Image

Norma bilirubinu u novorozenců a co dělat, když je zvýšena

Vzhled žloutku v novorozených drobcích je velmi častým problémem spojeným se zvýšením hladiny bilirubinu. Každá nastávající matka by měla zjistit, jaký druh sloučeniny je, proč se objevuje v krvi novorozence a způsobuje žlutou barvu pleti, jak je určeno v těle dítěte, a co se dělá pro zlepšení výkonu.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož tvorba v lidském těle probíhá během rozpadu hemoglobinu. Normálně se váže na sloučeniny produkované v játrech a vylučuje se močí, stejně jako stolicí. Takový pigment je vždy přítomen v lidské krvi v malých množstvích.

 1. Nepřímé. Tato frakce se také nazývá volná nebo nevázaná. Tento bilirubin není rozpustný ve vodě a je velmi toxický. Snadno proniká do buněk a narušuje jejich metabolické procesy.
 2. Přímo. Protože tato frakce pigmentu je vázána v játrech kyselinou glukuronovou, nazývá se také vázaná. Po vazbě se tento bilirubin stává rozpustným ve vodě, což usnadňuje opuštění těla.
 3. Celkově. Tento ukazatel ukazuje celkové množství vázaného a volného bilirubinu.

Širší popis typů bilirubinu je popsán ve videu:

Jak se provádí analýza?

Bezprostředně po narození dítě bere pupečníkovou krev, aby určila hladinu bilirubinu a některé další ukazatele. Také novorozenci mohou být testováni na krev odebranou z paty. Před odběrem krve se nedoporučuje krmit dítě po dobu čtyř hodin. Krev se umístí do speciální zkumavky a poté se vyšetří, stanoví se hladina celkového bilirubinu a v případě potřeby jeho frakce.

Míra bilirubinu u novorozenců ve dne v tabulce

Věk

Maximální rychlost v μmol na litr krve

První hodiny po porodu

Proč je míra změn tak silná?

Tyto indikátory jsou spojeny se zvýšeným vzděláním a pomalým odstraňováním bilirubinu z těla dítěte. V erytrocytech plodu žijících v děloze, pro lepší přenos kyslíku, má hemoglobin jinou strukturu než hemoglobin u dospělých a dětí, které se již narodily. Takový hemoglobin se nazývá fetální. Jako zbytečný po porodu začíná jeho zničení s uvolněním do krve, kde je přeměněn na bilirubin. To způsobuje vysokou koncentraci bilirubinu v prvních týdnech života.

Důvody pro zvýšenou úroveň

Vzestup zvýšené hladiny bilirubinu je způsoben:

 • Dítě předčasně.
 • Vývoj diabetu v budoucí matce.
 • Akutní onemocnění těhotné ženy.
 • Hypoxie u kojence během těhotenství.
 • Asyxie při porodu.
 • Předčasný nástup práce.
 • Zvýšené množství estrogenu v lidském mléce.
 • Nekompatibilita krevní skupiny matky a dítěte.
 • Rhesus konflikt během těhotenství.
 • Odmítnutí kojení bezprostředně po porodu.
 • Velký úbytek hmotnosti v prvních dnech po porodu.
 • Patologie vývoje plodu.
 • Infekční onemocnění jater.
 • Mechanický typ žloutenky.
 • Střevní obstrukce.
 • Zničení červených krvinek v důsledku genetických onemocnění.
 • Užívání léků ke stimulaci porodu.
 • Jaterní dysfunkce u kojence.
 • Hormonální porucha u karapuz.

Typy žloutenky v souladu s ukazatelem

Většina dětí má žloutenku, která se nazývá fyziologická. Objevuje se po pronikání bilirubinu do povrchových vrstev kůže, ke kterému dochází, když je hladina tohoto pigmentu vyšší než 120 μmol / l u zdravých dlouhodobě narozených dětí a nad 85 μmol / l u dětí předčasně narozených.

Se zvýšením hladiny bilirubinu u novorozenců s plnou terminální délkou nad 256 µmol / l au předčasně narozených dětí nad 172 µmol / l se provádí diagnostika patologické žloutenky. Zvýšení hladiny bilirubinu v tomto stavu je více než 5 µmol / l za hodinu, zatímco ve fyziologické žloutence takové zvýšení nepřekročí 3,4 µmol / l za hodinu.

Hlavní symptomy fyziologické žloutenky a její rozdíly od patologického jsou uvedeny v tabulce:

Fyziologická žloutenka

Patologická žloutenka

Začíná 2-5 dnů života

Může začít od prvního dne života a po 14 dnech života

V průměru trvá 2-3 týdny

Trvá déle než 2 týdny

Od čtvrtého dne života se snižuje intenzita žloutenky a úroveň bilirubinu

Liší se ve vlnovém průtoku.

Žloutnutí začíná obličejem a horní částí těla

Pod pupkem se tělo zbarví žlutě, nohy a dlaně jsou oranžové.

Blahodárnost dítěte není porušena.

Dítě může být příliš nervózní nebo v nervovém systému existují známky deprese.

Barvení výkalů a moči v normálním stavu

Někdy se výkaly stávají světlem a moč ztmavne.

Práce jater není porušena

Možné porušení jater

Léčba: jak snížit míru?

Fototerapie je nejjednodušší, cenově dostupný a neškodný způsob léčby žloutenky u novorozenců. Dítě s rizikem zvýšení bilirubinu na toxické indikátory je po určitou dobu umístěno pod speciálními lampami, z nichž světlo přeměňuje nepřímý bilirubin na netoxickou látku zvanou lumirubin. Během 12 hodin opouští bilirubin tělo dítěte stolicí a močí.

Fototerapie se provádí s přestávkami na krmení. Dítě by mělo ležet 20-40 cm od lampy a jeho genitálie a oči by měly být pokryty látkou, která nepřenáší světlo. Vedlejší účinky této léčby mohou být průjem, spálení sluncem, horečka, dehydratace a odlupování kůže. Pro jejich odstranění v těle novorozence je důležité udržovat konstantní vodní bilanci.

Stejně důležité je připevnit kojence k prsu tak často, jak je to jen možné, a krmit se často, protože to stimuluje odstranění meconium obsahujícího velké množství bilirubinu ze střeva dítěte.

Pro patologickou žloutenku je tato léčba spojena s:

 • Infuzní terapie. Zvláštní řešení se podávají intravenózně dítěti a pokud je stav dítěte složitý, krev se nalije do drobků.
 • Enterosorbenty. Dětem se podává smectum, enterosgel a další léky, aby se zabránilo bilirubinu vstřebávat ze střev.
 • Specifická léčba v závislosti na identifikované patologii.

Jaké by mohly být důsledky vysokého bilirubinu?

Hlavní nebezpečí zvýšeného množství bilirubinu v krvi dítěte spočívá v jeho negativním účinku na nervové buňky a další orgánové systémy dítěte. Výsledkem může být encefalopatie, zvětšená slezina a játra, zvýšená ospalost, nižší krevní tlak, záchvaty, vývojová zpoždění, problémy se sluchem a dokonce paralýza.

Stanovisko Komarovsky

Známý pediatr potvrzuje, že fyziologická žloutenka se vyskytuje u téměř poloviny novorozenců a ve většině případů prochází 10-14 dní života bez stopy.

Populární lékař také poznamenává, že kojení žloutenka se vyskytuje u mnoha novorozenců. S ní není stav dítěte zlomen a strouhanka normálně nabývá na váze. Chcete-li identifikovat tento typ žloutenky může zastavit krmení na 1 den, s výsledkem, že hladina bilirubinu okamžitě klesne.

Norma bilirubinu u novorozenců podle dne a měsíce

Hladina bilirubinu v krvi novorozence jasně ukazuje, jak dobře fungují vnitřní orgány dítěte. Vysoká úroveň pigmentu, která bude vyžadovat okamžitý terapeutický zásah, bude indikována nažloutlou barvou kůže dítěte. Rodiče by měli znát rychlost bilirubinu u novorozenců, příčiny a důsledky jeho zvýšení v krvi dítěte a jak se s tímto problémem vypořádat.

Co je bilirubin u novorozenců?

Tato látka je pigment, který vzniká v okamžiku zničení červených krvinek. Hemoglobin uvolňovaný v tomto případě je toxická látka pro tělo. V reakci na jeho přítomnost imunitní systém rozkládá hemoglobin, což vede k uvolnění tzv. Hemu, tj. Sloučenin železa. Posledně uvedená se po kontaktu s enzymy stává bilirubinem.

Hladiny bilirubinu u novorozenců jsou často velmi vysoké. To je způsobeno tím, že plod dostává kyslík z červených krvinek obsahujících fetální hemoglobin. Když se dítě narodí, zmizí potřeba tohoto hemoglobinu a rozpadne se, což vede ke zvýšení hladiny pigmentu. V nemocnici je každému dítěti několikrát prováděna krevní zkouška, aby se stanovila koncentrace bilirubinu. Pokud jsou ukazatele nadměrně nad normou, znamená to žloutenku, kterou lze okamžitě zastavit.

Analýza bilirubinu u novorozenců

První analýza se provádí měřením pigmentu v pupečníkové krvi. Příště za dva dny. Pokud se dítě narodí předčasně, úroveň pigmentu se měří jeden den po narození, pak každý den. V přítomnosti takových faktorů, jako je komplikovaná práce nebo gestace, stejně jako zažloutnutí kůže, se odebírá krev pro analýzu z hlavové žíly. Nemějte strach z tak ohromujícího zvuku, takový postup nezpůsobí dítěti žádnou bolest. Pro odběr krve u kojenců se používá nejtenčí jehla.

Pokud dítě nemá žádné příznaky žloutenky, je mu podán zjednodušený bilitest, který se provádí pomocí speciálního zařízení, které čte barvu kůže dítěte na čele a odhaluje obsah pigmentu. Výhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že výsledek je okamžitě znám a nevýhodou je, že nedochází k oddělení mezi přímým a nepřímým bilirubinem. To je důležitý faktor v diagnostice patologií. Přímý bilirubin je bezpečný, protože je neutralizován jaterními enzymy.

Kolik by měl bilirubin u novorozence

Tvorba pigmentu v krvi je přirozený proces, který vede k obnově krve. Rychlost bilirubinu u dětí se liší, ukazatele se odrážejí ve speciálních tabulkách. Dítě v jednom měsíci musí mít obsah krve 8,5–20,5 μmol / litr v krvi. Novorozenci vykazují vyšší rychlost vzhledem k pokračujícímu rozpadu fetálního hemoglobinu. Rychlost bilirubinu u předčasně narozených dětí se pohybuje od 71,8 do 106 umol / litr a pro ty, kteří se narodili v čase, od 51 do 60 umol / litr.

Normálně bilirubin u novorozenců ve dne

Normové indikátory nejsou striktně stanoveny, čísla se mohou měnit. U dítěte může být limit při narození 51-60 µmol / l, ale dezintegrace fetálního hemoglobinu pokračuje. V tomto ohledu může test odrážet růstové ukazatele třetího dne života novorozence. Potom se čísla opět snižují. Denní sazba je uvedena v tabulce:

Pozornost neonatologů a pediatrů je zaměřena na bilirubin u novorozenců: rychlost a odchylky, tabulka standardních ukazatelů podle měsíců

Mezi důležité ukazatele zdraví nově narozených dětí patří hladina bilirubinu. Míra a patologie u novorozenců je předmětem pozornosti neonatologů a pediatrů.

Rozpad fetálního hemoglobinu u novorozenců způsobuje fyziologickou žloutenku. Vážné překročení standardů po dlouhou dobu hovoří o vývoji nebezpečného jevu - patologické žloutenky.

Norm bilirubin u dětí

Tabulka uvádí přípustné hladiny bilirubinu. Tyto indikátory indikují správný nebo narušený průběh procesů degradace hemoglobinu, ovlivňují fungování jater.

Normálně, přímý bilirubin není více než čtvrtina úhrnu. Maximální hodnoty byly nalezeny ve 3. den narození. Při absenci patologických změn, správném fungování jater, postupném střevním traktu, klesá hladina přímého bilirubinu, ne později než po 2 týdnech se vrátí k normativnímu. Během tohoto období fyziologická žloutenka mizí, což nepředstavuje hrozbu pro život a zdraví novorozence.

Proces rozpadu fetálního hemoglobinu je doprovázen charakteristickými znaky:

 • na obličeji, krku novorozence se objeví mírně žloutlá barva;
 • ve stupni 2 získává žlutavý nádech drobné tělo nad pupkem;
 • vývoj stupně 3 je doprovázen zežloutnutím horních částí ramen, nohou;
 • s aktivním procesem se tělo novorozence zcela změní na žlutou, i když se změní odstín ruky a nohy.

Tabulka Rychlost bilirubinu u novorozence ve dne

Tabulka 2. Regulační Bilirubin v prvních týdnech života

Abnormální ukazatele u novorozenců

Lékaři provedou analýzu bilirubinu okamžitě, v prvních minutách po narození dítěte (z řezu pupeční šňůry). Podruhé se studie provádí třetí den.

U mnoha novorozenců se kůže zbarví žlutě, maminky přežijí, kreslí děsivé obrázky. Při monitorování lékaři se nebojte: přípustný přebytek bilirubinu je přirozený jev. Je důležité nenechat si ujít okamžik, kdy se ukazatele vysokého bilirubinu blíží kritickému bodu.

Po propuštění z porodnice musí matka kontrolovat proces snižování hladiny žlučového pigmentu na standardní hodnoty. Uznání bezpečných a patologických jevů není obtížné. Věnujte pozornost příčinám, příznakům obou typů žloutenky: můžete snadno určit, kdy budete chtít vyzvánět.

Fyziologická žloutenka

Příčiny:

 • přirozený rozklad fetálního hemoglobinu po narození, nahrazení obvyklého. Bilirubin je vedlejším produktem rozpadu.

Zjistěte efektivní metody léčby noční enurézy u dětí různého věku.

Přečtěte si o tom, kde si můžete koupit přistýlku pro novorozence na této adrese.

Známky zvýšené bilirubinu u novorozenců:

 • žloutnutí epidermis nastane druhý den po porodu, u některých dětí později - třetí nebo čtvrtý den;
 • odstín se liší od tmavě oranžové až slabě oranžové;
 • dítě se chová jako obvykle, dobře jí, není tam žádná úzkost, letargie;
 • barva výkalů a moči se nemění.
 • po 10–14 dnech zmizí podivná barva kůže, tělo novorozence získá obvyklý odstín.

Patologická žloutenka

Provokativní faktory:

 • předčasné dodání;
 • infekce během těhotenství;
 • neslučitelnost Rh faktorů, krevní typ matky a dítěte;
 • různých genetických chorob.

Známky vysokého bilirubinu u novorozenců:

 • charakteristický ikterický odstín patrný v první den porodu;
 • dítě je pomalé nebo neklidné, špatně nasává prsa;
 • v analýze lékaři zjistí Rh-konflikt u novorozence a matky;
 • zvýšení výkonu je až 85 mikromolů / litr po dobu 1 dne;
 • na nohou, dlaních, oblastech pod pupkem se objevuje nažloutlý odstín;
 • výkaly se zbarví, moč se nasytí, tmavý odstín;
 • příznaky patologické žloutenky trvají 3 týdny nebo déle.

Lékaři rozlišují čtyři formy onemocnění:

 • konjugace;
 • mechanické;
 • parenchymální;
 • hemolytické.

V závažných případech jsou hodnoty bilirubinu mnohem vyšší než obvykle. Vysoká koncentrace (více než 324 mikromolů na litr) vede k pronikání látky přes hematoencefalickou bariéru, vyvíjí se jaderná žloutenka.

Malý mozek trpí, apatie, letargie, křeče se objevují, reflexy jsou znatelně sníženy. Někdy mohou být následky nejzávažnější.

Mezi komplikace jaderné žloutenky patří:

 • hluchota;
 • paréza;
 • paralýza;
 • mentální vývoj.

Léčebné metody a tipy pro rodiče

Metoda závisí na formě onemocnění. Při určování zheltushki lékaři provádějí testy, zjistit příčinu tohoto jevu. Doporučení pro léčbu žloutenky podává neonatolog nebo pediatr.

Je zakázáno předepisovat léky. Nemůžete odmítnout terapii, doufat, že "on projde." I když starší dítě mělo podobný jev, není vhodné se zaměřit na léčebné metody, načasování vymizení symptomů nestojí za to: každý případ je jiný.

Docela často škodlivé sousedy a zkušené mommies dát špatnou radu o zheltushka. Neměli byste žertovat s úrovní žlučového pigmentu: kritické ukazatele poškozují drobný organismus, vyvolávají poškození mozku.

Jak snížit hladinu bilirubinu v krvi

Při kojení maminka by měla minimalizovat zátěž jater:

 • zcela odmítnout smažené, kořeněné, příliš sladké pokrmy;
 • více povolené zeleniny a ovoce, které nezpůsobují alergie u dítěte;
 • voda nesycená oxidem uhličitým je povinná - do 2 litrů denně;
 • nemůžete dietu, je zakázáno přejídat se;
 • Pečeme nádobí, pára;
 • držet se zlomkové stravy: jíst 4-6 krát denně, malé porce;
 • lehké polévky, kaše jsou užitečné, doporučuje se vařené hovězí maso ve formě parních kotlet;
 • čerstvý bílý chléb zamenit šedý s otrubami, pečení odpadu. Jezte sušenky k odstranění kvašení v žaludku a střevech.

Metody léčby a prevence fyziologické žloutenky:

 • časné přichycení k hrudníku. Čím dříve budou původní kalorií (meconium) opouštět, tím dříve budou střeva čištěna, začne se tvořit prospěšná mikroflóra;
 • krmení novorozence na vyžádání postupným přesunem na šest nebo sedm jídel;
 • uvedení dítěte do kapsy pod speciální lampu. Fototerapie je účinná metoda proti žloutence. Působením světla se „škodlivý“ bilirubin přemění na netoxický. Zabránit dehydrataci pomůže častější kojení.

Podívejte se na hodnocení a dozvíte se o výhodách kočárku - kolébky pro novorozence.

V tomto článku je popsáno ošetření suchých červených skvrn na těle dítěte.

Terapie patologické žloutenky

Lékaři předepisují novorozence:

 • Elkar Přípravek obsahuje L-picturein. Lék ve formě kapiček ničí nadměrný žlučový pigment, čistí játra toxinů. Lék je schválen pro použití od narození.
 • Hepel. Droga bojuje s příznaky průjmu, urychluje odtok žluči, podporuje játra, žlučník.
 • Enterosgel nebo Smekta. Účinné sorbenty nemají přímý vliv na výkon bilirubinu. Lékaři předepisují léky, aby rozbili řetěz, když je látka cirkulována střevním traktem a játry;
 • Ursofalk Droga se doporučuje při identifikaci slabosti žlučníku. Pro snadné použití v prvních dnech se kompozice vyrábí ve formě suspenze. Lék má výrazný choleretický účinek.

V případě těžké formy žloutenky se provádí vysoká hladina žlučového pigmentu. Indikátory, které jsou mnohem vyšší než norma po dlouhou dobu, způsobují bilirubinovou encefalopatii - stav, který ohrožuje zdraví a duševní vývoj dítěte.

Další video. Více informací o bilirubinu u novorozenců:

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozenců: příčiny, účinky, léčba

Mnoho mumií v nemocnici musí slyšet frázi "vaše dítě má zvýšený bilirubin."

Abychom se těchto slov nebáli, je nutné zjistit, jakou roli hraje bilirubin u novorozenců a kolik této látky je pro dítě bezpečné.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož vysoká koncentrace v těle se může stát jedem pro nervový systém. Tato látka je výsledkem rozpadu červených krvinek.

Z zastaralých červených krvinek se uvolňuje hemoglobin, který se okamžitě stává toxickým. Imunita začíná "útočit na nepřítele" a ničí hemoglobin, uvolňující hémy - sloučeniny obsahující železo. Pod vlivem enzymů se hémy transformují do bilirubinu.

Je třeba rozlišovat mezi přímým a nepřímým bilirubinem. Přímo se vylučuje stolicí a močí a nepřímo nejprve tvoří sloučeninu s albuminem a je transportován do jater, kde je fermentován a stává se přímým bilirubinem, který snadno opouští tělo.

Bilirubin v krvi novorozence je vždy zvýšen. Faktem je, že kyslík v těle nenarozeného dítěte nesou červené krvinky nasycené fetálním hemoglobinem. Po porodu ztrácí svou funkci a zhroucení, zanechává za sebou produkt rozpadu - bilirubin.

V porodnici je několikrát odebírán krevní test pro stanovení hladiny tohoto pigmentu. Zvýšený bilirubin u novorozenců indikuje výskyt žloutenky, a tak lékaři kontrolují její průběh.

Žloutenka s vysokým bilirubinem je nebezpečná sama o sobě a může naznačovat vývoj jakéhokoli patologického stavu v drobcích.

Jaké testy musí projít?

 • Ihned po prvním výkřiku dítěte lékaři změří úroveň pigmentu v pupečníkové krvi. O dva dny později je opět testováno celodenní dítě.
 • Předčasně narozené děti kontrolují množství pigmentu v krvi denně po porodu a sledují jej každých 24 hodin.
 • Děti z rizikové skupiny (těžké těhotenství, obtížný porod, těžké žloutnutí skléry a kůže) odebírají krev z věnců na hlavě.

Tento postup je bezbolestný a bezpečný pro dítě, i když je to velmi děsivé momenty. Oplocení se provádí speciální tenkou jehlou s rukou zkušené sestry, tato analýza pomáhá včas diagnostikovat vývoj nebezpečných komplikací, takže byste jej v nemocnici neměli opouštět.

 • Děti bez jasných známek žloutenky dostávají bezkrevný test - nejsilnější.

Zařízení pro analýzu je fotobuňka, která zachycuje barvu pleti na čele dítěte a určuje tak množství žlutého pigmentu. Výsledek lze vidět okamžitě. Nevýhodou tohoto testu je, že nevykazuje přímý a nepřímý bilirubin a tato čísla jsou velmi důležitá pro diagnostiku.

Když žloutenka děti provádějí kontrolní testy po celou dobu léčby, dokud hladina pigmentu neklesne do normálu.

Analýza bilirubinu u novorozenců je opět prováděna na klinice, zatímco v měsíčním věku probíhá lékařské vyšetření. Současně se odebírá krev z věnce na hlavě nebo na rukojeti, v různých zdravotnických zařízeních různými způsoby.

Normy bilirubin u dětí

Protože proces aktualizace krve je neustále, pak je v těle vždy přítomno bezpečné množství pigmentu. Norma bilirubinu u měsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / litr. Ale nově narozené dítě a v příštích několika týdnech jsou tato čísla mnohem vyšší. Tato situace je způsobena kolapsem velkého množství fetálního hemoglobinu.

 1. Normální je obsah pigmentu v krvi pupeční šňůry:
 • 51–60 µmol / litr u dětí narozených v čase;
 • 71,8–106 μmol / litr u předčasně narozených dětí.

Mluvíme o úrovni celkového bilirubinu, což je součet množství nepřímého a přímého bilirubinu. V tomto případě by nepřímý bilirubin neměl být větší než čtvrtina celkové hladiny a přímý, resp. Nižší než 75%.

 1. 24 hodin po porodu nepřekročí normální hladina pigmentu u dětí narozených v čase 85 μmol / l.
 2. Po 36 hodinách od narození toto číslo stoupá na 150 µmol / L.
 3. Po 48 hodinách - až 180 µmol / l.
 4. 3-5 dní po porodu může bilirubin dosáhnout maxima: 256 µmol / l. Pokud je tento limit překročen, pak lékaři hovoří o vývoji žloutenky u dítěte.

Poté se sníží hladina bilirubinu.

 1. Po 6–7 dnech života dítěte dosahuje až 145 μmol / l.
 2. 8. - 9. den - až 110 µmol / l.
 3. 10–11 dní - až 80 µmol / l,
 4. Ve dnech 12–13 dní - až 45 µmol / l, atd.
 5. Ve čtvrtém týdnu života dosahuje drobek bilirubinu normální hodnoty - až 20,5 mmol / l.

Tabulka norem bilirubin (nepřímý a přímý)

Rychlost bilirubinu u novorozence se mění podle denního termínu a předčasně narozených dětí. 24 hodin po narození je průměrná hladina bilirubinu u „raného“ dítěte 97,4–148,8 µmol / L. Index dosahuje své maximální hodnoty 5–6 dnů po dodání. Když je úroveň pigmentu vyšší než 172 µmol / l, je u dítěte diagnostikována žloutenka.

Proč má dítě vysoký bilirubin a jaké je nebezpečí tohoto stavu

Když je bilirubin vyšší než normální hladina (256 µmol / l u dětí narozených v čase a 172 µmol / l u „spěchaných“ dětí), lékaři hovoří o vývoji žloutenky. Má dva typy. Fyziologická žloutenka nejčastěji končí sama do 4. týdne života dítěte a nemá žádné důsledky pro jeho tělo.

Děti s takovou diagnózou však vyžadují neustálé sledování, protože nemoc se může dostat do závažnější formy. Patologická žloutenka vyžaduje léčbu a v případě její nepřítomnosti přináší značné škody na zdraví dítěte.

Pokud má novorozenec v krvi bilirubin, může to být následující:

 • těžké těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • komplikovaný porod;
 • předčasné těhotenství;
 • nedostatek kyslíku u dítěte během těhotenství nebo porodu - například během zapletení pupeční šňůry.

S patologickou žloutenkou bilirubin v krvi dětí zmizí. Důvody tohoto zvýšení mohou být stejné problémy, které vedou k fyziologické žloutence. Také extrémně vysoká úroveň pigmentu může znamenat:

 1. problémy s játry u dítěte;
 2. hormonální poruchy;
 3. konflikt mezi matkou a dítětem;
 4. intestinální obstrukce;
 5. genetické onemocnění vedoucí ke zničení membrán červených krvinek;
 6. obstrukce žlučových cest.

Patologická žloutenka může být také provokována léky, které matka dostala během těhotenství a porodu.

Když dítě zjistí tento stav, lékaři léčí nejen symptomy přímo, ale také eliminují příčinu nemoci.

Podmínky, které mohou způsobit patologickou žloutenku, jsou samy o sobě velmi nebezpečné a někdy smrtelné. Vysoký bilirubin u novorozenců však nelze ignorovat. Tento pigment je jedem pro nervový systém dítěte. S vysokou hladinou v krvi se vyvíjí bilirubinová encefalopatie. Známky tohoto stavu jsou:

 • zvětšená játra a slezina;
 • snížení tlaku;
 • konvulzivní syndrom;
 • dítě spí hodně nebo naopak je neustále v pohybu;
 • dítě prakticky nebere láhev a hrudník.

Pozdní příjem léčby (nebo úplná absence pomoci) pro bilirubinovou encefalopatii může mít následující důsledky:

 1. ztráta sluchu;
 2. vývojové zpoždění;
 3. motorická paralýza.

Někdy bilirubin v drobcích roste kvůli mateřskému mléku: vyvíjí se takzvaná „žloutenka kojení“. Mastné kyseliny jsou přítomny v mléce, což zabraňuje játrům přenášet nepřímý bilirubin na přímou linii a toxin se hromadí v těle. V tomto případě se děti převezou na dva dny do potravinářské směsi.

Pokud je bilirubin snížen, potom je dítě ponecháno na umělém krmení. Nebo je možné krmit mléko mateřské matky. Chcete-li to udělat, dekantujte ji do láhve a zahřejte na teplotu 70 ° C, pak ji ochlaďte a dejte ji dítěti. Přečtěte si více o tom, jak vyjádřit mateřské mléko >>>

Při zahřátí jsou mastné kyseliny zničeny a mléko nezpůsobí poškození dítěte.

Lékařská péče o zvýšený bilirubin

Jak snížit bilirubin u novorozence? Pokud je diagnostikována fyziologická žloutenka, kromě pozorování nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Onemocnění obvykle ustupuje po několika týdnech.

Opalování pomůže rychleji snížit bilirubin u novorozence. Pokud máte dítě „na jaře“ nebo „léto“, můžete během procházek zatlačit kapotu kočárku zpět a vystavit slunce obličeji a úchytům dítěte. Zimní a podzimní slunce chytit těžší. Ale pokud se ukázalo, že je to jasný den, jděte s dítětem na balkon, nechte paprsky zářit na obličej dítěte.

Dítě nemůže být na slunci déle než 10 minut. Je nutné zajistit, aby slunce nespadlo do otevřených očí. Koncem jara a léta nedržíte své dítě v přímých paprscích od 11 do 17 hodin.

Fototerapie je nejúčinnějším způsobem léčby patologické žloutenky. To může být provedeno v nemocnici, pokud má potřebné vybavení. V opačném případě jsou matka a dítě převezeny do dětské nemocnice. Dítě je umístěno pod speciální modrou lampou.

S pomocí světla bilirubin přechází do lumirubin, který rychle opouští tělo. Abyste mohli ležet pod lampou, potřebujete celkem 96 hodin a přerušení krmení.

Oči dětí nosí speciální obvaz nebo čepičku, protože světlo lampy je škodlivé pro vidění. Procedura je bezbolestná a účinná, ale může mít i nepříjemné vedlejší účinky: sušení a odlupování kůže, zkapalněné stolice, které projdou po ukončení terapie.

V těžkých případech děti daly kapátka a dokonce i krevní transfuzi. Vynikající prevence žloutenky je krmení mateřského mléka. Je velmi důležité co nejdříve připojit dítě k prsu. Jak to udělat, přečtěte si článek: Kojení: doporučení WHO.

Krmení na vyžádání také snižuje množství škodlivého pigmentu. Kolostrum vyvolává vylučování mekonia z těla novorozence, se kterým přichází velké množství bilirubinu. Více o krmení na vyžádání >>>

Jednou ze špatných rad, kterou maminka slyší, je krmit dítě žloutenkou. Ani sladká voda, ani bujón bujónu nesníží hladinu bilirubinu. Je lepší aplikovat strouhanku na prsa častěji a řídit se doporučeními svého lékaře.

Obsah bilirubinu je důležitým ukazatelem zdravotního stavu novorozence. V žádném případě by se neměly vzdát své definice a léčby žloutenky. Následky takového odmítnutí mohou být mnohem horší než některé nepříjemnosti během léčby.

Limity normálního bilirubinu u novorozenců

Každý novorozenec v prvních dnech života zvyšuje rychlost bilirubinu v krvi. Obvykle se v měsíci bilirubin významně snižuje a v budoucnu v průběhu života nevzrůstá. Pokud má dítě silné zažloutnutí, které neprojde a nezvýší, je nutné jít do nemocnice. Normálně bilirubin u novorozenců nezpůsobuje žádné potíže a snižuje se během jednoho měsíce.

Co je bilirubin

Bilirubin je tvořen rozpadem červených krvinek z hemoglobinu. Protože se krevní buňky rozpadají ve slezině, vzniká v tomto orgánu hlavně bilirubin. Ve slezině se tvoří pouze nenavázaný bilirubin, který je pro tělo nebezpečný a je silným jedem. Nenavázaný nebo nepřímý bilirubin není vylučován ledvinami, takže vstupuje do jater, kde je přeměněn na přímý nebo vázaný bilirubin. V tomto stavu se snadno vylučuje z těla a nepoškozuje dítě. Žloutenka se vyskytuje, když játra nezvládají zátěž a přeměňují nepřímý bilirubin pomaleji než se tvoří. Přidružený bilirubin může být také vylučován střevy.

Jaké jsou typy žloutenky

Novorozenci mají obvykle fyziologickou nebo přechodnou žloutenku, která je výsledkem adaptace organismu na nové podmínky. Přechodná žloutenka se vyskytuje u 60-70% porodů a často nevyžaduje lékařský zásah. Patologická žloutenka je mnohem nebezpečnější a může způsobit vážné poruchy fungování centrálního nervového systému a mozku. Zvýšení bilirubinu na kritickou úroveň může mít za následek smrt dítěte.

Fyziologická žloutenka novorozenců

Normy bilirubinu pro novorozence jsou až 34 jednotek na litr krve. Druhý den rostou a mohou dosáhnout 150 µmol / litr. Třetí den je maximální rychlost 250 µmol / litr. Po třetím dni života u dítěte začíná bilirubin postupně klesat a měl by být 9–20,5 μmol / litr za měsíc. Všechny indikátory jsou kontrolovány pouze krevním testem. Kromě bilirubinu se lékaři dívají na další krevní obraz, což může znamenat porušení v těle. V některých případech se první příznaky žloutenky mohou objevit pouze za 4-7 dnů, což je způsobeno velkou hmotností při narození a dobrou chutí k jídlu.

Pokud dítě nemá žádné změny barvy výkalů a moči, je klidný a jeho výkon je v normálním rozmezí, potom se novorozenec snaží předepsat léky a další postupy.

Jedním z důležitých faktorů pro úspěšné odstranění vázaného bilirubinu je pravidelný pohyb střev a močení. Mezi faktory, které způsobují přechodnou žloutenku, patří:

 • Předčasný nebo komplikovaný porod;
 • Přítomnost chronických onemocnění matky, včetně diabetu, onemocnění hematopoetického systému;
 • Konflikt Rhesus;
 • Stimulace práce;
 • Nouzová dodávka císařským řezem;
 • Nedostatek kojení;
 • Anomálie ve vývoji orgánů a systémů;
 • Ostré hubnutí po porodu;
 • Kyslíkové hladovění dítěte.

U dětí, které se narodily před 34. týdnem těhotenství, jsou kritické hodnoty bilirubinu dvojnásobně nižší než u normálních hodnot u dětí v plném věku. Zvýšení bilirubinu může být detekováno pomocí speciálního zařízení, které fotometricky určuje koncentraci látky v krvi. Když se objeví podezření, lékaři provedou podrobnější studie a vezmou krev na analýzu.

Patologická žloutenka

V patologické žloutence jsou kvantitativní indexy bilirubinu vyšší než normální a nesnižují se bez použití léků. Novorozenec má velmi žlutou barvu kůže a sliznic, což je nejvýraznější na končetinách. Také dítě mění barvu výkalů a moči. Moč se stává velmi tmavou a výkaly mají světle žlutý odstín. Patologická žloutenka se může objevit od 1 do 28 dnů života dítěte. Novorozenec se obvykle chová zpočátku vzrušeně a neklidně a pak většinu času spí a spí. Bilirubin u kojenců normálně roste postupně, ale s patologickou žloutenkou dochází k prudkému nárůstu výkonu.

Hlavní příčiny patologické žloutenky jsou:

 1. Rhesus konfliktní matka a dítě;
 2. Předčasný porod;
 3. Infekční onemocnění, která matka trpěla během těhotenství;
 4. Stimulace porodu;
 5. Genetické poruchy;
 6. Dědičná onemocnění.

Detektor bilirubinu

Existuje speciální přístroj, který je pomocí speciálních paprsků schopen určit množství bilirubinu u kojence. Přístroj měří množství žlutého pigmentu na kůži dítěte s ohledem na korekce hemoglobinu. Přístroj je nejjednodušší a neškodný způsob, jak zjistit, zda se dítě nachází v nemoci patologické žloutenky. Proces měření celkového bilirubinu je bezbolestný a trvá pouze 1-2 sekundy. Zařízení můžete používat i doma.

Všechna měření se provádějí na nosu nebo hrudní kosti, takže výsledek je vysoce přesný. Přístroj je automatický a před každým použitím nevyžaduje další nastavení. Paprsky nenesou nebezpečí pro dítě a v žádném případě se necítí. Neustálé sledování hladiny bilirubinu umožňuje včas zahájit symptomatickou léčbu.

Jak se žloutenka léčí u novorozenců

Nejúčinnějším způsobem snížení bilirubinu na normální hladiny u kojenců je použití zkumavek. Fototerapie může být prováděna pouze ve zdravotnických zařízeních, což je způsobeno zvláštnostmi postupu. Lampy mohou zničit bilirubin v kůži a proměnit ho v lumirubin, který je snadno vylučován tělem. Lumirubin se obvykle vylučuje po dobu 12 hodin, takže fototerapie je indikována denně, dokud není bilirubin normalizován. Během focení je dítě umístěno ve speciální komoře s modrofialovou lampou. Předpokladem léčby je ochrana očí a genitálií před luminiscencí.

Kromě fototerapie je důležité, aby dítě konzumovalo velké množství tekutiny. Nejlepší možností je mateřské mléko, ale také elektrolyt. Pomáhá odstraňovat toxiny a produkty rozkladu bilirubinu z těla. V závislosti na příznacích mohou být předepsány další léky, jejichž cílem je udržet zdraví těla. S hodnotami bilirubinu přesahujícími 250 µmol / litr může být k kapátkům připojeno celodenní dítě. Předčasně narozené děti již s rychlostí 150 µmol / litr mohou potřebovat krevní transfuzi. Symptomatická léčba je zvolena individuálně v závislosti na závažnosti onemocnění.

Jak jíst mámu se zvýšeným bilirubinem u dítěte na HB

Látky obsažené v mateřském mléce mohou usnadnit odstranění nadbytku bilirubinu z těla dítěte. Normálně bilirubin u novorozenců klesá ze 7 na 21 dní, ale některé potraviny v maminčině stravě mohou tento proces urychlit. Máma musí pít více tekutin, stejně jako konzumovat povolené ovoce a zeleninu ve velkém množství. Doporučuje se jíst v malých porcích jednou za 2-3 hodiny. Také dieta matky musí zahrnovat maso, které je lepší vařit nebo vařit pro pár. Povolená masa jsou:

Maminka se musí vzdát sladkých sycených nápojů, silného čaje a kávy. Ve stravě kojící ženy musíte minimalizovat množství soli, koření a cukru. Pro lepší produkci mléka a rychlejší normalizaci bilirubinu u kojenců se doporučuje krmení každé dvě hodiny. Pokud dítě spí, musíte ho probudit na krmení. Poté, co dítě opustí, začne meconium tvořit imunitu, která je schopna účinně řešit žloutenku a proces bilirubinu.

Jaká by měla být hladina bilirubinu u novorozence, 1–2měsíčního dítěte, proč stoupá?

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdraví dítěte je hladina bilirubinu, která je určena odebráním krve okamžitě v porodním sále. Jeho vysoký obsah může vést k žloutence. Tento stav se vyznačuje zažloutnutím kůže a často trvá po několika týdnech, ale v některých případech může mít vážné následky. Jaké je normální množství pigmentu, které by dítě mělo mít až měsíc a co dělat, pokud jsou ukazatele značně nadhodnocené?

Co je bilirubin, za který je v těle zodpovědný?

Bilirubin je žlutohnědý pigment vytvořený v důsledku destrukce proteinových prvků krve. Podílí se na tvorbě hemoglobinu.

S rozpadem červených krvinek se hemoglobin uvolňuje a stává se toxickým. Imunita, jejíž úkolem je chránit tělo, ho ničí, v důsledku čehož se objevují sloučeniny, včetně železa. Speciální enzymy je přeměňují na bilirubin, který je odeslán do jater a postupně vylučován močí a výkalem. Je možné vidět toto barvivo pouhým okem během tvorby modřin - jasně žlutý halo se tvoří v místě poranění za týden.

Bilirubin u kojence je vždy zvýšen, ale žloutenka se vyskytuje v 80–85%. V těle dítěte v děloze, červené krvinky, které obsahují velké množství fetálního hemoglobinu, nesou kyslík. Když se dítě narodí, jeho funkce se ztratí a zhroutí se, zanechá za sebou žlutý pigment. Tělo dospělého člověka vynakládá velké úsilí na odstranění tohoto barviva, ale játra novorozence nejsou schopna vyrovnat se se zvýšeným stresem. Pro získání údajů o hladině pigmentové krve se užívá opakovaně.

Přímý a nepřímý bilirubin

S rozkladem hemoglobinu vzniká nepřímý bilirubin. Má vysokou toxicitu - během hypoxie, předčasného porodu nebo z jiných důvodů vedoucích k oslabení novorozence, může se soustředit v mozkových tkáních, což vyvolává rozvoj encefalopatie. Tento pigment snadno proniká do tukových buněk, což mu dává možnost narušit tělo.

Barvivo se váže na krevní bílkoviny, v důsledku čehož se do kůže ukládá pouze asi 1% a objem se posílá do jater, kde se kombinuje s kyselinou glukuronovou. To vytváří přímý typ pigmentu, který neohrožuje tělo.

Kromě přímých a nepřímých forem bilirubinu, jehož množství v plazmě je 75%, resp. 25%, v medicíně existuje koncept celkového bilirubinu. Jedná se o kombinaci dvou typů barviv.

Stanovení hladiny bilirubinu: odběr krve a neinvazivní metoda

Chcete-li zjistit úroveň pigmentu, lékaři provedou krevní test. Mnoho maminek má zájem o to, kde je jejich biomateriál využíván pro výzkum. V prvních minutách života dítěte je jehla stříkačky vložena do řezané šňůry a o 2 až 3 dny později, kdy se test opakuje, do paty nebo žíly na hlavě. Postup je zcela bezpečný. Všechny frakce bilirubinu jsou stanoveny v průběhu studie. Analýza předčasně narozených dětí se provádí každý den.

Výsledky výzkumu jsou porovnávány, což umožňuje určit zdravotní stav dítěte a kvalitu jater. Maximální hladina pigmentu dosahuje třetí den po porodu. Pak se ukazatele postupně snižují. Pokud má dítě nediagnostikované nemoci, bilirubin nesnižuje, ale zvyšuje, otrava těla.

Pro stanovení množství pigmentu se používá také speciální zařízení - bilirubinometr. Jedná se o fotobuňku, která fixuje barvu kůže na čele, nosu nebo hrudníku dítěte a určuje stupeň žloutnutí tkání. Přístroj umožňuje vyhodnotit účinnost terapie a předvídat průběh žloutenky.

Test bilirubinometru se nejčastěji provádí u dětí, které nemají příznaky žloutenky. Jeho výhoda spočívá v okamžitém výstupu výsledku na síto a nevýhodou je, že zařízení nevykazuje přímou a nepřímou úroveň barviva.

Příště bude studie prováděna ve věku jednoho měsíce v průběhu rutinní kontroly. Biomateriál se odebírá z paty, žíly na hlavě nebo paži.

Obsah bilirubinu v krvi novorozenců (tabulka)

Proces obnovy krve se nikdy nezastaví a množství barviva bezpečného pro zdraví lze vždy nalézt při analýze plazmy. Vzhledem k rozpadu velkého množství hemoglobinu u novorozenců je však tento parametr velmi vysoký. Jaká je normální hladina pigmentu u dětí? Obsah v plazmě ve dne je uveden v tabulce:

Nárůst množství barviva na třetí den života je normální. Limit je 256 µmol / l. Pokud je překročen, je to důkaz žloutenky. Jak se hodnoty zvyšují na 300 µmol / l, dítě potřebuje neodkladnou lékařskou pomoc, protože toxické barvivo začíná působit negativně na fungování jater a mozku. Norma bilirubinu u měsíčního dítěte je 20,5 µmol / l. Tato hodnota je zachována v dospělosti.

Stojí za to připomenout, že rychlost bilirubinu narozeného 36. týdne a předčasně narozeného dítěte je jiná. Při narození je jeho míra u předčasných drobků 71,8–106 μmol / l, o den později 97,4–148 μmol / l. Maximální hodnota je označena 5–6 dny. Žloutenka je diagnostikována, když hladina barviva dosáhne 172 µmol / L.

Důvody pro zvýšení bilirubinu

Fyziologická žloutenka novorozenců

Novorozené dítě je nuceno přizpůsobit se zcela novým životním podmínkám a všechny tělesné systémy zažívají stres. Bilirubin produkovaný během rozpadu bílkovinných buněk je schopen poskytnout kůži žlutou barvu, protože jaterní játra stále nefungují dostatečně dobře, aby vyvedla tolik barviv. Zvýšený bilirubin u novorozenců není vždy roven onemocnění - po 2 týdnech se jeho hladina vrátí do normálu. U předčasně narozených dětí může žloutenka projít pouze ve věku 1 měsíce.

Symptomatologie při zvýšeném obsahu barviva v případě fyziologické žloutenky je:

 • žloutnutí dermis nastane 2-4 dny, odstín se mění od nažloutlé k jasně oranžové;
 • barva výkalů a moči se nemění;
 • Žloutenka má klesající charakter (šíří se shora dolů);
 • dítě jí dobře a zůstává aktivní.

Tento typ žloutenky se objevuje u dítěte z několika důvodů:

 • chronických onemocnění žen (včetně diabetu) během těhotenství;
 • předčasné dodání;
 • nedostatek kyslíku v plodu;
 • asfyxie způsobená zapletením šňůry;
 • malé dítě.

Někdy bilirubin stoupá týden po porodu. Tento jev je typický pro děti na HBs, které mají rychlý nárůst tělesné hmotnosti. Mateřské mléko obsahuje hodně estrogenu, který zabraňuje odběru pigmentu z těla. Hladina barviva je sledována zdravotnickým personálem, takže se žloutenka nepromění na patologickou formu.

Patologická žloutenka u dětí

Patologická žloutenka se vyvíjí rychle. U těžkých forem onemocnění se obsah pigmentu zvyšuje o 90 µmol / l denně. Onemocnění trvá dlouho (nejméně 3 týdny) a vlnovité, jak se zdá:

 • špatná chuť k jídlu;
 • žloutnutí kůže pod pupkem, chodidly a dlaněmi;
 • lehké výkaly a tmavá moč;
 • depresivní nebo příliš vzrušený stav dítěte.

Proč se nemoc vyvíjí? Existuje mnoho důvodů:

 • genetická onemocnění;
 • matka a dítě konfliktu rhesus;
 • infekční nemoci, které matka utrpěla;
 • předčasné dodání;
 • stimulace porodu;
 • infekční onemocnění jater u dítěte;
 • střevní obstrukce (doporučujeme číst: jak se u novorozenců léčí střevní obstrukce?);
 • malé krvácení u kojence;
 • hormonální poruchy;
 • porušení odtoku žluči.

Co je nebezpečné a jak je léčena patologická žloutenka?

Lékaři musí neustále sledovat, kolik barviva je přítomno v dětské krvi. Ve vodě nerozpustný pigment je absorbován tuky a může přetrvávat v mozkové kůře, což způsobuje bilirubinovou encefalopatii. Tento stav ohrožuje zdravotní postižení a může být dokonce smrtelný. Příznaky encefalopatie jsou:

 • letargie;
 • špatný sací reflex;
 • svalové napětí na zadní straně hlavy;
 • neustálý pláč;
 • křeče;
 • zvýšení jater a snížení tlaku (zjištěno během vyšetření).

Léčba žloutenky je zaměřena na odstranění toxického pigmentu. Když jsou výsledky studie do 285 µmol / l, fototerapie je ukázána pomocí zařízení, které podporuje přeměnu nepřímého bilirubinu na přímý a je odstraněno z těla. Pokud hodnota přesahuje 290 µmol / l, je nutná neodkladná lékařská pomoc. Léčba by měla být komplexní, specialista předepisuje léky v závislosti na zdraví dítěte:

 • Vitamíny pro nasycení organismu živinami a posílení imunity.
 • Enterosorbenty "Smekta" nebo "Enterosgel", které zabraňují reabsorpci škodlivého pigmentu ze střeva do krve.
 • Kapky "Elkar" obsahující L-karnitin (doporučujeme číst: jak správně užívat Elkar pro novorozence?). Přípravek lze podávat dětem od narození, přispívá ke zničení barviva a čištění jater.
 • Choleretic agent "Ursofalk" (doporučujeme číst: návod na použití léku "Ursofalk" pro novorozence). Má vhodnou formu suspenze a používá se při identifikaci slabosti žlučníku.
 • Prostředky "Hepel", určené k udržení normální funkce jater a odstranění průjmu.
 • Infuzní účinek pro doplnění ztracené vlhkosti. Dítěti se intravenózně injikuje fyziologický roztok nebo glukóza. Místo intravenózní infuze roztoků, můžete dát dětskou vodu - o 30% více, než je norma.

Při těžké nemoci bude dítě potřebovat krevní transfuzi. Po ukončení léčby by měl být neuropatologicky systematicky prokázán.

Zvýšený bilirubin u novorozence - rozumíme důvodům

Konečně, po dlouhém a těžkém devíti měsících čekání, přišel ten dotekový okamžik, když už můžete mluvit s dítětem a už ho nepohodl. Někdy tak dlouho očekávaná a příjemná známost může být zastíněna slovy lékaře, že dítě má žloutenku. K vaší přirozené otázce „odkud“ je lékař obvykle omezen na odpověď „ze zvýšeného bilirubinu“. A co je bilirubin, jaké je nebezpečí žloutenky u novorozenců a je možné se toho všeho úplně zbavit? Pojďme na to přijít.

Nažloutlý odstín kůže omrvinky by se neměl vystrašit.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, který vzniká v důsledku destrukce proteinových struktur krve. Bilirubin má žlutohnědou barvu. Tento pigment je jasně viditelný na 8-9 den po tvorbě modřin na těle. To se projevuje ve formě špinavých žlutých halo kolem místa poranění. Obvykle je bilirubin vylučován z těla pod vlivem speciálních enzymů produkovaných játry spolu s výkalem a močí. Pigment je v lidském těle neustále přítomen v malých množstvích.

Máma by měla být schopna rozluštit jakoukoli terminologii.

Takové různé normy

Rychlost bilirubinu u novorozence je vždy vyšší než u měsíčního dítěte nebo dospělého. Norma bilirubinu při narození nesmí překročit koncentraci 60 µmol / litr krve. Třetí den života se mohou hodnoty bilirubinu zvýšit na 205 µmol / litr - toto číslo je také normou. Předčasně narozené děti mají obvykle až 170 µmol / litr krve. Krev dítěte jednoho měsíce věku má nižší hodnoty: od 8,5 do 20,5 μmol / litr.

Pamatujte na důležitá množství pozitivních množství bilirubinu v těle dítěte.

Jaké jsou důvody těchto silných rozdílů norem?

Trik spočívá v tom, že tělo dítěte odstraňuje pigment pomaleji než dospělý. Dokud dítě žije s matkou v bříšku, nemůže dýchat sama. Dítě dostává potřebný kyslík z červených krvinek (červených krvinek), které jsou nasyceny fetálním (fetálním) hemoglobinem. Když se narodí dítě, tento hemoglobin je v těle zničen jako zbytečný. Se zničením hemoglobinu ve velkém množství vznikl bilirubin. Proto je hladina bilirubinu v krvi novorozence vždy vyšší.

V prvních dnech pobytu na světě, ukazatele bilirubin v krvi drobků jít mimo měřítko.

Klasifikace bilirubinu

Pigment vzniklý rozpadem fetálního hemoglobinu se nazývá „nepřímý“ nebo „volný“ bilirubin. Nepřímý bilirubin je nerozpustný pigment, který se nevylučuje ze samotného těla. Aby nepřímý bilirubin opustil tělo strouhanky, musí být přeměněn na přímý (rozpustný) pigment. Přeměnit nepřímý bilirubin na přímou linii může zralý enzymový systém dítěte. Tam je také obyčejný bilirubin - toto je poměr nepřímého k přímému bilirubin. Podle norem by měl být přímý bilirubin ve výši ¾ celkového množství.

- Můžu dobře spát, protože maminka ví, co dělat!

Nejdůležitější analýza a odrůdy žloutenky

První krevní test se odebere z pupeční šňůry bezprostředně po narození dítěte. To se provádí za účelem stanovení koncentrace bilirubinu a dalších látek v krvi. Výsledky analýzy ukazují tři ukazatele bilirubinu:

 • celková - celková koncentrace přímého a nepřímého bilirubinu;
 • přímé - nesmí překročit 25%;
 • nepřímé - nejméně 75%.

Ukazatele první analýzy ukáží velký obraz.

Pokud první a následující testy ukázaly zvýšený bilirubin u novorozence (více než 256 mmol / litr - na plný úvazek, více než 172 mmol / l - u předčasných), pak lékaři diagnostikují žloutenku. Ty mohou být:

 1. Fyziologické - není nebezpečné pro dítě. Vyskytuje se u 70 dětí z 1000. Zjevné příznaky se objevují ve dnech 2–4 po prvním samostatném povzdechnutí strouhanky a po několika týdnech zcela zmizí, rozvoj fyziologických žloutenek může vyvolat tyto důvody:
 • předčasné narození dítěte;
 • nemoc matky během těhotenství;
 • diabetes u těhotné ženy;
 • kyslíkové hladovění dítěte v mateřském bříšku;
 • asfyxie u dítěte;

Brzy děti často trpí žloutenkou.

Někdy fyziologický žloutenka se objeví týden po narození. Nejčastěji trpí děti s dobrým přírůstkem hmotnosti takovým „pozdním“ žlutým. Matky těchto dětí jsou obvykle „mlékárny“. Příčinou "pozdní" fyziologické žloutenky je mateřské mléko. Obsahuje zvýšené množství estrogenových hormonů, které zabraňují přirozenému odstranění bilirubinu z těla dítěte.

 1. Patologická - nebezpečná forma žloutenky. Předpoklady pro jeho výskyt mohou být:
 • neslučitelnost krevní skupiny matky a dítěte;
 • konflikt rhesus s matkou během těhotenství;

Problémy během těhotenství mohou přinést nepříjemné okamžiky do budoucnosti dítěte.

 • infekční onemocnění jater u kojence;
 • obstrukční žloutenka;
 • destrukce erytrocytů geneticky;
 • intestinální obstrukce u kojence;
 • předčasné dodání;
 • menší krvácení u dítěte;

Plačící drobky - důvod k poplachu rodičům.

 • látky používané ke stimulaci porodu matky;
 • hormonální poruchy u dítěte;
 • jaterní dysfunkce u kojence.

Vysoká čísla jsou nebezpečná

Vysoký bilirubin u novorozence je nebezpečný tím, že není zcela blokován krevními proteiny a má schopnost proniknout do nervového systému dítěte. U nervových buněk je bilirubin jed. Aby se zabránilo vstupu pigmentu do NS, je důležité provést krevní test na bilirubin bezprostředně po narození.

Vyžaduje se analýza detekce bilirubinu!

Když bilirubin proniká do NS, mluví o bilirubinové encefalopatii - vážném stavu, který se projevuje v prvních dnech po narození dítěte. Symptomy bilirubinové encefalopatie u drobků jsou následující:

 • zvětšená játra a slezina;
 • nízký krevní tlak;
 • zvýšená ospalost;
 • snížený sací reflex;
 • křeče;
 • zájmu.

Pokud nechcete léčit patologickou žloutenku, pak po 6 měsících mohou mít drobky problémy se sluchem. Dítě může ve vývoji zaostávat. U kojenců se může stát paralýza.

Mladí rodiče mohou být vystrašeni třesoucí se bradou u novorozence. Tento článek poskytne odpovědi na všechny problematické otázky.

Jak se vypořádat s žloutenkou?

Je možné snížit hladinu bilirubinu v krvi dětí? Ano Léčba fyziologické žloutenky se provádí speciálními lampami. To je fototerapie. Pod vlivem záření se nepřímý bilirubin transformuje na lumirubin, netoxický bilirubin. Po asi 12 hodinách, Lumirubin opustí tělo drobků spolu s močí a výkaly. Pokud má fototerapie u kojenců nežádoucí účinky:

Dost účinný způsob, jak se zbavit nemoci.

Brzy (již v porodním sále) je připojení novorozence k prsu a časté krmení nejen metodou účinné léčby žloutenky, ale také vynikající prevencí. Faktem je, že kolostrum produkované maminkovým tělem v prvních dnech po porodu pomáhá omrvinky zbavit se mekonia, které obsahuje velké množství bilirubinu. Léčba patologické žloutenky původně prováděné stejnými metodami jako fyziologické. Pokud jsou metody neúčinné, neonatologové se mohou uchýlit k infuzní terapii - prokapat omáčce se speciálními terapeutickými řešeními. Ve zvlášť obtížných případech je dítě transfuzováno. Obvykle celý proces léčby nekomplikovaných případů žloutenky trvá až 4 dny. Když žloutenka neprojde dlouhou dobu, dítě s matkou je přesměrováno z nemocnice do dětské nemocnice. Po prodloužené žloutence by dítě mělo být sledováno dětským neurologem, aby zjistil a odstranil možné následky nemoci.

Před krmením musí mléko podstoupit speciální ošetření.

„Pozdní“ fyziologická žloutenka je léčena vysazením HBV na jeden nebo dva dny. Pokud se během této doby hladina bilirubinu v krvi sníží, pak je dítě krmeno pouze vyjádřeno, zahříváno ve vodní lázni na 60-70 ° C a ochlazeno na správnou teplotu mléka.

Preventivní opatření

Prevence žloutenky je správná dieta nastávající matky během těhotenství. Je dobré, když přidáte vojtěšku ve formě čaje, tablet nebo tinktury a pampelišky (tinktura). Tyto 2 bylinky jsou zdrojem železa a dalších prospěšných látek, které stimulují činnost jater a střev. Opalování je dobrým preventivním opatřením žloutenky u již narozeného dítěte. Den po narození může být dítě dáno na slunce asi 10 minut, ale pouze tak, aby se nedostalo popálenin a nepoškodilo jeho oči slunečním zářením.

- Tak hezké vzít část slunečního světla!

Nedovolte, aby malý muž hladověl, nepotahoval ho - to ovlivňuje zvýšení bilirubinu.

Maminky říkají

Valeria je vděčná lékařům, že byli zadrženi s dítětem v porodnici:

„Nedal jsem svému dítěti vakcínu proti hepatitidě v porodnici, ale žloutenka nás neobcházela. Strávili jsme s naší dcerou v mateřské nemocnici 10 dní - lékaři nám řekli, že nás s takovými ukazateli bilirubinu nevypijí. Aktivně jsme šli na lampy a bilirubin klesal. Pod lampou na 6 dní. Teď jsme doma a už nažloutlá jako kuřata, ale růžová jako selata. “

Irina o svých zkušenostech s vysokým bilirubinem:

„Vanechka je již v den narození, ale neměla jsem mléko. Moje dítě na třetí den začalo žloutnout, zejména oční bulvy. Byli jsme posláni pod lampu a řekli, že dítě by mělo dostávat prsa často, ale nikdy jsem neměla mléko. Naštěstí byla na mém sboru identifikována mladá matka, která měla hodně mléka. Krmila dceru a chlapce. Bilirubin začal padat a žloutnout - jít. Moje dítě má nyní dvě matky: jedna porodila a druhá ji živila. “

Návnada vařená vlastníma rukama - nejlepší. Existují však situace, kdy není čas ani příležitost vařit pyré. Pak se na záchranu dostane kojenecká výživa. Budete mít zájem o přehled známých značek potravin pro děti.