Image

VITAMIN D: potřeba a účinek na tělo. Jaké produkty obsahují.


Vitamin D hraje zásadní roli při zajišťování normálního vývoje a fungování těla od narození do stáří. Obyvatelé mnoha regionů naší země jsou ohroženi nedostatkem tohoto vitaminu. Proto je nutné věnovat náležitou pozornost tomu, aby bylo tělu poskytnuto vitamín D.

Popis vitamínu D:
Vitamin D (kalciferol) - skupina látek rozpustných v tucích, které vznikají v lidském těle pod vlivem slunečního světla (ultrafialové paprsky) nebo požívané. Vitamin D se nachází v několika formách (D1, D2, D3, D4, D5 a D6). Odolává vysokým teplotám a nerozpouští se ve vodě. Hlavní funkcí vitamínu D u lidí je zajistit správnou absorpci fosforu a vápníku.
Hlavním zdrojem kalciferolu je sluneční světlo. Pod vlivem ultrafialového záření se tento vitamin syntetizuje a hromadí v lidském těle (v podkožní tukové tkáni). Potřeba vitamínu D může být plně pokryta zajištěním dostatečného ultrafialového záření. Je třeba mít na paměti, že jakmile má člověk silné opálení, tvorba vitamínu D v těle pod vlivem UV záření ustává. Kromě slunečního světla je zdrojem vitamínu D potrava. Existuje mnoho produktů, které pomáhají tělu poskytnout tuto látku. Kromě toho existuje takový biologicky aktivní doplněk stravy jako rybí olej, který obsahuje velké množství vitamínu D.

Proč tělo potřebuje vitamín D:

 • Vitamin D poskytuje vstřebávání vápníku a fosforu, který hraje klíčovou roli při stavbě kostry, vývoji a posilování kostní tkáně. Bez dostatečného příjmu vitamínu D v lidském těle není dobrý stav kostí a zubů možný. Když je nedostatek vápníku, tělo jim nejprve poskytne krev a nervové buňky, odstraní je z jiných tkání, obvykle z kostní tkáně. A pokud zároveň v těle nedostatek vitamínu D, pak kosti a zuby ztrácejí svou sílu, což může vést k různým onemocněním.
 • Tento vitamín je v raném dětství velmi důležitý, protože chrání tělo dítěte před křivicí.
 • Vitamin D zabraňuje vzniku a rozvoji rakoviny.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Pomáhá při práci štítné žlázy.
 • Podílí se na regulaci hladiny cukru v krvi.
 • Ovlivňuje vitamin D a stav kůže.
 • Ovlivňuje výkon svalové tkáně.
 • Vitamin D pomáhá chránit před chronickou únavou a špatnou náladou.
 • Pozitivní vliv na nervový systém.

Interakce vitaminu D s jinými látkami:

 • Především je třeba připomenout, že vitamin D je látka rozpustná v tucích a pro svou normální absorpci musí být do těla dodáno dostatečné množství tuku.
 • Aby byl vitamín D syntetizován v těle nebo dobře vstřebán z potravy, je také nutný dostatečný přísun vápníku, fosforu, vitamínu A, E, C a skupiny B.
 • Pokud dojde k nadbytku vitamínu D, může být bráněno absorpci železa.

Denní potřeba vitamínu D v těle:
Denní potřeba vitamínu D závisí na věku a fyzické kondici osoby a podle většiny odborníků 5-10 mg denně. V dětství, během těhotenství a kojení, význam tohoto vitaminu významně roste. Pokud se člověk nestane na slunci, pak by měla být veškerá potřeba vitamínu D doplněna potravou.

Produkty obsahující vitamín D: t

 • Vitamin D se nachází téměř ve všech mořských plodech. Zvláště hodně z toho v játrech tresky, červeném kaviáru a tukových odrůdách mořských ryb, jako jsou sleď, losos, makrely a další.
 • Hodně tohoto vitamínu v kuřecích, hovězích a vepřových játrech.
 • Vaječný žloutek také obsahuje značné množství vitamínu D.
 • Calciferol se nachází ve fermentovaných mléčných výrobcích - sýr, máslo, zakysaná smetana a další.
 • Mnoho ořechů je bohatých na tento vitamín.

Nedostatek vitamínu D v těle:
Nedostatek vitamínu D v těle je celosvětově velmi častým problémem. Rusům hrozí tento ukazatel. Proto by měli všichni obyvatelé naší země věnovat tomuto vitaminu náležitou pozornost.
U dětí se nedostatek vitaminu D projevuje rozvojem onemocnění, jako je křivice. U dospělých může být nedostatek tohoto vitaminu doprovázen slabostí, ztrátou chuti k jídlu, úbytkem hmotnosti, rozvojem osteoporózy, chronickou únavou, zhoršením zraku a dalšími příznaky. Chronický nedostatek vitamínu D může vést k vážným onemocněním.

Nadbytek vitamínu D v těle:
Nadbytek vitamínu D má bohužel také negativní vliv na zdraví, stejně jako nedostatek. Při dlouhodobém nadbytku tohoto vitaminu může dojít k slabosti, nevolnosti, zácpě, bolesti svalů, dalším příznakům.
Nadbytek vitamínu D se zpravidla vyskytuje při nekontrolované spotřebě velkých dávek rybího oleje. Proto by léky obsahující vitamin D měly být předepsány lékařem s podmínkou přísného dodržování předepsaných dávek.

Buďte opatrní a buďte zdraví!

Vitamin D (kalciferol)

Vitamin D (kalciferol) je jak hormonem, tak vitamínem rozpustným v tucích, „slunečním vitaminem“. V roce 1936 byl izolován z rybího oleje.

Obsah:

Vitaminy skupiny D

Existují dvě aktivní formy, které se v současné době nazývají vitamin D:

 • Vitamin D 2 (ergokalciferol) je syntetický vitamin rostlinného původu, který vzniká v důsledku působení ultrafialových paprsků na některé kvasinkové houby, jeho provitamin je ergosterol. Vitamín D 2 obohacuje jídlo, přidává se k doplňkům.
 • Vitamin D 3 (cholekalciferol) je také další název pro "přírodní" vitamín D, což je forma, která se nachází v potravinách živočišného původu. To je považováno za optimální pro lidské tělo.

Tyto formy živin v ledvinách a játrech jsou přeměněny na hormon kalcitriol, což je fyziologicky aktivní forma vitaminu D-1,25-deoxycholekaciferolu. Ovlivňuje buňky svalů, ledvin, střev. Ve střevě podporuje syntézu nosného proteinu pro transport vápníku a ve svalech a ledvinách zesiluje reabsorpci (reabsorpci) volného vápníku.

Kromě výše uvedených forem vitaminů skupiny D zahrnují následující sloučeniny:

 • Vitamin D 1 (komplexní ergokalciferol s lumisterolem).
 • Vitamin D 3 provitamin - vitamín D 4 (dihydrotachysterol)
 • Vitamin D 5 - (sitocalciferol).
 • Vitamin D6 - (stigma-kalciferol).

Vitamin D vstupuje do těla s jídlem nebo doplňky stravy, je syntetizován ze sterolů (provitaminy) v kůži pod vlivem slunečního světla.

Tato živina je relativně stabilní během vaření a skladování potravin.

Proč potřebujete vitamín D: funkce v těle, co ovlivňuje

Hlavní funkcí živiny je vstřebávání hořčíku a vápníku, které jsou nezbytné pro tvorbu a vývoj zubů a kostí. Stimuluje také vstřebávání vápníku v ledvinách a střevech. Regulací obsahu fosforu a vápníku v krvi je vitamín D hlavním článkem v hormonální regulaci metabolismu fosforu a vápníku. Navíc zvyšuje tok vápníku do kostí a zubů a pomáhá je posilovat.

Vitamin D se podílí na procesu růstu a vývoje buněk. Podle studií, hormon kalcitriol chrání tělo před maligními chorobami, zpomaluje růst rakovinných buněk v hrudníku, tlustého střeva, kůže. Je účinný při léčbě a prevenci leukémie, rakoviny prsu, vaječníků, prostaty, mozku. Vitamín D3 se používá k externímu použití při léčbě lupénky, protože snižuje šupinatou charakteristiku onemocnění.

Množství vitamínu D v těle ovlivňuje oblast kostní dřeně zodpovědnou za syntézu imunitních buněk - monocytů, tj. zvyšuje imunitu.

Vitamin D koordinuje produkci inzulínu pankreatem, to znamená, že má vliv na hladinu glukózy v krvi.

Calciferol udržuje optimální hladinu vápníku v krvi, což zajišťuje plný přenos nervových impulzů a proces svalové kontrakce, tj. Normální fungování nervů a svalů. Podle některých zpráv, posílení procesu asimilace hořčíku a vápníku, vitamín D pomáhá obnovit ochranné membrány obklopující nerv, z tohoto důvodu je součástí komplexní léčby roztroušené sklerózy.

Další informace o účinku kalciferolu na zdraví mohou být v článku - "Proč je vitamin D užitečný pro člověka?".

Rychlost vitamínu D

Průměrná denní dávka vitamínu D a jeho aktivních forem je 10 - 15 ug nebo 400 - 600 IU, maximální přípustné množství spotřeby je 100 ug.

Článek vychází z doporučených dávek Amerického institutu medicíny (IOM), který byl financován a řízen vládami Spojených států a Kanady.

Rychlost vitamínu D podle věku

Věková skupina

Denní dávka vitamínu D (RDA)

Přípustná nejvyšší spotřeba

Kojenci (0-6 měsíců)

1 000 IU (25 µg)

Kojenci (7-12 měsíců)

1 500 IU (38 mcg)

2.500 IU (63 µg)

3 000 IU (75 ug)

Děti a dospělí (od 9 do 70 let)

4000 IU (100 ug)

Dospělí starší 70 let

4000 IU (100 ug)

Těhotné a kojící ženy

4000 IU (100 ug)

Americká endokrinní společnost také vyjadřuje 600 IU denně pro dospělé, ale poznamenává, že zvýšení hladiny vitamínu D v krvi může být vyšší než určitý rozsah.

Mezitím jiné nezávislé organizace uvádějí ještě více živin. Například vědecká konzultace rady Vitamin D Council o vitamínech D nazývá 5000 IU vitaminu D3 denně.

Bez ohledu na diskusi je kalciferol potřebný, ale určité denní faktory mohou ovlivnit určité faktory.

Denní příjem pro kojence

Doporučený příjem živin je 400 IU (10 µg) denně. Vzhledem k tomu, že mateřské mléko obsahuje 25 IU nebo méně na litr, je důležité zajistit, aby ve stravě bylo vystaveno slunečnímu světlu nebo doplňkovému příjmu vitaminu D. Nedostatek živin může vést k rozvoji křivice, což způsobuje zpomalení růstu.

Denní příjem vitamínu D pro děti a dorost

Přestože doporučená dávka (RDA) živin je 600 IU (15 µg), pozorovací studie naznačují, že vyšší hladiny vitamínů mohou pomoci zabránit rozvoji diabetu 1. typu u dětí. Pokud je u dítěte zapotřebí další množství kalciferolu, je důležité poradit se s lékařem.

Denní příjem vitamínu D pro dospělé

Přestože dávka živin (RDA) je 600 IU denně, doporučený příjem může ovlivnit řada faktorů. Pokud je v těle dostatečná hladina kalciferolu, měli byste se poradit s lékařem.

Denní dávka vitamínu D pro starší osoby

Doporučený příjem živin pro osoby starší 70 let je 800 IU. Jak stárneme, lidské tělo efektivně syntetizuje a neabsorbuje vitamin D. To může vést k zvýšenému riziku osteoporózy, mimo jiné potenciální zdravotní problémy.

Norma pro těhotné a kojící

Denní dávka pro tyto skupiny je 600 IU. Těhotné ženy potřebují vitamín D pro zdraví kostí, imunitu, buněčné dělení, mohou předcházet těmto nebezpečným komplikacím těhotenství jako preeklampsii. Calciferol u kojících matek přispívá ke zdravému vývoji kostí dítěte.

Faktory ovlivňující rychlost vitamínu D za den

Má podlaha vliv? A ano a ne. Velikost těla je závažnější, i když průměrně muži váží více než ženy.

Studie zaměřené na studium tohoto faktoru naznačují, že lidé s obezitou potřebují 2-3 krát více vitamínu D.

Nicméně muži i ženy mají různá chronická onemocnění nebo rizika jejich vývoje, proto může být úprava normy této živiny užitečná pro kontrolu symptomů onemocnění nebo zpomalení jeho progrese.

Studie například ukazují, že u žen je pravděpodobnější rozvoj onemocnění štítné žlázy a osteoporózy a pravděpodobnost nedostatku vitamínu D je spojena s oběma. Proto, pokud má člověk onemocnění spojené s pohlavím, může lékař pomoci určit rychlost příjmu živin.

Obvykle lidé potřebují více vitamínu D:

 • žijící v chladnějších klimatických podmínkách;
 • tmavší odstíny pleti.

Kombinace těchto dvou faktorů dále zvyšuje riziko nedostatku živin.

Lidé v Africe a na Středním východě potřebují více vitamínu D, aby dosáhli optimální úrovně.

Navzdory skutečnosti, že opalovací krém se používá k prevenci spálení a rakoviny kůže, tento zdravý zvyk ovlivňuje, jak moc naše kůže syntetizuje vitamin D na slunci. Chcete-li získat správné množství živin, je důležité strávit 10-15 minut venku bez tohoto kosmetického prostředku. Pokud je čas významně zvýšen, stojí za to použít krém, aby se nezvyšovalo riziko vzniku onkologie.

Zdroje vitamínu D: jak zvýšit v těle a získat správné množství?

S ohledem na význam této živiny jsou nejlepší způsoby, jak zvýšit její spotřebu?

Sluneční expozice

Být pod vlivem slunečního světla - nejjednodušší způsob, jak dostat vitamín D. Ale stojí za to zvážit několik nuancí. Během pobytu pod sluncem může ovlivnit:

 • věk;
 • barva pleti;
 • roční období;
 • zeměpisné poloze.

K dosažení tohoto výsledku potřebujete přímé paprsky slunce, v létě stačí - 10-15 minut.

Lidé s tmavou pletí budou potřebovat více času. Žít v chladných oblastech, kde není dostatek přirozeného světla v zimě, měli byste se poradit s lékařem o užívání dietních doplňků, protože strava nebude poskytovat správné množství kalciferolu.

Produkty

Ačkoli jídlo není nejúčinnějším způsobem, jak získat živiny, může pomoci zvýšit jeho spotřebu v kombinaci se slunečním zářením.

Mezi bohaté produkty vitamínu D patří:

 • máslo;
 • sýr;
 • mléko;
 • jogurt;
 • játra;
 • vaječný žloutek;
 • tučné ryby: sleď, makrela, losos, sardinky v oleji, tuňák;
 • rybí olej;
 • obohacený pomerančový džus.

Doplňky

Lékaři doporučují užívat 400 až 800 IU vitaminu D3 (cholekalciferolu) denně. Doplněk stravy je dobrý způsob, jak získat správné množství živin, pokud existuje riziko nedostatku nebo na základě krevního testu, lékař prokázal nízkou hladinu vitamínu D - méně než 20 ng / ml (nanogram na mililitr).

Lékárny prodávají 2 verze vitamínu D2 a D3:

 • D3 - přirozená forma, kterou naše tělo produkuje působením slunce. Je již uložena v těle a podle výsledků některých studií je efektivnější.
 • D2 je rostlinného původu, není syntetizován uvnitř lidského těla.

Přestože vědci a lékaři nadále diskutují o své produktivitě.

Kromě toho je nutné brát vitamin D se zdravými tuky, například nasekané avokádo, protože Vitamin - rozpustný tuk, pro jeho asimilaci nezbytné tuky.

Vzhledem k tomu, že vitamin D3 pochází ze živočišných zdrojů, měli by vegani zvolit doplňky s vitaminem D2 nebo D3 se zvláštním označením - pro vegany.

Výrobky pro péči o pleť

Kromě tradičních doplňků stravy můžete zvážit produkty péče o pleť, které obsahují vitamín D. Výzkum naznačuje, že mohou být užitečné pro lidi, kteří mají problémy s absorpcí živin prostřednictvím produktů a v důsledku vystavení slunečnímu záření. Podobné potíže jsou pozorovány v následujících patologiích:

 • Crohnova choroba;
 • celiakii;
 • cystickou fibrózu;
 • pankreatitida.

V současné době je malý výzkum, tento produkt je poměrně nový. Kromě toho, i když označení označuje přítomnost vitamínu D, obvykle není přesné množství uvedeno.

Vzhledem k tomu, že tento průmysl je špatně regulován státem, není možné přesně určit, s čím lidé skončí. Proto, potraviny, slunce a doplňky - hlavní zdroje vitamínu D pro lidi, kteří jsou schopni absorbovat tímto způsobem.

Pokud lékař diagnostikuje nedostatek vápníku, stojí za to hledat léky, které obsahují také vápník. Vitamin D pomáhá tělu vstřebávat vápník a budovat silné kosti.

Nedostatek vitamínu D

Nedostatek živin, pokud je osoba pod sluncem po dlouhou dobu, málokdy dochází.

U dospělých se projevuje:

 • zvýšená únava;
 • pocit nevolnosti;
 • obtížné hojení zlomenin.

U dospělých se také vyvíjí osteomalacie (křivice u dětí), dochází k demineralizaci kostí a zlomeninám.

Ve většině případů se nedostatek vyskytuje u starších lidí, kteří jsou prakticky neustále doma a nejsou vystaveni slunečnímu záření. Proto se vitamín D3 nevyrábí, což představuje až 80% množství živin, které je pro organismus optimální. Téměř čtvrtina starších pacientů v nemocnicích v různé míře trpí osteomalací a osteoporózou.

Kromě toho jsou těhotné a kojící ženy, obyvatelé severních oblastí, vystaveny riziku hypovitaminózy D.

U dětí s nedostatkem vitaminu vzniká křivice. Avitaminóza D snižuje proces vstřebávání vápníku a jeho uvolňování z kostí, což způsobuje stimulaci syntézy parathormonu hormony příštítných tělísek. Vyskytuje se a vyvíjí sekundární hyperparatyreoidismus, který podporuje vyluhování vápníku z kostí a vylučování fosfátů v moči.

Projevy křivice u dětí:

 • Tam je pomalý proces kousání, uzavření fontanel.
 • Ploché kosti lebky se zploštěním šíje jsou změkčeny; v oblasti parietal a frontální cusps, překryvy jsou tvořeny (“čtvercová hlava”, “Socrates čelo”).
 • Deformovaná lebka obličeje (nos sedla, vysoká gotická obloha).
 • Zakřivené dolní končetiny mohou být deformované pánve ("plochá pánev").
 • Tvar hrudníku se mění ("kuřecí prsa").
 • Pozorované poruchy spánku, pocení, podrážděnost.

Spolehlivá prevence (s přihlédnutím k různým faktorům - nutriční hodnota, fyzická aktivita, geografická oblast) užívá 600 IU vitamínu D denně během těhotenství, podle RDA, 400 IU zdravým dospělým.

Podrobné informace o nedostatku živin v těle: příznaky, příčiny, diagnostika, léčba a prevence lze nalézt v článku "Nedostatek vitaminu D".

Musím užívat doplňky vitamínu D?

Dospělý člověk potřebuje denně 600 IU této živiny. Podle statistik, které se spoléhají pouze na dietu, můžete získat v průměru ne více než 288 IU. Doplňky pomáhají přiblížit se k drahocenné postavě. Ženy ve věku od 51 do 70 let, které dostaly v průměru 156 IU s výživou, dosáhly 400 IU prostřednictvím doplňků stravy.

Pokud má osoba podezření na nedostatek, je třeba se poradit s lékařem, protože vitamín D ovlivňuje mnoho faktorů. Na základě krevního testu bude možné zjistit, zda je vhodné zvýšit příjem potravin bohatých na živiny. Nebo byste měli brát doplňky. Pokud člověk žije v oblastech, kde jsou zimy chladné a tmavé, můžete použít potravinové doplňky.

Důležitá je konzultace s lékařem, zejména pokud se jedná o chronická onemocnění. Přínosy vitamínu D pro některá onemocnění nejsou dostatečně jasné, ačkoli existuje možnost, že doplněk způsobí více škody, pokud budou užívány jiné léky.

Kromě toho doplňky stravy nejsou pod přísnou státní kontrolou jako drogy. Proto je nutné konzultovat značku a dávkování pro udržení nebo zlepšení zdraví.

Proč někteří lidé potřebují užívat doplňky vitamínu D?

Některé skupiny jsou vystaveny vyššímu riziku nízkých hladin živin. Ve většině případů je důvodem dieta nebo životní styl.

Například vegani se vyhýbají konzumaci potravin bohatých na vitamín D:

 • maso;
 • ryby;
 • vaječné žloutky;
 • obohacené mléčné výrobky.

Výsledky jedné studie ukázaly, že sérová koncentrace vitaminu D byla o 34% nižší u těch, kteří sledovali veganskou stravu.

Obézní lidé mohou potřebovat potravinové doplňky. Podle výsledků vědeckého výzkumu jsou možné příčiny nedostatku vitamínu D:

 • menší objem jejich těla je vystaven slunečnímu světlu;
 • po bariatrických procedurách je snížena absorpce kalciferolu.

Pokud jde o starší osoby:

 • často tráví čas uvnitř;
 • Syntéza vitamínu D z potravin nebo slunečního světla se stává méně účinným, jakmile stárne.

Lidé s rizikem rozvoje diabetu 2. typu by měli také zvážit užívání doplňků. Nedostatek vitamínu D je spojen s rozvojem diabetu, protože:

 • živina snižuje zánět;
 • pomáhá regulovat sekreci inzulínu lidskými pankreatickými buňkami.

Nedávné studie o doplňcích stravy s vitaminem D

Podle výsledků několika výzkumných projektů, doplňky Calciferolu nepřispívají k ochraně kostí a nebrání zlomeninám. Jiná studie ukázala, že lidé, kteří užívali potravinový doplněk po dobu přibližně 2 let, nemají větší kostní denzitu ani nižší riziko vzniku osteoporózy ve srovnání s těmi, kteří ji nebrali vůbec.

Ale nezapomeňte, že množství faktorů ovlivňuje rychlost vitamínu D - od věku a pohlaví po etnickou příslušnost a geografickou polohu. Doplňky mohou být užitečné pro osoby s vysokým rizikem deficitu:

 • stáří;
 • s tmavou kůží;
 • obézní;
 • s omezeným vystavením slunci.

Přebytek vitamínu D

Protože vitamín D je rozpustný v tucích, je uložen v těle a může být škodlivý, pokud je hladina velmi vysoká.

Neměli byste se obávat předávkování, pokud člověk dostane kalciferol z produktů a pod vlivem slunečního světla. Když jsou přijaty doplňky, jsou možné problémy. Nejčastěji jsou způsobeny prodlouženým příjmem doplňků stravy nad 10 000 IU denně.

Situace se stává závažnější, když se v těle zvyšuje vstřebávání vápníku. Přebytek vitamínu D může způsobit zvýšení vápníku v krvi, vápník se přenáší z kostní tkáně do jiných orgánů a tkání, což zhoršuje jejich funkci. V cévách, srdci, játrech, ledvinách a plicích jsou ložiska - to není nic jiného než proces osifikace, kalcifikace. Výměna je rozbitá, křehkost kostry se zvyšuje.

Přebytek vitamínu D je často pozorován u dětí, když matky svévolně zvyšují dávku léku, obvykle po užití 3 000 ME. Malé děti mohou vyvinout syndrom, který lékaři přisuzují typu „selhání prosperity“. Byly pozorovány následující příznaky:

 • špatný vývoj;
 • špatný růst;
 • mírné zvýšení tělesné hmotnosti;
 • snížená chuť k jídlu;
 • podrážděnost.

Nejnebezpečnější kombinací je ergokalciferol a aktivní křemen nebo sluneční záření. Také vývoj těžkého a akutního stavu je možný po užití velmi velkých dávek rybího oleje.

V případě indikací užívání přípravků vitaminu D je nutné přísné dodržování předepsaných dávek.

Časné příznaky předávkování:

 • nevolnost;
 • ztráta chuti k jídlu a hubnutí;
 • polydipsia (nepřirozeně silná žízeň);
 • polyurie (zvýšená tvorba moči);
 • hypertenze (trvalé zvýšení krevního tlaku);
 • zácpa;
 • svalová ztuhlost.

Příčiny úmrtí jsou:

 • selhání ledvin;
 • komprese mozku;
 • acidóza (posun acidobazické rovnováhy na kyselost);
 • hyperkalcemické arytmie.

Dlouhodobé předávkování vitamínem D vede k hyperkalcémii - vysokému obsahu vápníku v séru. Příznaky onemocnění jsou způsobeny stupněm vývoje procesu: od podrážděnosti ke svalovým křečím, silné záchvatové aktivity a kalcifikace tkáně (usazeniny vápníku).

Výborný doplňující článek o vitamínu D:

Co vitamín D ovlivňuje

Co je důležitý vitamin D

Vitamin D (cholekalciferol) je mnohokrát znám jako vitamín A, který vzniká v tkáních rostlin a zvířat pod vlivem ultrafialových paprsků. Podobně jako každý z vitamínů je vitamín D jedinečný svým způsobem: je to jediný ze všech vitaminů, který má dvojí účinek, projevuje se v lidském těle jako vitamin i jako hormon.

Calciferol jako vitamin udržuje a udržuje hladinu anorganického fosforu a vápníku v krevní plazmě nad prahovou hodnotou a přispívá k lepší absorpci vápníku v tenkém střevě.

Vitamin D ovlivňuje ledviny, střeva a svaly. Jeho působení ve střevě je stimulovat produkci nosného proteinu, bez něhož nemůže být vápník transportován. Rebsorpce vápníku je zvýšena ve svalech a ledvinách.

Úloha vitamínu D v lidském těle

Vitamin D je hlavní složkou pro zajištění růstu a normálního vývoje kosterního systému a prevenci závažných onemocnění, jako je křivice a osteoporóza. S pomocí vitamínu D je regulován metabolismus minerálů v těle, což přispívá k retenci a ukládání vápníku v kostní tkáni, což zase zabraňuje změkčení nebo osteomalacii kostí.

U lidí není úloha vitaminu D omezena na ochranu kostí. To také hraje důležitou roli v těle schopnost čelit srdečním onemocněním, kůži a dokonce i onkologickým onemocněním. V oblastech, kde je nedostatek vitamínu D v potravinách, je zaznamenáno vyšší procento lidí trpících artritidou, aterosklerózou a diabetem (zejména mladými lidmi).

Vliv kalciferolu na svaly (zabraňuje svalové slabosti) a imunitě (zvyšuje odolnost organismu vůči infekcím) je také zaznamenán.

Při léčbě kožních onemocnění se používají externí látky s kalciferolem, které například u psoriázy významně snižují vývoj šupinaté kůže. Velmi často, aby se zabránilo exacerbaci chronických kožních onemocnění, je pacientovi doporučován dlouhodobý pobyt na slunci, který díky aktivní produkci vitamínu D v kůži zabraňuje rozvoji onemocnění.

Vitamin D se také používá při komplexní léčbě roztroušené sklerózy. Zde díky vlastnosti, která stimuluje vstřebávání hořčíku a vápníku, obnovuje ochranný plášť nervu.

Calciferol se také podílí na normalizaci krevního tlaku, srdečního tepu a hypertonických projevů u těhotných žen.

Účinek vitamínu D se rozšiřuje i na prevenci rakoviny. Zabraňuje růstu nádorových buněk a používá se při léčbě leukémie, rakoviny prostaty, rakoviny vaječníků, prsu a mozku.

Nedostatek vitamínu D

Závažný nedostatek kalcipherolu v těle se projevuje u závažných onemocnění, jako je křivice a osteomalacie (změkčení kostí).

Nejmírnější forma hypovitaminózy je vyjádřena následujícími příznaky:

 • ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti,
 • nespavost
 • podráždění (pálení) v ústech a krku,
 • snížená ostrost zraku.

Příčiny hypovitaminózy mohou být mnoho faktorů. Hlavními z nich jsou nedostatek slunečního světla a nedostatek vitamínu D v konzumovaných potravinách.

Ale i když člověk přijímá ultrafialové záření v dostatečném množství, aktivní syntéza vitamínu D v těle závisí na různých důvodech, včetně:

 • vlnové délky světla. Bylo zjištěno, že průměrné spektrum vln vytvořených při západu slunce nebo v dopoledních hodinách je nejúčinnější;
 • počáteční pigmentace kůže. Zde je závislost následující: čím lehčí je kůže, tím více vitamínu D vzniká pod paprsky slunce;
 • věk - čím starší osoba, tím menší je schopnost kůže syntetizovat kalciferol;
 • znečištění ovzduší.

S těžkými průmyslovými emisemi a vysokou úrovní prachu, ultrafialových paprsků, které přispívají k produkci vitamínu D, není možné proniknout vrstvou atmosféry.

Častou příčinou nedostatku vitamínu D v těle je kromě toho přítomnost určitých onemocnění trávicího ústrojí a kardiovaskulárního systému, při nichž dochází k nesrovnalostem v absorpci prekurzorů vitamínu D. t

Zdroje vitamínu D

Ze všech potravinářských výrobků jsou hlavními „dodavateli“ vitamínu D pro lidské tělo mléčné výrobky, vejce (žloutek) a rybí olej. Prakticky však mléko i jiné mléčné výrobky obsahují kalciferol ne vždy nebo ve zbytkových množstvích.

Například 100 g kravského mléka obsahuje pouze 0,05 mg vitamínu D. Proto je nepravděpodobné, že by jeho použití i ve velkém množství zaručovalo plné uspokojení potřeb organismu.

Z rostlinných zdrojů obsahuje největší množství kalciferolu přesličky, kopřivy a petrželku. Z živočišných produktů, které obohatí tělo vitamínem D, by měl být konzumován sýr, kaviár, vaječný žloutek, rybí olej, máslo a mléčné výrobky. Hlavním syntezátorem vitamínu D pro člověka je samozřejmě sluneční světlo.

Je důležité mít na paměti: vysoký obsah fosforu v mléčných výrobcích zabraňuje plnému vstřebávání vitamínu D.

Požadovaná denní dávka

Použití vitamínu D je zpravidla kombinováno s příjmem vápníku, což zlepšuje vstřebávání vitaminu D. Pro správné působení vitamínu D v těle potřebujete také dostatečné množství vitamínů B, vitamínů C, A a železa.

Takové zdravotní problémy, jako je intestinální nevolnost, onemocnění jater a nedostatečná funkčnost žlučníku, mají negativní vliv na plnou absorpci vitaminu D.

Denní sazba pro dospělého je 100-500 IU.

Nebezpečí předávkování vitamínem D

Protože vitamín D je látka rozpustná v tucích, má schopnost akumulovat se v těle, takže není vyloučena možnost předávkování s vážnými následky.

Nadměrná koncentrace vápníku

Vzhledem k tomu, že vitamin D přispívá ke zvýšení vápníku v krvi, jeho přebytek vede k nadměrné koncentraci tohoto prvku, který proniká do stěn cév a vyvolává tvorbu aterosklerotických plaků. S nedostatkem těla hořčíku lze tento proces znatelně urychlit.

Léky na vitamín D jsou kontraindikovány u následujících onemocnění:

 • hyperkalcémie,
 • aktivní formy plicní tuberkulózy,
 • onemocnění ledvin a jater, zejména akutních a chronických,
 • peptický vřed
 • různé organické léze srdce.

Abychom získali dostatečné množství tohoto nezbytného vitamínu pro naše tělo, příroda vynalezla nejjednodušší a nejspolehlivější způsob, jak být lidé na slunci.

Snažte se chodit venku po celý rok. Není třeba navštěvovat jižní letovisko, každý z nás má možnost vychutnat si opalování, vyrazit z města do přírody nebo chodit s dětmi do nedalekého parku. Teplé slunce, čerstvý vzduch a dobrá nálada - to je nejlepší prevence nedostatku vitamínu D v těle.

Sdílejte užitečné informace s přáteli, mohou být také užitečné:

Nyní čtou:

Hledat místo

Zaregistrujte se nyní!

Poslední záznamy

Čekali jsme na tebe. Připojte se k nám na Facebooku

Mezi všemi látkami dobře studovanými vědou existuje „vitamín slunečního světla“. Vitamín D, který je také hormonem. Jaká je jeho funkce a účel v těle? Jaké jsou zdroje a funkce? Co ohrožuje nedostatek a předávkování této látky? Podívejme se.

Tento vitamín byl syntetizován a studován ve 30. letech 20. století. Ve světě vědy je zajímavé, že má schopnost být „dva v jednom“ - hormon a vitamin. D má také dva způsoby, jak se dostat do lidského těla: s jídlem a když je vystaven slunečnímu světlu. Starší lidé o tom vědí jako o povinné složce rybího oleje, který byl dětem podáván k prevenci křivice. Poprvé byl vitamin D syntetizován v roce 1932.

Několik podobných struktur a vlastností sloučenin - ergokalciferol (D2), cholekalciferol (D3), dihydro-ergokalciferol (D4), ethylcholekalciferol (D5), dihydroethylcalciferol (D6) - se nazývá vitamin D. schopny tvořit se působením ultrafialového záření.

Pokud jde o použití v lékařství, nejčastěji používané formy jsou D2 a D3. Aby se dosáhlo požadované dávky cholekalciferolu (D3) pro tělo, stačí, aby se opalovaly pouze po dobu 10-30 minut. Jeho bratr, ergokalciferol (D2), ve velkých dávkách je v potravinářských výrobcích rostlinného a živočišného původu.

Vitamin D: aplikace

Jeho hlavní funkcí je zajistit růst a vývoj kostí u dětí. Tato látka zabraňuje rozvoji křivice v rostoucím organismu a u lidí ve vyšším věku pokročilého věku zabraňuje osteoporóze (křehkost kostí, ke které dochází v důsledku nedostatku vápníku v těle).

Kromě výkonu své hlavní funkce také udržuje správnou hladinu fosforu v krvi, zabraňuje slabosti našich svalů, zlepšuje imunitu, příznivě ovlivňuje činnost střeva, ledvin, reguluje krevní tlak a funkci srdce.

Tento vitamín a zároveň hormon je nezbytný pro naše tělo, aby bylo zajištěno zdravé fungování štítné žlázy a podpora funkce srážení krve.

Absorpce vápníku a hořčíku v těle, náchylnost k kožním onemocněním také významně závisí na vitamínu D. Blokuje chaotickou reprodukci tělesných buněk. A to podle onkologů hraje důležitou roli v prevenci vzniku onkologických onemocnění. Zabraňuje také růstu zhoubných nádorů v lidském těle a tím posiluje imunitní systém. Jeho schopnost potlačovat autoimunitní procesy má příznivý vliv na prodloužení života lidí s AIDS.

Denní potřeba

Vitamin D má vlastnosti dávkování v závislosti na věku a stavu osoby. Denní dávka pro zdravého dospělého je tedy 2,5-5 μg, pro těhotné ženy a kojící matky - 10 μg pro děti - v závislosti na věku 2,5-10 μg. Denní dávka pro kojence je od 7,5 do 10 mikrogramů.

Kdy se zvyšuje potřeba této látky? Zvyšuje se s věkem, když je člověk starší 60 let. Je nutné ho více užívat ve formě léků pro lidi, kteří nejsou na slunci, stejně jako pro ženy v období menopauzy.

Mimochodem, někdy na baleních jsou označení dávek v mezinárodních jednotkách (IU). Musíte vědět, že 1 taková jednotka odpovídá aktivitě 0,025 μg ergokaliciferolu nebo cholekalciferolu.

Interakce s jinými látkami

Je třeba mít na paměti, že pro dobrý metabolismus této látky je v játrech nutný vitamin E. Vezměme si, že absorpci vitamínu D brání léky, které snižují hladinu cholesterolu v našem těle. Proto by měla existovat přestávka mezi užíváním dvou skupin drog. Snižuje účinnost vitamínu D a dalších léčiv: steroidní hormony, léky proti tuberkulóze, antikonvulziva, projímadla, antacida, barbituráty, cholestyramin a alkohol.

Příjem samotného vitamínu D může snížit účinnost léčiv pro léčbu srdce a ve velkých dávkách vést k nedostatku železa. Na druhé straně podporuje vstřebávání hořčíku ve střevě a udržuje fosfor.

Jak nedostatek, tak předávkování látkou mají na naše tělo špatný vliv. Symptomy jeho nedostatku v raných stadiích jsou pokles nebo ztráta chuti k jídlu, zhoršení spánku nebo nespavosti, pálení v ústech, hrdlo, ztráta bez příčiny, snížená ostrost zraku.

Pokud hovoříme o pozdních stadiích deficitu, pak signály mohou být rozvoj osteoporózy u dospělých a u dětí - křivice, různé deformity páteře, vývojová zpoždění a růst.

Signály nadbytku (předávkování) vitamínu D v těle jsou snížený výkon a únava, ztráta chuti k jídlu a nevolnost, průjem a zácpa, akutní bolest kloubů a svalů, zvýšený tlak, křeče a horečka, dušnost, pomalý puls, demineralizace kostní tkáně a depozice soli v orgánech, které brání pohybu (klouby, páteř).

Zdroje vitamínu D

V lidském těle se pod vlivem ultrafialového záření (sluneční světlo) produkuje ergokaliciferol a cholekalciferol. Když jste kvůli různým okolnostem málo na slunci, pak je možné získat jejich množství s jídlem. Jaké produkty by měly být spotřebovány. nasycení těla těmito základními látkami:

 1. Vitamin D ve velkém množství je v některých mořských plodů. To je ryba oceánského původu, tresčích jater. Je přítomen v rybím oleji, který byl vždy považován za prospěšný pro děti i dospělé. Je důležité, aby se v zimě, kdy sluneční paprsky jsou téměř chybí, a to může být požito pouze s jídlem nebo doplňky stravy.
 2. Vitamin D je ve všech olejích rostlinného původu. Vedoucími ve svém obsahu jsou však slunečnice a olivový olej.
 • Houby byly vždy velkým zdrojem. Je důležité, aby byl zachován v sušených i marinovaných hubách. Mějte však na paměti, že houby rostoucí ve městě hromadí těžké kovy a plyny v jejich složení, takže jejich použití nepřinese ani vitamín D ani živiny do vašeho těla, spíše poškození.
 • Zelení, různé bylinky obsahují vitamín D ve velkém množství. Petržel a kopřiva jsou považovány za vůdce z hlediska obsahu ergokalciferolu.
 • Je také obsažen v pekárenských výrobcích, bramborách a jiné zelenině v malých množstvích.
 • Zda dát vitamín D v létě

  Pobyt na slunci v létě v rozumných mezích je jednoduchý, pohodlný a bezpečný způsob, jak nasycit tělo vitamínem D. Slunce je nejlepším lékem, který v mnoha případech převyšuje účinnost jiných lékařských postupů. Sluneční paprsky byly vždy a budou bohatým zdrojem vitamínu D. To je důvod, proč vystavení slunci může stimulovat tvorbu zvýšené dávky této látky v těle.

  Podle statistik, northerners být více pravděpodobný, že trpí rakovinou prostaty a tlustého střeva než ti na Zemi kdo být blíže k rovníku. Totéž lze říci o nemoci roztroušené sklerózy.

  Nicméně, tam je další extrém: prodloužené vystavení slunci je plná popálenin a rakoviny kůže.

  Jak víte, kolik času můžete strávit na otevřeném slunci, abyste se vyhnuli popáleninám a předávkování vitaminem D? Vědci zjistili, že tato otázka je čistě individuální, protože každý z nás má své vlastní zvláštnosti struktury kůže a vnímání opálení. Doporučuje se zůstat na slunci v plavkách, dokud se neobjeví mírné zarudnutí kůže. Tak získáte správné množství vitamínu D. Pro jednu osobu to může být hodina, další - 2,5. Zároveň to bude skvělé, pokud v procesu opalování budete mít přestávky 5-10 minut, schovávat se ve stínu.

  Příjem vitamínu D je tedy silná kost a zdravá funkce štítné žlázy, prevence rakoviny a dobrá srážlivost krve. Produkty, které jej obsahují, jsou dostupné všem. Stačí se řídit dietou denního jídla a pravidelně je dodávat do těla.

  Vitamin D v lidském těle

  Účelem vitamínu D v lidském těle je růst a vývoj kostí, prevence onemocnění kosterního systému (křivice, osteoporóza, osteomalacie). Calciferol stimuluje metabolismus minerálů a také přispívá k ukládání vápníku v kostní tkáni a zubech (dentin), zabraňuje slabosti a změkčení kostí (osteomalacie).

  Jeho aktivní produkt 1,25-deoxycholekaciferol, který vzniká v ledvinách, kontroluje činnost střevních buněk (produkci transportních proteinů pro dodávání molekul vápníku), stejně jako ledvin a svalů (zlepšuje se stravitelnost minerálu). Kromě toho vitamín D v lidském těle plní řadu funkcí:

  • regulace absorpce fosforu a hořčíku v těle;
  • zvýšená imunita;
  • důležitá složka pro fungování štítné žlázy a normální srážení krve;
  • příznivý vliv na krevní tlak, funkci srdce a svalový tonus;
  • prevence kožních onemocnění;
  • ovlivňuje citlivost organismu na rakovinu a také s ním účinně bojuje;
  • interferuje s aterosklerózou, artritidou, diabetem, roztroušenou sklerózou;
  • stimuluje transkripci DNA a RNA pro syntézu proteidů.

  U lidí se tvoří vitamín D z provitaminů (ergosterol, stigmasterol a sitosterol) v kožním epitelu. Tyto látky jsou bohaté na rostlinné produkty. Při působení UV záření dochází k prostorovému přeskupení a transformaci na aktivní formu.

  Absorpce kalciferolu se vyskytuje převážně v proximálním tenkém střevě (část látky je ve středních částech, malé množství je v oblasti ilia) nutně působením žluče.

  Existuje několik forem vitaminu D:

  • Vitamin D2 (ergokalciferol) - syntetizovaný z kvasinek, ergosterol je provitamin;
  • Vitamin D3 (cholekalciferol) - syntetizovaný ze zvířecích tkání, provitamin - 7-dehydrocholesterol;
  • Vitamín D4 (22, 23-dihydro-ergokalciferol), provitamin-22-dihydroergosterol;
  • vitamín D5 (sitokaltsiferol) - syntetizovaný z pšeničných olejů, provitamin - 7-dehydrositosterol;
  • vitamin D6 (stigmacalciferol), provitamin - 7-dehydro-stigmasterin;
  • Vitamin D7 (Campalciferol), provitamin - 7-Dehydrocampester.

  Nejběžnější jsou ergokalciferol a cholekalciferol, které jsou přirozenými formami vitaminu.

  Lidská potřeba vitamínu D

  Minimální denní příjem vitamínu D pro dospělého je 2,5 mikrogramu. Lidé trpící nedostatkem UV záření by měli zvýšit příjem vitamínů. Tato skupina zahrnuje:

  • zástupci regionů se zvýšeným znečištěním atmosféry;
  • pacienti s lůžkem s omezeným přístupem na čerstvý vzduch;
  • pracovníci v noci;
  • noční život;
  • těhotné a kojící ženy.

  Tělo dostane dostatek vitamínu D z potravy. pokud je uspokojena jeho potřeba UV záření. Existují však určité rysy vzdělávání:

  • délka paprsků (nejpříznivější paprsky středního spektra - ráno a při západu slunce);
  • barva kůže (tmavší povrch kůže, méně produkce vitamínů);
  • věku (účinnost syntézy kalciferolu klesá s věkem);
  • složení konzumovaných potravin (vegetariáni syntetizují menší množství látky);
  • Ekologie (znečištění ovzduší v průmyslových oblastech ztěžuje pronikání příznivých UV paprsků).

  Opalování (pigmentace kůže) je odpovědí a zabraňuje tělu v nadměrném vystavení UV záření.

  Nadbytek a nedostatek vitamínu D v lidském těle

  Nedostatek vitamínu D v těle je spojen se symptomy onemocnění kosterního systému - křivice a osteomalacie: poruchy metabolismu vápníku a fosforu, stejně jako lidé (většinou děti) trpí onemocněním kostí, kloubů a zubů. Počáteční značky se zobrazí jako:

  • ztráta chuti k jídlu, hmotnost a spánek;
  • nepříjemné pocity v ústech;
  • ztráta zrakové ostrosti.

  Přebytek vitamínu D v lidském těle je spojen s vlastnostmi, jako jsou všechny rozpustné tuky, akumulovat se v tkáních a orgánech. Za normálních podmínek vede zvýšení koncentrace kalcepherolu ke syntéze jeho neaktivní formy, která nezpůsobuje narušení struktury kostí. S uměle významným zvýšením příjmu vitamínu D je tento proces narušen.

  Při hypervitaminóze vitaminu D jsou pozorovány následující příznaky:

  • ztráta chuti k jídlu, bolesti hlavy;
  • svalová slabost, bolesti kloubů;
  • nevolnost, zvracení, zácpu, průjem;
  • horečka, vysoký krevní tlak, křeče, dušnost;
  • obsah vápníku v krvi stoupá na kritické hodnoty;
  • demineralizace kostí (slabost a křehkost);
  • tvorba aterosklerotického plaku - zhoršený krevní oběh v mozku a koronární srdeční onemocnění;
  • ukládání vápenatých solí v ledvinách, plicích, střevech, srdci.

  Vliv vitamínu D na lidské tělo

  Co je užitečný vitamin D?

  Vitamin D se obvykle nazývá poměrně složitá organická látka, bez které by jednotlivé procesy v lidském těle nebyly možné, například se podílí na výměně fosforu a vápníku, stimuluje růst svalů a kostí. Vitamin D je látka rozpustná v tucích. Jsou to jeho lékaři, kteří doporučují dávat všem dětem od dětství do tří až pěti let.

  Kdo a kdy otevřel vitamin D

  Na počátku dvacátého století dokázal americký vědec E. McColum dokázat, že je možné zabránit rozvoji křivice a upravit normální metabolismus kostní tkáně pomocí určité látky, která se může rozpouštět v tucích.

  Tato užitečná látka se jmenovala vitamin D. O něco později, konkrétně v roce 1924, další vědec M.

  Weinstock a A. Hess ho dokázali syntetizovat z rostlinného oleje, který byl ovlivněn ultrafialovým zářením o délce 280-300 nm.

  Dosud existuje celá skupina biologicky aktivních látek se společným názvem Vitamin D.

  V lékařství, jeho dvě nejběžnější formy jsou: t

  1. ergokalciferol (D2);
  2. cholekalciferolu (D3).

  Vitamin D3 je syntetizován v lidské kůži ze svých neaktivních prekurzorů pod přímým vlivem ultrafialových paprsků. Jakmile je tato látka v ledvinách aktivována a přeměněna na molekulu kalcitriolu, která se vyznačuje určitou hormonální aktivitou.

  Role v lidském těle

  Pravděpodobně každý ví, že hlavní funkcí vitaminu D je regulovat metabolismus vápníku a fosforu. To znamená, že tato látka přispívá k správné absorpci vápníku v těle a absorpci fosfátů ve střevě.

  Je jisté, že vitamin D je jedním z nejdůležitějších prvků, protože:

  1. zodpovědný za normální vývoj a růst kostí lidské kostry. Je známo, že s věkem, pod vlivem určitých nepříznivých faktorů, klesá kostní struktura některých lidí o cca 15%. Kosti se v tomto případě stávají porézními a bolavými. Toto onemocnění je přesně ošetřeno vápníkem a vitamínem D;
  2. v dětství zabraňuje rozvoji křivice;
  3. interferuje s aktivní reprodukcí rakovinných buněk;
  4. poskytuje dobrou srážlivost krve a funkci štítné žlázy;
  5. podporuje všeobecnou imunitu;
  6. má významný vliv na metabolické procesy v lidském těle;
  7. podporuje rychlé hojení zlomenin kostí;
  8. částečně reguluje svalovou činnost a zabraňuje svalové slabosti;
  9. zodpovědný za aktivitu inzulínu a hladiny cukru v krvi;
  10. zabraňuje chronické únavě, která je často charakteristická pro starší osoby;
  11. pomáhá předcházet rozvoji mnoha závažných onemocnění (roztroušená skleróza, diabetes typu 1, revmatoidní artritida atd.);
  12. přispívá k zastavení zánětlivých procesů v orgánech lidského těla.

  Odkud pochází vitamín D?

  Jak bylo uvedeno výše, nejzákladnější množství tohoto vitamínu se tvoří v lidské kůži působením ultrafialových paprsků. To je důvod, proč se nejaktivnější vitamin D tvoří v teplém období, kdy slunce svítí venku.

  Pokud jde o potraviny, které obsahují vitamín D, zpravidla ve velmi malých dávkách, najdete jej v:

  1. rybí olej;
  2. mořské ryby;
  3. vaječné žloutky;
  4. kravské mléko;
  5. játra atd.

  Stojí za zmínku, že množství této sloučeniny, které může vstoupit do těla pouze s jídlem, není schopno pokrýt denní potřeby lidí.

  Když už mluvíme například o novorozeně, lze tvrdit, že pokud jeho matka během kojení nedostane speciální obohacené doplňky, můžete sotva očekávat normální vývoj dítěte.

  Kolik lidí D denně potřebuje

  Denní potřeba těla pro tuto biologicky aktivní látku je dána věkem, fyziologií a životním stylem každé jednotlivé osoby. V průměru by tedy děti od narození do tří let měly dostat 10 μg vitamínu D denně.

  Po dosažení věku čtyř let se doporučená dávka sníží na 2,5 μg. Pro starší děti a dospělé je denně zapotřebí stejné množství vitamínu. Těhotné ženy a kojící matky potřebují více vitamínů, proto je pro ně denní dávka 10 mikrogramů.

  To znamená, že se ukazuje, že většina vitamínu D by měla dostat děti, stejně jako těhotné a kojící ženy. Děti potřebují tuto látku jako žádný jiný, protože jejich svaly a kostra se teprve začínají formovat a aktivně růst.

  Pokud je to příliš mnoho

  Při příliš dlouhém léčení a užívání vitamínových komplexů u lidí může dojít k předávkování vitamínem D. Jak již bylo zmíněno, tato látka je rozpustná v tucích a může se tedy hromadit v těle.

  V tomto případě může osoba pozorovat následující příznaky:

  1. obecná slabost;
  2. nedostatek chuti k jídlu;
  3. pocit nevolnosti;
  4. dušnost;
  5. vysoký krevní tlak;
  6. bolesti kloubů;
  7. křeče;
  8. bolesti hlavy a bolesti svalů.

  Pokud se do těla zavede velmi velká dávka vitamínu D, vápník se uloží do vnitřních orgánů a pronikne do stěn cév, což vede k tvorbě aterosklerotických plaků.

  Aby se to však stalo, je nutné získat dávku vitaminu 2-3 krát vyšší než terapeutická, proto se s hypervitaminózou D prakticky nesetkává.

  Nedostatek vitamínu d

  Na rozdíl od předávkování je nedostatek vitamínu D velmi častým jevem, který může způsobit různá onemocnění.

  Jeho malý nedostatek se zpravidla projevuje následujícími příznaky:

  1. nedostatek chuti k jídlu;
  2. úbytek hmotnosti;
  3. pálení v krku a ústech;
  4. nespavost;
  5. nadměrné pocení;
  6. konstantní únava;
  7. zrakového postižení.

  Pokud je nedostatek této látky velmi významný, není vyloučen rozvoj osteoporózy, změkčení kostí u dospělých, křivice a deformace páteře u dětí.

  Jak vidíte, vitamín D je velmi důležitý v různých aspektech lidského zdraví.

  Stojí za to jen to, že tato látka vstupuje do těla v dostatečném množství, může prodloužit lidský život o 10-15 let, snížit riziko vzniku maligních, endokrinních a kardiovaskulárních onemocnění.

  Vitamin D (kalciferol)


  Vitamin D (kalciferol) je jak hormon, tak vitamín rozpustný v tucích. "Sluneční vitamin". V roce 1936 byl izolován z rybího oleje.

  Existují dvě aktivní formy, které se v současné době nazývají vitamin D:

  1. Vitamin D 2 - je syntetický vitamin rostlinného původu, který vzniká v důsledku působení ultrafialových paprsků na některé kvasinkové houby, jeho provitamin je ergosterol. Vitamín D 2 obohacuje jídlo, přidává se k doplňkům.
  2. Vitamin D 3 je také další název pro "přírodní" vitamin D, jehož forma se nachází v potravinách živočišného původu. To je považováno za optimální pro lidské tělo.

  Tyto formy vitamínu D v ledvinách a játrech se přeměňují na hormon kalcitriol, což je fyziologicky aktivní forma vitaminu D - 1,25-deoxycholekaciferolu. Ovlivňuje buňky svalů, ledvin, střev. Ve střevě podporuje syntézu nosného proteinu pro transport vápníku, zatímco ve svalech a ledvinách zesiluje reabsorpci (reverzní absorpci) volného vápníku.

  Kromě výše uvedených forem vitaminů skupiny D zahrnují následující sloučeniny:

  1. Vitamin D 3 provitamin - vitamin D 4.
  2. Vitamin D 5 - (sitocalciferol).
  3. Vitamin D6 - (stigma-kalciferol).

  Vitamin D vstupuje do těla s jídlem a je syntetizován ze sterolů (provitaminy) v kůži pod vlivem slunečního světla.

  Při vaření a skladování potravin je poměrně stabilní.

  Funkce vitamínu D v těle:

  1. Kostní systém: hlavní funkcí vitamínu D je vstřebávání hořčíku a vápníku. k tvorbě a rozvoji zubů a kostí. Stimuluje také vstřebávání vápníku v ledvinách a střevech. Reguluje obsah fosforu a vápníku v krvi, vitamín D je hlavní spojovací hormonální regulací výměny fosforu a vápníku. Navíc zvyšuje tok vápníku do kostí a zubů a pomáhá je posilovat.
  2. Buněčný růst: Vitamin D se podílí na růstu a vývoji buněk. Podle studií, hormon kalcitriol chrání tělo před maligními chorobami, zpomaluje růst rakovinných buněk v hrudníku, tlustého střeva, kůže. Je účinný při léčbě a prevenci leukémie, rakoviny prsu, vaječníků, prostaty, mozku. Vitamín D3 se používá k externímu použití při léčbě psoriázy, protože snižuje šupinatění kůže, která je charakteristická pro psoriázu.
  3. Imunitní systém: množství vitamínu D v těle ovlivňuje oblast kostní dřeně, která je zodpovědná za syntézu imunitních buněk - monocytů, tzn. zvyšuje imunitu.
  4. Hormony: Vitamin D koordinuje produkci inzulinu pankreatem, to znamená, že ovlivňuje hladinu glukózy v krvi.
  5. Nervový systém: pomáhá udržovat optimální hladinu vápníku v krvi, což zajišťuje plný přenos nervových impulzů a proces svalové kontrakce, tj. Normální funkce nervů a svalů. Podle některých zpráv, posílení procesu asimilace hořčíku a vápníku, vitamín D pomáhá obnovit ochranné membrány obklopující nerv, z tohoto důvodu je součástí komplexní léčby roztroušené sklerózy.

  Vitamin D v potravinách

  Produkty živočišného původu: máslo, sýr, mléko, játra, vaječný žloutek, tučné ryby (sleď, makrela, losos, sardinky v oleji, tuňák), rybí olej.

  Vitamin D Norm

  Průměrný denní příjem vitamínu D a jeho aktivních forem je 5 ug nebo 300-600 ME, maximální přípustné množství je 15 ug. Dávka vitamínu D pro děti je 400-500 IU.

  Nedostatek vitamínu D

  Nedostatek vitamínu D, pokud je člověk dlouhodobě pod sluncem, se vyskytuje jen zřídka.

  U dospělých se deficit projevuje zvýšenou únavou, špatným zdravotním stavem, obtížemi při hojení zlomenin. Také se vyvíjí osteomalacie (křivice), demineralizace kostí a zlomeniny.

  Ve většině případů se nedostatek vitaminu D vyskytuje u starších lidí, kteří jsou po celou dobu prakticky doma a nejsou vystaveni slunečnímu záření. Proto se vitamín D 3 nevyrábí, představuje až 80% optimálního množství vitamínu pro tělo. Téměř čtvrtina starších pacientů v nemocnicích v různé míře trpí osteomalací a osteoporózou.

  Kromě toho jsou těhotné a kojící ženy, obyvatelé severních oblastí, vystaveny riziku hypovitaminózy D.

  U dětí s nedostatkem vitaminu D vzniká křivice. Avitaminóza D snižuje proces vstřebávání vápníku a jeho uvolňování z kostí, což způsobuje stimulaci syntézy parathormonu hormony příštítných tělísek. Vyskytuje se a vyvíjí sekundární hyperparatyreoidismus, který podporuje vyluhování vápníku z kostí a vylučování fosfátů v moči.

  Projevy křivice u dětí:

  1. Tam je pomalý proces kousání, uzavření fontanel.
  2. Ploché kosti lebky se zploštěním šíje jsou změkčeny; v oblasti parietal a frontální cusps, překryvy jsou tvořeny (“čtvercová hlava”, “Socrates čelo”).
  3. Deformovaná lebka obličeje (nos sedla, vysoká gotická obloha).
  4. Zakřivené dolní končetiny mohou být deformované pánve ("plochá pánev").
  5. Tvar hrudníku se mění ("kuřecí prsa").
  6. Pozorované poruchy spánku, pocení, podrážděnost.

  Spolehlivá prevence (s přihlédnutím k různým faktorům - nutriční hodnota, fyzická aktivita, geografická oblast) je denní příjem 1500 IU vitamínu D během těhotenství. To může být 2 lžíce. lžíce přírodního rybího oleje, 1-2 kapky ergokalciferolu (vitamín D2) nebo 1,5 lžičky medicinálního rybího oleje.

  Přebytek vitamínu D

  Přebytek vitamínu D může způsobit zvýšení hladiny vápníku v krvi, vápník se přenáší z kostní tkáně do jiných orgánů a tkání, což zhoršuje jejich funkce. V cévách, srdci, játrech, ledvinách a plicích jsou ložiska - to není nic jiného než proces osifikace, kalcifikace. Výměna je rozbitá, křehkost kostry se zvyšuje.

  Přebytek vitamínu D je často pozorován u dětí, když matky svévolně zvyšují dávku léku, obvykle po užití 3 000 000 IU vitaminu D. U malých dětí se může rozvinout syndrom, který lékaři označují za „selhání prosperity“. Jsou pozorovány následující příznaky: špatný vývoj, slabý růst, malé zvýšení tělesné hmotnosti, snížená chuť k jídlu a podrážděnost. Nejnebezpečnější kombinací je ergokalciferol a aktivní křemen nebo sluneční záření. Také vývoj těžkého a akutního stavu je možný po užití velmi velkých dávek rybího oleje.

  V případě indikací užívání přípravků vitaminu D je nutné přísné dodržování předepsaných dávek.

  Časné příznaky předávkování vitaminem: nevolnost, ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti; polydipsia (nepřirozeně silná žízeň), polyurie (zvýšená tvorba moči), hypertenze (trvalé zvýšení krevního tlaku), zácpa, svalová rigidita. Příčiny úmrtí jsou selhání ledvin, komprese mozku, acidóza (posun acidobazické rovnováhy směrem k aciditě) a hyperkalcemické arytmie.

  Dlouhodobé předávkování vitamínem D ve stravě vede k hyperkalcémii - vysokému obsahu vápníku v séru. Příznaky hyperkalcémie jsou způsobeny stupněm procesu: od podrážděnosti ke svalovým křečím, silné záchvatové aktivity a kalcifikace tkáně (usazeniny vápníku).

  Vitamin D v lidském těle

  Účelem vitamínu D v lidském těle je růst a vývoj kostí, prevence onemocnění kosterního systému (křivice, osteoporóza, osteomalacie). Calciferol stimuluje metabolismus minerálů a také přispívá k ukládání vápníku v kostní tkáni a zubech (dentin), zabraňuje slabosti a změkčení kostí (osteomalacie).

  Jeho aktivní produkt 1,25-deoxycholekaciferol, který vzniká v ledvinách, kontroluje činnost střevních buněk (produkci transportních proteinů pro dodávání molekul vápníku), stejně jako ledvin a svalů (zlepšuje se stravitelnost minerálu). Kromě toho vitamín D v lidském těle plní řadu funkcí:

  • regulace absorpce fosforu a hořčíku v těle;
  • zvýšená imunita;
  • důležitá složka pro fungování štítné žlázy a normální srážení krve;
  • příznivý vliv na krevní tlak, funkci srdce a svalový tonus;
  • prevence kožních onemocnění;
  • ovlivňuje citlivost organismu na rakovinu a také s ním účinně bojuje;
  • interferuje s aterosklerózou, artritidou, diabetem, roztroušenou sklerózou;
  • stimuluje transkripci DNA a RNA pro syntézu proteidů.

  U lidí se tvoří vitamín D z provitaminů (ergosterol, stigmasterol a sitosterol) v kožním epitelu. Tyto látky jsou bohaté na rostlinné produkty. Při působení UV záření dochází k prostorovému přeskupení a transformaci na aktivní formu.

  Absorpce kalciferolu se vyskytuje převážně v proximálním tenkém střevě (část látky je ve středních částech, malé množství je v oblasti ilia) nutně působením žluče.

  Existuje několik forem vitaminu D:

  • Vitamin D2 (ergokalciferol) - syntetizovaný z kvasinek, ergosterol je provitamin;
  • Vitamin D3 (cholekalciferol) - syntetizovaný ze zvířecích tkání, provitamin - 7-dehydrocholesterol;
  • Vitamín D4 (22, 23-dihydro-ergokalciferol), provitamin-22-dihydroergosterol;
  • vitamín D5 (sitokaltsiferol) - syntetizovaný z pšeničných olejů, provitamin - 7-dehydrositosterol;
  • vitamin D6 (stigmacalciferol), provitamin - 7-dehydro-stigmasterin;
  • Vitamin D7 (Campalciferol), provitamin - 7-Dehydrocampester.

  Nejběžnější jsou ergokalciferol a cholekalciferol, které jsou přirozenými formami vitaminu.

  Lidská potřeba vitamínu D

  Minimální denní příjem vitamínu D pro dospělého je 2,5 mikrogramu. Lidé trpící nedostatkem UV záření by měli zvýšit příjem vitamínů. Tato skupina zahrnuje:

  • zástupci regionů se zvýšeným znečištěním atmosféry;
  • pacienti s lůžkem s omezeným přístupem na čerstvý vzduch;
  • pracovníci v noci;
  • noční život;
  • těhotné a kojící ženy.

  Tělo dostane dostatek vitamínu D z potravy. pokud je uspokojena jeho potřeba UV záření. Existují však určité rysy vzdělávání:

  • délka paprsků (nejpříznivější paprsky středního spektra - ráno a při západu slunce);
  • barva kůže (tmavší povrch kůže, méně produkce vitamínů);
  • věku (účinnost syntézy kalciferolu klesá s věkem);
  • složení konzumovaných potravin (vegetariáni syntetizují menší množství látky);
  • Ekologie (znečištění ovzduší v průmyslových oblastech ztěžuje pronikání příznivých UV paprsků).

  Opalování (pigmentace kůže) je odpovědí a zabraňuje tělu v nadměrném vystavení UV záření.

  Nadbytek a nedostatek vitamínu D v lidském těle

  Nedostatek vitamínu D v těle je spojen se symptomy onemocnění kosterního systému - křivice a osteomalacie: poruchy metabolismu vápníku a fosforu, stejně jako lidé (většinou děti) trpí onemocněním kostí, kloubů a zubů. Počáteční značky se zobrazí jako:

  • ztráta chuti k jídlu, hmotnost a spánek;
  • nepříjemné pocity v ústech;
  • ztráta zrakové ostrosti.

  Přebytek vitamínu D v lidském těle je spojen s vlastnostmi, jako jsou všechny rozpustné tuky, akumulovat se v tkáních a orgánech. Za normálních podmínek vede zvýšení koncentrace kalcepherolu ke syntéze jeho neaktivní formy, která nezpůsobuje narušení struktury kostí. S uměle významným zvýšením příjmu vitamínu D je tento proces narušen.

  Při hypervitaminóze vitaminu D jsou pozorovány následující příznaky:

  • ztráta chuti k jídlu, bolesti hlavy;
  • svalová slabost, bolesti kloubů;
  • nevolnost, zvracení, zácpu, průjem;
  • horečka, vysoký krevní tlak, křeče, dušnost;
  • obsah vápníku v krvi stoupá na kritické hodnoty;
  • demineralizace kostí (slabost a křehkost);
  • tvorba aterosklerotického plaku - zhoršený krevní oběh v mozku a koronární srdeční onemocnění;
  • ukládání vápenatých solí v ledvinách, plicích, střevech, srdci.