Image

Cholesterol je normou

Diskuse, že cholesterol je škodlivý, se dlouhodobě děje - jako by jeho vysoký obsah ohrožoval srdce a cévy. Jsou tato tvrzení pravdivá? Pouze částečně: látka hraje důležitou roli pro práci celého organismu. Není vždy nutné vyloučit z stravy obsahující cholesterol potraviny. Je nutné znát a podporovat normu doporučovanou lékaři.

Norm cholesterolu v krvi

Větší množství této látky obsahující tuk (jiný název je cholesterol) je produkováno játry, zbytek pochází z produktů. Mezi jeho mnoho funkcí patří:

 • regulace metabolických procesů v buňkách;
 • účast na produkci pohlavních hormonů;
 • trávení potravin;
 • posílení imunity;
 • rozvoj tělesných, duševních schopností dítěte;
 • konstrukce buněčných stěn;
 • výroba žluči;
 • izolace nervových vláken;
 • syntézu mastných kyselin.

Rychlost cholesterolu a cukru v krvi je stanovena během biochemické analýzy. Při zvýšených hodnotách je látka uložena ve stěnách cév. Desky se k ní připojují, redukují záblesky a lámou krev. V důsledku toho:

 1. objeví se ateroskleróza;
 2. tam je porušení mozku, srdce;
 3. rozvoj mrtvice, srdečního infarktu, anginy pectoris.

Je dobré, když je cholesterol v krevních testech normální, protože nízké hodnoty znamenají zdravotní rizika. Riziko výskytu se zvyšuje:

 • úmrtí na rakovinu jater;
 • mrtvice;
 • agresivní sklony;
 • drogová závislost;
 • duševní poruchy;
 • alkoholismus;
 • cirhóza;
 • hormonální změny;
 • sebevražedné pocity;
 • senilní šílenství.

Hodnota obsahu látky při dešifrování krevního testu je ovlivněna:

 1. Pohlaví - míra cholesterolu v krvi je vyšší u žen určitých věkových kategorií;
 2. genetická predispozice;
 3. užívání alkoholu;
 4. tučné potraviny;
 5. kouření;
 6. těhotenství;
 7. nadváha;
 8. menopauza;
 9. vysoký diabetes - diabetes;
 10. hormonální změny;
 11. gynekologická onemocnění;
 12. diabetes;
 13. pokročilý věk;
 14. onemocnění ledvin, jater.

Celkový cholesterol je normální

Tato tukem podobná látka není ve volné formě, ale ve formě sloučenin s proteiny. Celkový cholesterol je součtem dvou složek - lipoproteinů, lišících se hustotou. Nízká - v LDL, to je považováno za “špatné”, tvoří plakety na stěnách cév. Vysoká hustota - HDL, nazývaná "dobrá", chrání před poškozením tepny, která z nich pochází. V biochemické analýze krve odebrané nalačno ze žíly, celkové normální hodnoty cholesterolu - mmol / l:

 • optimální - nižší než 5,2;
 • maximální povolená hodnota je 5,21-6,2;
 • high-over 6.2.

Vysoká a nízká hustota cholesterolu - normální

Pro zdravé tělo je důležité, aby HDL a LDL cholesterol byly normální, což se často vyskytuje v mladém věku. U dospělých může změna výkonu způsobit nemoc. Pokud je hodnota LDL vyšší než HDL cholesterol, začne se tvorba plaků v cévách. Opačná situace je příznivější. Pokud je hodnota HDL vyšší, - tuky budou odstraněny z cév a zlikvidovány játry.

"Dobrý" cholesterol se vyrábí pouze uvnitř těla, nezávisí na konzumované potravě, má zvýšenou míru u mladých lidí. Při dešifrování analýzy se označuje - HDL. "Bad" je označeno - LDL, vstupuje do těla s nezdravým jídlem. Normální hladina cholesterolu je - mmol / dl:

 • pro ženy - HDL - 0,87-2,28, LDL –1,93-4,52;
 • pro muže - HDL - 0,73-1,63, LDL - 2,03-4,79.

Vzhledem k tomu, že „špatný“ cholesterol pochází z produktů, je možné dávat indikace pro ty typické, pokud snížíte denní potřebu, která je 500 mg. Chcete-li hodnoty snížit, potřebujete:

 • jíst více rostlinných potravin, které obsahují vlákninu;
 • omezit stravu tuků;
 • jíst grapefruity, řepu, jablka;
 • odstranění cukru, pečení;
 • jíst kaši, žitný chléb.

Cholesterol je normou u mužů podle věku, tabulky

Pokud porovnáme ukazatele mužů a žen, pak do 50 let jsou vyšší v silnějším pohlaví. Pro starší věk je obraz obrácen. U žen jsou v důsledku hormonálních změn během menopauzy zaznamenány zvýšené hodnoty. Norma krevního cholesterolu u mužů - mmol / l - v závislosti na minulých letech je uvedena v tabulce:

Analýza cholesterolu s nízkou a vysokou hustotou

Posted by: Content · Publikováno dne 12.12.2014 Aktualizováno dne 10/17/2018

Obsah tohoto článku:

Lidské tělo pro normální, efektivní život vyžaduje tuky - rostlinné i tukové. Cholesterol (chol) je organická sloučenina - lipofilní alkohol, který je produkován jaterními buňkami (až 80%), zbytek těla odchází z příchozí potravy. Protože se zabýváme alkoholem, správným názvem této látky podle chemické klasifikace je stále „cholesterol“, častěji se vyskytuje ve více vědecké literatuře a článcích.

Cholesterol je tvůrcem našich buněk, aktivně se podílí na posilování buněčných membrán a také přispívá k tvorbě mnoha důležitých hormonů. Jsou velmi důležité pro mozek, cholesterol také poskytuje všechny tkáně našeho těla s antioxidanty.

Je cholesterol špatný?

Pravděpodobně každý slyšel výraz „Zvýšený cholesterol v krvi“. Podle statistik bylo více než polovina všech úmrtí způsobených srdečními problémy způsobena vysokou hranicí lipidů jedné z jejích sloučenin. Cholesterol je nerozpustný ve vodě, takže se pohybuje kolem lidského těla, obklopuje se obalem proteinů apolipoproteinů. Takové komplexní sloučeniny se nazývají lipoproteiny. Cirkulují skrze krev těla v několika typech cholesterolu:

 1. VLDL cholesterol (lipoproteiny s velmi nízkou hustotou) - z nichž játra tvoří LDL;
 2. LPPP (lipoproteiny se střední hustotou) - jejich počet je velmi malý, je produktem výroby VLDL;
 3. LDL (lipoprotein s nízkou hustotou);
 4. HDL (lipoprotein s vysokou hustotou).

Liší se počtem komponent, které tvoří. Nejvíce agresivní z těchto lipoproteinů je LDL sloučenina. Když rychlost HDL prudce klesá a LDL je zvýšená, vznikají situace, které jsou pro srdce velmi nebezpečné. V takových případech mohou krevní tepny začít tuhnout, což vede k rozvoji aterosklerózy.

Přečtěte si více o LDL a HDL

Funkce LDL (ldl) (nazývá se „špatné“ složení lipidů) spočívá v odběru cholesterolu z jater, který ji vytváří a přenáší přes tepny. Tam je lipid uložen plaky na stěnách. Zde se přijímá dobrá lipidová složka HDL. Přebírá cholesterol ze stěn tepen a přenáší ho kolem těla. Ale někdy je tento LDL oxidován.

Existuje reakce těla - produkce protilátek, které reagují na oxidovaný LDL. HDL cholesterol zabraňuje oxidaci LDL, odstraňuje přebytečný cholesterol ze stěn a vrací ho do jater. Tělo však produkuje tolik protilátek, že zánětlivé procesy začínají a HDL se již s prací nedokáže vyrovnat. V důsledku toho jsou tepny poškozeny.

Kontrola cholesterolu

K tomu se provádí krevní test na chol (lipidogram). Krevní test se odebere ze žíly brzy ráno. Analýza vyžaduje přípravu:

 • nejíst po dobu 12 hodin před podáváním;
 • po dobu dvou týdnů nejí příliš tučné potraviny;
 • asi týden, aby se vyhnul fyzické námaze;
 • Půl hodiny před analýzou zapomeňte na cigarety, nekuřte.

Analýza cholesterolu v krvi se provádí poměrně časově náročnými metodami fotometrie a depozice. Tyto metody jsou nejpřesnější a nejcitlivější. Lipidogram je analýza krevních hladin následujících lipoproteinů: t

 1. Celkový cholesterol;
 2. Cholesterol HDL (nebo alfa-cholesterol) - snižuje možnost aterosklerózy;
 3. LDL cholesterol (nebo beta cholesterol) - pokud je zvýšený, zvyšuje se riziko onemocnění;
 4. Triglyceridy (TG) - transportní formy tuků. Pokud je jejich rychlost překročena, ve vysoké koncentraci - je to signál nástupu onemocnění.

Kromě aterosklerózy může vysoký cholesterol vyvolat řadu dalších onemocnění spojených se srdcem, muskuloskeletální tkání.

Osteoporóza

Zvýšené hladiny lymfocytů stimulují tvorbu látky, která začíná ničit kosti. Jejich aktivita probouzí oxidované lipoproteiny, jejichž působení vede ke zvýšení lymfocytů. Zvýšené lymfocyty začínají aktivně produkovat látky, které způsobují snížení hustoty kostí.

Nárůst lymfocytů vede k rozvoji osteoporózy. To je další důvod, proč pečlivě sledovat, zda rychlost cholesterolu v krvi nepřekračuje přípustnou úroveň. Lipidogram se doporučuje provádět jednou za pět let všem dospělým ve věku nad 20 let. Pokud člověk dodržuje dietu s omezením tuku nebo užívá léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, provádí se tato analýza několikrát ročně.

Hypercholesterolémie

Když je cholesterol v krvi zvýšen, tento stav se nazývá hypercholesterolemie. Pomáhá tak učinit data pro diagnostiku v analýze profilu lipidů.

Lipidogram - krevní test na cholesterol. HDL, LDL, Triglyceridy - příčiny zvýšeného lipidového profilu. Aterogenní koeficient, špatný a dobrý cholesterol.

Stránky poskytují základní informace. Pod dohledem svědomitého lékaře je možná adekvátní diagnostika a léčba onemocnění. Jakékoliv léky mají kontraindikace. Vyžaduje se konzultace

Jak udělat krevní test na cholesterol?

Krev se odebírá ze žíly odebrané nalačno ráno, aby se stanovily hodnoty lipidového profilu. Příprava na doručení analýzy obvykle - abstinence od jídla po dobu 6-8 hodin, vyhnutí se fyzickému namáhání a hojným tukům. Stanovení celkového cholesterolu se provádí jednotnou mezinárodní metodou Abela nebo Ilka. Stanovení frakcí prováděných metodami depozice a fotometrie, které je poměrně pracné, ale přesné, specifické a poměrně citlivé.

Autor upozorňuje, že běžné hodnoty jsou uváděny jako průměrné hodnoty a v každé laboratoři se mohou lišit. Materiál by měl být použit jako reference a neměl by se pokoušet samostatně diagnostikovat a zahájit léčbu.

Lipidogram - co to je?
Dnes se stanoví koncentrace následujících krevních lipoproteinů:

 1. Celkový cholesterol
 2. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL nebo α-cholesterol),
 3. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL beta cholesterol).
 4. Triglyceridy (TG)
Kombinace těchto ukazatelů (cholesterol, LDL, HDL, TG) se nazývá lipidogram. Důležitějším diagnostickým kritériem pro riziko aterosklerózy je zvýšení LDL frakce, která se nazývá aterogenní, to znamená, že přispívá k rozvoji aterosklerózy.

HDL - naopak, jsou antiaterogenní frakcí, protože snižují riziko aterosklerózy.

Triglyceridy jsou transportní formou tuku, takže jejich vysoký obsah v krvi také vede k riziku aterosklerózy. Všechny tyto ukazatele, společně nebo odděleně, se používají k diagnostice aterosklerózy, ICHS a také k určení rizikové skupiny pro vývoj těchto onemocnění. Používá se také jako kontrola léčby.

Přečtěte si více o ischemické chorobě srdeční v článku: Angina

"Špatný" a "dobrý" cholesterol - co to je?

Prozkoumejme podrobněji mechanismus účinku frakcí cholesterolu. LDL se nazývá „škodlivý“ cholesterol, protože to vede k tvorbě aterosklerotických plátů na stěnách cév, které narušují průtok krve. Výsledkem je, že v důsledku těchto plaků vzniká deformace cévy, její lumen se zužuje a krev nemůže volně přecházet do všech orgánů, což vede k kardiovaskulární insuficienci.

HDL je na druhé straně „dobrý“ cholesterol, který odstraňuje aterosklerotické plaky ze stěn cév. Proto je informativnější a správnější stanovit frakce cholesterolu, nikoli pouze celkový cholesterol. Koneckonců, celkový cholesterol se skládá ze všech frakcí. Například koncentrace cholesterolu u dvou lidí je 6 mmol / l, ale jeden z nich má 4 mmol / l HDL a druhý má stejné 4 mmol / l LDL. Člověk, který má vyšší koncentraci HDL, může být klidný a člověk, který má vyšší LDL, by se měl starat o své zdraví. To, že takový rozdíl je možný, s tím, jak by se zdálo, stejnou hladinu celkového cholesterolu.

Přečtěte si o ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu v článku: Koronární srdeční onemocnění

Standardy lipidogramu - cholesterol, LDL, HDL, triglyceridy, aterogenní koeficient

Zvažte lipidogramové indikátory - celkový cholesterol, LDL, HDL, TG.
Zvýšený cholesterol v krvi se nazývá hypercholesterolemie.

K hypercholesterolemii dochází v důsledku nevyvážené výživy u zdravých lidí (nadměrná konzumace tukových potravin - tukového masa, kokosu, palmového oleje) nebo jako dědičné patologie.

Co je špatné a dobrý cholesterol, jeho rychlost

Po mnoha letech negace sebemenšího prospěchu cholesterolu pro lidské tělo byla tato sloučenina v roce 1985 částečně „oprávněná“ americkými biochemiky Josephem Goldsteinem a Michaelem Brownem. Ve své vědecké práci, která získala Nobelovu cenu, prokázali existenci různých typů cholesterolu, včetně "dobrých" alfa-lipoproteinů.

Cholesterol a jeho hodnota pro tělo

Abychom pochopili, jaký vliv má cholesterol (cholesterol) na tělo, musíte pochopit, o čem to je. Mnoho zvažovat tuto látku být tuk (toto je velmi kvůli kvůli zastaralému jménu, který je chráněn v některých jazycích, včetně Rusa, zatímco správné mezinárodní jméno pro tuto sloučeninu je cholesterol).

Ve skutečnosti se však jedná o polycyklický lipofilní alkohol, který se podílí na konstrukci nových buněčných membrán (působí jako stabilizátor membránové membrány), jakož i při syntéze určitých hormonů, tvorbě žlučových kyselin a vitaminů skupiny D a ochraně erytrocytů před hemolytickými toxiny.

Úloha cholesterolu v těle

Z větší části je vyroben samotným tělem, pouze 20% z potravin. Hlavním místem jeho syntézy jsou játra, kde látka vstupuje skrze krev pomocí speciálních sloučenin. A protože se alkohol nerozpouští ve vodě (krev je v podstatě vodný roztok), některé z těchto proteinových kapslí se ukládají na stěny cév.

Odrůdy

Cholesterol je transportován krevním oběhem ve skořápce komplexu komplexních proteinů, které se skládají ze skutečné proteinové části (apolipoproteinu) a protetické skupiny (lipidu), mezi nimiž dochází k různým interakcím.

V závislosti na úrovni lipidů jsou lipoproteiny rozděleny do 4 skupin:

 • alfa lipoproteiny;
 • beta lipoproteiny;
 • pre-beta lipoproteiny;
 • chylomikrony (velmi velké molekuly, které neproniknou stěnou cév a nejsou uvažovány při studiu úlohy cholesterolu ve vývoji aterosklerózy).

Čím více lipidů v molekule, tím nižší je její hustota.

Vysoká hustota cholesterolu

Alfa-lipoproteiny (sloučeniny s vysokou hustotou), zkrácený název HDL, jsou zaměřeny na zachycení jiných molekul cholesterolu z extrahepatických tkání a průtoku krve a jejich přenesení na místo syntézy.

Formulace poloviny alfa-lipoproteinů se skládá z proteinů, druhá polovina obsahuje volný cholesterol, estery cholesterolu, triglyceridy, fosfolipidy. Fosfolipidová membrána, do které je volný cholesterol „naložen“, pomáhá odstraňovat její přebytek z tkání a má také antioxidační, protizánětlivý, antitrombotický účinek a zabraňuje rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Nízkohustotní cholesterol

Pre-beta a beta lipoproteiny (sloučeniny s nízkou hustotou), zkrácený název pro LDL, obsahují více tuku než alfa-lipoproteiny. V pre-beta lipoproteinech protein prakticky chybí. Zvýšená hladina těchto sloučenin způsobuje ukládání tuků v cévách a vede k srdečním infarktům, mrtvici a arteriálním onemocněním.

Provokující faktory

PAP jsou považovány za „dobrý“ cholesterol, protože mají pozitivní účinky na srdce a krevní cévy. Čím vyšší je hladina těchto částic, tím lepší je metabolismus lipidů. Ačkoli jejich nadměrné zvýšení krevní plazmy může znamenat obezitu, onemocnění ledvin, anorexii, diabetes.

LDL se naopak nazývá „špatný“ cholesterol vzhledem k tomu, že se akumulují na vnitřní straně tepen a mění svou strukturu, zahušťují a činí je křehčí, což vede k ateroskleróze. Zvýšené hladiny LDL jsou vyvolány následujícími faktory:

 • genetické poruchy metabolismu tuků (program pro apolipoproteinové proteiny je stanoven i při koncepci, a pokud tento program selže, počet produkovaných LDL a rychlost jejich přenosu na místo syntézy klesá);
 • vrozená hyperlipidemie a hyperbetalipoproteinémie (kumulace velkého množství neutrálních tuků spolu s cholesterolem);
 • vnější příčiny (nezdravá strava, špatné návyky, sedavý způsob života).

Příliš malé množství beta-lipoproteinů v krvi může být důkazem onemocnění - hypocholesterolemie, která často doprovází ischemickou chorobu srdeční, dysfunkci štítné žlázy, anémii a infekční procesy.

Kromě toho, dieta s velkým množstvím nízkotučné výrobky, příjem statinů a silný fyzický stres může ovlivnit snížení LDL. Proto je důležité znát normy alfa a beta lipoproteinů v krvi a kontrolovat je.

Normy HDL a LDL

Hladina částic s vysokou hustotou závisí na věku, komorbiditách a dokonce na pohlaví pacienta. U žen je tedy množství HDL obvykle vyšší (nižší přípustná koncentrace je 50-60 mg / dl) než u mužů (dolní hranice normy je 40-50 mg / dl). Ukazatele pod 40-50 mg / dl mohou hovořit o závažných kardiovaskulárních patologiích, diabetu, chronické hepatitidě nebo cirhóze jater.

Existuje vzorec pro aterogenitu, který se používá pro výpočet rizika vzniku koronárního onemocnění: rozdíl v celkovém cholesterolu a HDL je dělen hladinou HDL. U mladých lidí by tento poměr neměl být vyšší než 2,2-2,5, pro osoby nad 40 let - ne více než 3,5.

Obecný profil lipidů

Maximální přípustné množství LDL se liší podle věku:

 • u dětí, dospívajících a dospělých starších 40 let, 130 mg / dl;
 • mladí lidé do 35 let 160 mg / dl.

V ideálním případě by toto číslo mělo být 100 mg / dl a u osob s anamnézou srdečních a cévních problémů - 70 mg / dl.

Metody stanovení

V lékařské biochemii je hladina LDL určena několika metodami, z nichž každá má své vlastní výhody a nevýhody. Mezi nimi jsou:

 • Odkaz - je separace částic na frakce ve fyziologickém roztoku za účelem stanovení molekulové hmotnosti, tvaru a velikosti složek. Tato metoda se vyznačuje složitostí a časovou náročností.
 • Odhad - s vědomím koncentrace triglyceridů a celkového cholesterolu, určete LDL pomocí Friedwaldova vzorce: LDL cholesterol = celkový cholesterol cholesterol-cholesterol-cholesterol-cholesterol cholesterol-cholesterol-cholesterol-cholesterol-cholesterol cholesterol. Výsledky získané touto metodou mohou být zkresleny, pokud je hladina triglyceridů vyšší než 4000 mg / l.
 • Srážení - přidání speciálního činidla, například heparinu nebo dextran sulfátu k získání sraženiny, a výpočet rozdílu mezi cholesterolem a cholesterolem v supernatantu. Použití této metody je také omezeno z důvodu možného nespolehlivého výsledku.
 • Homogenní - solubilizace, použití povrchově aktivních látek a ochranných činidel. Výhodou metody je plná automatizace procesu.

Množství alfa-lipoproteinů v krevním testu se stanoví sedimentací velkých částic za použití fosfotungstic. Po centrifugaci zůstávají v supernatantu pouze nejmenší částice - HDL.

Pro pacienty je důležité znát pravidla pro testování lipoproteinů:

 • nepodstupují výzkum během nemoci, dlouhodobého stresu, během těhotenství nebo bezprostředně po narození;
 • léčba statiny a polynenasycenými mastnými kyselinami snižuje hladinu cholesterolu a naopak zvyšuje hladovění a prevalenci živočišných tuků ve stravě zvířat;
 • příjem a analýza potravin by měla zahrnovat interval nejméně 12 hodin;
 • doporučený stav fyzického a emočního odpočinku.

Pro větší účinnost jsou analýzy ukazující hladinu cholesterolových částic prováděny ve spojení s KLA, OAM, lipidogramem a jaterním profilem.

Kromě metody laboratorních studií jsou zde také analyzátory cholesterolu, které lze použít doma.

Rizika a nebezpečí vysokého cholesterolu

Zvýšený počet cholesterolových frakcí škodlivých pro tělo často nevyvolává výrazné symptomy, ale vede k vážným onemocněním. Podle WHO je polovina všech infarktů myokardu a pětina mrtvice způsobena aterosklerózou způsobenou LDL, které jsou nadnormální.

Kromě toho „špatné“ molekuly cholesterolu tyto choroby vyvolávají:

 • arteriální hypertenze;
 • angina pectoris;
 • diabetes;
 • vaskulární trombóza;
 • Alzheimerovu chorobu;
 • křečové žíly, tromboflebitida;
 • patologických změn v játrech.

Zvláště pozorní k jejich lipidovému profilu by měly být takové skupiny lidí:

 • po 40 letech;
 • příbuzných diabetiků nebo osob s těžkým kardiovaskulárním onemocněním;
 • majitelé špatných návyků (kouření, alkohol, dieta se spoustou mastných a smažených potravin);
 • nadváha;
 • vedoucí k sedavému životnímu stylu;
 • hypertonici.

Cholesterol je organická sloučenina, která se podílí na mnoha důležitých biochemických procesech (tvoří plazmatické membrány, podílí se na tvorbě pohlavních hormonů, kortikosteroidů, vitaminu D). Molekula cholesterolu se skládá z komplexu proteinů a lipidů.

Čím větší je složení proteinu, tím menší je samotná velikost molekuly a tím výhodnější je její účinek na organismus. Přítomnost velkého množství "špatných" lipoproteinů v krvi, které se usazují na stěnách cév a způsobují vznik aterosklerózních plaků, vede k rozvoji závažných onemocnění.

Vysoká a nízká hustota cholesterolu

Co je normou cholesterolu v krvi a jaké je nebezpečí jeho přebytku

Některé otázky praktického lékařství jsou zvažovány ne jediný v lékařských kruzích, ale být zveřejněn. Patří mezi ně klíčové aspekty metabolismu tuků v těle, zejména rychlost cholesterolu v krvi. Toto téma je opravdu velmi relevantní, protože způsobuje spoustu rozporů. V rámci tohoto článku je uveden popis skutečného účelu cholesterolu, jeho normy a důležitosti zachování rovnováhy.

Co je to za látku

Po mnoho let, neúspěšně zápasí s cholesterolem?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je snižovat hladinu cholesterolu tím, že ho budete užívat každý den.

Marně mnozí považují cholesterol za látku škodlivou lidskému tělu. Nepochybně dochází k negativnímu účinku na krevní cévy a srdce v případě významného překročení normy. Ale nezapomeňte, že pokles cholesterolu v krvi je plný neméně nebezpečného. Ve vztahu k této látce by proto mělo být bráno v úvahu pouze vyvážení a udržení své hladiny v normálním rozmezí. Je velmi důležitý pro rostoucí organismus a podílí se na syntéze hormonů steroidního původu: hormonů nadledvinek, ženských a mužských pohlavních hormonů.

Je jiný

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Cholesterol není schopen rozpustit se ve vodě. Proto v lidském těle cirkuluje ve složení komplexních sloučenin s proteiny, což umožní jeho začlenění do složení buněčných membrán a metabolismu v játrech. Tyto sloučeniny se nazývají lipoproteiny. Můžete je určit pomocí biochemické analýzy krve a prozkoumat tyto ukazatele:

 • Celkový cholesterol - odráží koncentraci v těle;
 • Hladina triglyceridů - komplexních tuků ve formě sloučenin z esterů, glycerolu, mastných kyselin a cholesterolu;
 • Hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou. Jsou označeny zkratkou písmen LDL. Po syntéze v játrech jsou zodpovědné za transport cholesterolu do buněk;
 • Hladina lipoproteinu s vysokou hustotou. Může být zkrácen jako HDL. Tyto lipoproteiny, na rozdíl od LDL, jsou zodpovědné za transport odpadu nebo nadbytečného cholesterolu z buněk a krve do jater, kde jsou zničeny za vzniku různých sloučenin, které jsou zahrnuty v jiných typech metabolismu.

Koncept špatného a dobrého cholesterolu

Špatný cholesterol je ten, který, pokud se hromadí ve tkáních, způsobuje porušení jejich struktury a funkce. Zejména nejnebezpečnější činností této látky je zničení stěn velkých a malých nádob. To je možné v případě prudkého překročení norem určitých typů cholesterolu:

 1. Nízkohustotní lipoproteiny, které jsou syntetizovány v nadbytku se zvyšujícími se hladinami cholesterolu v krvi. Díky nim cholesterol snadno proniká do buněk cévního endotelu, kde je uložen ve formě aterosklerotických plaků;
 2. Triglyceridy. Stávají se hlavním skladištěm cholesterolu a v případě poruchy významně zvyšují jeho koncentraci.

Když už mluvíme o dobrém cholesterolu, znamenají lipoproteiny s vysokou hustotou. Tyto sloučeniny, které transportují přebytek volného cholesterolu z krve do jater, pomáhají snižovat jeho obsah v plazmě. Proto dostali takové jméno.

Je důležité si pamatovat! Pojmy špatný a dobrý cholesterol jsou spíše svévolné, protože každá ze sloučenin plní svou fyziologickou úlohu v těle. LDL a triglyceridy jsou syntetizovány, když je přebytek cholesterolu požíván s jídlem a jednoduše signalizuje možné ohrožení těla. Je nesmírně důležité usilovat o dosažení rovnováhy nejen vyloučením potravin obsahujících cholesterol ze stravy, ale vytvořením rovnováhy mezi LDL a HDL!

Na čem závisí plazmatický cholesterol?

Pro všechny ukazatele metabolismu cholesterolu existují obecně uznávané normy. Jsou však přibližné, protože kolísání obsahu cholesterolu závisí na mnoha faktorech:

 • Pohlaví - u žen ve věku 45-50 let je hladina cholesterolu nižší než v krvi muže stejné věkové skupiny. Po dosažení tohoto věku by měla být hladina této látky vyšší u žen;
 • Věk - v dětství jsou hladiny cholesterolu nižší než u dospělých. Každý rok dochází ke zvýšení koncentrace;
 • Špatné návyky a životní styl. Každý z nich (kouření, zneužívání alkoholu, tukové a rychlé občerstvení, sedavý způsob života) ovlivňuje metabolismus cholesterolu ve směru zvýšení jeho hladiny v lidské krvi;
 • Celkový stav a přítomnost nemoci. Nemoci, jako je diabetes, obezita, hypertenze, různé endokrinní a metabolické poruchy, patologie jater a trávicího traktu, cévní onemocnění a onemocnění srdce, přirozeně ovlivňují koncentraci cholesterolu v plazmě. U těchto pacientů byl vyvinut speciální normální indikátor, který musí být sledován, aby se snížily podmínky pro progresi onemocnění.

Míra hlavních ukazatelů metabolismu cholesterolu

Člověk, který chce prozkoumat stav metabolismu tuků v těle, zejména cholesterolu, je třeba mít na paměti, že není nutné diagnostikovat celou řadu ukazatelů. Z hlediska porovnání finanční stránky a lékařské výhodnosti je správnější nejprve určit, kolik plazmy je obsaženo v celkovém cholesterolu. V případě odchylek od normy je nejen možné, ale nutné zkoumat všechny ostatní ukazatele týkající se metabolismu cholesterolu v těle (LDL, HDL cholesterol a triglyceridy). Jejich normy v jednotkách mmol / l jsou uvedeny ve vizuální tabulce.

Vyhodnocení možných odchylek od normy

Vyhodnocení ukazatelů metabolismu cholesterolu v těle, je třeba stavět na skutečných výsledcích testů, které jsou porovnány se standardními hodnotami. V tomto případě musí být vzaty v úvahu všechny změny a vyloučení, v nichž musí být normy pro spektrum krevních lipidů pro každou osobu individuální. Taková potřeba zpravidla vzniká pouze v případech proveditelnosti udržení cholesterolu na nízké úrovni. To je způsobeno škodlivými účinky na stav stavů spojených se zvýšenými hladinami cholesterolu, který se nazývá hypercholesterolemie.

Nebezpečí dlouhodobé hypercholesternemie spočívá v tom, že cholesterol má schopnost proniknout do tloušťky cévní stěny, tvořit tuleň a plaky, čímž zúží lumen cévy. Postupem času mohou tyto plaky prasknout s dalšími krevními sraženinami na tomto místě. Tento mechanismus je základem takových onemocnění, jako je ateroskleróza velkých a středně velkých cév, koronární arteriální onemocnění mozku a srdce.

Je nutné hovořit o hypercholesterolémii, pokud je uvedena zvýšená hladina tzv. Aterogenních frakcí cholesterolu (celkový cholesterol, LDL a triglyceridy). Nejdůležitějším kritériem by měl být celkový cholesterol, jehož obsah se odhaduje následovně:

 1. Absolutně bezpečný ukazatel pro prakticky zdravého člověka, který nemá známky obezity a nemocí kardiovaskulárního systému, není větší než 5,2 mmol / l;
 2. O střední hypercholesterolemii říkají v případě, kdy hladina celkového cholesterolu vzroste na 7,8 mmol / l;
 3. Vysoká hypercholesterolemie, která je považována za významný rizikový faktor pro progresi aterosklerózy a kardiovaskulárních poruch, se zjistí, když hladina cholesterolu přesáhne 7,8 mmol / l;
 4. U pacientů s diabetem, srdečními infarkty, těžkou hypertenzí, mozkovými ischemickými chorobami a obezitou se doporučuje udržovat hladinu cholesterolu v rozmezí 4–4,5 mmol / l.

V praxi se velmi vzácně musí řešit situace snižování cholesterolu v krvi. Tento stav se nazývá hypocholesterolemie. Je možné s těžkou deplecí lidského těla nebo vážnými problémy s játry. Současně není cholesterol dodáván s jídlem nebo je jeho syntéza blokována, protože všechny tuky jsou vynaloženy na splacení energetických potřeb těla. Takový stát nese skutečnou hrozbu pro zdraví kvůli porušení struktury a funkce téměř všech orgánů a systémů.

Je důležité si pamatovat! Jedním z důležitých ukazatelů pro hodnocení metabolismu cholesterolu v případě zvýšení hladiny celkového cholesterolu je stanovení aterogenního koeficientu krevní plazmy. Indikátorem je rozdíl mezi celkovým cholesterolem a poměrem HDL k LDL. Jeho míra nepřekročí 4. Jinak by i nepatrné zvýšení celkového cholesterolu mělo být považováno za nebezpečné!

Snížení cholesterolu s nízkou hustotou

Pacienti se ptají, co dělat, pokud je LDL cholesterol zvýšený, co by mělo být jeho normou. Zkratka LDL znamená lipoprotein s nízkou hustotou. Lipoprotein (nebo lipoprotein) je konglomerát proteinů a lipidů.

Jak zjistit LDL cholesterolu v těle?

Hustota lipoproteinů je rozdělena do následujících typů:

 • lipoproteiny s vysokou hustotou, které plní funkci přenosu cholesterolu z periferních tkání do jater;
 • lipoproteiny o nízké hustotě zodpovědné za transport cholesterolu a dalších látek z jater do periferních tkání.

Rozlišujte také lipoproteiny střední a velmi nízké hustoty, které přenášejí látky z jater do tkání.

Lipoproteiny o nízké hustotě, jejichž zkratkou je LDL, jsou nejvíce aterogenními formacemi, tj. Látkami, které spouštějí rozvoj aterosklerózy. Tento typ lipoproteinu nese tzv. "Špatný" cholesterol. Když je LDL cholesterol nebo "špatný" cholesterol zvýšený, znamená to, že pacient má větší šanci na aterosklerózu.

Ateroskleróza je chronické onemocnění tepen, ve kterém jsou blokovány v důsledku ukládání cholesterolu, což je důsledkem porušení metabolismu bílkovinného tuku v těle. Příčiny předčasného úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, zejména infarkt myokardu, mrtvice, často spočívají v aterosklerotických změnách cév.

Nemoci charakterizované vysokým obsahem lipoproteinů s nízkou hustotou mohou mít také dědičnou podmíněnost. Tyto případy zahrnují dědičnou hyperlipoproteinemii. To je případ, kdy je LDL cholesterol zvýšen v krvi v důsledku choroby přenášené rodinou.

Friedwaldův vzorec. Stanovení hladiny LDL cholesterolu hraje důležitou roli v diagnostice zdravotního stavu pacienta a jeho následné léčbě. K tomu použijte vzorec Friedwalda. Je založen na podílu lipoproteinů s nízkou hustotou, celkového cholesterolu (prospěšného a škodlivého) a triglyceridů (tuků).

Podle Friedwaldova algoritmu jsou lipoproteiny o nízké hustotě (sloučeniny lipidů a proteinů) rovny rozdílu mezi celkovým cholesterolem a součtem HDL a triglyceridů děleno 5.

LDL = celkový cholesterol - (HDL + TG / 5).

Kromě vzorce pro Friedwald, tam je množství jiných algoritmů pro výpočet úrovně LDL.

Co je normou LDL?

Jaká je norma LDL? Společnost American Heart and Vascular Health Association vyvinula doporučení založená na pečlivě kalibrovaných standardech pro hladiny LDL cholesterolu. Hladiny LDL cholesterolu:

 • méně než 2,6 mmol / l - normální;
 • méně než 3,3 mmol / l - indikátor blízký normě;
 • méně než 4,1 mmol / l - indikátor je o něco vyšší než norma;
 • méně než 4,9 mmol / l - vysoká hladina;
 • více než 4,9 mmol / l - extrémně vysoké číslo.

Tyto údaje jsou podmíněné ukazatele, které byly vytvořeny na základě statistických údajů o nemocech a úmrtnosti na kardiovaskulární choroby, které vznikly v důsledku vysokého obsahu cholesterolu s nízkou hustotou v krvi.

Je třeba poznamenat, že řada skupin osob s velmi vysokým podílem LDL netrpí kardiovaskulárními onemocněními způsobenými vaskulární okluzí.

Jak můžete snížit cholesterol?

Jak snížit hladinu cholesterolu? Strategie léčby zaměřená na snížení hladiny LDL je konglomerátem jak léků, tak narkotik.

Bezdrogové metody

Tyto cesty přímo souvisejí s výživou a životním stylem pacienta a mohou být použity nezávisle nejen těmi, kteří se zajímají o snižování hladiny cholesterolu, ale také zájemci o prevenci.

Pro normalizaci LDL se doporučuje:

 • snížení kalorického příjmu;
 • jít na dietu s nízkým obsahem živočišného tuku;
 • jíst méně snadno stravitelné sacharidy (sladkosti);
 • vzdát se smažených potravin;
 • zbavit se špatných návyků, jako je kouření a pití alkoholu;
 • zahrnují ve stravě polynenasycené mastné kyseliny (omega-3) obsažené v mastných rybách, lněném oleji;
 • jíst čerstvou zeleninu, luštěniny, zeleninu, ovoce, bobule;
 • zvýšit úroveň fyzické aktivity;
 • být chráněn před stresem.

Co když je nízkohustotní cholesterol zvýšen? V některých případech je pacientům předepsána dieta snižující hladinu cholesterolu z hlediska množství tuků a rychlých sacharidů. V některých, ne zanedbávaných případech, které nejsou zatíženy komplikacemi, stačí k odstranění tohoto problému dodržet dietu snižující hladinu cholesterolu.

Pokud nefarmakologická léčiva nepůsobí do 3 měsíců, pacientovi je předepsán lék.

Léčivé metody

U popsaných porušení jsou pacientům předepsány léky snižující lipidy.

Přijetí níže popsaných léků může mít účinek pouze v případě, že se budete řídit výše uvedenými pravidly a dietou.

Léky snižující lipidy jsou terapeutická činidla, která se používají ke snížení hladin LDL. Vzhledem k povaze účinků na tělo, jsou rozděleny do mnoha skupin, níže jsou jen ty hlavní.

Rychlost LDL v těle je obnovena pomocí statinů. Patří mezi ně:

 • Lovastatin;
 • Simvastatin;
 • Pravastatin;
 • Fluvastin;
 • Rosuvastin, atd.

Fibráty snižují škodlivý cholesterol v krvi a snižují hladinu triglyceridů. Triglyceridy jsou tuky, které jsou zdrojem energie pro buňky, ale při zvýšených koncentracích zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a pankreatitidy. Fibráty zahrnují:

Při užívání těchto léků se zvyšuje riziko tvorby žlučových kamenů.

Existují léky, které zvyšují vylučování, tj. Vylučování žlučových kyselin, které se podílejí na zpracování cholesterolu. Díky tomuto působení se snižuje hladina cholesterolu v krvi. Mezi tyto léky patří:

Je třeba mít na paměti, že všechny tyto léky mohou být použity pouze podle pokynů ošetřujícího lékaře. Všechny výše uvedené způsoby léčby jsou uvedeny ve zjednodušené, schematické formě a nabízejí pouze přibližné informace pro snížení LDL, a proto nemohou být považovány za vodítko pro samo-léčbu.

Pro lidské zdraví je velmi důležité pochopit mechanismus asimilace živin v těle, úlohu zdravé výživy, dobrý životní styl obecně. Obsah škodlivého cholesterolu v krvi je v mnoha případech patologií vyvolanou porušením režimu.

Snížení škodlivého cholesterolu se provádí především za pomoci řádné stravy a zdravého životního stylu.

Vše, co potřebujete vědět o lipoproteinech s vysokou hustotou

Lipoproteiny (nebo lipoproteiny) jsou kombinací lipidů (tuků) a proteinů. Cholesterol je měkká voskovitá látka, která se nachází ve všech částech těla.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Nemůže se nezávisle rozpouštět v krvi, takže pro jeho transport krevním oběhem vyžadují speciální „nosiče“ - lipoproteiny.

Existují tři typy lipoproteinů, přičemž rozdíl mezi tím je poměr obsahu proteinu k množství cholesterolu.

 • Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) (lipoproteiny s vysokou hustotou), objem proteinu v takových lipoproteinech je poměrně velký a hladina cholesterolu je mnohem nižší. Obvykle se nazývají „dobrý“ cholesterol, protože je odstraňují ze stěn tepen a zbavují se jater. Čím vyšší je koncentrace HDL ve srovnání s koncentrací LDL, tím lépe pro člověka, tyto lipoproteiny jsou druhem ochrany těla proti různým kardiálním komplikacím, jako je mrtvice, tachykardie, chronická arteriální insuficience, revmatická srdeční choroba, hluboká žilní trombóza;
 • Nízkohustotní lipoproteiny (LDL) (lipoproteiny o nízké hustotě) obsahují vyšší koncentrace cholesterolu než bílkoviny, nazývají se „špatný“ cholesterol. Velké množství LDL v krvi zvyšuje pravděpodobnost onemocnění aorty, mrtvice, onemocnění krevních cév. Také vyvolávají tvorbu cholesterolových plaků podél vnitřní stěny tepny. Když se počet těchto plaků zvětší, přebytečný objem zúží tepny a sníží průtok krve. V důsledku ruptury takového plaku se tvoří zvláštní krevní sraženiny (krevní sraženiny), které také omezují průtok krve. Tato hrudka může způsobit srdeční infarkt nebo infarkt myokardu (pokud je v jedné z koronárních tepen);
 • Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL) obsahují ještě méně proteinu než LDL;
 • Triglyceridy jsou typem tuku, který tělo používá jako zdroj energie. Kombinace vysokých koncentrací triglyceridů s nízkými hladinami HDL může také způsobit srdeční záchvat nebo mrtvici. Při kontrole hladin HDL a LDL lékaři často hodnotí hladiny triglyceridů.

Přečtěte si více o lipoproteinech a cholesterolu

Indikátory norm

* Konverzní faktor mg / dL na mmol * / l se rovná 18,1.

U žen a mužů jsou úrovně mírně odlišné (ale ne o mnoho):

„Špatný“ cholesterol

Velké hodnoty cholesterolu v krevním testu jsou jednou z klíčových příčin vzniku kardiovaskulárních onemocnění (deformace struktury srdce, vaskulární onemocnění mozku). Mechanismus jejího zapojení do všech nemocí je stejný: tvorba sraženin (plaků) uvnitř tepen omezuje průtok krve, čímž narušuje normální funkce buněk a orgánů.

Kritické hladiny cholesterolu vyvolávají podmínky, jako jsou:

 • Aterosklerotická choroba srdce - může způsobit příznaky stenokardie, když srdeční sval nedostává dostatek kyslíku pro optimální fungování;
 • Snížení prokrvení mozku - je způsobeno zúžení malých tepen a také tím, že větší (např. Ospalé) tepny jsou blokovány. To obvykle vede k prudkému poklesu krevního oběhu v mozku nebo přechodnému ischemickému ataku (TIA);
 • Nemoci krevních cév. Během jakéhokoliv fyzického cvičení způsobuje toto onemocnění zhoršený krevní oběh končetin, v důsledku čehož se v této oblasti vyvíjí silná bolest, někdy krutá;
 • Jiné tepny v těle jsou také ovlivněny sraženinami cholesterolu, například mesenterickými tepnami nebo renálními tepnami. Poruchy oběhu v renálních tepnách vedou k závažným komplikacím (trombóza, aneurysma, stenóza).

A opět o "špatném" cholesterolu

Příčiny odchylek

Hladiny HDL jsou často zvýšeny v důsledku příčin a nemocí, jako jsou:

 • Diabetes mellitus;
 • Myxedema;
 • Onemocnění srdce;
 • Ateroskleróza;
 • Chronická hepatitida;
 • Alkoholismus;
 • Onemocnění ledvin nebo jater;
 • Nedávno utrpěl mrtvici;
 • Vysoký krevní tlak;
 • Pokud rodina měla případy srdečních onemocnění.

Každý z výše uvedených důvodů vyžaduje krevní test na cholesterol.

U mužů je prokázáno, že užívají takovou analýzu od 35 let věku, pro ženy od 40 let. Někteří lékaři doporučují začít kontrolovat cholesterol ve věku 25 let. Krevní test na cholesterol je testován každých 5 let. Jedná se o běžný odběr krve ze žíly, test se provádí ráno nalačno. Není vyžadováno žádné speciální školení.

Analýza rizik

Lipoproteiny s vysokou hustotou se podílejí na čištění a odstraňování cholesterolu a aterosklerotických plaků z tepen, zatímco lipoproteiny o nízké hustotě se přímo podílejí na aterosklerotických procesech, proto čím vyšší je hladina HDL cholesterolu, tím je pro tělo jednodušší.

Riziko vzniku CVD se obvykle odhaduje jako poměr koncentrace HDL k celkové koncentraci cholesterolu:

Kritické hladiny celkového cholesterolu, HDL a LDL:

Odchylky od normy

Existuje zde inverzní korelace mezi hladinami HDL a pravděpodobností vzniku srdečních onemocnění.

Na základě údajů NICE (National Institute for Health and Care Excellence) se riziko mrtvice zvyšuje o 25% pro každý pokles hladin HDL o 5 mg / dl.

HDL pomáhá vstřebávat cholesterol z tkání (zejména z cévních stěn) a vracet ho zpět do jater, odkud je odstraněn z těla. Tento proces se často nazývá „reverzní transport cholesterolu“. HDL je také zodpovědný za normální fungování endotelu, snižuje zánět, chrání před oxidací lipoproteinů o nízké hustotě a má pozitivní vliv na srážení krve.

 • Vysoká koncentrace HDL (nad 60 mg / dL) znamená, že riziko vzniku koronárních srdečních onemocnění je minimalizováno (obvykle se u pacientů starších 50 let vyvíjí koronární onemocnění);
 • Pokud jsou oba indikátory vysoké (hladina HDL a LDL), je nutné provést měření apolipoproteinu-B (hodnotí riziko aterosklerózy), aby se určila příčina;
 • Hladina HDL nižší než 40 mg / dl je považována za příliš nízkou a může způsobit onemocnění srdce. Definice metabolického syndromu navíc zahrnuje nízkou koncentraci HDL jako jednoho z pěti klasifikačních kritérií;
 • HDL v rozmezí 20-40 mg / dl je často spojován s vysokou koncentrací triglyceridů, což je riziko vzniku diabetes mellitus (v důsledku inzulinové rezistence). Některé léky, jako jsou beta-blokátory nebo anabolické steroidy, mohou snižovat hladiny HDL;
 • HDL pod 20 mg / dl (0,5 mmol / l) znamená, že v těle jsou závažné poruchy. Někdy je tato anomálie spojena s velmi vysokým obsahem triglyceridů. Tato nízká úroveň může znamenat vzácné genetické mutace, jako je Tangierova choroba a onemocnění rybích očí.

Prevence

 • Kouření je kontraindikováno. Včasné odvykání kouření navíc zvýší koncentraci HDL cholesterolu přibližně o 10%;
 • Trvalé cvičení může mírně zvýšit koncentraci HDL. Dobrým preventivním opatřením bude aerobik, jóga a plavání 3-4krát týdně po dobu 30 minut.
 • Obezita je vždy spojena s nízkým obsahem lipoproteinů s vysokou hustotou a vysokou koncentrací triglyceridů. Existuje nepřímý vztah mezi hladinami HDL a indexem tělesné hmotnosti. Dumping extra liber, zpravidla zvyšuje koncentraci těchto lipoproteinů. Pro každé 3 libry klesly hladiny HDL asi o 1 mg / dl;
 • Dieta a správná strava. Úrovně HDL a LDL klesají, pokud konzumujete méně tuku;
 • Zahrnutí nasycených tuků do stravy zvyšuje hladiny HDL, ale také se zvýší hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou. V tomto případě by měly být nahrazeny mononenasycenými a polynenasycenými tuky;
 • Je užitečné snížit konzumaci jednoduchých sacharidů, pokud se zvýší triglyceridy (často u pacientů s nadváhou a metabolickým syndromem);
 • Celkový příjem tuků je důležitý pro snížení na 25-30% celkových kalorií;
 • Spotřeba nasycených tuků nižší až 7% (denní dieta);
 • Spotřeba trans mastných kyselin by měla být snížena na 1%.

K úpravě hladin lipoproteinu s vysokou hustotou ve stravě by měly být zahrnuty:

 • Olivový olej (stejně jako sójový, kokosový a řepkový);
 • Ořechy (mandle, kešu ořechy, arašídy, vlašské ořechy, pekanové ořechy);
 • Ryby (např. Losos), rybí olej, humři a chobotnice.

Všechny tyto produkty jsou zdrojem omega-3.

Důležité: do stravy by měly být přidány jednoduché sacharidy (brambory z obilovin, bílý chléb).

Také ve stravě může zahrnovat:

 • Ovesné vločky;
 • Ovesné otruby;
 • Celozrnné výrobky.
 • Hladiny HDL mohou být zvýšeny pomocí některých léků, například niacinem, fibráty a v menší míře statiny:
  • Niacin. Niacin (Niaspan, vitamin B3, kyselina nikotinová) je nejlepším lékem pro korekci hladin HDL. Má prakticky žádné kontraindikace. Je to důležité! Biologicky aktivní doplňky s niacinem, dostupné bez lékařského předpisu, nebudou účinné při snižování koncentrace triglyceridů, jejich použití bez konzultace s odborníkem může způsobit poškození jater;
  • Fibráty. Besalip, grofibrát, fenofibrát, tricore, lipantil, trilipix zvyšují hladiny HDL;
  • Statiny. Zvláštní blokátory omezují produkci látek, které játra produkují pro tvorbu cholesterolu, což významně snižuje koncentraci těchto látek a také vede k jeho vylučování z jater. Statiny jsou schopny absorbovat cholesterol ze stagnujících usazenin v arteriálních stěnách. Jedná se především o léky ve formě tablet nebo tobolek: rosuvastatin, simvastatin, atorvastatin, lovastatin; Statiny nové generace: Krestor, Roxera, Rosukard. Je to důležité! Statiny mohou způsobit závažné nežádoucí účinky, před použitím se poraďte se svým lékařem.

Pouze profesionální odborník vám může pomoci a rozhodnout, který lék by měl být preferován.

Ze všech navrhovaných možností prokázaly účinnost při prevenci infarktu pouze statiny. Terapie statinem může být prospěšná u diabetiků.