Image

Norma bilirubinu u novorozenců podle dne a měsíce

Hladina bilirubinu v krvi novorozence jasně ukazuje, jak dobře fungují vnitřní orgány dítěte. Vysoká úroveň pigmentu, která bude vyžadovat okamžitý terapeutický zásah, bude indikována nažloutlou barvou kůže dítěte. Rodiče by měli znát rychlost bilirubinu u novorozenců, příčiny a důsledky jeho zvýšení v krvi dítěte a jak se s tímto problémem vypořádat.

Co je bilirubin u novorozenců?

Tato látka je pigment, který vzniká v okamžiku zničení červených krvinek. Hemoglobin uvolňovaný v tomto případě je toxická látka pro tělo. V reakci na jeho přítomnost imunitní systém rozkládá hemoglobin, což vede k uvolnění tzv. Hemu, tj. Sloučenin železa. Posledně uvedená se po kontaktu s enzymy stává bilirubinem.

Hladiny bilirubinu u novorozenců jsou často velmi vysoké. To je způsobeno tím, že plod dostává kyslík z červených krvinek obsahujících fetální hemoglobin. Když se dítě narodí, zmizí potřeba tohoto hemoglobinu a rozpadne se, což vede ke zvýšení hladiny pigmentu. V nemocnici je každému dítěti několikrát prováděna krevní zkouška, aby se stanovila koncentrace bilirubinu. Pokud jsou ukazatele nadměrně nad normou, znamená to žloutenku, kterou lze okamžitě zastavit.

Analýza bilirubinu u novorozenců

První analýza se provádí měřením pigmentu v pupečníkové krvi. Příště za dva dny. Pokud se dítě narodí předčasně, úroveň pigmentu se měří jeden den po narození, pak každý den. V přítomnosti takových faktorů, jako je komplikovaná práce nebo gestace, stejně jako zažloutnutí kůže, se odebírá krev pro analýzu z hlavové žíly. Nemějte strach z tak ohromujícího zvuku, takový postup nezpůsobí dítěti žádnou bolest. Pro odběr krve u kojenců se používá nejtenčí jehla.

Pokud dítě nemá žádné příznaky žloutenky, je mu podán zjednodušený bilitest, který se provádí pomocí speciálního zařízení, které čte barvu kůže dítěte na čele a odhaluje obsah pigmentu. Výhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že výsledek je okamžitě znám a nevýhodou je, že nedochází k oddělení mezi přímým a nepřímým bilirubinem. To je důležitý faktor v diagnostice patologií. Přímý bilirubin je bezpečný, protože je neutralizován jaterními enzymy.

Kolik by měl bilirubin u novorozence

Tvorba pigmentu v krvi je přirozený proces, který vede k obnově krve. Rychlost bilirubinu u dětí se liší, ukazatele se odrážejí ve speciálních tabulkách. Dítě v jednom měsíci musí mít obsah krve 8,5–20,5 μmol / litr v krvi. Novorozenci vykazují vyšší rychlost vzhledem k pokračujícímu rozpadu fetálního hemoglobinu. Rychlost bilirubinu u předčasně narozených dětí se pohybuje od 71,8 do 106 umol / litr a pro ty, kteří se narodili v čase, od 51 do 60 umol / litr.

Normálně bilirubin u novorozenců ve dne

Normové indikátory nejsou striktně stanoveny, čísla se mohou měnit. U dítěte může být limit při narození 51-60 µmol / l, ale dezintegrace fetálního hemoglobinu pokračuje. V tomto ohledu může test odrážet růstové ukazatele třetího dne života novorozence. Potom se čísla opět snižují. Denní sazba je uvedena v tabulce:

Norma bilirubinu u novorozenců a co dělat, když je zvýšena

Vzhled žloutku v novorozených drobcích je velmi častým problémem spojeným se zvýšením hladiny bilirubinu. Každá nastávající matka by měla zjistit, jaký druh sloučeniny je, proč se objevuje v krvi novorozence a způsobuje žlutou barvu pleti, jak je určeno v těle dítěte, a co se dělá pro zlepšení výkonu.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož tvorba v lidském těle probíhá během rozpadu hemoglobinu. Normálně se váže na sloučeniny produkované v játrech a vylučuje se močí, stejně jako stolicí. Takový pigment je vždy přítomen v lidské krvi v malých množstvích.

 1. Nepřímé. Tato frakce se také nazývá volná nebo nevázaná. Tento bilirubin není rozpustný ve vodě a je velmi toxický. Snadno proniká do buněk a narušuje jejich metabolické procesy.
 2. Přímo. Protože tato frakce pigmentu je vázána v játrech kyselinou glukuronovou, nazývá se také vázaná. Po vazbě se tento bilirubin stává rozpustným ve vodě, což usnadňuje opuštění těla.
 3. Celkově. Tento ukazatel ukazuje celkové množství vázaného a volného bilirubinu.

Širší popis typů bilirubinu je popsán ve videu:

Jak se provádí analýza?

Bezprostředně po narození dítě bere pupečníkovou krev, aby určila hladinu bilirubinu a některé další ukazatele. Také novorozenci mohou být testováni na krev odebranou z paty. Před odběrem krve se nedoporučuje krmit dítě po dobu čtyř hodin. Krev se umístí do speciální zkumavky a poté se vyšetří, stanoví se hladina celkového bilirubinu a v případě potřeby jeho frakce.

Míra bilirubinu u novorozenců ve dne v tabulce

Věk

Maximální rychlost v μmol na litr krve

První hodiny po porodu

Proč je míra změn tak silná?

Tyto indikátory jsou spojeny se zvýšeným vzděláním a pomalým odstraňováním bilirubinu z těla dítěte. V erytrocytech plodu žijících v děloze, pro lepší přenos kyslíku, má hemoglobin jinou strukturu než hemoglobin u dospělých a dětí, které se již narodily. Takový hemoglobin se nazývá fetální. Jako zbytečný po porodu začíná jeho zničení s uvolněním do krve, kde je přeměněn na bilirubin. To způsobuje vysokou koncentraci bilirubinu v prvních týdnech života.

Důvody pro zvýšenou úroveň

Vzestup zvýšené hladiny bilirubinu je způsoben:

 • Dítě předčasně.
 • Vývoj diabetu v budoucí matce.
 • Akutní onemocnění těhotné ženy.
 • Hypoxie u kojence během těhotenství.
 • Asyxie při porodu.
 • Předčasný nástup práce.
 • Zvýšené množství estrogenu v lidském mléce.
 • Nekompatibilita krevní skupiny matky a dítěte.
 • Rhesus konflikt během těhotenství.
 • Odmítnutí kojení bezprostředně po porodu.
 • Velký úbytek hmotnosti v prvních dnech po porodu.
 • Patologie vývoje plodu.
 • Infekční onemocnění jater.
 • Mechanický typ žloutenky.
 • Střevní obstrukce.
 • Zničení červených krvinek v důsledku genetických onemocnění.
 • Užívání léků ke stimulaci porodu.
 • Jaterní dysfunkce u kojence.
 • Hormonální porucha u karapuz.

Typy žloutenky v souladu s ukazatelem

Většina dětí má žloutenku, která se nazývá fyziologická. Objevuje se po pronikání bilirubinu do povrchových vrstev kůže, ke kterému dochází, když je hladina tohoto pigmentu vyšší než 120 μmol / l u zdravých dlouhodobě narozených dětí a nad 85 μmol / l u dětí předčasně narozených.

Se zvýšením hladiny bilirubinu u novorozenců s plnou terminální délkou nad 256 µmol / l au předčasně narozených dětí nad 172 µmol / l se provádí diagnostika patologické žloutenky. Zvýšení hladiny bilirubinu v tomto stavu je více než 5 µmol / l za hodinu, zatímco ve fyziologické žloutence takové zvýšení nepřekročí 3,4 µmol / l za hodinu.

Hlavní symptomy fyziologické žloutenky a její rozdíly od patologického jsou uvedeny v tabulce:

Fyziologická žloutenka

Patologická žloutenka

Začíná 2-5 dnů života

Může začít od prvního dne života a po 14 dnech života

V průměru trvá 2-3 týdny

Trvá déle než 2 týdny

Od čtvrtého dne života se snižuje intenzita žloutenky a úroveň bilirubinu

Liší se ve vlnovém průtoku.

Žloutnutí začíná obličejem a horní částí těla

Pod pupkem se tělo zbarví žlutě, nohy a dlaně jsou oranžové.

Blahodárnost dítěte není porušena.

Dítě může být příliš nervózní nebo v nervovém systému existují známky deprese.

Barvení výkalů a moči v normálním stavu

Někdy se výkaly stávají světlem a moč ztmavne.

Práce jater není porušena

Možné porušení jater

Léčba: jak snížit míru?

Fototerapie je nejjednodušší, cenově dostupný a neškodný způsob léčby žloutenky u novorozenců. Dítě s rizikem zvýšení bilirubinu na toxické indikátory je po určitou dobu umístěno pod speciálními lampami, z nichž světlo přeměňuje nepřímý bilirubin na netoxickou látku zvanou lumirubin. Během 12 hodin opouští bilirubin tělo dítěte stolicí a močí.

Fototerapie se provádí s přestávkami na krmení. Dítě by mělo ležet 20-40 cm od lampy a jeho genitálie a oči by měly být pokryty látkou, která nepřenáší světlo. Vedlejší účinky této léčby mohou být průjem, spálení sluncem, horečka, dehydratace a odlupování kůže. Pro jejich odstranění v těle novorozence je důležité udržovat konstantní vodní bilanci.

Stejně důležité je připevnit kojence k prsu tak často, jak je to jen možné, a krmit se často, protože to stimuluje odstranění meconium obsahujícího velké množství bilirubinu ze střeva dítěte.

Pro patologickou žloutenku je tato léčba spojena s:

 • Infuzní terapie. Zvláštní řešení se podávají intravenózně dítěti a pokud je stav dítěte složitý, krev se nalije do drobků.
 • Enterosorbenty. Dětem se podává smectum, enterosgel a další léky, aby se zabránilo bilirubinu vstřebávat ze střev.
 • Specifická léčba v závislosti na identifikované patologii.

Jaké by mohly být důsledky vysokého bilirubinu?

Hlavní nebezpečí zvýšeného množství bilirubinu v krvi dítěte spočívá v jeho negativním účinku na nervové buňky a další orgánové systémy dítěte. Výsledkem může být encefalopatie, zvětšená slezina a játra, zvýšená ospalost, nižší krevní tlak, záchvaty, vývojová zpoždění, problémy se sluchem a dokonce paralýza.

Stanovisko Komarovsky

Známý pediatr potvrzuje, že fyziologická žloutenka se vyskytuje u téměř poloviny novorozenců a ve většině případů prochází 10-14 dní života bez stopy.

Populární lékař také poznamenává, že kojení žloutenka se vyskytuje u mnoha novorozenců. S ní není stav dítěte zlomen a strouhanka normálně nabývá na váze. Chcete-li identifikovat tento typ žloutenky může zastavit krmení na 1 den, s výsledkem, že hladina bilirubinu okamžitě klesne.

Bilirubin v krvi novorozence a jeho změny

Bilirubin u novorozenců v krvi je hnědý pigment vytvořený během katabolismu (dezintegrace) hemoglobinu. Člověk má normální mechanismy neutralizace a vylučování svých produktů z těla močí a výkalem. Pokud jsou tyto procesy narušeny, hyperbilirubinémie se vyskytuje jako příznak různých žloutenek.

Metabolismus bilirubinu v těle

Červené krvinky cirkulují v krvi dospělého po dobu 120 dnů, po které se rozpadají (hemolýza). Hlavním proteinem erytrocytů je hemoglobin, který přenáší kyslík z plic do tkání a orgánů a oxidu uhličitého vytvořeného ve tkáních (10-15%) do plic.

Po rozpadu erytrocytů se hemoglobin objevuje v krevní plazmě a je transportován krevním plazmatickým globulinem do sleziny, kde je přeměněn na nepřímý bilirubin, který je toxický.

Ze sleziny vstupuje do krevního oběhu, váže se na albumin a je transportován do jater, kde je neutralizován (konjugace). Konjugace je tvorba netoxického produktu sestávajícího z nepřímého bilirubinu a kyseliny glukuronové syntetizované v těle z glukózy. Neutralizovaný bilirubin tedy obdržel konjugovaný název.

Netoxický konjugovaný bilirubin z jater se vylučuje do tenkého střeva spolu se žlučí a tyto pigmenty se nazývají žluč. Řada modifikací se vyskytuje ve střevě, kde je přeměněna na pigmenty, které jsou vylučovány z těla močí (urobilin) ​​a výkaly (stercobilin).

V krevním séru se stanoví celkový bilirubin (8,4–20,6 µmol / l), což představuje součet přímých (konjugovaných, netoxických) a nepřímých (toxických, nekonjugovaných). Normálně je nepřímý obsah 75% (6,3-15,4 μmol / l) jeho celkového množství, podíl přímého je 25% (2,1-5,2 μmol / l).

Přímka dostala své jméno, protože když se do séra přidá speciální činidlo, vytvoří se světle růžový komplex (přímá reakce). Pro stanovení nepřímé reakce je nutné předběžné ošetření séra, po kterém se také spojí s činidlem a vytvoří se světle růžový komplex (nepřímá reakce).

Vzdělávání bilirubinu u dětí

Červené krvinky obsahující fetální hemoglobin (HbF), jehož název pochází z latinského názvu plodu (fetus), cirkulují ve fetální krvi. Příroda dbala na to, aby struktura fetálního hemoglobinu byla odlišná od struktury hemoglobinu dospělých (HbA).

Fetální hemoglobin má vysokou afinitu k kyslíku, proto i při nízkém obsahu v krvi, oxyhemoglobin (HbO2), který přenáší kyslík do tkání plodu. To je velmi důležité, zejména pro rozvoj centrálního nervového systému plodu, protože nedostatek kyslíku může vést k encefalopatii, dysfunkci mozku.

Kyslík, který je tak nezbytný pro procesy podporující život, je silné oxidační činidlo. Proto se při narození dítěte zlepšují procesy lipidové peroxidace (LPO) membrán erytrocytových buněk.

Životnost erytrocytů u kojenců s plným termínem odpovídá 85-90 dní au předčasně narozených dětí 45-55 dnů. V době, kdy se dítě narodí, má jeho tělo již antioxidační obranné systémy proti agresivnímu kyslíku. U předčasně narozených dětí tyto systémy ještě nejsou plně vytvořeny, což určuje kratší životnost červených krvinek.

Fetální hemoglobin není nutný pro novorozence, který sám již dýchá atmosférický kyslík. Proto erytrocyty podléhají zvýšenému rozpadu, jehož velké množství hemoglobinu je uvolňováno do krevní plazmy dítěte a jeho rozklad začíná, jako u dospělých.

Obsah v krvi novorozence

Obsah u zdravého dítěte se liší od narození do jednoho měsíce věku. V budoucnu je norma bilirubinu u novorozence po měsíci srovnatelná s normou u dospělého.

Tabulka - Obsah celkového bilirubinu v krvi dítěte

Hladina bilirubinu v krvi novorozence závisí na rychlosti rozpadu erytrocytů, sérovém albuminu, aktivitě jaterních enzymů, které se podílejí na jeho clearance, transportu žlučem do střeva a transformaci působením střevní mikroflóry.

Zvýšený rozklad červených krvinek vede ke skutečnosti, že u zdravých dětí s plným onemocněním se vyvíjí fyziologická nebo přechodná žloutenka, ve které její obsah u novorozenců stoupá na 35-50 μmol / l.

V 55–65% případů fyziologické rysy metabolismu prvního dne (2-3 dny) po narození a adaptace na nové životní podmínky přispívají k rozvoji fyziologické žloutenky, ve které je pozorován zvýšený bilirubin u novorozenců v krvi (hyperbilirubinémie).

Vlastnosti metabolismu bilirubinu u předčasně narozených dětí

Fyziologická žloutenka u předčasně narozených dětí se vyskytuje v 75-80% případů. V předčasném věku je celkový bilirubin v krvi nižší než u dětí v plném věku (do 255 µmol / l) a může se zvýšit na 175 µmol / l, z nichž většina je reprezentována nepřímým.

Taková nízká hladina žlučového pigmentu ve srovnání s plnohodnotnými pigmenty je způsobena tím, že v předčasném věku se zvyšuje propustnost hematoencefalické bariéry, tzn. usnadňuje transport látek mezi krví a mozkem.

Kromě toho jsou mozkové buňky předčasně narozeného dítěte citlivější na příchozí nepřímý toxický bilirubin, což může způsobit jadernou žloutenku u dítěte s charakteristickou bilirubinovou encefalopatií.

Když je v krvi předčasně narozených dětí překročena norma bilirubinu a limit 85,5 μmol / l je zvýšen, vyvíjí se žloutenka. Říkají tomu konjugace, ne fyziologické, protože tělo nebylo připraveno k narození. Proto je nezralost systémů a orgánů dítěte často příčinou žloutenky, ve které je obsah žlučového pigmentu významně zvýšen.

Při konjugaci žloutenky u předčasně narozených dětí může být hyperbilirubinémie různého stupně závislá na jejím obsahu v krvi:

 • normální (až 196,7 µmol / l);
 • I stupeň (196,7-256,6 umol / l);
 • Stupeň II (256,6-342,0 umol / l);
 • Stupeň III (nad 342,0 µmol / l).

Barvení kůže u předčasně narozených dětí je pozorováno na úrovni 61,5 až 85,5 μmol / l.

Léčba předčasně narozených dětí s hyperbilirubinemií

Vysoký bilirubin u novorozenců je indikací k předepisování léčby, aby se zabránilo jejímu toxickému účinku na všechny tkáně a orgány dítěte a především na nervový systém. Jak snížit bilirubin u dítěte?

Jako u předčasně narozených dětí je aktivita enzymu neutralizujícího bilirubin v játrech snížena, aby se zvýšila jeho aktivita u novorozenců, předepisují se aktivátory syntézy fenobarbitalových nebo zixorinových enzymů. Fenobarbital je obvykle předepisován na krátkou dobu, protože je toxický. Proto navíc předepisují léky, které zlepšují metabolismus: vitamíny, A, E, D, K, C, B1, B6, B12, kyselinu listovou, glukózu.

Účinnost léčby může být zvýšena kombinací lékové terapie a fototerapie. Hladiny bilirubinu nad 90–210 µmol / L (vzhledem k hmotnosti dítěte) jsou důvodem fototerapie.

U novorozence je zvýšena absorpce bilirubinu ve střevě, a proto jsou procesy jeho odstranění ze střeva nedokonalé. Proto doporučují použití probiotik, zdrojů normální mikroflóry nacházející se v lidském střevě. Mikroflóra významně snižuje absorpci žlučového pigmentu ve střevní stěně.

Ve výjimečných případech provádějte intenzivní léčbu s náhradou krve (75-80%). U předčasně narozených dětí trvá období normalizace bilirubinu v krvi obvykle 3-5 týdnů.

Proč žloutenka způsobuje hyperbilirubinemii

Patologická žloutenka, která se vyskytuje u dítěte, může být několika typů, ve kterých různé příčiny vedou k hyperbilirubinémii.

 • Hemolytická žloutenka. U tohoto typu žloutenky dochází k zesílení rozpadu červených krvinek, v důsledku čehož je bilirubin u novorozenců zvýšen především díky nepřímému. Důvodem může být:
  • různé Rh faktory matky a dítěte;
  • různé druhy krve matky a dítěte, což vede k syntéze protilátek v matce proti erytrocytům dítěte. To také vede ke zvýšené hemolýze a krevní transfúze je někdy nutné pomoci dítěti.
 • Obstrukční (mechanická) žloutenka. Dochází k zablokování žlučovodů, v důsledku čehož dochází k přerušení toku žluči do střeva. Proto se zvyšuje intrahepatický tlak, zvyšuje se permeabilita jaterních buněk a kapilár žlučových cest a žluč vstupuje do krevního oběhu spolu s bilirubinem. V tomto případě se celkový bilirubin zvyšuje přímým způsobem. Dítě vyžaduje chirurgickou péči.
 • Parenchymální (jaterní) žloutenka. U novorozenců jsou postiženy jaterní buňky, celkový bilirubin je zvýšen hlavně díky přímému a částečně díky nepřímému. Důvody pro jeho výskyt mohou být:
  • cytomegalovirus (60-70% případů);
  • rubeola
  • toxoplazmóza;
  • listerióza;
  • herpes;
  • hepatotropní viry;
  • intoxikace drogami;
  • potravinových toxinů.
 • Konjugace (jaderná) žloutenka. Je pozorován s nedostatečnou aktivitou enzymů podílejících se na metabolismu bilirubinu a neutralizaci nepřímého v játrech. Zvýšený bilirubin u novorozenců s tímto onemocněním proto může vést k encefalopatii.
 • Žloutenka z mateřského mléka (těhotenská žloutenka, Ariesův syndrom). Hormony a proteiny mateřského mléka ovlivňují hladinu přímého bilirubinu, což přispívá k odstranění kyseliny glukuronové z ní a uvolňuje toxické nepřímé látky. U tohoto typu onemocnění se exprimované mateřské mléko pasterizuje (65 ° C) k denaturaci (zničení) mléčných proteinů. Toto mléko se podává dítěti k pití a během 3–4 dnů obnoví kojení. Obvykle není pozorován opakovaný výskyt žloutenky.

Závěr

Bilirubin je pigment, který vzniká při rozpadu červených krvinek. U novorozenců je pozorován zvýšený rozklad erytrocytů a náhrada fetálního hemoglobinu dospělým hemoglobinem.

Zvýšení celkového bilirubinu u zdravých novorozenců ukazuje fyziologickou žloutenku, která nevyžaduje zvláštní léčbu.

U novorozenců s různými komplikacemi se vyskytuje patologická žloutenka, která vyžaduje zvláštní pozornost a vhodnou léčbu v nemocnici.

Žloutenka u předčasně narozených dětí - příčiny a symptomy

Žloutenka u předčasně narozených dětí je pozorována téměř u každého předčasně narozeného dítěte. To je výsledkem nedostatečně vyvinutého enzymového systému, který není schopen vyrovnat se s velkými množstvími bilirubinu (žlutého pigmentu).

Fyziologická žloutenka nevyžaduje léčbu a je často spontánně vyřešena. To je běžný výskyt u novorozenců, ale u předčasně narozených dětí to může trvat déle než děti, které se narodily včas.

Jaká je příčina a příčiny žloutenky u předčasně narozených novorozenců?

Fyziologická žloutenka se vyskytuje v důsledku rychlého poklesu červených krvinek, které jsou přítomny ve velkém množství v krvi novorozence. Když jsou červené krvinky (červené krvinky) zničeny, je uvolněn bilirubin, stejný žlutý pigment, který je uvnitř těchto buněk. V důsledku vzhledu velkého množství tohoto pigmentu se kůže a bílé oči dítěte zbarví žlutě.

V játrech jsou enzymy neutralizující bilirubin. U časných kojenců není enzymový systém plně vyvinut a jaterní buňky se se zpracováním pigmentu nezabývají. Proto je častá žloutenka u předčasně narozených dětí.

Žloutenka u předčasně narozených dětí se objevuje nejčastěji jeden až dva dny po narození, dosahuje svého vrcholu v 6-7 dnech a pak začíná postupně ustupovat. Může trvat až 3 týdny. Pokud se v den, kdy se dítě narodilo, objevila žloutenka, může to hovořit o patologii a vyžaduje přesnější diagnózu.

Bilirubin u dětí předčasně narozených dětí by neměl překročit 257 mikromolů na litr. Když je koncentrace v krvi vyšší nebo přetrvává po velmi dlouhou dobu, má toxický účinek na mozek. V tomto případě může být jaderná žloutenka (vážné onemocnění mozku) a následně i neurologické poruchy pro dítě nebezpečné. Sama o sobě je velmi toxická.

Jak je žloutenka diagnostikována a léčena u předčasně narozených dětí

Každé novorozené dítě, nejen předčasně narozené dítě, se kontroluje na fyziologickou žloutenku. Provede se vizuální kontrola, měří se hladina bilirubinu. Měření se provádějí pomocí speciálního zařízení zvaného beat test. Je schopen určit pigment přes kůži. Pokud má lékař podezření, provede se kompletní krevní obraz. Je důležité vyloučit patologii.

Fyziologická žloutenka u předčasně narozených dětí často ustupuje spontánně a nevyžaduje léčbu. Je-li bilirubin vysoký, aplikuje se fototerapie, expozice ultrafialovým paprskům. Výsledkem je, že pigment podléhá chemickým změnám, což urychluje jeho odběr z těla. Doporučuje se krmit dítě mateřským mlékem.

Bilirubinová norma u novorozenců: laboratorní nálezy a léčebné metody

Bilirubin je látka syntetizovaná v lidském těle z rozbitých červených krvinek. U dospělého zdravého člověka se metabolizuje v játrech a pak se vylučuje spolu se žlučem střevem. V některých patologických procesech se významně zvyšuje množství bilirubinu, což vede k jeho akumulaci v okolních tkáních. Při vysokých koncentracích tato látka dává člověku žlutý odstín. V závislosti na závažnosti patologického procesu se jeho intenzita může lišit. Rychlost bilirubinu u novorozenců se velmi liší v závislosti na dni po narození.

Důvody

Hlavní molekula podílející se na transportu krve je hemoglobin. Málokdo ví, že existuje několik druhů. U dospělých převažuje hemoglobin A a u dětí fetální hemoglobin (F). Během prenatálního období je hemoglobin F hlavním nosičem kyslíku pro plod. Ve srovnání s hemoglobinem A je účinnější jako nosič kyslíku, ale méně odolný vůči velkým výkyvům pH a dalším negativním faktorům prostředí ovlivňujícím organismus. Zvýšené hladiny bilirubinu jsou normální u novorozence. Žloutnutí kůže a viditelných oblastí sliznic indikuje aktivní rozpad nezralých červených krvinek a hromadění bilirubinu v okolních tkáních.

Fyziologická žloutenka je normální reakce novorozeného organismu na kontakt s okolím. Rozvíjí se u většiny dětí a představuje určitý druh adaptace na nové životní podmínky. Fyziologická žloutenka může být vyjádřena u všech dětí různě, ale zpravidla se to děje 2-3 dny po narození a prochází 8-9 dnů. Rychlost bilirubinu ve fyziologické žloutence se může u novorozenců zvýšit. Podobná reakce je pozorována u více než poloviny zdravých dětí. Podle některých údajů, procento dětí s fyziologickou žloutenku, která se vyskytuje po narození dosáhne 70%. Postupně převládá hemoglobin A a bilirubin nahromaděný v kůži a sliznicích je zničen a vylučován ledvinami a játry.

Hemoglobin

V době porodu dosahuje obsah fetálního hemoglobinu 80% procent. Postupem času se toto číslo snižuje a do konce prvního roku života je 1,5%, což odpovídá obsahu dospělých.

Diagnostika

Kvantitativní analýza bilirubinu se provádí bezprostředně po narození dítěte. Krev se odebírá z pupeční šňůry novorozence jako vzorek pro studii. Následující den se koná ve 3. den života. Hladiny bilirubinu v krvi se měří v μmol / L. Ihned po narození se tento ukazatel pohybuje v rozmezí od 50 do 60. Fetální hemoglobin se začíná aktivně rozpadat během několika dnů, v důsledku čehož se celková hladina bilirubinu může zvýšit na 250 μmol / l. Hyperbilirubinémie je také způsobena nízkým obsahem plazmatických bílkovin, nedostatečným rozvojem enzymových systémů a žlučovým traktem jater. Do 8. dne začne tento indikátor klesat a do 30. let je to 8–20 µmol / l.

Pokud bilirubin překročí hladinu 300 µmol / l, dítě potřebuje pohotovostní lékařskou péči, protože existuje vysoké riziko komplikací centrálního nervového systému. Rychlost bilirubinu u předčasně narozených dětí je až 250 µmol / l.

Jeden z nejnovějších trendů, které pomáhají rychle a spolehlivě určit úroveň bilirubinu, je nejsilnější. Pomocí tohoto zařízení je možné provádět perkutánní měření bilirubinu, stanovit účinnost léčby a předvídat další průběh žloutenky. Rychlost bilitestest u novorozenců je až 50 µmol / l při narození. Přístroj poskytuje výsledek v číslech transkutánního bilirubinového indexu. Pro stanovení koncentrace bilirubinu v krvi je nutné tento ukazatel vynásobit 10.

Jak rozpoznat vlastní fyziologickou žloutenku?

Očekávaným matkám je zpravidla v této věci doporučováno, aby nezpůsobovaly obavy při narození dítěte:

 • Zheltushka se objeví 2-3 dny po narození;
 • Novorozenec se necítí špatně;
 • Fyziologické funkce normální barvy;
 • Normální velikost jater a sleziny;
 • Snížení závažnosti žloutenky do konce prvního týdne.

Komplikace

Ve většině případů přechází fyziologická žloutenka bez komplikací pro dítě. Při vysokých koncentracích bilirubinu v krvi mohou být na organismus vyvíjeny toxické účinky. Prvním krokem bude poškození centrálního nervového systému. S malým obsahem bilirubin není schopen proniknout hematoencefalickou bariérou a způsobit poškození mozku. V některých případech dochází ke zvýšenému rozpadu červených krvinek, což je doprovázeno masivním uvolňováním konjugovaného bilirubinu a jeho akumulací v okolních tkáních.

Takový stav, doprovázený žloutnutím kůže, vysokou koncentrací bilirubinu a poškozením centrální nervové soustavy, se nazývá jaderná žloutenka. Může se vyskytovat v určitých patologických stavech způsobených patologií matky, plodu nebo inkompatibilitou v krevní skupině a / nebo Rh faktoru. Zvláštní roli hrají i vrozené choroby, při kterých dochází k hemolýze erytrocytů. Bylo zjištěno, že jaderná žloutenka se vyskytuje u těch novorozenců, jejichž matky užívaly během těhotenství sulfa léky.

V počátečních stadiích onemocnění se projevuje celková slabost, zvýšená únava, oslabený sací reflex. Postupně se zvyšuje hladina bilirubinu u novorozenců, poškozuje se mozek, začíná převládat tón ve svalech extenzoru. Dítě narovnává horní a dolní končetiny, hází hlavou dozadu a začíná aktivně křičet. Dosud nebyl stanoven žádný ukazatel, který by naznačoval přítomnost jaderné žloutenky. V současné době se lékaři řídí klinickými projevy, přítomností komplikovaného průběhu těhotenství a nadhodnocenou koncentrací bilirubinu. Pokud třetí den po porodu překročí míra celkového bilirubinu normální hladinu o 1,5 krát, pak je nutná nouzová péče.

Léčba

Fyziologická žloutenka sama o sobě nevyžaduje léčbu. V určitých situacích se zvýšeným rizikem jaderné žloutenky je předepsána fototerapie. Rizikem jsou novorozenci, jejichž hladina bilirubinu dosahuje 250 µmol / l a vyšší. Léčba zvýšeného bilirubinu u novorozenců fototerapií spočívá v umístění dítěte do speciální krabice obsahující ultrafialovou lampu. Pod vlivem ultrafialového záření se bilirubin, který se nachází v kůži, začíná chátrat a pak se vylučuje z těla spolu s výkaly a močí.

Tento způsob terapie se aktivně používá při léčbě předčasně narozených dětí trpících Rh-konfliktem, hemolytickou anémií a dalšími patologiemi, doprovázenými nadměrným rozpadem červených krvinek a tvorbou bilirubinu. Pro ochranu před zářením a prevenci popálenin sítnice je nutné během zákroku zavřít oči a oči vnějších pohlavních orgánů dítěte. Fototerapie nemá téměř žádné vedlejší účinky, pokud dodržujete všechna bezpečnostní doporučení. Tento postup není doprovázen přehřátím nebo intenzivní ztrátou vlhkosti. Bylo zjištěno, že u dětí během fototerapie došlo k celkové slabosti, ospalosti, lehkému odlupování a poklesu pohyblivosti. To vše se odehrává bezprostředně po skončení fototerapie. Délka léčby ve většině případů je 4 dny.

Informace uvedené v textu nemusí být úplné. Pro více informací o žloutence novorozenců byste měli vyhledat radu odborníka.

Doposud se nepoužívají speciální farmakologická léčiva, která snižují koncentraci bilirubinu v krvi. Užívání léků může zvýšit zátěž jater a zvýšit riziko vzniku mozkových komplikací. Použití vitaminů, sorbentů, choleretik a hepatoprotektorů je neúčinné nebo neužitečné. Je vysoká účinnost včasného připojení k prsu novorozence. Současně dochází k rychlejší tvorbě výkalů, s nimiž bilirubin odchází. S umělým krmením se zvyšuje doba trvání fyziologické žloutenky. Pokud byla dětem předepsána fototerapie, doporučuje se zvýšit počet příloh prsou.

Doporučení pro nekomplikovanou fyziologickou žloutenku novorozenců:

 • Dohled u pediatra;
 • Vystavení UV záření po dobu půl hodiny denně;
 • Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu;
 • Kojení.


Tato doporučení společně pomáhají urychlit výměnu a eliminaci bilirubinu z těla dítěte. Fyziologická žloutenka novorozenců normálně jde do 7-8 dnů.

Pozdní žloutenka

Pokud bilirubin u novorozence nedosáhl normálních hodnot během 2-3 týdnů, znamená to, že došlo k poruše v systému rozpadu a eliminace bilirubinu. Pro objasnění důvodů, proč je třeba se poradit s lékařem. V nemocnici s pomocí speciálních biochemických testů určí úroveň a poměr frakcí bilirubinu v krvi. Hlavní příčiny pozdní žloutenky:

 • Hemolytická anémie. K dezintegraci erytrocytů dochází v důsledku neošetřeného konfliktu rhesus nebo dědičné patologie způsobující selhání červených krvinek. V takových situacích bude hladina bilirubinu neustále zvyšována.
 • Selhání jater. Játra mají hlavní funkci zpracování a vylučování bilirubinu. Pokud má dítě vrozenou hepatitidu nebo malformaci, nemůže být bilirubin metabolizován a bude uložen v okolních tkáních.
 • Po přeměně bilirubinu v játrech je nutné vstoupit do střeva žlučovým traktem. Pokud je narušena propustnost těchto kanálů, žluč se hromadí v žlučníku a odtud se dostane do krve a periferních tkání.

Po laboratorních a instrumentálních testech se stanoví příčina hyperbilirubinemie a předepíše se vhodná léčba.

Norm bilirubin u novorozenců - "Zlaté dítě" - norma nebo patologie?

Obsah článku

1. Co je bilirubin a jaká je jeho rychlost?
2. Druhy pigmentu v těle
3. Norma bilirubinu v krvi novorozenců
4. Je žloutenka nebezpečná?
5. Symptomy fyziologické žloutenky:
6. Patologická žloutenka novorozenců
7. Léčba žloutenky u novorozenců
8. Fototerapie jako moderní způsob léčby novorozené žloutenky
9. Co může maminka udělat, aby snížila množství bilirubinu v dětské krvi?

Co je to bilirubin a jaká je jeho rychlost?

Druhy pigmentu v těle

Norma bilirubinu v krvi novorozenců

Míra bilirubin u novorozenců tabulka po týdnu

Míra bilirubinu u novorozenců podle dne (den) (tabulka podle referenční knihy M. Ingerleib):

Příčiny zvýšených hodnot bilirubinu u novorozenců zahrnují: t

 • stimulace práce;
 • patologický průběh práce;
 • včasné dodání;
 • infekce a nemoci matky během doby přenášení dítěte;
 • hladovění kyslíkem u dítěte při narození;
 • diabetes těhotných žen;
 • zvýšené hladiny ženských hormonů v mateřském mléku;
 • matka a dítě konfliktu rhesus;
 • zastavení kojení po porodu;
 • onemocnění jater a narušení její práce u novorozence;
 • fetální patologie a vývojové abnormality;
 • geneticky determinovaná destrukce červených krvinek;
 • hormonální selhání;
 • intestinální obstrukce u dítěte;
 • významnou ztrátu hmotnosti v novorozeneckém období.

Je žloutenka nebezpečná?

Příznaky fyziologické zheltushki:

 • se objeví druhý - čtvrtý den;
 • se koná sedmý - desátý den;
 • barva zbarvení: od oranžové po oranžovou;
 • celkový stav dítěte je hodnocen jako pozitivní;
 • žádná změna v chování dítěte;
 • moč a výkaly nemění barvu.

Hlavní příčiny vzniku fyziologické žloutenky:

 • nemoci matky (cukrovka atd.);
 • fetální hypoxie během těhotenství;
 • narození před 34 týdny.

Patologická žloutenka novorozenců

Předpoklady pro jeho výskyt mohou být:

 • neslučitelnost krevních skupin matky a dítěte;
 • předčasné dodání;
 • genetická onemocnění;
 • infekce během těhotenství;
 • stimulace práce.

Příznaky patologické žloutenky novorozenců:

 • dlouhá doba manifestace (delší než 14 dnů);
 • nastane jak bezprostředně po narození, tak po nějaké době, ale nutně v prvních 28 dnech života dítěte;
 • hodnoty bilirubinu se mění v krocích;
 • kůže mění pigmentaci na všech částech těla, končetiny jsou natřeny zvlášť intenzivně;
 • odpadní produkty mění barvu (výkaly lehké a tmavé moči);
 • změny v játrech;
 • hyperstimulace způsobuje letargii a apatii.

Její příznaky jsou:

 • snížený tlak;
 • křeče končetin;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • ospalost a slabost;
 • žloutenka se po chvíli opět zvyšuje;
 • vyslovováno.

Léčba žloutenky u novorozenců

V moderním světě lékaři odmítli léčit žloutenku novorozenců s léky.

Ukazuje se, že předchozí metody (například kyselina askorbová, přípravky cholagogue, albumin) vůbec neprispívají k uzdravení a v některých případech zvyšují progresi onemocnění.

Také dříve používal vitamin B, který, jak se ukázalo, nemá pozitivní účinek při léčbě žloutenky. Stále existuje spousta léků, které nebyly testovány, takže by neměly být používány ke snížení hladiny bilirubinu (smect, Kars, aktivního uhlí atd.). Řada nemocnic léčí novorozence kapátkem do hlavy. Takové riziko není vždy odůvodněné.

Fototerapie jako moderní metoda léčby novorozené žloutenky

Fototerapie je následující:

 • dítě v boxu;
 • lampa je instalována ve vzdálenosti nejméně 30 cm od kůže novorozence;
 • genitálie a oči dítěte musí být chráněny před zářením;
 • doba trvání fototerapie a doba trvání kurzu je stanovena individuálně.

Co může maminka udělat, aby snížila množství bilirubinu v dětské krvi?

Pokud je dítě kojeno, měla by matka maximálně zmírnit játra, dodržovat určitá pravidla výživy:

 • vyloučit všechno smažené, solené, uzené, sladké;
 • odmítnout sycené nápoje, alkohol, silný čaj a kávu;
 • vařit nebo vařit v troubě;
 • upřednostňují čerstvou zeleninu a ovoce;
 • zakázaly jakoukoli dietu;
 • musíte jíst zlomek v malých porcích;
 • denně vypijte nejméně dva litry čisté vody nesycené oxidem uhličitým.

Zvýšení hladiny bilirubinu u novorozenců: příčiny, účinky, léčba

Mnoho mumií v nemocnici musí slyšet frázi "vaše dítě má zvýšený bilirubin."

Abychom se těchto slov nebáli, je nutné zjistit, jakou roli hraje bilirubin u novorozenců a kolik této látky je pro dítě bezpečné.

Co je bilirubin?

Bilirubin je pigment, jehož vysoká koncentrace v těle se může stát jedem pro nervový systém. Tato látka je výsledkem rozpadu červených krvinek.

Z zastaralých červených krvinek se uvolňuje hemoglobin, který se okamžitě stává toxickým. Imunita začíná "útočit na nepřítele" a ničí hemoglobin, uvolňující hémy - sloučeniny obsahující železo. Pod vlivem enzymů se hémy transformují do bilirubinu.

Je třeba rozlišovat mezi přímým a nepřímým bilirubinem. Přímo se vylučuje stolicí a močí a nepřímo nejprve tvoří sloučeninu s albuminem a je transportován do jater, kde je fermentován a stává se přímým bilirubinem, který snadno opouští tělo.

Bilirubin v krvi novorozence je vždy zvýšen. Faktem je, že kyslík v těle nenarozeného dítěte nesou červené krvinky nasycené fetálním hemoglobinem. Po porodu ztrácí svou funkci a zhroucení, zanechává za sebou produkt rozpadu - bilirubin.

V porodnici je několikrát odebírán krevní test pro stanovení hladiny tohoto pigmentu. Zvýšený bilirubin u novorozenců indikuje výskyt žloutenky, a tak lékaři kontrolují její průběh.

Žloutenka s vysokým bilirubinem je nebezpečná sama o sobě a může naznačovat vývoj jakéhokoli patologického stavu v drobcích.

Jaké testy musí projít?

 • Ihned po prvním výkřiku dítěte lékaři změří úroveň pigmentu v pupečníkové krvi. O dva dny později je opět testováno celodenní dítě.
 • Předčasně narozené děti kontrolují množství pigmentu v krvi denně po porodu a sledují jej každých 24 hodin.
 • Děti z rizikové skupiny (těžké těhotenství, obtížný porod, těžké žloutnutí skléry a kůže) odebírají krev z věnců na hlavě.

Tento postup je bezbolestný a bezpečný pro dítě, i když je to velmi děsivé momenty. Oplocení se provádí speciální tenkou jehlou s rukou zkušené sestry, tato analýza pomáhá včas diagnostikovat vývoj nebezpečných komplikací, takže byste jej v nemocnici neměli opouštět.

 • Děti bez jasných známek žloutenky dostávají bezkrevný test - nejsilnější.

Zařízení pro analýzu je fotobuňka, která zachycuje barvu pleti na čele dítěte a určuje tak množství žlutého pigmentu. Výsledek lze vidět okamžitě. Nevýhodou tohoto testu je, že nevykazuje přímý a nepřímý bilirubin a tato čísla jsou velmi důležitá pro diagnostiku.

Když žloutenka děti provádějí kontrolní testy po celou dobu léčby, dokud hladina pigmentu neklesne do normálu.

Analýza bilirubinu u novorozenců je opět prováděna na klinice, zatímco v měsíčním věku probíhá lékařské vyšetření. Současně se odebírá krev z věnce na hlavě nebo na rukojeti, v různých zdravotnických zařízeních různými způsoby.

Normy bilirubin u dětí

Protože proces aktualizace krve je neustále, pak je v těle vždy přítomno bezpečné množství pigmentu. Norma bilirubinu u měsíčního dítěte se pohybuje v rozmezí od 8,5 do 20,5 μmol / litr. Ale nově narozené dítě a v příštích několika týdnech jsou tato čísla mnohem vyšší. Tato situace je způsobena kolapsem velkého množství fetálního hemoglobinu.

 1. Normální je obsah pigmentu v krvi pupeční šňůry:
 • 51–60 µmol / litr u dětí narozených v čase;
 • 71,8–106 μmol / litr u předčasně narozených dětí.

Mluvíme o úrovni celkového bilirubinu, což je součet množství nepřímého a přímého bilirubinu. V tomto případě by nepřímý bilirubin neměl být větší než čtvrtina celkové hladiny a přímý, resp. Nižší než 75%.

 1. 24 hodin po porodu nepřekročí normální hladina pigmentu u dětí narozených v čase 85 μmol / l.
 2. Po 36 hodinách od narození toto číslo stoupá na 150 µmol / L.
 3. Po 48 hodinách - až 180 µmol / l.
 4. 3-5 dní po porodu může bilirubin dosáhnout maxima: 256 µmol / l. Pokud je tento limit překročen, pak lékaři hovoří o vývoji žloutenky u dítěte.

Poté se sníží hladina bilirubinu.

 1. Po 6–7 dnech života dítěte dosahuje až 145 μmol / l.
 2. 8. - 9. den - až 110 µmol / l.
 3. 10–11 dní - až 80 µmol / l,
 4. Ve dnech 12–13 dní - až 45 µmol / l, atd.
 5. Ve čtvrtém týdnu života dosahuje drobek bilirubinu normální hodnoty - až 20,5 mmol / l.

Tabulka norem bilirubin (nepřímý a přímý)

Rychlost bilirubinu u novorozence se mění podle denního termínu a předčasně narozených dětí. 24 hodin po narození je průměrná hladina bilirubinu u „raného“ dítěte 97,4–148,8 µmol / L. Index dosahuje své maximální hodnoty 5–6 dnů po dodání. Když je úroveň pigmentu vyšší než 172 µmol / l, je u dítěte diagnostikována žloutenka.

Proč má dítě vysoký bilirubin a jaké je nebezpečí tohoto stavu

Když je bilirubin vyšší než normální hladina (256 µmol / l u dětí narozených v čase a 172 µmol / l u „spěchaných“ dětí), lékaři hovoří o vývoji žloutenky. Má dva typy. Fyziologická žloutenka nejčastěji končí sama do 4. týdne života dítěte a nemá žádné důsledky pro jeho tělo.

Děti s takovou diagnózou však vyžadují neustálé sledování, protože nemoc se může dostat do závažnější formy. Patologická žloutenka vyžaduje léčbu a v případě její nepřítomnosti přináší značné škody na zdraví dítěte.

Pokud má novorozenec v krvi bilirubin, může to být následující:

 • těžké těhotenství;
 • diabetes u matky;
 • komplikovaný porod;
 • předčasné těhotenství;
 • nedostatek kyslíku u dítěte během těhotenství nebo porodu - například během zapletení pupeční šňůry.

S patologickou žloutenkou bilirubin v krvi dětí zmizí. Důvody tohoto zvýšení mohou být stejné problémy, které vedou k fyziologické žloutence. Také extrémně vysoká úroveň pigmentu může znamenat:

 1. problémy s játry u dítěte;
 2. hormonální poruchy;
 3. konflikt mezi matkou a dítětem;
 4. intestinální obstrukce;
 5. genetické onemocnění vedoucí ke zničení membrán červených krvinek;
 6. obstrukce žlučových cest.

Patologická žloutenka může být také provokována léky, které matka dostala během těhotenství a porodu.

Když dítě zjistí tento stav, lékaři léčí nejen symptomy přímo, ale také eliminují příčinu nemoci.

Podmínky, které mohou způsobit patologickou žloutenku, jsou samy o sobě velmi nebezpečné a někdy smrtelné. Vysoký bilirubin u novorozenců však nelze ignorovat. Tento pigment je jedem pro nervový systém dítěte. S vysokou hladinou v krvi se vyvíjí bilirubinová encefalopatie. Známky tohoto stavu jsou:

 • zvětšená játra a slezina;
 • snížení tlaku;
 • konvulzivní syndrom;
 • dítě spí hodně nebo naopak je neustále v pohybu;
 • dítě prakticky nebere láhev a hrudník.

Pozdní příjem léčby (nebo úplná absence pomoci) pro bilirubinovou encefalopatii může mít následující důsledky:

 1. ztráta sluchu;
 2. vývojové zpoždění;
 3. motorická paralýza.

Někdy bilirubin v drobcích roste kvůli mateřskému mléku: vyvíjí se takzvaná „žloutenka kojení“. Mastné kyseliny jsou přítomny v mléce, což zabraňuje játrům přenášet nepřímý bilirubin na přímou linii a toxin se hromadí v těle. V tomto případě se děti převezou na dva dny do potravinářské směsi.

Pokud je bilirubin snížen, potom je dítě ponecháno na umělém krmení. Nebo je možné krmit mléko mateřské matky. Chcete-li to udělat, dekantujte ji do láhve a zahřejte na teplotu 70 ° C, pak ji ochlaďte a dejte ji dítěti. Přečtěte si více o tom, jak vyjádřit mateřské mléko >>>

Při zahřátí jsou mastné kyseliny zničeny a mléko nezpůsobí poškození dítěte.

Lékařská péče o zvýšený bilirubin

Jak snížit bilirubin u novorozence? Pokud je diagnostikována fyziologická žloutenka, kromě pozorování nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Onemocnění obvykle ustupuje po několika týdnech.

Opalování pomůže rychleji snížit bilirubin u novorozence. Pokud máte dítě „na jaře“ nebo „léto“, můžete během procházek zatlačit kapotu kočárku zpět a vystavit slunce obličeji a úchytům dítěte. Zimní a podzimní slunce chytit těžší. Ale pokud se ukázalo, že je to jasný den, jděte s dítětem na balkon, nechte paprsky zářit na obličej dítěte.

Dítě nemůže být na slunci déle než 10 minut. Je nutné zajistit, aby slunce nespadlo do otevřených očí. Koncem jara a léta nedržíte své dítě v přímých paprscích od 11 do 17 hodin.

Fototerapie je nejúčinnějším způsobem léčby patologické žloutenky. To může být provedeno v nemocnici, pokud má potřebné vybavení. V opačném případě jsou matka a dítě převezeny do dětské nemocnice. Dítě je umístěno pod speciální modrou lampou.

S pomocí světla bilirubin přechází do lumirubin, který rychle opouští tělo. Abyste mohli ležet pod lampou, potřebujete celkem 96 hodin a přerušení krmení.

Oči dětí nosí speciální obvaz nebo čepičku, protože světlo lampy je škodlivé pro vidění. Procedura je bezbolestná a účinná, ale může mít i nepříjemné vedlejší účinky: sušení a odlupování kůže, zkapalněné stolice, které projdou po ukončení terapie.

V těžkých případech děti daly kapátka a dokonce i krevní transfuzi. Vynikající prevence žloutenky je krmení mateřského mléka. Je velmi důležité co nejdříve připojit dítě k prsu. Jak to udělat, přečtěte si článek: Kojení: doporučení WHO.

Krmení na vyžádání také snižuje množství škodlivého pigmentu. Kolostrum vyvolává vylučování mekonia z těla novorozence, se kterým přichází velké množství bilirubinu. Více o krmení na vyžádání >>>

Jednou ze špatných rad, kterou maminka slyší, je krmit dítě žloutenkou. Ani sladká voda, ani bujón bujónu nesníží hladinu bilirubinu. Je lepší aplikovat strouhanku na prsa častěji a řídit se doporučeními svého lékaře.

Obsah bilirubinu je důležitým ukazatelem zdravotního stavu novorozence. V žádném případě by se neměly vzdát své definice a léčby žloutenky. Následky takového odmítnutí mohou být mnohem horší než některé nepříjemnosti během léčby.