Image

Co můžete jíst se zánětem pankreatu

Slinivka břišní hraje důležitou roli v životě organismu. Produkuje látky nezbytné pro trávení potravy a podílí se také na práci hormonálního systému. Jakékoli porušení jeho činností může tedy vést k vážným zdravotním následkům. Nejčastěji je slinivka ovlivněna onemocněním zvaným pankreatitida, které je charakterizováno zánětlivými procesy, které ovlivňují celý orgán nebo jeho část. Terapie nemoci by měla být komplexní, hlavní část je správná výživa. Jaké produkty a jídla jsou zahrnuty do seznamu povolených a které mohou zhoršit nemoc?

Co můžete jíst se zánětem pankreatu

Jak se projevuje pankreatitida?

Běžné příčiny patologických procesů ve slinivce břišní - zneužívání alkoholických nápojů a nekvalitní potraviny (mastné, slané, uzené, kořeněné pokrmy), nezdravé potraviny, potraviny, nadměrné spoléhání na přísné diety a hladovění. Kromě toho se patologie často vyvíjí v důsledku hormonální nerovnováhy a některých onemocnění - hepatitidy, žlučových kamenů, gastritidy, střevních infekcí, genetických patologií.

Příčiny akutní pankreatitidy

Příznaky zahrnují:

 • intenzivní bolest v pravém nebo levém horním kvadrantu pásového oparu, která nemůže být zmírněna medikací (někdy je bolest tak silná, že může vést k šoku a ztrátě vědomí);
 • nevolnost a zvracení, které nepřináší úlevu;
 • pálení žáhy, říhání, sucho v ústech, nadýmání a někdy zácpa a průjem;
 • svalové napětí přední abdominální stěny;
 • horečka, zvýšená tepová frekvence, zvýšený krevní tlak;
 • změna tónů kůže - stávají se bledými nebo nažloutlými, zejména pokud je onemocnění způsobeno poškozením jater, výskytem plaku na povrchu jazyka;
 • zhoršení zdraví, rychlé hubnutí.

Je to důležité! Tyto příznaky jsou charakterizovány akutními záchvaty pankreatitidy. V chronické formě onemocnění může být patologický proces po určitou dobu asymptomatický a po vystavení negativním faktorům (alkohol, nevyvážená výživa) se zánět zhorší.

Následky nemoci mohou být závažné poruchy trávicího procesu, stejně jako nebezpečný stav zvaný pankreatonekróza. Vyznačuje se postupným odumíráním tkání orgánu a pravděpodobnost úmrtí v této patologii je 70-80%.

Chirurgická léčba nekrózy pankreatu

Léčba drogami

Terapie pankreatitidy závisí na závažnosti symptomů, rozsahu poškození orgánů a komorbiditách. Během exacerbace zánětlivého procesu je nutné zmírnit bolest a odstranit příznaky intoxikace těla, pak normalizovat zažívací funkci. Pacientovi se doporučuje absolutní odpočinek a odpočinek na lůžku, na epigastrickou oblast břišní dutiny se umístí studený obklad nebo ledový obklad.

Enzymové přípravky pro léčbu pankreatitidy

První den po nástupu útoku se nedoporučuje jíst - každé 2-3 hodiny můžete vypít trochu alkalické minerální vody. Bolestní syndrom u pankreatitidy je špatně kontrolován antispasmodickými a analgetickými léky - pokud tablety nefungují, doporučuje se intramuskulární nebo intravenózní podání léků. Není možné předepsat žádné léky pro léčbu pankreatitidy na vlastní kůži - osoba by měla být přijata do zdravotnického zařízení co nejdříve, protože je nemožné se zbavit patologie doma.

Alkalická minerální voda

Tabulka Léky používané pro pankreatitidu.

Jak léčit zánět slinivky břišní doma

Úloha slinivky břišní zahrnuje regulaci výměny energie a dalších biochemických procesů probíhajících v lidském těle.

Produkuje komplex trávicích enzymů, které se podílejí na rozpadu bílkovin, sacharidů a tuků z potravin, navíc produkuje glukagon a inzulín - hormony, regulátory glukózy v těle.

Zánět slinivky břišní, jejíž symptomy a léčba považujeme za pankreatitidu - z latinského slova „slinivka břišní“.

Onemocnění se může objevit v akutní formě nebo chronicky. Akutní pankreatitida je charakterizována silným náhlým útokem, nebezpečným zdravím a životem. U chronické pankreatitidy jsou záchvaty méně výrazné a lze je v průběhu let opakovat.

Příčiny

K vyvolání zánětu slinivky břišní může:

 • jíst mastné, kořeněné a smažené potraviny;
 • přejídání;
 • systematické užívání alkoholu;
 • hormonální léky;
 • nervové šoky;
 • abdominální trauma.

Zánět žlázy se může objevit na pozadí jiných onemocnění gastrointestinálního traktu (reaktivní pankreatitida):

Lékaři říkají, že trpí nadváhou a staršími lidmi. Ženy trpí tímto onemocněním častěji než muži.

Příznaky zánětu slinivky břišní

V případě zánětu slinivky břišní je jedním ze symptomů typický syndrom bolesti, který se vyskytuje v akutní formě. Pacient zažívá velmi silnou okolní bolest, v některých polohách mírně ustupuje. Reliéf přináší držení těla se skloneným tělem.

Hlavní příznaky akutního zánětu slinivky břišní:

 • akutní bolest pod žebry pásového oparu;
 • nevolnost a zvracení (dočasná úleva po zvracení);
 • napětí přední stěny břicha;
 • bledost kůže;
 • slabost a pocení;
 • horečka.

První příznaky se mohou projevit jako závažnost v epigastrické oblasti 1,5 až 2 hodiny po jídle. Často je tento stálý prodroma doprovázen prudkým snížením chuti k jídlu a častými bolestmi hlavy a závratěmi. V této době již ve žláze dochází k negativním patologickým změnám.

Také ve většině případů může lokalizace bolesti určit, která část žlázy je zapálena:

 1. Příznakem zánětu ocasu slinivky břišní bude tedy pocit bolesti v levé hypochondriu. Tato bolest se může rozšířit do oblasti mezi hrudníkem IV a bederním obratlem.
 2. Při zánětu hlavy pankreatu se příznak bolesti nejčastěji objevuje na pravé straně pod žebry, zabírající oblast mezi obratlíky VI a XI.
 3. Zapálené tělo pankreatu může způsobit bolest v epigastrické oblasti.

Je charakteristické, že během remise se člověk může cítit zcela zdravý a zažívat pouze dočasnou slabost, někdy zažívací poruchy a průjem. Po stresu, tělesná teplota někdy se zvedne k subfebrile indikátorům

Chronická forma

Odborníci se domnívají, že rozvoj chronické pankreatitidy vede k nadměrné fascinaci mastnými jídly, kouřením a zneužíváním alkoholu. Není přesně určeno, jak alkohol ovlivňuje slinivku břišní. Pravděpodobně to může bránit uvolňování trávicí šťávy z pankreatu nebo značně měnit jejich chemické složení, takže trávicí šťávy začínají způsobovat zánětlivý proces.

Symptomy chronického pankreatického onemocnění:

 • averze k tukovým jídlům;
 • bolest v hypochondriu během cvičení;
 • porušení křesla;
 • těžké snížení hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu.

V závislosti na symptomech lékaři rozlišují několik forem chronické pankreatické choroby: asymptomatická, bolestivá, rekurentní a pseudo-tumorální.

Diagnostika

Abychom pochopili, proč je slinivka břišní, během vyšetření lékař naslouchá všem vašim stížnostem, sbírá anamnézu, zkoumá vás, předepisuje nezbytná instrumentální a laboratorní vyšetření:

 1. Biochemické krevní testy: zvyšuje se hladina amylázy, lipázy, trypsinu. Nekrotická forma bude doprovázena snížením hladin vápníku v séru. Zvýšené hodnoty ALT a AST. Hladiny bilirubinu se mohou zvýšit. Pokud je postižen celý orgán, produkce inzulínu je narušena a následuje hyperglykémie. V moči se objeví amyláza.
 2. Instrumentální vyšetření: ultrazvuk, fibrogastroduodenoskopie, rentgen RTG hrudních orgánů, angiografie orgánových cév, tomografie, laparoskopické vyšetření břišní dutiny.

Lékař musí věnovat pozornost vašemu vzhledu, barvě sliznic a pokožce. Odborník ví, jak kontrolovat slinivku břišní, aby bylo možné rozlišit bolesti způsobené lézí pankreatu od těch, které jsou vyvolány chorobami příčného tračníku.

Léčba zánětu slinivky břišní

Léčbu akutní pankreatitidy nelze odložit - ohrožuje život. Pokud čas nezastaví tok enzymů z pankreatu, jsou schopny zničit všechny tkáně a také způsobit tak dramatickou relaxaci krevních cév a "otravu" krve produkty rozkladu tkáně, které, pokud jsou neléčeny, mohou být fatální.

Na začátku je pacientovi předepsána intravenózní tekutina, která nahradí ztrátu tekutin a normalizuje krevní tlak. K odstranění zánětu jsou předepsány léky proti bolesti, dokud nejsou zcela odstraněny. Během tohoto období, od tří dnů do týdne, je předepsána přísná dieta.

Exacerbace chronického onemocnění je léčena ambulantně. Pacientovi je předepsána termicky šetrná dieta s dušenými pokrmy. Správná výživa je kombinována s příjmem léků, které blokují aktivní enzymy žlázy. Se silnou exacerbací zánětu "slinivka břišní" také jmenovala léky proti bolesti, antispasmodikum, enzymové léky a vitamíny.

Léčba drogami

Pro účinnou léčbu zánětu slinivky břišní jsou léky vybírány a předepisovány lékařem individuálně. Můžete být předepsáni:

 1. Antispasmodika (pro zmírnění svalového spazmu): Drotaverinum (může být ve formě různých pilulek: Spasmol, No-shpa, Spazmalgon), Papaverin.
 2. Léky k oslabení sekrece žaludeční šťávy: Omeprazol (Zerocide Orta-nol, Gastrozol, Otsid, Promesol, Omepar Losek a další). Ranitidin (Acidex, Histak, Ulcuran, Rantak, Atzilok-Ei další). Famotidin (Antodin, Histodil, Belomet, Atsipep, Primamet, Blokatsid, Ulkuzal, Gasterogen).
 3. Enzymové přípravky: Gimekromon, Allohol, Pancreatin (Creon, Digestal Pankral, Mezim, Pantsitrat, Penzistal).
 4. Látky, které inhibují produkci pankreatických enzymů: Aprotinin (Iniprol, Antagozan, Tra-silol Gordox, Kontrikal).

Pokud je rozvoj diabetes mellitus komplikací pankreatitidy, léčba se provádí podle předpisu endokrinologa. Komplikace chronické pankreatitidy se také mohou stát cystami a maligními nádory pankreatu. Vzhledem k tomu, že se jedná o novotvary s aktivním účinkem na hormony, jejich vzhled může být diagnostikován kromě studií ultrazvuku a magnetické rezonance, jakož i vylučování nadměrného množství hormonů.

Dieta

Aby byla léčba účinná, musí pacienti s pankreatitidou přísně dodržovat dietu po dobu jednoho roku. Jezte často a nepřehánějte se. Jídlo v podobě tepla. Obecně platí, že každý pacient si pro sebe zvolí takovou dietu, která by nezpůsobila relapsy, protože jsme všichni odlišní a každý reaguje odlišně na stejné produkty.

S exacerbací zánětu slinivky břišní první den byste neměli jíst vůbec, pít minerální vodu bez plynu - několik doušek každých 15 minut. Odvar z boků, slabý čaj, ale šťávy, ovocné nápoje - ne.

Pak můžete začít jíst, a často i trochu. Maso a ryby ve formě souffle a parní kotlety, kaše na vodě, míchaná vejce, kaše vařená zelenina - začít. Pak se k nim připojí tvaroh, mléčné výrobky, ovoce a bobule ve formě kompotů a želé, pečená jablka a hrušky.

V případě exacerbace onemocnění pankreatu je nutné vyloučit ze stravy:

 • alkohol;
 • koření, koření;
 • mastné, smažené;
 • klobásy, uzená masa;
 • okurky, konzervy;
 • cukrovinky, čokoláda, kyselé šťávy.

Doma, dietní léčba zánětu slinivky břišní znamená kategorické vyloučení řady potravin v té době až do akutního období nemoci odezní, stejně jako rehabilitační období. S rozvojem chronické pankreatitidy zůstává také omezování produktů.

I v případě, že je nemoc úspěšně vyléčena, byla skutečnost, že byla, způsobena vážná újma na zdraví, a proto je v budoucnu nutné dbát na dietu a dietu, aby se předešlo možným recidivám.

Prevence nových exacerbací

Při chronickém zánětu vyžaduje prevence možných exacerbací pečlivé dodržování diety č. 5 nebo č. 5P. Potraviny s vysokým obsahem uhlohydrátů by měly být co nejvíce omezeny, ačkoli byste je neměli úplně odstranit z potravy.

Sacharidy jsou nedílnou součástí stravy zdravé osoby a jsou nezbytné pro udržení normálního fungování. Pacienti s pankreatitidou by však měli omezit jejich užívání. Zvláště bohaté na cukrové cukrovinky - dort, sušenky, zmrzlinu, bonbóny, koláče a jiné pečivo.

Co můžete a nemůžete jíst na dietu pro slinivku břišní

Pokud by slinivka bolela, měla by být strava dodržována velmi přísně. I ty nejlepší léky se nemohou zbavit nemoci bez integrovaného přístupu. Při léčbě pacienta s pankreatem je nutné kombinovat správnou výživu a léky. V poslední době byl zaznamenán nárůst počtu onemocnění jater a slinivky břišní. Je to důsledek špatných návyků (kouření, pití alkoholu), špatné stravy a zhoršování životního prostředí.

Princip fungování slinivky břišní a příznaky pankreatitidy

Strávení potravy je silně závislé na stabilní činnosti pankreatu. Tělo vylučuje enzymy, které rozkládají potraviny. Systém gastrointestinálního traktu reguluje množství glukózy: glukagon a inzulín jsou zodpovědné za rychlost trávení. Při správné výživě jsou tyto hormony produkovány rovnoměrně a rychlost metabolismu je normální.

Osobě, která je náchylná k zažívacím problémům, se doporučuje vědět, jaké symptomy a léčba jsou k dispozici pro pankreatitidu. Když je zánět slinivky břišní, můžete pozorovat řadu takových příznaků:

 1. Tupá bolest v levém hypochondriu. To je jeden z nejvýraznějších symptomů. Je to přímý signál, že je něco špatně. V případě jeho vzniku je první věc, kterou musíte udělat, výzva k poskytnutí lékařské pomoci. Pacient má horečku, abnormální tlak a rychlé zhoršení zdraví.
 2. Složitost. Pacienti s pankreatitidou mohou být vypočítáni některými vnějšími znaky. Funkce obličeje jsou ostřejší a kůže je bledší.
 3. Škytavku nebo zvracení. Pokud se člověk cítí sucho v ústech nebo přichází záchvaty nevolnosti se žlučí, pak byste měli okamžitě konzultovat s lékařem. Tyto příznaky jsou poměrně běžné. Je nutné se ujistit, že pacient má pankreatitidu.
 4. Průjem nebo zácpa. Tyto znaky se mohou objevit společně. Vzhledem k tomu, že slinivka břišní přímo souvisí s metabolickým procesem, změny ve stolici ukazují mnoho. Při akutní pankreatitidě je fekální hmota pěnivá a se zánětlivým zápachem.
 5. Dušnost. Onemocnění slinivky břišní, jejíž příznaky mohou být podobné jiným patologickým stavům, se vyznačují charakteristickou dušností. Tento jev vyplývá ze skutečnosti, že během zvracení dochází ke ztrátě elektrolytů. Tam je lepkavý pot a jazyk je pokryt žlutým květem.
 6. Nadýmání. Během exacerbace bolesti nemají jiné orgány podílející se na metabolismu čas na zmenšení. To je důvod, proč po vyšetření pacienta může lékař zjistit nadýmání.

Pokud se objeví některý z výše uvedených alarmujících příznaků, okamžitě kontaktujte odborníka. Zjistí, proč je slinivka břišní, dieta (což je možné, co je nemožné) na doporučení lékaře v tomto případě nutná.

Příčiny zánětu pankreatu

Pankreatické onemocnění může nastat z různých důvodů:

 • užívání drog;
 • špatná výživa a nezdravé jídlo;
 • zneužívání alkoholu;
 • otrava;
 • mechanické poškození.

Často se jedná o problémy spojené s jinými orgány. Slinivka břišní je ovlivněna játry a vylučováním žluči. Nejčastějším onemocněním slinivky břišní a jater je pankreatitida. Jedná se o dva typy: akutní a chronické. Rizikem prvního typu je vysoká pravděpodobnost nekrózy pankreatu. Akutní forma je charakterizována přítomností silné bolesti v levé hypochondriu. Chronická pankreatitida vede k fibróze samotné žlázy. Jako výsledek, slinivka břišní, dieta a léčba pro kterého hraje důležitou roli, moci ne už vykonávat jeho úkol.

Pak dochází k porušení výroby šťávy, která dodává potřebné enzymy do trávicího traktu.

Pokud je podezření na zánět slinivky, léčba by měla být svěřena lékaři. První 2-3 dny, odborníci důrazně nedoporučují jíst jídlo. Je povolena pouze čistá, nesycená voda. Po akutním zánětu akutní pankreatitidy se zvyšuje pravděpodobnost opakovaných relapsů. Pak přichází do hry speciální dieta. Jeho hlavním cílem je snížit zatížení postiženého orgánu, stabilizovat stát. Nejen, že je porucha metabolismu korigována, ale tělo je také nasyceno živinami. Léčba a dieta předepsaná výhradně lékařem.

Pravidla výživy pro udržování pankreatu

Výživa pro zánět slinivky břišní by měla být komplexní a úplná. Výsledek bude podléhat pouze lékařským doporučením.

K dietě pro slinivku břišní dal své výsledky, je nutné dodržovat zásady správné výživy:

 1. Režim. Současně je nutný příjem potravy.
 2. Různé pokrmy. Dieta pro zánět slinivky břišní by neměla zbavit pacienta živin. Menu se doporučuje postavit tak, aby tělo dostalo všechny potřebné chemické prvky.
 3. Individuální přístup. Jaká dieta by měla být vybrána pro každého pacienta? Ten, který bere v úvahu všechny rysy těla.
 4. Nedostatek přejídání. Celkem by mělo být moderováno. Příliš nasycený žaludek se schválenými produkty také nestojí za to. Doporučuje se rozdělit jídla na malé porce a konzumovat je po celý den.
 5. Čerstvost jídel. Jídlo by mělo být čerstvě připravené, ale ne horké. Nemůžete jíst se zánětem, který byl dlouho vařen. Je nutné se vyvarovat velmi studených a teplých nápojů.
 6. Bohatství bílkovin. Je třeba snížit množství tuku a sacharidů. Doporučuje se vyloučit potraviny ze stravy, což ovlivňuje zvýšenou sekreci žaludeční šťávy.
 7. Vysoce kvalitní produkty. Pokud si nejste jisti, zda je konzumované jídlo čerstvé nebo obsahuje nežádoucí složky, je nutné vyloučit jeho příjem.

Je snadné pochopit, že pacient nedodržuje správnou dietu. Hlavními příznaky jsou zhoršení, výskyt rouškových reflexů, ztráta chuti k jídlu.

Co dělat s nemocí pankreatu

Co s takovými problémy nemůže jíst? Výživa pro onemocnění pankreatu závisí na stadiu patologie. S výskytem akutní bolesti se strava stává závažnější.

S lepšími podmínkami se mohou pacienti léčit na zakázané jídlo. To však musí být provedeno v rozumných mezích a velmi zřídka.

Jakákoli dieta pro nemoc je založena na skutečnosti, že je nutné stanovit určitá omezení na potraviny. Menu pro pankreatické onemocnění by mělo vyloučit všechny pokrmy, které zvyšují produkci enzymů pro jeho rozpad. Zneužívání těchto produktů vede ke skutečnosti, že tělo produkuje velké množství enzymů nezbytných pro trávení a štěpení potravin. V důsledku toho dochází k zánětu orgánu, dochází k závažným komplikacím a onemocněním. Negativně na slinivku břišní působí hrubé vlákno. Měla by být zcela odstraněna ze stravy. Prvek stimuluje metabolické žlázy pracovat aktivněji.

Produkty, jejichž použití je přísně zakázáno:

 1. Smažená a mastná jídla. Mezi tyto lahůdky patří sádlo, máslo, smažené maso nebo brambory. Někteří lidé jako pálené, zlatohnědé, pečené maso. Pacienti se žaludečními problémy potřebují zapomenout na takové jídlo a vaření v pánvi. Je také zakázáno přidávat do pokrmů esenciální oleje.
 2. Mouky a sladké potraviny. Všechny druhy dortů, čokolády, zmrzliny a palačinek - to vše se stává hlavním nepřítelem osoby, která se posadila na dietu.
 3. Uzené výrobky, konzervy, klobásy, játra, chobotnice. Do této kategorie mohou být zařazeny solené a nakládané pokrmy.
 4. Mléčné výrobky. Musíme se vzdát tvarohu, salátů, které se připravují na základě zakysané smetany.
 5. Ovoce, zelenina a ořechy. Všechno, co bylo dříve považováno za užitečné, se stává nejškodlivějším. Okurky, rajčata, pomeranče, jablka, houby a mnoho dalšího by měly být ze stravy zcela vyloučeny.
 6. Nápoje. Je třeba pít hodně čisté vody. Nelze ji nahradit možnostmi, jako je džus, limonáda nebo káva. Postupně se můžete pokusit přidat do stravy čaj. Ale neměl by být silný.
 7. Alkohol Tato položka by měla být věnována zvláštní pozornost. Pití s ​​vysokým stupněm přetížení slinivky břišní.
 8. Výrobky obsahující konzervační látky, chemická barviva, soli těžkých kovů.

Je velmi důležité vyhnout se potravinám, které způsobují nadýmání nebo dráždí sliznice, což vede k zácpě. Pacient by měl zapomenout na nápoje sycené oxidem uhličitým, koření a česnek a cibuli se doporučuje, aby byly zcela vyloučeny z denního menu.

Obecné zásady výživy při onemocnění pankreatu

Pokud by pankreatické onemocnění mělo být nejlepším typem potravy. Strava v období exacerbace syndromu a v remisi je poněkud odlišná. Strava pro bolest pankreatu by měla být přísnější. To se provádí za účelem zlepšení toku sekrece žluči. Hlavním doporučením je parní a mleté ​​všechny pokrmy bez výjimky. Ve fázi zotavení by měla být výživa kalorická. Denní strava je v rozsahu až 2700 kcal.

Aby bylo možné získat dostatek bílkovin, je doporučeno používat produkty, jako je odstředěné mléko, drůbež, ryby. Doplnění zásob uhlohydrátů je způsobeno nekyselým ovocem, některou zeleninou, medem a různými obilovinami (ovesné vločky, rýže, pohanka).

Nejdůležitější je slyšet vaše tělo a používat ty produkty, které nezpůsobují negativní reakci a nevyvolávají následné útoky.

Jídlo během exacerbace

Co můžete jíst během exacerbace onemocnění pankreatu? Když se objeví akutní pankreatitida, musíte se poradit s odborníkem. Ihned po první pomoci je nutná určitá dieta ve spojení s lékařskou péčí.

Jak již bylo zmíněno, první 3 dny musí dodržovat přísné hladovění. Samotná dieta by však zpravidla měla začít po tomto postupu. Během této doby je povolena pouze čistá nebo nesycená minerální voda.

Od čtvrtého dne můžete do své stravy přidávat nízkokalorická jídla. Je třeba dbát na to, aby spotřebované produkty nemohly vyvolat nadměrné množství žaludečních šťáv a enzymů žláz.

Hlavním krmivem mohou být postupně produkty jako sušenky z pšeničného chleba, tekuté slizové polévky na bázi ovesných vloček, rýže nebo krupice. Zelenina musí být zpracována. Jejich použití je povoleno ve formě bramborové polévky nebo parní kotlety.

Vaření parní proteinové omelety je povoleno, protože žloutky jsou kontraindikovány.

Všechna jídla obsažená ve stravě osoby, která právě zažila exacerbaci, by měla být tekutá a polotekutá, bez soli.

Produkty vhodné pro onemocnění slinivky břišní:

 1. Zelenina a ovoce. Všechny musí být zpracovány. Jejich užívání může samo o sobě způsobit nenapravitelné škody.
 2. Obiloviny. Rýže, pohanka a ovesné plodiny, je žádoucí nepoužívat ve své čisté formě. Z nich je možné vyrábět výživné polévky.
 3. Maso a ryby. Ne všechny druhy jsou povoleny jíst při dietě. Doporučuje se zvolit štíhlé nebo více jemné druhy masa: králíka, drůbeže.
 4. Mléko a tvaroh. Takové produkty je nejlepší vyloučit z vaší stravy. Živiny, které obsahují, to však nedovolují. Přinejmenším někdy je nutné používat mléčné výrobky. Hlavními podmínkami jsou nízký obsah tuku a nízká hladina kyseliny.
 5. Také by měly být požívány tuky. Slunečnice a máslo se smí používat pouze přísně omezené.
 6. Nápoje. Kromě vody je povoleno použití kompotů, nekyslých šťáv, slaného čaje a čaje šípkové.

Co můžete jíst mimo období akutního pankreatického onemocnění? Je velmi důležité nezastavit léčebnou stravu po období exacerbace. Omezení už nebudou tak přísná, ale také není nutné podléhat pokušení. Je nutné průběžně udržovat dietu a dodržovat doporučený režim. Pouze tímto způsobem bude možné vyhnout se možným následným útokům. Pacient bude důsledně dodržovat předepsanou dietu a vyhne se tak nechtěným komplikacím. Nedostatek proteinů vyvolává jejich použití. Jsou potřebné pro proces obnovy. Obsah tuků a sacharidů ve stravě musí být snížen.

Charakterem chronické pankreatitidy je skutečnost, že se časem zhoršuje vlastnost metabolismu. V tomto případě je nezbytné pomoci orgánům při trávení potravy. Pacient může vařit pokrmy pro pár, sekat a mlít, brát je v malých porcích a pít hodně vody. U žen nebo mužů podstupujících léčbu musí být kontrolováno množství kalorií vstupujících do těla. Kalorický obsah by měl zajistit potřebu energie pro dospělé a od 2500 do 2800 kcal.

Během exacerbace se k povoleným produktům přidávají:

 • Pečené koláče;
 • čerstvě připravený tvaroh;
 • chudé druhy masa;
 • tvrdé sýry jako odrůdy jako ruština nebo nizozemština;
 • Pečená jablka;
 • vejce natvrdo vařená;
 • mléčné, smetanové, ovocné a bobulové omáčky a smetany (pouze v nádobí);
 • sladké ovoce, marshmallow, marshmallow, marmeláda, želé na sorbitolu nebo xylitolu, sušenky.

Doporučujeme vyloučit houby, špenát, fazole a ředkvičky z vaší stravy na dobu zotavení. Zmrzlina a sycené nápoje jsou přísně zakázány. Chronická pankreatitida vyžaduje dlouhou výživu. Strava pro problémy s slinivkou břišní by měla být stálým terapeutickým faktorem. To není překvapující, protože může zabránit rozvoji komplikací a exacerbací onemocnění.

Bez ohledu na dobu, kdy máte terapeutickou stravu, musíte dodržovat dietu a porcovat. Někdy je příjem potravy doprovázen zažívacími poruchami. To může být způsobeno tím, že se strava mění velmi dramaticky a slinivka břišní začíná pracovat mnohem slabší. S tímto problémem se dá snadno vypořádat. Pro normalizaci funkcí zažívacích orgánů je velmi důležité mít vždy na paměti, že správná dietní výživa v případě onemocnění (jiné typologie) slinivky břišní by měla být doprovázena hojným pitím. Zpravidla mohou být dříve zapálené slinivky břišní plně obnoveny a tento proces je doprovázen poměrně velkými ztrátami tekutin v těle.

Dieta pro pankreatitidu s endokrinním selháním

Co můžete jíst při chronické pankreatitidě s endokrinním selháním? Tento typ onemocnění pankreatu vede k rozvoji nedostatku inzulínu a glukagonu. To může vyvolat rozvoj diabetu. Princip, podle kterého se zpracovává týdenní menu, je výživa v případě onemocnění pankreatu se změnami nezbytnými pro chronickou pankreatitidu.

Jako základ si berou známou dietu číslo 5. Ta byla vždy základem onemocnění jater a slinivky břišní. Tato dieta se však používá s některými změnami. Menu nezahrnuje produkty a pokrmy obsahující velké množství sacharidů, které jsou snadno stravitelné. Podle zákazu spadají rýže, ovesné vločky, krupice a brambory. Používání jakýchkoli cukrovinek a moučných výrobků je přísně zakázáno. Cukr a všechny produkty, které ho obsahují, stojí za to odmítnout.

Místo toho je dovoleno přidávat některé dietní náhražky cukru.

Navzdory skutečnosti, že většina obilovin je ve stravě nežádoucí, je užitečná pohanková kaše. Stává se hlavním chodem. Je povolen speciální diabetický chléb. Je však nutné pečlivě sledovat jeho množství. Nemůžete používat více než 250 gramů mouky. Základem této stravy je rovnoměrná distribuce potravin a pokrmů bohatých na sacharidy po celý den.

V případě onemocnění slinivky břišní by měly být příklady menu a recepty pokrmů koordinovány s odborníkem na výživu.

S vědomím principu, na kterém je dávkování prováděno a povolených produktů, bude velmi snadné udržovat nemocný orgán v normálním stavu. Menu pro týden během exacerbace a chronické pankreatitidy je jiné.

Během exacerbace zánětu slinivky břišní může vypadat příkladná nabídka takto:

 1. První jídlo by mělo být výživné. To je dovoleno vařit maso nebo dělat zeleninové pyré. Doplnění vody by mělo být omyto čajem. V případě potřeby přidejte mléko.
 2. Druhé jídlo může být podobné snídani. Zpracovaná zelenina a ovoce ve spojení s mléčnými netukovými výrobky poskytne tělu vitamíny.
 3. Na oběd se obvykle připravuje tekutý pokrm. Může to být polévka nebo slabý vývar. Pokud je to žádoucí, kus masa se vaří.
 4. Další jídlo nebo odpolední svačina musí být doprovázeno dostatečným množstvím nápoje. Můžete jíst sušenky z chleba. Nejezte příliš mnoho.
 5. Večeře by měla být velmi užitečná. Krupice a čaj jsou nejlepším řešením. Můžete se chovat sladce. Neměla by však obsahovat cukr.
 6. Před spaním vypijte sklenici nízkotučného jogurtu nebo šípkového bujónu.

Je třeba zvážit několik důležitých bodů. Například, polévka je vyrobena pouze na vodě, můžete přidat buď malé mléko, nebo 1 vejce bez žloutku. Omezení tuku by mělo být přísně dodržováno při sestavování menu. Nezapomeňte, že i ve velmi chudém masu a rybách již obsah některých stopových prvků. Během dne by množství pečeného chleba nemělo překročit 200 g a máslo - 20 g.

Co můžete jíst s pankreatitidou

Pankreatitida, stejně jako jakékoli onemocnění gastrointestinálního traktu, vyžaduje přísné dodržování diety. Strava závisí na formě pankreatitidy: akutní nebo chronické. V akutní formě je možné zotavení pankreatu. S chronickým, proces je už nevratný, jeden může jen udržovat stav těla, prodloužit dobu remise období.

Akutní forma se může změnit na chronickou. Často příčiny chronické formy jsou vývoj nemocí třetí strany (gastritida nebo cholecystitis), nezdravá strava, zneužívání alkoholu.

Jídlo pro akutní pankreatitidu

Po nástupu příznaků bude nutné snížit zatížení pankreatu. Jídlo pro pankreatitidu by mělo být omezené, je lepší sedět na hladové dávce. S výskytem silné bolesti je člověk hospitalizován. Pokud pacient nehledá lékařskou pomoc, stav se zhoršuje. První dny pobytu v nemocnici nelze jíst, tělo je udržováno intravenózními injekcemi glukózy a dalších živin. Je zobrazen dostatečný příjem tekutin. Pijte nesycenou minerální vodu, odvar z bobulí divoké růže.

Pokud je pankreatitida nízkého stupně závažnosti, po 3 až 6 dnech, v závislosti na tom, jak se cítíte, je povolena tekutá strava, bramborová kaše nebo kaše.

Aby se zabránilo zhoršení stavu, dokud se nemoc nestane chronickou, při akutní pankreatitidě mění přístup k výživě tím, že odstraní některé potraviny z menu, které aktivuje slinivku břišní. Vyloučeno: mastné, kořeněné, kyselé, nakládané. Zákaz se vztahuje na pekárenské výrobky, kávu, kakao, alkohol, mléko, vejce, vybrané druhy masa.

Jídlo pro chronickou pankreatitidu

Zdravé stravování je považováno za hlavní léčbu onemocnění. Doporučuje se jíst 6krát denně se zaměřením na zdravé potraviny, které usnadňují trávení. Počet kalorií souvisí s energií strávenou během dne.

Při chronické pankreatitidě se doporučuje chudé maso. Krůtí maso, králík, hovězí maso, kuřecí maso budou vynikajícím zdrojem živočišných bílkovin, vitamínů, železa a fosforu. V obvyklé formě vajec nelze povolit použití jako součást misky. Snad spotřeba nízkotučné odrůdy ryb. Mléko patří k zakázaným výrobkům, je povoleno používat ve složení obilovin. Doporučují se fermentované mléčné výrobky. Sýr je povolen v remisi.

Pro vaření budete muset vařit jídlo nebo použít dvojitý kotel. Smažení s pankreatitidou je nemožné.

Doporučené produkty zahrnují obiloviny, zeleninu, nekyselé ovoce. Jako nápoje používejte čaj, kompot, želé. Vyvinula specializovanou směs s přídavkem esenciálních vitamínů.

Pokud si přejete diverzifikovat seznam výrobků a zavést nové, buďte opatrní, počínaje malou lžičkou nebo ekvivalentní částí. Pokud se nežádoucí účinky neprojeví, porci rovnoměrně zvýšte. Pokud se vyskytne nevolnost, svědění nebo podezřelý příznak, přípravek je okamžitě vysazen.

Co jíst s pankreatitidou

Při sestavování menu byste měli požádat o seznam schválených přípravků pro použití ošetřujícím lékařem a neprovádět vlastní léčbu, což zhoršuje obtížnou situaci.

Je těžké dodržovat dietu, která je dlouhotrvající nebo celoživotní. Aby nedošlo k záměně se zakázanými a povolenými produkty, je sestavena tabulka.

Co zeleninu můžete jíst

Aby zelenina mohla načíst trávicí systém méně, musí být podrobena tepelnému ošetření. Parní vaření a vaření jsou považovány za ideální. Výrobky s pankreatitidou jsou dušené nebo pečené. Polévka vyrobená v zeleninovém vývaru se stává důležitým zdrojem potravy pro pankreatitidu. Krémová polévka se smíchá s mixérem, aby usnadnila práci pankreatu.

Zelenina je vítána. Nejlepší volba bude: dýně, řepa, cuketa, květák a mrkev.

Během remise se postupně přidávají bílé zelí a rajčata, pokud se neobjeví příznaky zhoršení. Zelenina se tepelně zpracovává, není syrová.

Zakázané zeleniny patří lilek, ředkvičky, tuřín, cibule, česnek.

Lilek by neměl být konzumován z důvodu možného obsahu solaninu, zvyšujícího se při zrání ovoce. Nezralá zelenina bude méně škodlivá.

Ředkvička, tuřín a ředkev způsobují zhoršení chronické remise pankreatitidy, dráždí trávicí trakt.

Během exacerbace bulharského pepře je zakázáno kvůli vysokému obsahu kyseliny askorbové a dalších biologicky aktivních látek. Ve fázi remise je dovoleno konzumovat zeleninu.

Jaké ovoce nebo bobule můžete jíst

Výběr ovoce a bobulí u osob s pankreatitidou je malý. Seznam povolených produktů zahrnuje sladká jablka, nejlépe pečená, hrušky, banány. Během remise jedí papája, granátové jablko, meloun (hřebíček denně), avokádo, švestku a tomel.

Bobule jsou povoleny z aggrace. To zahrnuje třešně, brusinky, hrozny. Pěny nebo kompoty vařené na základě jahod, malin, rybízu, angreštu, borůvek a brusinek.

Ovoce vybírají pouze zralé, doporučuje se péct nebo kompotovat. Čerstvé ovoce a bobule jsou povoleny v malých množstvích, doporučuje se začít pomalu.

Vývar z bobulí divoké růže - je vhodný pro pankreatitidu. Nápoj obsahuje množství vitamínu C, antioxidantů a dalších prospěšných látek, je tonikum, regenerující tělo.

Jaké masné výrobky mohou

Ne každý druh masa je přípustný v případě pankreatitidy v důsledku složitosti trávení a obsahu enzymů stimulujících produkci látek, což vede ke zvýšení zátěže žlázy. Vhodné pro konzumaci králíků, krůt, hovězího masa a kuřete.

K přípravě na aplikaci je nutné maso očistit od kostí, chrupavky, tuku, kůže a jiných špatně stravitelných prvků. Ze syrového masa se připravují polévky, masové kuličky, parní kotlety, souffles, rohlíky, pečené escalopes, dušené nebo dušené maso se zeleninou.

Vývar, sádlo, klobásy patří do zakázaného jídla. Když pankreatitida nemůže být vepřové, jehněčí a kachní maso. Nezáleží na tom, jak moc chcete ochutnat voňavé kůry ochucené kořením, pečené vepřové maso nebo kebab, porušení stravy může vést k fatálním následkům.

Jaké ryby mohou

Hlavním kritériem pro výběr produktů pro pankreatitidu je procento tuku. Přebytek 8% obsahu tuku ohrožuje nevolnost, zvracení, bolest a průjem.

Pollock, treska jednoskvrnná, treska a říční okouna jsou považovány za nejméně mastné ryby. Pak je tu platýs, štika a mník. Mořský okoun, sleď, makrely, štikozubce mají mírně vyšší obsah tuku.

Mírně mastné ryby (8% tuku) se zavádějí v remisi v malých množstvích. Patří mezi ně růžová, sumec, huňáček, kapr, losos losos, tuňák a pražma. Extrémně tučné odrůdy jsou jeseter, makrela, halibut, saury, losos.

Konzervované potraviny, mořské plody, sushi a uzené potraviny, kaviárová jídla, sušené ryby jsou uvedeny jako zakázané pokrmy.

Doporučuje se vařená nebo vařená ryba. Povoleno vařit dušené placičky, soufflé, kastrolky.

Mléčné výrobky, co si vybrat

Mléčné výrobky: kefír, nízkotučný tvaroh, ryazhenka, domácí jogurt - jsou považovány za nepostradatelnou součást stravy pro nemoc.

Není dovoleno pít kravské mléko v jeho čisté formě, je povoleno používat při vaření: kaše, omelety, soufflé, bramborové kaše. Je přípustné přidávat do čaje.

Kozí mléko s pankreatitidou obnovuje slinivku břišní, obsahuje mnoho minerálů a makroživin. Před použitím musíte vařit.

Máslo je povoleno v malém množství.

Jogurt v obchodě je lepší nekupovat. Prodávat produkt, výrobci inzerují produkty jako přirozené, hřeší proti pravdě. Pokud složení indikuje zahušťovadla, barviva, konzervační látky a další přísady, přípravek se nedoporučuje užívat.

Nemůžete jíst s pankreatitidou: zmrzlina, tukový tvaroh, kondenzované mléko, tvrdé sýry, výrobky s přídavkem konzervačních látek a dalších škodlivých přísad.

Jsou všechna zrna povolena

Jako přílohu nebo hlavní jídlo k snídani, jedí obiloviny. Jídla jsou výživná, plná základních zdravotních látek.

Pankreatitida je užitečná, ale ne všechny. Rýže, ovesné vločky, krupice a pohanková kaše nejsou nebezpečné. Mezi nebezpečné patří kukuřice, proso, luštěniny a ječmen - vzhledem ke složitosti asimilace těchto obilovin.

Je nutné střídavě vyměňovat porézní kelímky. Takže trávicí systém si zvykne na různé potraviny, tělo absorbuje více živin.

Ideálním řešením pro pankreatitidu bude ovesné vločky, které je možné použít ve dnech exacerbací. Jsou popsány vzácné případy výjimek z individuální intolerance, ale ovesné vločky kissel zvládají potíže a všichni lékaři doporučují uvedený nápoj. V prvních dnech exacerbace, kdy je nemožné jíst, ale udržovat tělo v nasycení užitečnými látkami, je nutný polštář ovesných vloček.

Může sladkosti pro pankreatitidu

Spousta lidí miluje sladkosti. Uvažujme, jak uspokojit touhy nemocným žaludkem.

Ve dnech expanze dávek je do jídelního lístku povoleno přidávat sladkosti, je lepší připravovat chutná jídla vlastníma rukama. Pacient tedy zná receptury sladkostí, vědomi si nepřítomnosti konzervačních látek, barviv a dalších umělých přísad. Při výrobě, zvažte, když pankreatitida nemůže čokoláda, krém, kondenzované mléko, alkohol a kyselina citrónová.

Dieta pro pankreatitidu slinivky břišní omezuje výběr na následující jména: med, džem, pěna, želé, marshmallow, marmeláda, suflé, suché sušenky, fondán, marshmallow, sladkosti jako "kráva".

Dokonce i s povolenými sladkostmi si musíte pamatovat na objemy, které jste jedli. Začněte vstoupit do diety s opatrností.

Jaké koření lze použít

Když chcete naplnit misku, s důrazem na chuť, koření se stává nezbytným doplňkem k jídlu. Při pankreatitidě nelze použít většinu koření, a to i přírodní: cibule, česnek, křen.Criticky nemůže být pikantní jídlo.

Absolutně odmítnout přidat originální chuť k misce. Povolená možnost je zelená: bazalka, petržel, kopr, kmín, šafrán. Byliny zahrnují různé vitamíny, minerály, mají protizánětlivý účinek. V potravinách se přidává skořice a vanilka v malých množstvích.

Co pít pro onemocnění slinivky břišní

Z nápojů by měl být přidělen čaj, Rusové pít nápoj často, ve velkých objemech. Jak přijít na návštěvu bez pití čaje? Pití s ​​pankreatitidou je povoleno. Během dne je nutné vypít až jeden litr. Volba je lepší zastavit na zelený čaj nebo čínské puerh. Čajové lístky by neměly obsahovat barviva a příchutě.

Jiné nápoje s pankreatitidou, povolené pro použití:

 • želé;
 • mors;
 • odvar z šípů, heřmánku, kopru;
 • nesycená minerální voda (Borjomi, Essentuki, Narzan);
 • zředěné šťávy - jablko a dýně.

Zakázaná káva, soda, kvas a koncentrované šťávy.

Je přísně zakázáno pít nápoje na bázi etanolu, pokud jste nemocní, a to i ve fázi remise chronické pankreatitidy. Alkohol způsobuje křeče uvnitř žlázy, enzymy uvnitř začnou trávit orgán.

Jak exacerbace pankreatitidy ovlivňuje výživu

V první den exacerbace pankreatitidy, snížení rizika komplikací, pacient není dovoleno jídlo, pouze voda. Někdy je půst rozšířen, aby se zjistily příčiny exacerbace. Období trvá 7-14 dní. Na konci tekuté potravy se podávají speciální zkumavky přímo do střeva.

Když nemoc ustupuje, strava se zvyšuje. Při zhoršení nyní dovolte polotekuté psaní, pozorování teplotních podmínek (18 - 37 stupňů). Množství tuku je sníženo na minimum. Základem výživy jsou sacharidy. Hodnota jídla denně až do 500-1000 kalorií.

Během exacerbace chronické pankreatitidy se dávka skládá z ovesné kaše, polévek kaše, kompotů, želé, zeleninové pyré z cukety, brambor a květáku. Jídla se připravují 6krát denně.

Zakázané potraviny a strava

Povolené a nezdravé jídlo určuje lékař. Je nemožné, na základě osobního úsudku, provádět úpravy stravy. Pokud chce pacient změnit stravu ve stravě, musíte se nejprve poradit se svým lékařem.

Zakázané produkty s pankreatitidou jsou špatně stravitelné. To zahrnuje alkohol, kávu, sodu, čokoládu, houby, pečivo, luštěniny. Marinády, smažené, uzené, kořeněné, kyselé, mastné, aby byly vyloučeny ze stravy.

Pokud nedodržíte dietu, mohou být důsledky ve formě krvácení, trombózy, žloutenky, nádorů, diabetu, poškození orgánů. V případech obzvláště zhoubných porušení dochází k úmrtí.

Slinivka břišní: příznaky léčby nemoci

Posted by 1000diets · Publikováno 19.4.2018 · Aktualizováno 13. prosince 2018

Úloha slinivky břišní v lidském těle je velmi velká: podílí se na regulaci energetického metabolismu, zajišťuje trávení, pomáhá při trávení bílkovin, reguluje hladinu glukózy a podílí se na dalších důležitých procesech těla.

Zánět pankreatu (nebo pankreatitida) je nebezpečný s komplikacemi, které mohou vést k diabetu nebo dokonce nekróze tkáně pankreatu.

Příznaky a příznaky zánětu slinivky břišní

Žláza se nachází za žaludkem a poblíž žlučníku, takže pokud to bolí, nemoc se šíří do slinivky břišní. Na počátku vývoje zánětu jsou standardní znaky a příznaky pankreatitidy:

 • povaha pásového oparu;
 • pálivá bolest v stehnech zezadu;
 • snížená chuť k jídlu;
 • zvýšený reflex rány;
 • při naklánění dopředu se bolest snižuje;
 • někdy se vyznačuje zvýšením teploty.

Pacienti jsou často zmateni osteochondrózou, pyelonefritidou a dokonce i pásovým oparem. Zkušený lékař však rychle určuje zánět slinivky břišní, protože nástup onemocnění vždy prochází akutní bolestí. Chcete-li zjistit, že to není páteře, která bolí, je snadné palpate: s osteochondróza nebo pyelonefritida, klepání v bolestivé oblasti je hmatatelný, ale s pankreatitidou to není.

Akutní pankreatitida

Akutní forma pankreatitidy je léčitelná v nemocnici a lékaři musí rychle „uklidnit“ slinivku břišní, jinak hrozí, že se nemoc stane nekrózou (smrtí tkáně) a smrtí pro pacienta.

Proto, když první bolest v epigastriální oblasti nebo zánět hypochondrium by měla okamžitě konzultovat s lékařem. Akutní onemocnění žláz vede k úmrtnosti v 15% případů z důvodu předčasného ošetření specialisty.

Hlavní příznaky akutního zánětu pankreatu:

 • tachykardie;
 • zvracení;
 • ostrá bolest kolem pupku;
 • zvýšení teploty;
 • průjem.

Chronická pankreatitida

Pokud se akutní pankreatitida vyskytuje na pozadí aktivace pankreatických enzymů, její chronická forma je tvořena různými onemocněními gastrointestinálního traktu, například žlučovými kameny, cholecystitidou nebo hepatitidou. Známky chronického onemocnění:

 • averze k tukovým jídlům;
 • bolest v hypochondriu během cvičení;
 • porušení křesla;
 • těžké snížení hmotnosti;
 • ztráta chuti k jídlu.

V závislosti na symptomech lékaři rozlišují několik forem chronické pankreatické choroby: asymptomatická, bolestivá, rekurentní a pseudo-tumorální. V první formě si pacient neuvědomuje nemoc, v případě bolesti cítí opakující se bolest pod žebry a během relapsů se objeví bolestivé pocity, ale po průběhu léčby zmizí. Pseudo-nádorová forma zánětu pankreatu nastává, když se jeho hlava zvětší, zarostlá vláknitou tkání.

Lokalizace zánětlivého procesu

Pokud je zánět slinivky břišní zánět, pak jsou bolesti různé: bolest, řezání, bodnutí, se specifickým umístěním, například pod pravým okrajem, nebo dokonce bez lokalizace v dutině břišní, v zádech nebo tříslech. Typ této bolesti přímo závisí na tom, která část žlázy je zapálena: tělo, hlava nebo ocas. Když je lokalizace bolesti rozmazaná, lékaři často hovoří o úplném onemocnění orgánu.

Bolest ve střední části břišní dutiny ukazuje, že tělo slinivky břišní je zapálené, pokud je bolest hmatná na pravé straně, hlava žlázy je zapálena a pokud je na levé straně ocas. Přítomnost posledních dvou případů je mnohem horší, protože v těchto částech se tvoří masová formace (nádor).

V hlavě pankreatu

Celkové změny velikosti pankreatu jsou mnohem bezpečnější než zvyšování jakékoli části. Hlava žlázy má zvláštní formu a zvláštní strukturu: nachází se u dospělého na úrovni prvních dvou obratlů a u novorozence je o něco vyšší. V dospělosti by měla být normální velikost hlavy slinivky břišní až 35 mm, a pokud je menší nebo větší, pak je to považováno za patologii.

Objemová tvorba hlavy pankreatu je obvykle detekována během abdominálního ultrazvukového vyšetření a je považována za nebezpečnou nemoc. Je buď neškodný nebo nestandardní, což vyžaduje okamžité odstranění. Tato choroba se často vyskytuje u lidí po 60 letech. I zrakově zkušený lékař identifikuje první známky zánětu hlavy žlázy: změna barvy kůže a zbarvení bílých očí na žlutou. Léčba této formy onemocnění probíhá v nemocnici.

V ocase

Ocas pankreatu má zakřivený tvar hrušky a úzce zapadá do sleziny. U dospělého zdravého člověka je optimální šířka ocasu orgánu 20–30 mm a dlouhá asi 15 cm, silnou patologií ocasu žlázy je jeho expanze nebo zhutnění, na jehož pozadí se vyvíjí obstrukce žíly sleziny nebo subrenální formy.

Nádor v ocase žlázy je zřídka pozorován: asi čtvrtina všech gastrointestinálních onemocnění. Ale pokud je diagnostikována, pak je často nádor okamžitě zhoubný a téměř neléčitelný, protože je detekován pozdě, když již dosahuje značné velikosti. Při operaci nádoru v ocasní slinivky břišní, lékaři často musí odstranit blízké orgány.

Příznaky zánětu slinivky břišní Příznaky pankreatitidy

Příčiny nemoci

Ve většině případů jsou příčiny onemocnění pankreatu spojeny s alkoholickými nápoji. Navíc nezáleží na tom, co bylo den předtím opilý: drahá vodka nebo domácí víno. Lidé si zvykli myslet, že alkohol dává hlavní zátěž na játra, což vede k cirhóze, ale až do určitého bodu zvládá alkoholy pomocí enzymů. Slinivka břišní nemá takové bílkoviny vůbec, takže alkohol okamžitě bije na těle, které se nedokáže bránit.

Za příčiny zánětu orgánů jsou také považovány následující faktory:

 • Nemoci žlučových cest. Když je žluč vhozena do slinivky břišní, dochází k hromadění speciálních látek, které aktivují vlastní enzymy žlázy, vytvářejí otok tkáně, poškození krevních cév a různé krvácení. Pokud neberete v úvahu alkoholickou pankreatitidu, pak je tato forma zánětu 70% všech onemocnění žlázy.
 • Vznik kamene nebo písku. V pankreatickém kanálu, pod vlivem podvýživy, často jsou tvořeny kameny, které na výstupu překrývají kanál, což způsobuje zánět "slinivky břišní".
 • Nemoci dvanáctníku nebo žaludku. Žaludeční vřed, gastritida nebo jakýkoli jiný zánět gastrointestinálního traktu přispívá k uvolnění neošetřeného střevního obsahu do pankreatických kanálků, což vede k exacerbaci pankreatitidy.
 • Hypertenze, diabetes, ateroskleróza, těhotenství. V těchto případech dochází k narušení normálního krevního oběhu, omezení výživy pankreatu, rozvoji zánětu.
 • Chemická otrava nebo otrava jídlem. V případě otravy alkáliemi, kyselinami, toxiny, intoxikací nebo helmintickou invazí se aktivují pankreatické enzymy, které často vedou k pankreatitidě.
 • Nekontrolované léky. Některé léky aktivují enzymy žláz, takže by měly být užívány výhradně pod dohledem lékaře.
 • Přejídání Pokud je tělesný metabolismus narušen s tendencí k přejídání, významně se zvyšuje riziko pankreatitidy. Zvláště pokud člověk zneužívá smažené, mastné a kořeněné potraviny.
 • Zraněný nebo zraněný břicho. Když rány, tupé poranění nebo neúspěšné chirurgické zákroky na orgánech gastrointestinálního traktu zvyšují riziko vzniku akutního zánětu orgánů.
 • Infekce. Chronická hepatitida, plané neštovice, selhání jater, tonzilitida, příušnice, břišní hnisavé procesy, střevní sepse nebo úplavice zvyšují riziko pankreatitidy.
 • Genetika. Genetické poruchy často způsobují zánět slinivky břišní u dítěte bezprostředně po narození.

Způsoby odstranění zánětu a léčby pankreatitidy

Pro jakoukoliv bolest v gastrointestinálním traktu je lepší okamžitě se poradit s lékařem. Léčba pankreatitidy se obvykle vyskytuje v nemocnici. Lékaři v akutním období anestetizují slinivku břišní, potlačují její sekreční funkce. Také odstraňují léky s křečemi vylučujících se proudů a předepisují použití širokospektrých antibiotik, aby se zabránilo zánětlivým změnám nebo sekundárním komplikacím. Pokud jsou komplikace ve slinivce břišní závažné, je použit chirurgický zákrok.

Exacerbace chronického onemocnění je léčena ambulantně. Pacientovi je předepsána termicky šetrná dieta s dušenými pokrmy. Správná výživa je kombinována s příjmem léků, které blokují aktivní enzymy žlázy. Se silnou exacerbací zánětu "slinivka břišní" také jmenovala léky proti bolesti, antispasmodikum, enzymové léky a vitamíny.

Jak léčit bylinky a lidové léky

Starobylá a účinná léčba je bylinná terapie. Kromě správné stravy pro pankreatitidu a odmítnutí smažených, mastných a kořeněných pokrmů, ke zmírnění akutního zánětu slinivky břišní, musíte pít choleretické bylinky.

Za tímto účelem vezměte 10 g suchých bylin:

 • celandine;
 • kukuřičné stigmy;
 • ovoce anýzu;
 • kořen pampelišky;
 • trikolorní fialky;
 • ptačí horolezec.

Vše rozdrtíme, promícháme, nalijeme ½ litru vroucí vody a vaříme 3 minuty. Po ochlazení by měl být vývar opilý s exacerbací onemocnění třikrát denně před jídlem po dobu dvou týdnů v řadě. Pak je třeba připravit nápoj z následujících bylin:

 • každý kopr, máta peprná 30 g;
 • květy nesmrtelníků, plody hloh 20 g;
 • květy sedmikrásky 10g

Nalijte nasekané bylinky ½ litru vroucí vody a nechte působit 20 minut, potom se po jídle po dobu jednoho měsíce třikrát napíjí a denně třikrát. Je také vhodné pít šťávu ze zelí bez mrkve a koření. Šťáva rychle zmírňuje akutní bolest, protože obsahuje kyselinu mléčnou, která je zvláště užitečná při exacerbaci pankreatitidy.

Výživa a dieta pro zánět slinivky břišní

Bez ohledu na formu onemocnění je pro léčbu zánětu slinivky břišní nutné dodržovat přísnou dietu. Při zhoršení nemoci v prvních dvou dnech, nemůžete brát žádné jídlo. Je povolen pouze vývar boky, minerální voda bez plynu nebo slabý a neslazený čaj.

Je nutné vyloučit ze stravy, když je onemocnění zhoršeno

 • alkohol;
 • koření, koření;
 • mastné, smažené;
 • klobásy, uzená masa;
 • okurky, konzervy;
 • cukrovinky, čokoláda, kyselé šťávy.

Co můžete jíst s pankreatitidou?

Jaké produkty mohou

Pokud je zánět slinivky břišní chronický, pak lékaři umožňují následující produkty:

 • Mléčné výrobky: kyselý tvaroh, jogurt, kefír.
 • Nízkotučné druhy ryb: štika, pražma, štika.
 • Masné výrobky ve formě bramborové kaše, karbanátky, suflé z králíka, telecího, hovězího, krůtího nebo kuřecího masa.
 • Vařená mletá zelenina.
 • Sušenky nebo suchý pšeničný chléb.
 • Omeleta vajec, dušená.
 • Cereálie, kuře, nudle nebo zeleninové polévky.
 • Oleje: rafinovaný slunečnicový, olivový, krémový.
 • Těstoviny, krupice ve formě zeminy.
 • Sladké želé, želé, kompoty.
 • Pečené hrušky, jablka.
 • Pšeničné otruby, slabý čaj, vývar boky, minerální voda bez plynu.

Dietní menu pro pankreatické onemocnění

Pokud je zánět slinivky břišní, můžete použít přibližnou dietu popsanou níže. Menu je určeno pro 1 osobu na 2 dny:

První den

Snídaně 1: bramborová kaše 100 g, 2 sušenky, minerální voda.
Snídaně 2: míchaná vejce na dvojici 2 vajec, 2 parní kotlety, 1 sušenky na pšenici, nízkotučné mléko 200 ml.
Oběd: kuřecí polévka 200 ml, vařené ryby 100 g, vařená cuketa 100 g, 1 suchar, dušené rozinky 30 g, 200 ml rajčatová šťáva.
Oběd: ovocné želé 200 ml, minerální voda bez plynu.
Večeře: ovesné vločky 150 g, 1 parní patty, mrkevové pyré 100 g, 1 suchar, čaj s mlékem 200 ml.

Druhý den

Snídaně 1: vařené hovězí maso 100 g, ovesné vločky 150 g, 1 suchar, minerální voda.
Snídaně 2: jablková omáčka 100 g, tvaroh pudink 100 g, 1 toast, 200 ml čaje.
Oběd: zeleninová polévka 250 ml, 2 dušené rybí placky, dýňová kaše 100 g, tvaroh 100 g, 1 toast, čaj.
Snack: mrkev pyré 150 g, karbanátky 100 g, jablečné pyré 100 g, jogurt 100 g
Večeře: bramborová kaše 150 g, sekaná 150 g, tvaroh pudink 100 g, 1 toast, ovocné želé 100 ml, čaj.

Terapeutická výživa při onemocnění slinivky břišní

V případě onemocnění slinivky břišní prosím zanechte přehled o stravě a informujte se o výsledcích prostřednictvím formuláře zpětné vazby. Sdílejte ji se svými přáteli kliknutím na tlačítka sociálních sítí. Děkuji!