Image

Exacerbace chronické pankreatitidy - symptomy a léčba

Aby nedošlo k léčbě exacerbace chronické pankreatitidy, lékaři doporučují přijmout opatření, aby se zabránilo rozvoji této patologie. Především je nutné studovat hlavní příčiny akutního zánětu slinivky břišní a vyhnout se jim co nejvíce.

Ve většině případů exacerbace nemoci nevyžaduje povinný chirurgický zákrok, ale ignorování konzervativní léčby, existuje riziko závažných komplikací ve formě problémů s trávicím procesem a vstřebávání látek v těle.

Co je to?

Chronická pankreatitida je zánětlivý proces v tkáních slinivky břišní, vyskytující se déle než šest měsíců. Nemoc je charakterizována zvlněným průběhem - periody remise jsou nahrazeny obdobími, kdy se pankreatitida stává akutní.

Příčiny exacerbace

Hlavním důvodem exacerbace chronické pankreatitidy je zneužívání alkoholických nápojů.

Další příčiny exacerbace onemocnění:

 1. Mechanická abdominální trauma.
 2. Komplikace po operaci.
 3. Dieta, která zahrnuje minimum bílkovin.
 4. Autoimunitní onemocnění.
 5. Infekční onemocnění organismu.
 6. Nadměrná konzumace mastných a smažených potravin.
 7. Dědičné faktory.
 8. Vysoká zátěž na nervový systém, častý stres.
 9. Stáří (nedostatek enzymů v těle).
 10. Přijetí toxických léků.
 11. Kouření, zejména na pozadí nadváhy.
 12. Chronická onemocnění jater, dvanáctníku a žlučníku.

Během exacerbace se aktivita pankreatických enzymů dramaticky zvyšuje, pod jejich vlivem dochází k podráždění pankreatické tkáně, dochází k edému, dochází k kompresi hlavního kanálu pankreatu, zhoršuje se prokrvení žlázy - klinický obraz připomíná akutní pankreatitidu a ve skutečnosti se od ní trochu liší.

Příznaky exacerbace chronické pankreatitidy

Zpravidla se příznaky exacerbace chronické pankreatitidy vyvíjejí poměrně rychle. Již první den se stav osoby dramaticky zhoršuje, v důsledku čehož musí brát léky nebo se poradit s lékařem.

Pacient může mít podezření na zhoršení chronické pankreatitidy způsobené následujícími klinickými příznaky:

 • časté a volné stolice, tuk ve stolici;
 • bolesti břicha s rozmazanou lokalizací, vyzařující dozadu, zhoršené po jídle;
 • hořkost v ústech, zvracení žluči, která nepřináší úlevu a je obtížné zastavit medikací.

Všechny tyto klinické příznaky nejsou charakteristické pouze pro chronickou pankreatitidu. Pokud se však zhoršení této nemoci člověka nestane poprvé, ví, že všechny příznaky způsobil zánět slinivky břišní.

Co je třeba udělat v případě bolesti břicha a dyspeptických symptomů? Doporučuje se poradit se s lékařem. Pokud je bolest silná a zvracení nemůže být odstraněno, stojí za to zavolat sanitku, aby okamžitě pacienta odvezla na jednotku intenzivní péče, aby se korigoval metabolismus vodního elektrolytu. Takové stavy jsou život ohrožující, takže byste neměli zdržovat návštěvu u lékaře. Exacerbace pankreatitidy může vést k částečné destrukci pankreatu, což může vyžadovat chirurgickou léčbu.

Jak dlouho trvá záchvat?

Chronická pankreatitida v akutní fázi může být doprovázena silnou bolestí a výrazným zhoršením zdravotního stavu. Ne všichni pacienti však mají takové ostré pocity bolesti, ale místo toho trpí jinými příznaky: nechutenství, vysoká horečka, zvracení, průjem atd.

Ale jak dlouho je akutní fáze? Lékaři nedávají jednoznačnou odpověď, protože doba trvání útoku ovlivňuje mnoho faktorů, například příčiny, které vedly k rozvoji této patologie nebo přítomnosti doprovodných onemocnění. V průměru, s exacerbací pankreatitidy záchvat trvá 1-2 hodiny nebo více dnů.

Co dělat během exacerbace?

Nejdřív musíte zavolat sanitku. Pokud se objeví příznaky pankreatitidy, první pomoc při exacerbaci zahrnuje následující kroky:

 • úplné odstranění příjmu potravy a tekutin;
 • dodržení odpočinku, musíte jít do postele na zádech, se zvracením můžete zaujmout pozici ležící na vaší straně s koleny stisknutými na břiše;
 • používající ledový obklad ve formě studeného obkladu na břiše.

Po doručení do nemocnice bude pacient vyšetřen, na základě získaných výsledků si lékař vybere nejúčinnější terapeutickou taktiku. Při exacerbaci pankreatitidy je zakázáno předepisovat léky podávané samostatně a aplikovat drogy.

Pokud je exacerbace chronického procesu omezena na nevolnost po jídle, objevení se průjmu, abdominální diskomfort, měli byste se poradit s odborníkem, abyste se vyhnuli vzniku komplikací. Po vyšetření lékař rozhodne, kde je nutné podstoupit léčbu v nemocničním nebo ambulantním prostředí.

Diagnostika

Po stanovení symptomů a etiologie onemocnění lékař předepíše testy. Obvykle je to:

 • obecné a biochemické krevní testy;
 • analýza moči;
 • biochemie výkalů;
 • testů slin na stanovení hladin amylázy.

Pro přesnou diagnózu mohou být vyžadovány další studie břišních orgánů, jako je počítačová tomografie, MRI, radiografie orgánů, ultrazvuk nebo endoskopie.

Jak léčit exacerbaci pankreatitidy?

Komplexní léčba exacerbace se skládá z režimu, diety a léků. V případě syndromu těžké bolesti je předepsán odpočinek na lůžku, pacienti jsou postiženi.

Léčba drogami

Léčba pankreatitidy během exacerbace by měla začít okamžitě a vždy pod dohledem specialisty. Správnou léčbu může předepsat pouze gastroenterolog, zaměřený na včasné odstranění exacerbace onemocnění a prevenci možných komplikací.

Drogová léčba se používá především:

 1. Vitaminová terapie: vitamíny rozpustné v tucích, A, E, K, D a B.
 2. Pankreatické enzymy: pankreatin, kreon, panzinorm s lipázou nejméně 10 tisíc.
 3. Léky směřovaly ke snížení sekreční funkce žlázy: esomeprazol, oktreotid, pantoprazol, omeprazol.
 4. Léky, které léčí souběžnou bolest. Jedná se o antispasmodika: Drotaverin, Mebeverin, Spasmalgon, No-shpa. Stejně jako nesteroidní protizánětlivé léky: Tramadol, Ketoprofen.

Stojí za zmínku, že léčení pacientů je individuální. Pouze lékař by měl pečlivě vybírat léky, pečlivě studovat příznaky nemoci. Nelze užívat injekce, užívat tablety bez konzultace s odborníkem. To může vést k vážným následkům.

Výživa a strava

V prvních dnech budete potřebovat hlad, můžete pít pouze vodu - čištěnou bez plynu, nebo vařenou. V budoucnu se strava postupně rozšiřuje, předepisuje číslo tabulky 1a, jako v případě exacerbace žaludečního vředu. Potraviny bohaté na bílkoviny jsou povoleny - libové maso - hovězí maso, králík, krůta, ve formě parních masových kuliček nebo soufflé, vařené libové ryby, omeleta z parních bílkovin, nízkotučný tvaroh a strouhaná viskózní kaše. Z nápojů si můžete vypít čaj, vývar boky, kompot z černého rybízu.

Všechna jídla se vaří buď dušená nebo vařená, pečlivě mletá nebo otřená. Části jsou malé, nepřesahují objem, který se vejde do jedné hrstky. Počet jídel - 6 - 8x denně.

Extrakční látky, které zvyšují sekreci, jsou z menu vyloučeny - silné vývary, houby, káva, kakao, čokoláda, marinády, uzená masa. Všechny produkty, které vyžadují úsilí od slinivky břišní - tuk, smažené, slané, kořeněné, koření a koření, konzervované potraviny, smetanu, zakysanou smetanu, tvaroh, tuky, sádlo - budou muset být vyňaty z produkce. Nemůžete rychlé občerstvení, soda, barevné bonbóny a čokoládové tyčinky, hranolky, sušenky, ořechy - vše, co jsme zvykli na svačinu na cestách. Bezpodmínečné, kategorické, ne diskutované tabu o alkoholu. A na pivo. A na nealkoholické, včetně.

Obvykle dieta řeší asi 70% problémů vyplývajících z exacerbace chronické pankreatitidy. Je nutné dát žláze mír - a zánět se začne uklidňovat. Hlavní věc - vydržet nezbytný čas, a ne "zlomit", když všechno začalo být lepší a přestal být nemocný.

Prevence

Nejlepší léčbou je samozřejmě prevence. Chronická pankreatitida může eskalovat a vyhazovat „překvapení“, která si pacient ani neuvědomuje. To může být hyperglykémie a hypoglykémie, výrazný nedostatek vitamínů, procesy vedoucí k atrofické gastritidě, abnormality v játrech a nervové a fyzické vyčerpání.

Základní pravidlo prevence je velmi jednoduché. Pokud chcete být zdravý, „projděte si hlavu“, co jde do úst. Než polknete cokoliv, musíte přemýšlet o tom, zda to nepoškodí trávení?

Silně se vyhněte alkoholu. V podmínkách nedostatku inzulínu může vést k hypoglykémii a rozvoji vážného stavu, a pokud se vyvíjí „štěstí“ a příjemná intoxikace, osoba „bez brzdění“ se vyvíjí na nezdravé jídlo. Proto bude úplné odmítnutí pití, kouření (polykání tabákových slin dráždí trávicí trakt) a pokušení potravin vám umožní vyhnout se této nemoci.

Exacerbace chronické pankreatitidy

Narušení gastrointestinálního traktu je problém, kterému čelí miliony lidí na celém světě. Zvláštní rytmus života, špatná výživa, stres, nepříznivé podmínky prostředí a další provokativní faktory vedou k rozvoji gastrointestinálních onemocnění různé závažnosti.

Pankreatitida je běžná patologie spojená s dysfunkcí zažívacích orgánů. Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem, který se vyskytuje v pankreatu v důsledku pozdní aktivace enzymů v těle.

Tento stav je nebezpečný, protože pokud je trávení potravy nesprávné, jsou poškozeny tkáně vnitřních orgánů. Navíc se vyskytují souběžná onemocnění jako je gastritida nebo syndrom dráždivého žaludku. Možná vývoj vředů.

Onemocnění je charakterizováno zánětlivým procesem, který se vyskytuje v pankreatu v důsledku pozdní aktivace enzymů v těle.

Zvláštností zánětlivého procesu v slinivce břišní je, že patologie se může vyskytovat po dlouhou dobu bez viditelných symptomů. Exacerbace chronické pankreatitidy je nebezpečný stav. Nelze ho zastavit bez užívání řady léků. Pokud se u Vás vyskytnou charakteristické příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Pankreatitida má samostatný kód pro ICD-10. Patří do skupiny onemocnění gastrointestinálního traktu (třída 11). Kombinace K85 znamená akutní formu patologie. Varianty začínající na K86 jsou chronickým průběhem onemocnění.

Patologický proces biliární pankreatitidy pochází ze dvou hlavních forem: chronické a akutní. Přečtěte si více o tomto zde.

Důvody

Chronická pankreatitida se vyvíjí po dlouhou dobu. Ve vzácných případech je predispozice k onemocnění dědičná. Častěji je to výsledek špatného životního stylu. Neustálá konzumace smažených potravin, vášeň pro kořeněná nebo mastná jídla, vášeň pro alkohol, kouření a nedodržování stravy vede k poruchám trávení.

Alkohol s pankreatitidou je zakázán kvůli obsahu ethanolu v alkoholických nápojích, což má zase negativní vliv na slinivku břišní.

Tělo se nedokáže vyrovnat se zvýšeným zatížením. Proto v práci některých orgánů selhávají.

Když jsou enzymy pankreatitidy nezbytné pro trávení potravy, částečně nebo zcela zůstávají v pankreatu. Působí agresivně na tkáně, způsobují zánět, zatímco potrava v tenkém střevě není trávená. Pokud během tohoto období nebudou dodržovány zásady zdravého stravování, pak následky mohou být strašné, dokonce i smrtelné.

Příčiny jakékoliv z existujících forem patologie jsou přibližně stejné. Rozdíl akutní pankreatitidy od exacerbace chronického onemocnění spočívá v rychlém průběhu první možnosti. Od nástupu příznaků až po nevratné účinky trvá 3 až 7 dní.

Neustálá konzumace smažených potravin, vášeň pro kořeněná nebo mastná jídla, vášeň pro alkohol, kouření a nedodržování stravy vede k poruchám trávení.

Exacerbace rekurentní pankreatitidy je charakterizována postupným nárůstem projevů onemocnění. Někdy vylučování všech faktorů provokujících stát v počáteční fázi pomáhá rychle se vyrovnat s důsledky patologie, zatímco agresivní forma nemoci dává jen do komplexní terapie v nemocnici.

Příznaky

Příznaky akutní pankreatitidy u dospělých jsou stejné jako u dětí. Vývoj nebezpečného stavu začíná akutní bolestí v levé podkožní oblasti břicha. V dolní části zad se mohou objevit řezné pocity.

Exacerbace pankreatitidy vyvolává žloutnutí kůže a zvracení. Pacient chutí žluč. Často je to rozrušený žaludek. Zvracení a průjem je těžké zastavit. Člověk se cítí velmi slabý a slabý. Někdy je exacerbace doprovázena zimnicí a zvýšením tělesné teploty na kritické hodnoty. Tento příznak může signalizovat závažné poškození pankreatu a rozvoj sekundárního zánětu.

To, co všechno stejné může způsobit teplotu pankreatitidy a jak ji léčit - můžete si přečíst v článku.

Exacerbace pankreatitidy vyvolává žloutnutí kůže a zvracení. Pacient chutí žluč.

Tento stav je nejnebezpečnější. Často končí vnitřním krvácením. Proto musí být pacient urgentně převezen do nemocnice a poskytnout lékařskou pomoc.

Muži trpí větší pravděpodobností pankreatitidy. To je způsobeno životním stylem. U žen není onemocnění tak akutní. Patologie je však pro slabší pohlaví nebezpečná, ne méně než pro silné.

Jak dlouho to trvá

Chronická pankreatitida se vyznačuje dlouhou dobou exacerbace. Trvá 5 až 7 dní. Závažná patologie se může projevit v akutní fázi až 2 týdny. To je způsobeno neschopností pankreatu rychle se zotavit.

Proces regenerace tkání těla je pomalý. Proto musí pacient dodržovat doporučení lékaře a nepřestat užívat předepsané léky až do konce léčby. Jinak se může chronická pankreatitida proměnit v opakující se formu. To znamená, že exacerbace budou delší a častější.

Pravidelný příjem léků, které podporují práci trávení, dodržování speciální stravy a správného životního stylu, může způsobit trvalé remise.

Pravidelný přísun léků podporujících činnost trávení, dodržování speciální diety a správného životního stylu může způsobit přetrvávající remisi a pomoci pacientovi zapomenout na nepříjemné pocity spojené s exacerbací pankreatitidy.

Co dělat při exacerbaci pankreatitidy

První projevy exacerbace - signál o nutnosti jít na mírnou dietu a zajistit pacientovi mír. Můžete vzít léky schválené lékařem, zastavení bolesti, pít více vody. Nemůžete předepsat vlastní léky. Měli byste kontaktovat zdravotnické zařízení.

První pomoc

Před příjezdem sanitní brigády musíte zaujmout vodorovnou polohu. Neužívejte žádné potraviny. Bohatý nápoj je povolen (během exacerbace je to voda nebo dogrose bujón). V oblasti levého hypochondria se doporučuje umístit láhev s horkou vodou s ledem. Pokud tato opatření nestačí k zastavení bolesti, měli byste užívat léky proti bolesti.

Pro zmírnění bolesti během exacerbace můžete použít vyhřívanou podložku s ledem.

Jak odstranit zhoršení

Pokud je stav pacienta mírně závažný, pak během exacerbace není nutný chirurgický zákrok. K řadě opatření ke zmírnění bolesti a normalizaci pohody patří:

 1. Odmítnutí potravy během prvních 2 dnů. Je povolena alkalická minerální voda.
 2. Přechod na frakční dietu, skládající se z obilovin a nízkotučné polévky, bramborové kaše. Pevné krmivo je lepší vyloučit po dobu 14 dnů.
 3. Přijetí antispasmodických a enzymatických přípravků, dohodnuté s ošetřujícím lékařem. Pokud tato skupina léků nebyla předepsána, měli byste se obrátit na svého gastroenterologa.

První projevy exacerbace - signál o nutnosti jít na mírnou dietu a zajistit pacientovi mír.

Závažná bolest při exacerbaci pankreatitidy by měla být zastavena pod dohledem specialistů ve zdravotnickém zařízení. Neměli byste odmítnout hospitalizaci, abyste nezhoršili nebezpečný stav.

Dieta

Chronická pankreatitida vyžaduje neustálé dodržování diety. Správná výživa je klíčem k trvalé remisi. Během exacerbace musí pacient dodržovat dietu číslo 5. Stanovuje použití nízkotukových výrobků. Jídla se vaří v páře. Menu zahrnuje kaši na vodě, pyré polévky, libové hovězí maso.

Pokud jde o nápoje, je lepší dát přednost vodě, želé a neslazené vývar šípky. Ovoce pečené. Pacient by se měl vyvarovat všech přípravků, které dráždí žaludek.

Strava pro pankreatitidu poskytuje častá jídla v malých porcích. Tento přístup k výživě pomáhá stabilizovat stav a částečně obnovit ztracené funkce slinivky břišní.

Účelem stravy pro exacerbaci pankreatitidy je obnovit práci pankreatu a pomoci vyrovnat se s komplikacemi onemocnění. Přečtěte si o tom více zde.

Diagnostika

Stav slinivky břišní s pankreatitidou v akutním stadiu je stanoven různými výzkumnými metodami. Nejprve se testuje pacient. Toto je standardní postup. Seznam obsahuje biochemickou analýzu moči, krve a výkalů.

Pro výběr léčebné taktiky na klinice bude nutné provést gastroskopii, ultrazvuk a radiografii dutiny břišní. V obtížných případech s exacerbací pankreatitidy je nejvíce informativní indikátor výsledkem zobrazování magnetickou rezonancí.

Kromě instrumentálních metod výzkumu se provádí řada speciálních testů, které odrážejí hladinu pankreatinu, lipidů a vápníku v krvi. Všichni pacienti s diagnózou pankreatitidy jsou testováni na glukózu, zejména na diabetes.

Pro výběr léčebné taktiky na klinice bude nutné provést gastroskopii, ultrazvuk a radiografii dutiny břišní.

Léčba

Exacerbace pankreatitidy je indikací pro hospitalizaci. Léčba se provádí v nemocnici. Za prvé, zmírnit bolest. Pro tento účel se používají antispasmodika a protizánětlivá činidla na bázi ibuprofenu, paracetamolu nebo diklofenaku.

U pacienta je prokázáno, že inhibuje proteázy a kininy. Za to dát kapátko. Edém pankreatu je zmírněn diuretiky, po kterých je kapilární síť tkání obnovena přípravky na bázi heparinu. V případě hrozby infekce způsobené těžkým poškozením orgánů jsou předepsána antibiotika. Seznam a pravidla pro užívání nezbytných antibiotik předepisuje ošetřující lékař.

Funkce pankreatu je podporována enzymatickými přípravky, jako je Creon nebo Pangrol. Prevence exacerbace pankreatitidy zahrnuje dodržování diety a principy frakční výživy. Téměř vždy by měl pacient během remise pravidelně užívat enzymy. Jsou to opilé kurzy předepsané lékařem.

Jak a co léčit chronickou pankreatitidu

Pankreatitida je onemocnění spojené s trávicím systémem doprovázené zánětem slinivky břišní. Onemocnění je velmi časté, proto je důležité vědět, jak léčit chronickou pankreatitidu. Rozvíjí se v průběhu několika let a je nahrazen obdobími exacerbace nebo snížením bolesti.

Postup onemocnění

Léčba pankreatitidy u dospělých je dlouhý proces a na to musíte být připraveni. K léčbě nemoci neznamená pouze užívání léků a různých léků předepsaných lékařem, je také důležité dodržovat dietu. Pravidelná preventivní opatření pomohou eliminovat zhoršení onemocnění.

Léčba je zaměřena na obnovení funkce pankreatu a jeho schopnost produkovat pankreatickou šťávu. To pomáhá vyhnout se potravinovým alergiím, které se vyvíjejí u pacienta v důsledku pronikání živin do nádob, které nejsou rozděleny do konce.

Symptomy tohoto onemocnění jsou často podobné jiným onemocněním. Proto děti i dospělí normalizují slinivku břišní v důsledku výskytu pankreatitidy, proto se doporučuje pouze pod dohledem lékaře. Pokud jste však již diagnostikovali - pankreatitidu, léčba bude provedena téměř celý můj život.

K odstranění příznaků onemocnění je nutné pravidelně navštívit lékaře a dodržovat všechna jeho doporučení týkající se stravy, léků. Nedoporučuje se léčit chronickou pankreatitidu.

Léky předepsané lékařem na pomoc s pankreatitidou:

 • odstranit akutní bolest;
 • vyřešit nedostatečnost pankreatu;
 • odstranit zánětlivý proces;
 • zabránit všem druhům komplikací.

Se zhoršením stavu se zvyšuje léčba léky a strava se stává přísnější. Pokud se stav zlepší, je dovoleno přidávat do stravy některé dříve zakázané potraviny, omezit léčbu drogami, zvýšit fyzickou námahu a nahradit silné drogy slabými.

Metody léčby pankreatitidy

K obnovení slinivky může být několik metod: terapeutické a chirurgické. Ale ať už se používá jakákoliv metoda, povinným pravidlem je odmítnout užívat alkoholické nápoje a léky, které mají negativní vliv na slinivku břišní. Pokud nebudete dbát na radu a budete pokračovat v užívání alkoholu v případě chronické pankreatitidy, bude to mít za následek špatné následky: zvýšenou mortalitu, exacerbaci jiných onemocnění, které přispěly k rozvoji chronické pankreatitidy. Včasná léčba vede k pozitivním výsledkům a časem může být na tuto nemoc zapomenuta.

Jak léčit chronickou pankreatitidu? V současné době je hlavní metodou lékařské ošetření. Přípravky určené k pankreatitidě mají malý seznam, ale jsou doplněny velkým množstvím léků působících jako protizánětlivé, zaměnitelné a detoxikační.

Použité drogy

Léčba léky na chronickou pankreatitidu je zaměřena na odstranění vzniklých symptomů. Předepsány jsou následující léky:

 1. Antispasmodické léky. Doporučeno pro exacerbace, těžké bolesti břicha. Mezi nimi: analgin, No-shpa, Baralgin a další analgetika. Pokud je během exacerbace bolesti velmi silný, je doporučeno, aby pilulku, ale injekci lék.
 2. Blokátory receptoru H2-histaminu se používají ke snížení produkce enzymů žláz. Doporučují se tablety jako Famotidin nebo Ranitidin.
 3. Antacidní léky. Oni jsou jmenováni v případě, že je nedostatek navenek, což vede k narušení duodena. Jsou to takové léky jako Almagel, Phosphalugel, atd.

Účinnost léčby chronické pankreatitidy u dospělých zcela závisí na eliminaci intoxikace na začátku exacerbace. V tomto případě je nutné aplikovat komplexní opatření na očištění těla produktů rozpadu zvracením (výplach žaludku). Anti-enzymová léčiva určená pro léčbu chronické pankreatitidy jsou účinná pouze v počáteční fázi onemocnění.

Pro zlepšení odtoku enzymů, které jsou v kanálcích, je nutné je odstranit z krevního oběhu injekcí léků. Inaktivaci enzymů, které se šíří krví, lze snížit pomocí anti-enzymových látek: Trasipol, Gordox nebo Antagozan. Všechny tyto léky mají účinnou látku - aprotinin.

Léčivo Gordoks obnovuje aktivitu organických látek pankreatu, které se nacházejí v buňkách, tkáních těla, stejně jako v srdci, ledvinách a dalších orgánech. Přerušuje škodlivý účinek enzymů na krevní srážení, takže se často používá při operacích. Při exacerbaci pankreatitidy, nejčastěji s rostoucí nekrózou žlázy, se léčivo podává intravenózně. Musí být zaváděna pomalu, aby nedošlo k nepohodlí a nevolnosti. Lék je kontraindikován u těhotných žen.

Antibiotika pro léčbu

Při chronické pankreatitidě u dospělých jsou antibiotika téměř vždy předepisována, aby se snížil zánět samotný slinivky břišní, stejně jako v jiných orgánech, které byly poškozeny enzymy.

Antibiotika zabraňují komplikacím, jako je peritonitida, absces nebo retroperitoneální flegmon. Dávky a dávkovací režim se liší v závislosti na závažnosti onemocnění. Taková antibiotika jsou předepisována jako: Amoxiclav, Vancocin, Ceftriaxon, atd.

Enzymové látky

Léčba chronické pankreatitidy je také prováděna enzymatickými přípravky. Nejčastěji jmenován Pancreatin nebo Creon. Technologie výroby tohoto léčiva umožňuje postupné odstraňování účinných látek a delší terapeutický účinek.

Tyto přípravky obsahují enzymy, které pomáhají trávit a absorbovat bílkoviny, stejně jako tuky a sacharidy. Pankreatický průjem a nadýmání jsou eliminovány. Průběh léčby je předepsán individuálně. Tyto léky jsou kontraindikovány v případě přecitlivělosti na ně nebo exacerbace pankreatitidy. Nepřekračujte předepsanou dávku, abyste nezpůsobili kožní vyrážku, rýmu nebo zánět spojivek.

Kombinované enzymatické přípravky

Často, v nepřítomnosti porušení gastrointestinálního traktu jsou používány kombinované léky. Například, jestliže problémy žlučovodu jsou přičítány Pancurmen, který obsahuje Pancreatin a Turmeric extrakt v kombinaci s Digestal, který obsahuje Pancreatin, stejně jako komponenty žluči.

Účinně se provádí léčba pankreatitidy tabletami Panzinorm Forte obsahujícími hydrochloridy a kyselinu chlorovodíkovou. Jsou kontraindikovány u Botkinovy ​​choroby a hepatitidy.

Dieta pro nemoc

Společně s léčbou pankreatitidy v období chronické formy by měla následovat individuální dieta, která závisí na složitosti onemocnění. Úloha takové výživy v kombinaci s léčbou chronické pankreatitidy nelze podceňovat. V tomto případě je dieta pozitivním faktorem pravidelné expozice nemocným slinivky břišní a vynikajícím preventivním opatřením proti exacerbaci chronického zánětu.

Chronická pankreatitida je celoživotní onemocnění, takže musíte neustále držet dietu. Jídla by měla být kompletní, aby odpovídala potřebám těla. Účelem stravy je dosáhnout úplné ochrany těla pacienta od obnovení zánětu, snížení aktivity enzymů, snížení stagnace v kanálcích.

Je důležité nejen dodržovat dietu, ale také řádně vařit jídlo. Proto je nutné jíst často, postupně, současně. Jídlo by nemělo být studené ani teplé, ale pouze teplé. Produkty pro chronickou pankreatitidu vybírají pouze čerstvé. Pečeme nebo vaříme.

Vyloučit tukové potraviny ze stravy. Za den je dovoleno vzít ne více než 80 g tuku: slunečnice nebo másla.

Je nutné zahrnout do dietních potravin bohatých na živočišné bílkoviny. Mají schopnost obnovit slinivku břišní. Je důležité vyrábět různé potraviny. Je však lepší odmítnout sladké pečivo, protože to může vést k nástupu diabetu. To platí pro všechny produkty obsahující velké množství cukru.

Léčba pankreatitidy v akutním stadiu

Exacerbace chronické pankreatitidy trvá asi týden. Ale nepředstavuje významnou hrozbu pro zdraví. Jaký je primární cíl zánětu pankreatitidy? Za prvé, musíte odstranit bolest. Za druhé, obnovte určité množství tekutiny. Za třetí, k vyložení pankreatu, k pozastavení dalšího patologického procesu.

Obvykle při první návštěvě lékaře jsou předepsány nesteroidní protizánětlivé léky. Paracetamol je výhodný, protože nemá nepříznivý vliv na sliznici žaludku. Nedoporučuje se užívat, pokud byl zánět vyvolaný patologií jater. Pokud tento lék nepomohl, předepisují se narkotická analgetika, mezi nimiž se nejčastěji používá Tramadol. Další léky se také používají k zastavení bolesti:

 • Pangrol (enzym);
 • Papaverin nebo Drotaverin (antispasmodika);
 • Lansoprazol (inhibitor protonové pumpy).

Pro obnovení rovnováhy vody v těle byste měli nalít intravenózní fyziologický roztok (0,9% chlorid sodný) nebo 5% glukózu. Pokud dojde k výraznému snížení cirkulujícího krevního objemu (hypovolemie), pak se používají koloidní roztoky (želatinol nebo reopolyglucin). Když se objeví krvácení, červené krvinky se používají k injekci.

Pro vyložení pankreatu během exacerbace je přiřazena:

 • několik dní hladovění;
 • v následujících dnech přísné dodržování stravy (redukce tuku);
 • vyloučení kouření a alkoholických nápojů;
 • pro udržení pankreatu je předepsán lék "Octreotid".

Prevence chronické pankreatitidy by měla být prováděna pravidelně, protože exacerbace jsou časté. Úkolem pacienta je zabránit častému zánětu. K tomu byste měli neustále sledovat svou stravu.

Jak pomoci sami

Když se slinivka zhoršila, je nejlepší, samozřejmě, vyhledat lékařskou pomoc. Pokud však bolest není tak silná, můžete si pomoci tímto způsobem:

 1. Léčba v první den bude plná hladovění. Doporučuje se používat pouze vodu, ale ne sycené. Pít by měl být doušek, každých 15-20 minut. Kromě vody, můžete použít vývar boky nebo čaj, vaří ne pevně. Poté postupně přidávejte do diety vařenou zeleninu, tvaroh. Vyloučit smažené, mastné a uzené produkty. Sledujte tuto dietu alespoň měsíc.
 2. Při exacerbaci chronické pankreatitidy, zejména při těžké nevolnosti, je nutné použít přípravek Reglan nebo Motilium (jedna tobolka 3krát denně před jídlem);
 3. Chcete-li snížit bolest, musíte použít pilulky, které snižují produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku - to je omeprazol, famotidin. Užívejte 40 mg jednou před spaním po dobu dvou týdnů. Diclofenac nebo Baralgin můžete použít 2 tablety denně. Je však žádoucí tyto prostředky nezneužívat.
 4. Pankreatin pomůže snížit sekreci enzymů žlázy a vytvoří funkční odpočinek. Mělo by se užívat 5krát denně před jídlem. Mohou být nahrazeny Kreonovými tabletami, které by měly být vypity 3krát denně po dobu půl hodiny před jídlem. Trvání pilulky by mělo být až jeden měsíc.

Chronická pankreatitida, pokud se vyskytne na pozadí chronické cholecystitidy nebo cholelitiázy, může být doprovázena křeči žlučových cest. V tomto případě bude rozumné aplikovat antispasmodika: Ne-silo nebo Duspatalin.

Chronická pankreatitida v remisi

Během tohoto období zánětlivé procesy ustupují, takže se většina symptomů neprojevuje znatelným způsobem. Remise u chronické pankreatitidy se nevyskytuje sama o sobě - ​​je výsledkem léčby drogami a dietou.

Patogenetická terapie v remisi bez exacerbace je zaměřena na normalizaci sekrece žaludku, stimulaci regeneračních procesů ve žláze a eliminaci biliární dyskineze.

Během tohoto období je důležité se vyvarovat užívání léků proti bolesti. Měli byste také opustit chipsy nebo čokoládu. Jezte malé pokrmy pravidelně (minimálně 5krát denně). Tam by mělo být hodně bílkovin v potravinách, a to je lepší odmítnout sacharidy a sladkosti.

V případě zachování příznaků exogenní insuficience v období remise chronické pankreatitidy je nutné provést léčbu enzymatickými přípravky.

Co způsobuje zhoršení chronické pankreatitidy? Vlastnosti léčby a diagnostika útoku

Chronická pankreatitida v akutním stadiu indikuje, že zánět byl aktivován v pankreatu. Pro onemocnění této formy je charakterizován průběh podobný vlnám, ve kterém je remise nahrazena náhlou recidivou, která nutí osobu podstoupit léčbu v nemocnici.

Při mírném záchvatu je přípustná léčba doma, ale pokud má exacerbace velmi silnou kliniku, je nutné se naléhavě obrátit na specialisty, protože chirurgický zákrok může být nezbytný. Navíc existuje vysoká pravděpodobnost ohrožení života pacienta.

Faktory vyvolávající exacerbaci chronické fáze onemocnění


Exacerbace nemoci je ve většině případů spouštěna cholecystitidou nebo cholelitiázou, což je komplikace u zcela nevyléčené akutní pankreatitidy. Navíc 50% všech epizod, relapsu chronické pankreatitidy se vyskytuje v důsledku nadměrného pití a nesprávné stravy, jakož i následujících faktorů:

 • Přejídání
 • Nedostatek bílkovin.
 • Užívání alkoholických nápojů a alkoholických nápojů (i v malých množstvích).
 • Nadváha.
 • Vášeň pro pikantní, mastné, smažené, slané a nakládané pokrmy.
 • Kouření
 • Přijetí jednotlivých léků.
 • Přítomnost infekcí.
 • Pravidelný stres.
 • Nervové situace.

Co se stane v době exacerbace chronické pankreatitidy? Na této klinice je aktivita pankreatických látek (enzymů), které začínají agresivně dráždit žlázové tkáně, ostře aktivována, v důsledku čehož se objevuje edém, který vytlačuje velký kanál, což má za následek narušení normálního prokrvení slinivky břišní. Příznaky relapsu jsou podobné záchvatu akutní pankreatitidy a liší se od ní jen málo.

Náhlá bolest, hlavní příznak útoku chronické pankreatitidy, může být pociťována 30 minut po konzumaci zakázaných potravin a možná 1-2 hodiny, v některých případech dokonce 5-6 hodin.

Příznaky akutního onemocnění


U mnoha pacientů se chronická pankreatitida vyskytuje zcela bez jakýchkoliv příznaků, v některých případech si člověk stěžuje na opakující se průjem nebo bolest v levé hypochondriu. Během exacerbace se však příznaky patologie začnou objevovat poměrně jasně a rychle.

První den útoku se pacient rychle zhoršuje, což ho nutí užívat vhodné léky nebo zavolat sanitku.

Charakteristické znaky exacerbace chronické pankreatitidy:

 1. Intenzivní bolest, která může být matná nebo ostrá v dutině břišní bez přesné lokalizace, se zhoršuje po jídle a šíření do zad.
 2. Častý průjem s příměsí tukových částic ve stolici.
 3. Smysl hořkosti v ústech.
 4. Zvracení rozptýlené žlučí, obtížné odstranit s léky.
 5. Těžká nevolnost.
 6. Ztráta chuti k jídlu
 7. Bílý květ na jazyku.

Všechny výše uvedené značky se mohou objevit jako celek nebo jeden po druhém. Jestliže osoba trpí těžkou silnou bolestí, pak může dojít k dyspeptickému syndromu, při kterém se pacient rychle zhoršuje.

Závažné dyspeptické symptomy mohou vést k rychlému úbytku hmotnosti, po 7-14 dnech pacient ztrácí asi 8 kg hmotnosti. V jiném případě, kdy se člověk vyvíjí patologický apetit, je třeba předpokládat vznik diabetes mellitus. Kromě toho, čím slabší je závažnost útoku, tím déle trvá jeho přítomnost, v tomto případě může zhoršení trvat několik týdnů.

Co dělat v případě exacerbace chronické pankreatitidy, která se projevuje bolestivým nepohodlím a dyspeptickými symptomy? Nejlepší možností je okamžitě kontaktovat gastroenterologa. Pokud je bolest velmi vysoká a zvracení se nezastaví, měli byste zavolat na lékařskou pomoc, protože narušení rovnováhy vody a elektrolytů je pro člověka mimořádně nebezpečné. Kromě toho může záchvat vyvolat částečnou destrukci (destrukci) slinivky břišní, v tomto případě bude nutná operace.

Při mírné exacerbaci (mírné symptomy), kdy se relaps projevuje jako bolestivá, tupá bolest, častá stolice a nevolnost, můžete trpět až do rána a pak jít na kliniku. Bez konzultace s gastroenterologem je nemožné léčit sám sebe, tato akce urychluje rozpad tkáně orgánů, která začíná být nahrazována pojivovou nebo tukovou tkání. V budoucnu to může způsobit poruchu trávicího systému a rozvoj diabetu.

Ve vztahu k ženám, které čekají na narození dítěte, se projevují známky exacerbace během těhotenství v klasické verzi:

Problém diagnostiky exacerbace onemocnění u těchto pacientů je komplikován tím, že může být snadno zaměňován s toxikózou, která postihuje téměř všechny ženy v této pozici. Proto je pro jakékoli známky, které negativně ovlivňují blaho, nutná lékařská konzultace.

Diagnostika recidivy patologie

Dnes, gastroenterologie studovat exacerbaci chronické pankreatitidy používá laboratorní a instrumentální diagnostické metody, které pomáhají přesně studovat stav zanícené slinivky břišní. Odborníci doporučují, aby se předešlo vzniku komplikací, systematicky absolvovali nezbytné zkoušky a zkoumali se na speciálních zařízeních.

 • Kompletní krevní obraz (zvýšená ESR a přítomnost leukocytózy).
 • Biochemický odběr krve (je stanovena hladina amylázy, lipázy, trypsinu, antitrypsinu).
 • Celková moč a výkaly.
 • Přítomnost glykosurie a hyperglykémie indikuje problémy s inzulínem a tvorbu diabetu.

Vyšetření pomocí zdravotnického vybavení:

 • Ultrazvuk.
 • Počítačová tomografie.
 • X-ray.
 • Endoskopie.
 • Gastroskopie.
 • Endotropní sonografie.

Použití hardwarových metod umožňuje určit diagnózu a eliminovat exacerbaci následujících patologií, které mají stejné klinické příznaky s exacerbací chronické pankreatitidy:

 • Žlučové onemocnění.
 • Ulcerózní léze stěny žaludku.
 • Onkologie.
 • Enteritida
 • Gastroduodenitida.

Odborníci také objasňují pravděpodobnost společných projevů exacerbace chronické pankreatitidy s jedním nebo více onemocněními gastrointestinálního traktu.

Vlastnosti léčby exacerbace


Charakteristiky léčby silného útoku spočívají v přísném dodržování lůžkového odpočinku, stravě a užívání vhodných léků pouze v nemocnici, protože existuje reálná hrozba nejen pro zdraví, ale také pro život člověka. Před příjezdem sanitky by měl být pacientovi poskytnuta první pomoc:

 • Absolutní hlad.
 • V oblasti slinivky břišní připevněte chlad.
 • Plný odpočinek a odpočinek.

Mnoho pacientů by chtělo objasnit, jak dlouho může exacerbace chronické pankreatitidy trvat? Lékaři zdůrazňují, že ve většině epizod relaps onemocnění nepřekročí 7 dnů. Hlavním úkolem léčby útoku je:

 1. Odstraňte bolest.
 2. Normalizujte vodní bilanci těla.
 3. Uvolněte zapálenou žlázu.

Léčba chronické pankreatitidy v akutním stádiu se provádí u každého pacienta individuálně, s přihlédnutím ke zvláštnostem průběhu onemocnění, jasnosti symptomů, celkovému stavu těla, přítomnosti průvodních onemocnění a dalších faktorů.

Léčba léky


Jak léčit exacerbaci nemoci? Pokud se exacerbace vyskytla poprvé, jsou přiřazeny protizánětlivé látky nesteroidní skupiny, jejichž cílem je snížení zánětlivého syndromu. V tomto ohledu se často doporučuje paracetamol, který nedráždí žaludeční sliznici.

Tento lék je však kontraindikován, pokud byl relaps způsoben onemocněním jater, protože tento lék má hepatotoxické vlastnosti. Pokud bolest nebyla vyřešena nesteroidními protizánětlivými léky, jsou předepsána narkotická analgetika, například Trenadol.

Mezi dalšími léky, které pomáhají zmírnit bolest, se osvědčily:

 • Enzym znamená (Pangrol nebo Creon).
 • Antispasmodika (Papaverine, Drotaverine).
 • Inhibitory protonové pumpy (Rabeprazol, Lansoprazol).

Pro obnovení rovnováhy vody a elektrolytu použijte intravenózní injekci roztoku glukózy (5%) nebo chloridu sodného (0,9%). Je-li patrná jasná hypovolemie, může být předepsán Gelatinol, Rheopiglucon (koloidní roztoky). Když se otevře krvácení, provede se transfúze plné krve nebo se vstříkne erytrocytární tekutina.

Co se týče příjmu enzymů, specialisté zdůrazňují, že v okamžiku, kdy je exacerbace na vrcholu svého projevu a silné enzymy bolesti jsou přísně kontraindikovány. Měly by být užívány po době, kdy intenzita relapsu začíná klesat a jejich pokles bude potvrzen analýzami.

Léčivá strava


V prvních dnech útoku je důležité pozorovat hlad, je povoleno pít čistou, nesycenou vodu nebo vařenou vodu. O několik dní později, když se stav pacienta zlepší, je přiřazena tabulka 1. Z produktů můžete:

 • Proteinové krmivo (libové maso a drůbež, ryby).
 • Nízkotučný tvaroh, kefír a jogurt.
 • Viskózní kaše.
 • Vývar boky, heřmánek.
 • Černý rybíz kompot bez cukru.
 • Slabý čaj

Všechna jídla by měla být připravena v páře nebo vařená cesta, pak jsou mleté ​​nebo mleté ​​do bramborové kaše, a porce samotné by měly být malé, frekvence příjmu potravy - 6-8 krát denně.

Pokud dodržujete dietní požadavky správně, pak 70% problémů s exacerbací chronické pankreatitidy je eliminováno. Když je žláza v klidu, recidiva se postupně snižuje na nulu. Nicméně, cítit úlevu, neprodloužit se ve všech vážných, měli byste vydržet nějakou dobu, a v budoucnu přísně dodržovat všechny lékařské schůzky.

Účinnost populárních receptů


Bylinné dekorace lze použít současně s léčbou drogami a dietou (samozřejmě pouze se svolením lékaře). Každý pacient by měl pochopit, že chronická pankreatitida je závažná patologie, která vyžaduje komplexní a komplexní přístup k eliminaci. Pouze dobře zvolený soubor všech jeho metod může dát dobrý léčivý účinek.

 • Kolekce №1: dva podíly květů heřmánku a lístků máty, jeden podíl léčivé kaše a třezalka tečkovaná. Sušené květiny jsou mleté ​​v mlýně na kávu nebo malty, následované 2 lžíce. Směs se nalije do 1 litru vroucí vody a infuzí po dobu 1,5 hodiny v uzavřené nádobě. Během prvních 2 až 3 dnů se infuze podává každé dvě hodiny ve čtvrtletním šálku a poté se snižuje frekvence podávání na 4-krát denně po dobu 21 dnů.
 • Kolekce №2: tři části semen fenyklu nebo fenyklu, dvě části fialové fialové a trikolorní, jedna část léčivého heřmánku. Na sklenici horké vody (250 ml.) 1 polévková lžíce. Rozdrcená sbírka, trvat 20 minut a vzít na prázdný žaludek na čtvrt šálku 4 krát denně.

Kromě toho může být běžný čaj nebo pitná voda částečně nahrazen vývarem a heřmánkem.

Gastroenterologové zdůrazňují, že v době exacerbace akutní a chronické pankreatitidy byste měli okamžitě přestat užívat jakékoliv rostlinné přípravky a tak dále. Faktem je, že některé rostliny mohou dráždit zanícené tkáně žlázy, čímž zhoršují stav pacienta. Teprve po dosažení stabilního odpuštění a se souhlasem odborníka bude možné vrátit se k jejich přijetí.

Prevence relapsu


Pro onemocnění této formy je charakteristická periodická exacerbace. Pacient by měl udělat vše pro to, aby se záchvaty vyskytly co možná jen zřídka, nejlepší možností je jeden útok za několik let. Prevence je:

 1. Absolutní odmítnutí alkoholu a kouření.
 2. Diety.
 3. Frakční výživa 5-6 krát denně.

Pokud se onemocnění jiných orgánů nebo tělesných systémů stanou příčinou exacerbací, měly by být léčeny okamžitě.

Pro snížení pravděpodobnosti recidivy zánětu je třeba dodržovat následující důležité body:

 • Omezte konzumaci mastných, smažených a kyselých pokrmů, opusťte okurky a konzervované potraviny.
 • Snížit kalorií nádobí.
 • Sledujte svou váhu.
 • Často a frakční krmivo.
 • Vyhněte se alkoholickým nápojům.
 • Nepřekonávejte a sledujte včasný příjem potravy.
 • Jakékoliv léky užívané pouze se souhlasem lékaře.

I když exacerbace onemocnění byla poměrně dlouhá doba, neměli byste zapomenout na systematickou návštěvu u lékaře, včas provést ultrazvuk břišních orgánů a provést nezbytné testy. Všechna tato opatření umožňují včasné odhalení dysfunkce pankreatu.

Pokud osoba bude pečlivě sledovat všechna tato doporučení, prognóza onemocnění může být podmíněně příznivá. S úplným opuštěním alkoholických nápojů a přísným dodržováním dietní výživy je míra přežití u pacientů s chronickou pankreatitidou asi 80%.

Závěr

Pacienti s chronickou patologickou patologií by si měli být vědomi, že úspěch léčebných opatření závisí nejen na dobře předepsaných léčivech a jejich souvisejících léčebných metodách.

Pokud bude pacient pečlivě sledovat všechna doporučení specialisty, pravděpodobnost následných recidiv je významně snížena.

Budete překvapeni, jak rychle nemoc ustupuje. Postarejte se o slinivku břišní! Více než 10 000 lidí si všimlo významného zlepšení svého zdraví právě tím, že pije ráno...

Bohužel, chronická pankreatitida je nejzávažnější onemocnění charakterizované životním průběhem. Typicky, zánět nastane kvůli nesprávnému životnímu stylu a dědičnosti.

Bolest u pankreatitidy, typická pro všechny formy tohoto onemocnění. Současně umístění bolesti závisí na tom, na které části žlázy se tato anomálie vyvíjí.

Pokud je lidská slinivka břišní extrémně citlivá na různé bolestivé vlivy, pak jakákoli stresová situace, psychologického nebo fyzického charakteru, může vést k

Podle statistik je úmrtnost na zánět žlázy poměrně vysoká - 20-25%, a asi ve 40% případů se lidé stávají postiženými. Proto je důležité včas konzultovat odborníka.

Léčba pankreatitidy

Léčba chronické pankreatitidy zahrnuje celou řadu opatření zaměřených na zmírnění bolesti, obnovení sekreční aktivity pankreatu a prevenci vzniku komplikací onemocnění.

Hlavní léčbou chronické pankreatitidy je konzervativní léčba. Podle indikací se provádí chirurgický zákrok, během něhož jsou slinivka a její kanály zcela nebo částečně odstraněny. Terapie chronické pankreatitidy je předepisována v závislosti na fázi onemocnění (fáze exacerbace nebo remise).

Léčba chronické pankreatitidy v období exacerbace

V období exacerbace má léčba chronické pankreatitidy následující cíle:

 1. Úleva od bolesti.
 2. Snížení tlaku ve vývodech pankreatu.
 3. Korekce poruch vody a elektrolytů.
 4. Snížená sekreční aktivita pankreatu.
 5. Stimulace střevní motility.

Úleva od bolesti

Aby se snížila bolest, je pacientovi v prvních dnech exacerbace prokázán hlad. Pak je předepsána úsporná dieta (tabulka č. 5). Nejprve jsou potraviny, které zvyšují enzymatickou aktivitu žlázy, vyloučeny ze stravy. To je kořeněná, smažená, slaná, mastná jídla. Jezte lépe 5krát denně, důraz je kladen na proteinové potraviny (libové maso a ryby, mléčné výrobky). Aby bylo jídlo snáze stravitelné, podává se v malých porcích, teplé, ale ne horké, v tekutém nebo polotekutém stavu.

Je to důležité! U pacientů, kteří dodržují všechny principy šetřící diety, jsou exacerbace pozorovány třikrát méně často, méně často se provádějí chirurgické zákroky, zotavení je rychlejší.

Pokud se v prvních dnech nezastaví syndrom bolesti, k léčbě se přidají nesteroidní protizánětlivé léky (paracetamol, diclofenac atd.) A antihistaminika (suprastin, difenhydramin, pipolfen atd.). Tato kombinace léků zmírňuje zánět a bolest, snižuje toxický účinek zánětlivých činidel na lidské tělo.

V případě přetrvávajícího syndromu bolesti se k léčbě přidávají narkotická analgetika (trimeperidin nebo oktreotid). Jako alternativní způsob léčby bolesti je možné blokování nervových kmenů a plexusů.

Snížený vnitřní tlak

S včasnou léčbou hypertenze, bolest a zánět rychle zmizí, což znamená, že akutní fáze pankreatitidy prochází. Odstranění přetížení v kanálech slinivky břišní je možné pouze tehdy, je-li uvolněný svěrač Oddi (nachází se mezi hlavním kanálem a dutinou dvanáctníku). Pro léčbu a odstranění křečí se používají antispasmodika (no-spa, papaverin, baralgin, atropin, platypylin, metacin).

Korekce poruch vody a elektrolytů

Používá se k detoxikaci a doplnění tělesného elektrolytu a ztrát vody. K tomuto účelu se k léčbě přidají koloidní a proteinové roztoky pro infuzní infuze. Pokud pankreatitida pokračuje s kolapsem tkáně, je možné použít nucenou diurézu v kombinaci s infuzní terapií. V tomto případě se urychluje vylučování zánětlivých toxinů z těla pacienta.

Anti sekreční terapie

Enzymy samotné jsou velmi toxické pro samotnou žlázu. Při pankreatitidě se tento toxický účinek zvyšuje. Neutralizovat použité drogy, které snižují sekreční aktivitu, což v kombinaci s hladem a stravou dává hmatatelný efekt. Drogy volby: kontrakal, trasilol, gordoks, sandostatin.

Zvýšená peristaltika

Protože pankreatitida inhibuje aktivitu žaludku a dvanáctníku, trávení může být obtížné. Pro zvýšení a stimulaci motility léčby přidejte metoklopramid, cerrucal, domperidon. Tyto léky nejen zvyšují peristaltiku, ale také eliminují další dyspeptické poruchy (pálení žáhy, nevolnost, zvracení atd.).

Je to důležité!

Léčba chronické pankreatitidy v remisi

Mimo exacerbaci má léčba chronické pankreatitidy následující cíle:

 1. Prodloužení remisní fáze, čímž se zabrání další exacerbaci.
 2. Zpomalte průběh onemocnění.
 3. Zabraňte možným komplikacím.

Hlavní metodou léčby je šetrná strava s omezením mastných, smažených, kořeněných a slaných potravin. Těžké potraviny a pokrmy, které zvyšují enzymatickou aktivitu žlázy, jsou vyloučeny. Strava by se měla skládat především z proteinových potravin (odrůdy ryb a masa s nízkým obsahem tuku, mléčných výrobků), obilovin a zeleniny. Všechny potraviny by měly být vařené nebo dušené, měly by být podávány teplé, v kapalném nebo polotekutém stavu. Jezte lépe hodinu, pětkrát denně, v malých porcích.

K snídani používají komplexní sacharidy (obilné cereálie s mlékem), masné výrobky jsou povoleny. Oběd musí zahrnovat polévku a hlavní jídlo. Večeře se skládá z lehkých, bez výživných potravin (nízkotučný tvaroh, zeleninový guláš). V noci, ke zlepšení peristaltiky a gastrointestinálního traktu, je lepší pít sklenku kefíru nebo jiného fermentovaného mléčného nápoje.
Obecná pravidla výživy pro chronickou pankreatitidu jsou následující:

 • Polévky se vaří v zeleninových vývarech nebo vývarech z libového masa (kuře, krůta, telecí maso, králík, libové hovězí maso).
 • Zelenina se podává na přílohách nebo ve formě dušeného masa, vaří se nebo vaří v páře.
 • Ovoce se podává v pečeném stavu, preferují se jablka a hrušky.
 • Celé mléko se nedoporučuje, protože obsahuje poměrně velké množství tuku.
 • Alkohol a sycené nápoje jsou vyloučeny. Čaje, odvar bylin, kompoty sušeného ovoce a želé jsou povoleny.
 • Chléb je lepší použít v sušené formě, ne čerstvé.
 • Sladké pudinky a knedlíky z tvarohu jsou povoleny.

Je to důležité! Pro léčbu chronické pankreatitidy v období remise je dostačující dieta. To zcela zbavuje pacienta symptomů nemoci, a tak zabraňuje exacerbaci. Léky v této fázi jsou předepisovány pouze podle indikací a po konzultaci s odborníkem.

Symptomatická léčba

V přítomnosti příznaků sekreční insuficience pacientovi se k léčbě přidávají přípravky pankreatických enzymů. Toto je panzinorm, slavnostní, pankreatin.

V případě rychlého úbytku hmotnosti (až 15 kg) je indikováno zavedení roztoků aminokyselin, proteinů, tukových emulzí a vitaminové terapie.

Pokud se vyskytne diabetes, jsou naléhavě předepsány perorální léky snižující glukózu nebo inzulínové injekce.

Neméně důležitou etapou v léčbě chronické pankreatitidy je léčba sanatoria. Doporučení k sanatoriu lze získat u svého lékaře. Je třeba poznamenat, že všichni pacienti trpící chronickou pankreatitidou jsou pod dozorem a podstupují vyšetření a léčbu proti relapsu dvakrát ročně. U pokročilých forem chronické pankreatitidy může hospitalizace dosáhnout až čtyřikrát ročně.

Chirurgická léčba chronické pankreatitidy

Chirurgická intervence u chronické pankreatitidy se projevuje ve dvou situacích:

 1. S neúčinností konzervativní léčby (nesnesitelná bolest, progrese onemocnění, totální nebo subtotální nekróza pankreatu);
 2. Pokud se vyskytnou komplikace.

Všechny chirurgické zákroky lze rozdělit do dvou typů: radikální a paliativní.

Při radikální operaci se provádí úplné (úplné), subtotální (částečné) nebo lobarové (lobulární) odstranění slinivky břišní. Tím se odstraní anestetizované (mrtvé, nefunkční) části těla. Takový zásah se nejčastěji provádí ze zdravotních důvodů. To prodlužuje život pacienta, zpomaluje další rozvoj onemocnění, odstraňuje účinky intoxikace organismu. Po takové operaci je však pacientovi indikována celoživotní substituční léčba enzymem a poměrně často existují závažné komplikace.

Paliativní operace zmírňují stav pacienta, zmírňují příznaky chronické pankreatitidy, ale nevyléčují samotnou nemoc. Volba operace zde závisí na konkrétní situaci a vlastnostech každého jednotlivého případu. Použít různé operace odvodnění vnějších a vnitřních kanálků pankreatu a jeho cyst, provádět blokády sympatického kmene, celiakálního plexu a dalších velkých nervových útvarů, provádět kryoterapii, různé endoskopické zákroky a operace pod ultrazvukem. Všechny tyto zákroky zlepšují celkový stav, usnadňují průběh chronické pankreatitidy.

Je to důležité! Chirurgická intervence je extrémním opatřením lékařů k léčbě chronické pankreatitidy. Slinivka břišní vykonává celou řadu důležitých funkcí, takže operace je prováděna přesně podle indikací, nejčastěji naléhavě, v život ohrožujících situacích. Aby nedošlo k zahájení nemoci, je důležité dodržovat všechna doporučení lékaře a dodržovat dietu, pak je možné se vyhnout chirurgickému zákroku.

Závěr

Léčba chronické pankreatitidy je multikomponentní proces, který zahrnuje dietu, léčbu drogami, léčebnou. Chirurgie se používá jen zřídka a provádí se pouze na svědectví. V převážné většině případů se konzervativní léčba používá ke zmírnění symptomů chronické pankreatitidy, zmírnění zánětu, prodloužení doby remise, prodloužení délky života pacienta a zabránění vzniku komplikací. Je důležité, abyste nezačali svůj stav, ale poslouchali rady lékaře a dodržovali všechna doporučení. V tomto případě je možné dosáhnout stabilní remise chronické pankreatitidy, a proto navždy zapomenout na příznaky takové nepříjemné nemoci.