním stadiu velmi komplikovaná, nedává pacientovi nejpříjemnější pocity a akutní záchvat bolesti je těžké zastavit. Zde jsou některá veřejná preventivní opatření:

 • přestat kouřit, pít alkohol a jiné špatné návyky navždy;
 • neublíží jít do sportu, dělat dlouhé procházky na čerstvém vzduchu;
 • normalizovat zažívací systém (léčbu zácpy nebo průjem);
 • kontrolovat tělesnou hmotnost, vyhnout se rozvoji obezity a častému přejídání;
 • užívat vitamínové komplexy na několik kurzů ročně;
 • za účelem prevence užívání víceenzymových léků 6 měsíců po exacerbaci;
 • držet se terapeutické stravy (omezit konzumaci mastných, smažených, kořeněných jídel);
 • pít pouze minerální vodu;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • snížit riziko mechanického poranění;
 • posílit místní imunitu.

Při dodržení těchto jednoduchých doporučení je možné vyloučit exacerbaci pankreatitidy na dobu neurčitou. Vzpomínka na váš problém, preventivní opatření by měla být normou pro pacienta každý den. V opačném případě účinná léčba exacerbace chronické pankreatitidy bere hodně energie, významně narušuje celkový stav nervového systému.

Exacerbace chronické pankreatitidy

Narušení gastrointestinálního traktu je problém, kterému čelí miliony lidí na celém světě. Zvláštní rytmus života, špatná výživa, stres, nepříznivé podmínky prostředí a další provokativní faktory vedou k rozvoji gastrointestinálních onemocnění různé závažnosti.

Pankreatitida je běžná patologie spojená s dysfunkcí zažívacích orgánů. Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem, který se vyskytuje v pankreatu v důsledku pozdní aktivace enzymů v těle.

Tento stav je nebezpečný, protože pokud je trávení potravy nesprávné, jsou poškozeny tkáně vnitřních orgánů. Navíc se vyskytují souběžná onemocnění jako je gastritida nebo syndrom dráždivého žaludku. Možná vývoj vředů.

Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem, který se vyskytuje v pankreatu v důsledku pozdní aktivace enzymů v těle.

Zvláštností zánětlivého procesu v slinivce břišní je, že patologie se může vyskytovat po dlouhou dobu bez viditelných symptomů. Exacerbace chronické pankreatitidy je nebezpečný stav. Nelze ho zastavit bez užívání řady léků. Pokud se u Vás vyskytnou charakteristické příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Pankreatitida má samostatný kód pro ICD-10. Patří do skupiny onemocnění gastrointestinálního traktu (třída 11). Kombinace K85 znamená akutní formu patologie. Varianty začínající na K86 jsou chronickým průběhem onemocnění.

Patologický proces biliární pankreatitidy pochází ze dvou hlavních forem: chronické a akutní. Přečtěte si více o tomto zde.

Důvody

Chronická pankreatitida se vyvíjí po dlouhou dobu. Ve vzácných případech je predispozice k onemocnění dědičná. Častěji je to výsledek špatného životního stylu. Neustálá konzumace smažených potravin, vášeň pro kořeněná nebo mastná jídla, vášeň pro alkohol, kouření a nedodržování stravy vede k poruchám trávení.

Alkohol s pankreatitidou je zakázán kvůli obsahu ethanolu v alkoholických nápojích, což má zase negativní vliv na slinivku břišní.

Tělo se nedokáže vyrovnat se zvýšeným zatížením. Proto v práci některých orgánů selhávají.

Když jsou enzymy pankreatitidy nezbytné pro trávení potravy, částečně nebo zcela zůstávají v pankreatu. Působí agresivně na tkáně, způsobují zánět, zatímco potrava v tenkém střevě není trávená. Pokud během tohoto období nebudou dodržovány zásady zdravého stravování, pak následky mohou být strašné, dokonce i smrtelné.

Příčiny jakékoliv z existujících forem patologie jsou přibližně stejné. Rozdíl akutní pankreatitidy od exacerbace chronického onemocnění spočívá v rychlém průběhu první možnosti. Od nástupu příznaků až po nevratné účinky trvá 3 až 7 dní.

Neustálá konzumace smažených potravin, vášeň pro kořeněná nebo mastná jídla, vášeň pro alkohol, kouření a nedodržování stravy vede k poruchám trávení.

Exacerbace rekurentní pankreatitidy je charakterizována postupným nárůstem projevů onemocnění. Někdy vylučování všech faktorů provokujících stát v počáteční fázi pomáhá rychle se vyrovnat s důsledky patologie, zatímco agresivní forma nemoci dává jen do komplexní terapie v nemocnici.

Příznaky

Příznaky akutní pankreatitidy u dospělých jsou stejné jako u dětí. Vývoj nebezpečného stavu začíná akutní bolestí v levé podkožní oblasti břicha. V dolní části zad se mohou objevit řezné pocity.

Exacerbace pankreatitidy vyvolává žloutnutí kůže a zvracení. Pacient chutí žluč. Často je to rozrušený žaludek. Zvracení a průjem je těžké zastavit. Člověk se cítí velmi slabý a slabý. Někdy je exacerbace doprovázena zimnicí a zvýšením tělesné teploty na kritické hodnoty. Tento příznak může signalizovat závažné poškození pankreatu a rozvoj sekundárního zánětu.

To, co všechno stejné může způsobit teplotu pankreatitidy a jak ji léčit - můžete si přečíst v článku.

Exacerbace pankreatitidy vyvolává žloutnutí kůže a zvracení. Pacient chutí žluč.

Tento stav je nejnebezpečnější. Často končí vnitřním krvácením. Proto musí být pacient urgentně převezen do nemocnice a poskytnout lékařskou pomoc.

Muži trpí větší pravděpodobností pankreatitidy. To je způsobeno životním stylem. U žen není onemocnění tak akutní. Patologie je však pro slabší pohlaví nebezpečná, ne méně než pro silné.

Jak dlouho to trvá

Chronická pankreatitida se vyznačuje dlouhou dobou exacerbace. Trvá 5 až 7 dní. Závažná patologie se může projevit v akutní fázi až 2 týdny. To je způsobeno neschopností pankreatu rychle se zotavit.

Proces regenerace tkání těla je pomalý. Proto musí pacient dodržovat doporučení lékaře a nepřestat užívat předepsané léky až do konce léčby. Jinak se může chronická pankreatitida proměnit v opakující se formu. To znamená, že exacerbace budou delší a častější.

Pravidelný příjem léků, které podporují práci trávení, dodržování speciální stravy a správného životního stylu, může způsobit trvalé remise.

Pravidelný přísun léků podporujících činnost trávení, dodržování speciální diety a správného životního stylu může způsobit přetrvávající remisi a pomoci pacientovi zapomenout na nepříjemné pocity spojené s exacerbací pankreatitidy.

Co dělat při exacerbaci pankreatitidy

První projevy exacerbace - signál o nutnosti jít na mírnou dietu a zajistit pacientovi mír. Můžete vzít léky schválené lékařem, zastavení bolesti, pít více vody. Nemůžete předepsat vlastní léky. Měli byste kontaktovat zdravotnické zařízení.

První pomoc

Před příjezdem sanitní brigády musíte zaujmout vodorovnou polohu. Neužívejte žádné potraviny. Bohatý nápoj je povolen (během exacerbace je to voda nebo dogrose bujón). V oblasti levého hypochondria se doporučuje umístit láhev s horkou vodou s ledem. Pokud tato opatření nestačí k zastavení bolesti, měli byste užívat léky proti bolesti.

Pro zmírnění bolesti během exacerbace můžete použít vyhřívanou podložku s ledem.

Jak odstranit zhoršení

Pokud je stav pacienta mírně závažný, pak během exacerbace není nutný chirurgický zákrok. K řadě opatření ke zmírnění bolesti a normalizaci pohody patří:

 1. Odmítnutí potravy během prvních 2 dnů. Je povolena alkalická minerální voda.
 2. Přechod na frakční dietu, skládající se z obilovin a nízkotučné polévky, bramborové kaše. Pevné krmivo je lepší vyloučit po dobu 14 dnů.
 3. Přijetí antispasmodických a enzymatických přípravků, dohodnuté s ošetřujícím lékařem. Pokud tato skupina léků nebyla předepsána, měli byste se obrátit na svého gastroenterologa.

První projevy exacerbace - signál o nutnosti jít na mírnou dietu a zajistit pacientovi mír.

Závažná bolest při exacerbaci pankreatitidy by měla být zastavena pod dohledem specialistů ve zdravotnickém zařízení. Neměli byste odmítnout hospitalizaci, abyste nezhoršili nebezpečný stav.

Dieta

Chronická pankreatitida vyžaduje neustálé dodržování diety. Správná výživa je klíčem k trvalé remisi. Během exacerbace musí pacient dodržovat dietu číslo 5. Stanovuje použití nízkotukových výrobků. Jídla se vaří v páře. Menu zahrnuje kaši na vodě, pyré polévky, libové hovězí maso.

Pokud jde o nápoje, je lepší dát přednost vodě, želé a neslazené vývar šípky. Ovoce pečené. Pacient by se měl vyvarovat všech přípravků, které dráždí žaludek.

Strava pro pankreatitidu poskytuje častá jídla v malých porcích. Tento přístup k výživě pomáhá stabilizovat stav a částečně obnovit ztracené funkce slinivky břišní.

Účelem stravy pro exacerbaci pankreatitidy je obnovit práci pankreatu a pomoci vyrovnat se s komplikacemi onemocnění. Přečtěte si o tom více zde.

Diagnostika

Stav slinivky břišní s pankreatitidou v akutním stadiu je stanoven různými výzkumnými metodami. Nejprve se testuje pacient. Toto je standardní postup. Seznam obsahuje biochemickou analýzu moči, krve a výkalů.

Pro výběr léčebné taktiky na klinice bude nutné provést gastroskopii, ultrazvuk a radiografii dutiny břišní. V obtížných případech s exacerbací pankreatitidy je nejvíce informativní indikátor výsledkem zobrazování magnetickou rezonancí.

Kromě instrumentálních metod výzkumu se provádí řada speciálních testů, které odrážejí hladinu pankreatinu, lipidů a vápníku v krvi. Všichni pacienti s diagnózou pankreatitidy jsou testováni na glukózu, zejména na diabetes.

Pro výběr léčebné taktiky na klinice bude nutné provést gastroskopii, ultrazvuk a radiografii dutiny břišní.

Léčba

Exacerbace pankreatitidy je indikací pro hospitalizaci. Léčba se provádí v nemocnici. Za prvé, zmírnit bolest. Pro tento účel se používají antispasmodika a protizánětlivá činidla na bázi ibuprofenu, paracetamolu nebo diklofenaku.

U pacienta je prokázáno, že inhibuje proteázy a kininy. Za to dát kapátko. Edém pankreatu je zmírněn diuretiky, po kterých je kapilární síť tkání obnovena přípravky na bázi heparinu. V případě hrozby infekce způsobené těžkým poškozením orgánů jsou předepsána antibiotika. Seznam a pravidla pro užívání nezbytných antibiotik předepisuje ošetřující lékař.

Funkce pankreatu je podporována enzymatickými přípravky, jako je Creon nebo Pangrol. Prevence exacerbace pankreatitidy zahrnuje dodržování diety a principy frakční výživy. Téměř vždy by měl pacient během remise pravidelně užívat enzymy. Jsou to opilé kurzy předepsané lékařem.

Exacerbace chronické pankreatitidy: symptomy, léčebné metody, prevence

Uvědomíme si, co odstranit exacerbaci pankreatitidy, jak dlouho trvá a co dělat, abychom se jí vyhnuli? Odpovědi na tyto otázky jsou důležité pro pacienty s chronickou formou onemocnění.

Jak dlouho trvá zhoršení?

Akutní fáze může trvat několik hodin až sedm dní, někdy i déle. Jak dlouhá exacerbace pankreatitidy trvá, závisí na délce nemoci a agresivitě provokujícího faktoru. Jednoduché porušení stravy způsobuje krátkodobé zhoršení zdravotního stavu a příjem velkého množství alkoholu, dlouhý průběh antibiotik, cytotoxických léků nebo exacerbace žlučových onemocnění vede k dlouhodobým příznakům.

Pokud je zkušenost s onemocněním malá, může exacerbace procesu s těžkou bolestí trvat týden nebo více. U pacientů s dlouhou anamnézou onemocnění se intenzita a doba trvání složky bolesti exacerbace snižuje, zbývající symptomy přetrvávají po dlouhou dobu, ale nezdají se tak jasně.

Trvání exacerbace závisí také na věku pacienta, na přítomnosti průvodních onemocnění. Léčba obvykle trvá jeden měsíc a udržovací léčba trvá nejméně 6 měsíců.

Příznaky exacerbace pankreatitidy

V počátečních stadiích se příznaky exacerbace pankreatitidy podobají klinice akutní formy onemocnění, která se vyskytuje při silné bolesti. Zpravidla se bolest snižuje s ohýbáním vpřed, dřepy.

Kromě bolesti břicha pacient předkládá následující stížnosti:

 • pálení žáhy;
 • rachot v žaludku, zvýšená tvorba plynu;
 • nestabilní stolice se sklonem k průjmům;
 • přítomnost nestrávených částic potravy, nečistoty hlenu, krev ve výkalech;
 • nevolnost, zvracení se směsí žluči, bez úlevy;
 • horečka, bolesti svalů, zimnice;
 • únava, nechutenství, podrážděnost.

Pokud je proces dlouhý, bolest již není vedoucí. U dospělých pacientů se objevují stížnosti na žloutnutí kůže a skléry. Mohou se objevit lehké výkaly a tmavá moč.

Příznaky

Symptomy exacerbace pankreatitidy u pacientů s krátkou zkušeností s onemocněním jsou velmi podobné akutnímu záchvatu. Hlavním znakem klinického obrazu je silná a dlouhotrvající bolest. Přečtěte si více o příznacích a léčbě akutní pankreatitidy →

Existuje několik typů syndromu bolesti v závislosti na povaze a poloze:

 • Vředovité bolesti. Charakteristické jsou noční a hladové bolesti v epigastrickém regionu, které vyžadují diferenciální diagnózu s žaludečním vředem.
 • Bolest připomínající levou ledvinovou koliku. Nachází se v levé a bederní oblasti vlevo.
 • Bolesti simulující zhoršení cholecystitidy nebo akutní apendicitidy. Jsou lokalizovány v pravém hypochondriu au každé 2-3 pacientů jsou doprovázeny výskytem žluté kůže a skléry. S výskytem žloutenky je nutné vyloučit nádorový proces.
 • Bolest doprovázená porušením střevní motility (řinčení, nevolnost a zvracení po jídle je nutí vypadat jako střevní dyskineze).
 • Intenzivní bolest bez určité lokalizace, jako na obrázku akutního břicha s rozvojem peritonitidy.

Při vyšetření: kůže je bledá, suchá, v jazyce bělavého plaku, s dlouhým průběhem nemoci je možná atrofie chuťových pohárků. Při pohmatu břicha může lékař určit hustou, zvětšenou a bolestivou hlavu pankreatu. Břicho je oteklé, bolestivé v epigastrické oblasti a levé hypochondrium.

S exacerbací pankreatitidy u pacientů trpících touto nemocí po mnoho let, bolest v břiše je méně výrazná, je narušena na krátkou dobu. To je způsobeno postupným selháním slinivky břišní v důsledku fibrózních změn v jeho tkáních.

Dominantní jsou následující projevy patologie:

 • Přerušovaná žloutenka různé závažnosti.
 • Steatorrhea (časté plodné stolice s charakteristickým mastným leskem).
 • Malabsorpce syndromu s výrazným úbytkem hmotnosti.
 • Diabetes mellitus s vysokými hladinami glukózy v krvi, odolný vůči korekci léků snižujících cukr.

Dokonce i chronický proces, který se vyskytuje ve smazané formě s nejasně vyslovenou klinikou exacerbace, je nebezpečný, protože vede k postupné degeneraci pankreatu.

Exacerbace během těhotenství

Chronická pankreatitida se může během těhotenství zhoršit. Během této doby dochází k přetížení těla, což vede k riziku aktivace jakéhokoliv zánětlivého procesu.

Zhoršení funkce pankreatu během těhotenství může být také vyvoláno nevyváženou dietou, poruchami výživy v důsledku změny chuti ženy.

Co dělat během exacerbace?

Co dělat s exacerbací pankreatitidy? Nejdřív musíte zavolat sanitku.

Pokud se objeví příznaky pankreatitidy, první pomoc při exacerbaci zahrnuje následující kroky:

 • úplné odstranění příjmu potravy a tekutin;
 • dodržení odpočinku, musíte jít do postele na zádech, se zvracením můžete zaujmout pozici ležící na vaší straně s koleny stisknutými na břiše;
 • používající ledový obklad ve formě studeného obkladu na břiše.


Po doručení do nemocnice bude pacient vyšetřen, na základě získaných výsledků si lékař vybere nejúčinnější terapeutickou taktiku. Při exacerbaci pankreatitidy je zakázáno předepisovat léky podávané samostatně a aplikovat drogy.

Pokud je exacerbace chronického procesu omezena na nevolnost po jídle, objevení se průjmu, abdominální diskomfort, měli byste se poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli vzniku komplikací. Po vyšetření lékař rozhodne, kde je nutné podstoupit léčbu v nemocničním nebo ambulantním prostředí.

Je možné odstranit zhoršení doma?

Prudká pankreatitida vždy nese potenciální hrozbu nekrotických změn ve tkáni žlázy. Pankreatonekróza vyžaduje neodkladnou lékařskou péči v chirurgické nemocnici, protože může vést k smrti v nejkratším možném čase.

Mnoho pacientů s exacerbací pankreatitidy se zajímá o úlevu od bolesti. Ale je důležité si uvědomit, že doma, v očekávání lékařů, by pacient v žádném případě neměl brát léky proti bolesti. Nebudou mít požadovaný účinek, ale mohou zkreslit klinický obraz. Pacient je zmírněn antispasmodickou pilulkou (No-shpa, papaverin).

Pokud stupeň exacerbace chronického zánětlivého procesu umožňuje léčbu doma, je nutné striktně dodržovat všechna doporučení lékaře. V tomto případě je hlavní terapeutickou metodou dodržovat dietu, pitný režim a užívání předepsaných léků. Přečtěte si více o tom, které léky jsou předepsány pro pankreatitidu →

Metody zpracování

Pokud je pankreatitida v akutním stadiu, je léčba zaměřena na potlačení produkce proteolytických enzymů žlázou, která ničí vlastní tkáň. Kombinovaná terapie by měla být aplikována na pozadí ochranného režimu s úplným vyloučením jakéhokoliv zatížení. Hlavní úloha je věnována lékové terapii.

 • roztoky pro detoxikační infuzní terapii;
 • anestetika;
 • antacida;
 • inhibitory proteázy;
 • antispasmodika;
 • pankreatické enzymy;
 • anticholinergika;
 • antibiotika;
 • sedativ.

Jaký lék z různých skupin je optimální je vždy rozhodován individuálně. Ve fázi remise zánětu, potvrzené laboratorními a instrumentálními metodami, se k léčbě přidává cvičení, fyzioterapie (elektro- a fonophoréza s anestetiky a antispasmodiky, bahenní terapie, magnetoterapie).

Co a jak léčit exacerbaci pankreatitidy, pokud konzervativní metody nepomáhají, bolest přetrvává, vytváří riziko komplikací? Všechny tyto okolnosti vyžadují urgentní chirurgický zákrok.

Lidové léky

Jak odstranit exacerbaci pankreatitidy doma pomocí lidových prostředků? Když se zhoršuje, uchýlit se k používání populárních receptů je nejen zbytečné, ale také nebezpečné. Různé typy infuzí a odvarů léčivých rostlin jsou široce používány v chronické formě onemocnění v remisi. Jejich volba by měla být dohodnuta s gastroenterologem.

Snažíte se o léčbu lidovými prostředky, můžete ztratit cenný čas a vytvořit vážnou hrozbu pro život. V nemocnici, po zánětu ustupuje, pokud ošetřující specialista dovolí, může pacient vzít bylinné a vitamínové čaje, odvar, infuze.

Byliny Cholagogue jsou účinné při zhoršení pankreatitidy, ale jejich použití je možné pouze v nepřítomnosti žlučových kamenů. Smontované musí obsahovat kukuřičné stigmy, tyran, šípky, třezalku, heřmánek, nesmrtelnou, mátou. Měli byste míchat suché léčivé suroviny, připravit infuzi a vzít ji ve formě tepla před jídlem 3x denně po dobu jednoho měsíce.

Také dobrý účinek má odvar z kořene čekanky. Je třeba ji užívat mezi jídly 3x denně, 100 ml.

Můžete smíchat stejné díly následujících sušených bylin: třezalka tečkovaná, šalvěj, heřmánek, měsíček, palina. Pak vaříme vývar ve vodní lázni a vezmeme půl sklenice před jídlem na měsíc. Přečtěte si více o tom, které bylinky jsou užitečné pro pankreatitidu →

Dieta během exacerbace pankreatitidy

Dietu, frekvenci příjmu potravy a její objem reguluje ošetřující specialista.

 • 1 den - půst;
 • 2 dny - pití alkalické minerální vody, šípkový bujón;
 • po dobu 3 - 5 dnů umožněte tekuté obilné kaše na vodě.

Pak dochází k postupnému rozšiřování stravy: dovoluje použití zeleninových polévek, libového masa a ryb. Správná výživa je základem pro léčbu zánětu pankreatu a jeho prevenci. Přečtěte si více o dietě s exacerbací pankreatitidy →

Jídlo by se mělo vařit nebo vařit v páře. Musíte jíst často, brát jídlo ve formě tepla a malých množství. Smažená, kořeněná jídla, limonády, konzervované potraviny jsou přísně zakázány. Je důležité, aby minerální voda používaná při pankreatitidě v akutním stadiu byla odplyněna.

Prevence

Aby se zabránilo progresi patologie, musíte vědět, proč se onemocnění může zhoršit, a vyhnout se vlivu negativních faktorů. Přečtěte si více o příčinách pankreatitidy →

Musí být přijata následující preventivní opatření:

 • přísné dodržování diety číslo 5a;
 • odmítnutí alkoholu;
 • dodržování práce a odpočinku s výjimkou fyzického a nervového přetížení;
 • dispenzární pozorování gastroenterologem při průkazu předepsaných testů a vyšetření nejméně dvakrát ročně;
 • samozřejmě užívající pankreatické enzymy určené odborníkem;
 • kontrola hladiny cholesterolu a cukru v krvi;
 • léky, které normalizují pohyblivost žaludku a střev, několikrát ročně;
 • terapie souběžných chronických onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • vyloučení toxických účinků na organismus - nekontrolované léky, pracovní rizika;
 • léčba v sanatoriu odpovídajícího profilu.

Chronická pankreatitida je zákeřná a nebezpečná choroba, jejíž zhoršení významně snižuje kvalitu života a způsobuje vážné poškození zdraví. Abyste se jim vyhnuli, musíte být pravidelně sledováni gastroenterologem, provádět podpůrnou léčbu a vést správný životní styl. Úplné uzdravení je nemožné, ale hlavním úkolem pacienta je žít a být léčen takovým způsobem, aby byly exacerbace vzácné a neškodné pro zdraví.

Chronická pankreatitida - symptomy, příčiny, léčba, dieta a exacerbace u dospělých

Chronická pankreatitida je považována za progresivní zánětlivé poškození pankreatu, které vyvolává narušení exokrinních a intrasekreorálních funkcí. To zase vede ke snížení produkce enzymů zapojených do trávení, důležitých hormonů (například inzulínu) a řady biologicky aktivních látek. Proto musí všichni pacienti včas rozpoznat symptomy a sledovat včasnou a adekvátní léčbu předepsanou lékařem.

Dále zvážit, co způsobuje vývoj nemoci, co je prvním znakem a symptomem u dospělých, stejně jako jaké účinné metody léčby existují.

Co je to chronická pankreatitida?

Chronická pankreatitida je zánětlivé onemocnění pankreatu s dlouhým relapsem, charakterizované postupnou patologickou změnou v buněčné struktuře a rozvojem funkční insuficience.

V důsledku progrese tohoto onemocnění se vylučuje enzym - trypsin a lipáza - ve žláze. Z tohoto důvodu je krevní oběh orgánu významně narušen, pojivová tkáň roste a vznikají specifické jizvy, oblasti se sklerózou.

Nejčastěji se nemoc vyskytuje v důsledku zneužívání alkoholu na dlouhou dobu. U mužů se může rozvinout chronická pankreatitida pankreatu, pokud pije déle než 15 let, au žen s alkoholem více než 10 let.

Důvody

Hlavním mechanismem pro rozvoj chronické pankreatitidy je zvýšení tlaku v pankreatickém kanálu a stagnace pankreatické šťávy v ní. Dlouhá stagnace v kanálu vede k narušení jeho struktury, což vede k pankreatickým enzymům, které snadno pronikají do vlastní tkáně, ničí buňky (autolýza) a vývoj chronického zánětlivého procesu.

Může trvat 10-15 let, kdy se příznaky chronické pankreatitidy stanou tak zřejmé, že o diagnóze nebudou pochybnosti. Onemocnění může nastat v důsledku:

 • Cholecystitis, gastritida nebo chronická duodenitida.
 • Žaludeční nebo dvanáctníkové vředy.
 • Infekční léze - příušnice, tyfus nebo tyfus, virová hepatitida.
 • Nadměrná konzumace alkoholických nápojů.
 • Neregulovaná strava.
 • Aterosklerotické onemocnění.
 • Pronikání červů v těle.
 • Intoxikace škodlivými látkami - arsen, fosfor, rtuť, olovo.

Fáze vývoje chronické formy

Příznaky chronické pankreatitidy

Počáteční patologické změny ve tkáních žlázy s rozvojem chronické pankreatitidy často probíhají bez symptomů. Buď jsou symptomy mírné a nespecifické. Když nastane první výrazná exacerbace, patologické poruchy jsou již poměrně významné.

Chronická pankreatitida je stav, který je doprovázen:

 • Bolestivé potíže a míra intenzity mohou být různé. Místo lokalizace - epigastrická oblast a levé hypochondrium. Bolest je přítomna buď neustále, nebo se objevuje paroxysmálně. Poté, co pacient něco snědl, příznak zesílí.
 • Dyspeptické poruchy - nevolnost, nutkání k zvracení, pocit těžkosti v břiše, nepříjemná chuť v ústech, nadýmání. Pacient může mít averzi k mastným jídlům a chuť k jídlu někdy zmizí.
 • V průběhu let se pacient může stěžovat na nepříjemné symptomy ve formě krátkodobých pocitů bolesti, které ho po 15 minutách po jídle narušují. Nepohodlí pokračuje od jedné hodiny do 3-5 dnů. Místo jejich koncentrace je horní břicho, někdy bolest je cítil blízko srdce nebo nalevo od hrudníku nebo bederní oblasti. V určitých situacích je to pásový opar. Svou sílu můžete snížit nakloněním dopředu nebo dřepem.
 • Kůže pacienta se stává nevyjádřenou žlutou. Podobné platí pro skléry. Čas od času prochází žlutost kůže.
 • Kvůli nedostatku pankreatických enzymů je narušen proces štěpení komplexních molekul potravin, které konzumujeme, na menší, které jsou schopny strávit ve střevě. V souvislosti s touto okolností, s pankreatitidou, může být i zvýšená výživa doprovázena snížením tělesné hmotnosti, nedostatkem vitamínů v těle, suchou kůží, křehkými nehty, nedostatkem železa v těle (anémie) a dalšími příznaky.

Při pankreatitidě vznikají chronické formy bolesti:

 • problémy s odtokem pankreatické šťávy;
 • zvýšení množství sekrece žlázy;
 • ischemie pankreatu;
 • zánět okolní tkáně;
 • změny nervových zakončení;
 • v okolí se mačká těla.

S rozvojem onemocnění se frekvence exacerbací zpravidla zvyšuje. Chronický zánět pankreatu může způsobit poškození jak žlázy samotné, tak sousedních tkání. Může však trvat roky, než se objeví klinické projevy onemocnění (symptomů).

Zhoršení

Chronická pankreatitida se může zhoršit ze dvou běžných důvodů:

 • užívání velkých dávek alkoholu;
 • dysfunkce žlučových cest.

Existuje také mnoho důvodů, které jsou méně důležité, ale významně zvyšují četnost exacerbací chronické pankreatitidy:

 • pravidelný příjem nízkých dávek alkoholu;
 • sklon k přejídání;
 • kouření;
 • nadváha;
 • jíst nemocné množství tuku;
 • užívání léků;
 • infekční onemocnění;
 • častý stres.

Ve většině případů se projevy exacerbace chronické pankreatitidy projevují ve formě konstantní, akutní a silné bolesti, která se projevuje pod hřbetem.

 • Bolest je často atypická, je maskována jako jiná onemocnění, je nejvýraznější v horní části zad, eroduje se na žaludku.
 • Někdy bolest dodává na hrudi, na straně, cítil v hloubce těla, což je charakteristické pro zhoršení pankreatitidy.

Charakteristické znaky exacerbace chronické pankreatitidy:

 1. Intenzivní bolest, která může být matná nebo ostrá v dutině břišní bez přesné lokalizace, se zhoršuje po jídle a šíření do zad.
 2. Častý průjem s příměsí tukových částic ve stolici.
 3. Smysl hořkosti v ústech.
 4. Zvracení rozptýlené žlučí, obtížné odstranit s léky.
 5. Těžká nevolnost.
 6. Ztráta chuti k jídlu
 7. Bílý květ na jazyku.

Všechny výše uvedené značky se mohou objevit jako celek nebo jeden po druhém. Jestliže osoba trpí těžkou silnou bolestí, pak může dojít k dyspeptickému syndromu, při kterém se pacient rychle zhoršuje.

Komplikace

Pokud čas nevede k kompetentní a kompletní léčbě chronické pankreatitidy, pak na jejím pozadí budou aktivně pokračovat následující komplikace:

 • pankreatické ascites;
 • diabetes mellitus pankreatu;
 • absces;
 • tvorba flegmonů v retroperitoneálním prostoru;
 • zánětlivý proces v vylučovacích kanálech;
 • duodenální obstrukce v chronické formě;
 • B12-chudá anémie;
 • portální hypertenze;
 • gastrointestinální krvácení může nastat v důsledku ruptury pseudocysty;
 • tvorbu zhoubných nádorů.

Diagnostika

Léčbu chronické pankreatitidy může provádět jak terapeut, tak gastroenterolog. S rozvojem endokrinní insuficience je indikována konzultace s endokrinologem a v případě komprese okolních orgánů chirurg.

Diagnózu lze provést až po provedení těchto výzkumných metod:

 • změny v obsahu elastázy v moči - hlavní způsob klinického výzkumu pacienta;
 • detekce steatorrhea - přítomnost nestráveného tuku ve výkalech;
 • provádění výzkumného testu pro stimulaci žláz;
 • Ultrazvuk;
 • CT sken podle indikací;
 • testování krevní glukózy a testování citlivosti na glukózu.

Jak léčit chronickou pankreatitidu?

Psát pacientovi plán na nadcházející léčbu, lékař stanoví velmi specifické cíle. Je nutné:

 • odstranit bolest;
 • zajistit odpočinek slinivky břišní;
 • snížení jeho sekreční aktivity;
 • kompenzovat nedostatek pankreatických enzymů;
 • Upravte poruchu metabolismu sacharidů (pokud je to nutné).

K dosažení těchto cílů při nechirurgické léčbě pacientů se všemi typy chronické pankreatitidy by měly být použity různé metody.

Kombinované účinky různých zdravotních faktorů (dieta, drogy, fyzioterapie atd.) Jsou účinnější.

Léky

Při chronické pankreatitidě mohou být předepsány následující léky:

 1. Činidla obsahující enzymy. Zaměřuje se na snížení zátěže slinivky břišní a urychlení procesu regenerace tkání. Trávicí enzymy usnadňují proces trávení a asimilaci potravin, usnadňují práci gastrointestinálního traktu. S jejich neustálým vstupem zmizí nevolnost, chuť k jídlu. Mezi léky obsahující enzymy patří: CREON, Pankreatin atd.
 2. Antacida, která snižují kyselost. Podle principu působení se dělí na: sání (Rennie) a neabsorbovatelné (Almagel, Maalox). Sání umožňuje rychlou, ale krátkodobou úlevu. Účinek neabsorbovatelného delšího účinku se projevuje po určité době.
 3. A nalgetiki měl za cíl zbavit se bolesti v pankreatitidě v období exacerbace. Antispasmodika (No-shpa, papaverin) jsou předepsány ke zmírnění křečí hlavního pankreatického kanálu.
 4. Pro neutralizaci kyseliny jsou předepsány antisekreční léčiva (famotidin, omeprazol).
 5. Protizánětlivé léky (diklofenak) snižují bolest snížením zánětu pankreatu.
 6. Snížení aktivní sekrece žlázy, léků (Octreotid, Sandostatin) se používá při exacerbaci chronické pankreatitidy, se syndromem těžké bolesti, který nezastavuje spazmolytika.
 7. Prokinetika (Motilium, Zeercal) se používá k potlačení nevolnosti v souvislosti se zvracením během období exacerbace.

Léčba exacerbace chronické pankreatitidy

Charakteristiky léčby silného útoku spočívají v přísném dodržování lůžkového odpočinku, stravě a užívání vhodných léků pouze v nemocnici, protože existuje reálná hrozba nejen pro zdraví, ale také pro život člověka. Před příjezdem sanitky by měl být pacientovi poskytnuta první pomoc:

 • Absolutní hlad.
 • V oblasti slinivky břišní připevněte chlad.
 • Plný odpočinek a odpočinek.

Mnoho pacientů by chtělo objasnit, jak dlouho může exacerbace chronické pankreatitidy trvat? Lékaři zdůrazňují, že ve většině epizod relaps onemocnění nepřekročí 7 dnů.

Pomocné léky na úlevu od bolesti:

 • enzymy (Creon nebo Pangrol);
 • antispasmodika (drotaverin nebo papaverin);
 • inhibitory protonové pumpy (lansoprazol, rabeprazol).

Pro uvolnění pankreatu se používá:

 • dieta s přísným omezením tuku nebo úplným hladověním po několik dní;
 • úplné odstranění alkoholu a kouření;
 • Octreotid - lék, který je analogem hormonu pankreatického somatostatinu.

Provoz

Chirurgická léčba chronické pankreatitidy:

 • sfinkterotomie v případě okluze Oddiho svěrače;
 • excize kamenů v kanálcích pankreatu s postupným obturací;
 • otevření a sanitace hnisavých ložisek (abscesy, flegmon, cysty);
 • pankrektomie (plná nebo částečná);
 • vazektomie, splanchectomie (operace vyříznutí nervů regulujících sekreci žlázy), částečná
 • excize žaludku (resekce);
 • odstranění žlučníku s komplikacemi velkého žlučovodu a žlučníku;
 • techniky pro vytváření obvodových odtoků žluči pro uvolnění zátěže z hlavních pankreatických kanálků (wirsunoduodenostomy atd.).

Strava a výživa

U dospělých se onemocnění stává chronickým, což znamená, že je třeba věnovat náležitou pozornost výživě, protože může zabránit exacerbacím. Každá exacerbace znamená nahrazení normálně fungující tkáně vláknité žlázy. V průběhu let se tedy u pacienta vyvíjí exkreční a intrasekreční insuficience.

Základní principy výživy u chronické pankreatitidy:

 1. Dieta číslo 5p u chronické pankreatitidy zahrnuje zavedení většího množství bílkovin ve stravě odstraněním tuku a sacharidů. Rovněž je nutné zanechat hrubá rostlinná vlákna a tuky.
 2. Smažené jídlo není povoleno. Jídlo se doporučuje vařit ve dvojitém kotli, vařit a péct ve vlastní šťávě.
 3. Všechny produkty, které způsobují dyspepsii a zvyšují produkci enzymů, jsou také vyloučeny z menu.
 4. Krmivo pro pacientovu dietu pro chronickou pankreatitidu by mělo být vyvážené ve složení, pokrmy jsou podávány v teplé a polotekuté formě.
 5. Výživová frakce, sestává z 5-6 jídel, s porcemi malého množství.
 6. Úplný zákaz používání alkoholických nápojů eliminuje hlavní rizikový faktor pankreatu.
 7. Nové produkty ve stravě by měly být zavedeny opatrně, v malých porcích.
 8. při sebemenší indispozici by měl být opuštěn až do úplnější stabilizace pankreatu;
 9. Doporučení pro důkladné žvýkání jídla je také vhodné pro zdravé tělo, ale v případě onemocnění slinivky břišní je třeba toto pravidlo dodržovat zvláště pečlivě, i když se podává krémová polévka.

Strava s exacerbací chronické pankreatitidy, navzdory omezením, je velmi různorodá. Je povoleno zahrnout do stravy:

 • libové maso a drůbež;
 • chudé ryby ve vařené formě;
 • vegetariánská zelenina kyselá;
 • vegetariánské polévky s rýží, s nudlemi, pohankové krupice, krupici, ovesné vločky;
 • vařená strouhaná zelenina (brambory, mrkev, cuketa, květák, dýně);
 • omelety ze 2 vajec;
 • nízkotučné mléčné výrobky, nekyslý a nízkotučný tvaroh, kyselá smetana a smetana v mírném množství, mléčné výrobky;
 • zralé ovoce s nízkou kyselostí, strouhané bobule, pečená jablka;
 • kompoty a slabý čaj s citronem;
 • mírné množství másla a rostlinného oleje;
 • cereálie vařené ve vodě a mléce v poměru 1: 1;
 • vařené těstoviny;
 • cukroví bez cukru a domácí drobky.

Pacienti jsou kontraindikovaní s takkogonnym účinkem:

 • maso,
 • kost,
 • vývar z hub a ryb,
 • smažená jídla.

Zásadní význam má odmítnutí alkoholických nápojů, protože jsou silnými stimulanty sekrece pankreatu.

Během remise se seznam produktů rozšiřuje a zařazení zeleniny a ovoce se projevuje již v syrové formě. Zelenina se používá v salátech, přílohách, vinaigretách a jako samostatné pokrmy. Kromě obilovin, můžete si pilaf se sušeným ovocem a vařeným masem, těstovinami, krupeniki. Polévky se vaří bez šťouchané řepy polévky, boršč a zelná polévka jsou pečlivě zavedeny. Pro zlepšení chuti používají domácí omáčky a koření.

Při chronické pankreatitidě se často předepisuje léčebný cyklus minerální vody. Pro dosažení efektu pitné vody není uhasit žízeň, ale podle doporučení recepce se podle tohoto systému používají určité druhy vody.

Přiřaďte průběh přívodu vody značky Essentuki číslo 4, Borjomi a Smirnovskaya, se zvláštním účinkem na slinivku břišní:

 • zabránit stagnujícím procesům v žlučovodech, v samotném pankreatu;
 • snížit riziko zánětlivých procesů;
 • normalizovat práci žaludku a střev.

Prevence

Abychom se neučili, jak se léčit chronickou pankreatitidu, je nutné zapojit se do včasné prevence onemocnění, která zahrnuje:

 • odvykání kouření;
 • odstranění používání alkoholických nápojů;
 • diety;
 • pravidelné rutinní kontroly úzkými odborníky.

Chronická pankreatitida by měla být léčena pod dohledem gastroenterologa. Když se objeví první příznaky popsané v článku, určitě projděte diagnostikou, abyste zjistili přesnou diagnózu.