Image

Co je to dušnost: léčí se nemoc?

Dokonce i zdraví lidé alespoň několikrát v životě čelí nedostatku vzduchu v těle, ale ne každý ví, že je to dušnost. V takovém medicínském termínu je obvyklé kombinovat koncept dechu a / nebo akutního nedostatku vzduchu. Tento stav je ve své podstatě poměrně subjektivní, může se vyskytnout po těžké fyzické práci, různých sportovních cvičeních, ale může také naznačovat, že člověk má různá, někdy vážná onemocnění. Mezi tyto nemoci lze rozlišovat různé neuralgické poruchy, onkologická onemocnění, mozkové aneuryzma, AIDS, atd. Jak je vidět z výše uvedeného seznamu, dušnost není vždy onemocněním dýchacího systému lidského těla.

Mezi další běžné příčiny patří faktory prostředí, jako je špatná ekologie, kdy jsou respirační funkce inhibovány v důsledku přítomnosti malých částic karcinogenních látek v atmosféře, které negativně ovlivňují práci celého lidského těla, protože tam pronikají během dýchání. Další společná příčina - pacient má alergie. Může být alergický na zvířecí chlupy, pyl, květiny, produkty, léky. Do určité chvíle se o tom člověk nemusí ani dozvědět. Pokud se tyto alergické záchvaty začínají často opakovat, existuje riziko vzniku astmatu, které není v přítomnosti dušnosti vzácné. Také tyto nepříjemné symptomy jsou častými společníky lidí s nadváhou. Faktem je, že jejich kardiovaskulární systém ne vždy poskytuje nezbytný přívod kyslíku do tkání a orgánů. Proto tito lidé potřebují jen malou fyzickou námahu pro dušnost.

Dyspnoe se samozřejmě může vyskytnout u lidí s laryngitidou, bronchitidou, pneumonií a také srdečními vadami a anémií, někdy se takové nepříjemné příznaky vyskytují během těhotenství.

Když se objeví výše uvedené příznaky, měli byste okamžitě kontaktovat zdravotnické zařízení nebo zavolat do ordinace praktického lékaře doma, který po přezkoumání a naslouchání pacientovým stížnostem může tento lékař přesměrovat na jednoho nebo jiného odborníka. Lidé obvykle hovoří o dušnosti, pokud má osoba:

 • bolest a tlak v hrudi;
 • dýchací procesy jsou obtížné i ve stavu úplného odpočinku;
 • během dýchání jsou jasně slyšet sípavé a pískavé zvuky;
 • polykání je obtížné;
 • pocit v hrdle cizího předmětu;
 • je nemožné, aby člověk usnul v poloze na zádech, může to udělat pouze seděním.

Dyspnea se projevuje na psychologické úrovni. Pro člověka je velmi těžké se soustředit. Sotva vnímá otázky partnera, je pro něj těžké formulovat odpovědi. Lidé v okolí mají dojem, že jsou tito lidé potlačováni. Někdy je pro pacienty těžké vyslovit dlouhé věty, zdá se, že před minutou běželi křížem nebo vylezli na horní patra pěšky. Tyto vnější znaky se objevují v důsledku nedostatku kyslíku, který vstupuje do mozku. Pacienti se často snaží dýchat velmi hluboce, a tak se snaží tento nedostatek kompenzovat.

Tam je také zvláštní poddruh, který je volán “paroxysmal noční noční dušnost.” T To se projevuje ve formě náhlé dušnosti v noci, kvůli které se člověk probudí. Aby se zmírnily symptomy, musí pacient zaujmout sedací pozici. Když útok proběhne, je zde příležitost znovu si lehnout a pokusit se spát. V některých případech však útok dlouho nepustí a člověk musí sedět celou noc.

Správná diagnóza nemůže být založena pouze na subjektivních pocitech pacienta. Je nutný komplexní a komplexní průzkum. Radiografie je velmi často předepisována. Může být použit k určení přítomnosti / nepřítomnosti mnoha nemocí, jako je pneumonie, plicní tuberkulóza, rakovina, emfyzém atd. Elektrokardiogram je také zobrazen. Je tedy možné detekovat poruchy srdečního rytmu, přetížení v různých oblastech srdce, další hypoxické změny. Je provedena tomografická analýza hrudníku. Během diagnózy by měl být pacient proveden a proveden kompletní krevní obraz. Pulzní oxymetrie vám umožňuje určit, kolik a jak je hemoglobin nasycen kyslíkem. Podle obecných výsledků studie může být pacient následně odkázán na plicního lékaře, onkologa, kardiologa, kardiologa a neurologa.

Léčba dušnosti vyžaduje velmi pečlivý a vyvážený přístup. Před zahájením léčebných opatření je velmi důležité diferencovat dech. Může to být:

 • akutní (trvá asi 60 minut);
 • subakutní (trvá několik dní);
 • chronické (trápí člověka několik let).

Podle výsledků výzkumu je předepsána adekvátní léčba. Často používají bronchodilatační léčiva, jako je mukaltin, bromhexin, ambroxol atd. Přispívají k uvolňování sputa. Různé zánětlivé procesy v těle jsou léčeny antibiotiky spolu s léky, které posilují imunitní systém. Pacienti jsou vystaveni a užívají vitamínové minerální komplexy.

Pokud je diagnostikováno bronchiální astma, jsou předepsány inhalační glukokortikoidy, které jsou určeny k zastavení závažných záchvatů dušnosti.

V některých případech má dobrý účinek antispasmodika - „No-shpa“, „Papaverin“ atd.

Pokud je u člověka diagnostikována anémie z nedostatku železa, je medikační terapie předepsána s vysokým obsahem tohoto prvku. Aby se zajistilo lepší vstřebání železa pacientovým tělem, je navíc doplněna suplementace vitamínem C.

V některých případech dyspnoe vykazuje operaci, která se nazývá "chirurgická redukce plic". Provádí se převážně v přítomnosti emfyzému a je navržen tak, aby se snížil stupeň projevu dušnosti.

Léčba alternativní léčbou je také možná. Pokud vám lékař předepíše, můžete použít několik osvědčených receptů.

Vezměte 10 středně velkých citronů a 10 česnekových hlav. Vymačkejte citrony a promíchejte s kejdou česneku. Výsledná směs se přidá do 1 litru přírodního medu, vše se opět důkladně promíchá a složí do skleněné nádoby. Směs by měla být podána infuzí po dobu 7 dnů. Pak vezme 4 lžičky. každý den po dobu 2 měsíců.

Další recept. 500 g cibule by mělo být mleté. Výsledná suspenze se nalije 1 polévková lžíce. Může med, 300 g čerstvé mrkvové šťávy, 100 ml šťávy z červené řepy a stejné množství celeru. Do výsledné směsi se přidá čtvrtina šálku granulovaného cukru. V poslední fázi se vše nalije litrem čisté vody a vaří se na velmi pomalém ohni asi 3 hodiny. Nádoba by měla být pravidelně třepána, ale víko neotevírejte. Po ochlazení se médium zfiltruje a uloží do chladničky. Take to by mělo být 1 polévková lžíce. den předtím, než příznaky zmizí.

Dobrý účinek dává a bylinné léčby. Můžete udělat infuzi listů aloe. Několik listů rostliny musí být naplněno po dobu 10 dnů na suchém, tmavém místě na vodce nebo měsíčním svitu. Používá nástroj následujícím způsobem: 1 polévková lžíce. Já lžíce infuze je zabavena 1 polévková lžíce. přírodní med. Po 10-15 minutách musíte vypít šálek horkého čaje.

Barva slunečnice pomáhá stabilizovat rytmus dýchání. Je třeba vzít 100 g sušených květin a naplnit je 400 g dobré vodky nebo vodky. Směs se podává infuzí po dobu 14 dnů, poté se třikrát před jídlem, 30-40 kapek.

Existuje také řada obecných preventivních opatření, která by měla být dodržena u lidí s dechem. Takže se musíte snažit vyhnout stresu, musíte okamžitě přestat kouřit a nezneužívat alkohol. Je nutné pravidelně větrat obytné prostory, provádět v nich mokré čištění, monitorovat váhu, saturovat stůl přírodními produkty, často navštěvovat čerstvý vzduch a provádět proveditelná tělesná cvičení, provádět dechová cvičení.

Noc paroxyzmální apnoe

Popis:

Syndrom spánkové apnoe - přerušované dýchání během spánku, obvykle vedoucí k probuzení.

V medicíně existují dvě formy spánkové apnoe: obstrukční a centrální.

Při obstrukční spánkové apnoe dochází k zástavě dýchání v důsledku obstrukce (kontrakce) horních cest dýchacích. Během spánku se svalstvo těla uvolňuje, včetně svalů hltanu a měkkého patra, což vede ke zhroucení kořene jazyka a blokování horních cest dýchacích.

Diafragma (hlavní respirační sval těla) zároveň dostává „mozkové“ impulsy z mozku a v důsledku toho intenzivně uzavírá smlouvu. Když k tomu dojde, negativní tlak v dýchacích cestách, což vede ke kolapsu dýchacích cest a jejich zablokování.

S obstrukční typ spánkové apnoe, horní dýchací trakt se zhroutí a jeho průchod je blokován. Svaly hrtanu jsou obvykle zodpovědné za lumen dýchacích cest.

Příznaky:

Obstrukční apnoe je častější než její centrální typ. Během spánku je svalový tonus oslaben. Vzduchové cesty na úrovni hrdla jsou měkké tkáně, které mohou „ustoupit“. To vysvětluje výskyt spánkové apnoe. I když se epizody obstrukční spánkové apnoe mohou vyskytnout téměř u všech lidí, skutečný syndrom spánkové apnoe se nachází u podstatně menšího počtu lidí.

Když se dýchání zastaví ve snu, který trvá déle než 10 sekund, opakuje se 5 až 10 krát za hodinu, tělo začne vážně trpět hypoxií v důsledku nedostatku dostatečného kyslíku. Kvůli těmto epizodám apnoe a hypoxie (hladovění kyslíkem), mozek přijímá alarmy, které spouštějí nouzové vzrušení.

Příčiny:

Uvádíme hlavní rizikové faktory a příčiny syndromu spánkové apnoe:

nbspnbsp nbspnbsp * Tvar hlavy a krku ovlivňuje tvar lumen dýchacích cest.
nbspnbsp nbspnbsp * Zvětšené mandle nebo adenoidy nebo jiné anatomické anomálie (zakřivení nosní přepážky, zvětšený jazyk, brada dozadu).
nbspnbsp nbspnbsp * Obezita (přibližně 50% pacientů se syndromem spánkové apnoe trpí tímto onemocněním).
nbspnbsp nbspnbsp * Svaly jazyka a hrtanu se během spánku nadměrně uvolňují (může to být například alkohol nebo sedativa před spaním).
nbspnbsp nbspnbsp * Chrápání - chrápání může způsobit prodloužení patra, což zase způsobuje obstrukci dýchacích cest.
nbspnbsp nbspnbsp * Kouření (včetně pasivní inhalace tabákového kouře).
nbspnbsp nbspnbsp * Nosní přetížení.
nbspnbsp nbspnbsp * Rodinná citlivost na syndrom spánkové apnoe. Specifický gen zodpovědný za tuto patologii nebyl nalezen, nicméně byl nalezen trend dědičné predispozice.
nbspnbsp nbspnbsp * Jiné poruchy a nemoci - snížení funkce štítné žlázy (hypotheroidismus), akromegálie, amyloidózy, paralýzy hlasivek, neuromuskulárních poruch, syndromu post-polio myelitidy, Marfanova syndromu, Downova syndromu a některých dalších onemocnění.
nbspnbsp nbspnbsp * Další patologie organismu, jako jsou anomálie imunitního systému, těžké pálení žáhy, reflux kyselého obsahu ze žaludku do jícnu, vysoký krevní tlak.

Noční dušnost, co to je

Dyspnea je nepříjemná a nepříjemná verze dýchání. Dyspnea zahrnuje velký počet komponent a může být pociťován a popsán různými způsoby v závislosti na příčině.

Dyspnea může být výsledkem různých plicních, srdečních a jiných onemocnění. Nejčastěji se na vývoji dyspnoe podílí několik mechanismů.

Příčiny diskomfortu během dušnosti jsou nejasné, ale to může být způsobeno nekonzistencí na úrovni CNS mezi napětím dýchacích svalů (potřebou zhluboka se nadechnout) a jejich délkou (schopnost zhluboka se nadechnout). Tento mechanismus částečně vysvětluje, proč některé varianty oslabeného nebo zesíleného dýchání, jako je metabolická acidóza (Kussmaulův dech), onemocnění CNS (Biota a Cheyne-Stokesovo dýchání), stejně jako při cvičení v trénovaných atletech, nejsou vnímány jako dušnost.

Diagnóza dušnosti

Stížnosti na dušnost nebo neschopnost zhluboka se nadechnout jsou častější u pacientů s exacerbací CHOPN. Úzkost hrudníku nebo zvýšení úsilí potřebné k vdechnutí naznačují bronchiální astma nebo obstrukční dýchací potíže. Pro plicní edém je charakteristický pocit asfyxie. Cvičení během námahy je charakteristické pro různé fyzické poruchy, zatímco kyslíková deprivace nebo pocit nutnosti vdechovat více vzduchu naléhavě souvisí s hyperkapnií, omezenou exkurzí hrudní stěny a plicním edémem. Fráze jako „nedostatek dechu“ a „těžké dýchání“ nejsou specifické.

Náhlý nástup dušnosti s akutní bolestí na hrudi nebo bez ní naznačuje spontánní pneumotorax nebo plicní embolii; Současná bolest dolních končetin a otok nebo nedávná imobilizace hovoří o plicní embolii. Náhlý vznik produktivního kašle a horečky naznačuje bakteriální pneumonii, zejména způsobenou Streptococcus pneumoniae, pokud je dušnost doprovázena pleuritickou bolestí na hrudi. Závažná dyspnoe, která se objeví 1-2 hodiny po usínání (paroxyzmální noční dýchavičnost), je patognomonickým příznakem dysfunkce levé komory, ale musí být odlišena od oživení v důsledku kašle v důsledku zvýšené sekrece sputa nebo bronchiálního astmatu. Dyspnoe v horizontální poloze (orthopnea) je také charakteristická pro dysfunkci levé komory nebo vzácně perikardiální výpotek, slabost respiračních svalů nebo paralýzu membrány. Dyspnoe, která se zvyšuje v sezení a mizí při návratu do horizontální polohy (platypnoe), je vzácná a je známkou plicního arteriovenózního defektu nebo hepatopulmonálního syndromu; to může také nastat po pulmonectomy, během plicní embolie a při chronických plicních onemocněních, které selektivně ovlivňují dolní laloky, jako je aspirační pneumonie a nedostatek o-antitrypsinu. Dyspnea, doprovázená parestézií v prstech nebo kolem úst, naznačuje hyperventilaci. Dyspnea během cvičení v nepřítomnosti objektivních nálezů během vyšetření a testování může indikovat přítomnost anémie, primární plicní arteriální hypertenze (pokud se vyskytne u mladé ženy) nebo, pravděpodobněji, fyzické cvičení.

Fyzikální vyšetření. Absence nebo výrazné oslabení dýchání na jedné straně naznačuje pneumotorax nebo pleurální výpotek; mohou být rozlišeny zvýšením sonority a otupělosti během bicích, resp. Chrastítka jsou charakteristická pro bronchiální astma nebo CHOPN. Respirace stridoroznaya označuje extrathorakální obstrukci dýchacích cest (například přítomnost cizího tělesa, epiglottis, dysfunkce hlasivek). Suché, praskavé sípání u pacienta s dušností se může vyskytnout s nedostatečností levé komory nebo intersticiálními plicními chorobami. Pro CHOPN jsou charakteristické pískavé ralesky.

Průzkum. Většina pacientů podstoupila radiografii hrudníku. Akutní dyspnoe také vyžaduje pulzní oxymetrii, která umožňuje neinvazivní vyšetření saturace kyslíku v krvi. Pro detekci srdeční ischemie je nutné EKG, pokud nelze klinicky vyloučit ischémii myokardu. U pacientů se závažným nebo zhoršujícím se respiračním stavem by měla být provedena studie složení krevního plynu (HSC), která by přesněji vyčíslila hypoxemii, měření Ps a identifikovat jakékoliv acidobazické poruchy, které stimulují hyperventilaci, a také vypočítat alveolární arteriální gradient. Pacienti, u nichž je podezření na plicní embolii, by měli být prováděni ventilační perfuzní scintigrafií nebo CT angiografií.

Chronická dušnost může vyžadovat další studie, jako jsou CT, testy plicních funkcí, echokardiografie a bronchoskopie.

Dušnost

Dyspnea je poměrně častým projevem srdečních onemocnění. Je těžké to popsat. Mluvíme o pocitu nedostatku vzduchu (kyslíku). Pojem "dušnost" (z řečtiny. Narušení, porucha, pneo dýchání nebo ventilace), lékaři popisují různé typy respiračních poruch - obtížné, povrchní, rychlé.

U některých lidí se angina pectoris projevuje jako pocit nedostatku vzduchu. Někdy se současně objeví dušnost a angina pectoris. Současně se může vyskytnout i dušnost v případě plicního onemocnění.

Je třeba vzít v úvahu stupeň fyzické aktivity

V případě těžké fyzické námahy se u všech lidí vyskytne dušnost. Pokud je člověk fyzicky špatně vyškolen, může se i v případě mírné námahy objevit dušnost. Krátkost dechu je tedy považována za projev onemocnění pouze tehdy, když se vyskytuje v klidu nebo během cvičení, což ho obvykle nezpůsobuje. V tomto případě je důležité rozlišovat, zda je dyspnoe projevem nemoci nebo jen následkem ztráty tělesné zdatnosti. To může stanovit pouze osoba sama.

Například, jestliže osoba, která byla předtím v dobrém fyzickém stavu, najednou začne bafat, mít vylezl několik kroků, pak toto je pravděpodobně projev choroby. Lékaři tuto námahu dech při volání.

K lepšímu pochopení stavu pacienta se lékaři často ptají na tyto otázky: Kolik čtvrtin můžete jít normálním tempem bez dušnosti? Kolik rozpětí můžete vylézt po schodech? Jak si děláte domácí úkoly? Pokud se v klidu objeví dušnost, znamená to, jako obvykle, závažnější onemocnění.

Krátkost dechu není často spojena s onemocněním srdce, ale s obezitou. Nadměrná hmotnost přispívá k práci srdce a může způsobit dušnost i v případě malé fyzické námahy. Způsob, jakým se objeví dyspnoe, může pomoci zjistit její příčinu.

Pokud je bolest v hrudi, pak, aby se diagnóza, můžete potřebovat nejen elektrokardiogram nebo cvičení test (cyklistický ergometr, běžecký pás). Lékař může předepsat krevní test pro stanovení hladiny specifických (srdečních) enzymů. Pokud dojde k infarktu myokardu, tyto enzymy vstoupí do krve během několika hodin od nástupu onemocnění. Identifikace zvýšené hladiny enzymů specifických pro srdeční „sval“ pomáhá lékaři vybrat správnou léčebnou taktiku.

Útoky dušnosti v noci

Paroxysmální noční dušnost je náhlý nástup dušnosti, ke které dochází v noci. Klasický příklad noční dušnosti: člověk se náhle probudí, skočí nahoru, zažívá akutní nedostatek vzduchu. Pro zmírnění tohoto stavu je člověk nucen se posadit. Někdy se může objevit kašel, sípání nebo udušení. Postupně se ztrácí dušnost, můžete jít spát a usnout. Někdy dušnost neklesá, pak osoba sedí celou noc.

Paroxyzmální noční dušnost je akumulace tekutiny v plicích v důsledku srdečního selhání. Aby to bylo jednodušší, lidé spí na židli nebo na posteli, s polštáři nad ním, takže hlava a tělo jsou vzpřímené. Nutnost být ve svislé poloze pro usnadnění dýchání, zvaná orthopnea (z řečtiny. Orto - rovné, nebo svislé). Tyto příznaky se však mohou vyskytnout nejen u srdečních onemocnění.

Zvýšené dýchání (tachypnoe)

Když člověk nemá dostatek vzduchu, často začíná dýchat. Rychlé dýchání se nazývá tachypnea (z řečtiny. Tahos - rychlé, zrychlené). Tímto způsobem se do krve dostane více kyslíku.

Hyperventilace

Obtížné, mělké a časté dýchání jako příznak onemocnění srdce nebo plic musí být rozlišeno od rychlého dýchání v případě hyperventilace vyplývající z úzkosti nebo úzkosti. Hyperventilace s úzkostí je vyjádřena formou opakovaných povzdechů nebo častých dechů. Zdá se, že člověk nemůže hluboce dýchat. Někdy je hyperventilace doprovázena necitlivostí špiček prstů.

Hyperventilace vede ke snížení množství oxidu uhličitého v krvi na nepřirozeně nízkou úroveň. Někdy se v tomto případě mohou objevit závratě, necitlivost kolem úst, svalový křeč. Účinným prostředkem prevence nízkých hladin oxidu uhličitého je opětovný vdechnutí vydechovaného vzduchu, který obsahuje velké množství oxidu uhličitého. To lze provést takto: vložte malý papírový sáček do úst a nosu a vdechněte do něj. Kromě toho může být stav pacienta zmírněn, pokud se voltézním úsilím sníží rychlost a objem dechů během několika minut. Hlavní je eliminovat psychologické (nervózní) příčiny hyperventilace, aby se zabránilo jejímu vzniku v budoucnu.

Nekardiální příčiny dušnosti

Dýchavost může být spojena nejen s onemocněním srdce. Respirační selhání: obtížné nebo časté, doprovázené mnoha plicními chorobami, zejména emfyzémem, chronickou bronchitidou atd. V případě plicního onemocnění se často vyskytuje dýchavičnost, když je člověk v poloze, v níž se plíce nemohou dostatečně rozšířit (například ohnutá, vázat boty).

Proč dochází k paroxyzmální noční dyspnoe?

Úplný popis: proč se paroxyzmální noční dyspnoe vyskytuje? a odpovědí na hlavní obavy.

Dyspnea je normální fyziologická reakce na hypoxii, která se vyskytuje během cvičení nebo uvolňování adrenalinu do krve v důsledku stresu nebo úzkosti. Může být také patologický, což je příznak řady onemocnění. Plíce, srdce a anémie nejčastěji vedou k uškrcení; v počátečních fázích se dyspnoe projevuje během spánku, ale jak nemoc postupuje, začíná se obtěžovat nepřetržitě.

Nemoci dýchacího ústrojí

Jakákoliv patologie dýchacího ústrojí může vést k dušnosti, která je v takových případech inspirační (v dýchacích cestách je překážka průchodu vzduchu během inhalace) a výdech (potíže s dýcháním v důsledku svalového křeče).

Obstrukce dýchacích cest

Nejčastěji se v důsledku aspirace vyskytuje dýchavičnost - cizí těleso nebo tekutina vstupující do dýchacích cest. Tento stav vede k kašli, hluku při dýchání, prudkému poklesu hladiny kyslíku v krvi a v důsledku toho ke ztrátě vědomí. Pokud nevyčistíte dýchací cesty bronchoskopií, může aspirace rychle vést k smrti.

Kapalina může vstupovat do plic zvenčí i dovnitř. Plicní edém, ve kterém jsou průdušky naplněny vodou, která proudí z krve přes alveolární stěny, může být způsoben působením toxinů, zánětů a srdečních onemocnění. Jak se tekutina hromadí, dušnost způsobuje udušení, sípání při dýchání, kašel a akutní hypoxii.

Dýchací cesty mohou být také narušeny v důsledku:

 • stlačení průdušnice nebo průdušek expandovanou aortou, strumou, nádorem;
 • tvorba jizev;
 • chronický zánět.

Zvláštním případem obstrukce je CHOPN, chronické obstrukční plicní onemocnění, při němž se lumen dýchacích cest zužuje v důsledku zánětu. Tato patologie může být způsobena kouřením, neustálým vdechováním znečištěného vzduchu a častými infekčními chorobami.

CHOPN může vést k emfyzému - abnormální expanzi průdušek v důsledku patologické změny v morfologii jejich stěn. Roztažení tkání je způsobeno tím, že zapálené plíce nevydávají během výdechu veškerý vzduch. Kvůli nárůstu v oblasti orgánu je výměna kyslíku narušena a dech se jeví jako mechanismus pro kompenzaci nedostatku oxidu uhličitého.

Infekční onemocnění často vedou k obstrukci - bronchitidě a pneumonii. V tomto případě dýchavičnost a zánět plicní tkáně a hromadění sputa v průduškách způsobují dušnost. Infekce jsou doprovázeny horečkou, intoxikací, kašlem, bolestí na hrudi. Podobné symptomy mají zánět jiné plicní struktury - pohrudnice, obklopující orgány. Když pleurisy znatelné ostré bolesti v hrudní kosti s hlubokými dechy.

K plicnímu nádoru dochází, když jsou buňky sliznice průdušek regenerovány - v důsledku toho se snižuje množství kyslíku odebíraného ze vzduchu. Rakovina malých buněk v počátečních stadiích je asymptomatická a lze ji detekovat pouze elektivními rentgenovými paprsky. Jak nádor roste, objeví se příznaky selhání dýchání, bolest, kašel, vykašlávání krve.

Bronchiální astma

Bronchiální astma je alergické onemocnění, dušnost, při které nedochází k zablokování dýchacích cest, ale kvůli křeči průdušek. Útoky se mohou projevit různými způsoby: od dušnosti a kašle až po úplnou obstrukci vzduchu (anafylaktický šok).

Dyspnea se vyskytuje při kontaktu s alergenem a projevuje se následujícím způsobem: vzduch je snadno inhalovatelný, výdech je obtížný, píšťalka je slyšet, svaly trupu se stahují. Přídavek udušení může kašlat hlenem, panikou. S dlouhým útokem se objeví bolest v membráně.

Komprese plic: pneumotorax, hemothorax, hydrothorax

Pneumothorax jako příčina noční dušnosti.

Pleurální dutina - prostor mezi listy pohrudnice obklopující každou plic - může být naplněna tekutinami nebo vzduchem v různých patologiích. K vymačkání plic dochází, což vede k nedostatku kyslíku a dušnosti.

V pneumotoraxu je plicní dutina naplněna vzduchem. Tento stav je způsoben rupturou průdušek při emfyzému, otevřeném poranění hrudníku, punkci pleury a dalších typech lékařského zákroku. Pokles tlaku v hrudníku vede ke zhroucení plic a odpadá z respiračního procesu.

Hemothorax je sbírka krve v pleurální dutině. To vede ke zraněním, chirurgickým výkonům, různým patologickým procesům v hrudníku. Symptomy vnitřního krvácení se přidávají k dušnosti - tachykardii, bledost, bolest, mdloby.

Hydrothorax je hromadění vody v pleurální dutině. Kapalina se tam dostane kvůli srdečnímu selhání, což způsobuje stagnaci krve v plicním oběhu, rakovině, selhání ledvin nebo jater.

Plicní embolie

Embolie je blokáda tepny, v důsledku čehož část plic přestane obohacovat krev kyslíkem, což vede k dušnosti. Trombus, tukové kapky, nádorové metastázy, vzduchová bublina mohou způsobit zablokování.

V závislosti na rozsahu léze může embolie vést k různým symptomům: kromě krátkosti dechu je to tachykardie, kašel, bolest na hrudi, pokles krevního tlaku a ztráta vědomí. Jak se vyvíjí patologie, začíná udušení, srdeční selhání a otok tkáně. Výsledkem může být infarkt myokardu a smrt.

Kardiovaskulární patologie

Zatímco plicní onemocnění vedou zejména k akutním záchvatům dechu, srdečním onemocněním, respirační selhání má obvykle chronický charakter a postupně se vyvíjí. Zpravidla je inspiračního typu.

Chronické srdeční selhání

Stejně jako v případě dýchacího ústrojí může mnoho onemocnění kardiovaskulárního systému vést k dušnosti. Nejčastěji se jedná o srdeční selhání, kdy srdce není schopno pumpovat dostatek krve, aby dodalo kyslík do celého těla.

Srdeční selhání je důsledkem následujících patologií:

 • hypertenze;
 • ischemická choroba srdce;
 • snížení nebo zvýšení srdeční frekvence;
 • zánět srdečního svalu nebo perikardu;
 • srdeční vady.

V raných stadiích se krátkost dechu objevuje pouze při fyzické námaze; pokud jsou problémy s dýcháním v noci narušeny, znamená to srdeční selhání. Dušnost je doprovázena příznaky jako otoky nohou, bolest v srdci, únava, závratě a suchý kašel.

Pokud se příčinou srdečního selhání stává hypertenze, s výjimkou zkrácení dechu je to bolest hlavy, zarudnutí kůže, tinnitus a přední zrak. Příznaky zhoršené hypertenzní krizí.

Srdeční vady se mohou týkat jakékoliv struktury srdečního svalu a okolních oblastí cév. Časté příznaky všech defektů: dušnost, modrý tón pleti, bledost, bezvědomí, pomalejší fyzický vývoj.

Zahájené bakteriální infekce, revmatismus, autoimunitní onemocnění a řada antibakteriálních léčiv mohou vést k zánětu srdečních struktur. Charakteristickými příznaky myokarditidy a perikarditidy jsou horečka, bolest na hrudi, slabost.

Srdeční astma

Jednou z nejčastějších příčin noční dušnosti je srdeční astma.

Srdeční astma je stav, který se vyskytuje většinou v noci a je způsoben selháním levé srdeční komory. Vedení k němu může být stejné nemoci, které způsobují srdeční selhání.

Oběť se probudí z udušení, NPV se zvyšuje o 2-3 krát oproti normě. Je možný suchý kašel, začíná panika. Rychle zrychluje puls. Paroxyzmální noční dyspnoe může vést k nástupu plicního edému, který se projevuje modrou kůží, kašlem, hlučným dýcháním a zvýšeným pocením. Případná ztráta vědomí bez poskytnutí pomoci v nouzi může mít fatální následky.

Akutní koronární syndrom

Akutní koronární syndrom doprovází takové kritické stavy, jako je infarkt myokardu a angina pectoris. To se stane, když krev nemůže zásobit srdečním svalem dostatek kyslíku. S prodlouženým hladem kyslíku začne myokard vymřít, což může být fatální.

Tato podmínka může být určena následujícími vlastnostmi:

 • dušnost;
 • bolest v srdci, sahající po levé straně horní poloviny těla;
 • bledost, zvýšené pocení;
 • blanšírování;
 • prudký pokles krevního tlaku;
 • strach ze smrti;
 • omdlévání.

U akutního koronárního syndromu potřebuje pacient pohotovostní péči. Je možné rozlišit srdeční infarkt od stenokardie pouze pomocí elektrokardiogramu a krevního testu.

Anémie

Tak vypadá anémie při zkoumání krve pod mikroskopem.

Hypoxie při anémii nastává v důsledku skutečnosti, že v krvi je detekován nedostatek červených krvinek, které nesou kyslík. Dyspnea je v tomto případě kompenzační mechanismus. Metabolické poruchy, nedostatek makro- a mikroelementů ve stravě, krvácení, genetická a onkologická onemocnění mohou vést k anémii.

Dyspnoe s anémií je doprovázena následujícími příznaky:

 • zvýšená únava;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • neklidný spánek;
 • bolest hlavy, závratě, snížená výkonnost, ztráta paměti - příznaky nedostatku kyslíku v mozku;
 • srdeční selhání;
 • snížení sexuální funkce.

Některé typy anémie mohou mít své vlastní příznaky - například zhoršení citlivosti kůže. K určení typu nemoci pomůže její příčina a předepíše léčbu kompletní krevní obraz.

Endokrinní nemoci

Při porušení vnitřních žláz se vyvinou nemoci, jako je hypertyreóza, diabetes mellitus a v důsledku toho i obezita - to vše může vést k dušnosti.

U hypertyreózy je zhoršena sekreční funkce štítné žlázy. Z tohoto důvodu jsou metabolické procesy urychleny a tělo začíná vyžadovat více kyslíku. Kromě toho dochází k tachykardii, díky které srdce nečerpá dostatek krve. To vše vede ke spuštění respiračního mechanismu kompenzace hypoxie.

U diabetu se cévy postupně ničí, což vede k oslabení průtoku krve ve všech tkáních těla - to vede k celkové hypoxii.

Obezita komplikovaně ovlivňuje fungování dýchacího systému - díky tukové vrstvě dochází ke zhoršení výživy tkání kyslíkem, tuk obklopuje plíce a srdce, narušuje činnost dýchacích svalů.

Dysnea je tedy mechanismus pro kompenzaci nedostatku kyslíku, který může být způsoben mnoha patologiemi různých tělesných systémů. Chcete-li zjistit přesnou příčinu pravidelných záchvatů respiračního selhání v noci, měli byste se poradit s lékařem.

Příčiny noční dušnosti

Dyspnoe je nejčastěji spojena s fyziologickými jevy, například s odloženým zatížením nebo silnými emocemi. A pokud se člověk probudí z pocitu nedostatku vzduchu uprostřed noci, když není ovlivněn stresem nebo stresem? To znamená, že příčinou tohoto příznaku je nějaký druh patologického stavu, který může souviset se spánkem a s vysokou mírou pravděpodobnosti představuje vážné ohrožení lidského zdraví.

Strach z dušnosti v noci? Kontaktujte naše Centrum a my vám pomůžeme efektivně! Záznam telefonicky: 8-495-635-69-07, 8-495-635-69-08.

Noční dušnost při chronickém srdečním selhání

Některá onemocnění kardiovaskulárního systému - ve většině případů koronární srdeční onemocnění - vedou k takovým komplikacím, jako je chronické srdeční selhání (CHF). V tomto stavu lidské srdce ztrácí schopnost plně destilovat krev skrze sebe a stagnuje ve žilní části velkého a / nebo malého kruhového oběhu. Neúspěch v malém kruhu se projevuje pouze příznaky respiračního selhání, zejména dušnosti, která se často vyvíjí v noci. Tento stav je také známý jako srdeční astma nebo paroxysmální noční dyspnoe.

U osoby, která trpí těžkou formou CHF v malém kruhu, může být během dne vyjádřena dušnost, ale v noci se tento příznak zvyšuje, protože v poloze na zádech dochází k redistribuci tekutiny v těle a částečně se pohybuje z dolní do horní části těla. V plicních kapilárách se tlak zvyšuje, což přispívá k pocení tekutiny v interalveolárních prostorech. V důsledku toho trpí výměna plynu a osoba vyvíjí dušnost s převládajícími obtížemi s dýcháním.

Pacienti s podobnou poruchou se často probudí v noci z pocitu nedostatku vzduchu, zejména když spí s nízkým čelo postele, nebo když ve snu se jejich hlava vyklouzne z polštáře. Současně stojí za to, abyste si pod hlavu položili další polštář nebo se posadili a po několika minutách se jim to usnadní. To je jeden z nejdůležitějších známek, díky kterému lze rozlišovat symptomy srdečního astmatu od jiných patologií, které jsou také doprovázeny nočními poruchami dýchání.

Někteří neléčení pacienti s touto poruchou neustále spí na několika polštářích nebo dokonce sedí, aby zažili méně nepohodlí. V takových případech a dokonce s sebemenšími známkami srdečního selhání však mohou být pacienti poučeni, aby ukončili tuto praxi a poradili se s lékařem, aby jim předepsali diuretika a látky podporující srdce (pokud nejsou kontraindikováni). Je nebezpečné zůstat bez léčby po dlouhou dobu, protože srdeční astma se může vyvinout v komplikaci - plicní edém. S tímto porušením, kvůli náhlému nárůstu stagnace, tekutina zaplňuje alveoly a místo krátkého dechu se člověk dusí a vyžaduje pohotovostní lékařskou péči.

Noční dušnost s bronchiálním astmatem

Pocit nedostatku vzduchu, který se vyvíjí u pacienta v noci, může být znakem nejen srdce, ale také „běžného“ astmatu, alergického onemocnění, které se projevuje záchvaty malých spasmů dýchacích cest. S těmito útoky se zpravidla rychle zvyšuje dechová ztráta a brzy ustupuje k udusení, které vyžaduje okamžité podání bronchodilatačních léků. Někdy jsou však symptomy vyjádřeny pouze formou dušnosti nebo pouze formou epizod suchého kašle.

Útoky bronchiálního astmatu mohou nastat jak během denního světla, tak během nočního odpočinku. Frekvence denních a nočních záchvatů je nutně zohledněna při určování závažnosti onemocnění. V rámci optimálního léčebného režimu by pacient neměl zažívat žádné denní ani noční symptomy, takže pokud na pozadí léčby předepsané lékařem má osoba pravidelně záchvaty během dne nebo, zejména během spánku, potřebuje podstoupit pulmonologickou konzultaci, aby objasnil formu závažnosti. onemocnění a upravená léčba.

Noční dušnost se spánkovou apnoe

Obstrukční syndrom spánkové apnoe se často projevuje záchvaty noční dušnosti, které následují každou epizodu zástavy dýchání ve snu.

Během spánku u pacientů s obstrukční apnoe dochází k významnému snížení tónu svalů dýchacích cest, což vede ke snížení jejich lumen nebo dokonce k jeho úplnému překrytí. Druhá příčina způsobuje epizody apnoe - úplné zastavení dýchání. Během těchto pauz klesá obsah kyslíku v krvi a do dýchacího centra začnou proudit signály, že tkáně jsou ve stavu hypoxie. Po 10-20 sekundách klesne hladina kyslíku v krvi na minimum a tělo nakonec reaguje na situaci. U lidí dochází k mikro-probuzení mozku, v důsledku čehož svalový tonus horních cest dýchacích stoupá a je možné inhalovat. Několik vteřin po něm zůstává dýchání pražce častější a hluboké, protože tělo zaplňuje nedostatek kyslíku. V této době pacient zažívá dušnost, i když se nemusí probudit.

Někdy po obzvláště dlouhých obdobích apnoe se pacienti úplně probudí. Úplné vzrušení při syndromu apnoe je častější u starších osob, které se vyznačují citlivějším spánkem au osob trpících nadváhou. V posledně uvedeném, respirační selhání během spánku se zhoršuje tím, že zvětšené břicho působí na membránu a tlačí ji nahoru, omezuje prostor pro plíce a zvyšuje známky hladovění kyslíkem.

Ve skutečnosti je dyspnoe povinným příznakem apnoe a existuje bez ohledu na to, zda si ji člověk pamatuje při probuzení nebo ne.

Vedení terapie CPAP pro syndrom spánkové apnoe zcela eliminuje poruchy dýchání během spánku a zabraňuje vzniku noční dyspnoe. Lidé, kteří mohou předpokládat toto onemocnění, by měli kontaktovat somnologické centrum pro diagnostiku a léčbu onemocnění.

Pokud jste ještě nebyli vyšetřeni na přítomnost spánkové apnoe, vyhodnoťte přítomnost příznaků onemocnění. Jedná se o noční kašel, pocení ve snu, těžkou ospalost ve dne, časté močení, vysoký krevní tlak, sníženou účinnost atd. Pokud máte něco z tohoto seznamu, měli byste se poradit s somnologem. Můžete také provést test k určení OSA.

Pacienti se syndromem apnoe by měli zahájit léčbu co nejdříve. Onemocnění je nebezpečné, několikrát zvyšuje riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody, urychluje vývoj kardiovaskulárních a jiných onemocnění, přispívá k výskytu endokrinních poruch a denní ospalost u OSA výrazně zvyšuje pravděpodobnost úrazu nebo úrazu.

Studie ukázaly, že s dýchacími problémy během spánku je asi dvakrát větší pravděpodobnost, že člověk zemře z jakékoli příčiny. Pacienti by si to měli pamatovat, když se rozhodnou mezi ignorováním symptomu a odkazem na odborníka. Jsou-li potíže s usínáním nebo probuzením v důsledku noční dušnosti, je třeba provést vyšetření kardiovaskulárního a respiračního systému, jehož onemocnění způsobují tento příznak.

Strach z dušnosti v noci? Kontaktujte naše Centrum a my vám pomůžeme efektivně! Záznam telefonicky: 8-495-635-69-07, 8-495-635-69-08.

Abyste se zbavili dušnosti, musíte nejprve pochopit, co způsobilo tento příznak. Je třeba chápat, že nedostatek včasné léčby může vést k rozvoji komplikací.

Dyspnoe způsobená zánětem je léčena antibiotiky, která posilují imunitní systém léků, stejně jako léky, které podporují vylučování sputa.

Pokud je pacientovi diagnostikováno srdeční selhání, srdeční onemocnění nebo anémie, měli byste se poradit s kardiologem, který vám předepíše léčbu ke stabilizaci stavu.

Léky

Dyspnoe je léčena bronchodilatačními léky a léky, které snižují zátěž na srdce a vykašlávání drog:

 • beta adrenomimetika (jako je berotek, salbutamol a také clenbuterol);
 • m-holinoblokatory (například beroduální nebo atroventní);
 • methylxantiny (například aminofylin nebo teofylin) s prodlouženým účinkem (teopek nebo teotard);
 • inhalační glukokortikoidy používané při závažných záchvatech dušnosti, ke kterým dochází při astmatu při průduškách;
 • ztenčování a léky odebírající sputa (mukaltin, bromhexin, stejně jako ambroxol a ACC);
 • vasodilatátory periferního účinku (jedná se o antagonisty vápníku, jako je nifedipin, a navíc nitráty, jako je nitrosorbitol; inhibitory ACE se také používají k pomoci se symptomy plicní hypertenze, jako je kaptopril nebo enalapril);
 • diuretika, která snižují přetížení plic (například diacarb, furosemid, hypothiazid nebo veroshpiron);
 • antispasmodika (jako je nas-pa nebo papaverin).

Bromhexin je určen k požití v takových dávkách: děti starší 10 let a dospělí - 1 stůl. 3-4 p. / Den., Děti 6-10 let - 1 tab. 3 p. / Den., Děti 2-6 let - 0,5 stolu. 3 str. / Den. V případě potřeby lze dávku pro dospělé zvýšit na 2 tablety. čtyřikrát denně. Droga začíná působit 1-2 dny po zahájení užívání tablet. Léčebný cyklus může trvat nejméně 4 dny a maximálně 4 týdny.

Mezi nežádoucí účinky léku - s dlouhodobým užíváním, se občas mohou vyskytnout poruchy trávení, zvracení a nevolnost, jakož i exacerbace žaludečního vředu. Relativní kontraindikace pro použití zahrnují peptický žaludeční vřed, přecitlivělost na léky, první trimestr těhotenství a nedávné krvácení do žaludku.

Captopril se užívá pouze v individuálním režimu. Denní dávka se pohybuje v rozmezí 25-150 mg (musíte použít ve 3 dávkách). Pokud má pacient chronické srdeční selhání v chronické formě, mělo by se užívat 12,5-25 mg léku třikrát denně. Za den se nesmí užívat více než 150 mg. Pro děti je dávkování předepsáno na základě indexu tělesné hmotnosti na 1 kg hmotnosti, každá po 1-2 mg. Užívejte lék, který potřebujete, na lačný žaludek.

Vedlejší účinky léku - vyrážka na kůži, zvýšení hladiny bílkovin v moči, leukopenie, zvýšení kreatininu v plazmě a prudký pokles počtu granulocytů v krvi.

Mezi kontraindikace recepce patří:

 • Přecitlivělost.
 • Stenóza renální tepny;
 • Stenóza mitrální chlopně nebo aorty.
 • Srdeční onemocnění neznámé etiologie, myokarditida různých etiologií.
 • Primární hyper aldosteronismus (tzv. Zvýšená produkce aldosteronu, ke kterému dochází v důsledku nádoru v kůře nadledvin, ve kterém také dochází k otoku, zvýšenému krevnímu tlaku, ascites nebo hyperplazie).
 • Těhotenství a kojení.
 • Věk do 14 let.

U pacientů, kteří provádějí činnosti vyžadující rychlou reakci, stejně jako plná koncentrace, je třeba věnovat zvýšenou pozornost Captoprilu. Také v procesu léčby kaptoprilem nelze pít alkohol.

Berodual je předáván dětem ve věku od 3 let a dospělým v dávce 1-2 sprejů třikrát denně. Pokud je přítomno respirační selhání, mohou být vyrobeny 2 spreje a v případě potřeby 2 další spreje po 5 minutách. Poté může být další inhalace provedena nejméně o 2 hodiny později. Inhalační roztok se podává v dávce 2-8 kapek 3-6 p./den. Intervaly mezi recepcemi by měly být nejméně 2 hodiny. Pokud se použije elektrosprej, je třeba použít 4 kapky. přidáním 3 ml chloridu sodného (isotonický roztok). Roztok je inhalován po dobu 5-7 minut, dokud nevyteče veškerá kapalina. Pokud se používá ruční sprej, inhalovat čistý roztok (20–30 dechů).

Vedlejší účinky: problémy se zrakovým vnímáním, suchost v ústech, chvění prstů, glaukom, zvýšená tepová frekvence, tachyarytmie.

Lék nelze užívat v 1. trimestru těhotenství. Také se nedoporučuje používat krátce před porodem, protože fenoterol inhibuje generickou funkci. Nelze použít v kombinaci s nekardio-selektivními beta-blokátory a deriváty xantinu.

Vitamíny

Když se objeví dušnost v nepřítomnosti jakéhokoliv onemocnění srdce nebo nadváhy, měla by být stanovena hladina hemoglobinu - v tomto případě může být příčinou jeho vzniku anémie z nedostatku železa. V takových situacích se léčba provádí léky obsahujícími železo. Aby tělo pomohlo absorbovat železo obsažené v těchto přípravcích, lékaři předepíší vitamin C.

Lidová léčba

K odstranění dušnosti můžete použít metody lidového ošetření. Existuje několik receptů, které pomáhají s tímto patologickým symptomem.

Děláme z tuctu vymačkaných citronů (jejich šťáva se používá) a tucet hlav česnekové kaše, pak nalijte tuto směs do sklenice medu (1 l), zavřete a nechte stát týden. Užívání léku se provádí v dávce 4 lžičky. denně Léčebný cyklus by měl trvat přibližně 2 měsíce.

Dalším dobrým způsobem je použít citrónovou šťávu (vezměte 24 citronů) s česnekovou kaše (350 g.). Trváme na této směsi po dobu 1 dne, po které pijeme 1 lžičku denně, rozpouštíme ji v 0,5 stohu předem. vody.

Bylinná medicína

Léčivé byliny jsou také často používány k léčbě dušnosti.

Proti dušnosti a kašli je velmi účinný nápoj vyrobený z listů aloe, který byl ve vodce trvající 10 dní. Potřeba 1 lžička, následovaný jíst 1 polévková lžíce. medu Po 10 minutách je třeba vypít 1 misku. horký čaj.

Stabilizace respiračního procesu přispívá k tinktuře trávy astragalus. Je třeba vzít 1 st. nakrájenou ingredienci, nalijte ji 1 zásobník. vařící vodu, pak trvejte po dobu 1,5 hodiny a pak kmen. Užívání přípravku se provádí čtyřikrát denně před jídlem, 50 ml. Pokud chcete, můžete do tinktury přidávat cukr nebo med.

Respirační rytmus stabilizuje infuzi květů slunečnice. Odebírá se 100 g suché přísady a nalije se 400 ml vodky. Výsledná směs by měla být podávána po dobu 2 týdnů. Lék musí být užíván před jídlem 3 p. / Den. 35 kapek.

Homeopatie

Při léčbě dyspnoe se také používají homeopatické přípravky.

Apis Homemakord intramuskulárně, subkutánně nebo intravenózně. Musíte použít jednu ampulku 2-3 p / týden. Pokud má dušnost akutní formu, měli byste zadat 1 ampulku denně. V kapkách se používá v 10 kapkách. 2-4 str. / Den. Děti nemohou tento přípravek užívat. Někdy, v důsledku užívání léku, dochází k dočasnému zhoršení příznaků onemocnění - v takové situaci je nutné přestat užívat lék na nějakou dobu a konzultovat s lékařem.

Sambucus plus musí být užíván sublingválně (do okamžiku úplné absorpce), půl hodiny před jídlem nebo 1 hodinu po jídle. Také si to vezmou v intervalech mezi jídly - 8 granulí po 5 p./den. Lék je kontraindikován při vysoké citlivosti. Mezi nežádoucí účinky - alergie na lék.

Ipekakuana Obvykle se předepisuje jako jedna ze složek kombinované léčby, i když je tento lék sám o sobě účinný. Dávkování léku a trvání terapie předepsané individuálně - to může provést pouze lékař. Způsob použití závisí také na tom, co pacient vezme dávkovou formu. Mezi kontraindikace - Ipekakuanu nelze vzít ty, kteří mají vysokou citlivost na jakoukoli složku léku, stejně jako během laktace a těhotenství. Obecně je lék bezpečný, protože má rostlinný původ. Mezi nežádoucí účinky patří některé alergické reakce, nevolnost. Ale pokud je ve všech ohledech lékařský předpis, takové účinky jsou nepravděpodobné.

Chirurgická léčba

Někdy během dušnosti se provádí chirurgická léčba, která se nazývá chirurgická redukce plic. Indikace pro tento postup, který snižuje závažnost dušnosti, jsou onemocnění, jako je emfyzém.

Aby se snížila dušnost u pacientů s masivními bullami v plicích (více než 1/3 hemithoraxu), provedou lékaři unilaterální bullektomii.

U emfyzému jsou pacienti trpící těžkou hyperinflací vystaveni bilaterální redukci. Tento postup snižuje rychlost dynamické hyperinflace a také přispívá ke zlepšení plicní ventilace. Mezi alternativní metody chirurgické léčby emfyzému patří zavedení deštníkového ventilu do plic prostřednictvím bronchoskopie.

Paroxyzmální dušnost (noc) - tento termín popisuje útoky těžké dušnosti, které se obvykle vyskytují v noci a jsou doprovázeny probuzením pacienta. Pokud může být krátká dechová ztráta snížena poté, co pacient vezme svislou polohu na okraji lůžka, upustí nohy, pak v případě paroxyzmální noční dušnosti, kašel a sípání často zůstávají v této poloze.

Útlum dýchacího centra během spánku může být doprovázen tak výrazným omezením ventilace plic, že ​​snižuje tlak kyslíku v arteriální krvi. To platí zejména u pacientů s intersticiálním plicním edémem a sníženým plicním plicním onemocněním.

Kromě toho může být komorová funkce v noci dále zhoršena v důsledku snížení adrenergní stimulace myokardu. Těžké srdeční astma je akutní plicní edém, který se vyvíjí v důsledku dalšího zvýšení tlaku v plicních kapilárách, což vede k alveolárnímu edému, který je doprovázen prudkým nedostatkem vzduchu během dýchání, nasloucháním vlhkým ralesům nad plicemi, traumatem a vykašláváním krvavé tekutiny.

Pokud pacient není v takovém případě okamžitě a řádně léčen, může akutní plicní edém vést k smrti.

Příznakem může být paroxyzmální noční dušnost