Image

Symptomy a léčba ruptury pankreatu

Je poměrně obtížné dostat rupturu nebo modřinu pankreatu, což je způsobeno umístěním orgánu. Nachází se v retroperitoneální rovině a je skutečně chráněn. Proto v 80-85% zranění dochází v důsledku střelného nebo pronikavého poranění. Proto je u tohoto typu poškození zvláště důležitá přesná diagnóza, příčina a léčba. Stojí za to vědět, pravděpodobnost poranění pankreatu, příznaky, léčba a možná rizika, pokud nechcete jít k lékaři.

Druhy ruptur pankreatu

Příčiny ruptury slinivky břišní nejčastěji spočívají v získávání poranění ze střelné zbraně nebo studené paže, stejně jako v případě těžkého poranění, mačkání břišní dutiny, rány do břicha a dolní části zad během operace. Jiné příčiny prasknutí jsou nemnoho.

Poranění pankreatu lze rozdělit do několika kategorií:

 1. Otevřete Mezi otevřená zranění patří: střelba, bodnutí, řezání, backstab, autonehoda atd. Je obtížné získat další způsob, jak zlomit slinivku břišní, protože je chráněna zepředu orgány v oblasti břišní a břišní svaly a za hřbetní a bederní svaly podporované páteří. To znamená, že otevřená rána je charakterizována poškozením kůže, tkání a případně přilehlých orgánů.
 2. Uzavřeno. Druh zranění nezahrnuje poškození kůže, zatímco vnitřní poškození může být velmi nebezpečné. Taková zranění jsou nejčastěji způsobena tupým úderem do těla nebo vystavením radiačním paprskům. Ruptura pankreatu je v tomto případě spouštěna fragmentem zlomeného žebra, páteře nebo ilium. Druhým faktorem ruptury je zánět způsobený přítomností virové infekce, embolií a dvanáctníkových vředů nebo žaludečních vředů. V tomto případě se však stav pomalu a postupně zhorší a dojde k náhlému poškození orgánu.
 3. Provoz. Přicházejí jako výsledek operace na gastrointestinálním traktu (například odstranění vředů, sfingterotomie atd.). V tomto případě je kapsle pankreatu náhodně vyříznuta nebo propíchnuta. Ihned si všimněte, že chyba je poměrně obtížná, obvykle se jasně projevuje v pooperačním období, kdy se nečekaně objevuje nekróza pankreatické tkáně nebo akutní pankreatický syndrom. Pokud tomu nebudete věnovat pozornost včas, riziko úmrtí je velmi vysoké.

Uzavřená zranění jsou rozdělena na:

 • poranění bez poškození integrity pankreatu;
 • neúplné prasknutí orgánu nebo jeho skořápky;
 • kompletní přestávka.

Je to důležité. Uzavřená zranění jsou nejčastěji charakterizována poškozením hlavy a těla žlázy, ale v praxi trpí obvykle ocasem slinivky břišní.

Příznaky

Příznaky poškození jsou podobné příznakům pankreatitidy. Jmenovitě: bolestivá nebo ostrá bolest v břiše, pocit nevolnosti a zvracení, stejně jako prudký nárůst teploty. Obecně však míra projevu a samotné symptomy do značné míry závisí na povaze poškození, přítomnosti souběžných infekcí, zánětlivých procesů a jiných onemocnění.

Existuje však řada příznaků, které indikují vážné poškození orgánů a nepochybně budou věnovat pozornost stavu osoby. Tyto příznaky jsou:

 1. Bolest
 2. Vnitřní krvácení s jasným ztmavnutím kůže v této oblasti (od fialové po modrou).
 3. Hořící bolest v oblasti kyčelního kloubu s bederním výbojem.
 4. Ostrá akutní bolest okamžitě po poranění, která rychle ustupuje, ale brzy poté se objeví ještě silnější bolest.
 5. Vývoj peritonitidy a akumulace v kapsli krevní žlázy nebo hemoragické efúze.
 6. Bledost kůže.
 7. Snížení krevního tlaku.
 8. Bolest k palpaci.
 9. Slabý puls.
 10. Břišní svaly se během dýchání prakticky nezabývají.
 11. Teplota těla stoupá.

V přítomnosti vnitřního krvácení je pozorována tachykardie a hypotenze. Velmi často, jestliže osoba je zraněná zatímco opilý, symptomy se objeví později av menší míře. Postupem času jsou však ostře komplikované, což znamená vážné následky, dokonce i smrt.

Je to důležité. To je způsobeno změnou krevního složení alkoholu a otupením mnoha smyslů.

Následky zranění

Složitost a nebezpečí následků závisí na závažnosti zranění, jakož i na době, která uplynula od jeho vzniku. Mezi hlavní důsledky patří:

 1. Roztržení těla (plné nebo částečné).
 2. Otřes mozkomíšní žlázy.
 3. Průnik nebo subkapsulární ruptura parenchymu.
 4. Žilní trombóza (splenic, mesenteric nebo portal).
 5. Otok.
 6. Krvácení, orgánový hematom. Krvácení může být v retroperitoneální tkáni a v sousední tkáni.
 7. Nekróza orgánové tkáně.
 8. Pankreatická šťáva v břišní dutině a tkáni.
 9. Akutní zánětlivý proces.
 10. Nástup bolestivého šoku.
 11. Peritonitida a nekróza pankreatu.

To jsou nejčastější důsledky ruptury pankreatu. Nejnebezpečnější je však nekróza a pankreatitida, protože právě oni často vedou k úmrtí bez včasné lékařské péče.

Diagnostické metody

Diagnóza traumatu ve slinivce břišní je komplikována přítomností intoxikace alkoholem pacienta nebo poraněním hlavy. V tomto případě nejsou příznaky výraznější a pokud se operace neprovede po 2-3 dnech odtržení orgánu, nejčastěji dochází k úmrtí. Hlavní metody diagnostiky poškození orgánů jsou: t

 1. Odev moči na index aktivity amylázy.
 2. Dárcovství krve pro hladinu cukru, leukocytů, erytrocytů a hladiny hemoglobinu.
 3. Laparoskopie. Pomáhá určit typ, riziko zranění a potřebu operace.

Mimochodem, během laparoskopie lékař vidí přítomnost vnitřního krvácení, poškození sousedních orgánů a tkání, jakož i přítomnost hnisavého zánětu a nekrózy tkání. Na základě všech získaných dat je stanovena potřeba léčby a její metody.

X-ray v diagnóze slinivky břišní je téměř neefektivní, a také velmi často nelze použít vzhledem k vážnému stavu pacienta.

Léčba

Léčba poranění pankreatu se provádí pouze chirurgicky pomocí laparotomie. Tato technika pomáhá předcházet velké ztrátě krve, jakož i možným nepříjemným následkům, jako je cysta. Spolu s tímto, medikační terapie k odstranění bolestivý šok je nutně provedena.

S menším zraněním těla, to stojí kolem místa zranění anestetika, po kterém několik stehů je umístěno v místě poškození orgánů a drenážní trubka je instalována v kapsli žlázy. V případě velkého prasknutí žlázy je nutná závažná operace, aby se okraje v místě prasknutí sešily. Stojí za zmínku, že taková operace se provádí pouze s pomocí nezbytného moderního vybavení a vyžaduje vysoce kvalifikované lékaře.

Je to důležité. Pokud by došlo k oddělení části pankreatu, bylo by vhodné orgán znovu rozeznat a odstranit poškozenou část.

Období rehabilitace

Po operaci je nutné dodržovat všechny pokyny lékaře tak, aby zotavení bylo rychlé a bez komplikací. V prvních 2-3 dnech je pacient kontraindikován k pití a jídlu. Dále je určena speciální dieta, která uvolňuje nadměrné zatížení trávicího traktu. Po 3 dnech se jídlo krmí ústy s postupným zvyšováním sacharidů. Bílkoviny by měly být v minimálním množství potravy, ale tuky jsou zcela vyloučeny. Celé období rehabilitace zahrnuje komplexní aktivity, mezi které patří:

 • vstoupit do proteinových přípravků;
 • krevní plazma a její náhražky;
 • vstupní glukóza 10%;
 • inzulín a draslík;
 • širokospektrá antibiotika jsou zavedena nejen intravenózně, ale také do pobřišnice zavedenou drenáží.

Důležitým aspektem rehabilitace je krevní transfúze, zejména pokud došlo k vnitřnímu krvácení. V případě tamponády je třeba 7-10 dní odstranit tampony. Dále pacient podrobuje častým pravidelným vyšetřením vyloučení tvorby cyst a obstrukci různých etiologií.

I když je slinivka břišní umístěna tak, aby byla dostatečně chráněna, můžete utrpět vážné zranění. Proto s nejmenším poškozením a špatným zdravotním stavem byste měli okamžitě jít do nemocnice. Často několik hodin hraje hlavní roli v lidském zdraví a životě.

Typy a komplikace poranění pankreatu

Poškození slinivky břišní patří mezi nejtěžší poranění, která se vyskytují v dutině břišní. Oni se vyskytují zřídka kvůli topografickému umístění žlázy, kvůli kterému to je zavřeno před zraněním. Retroperitoneální lokalizace zajišťuje ochranu slinivky břišní před břišními svaly a dalšími orgány pokrývajícími žlázu, za nimi - s dlouhým zadním a dolním svalem zad, páteří a žebry. Poškození slinivky břišní je proto poměrně vzácné - asi 1–4% všech poranění břišních orgánů. Smrt nastává ve 12–30%. Poranění pankreatu (kód ICD - 10: s.36.2) je nebezpečná v tom, že dochází k posttraumatické pankreatitidě - závažné patologii vyžadující dlouhodobou léčbu.

Druhy poranění pankreatu

Všechna poranění pankreatu jsou rozdělena:

 • na otevřeném prostranství - způsobené propichováním a řezáním předmětů, střelnými zbraněmi;
 • uzavřeno - následkem modřiny slinivky břišní nebo tupých úderů do oblasti jeho projekce na žaludku a zádech;
 • získané během chirurgických zákroků na samotné žláze nebo jiných orgánech dutiny břišní.

Jakékoli porušení slinivky břišní je rozděleno:

 • na izolovaném - je poškozen pouze parenchymus pankreatu;
 • na kombinovaných postižených přilehlých orgánech (žaludek, játra, střeva, levé ledviny, slezina).

V případě nejrůznějších poranění v břiše se poranění prostaty vyskytují v 1–8% případů a jsou vzácně izolovány: u 70% pacientů může dojít k souběžnému protahování nebo k prasknutí jiného orgánu.

Poškození slinivky břišní je často důsledkem uzavřeného poranění břicha a je 5: 1. Tam je několik druhů porušení integrity žlázy, získaný expozicí břišní dutiny: t

 • pankreatická pohmoždění se zachovanou integritou peritoneum pokrývající orgán zvenčí;
 • neúplné prasknutí tkání slinivky břišní nebo jednoho peritoneu;
 • úplné prasknutí parenchymu orgánu.

Pro uzavřená poranění je charakteristická především poškození těla pankreatu. To je dáno tím, že tělo těla je v okamžiku poranění nebo prudkého nárůstu tlaku v dutině břišní pevně přitlačeno k páteři.

Každé poranění pankreatu má několik stupňů závažnosti. Existující klasifikace identifikuje 5 stupňů poškození:

 • I - mírná kontúze prostaty nebo povrchové rány bez postižení Wirsungova kanálu, s krvácením do parenchymu orgánu;
 • II - silná slza parenchymu bez porušení integrity hlavního kanálu;
 • III - prasknutí v distální části nebo porušení integrity tkáně orgánu se změnou průchodnosti centrálního kanálu;
 • IV - průsečík v proximálním nebo poškození hlavního kanálu;
 • V - úplné zničení struktury tkání a cév hlavy pankreatu.

Když praskne hlava pankreatu, příznaky budou podobné intraabdominálnímu krvácení. To je způsobeno lokalizací v hlavě hlavní hmoty velkých nádob. Důsledky poranění těla nebo ocasu zahrnují akutní pankreatitidu. Současně se v parenchymu tvoří cysty a fistuly.

Otevřené poruchy pankreatu zahrnují:

Příčiny poranění PJ

Existuje několik hlavních příčin poranění pankreatu:

 • rány (propíchnutí, řezání předmětů, nůž, střelná zbraň);
 • tupý úder do žaludku nebo dolní části zad;
 • stlačení slinivky břišní v důsledku nehody nebo nehody;
 • chirurgického zákroku.

Uzavřené poškození slinivky břišní se objevuje při pádu z výšky v důsledku nárazu na volant nebo na kolo. K tomu přispívají novotvary existující v žláze - benigní a maligní - i menší vliv na žlázu může způsobit její prasknutí.

Chirurgický zákrok

Chirurgické operace, které vedou k poškození kapsle, parenchymu nebo společného kanálu, jsou spojeny nejen přímo s manipulacemi s pankreatem, ale také:

 • s biopsií;
 • s rakovinou hlavy pankreatu;
 • s resekcí žaludku, sleziny;
 • s operací na přilehlých, těsně rozmístěných orgánech (náhodné poranění, během operací na rakovinu žaludku a tlustého střeva, v důsledku šití duodenálního vředu a žaludku).

Nezávisí to na dovednosti chirurga, i když jeho kvalifikace je důležitým faktorem. Slinivka břišní je velmi choulostivý orgán, který je extrémně obtížný operovat nebo provádět na něm jakékoli manipulace. Přítomnost široké sítě cév a kanálků, glandulární struktura tkáně způsobuje radikální zásahy nejen na samotnou slinivku břišní, ale také na okolní orgány nebezpečné, protože hrozí nebezpečí poškození obecného orgánového kanálu nebo jeho tkáně. Je téměř nemožné šití parenchymu nebo samotného kanálu. V závažných případech provádějte resekci poškozené části žlázy.

Uzavřené poranění pankreatu

Poškození slinivky břišní je často fixováno uzavřeným poraněním. U mužů je tato statistika 4krát vyšší než u žen.

Uzavřené zahrnují krvácení v parenchymu a modřiny slinivky břišní. Pro uzavřená zranění je charakteristická porážka hlavy a ocasu. Dochází k vaskulární trombóze, dochází k narušení krevního oběhu ve žláze, k rozvoji nekrózy pankreatické tkáně, k vícečetným krvácením do sousedních orgánů ak retroperitoneálnímu prostoru. Volné požití pankreatické šťávy enzymy do okolního parenchymu způsobuje zánětlivý degenerativní proces. Pokud krvácení pokračuje, pacient vyvíjí šok.

Při absenci důkazů pro okamžitou revizi břišní dutiny s uzavřeným břišním traumatem (žádné známky krvácení nebo poškozeného dutého orgánu) a neprodleně se neprovádí chirurgický zákrok, diagnóza poškození a začátek léčby se objevuje pozdě. V důsledku toho se posttraumatická pankreatitida vyvíjí s komplikacemi. V takových případech se zánět v tkáních projevuje progresivní destrukcí a závažnost pacientova stavu se zhoršuje dalšími komplikacemi.

Otevřená zranění

Vzhledem k narušení pankreatu otevřeného typu je zřídka porušena integrita orgánu. Žláza je dobře chráněna svaly, jinými orgány, žebry a páteří. Ve vzácných případech však taková zranění vznikají: je narušena integrita vnější kapsle a hlubokých tkání. Když střelné rány poškodily společný kanál, což vede k vaskulární trombóze. Vážné změny v parenchymu se zraněním ponechávají 4%. Proto se při otevřených ranách poškození orgánů vzácně vyskytuje při hlubokém poškození.

Poškození slinivky břišní okamžitě zjištěné během břišní dutiny, pokud došlo k otevřenému poranění břicha. To umožňuje včasnou léčbu ihned po poranění.

Klinické příznaky a diagnostika poranění žláz

Pro jakékoli porušení integrity pankreatu se vyvíjí klinika akutní posttraumatické pankreatitidy. Byla zavedena jeho vlastnost:

 1. Prevalence nekrotických lézí a její závažnost nezávisí na síle působícího faktoru a velikosti poškození. V důsledku poranění může být parenchyma slinivky břišní významně roztržena nebo její kapsle může lehce prasknout. V každém z těchto případů bude výsledkem masivní buněčná smrt těla s rostoucí destrukcí a smrtí, pokud nebudou včas provedena diagnostická opatření a nebude poskytnuta nouzová péče.
 2. Časnější nástup hnisavých komplikací s poraněním a mnohem těžší průběh než s akutním zánětem pankreatu jiné etiologie.
 3. V průběhu fáze pankreatogenní toxémie je více vymýcena - je maskována okolnostmi zranění a obdobím po operaci.

Klinické projevy jsou přímo závislé na povaze poškození, poškození sousedních orgánů, celistvosti nebo prasknutí cév. Komplikovaný stavem šoku, peritonitidou, vnitřním krvácením, které tvoří hlavní obraz poranění.

Hlavním příznakem je bolest. Rozdíly oproti ostatním patologiím:

 • trvalý charakter;
 • posilování v poloze na zádech, redukce - na levé straně s nohama přitaženými k hrudníku;
 • ozáření v dolní části zad a levé lopatce, často - příznak obklopující bolesti;
 • změna povahy bolesti během 3-4 hodin v důsledku možné peritonitidy.

S vyvíjejícím se šokem je ostrá bledost, pocení, tachykardie, nízké počty krevního tlaku.

S peritonitidou, břicho je napjaté, je nadýmání, nevolnost, zvracení a pozitivní příznaky peritoneálního podráždění. Chabá peristaltika, stolice může chybět dlouho. Život pacienta v takovém stavu je v nebezpečí, 2-3 dny bez urgentního chirurgického zákroku, který umírá.

Stav pacienta často neodpovídá závažnosti poškození a je nesprávně hodnocen jako uspokojivý. V takových případech se jedná o menší bolest v břiše. Po chvíli se však příznaky peritonitidy rychle zvýší a smrtící výsledek může nastat bez urgentního chirurgického zákroku.

Diferenciální diagnostika lézí pankreatu je komplikovaná vzhledem k absenci symptomů poškození ve většině případů a neslučitelnosti závažnosti poranění se stížnostmi, které v prvních hodinách chybí. Je nutná důkladná anamnéza a anamnéza: významné účinky zneužívání alkoholu nebo cukrovky, které mohou vést k prasknutí slinivky břišní, a to i při mírném poranění břicha nebo zádech v projekci žlázy. Dítě může trpět mírným dopadem na řídítka, takže je důležité okamžitě zjistit mechanismus zranění.

Laboratorní diagnostika dává definitivní výsledky pouze v 25% případů: postupně se zvyšuje diastáza krve a moči, obecně krevní test odhaluje zvýšenou ESR, zvyšuje se leukocytóza, hemoglobin se snižuje. Analýzy by měly být prováděny v dynamice.

V kontroverzních případech se provádí funkční diagnostika: ultrazvuk, laparoskopie, angiografie, punkce břišní dutiny, ve které je detekována krev. V podmínkách postupného zhoršování je však jejich chování nepravděpodobné.

Metody léčby poranění pankreatu

V případě těžkého poranění žlázy hraje hlavní roli v prvních hodinách chirurgická metoda, která se okamžitě používá jak pro léčbu, tak pro diagnostiku (diagnostická laparotomie). Účinnost léčby však závisí na plné konzervativní terapii. Vzhledem k tomu, že vždy, i při menších poranění slinivky břišní, akutní pankreatitida se vyvíjí, je v raných stadiích předepsána terapeutická léčba, která přerušuje rozvoj akutní traumatické destruktivní pankreatitidy. Bez ohledu na mechanismus poranění a rozsah poranění pankreatu je každý pacient považován za pacienta s vysokým rizikem vzniku akutní pankreatitidy.

Včasná radikální léčba s okamžitými anti-šokovými opatřeními v případě vážného poranění slinivky břišní zastaví masivní ztrátu krve a zabrání vzniku traumatické cysty. Objem operace závisí na typu a stupni poškození: revizi břišní dutiny lze provést odstraněním krevních sraženin, sešitím poškozených cév. V závažných případech je nutná resekce žlázy slezinou. Při úplném roztržení slinivky břišní je prakticky nemožné šít hlavní potrubí. Aplikujte taktiku ligace kanálu a sčítání distálního pařezu pankreatu do přední stěny břicha. V budoucnu se provádí druhá etapa provozu - plast.

Po chirurgickém zákroku pacient dostává komplexní léčbu nezbytnou pro akutní pankreatitidu a také k zastavení krvácení (infuze erythromassu, kryoplazma, kyselina aminokapronová, ditsinona).

Jaké jsou důsledky poranění pankreatu u člověka?

Jakékoliv, i drobné poranění slinivky břišní, je nebezpečné s následky. Může se vyvinout subkapsulární nebo intraorganické hematomy, masivní intraabdominální krvácení.

Vzhledem k tomu, že v případě poškození tkáně slinivky břišní dochází k roztržení malých cév a kanálků, vstupují do parenchymu enzymy. Dochází k otoku tkáně, posttraumatickému zánětu, nekróze, hnisavým abscesům.

Mezi hlavní, často se vyskytující výsledky poškození pankreatu patří:

 • akutní pankreatitida;
 • pankreatonekróza;
 • masivní krvácení;
 • hemoragický šok;
 • abscesy a sekvestry;
 • žilní trombózy.

Co očekávat od modřiny pankreatu?

Následky zranění závisí na jeho umístění, mechanismu poškození a síle škodlivého faktoru. V případě vážného poranění v oblasti hlavy jsou cévy poškozené a dochází k hojnému vnitřnímu krvácení. Vystavení těla a ocasní oblasti způsobuje rozvoj akutní pankreatitidy s komplikacemi ve formě cyst a píštělí.

Následky ruptury pankreatu?

Ruptura pankreatu vede k pronikání enzymů z Wirsungových a menších kanálů do okolních tkání.

V důsledku jejich vlivu na parenchyma a buněčnou smrt se vyvine edém, vaskulární trombóza, nekróza žlázy, progresivní poškození kanálků a cév. Další komplikace, jako jsou abscesy, pseudocysty a kalcifikace.

Co se stane, když praskne slinivka?

Pokud dojde k poškození v dutině břišní, okamžitě je podezření na poškození slinivky břišní - pacient má obavy, že může prasknout. Tento termín je nesprávný ve vztahu k žláze: cysta existující v něm může prasknout - formace naplněná tekutinou, ale ne slinivka sám, protože to je parenchymal, ne dutý orgán. Roztržení kapsule nebo ruptura parenchymu se může objevit spolu s kanálkem. To povede k akutní pankreatitidě, masivní destrukci pankreatické tkáně a v budoucnu s příznivým výsledkem se může vyvinout diabetes mellitus a chronická pankreatitida vyžadující speciální celoživotní dietu a léčbu.

V závislosti na rozsahu zranění závisí množství léčby a bezpečnost orgánu, který musí být často odstraněn, jakož i život pacienta. Včasná diagnostika a nouzová péče pomohou předcházet závažným komplikacím a zachovat kvalitu života.

Co může zlomit slinivku břišní?

Ruptura pankreatu může nastat v důsledku traumatu, ale vzhledem k tomu, že se nachází ve vztahu k peritoneum retroperitoneálně a je obklopena svaly, orgány a páteří, to se děje poměrně vzácně.

Když je tedy orgán zraněn, okamžitě vyvstává otázka, co může způsobit, že pankreas praskne a jak došlo k poranění, které vedlo k prasknutí.

Příčinou prasknutí mohou být mechanické léze spojené s pronikavým poraněním a chirurgickými zákroky.

Příčinou poškození tkáně může být také růst a vývoj nádorů. Velmi často, příčina nádorů a jako výsledek, poškození tkání těla mohou být pohmožděné slinivky břišní.

Poranění pankreatu

Klasifikace příčin ruptury pankreatu zahrnuje několik typů škodlivých účinků na tkáně orgánu.

Volba metod léčby závisí na správnosti určení škodlivých účinků.

Traumatické účinky na slinivku břišní mohou být způsobeny

 1. Otevření poškození žlázy.
 2. Poškození zavřených orgánů.
 3. Poškození orgánové tkáně v důsledku operace.
 4. Traumatizovaná žláza s progresí novotvarů nebo patologií orgánů obklopujících slinivku břišní.

Operační zranění může nastat v důsledku zásahů, jako je gastrektomie, biomasa biopsie, operace rakoviny a náhodné zranění při jiných chirurgických zákrocích.

Otevřená zranění jsou důsledkem lézí s pronikavými předměty nebo střelnou zbraní.

Uzavřená poranění se objevují, když dojde k poranění pankreatu v důsledku úderu tupým předmětem do břicha nebo poškození orgánů po nehodách, stejně jako infekce patflory pronikající cévním systémem. V tomto případě je tkáň ovlivněna zevnitř. Degenerativní dystrofické abnormality s dlouhodobou a postupnou dysfunkcí žlázy vedou k jejímu poškození. Příčinou uzavřeného poranění jsou pronikavé vředy žaludku nebo dvanáctníku a poškození v důsledku zablokování tepny.

Rozdíl mezi otevřeným zraněním a uzavřeným zraněním je ten, že při otevřeném zranění je postiženo pouze tělo a druhou hlavou, tělem a ve vzácných případech ocasem orgánu.

Pokud dojde k poškození hlavy, převládají znaky charakteristické pro intraabdominální krvácení a v případě poškození těla a ocasu, příznaky akutní posttraumatické pankreatitidy a jejích komplikací - cyst a píštělí.

Proč dochází k prasknutí žlázy?

Povaha a síla ovlivňujícího faktoru také změní morfologii patologie. Modřiny, krvácení, slzy kapsulární tkáně, hluboké a plné slzy, rozsáhlé rozdrcení jsou doprovázeny rozsáhlou ztrátou krve v retroperitoneální oblasti a v břišní dutině.

Zničení žlázy je doprovázeno ztrátou integrity pankreatických kanálků a vstupem enzymů do tkáně, což může způsobit opuch, mastnou nekrózu, vaskulární trombózu a dokonce i nekrózu tkáně žlázy.

Spojená zánětlivá patologie způsobuje poškození tkání tavením, tvorbou sekvestrů a abscesů. Vývoj těchto patologických stavů vede ke zhoršení tohoto onemocnění jako pankreatitida.

Akutní pankreatitida je akutní zánět žlázy, který je založen na patologických procesech nekrotické pankreatické a enzymatické autoagie s rozvojem nekrózy, degenerace žlázy a přidávání sekundární infekce.

Pokud neprovádíte adekvátní léčbu tohoto onemocnění, pak může dojít k nekróze, která zase přispívá k ruptuře pankreatu.
Pankreatitida nebo poranění orgánů mohou být výsledkem cysty pankreatu (orgánová dutina, která není pro orgán typická, močového měchýře sestávajícího z tobolky a obsahu), abscesu (tvorba dutiny naplněné hnisem a nekrotickými hmotami v žlázové tkáni) nebo kalcifikací pankreatu.

Vzhledem k traumatu a poškození blízkých orgánů, které zase stlačují postižené oblasti slinivky břišní, jejich protažení nebo progrese a opakování onemocnění mohou vést k prasknutí těchto struktur.

Klinické příznaky a diagnóza

Jedním ze známek ruptury je bolest, jejíž intenzita a lokalizace závisí na stupni poškození parenchymu žlázy, poměru místa léze k prvkům celiakálního plexu, hloubce kolapsu nebo šoku.

Kromě toho bolest závisí na povaze poranění a stavu jiných orgánů břišní dutiny.

Bolest může být konstantní, silná v epigastrickém regionu, může být také obepínající, nejčastěji vyzařující do levého lopatkového lopatky, dolní části zad, může se zvětšit v poloze pacienta na zádech a oslabuje na levé straně.

Navíc mohou známky traumatu tkáně žlázy zahrnovat:

 • bledé kožní sliznice;
 • snížení krevního tlaku, oslabení a snížení tepové frekvence;
 • vznik napětí ve svalech přední stěny břicha (akutní břicho), zjištěný 4-6 hodin po poranění;
 • výskyt retence moči a problémy s procesem defekace;
 • vznikají otoky střev a zhoršená peristaltika;
 • pálení žáhy, nevolnost a zvracení.

Diagnostika poranění pankreatu pouze na klinickém obraze je obtížná. Další příčinou větší obtíže je porážka jiných orgánů spolu s pankreatem, intoxikací pacienta atd.

Zpočátku se doporučuje pro diagnostiku použít ultrazvuk slinivky břišní, díky této metodě vyšetření, detekci akumulace krve nebo exsudátu, dále metoda umožňuje určit stav slinivky břišní a dalších orgánů břišní dutiny a retroperitoneálního prostoru.

Nahromadění krve v dutině břišní lze detekovat pomocí „míchání“ katétru, který je vložen do břišní dutiny malým řezem. Poté je nutné stanovit obsah amylázy v testované kapalině, což indikuje poškození pankreatu.

V podmínkách dobře vybavené nemocnice může být použita laparoskopie, která umožňuje jasněji odhalit podstatu poškození a dokonce provádět některé manipulace nebo chirurgické zákroky, jako je zastavení krvácení z poškozených cév, odtok drenáže do poškozené žlázy atd.

Indikací urgentní laparoskopické intervence je významná akumulace krve v abdominálním prostoru.

Laboratorní diagnostika významně pomáhá při správném stanovení diagnózy.

Zvýšení aktivity amylázy v moči, zvýšení obsahu uhlohydrátů v krvi, zvýšení počtu leukocytů, snížení hladiny hemoglobinu a urychlení ESR indikují přítomnost patologického procesu v těle pacienta.

Léčba poranění pankreatu

Aby se zabránilo možné ztrátě krve a tvorbě cystických útvarů, doporučuje se použít laparotomii a zkombinovat ji s prováděním manipulací zaměřených na antishockový efekt.

Chirurgický zákrok by měl být prováděn dříve, než se začne proces zánětu v pankreatu, retroperitoneální oblasti nebo břišní stěně.

Když je orgán pohmožděný a pod kapsulou jsou malé krvácení, jsou omezeny na propíchnutí roztokem novokainu a použitím drenáže ucpávek nebo šití peritoneálním místem poranění.

Při poranění levé části těla porušením integrity systému potrubí se provádí resekce těla a ocasu.

Když je hlava poraněna s výskytem ruptury hlavního kanálu, provede se pankreatektomie nebo pankreatoduodenální resekce. Charakteristikou těchto typů intervencí je vysoká složitost a invazivnost postupu a pooperační úmrtnost je schopna dosáhnout 80%.

Aby se po operaci zabránilo posttraumatické pankreatitidě, provádí se komplexní konzervativní léčba.

Terapeutická opatření jsou

 1. Symptomatická léčba.
 2. Využití dietní terapie. V prvních 3 - 4 dnech je zakázáno jíst a pít. Parenterální výživa je předepsána. Od 4-5 dnů začnou krmit ústy. Seznam povolených přípravků se postupně rozšiřuje v důsledku zavádění sacharidů do stravy, ale zároveň je omezen obsah bílkovin ve stravě a z ní jsou vyloučeny tuky.
 3. Obsah sání z dutiny žaludku pomocí tenké sondy.
 4. Zavedení 10% roztoku glukózy, lidského inzulínu, roztoku draslíku.

Kromě toho se používají intravenózní antibakteriální léčiva. Léky mohou být injikovány do břišní dutiny pomocí drenáže bradavky.

Příznaky onemocnění pankreatu jsou popsány ve videu v tomto článku.

Příčiny a účinky ruptury pankreatu

Ruptura pankreatu, jejíž příčiny jsou zakořeněny v poranění, vede k život ohrožujícím následkům. Integrita orgánu je porušena, otevře se intraabdominální krvácení. Vyvíjí se infekční proces, díky kterému začíná peritonitida. Příčiny ruptury jsou rozděleny do 3 skupin: chirurgické, uzavřené a otevřené. V závislosti na typu poranění je zvolen vhodný průběh léčby. Vědět, co způsobuje škody na těle, může zabránit zdravotním problémům.

Mezera v důsledku operace

Provozní poškození je vzácné. To je způsobeno umístěním a strukturou glandulárního orgánu. Nachází se v retroperitoneálním prostoru a je chráněn páteří. Chirurgická léčba orgánů trávicího traktu někdy vede k rupturám nebo slzám pankreatu. Neopatrný pohyb chirurga a výskyt komplikací během operace může způsobit porušení integrity pankreatu. Pozitivní výsledek závisí na zkušenostech a znalostech lékaře.

Mezery a slzy jsou výsledkem intervencí, jako jsou:

 • resekce žaludku;
 • excize rakoviny;
 • excize cysty;
 • rekonstrukční chirurgie transverzálního karcinomu tlustého střeva;
 • biopsie pankreatu;
 • chirurgická léčba rakoviny žaludku.

Chirurg není vždy vinen za poškození integrity těla. Slinivka břišní je velmi citlivá. Reaguje ostře na všechny změny v těle. Chirurgická léčba gastrointestinálních patologií vyvolává zánět a infekci.

Komplikace po operaci často způsobují ruptury, slzy nebo poranění pankreatu.

Někdy je pooperační diagnóza komplikována chronickou pankreatitidou. Pokud po operaci osoba nedodržuje terapeutickou dietu, je žláza přetížená a zapálená. Když pankreatitida nastane v důsledku operace, orgán může prasknout nebo prasknout. Abyste se tomu vyhnuli, musíte dodržovat dietu doporučenou lékařem. V opačném případě se železo nebude vyrovnávat s nákladem, který je na něm položen a začne se zvyšovat.

Uzavřené poranění jako příčiny prasknutí

Tupá rána do břicha, mačkání peritoneum v důsledku nehody nebo nehody je někdy příčinou poškození pankreatu. Nejčastěji zraněná tělesná žláza. Intraabdominální tlak prudce stoupá, díky čemuž je orgán pevně přitlačen k páteři. Ve zvláště závažných případech dochází k poškození velkých cév v důsledku uzavřených poranění a vzniku intraabdominálního krvácení.

Uzavřená zranění jsou důsledkem silného úderu tupým předmětem. Poškození ucpávky nebo její prasknutí může nastat během boje. Záření také vyvolává poranění uzavřených orgánů. V případě nehody nebo nehody jsou zranění způsobena úlomky z žeber, kostí nebo páteře. To ovlivňuje tělo nebo ocas pankreatu. Důsledky uzavřeného poranění mohou být cysty nebo fistuly. Nové růsty postupně zvyšují a vyvolávají prasknutí orgánové tkáně.

Uzavřená zranění zahrnují infekce, které pronikají krevním oběhem. Glandulární tkáň je ovlivněna zevnitř. Patologický proces se dlouhodobě vyvíjí, symptomy se postupně zvyšují. Degenerativní dystrofické změny narušují fungování orgánu.

Nedostatek včasné léčby vede ke skutečnosti, že žláza nebo její jednotlivé části mohou prasknout.

Někdy pronikavé vředy komorového těla nebo dvanáctníku se stávají příčinou ruptury. Ve vzácných případech dochází k poškození žlázové tkáně proti zablokování tepny. Vznikla krevní sraženina, která blokuje průtok krve do slinivky břišní. Tělo prochází hladem kyslíku. Enzymy a hormony se nemohou dostat ze žlázy. Zátěž tkáně se zvyšuje a slinivka břišní.

Otevřené zranění jako příčiny roztržení

Integrita žlázy je zřídka narušena otevřeným poraněním. Roztržení nebo trhání je důsledkem střelné rány, úderu do dolní části zad nebo peritoneum s bodem propichování nebo řezání. Slinivka břišní je tímto způsobem obtížně poškozitelná, protože je chráněna páteří, žebry a horními svaly břicha a zad. Ve vzácných případech je však tělo zraněno. Otevřené poškození může vést k úplnému nebo částečnému roztržení.

Poranění otevřeného typu zpravidla vyvolávají porušení integrity parenchymu v hlubokých vrstvách. Někdy v důsledku propíchnutí a poranění ran jsou poškozeny kapsle slinivky břišní. Tam je povrchní ruptura tkání. Střelná rána neznamená pouze porušení integrity orgánu, ale také poškození kanálu. To způsobuje tvorbu krevních sraženin a zablokování tepny.

Otevřené poranění slinivky břišní, které člověk dostává s otřesem mozku a kompresí těla. To se děje při dopravních nehodách, přírodních pohromách, pádech z výšky na ostré předměty, pracovních úrazech a každodenním životě. Při nárazu na peritoneum nebo dolní část zad piercing nebo řezání objektu, stejně jako střelnou ranou, pravděpodobnost ruptury pankreatu je pouze 4%. Proto se poškození těla v rozporu s celistvostí tkání v pozadí otevřených ran vyskytuje vzácně.

Diabetes - tipy a triky

Infekce žlučníku, pečeť...

slinivka břišní v těžkém stavu... patologie pankreatu.

Příčiny zánětu pankreatu...

Současně slinivka břišní stále produkuje obvyklé množství trávicího ústrojí.

Slinivka břišní Folk...

Slinivka břišní je často přístupná onemocnění, jeden... v průměru, tlustší a může prasknout....

[email protected]: Jak...

Tradiční léčby: V akutní fázi onemocnění, pankreatické potřeby...

Co způsobuje tahání bolesti na levé straně

Slinivky břišní; Žaludek; Slezina;... a v důsledku toho může prasknout...

Pravidelně bolí vpravo od pupku...

To je slinivka břišní. Hmm... Nemyslím si to. Zdá se mi... apendicitida. Vypadl další sval?

Léčíme rakovinu pankreatu...

léčba pankreatu.... a věř mi, myslel jsem, že praskla...

Bolí žaludek. V jakém místě máte...

Ve srovnání s játry a žlučníkem, slinivka dává méně bolesti, s výjimkou...

Destruktivní účinek alkoholu na...

Slinivka břišní. Alkohol s krví... ve chvíli, kdy mohou jen prasknout. Co...

Brata má diagnózu nekrózy pankreatu. HE IN...

Po nehodě praskla slinivka mého přítele... slinivka břišní je poškozena...

Proč pravá strana bolí

... oni mohou stát se blokováni nebo prasknout... tam je oblast střeva, slinivky břišní... t

Máte-li bolest... [3] | Články...

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Mari Pravda - Co je užitečné a...

Slinivka břišní v těle plní dvojí... nebo napětí může prasknout...

vedlejší bolesti Co dělat, když to bolí...

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Bolest na pravé straně a nevolnost způsobit...

... výše: žlučník, játra, slinivka břišní... jak může slepý střev prasknout. V podstatě...

Bolest na pravé straně

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Bolest během těhotenství

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Moryak.biz - Marine Educational...

... praskla játra, slezina, slinivka břišní... za pár dní může prasknout, pak...

boční bolesti během těhotenství Co...

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Článek FOTKY O CHOROBÁCH ORCHID...

příznaky onemocnění slinivky břišní... cystové symptomy se zlomily

Bolest břicha | iLive. Já...

Slezina může prasknout a pak... Slinivka břišní se nachází v horní části...

Bolest na pravé straně pod žebry...

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Proč ta pravá strana bolí?

... horší, blokády, mohou prasknout... Pankreas produkuje enzymy...

Proč žaludek bolí? Příčiny bolesti...

Skutečnost, že udeřila slinivka břišní... v jednom bodě, mohla prasknout).

Medkrug :: Cholelitiáza a...

žluk může prasknout, když okusuje... slinivka břišní (a to je...)

Busta pro růst - eka-mama.ru

V důsledku toho zapálila slinivka... protézy mohou prasknout letadlem...

bolest na pravé straně během těhotenství...

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

bolest na pravé straně Co když...

Slinivka břišní je prodloužena zprava doleva.... příloha může zhasnout a prasknout. A...

Perforace ušního bubínku...

Příznaky onemocnění slinivky břišní... S námi se naučíte, jak léčit jakékoli...

Angiomyolipomová ledvina. - Onkologie...

Může prasklina prasknout, pokud... Pankreat je normální velikosti, oblastí...

Může pankreas prasknout

Pravidla fóra
Vážení návštěvníci!

Dbáme na to, aby naše fórum sloužilo výhradně vzdělávacím účelům, nenahrazovalo osobní konzultace s lékařem a nestanovilo úkol diagnostikovat a léčit nemoci.

Fórum nesmí umisťovat přímou ani nepřímou reklamu zdravotnických služeb. Zprávy obsahující podobné informace budou smazány.

Při odesílání dotazů se řiďte těmito pravidly:

1. Než se zeptáte na otázku, použijte funkci „search“ (fórum), snad odpověď už existuje.
2.Prosím neposílejte stejné otázky různým specialistům, takové otázky moderátor smaže.
3. Snažíme se odpovědět na otázky během dne. Maximální čekací doba je 3 pracovní dny. Obdržíte oznámení o odpovědi, kterou jste obdrželi při odběru newsletteru.
4. Chcete-li se obrátit na konkrétního odborníka, můžete poslat e-mail prostřednictvím své osobní schránky.
5. Prosím, neptejte se na otázky týkající se dětských nemocí (do 16 let). Specializujeme se na léčbu dospělých.
6. Prosím neposílejte na fórum o anamnéze a podrobné výsledky vyšetřování. Tyto zprávy budou moderátorem vymazány jako porušení etických norem. Nemůžeme dát korespondence doporučení pro léčbu.

Poškození slinivky břišní

Poranění pankreatu je obtížné diagnostikovat včas. Bez ohledu na kauzální faktory, které způsobily poranění orgánů, není možná adekvátní léčba bez vhodného vybavení.

Příčiny poškození slinivky břišní jsou rozděleny do dvou typů:

 1. Vnější faktory charakterizované pronikavým a uzavřeným tupým poraněním, poranění vlivem ozáření.
 2. Vnitřní jevy způsobené rozvojem onkologických onemocnění peritoneum, metabolickými poruchami, rozvojem infarktu, tvorbou embolů, abscesů, pronikáním toxinů.

Druhy zranění

Obecná klasifikace poškození pankreatu může být tří typů:

 • otevřené při zranění střelnými zbraněmi, děrováním nebo řezáním předmětů;
 • uzavřené, přijaté s tupými hrboly v žaludku;
 • operační sály, které vznikají jako důsledky resekce nebo jiných typů abdominálních operací.
Otevřené poranění dutiny břišní.

 • izolace, pokud jsou postiženy pouze žlázové tkáně;
 • kombinace s poraněním přilehlých orgánů, například 12 duodenálního procesu nebo tenkého střeva, žaludku, ke kterému dochází v důsledku zvláštního umístění žlázového orgánu.

Uzavřená zranění často odhalila tělo žlázové tkáně. Během stávky a vzestupu nitrobřišního tlaku je tato zóna pevně přitlačena k páteři. Trauma má čtyři stupně závažnosti:

 1. Modřina, doprovázená krvácením v žlázové tkáni.
 2. Podtržení povrchu pláště kapslí a / nebo parenchymu.
 3. Závažná ruptura parenchymální tkáně bez poranění kanálu pankreatu.
 4. Porušení integrity potrubí.

Pokud je hlava poškozena velkými cévami, je možné diagnostikovat poranění symptomy charakteristickými pro intraabdominální krvácení. Pokud dojde k poškození těla nebo ocasu, příznaky budou podobné příznakům v případě akutní pankreatitidy, která přetrvává i po úrazu. Tento stav je často doprovázen komplikacemi ve formě cystických útvarů a píštělí.

Otevřete

Poranění otevřeného typu jsou vzácná. To je způsobeno zvláštním umístěním orgánu, který je chráněn břišní svalovou tkání a přilehlými orgány pobřišnice. Přední žlázová tkáň je pevně fixována páteří a za hřbetní a bederní svalovou tkání.

V důsledku střelné rány, propíchnutí nebo poranění rány je možné zranění otevřeného typu. Často se vyskytuje v důsledku rány do žaludku nebo v bederní oblasti. K otevřeným zraněním dochází pravděpodobně během komprese, třepání těla, což se často stává při nehodách a při katastrofách. Většinou s otevřeným poraněním ovlivňuje integritu těla žlázy.

Vzácné poškození slinivky břišní je charakterizováno 1–4% ze 100% peritoneálního poškození a 70% patologií žlázy.

Uzavřeno

Tam jsou takové zranění kvůli silnému dopadu tupého předmětu. Existují časté případy porušení integrity těla v důsledku vystavení pronikajícímu záření β a γ-paprskům. Úrazy mohou být způsobeny fragmenty žeber, iliem a spinálními částicemi.

Dalším typem uzavřených lézí jsou vnitřní léze žlázové tkáně, infekce přes cévní lůžko. Onemocnění se v tomto případě vyvíjí po dlouhou dobu. Na pozadí degenerativních-dystrofických změn vzniká trvalá dysfunkce pankreatu.

Výjimky zahrnují emboly, které rostou v průběhu let, v důsledku čehož se trombus může tvořit a odlomit v jednom okamžiku. Výsledkem je okamžitá obstrukce tepny slinivky břišní. Existují jasné klinické příznaky akutního zánětu pankreatu. Nejčastěji uzavřené poranění glandulární tkáně, ke kterému došlo během pronikavých vředů komorového těla a dvanáctníkového procesu střeva.

Typy uzavřených poranění:

 • poranění bez ohrožení celistvosti skořápky žlázy;
 • částečné prasknutí ucpávky nebo jejího pouzdra;
 • úplné prasknutí těla žlázového orgánu.

Uzavřená zranění se vyznačují poškozením těla a hrotu žlázy. Ocasní část orgánu trpí mnohem méně často. Stupeň strukturálních a funkčních změn u žlázy v případě poškození uzavřeného typu závisí na:

 • povaha patogenu;
 • mrzačení sil.

Závažné krvácení v retroperitoneální nebo abdominální oblasti může být doprovázeno poraněním, vaskulárním krvácením, narušenou integritou kapsulární membrány nebo žlázovými tkáněmi, silnými a hlubokými prasklinami orgánů a rozsáhlou infekcí.

Pokud je poškozena integrita orgánu, jsou pozorovány glandulární enzymy, které vstupují do okolních tkání podél narušených pasáží pankreatu. Tyto procesy vyvolávají rozvoj opuchů, nekrózu tukových buněk a slinivky břišní a blokování krevních cév. Na pozadí tání žlázové tkáně se vyvíjejí aktivní enzymy:

 • zánětlivé procesy;
 • tvoří se sekvestry;
 • retroperitoneální abscesy.
Zpět na obsah

Operační sály

V tomto případě se při resekci orgánů pozorují poranění. Například při přípravě žaludku nebo dvanáctníku pro odstranění pronikavých vředů. Často se při návratu na místo po vyříznutí střeva zbývajícího pařezu propíchne kapsle. Může dojít k poranění v důsledku podvázání kanálků nebo žlázové tkáně.

Poškození lze zjistit pooperační akutní pankreatitidou nebo nekrózou tkáně pankreatu. Často dochází k divergenci stehů v pahýlu dvanáctníkového procesu střeva, když zánět progreduje a hrot žlázového orgánu se roztaví. Operační poranění jsou možná během sfinkterotomie, což je nezbytné při detekci postcholecystektomického syndromu nebo dysfunkce sfinkteru Oddiho. Poškození často končí smrtelně.

Poškození slinivky břišní je možné při odstraňování kamenů ze žlučovodu přes retroduodenální oblast.

Klinické znaky a metody diagnostiky

Pokud bylo poranění těžké, poškození orgánů může být diagnostikováno krvácením do peritoneum, přítomností příznaků posttraumatického šoku. Pokud je problém zjištěn v pozdních obdobích, existují známky pankreatitidy, a pokud je narušena celistvost dutých orgánů, dochází k peritonitidě. Pacienti se objeví:

 • řezání bolesti v břiše, vyzařování dozadu nebo do okolí;
 • nutkání zvracet;
 • automesia.

V případě poškození hlavní sliznice gastrointestinálního traktu často chybí specifické symptomy, proto je obtížné diagnostikovat problém. Pokud se objeví podezření, mělo by být provedeno ultrazvukové vyšetření. Zařízení umožní identifikovat patogenní akumulaci tekutin (krev s exsudátem), určit celkový stav žlázového orgánu a celého gastrointestinálního traktu, potvrdit nebo popřít skutečnost integrity peritoneum a retroperitoneální části.

Akumulace krve je diagnostikována speciálním zařízením pro propíchnutí, které je vstřikováno do malého řezu a odebírá tekutinu pro analýzu. Ve výsledném vzorku stanovte koncentraci amylázy, jejíž hodnota indikuje přítomnost nebo nepřítomnost poškození pankreatu.

V nemocnicích s vysoce kvalitním vybavením se provádí laparoskopie. Metoda umožňuje přesně určit typ zranění, provést nezbytnou manipulaci nebo urgentní operaci. Nejprve se krvácení zastaví a drenážní trubka se přivede do poškozeného orgánu. Když se v tekutině z peritoneu zjistí velké objemy krve, provede se urgentní laparotomie.

Poranění pankreatu

Jediný způsob, jak opravit poškození žlázové tkáně, je chirurgický zákrok. Operace by měla být provedena před nástupem zánětu ve slinivce břišní, peritoneu a retroperitoneální tkáni. Jestliže ruptura pankreatu není hluboká, pak:

 • odstranění vytvořeného hematomu;
 • místa šití, kde parenchyma praskla;
 • instalace drenážní trubice do pobřišnice, totiž v ucpávce s průchodem protilehlým řezem v bederní zóně.

Pokud praskne levá část orgánu a dojde ke zlomení kanálků, je nutná resekce (vyříznutí) těla a ocasu glandulární tkáně s poškozením. Pokud je hlava žlázového orgánu v případě poškození rozdrcena a hlavní pankreatický kanál je roztržen, provede se pankreatektomie (pancreatoduodenální excize). Tato operace však patří mezi nejsložitější z důvodu vysoké úmrtnosti a dosahuje 60-80%.

Projekce pro chirurgickou léčbu jakéhokoliv poškození pankreatu jsou přímo závislé na rychlosti odezvy a době, která uplynula od stanovení diagnózy. Nejlepší výsledky jsou případy, kdy se operace prováděla během prvních šesti hodin po poranění. S dlouhým čekáním se výsledek a prognóza zhoršují v důsledku progresivní posttraumatické pankreatitidy.

Výsledek a důsledky operace jsou ovlivněny následujícími faktory:

 • druh škody;
 • příčiny škody;
 • závažnost úderu;
 • kombinace zranění, existujících chorob a souvisejících zranění jiných orgánů;
 • metody.