Image

Kousky stolice u dospělého na dlouhou dobu

Po mnoho let neúspěšně bojuje s gastritidou a vředy?

„Budete překvapeni, jak snadné je léčit žaludeční vředy a vředy tím, že je užíváte každý den.

Každý člověk si alespoň jednou v životě všiml kašovité stoličky. V případě, kdy se výkaly takové konzistence objevují pravidelně, by je lidé měli považovat za normální fyziologický jev. Pokud je však taková židle u lidí pozorována s každým činem defekace, pak se s největší pravděpodobností začal vyvíjet patologie gastrointestinálního traktu nebo jiných systémů a orgánů. V takové situaci bude jediným správným rozhodnutím návštěva zdravotnického zařízení, podstoupení komplexní diagnózy a přijímání lékařských schůzek.

Klasifikace

Proces tvorby výkalů se vyskytuje v tlustém střevě. U zdravého člověka má stolice hustou konzistenci. Pokud z nějakého důvodu tělo selže, pak se stolička stane kašovitou. V případě, že člověk změní obvyklou dietu, může dočasně narušit procesy defekace. Když se trávicí trakt přizpůsobí nové stravě, struktura výkalů získá normální konzistenci. Ale pokud je kašovitá stolička pozorována po dlouhou dobu a zároveň taková změna není spojena s chybou ve stravě, pak by měl člověk přemýšlet o důvodech.

Moderní medicína klasifikuje pohyby tlustého střeva následujícím způsobem:

 1. Dlouhodobě je pozorována bláto stolice s nadýmáním u dospělých. Tento stav je doprovázen různými patologiemi gastrointestinálního traktu.
 2. Časté pohyby střev, jejichž počet může dosahovat třikrát denně.
 3. Bahenní stolička s nevolností u dospělých může být dopoledne doprovázena různými poruchami trávicího systému.
 4. Ve výkalech jsou fragmenty hlenu.
 5. Výkaly kaše obsahují částice nestráveného jídla.

Příčiny dospělé kašovité stolice

Stolička kaši se může objevit v dospělém publiku lidí z následujících důvodů:

Pod jakou patologií narušuje struktura výkalů?

Popis

Pokud má člověk zapálenou oblast pyloru žaludku nebo dvanáctníku, bude proces trávení potravy vadný.

V důsledku zánětu slinivky břišní u lidí je narušen proces produkce enzymů, které se aktivně podílejí na trávení potravy.

Při změně stravy

Pokud člověk vstoupí do menu velké množství potravin, které jsou rostlinného původu, pak se změní struktura fekálních hmot.

V důsledku zánětu žlučníku začnou lidé stagnovat

S dlouhodobou medikací

Pokud se osoba podrobuje léčebnému postupu, který zahrnuje užívání určitých léků, například choleretik, glukokortikoidů, antibiotik, pak se změní struktura výkalů.

Ve střevních patologiích zánětlivé povahy

U lidí, kteří čelí těmto onemocněním, jsou procesy produkce enzymů narušeny, absorpce se zhoršuje, v důsledku čehož nelze správně vytvořit fekální hmoty.

Se střevní dysbiózou

Tato patologie doprovází výkaly kaše, protože orgánu chybí užitečná mikroflóra.

Výkaly kaše mohou být vyvolány následujícími patologiemi:

 1. Různé formy tuberkulózy.
 2. Porušení štítné žlázy.
 3. Syndromy malabsorpce.
 4. Těžké formy patologie gastrointestinálního traktu.
 5. Stresové situace.
 6. Avitaminóza.
 7. Alergie atd.

Diagnostika

Pokud má člověk ve střevech rachot a je pozorována pastovitá stolička, musí se obrátit na zdravotnické zařízení, aby se poradil. Odborník, před diagnostikováním pacienta a předepsáním léčebného postupu, by měl provést řadu diagnostických studií:

 1. Nejdříve lékař rozhovor s pacientem. Měl by se dozvědět o své stravě, životním stylu, lécích.
 2. Pacient musí projít všemi základními testy: stolicí, močí, krví.
 3. FGDS se koná. Díky průzkumu trávicího traktu prostřednictvím endoskopu mohou odborníci posoudit stav sliznic a identifikovat patologické stavy. V případě potřeby sbírá diagnostik biologický materiál, který je předán do histologických studií.
 4. Pacient podstoupí kolonoskopii. Specialista v tomto diagnostickém postupu vloží do konečníku sondu, díky čemuž dokáže identifikovat střevní patologie, jak tenké, tak velké.
 5. Provádí se ultrazvuk. Diagnostik hodnotí stav všech orgánů gastrointestinálního traktu.

Léčba léky

Poté, co se specialistovi podaří identifikovat příčinu změny struktury stolice, předepíše pacientovi průběh lékové terapie, který může zahrnovat následující skupiny léků:

 1. Skupina enterosorbentů. Patologický stav je eliminován pomocí "Polysorb", "Smekty", "Filtrum", "aktivovaného nebo bílého uhlí", "Polyphepane".
 2. Skupina antisekrečních léků. Takovým pacientům mohou být předepsány tablety "Emanera", "Omeprazol", "Omeza", "Nolpaz".
 3. Skupina prebiotik. Pacienti mohou normalizovat zažívací procesy pomocí „HalikForte“, „Bifiform“, „Bifikola“, „Lizobakta“, „Riolaflora Balance“, „Lactobacterin“.
 4. Skupinové léčivé přípravky. Pacientům jsou předepsány pilulky "Colofort", "Espumizana", "Motilium", "Pepsan-R".
 5. Skupina antispasmodik. Pokud je proces defekace doprovázen nepohodlí a bolestí, mohou být pacientům předepsány tablety Spasgana, Braal, Papaverina, Drotaverina, Halidor, No-shpy, Duspatalin a Bruskopana.
 6. Skupina léků, které mohou normalizovat střevní peristaltiku. Pacienti mohou předepsat tablety "Nitrofungin", "Ftalazol", "Intetrix", "Enterofuril", "Trimedat", "Imodium", "Enterola", "Furazolidon", "Sulgin".
 7. Antidepresivní skupina. Pokud je porušování struktury fekální hmoty spojeno s přeneseným stresem nebo neustálým psycho-emocionálním stresem, pak odborníci předepisují pacientům léky, které mají uklidňující účinek. Například pilulky „Fevarin“, „Sertalitina“, „Fluoxetin“, „Amitriptylin“, „Imipramin“.
 8. Skupina doplňků stravy. Biologické přísady přispívají k normalizaci trávicích procesů. Lidi jsou ukazováni použití “Gastrofilina”, “Litovita”, “Nutrikona”, “Bifidofilusa”, “Loklo”.
 9. Se závažnými patologiemi mohou odborníci doplnit léčebný režim kortikosteroidy, antifungálními léky, sedativy, pankreatickými enzymy, antibiotiky.

Pravidla napájení

Pro normalizaci konzistence výkalů by pacienti měli dodržovat speciální dietu. V první řadě potřebují omezit množství potravy ve stravě, protože urychluje peristaltiku.

V nabídce pacienta by měly být následující produkty:

 1. Pekařství a těstoviny.
 2. Obiloviny ve formě obilovin, například rýže, pohanka.
 3. Soubory cookie.
 4. Brambory
 5. Tomel, banány.

Lidové recepty

Jako doplněk k pacientově předepsané medikační terapii může pacient také použít časově ověřené „staromódní“ metody k normalizaci konzistence výkalů:

 1. Můžete vařit odvar z čekanky. K tomu je třeba umístit několik větví rostliny do hluboké misky a zalijeme vroucí vodou (350 ml). Poté se nádoba přeuspořádá na kamna a její obsah se 10 minut vaří na mírném ohni. Po ochlazení a filtraci se musí tekutina vypít pět dní, 15 minut před jídlem.
 2. Můžete polykat 10 černých pepřů. Tato metoda se používá k odstranění průjmu.
 3. Můžete si připravit čaj z máty a třezalky tečkované. K tomu, 0,5 st.l. suché suroviny je třeba nalít do termosky a zalijeme vařící vodou (400 ml). Obsah skleněné baňky se naplní 25 minut. Po filtraci je třeba tekutinu vypít 25 minut před jídlem. Průběh terapie je 10 dnů.
 4. Můžete vařit rýžovou vodu, která drží židli. K tomu, v pánvi, vařit vodu (0,5 l) a přidejte rýži (1 polévková lžíce) na to. Vařit záď by měla být až do té doby, dokud se voda nestane zakalenou. Po filtraci by měl být vývar během dne opilý.

Komplikace

Pokud má člověk kašovitou stolici, která není doprovázena dalšími příznaky, pak dieta a některé léky jsou obvykle dostačující k normalizaci její konzistence. V případě, že takový stav je doprovázen závažnými komplikacemi, jako je vývoj patologií v pankreatu, bude pacient muset čelit velmi nepříjemným a nebezpečným následkům. Za zmínku také stojí, že když je kaše vylučována tekutinou, vylučuje se z lidského těla. Pokud takový stav trvá delší dobu, může se u pacienta objevit dehydratace.

Preventivní opatření

Aby proces tvorby výkalů nastal bez narušení, lidé by měli dodržovat tato doporučení:

 1. Je nutné vést aktivní životní styl.
 2. Lidé by měli jíst režim.
 3. Denní strava by měla být správně vyvážena. Je nutné z ní vyloučit pokrmy obsahující barviva, trans tuky a další škodlivé přísady.
 4. Lidé by měli konzumovat dostatek tekutin.
 5. S projevem primárních symptomů, indikujících vývoj střevních, žaludečních a jiných patologií, je nutné okamžitě podstoupit vyšetření a užívat léky předepsané odborníky.

Měkké, kašovité výkaly u dospělých

Jakékoli narušení práce při trávení je důvodem k konzultaci s odborníkem. Totéž platí pro měkkou stolici u dospělých po dlouhou dobu, která není samostatnou patologií a měla by být léčena lékaři. Je nutné porozumět příčinám této odchylky, jakož i tomu, jak zajistit vlastní prevenci.

Příčiny dospělé kašovité stolice

Jedna z hlavních příčin patologie, nejběžnější, lze nazvat IBS, konkrétně syndrom dráždivého tračníku. Pastovitá stolice u dospělého se může dlouhodobě vyvíjet v důsledku nezdravé stravy, totiž konzumace zkažených produktů nízké kvality.

S tímto faktorem je spojena nesnášenlivost produktu, která dává tak výraznou reakci. Seznam nejpravděpodobnějších příčin změn stolice pro dospělé doplňuje:

 • nespecifická ulcerózní kolitida je chronická patologie spojená s ulcerózním zánětem sliznice tlustého střeva;
 • Crohnova choroba;
 • dysbakterióza, totiž snížení počtu mikroorganismů příznivých pro laktobacily, které jsou přítomny ve střevní oblasti, což zlepšuje proces trávení potravy.

Dalším faktorem vzniku měkké stolice u dospělých je dlouhodobě infekční onemocnění. Mluvíme o salmonelóze, úplavici a shigelóze, které mohou být příčinou patologie. V mnoha případech, aby bylo možné určit konkrétní příčinu patologie, je nutné pochopit symptomy, které ji doprovázejí.

Jaké jsou jeho příznaky

Typicky je stav pacienta spojen se systematickou a volnou stolicí třikrát nebo vícekrát denně. Často je naléhavé a někdy nekontrolovatelné nutkání vyprázdnit střevo. Kromě toho je výskyt kapalné nebo kašovité stolice spojen s nadýmáním (tendence ke zvýšené tvorbě plynu), rachotem a bolestivými pocity v této oblasti.

Pokud je u dospělých nevytvořená stolice taková, že se jedná o třítýdenní a pravděpodobnější výskyt horečky, stejně jako celkové oslabení těla. Tento stav se vyznačuje zvýšením hmotnosti nevytvrzené stolice na 250 - 300 g během dne, zatímco poměr vody může dosáhnout 60% a dokonce 85%.

Stručně o diagnóze

Před začátkem rehabilitačního kurzu je poskytnuta kompletní diagnóza. Zpravidla se skládá z:

 • provádění obecné analýzy výkalů, moči, vyšetření výkalů na přítomnost skryté krve;
 • provádění irigoskopie a kolonoskopie;
 • zavedení ultrazvuku a další informativní taktiky studia trávicího systému.

Současně s diagnózou se doporučuje zajistit doplnění vodní bilance, která byla narušena v důsledku prodloužené svalové stolice.

Je důležité poznamenat, že po skončení hlavní terapie se provádí další diagnostika, která odhaluje výsledky léčby a ukazuje současný stav gastrointestinálního traktu.

Co dělat s měkkou stoličkou u dospělého na dlouhou dobu?

Poté, co jste se zabývali příčinami dospělých svalnatých stolic a symptomů, budete muset začít s obnovou. Je třeba se předem připravit na to, že se jedná o komplexní zásah, který může být zpožděn na dlouhou dobu. Hlavní aktivity gastroenterologů nazývají:

 1. Užívání léků, jejichž konkrétní seznam závisí na příčině onemocnění. Například v IBS se používají Loperamid a další názvy, které regulují střevní motilitu.
 2. Drogová léčba zahrnuje použití nástrojů, které zlepšují práci trávicího systému. Lze je považovat za preventivní, ale používají se v rámci hlavního kurzu - je to Linex, Smekta, Imodium.
 3. Doplnění vodní bilance, která se provádí nejen z důvodu použití významného množství vody, ale také z důvodu použití Regidron a podobných prostředků.

Strava by měla být věnována samostatná úloha při léčbě neformované stolice u dospělého po dlouhou dobu. Zahrnuje takové produkty a pokrmy jako vývar bez tuku, odvar z rýže, vařená vejce, všechny druhy obilovin. Je vhodné použít čaj, želé, ryby a libové maso, dušené. Také žádoucí použití s ​​měkkými výkaly budou sušenky vyrobené z otrubového chleba.

Strava by v žádném případě neměla znamenat použití koření nebo, zejména, mastného jídla. Pokud jde o výživu, odborníci věnují pozornost skutečnosti, že:

 1. K dosažení významného výsledku budete muset opustit celý seznam produktů. Sladké šťávy z ovoce, sycené nápoje, názvy mléčných výrobků nejsou povoleny. Podle zákazu jsou houby, luštěniny, stejně jako marinády, sladkosti a pečivo.
 2. Doslova první den výskytu volných stolic, budete muset opustit jakékoli jídlo. Současně je nutné poskytnout tělu dostatečné množství vody.
 3. Diety jsou důležité pro dodržení minimálně jednoho týdne. Nedoporučuje se ostře vracet se ke známé dietě, a to ani v případě, že všechny příznaky, včetně ranní stolice u dospělého, přestanou.

Celkové cíle rehabilitačního kurzu by měly být považovány za eliminaci tekutých fekálních hmot, normalizaci aktivity gastrointestinálního traktu, stejně jako obnovení vodní bilance a odstranění základního onemocnění bez ohledu na jeho příčinu.

V některých případech se provádí operace, ale rozsah intervence (resekce orgánu, odstranění zanícené oblasti) může být velmi odlišný, protože mohou záviset na značném počtu faktorů.

Jak zajistit prevenci problémů

Aby se v budoucnu zabránilo výkalům, jako je jíl od dospělého, doporučuje se zajistit správnou výživu a dostatečný příjem vody.

Faktory vyvolávající porušení křesla a těla a obecně by měly být považovány za sedavý způsob života, přítomnost onemocnění žláz s vnitřní sekrecí. V této souvislosti budou muset být prezentované faktory také udržovány pod neustálou kontrolou, aby se předešlo zhoršení těchto problémů. Dodržování každé z určených činností se nejen potí odděleně, ale společně bude vynikající prevencí silných výkalů.

Pastovitá stolička: nebezpečí dlouhého kurzu

Pouze děti a lidé s omezeným myšlením se mohou smát, pokud jde o defekaci. Dospělý by měl pochopit, že výkaly jsou konečným produktem rozpadu živin a odrazem zdravotního stavu trávicího traktu, stejně jako celého těla. Někdy se střevní pohyb ve formě kašovité stolice stává nebezpečným příznakem.

Defekace: norma a odchylky

U zdravého člověka se denně vyskytují v průměru maximálně tři exkrementy. Celková hmotnost dospělých výkalů se přitom pohybuje od 200 do 900 gramů. Je to směs složená z přibližně stejných podílů zbytků živin, trávených šťáv a mikroorganismů.

Zvýšení objemu a hmotnosti fekálních hmot se objevuje v důsledku zvýšeného příjmu tekutin nebo onemocnění spojených se zhoršenou absorpcí potravy. Normálně by výkaly podle Bristolské stupnice měly vypadat jako měkká, hladká klobása bez pahorků a vměstků a mít nepříjemný, ale ne páchnoucí zápach. V ostatních případech můžeme hovořit o odchylkách v práci zažívacího systému. Mnoho lidí však někdy musí snít o ideálním pohybu střev.

Výkaly jsou vícesložkovým produktem života střev, trávicích žláz a mikroflóry.

Příčiny svalové stolice

Ne vždy rychlé uvolnění z fekálních hmot je normou. Výkaly podobné plazmě, zvýšená nutkavost stolice, neformované stolice - to vše může být příznakem patologického stavu. Taková snadnost vyprazdňování, pravidelně opakovaná ze dne na den, je často plná nebezpečí.

Co může říct vašemu křeslu: video

Časté kašovité, někdy hojné stolice:

 • znamení špatného zažívání v důsledku nesprávné stravy;
 • důkaz zánětlivého onemocnění střev;
 • možné ztráty absorpce živin z potravin. Maškarní stolička odkazuje na šestý typ na stupnici od Bristolu

Příjem tekutin může být také jedním z důvodů vzniku pastovitých výkalů. Existuje však další aspekt výskytu takové židle. Tento nedostatek vstřebávání a vstřebávání tekutin tělem, vedoucí k dehydrataci. Je třeba mít na paměti, že mnoho nemocí mění povahu výkalů. A je to změkčené, někdy volné stolice jsou důkazem takových stavů. Důvody, bohužel, je mnoho:

 • dysbióza způsobená alergiemi, infekcemi, užíváním antibiotik, hormonů, choleretických léků, laxativ a / nebo nedostatku vitamínů;
 • infekční onemocnění: bakteriální, virové, parazitární; Infekce dysenterickou amébií může způsobit pastovitou stolici
 • chronická zánětlivá onemocnění vnitřních orgánů: játra, žlučník, střeva, žaludek, slinivka;
 • nesprávná strava s vysokým obsahem vlákniny;
 • hormonální narušení chuti k jídlu;
 • vrozená nedostatečnost trávicích enzymů (potravinová nesnášenlivost) pro rozpad některých živin (laktóza, lepek, kasein);
 • syndrom dráždivého tračníku;
 • tuberkulóza;
 • malabsorpce (porušení absorpce živin ve střevě);
 • Crohnova choroba; Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které může postihnout všechny části gastrointestinálního traktu a způsobit pastovitou stolici.
 • onkologie různých částí střeva;
 • akutní otravy různých etiologií a stupně závažnosti;
 • zvýšená peristaltika (pohyblivost) střeva;
 • zvýšená fermentace v žaludku a střevech;
 • stresové situace s vysokou produkcí adrenalinu;
 • „Průjem cestujících“ spojený s prudkou změnou obvyklých jídel a pitné vody.

Stolice kašovité formy může mít homogenní nebo heterogenní charakter. Někdy husté, někdy pevné částice stolice vyjdou doprovázeny hustým hlenem nebo plodnou tekutinou.

Hustota

Kachní výkaly se mohou lišit v přírodě:

 • pěnivé výkaly indikují přítomnost fermentačních procesů v těle. Může se objevit s těžkým použitím piva a kvasu;
 • s prudkým poklesem toku žluči do střeva, na pozadí přítomnosti kamenů nebo zánětu slinivky břišní, je možno pozorovat volnou výkaly, podobné mastí;
 • tekutá pulpy stolice je přítomna v případech poruch trávení v tenkém střevě z různých důvodů, jakož i zrychleného průchodu fekálních hmot;
 • zředěné výkaly jako hrachové pyré mohou být důkazem takové nebezpečné nemoci, jako je tyfus;
 • charakteristická vlastnost cholery je bezbarvá stolice, jako je rýžový vývar;
 • přítomnost jílu roztroušeného ve výkalech nebo hmotách šedé barvy je pozorována s obtížným tokem žluči z jater a žlučníku, což vede k narušení rozpadu tuku;
 • vodnatá stolice může být důkazem hojné spotřeby vody nebo jiných tekutin.

U dospělých se barva výkalů ze žlutohnědé do tmavé čokolády považuje za normální, v závislosti na úrovni bilirubinu (žlučového pigmentu) v nich. Kromě toho mohou výkaly měnit barvu v souladu s konzumovanými potravinami nebo léky:

 • oranžová barva může vyvolat použití velkého množství dýně, mrkve, meruněk, citrusů;
 • na pozadí použití řepy, červeného rybízu se objevuje načervenalý odstín;
 • zelené výkaly se objevují po přípravě železa, konzumaci špenátu, salátu, šťovíku a čerstvého hrachu;
 • černá barva nastává po použití aktivního uhlí, preparátů bismutu, stejně jako velkých objemů černého rybízu, borůvek, černoplodých.

V jiných případech jsou pastovité stolice jiných nestandardních barev důkazem patologie:

 • bledě hnědá znamená zvýšenou střevní peristaltiku, možné hnilobné procesy;
 • světle žluté a šedavě bílé barvy jsou charakteristické pro zánět jater, žlučníku, blokování žlučovodu;
 • jasně žlutá barva může být potvrzením přítomnosti zánětu tenkého střeva rotavirové povahy;
 • dehtové, černé a černohnědé výkaly jsou charakteristické pro zánět tlustého střeva, peptický vřed, rakovinu tlustého střeva, nosní a plicní krvácení při polykání krve, zánět stěn žaludku; Černá stolice může signalizovat krvácení ze žaludečních vředů.
 • načervenalý odstín může způsobit krvácení výkalů z dolního střeva (hemoroidy, ulcerózní kolitida, anální trhliny);
 • zelená barva znamená zvýšenou střevní peristaltiku, dysbakteriózu, otravu, úplavici, intoxikaci po užívání antibiotik.

Změny barvy výkalů v každém konkrétním případě by měly být posuzovány striktně individuálně s ohledem na věk pacienta, jeho zdraví, stravu a životní styl a přítomnost dalších příznaků. S prudkou změnou v celkové pohodě osoby byste neměli odložit návštěvu u lékaře.

Židle - zdravotní indikátor - Video

Vůně

Neměla by pouze vizuálně hodnotit výskyt výkalů. V závislosti na přítomnosti různých nemocí, kvalitě použitých produktů, závažnost procesů asimilace výkalů má určitý zápach:

 • fetální výkaly - přímý důkaz zhoršené funkce pankreatu, snížení toku žluči, množení mikrobů;
 • hnilobný zápach hovoří o porušování práce žaludku a střev, hnilobných procesů, nadměrné konzumace proteinových potravin;
 • kyselý zápach výkalů je charakteristický bohatou konzumací potravin obsahujících cukr, nápojů z kvasnic a pečiva;
 • odstín vůně žluklého oleje je charakteristický přítomností bakteriálního rozkladu tuků ve střevě; Žluč - hlavní faktor při odbourávání tuků ve střevě
 • téměř úplná nepřítomnost zápachu může znamenat urychlenou evakuaci obsahu z tenkého střeva.

Další faktory

Výkaly kaše mohou mít další vlastnosti:

 • pravidelný dlouhý ranní vzhled, doprovázený hojným nadýmáním, přítomností patologických vměstků může znamenat závažné poruchy trávení. Pokud je relaxace vzácná, objevuje se zřídka, pak mluvíme o podvýživě nebo užívání léků s projímavým účinkem;
 • časté pohyby střev jsou důkazem řady onemocnění. Podobnou situaci mohou vyvolat různé faktory: nedodržování pravidel hygieny, infekce střevní infekce, zhoršení chronických onemocnění trávicího systému. Souběžně se zvýšeným nutkáním na defekty může být přítomna bolest, křeče, nevolnost, horečka, zvracení, krvavý nebo hnisavý výtok. To vše vyžaduje povinnou zkoušku pod dohledem odborníka; Rotavirus - nejčastější příčina pastovitých stolic
 • přítomnost hlenu při rozdělování kašovitých výkalů je známkou vnitřních změn v trávicím systému. Podobný příznak může nastat při jídle (velké množství kvašených mléčných výrobků, sliznic, bobulí). Někdy je hlen ve výkalech detekován na pozadí pronikání bakteriální infekce do střeva (dysenterické bakterie Shigella).

S takovými příznaky je nutné neprodleně konzultovat lékaře, aby se zjistila skutečná příčina a léčba.

Tvorba plynu

Výstup plynů při vyprazdňování konečníku - norma. Je výsledkem vitální aktivity různých mikroorganismů obývajících lidské střevo. Objem plynů závisí na množství nestrávených potravin vstupujících do tlustého střeva.

Podle normy může na pozadí dojít ke zvýšení plynů

 • těžká konzumace sladkostí a muffinů;
 • hojné používání potravin obsahujících vlákninu;
 • jíst velké množství jídla, stimulovat fermentační procesy: chléb, kvas, pivo;
 • polknutí velkého množství vzduchu během jídla;
 • pití sycených nápojů.

Příčiny svalové stolice - video

Diagnostické metody

Absolutně všechny ukazatele stolice může říct o přítomnosti nemoci, stravy, přítomnosti problémů, užívání drog.

Cal pomáhá diagnostikovat, když ostatní výsledky výzkumu a analýzy tak neučiní. Při diagnostice onemocnění je velmi důležité včas identifikovat povahu kašovité stolice. Hlavní znaky pro posouzení přítomnosti infekce jsou:

 • zvýšená tělesná teplota;
 • přítomnost nečistot ve stolici;
 • ostrá dehydratace;
 • výskytu nemoci.

Tam je zvláštní věda volala koprology, který studuje výkaly. Zkoumá se pod mikroskopem, stanoví se množství tuku, bílých krvinek, hlenu, erytrocytů, vláken. To vše pomáhá identifikovat patologii, přítomnost infekce, parazity, novotvary. Standardní koprogram zahrnuje vyhledávání a stanovení přítomnosti krve, bilirubinu a stercobilinu. V průběhu mikroskopického laboratorního vyšetření výkalů jsou detekovány parazity, patologické inkluze, krevní buňky, mikroby, vlákna pojivové tkáně.

Fekální hmoty obsahují mnoho složek, které mohou vrhnout světlo na příčinu onemocnění.

Během studie je stanovena acidobazická rovnováha:

 • vysoká kyselost v důsledku přítomnosti fermentačních procesů;
 • alkalické prostředí se vyskytuje pouze při intenzivním hnilobě a nedostatku trávení potravy.

V procesu hledání příčiny stolice podobné vlákniny se provádějí následující diagnostická opatření:

 • detekce skryté krve ve výkalech;
 • identifikace červů a jejich vajec;
 • identifikace nejjednodušší;
 • stanovení přítomnosti ve výkalech:
  • paratyfidní mikroorganismy tyfus;
  • cymbolium;
  • Pseudomonas aeruginosa;
  • patogenu tuberkulózy;
  • E. coli;
  • cholera vibrio;
  • cocci různých druhů;
 • identifikace pigmentů a enzymů. Tmavá barva výkalů vzniká díky přítomnosti pigmentu stercobilin - nástupce zničeného hemoglobinu erytrocytů

Nejběžnější typ diagnózy - výsev výkalů pro dysbiózu. Tato studie odhaluje v těle pacienta nejen přítomnost patogenních a podmíněně patogenních mikrobů, ale také možnou deficienci laktobakterií a bifidobakterií, které jsou nezbytné pro normální životní aktivitu. Pro detekci toxických látek metodou plyn-kapalinová chromatografie. Je založen na separaci biologického materiálu na části s následnou analýzou všech složek.

Pro zjištění skutečných příčin výskytu pravidelné, dlouhé, kašovité stolice se provádějí různé studie orgánů břišní: radiografické, ultrazvukové, tomografické.

Léčba

Po nezbytném vyšetření, určení příčin nemoci lékař předepíše odpovídající léčbu. Terapie je obvykle složitá a skládá se z několika složek.

Léčba léky

Následující léky pomohou normalizovat práci trávicího traktu, zlepšit jejich funkčnost a obnovit hustotu výkalů.

Jak změkčit stolici u zácpy u dospělých a dětí?

Problémy s chodem na záchod nejsou u dospělých a dětí neobvyklé. Tvrdé výkaly prostě nemohou opustit střeva, nebo přinášejí bolest při opuštění, ze které člověk vědomě potlačuje reflexy k defekaci.

V tomto případě je nutné výkaly rozředit co nejdříve, aby tento nepříjemný stav prošel rychle a aby byly obnoveny všechny funkce těla. Jak změkčit výkaly doma a bude popsán v tomto článku.

Tvrdé výkaly - norma nebo patologie?

Normálně, osoba ve střevě tvoří pevnou a hustou stolici. Na výstupu do konečníku už má ještě hustší stav. Tlustý hovno relativně husté jsou normou pro lidi. Je-li to trochu měkčí, pak je to také norma, protože fekální hmota každého člověka bude mít svůj vlastní tvar (výkaly mohou být měkké nebo lehce ztvrdlé, ale ne kamenné).

Pokud je stolice tvrdá, nevychází z konečníku, pokud je uvíznutá v tenkém nebo tlustém střevě, pak je to zácpa. Pro zácpu je charakteristické, že první porce je pevná, následovaná měkkou, ale hustou stolicí. Pokud se vytvořená fekální hrudka zcela nevytáhne z konečníku, způsobí nepříjemné pocity a bolest a po defekaci se ukáže, že je neúplná, hovoří také o patologii.

Dalším znakem zácpy jsou výkaly ve formě ovčích sraček nebo výkaly podobné kameni. Je-li výkaly uvízlé, a pak se fekální zátka dostane ze střeva při vyprazdňování s napětím a pak stolice prochází tekutinou, to není průjem, tento jev je také pozorován se zácpou.

Video

Příčiny zácpy

U dospělé osoby často dochází k zácpě, někdy jí lidé nevěnují pozornost a pokud neexistuje vážná patologie, pak se vše rychle vrátí do normálu.

Ale ne naději na zázrak, musíte zjistit, proč zatvrdlé výkaly, a snaží se nedovolit vytváření zácpy.

Důvody vzniku nadměrně hustých fekálních hmot:

 • nedostatečný příjem tekutin vede ke skutečnosti, že voda ze stolice je absorbována do střeva a hrudka fekální se stává příliš tvrdou;
 • nedodržení diety, když člověk prakticky nepoužívá vlákno, ale dává přednost masu a polotovarům, pak se stolice stává velmi hustou;
 • během těhotenství a po porodu může žena trpět zácpou způsobenou hormonální nerovnováhou a velkým zatížením střev;
 • sedavý způsob života vede k oslabení střevní motility a tvrdé stolici se pomalu pohybuje kupředu, což přináší značné nepříjemnosti;
 • některé léky mohou vést k poklesu střevního tónu, který způsobí zácpu;
 • jestliže stolice pomalu prochází střevy nebo dokonce stojí v ní, pak příčinou může být nádor nebo jiný novotvar, který brání osobě normálně jít na toaletu;
 • stresy a drastické změny mohou také vést k tvorbě tvrdých výkalů, je důležité rychle vytvořit emocionální pozadí;
 • řada chronických a akutních střevních onemocnění (enteritida, IBS, kolitida, proktitida, dysbakterióza) může vést k tvorbě pevných výkalů.

Co dělat v tomto případě, pouze lékař bude schopen podněcovat, takže je důležité, aby do kritického stavu, a pochopit co nejdříve, jak problém vznikl a odstranit tento faktor.

Recept E. Malysheva ze zácpy

Moji milí, normalizovat trávení a stolici, odstranit zácpu, ne drahé pilulky vám pomůže, ale nejjednodušší populární, dlouho zapomenutý recept. Záznam brzy vařit 1 lžíce. lžíce.

Co dělat se zácpou?

Léčbu zácpy co nejrychleji. Bolestivý výstup výkalů, bolest v břiše, nevolnost, slabost - to jsou jen první příznaky nemoci, a pak to bude jen horší. Aby bylo možné jít na záchod do značné míry, je nutné učinit určitá opatření, přijmout ředidla a změkčovadla, a ne naděje na sebeobnovení.

Pravidelné stoličky a měkčí kalorií pomohou:

 1. Laxativa - změkčení fekální hmoty se objeví rychle a tělo se snadno očistí od nahromaděných výkalů, hlavní věcí je zvolit správný lék.
 2. To čistí stolici velmi dobře klystýr, ale tato technika není dovoleno všem, a to je špatné pro střeva. A tak změkčují výkaly tímto způsobem pouze jako poslední možnost a pouze v případě, že neexistují žádné kontraindikace.
 3. Změkčování lidových prostředků se osvědčilo již od dávných dob. Tyto látky nepůsobí okamžitě, ale tenké a tlusté střevo netrpí jejich příjmem. Velký výběr laxativních jídel vám umožní vybrat si nejen zdravé, ale i chutné jídlo.

Laxativa

Laxativní, změkčující výkaly, nákup v lékárně je poměrně jednoduchý, ale nyní je těžké vybrat ten správný. Laxativa jsou vybírána v závislosti na příčině zácpy.

Pokud je zácpa způsobena stresem nebo pohybem, pak si můžete vybrat vysokorychlostní léky založené na senna nebo rakytníku, ricinový olej. Takové léky nelze používat často, protože mohou způsobit intestinální atony. Ale chovají se velmi dobře.

Můžete také vzít různé oleje, aby se rozpustily výkaly a stimulovat střevní motilitu. Lněné semínko, minerální a ropná vazelína se s tímto úkolem dokonale vyrovnávají, ale s těmito léky také nemohou být horliví.

Pokud je zácpa chronická a stolice je stále tvrdá, osmotické látky ji mohou změkčit. Pracují ve střevě samotném, což vede k přílivu vody, ne k odtoku, v důsledku čehož výkaly stávají měkčí. Zkapalněné výkaly usnadňují průchod střevem a rychlejší peristaltiku.

Také pro chronickou zácpu jsou produkty na bázi laktulózy účinné, nejsou návykové. Duphalac změkčuje výkaly kolonizací střev prospěšnými bakteriemi, které zlepšují funkci střev. Jiní z jeho protějšků také pracují a jdou na dlouhou dobu.

Klystýři

Užívání klystýrů by nemělo být časté, je žádoucí je používat pouze tehdy, když nic jiného nepomáhá, nebo při akutní zácpě.

Voda by měla být teplá.

Můžete udělat klystýr od odvar z heřmánku nebo jiných bylin, ale musíte se poradit s lékařem před použitím.

Je třeba zvážit některé kontraindikace:

 • těhotenství;
 • období kojení;
 • nádory konečníku;
 • těžké onemocnění střev.

Lidové léky

Používá se mnoho různých prostředků pro zácpu:

Co říkají izraelští proctologové o zácpě?

Zácpa je velmi nebezpečná a velmi často se jedná o první příznak hemoroidů! Málokdo ví, ale zbavit se je velmi jednoduché. Pouze 3 šálky tohoto čaje denně vám uleví od zácpy, nadýmání a dalších problémů s gastrointestinálním traktem.

 1. Červená řepa je vynikající stolička aviváž. Pokud budete jíst to vařené as přidáním rostlinných olejů před spaním, pak v dopoledních hodinách účinek bude patrný.
 2. Pšeničné otruby zlepšují samotný proces trávení a díky přítomnosti vlákniny v nich činí výkaly měkčími. Nejlepší je použít tyto otruby s fermentovanými mléčnými výrobky, pak bude výsledek mnohem efektivnější.
 3. Černý bezinek dokonale změkne výkaly. Je nutné nalít dvě lžíce čerstvého ovoce vařenou teplou vodou (200 ml) a nechat vařit. Jedna třetina sklenice se vypije v noci.
 4. Hedvábí se nalije vroucí vodou (hrst semen na půl litru vody) a vaří se pět minut. Denní odvar infuzí a opilý následující den před večeří a po něm.
 5. Rowan také dokonale zvládá pevné výkaly. Vývar z jeřabin by měl být opilý ráno na lačný žaludek, aby měla čas jednat.

Video

Co když má dítě zácpu?

K odstranění zácpy u dítěte použijte následující metody:

 • před jídlem masírujte břicho ve směru hodinových ručiček;
 • gymnastika;
 • správné výživy kojící matky;
 • čípky pro změkčení výkalů v dávkách pro děti;
 • mikroklystry.

Jak odstranit zácpu, pacient musí rozhodnout po konzultaci s lékařem, protože špatně zvažovaná akce nebo léky mohou pouze zhoršit obecný stav a vést k progresi zácpy, a nikoli její eliminaci.

Dokonce i zanedbaná zácpa a nadýmání mohou být vyléčeny doma, bez stravy a nemocnic. Jen nezapomeňte pít jednou denně.

Proč je tu kašovitá stolička a jak se jí zbavit

Pro jednou v každém životě, každý člověk narazil na kašovitou stoličku. Jediný výskyt takového symptomu není plný nebezpečí. Pokud se však tento příznak opakuje každý den, pak je to vážný důvod přemýšlet o svém zdraví a navštívit lékaře pro kvalitativní diagnózu.

Co je to kašovitá stolička

Za určitých podmínek se v tlustém střevě tvoří každý zdravý člověk. S normální funkcí trávicího ústrojí jsou stolice měkké, ale tvarované. Pokud však z nějakého důvodu dojde k poruše, pak fekální hmoty získají charakteristickou pastovitou konzistenci. Pokud takový příznak byl důsledkem chyby ve stravě, pak byste se neměli bát, protože je považován za variantu normy. Nicméně, s denními a častými střevními pohyby, ve kterých se tvoří pastovitá stolice, je třeba uvažovat o vážnějším důvodu.

Odrůdy: po dlouhou dobu, časté, s hlenem, ráno a další

V závislosti na dalších podmínkách lze identifikovat následující typy tohoto symptomu:

 1. Dlouhá dlouhá pastovitá stolička a doprovázená nadýmáním. Může nastat kdykoliv. Nejčastěji jsou doprovázeny různými patologiemi trávicího traktu.
 2. Časté. Současně může docházet k vyprazdňování více než 3x denně.
 3. Objeví se ráno. Může být doprovázena nevolností a jinými poruchami zažívání.
 4. S hlenem. Ve fekálních hmotách mohou být přítomny mukózní pruhy v dostatečném množství.
 5. Silný s plátky nestráveného jídla. Lehká stolice může být nepravidelná a má porézní strukturu. Docela často obsahuje některé fragmenty potravin.

Příčiny a vyvolávající faktory u dospělých a dětí

Hlavní důvody, proč se může vyskytnout kašovitá stolice:

 1. Chyby ve stravě. Při konzumaci velkého množství rostlinných potravin může docházet ke změnám ve struktuře fekálních hmot.
 2. Gastroduodenitida. Když se duodenum a pylorusová zóna žaludku stanou zánětlivými, trávení se stává nedostatečným a výsledkem může být pastovitá stolice.
 3. Příjem léčiv. Změny ve struktuře výkalů se mohou objevit během léčby některými léky. Patří mezi ně Enterol, širokospektrá antibiotika, glukokortikoidy, choleretika.
 4. Pankreatitida. Při zánětlivých procesech ve slinivce břišní se často vylučuje nedostatečné množství enzymů pro vysoce kvalitní trávení potravy. Výsledkem je vytvoření kašovité stolice.
 5. Cholecystitis. Zánět žlučníku spojený se stagnací tajemství může vést k podobnému symptomu.
 6. Snížená chuť k jídlu. Špatný příjem potravy vyvolává tvorbu pastovité stolice.
 7. Zánětlivé procesy ve střevě. Patologie této povahy vedou k nedeformaci fekálních hmot. V důsledku toho se absorpce v tenkém střevě zhoršuje a není dostatek enzymů pro trávení.
 8. Dysbakterióza. Nedostatečné množství prospěšné mikroflóry vytváří podobné příznaky.

Diagnostická opatření

Včasný přístup k diagnóze je nesmírně důležitý pro určení příčiny výskytu a odstranění symptomů. Základní výzkumné metody:

 1. Přehled pacienta. Vedeno s cílem eliminovat chyby ve stravě. Lékař se zeptá pacienta na léky, které by mohly způsobit změny stolice.
 2. FGDS. Endoskopické vyšetření žaludku a dvanáctníku se provádí snímáním. Současně je do jícnu vložena tenká trubka s optickým zařízením na konci a odtud se pohybuje do žaludku a dvanáctníku. Současně jsou definována místa zánětu a další změny sliznice.
 3. Kolonoskopie. Podobně jako u předchozí metody, ale sondou vloženou přes konečník. Tak jsou diagnostikovány patologie velkých a tenkých střev.
 4. Ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny vám umožní identifikovat onemocnění pankreatu a žlučníku.

Léčba drogami

Pokud je gastroduodenitida příčinou kašovité stolice, pak lékař nejčastěji předepisuje regulaci gastrointestinální motility a léků, které pomáhají obnovit sliznici žaludku a dvanáctníku. Mezi tyto léky patří Omez, Nolpaz, Emaner. Lék, který ovlivňuje motorické funkce, Trimedat je schopen ovlivnit jak příliš rychle, a naopak, pomalá peristaltika, regulující podporu potravinového paušálu.

Pokud pankreatitida předepíše léky, které mohou kompenzovat nedostatek enzymů. Patří mezi ně Mezim, Pancreatin a Creon. Díky nim je jídlo lépe stravitelné a stolička je lehce fixovaná. Pokud je přítomna cholecystitis bez kamenů, je indikována dieta. Jmenování cholagogue s exacerbací symptomů může jen zhoršit průběh patologie.

Při zánětlivých onemocněních střev jsou ukázány prostředky, které regulují činnost tohoto orgánu. Nejčastěji lékař předepíše Pepsan-R. Tento lék zmírňuje zánět a snižuje nadměrnou nadýmání, stejně jako kolofort, který reguluje střeva.

Pokud je přítomna dysbakterióza, nejlepší léčbou budou prebiotika obsahující prospěšné bakterie. Mezi tyto nástroje patří: Linex, Hilak Forte a další. Přispívají k reprodukci prospěšné mikroflóry ve střevě.

Drogová léčba - fotogalerie

Dietní jídlo

Zásadní roli hraje strava s kašovitou stolicí. Někdy, díky změně stravy, je možné problém rychle a trvale odstranit. Především je nutné snížit množství konzumované rostlinné potravy, která urychluje peristaltiku a tvoří tekuté fekální hmoty. Je nutné zahrnout do stravy:

Dietní výživa - fotogalerie

Lidové léky

Tradiční způsoby léčby mohou být použity jako pomocný způsob k odstranění tohoto symptomu. K tomu použijte bylinky, které ovlivňují práci střeva. Nejúčinnější recepty:

 1. Odvar založený na heřmánku a dubové kůře. Tento lék nejen reguluje střeva, ale také fixuje stolici. Bude to trvat 1 lžička. uvedené ingredience, které je třeba umístit do hrnce a zalijeme 500 ml vařící vody a vaříme 15 minut. Potom nechte stát další 2 hodiny a namáhejte. Take čtvrt šálku dvakrát denně 30 minut před jídlem po celý týden.
 2. Mátový čaj Navíc bude vyžadovat třezalku tečkovanou. Je nutné míchat jak bylinky a 1 polévková lžíce. Já výsledná směs se nalije 400 ml vroucí vody. Nechte stát 25 minut a pak filtrujte, přičemž 2-3 dny denně po dobu čtvrt hodiny před jídlem po dobu 10 dnů.
 3. Čekanka vývar. To bude trvat 2-3 větvičky, které je třeba nalít přes 350 ml vroucí vody a vařené na nízké teplo po dobu 10 minut. Poté vypusťte kapalinu a rozdělte ji na 3 kroky. Vezměte lék by měl být 15-20 minut před jídlem po dobu 5 dnů.

Lidové léky - fotogalerie

Prognóza a následky léčby

Zpravidla v přítomnosti kašovité stolice, která není zatížena dalšími příznaky, je prognóza dobrá. S včasnou diagnózou a léčbou dochází k rychlé obnově. Jedním z nejnebezpečnějších následků jsou těžké patologie slinivky břišní, ve kterých může dojít k vlastnímu trávení orgánů a zastavení produkce enzymů. Kromě toho zanedbaný průběh gastroduodenitidy a onemocnění jater je spojen s výskytem ulcerózních lézí.

S konstantní, kašovitou stolicí se ztrácí velké množství tekutiny, což může nakonec vést k dehydrataci. Tento příznak nelze ignorovat.

Preventivní opatření

Hlavním preventivním opatřením je včasné odhalení zánětlivých onemocnění zažívacích orgánů. K tomu, u prvních příznaků patologie, musíte se poradit s lékařem. Je-li ve výkalech náhodně zjištěna krev, pak byste v žádném případě neměli odložit návštěvu specialisty.

Další preventivní opatření:

 • pravidelná a řádná výživa;
 • aktivní životní styl;
 • dostatečný příjem tekutin;
 • vyloučení výrobků obsahujících trans-tuky.

Maškarní stolička, která se vyskytuje poměrně často, způsobuje spoustu nepohodlí. Chcete-li se zbavit tohoto příznaku, doporučuje se léčit léčbu v komplexu. Někdy stačí upravit dietu a problém zmizí bez dalších metod léčby.

Fekální hmota: barva, textura a zápach jsou normální

Fekální hmoty jsou obvykle přidělovány denně nebo jednou za 2 dny. Jejich konzistence není příliš hustá, ale není tekutá. Změna barvy stolice může hovořit o patologii, ale často se vyskytuje pod vlivem potravinářských barviv. Opakovaný výskyt symptomu vyžaduje pečlivou diagnózu. Nebezpečným znakem je krev ve výkalech. To může znamenat závažné krvácení do zažívacího traktu.

Masy potravin po průchodu žaludkem v dvanáctníku se smísí s pankreatickými enzymy a žlučí. V důsledku rozpadu potravy vzniká suspenze, ze které se živiny vstřebávají v tenkém střevě.

Odpad vstupuje do tlustého střeva, kde dochází k likvidaci přebytečné tekutiny a tvorbě fekálních hmot. Vylučování probíhá přes konečník.

Porušení výkalů se zácpou

V podstatě stolice sestává z vody, ale také obsahuje nestrávená rostlinná vlákna, zbytky potravin živočišného původu, žluč, bakterie, mrtvé buňky sliznice trávicího traktu. Tvar, tvrdost a odstín výkalů závisí na mnoha faktorech.

Židle by měla mít hnědou barvu, její změny jsou důvodem ke znepokojení. Bilirubin, který vzniká při rozkladu hemoglobinu, je zodpovědný za odstín, jeho zvýšení koncentrace mění barvu výkalů ze světla na tmavé. Ostatní žlučové pigmenty mají vliv, ale v menší míře.

Změna barvy je většinou spojena s nutričními charakteristikami. Někdy je to však příznak vážných odchylek ve zdraví. Alarmující signál je dramatická změna barvy, která se již dlouho nevrátí do normálu.

Změna barvy nutně vyžaduje návštěvu lékaře s následujícími příznaky:

 • Zelené stolice s nepříjemným zápachem, který je doprovázen průjmem, hypertermií, zvracením, bolestí v žaludku nebo střevech. To je běžný příznak infekčních onemocnění.
 • Zbarvení, při kterém dochází k zežloutnutí kůže a očí, bolesti v břiše, ztmavnutí moči, může znamenat problémy s játry nebo kanály do žluči.
 • Černé výkaly, doprovázené tachykardií, bělením kůže, zvýšeným pocením, bolestí a slabostí naznačují krvácení v gastrointestinálním traktu.
 • Červená stolice, v kombinaci s nevolností zvracení a silnou bolestí v břiše, je známkou krvácení ve střevech.

Bilirubin vstupuje do dvanácterníku jako součást žluči, jehož odstín závisí na jeho koncentraci a mění se od hnědé po zelenou. Když žluč projde střevy, jeho barva se změní na tmavou. Pokud se to stane příliš rychle, může si ponechat původní barvu. Hlavním důvodem změny odstínu je průjem, který je způsoben:

 • Crohnova choroba;
 • střevní infekce;
 • infekce salmonely;
 • autoimunitní onemocnění;
 • patologií endokrinního systému;
 • giardiasis.

Výkaly této barvy jsou způsobeny střevní dysbiózou. V tomto případě je nutné provést scatologickou studii. Pokud je příznak doprovázen průjmem, hnisem nebo hlenem, jedná se o symptom bakteriální enterokolitidy.

Léčba spočívá v předepisování antibiotik, která jsou vybírána pouze na základě studie výkalů na bacpericulture a stanovení citlivosti patogenních mikroorganismů na specifický přípravek. Ztráta tekutin je doplněna o roztoky pro orální rehydrataci nebo intravenózní podávání elektrolytů.

Příznak může mít fyziologické vysvětlení. Výkaly jsou obarvené zeleně po konzumaci v množství zelené zeleniny, barviv a doplňků stravy.

U dětí jsou zelené výkaly způsobeny stejnými patologiemi jako u dospělých. S výjimkou kojenců, pro ně je to varianta normy.