Image

Anestezie pro pankreatitidu pankreatu

Pankreatitida je zánětlivý proces ve slinivce břišní. Má tři typy:

Slinivka břišní podporuje produkci enzymů, které pomáhají trávit a rozkládat potravu v žaludku. A také produkuje inzulín, který rozkládá glukózu, a pokud to nestačí, vyvíjí se diabetes. Proto je velmi důležité sledovat správné fungování orgánů trávicího systému, aby se zabránilo nežádoucím následkům a zánětům. V případě akutní bolesti byste měli okamžitě kontaktovat ošetřujícího specialistu, samozřejmostí bude samoobsluha doma, v budoucnu však může skrýt pravou příčinu projevu indispozice. Prioritou exacerbace je úleva od bolesti, ale nejprve musíte zjistit příčinu bolesti.

Kořenové příčiny bolesti

 • použití kořeněných, smažených, uzených, slaných a tukových potravin;
 • zneužívání alkoholu;
 • otrava;
 • časté užívání drog (antibiotika, hormonální léčiva);
 • exacerbace indidemie gastrointestinálního traktu;
 • zhoršený metabolismus v důsledku nevyvážené nebo špatné výživy;
 • emoční nestabilita (stres);
 • dědičnosti.

Zpravidla se bolest projevuje 30 minut po jídle, po této době je slinivka vystavena velkému zatížení.

Akutní metody léčby bolesti pankreatitidy

Nedoporučuje se ulehčit bolest při pankreatitidě před příchodem sanitky, protože při příjezdu musí ošetřující lékař zjistit příčinu bolesti. Pokud je bolest nesnesitelná, pak je samoléčba povolena pouze na doporučení Vašeho lékaře, který je plně obeznámen s průběhem vaší nemoci. Pokud máte podezření, že relaps onemocnění by měl okamžitě zavolat výbavu.

Příznaky exacerbace:

 • ostrá bolest v břiše;
 • nevolnost, v některých případech téměř nepřetržitá;
 • průjem, často s velkou plynatostí;
 • těžká horečka;
 • slabost, letargie.

Pokud si všimnete projevu výše uvedených příznaků, můžete před příchodem sanitky zmírnit bolest. Člověk musí ležet na rovném povrchu na zádech. Na místo, kde se nachází bolest, musí být aplikováno něco studeného nebo zmrazeného, ​​například ledu. Je povoleno přijímání léčiv ze skupiny analgetik nebo antispasmodik. Seznam léků, které mohou dočasně zmírnit záchvat pankreatitidy:

 • Drotaverin;
 • Maksigan;
 • Ne-lázně;
 • Fentanyl;
 • Spazmalgon;
 • Slavnostní;
 • Mezim;
 • Tramadol;
 • Pankreatin.

Tyto léky mohou rychle zmírnit bolest, ale dočasně. Přijetí jiných léků proti bolesti pro pankreatitidu může mít opačný účinek, tj. Pouze pro zvýšení nepohodlí pacienta.

Odborníci často předepisují pacientům antidepresiva. To je vysvětleno tím, že pacienti s častou bolestí pociťují emocionální recesi, která nepříznivě ovlivňuje jejich celkovou pohodu.

Pomoc při chronické nebo exacerbované pankreatitidě?

Při exacerbaci chronické pankreatitidy musíte být opatrní léky. Bolest může být způsobena jinými chorobami a užívání antispasmodik bude obtížné určit skutečnou příčinu. Pokud jste si jisti, že bolest je způsobena exacerbací pankreatitidy, jsou povoleny následující léky:

Správné akce během útoku

Léčba nedoporučuje samoléčbu, ale existují situace, kdy se osoba s akutní pankreatitidou nemůže dostat na kliniku během několika hodin nebo dokonce dnů. Muž čelí problému: jak odstranit bolest? V takových případech odborníci doporučují postupovat takto:

 • Prvních několik dní je pacient kontraindikován při příjmu potravy. Můžete použít frakci s nesycenou vodou: každou půlhodinu až čtvrtinu. Pokud se nebudete řídit těmito doporučeními, můžete vyvolat zvýšenou produkci trávicích enzymů slinivkou břišní, což jen zvýší bolest člověka.
 • Pro nevolnost nepoužívejte roztoky, které pomáhají očistit gastrointestinální trakt. Nejbezpečnějším způsobem, jak vyvolat zvracení, je umístit dva prsty na kořen jazyka.
 • Ke zmírnění bolesti, zejména k odstranění zánětlivého procesu a otoku slinivky břišní, by měl být led umístěn v oblasti těla mezi hrudníkem a pupkem (oblast epistragalu). Nouzová úleva od bolesti je pouze dočasným opatřením.
 • Pacienti mohou užívat léky ze skupiny analgetik a antispasmodik. Pokud je to možné, upřednostňujte injekční přípravky (například Novocain).

Prevence exacerbace

Člověk by měl pochopit, že tablety pro bolest v slinivce břišní - to není cesta ven. Vzhledem k tomu, že akutní pankreatitida nebo její opakování je často výsledkem užívání těžkých nebo tukových potravin, zneužívání alkoholu, měli byste dodržovat zdravý životní styl, protože to významně sníží riziko útoku.

Prevence nemocí neznamená užívání léků při prvních známkách relapsu, ale opravu denní stravy a stravy:

 • Eliminovat ze stravy zelí, jablek, luštěnin, zelených paprik. Ostatní druhy ovoce a zeleniny jsou povoleny ke konzumaci.
 • Osoba s onemocněním „pankreatitida“ vyžaduje hlavně proteinové potraviny, aby udržovala životně důležitou činnost těla. Měla by být zahrnuta do denního dietního libového masa (králík, kuře, telecí maso).
 • Doporučuje se vyloučit z používání také mastné mléčné výrobky. Naopak mléčné výrobky bez tuku se doporučují pro použití, protože mají pozitivní a sedativní účinek na funkčnost gastrointestinálního traktu a mohou zabránit nepohodlí nebo anestézii.

Lidové metody

Je nemožné léčit pankreatitidu výhradně lidovými prostředky, ale odvar a infuze mohou být použity pro krmení vašeho těla prospěšnými látkami. Většina dospělých nedůvěřuje lékům a snaží se je nahradit časově prověřenými lidovými recepty. Existují odrůdy bylin, jejichž blahodárné vlastnosti mohou mít uklidňující účinek na slinivku břišní, a tím odstranit nebo zabránit bolesti. Je důležité vědět, že samotná léčba pankreatitidy (doma) je možná pouze s jejím chronickým průběhem. Jaké bylinky lze použít pro odvar, musíte koordinovat s odborníkem.

Ovesné vločky

Oves a bez tradiční medicíny se doporučují pro výživovou výživu, ale tuto cereálie lze použít i pro infuzi. Recept je poměrně jednoduchý: půl libry ovesných vloček zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme vyluhovat hodinu. Po hodině se živná půda protlačí sítem nebo tenkou tkaninou. Pijte půl sklenice (125 ml) ne více než 3krát denně.

Aspen kůra

Tato kůra čistí slinivku od toxických látek a normalizuje gastrointestinální trakt a játra. Je důležité použít kůru mladého osika. Recept: vložte asi 300 g kůry do hrnce, přikryjte vodou tak, aby vrstva vody mírně skryla horní vrstvu dřeva. Kůra by měla být vařena po dobu 30 minut, po které by měl vývar vařit po dobu 12 hodin. Po 12 hodinách se infuze natáhne do sterilní nádobky a každý den vezme 50 ml ráno a před spaním.

Pokud jsou lidové recepty používány déle než dva měsíce, pak by měly být střídány, aby se dosáhlo co nejlepšího efektu a aby se na ně tělo nestaralo.

Sledujte své zdraví a postarejte se o to. Pamatujte, že místo toho, abyste se zabývali nesnesitelnými bolestmi, je lepší zabránit jejich výskytu.

Anestetika tablety pro akutní pankreatitidu u dospělých, přehled léků

Pankreatitida je zánětlivý proces, který postihuje slinivku břišní. Jak v akutním stadiu onemocnění, tak v chronické formě, vnějším diagnostickým příznakem je pásový opar v hypochondriu.

Intenzita syndromu bolesti je často tak výrazná, že lékaři se musí uchylovat k používání léků proti bolesti, aby mohli pacienta kontrolovat a transportovat do nemocnice.

Jak odstranit bolest pankreatitidy? Jaké léky jsou povoleny pro různé skupiny pacientů? Je možné užívat omamné látky při úlevě od útoku?

Používá se pro anestézie pro pankreatitidu

Specifičnost bolesti při zánětu pankreatu závisí na typu pankreatitidy. V akutním stadiu se jedná o silnou, silně výraznou bolest, zatímco proces je chronizován, intenzita syndromu bolesti se snižuje. Na tomto základě lékař vybere anestetikum a jeho dávkovou formu.

V akutní fázi

Útok se náhle vyvíjí. První pomoc pacientovi poskytuje buď příbuzní nebo zaměstnanci. Před příjezdem sanitky je zakázáno užívat léky proti bolesti a enzymy.

Anestezie pro pankreatitidu bez předchozího vyšetření lékařem je povolena pouze s antispasmodickými léky. Eliminují křeč svalových vláken, což pomáhá snižovat bolest. Antispasmodika však nemění chování pacienta a neinterferuje s diagnózou.

Typičtí zástupci této skupiny léčiv:

Nejlepším způsobem podání léku při akutním záchvatu je intramuskulární injekce. Droga vstupuje do oběhového systému, úleva přichází téměř okamžitě.

Tablety se v tomto případě nepoužívají, protože napadení je často doprovázeno nevolností a zvracením. Navíc pilulky začnou působit pouze 30-40 minut po podání.

Doporučená dávka pro injekci je 1 ampulka jakéhokoliv antispasmodika. Zbylé obaly by měly být zachovány a poskytovány pracovníkům sanitky.

Poté, co je pacient hospitalizován, určí lékař další taktiku úlevy od bolesti. Vybranými léky jsou:

 • Analgetika - Baralgin, Pentalgin;
 • Nesteroidní protizánětlivé léky - Aspirin, Movalis, Diclofenac, Indometacin, Paracetomol;
 • Léčivé koktejly - Drotaverin a Paraverin, Baralgin a Analgin;
 • Novocain - jako součást blokád - drogy mohou být vstřikovány do epidurálního prostoru, ve formě kapátků.

V případě syndromu těžké bolesti doprovázejícího nekrózu pankreatu se projevují látky působící na centrální nervový systém, narkotika.

Zástupci této skupiny léků proti bolesti při akutní pankreatitidě:

 1. Analgetika ovlivňující práci centrálního nervového systému - Tramadol, Buprenorfin Etifarm.
 2. Léky na opiáty jsou předepisovány pro neúčinnost drog jiných skupin. Typickými zástupci jsou promedol, fentanyl. Pro subkutánní nebo intramuskulární podkožní podání se používají pouze injekce. Povoleno jako lék proti bolesti pro dítě starší 2 let a dospělé pacienty.

Při chronickém onemocnění

Chronická forma pankreatitidy v remisi nevyžaduje příjem léků proti bolesti. Jsou ukázány pouze v případě, že se onemocnění zhoršuje.

Obecná pravidla pro poskytování první pomoci pro chronickou formu onemocnění jsou podobná pravidlům pro akutní záchvat onemocnění. Užívání analgetik se nedoporučuje, protože to klinický obraz promaže a komplikuje diagnózu.

Pokud neexistují žádné pochybnosti o příčině bolesti, mohou být před přijetím ambulance přijata následující léčiva:

 1. Baralgin;
 2. Paracetamol;
 3. Ibuprofen;
 4. Dikloberl;
 5. Ne-lázně, Drotaverine, Papaverine.

Léky proti bolesti při chronické pankreatitidě by měly být doprovázeny léky na primární terapii. Volba lékové terapie je výsadou lékaře.

Úleva od bolesti přispívá k:

 1. Léky, které blokují produkci enzymů - Contrycal - to sníží zátěž postiženého orgánu.
 2. Hormon somatostatin nebo jeho syntetické analogy potlačují produkci enzymů a snižují citlivost orgánu na bolest.
 3. Pankreatické enzymy - ve formě tablet - mohou snížit zátěž postiženého orgánu. To pomáhá snížit bolest.
 4. Inhibitory receptoru histaminu - snížení produkce kyseliny chlorovodíkové, enzymů pankreatu.
 5. Diuretika, antihistaminika - ke zmírnění otoků orgánů. Také přispívají k odstranění bolesti.
 6. Antispasmodika - mohou být použita samostatně a v kombinaci s narkotickými anestetiky. Uvolňují křeč hladkých svalů, což pomáhá snižovat intenzitu bolesti.

Nezapomeňte pozorovat odpočinek v prvních 3 dnech. Použití vody slazené medem je přijatelné. Dieta pomáhá zastavit zánětlivý proces, bolest.

Když se pacient zlepšuje, seznam schválených produktů se rozšiřuje.

Je možné zmírnit bolest bez léků?

Plná eliminace bolesti při pankreatitidě bez použití léků je nemožná. Během exacerbace onemocnění nebo během primárního záchvatu je však prokázáno, že pacientovi usnadňuje stav.

Jak pomoci při záchvatu pankreatitidy:

 1. Usaďte pacienta tak, aby trup byl mírně ohnutý dopředu. Poskytněte odpočinek.
 2. Nenabízejte jídlo.
 3. Zajistěte čerstvý vzduch. To pomůže pacientovi použít mělké dýchání, které sníží jas bolesti.
 4. Nesplachujte žaludek! Pokud je touha po zvracení, nevolnost, pak musíte pomoci evakuovat obsah žaludku bez použití jakýchkoli roztoků nebo zařízení. Pomůže vám pouze stisknutí prstu na kořen jazyka.
 5. Neužívejte enzymy pankreatu!
 6. Nepoužívejte analgetika! Jsou povoleny pouze spazmolytika. Použití léků proti bolesti může ztěžovat diagnostiku.
 7. Nabídněte pacientovi vodu. Ale ne více než 50 ml 1 krát za 15 minut.
 8. Při pokusu o pomoc pacientovi nepoužívejte studené předměty, led. Zima způsobí křeč krevních cév, což zhorší stav pacienta.

Tím je primární péče ukončena, pak musí záchranný tým pacienta dopravit do nemocnice. O metodách anestezie rozhoduje lékař na základě stavu pacienta a jeho věku.

Cvičení může zlepšit stav pacienta s pankreatitidou. Pravidelné lekce vám umožní:

 • stimulovat práci těla;
 • zlepšit produkci enzymů;
 • k posílení odtoku z pankreatu;
 • stimuluje se střevní motilita;
 • projevy dyspepsie jsou sníženy - nevolnost, zvracení, pálení žáhy;
 • úzkost se snižuje, depresivní nálady jsou potlačeny, které jsou přítomny u všech pacientů s chronickým onemocněním.

Délka výuky - minimálně 30 minut, maximálně 1 hodina. Koná se ve vhodném čase a v dobře větraných prostorách.

Kontraindikace jógy pro onemocnění slinivky břišní:

 • provádí se pouze v době zotavení, během remise a na doporučení lékaře;
 • jestliže pohyby a držení těla způsobují bolest, nevolnost a pálení žáhy, cvičení by mělo být okamžitě zastaveno.

Odborník by měl vybrat komplex s ohledem na aktuální stav pacienta. Při exacerbaci pankreatitidy nepoužívejte jógu jako alternativu k ambulanci.

Lidová medicína

V síti existuje mnoho doporučení pro léčbu onemocnění slinivky břišní s bylinkami, tinkturami, houbami. Některé z nich zahrnují použití vodky nebo alkoholu pro přípravu léčiv.

 1. Královské želé - 30 g 3krát denně.
 2. Bramborová semena - 150 g 3krát denně.
 3. Vodní infuze kopru - 1 čajová lžička suché zelené hmoty bude vyžadovat 250 ml vroucí vody. Toto je denní část. Vezměte si několik lžiček po celý den.
 4. Odvar z čekanky - 10 g na 250 ml vroucí vody. Trvejte na 10 minutách. Vezměte si během dne v malých porcích.

Oficiální medicína používá ve své praxi velké množství léčivých rostlin. Měly by však být užívány po konzultaci s lékařem a nenahrazovat léčbu drogami.

Úleva od bolesti pankreatitidy je základním prvkem terapie. To pomáhá zmírnit stav pacienta. Ale neberte si analgetikum a uklidněte se, říkají, nic se nestalo. Bolestivý syndrom zmizel, ale zánětlivý proces zůstal. A kde včera byla pankreatitida, dnes už může být nekróza s letálním výsledkem.

Léky proti bolesti pro pankreatitidu: jaké léky jsou k dispozici?

Zánět pankreatu je charakterizován spíše nepříjemnými bolestivými pocity. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité zahájit léčbu vysoce kvalitní úlevou od bolesti. Existuje mnoho příčin nepohodlí v těle. Především to může být způsobeno obstrukcí duktálního systému, otokem parenchymu, zánětem, pseudocystami, morfofunkčními změnami nervových plexusů.

Je obtížné a problematické opravit bolest během nemoci, protože mechanismy jejího vzhledu jsou smíšené. Veškerá taktika bude vybrána podle faktoru, který převládá v obraze průběhu nemoci.

Seznam léků

S výhradou přítomnosti obstrukčních jevů v žlučových cestách s pankreatitidou bude zajištěn proces anestezie:

 • litoextrakce;
 • antispasmodika;
 • analgetika;
 • intraduktální lithotripsie.

U autoimunitní pankreatitidy bude užívání léků poměrně účinné:

 • na bázi kyseliny ursodeoxycholové;
 • kortikosteroidy;
 • stentování potrubí.

K odstranění bolesti při biliární pankreatitidě bude použita:

 • přípravky kyseliny ursodeoxycholové;
 • vysoké dávky pankreatických enzymů;
 • antispasmodika.

Chronická pankreatitida bez velkých novotvarů, obstrukce a dalších patologií může být anestetizována:

 • antispasmodika;
 • normální dávkové enzymy;
 • pomocí neurolýzy.

Analgetika

Prakticky jakákoliv bolest může být zmírněna analgetiky. Pokud dojde k akutnímu zánětu orgánu, mohou lékaři předepsat jiné prostředky k úlevě od bolesti.

Vzhledem ke specifickým mechanismům a předpokladům chronické bolesti břicha může mít jmenování finančních prostředků na jejich zmírnění řadu omezení. Například nesteroidní prostředky k odstranění syndromu bolesti se nedoporučují pro pacienty, kteří mají problémy s trávicím systémem.

K řešení takových situací bude doporučena kombinace těch léků, které zahrnují inhibitory sekrece žaludku s poměrně velkými dávkami multenzymových léčiv. Nejsou to však přesně pilulky pro pankreatitidu, ale spíše léčba symptomů.

Hlavní úloha v mechanismu bolesti je dána dysfunkcemi Oddiho svěrače a poruchami střeva dyskinetické povahy. Z tohoto důvodu bude použití antispasmodik zcela opodstatněné. Pro ně existují určité požadavky:

 • dostatečná účinnost;
 • prodloužená expozice;
 • minimální vedlejší účinky.

Antispasmodika

Vzhledem k tomu, že základem bolesti je křeč hladkých svalů, zánět pankreatu bude vždy doprovázen jmenováním antispasmodik. Nejlepší možnosti v této sérii byly právě myotropní. Jsou dokonale schopné působit na svalovou kontrakci, bez ohledu na jejich umístění.

Prostředky pro zmírnění křeče mohou být rozděleny do dvou skupin: myotropní a anticholinergní. První z nich představuje lék "Duspatalin" ("Mebeverin"). Lék má 2 účinky na zanícený orgán:

 • eliminuje křeč a snižuje propustnost buněk na sodík;
 • potlačuje vápník a pomáhá snižovat odtok draslíku z buněk svalů hladkého svalstva, aniž by způsoboval hypotomii.

Uvedený lék opakovaně prokázal svou účinnost jako dobré analgetikum při odstraňování bolesti z onemocnění pankreatu. 30 minut po podání kapsle se začne proces úlevy od bolesti, který může trvat až 12 hodin.

"Duspatalin" pomáhá dosáhnout maximální stability remise po ukončení jeho užívání. Kromě toho, léčivo nezpůsobuje nežádoucí vedlejší účinky a je tolerováno pacienty s pankreatitidou je prostě perfektní.

Hlavní léky proti bolesti při akutní pankreatitidě

Navzdory skutečnosti, že existuje více než dost léků na úlevu od bolesti, je hlavním způsobem blokování bolesti při akutní pankreatitidě použití analgetik. Především je nutné zvolit salicyláty ("Aspirin") nebo "Atsetinomin" ("Paracetamol"). Musí být použity před jídlem, aby se zabránilo nástupu bolesti.

Lékaři doporučují zastavit svou volbu při pankreatitidě na "Paracetamol". Je schopen vyvinout minimálně podráždění na nemocný orgán. V některých situacích, například, pokud pacient trpí problémy s játry, může být tento lék použit pouze po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem. To je nutné vzhledem k hepatotoxicitě léku. Je nezbytné vědět a jaký druh ovoce můžete mít v případě pankreatitidy, jaké produkty, aby nedošlo ke zhoršení polohy pacienta.

Dávky léků proti bolesti pro pankreatitidu pankreatu jsou přiřazovány individuálně.

Někteří odborníci mohou doporučit výrobky ve formě tablet bez speciálního ochranného nátěru. Takové léky začínají „pracovat“ nejen v žaludku, ale také v horních částech dvanáctníku.

Tablety pro pankreatitidu

Pokud jde o konkrétní jména, mohou lékaři předepisovat:

 • antispasmodika ("Mebeverin", "No-shpu"). "Papaverin", "Meteospazmil", "Buscopan" pomůže eliminovat křeč;
 • analgetika ("Baralgin", "Acetamiphen"). S jejich úkolem se nezvládají horší než jiné prostředky;
 • nesteroidní protizánětlivé léky (Voltaren, Movalis, Indomethacin).

Každý z těchto nástrojů pro úlevu od bolesti by měl být zakoupen pouze po konzultaci s lékařem.

Při ústavní léčbě zánětu slinivky břišní a při exacerbaci onemocnění je nutné předepsat speciální injekce, které mají silnější a kvalitnější účinek na nemocný orgán. Mezi těmito léky jsou nejvíce žádané Buprenorfin a Pentazocin.

Někdy anestetikum "Eufillin" může být spojen s léčbou. Ovlivňuje křeče a souvisí s novocainic blokátory bolesti.

Pokud žádný z výše uvedených léků nemá správný účinek na tělo, pak může lékař v případě dalšího závažného útoku předepsat injekce, které se vyznačují narkotickou kompozicí. Mluvíme o drogách "Promedol" a "Fentanyl".

Přípravky proti bolesti pro pankreatitidu pankreatu

Hlavním příznakem pankreatitidy je silná bolest v břiše. Nepříjemné symptomy způsobují, že pacient pije léky proti bolesti pankreatitidy pankreatu.

V případě výskytu bolestivých stavů je důležité správně předepsat léky, které mohou po určitou dobu eliminovat nepohodlí. Úleva od bolesti ovlivňuje eliminaci symptomů bolesti a léčbu samotného onemocnění.

 • v případě alkoholu;
 • v důsledku intoxikace v důsledku otravy;
 • pokud je konzumovaná potrava těžko stravitelná;
 • v důsledku exacerbace gastrointestinálních onemocnění;
 • v důsledku stresových podmínek.

Pancreatitis žaludek začne bolet brzy po jídle. K tomu dochází, když je pankreas vystaven největší sekreční zátěži.

Trvání bolesti závisí na stupni poškození orgánů a povaze zánětu.

 1. V důsledku zablokování je žlučový trakt blokován.
 2. Stěny těla nabobtnají, zapálí se.
 3. Existují problémy s dodávkou krve.
 4. V těle je nedostatek kyslíku.
 5. Začnou se strukturální změny těla.

V případě exacerbované pankreatitidy je zánětlivý proces vyjádřen v nafouknutí, porušení hlavních funkcí pankreatu. Bolest se zvyšuje, když vstoupí do břišní dutiny pankreatické šťávy.

Jak působí bolest při akutní pankreatitidě

Frekvence záchvatů akutní pankreatitidy závisí na místě bolestivého zaměření. Častěji se pod žebry cítí nepohodlí. Někdy se v levé lopatce nebo dolní čelisti cítí impulsy bolesti. V takovém případě je nutná konzultace s kardiologem pro stanovení správné diagnózy.

Jak postupuje bolest při chronické pankreatitidě

V sekundárních exacerbacích je bolest méně výrazná než počáteční záchvat. Změna místa lokalizace. Nepohodlí se projevuje v následujících oblastech:

 • vzadu;
 • v horní části břicha nebo víza;
 • v hrudi.

V případě chronické pankreatitidy není bolest příliš výrazná, má jinou frekvenci. Výsledné nepohodlí spojené s použitím těžké potraviny, alkohol.

Stává se, že po těžkém zhoršení bolestivé pocity zmizí. Ne relaxujte, můžeme hovořit o nekróze velké oblasti pankreatu.

V důsledku bolestivých pocitů u pacientů je pozorován psychoemotický stav. S dlouhým průběhem nemoci je psychika vážně poškozena.

Bolestivé pocity během exacerbace pankreatitidy způsobují nevratné poškození zdraví pacienta. Proto je důležité včas uvolnit slinivku břišní a zapomenout na stres a bolest.

Způsoby odstranění bolesti s pankreatitidou

První útok nemoci zpravidla přichází neočekávaně. Z objektivního důvodu je první pomoc pacientovi poskytnuta doma nebo v práci. Pro splnění: t

 1. Oběť má úplný klid.
 2. Sedí s lehce nakloněným trupem.
 3. Bolest se může trochu uvolnit mělkým dýcháním.
 4. Jídlo se nedoporučuje.
 5. Když se nedoporučuje pít drogy, řešení určená k čištění žaludku a střev. Můžete se zbavit zvracení pouze prsty.
 6. Nemůžete používat pilulky, budou mít vliv na výsledky diagnózy onemocnění.
 7. Pacientovi je dovoleno podat čtvrtý šálek nesycené vody.
 8. Na problémové místo není možné dát sáček s ledem - zima posiluje cévní křeče, což komplikuje práci nemocného orgánu.
 9. V případě závažného křeče, analgetika určená k odstranění bolestivých příznaků nepoškodí pacienta. Antispasmodika pro pankreatitidu jsou předepisována ke zmírnění křečí.
 10. Po poskytnutí první pomoci oběti zavolají lékaře doma.

Léky, které pomáhají odstranit příznaky bolesti

Po diagnóze se lékaři rozhodnou, kterou léčbu předepsat pacientovi. Injekce pro pankreatitidu jsou předepsány lékařem s ohledem na stav pacienta, náchylnost k alergiím. Níže jsou uvedeny léky, které zmírňují utrpení pacientů s pankreatitidou.

Injekce

Pro injekce s pankreatitidou používající antispasmodika, uvolňující svaly vnitřních orgánů. Nejběžnější jsou no-shpa, atropin.

Anestézie pankreatu dostane analginum, baralgin, paracetamol. Často jsou analgetika předepisována společně s antihistaminiky, například suprastinem nebo difenhydraminem.

V obtížných případech jsou pacientům předepsány omamné látky, například tramadol. Injekce jsou určeny pro dospělé pacienty. Léky předepsané na tři dny ve stanoveném počtukrát denně.

Prášky

Pro obnovení pankreatu jsou pacientům předepsány tablety obsahující enzymy. Léky jsou vybírány na základě svědectví lékaře o průběhu onemocnění. Složení jednotlivých léků (slavnostní, žaludeční) zahrnuje žluč. V přítomnosti současných onemocnění gastrointestinálního traktu jsou tyto léky kontraindikovány.

Antispasmodika

Léčba onemocnění je předepsána komplexem. Antispasmodika pro pankreatitidu jsou kombinována s jinými léky určenými k odstranění bolesti a onemocnění obecně. Lék no-shpy je navržen tak, aby zmírnil ne příliš mnoho bolesti. V případě akutního průběhu nemoci se lék podává injekční stříkačkou a začne působit ihned po požití.

Papaverin s pankreatitidou také eliminuje křeče. Lék eliminuje křeč chlopně, která je zodpovědná za odtok šťávy z pankreatu. V důsledku toho tlak uvnitř žlázy klesá, bolest zmizí.

Papaverin je přípustný souběžně s jinými léky: diuretiky, léky proti bolesti.

Lék Platyphylline se používá jako poslední možnost, má hlavní nevýhody ve formě vedlejších účinků - záchvatů, mdloby, tachykardie.

Atropin někdy způsobuje poškození těla ve formě zácpy, mdloby a zvýšené srdeční frekvence. Vezměte přísně pod lékařským dohledem.

Jak odstranit bolest při akutní pankreatitidě

V případě popsané patologie se léky proti bolesti léčí opatrně, protože bolest se vyskytuje i z jiných důvodů. Není-li o tom důvod pochybnosti, je dovoleno užívat baralgin, diklofenak. Výběr a dávkování předepisuje lékař s přihlédnutím k řadě faktorů.

K bolesti, která se obává méně často, se léky používají k potlačení produkce enzymů při výskytu křečí, například kontikal.

Somatostatin s předepsanými analogy k potlačení produkce sekrece produkované slinivkou břišní.

Mezim nebo pankreatin snižují zátěž na problémový orgán. Pro snížení nadýchání jsou předepsána diuretika, například furosemid. Antihistaminika se používají s podobným účelem, například suprastin.

Alternativní způsoby, jak odstranit bolest s pankreatitidou

Odstranění nepohodlí pomůže speciální dietu. Režim se skládá ze tří dnů půstu a umožňuje pít nesycenou minerální vodu a čaj s medem.

Oslabuje syndrom bolesti jógy, vybrané populární metody léčby. Pro takové metody vyžaduje opatrný přístup, jistě po rozhovoru s gastroenterologem.

Útok nemůžete odstranit pomocí infuzí obsahujících alkohol. To zhorší situaci, povede ke komplikaci onemocnění.

Jak znecitlivit slinivku břišní doma

Zánětlivý proces ve slinivce břišní se vyskytuje z různých důvodů. Nejčastěji je patologie způsobena zneužíváním nápojů obsahujících alkohol, otravou jídlem, požitím těžkých jídel, stresem a přítomností jiných chorob orgánů trávicího systému. Bez ohledu na to, jaký faktor přinesl takový stav. V tomto případě je vždy nutné vědět, jak anestetizovat slinivku břišní.

Seznam léků pro slinivku břišní

Než pochopíte, jak otupit slinivku břišní, měli byste určit typ patologického procesu.

Pokud se obstrukční jevy v žlučovodech staly příčinou bolesti v orgánu, pak se zbavit nepohodlí pomůže:

 • stentování;
 • litoextrakce;
 • antispasmodika;
 • analgetika;
 • intraduktální lithotripsie.

Pro pankreatitidu autoimunitní povahy je účinnější užívat léky:

 • na bázi kyseliny ursodeoxycholové;
 • ze skupiny kortikosteroidů.

V některých případech se provádí stentování kanálků.

Pokud je syndrom bolesti způsoben biliární pankreatitidou, je lepší použít:

 • léky na bázi kyseliny ursodeoxycholové;
 • vysoké dávky pankreatických enzymů;
 • antispasmodika.

Nepříjemné příznaky chronické pankreatitidy pankreatu bez přítomnosti nádorů, obstrukcí a dalších patologických procesů lze odstranit pomocí:

 • antispasmodika;
 • enzymatické přípravky;
 • neurolýzu.

Jaký způsob léčby použít, rozhoduje pouze lékař na základě klinického obrazu, průběhu onemocnění a věku pacienta.

Analgetika

Bolestní syndrom jakékoliv povahy může být zastaven analgetiky. Pokud je průběh onemocnění akutní, pak lékař vybere jiný nástroj. Vzhledem k tomu, že tato skupina léků má mnoho kontraindikací, je třeba vzít v úvahu, jak chronická pankreatitida pankreatu probíhá a zda existují jiné patologické procesy. Například nesteroidní protizánětlivé léky se nedoporučují, pokud existují problémy s trávicím traktem.

Chcete-li se zbavit nepohodlí, lékaři doporučují kombinovat léky, které zahrnují inhibitory normalizovat oddělení žaludeční šťávy s velkými dávkami polyenzymů.

Hlavní roli hraje dysfunkční sfinkter a dysfunkce střevního traktu dyskinetické povahy. V takových případech je lepší použít analgetika.

Při volbě léků proti bolesti při léčbě pankreatu je třeba věnovat pozornost několika požadavkům ve formě:

 • vysoká účinnost;
 • prodloužená expozice;
 • žádné vedlejší účinky.

Skupina analgetik zahrnuje:

Diclofenac nejlépe zvládá problémy. Lék je k dispozici v několika formách.

Antispasmodic


Hlavní příčinou bolestivého pocitu je křeč ve strukturách hladkého svalstva. Účinek léků proti bolesti na slinivku břišní by proto měl být zaměřen na odstranění křečí a zastavení dalšího vývoje zánětlivého procesu.

Tyto léky jsou obvykle rozděleny do dvou hlavních skupin:

První kategorie by měla zahrnovat Duspatalin nebo Mebeverin. Jejich vliv je zaměřen na odstranění křečí, snížení propustnosti buněčných struktur, snížení vápníku a snížení odtoku draslíku ze struktur hladkého svalstva.

Terapeutický účinek se projeví za 30-40 minut. Analgetický účinek trvá až 12 hodin.

Buscopan patří do této skupiny. Po použití léku je pozorován pokles sekrece potravních žláz. Nemá vliv na práci centrálního nervového systému.

Druhá kategorie léků zahrnuje následující léky.

 1. Ne shpa. Tento typ antispasmodik je považován za nejoblíbenější, ale nepřiměřeně drahý. Rychle zmírňuje bolest, ale trvá déle než 3 dny.
 2. Drotaverine. Analog No-shpy, ale mnohem levnější. Není méně efektivní.
 3. Papaverin. K dispozici ve formě roztoku pro výrobu injekcí, čípků a tablet.

Neodstraňujte příčinu bolesti, ale pouze jako pomoc. Nelze použít po dlouhou dobu.

Enzymové přípravky

Aby se zabránilo exacerbaci chronické pankreatitidy pankreatu a komplikace ve formě stenózy nebo nekrózy, lékaři předepisují enzymy.

Creon je považován za nejlepší lék z této skupiny. Nelze jej však použít ve všech případech. Lék je předepsán až poté, co jsou známy výsledky testů a diagnostiky.

Kromě Creon může být pacientovi přiřazen následující prostředek.

 1. Panzinorm. Používá se v případě nedostatečné exokrinní funkce. K dispozici ve formě kapslí.
 2. Pankreatin. Ruská analogie Creon. Je to levné. Ve všech případech však není efektivní. Může nepříznivě ovlivnit stěny žaludku.
 3. Slavnostní. Vícesložkový bylinný přípravek. Zahrnuje nejen enzymy, ale také složky žluči a hemicelulózy. Jmenován na dospělé a děti starší 3 let.

Léčba enzymem trvá 2 týdny až 1,5 měsíce v závislosti na závažnosti onemocnění, povaze syndromu bolesti a věku pacienta.

Adjuvantní terapie

Při zánětu slinivky břišní je důležité nejen správně zmírnit syndrom bolesti, ale také odstranit příčinu patologie. Příjem léků nebude poskytovat kompletní a kvalitní léčbu. Pokud člověk nedodržuje doporučení lékaře, pak pozitivní výsledek bude chybět.

Konzervativní terapie zahrnuje použití nejen metod úlevy od bolesti, ale i jiných typů nástrojů:

 • sedativ. Efektivní při stálém namáhání. Zlepšit kvalitu spánku a chránit nervový systém před agresivními účinky prostředí;
 • antihistaminika. Odstraňte svědění, zarudnutí a vyrážky na kůži, které jsou způsobeny alergickými reakcemi při užívání některých potravin;
 • doplňky vápníku. Vápník je horší absorbován při pankreatitidě. Vymyje se z kostí, což vede k jejich křehkosti;
 • vitamínové komplexy. Jejich složení by mělo zahrnovat vitaminy skupiny B, kyselinu askorbovou, retinol, tokoferol, omega 3-6-9 mastné kyseliny;
 • obalující léky. Chraňte žaludek, slinivku a střevní kanál před účinky nepříznivých faktorů;
 • hormonální léky. Jsou indikovány, když endokrinní funkce začíná trpět v pankreatu;
 • antiemetika. Používá se pouze tehdy, když se často trápí nutkání a nevolnost;
 • léky proti průjmu. Normalizujte stolici a proces vyprazdňování střevního kanálu;
 • adsorbenty. Odstraňte toxiny, mrtvé bakterie a jejich odpadní produkty. Normalizujte židli. Ale může způsobit zácpu.

Léčba syndromu bolesti trvá od 10 do 20 dnů.

Ve vzácných případech je pankreatitida charakterizována infekční lézí. Aby se zbavili patogenní flóry, předepisují lékaři široké spektrum antibiotik. Nejčastěji se používají tobramycin, karbenicilin a ampicilin. Skupina léčiv je v každém případě vybrána individuálně lékařem.

Aby terapie bolesti byla přínosnější, je třeba dodržovat některá důležitá pravidla.

 1. Dodržujte správnou výživu. Je nutné opustit těžké výrobky ve formě smažených potravin, mastných mas a ryb, majonézy, omáček, polotovarů, rychlého občerstvení.
 2. Vyloučit použití nápojů obsahujících alkohol: pivo, víno, šampaňské, koktejly.
 3. Nejezte v noci. Poslední jídlo by mělo být nejpozději do 7 hodin.
 4. Vaření pouze dušené, vařené nebo dušené.

Pokud syndrom bolesti neumožňuje usnout a zničit život, pak je vhodné uspořádat půst několik dní. Jakékoliv jídlo je z menu vyloučeno. Můžete pít pouze nesycenou minerální nebo filtrovanou vodu. V tuto chvíli můžete použít levý chlad. K tomu vezměte kus ledu a zabalte ho do tenké tkaniny.

Přípravky proti bolesti pro pankreatitidu

Překládá se z řečtiny, pankreatitida znamená zánětlivý proces, který se vyskytuje v pankreatu. Jediným správným rozhodnutím lékaře po diagnóze je hospitalizace pacienta. Pokud je bolest, která nezmizí, jsou předepsány léky proti bolesti. Podívejme se, jaký druh léků proti bolesti pro pankreatitidu pomůže nejlépe.

Typy slinivky břišní

Nejdůležitější funkcí pankreatu je tvorba trávicích enzymů, které štěpí sacharidy, tuky a bílkoviny z potravy. Aktivita enzymů se zvyšuje po vstupu do dvanáctníku.

V případě překrývajících se kanálků jsou enzymy uzamčeny uvnitř těla. Po určité době se znovu aktivují a jsou přijímány k trávení buněk těla. Na pozadí zánětu je část slinivky břišní zničena a nahrazena pojivovou tkání.

Hlavním faktorem přispívajícím k rozvoji tohoto onemocnění je zneužívání alkoholu. Pro rozvoj pankreatitidy dostačující denní užívání 150-200 gramů. silné nápoje. Zvláštním nebezpečím je alkoholická náhrada.

Další běžnou příčinou tohoto onemocnění je podvýživa. Zneužívání tuků s vysokým obsahem kalorií vede ke stimulaci vylučování žluči a sekreci pankreatu.

Někdy je pankreatitida způsobena použitím tabákových výrobků, opakovaným výskytem peptického vředového onemocnění a nervovou nadměrnou stimulací.

Existují následující typy tohoto patologického stavu:

Na pozadí akutní pankreatitidy se vyvíjí její reaktivní forma. Hlavním faktorem srážení je exacerbace anomálií gastrointestinálních orgánů. V akutní formě je pozorován zánět tkání žlázy a její následný rozklad. To vede ke kalcifikaci žlázy. Pro chronickou formu je charakteristický postupný rozvoj zánětu. Relapsy se střídají s remisemi.

Jak se projevuje pankreatitida

Známky anomálie závisí na jejím tvaru a stupni. V raném stádiu onemocnění je detekováno oslabení peristaltického hluku. Při poklepání lékaři zjistí zvýšenou tympanitidu.

Průběh akutní formy pankreatitidy je poznamenán výskytem pastovité stolice a nevolnosti, která je přeměněna na zvracení. Evakuované výkaly mohou obsahovat ne zcela strávené kousky potravin. Dalším znakem akutní formy je změna tónu pleti. Stává se téměř mramorovým, v pupku se objevují nažloutlé skvrny.

Pokud se akutní pankreatitida stane závažnou, teplota pacienta se dramaticky zvýší nebo klesne. Tento stav je doprovázen šokem nebo kolapsem. Mohou se objevit následující příznaky:

 1. Příznak Chukhrienko.
 2. Příznak Mayo-Robson.
 3. Vzkříšení příznaků.

Hlavním příznakem patologie je bolest. Vyskytuje se nejprve v horní části břicha nebo na levé straně a pak jde do zón zad, hrudní kosti a lopatky. Hlavní úloha ve vývoji bolesti patří k obstrukci pankreatických kanálků, rozvoji degenerativních procesů a zhoršené mikrocirkulaci tkáně. Dalším negativním dopadem je opuch. S výskytem edému jsou tkáně těla silně stlačeny.

Přijetí léků proti bolesti pro pankreatitidu

Primárním úkolem lékařů při léčbě tohoto onemocnění je odstranění bolesti. Léky proti bolesti při pankreatitidě jsou předepisovány s ohledem na intenzitu bolesti. Lékař je povinen se zaměřit na bezpečnost léků proti bolesti.

Pokud lékař diagnostikuje nízkou úroveň bolesti, pacientovi je předepsán antispasmodik a léky a analgetika:

V průběhu léčby se také používají nesteroidní protizánětlivé léky, jako je indomethacin, Relafen, Voltaren a Movalis.

Léčba akutní pankreatitidy léky

Hlavním způsobem, jak se zbavit bolesti v akutní formě onemocnění je vzít analgetika. Jaký druh léků proti bolesti při akutní pankreatitidě pomáhá nejlépe? Lékaři doporučují užívat Paracetamol. Jedná se o speciální lék, který má minimální dráždivý účinek na žlázu.

Paracetamol je hepatoxický lék. Pacienti se závažným poškozením jater vyžadují předchozí povolení. Dávkování léků proti bolesti zvolí lékař individuálně.

Pacientům s akutní formou jsou předepsány pankreatinové tablety. Bez kyselin chránících skořápek se aktivují v horním dvanáctníkovém vředu a v žaludku. Obvykle je jejich použití kombinováno s použitím léků, které pomáhají blokovat vylučování žaludku.

Léčba chronické pankreatitidy léky

Terapie chronické formy zahrnuje podávání léků určených pro léčbu substitučními enzymy. Pro snížení intenzity bolesti je pacientovi předepsáno následující léky proti bolesti při chronické pankreatitidě:

Za účelem zmírnění citlivosti na bolest je osobě přiřazen somatostatin a okreotid. Užívání léku na tři dny, můžete dosáhnout trvalý účinek.

K potlačení sekrece žaludku lékař předepíše pacientům blokátory H2 receptorů. Mají silný antisekreční účinek. Jejich použití může být kombinováno s takovými novými léky jako Famotidin a Zantac.

Léčba akutní pankreatitidy v nemocnici

Pokud léčba léky nemá požadovaný účinek, provádí se v nemocnici anestezie pro pankreatitidu. Pacientovi mohou být podány injekce:

 1. Novocain.
 2. Thiosíran sodný.
 3. Dimedrol.
 4. Euphyllinum.
 5. Analogy somatostatinu.

Diuretika se používají ke zmírnění otoků.

Pokud je nemoc velmi obtížná, pacientovi se předepisují silné léky proti bolesti pro pankreatitidu. Jejich příjem může být kombinován s analgetiky, které ovlivňují centrální nervový systém. Některým pacientům je předepsán imipramin a další psychotropní léky.

Exacerbace chronické formy je charakterizována zvýšením hladiny krevních enzymů. Bolest je možné zastavit pomocí anticholinergních léků. Pro uvolnění svěrače jaterní pankreatické ampule je pacientovi předepsán myotropní antispasmodický lék.

Některým pacientům je předepsán nitroglycerin. Pacienti se také zavazují dodržovat dietu předepsanou lékařem, s výjimkou smažených, kořeněných potravin a potravin bohatých na pesticidy.

Komentáře k dietám a lidovým metodám

Bolest před příchodem sanitky může být zastavena sami. Báječný nástroj je ledový obklad. Nejprve musí být zabalen do ručníku a položen na břicho. Bolestivý syndrom trochu ustoupí.

Dovoleno, aby pacient masáž nohou. Aktivace biologicky důležitých bodů přispívá k dočasné úlevě od bolesti a uvolnění těla. Po příjezdu sanitky musíte zajistit pokoj člověka. Příští 2-3 dny může pacient pít neslazený čaj nebo kvalitní minerální vodu.

Populární moudrost doporučuje pití séra z jogurtu, šípku nebo mátového odvarů. Velmi užitečné šťávy z mrkve a granátového jablka, stejně jako zinkové nebo hořčíkové minerální komplexy. Prevence zahrnuje vzdání se tabáku, nezdravé potraviny a alkoholu.

Anestetika pro pankreatitidu

Útok je doprovázen intenzivní bolestí, která se náhle objeví v levém hypochondriu a je dále spojena s pásovým oparem. Pro zlepšení prognózy je nutné co nejdříve zmírnit bolest. Léčba bolesti při pankreatitidě je jednou z důležitých složek nouzové léčby akutního procesu.

Hlavní léky proti bolesti při akutní pankreatitidě

S bolestmi ve slinivce břišní se uvolňují zánětlivé mediátory, které destruktivně ovlivňují další orgány trávicího systému: symptomy se zvyšují, mohou trvat několik dní, pokud neposkytují nouzovou pomoc. Léky proti bolesti jsou předepisovány co nejrychleji, protože to není jen fyzické zdraví pacienta, který trpí, ale také jeho psychický stav.

V případě potřeby anestézie, za účelem rychlého zmírnění stavu pacienta, se používá jakýkoliv lék z následujících skupin:

 • myotropní antispasmodikum;
 • nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
 • narkotická nebo narkotická analgetika;
 • anestetikum.

Úleva od bolesti před příchodem sanitky je umožněna užíváním antispasmodik. Takový lék bude částečně zmírňovat bolest a nebude mazat celkový klinický obraz onemocnění.

Vhodným anestetikem pro slinivku břišní je No-shpa (Drotaverinum): dospělý může sám aplikovat injekci. Pití pilulky v tomto stavu nedává smysl, protože výrazný příznak bolesti je doprovázen nevolností a zvracením.

Narkotická analgetika a anestetika jsou předepsána výhradně ve stacionárních podmínkách pod dohledem lékaře. Používají se v neúspěšném pokusu o zastavení bolesti pomocí antispasmodik a NSAID, které jsou narkotickými anestetiky.

Phentamyl nebo Promedol jsou předepsány v případě závažných komplikací (například nekrózy) a zvýšené bolesti. Přítomnost důkazů a stacionárních stavů umožňuje anesteziologické léky proti bolesti.

Anestezie zahrnuje použití Novocainic léčby (Novocain, Lidocaine). To je prováděno lékařskými odborníky, jejichž podmínkou je udržení pacienta na chirurgickém oddělení nebo na jednotce intenzivní péče. Někdy se blokáda novokainu solárního plexu provádí z hlediska gastroenterologie.

Akutní zánět s těžkou bolestí musí být odstraněn parenterálním podáváním léčivých látek: při tomto způsobu podávání působí téměř okamžitě. Léky proti bolesti s pankreatickou bolestí se používají k nevyjádřené exacerbaci nebo k chronickému průběhu onemocnění.

Léky proti bolesti při chronické pankreatitidě

Chronická pankreatitida je také charakterizována bolestí. Ve většině případů však záleží na tom, jak výrazný je zánětlivý proces. Intenzita bolesti je nižší než intenzita doprovázená akutní pankreatitidou. Vysoká teplota může chybět, zvracení není vždy případ. Proto je v některých případech možné použít jakýkoliv nástroj ve formě tablet:

 1. No-spa, papaverin, duspatalin (Meteospazmil) - úleva od bolesti s těmito antispasmodiky je účinná i v případě, že se jedná o další zažívací orgány - žaludek, žlučník, játra a gastritida a cholecystitis.
 2. Analgin, Baralgin, - analgetika, jejichž použití je přípustné, pokud je onemocnění chronické, s mírným příznakem bolesti.
 3. Indometacin, Movalis, Ketanov - NSAID, jejich domácí příjem může dobře zmírnit, i když nedáte injekci, a vezměte si pilulku.

Pokud tableta nezpůsobí požadovaný výsledek, léčivo se podává ve formě intramuskulární, intravenózní injekce nebo infuze. Tento způsob podávání má výhody: je možné rychle a účinně zmírnit bolest jakékoliv intenzity.

Po odstranění ostré bolesti jsou předepsány přípravky na bázi enzymů: Pancreatin, Creon, Panzinorm.

Analgetické pilulky pro pankreatitidu u dospělých

Pokud se v nemocnici neuskuteční exacerbace pankreatitidy, pak se u dospělých může užívat léků v tabletách a kapslích doma. Lék v této formě má dobrý analgetický účinek s mírnými bolestivými pocity. K dosažení tohoto výsledku by se léky měly užívat pouze na lékařský předpis. Dávkování a doba podávání by měly být s ním dohodnuty. Aby se předešlo komplikacím, je nutné přísné dodržování doporučení specialisty.

Paracetamol

Kromě toho ne všechny léky z výše uvedených skupin jsou vhodné pro léčbu pankreatitidy. Například, Paracetamol, který je široce používán doma a dokonce schválen pro použití u dítěte, není vhodný pro léčbu pankreatitidy. Lék patří do skupiny NSAID, dobře snižuje teplotu, někdy snižuje pocit bolesti. Důvodem je mechanismus působení:

 • ovlivňuje termoregulační zóny, čímž reguluje přenos tepla pankreatu;
 • blokuje syntézu látek v centrálním nervovém systému a způsobuje bolest.

Když se však používá, může se žláza ještě více zapálit a bolestivý příznak, který je v průběhu pankreatitidy odlišný, nemůže být lékem zastaven.

Je známo, že během zánětlivého procesu, v závislosti na jeho příčinách, pankreatická šťáva, která obsahuje obrovské množství enzymů, nemůže být evakuována z postiženého orgánu v důsledku poruchy odtoku. Žláza bobtná, je to samovolné trávení a pozdější nekróza tkáně, zhoršené zásobování krví a zásobování kyslíkem (ischemie). To je doprovázeno intenzivní bolestí. Paracetamol nemůže ovlivnit otok, který způsobuje roztažení kapsle a bolesti, jakož i snížení produkce aktivních enzymů.

Ketonal

NSAIDs často přiřazoval Ketonal. Léčivou látkou je ketoprofen. Lék má v této skupině výhodu oproti jiným lékům:

 • účinně zmírňuje bolest jakéhokoli původu;
 • normalizuje teplotu;
 • významně snižuje zánět.

Ale když exacerbace pankreatitidy není vždy určena. Kromě slinivky břišní se zánět rozšiřuje i na další zažívací orgány. Léčivo je kontraindikováno u gastritidy nebo peptického vředového onemocnění: může způsobit exacerbaci, tvorbu erozí nebo vředů v žaludku. Více než 3 dny Ketonal nelze užívat.

Další NSAID

Nedoporučuje se užívat pro bolest i několik zástupců skupiny NSAID: Diclofenac, Nise, Ibuprofen:

 • mnoho vedlejších účinků;
 • na výrazný příznak bolesti v hypochondrii s jednou aplikací neovlivní.

Lékaři nejsou předepisováni pro pankreatitidu: používají se antispasmodika a analgetika, která jsou vhodná pro domácí použití. Výběr léků proti bolesti zůstává u specialisty.

Vlastnosti analgetik

Použití narkotických analgetik je povoleno doma na předpis. Jedním z nejlepších je Baralgin. Je kombinovaný nástroj, má složité složení:

Z toho důvodu uvolňuje křeč a rychle zmírňuje bolest, zejména při parenterálním podání. I když injekce nemůže být provedena, a lék chybí ve formě tabletky, můžete roztok vypít z ampule: akce bude přijata v 10–20 minutách.

Podobně Maksigan působí. Aplikujte 1-2 tablety třikrát denně v závislosti na závažnosti symptomu bolesti.

Mivalgan má podobné vlastnosti, ale je kontraindikován v agranulocytóze, protože sám způsobuje takové změny v krvi, zvláště když je užíván nekontrolovaně.

Nospaz je další kombinovaná droga, která dlouhodobě zmírňuje bolest. Ve složení - analgetikum a antispasmodikum. Kontraindikován u lidí s astmatem a sklonem k alergickým reakcím.

Tramadol je narkotické analgetikum opioidní se smíšeným mechanismem účinku. Má silný a okamžitý analgetický účinek, srovnatelný s narkotikami, má centrální účinek a ovlivňuje míchu. Vztahuje se na seznam č. 1 účinných látek Stálého výboru pro kontrolu léčiv Ministerstva zdravotnictví. Předpis se dvěma těsněními.

Narkotika

Tyto léky jsou užívány jako poslední. Navzdory okamžitému účinku mají mnoho závažných vedlejších účinků, nejtěžší je závislost (abstinenční syndrom). Proto je jmenován krátce ve stacionárních podmínkách. Mechanismus účinku je blokovat receptory bolesti a uvolňovat endorfiny a enkefaliny.

Z léků v této skupině se nepoužívá pouze morfin: způsobuje křeč hladkých svalů pankreatických kanálků a žlučníku, začíná to bolet ještě více, zánětlivý proces se zhoršuje.

Použité: Promedol, Fentanyl.

Antispasmodika

Přípravy na první linii bolesti v důsledku:

 • relaxace hladkých svalů pankreatických kanálků;
 • expanze jejich lumenu;
 • snížení hypertenze a edému.

Zvláště účinný při blokování zubního kamene žlučovodu, který způsobuje zánět. Pod vlivem antispasmodik se otevřou ústa, kámen vstupuje do lumen dvanáctníku, bolest se zastaví.

Ale shpa dokonale uvolňuje křeč a bolestivý útok, ale působí krátce. Proto v nemocnici používající léky s delším poločasem rozpadu.

Papaverin má podobný účinek jako No-Spee, krátkodobě působící. Proto je v nemocnici předepsáno 4krát denně jako injekce.

Platyphyllinum je nejúčinnější a dlouhotrvající mezi antispasmodiky. Trvání jeho cirkulace v krvi - 12 hodin. Jmenován dvakrát denně pod dohledem zdravotnického personálu, protože má mnoho vedlejších účinků.

Duspatalin je antispastikum s nízkou toxicitou, které působí relaxačně na Oddiho svěrač a normalizuje odtok šťávy pankreatu. Dobře zmírňuje bolest, vhodnou pro domácí použití. Užívá se 30 minut před jídlem dvakrát denně, 1 tableta (200 mg). Není žvýkáno, opláchnuto velkým množstvím vody. Kontraindikován u těhotných a kojících žen během řízení. Na rozdíl od jiných antispasmodik nemá vliv na hladiny krevního tlaku.

Neléčebné metody úlevy od bolesti

Během exacerbace pankreatitidy s bolestivým syndromem se užívají jiné metody, než jsou léky: studený, hlad a odpočinek:

 1. Před příjezdem lékaře zajistěte kompletní odpočinek: ležící nebo v kolenní poloze (vleže, bolest se zvyšuje). Bolest se sníží snížením tlaku edematózního pankreatu na solární plexus. Není možné pohybovat se nebo vykazovat jinou fyzickou aktivitu.
 2. Připojte láhev na horkou vodu k žaludku.
 3. Odmítnout jíst (hlad po dobu 3 dnů). Je povoleno pít pouze čistou nesycenou vodu.

Použití léků proti bolesti nemá vždy pozitivní výsledek. Ošetření ve všech případech by mělo probíhat pod dohledem specialisty.