Image

Proč se rány hojí dlouho a jak urychlit zotavení

Kůže, působící jako štít pro tělo, má schopnost rychle se zotavit. Fáze regenerace tkáně začíná šestým dnem po poranění, zatímco kůže může být obnovena na druhé.

Foto 1. Rychlost hojení rány závisí na její hloubce a vlastnostech těla. Zdroj: Flickr (Darko Pevec).

Proč se rány nezahojí dobře

Obvykle proces hojení pokrývá tři (někteří výzkumníci věří čtyřem) postupným fázím.

 1. V prvních minutách po poranění začíná v poškozených tkáních fáze zánětu: skrze krevní oběh vstupují do rány různé prvky (krevní destičky, fagocyty, makrofágy), které zabraňují infekci a zvyšují povrch rány. Poškozené území je doslova zbaveno mrtvých buněk a mikroorganismů, připravujících se na druhou fázi. Toto období obvykle trvá 1-2 dny.
 2. Fáze proliferace (růst) je taková, že dutina rány je naplněna aktivně se dělícími buňkami a cévami. Probíhá proces regenerace tkání, který trvá delší dobu (od 3 do 14 dnů).
 3. Fáze úplného (konečného) uzdravení a uzdravení se může protáhnout celé měsíce i roky. Menší škrábance se však mohou během týdne zotavit.

Existují různé faktory, které ovlivňují rychlost vývoje těchto stadií poranění. Proto, pokud se kožní rány hojí špatně, mohou být důvody následující:

 • Velikost a povaha škody. Řez po operaci se samozřejmě vyléčí déle než malé škrábnutí.
 • Špatné nebo žádné ošetření rány. Zanedbání pravidel asepsy a dezinfekce vede k infekci poškozené oblasti. Obranné buňky těla potřebují více času, aby se s infekcí vyrovnaly.
 • Věk Procesy regenerace a epitelizace u dětí přecházejí bez zjizvení a mnohem rychleji než u starších lidí. To je způsobeno rozdílným obsahem kolagenu ve tkáních a zvýšenou aktivitou imunitních buněk v mladém věku.
 • Napájení. Příčinou špatného hojení ran může být podvýživa nebo nedostatek vitaminu. Nedostatek živin má silný vliv na práci oběhového a imunitního systému, který se podílí na obnově stavu povrchu rány. Současně se na syntéze kolagenu (vitamín C, zinek) podílejí vitamíny, mikro- a makroelementy, urychlují epitelizaci (vitamín B7) a chrání pokožku před účinky nepříznivých vnějších faktorů (koenzym Q10, vitamíny A a E).
 • Nemoci. Je například známo, že diabetes způsobuje výskyt neléčivých ran na nohou. Poruchy hormonálního pozadí, nádory, autoimunitní onemocnění a imunodeficience zahrnují takové poruchy způsobující kůži.

Nehojící plačící rány

Výskyt plačících ran je způsoben poškozením měkkých tkání tvorbou vředů. Toto poškození nevysychá v důsledku konstantního uvolňování krve (plazmy). Hlavním rizikem tohoto typu patologie je možnost sepse.

Věnujte pozornost! Pokud se plačící rána nebo vřed dlouhodobě neléčí, je proces doprovázen bolestí, rána se zvětšuje nebo mění barvu a její okraje se rozcházejí, okamžitě vyhledejte kvalifikovanou lékařskou pomoc. Dokonce i jeden z těchto znaků stačí k okamžité kontrole.

Existuje několik důvodů pro takové nehojivé rány:

 • Infekce. Uzel působí jako „opláchnutí“ dutiny rány, která odstraňuje cizí mikroorganismy (bakterie, houby).
 • Výskyt otlaků. V poloze na zádech je nadměrný tlak na měkké tkáně, což narušuje normální průtok krve a jejich výživu. K tomuto problému dochází u pacientů, kteří jsou nuceni dlouho ležet nebo sedět. Zdravotnický personál pečující o tyto pacienty je povinen provádět prevenci otlaků.
 • Nemoci. Pro některé patologické stavy je charakterizován vznik bahenních ran.
 • Diabetes mellitus způsobuje tvorbu trofických vředů, které vypadají jako hluboké rány na noze.
 • Kožní onemocnění (ekzém a lupénka).
 • Křečové žíly v nohou a tromboflebitida.
 • Imunodeficience.

Vlastnosti léčby diabetu

"Syndrom diabetické nohy" je název komplexu symptomů, jehož příznaky jsou výskyt vředů v oblasti nohou a dolních končetin, zánět subkutánní tkáně a kostní tkáně. Pokud pacient nedostává vhodnou léčbu, existuje riziko gangrény, následované amputací nebo smrtelným následkem.

Léčení hojení ran na noze u diabetes mellitus je proto povinné a musí být prováděno pod lékařským dohledem.

Aby se zabránilo všem možným negativním důsledkům, měl by pacient nejprve zkontrolovat svůj životní styl a striktně se řídit doporučeními endokrinologa. Pokud se rána na noze po dlouhou dobu neléčí, bude vás k léčbě léčit pouze odborník.

Věnujte pozornost! Bez korekce metabolismu sacharidů bude pro diabetiky velmi obtížné odstranit ulceraci nohou.

Léčení neléčivých ran

Poradit se s lékařem je nejlepším doporučením pro léčbu této patologie: pokud po mnoha léčbách poškození nezmizí, nýbrž naopak, je to zhoršeno, což naznačuje závažnost porušení.

V tomto případě musíte nejprve zjistit důvody, proč se rány na kůži neléčí a počínaje diagnózou je odstranit.

Lékařství pro hojení ran

 • Antibiotika. Eliminujte infekci inhibicí vývoje mikroorganismů.
 • Léky proti bolesti. Používá se pro syndrom těžké bolesti (například aspirin, ibuprofen, analgin, ketanov).
 • Desenzibilizující léky. Glukokortikoidy, antihistaminika snižují opuch a známky zánětu.
 • Přípravky proti destičkám. Tato skupina léků předepisovala pacientům s onemocněním krve a krevních cév, kvůli kterým byly na kůži rány.

Doma můžete použít místní léky v nepřítomnosti alarmujících symptomů (bolestivost, otok, zvýšení rány).

 • Antiseptika. Roztoky peroxidu vodíku 3%, chlorhexidin, furatsilina.
 • Regenerační mast s antibakteriální složkou. Například "Levomekol", "Streptolavin".
 • Absorbující obvazy. "Voskosorb", "Gelepran".

Po zaschnutí vředů můžete použít léčivé krémy a gely (Solcoseryl, produkty panthenolu, Actovegin).

Lidové léky

 • Krém ze strouhaných brambor.
 • Pleťová voda s cibulovou šťávou.
 • Lotiony s vodkou a medem / propolisem.
 • Drcený mumie prášek.
 • Aloe šťáva
Foto 2. Aloe gadgets - osvědčený způsob urychlení hojení ran. Zdroj: Flickr (alloe.).

Věnujte pozornost! Použití tradiční medicíny je lepší použít jako další léčbu, zejména pokud je hojení extrémně pomalé.

Prevence a obecná doporučení

Není možné zcela vyloučit výskyt zranění, ale aby se rána hojila rychleji, je nutné vědět, jak se vyhnout komplikacím a co nejdříve provést proces hojení.

 • Pokud jste zraněni, okamžitě omyjte místo poranění a ošetřete antiseptiky.
 • Nevylupujte kůži z rány, aby se zabránilo infekci.
 • Pravidelně kontrolujte lékaře, abyste vyloučili závažná onemocnění.
 • Diverzifikovat svou stravu s čerstvým ovocem a zeleninou, jíst dostatek bílkovin.
 • Nezanedbávejte vitamíny (zejména v mimosezóně).

Proč se kožní rány hojí špatně

Špatně se hojící rány jsou vážným problémem. Mohou indikovat přítomnost patologického procesu v lidském těle. Důvody pro tuto podmínku jsou mnohé. Obnovení kůže po poškození se odehrává v několika fázích, které mohou být ovlivněny různými faktory.

Důležitou roli v procesu hojení hraje stav imunity, přítomnost chronických onemocnění, včasnost první pomoci.

Hlavní důvody

Pokud se rány hojí špatně, něco chybí v těle, nebo nějaký proces ovlivňuje kůži. Hlavní faktory, které mohou ovlivnit hojení poškození, jsou:

 • infekcí. Po poranění nebo při ošetření rány se do něj mohou dostat patogeny. Tento stav je charakterizován horečkou, hnisáním, červeným pruhem kůže, otokem a silnou bolestí. Ošetření spočívá v očištění, zabíjení bakterií a prošití. V pokročilých případech mohou být zapotřebí krevní transfúze;
 • diabetes mellitus. Při cukrovce je poškození kůže velmi špatně zahojeno. Důvodem je edém končetin, poruchy oběhu, které následně omezují výživu buněk a pomáhají oslabovat imunitní systém. V tomto případě se může od poškrábání vyvinout velká rána. Za prvé, zranění prasknou, vyschnou, pak začnou hnisavé procesy, rány se začervenají a bolí. Odstranění tohoto problému může začít pouze léčbu základního onemocnění. Tyto rány musí být ošetřeny antiseptickými prostředky a speciálními masti s antibakteriálními vlastnostmi;
 • věku Starší lidé mají mnoho zdravotních problémů, které nepříznivě ovlivňují proces opravy tkání. V takových případech léčba spočívá v očištění, mytí rány a terapii antibiotiky;
 • nedostatek vitamínů v těle. Chudé hojivé rány mohou být důsledkem beriberi. Nejčastěji dochází u dětí k nedostatku vitamínů. S takovým problémem se špatně zhojí jakákoliv abraze. Tento stav může nastat v důsledku nedostatku vitamínů vápníku, zinku, vitamínu A nebo B. Tyto vitamíny a stopové prvky se aktivně podílejí na regeneraci kůže, pokud jich je v těle dostatek, pak se každé poškození rychle hojí. S nedostatkem vitamínů také vypadávají vlasy, zlomí se nehty, kazí se zuby a kosti. Léčbu by měl provádět pouze odborník po důkladném vyšetření. Lékař vybere komplex vitamínů, které pro dítě nestačí. Pouze odstranění příčiny může urychlit proces hojení;
 • poranění po extrakci zubů. Tato operace negativně ovlivňuje stav celého organismu. Může dojít k poranění dásní nebo kostí, může se objevit zánět. Jestliže zánět začal v místě extrakce zubu, rána se neléčí, teplota stoupá, objeví se silná bolest, která nemůže být odstraněna pomocí léků proti bolesti, dásní se zvětší a z úst se objeví páchnoucí zápach. Pokud se tyto příznaky objeví, je nutné navštívit lékaře a okamžitě zahájit léčbu zánětu. V takových případech předepište protizánětlivé léky, opláchněte antiseptickými roztoky, vitamíny, analgetiky a v některých případech antibiotiky.

Další faktory

Kůže se také hojí špatně a s poruchami oběhu v místě poranění, v přítomnosti zánětu v těle, s maligními procesy, obezitou nebo vyčerpáním těla. Takový problém může způsobit také virus lidské imunodeficience. Tyto problémy ovlivňují regeneraci tkání tímto způsobem:

 1. Při špatném oběhu nedostane poškozená oblast dostatek kyslíku a živin, které potřebuje pro normální zjizvení.
 2. Slabý imunitní systém. HIV, hepatitida, stres - tyto faktory negativně ovlivňují fungování imunitního systému a tělo se bez bakterií brání.
 3. Nesprávná péče o rány. Ti, kteří se zajímají, proč se rána neléčí, by měli vědět, že péče o poškození hraje v tomto procesu důležitou roli. Pokud nechcete ránu léčit antiseptikem, neaplikujte obvaz, můžete čelit infekci.
 4. Některé druhy poškození se nemohou rychle hojit. Patří mezi ně roztržené nebo hluboké rány s velkou vzdáleností mezi okraji.
 5. Některé léky mohou zpomalit procesy opravy kůže. Aspirin a glukokortikoidy mají takové vlastnosti.

Proto, aby se tkáně začaly normálně zotavovat, je nutné určit příčinu problému a odstranit ji.

Metody zpracování

Abyste se vyhnuli problémům s hojením ran, musíte vědět, jak se o poškozenou oblast správně starat. Od správné léčby závisí na tom, jak rychle je tkáň obnovena.

V případě poškození kůže:

 • naneste antiseptikum na ránu a kůži kolem ní. Dokonale eliminují riziko vzniku infekce jódem a peroxidem vodíku. Měly by být v každé osobě domácí lékárnička. Před použitím těchto výrobků si dobře umyjte ruce mýdlem nebo použijte sterilní rukavice, pokud existují;
 • V některých případech je nutné použít antibakteriální léky během několika hodin po poranění. Předepisovat takové léky by měl pouze odborník;
 • Na ránu by měl být aplikován obvaz. Doporučuje se používat materiály, které umožňují pokožce dýchat. Odborníci doporučují používat mokré obvazy a měnit je dvakrát denně;
 • Pokud začaly hnisavé procesy, je nutné použít masti s tažnými vlastnostmi. Ligace s tím alespoň třikrát denně. Vishnevsky masti je populární pro takové situace;
 • v nepřítomnosti zánětlivého procesu může být na poškozenou oblast aplikován sušící gel pro urychlení regenerace tkáně;
 • Je důležité jíst správně tak, aby byly přijímány všechny potřebné vitamíny a stopové prvky, které ovlivňují proces hojení rány.

Mast na zjizvenou tkáň

Celý proces hojení se skládá z několika fází. Jsou to: zánět, regenerace a tvorba jizev. Aby bylo oživení úspěšné, stačí vědět, jaké prostředky a kdy použít:

 1. Ve stadiu zánětu je nutné zabránit infekci. K tomuto vhodnému masti Levomekol, Levosin, Betadine, Nitatsid, miramistinovaya masti.
 2. Ve druhé fázi se redukují exkrece ran a urychlují se regenerační procesy. V tomto případě můžete tělu pomoci prostředky jako D-Panthenol, Bepanten, Actovegin.
 3. Ve druhé a třetí etapě pomáhá záchranná mast dobře. Obsahuje přírodní složky a je schválen pro léčbu dětí, těhotných a kojících žen.

Je třeba mít na paměti, že s rozvojem hnisavého zánětlivého procesu po několik dní nemůžete aplikovat žádnou mast. Mohou zpomalit čištění rány.

Při popáleninách a trofických vředech pomáhá Streptolavin. Doporučuje se poradit s lékařem s takovými problémy, protože hnilobné procesy v ranách mohou mít vážné následky pro celé tělo.

Příčiny a léčba špatně se hojících ran

Nehojící se rána po dlouhou dobu nezmizí, vnější, vnitřní příčiny nebo jejich kombinace vyvolávají takovou patologii. Normální regenerace kůže a měkkých tkání nastává za 3-4 týdny. U dlouhodobě se nevysychajících raněných povrchů při standardním ošetření je proces opožděn o 1,5–2 měsíce.

Proč špatně hojit rány na kůži, jaké jsou důvody dlouhého procesu regenerace, jak léčit dlouhé nezhojené rány - o tomto a mnoha dalších věcech se dozvíte v našem článku.

Příčiny neléčivých ran

Zvažte všechny faktory a příčiny, které odpovídají na otázku - proč se rány na kůži dlouho hojí. Poškození kůže se nemusí dlouho hojit, pokud se poškodí vazy, šlachy, velké krevní cévy a nervová vlákna. Rovněž konstantní divergence hran, povrchové krvácení, přidání infekce prodlužují regenerační období.

Běžné faktory ovlivňující rychlost opravy tkáně:

 • Oslabení obecné imunity;
 • Endokrinní selhání;
 • Porucha metabolismu;
 • Alimentární a / nebo senilní vyčerpání;
 • Nedostatek vitamínů, zejména C, je důležitý pro kolagen;
 • Přítomnost onkologie;
 • Zánětlivé a infekční procesy v těle.

Místní příčiny:

 • Nekróza, kapsa rány, infekce;
 • Cizí těleso v poraněné oblasti;
 • Edém, hematom, vaskulární patologie;
 • Napnutí hrany;
 • Opakované poškození nezraněné rány.

Přítomnost i jedné okolnosti může mít významný dopad, riziko se zvyšuje, pokud existuje několik takových okamžiků.

Chronické rány

Zpočátku jsou všechny traumatické nebo provozní vady akutní poranění. V případě správné a včasné předlékařské pomoci, řádné péče, léčby se takové rány hojí bez následků.

Chronická rána se nazývá, když se standardní léčbou inhibuje přirozená epitelizace a normální uzdravení téměř úplně zamrzne. Tato situace se nazývá stagnace, vyvíjí se, když je regenerační aktivita nedostatečná nebo chybí.

Příčiny:

 • Venózní insuficience - trofické poranění dolních končetin se tvoří ve formě vředů;
 • Diabetes - vede k diabetickým vředům dolních končetin a chodidel;
 • Prodloužený tlak na část těla - v důsledku toho se objevují otlaky.

Nekróza v ráně je považována za nejnegativnější okolnost pro zotavení. To od samého počátku snižuje záruku, že epidermizace proběhne normálně.

V takové situaci je proces hojení možný pouze tehdy, když byla provedena vysoce kvalitní rehabilitace raněného povrchu a zranění bylo vráceno z chronického stavu do akutního období. V tomto případě bude proces regenerace probíhat přirozeným fyziologickým způsobem.

Stárnutí těla

Ve stáří se proces epitelizace zpomaluje, syntéza kolagenu se snižuje, v důsledku čehož se hojení provádí mnohem pomaleji a pomalu.

Dříve existovala teorie, že pomalé opravy tkání je spojeno se zpomalením všech procesů ve stáří.

U starších lidí je narušeno spojení mezi imunitním systémem a kožními buňkami, což je důvodem zpomalení procesu hojení ran.

Trvání léčby ran se zvyšuje s věkem také proto, že starší lidé mají více patologií, používají k léčbě velké množství léků, které se nemusí navzájem harmonizovat. Snížení tolerance na léky ve stáří také zvyšuje dobu hojení.

Otok

Během hojení ran dochází k lokálním buněčným a humorálním změnám, celková reakce těla se mění, to vše zajišťuje obnovu poškozeného povrchu.

Existují tři fáze hojení:

 • Fáze zánětu - cévní změny jsou pozorovány v něm, rána je také očištěna od poškozených tkání;
 • Fáze regenerace;
 • Stupeň epitelizace a vzhled jizvy.

V první fázi dochází ke krátkodobé vazokonstrikci, pak se expandují, krevní tok se zpomaluje. V této době se zvyšuje propustnost cév, takže se zvyšuje traumatický edém.

Také lokální metabolické poruchy ovlivňují zvýšení edému:

 • Acidóza;
 • Zvýšení osmotického tlaku;
 • Snížené povrchové napětí.

Edém ovlivňuje obnovu povrchu různými mechanismy - vzdálenost pro zvětšení difúze, živiny a kyslík stěží pronikají do tkání.

Hojení ran je ovlivněno systémovými onemocněními, která způsobují edém, kterým je žilní insuficience a syndrom ledvin.

U lidí s těmito chorobami je nutné kontrolovat edém, takže léčba vředů dolních končetin s křečovými žilami je mnohem úspěšnější.

Nedostatek energie

Různé diety a nedostatečný příjem potravy přímo ovlivňují stav těla, včetně regenerace ran. I když je tento důvod poměrně vzácný, neměl by být vyloučen.

V minulosti, s nedostatkem kyseliny askorbové, nemocí, jako je kurděje vyvinuté, onemocnění vedlo k otevřené non-hojení ran, protože tělo potřebuje vitamín C k výrobě kolagenových vláken.

Nedostatek bílkovin a nerovnováha proteinů také zvyšují dobu hojení.

Příčiny nerovnováhy proteinů:

 • Nedostatek bílkovin v potravinách;
 • Převaha proteinu s nízkou aktivitou s nedostatkem aminokyseliny;
 • Zvýšená ztráta a spotřeba proteinů u některých onemocnění (tuberkulóza, infekční onemocnění, popáleniny, těžká zranění);
 • Střevní onemocnění, při nichž dochází k poškození členění a absorpce proteinu;
 • Jednostranná strava pro hubnutí.

Výživa s vysokou energetickou hodnotou, s lehce stravitelnými tuky a sacharidy, s dostatečným obsahem vitamínů, má příznivý vliv na všechny stupně procesu rány.

Jak léčit nehojivé rány?

Léčba ran, které se již dlouho neuzdravují, je založena na několika základních principech:

 • Identifikujte příčinu, která inhibuje proces hojení, jeho eliminaci;
 • Správná péče o rány, ochrana před kontaminací, pronikání patogenních mikroorganismů;
 • Odstranění nekrotické tkáně.

Terapeutická opatření se liší v období zánětu a během období aktivní granulace:

 • V první fázi se používají chemická a fyzikální antiseptika ke snížení virulence mikroorganismů. V tomto období se používají baktericidní, antiseptická léčiva, jako jsou sulfonamidy, penicilin, chloramin, chlorocid, gramicidin, stejně jako bakteriofágy a enzymy;
 • Ve druhé fázi ztrácí většina mikrobů svou aktivitu. Předchozí léky jsou kontraindikovány, jsou zakázány hypertonické roztoky, antiseptické přípravky atd. V této fázi musí být granulace chráněna před sekundárním poškozením infekce, doporučuje se obvaz na bázi oleje nebo mastí s otevřeným ošetřením a široce se používá také fyzioterapie.

Účinná léčiva pro lokální léčbu nehojivých ran jsou:

 • Solcoseryl - lék existuje ve formě gelu nebo masti, stimuluje regeneraci buněk, má hojivý účinek na rány. Nástroj se nanáší na povrch tenkou vrstvou po předčištění 2-3 krát denně. Při aplikaci na povrch je možný mírný pocit pálení;
 • Actovegin je podobný lék, který také léčí zánět, plač, nehojící se rány, trofické vředy dolních končetin, proleženiny, popáleniny. Léčba se provádí dvakrát denně po dobu 14 dnů, v případě potřeby lze průběh léčby zvýšit až na měsíc;
 • Iruksol - obsahuje kolagen, proteázu, antibiotikum s účinkem na širokou škálu mikroorganismů. Mast se používá pro špatné hojení, s bakteriálními ranami infikovanými, pro léčbu poranění diabetické nohy, pro různé typy gangrény. Povolení k použití a dávkování je třeba získat u svého lékaře.

Léky se používají pouze po chirurgickém čištění rány a odstranění všech nekrotických tkání.

Lidové léky

Zánětlivý proces u chronických ran trvá roky, stádia exacerbace se střídají s obdobími remise. Netradiční metody napomáhají k dosažení terapeutického účinku, ale před použitím byste měli získat podporu od svého lékaře.

Alternativní léčba neléčivých ran zahrnuje použití pleťových vod, obkladů, mastí na bázi bylinných složek. Léčivé rány s pomocí tradiční medicíny se dlouhodobě léčí, ale téměř vždy bez komplikací.

Recepty tradiční medicíny pro dlouhodobě nemelé rány:

 • Burnet droga. Kořen rostliny se používá jako surovina, připravuje se z ní odvar. K tomu, vezměte 2 g kořene, zalijeme 250 ml vody, dáme hmotu na oheň, vaříme 15 minut. Pokud se voda odváží, může být doplněna. Po ochlazení vývaru musí být vypuštěn, vezměte 2-3 lžíce půl hodiny před jídlem. Průběh léčby je 1 měsíc;
 • Tinktura kaštanu konského. 50 g ovoce nalít 0,5 litrů vodky, trvají na 2 týdny. Tato tekutina by se měla vypít 3-4 krát denně, 30-40 kapek po dobu 15 dnů. Kromě toho může být tinktura použita k léčbě povrchu hnisavých ran;
 • Kolekce bylin. Následující bylinný čaj má léčivý účinek. Chcete-li to udělat, musíte vzít 20 g kořene lékořice, řetězec, třezalku, 15 g koriandrového ovoce a každý z nich. Všechny tyto bylinky musí být smíchány, nasekány, pak 2 polévkové lžíce směsi a nalijte 0,5 litru horké vody. Abychom trvali na tom, že je lepší použít termosku, po 2 hodinách bude nástroj připraven. Infuze se zahřívá 100 g 3x denně;
 • Krém se šťávou ze zlatého knírku. Čerstvé listy rostlin se dobře umyjí, suché. Po tom, listy by měly být hněteny s paličkou, aby šťáva vyniknout. Šťouchané listy se aplikují na horní část rány, fixované obvazem. Takové zábaly by měly být prováděny denně, dokud není rána zjizvení;
 • Česnek a jablečný ocet. Oloupeme několik stroužků česneku a nalijeme 0,5 litru jablečného octa, necháme 2 týdny stát. Výsledná tinktura je navlhčena ubrouskem a aplikována na místo poškození. Je lepší postup provádět v noci, kdy se vlhký hadřík upevní obvazem.

Důsledky a doba hojení

Při ošetření neléčivých ran by se neměla brát teplá sprcha ani vana. Pokud je neléčící se rána na nohou, nemůžete zvedat závaží po dlouhou dobu bez pohybu.

Je nutné dodržovat dietu bez soli, vyloučit koření, přestat kouřit a používat alkohol. Rovněž je třeba dodržovat hygienu rány, aby se zabránilo opětovné infekci.

Jaké by měly být prostředky a jak dlouho léčbu určuje pouze odborník. S neefektivností konzervativní léčby po dlouhou dobu se zvyšuje otázka chirurgického zákroku.

Victor Sistemov - 1Travmpunkt expert místa

Proč se rány dlouho neuzdravují?

Příčiny dlouhodobého hojení ran

Mezi nejčastější příčiny prodlouženého hojení ran patří:

1. Infekce povrchu rány (jak v době poranění, tak v důsledku nesprávného ošetření).

2. Přítomnost cizích těles v ráně.

3. Přímo typ rány (zde je důležitá hloubka a délka vady rány).

Někdy však i malá abrazivita tvrdohlavě odmítá léčit. V tomto případě není nutné odložit návštěvu u lékaře, protože takový stav může být známkou vážných problémů v těle, například:

 • Kožní onemocnění (lupénka, ekzém). Někdy je primární prvek léze zaměněn za odření nebo škrábnutí, a teprve po neúspěšných pokusech o urychlení hojení je provedena správná diagnóza.
 • Diabetes. Tato choroba přispívá k reprodukci podmíněně patogenní mikroflóry na povrchu rány, v důsledku čehož i malé léze mají tendenci se ztrácet. Diabetes je navíc doprovázen poruchou krevního oběhu v malých cévách a kapilárách.
 • Autoimunitní onemocnění. Zhoršení trofismu (buněčná výživa) kůže a sliznic může být jedním ze znaků latentního průběhu těchto patologií, jako je systémový lupus erythematosus. Mnoho autoimunitních onemocnění je charakterizováno nadměrnou tvorbou hustých vláken kolagenu v pojivové tkáni. Výsledkem je, že lumen mnoha malých cév a kapilár je blokován a průtok krve do poškozených oblastí je narušen nebo zcela zastaven.
 • Anémie Nedostatek železa je nejvíce patrný v orgánech s rychle se dělícími buňkami (včetně kůže), takže pokud je dlouhodobé hojení škrábanců doprovázeno křehkostí a vypadáváním vlasů, přibíjením, bledostí a odlupováním kůže, je to důvod, proč je třeba věnovat pozornost obsahu hemoglobinu v krvi. Léčení ran je nemožné bez konstrukce nových buněk, a pro které je potřeba více kyslíku než pro obnovu neporušené kůže, takže nedostatek hemoglobinu se okamžitě projeví.
 • Nedostatek vitamínů a minerálů. Při hojení ran hrají nejdůležitější roli vitamíny B a vitamin A (retinol). Stres, nezdravá strava, špatné návyky - to vše vede k hypovitaminóze.
 • Vyčerpání. Někdy touha dostat se blíže ke standardům krásy a nadměrnému nadšení pro stravu se promítá nejen do nedostatku vitamínů, makro- a mikroelementů, ale také do nedostatku potravin pro stavbu nových buněk. V důsledku toho vznikají problémy s hojením i těch nejmenších ran.
 • HIV / AIDS. Povrch rány je otevřená brána pro miliony mikrobů a leukocyty obvykle všechny odolávají. Virus imunodeficience infikuje bílé krvinky a člověk se stává bezbranným i proti nejjednodušším bakteriím.
 • Onkologická onemocnění. Zhoubné novotvary se vyznačují rychlým růstem, stejně jako paraziti, „přetahují“ kyslík a živiny, zbavují všechny ostatní orgány a tkáně a obecně snižují imunitu. Proto může sebemenší abraze po dlouhou dobu neustále ztrácet nebo ne epitelizovat.

Máte-li takový problém jako dlouhodobé nehojící se rány, nepolejujte se sami. Vysoce kvalifikovaní specialisté zdravotnického centra "Best Clinic" pomohou najít příčinu patologie a účinně ji eliminovat.

Příčiny špatného hojení ran na kůži

Dlouhotrvající rány a škrábance jsou vážným problémem, který signalizuje přítomnost patologických stavů a ​​poruch v těle. Pokud se rány na kůži špatně hojí, mohou být důvody odlišné - od chyb ve výživě až po závažná porušení práce vnitřních orgánů a systémů. Chcete-li urychlit proces regenerace, aby se zabránilo vzniku jizev, můžete pomocí farmaceutických a lidových prostředků.

Příčiny neléčivých ran

Pokud se léze na kůži dlouhodobě neléčí, tvoří krevní kůru, hnisají - to znamená nedostatek určitých látek v těle, přítomnost infekcí a onemocnění vnitřních orgánů, které narušují přirozený proces regenerace.

 1. Nesprávná nebo předčasná léčba poškozených oblastí kůže - patogenních mikroorganismů pronikají do ran, vyvíjí se zánětlivý hnisavý proces, dochází ke zvyšování lokální teploty, vzniku otoků a zarudnutí.
 2. Chronické nehojící se rány - znamení nebo následek diabetu. S endokrinní patologií je krevní oběh v tkáních narušen, výživa buněk se zhoršuje, proces regenerace je zpomalen a nohy a nohy jsou nejčastěji postiženy. U diabetiků se může jakékoli škrábnutí proměnit v velkou ránu, která je pokryta kůrou, hnisavý zánět se postupně vyvíjí, je zde bolest, svědění a otok. Podobný problém vzniká i v případě žilní insuficience, lupénky a ekzému, při dlouhodobém stlačování určité části těla.
 3. Stárnutí organismu oslabuje imunitní systém s věkem, mnoho procesů se zpomaluje a počet chronických onemocnění se zvyšuje, což vede k tvorbě vředů, vzniku ekzémů a plačících ran, které je obtížné léčit.
 4. Extrakce zubů - na pozadí mechanického traumatu dásní nebo kostní tkáně se často vyvíjejí zánětlivé procesy, rány se hojně nezahojí, teplota stoupá na 38 stupňů nebo více, dochází k silné bolesti, která se nesnižuje po užití léků proti bolesti, sliznicích a bobtnavé vůni z úst.
 5. Nedostatek výživy - pokud se rány hojí pomalu, je to známkou nedostatku železa, vápníku, zinku, vitaminu A, C, skupiny B. Problém se často vyskytuje u dětí, přívrženců přísné stravy, během těhotenství a po porodu. Tyto látky jsou nezbytné pro normální regeneraci epidermy a sliznic, s nedostatkem zhoršujících se stavů vlasů, nehtových destiček, zubní skloviny.
 6. Na pokožce rukou se vředy objevují neustálým kontaktem s chemikáliemi bez ochranných rukavic.
 7. Poruchy jater, lymfatického systému, špatný stav cévních stěn.

Dlouhodobé užívání aspirinu a glukokortikoidů, historie HIV, hepatitidy a zhoubných nádorů má negativní vliv na rychlost hojení ran. Procesy zotavení jsou zpomaleny obezitou nebo vážným vyčerpáním na pozadí stravy nebo dlouhodobého onemocnění. Roztrhané a hluboké rány s velkou vzdáleností mezi hranami, se známkami nekrózy se nemohou hojit rychle ani u zdravých lidí, často hnisají. Po takové škodě jsou vždy jizvy.

Je to důležité! Výskyt chronických ran, dlouhých neléčivých škrábanců téměř vždy indikuje slabou imunitu, hypovitaminózu, špatné srážení krve, zhoršený krevní oběh.

Jak léčit rány

Veškeré škrábance a rány by měly být okamžitě ošetřeny Decasanem, chlorhexidinem, jodem, jiným antiseptikem, sterilním obvazem. V závislosti na stupni hojení ran se v léčbě používají nejrůznější léky a lidová léčiva, nejčastěji pro externí použití.

Je to důležité! Zvyk vytlačování akné je jednou z nejčastějších příčin chronických ran, vředů, jizev obličeje. Odstranění a léčbu akné by měl řešit kosmetolog nebo dermatolog.

Léčba drogami

K léčbě ran se používají masti, gely a další externí látky, které eliminují zánětlivé a hnisavé procesy, urychlují trofismus tkání a změkčují pokožku. V závažných případech, s rozsáhlým poraněním, popáleninami, jsou do léčebného režimu zahrnuty antimikrobiální látky ve formě tablet, protože riziko bakteriálních komplikací v takových situacích je poměrně vysoké.

Jak léčit rány:

 • antiseptika - Betadin, roztok Miramistinu;
 • antimikrobiální léčiva - Levomekol, Nitatsid, Iruksol, odstraňují zánětlivé a hnisavé procesy, mají účinek sušení, čistí rány z hnisavých-nekrotických hmot;
 • léky proti bolesti (při poškození při manipulaci) - sprej Lidokain, xylocain;
 • mast s tažným účinkem - Vishnevsky mast, předepsaná pro hnisající rány, předčištěná a umytá antiseptikem (lékaři nedoporučují nanášení masti samy o sobě, což může zvýšit zánět);
 • Actovegin, Solcoseryl, D-Panthenol k urychlení regeneračních procesů v případě rozsáhlých poranění, k léčbě ran na kůži po herpesu;
 • léky na přírodní bázi - plavčík, mast je bezpečná pro děti, může být použita během těhotenství, během laktace, k odstranění ran na kůži obličeje;
 • s popáleninami, extenzivní ulcerace Strepttoven je dobrým lékem - kombinovaná příprava rychle štěpí vláknité sloučeniny, tkáně postižené nekrózou, krevní sraženiny, zlepšuje tok výtoku z ran.

Pokud je regenerační proces narušen na pozadí hypovitaminózy, je nutné podstoupit komplexní vyšetření, zjistit, co v těle chybí, vybrat komplexy, které obsahují kyselinu askorbovou, vitamin A, E, B2, hořčík, železo a zinek, správnou stravu.

Je to důležité! Pokud je hnisavý zánětlivý proces po dobu 2–3 dnů, nelze použít žádnou mast, protože narušuje přirozené čištění rány, je povoleno pouze mytí antiseptiky postižených oblastí.

Lidové léky

Proces obnovy chronických ran může trvat několik měsíců nebo dokonce let, tradiční metody pomáhají prodloužit remisi, eliminovat zánět doma a snížit riziko komplikací.

Infuze, tinktury a dekory pro požití pomáhají normalizovat práci vnitřních orgánů, posilují obranyschopnost těla, zlepšují proces krevního oběhu:

 1. Rozemele se na prášek 2 g kořene buret, nalije se do 250 ml vody, zahřívá se na slabý oheň čtvrt hodiny, přidá se kapalina, jak se sníží. Ochlaďte, přefiltrujte, vypijte 30–45 ml třikrát denně 30 minut před jídlem po dobu 4 týdnů.
 2. 50 g čerstvého ovoce z kaštanu rozemele, nalijeme 500 ml vodky, odstraňte na tmavém místě po dobu 14 dnů. Pijte lék 35 kapek třikrát denně po dobu 2 týdnů. Tento roztok je také vhodný pro vnější léčbu hnisavých ran.

Léčivé byliny pomáhají vyrovnat se s hnisavými a zánětlivými procesy, urychlují proces regenerace tkání. Recepty:

 1. Opláchněte a osušte čerstvé listy zlatého knírek, hněte, přilepte na postižené místo, zajistěte obvazem. Komprimovat dovolenou přes noc, dělat to každý den, dokud není rána zcela zhojená.
 2. Na kaši rozemleme 3–4 stroužky česneku, nalijeme 500 ml jablečného octa, necháme 14 dní. Navlhčete tinkturou gázového hadříku, přes noc naneste na poškozené místo. Podle lékařů může tento nástroj způsobit nepohodlí, bolest, zvýšit zánět.
 3. Chcete-li se zbavit hnisu, odstranit bakteriální infekci, lepší hojení ran před spaním, můžete na ránu aplikovat hadřík navlhčený čerstvou bramborovou šťávou.
 4. Cibulová kaše vám pomůže vyrovnat se s edémem, vyčistí poškozený povrch - podržíte půlhodinu stlačení, provádějte procedury až 5x denně. Je třeba mít na paměti, že cibule šťáva dráždí tkáně, může zvýšit zánět.
 5. Komprese s řepou a mrkvovou šťávou urychlují proces opravy tkání, je třeba je měnit každých 20-30 minut.
 6. Smíchejte ve stejném poměru nakrájený celer a nesolený domácí olej, aplikujte mast na rány dvakrát denně. Tento lék může oddálit hojení, protože tuk v základu léku zabraňuje přístupu kyslíku.

Je to důležité! Při léčení dlouhých neléčivých ran by se neměly užívat horké koupele a sprchy, používat sauny. Mělo by být vyloučeno ze stravy soli, koření, zcela opustit destruktivní návyky. Jsou-li vředy umístěny na nohou, je kontraindikováno zvedat závaží, být ve stejné poloze po dlouhou dobu.

Normálně se regenerace kůže po výrazném poškození projeví v rozmezí 3–4 týdnů, jsou indikovány dlouhodobě se hojící rány, pokud v průběhu standardní léčby trvá proces déle než 1,5 měsíce. Včasné škrábání, řádná péče o rány, vyvážená výživa - všechny tyto faktory přispívají k urychlení regenerace

Proč špatně léčit rány na kůži? Doporučení pro léčbu

Mnoho lidí se s takovým problémem setkalo, když se rány dlouho nezahojí. Ale proč se to děje, ví několik. Otevřené rány jsou totiž obrovskou hrozbou, protože usnadňují přístup k různým bakteriím a virům, což může způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je důležité vědět, jak správně zacházet s poškozením těla tak, aby se co nejrychleji hojily.

Špatné kožní rány se hojí: příčiny

Rána se v důsledku infekce dlouhodobě neléčí a může k ní dojít nejen během poranění, ale i po ní. Při infikování dochází ke zvýšení teploty, zčervenání, podkožnímu hnisání, bolesti a otoku.

Proč neléčí rány na kůži:

 • Diabetes. Lidé s tímto onemocněním oslabili imunitu, takže i drobná zranění mohou být odložena na dlouhou dobu. Škody obvykle vysychají, pak praskliny a festery. Regenerace tkání na nohou trvá dlouhou dobu, protože dolní končetiny se zvětšují. Současně jsou pozorovány příznaky infekce. Terapie v tomto případě spočívá v léčbě diabetu mellitus, zdravé výživy a správné léčby rány s použitím antiseptik a mastí s antibiotiky;
 • Pokročilý věk. Obvykle mají starší lidé různé patologické stavy, například onemocnění kardiovaskulárního systému, nadváhu, problémy s krevním oběhem atd. Příznaky problému, jako v již uvažovaných příčinách. Léčba spočívá v očištění místa poškození, odstranění hnisu a antibakteriální terapie;
 • Avitaminóza. Tento důvod je pozorován v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje u dětí. Jde o to, že rostoucí tělo potřebuje spoustu vitamínů a minerálů, takže nedostatek je pozorován poměrně často. To se obvykle týká vápníku, zinku, vitamínů B a A. Kromě toho, že se rány hojí po dlouhou dobu, dochází k lámavosti nehtů, vlasů a také poškození zubů. Pro nalezení vhodného vitamínového komplexu je nutné kontaktovat specialistu. Vyrovnávání se s nedostatkem vitamínů může zlepšit regeneraci tkání;
 • Poruchy oběhu. To je jeden z nejčastějších důvodů. Problém může spočívat v žilní nedostatečnosti, ateroskleróze. Je důležité sledovat sterilitu, aby se vyloučil proces hnisání. Doporučuje se použít obvaz na ochranu před negativními vlivy prostředí;
 • Fyzický tlak na končetiny. Vyprovokovat podobný problém může dlouho nosit nepříjemné boty a těsné oblečení. Negativní dopad na proces regenerace dlouhých lůžek.

Další důvody dlouhého narušení ran: zánětlivé procesy v těle, rakovina, přítomnost kil, HIV atd.

Co dělat, když se rány na kůži neléčí?

To je nejlepší, pokud máte takový problém hledat kvalifikovanou pomoc, aby se zabránilo komplikacím. Lékař předá všechna doporučení pro řádnou péči, stejně jako ošetření poškození.

Pokud z nějakého důvodu není možné kontaktovat specialistu a rána se nezahojí dobře, použijte tyto tipy:

 • Abyste předešli infekci během oblékání, umyjte si ruce mýdlem a předepřete je alkoholem. Je důležité správně zvolit obvaz - doporučuje se použít materiály propustné pro vzduch a je lepší, když jsou mokré. Obvazy by se měly provádět dvakrát denně;
 • Dezinfekce poškozené plochy, která je suchá, by měla být prováděna nejméně dvakrát denně. V tomto případě byste měli aplikovat masti, které na povrchu vytvářejí speciální film, který zabraňuje pronikání mikroorganismů;
 • Pokud rána začala vlhnout, pak použijte chemoterapeutická činidla - Bepanten, Eplan nebo kapalné přípravky obsahující methyluracil. Tyto fondy podporují rychlou regeneraci;
 • Pokud není poškozená oblast kůže zapálena, doporučuje se pro sušení použít gely, které podporují rychlou regeneraci;
 • Použití mastí v mokrých ranách může způsobit pomalejší proces hojení, protože rána bude mokrá, to je, jak se říká, „kyselé“ mezi lidmi;
 • Mnozí stále používají Streptocid, který pokropil poškozená místa. Lékaři to nedoporučují, protože nahoře se vytvoří kůrka, pod kterou se zahřívá exsudát, což povede k dlouhodobému hojení;
 • Kromě lokální léčby je třeba tělu pomáhat zevnitř, dávat přednost správné výživě. Aby se napomohlo regeneračnímu procesu, konzumujte spoustu bílkovin a obohacených potravin.

Pokud se ošetření ran provádí nesprávně a infekce se dostane do poraněné oblasti, pozoruje se hnisání, o čemž svědčí uvolnění viskózního a blátivého exsudátu z poraněné oblasti. Při prvních projevech nezapomeňte provést dezinfekci, předmočení tkáňovým výběrem. V tomto případě se poraďte se svým lékařem, protože existuje vysoké riziko komplikací.

Pokud se situace nezhorší, doporučuje se použít speciální masti, které mají tahový účinek. Je důležité změnit obvaz třikrát denně.

V lidovém lékařství existují různé prostředky, jejichž činnost je zaměřena na léčebný proces. Například vezměte 70 g kořene lopuchu, nakrájejte a nalijte 200 ml slunečnicového oleje. Trvat na jeden den, pak dal na minimální teplo a vařit po dobu 15-20 minut. Po čase, kmen a skladovat v chladničce. Výsledná mast by měla být ošetřena problémovými oblastmi kůže 2krát denně. Kromě toho se doporučuje pít odvar z kořene 1 lžíce. lžíce 3 krát denně.

Preventivní opatření

Aby se předešlo komplikacím, po zranění je důležité správně ošetřit místo poranění, což vám umožní rychle vyléčit tkáň.

Jak zacházet s ranami:

 • Pokud je poškození čerstvé, pokuste se krvácení zastavit. K tomuto účelu použijte 3% peroxid vodíku. Je zakázáno používat jód, protože způsobuje těžké popáleniny tkání, což jen zhorší proces hojení. Jód je povolen pouze k ošetření kůže kolem poškození;
 • Aby se zabránilo infekci, doporučuje se ošetřit pokožku lékařským alkoholem. Tento postup provádějte při každém oblékání. Pokud neexistuje žádný lékařský alkohol, použijte jiné přípravky obsahující alkohol, které neobsahují éterické oleje;
 • Pokud se na něm nacházejí cizí tělesa, například třísky nebo rozbité sklo, odstraňte je. Poté ošetřete místo zranění ještě jednou a osušte ho obvazem nebo gázou;
 • Potom se použije aseptický roztok, například chlorhexidin nebo furatsilin. Naneste bandáž stejným nástrojem.

Představili jsme Vám vaši pozornost, a to seznam hlavních důvodů, které vedou k tomu, že kůže je po dlouhou dobu obnovena. Použijte doporučená doporučení, abyste se vyhnuli komplikacím.

Běžné příčiny špatně se hojících kožních ran

Každý má poškození kůže, ale někteří lidé se rychle zotavují a někdo musí dát hodně energie, aby se zotavil. Příčiny špatně se hojících ran na kůži jsou vnitřní a vnější procesy, které zpomalují regenerační funkce.

Příčiny dlouhých hojení ran na kůži

Rány a škrábance se objevují v důsledku mechanického poškození integrity kůže, sliznice. Hlavním úkolem tkání s urychlenými regeneračními schopnostmi je ochrana vnitřních orgánů a systémů před expozicí.

Vysoce kvalitní zpracování a péče urychlují regeneraci, ale pod vlivem některých faktorů může být proces zpožděn. Někdy se rány na kůži hojí pomalu kvůli poškození vazů, šlach, nervových vláken nebo krevních cév. Příčiny mohou být nemoc, přítomnost patologií, oslabená imunita, nedostatek vitamínů, zhoršené metabolické procesy v buňkách, zpomalení regenerace tkání. Dlouhodobé zotavení může být přerušované, snižovat ochranné funkce těla, systematické - vyžadující pečlivé vyšetření k určení skutečných příčin, které mohou být:

Diabetes

Horší léčení malých řezů. Charakteristické znaky diabetu jsou považovány za procesy se škrábancem: sušení, hnisání. Škrábance na chodidlech se pomalu obnovují. Důvodem pro snížení regeneračních schopností kůže je edém, který se vyskytuje se známkami infekce.

Lékař volí účinnou léčbu, dietu, léčbu antiseptickými přípravky, masti obsahující antibiotika.

Stárnutí těla

U starších lidí se léčení zpomaluje v důsledku patologických procesů (kardiovaskulární onemocnění, tlak), které vyžadují medikaci, někdy nejsou vzájemně kombinovány. Stárnoucí tělo, přítomnost vředů, snížené vnímání drog - důvod pro zvýšení doby zotavení.

Chronické rány

Během dlouhodobé léčby se rány na kůži chronické povahy neléčí. Důvod - diabetická noha, trofické vředy. Vzniká porušením buněčného metabolismu ve tkáních, inhibuje regeneraci. Za těchto okolností je mrtvá tkáň vyříznuta. Po odstranění probíhá hojení přirozeně.

Nedostatek vitamínů

V dětství je častěji nedostatek vitamínů a minerálů. Během období růstu vyžaduje tělo velké množství užitečných látek, které zajišťují normální růst a vývoj. Pokud není dostatek vitamínů, vyvíjí se anémie.

Po ošetření beriberi se zlepšuje regenerační schopnost tkání.

Další faktory

Pozdní léčba jizev na kůži může být zdrojem infekce, vyvolávající zánět. Pod vlivem bakterií začíná rána hnisat, zvětšovat se, bolet.

Špatné srážení krve způsobené různými chorobami může způsobit pomalé hojení škrábanců kdekoli na těle. Oslabená imunita vede k dlouhodobému poškození těhotných žen a pupeční jizvy u novorozenců. Porucha krevního oběhu zpomaluje proces hojení.

Nedostatečná výživa negativně ovlivňuje zdravotní stav, regenerační schopnost tkání. Zdlouhavá strava, nedostatek potravy způsobuje vyčerpání těla, poruchu. Škrábance na kůži se pomalu obnovují díky těsnému oblečení, botám, které vyvíjejí tlak na problémové oblasti.

Jak urychlit proces regenerace tkání

Obnovení integrity epiteliálních tkání může být urychleno několika způsoby prostřednictvím aktivace hojení ran. Zlepšit regeneraci příčiny:

 1. Správná výživa. Kompetentně formulovaná strava s obsahem vitamínů skupiny A, B, C a E urychluje regeneraci, zvyšuje aktivitu tkání. Doporučuje se upravit stravu pro starší lidi, rostoucí děti, tyto kategorie často trpí nedostatkem vitamínů.
 2. Postupy v salonech krásy. Kosmetický salon nabídne řadu procedur, které aktualizují epidermis. Léčby zahrnují mazoterapii, fotorejuvenaci, laserovou korekci, která umožňuje zbavit se nežádoucích krtků bez stopy. Extrémním měřítkem je kožní roubování nezbytné pro těžké popáleniny, aby se zbavily jizev, jizev.
 3. Léky - krémy a masti, složené ze složek, které mohou nahradit, vyživovat, obnovovat kožní buňky, sliznice, stimulovat regenerační vlastnosti. S pomocí léčiv, můžete zmírnit svědění, vyhladit stopy akné na obličej, léčit rány v ústech, na rtech. S pomocí léků může léčit akné, urychlit zrání varu.
 4. Efektivní recepty na domácí masky pomáhají urychlit obnovu a hojení epidermy. S pomocí nezbytných komponent, můžete omladit kůži, dezinfikovat jizvu, zmírnit otok, zánět.

Pomocí nezbytných postupů můžete zlepšit zdraví pleti.

Vlastnosti léčby nehojících se ran

Pokud se dlouhodobě nezahojí, doporučuje se kontaktovat kliniku. Během vyšetření, vyšetření, lékař stanoví důvody, které brání uzdravení, předepisuje účinnou léčbu a eliminuje problém. V závislosti na stupni poškození je léčba předepsána:

Medikamentózní

Chcete-li se zbavit špatně se hojících ran, vnějších prostředků, mastí a gelů, které mohou zmírnit zánět, odstranit hnis, očistit pokožku. Léčebný režim je rozšířen o perorální antibakteriální léčiva. Pokud je léze rozsáhlá, má všechny možnosti vzniku bakteriálních komplikací.

Antiseptika Léčiva Betadine, Miramistin pomůže snížit riziko zánětu, očistit pokožku bakterií. Antimikrobiální látky Levomekol, Iruksol - jsou schopny eliminovat záněty, vyčistit hnis, vysušit. Vytáhněte hnisavý obsah pomocí Vishnevského masti a anestezujte sprej Lidocaine. Pro rozsáhlé léze se používá Solcoseryl, D-Panthenol. Pokud se rána neuzdraví u dítěte nebo těhotné ženy, můžete léčit místo záchranným plavidlem, mastí s přírodními složkami, které jsou pro tělo naprosto bezpečné. Těžké popáleniny a vředy lze dobře léčit Streptolavinem, který je schopen rychle rozpustit vláknité tkáně a sloučeniny. Odstraňte krvavé sraženiny, kapalné, odstraňte známky nekrózy.

Pokud je proces zotavení zpožděn kvůli beriberi, měli byste být vyšetřeni, vyzvednout komplex vitaminů, které aktivují regeneraci

Lidové

S pomocí tradičních léků recepty, může být uzdravení usnadněno, a léčebné schopnosti kůže mohou být urychleny.

Smrková masti pomůže vyrovnat se s varem, vředem, abscesem. Pro nástroje pro vaření potřebují: med, rostlinný olej, pryskyřici jedle, vosk, odebrané ve stejném poměru. Složky smíchejte, roztavte ve vodní lázni, dokud se po ochlazení neošetří.

Masti žvýkačky a lopuchu je účinný lék, který urychluje přirozené hojení. K přípravě léku si vezměte nakrájené kořeny lopuchu - 30 g, jarní salát - 20 g. Smíchejte, zakryjte rostlinným olejem v objemu 100 ml, vařte 15 minut při nízkém ohni, nechte vychladnout a poté přefiltrujte. S výslednou hmotou ošetřujte postiženou oblast dvakrát denně.

Willow prášek - urychluje regeneraci tkání, může být užíván orálně, jizva v prášku. Vzhledem k hemostatickému, antiseptickému a regeneračnímu účinku se hojení kůže hojí, hojí se bez následků. Yarrow má podobné vlastnosti. Jeho džus zvládne rány, aplikuje obklady.

Ujistěte se, že konzultovat lékaře před použitím lidových prostředků, protože kontraindikace, které komplikují zotavení.

Následky a doba hojení po nezbytném ošetření

Pokud jsou na těle rány, které se po dlouhou dobu neléčí, doporučuje se opustit horkou lázeň, saunu nebo koupel. Zrychlit proces bude bez soli, abstinence od kouření, zneužívání alkoholu. S porážkou dolních končetin se doporučuje snížit zatížení nohou.

3-4 týdny jsou považovány za normální čas strávený úplnou obnovou integrity pleti, během měsíce - první známkou dlouhé hojivé rány vyžadující pozornost lékaře. Léčba by měla být předepsána lékařem, který určuje léky, dobu jejich přijetí. V případě neúčinné lékové terapie je předepsána operace, díky které je postižená oblast vyloučena a začíná přirozená obnova.

Včasná a kvalitní léčba první pomoci snižuje riziko vzniku zánětlivého procesu, který komplikuje zotavení. Správná péče, výživa - hlavní faktory, které urychlují přirozenou regeneraci tkání tkáně.