Image

Praskliny v prstech: příčiny a metody léčby

Vzhled bolestivých trhlin na kůži prstů je někdy obtížné vysvětlit kvůli absenci zjevných příčin. Jejich neatraktivní vzhled je jen polovina problémů. Pomalu se hojící a neustále krvácející rány ztěžují manuální práci, přinášejí nepohodlí, zasahují do normálního lidského života. Aby se předešlo problému, je důležité vědět o možných příčinách jeho vzniku, stejně jako o existujících metodách pro léčbu prasklin prstů, které se jich zbaví v co nejkratší době a pomohou vyhnout se vážným komplikacím.

Příčiny trhlin v prstech

Lidská kůže je vynikajícím indikátorem, který indikuje zdraví těla. Jakmile se v jeho díle objeví nějaké závady, epidermis nejprve reaguje na ně, dává signály. Trhliny vytvořené na kůži prstů mohou signalizovat vývoj některých onemocnění.

Houba Nemoci způsobené parazitickými houbami, ničí nehty a poškozují kůži na prstech, což způsobuje těžké svědění a loupání. Při progresi onemocnění může přispět k vzniku hlubokých ran.

Diabetes. Systematické zvyšování hladiny cukru v krvi okamžitě ovlivňuje stav kůže rukou. Objeví se suchost a v důsledku toho praskliny, vředy, vředy a dnavé uzliny.

Dermatologická onemocnění. Patří mezi ně dětská dermatitida, ekzém a lupénka.

Avitaminóza. S nedostatkem vitamínů v těle se kůže (zejména na rukou a obličeji) začíná odlupovat, je suchá, může prasknout.

Endokrinní onemocnění. Poruchy endokrinního systému mohou narušit metabolismus kůže.

Tyto nepříznivé vnější faktory mohou způsobit problémy s pokožkou rukou a prstů:

 • častý kontakt pokožky s velmi chladnou nebo chlorovanou vodou;
 • vystavení domácím chemikáliím a jiným agresivním látkám;
 • kosmetické výrobky pochybné kvality nebo vyprše- né;
 • klimatické podmínky (mráz, chlad, vítr, suché klima, změny teploty);
 • dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření.

Hlavní místa vzniku trhlin

Praskliny a rány jsou lokalizovány na záhybech prstů, v záhybech dlaně a zvenčí přes klouby, na špičkách prstů, v blízkosti nehtů (oblast nehtové hřebíky), na základně prstů prstů a mezi nimi.

Nejzranitelnějšími oblastmi jsou záhyby prstů. Nejmenší pohyb štětce vede k tomu, že kůže na těchto místech je natažená, a pokud je velmi suchá a napnutá, může dojít k prasknutí. Doba hojení trhlin v těchto místech je poměrně dlouhá.

Na prstových polštářcích jsou často vytvořeny kukuřice, které jsou nahrazeny trhlinami. Nehojící se poranění v této oblasti jsou charakteristická pro zánětlivá onemocnění, jako je ekzém. Rozštěpení mezi prsty jsou prvními příznaky palmar-plantární psoriázy. A jejich vzhled pod nehty je nejčastěji spojován s avitaminózou, ekzémy a vývojem plísňových onemocnění.

Léčba drogami

Správná léčba pro jakoukoliv chorobu zajišťuje rychlé zotavení. Předtím, než budeme pokračovat v odstraňování konkrétního problému, je třeba nejprve zjistit přesné důvody, které tento jev vyvolaly. Takže, když jsou na kůži rukou nalezeny trhliny, měli byste okamžitě kontaktovat dermatologa. Specialista předepíše nejprve škrábání z prstů, aby zkontroloval přítomnost nebo nepřítomnost mykózy nebo mycelia. Pokud je výsledek pozitivní, je předepsána antimykotická léčba.

Mělké trhliny mohou být odstraněny pomocí kosmetických krémů a balzámů, které obsahují složky se změkčujícími, zvlhčujícími, protizánětlivými vlastnostmi a výtažky z léčivých rostlin. Například Green Drugstore krém (s heřmánkovým extraktem), Bioderma, Boro Plus (růžová a zelená), Rylana, stejně jako silikonový, spermacetový a lanolinový krém. Mezi balzámy lze rozlišovat „Spasitel“ a „Strážce“.

Pro komplikace jsou nezbytné farmaceutické masti s účinkem hojení ran: ichthyolum, masť měsíčku, Vishnevského masti, „Dexapanthenol“. Výrazné hluboké praskliny v prstech se rychleji vytvrzují pomocí lékařského lepidla sulfakrylátu a BF-6.

Všechny léky musí předepsat lékař po předběžném vyšetření. Léčba závažných případů zahrnuje jmenování léků se silnějším a širokým spektrem působení.

Antiseptika (chlorhexidin, peroxid vodíku, Miramistin). Obvykle se používá v kombinaci s činidly pro hojení ran, aby se zabránilo infekci.

Antibakteriální léčiva. Aplikujte pouze v přítomnosti bakteriální infekce.

Léky na stimulaci metabolismu ve tkáních - Methyluracil, Actovegin, Radevit. Nedoporučuje se používat samostatně.

Kortikosteroidní mast pro léčbu nemocí, jako je dermatitida, ekzém - Flucinere, Prednisolone masti, Fluorocort, Celestoderm. Při psoriáze jsou předepsány emulze na bázi účinných látek: aloe, dehet, tuk, amoniak.

Léčba lidových prostředků

Vliv vnějších podnětů, které přispívají ke vzniku trhlin, může být, pokud se mu nezabrání, omezen následováním jednoduchých denních pravidel.

Při kontaktu s chemikáliemi používejte gumové rukavice.

 • Umyjte si ruce mýdlem.
 • Denně hydratujte pokožku rukou, snížíte tak riziko vzniku trhlin.
 • Pokud se na prstech stále vyskytují mělké praskliny, mohou být vyléčeny pomocí lidových prostředků připravených doma.

Odvar brambor. 1 polévková lžíce. lžíce bramborového škrobu smíchané s 2 lžíce. lžíce rostlinného oleje a přidejte 500 ml vody, ve které byly brambory vařeny. Nižší do rukou vývaru po dobu 13-15 minut. Poté omyjte a osušte.

Roztok mléko-glycerin. 200 ml vody smíchané se stejným množstvím mléka, přidejte 5-6 kapek glycerinu a 1,5-2 lžíce. lžíce kukuřičného škrobu. Udržujte ruce v roztoku po dobu 7-10 minut.

Cedrový olej. Vlhkou tkaninu o rozměrech 30x30 cm navlhčete v předehřátém cedrovém oleji a zalomte ji rameny. Po 30 minutách zavést.

Okurkový obklad. 1 čerstvé okurky kůry a rošt na jemné struhadlo. Nanášejte kaši na praskliny nebo poškozené oblasti.

Hluboké a neustále se tvořící praskliny v prstech, které nemohou být ošetřeny jednoduchými prostředky, musí být předány specialistovi. Takové kožní léze mohou vyplývat z vývoje infekce nebo houby, a proto vyžadují zvláštní léčbu. Vlastní léky nestojí za to. To může být nejen neefektivní, ale způsobit vážné komplikace a poškození zdraví.

Praskliny v prstech: jaký je problém a jak ho odstranit?

Kůže je první a jednou z nejdůležitějších ochranných bariér chránících tělo před působením mnoha virů, bakterií a hub. Je neustále vystavena životnímu prostředí. Současně chlad, kontakt s agresivními chemikáliemi a práce s drsnými předměty nepříznivě ovlivňují ruce. Obvykle si člověk všimne, že v prstech jsou praskliny, protože jsou nejčastěji v kontaktu s vnějšími podněty.

Projevy patologie

Některé kožní problémy nemusí vyžadovat léky. V každodenním životě však způsobují velké nepohodlí. Například trhliny na koncích prstů jsou velmi bolestivé. Kůže na nich je zvednuta a pak vzniká otevřená suchá trhlina, která se hojí dlouho.

Těžké nepohodlí způsobuje poškození kůže kolem nehtu. Člověk nemůže psát, používat klávesnici počítače, dělat normální domácí úkoly.

Příznivé podmínky pro rozvoj plísňové infekce vznikají v rozích nehtů a v trhlinách. Může se rozšířit na nohy, ušní laloky, kožní záhyby. Vysoké riziko vzniku patogenní bakteriální mikroflóry a zánětu. Jako výsledek, praskliny trhliny.

Když se na kůži prstů objeví poškození, měli byste s nimi okamžitě začít jednat. Krémy na ruce přinášejí jistou úlevu, ale často jsou zapotřebí závažnější opatření pro rychlejší hojení poškození. Pokud se s tímto problémem nedokážete vyrovnat sami, doporučuje se kontaktovat dermatologa.

Co způsobuje praskliny v prstech

Existují různé důvody pro praskání prstů. Patologie může být způsobena faktory prostředí nebo nemocí. Nemoci, které jsou doprovázeny tímto příznakem, mohou zahrnovat pouze kůži nebo ovlivnit vnitřní orgány. Proto nevyžadující se praskliny vyžadují lékařské vyšetření.

Životní prostředí

Vnější faktory přispívající k vzniku trhlin:

 • změna teploty;
 • nízká vlhkost;
 • kontakt s chemickými dráždivými látkami;
 • dlouhá práce s vodou.

Praskliny v prstech prstů často se objeví poté, co osoba rychle zahřeje ruce když vstupuje z ulice v zimě. Pokud položíte ruce na teplý předmět (trouba, radiátor), malé krevní cévy nemohou rychle reagovat na zvýšení potřeby energie buněk. Mikrocirkulace je narušena, kůže se stává nepružnou. Vlhkost z horních vrstev se rychle odpaří a praskne.

Současně s poškozením kůže se zvyšuje pravděpodobnost výskytu patogenních hub, které jsou široce distribuovány v životním prostředí. Zvláště nebezpečné jsou v tomto ohledu trhliny v blízkosti nehtů. Proto byste neměli ostře ohřívat ruce, dotýkat se zdroje tepla, zejména starších lidí se špatným krevním oběhem.

Dalším faktorem je nízká vlhkost, která zpočátku způsobuje suchost a loupání, a pak vzhled poškození.

Studený vzduch zpomaluje pocení, což pomáhá chránit vlhkost v kůži. Nebezpečnější je zůstat v suchém horkém klimatu.

Prudké praskliny na prstech se mohou vyskytnout u pracovníků, když jsou v kontaktu s ropnými produkty, stejně jako ve výrobě soli, metalurgii a dalších nebezpečných odvětvích.

Hospodyně nebo personál hotelu, kuchyňští dělníci často mají hluboká zranění na prstech. Jsou způsobeny kontaktem s čisticími prostředky a mýdlem. Tyto látky odplavují kožní maz, snižují pružnost pokožky a způsobují poškození kůže. Totéž platí pro ruční mytí a zbytečně časté mytí rukou z hygienických důvodů.

Vnitřní příčiny

Pro zdraví pokožky potřebují vitamíny C, A a skupiny B. Se špatnou výživou, chudou na rostlinné produkty, se zvyšuje riziko praskání. Zvláště důležitá je kyselina askorbová. Jeho nevýhodou je porušení syntézy kolagenu - hlavního proteinu kůže.

Dalším faktorem ovlivňujícím stav kůže rukou je změna hormonálních hladin, když:

Existují rodinné případy patologie, které jsou zjevně spojeny s genetickými, dědičnými změnami ve struktuře kůže na dlaních a prstech.

Příčinou patologie může být anémie z nedostatku železa, Raynaudův syndrom, diabetes, onemocnění hematopoetického systému, jakož i onemocnění pojivové tkáně, zejména sklerodermie.

Z kožních onemocnění, které způsobují praskání kůže, mají největší význam ekzémy a lupénka. Když se objeví ekzémy kapsy zčervenalé, šupinaté kůže, doprovázené těžkým svěděním. Psoriáza je charakterizována zesílením a zarudnutím kůže, která je pokryta stříbřitými šupinami.

Trhliny pod nehty a mezi prsty mohou být způsobeny plísňovou infekcí - kožním onemocněním nebo onychomykózou. Často se vyskytují u lidí s rukama s vysokou vlhkostí. Současně se pozoruje svědění a loupání. Pokud jsou nehty poškozeny, mění se jejich barva (ze žluté na zelenou a dokonce i černou), pod nehtovými destičkami se hromadí bílá hmota a nehty se samy odlupují z lůžka.

V případě nesnášenlivosti chemikálií v domácnosti se mohou v důsledku kontaktní dermatitidy objevit praskliny. U dětí mohou být praskliny v prstech příznakem atopické dermatitidy - alergického onemocnění.

Jaké jsou nebezpečné praskliny na kůži?

Porušují jeho ochranné vlastnosti. Prostřednictvím takových zranění se snadno dostane infekce. Pravděpodobnost hnisavých zánětlivých onemocnění a mykózy se zvyšuje. Při poranění krve, nejen tam je silná bolest, postižení, ale také zvyšuje riziko infekce v krevním řečišti s rozvojem zánětu ve vnitřních orgánech, stejně jako onemocnění, jako je zločinec. Proto je důležité zahájit léčbu při prvních známkách onemocnění.

Příznaky

Když se objeví praskliny, věnujte pozornost tomu, kde se nacházejí.

Lokalizace kolem nehtů je způsobena vlhkostí a detergenty. Hřebíková deska se vloupá, praskne a praskne. Pokud patologie nesouvisí s vodou, může její příčina určit pouze odborník. Mezi nejčastější diagnózy patří onychomykóza, hormonální poruchy, lupénka, ekzémy, diabetes nebo onemocnění štítné žlázy.

Popraskání kůže na koncích prstů může být způsobeno nedostatkem vitamínů. To je jedna z nejčastějších nutričních nedostatků. V tomto případě není pozorováno podráždění, zarudnutí, bolest. Kůže na rukou se stává drsnou. Pokud se objeví bolest nebo krvácení, může to být příznakem vnitřního onemocnění a vyžaduje odborné poradenství.

Poškození kůže na prstech bez krvácení praskliny dochází při působení hormonálních léků, s prodlouženou léčbou antibiotiky. Odlupování se pozoruje za nepříznivých povětrnostních podmínek nebo častého kontaktu s vodou.

Nejnebezpečnějšími změnami jsou kombinace suchosti, prasklin a krvácení. Krvácení praskliny ve většině případů je známkou vážné nemoci. Pokud jsou prsty oteklé, je nutné vyšetření endokrinologem. Pokud se objeví vředy, měli byste vyhledat pomoc lékaře, protože mohou způsobit otravu krve. Takové praskliny v rukou mohou být známkou ekzému, plísňové infekce nebo závažných abnormalit ve funkci vnitřních orgánů.

Při svědění mezi prsty musíte přemýšlet o kožních alergiích nebo alergiích. Pokud je svědění doprovázeno otokem, pálením, známkami zánětu a prasklinami - nejpravděpodobněji je to mykóza. Taková infekce je nakažlivá pro ostatní.

Praskliny v kůži rukou s ekzémem

1. Mykóza rukou
2. Onychomykóza

Léčba

Mnoho lidí neví, jak se zbavit trhlin v prstech. Tam je dostatečně velký počet procedur, které mohou být použity doma.

Kvůli suchosti kůže snadno prasknou praskliny. Proto potřebuje stálé zvlhčování. Cenově dostupné lék na to je vazelína. Je vhodné ji smíchat s citronovým olejem, který má antifungální účinek. Můžete použít tuto směs každý večer, pak nosit tenké bavlněné rukavice v noci.

Dobrý krém pro praskání prstů by neměl obsahovat alkohol. Je třeba hledat léky v lékárnách s přirozenými změkčovadly a zvlhčujícími látkami:

 • lanolin;
 • jojobový olej;
 • kokosový olej;
 • čajovníkový olej;
 • bambucké máslo.

Při volbě toho, co je třeba zacházet s prasklinami na prstech, dávejte pozor, abyste nebrali do úvahy prostředky populárních kosmetických značek, ale farmaceutické přípravky:

 • jakýchkoli prostředků s hojením ran s dexpanthenolem: Bepanten, D-Panthenol a další;
 • vynikající redukční činidlo - maskoserylová mast;
 • Metyluracil masti se osvědčila při léčbě kožních lézí;
 • masti na bázi včelích produktů, bohatých na vitamíny - Apilak;
 • rakytníkový olej;
 • mast;
 • Baneocin.

Navíc by měla být posílena imunita, která pomůže snížit riziko plísňové infekce. Je užitečné jíst více rostlinných potravin, pít více čisté vody, vyhnout se kouření a pití alkoholu. Ošetření trhlin na rukou rukou přispívá ke spotřebě vitamínů A a E, které jsou obsaženy ve vejcích, rybách, ořechech, mléku, tvarohech, dýně a dalších produktech.

V některých případech, kdy dochází k zčervenání a svědění, je nutné použít fungicidní krémy k ničení houby.

Prsty mohou být ošetřeny kosmetikou s aloe vera, vitamíny A a D. Pokud se doporučuje aplikovat bolestivé krvácející praskliny na kůži, "tekutý obvaz" nebo lékařské lepidlo.

Pokud se trhlina neléčí, mělo by se s ní zacházet jako s jinými otevřenými zraněními. Ruce se důkladně promyjí teplou vodou a mýdlem a suší se. Na postižené místo se nanese antibakteriální mast, například emulze syntomycinu nebo Levomecol, která se pokryje proužkem baktericidní sádry. Během práce se doporučuje nosit špičku prstu shora.

Při práci s čisticími prostředky, chemikáliemi, mytím rukou používejte rukavice. Při mytí rukou se doporučuje používat tekuté mýdlo s hydratačním účinkem, používat pouze teplou vodu a neotírejte si ruce hadříkem. Je lepší použít papírové ubrousky nebo je jednoduše nechat uschnout a pak aplikovat pečující krém.

Pro udržení optimálního mikroklima v domě je třeba zakoupit zvlhčovač. Když jdete ven, je užitečné dát si na ruce ochranné pomůcky a v zimě si oblékněte rukavice.

Nezapomeňte na správnou manikúru. Vyčnívající hrany hlubokých trhlin by měly být vyříznuty pomocí 0,5 mm kleští na kutikuli, držet nástroj v úhlu. Postup by měl být bezbolestný, neodstraňovat příliš mnoho tkáně. Po odstranění okrajů by měla být viditelná průhledná, hustá vrstva kůže.

Lidová medicína

Od trhlin na prstech, léčba lidovými prostředky pomáhá hodně.

Nejúčinnější způsoby, jak zlepšit stav kůže:

 • smíchejte mandlový olej a olejový roztok vitamínu E (prodávaný v lékárně), umyjte si ruce teplou vodou a dobře promažte touto směsí;
 • vyndejte z kaše banán;
 • smíchejte kakaové máslo a kokos, položte si ruce před spaním;
 • udělat masku ze směsi žloutků a medu, aplikovat na 10 minut, můžete přidat glycerin na to;
 • pravidelně aplikujte směs přírodního jogurtu a citronové šťávy na ruce;
 • masírovat ruce špičkami prstů, aplikovat na ně jakýkoliv rostlinný olej nebo mastnou zakysanou smetanu.

Jednoduchý recept na hojení trhlin: opláchněte listy jitrocelu, usušte v troubě nad nízkým teplem, rozemele v mlýně na kávu. Smíchejte s vazelínou na konzistenci silné masti. Po aplikaci na ruce se praskliny za 1-2 dny hojí.

Recept na bylinné masti:

 • vezměte si lžičku heřmánkových květů, měsíčku, listů jitrocelu;
 • nalijeme vroucí vodou, necháme půl hodiny ve vodní lázni;
 • kmen;
 • přidejte lžíci medu a másla do vývaru, promíchejte až do husté masti;
 • Uchovávejte v chladničce, používejte v noci, na sobě bavlněné rukavice.

Je užitečné, aby se denně koupaly na ruce s bramborovým škrobem: 1 polévková lžíce na půl litru teplé vody. To dělá kůži měkkou, zvlhčenou, urychluje činnost jiných prostředků.

Další dva recepty na ruční koupele:

 • vařit 100 g ovesných otrub, nechat vařit po dobu 12 hodin, kmen, dát ruce do vývaru po dobu 15 minut;
 • Smíchejte půl sklenice mléka a vody, přidejte 2 polévkové lžíce škrobu a 1 lžíci glycerinu, připravte si koupel před spaním, otřete si ruce a aplikujte hydratační krém.

Pokud jsou praskliny v prstech způsobeny nepříznivými vnějšími podmínkami, výše uvedené tipy pomohou zbavit se patologie. Tyto metody však nebudou dostatečně účinné, pokud je stav spojen s jinou chorobou. Například s ekzémy mohou pomoci pouze léky obsahující kortikosteroidy, antibiotika, antihistaminika a imunomodulátory. Proto, pokud se trhliny vytvořené na prstech neléčí, navzdory vlastní léčbě, musíte kontaktovat dermatologa.

Prevence

Aby se zabránilo vzniku trhlin na prstech, je nutné zvolit správné čisticí prostředky a zabránit dlouhodobému kontaktu s vodou.

Při mytí rukou byste měli mýdlo pouze mýdlem na ruce, pečlivě opláchnout zbytky detergentu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat mezerám mezi prsty, kde je často voda a částice mýdlové pěny. Doporučuje se používat glycerin nebo tekuté mýdlo. Neměla by příliš pěnit - je to znamení obsahu agresivních složek.

Ihned po umytí je třeba ruce zaschnout papírovým ručníkem. Neměli byste často používat horké sušení pomocí speciálních přístrojů, je lepší dát ruce suché přirozeně. Ihned poté můžete použít hydratační, ale nemastný krém na ruce. Mělo by být aplikováno konečky prstů na zadní stranu rukou a zápěstí, aby se zabránilo dlaňovým povrchům. Pokud tento krém obsahuje lanolin a glycerin.

V noci, jednou týdně, si můžete udělat masky na ruce s pečující kosmetikou a pak si nasadit bavlněné rukavice. Každou noc by měl být aplikován na ruce speciální noční krém.

Je lepší se starat o nehty pomocí profesionálních nástrojů pro manikúru, které nepoškozují pokožku. Kůžička nesmí být krájena, ale pohybována dřevěnou tyčí. To zabraňuje popraskání a infekci. Je třeba odstranit lak pomocí produktů obsahujících vitamín E a další pečující přísady.

Nemůžete kousat nehty nebo kousat otřepy. To nejenže způsobuje poškození kůže kolem nehtů, ale slouží také jako brána pro houby a bakterie.

Když pracujete v okolí domu, musíte nosit gumové nebo latexové rukavice, které odpovídají velikosti. Doporučuje se používat hypoalergenní detergenty s hydratačními přísadami bez příchutí. Někteří lidé jsou alergičtí na latex, v takovém případě by takové rukavice neměly být používány.

Aby se zabránilo suché kůži, musíte pít více vody, jíst potraviny bohaté na vitamíny A, E, C.

Pokud je exacerbace ekzému nebo lupénky nutná, poraďte se s lékařem nebo použijte dříve předepsané prostředky s hydrokortisonem a dalšími léky.

Příčiny praskání prstů a jejich ošetření

V tomto článku budeme hovořit o příčinách vzniku a zpracování trhlin v prstech. Dozvíte se, které léky pomáhají rychle odstranit nepohodlí a hojit rány. Po přečtení můžete tento problém snadno řešit doma.

Praskliny v rukou - mělké přestávky na kůži, které se objevují na prstech, mezi nimi, na zápěstí nebo na dlaních. Kůže často praskne v interdigitálních prostorech, protože zde je nejjemnější, pravidelně ohýbaná a vystavená vnějším vlivům. K prasknutí dochází podél elastických vláken, která leží pod kůží.

Důvody

Chcete-li najít optimální léčbu, musíte pochopit příčiny problému. Jsou vnitřní a vnější.

Externí

 • Použití domácích chemikálií bez použití ochranných rukavic. Antibakteriální mýdlo, mycí prostředek, bělidlo, prací prášek atd. kůži osušte. Ztrácí svou elasticitu, rychle se rozpadá a praskne.
 • Vystavení ultrafialovému záření. Dlouhý pobyt na slunci má negativní vliv na stav kůže. Jsou sušené, na kůži se objevují malé lineární trhliny.
 • Ostré změny teploty. Práce v horké vodě při mytí, pobyt v chladu bez rukavic vede k povětrnostním vlivům a suchu.
 • Kontakt se zemí, stavební materiály. Pokud se prsty po dlouhou dobu dotýkají země, cementu, cihel, kůže zasychá a rychle praskne.

Vnitřní

Vnitřní příčiny jsou nemoci, které vedou k tvorbě trhlin:

 • Kontaktní dermatitida. Toto onemocnění je alergické povahy, ke kterému dochází při kontaktu s domácími chemikáliemi, stavebními materiály a jinými dráždivými látkami. Typem dermatitidy je radiace a radiační poškození kůže. Onemocnění je akutní nebo chronické. Při pravidelném kontaktu s dráždivými látkami, kožními prasklinami, opuchem, plačícími povrchy, zarudnutím, puchýři se na něm objevují. Svědění a svědění.

Povaha dermatitidy je velmi vysoká. Abychom byli plně vyzbrojeni a naučili se jim porozumět, tento materiál vám pomůže.

 • Plísňová infekce. Nejčastějším onemocněním je infekce houbami rodu Candida a dermatofytóza. Kandidóza často ovlivňuje mezigitální prostor. Když klesá imunita nebo se zvyšuje vlhkost, houby se rychle cítí. Objeví se zarudnutí, svědění, kolem trhlin se tvoří bílý květ. Dermatofytóza se objevuje pouze na jedné straně, často v kombinaci s trhlinami na nohou. Příčinou onemocnění je houba sportovců a trichophytie. Příznaky - vyrážka na rukou, bolestivost kůže, praskliny, puchýře a uzliny. Dermatofytóza postihuje dlaně, zadní strana ruky se vyskytuje na stranách prstů.
 • Avitaminóza. Nedostatek vitamínů A, E, C se projevuje odlupováním kůže z rukou. S nedostatkem vitamínu PP (onemocnění pellagra) se stává tenkým, suchým, prasklým a lomivýma rukama jako rukavice. Pokud je nedostatek vitamínu B1, kůže se ztenčí, objeví se praskliny. Dalším důvodem je nedostatek hořčíku nebo omega-3.
 • Atopická dermatitida. Vyskytuje se častěji u dětí, i když může postihnout dospělé. Zčervenání se objeví na rukou, kůže svědí, když česání dostane mokré a praskliny. Je-li nemoc chronická, lineární vzor na ní zesílí, stane se více patrný.
 • Ekzém. Nemoci neuro-alergické povahy, vznikající na pozadí stresu. Suchý ekzém se vyznačuje odlupováním, bolavými prasklinami, tvorbou tlusté kůry na kůži rukou. Charakteristickým rysem jsou dlouhotrvající konečky prstů.
 • Psoriáza Pokud onemocnění napadne ruce, na dlaních, objeví se na zadní straně rukou a na straně prstů plaky. Prasknou a tvoří mnoho malých trhlin. Pokud je plátek česán, objeví se krvácející rána. Tento příznak vám umožní rozlišovat psoriázu od jiných kožních onemocnění.

Jak rozpoznat počáteční formu psoriázy a zahájit léčbu včas? Můžete si o tom přečíst zde.

 • Reiterův syndrom. Jedná se o lézi kloubů, močových orgánů, očí s chlamydií. Onemocnění je doprovázeno kožními příznaky ve formě červených hrbolů a vad, zhutnění a prasklin v určitých oblastech kůže. Méně obyčejně, nemoc je způsobena salmonellou, shigella, který ovlivní střeva.
 • Ichtyóza Dědičné onemocnění, ve kterém se objevuje keratinizace, kůže má podobu rybích šupin, na kterékoli části těla se objevují praskliny.
 • Hypotyreóza. Nemoc, která se vyskytuje na pozadí poruchy funkce štítné žlázy. Nedostatek hormonů produkovaných tímto tělem vede k narušení výživy kůže. Kůže na dlaních a prstech praskliny, změny také na kolenech a kloubech kloubů.
 • Diabetes. V této nemoci je krevní zásobení narušeno. Na rukou se objevují trofické vředy, praskliny, kůže je suchá a křehká.
 • Sjogrenův syndrom. Onemocnění, při kterém je současně narušena práce slinných, mazových a potních žláz. To vede k suché kůži a prasklinám.

Léčba

Průběh léčby závisí na tom, proč jsou v rukou praskliny. Pokud je nepohodlí způsobeno vnějšími dráždivými látkami, použijte léčivé látky a zvlhčovače. V případě onemocnění vnitřních orgánů bude vyžadována komplexní léčba.

Přípravky pro symptomatickou léčbu

Přípravky jsou vynikající pro ochranu pokožky rukou před vnějšími nepříznivými účinky. Tato skupina léků je zaměřena výhradně na hojení existujících trhlin, aniž by řešila vnitřní příčiny.

  • "Lepidlo BF-6". Antiseptické a hojící se léky na bázi alkoholu. Indikace pro použití jsou rány, řezy, praskliny. Na poškozený povrch naneste tenkou vrstvu lepidla. Během 2-5 dnů se na kůži vytvoří silný film, který utáhne okraje rány a izoluje ji od infekce. Nepoužívejte lepidlo s individuální citlivostí na komponenty a na léčbu dětí do 1 roku.
  • Krém "Dawn". Léčivé činidlo na bázi květinových pryskyřic - extrakt z mycelia hub a fosfolipidů. Ačkoliv tento lék patří do veterinární skupiny, dermatologové ho předepisují pacientům po dlouhou dobu, aby bojovali proti lupénce, dermatitidě a dalším vnějším kožním lézím. Naneste krém 2-3 krát denně, naneste tenkou vrstvu na postiženou kůži. Analog "Dawn" je smetana "Síla lesa."
  • Fingerfix. Odstranění trhlin na bázi oxidu zinečnatého, olivových, sójových, parafinových a lecitinových olejů. Krém vytváří na pokožce ochranný film, který chrání před vnějšími vlivy. Nástroj přispívá k rychlé regeneraci pokožky. Aplikujte na postižený povrch a vyhněte se kontaktu s očima.
  • "Bepanten." Krém s kyselinou pantothenovou, určený k hojení trhlin a léčbě suché kůže. Aplikujte "Bepanten" na postižené oblasti 2-3 krát denně.
  • "Záchranář". Mast s oleji jedle a oliv. Účinně hydratuje, bojuje proti bakteriím, zklidňuje, hojí a chrání pokožku před vnějšími vlivy. Naneste na ruce silnou vrstvou, po namočení balzámu postup opakujte.

Je to důležité! V přítomnosti závažných onemocnění vnitřních orgánů mohou být tyto prostředky použity pouze jako součást komplexní léčby.

Komplexní terapie

Praskliny v rukou, které jsou příznakem vnitřního onemocnění, by měly být léčeny odstraněním základní příčiny.

 • Kontaktní dermatitida. Protože základem alergické reakce je zvýšení histaminu, anti-histaminy jsou předepsány uvnitř: "Erius", "Zyrtec", "Suprastin", "Tavegil" a další. Lokální léčba se provádí s použitím kortikosteroidních mastí s protizánětlivým účinkem "Advantan", "Lokoid" a také "Hydrokortizonová mast". Jednou denně je aplikujte na postižený povrch v tenké vrstvě. Podobné léky se používají pro ekzémy.
 • Plísňová infekce. Léčba houby začíná požitím antimikrobiálních látek: ketokonazol, flukonazol. Lokální ošetření je prováděno s Candide, Nizoral, Zalain, Lamisil, Miconazole, Salicylic masť antifungální mast.
 • Avitaminóza. K vyrovnání nedostatku vitamínů lékaři předepisují vitamínové komplexy, například Vitrum, Abeceda a další. Aktuální léčba spočívá v vyživování pokožky, pro kterou je Radevit krém ideální s vitamíny A, E, D rozpustnými v tucích. Krém si můžete připravit smícháním 1 ml citronové šťávy, aloe šťávy, tekutých vitamínů A, E (můžete si je koupit v lékárně). ), glycerinu a lanolinu. Namažte si ruce v noci.
 • Atopická dermatitida. Onemocnění je léčeno steroidními masti pro hojení („Advantan“, „Lokoid“), systémovými glukokortikosteroidy ve formě injekcí („Diprospan“), orální („Prednisolon“, „Dexamethasone“), psychotropními léky na zmírnění nervového podráždění na pozadí svědění („Atarax“). "," Cyklosporin A ".

Atopická dermatitida se vyskytuje nejen u dospělých, ale také u malých dětí. Proto byste měli vědět, jak s ním bezpečně zacházet, a které léky mohou způsobit vážné poškození těla.

 • Psoriáza S menšími lézemi se používají hormonální masti, které poskytují rychlejší a trvalejší účinek (Flucinere, Advantan, Clovet, Ecolem, Acriderm, Hydrocortison a další). Pro velké oblasti těla postiženého psoriázou se používají nehormonální masti: salicylová, ichtyol, dermatol, kartolinovaya, síra-salicylová, stejně jako léky pro místní léčbu: "Elidel", "Dayvoneks", "Zinocap", "Skin-cap".
 • Reiterův syndrom. Kožní léze v této nemoci je sekundární a je pouze jedním ze symptomů. Komplikovaná léčba zahrnuje léčbu antibiotiky, imunomodulační léčiva, hormonální terapii a fyzioterapii. Pro hojení trhlin použijte zvlhčovače, jako například „Yak“ s meruňkovými a arganovými oleji (vytváří na pokožce ochranný film, který urychluje hojení) nebo „Něha“ z Oriflame s makadamovým olejem.
 • Ichtyóza Když je jejichtyóza narušena metabolismus vody a tuků. Kůže se stává suchou, popraskanou. K zamezení zranění pokožku promažte vazelínou, lanolinem, retinolem, mandlemi nebo kokosovým olejem. Z přípravků Losterin, Prednisolone, Prednikarb dobře pomáhají.
 • Hypotyreóza. Pro porušení funkce štítné žlázy lékaři předepisují přípravky jódu („jodomarin“), hormonální léky („Eutirox“, „L-tyroxin“). Praskliny v rukou - pouze důsledek nesprávného metabolismu. Po průběhu substituční terapie vymizí. K rychlému hojení používejte zvlhčující, léčivý krém, například „Aloe Healer“ na bázi aloinu.
 • Diabetes. Srdcem onemocnění jsou poruchy endokrinního systému. Spolu s inzulínovou terapií použijte Ureat, DiaDerm Creme talek, Virta a močovinu k odstranění suché kůže. Když si vyberete produkt pro ruce, získejte mast a krém s označením "pro diabetiky".
 • Sjogrenův syndrom. Základní léčba se provádí přípravkem "chlorbutin" nebo "cyklofosfamid", který se používá několik let. Pro boj se suchou pokožkou je vhodný jakýkoliv hydratační krém na ruce od zahraničních výrobců "Vichy", "Nivea" nebo domácí "Kalina", "kosmetika Neva" a další.

Je to důležité! Použití hormonálních látek a absolvování léčby onemocnění vnitřních orgánů je nutné pouze po provedení laboratorních testů a potvrzení diagnózy.

Lidové recepty

Tradiční medicína nabízí mnoho receptů na hojení a hydrataci pokožky rukou.

Koupel bramborového škrobu

Složky:

 1. Bramborový škrob - 2 lžíce.
 2. Voda - 1 l.

Jak vařit: Zahřejte vodu tak, aby byla teplá. Kapalinu smíchejte se škrobem a rozprostřete ji na jednotnou konzistenci.

Jak aplikovat: Položte ruce do lázně a držte je po dobu jedné hodiny. Po umytí ručníkem a tukem mastným krémem, například „Baby“.

Výsledek: Trhliny se zpřísnily, dochází k hojení.

Krém s růží

Složky:

 1. Husí tuk
 2. Čajové lístky růží

Jak vařit: Rozmělněte lístky v mixéru na kaši. Husí tuk se zahřeje tak, aby se stal tekutým. Smíchejte tuk s okvětními lístky. Krém vložte do lednice na 4 dny.

Jak aplikovat: Aplikujte přípravek na pokožku v noci, na sobě rukavice. Ráno opláchněte vodou a namažte hydratačním krémem, např. „Velvet hands“.

Výsledek: Husí tuk je již dlouho používán k léčbě nejtěžších ran. Kůže se stává měkkou, vláčnou, praskliny se hojí rychle.

Ovesná koupel

Složky:

 1. Ovesné vločky.
 2. Olivový olej - 1 polévková lžíce.
 3. Med - 1 lžička.

Jak vařit: Vařte tekuté ovesné vločky. Ochlaďte, přidejte olivový olej a med. Dobře promíchejte za vzniku homogenní hmoty.

Jak aplikovat: Ponořte ruce do lázně na 10 minut. Zbytky kaše omývejte bylinným odvarem, namažte kůži zvlhčujícím krémem, například společností „Lékárník“.

Výsledek: Ovesné vločky jsou vynikajícím nutričním a ochranným prostředkem. Med a olivový olej vyživují a dezinfikují pokožku, urychlují hojení trhlin.

Dozvíte se o dalším unikátním receptu na masku předávkované a popraskané kůže z videa. Díky němu můžete rychle obnovit atraktivní pohled na ruce.

Preventivní opatření

Jakékoliv ošetření by mělo být kombinováno s prevencí trhlin:

 • Zabraňte kontaktu s chemikáliemi. Při práci s domácími chemikáliemi používejte ochranné rukavice.
 • Namažte si ruce zvlhčovači a masti.
 • V létě zakryjte kůži opalovacím krémem.
 • Při první známce porušení provádějte lékařské postupy.

Otázka odpověď

Je možné použít ricinový olej pro trhliny?

Ano, je to osvědčený starý lék. Je však účinný, pokud příčina problému spočívá ve vnějších nepříznivých účincích, a nikoli u vnitřních onemocnění.

Co dělat, když se objeví praskliny, když jsou v kontaktu s vodou?

Ve městech, voda obsahuje hodně chloru, který může vyvinout alergie. Snažte se chránit vodu nebo používat vařené k erodování chlóru. Pokud ani práce v rukavicích nepomůže, stojí za to jít endokrinologovi: problém může být mnohem hlubší.

Jaké rukavice použít pro noční masky na ruce?

Lékárna prodává pro tyto procedury speciální bílé bavlněné rukavice. V gumové kůži se potí a navlhčí.

Jak se zbavit navždy praskliny na prstech nehtu

Dobře upravené ruce jsou pýchou každé osoby. Někdy se však kůže stává suchou a kolem nehtů se objevují praskliny. Dávají bolest v nepřítomnosti léčby, prohlubují a zvětšují velikost. Pro účinnou léčbu byste měli pochopit důvod svého vzhledu, po kterém můžete zahájit léčbu.

Proč je kůže rukou prasklá

Hlavní příčina trhlin - suchá kůže. Okolnosti sucha mohou být způsobeny vnějšími a vnitřními faktory. Přečtěte si více o suché kůži zde.

Vnější příčiny

1. Chemikálie pro domácnost - agresivní prostředky (kapalina na mytí potrubí, oken nebo podlah) nepříznivě ovlivňují pokožku. Při nákupu mycích prostředků věnujte pozornost složkám, které chrání pokožku rukou.

2. Ostré teplotní kapky - citlivá pokožka reaguje na chlad a mráz. Kůže je suchá, v blízkosti nehtů se objevují praskliny. Pokud nepřijmete žádná opatření, rány se zvětšují a prohlubují.

Bolí, přinášejí mu nepohodlí. V chladném období věnujte zvláštní pozornost kůži rukou.

3. Mechanická poranění - praskliny se objevují u lidí, kteří často pracují s ostrými nástroji. Často mohou být viděny v rukou zahradníků nebo zahradníků, mezi pracovníky ve výrobním sektoru.

Interakce se zemí nebo vodou, kůže se stává suchou a popraskanou, což způsobuje praskliny kolem nehtů.

4. Nedostatečná péče o pokožku rukou - to může být použití vypršených nebo nevhodných kosmetických prostředků, vzácné a nepravidelné mytí rukou a tak dále.

5. Dlouhá interakce s vodou - tvrdá voda schne pokožku.

Pozor! Při dlouhodobé práci s vodou bez rukavic a řádné péče se mohou objevit nejen praskliny a vředy, ale také onemocnění nehtů způsobené houbami Candida.
Přečtěte si více o kandidóze na nehty.

Vnitřní faktory

1. Narušení štítné žlázy - pokud má člověk nesprávný metabolismus, trpí mnoho tělesných systémů. Kůže rukou také začíná praskat, hluboké a bolestivé rány se objeví v blízkosti nehtů. Hormonální poruchy zahrnují: diabetes mellitus, hypotyreózu a další onemocnění endokrinního systému.

2. Nedostatek vitamínů a minerálních prvků - praskliny v rukou naznačují nedostatek vitamínů A, B7, E, Omega-3 a hořčíku. Použití alkalického mýdla v těchto případech pouze zhorší situaci.

3. Onemocnění kůže - mohou být infekční (plísňové infekce) a neinfekční (ekzém nebo lupénka). Nemoci kůže vedou k vzniku hlubokých trhlin v blízkosti nehtů, mezi prsty, na dlaních.

4. Helminthiasis - přítomnost parazitů inhibuje fyzický vývoj, pokud jde o dítě. Dospělí nemohou přibývat na váze se zvýšenou chuť k jídlu. Kromě toho mohou červy způsobit alergické reakce, vyrážky a suchou pokožku. To vše způsobuje vznik trhlin v rukou.

5. Chronická onemocnění - patologie gastrointestinálního traktu (gastritida, cholecystitis), neurologická onemocnění (neurózy, depresivní stavy) potlačují imunitu. Jedním z hlavních příznaků je výskyt trhlin v blízkosti nehtů.

V důsledku vnitřních faktorů ovlivňují pokožku rukou. Praskliny a vředy se objevují nejen v blízkosti nehtů, ale také na dlaních, mezi prsty, na prstech prstů. Bolesti způsobují bolest, zejména při interakci s vodou nebo chemikáliemi, když teplota klesne. Často na postižených místech můžete pozorovat krev.

To je důležité! Použití kosmetiky v tomto případě pouze sníží bolest a částečně odstraní nepříjemné symptomy. Ale pro úplné uzdravení musíte podstoupit léčbu. Je individuální a závisí na tom, co je člověk nemocný.

Domácí léčba

Pro účinnou terapii je třeba zjistit příčinu trhlin v rukou. Vyšetření provádí dermatolog. Kromě přímé léčby základního onemocnění (pokud existuje) a použití mastí a krémů je třeba se vyvarovat škodlivých faktorů. Během terapie se snažte dlouhodobě neinteragovat s vodou a domácími chemikáliemi. Po celou dobu udržujte ruce v teple. Klíčovou oblastí léčby je pravidelná hydratace suché kůže a saturace těla chybějícími vitamíny.

Pozor!
Pokud se v důsledku vnějších faktorů objeví trhliny, lze je ošetřit tradičními metodami.
Pokud je chyba vnitřními příčinami, pak se jako doplňkové prostředky používají lidové recepty.

1. Smíchejte glycerin a vodu odebranou ve čtyřiceti gramech. Ve směsi dejte dvacet gramů medu a nějaké mouky. Naneste mast na čistou pokožku před spaním, nasaďte si na bavlněné rukavice. Nechte masti přes noc.

2. Při léčbě pomáhá masti z vejce. Rozbít jedno vejce odstraněním proteinu z něj. Libra žloutek s půl lžičky slunečnicového oleje a dvě lžíce tvarohu. Míchejte tak dlouho, až se získá homogenní hmota. Naneste mast na ruce, pomůže hojit rány a praskliny.

3. Masti žvýkačky: vezměte tři lžíce suchých práškových rostlin. Přidejte sklenici slunečnicového oleje, přiveďte do varu a ochlaďte.

Do výsledné masti naneste dvacet gramů včelího vosku, zahřívejte, dokud se zcela nerozpustí. Směs ihned promíchejte ve skleněné misce, uložte do chladničky. Pravidelně promazávejte ránu mastem. Rychle se uzdraví.

4. Specialista na lidovou medicínu S. Petrovsky říká: „Maminka pomůže zbavit se svědění a bolesti.“ Dvě tablety se rozpustí ve vodě, na ruce se nanese mast. Vyčkejte, až bude zcela suchý, aniž byste jej otřeli.

Koupele

1. Vezměte jeden střední citron, vytlačte z něj šťávu. Přidejte k tomu čtyřicet gramů olivového oleje, pár kapek vitamínů A a E, můžete si je koupit bez lékařského předpisu v každé lékárně. Směs dejte do vodní lázně, zahřejte na příjemnou teplotu. Ponořte konečky prstů do lázně a držte 15 minut. Pak si otřete prsty ubrouskem.

2. Vařte ovesné vločky. Dejte jí lžičku medu a stejné množství rostlinného oleje. Ponořte prsty do směsi a držte po dobu 15 minut, pak opláchněte.

Napájení

Správná strava - hlavní princip zachování imunity. Výživa hraje klíčovou roli při tvorbě zdravé kůže. Menu by mělo být vyvážené a rozmanité.

V případě, že by se do dietního másla zahrnuly trhliny v rukou, obiloviny, tučné ryby, plody moře. Je nutné jíst čerstvou zeleninu a ovoce, omezit počet sladkých a moučných pokrmů.

Pozor! Výživa by měla doplnit nedostatek hořčíku v těle, omega-3, vitamíny A, E a B7.

Lékařské přípravky a farmaceutické lepidlo

V boji proti prasklinám se osvědčily léčivé masti, krémy a další přípravky. Lze je zakoupit v každé lékárně. Jsou zaměřeny na obnovu pokožky, dezinfekci postižených oblastí.

Zvlhčete velmi suchou pokožku. Lékaři doporučují používat Panthenol, F-99, Boroplus.

Kůže rukou je vyléčena speciálním farmaceutickým lepidlem "BF-6". Nástroj pomáhá hojení kůže. Na vyčištěná místa je nutné aplikovat několik kapek lepidla. Rychle tuhne, upevňuje trhliny.

Preventivní opatření

Výskyt trhlin se dá vyhnout dodržováním řady jednoduchých pravidel.

 • Při mytí používejte pouze měkkou vodu, v případě potřeby změkčenou, tvrdou vodou. Použijte jemné mýdlo. Po umytí důkladně otřete ruce, zvláště dbejte na prostor mezi prsty. Nezapomeňte pravidelně mazat pokožku výživným krémem.
 • Při používání domácích chemikálií nezapomeňte nosit ochranné rukavice. Měly by být nošeny a při práci na zahradě, v zahradě, při čištění bytu nebo opravy.
 • Zvláštní pozornost věnujte svým rukám v chladném počasí. Nezapomeňte nosit rukavice. Když mráz ruce by měly být udržovány v teple.
 • Léčba chronických onemocnění včas, nezdržujte se s návštěvou lékaře, pokud se obáváte i menších příznaků.
 • Dodržujte správnou dietu, pravidelně pijte komplex vitamínů podle pohlaví a věku. Menu by mělo být co nejrůznější, bohaté na zeleninu, ovoce, proteinové potraviny.

Trhliny dávají rukou neudržovaný vzhled. Způsobují bolest, přinášejí člověku nepříjemné pocity. Rány se mohou objevit v důsledku vnitřních a vnějších příčin.

V prvním případě musí osoba podstoupit komplexní léčbu. Ve druhé situaci stačí pozorovat preventivní opatření, která se pravidelně starají o pokožku rukou.

Užitečné video

Příklad domácí metody efektivní léčby:

Popraskané prsty

Kůže je nejdůležitějším orgánem k prevenci infekce různými infekcemi a viry. Kontakt s nekvalitní vodou, agresivními látkami, prodlouženým vystavením chladu a mnoha dalšími faktory vyvolává praskliny v prstech. Kromě nepříjemného vzhledu, onemocnění způsobuje silnou bolest a svědění. Problém často signalizuje vývoj nemocí, které vyžadují léčbu. V tomto případě je nutné podrobit se diagnóze od specialistů, aby se zjistila porucha.

Příčiny vad na kůži rukou

Důrazně se doporučuje zjistit, proč se trhliny objevily na rukou a co je mohlo vyvolat. Nejčastěji lze sucho pozorovat po kontaktu s agresivními látkami při čištění nebo při dlouhém pobytu na ulici v mrazivém počasí. Provokující faktory jsou:

 1. Řešení agresivních látek. Dlouhodobé vystavení pokožce nátěru, pracím prostředkům, detergentu nebo alkalickému mýdlu způsobuje podráždění. Po nějaké době se na rukou objeví červené skvrny, loupání a dokonce i rány.
 2. Zanedbání péče o ruce. V pozdním podzimu, v zimě a brzy na jaře, by měl být použit zvlhčovač, protože ochranný film na povrchu se ztenčí v důsledku větru nebo mrazu. Výživný krém z trhlin na prstech poskytne dodatečnou ochranu a zachová pružnost epidermy.
 3. Mechanické poranění. Časté poranění prstů u lidí, kteří pravidelně pracují s řeznými předměty, způsobuje změny struktury kůže. Postupem času se kusy neuzdraví až do konce, vytvoří se malé jizvy a praskliny.
 4. Práce s pozemkem. „Zahradnické ruce“ - problém se objevuje u dospělých, kteří přicházejí do styku se zemí bez použití rukavic. Hrubá suchá kůže s malými řezy může být často pozorována na jaře a na podzim. Ke stejnému faktoru lze přičíst tvrdou vodu, která také nepříznivě ovlivňuje vzhled rukou.
 5. Nesprávná strava nebo nedostatek vitamínů. Diety a hladovění způsobují nedostatek prospěšných prvků v těle. Pro rychlou regeneraci buněk jsou potřebné vitamíny A, E, B7 a hořčík. Pokud chybí, epidermis na celém těle je citlivá a zranitelná.

Co dělat, pokud by žádný z provokujících faktorů nemohl způsobit závadu? V tomto případě je třeba přemýšlet o možných vnitřních porušeních. Mnoho nemocí se vyznačuje praskáním kůže. Stojí za to uvažovat o následujících patologiích:

 1. Nemoci štítné žlázy. Špatný metabolismus způsobuje narušení práce mnoha vnitřních orgánů. U diabetiků můžete vidět špatný stav vlasů, nehtů a kůže. Rány a praskliny na prstech se často dlouhodobě neuzdravují a vytvářejí vředy, které lze vidět na fotografii. Mezi nejčastější onemocnění patří diabetes a hypotyreóza.
 2. Infekční nebo neinfekční kožní onemocnění. To lze připsat plísňovým nebo virovým infekcím a psoriáze a ekzému. Často tato onemocnění způsobují praskání a odlupování dermis s těžkým svěděním nebo vyrážkou na těle. Hluboké praskliny na prstech se tvoří v blízkosti nehtů nebo na bocích, po delší dobu nepřerůstají a způsobují silnou bolest.
 3. Infekce těla parazity. Hlavními příznaky jsou bolest břicha, snížená chuť k jídlu a ztráta tělesné hmotnosti. Červi nejen odnášejí všechny zdravé stopové prvky, ale také otráví tělo dospělého nebo dítěte s produkty rozpadu jejich vitální aktivity. Jako výsledek, můžete si všimnout suchost kůže, praskliny v dlaních a prstech, stejně jako alergické vyrážky.
 4. Chronická onemocnění gastrointestinálního traktu nebo nervového systému. Porušení práce těchto systémů vede k poklesu imunity, a proto se zhoršuje celkový stav těla. Z tohoto důvodu jsou patrné různé léze na povrchu těla a častá onemocnění.

Navíc jejichtyóza a Reiterův syndrom mohou ovlivnit vzhled rukou. První z nich řekne hrubou kůži, podobnou šupinám, které při lisování prasknou. Onemocnění je vrozené nebo získané. Vrchol výskytu je diagnostikován v zimě. Reiterův syndrom se projevuje lézemi genitourinárního, kostního a svalového systému, jakož i sliznic a epidermis. Na končetinách viditelná vyrážka, zhutněná kůže, suchost a praskliny.

Nebezpečí onemocnění

Zánět kloubů prstů

Zánět falangy prstu hovoří nejen o vývoji závažných onemocnění, ale je také považován za nebezpečný jev. Léze v dermis, patogenní bakterie nebo infekce snadno pronikají, což způsobuje hnisání a zánětlivé procesy v tkáních. V důsledku toho se vyvíjí houbové onemocnění hladké kůže nebo nehtů. Bolestivé praskliny na kůži prstů zasahují do běžného výkonu jakékoli práce. Pokud se rány nezahojí v čase, postupem času, může dojít k novému selhání v oslabeném organismu a způsobit destrukci nehtových destiček. Kromě toho je možné rozvoj zločin - akutní onemocnění, které ovlivňuje měkké tkáně prstů. Způsobuje těžké bolesti a hnisavé procesy.

Lokalizace lézí a symptomů

Všimněte si bolestivého poškození. Vyskytují se na záhybech z vnějšku nebo zevnitř dlaně, v blízkosti kloubů a nehtů, na podložkách nebo mezi prsty na dermis. Všechna zranění způsobují nepohodlí při pohybu rukama nebo při kontaktu s vodou.

Osoba pociťuje největší nepohodlí, pokud se odlupování kůže na prstech rukou vytvořilo v záhybech nebo na podložkách. I lehký kontakt s jakýmkoliv předmětem způsobuje pálení a svědění v důsledku napětí epidermis. Nedostatečná léčba patologie ovlivňuje strukturu kůže, což ji činí suchou a tenkou. Z tohoto důvodu se slzy po dlouhou dobu neléčí, ale pouze zvětšují velikost. Na polštářcích se často objevují kuří oka, která jsou nahrazena praskáním. Prodloužený zánět může signalizovat nástup ekzému nebo diabetu. U psoriázy se většinou objevují praskliny v pažích a nohách.

Poškození prstů nehtů a pod nimi o nedostatku vitamínů A, E a B, stejně jako poškození plísňové tkáně. Diagnostikované praskání nebo konvergence nehtové ploténky, hnisání a změna tónů kůže. Nedostatek vitamínů nezpůsobuje bolest, zarudnutí nebo svědění. Cítí se pouze hrubost, suchost rukou a praskání dermis. Alergická reakce se projevuje svěděním, pálením a otokem. Zdravá, pružná kůže se může po delším kontaktu s vodou, prachem nebo zemí změnit na tvrzenou.

Krvavé praskliny na konečcích prstů jsou negativním výsledkem dlouhodobé antibiotické terapie nebo hormonálních léků. Nástup příznaků, jako je vypuštění krve nebo hnisu, silné svědění, hluboké praskliny a změna barvy kůže, indikují onemocnění vnitřních orgánů. Nezapomeňte navštívit endokrinologa, chirurga nebo dermatologa, abyste zjistili příčinu poškození.

Metody zpracování

Je velmi nežádoucí uchýlit se k lékům bez konzultace s odborníkem. Před cestou k lékaři je možné použít pouze zvlhčovače: výživný krém, esenciální olej nebo vazelínu. Samoléčba zmírní příznaky a výsledky průzkumu budou nespolehlivé. Kromě toho, špatný lék je často provokuje zhoršení.

Z krémů pro hojení trhlin na rukou se doporučuje používat kosmetické přípravky bez alkoholu a umělých zvlhčovačů. Nejúčinnějšími přírodními látkami jsou lanolin, éterické oleje z jojoby, kokosu, rakytníku, bambuckého čaje nebo tea treeu. Příklady krémů: Bioderma, Rilana, Newtrojina, Dachnitsa a Biokon. Farmaceutické léky budou obsahovat masti Bepanten, Panthenol, Solcoseryl a Apilak pro malé rány.

Známá mast Vishnevsky pomáhá při popáleninách, hnisavých ranách a prasklinách na těle. Nevzdávejte fondy kvůli nepříjemnému zápachu, protože to opravdu pomáhá odstranit zánětlivý proces a obnovit dermis. Aplikujte několikrát denně na postižená místa. Ichthyolové masti Levomekol a Dexpanthenol mají podobné účinky. Více neutrální vůně na krém Boro plus v růžové nebo zelené balení. Použijte jej k léčení trhlin na rukou bude mít 3-4 krát denně, protože nástroj je dobře vstřebává a rychle opláchne vodou.

Při onemocnění vnitřních orgánů jsou předepsány určité léky z určité poruchy. Například Radevit, Actovegin nebo Methyluracil se používají ke stimulaci metabolismu. Plesňové léze nehtů a kůže se léčí antimykotiky ve formě mastí nebo tablet. Doporučuje se zvolit Clotrimazol nebo Pimafucin, protože nemají vedlejší účinky a mají široké spektrum účinku. Úlevu od ekzémů a lupénky je možná pomocí mastí na bázi prednisolonu.

K léčbě trhlin na prstech v blízkosti nehtů, které jsou způsobeny alergickou reakcí, potřebujete antihistaminika. Je nutné vyloučit i minimální kontakt s podnětem. Pro zmírnění svědění, pálení a otoků je předepsána vnitřní pilulka - Loratadin, Suprastin nebo Cetirizin. Kromě toho je možné smazat postižená místa Psilo-Balsamem.

Jak to udělat bez pomoci lékaře

Jak léčit praskliny v prstech bez odborného poradenství? Někdy se stává, že v tuto chvíli není možnost navštívit lékaře. Je snadné zmírnit stav, naučit se o jednoduchých prostředcích. Lékařské lepidlo BF-6 pomůže utěsnit hluboké rány. Je naprosto bezpečný, nezpůsobuje hnisání nebo alergie. Nástroj je přípustný pro léčbu pouze suché kůže bez hnisu nebo krve. Na trhlinku se nanese malé množství lepidla a počká několik minut, během kterých vysychá. Praskliny se hojí rychleji, protože jejich hrany jsou pevné a nerozlišují se ještě více. Kromě toho nedostávají vodu ani znečištění, což také urychluje regeneraci. V případě potřeby se čas od času přilepí poškození prstu. Po takové terapii se doporučuje aplikovat hydratační krém.

Sulfakrylát má podobný účinek. Nanáší se na postiženou oblast, vysychá a tvoří nenápadný film. Aplikujte ho častěji než lékařské lepidlo, ale lék má také léčivý účinek. Jeho složení zajišťuje destrukci patogenů a snižuje zánět.

Je také možné uchýlit se k tradičním lékům, které se snadno připravují doma. Účinným lékem je domácí mast vyrobená z glycerinu, vody, medu a mouky. Musíte smíchat 2 polévkové lžíce glycerinu a vody, a pak přidejte lžíci medu a mouky. Výsledná směs se aplikuje na bolavé prsty na noc, nahoře musíte nosit bavlněné rukavice. Ráno se ruce umyjí pod vodou a ošetřují zvlhčujícím krémem.

Masť pro hojení ran z kozinek zajistí likvidaci bakterií a poškození. Tři lžíce suchých bylin se ředí sklenicí rostlinného oleje a vaří se 2-3 minuty. Poté přidejte 20 g včelího vosku, zahřejte a nalijte do nádoby s víčkem. Po ochlazení s produktem se několikrát denně ošetřují bolavé prsty. Uchovávejte doporučeně v chladničce.

Citronová koupel s vitaminem A a E pomůže obnovit poškozenou pokožku. Z jednoho citronu vytlačte šťávu, přidejte 2 lžíce olivového oleje a několik kapek vitamínů A, E (kapsle se prodávají v lékárnách). Směs se míchá a zahřívá ve vodní lázni na teplotu, ve které můžete držet ruce bez nepohodlí. Položte prsty do teplé lázně po dobu 10–15 minut. Po zákroku je důležité, aby nedošlo k umytí pokožky pod vodou, ale pouze k navlhčení suchým hadříkem.

Tyto metody nelze použít k léčbě bolestivých trhlin na konečcích prstů, z nichž se uvolňuje krev, hnis nebo jiná tekutina! To je signál zánětlivého procesu, proto se ujistěte, že jste kontaktovali dermatologa pro nezbytné testy.

Problém se objevuje jak u mužů, tak u žen. Chcete-li zlepšit stav kůže, musíte zjistit příčiny vady a vybrat si účinný lék. Je možné se tohoto problému zbavit použitím krému, masti z trhlin na prstech nebo receptů tradiční medicíny. Pro preventivní účely se doporučuje vyhnout se kontaktu s chemikáliemi bez použití rukavic, v chladném období zvlhčit pokožku a okamžitě kontaktovat odborníka na případné nesrovnalosti v těle.