Image

Jak zvýšit úroveň "dobrého" HDL cholesterolu: 8 způsobů

Velmi často můžeme slyšet běžnou mylnou představu o cholesterolu, že cholesterol je zdraví škodlivý a jeho vysoká úroveň vždy vyvolává vážné obavy. Ale ne každý typ cholesterolu je škodlivý. Existuje typ cholesterolu, jehož vysoká úroveň nejenže nepoškozuje zdraví, ale také snižuje riziko vzniku vážných zdravotních problémů, jako jsou onemocnění srdce a cév. Tento typ cholesterolu se nazývá lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) - často nazývaný „dobrý“ cholesterol. Ale jak zvýšit hladinu dobrého HDL cholesterolu v těle a co je k tomu potřeba? Přečtěte si o tom níže.

Přírodní způsoby, jak zvýšit hladinu HDL cholesterolu

Váš životní styl má jediný největší vliv na HDL cholesterol. Změny ve vašem každodenním životním stylu a plné zvládání vašich návyků, jako je stravování a cvičení, mohou proto vést ke zdravějším úrovním lipoproteinů s vysokou hustotou, což může snížit riziko život ohrožujících zdravotních problémů.

Vaše geny hrají roli při určování, jak dobře vaše tělo produkuje HDL a další typy cholesterolu. Nemůžete ovlivnit své geny, ale můžete ovládat svůj životní styl. Zde jsou některé z nejlepších jednoduchých způsobů, jak zvýšit hladinu HDL cholesterolu:

1. Přestat kouřit (pokud kouříte)

Kouření vede k rozvoji různých onemocnění, včetně rakoviny více než 15 orgánů, onemocnění srdce a cév, onemocnění plic, onemocnění reprodukčního systému atd. Kromě toho může kouření negativně ovlivnit hladinu lipoproteinu s vysokou hustotou ve vašem těle. Studie ukazují, že kouření snižuje HDL a zvyšuje riziko vzniku koronárních srdečních onemocnění. Aby se zabránilo rozvoji onemocnění kardiovaskulárního systému a výskytu srdečních záchvatů a mrtvice, odborníci doporučují odvykání kouření.

2. Více fyzické aktivity

Abyste udrželi své tělo zdravé, musíte zvýšit svou každodenní fyzickou aktivitu, zejména pokud budete vést sedavý způsob života. Zvýšení fyzické aktivity přímo pomáhá zvýšit úroveň "dobrého" HDL cholesterolu, což je další z mnoha výhod sportu. Aerobní cvičení je nejlepší volbou pro zvýšení HDL cholesterolu. Patří mezi ně:

 • chůze
 • běží
 • plavání
 • taneční kurzy
 • cyklistika
 • aktivní hry (fotbal, volejbal, basketbal, házená, tenis, atd.)

3. Snižte nadváhu

Pokud máte v současné době nadváhu nebo obezitu, ztrácí váhu i několik kilogramů může zlepšit HDL cholesterol. Snížení tělesné hmotnosti na každé 3 kg vede ke zvýšení hladiny lipoproteinu o vysoké hustotě o 1 miligram na jeden deciliter.

4. Jezte zdravé tuky

Aby se zvýšil HDL a celkový cholesterol, je třeba se vyhnout jíst trans tuky, které jsou obvykle přítomny v pevných margarínů, pečené zboží a smažené rychlé občerstvení. Mělo by být upřednostňováno používání zdravých tuků přítomných v avokádovém a avokádovém oleji, olivovém oleji, ořechech a mastných rybách. Zdravé tuky pomáhají vyrovnávat hladinu LDL cholesterolu, snižují ho a zvyšují hladinu HDL cholesterolu, čímž podporují dobré zdraví kardiovaskulárního systému.

5. Snížení spotřeby rafinovaných sacharidů.

Dieta s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, jako je bílý chléb, bílá rýže, těstoviny, cukr, atd., Má negativní vliv na váš HDL cholesterol. Snížení příjmu tohoto typu sacharidů vám pomůže zlepšit hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou v těle. Upřednostňuje použití potravin bohatých na komplexní sacharidy a celé potraviny (zelenina, ovoce a celá zrna) - to umožní udržet vysokou hladinu HDL a zabránit rozvoji onemocnění cév a srdce.

6. Pijte jen malé množství alkoholu nebo přestat pít úplně.

Alkohol nepřinese tělu žádný užitek a jeho použití způsobuje pouze škody. Pokud pijete alkohol, omezte ho na malé množství. Mírná konzumace alkoholu ve srovnání s významným alkoholem byla ve skutečnosti spojena s vyšším HDL cholesterolem. Pokud stále pijete alkohol, snažte se dávat přednost přirozenému červenému vínu (s mírou) a úroveň vašeho „dobrého“ cholesterolu bude normální.

7. Zvýšení příjmu niacinu

Niacin je kyselina nikotinová, která se také odlišně nazývá vitamin B³ nebo vitamin PP. Vaše tělo používá niacin k uvolňování energie z potravy během jejího trávení. Tento vitamin také pomáhá udržovat zdraví vašeho trávicího systému, nervového systému, kůže, vlasů a očí. Většina lidí má dostatek niacinu z potravin. Nicméně, se sníženou hladinou HDL cholesterolu, aby se zvýšil, niacin je často předepisován ve formě doplňků.

Kyselina nikotinová může být užívána v nižších dávkách, a to navzdory doporučením pro použití, protože užívání těchto doplňků může někdy způsobit nežádoucí vedlejší účinky, zvláště pokud jsou užívány ve vysokých dávkách. Mezi tyto vedlejší účinky niacinu patří:

 • hyperémie
 • svědění nebo brnění v kůži
 • gastrointestinální problémy
 • problémy se svalovým systémem
 • problémy s játry

Pokud jde o dostatek niacinu z potravin, měli byste do své denní stravy zahrnout některé potraviny bohaté na tento vitamin, jako jsou:

 • krůtí maso
 • kuřecí prsa (pouze domácí kuře)
 • arašídy
 • houby
 • jater
 • tuňáka
 • zelený hrášek
 • organické hovězí maso
 • slunečnicová semena
 • avokádo

Snažte se konzumovat více z těchto chutných potravin bohatých na niacin, aby se přirozeně zvýšila hladina HDL „dobrého“ cholesterolu.

8. Léky

Může být jeden z léků, které užíváte, příčinou snížení hladiny HDL cholesterolu ve vašem těle? Je to možné! Léky jako anabolické steroidy, beta-blokátory, benzodiazepiny a progestiny mohou snižovat hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou. Pokud užíváte některý z těchto léků, informujte o tom svého lékaře a pokud můžete, zkuste tyto léky nahradit přírodními přípravky, které mohou také vyřešit váš problém.

Co je to HDL cholesterol

Celkový cholesterol ukazuje celkové množství lipidů v krvi, včetně LDL, HDL a triglyceridů. Celkový cholesterol však sestává hlavně z lipoproteinu s nízkou hustotou (LDL), často nazývaného „špatný“ cholesterol. Vysoké hladiny LDL mohou vést ke vzniku cholesterolových plaků na stěnách tepen, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění a výskytu srdečního infarktu a mrtvice. LDL také zvyšuje riziko vzniku periferních arteriálních onemocnění, která se mohou vyvinout, když se vytvoří plaky, které zúží lumen tepen, které dodávají krev do nohou. Dobrou zprávou je, že čím vyšší je „dobrý“ cholesterol HDL, tím nižší je hladina LDL.

Co je to HDL? HDL označuje lipoproteiny s vysokou hustotou, které jsou běžně známé jako „dobrý“ cholesterol. Lipoproteiny o vysoké hustotě mají tendenci působit jako absorbéry nadbytečného cholesterolu v krvi, které transportují zpět do jater, kde se následně štěpí.

HDL je vlastně složitější, než jsme si mysleli. Dříve se předpokládalo, že lipoproteiny s vysokou hustotou jsou jedním typem částic, ale nyní se předpokládá, že se jedná o celou rodinu různých částic. Všechny HDL obsahují lipidy (tuky), cholesterol a proteiny (apolipoproteiny). Některé typy lipoproteinů s vysokou hustotou jsou sférické, zatímco jiné jsou diskoidní. Některé typy HDL odstraňují špatný cholesterol z krve, zatímco jiné typy jsou pro cholesterol lhostejné. Některé typy HDL cholesterolu směřují cholesterol nesprávným způsobem (v LDL a buňkách) nebo chrání LDL cholesterol takovým způsobem, že se stanou škodlivějšími pro tepny.

Nepředvídatelný HDL cholesterol je jedním z důvodů, proč snížení LDL cholesterolu často dostává větší pozornost jako primární obrana proti srdečním onemocněním a mrtvici. Lékařský svět, jak v moderní medicíně, tak v celostní medicíně, však stále souhlasí s tím, že zvyšování nízké hladiny HDL je velmi chytrý krok pro zdraví, protože nízká úroveň tohoto typu cholesterolu může být nebezpečnější než vysoká hladina cholesterolu. Hladina LDL cholesterolu.

Podle výzkumu je ideální hladina HDL cholesterolu pro muže a ženy 60 miligramů cholesterolu na deciliter krve. Pokud je hladina HDL v lidském těle nižší než 40 miligramů cholesterolu na deciliter krve nebo hladina HDL u ženy je nižší než 50 miligramů cholesterolu na deciliter krve, pak riziko morbidity, zejména srdečního onemocnění, se považuje za zvýšené. I když jsou vaše hladiny HDL vyšší než ty, které jsou v ohrožení, ale méně než optimální, doporučuje se, abyste pracovali na zvyšování hladin lipoproteinů s vysokou hustotou, aby se snížilo riziko vzniku srdečních onemocnění.

Rozdíl mezi HDL a LDL cholesterolem

Jak víme, HDL je "dobrý", zatímco LDL je "špatný" typ cholesterolu. Zde jsou některé základní skutečnosti o těchto dvou typech cholesterolu:

 • lipoproteiny s vysokou hustotou
 • "Dobrý" cholesterol
 • jejich úroveň se zvyšuje se správnou stravou
 • kouření snižuje HDL
 • pomáhá snížit hladinu LDL cholesterolu a odstranit z tepen
 • vyšší hladiny snižují riziko závažných srdečních a cévních problémů
 • lipoproteiny o nízké hustotě
 • Špatný cholesterol
 • jejich úroveň se zvyšuje s nesprávnou výživou
 • kouření zvyšuje hladiny LDL
 • jsou hlavním zdrojem hromadění cholesterolu a blokování tepen
 • jejich vyšší úroveň zvyšuje riziko vzniku vážných problémů se srdcem a cévami
 • nadváha je spojena s vyšším LDL a nižším HDL

Závěrečné úvahy o HDL cholesterolu

Pokud neznáte hladinu HDL, můžete ji zjistit analýzou (lipidový profil). Tato analýza poskytne příležitost zjistit celkovou hladinu cholesterolu a jeho jednotlivých částí, včetně HDL a LDL. Nejsou žádné zjevné známky nebo příznaky vysokého LDL cholesterolu a nízkého HDL cholesterolu, proto je důležité pravidelně kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi, aby se zachoval zdravý životní styl!

Nezapomeňte, že některé z nejlepších způsobů, jak zvýšit úroveň „dobrého“ HDL cholesterolu a zároveň snížit úroveň „špatného“ LDL cholesterolu, zahrnují ukončení kouření, pravidelné cvičení, snížení nadváhy, konzumaci více zdravých tuků, snížení spotřeby rafinovaných sacharidů, snížení spotřeby alkohol nebo jeho úplné odmítnutí, zvýšení spotřeby produktů bohatých na niacin a odmítnutí užívat některé léky. Proveďte tyto kroky a sledujte, jak se zvyšuje hladina HDL cholesterolu a snižuje se riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

PAP sníženo: co to znamená a jaké jsou normy indikátoru

V lidském těle se cholesterol, také nazývaný cholesterol, aktivně podílí na metabolických procesech. Tato sloučenina je obsažena v mnoha buňkách. Tento prvek však může být stejně dobrý - má příznivý vliv na fungování orgánů a tkání - a špatný - negativně ovlivňuje práci organismu a celkový stav člověka.

Významný nárůst hladin cholesterolu je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje srdečních a cévních onemocnění, zejména srdečních infarktů a mrtvice. Někdy lidé, kteří projdou testy, je obtížné pochopit výsledky. A proto se mnozí zajímají: „PAP se snižuje: co to znamená?“

Definice HDL

Přibližně 80% cholesterolu se tvoří v těle, a to v játrech. Zbývajících 20% se konzumuje s jídlem. Tato látka se podílí na tvorbě hormonů, tvorbě buněčných membrán a žlučových kyselin. Cholesterol je špatně rozpustná látka v kapalinách. Jeho transport přispívá k výslednému obalu, který se skládá ze speciálních proteinů - apolipoproteinů.

Tato sloučenina - proteiny s cholesterolem - se nazývá lipoprotein. Různé typy dané látky cirkulují přes cévy, které jsou vytvořeny ze stejných látek (bílkoviny a cholesterolu). Odlišné jsou pouze podíly složek.

Existují lipoproteiny:

 • s velmi nízkou hustotou (VLDL);
 • nízká hustota (LDL);
 • vysoká hustota (HDL).

První dva druhy obsahují málo cholesterolu, jsou téměř výhradně složeny z bílkovin. Co to znamená, pokud jste snížili HDL, můžete se poradit se svým lékařem. Protože objem proteinových sloučenin významně převyšuje množství cholesterolu, pak HDL označuje "dobrý cholesterol".

Hlavním úkolem HDL je transport přebytečných lipidů do jater s ohledem na další zpracování. Tento druh sloučeniny se nazývá dobrý, představuje 30% cholesterolu v krvi. Pokud z nějakého důvodu LDL překročí HDL, je plná tvorby aterosklerotických plaků, které, když se hromadí v cévách, mohou způsobit nebezpečné patologie systému SS, zejména srdečního infarktu a mrtvice.

Indikátory norm

Dobré hladiny cholesterolu se mohou lišit z různých důvodů. Přijatelný HDL je v každém případě individuální. Pokud je HDL snížena, znamená to, že riziko takové patologie jako je ateroskleróza je velmi vysoké.

Následující statistiky mohou určit riziko výskytu onemocnění CVD:

 1. Index HDL 1,0 mmol / l u dospělého muže a 1,3 mmol / l u ženy ukazuje vysoké riziko aterosklerózy.
 2. Indikátory 1,0–1,3 u zástupců silné poloviny společnosti a 1,3–1,5 mmol / l u žen jsou také indikovány průměrnou pravděpodobností výskytu patologie.
 3. Míra 1,55 mmol / l znamená nízkou pravděpodobnost výskytu onemocnění.

Přijatelné ukazatele LDL cholesterolu pro dítě do 14 let jsou 0,78-1,68 mmol / l, pro dívku ve věku 15-19 let - 0,78-1,81 mmol / l, pro mladého muže - 0,78-1,68, pro ženu do 30 let - 0,78-1,94 mmol / l, pro muže stejné věkové kategorie - 0,78-1,81 mmol / l, ženy 30-40 let - 0,78-2,07 mmo / l, muži - 0,78-1,81 mmol / l, ženy starší 40 - 0,78-2,20, muži - 0,78-1,81.

Pokud je HDL snížena, znamená to, že existuje riziko vzniku patologií CV. V tomto případě je nutné objasnit příčinu a přijmout opatření ke zvýšení správného cholesterolu.

Cholesterol s vysokou hustotou: Příčiny redukce a způsobů normalizace hladin HDL

Existuje mnoho důvodů, proč lze lipoproteinový index s vysokou hustotou v těle snížit. Jak zvýšit cholesterol s vysokou hustotou (dobrý cholesterol, který pomáhá při odstraňování špatného cholesterolu z krve do jater), můžete se poradit se svým lékařem.

Snížení cholesterolu s vysokou hustotou může být vyvoláno z následujících důvodů:

 1. Přítomnost nadváhy nebo obezity. Tato patologie je doprovázena významným snížením hladiny HDL v důsledku změn, které se vyskytují v metabolismu lipidů.
 2. Nezdravá strava a neaktivní životní styl. Zneužívání smažených a tukových potravin, nedostatek stravy, jíst na útěku, jíst fast food a pohodlí potravin, to vše dříve nebo později se stává příčinou cholesterolu plaky v cévách a snížení jejich odstranění z těla. Inaktivní životní styl přispívá ke zvýšení celkového cholesterolu v krvi.
 3. Přítomnost patologií vyskytujících se v chronické formě. Některé patologie mohou významně snížit hladinu dobrého cholesterolu s vysokou hustotou. Vzhledem k patologickým procesům je zaznamenán výskyt poruch metabolických procesů. Snížení koncentrace látky může být způsobeno hepatitidou, onkologickými patologiemi, onemocněním štítné žlázy a cirhózou jater.
 4. Přítomnost škodlivých návyků. Je prokázáno, že zneužívání alkoholu, stejně jako kouření, vyvolává pokles hladiny dobrého cholesterolu v krvi.
 5. Užívání léků. Lidé s chronickým onemocněním musí po celý svůj život udržet zdraví a zabránit exacerbaci nemocí, pít různé léky. Většina moderních léků negativně ovlivňuje metabolismus tuků a vyvolává výskyt poruch. Snížení koncentrace dobrého cholesterolu je obvykle způsobeno užíváním diuretik, anabolických steroidů, beta-blokátorů.
 6. Hormonální nerovnováha. Hormonální poruchy během těhotenství vedou ke snížení koncentrace HDL. Normalizace hormonálního pozadí nastává rok nebo dva po porodu. Klimakterické období je doprovázeno snížením hladiny estrogenů. Koncentrace HDL je přímo závislá na estrogenu, protože tento hormon se podílí na syntéze dobrého cholesterolu. Lékař může předepsat hormonální léčbu, zejména dostávat Klimodien.
 7. Přítomnost patologií ledvin a močového systému, onemocnění jater, alkoholismus, hypertenze, diabetes, kardiovaskulární onemocnění.

Symptomatologie

Odchylky od normy dobrého cholesterolu neprocházejí bez stopy. Pokud je cholesterol s vysokou hustotou snížen, signalizuje selhání metabolických procesů, zejména metabolismu tuků.

Doprovázeni takovými projevy:

 • vzhled xantomu (nažloutle růžové tukové usazeniny na kůži);
 • nižší koncentrace;
 • poškození paměti;
 • otoky prstů horních a dolních končetin;
 • arytmie (poruchy srdečního rytmu a palpitace);
 • dušnost (dochází jak po cvičení, tak i po stresu).

Vzhled všech těchto příznaků je způsoben zúžení cévního lumenu v důsledku tvorby cholesterolových plaků v něm.

Prodloužený pokles hladiny dobrých lipidů je plný ucpaných nádob. Je možné další zhoršení krevního oběhu v určitých částech těla.

Způsoby normalizace hladiny HDL a terapie

Aby bylo možné normalizovat koncentraci dobrých lipidů v těle, předepsal použití následujících léků:

 • Inhibitory absorpce cholesterolu: EZETROL. Pomáhá zabránit vstřebávání tuků ve střevě.
 • Sekvestranty žlučových kyselin: Cholestyramin, Colestipol. Léky v této skupině pomáhají zvyšovat syntézu jaterních kyselin.
 • Fibráty: clofibrát, fenofibrát a gemfibrozil.
 • Statinov: Cerivastatin, Lovastatin, Fluvastatin. Přispívají k inhibici syntézy HDL a blokují odpovídající enzymy v játrech.

Hladinu cholesterolu v krvi pravidelně sledují lidé trpící kardiovaskulárním onemocněním, nadváhou, obezitou, stejně jako ti, kteří vedou nízkoaktivní životní styl, kouří a konzumují alkohol.

Mělo by být jasné, že za účelem normalizace koncentrace cholesterolu v krvi, přičemž léky léky sám.

Lidé, kteří se potýkají s problémem, musí nejprve změnit svůj životní styl:

 • Dělejte sport nebo alespoň cvičte. Aerobik, běh, plavání, chůze nebo jízda na kole - to vše pomůže zlepšit celkový stav a pohodu a zvýší HDL.
 • Správná a vyvážená strava pomáhá normalizovat hladiny cholesterolu v krvi. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastné, smažené, slané, kořeněné pokrmy, občerstvení, polotovary, alkoholické nápoje. Obohacení stravy o produkty bohaté na rostlinná vlákna - celozrnné plodiny, zelenina a ovoce pomohou nejen opravit hmotnost, ale také zvýšit hladiny HDL.
 • Lékaři a odborníci na výživu důrazně doporučují omezit spotřebu produktů bohatých na nasycené tuky, trans tuky a sacharidy. Takové potraviny jsou škodlivé pro tělo, zejména pokud jsou konzumovány v množství v množství.
 • Přestat kouřit a alkohol. Odstranění škodlivých návyků pomáhá normalizovat koncentraci dobrého cholesterolu.

Prevence

Je snazší zabránit výskytu zdravotních problémů, zejména snížení hladiny HDL, než je třeba ošetřit. Aby se předešlo výskytu onemocnění doporučených jíst správně, vzdát se špatných návyků, hrát sport.

Lidé, kteří již mají poruchu metabolismu tuků, se doporučuje:

 • léčit hypertenzi, užívat léky předepsané lékařem včas;
 • pravidelně pijí antiagregační činidla, například kyselinu acetylsalicylovou;
 • léčit chronická onemocnění;
 • systematicky testovány na cholesterol;
 • použití kyseliny nikotinové;
 • vést mimořádně zdravý životní styl.

Snížení HDL cholesterolu - příčiny a rizika

Co je to HDL cholesterol?

Zdá se, že nízký cholesterol může být vykládán jako znamení dobrého zdraví, nicméně v případě HDL je opak pravdou.

Proč jsou nízké hodnoty dobrého cholesterolu škodlivé

Samozřejmě, víte, že vysoké hladiny cholesterolu jsou nepřátelé kardiovaskulárního zdraví. Tato axiom se však nevztahuje na všechny typy cholesterolu. Ve skutečnosti, v případě HDL, čím vyšší jsou jeho hodnoty koncentrace, tím nižší je riziko aterosklerotických změn a v důsledku toho i srdečního onemocnění.

Cholesterol je nezbytnou součástí správné funkce těla (složka buněčných membrán, předchůdce důležitých hormonů, například steroidů). Aby se cholesterol volně pohyboval s krevním oběhem, je balen do speciálních proteinů, které zvyšují jeho rozpustnost.

Základní informace o lipoproteinech:

Lipoproteiny o nízké hustotě. Oni jsou také známí jako "špatný" cholesterol, vytvořený v játrech. Za normálních fyziologických podmínek je tento proces vyvážený. V tom smyslu, že každá buňka je schopna udržet hladinu cholesterolu nezbytnou pro její fungování a vrátit přebytek do jater. Pokud je tato přirozená rovnováha narušena, dojde ke zvýšení hladin LDL v krvi, které mohou být uloženy na stěnách tepen a vedou k tvorbě aterosklerotických plaků.

Optimální koncentrace HDL jsou:

 • Muži: 60 mg / dl nebo více
 • Samice: 60 mg / dl nebo více

Jaké jsou příznaky poklesu HDL?

Symptomy se objevují, když je zdraví již poškozeno a vznikají nemoci.

Důvody pro snížení hodnot cholesterolu

Jaké jsou však důvody, které mohou vést k nižším hodnotám HDL?

Je jich mnoho a nejsou vždy spojeni s nemocemi:

Nemoci vedoucí ke snížení hladiny dobrého cholesterolu:

Rizika nízkého HDL

 • Ateroskleróza: ukládání tuků v tepnách, které vede ke snížení průtoku krve.
 • Zdvih: obstrukce nebo prasknutí tepny mozku, která vede ke smrti mozkové tkáně.
 • Infarkt: snížení nebo zastavení průtoku krve, které vede ke smrti srdečního svalu.
 • Ischemická choroba srdce: úplné nebo částečné zatčení krve proudící do srdce.

Co dělat pro zvýšení HDL

Ztratit ty kilá. Ztráta hmotnosti o 3 kg zvyšuje hladiny HDL o 1 mg / dl krve.

Dodržujte pravidla výživy. Základem této stravy by měla být konzumace zdravých tuků. Zejména mononenasycené a polynenasycené, v druhém případě je to omega 3 obsažená v tvrdých skořápkách a tučné ryby.

Dieta ke zvýšení hodnot cholesterolu

Aby se snížilo riziko kardiovaskulárních onemocnění, je nutné jíst potraviny, které pomáhají zvyšovat podíl HDL cholesterolu a snižují LDL.

 • Ryby, bohaté na omega-3 (tuky), jako je losos nebo mečoun.
 • Krupice, zejména celá zrna, jako je chléb a těstoviny.
 • Nemastný vařená klobása nebo šunka s nízkým obsahem tuku.
 • Nízkotučné sýry, jako je mozzarella, ricotta, kozí sýr.
 • Mléko a jogurt.
 • Štíhlé maso, jako je krůta, kuře a králík.
 • Sušené ovoce, jako jsou lískové ořechy, vlašské ořechy a mandle, protože obsahují omega-3.
 • Antioxidant Rich Foods, jako je vitamin C, který je bohatý na kiwi, brokolici, pomeranče a citrony.
 • Některé luštěniny, jako jsou sójové boby, které obsahují fytoestrogeny, látky, které mohou napodobovat účinek estrogenu a snižovat hladiny cholesterolu.

Strava, která vám může pomoci udržet nízkou hladinu „špatného“ cholesterolu, je vegetariánská strava, protože eliminuje spotřebu živočišných tuků a zahrnuje spotřebu velkého množství ovoce a zeleniny bohaté na rostlinné tuky obsahující steroly, které mají strukturu podobnou cholesterolu a stimulují snižování celkového cholesterolu..

Způsoby, jak zvýšit hladinu dobrého cholesterolu v krvi

Tam je obyčejný mýtus, že cholesterol je určitě velmi škodlivé látky, která způsobuje srdeční onemocnění a mrtvice. Až donedávna si to všichni mysleli, ale výzkum v posledních desetiletích odhalil nové informace, které radikálně mění pohled na tuto sloučeninu.

Veškerý cholesterol je podmíněně rozdělen do 2 kategorií, tzv. „Dobré“ a „špatné“, a první z nich vůbec nepoškozuje, ale chrání naše tělo před rozvojem aterosklerózy a dalších patologií. Níže podrobně prozkoumáme, jak zvýšit dobrý cholesterol a snížit špatné výsledky.

Úloha cholesterolu pro tělo

Cholesterol je přírodní alkohol rozpustný v tucích, takže je správnější ho nazývat cholesterol. Hlavní objem cholesterolu je syntetizován v játrech (až 80%) a pouze malá frakce je dodávána s jídlem (mastné maso, máslo, vejce). Jeho přínos je obtížné přeceňovat, protože bez ní nemůže fungovat jedna buňka našeho organismu. Důležitá úloha cholesterolu je sledována v následujících mechanismech řádného fungování našeho těla:

 • Podílí se na tvorbě buněčných membrán a transportu živin přes membránu
 • Normalizuje hladiny tekutin v buňkách
 • Podporuje produkci vitamínu D a pohlavních hormonů
 • Pomáhá zvyšovat tvorbu kyseliny žlučové
 • Nezbytné pro správné fungování imunitního systému.
 • Interferuje s výskytem rakoviny

Nízká hladina dobrého cholesterolu může způsobit rozvoj takových zdravotních problémů:

 • Křehkost cév
 • Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Neurologické poruchy
 • Nedostatečná absorpce vápníku
 • Nadváha
 • Poruchy reprodukčního systému

Typy cholesterolu. Rozdíly mezi HDL a LDL

Za předpokladu, že se cholesterol rozpouští přímo v tucích a nerozpouští se ve vodě, nemůže krev, jejíž základem je voda, transportovat cholesterol do orgánů a tkání. Proto se na tom podílejí speciální proteiny apolipoproteiny. Když se apolipoproteiny a cholesterol spojí do jedné sloučeniny, tvoří lipoproteiny.

Často hovorově můžeme slyšet takové definice jako „dobrý“ a „špatný“ cholesterol. To však není úplně pravda, protože samotný cholesterol má pouze jeden typ. Rozdíly začínají, když se kombinuje se speciálními látkami, které se šíří po těle. V závislosti na poměru cholesterolu a dalších složek ve sloučenině přímo tvoří takové formace jako lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL), lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a triglyceridy.

LDL (špatný cholesterol) je frakce, ve které je většina tuku odebrána, takže se pohybuje v krevním řečišti, může ztratit cholesterol, který se následně hromadí na stěnách oběhového systému a vytváří cholesterolové plaky. Naopak lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL) obsahují minimální množství cholesterolu a pohybují se v krevním řečišti, shromažďují tam nahromaděný cholesterol, a proto jej odstraňují a zabraňují rozvoji vaskulární aterosklerózy.

„Ztracený“ cholesterol tvoří cholesterolové plaky, které následně způsobují různá onemocnění srdce a cévní mozkovou příhodu, proto jsou lipoproteiny o nízké hustotě obvykle označovány jako „špatný“ cholesterol. Proto je pro nás tak důležitý vysoký obsah HDL cholesterolu, protože je přirozeným mechanismem ochrany proti působení LDL.

Triglyceridy jsou tuky, které jsou poněkud podobné cholesterolu. Typicky se triglyceridy zvyšují s LDL a nižším HDL. Pro přesnou interpretaci stavu těla je tedy důležitý souhrn všech tří ukazatelů v krevním testu na cholesterol.

Míra dobrého cholesterolu (HDL)

Dobrý cholesterol pomáhá odstraňovat přebytečný cholesterol z krevního oběhu do jater, kde se zpracovává a rozkládá. Čím vyšší je úroveň HDL, tím lépe pro zdraví. Následující minimální standardy jsou založeny na pohlaví:

 • u žen - více než 1,68 mmol / l
 • pro muže - více než 1,45 mmol / l

Pokud je indikátor vyšší - super! Pokud je nižší - existuje riziko vzniku srdečních onemocnění a krevních cév. Je nutné zvýšit hladinu této frakce cholesterolu.

Kromě pacientova pohlaví, interpretace výsledků cholesterolu v krvi, je nutné vzít v úvahu věk, váhu, léky, menstruační cyklus, přítomnost těhotenství nebo jakékoli nemoci, a dokonce i roční období. Mimochodem, u žen, krevní obraz pro cholesterol po celý život jsou relativně stabilní a zvýšení po menopauze.

Jak zvýšit hladinu cholesterolu v krvi

Někdy je nutné zvýšit hladinu HDL, i když nejsou žádné vnější známky patologických stavů. To pomůže vyřešit metabolické problémy a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je možné zvýšit koncentraci prospěšného cholesterolu v krvi žen a mužů i doma.

Především je nutné dodržovat dietu a pravidla správné výživy, vzdát se špatných návyků a věnovat čas fyzické námaze. Pouze s integrovaným přístupem existuje vysoká šance zvýšit koncentraci "dobrého" cholesterolu.

Jezte zdravé tuky

Můžete zvýšit koncentraci HDL nahrazením nasycených tuků nenasycenými tuky a snížením kalorického obsahu potravin.

Mezi potraviny bohaté na nenasycené tuky patří odrůdy mastných ryb, zdroje Omega-3, které účinně zvyšují koncentraci prospěšných lipoproteinů.

Při smažení potravin je lepší použít řepkový, sójový, camelinový nebo lněný olej nebo řepkový olej.

Strávit čas fyzickou aktivitou

V průběhu výzkumu bylo zjištěno, že fyzická aktivita může zvýšit hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou. Malý poplatek v tomto případě však nebude stačit. Chcete-li si všimnout zlepšení, musíte dát sport alespoň půl hodiny třikrát týdně.

Nezáleží na typu povolání. Můžete si vybrat pro sebe to, co přináší potěšení, ale nejlepší účinek na snížení cholesterolu poskytuje kardio zátěž. Hlavním kritériem je schopnost spalovat nejméně 1200 kalorií týdně. Načasování školení je navíc důležité. Nejlepší je cvičení před jídlem. Při dodržení těchto doporučení po dvou měsících systematického tréninku můžete pozorovat významná zlepšení krevních výsledků.

Vzdát se kouření a alkoholu

Cigarety nejenže vyvolávají rozvoj mnoha typů rakoviny, ale také pomáhají snižovat hladinu lipoproteinů s vysokou hustotou. Odmítnutí cigaret pomáhá zvýšit koncentraci požadovaného cholesterolu během 14 dnů. To vše platí nejen pro kuřáky, ale i pro ty, kteří jsou jim blízcí, a dýchá kouř.

Spolu s odvykáním kouření se doporučuje zcela vzdát, nebo alespoň omezit množství konzumovaného alkoholu. Dobré sklenice dobrého červeného vína při večeři je považováno za přijatelné, protože resveratrol obsažený v červeném víně má pozitivní vliv na hladinu HDL. Rozhodnutí ve prospěch zdravého životního stylu pomůže zvýšit lipoproteiny o vysoké hustotě alespoň o 10%.

Zhubnout

I malé množství nadměrné hmotnosti vede ke zvýšení LDL. Každé tři kilogramy ztráty hmotnosti vedou ke zvýšení takového užitečného HDL. Aby bylo možné tyto kiláry správně ztratit, použijte radu odborníků na výživu. Pomohou vám vytvořit optimální dietu bohatou na všechny potřebné vitamíny a minerály.

Odmítnutí rafinovaných sacharidů a trans-tuků

Tuk je důležitou součástí lidské stravy. Trans-tuky se však netýkají. Vstupují do těla pouze ze zvířecího krmiva a vyvolávají růst LDL. Proto je v ordinaci často otázkou, jaké produkty je zakázáno jíst.

Podle odborníků je nemožné odmítnout jakékoliv výrobky, ale pro léčebné účely byste měli minimalizovat spotřebu tukových mas, mléčných výrobků a smažených potravin, uzených masných výrobků, uzenin a polotovarů. Také při nákupu výrobků, věnujte pozornost skutečnosti, že jim chybí trans tuky. Patří mezi ně margarín, salámy a olej na vaření.

Rafinované nebo jednoduché sacharidy mají také špatný vliv na koncentraci HDL. Takže, pokud vás zajímá, jak zvýšit úroveň HDL, nemusíte jíst moučné výrobky, to znamená, chléb, housky, těstoviny, některé obiloviny, sladkosti a další.

Méně nervózní

Jakékoliv poruchy v těle jsou spojeny s nervovým systémem. Pokud jste neustále pod tlakem, jste nervózní a zároveň neexistuje žádný správný odpočinek - hladina dobrého cholesterolu klesá. Zajistěte proto řádný odpočinek. Snažte se jít do postele až do 22:00 a spát 7-9 hodin. Dopoledne se nedoporučuje pít kávu.

Zvýšení příjmu niacinu

Niacin, to znamená vitamin B3 (kyselina nikotinová) uvolňuje energii z potravin v procesu trávení potravy. Niacin je také nezbytný pro správné fungování zažívacího traktu, zdraví pokožky a dobré vidění.

V případě malého množství niacinu v těle může lékař předepsat vitamínové minerální komplexy.

Léky

Někdy na úrovni "dobrého" cholesterolu může mít určité léky. Například dopingové drogy, psychoaktivní látky a ženské steroidní hormony. Proto je nutné při konzultaci s lékařem zmínit všechny léky, které užíváte, možná je budete muset nahradit analogy nebo je dočasně přestat užívat.

Někdy se však vyskytují případy, kdy, i když jsou dodržena všechna doporučení lékaře, bez drog není možné. Poté, spolu se stravou, sportem a jinými prostředky ke snížení cholesterolu, budou předepsány speciální léky (statiny), které jsou zaměřeny na snížení hladin LDL.

Lidové recepty

Mnoho lidových léků na snížení cholesterolu není o mnoho slabší než léčivé drogy. Jejich použití účinně čistí játra toxinů a pomáhá kompenzovat nedostatek vitamínů. Před zahájením jakéhokoli národního léku je však nutné se poradit se svým lékařem a koordinovat s ním nezbytnou a bezpečnou dávku, aby nedošlo k nežádoucím účinkům.

Jeden z nejúčinnějších lidových receptů na výchovu zdravého cholesterolu lze nazvat bodlák mléčný a další bylinky.

Kromě toho je koncentrace lipoproteinů s vysokou hustotou pozitivně ovlivněna pravidelnou konzumací zeleniny. Některé z nich jsou lépe konzumovány vařené, takže dostanete dvojnásobný podíl antioxidantů a měkčí účinek na vnitřní výstelku žaludku a střev.

Zelený čaj a brusinkový džus pomáhá v boji proti velkému množství špatného cholesterolu. Díky polyfenolům tyto nápoje pomáhají blokovat vstřebávání cholesterolu střevními stěnami, snižují koncentraci celkového cholesterolu v krvi a podporují růst lipoproteinů s vysokou hustotou. K dosažení požadovaných výsledků musíte vypít 2-3 šálky čaje nebo 1 sklenici šťávy denně.

Stojí za zmínku, že tyto nástroje mají určité kontraindikace, proto se musíte nejprve poradit se svým lékařem.

Nakonec bych vám rád připomněl, že nízký cholesterol není téměř nikdy doprovázen žádnými příznaky a lze jej zjistit pouze pomocí krevních testů. Proto bychom neměli ignorovat každoroční lékařská vyšetření, abychom mohli včas zahájit léčbu.

Pečlivé dodržování všech pravidel, zejména používání potravin bohatých na vitamíny, minerály a další příznivé stopové prvky, pravidelné cvičení, vzdání se špatných návyků a obecně udržování zdravé výživy pomůže v krátké době zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu o 50% nebo více..

Jak zvýšit hladinu "dobrého" cholesterolu v krvi

Cholesterol je organický organický plán, který je založen na speciálním krevním lipidu, charakteristickém pro všechny živočišné organismy, jejich buňky, bez výjimky.

Přibližně 80% složky pochází z pohlavních žláz, prostřednictvím práce zdravých jater a nadledvinek a ze střev. Všechno zbytek látky vstupuje do těla spolu s jídlem konzumovaným každý den. Pokud dojde k poruše v těle, budete muset zvýšit nebo snížit výkon.

Stojí za to vědět, že v lidském těle je nejen dobrý a zdravý cholesterol, ale také špatný, který se vyznačuje opačným účinkem. Každý typ látky je třeba podrobněji studovat a je také důležité vědět, jak rychle zvýšit dobrý cholesterol a snížit špatné ukazatele.

Hlavní typy cholesterolu

V krvi každého člověka jsou tři hlavní typy cholesterolu. To může být běžné, a tam jsou nízké a vysoké hustoty lipoproteiny. Funkce spojená s pohybem tukových buněk v těle s následným rozpadem je přiřazena lipoproteinům s vysokou hustotou.

Jinými slovy, zbavují tělo špatné a nebezpečné látky, uvolňují ji z žil a tepen, četných cév mozku a srdce.

Existují lipoproteiny, které přesouvají špatný cholesterol do jater, zde je přeměněn na žluč. Každý chce zvýšit své zdraví.

Lipoproteiny o nízké hustotě transportují celkový cholesterol do jednotlivých orgánů a tkání těla. Právě tento typ látky způsobuje nebezpečné hromadění cholesterolu v cévách, což způsobuje vážné problémy v práci celého organismu a v kardiovaskulárním systému. To vše se děje díky snížení dobrého a zvýšeného špatného cholesterolu.

To je problém, který vyžaduje léčbu, správnou výživu a úplnou změnu životního stylu, což umožňuje snížit hladinu látky.

Příčiny patologie

Snížená hladina prospěšného cholesterolu je pozorována u lidí s různými problémy v těle. Hlavním důvodem je špatná absorpce tuku v důsledku selhání metabolismu. Pokud člověk sní potraviny bohaté na tuky a nízký obsah sacharidů, nelze se vyhnout problémům s cholesterolem. Snížení může být způsobeno prudkým přechodem na vegetariánskou stravu s dlouhodobým příjmem statinů.

Existují určitá onemocnění, proti kterým může být cholesterol významně snížen:

 1. Tuberkulóza v jiné formě vývoje;
 2. Rozvoj srdečního selhání;
 3. Endokrinní hypertyreóza;
 4. Anémie;
 5. Akutní a chronická pankreatitida;
 6. Vývoj hnisavé sepse;
 7. Různé infekční nemoci;
 8. Poškození jater;
 9. Vývoj pneumonie.

Zvýšení špatného cholesterolu přispívá k silnému porušení endokrinního systému, chronickému nervovému napětí a stresu, špatné výživě.

Často dochází k poklesu prospěšného cholesterolu u lidí trpících anorexií a u sportovců, obvykle u běžců.

Snížený cholesterol může způsobit vážné zdravotní problémy. To může být vývoj nebezpečných onemocnění a patologií, které významně zhoršují celkovou kvalitu života a mohou být také fatální. Aby se tomu zabránilo, musíte snížit zvýšený špatný cholesterol změnou životního stylu.

Výživová pravidla pro nízký cholesterol

Pro zvýšení dobrého cholesterolu a snížení špatných hodnot je důležité dodržovat určitá pravidla výživy. Dieta významně zlepší fungování jater a hraje důležitou roli v regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Prvním krokem je omezení celkové spotřeby nadměrného množství cukru, pečiva, těstovin, chleba.

Pro účinné zvýšení množství cholesterolu by měly být do stravy každého dne zahrnuty následující potraviny:

 • Ořechy, lněná semena, všechny druhy ryb, olivový olej. To vše normalizuje metabolismus cholesterolu pomocí velkého množství užitečných prvků Omega-3.
 • Řepné šťávy účinně podporuje žlučník. Tento orgán produkuje velké množství žlučového normalizujícího metabolismu tuků.
 • Vepřové sádlo, kaviár, žloutky, hovězí játra, máslo. V přípustném množství tyto produkty, nesoucí zdravý cholesterol do těla, normalizují fungování trávicích orgánů. Zdravé živiny budou udržovány na správné úrovni.
 • Aby bylo možné udržet požadovanou hladinu cholesterolu v těle a v případě potřeby zvýšit, je vhodné zavést potraviny, jako je celer, paprika a zelí do vaší denní stravy. Jsou bohaté na esenciální vitamin C, který ideálně reguluje hladinu cholesterolu.

To vše jsou užitečné potraviny, které musí být přítomny v lidské stravě. Chcete-li získat pozitivní výsledek a rychlé zotavení, stačí pozorovat určitou dávku těchto produktů, protože jejich přebytek může vést k přesnému výsledku.

Varené možnosti

Dieta s vysokým cholesterolem není obtížná. Všechna jídla jsou poměrně jednoduchá a srozumitelná při vaření. Mohou to být vývar, jednoduché polévky s přidáním cibule, mrkve a brambor. Ideální pro dietní polévku Minestrone, která se skládá z velmi užitečných produktů - česnek, chřest a různé luštěniny.

Pro snazší orientaci ve zdravých jídlech stojí za to zvážit oblíbené verze jídel pro různé časy jídla:

 • Snídaně - perfektní kaše s toastem a celozrnným chlebem. Do stravy můžete zahrnout malé množství tvarohu. Užitečná bude snídaně s vařenými vejci nebo míchanými vejci. Čas od času si můžete dopřát dietní sýrové koláče a palačinky.
 • Čas oběda - v této době je třeba jíst polévky, způsob vaření, který byl popsán výše. Mohou být také vařené na hovězí jazyk nebo kuřecí srdce. Můžete je doplnit játrovými palačinky, zeleninovými gulášem a zeleninovou zeleninou. Všechny tyto potraviny obsahují nejen zdravý cholesterol pro člověka, ale také mastné kyseliny a vitaminy rozpustné v tucích. Nabídku můžete zpestřit vařenými prsy s přílohou z chřestu a brokolice, mrkvovým dortem. Pokud jde o nápoje, může to být kompot a zelený čaj.
 • Pokrmy na večeři. Ve večerních hodinách, perfektní salát a různé čerstvé zeleniny. To může být nejen standardní mrkev, zelí a rajčata, ale také vařená řepa, vařené kuřecí maso. Ke zlepšení zdravých vlastností olivového oleje, citronové šťávy a lněných semen by měly být přidány do salátu. Ideální pro dietní menu dušené vařené ryby, doplněné zeleninou. Ve večerních hodinách můžete jíst a zdravý dezert - sušené meruňky s medem, tvaroh s rozinkami, hlavní věc není dort.

V procesu přípravy dietních pokrmů je lepší nepoužívat sůl vůbec, je již přítomna v mnoha produktech. Použití koření je docela přijatelné. Chcete-li získat pozitivní výsledek, stojí za to pít hodně vody a zeleného čaje, což zcela eliminuje konzumaci alkoholických nápojů a silné kávy.

Tento nutriční režim sám může přinést cholesterol zpět do normálu - zvýšit dobré a nižší špatné.

Pokud je nedostatek dobrého cholesterolu vyslovován, je-li v těle spousta špatných látek, je třeba kombinovat správnou výživu s použitím tradičních léčebných metod.

Populární metody zvyšování cholesterolu

Většina lidových prostředků je zaměřena na očištění jater a na nasycení organismu prospěšnými mikroorganismy a vitamíny. Nejúčinnější je použití infuzního bodláku. Rostlina rychle odstraňuje toxiny z těla, bezpečně čistí játra, účinně optimalizuje svou práci.

Zde jsou některé účinnější recepty na snížení cholesterolu v krvi:

 • Lžíce listů ostružin by měla být nalita sklenicí vařící vody, infuzí po dobu 40 minut, proseté a přijaté před jídlem jednu třetinu sklenice, nejlépe třikrát denně. Recept pomáhá rychle snížit cholesterol;
 • Účinná šťáva z 200 gramů mrkve, 300 gramů řepy a 150 gramů celeru. Šťáva je opilá najednou a opakuje se jen následující den. Ideální je očistit krev;
 • Lékaři doporučují používat lněné semínko, dříve drcené v mlýně na kávu. Výsledný prášek může být přidán do různých pokrmů;
 • Snižte špatný cholesterol pomocí prášku z lipových květů. Pro dosažení nejlepších výsledků vezměte malou lžičku třikrát denně. Po měsíci takové léčby jsou hladiny cholesterolu zcela normální.

Pokud metody lidového ošetření nepřinesou správné výsledky, odborník předepíše léčebný režim. Léky jsou schopny rychle zvýšit cholesterol užitečný a méně nebezpečný, to znamená, že se pacient rychle vrátí do normálu.

Dobré návyky

Chcete-li rychle snížit váš špatný cholesterol a zvýšit svůj dobrý cholesterol, měli byste získat určité návyky:

 • Denní sportovní aktivity;
 • Denní procházky na čerstvém vzduchu jsou užitečné;
 • Doporučuje se pozorovat režim dne, aby byl vždy čas na řádný odpočinek;
 • Alkohol je nahrazen zeleným čajem, čerstvými šťávami, koktejly a mléčnými koktejly, které neobsahují cukr.

Již takové příznivé návyky mohou být dostačující, aby se parametry cholesterolu vrátily do normálu bez použití léků. V této situaci nebudete muset obnovit a očistit játra škodlivých léčivých toxinů.

Shrnutí

Porucha v těle, vedoucí k porušení množství cholesterolu v těle, může být rychle odstraněna pomocí všech výše uvedených tipů - zdravého životního stylu, dobré výživy a pravidelné léčby lidovými prostředky. Tak můžete rychle obnovit celkový stav těla.

Nízký dobrý cholesterol

Když přijde na cholesterol v krvi, často to považujeme za organickou sloučeninu nebezpečnou pro naše zdraví, která je uložena na stěnách našich cév a vede k srdečním onemocněním a mrtvici. Ale je to tak zjednodušené a jednoznačně možné hovořit o cholesterolu? Pojďme si to rovnat.

Cholesterol je přírodní (lipofilní - podobný tukům) alkohol. Proto se v mnoha zemích nazývá ne cholesterol, ale cholesterol. Je nezbytnou součástí buněčných membrán všech živých organismů, které obsahují jádra. Přibližně 80% cholesterolu je v našem těle produkováno játry, ledvinami, nadledvinami, střevy a pohlavními žlázami a zbývajících 20% přichází do našeho těla potravou živočišného původu.

Úloha cholesterolu. Toto důležité spojení pro naše tělo je zapojeno do:

 • vytváření buněčných membrán;
 • transport látek buněčnou membránou;
 • udržování hladiny vody v buňkách těla;
 • produkci antirachitického vitaminu D, steroidních hormonů kůry nadledvin, mužských a ženských pohlavních hormonů;
 • tvorby žlučových kyselin.

Nedávné studie navíc ukazují, že cholesterol hraje důležitou roli v aktivitě imunitního systému a synapse mozku, včetně ochrany proti rakovině.

Rozpustnost cholesterolu. Cholesterol je rozpustný v tucích a organických rozpouštědlech, nerozpustný ve vodě. Na základě skutečnosti, že základem krve je voda a cholesterol v ní není rozpustný, krev nemůže dodávat cholesterol do tkání těla. Jako taková vehikula v těle se používají speciální transportní proteiny (apolipoproteiny), které spolu s cholesterolem vytvářejí vysoce rozpustné komplexní sloučeniny zvané lipoproteiny.

Typy lipoproteinů. Lékaři obvykle dělí cholesterol do dvou kategorií, hovorově nazvaný “dobrý” a “špatný” cholesterol. Ve skutečnosti existuje pouze jeden typ cholesterolu, který s transportními proteiny tvoří různé lipoproteiny, z nichž hlavní jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) a triglyceridy. Všechny tyto nosiče jsou tvořeny molekulami bílkovin a tuků a nesou identické molekuly cholesterolu.

Dvě jednotky se používají k měření hladiny cholesterolu v krvi: mmol / L (milimoly na litr) nebo mg / dL (miligramy na deciliter). V Ruské federaci je standardně používán mmol / l. Konverze z jedné jednotky do druhé se provádí následovně:

1 mmol / L = 38,665 mg / dl;

1 mg / dl = 0,026 mmol / l.

Lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) jsou často označovány jako „špatný“ cholesterol. Skládá se z lipidů (z λίπος, lípos - tuk) a bílkovin a lipidové molekuly jsou ve srovnání s molekulami bílkovin větší. Tento typ lipoproteinu transportuje cholesterol z místa produkce do periferních tkání.

Nadměrný LDL může způsobit tvorbu plaků v cévách, což může zvýšit riziko vzniku koronárních srdečních onemocnění a mrtvice. Proto se nazývá "špatný" cholesterol. Optimální hladina LDL u zdravého člověka je nižší než 2,6 mmol / l (100 mg / dl). Pokud již máte srdeční onemocnění, měli byste se snažit udržet hladinu LDL pod 1,82 mmol / l (70 mg / dl). Zatímco méně „špatného“ cholesterolu je výhodnější, jeho hladina od 2,6 do 3,35 mmol / l (100-129 mg / dl) se považuje za téměř optimální. Vzhledem k tomu, že se zvyšuje na 3,38-4,13 mmol / l (130-159 mg / dL), je klasifikována jako hraniční vysoká úroveň. LDL od 4,16 do 4,91 mmol / l (160 až 189 mg / dl) je vysoká a 4,94 mmol / l a vyšší (190 mg / dl a vyšší) je velmi vysoká.

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) se nazývají "dobrý" protein. HDL má vyšší hustotu, protože má více molekul proteinu. Tento typ cholesterolu může být až jedna třetina celkového cholesterolu.

Jedinečnost "dobrého" cholesterolu spočívá v tom, že odstraňuje přebytečný "špatný" cholesterol z krve, transportuje jej do jater a odtud je následně odstraněn z těla. Výsledky studií provedených ve Spojených státech ukazují, že zvýšení hladiny HDL pouze o 0,026 mmol / l (1 mg / dl) snižuje riziko infarktu o 3%.

Čím vyšší úroveň, tím lepší ochranu. Úroveň 1,56 mmol / l (60 mg / dl) je považována za nejlepší, hladina od 1,3 do 1,53 mmol / l (50-59 mg / dl) je dobrá a hladina je nižší než 1,3 mmol / l (50 mg / dl) u žen a 1,04 mmol / l (40 mg / dl) u mužů je považováno za nízké, což může zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Triglyceridy jsou tuky v těle podobné cholesterolu. Jeho hladina se zvyšuje s lidskou obezitou, konzumací velkého množství rafinovaných sacharidů a nízkou fyzickou aktivitou. Vysoké hladiny trigleceridů jsou obvykle spojeny s vysokými hladinami LDL a nízkým HDL, stejně jako s onemocněním srdce, diabetem. Optimální hladina triglyceridů je nižší než 3,9 mmol / l (150 mg / dl); od 3,9 do 5,17 mmol / l (150–199 mg / dl) je extrémně vysoká, od 5,2–12,97 mmol / l (200–499 mg / dl) - vysoká a více než 13 mmol / l (500 mg / dl) - velmi vysoká.

Celkový cholesterol je kumulativní hladina lipoproteinů HDL a LDL, jakož i triglyceridů. Obecně je žádoucí celkové množství cholesterolu pod 5,2 mmol / l (200 mg / dl), hladina od 5,2 do 6,2 mmol / l (200-239 mg / dl) je extrémně vysoká a hodnota vyšší než 6, 2 mmol / l (240 mg / dL) - vysoká.

Cholesterol a ateroskleróza

Vysoký cholesterol je nebezpečný, protože může vést k ateroskleróze. Ateroskleróza se vyskytuje, když se cholesterol akumuluje na stěnách tepen ve formě plaků. Aterosklerotické plaky způsobují, že stěny tepen jsou tlusté a ztuhlé, zvyšuje se krevní tlak a vzniká tlak na srdce. Tyto plaky se mohou hromadit v mozku (z latiny, mozku) a koronárních tepnách, což zvyšuje riziko mrtvice nebo srdečního infarktu.

Vysoký LDL a / nebo nízký HDL cholesterol může být způsoben řadou faktorů, včetně genetiky. Nicméně, dělat některé jednoduché změny životního stylu vám může pomoci zvýšit vaši hladinu HDL cholesterolu a nižší LDL.

Jak zvýšit úroveň "dobrého" cholesterolu?

Krok 1. Vzdát se nasycených a trans tuků.

Tuky jsou důležitou složkou lidské výživy. Nicméně, nasycené a trans tuky zvyšují obsah "špatného" cholesterolu v krvi. Nasycené tuky hlavně vstupují do organismu živočišnými produkty, i když některé tropické rostliny, jako například kokosy, obsahují také nasycené tuky.

Tam jsou přirozené a umělé trans-tuky. Přírodní trans tuky jsou přítomny v masných a mléčných výrobcích kolem 5-8%. Umělé trans-tuky jsou tvořeny chemickou úpravou nasycených tuků, která se nazývá "částečná hydrogenace".

Jedná se o nasycené tuky, které jsou jediným důležitým faktorem při zvyšování hladiny „špatného“ cholesterolu v krvi. Potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků zahrnují hovězí maso, vepřové maso, jehněčí maso, všechny mléčné výrobky, smažená jídla a různé rychlé občerstvení. Omezte spotřebu červeného masa na pětkrát nebo méněkrát měsíčně. Doporučuje se omezit příjem nasycených tuků na 7% denního příjmu kalorií. Nahraďte tato masa drůbežím masem bez kůže nebo si vyberte malý kousek libového masa. Při nákupu výrobků se ujistěte, že neobsahují nasycené a trans tuky. Tukové mléčné výrobky jsou zdravější alternativou a také obsahují více ryb ve vaší stravě.

Krok 2. Zdravé jídlo. Nahrazení potravin s vysokým obsahem nasycených tuků potravinami s vysokým obsahem nenasycených tuků je jednou z nejlepších možností pro zlepšení HDL. Snižte příjem kalorií.

Omega-3 mastné kyseliny. Mezi potraviny s vysokým obsahem nenasycených tuků patří mastné ryby, jako je losos, makrela, tuňák, sardinky, sleď, makrela, halibut a mořský okoun. Obsahují zdravé druhy tuků zvané Omega-3 mastné kyseliny, které mohou pomoci zvýšit hladinu "dobrého" cholesterolu. Jezte ryby dvakrát nebo třikrát týdně, jako součást zdravé výživy.

Vlašské ořechy, mandle, lněné semínko a avokádo, stejně jako oleje, jako je řepka (kanadský olej s nízkou kyselostí), řepka, sója a olivy, obsahují také Omega-3 mastné kyseliny. Tyto oleje by měly při vaření nahradit živočišné tuky. Mohou být také použity při přípravě salátů a past.

Kromě snižování „špatného“ cholesterolu a zvyšování „dobrých“ vlašských ořechů a ořechových olejů jsou bohaté na vlákninu, antioxidanty a kyselinu alfa-linolenovou. Přidejte lněná semena do polévek, salátů, obilovin, müsli nebo jogurtu.

Omega-3 mastné kyseliny nejen zvyšují hladiny HDL, ale také pomáhají snižovat hladiny triglyceridů, což může zabránit onemocněním srdce, mrtvici a dalším onemocněním.

Lněné semínko a olej z velbloudů. Tyto oleje obsahují velké množství různých vitamínů, nenasycených mastných kyselin, včetně polynenasycených. Mají příznivý vliv na lipidové složení krve. Snižte úroveň „špatného“ cholesterolu. Používají se ráno na lačný žaludek.

Přidejte ke svému jídlu více celých zrn, zeleniny a ovoce. Omezte příjem sacharidů s vysokým glykemickým obsahem, jako jsou rafinované cukry a zpracované potraviny. Jednoduché cukry a sacharidy mohou vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což zvyšuje hladiny triglyceridů a snižuje „dobrý“ cholesterol. Vyhněte se sladké obiloviny, bílý chléb, kukuřičné lupínky.

Celozrnné produkty zahrnují ovesné vločky, celozrnný chléb nebo celozrnnou mouku, těstoviny, hnědou rýži a podobně. Tyto druhy zrn jsou bohaté na vlákninu, což je důležité pro snížení hladiny "špatného" cholesterolu v krvi. Jíst denně na snídani jeden šálek ovesných vloček bez cukru, pít hroznovou šťávu, která zlepší hladinu cholesterolu v krvi.

Výsledky výzkumu ukázaly, že 12týdenní dieta s nízkým obsahem sacharidů je mnohem účinnější pro zvýšení HDL než 12týdenní dieta s nízkým obsahem tuku. Snížení sacharidů, spolu se zvýšenou fyzickou námahou, vám také pomůže zhubnout.

Sójový protein. Potraviny obsahující sójový protein mohou zvyšovat hladiny HDL iu lidí s normální hladinou cholesterolu. U lidí, kteří konzumují 40 gramů sójového proteinu denně, se hladiny HDL významně zvyšují. Příklady sójových výrobků zahrnují tofu (tvaroh), sójové ořechy a sójové sýry.

Lidé s genetickým onemocněním nazývaným „familiární hypercholesterolemie“ mají tendenci mít velmi vysoké hladiny LDL („špatného“ cholesterolu), i když jedí optimálně. Pro tyto lidi lékaři často doporučují lékovou intervenci, aby se snížilo riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Krok 3. Cvičení

Cvičení obecně pomáhá zvýšit úroveň "dobrého" cholesterolu a snížit "špatné". Podle studií je však třeba poznamenat, že ke zvýšení hladiny HDL je zapotřebí poměrně značné množství cvičení. Bylo zjištěno, že lidé, kteří cvičili nejméně 30 minut, nejméně třikrát týdně, měli významně vyšší hladiny „dobrého“ cholesterolu. Pokud nedodržíte tato doporučení a zkrátíte dobu tréninku, nebude možné pozorovat růst PAP.

Chůze, plavání, běhání a různé fyzické aktivity zavedené do vašeho každodenního života pomohou zvýšit váš HDL. K tomu musíte použít cvičení k vypálení nejméně 1200 kilokalour týdně. Najít příjemné fyzické aktivity a držet se jich. Načasování cvičení může být také faktorem pro zvýšení vašeho HDL. Při cvičení před jídlem tak stimulujete produkci LPL (lipoproteinové lipázy), která odstraňuje krevní cévy z tuků a snižuje hladinu triglyceridů, a zároveň odstraňuje dráhu HDL.

Do dvou měsíců po zahájení systematického fyzického cvičení může dojít k 5% zvýšení vašeho PAP. Ve studiích prováděných u lidí, kteří chodí denně 6000 kroků, na rozdíl od těch, kteří chodí 2000 kroků, se hladina HDL cholesterolu zvyšuje o 3 mg / dl. Hladina lipoproteinů s vysokou hustotou roste v průměru o 10 mg / dl při provádění kardiovaskulárních cvičení po dobu nejméně 30 minut třikrát týdně.

Sedavý způsob života zvyšuje hladinu LDL, což zase zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Krok 4. Zbavte se nadváhy. Extra libry zvyšují úroveň "špatného" cholesterolu a snižují úroveň "dobrého". Podle výzkumníků z Johns Hopkins University (USA) ztráta nadváhy na každých 2,2 kg zvyšuje HDL o 0,35 mg / dl. Udržení indexu tělesné hmotnosti (BMI) na úrovni 25 nebo méně pomáhá snížit „špatné“ a zvýšit „dobrý“ cholesterol. Začněte program cvičení a zdravé výživy, abyste urychlili hubnutí. Celodenní procházky po dobu 30 minut, přihlášení do posilovny, atd., Aby vás motivovala ke ztrátě hmotnosti. Poraďte se se svým lékařem předem, abyste zjistili bezpečnost fyzické aktivity pro vaše zdraví.

Krok 5. Odvykání kouření

Jedním ze způsobů, jak zvýšit „dobrý“ cholesterol a zlepšit zdraví vašeho srdce, je přestat kouřit. Zpráva Johns Hopkins University říká, že kuřáci mají nižší hladiny HDL než nekuřáci. Pokud přestanete kouřit po dobu 2 týdnů, je pozorováno zvýšení HDL. Nemyslete si však, že pokud nekouříte, jste naprosto v bezpečí. Studie publikovaná v lékařském časopise Pediatrics International ukázala, že vystavení kouření z druhé ruky snižuje hladiny HDL u dospělých i dětí. Jiné studie v Japonsku ukázaly, že pro každých 20 cigaret uzených je hladina „dobrého“ cholesterolu snížena přibližně o 3,5 mg / dl. Pouze tím, že přestanete kouřit, můžete zvýšit úroveň HDL o 10%.

Krok 6. Mírná konzumace alkoholu. Mírný příjem alkoholu, zejména červeného vína, může pomoci zvýšit hladiny HDL. Pokud máte rádi červené víno, můžete jednou denně přidat do svého jídelníčku sklenku vína. Červené víno obsahuje látku zvanou resveratrol, která je spojena se zvýšením hladiny "dobrého" cholesterolu. Pamatujte však, že pokud máte problémy s alkoholem, tato možnost zvýšení HDL vám nevyhovuje.

Krok 7. Vitamíny. Vitamin PP (niacin, kyselina nikotinová, nikotinamid) je nejúčinnější pro zvýšení hladin HDL. Jezte více potravin s vysokým obsahem niacinu, včetně nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, vejce, ořechy, a obohacený chléb. Pokud užíváte multivitaminy, ujistěte se, že obsahují niacin jako součást seznamu vitaminů.

Podle výzkumu US National Institutes of Health, niacin může pomoci zvýšit HDL účinněji než léky, které jsou předepsány k léčbě celkového cholesterolu. Jako další výhoda niacin také pomáhá snižovat LDL („špatný“ cholesterol) a triglyceridy.

Krok 8. Pijte brusinkovou šťávu. Brusinka obsahuje antioxidační polyfenoly, které chrání tělo před poškozením volnými radikály. Tyto polyfenoly se nacházejí také v červeném víně a dalších červených, fialových a modrých bylinných produktech. Předpokládá se, že jsou odpovědné za zvýšení hladiny HDL v krvi. Studie ukázaly, že při denní spotřebě jednoho šálku brusinkové šťávy (mors) po dobu čtyř týdnů se hladiny HDL zvyšují přibližně o 8%.

Krok 9. Pijte zelený čaj. Mírně hořká chuť zeleného čaje pochází z chemikálií polyfenolů, bohatých na antioxidanty. Podle University of Maryland Medical Center mohou polyfenoly ze zeleného čaje zabraňovat vstřebávání cholesterolu ve střevech, snižovat celkový cholesterol, zvyšovat hladiny HDL ve vašem těle. Lékařské centrum navrhuje pít dva nebo tři šálky zeleného čaje denně, aby získali výhody. Lidé s ledvinovými, žaludečními, srdečními nebo psychickými poruchami by se však měli vyvarovat zeleného čaje. Je také třeba pamatovat na diuretické vlastnosti zeleného čaje, což může vést k vyluhování nezbytných stopových prvků pro naše zdraví.

Krok 10. Steroly a stanoly. Tyto látky v chemické struktuře jsou velmi podobné cholesterolu. Proto při průchodu gastrointestinálním traktem se vstřebávají do krve místo cholesterolu a cholesterol se vylučuje z těla. V důsledku toho klesá hladina celkového a "špatného" cholesterolu v krvi.

Steroly a stanoly se nacházejí v malých množstvích v zelenině, mnoha zrnech, luštěninách, ovoci, semenech a ořechech. V poslední době je začali výrobci přidávat do různých produktů: margarínů, müsli, těstovin, pomerančového džusu a obilovin.

Děkujeme za sdílení článku v sociálních sítích!