Image

Mechanismus účinku draslík šetřících diuretik: vlastnosti a kontraindikace

Diuretika nebo diuretika jsou považována za léčiva, která mají schopnost odstranit přebytečnou tekutinu z tělesné dutiny.

Používají se nejčastěji v urologii, nefrologii a také v boji proti hypertenzi a chorobám, které jsou doprovázeny edémem.

Je třeba mít na paměti, že s močí odstraňují látky nezbytné pro tělo, což vede k rozvoji osteoporózy a zhoršenému fungování ledvin.

Proto se doporučuje dát přednost těm fondům, které z těla neodstraňují draslík.

Obecné informace o drogách

Draslík šetřící diuretika neodstraňují draslík z těla, takže dostali toto jméno.

V zemích SNS jsou nejčastěji používány takové léky jako Triamteren, Amilorid a Spironolakton. Vyznačují se pomalým nástupem terapeutického účinku (po 2-3 dnech), ale trvá poměrně dlouhou dobu.

Hlavní aplikace

Diuretika jsou úspěšně používána v nefrologii a urologii, mají schopnost potlačit vylučování draslíkových iontů ledvinami a zároveň zabraňovat nadměrné tvorbě iontů H a stimulovat vylučování HCO3 v moči.

Široce používané pro těhotné ženy nebo hypertenzní pacienty s různými renálními onemocněními, jako jsou:

Léky mají vysokou účinnost v boji proti hyperkalcémii. Diuretický účinek léků je zanedbatelný, ale zabraňuje ztrátě K a Mg ledvinami.

S hypertenzí

Při léčbě arteriální hypertenze jsou diuretika šetřící draslík předepsána v malé dávce, což je proto, že snižují tlak není příliš účinný a zvyšování dávky může vést k tvorbě nežádoucích reakcí.

S neúčinností takové léčby se považuje za oprávněné přidávat další diuretika nebo dávat přednost smyčce nebo thiazidovému diuretiku.

Během srdečního selhání

Srdeční selhání se vyznačuje tím, že tekutina je zadržována v těle. To je v této situaci, že jmenování diuretikum, které udržuje draslík v těle bude efektivní.

V počátečních stadiích je dávka nevýznamná, ale časem se zvyšuje až do poklesu hmotnosti pacienta. Účinné je použití léků, pokud dojde k vymizení všech edémů.

V době nošení dítěte

Mnoho těhotných žen trpí výskytem edému, zejména v posledním trimestru.

Způsoby volby v této situaci jsou draslík šetřící diuretika, protože zabraňují vyluhování draslíkových iontů z krve.

Mechanismus působení

Přípravky vykazují vysoký vliv v distálním tubulu nefronu, v něm dochází k výměně iontů. Draslík šetřící diuretika zabraňují pronikání sodíkových iontů do krevního oběhu a lokalizují je v tubulech.

Sodík má schopnost přilákat tekutinu k sobě, což přispívá ke zvýšení denní diurézy. Souběžně s tím diuretika této skupiny zabraňují vstupu draslíkových iontů do tubulu a udržují v těle stopové prvky.

Vzhledem ke koncentraci draslíku v těle je možné se vyvarovat vzniku velkého počtu nežádoucích účinků a především hyperkalemie.

Všimněte si, že diuretika, která zpomalují draslík, začnou mít terapeutický účinek několik dní po požití. Například osmotické přípravky nebo silné diuretika působí ihned po použití. Tato vlastnost musí být vzata v úvahu při volbě diuretika.

Nežádoucí účinky

Údaje z pozorování ukazují, že nežádoucí účinky z užívání draslík šetřících diuretik se vzácně vyvíjejí. To je vysvětleno tím, že jsou jmenováni v malých dávkách.

Mohou však vést k tvorbě hyperkalemie, tento stav lze říci v případě, kdy hladina draslíku vzroste o více než 5,3 mmol / l. Je to nebezpečné, protože může vést k rozvoji smrtelných arytmií. Méně běžně pozorované:

 • vzhled vyrážek na kůži;
 • závratě;
 • křeče;
 • bolest hlavy;
 • pocit ospalosti;
 • průjem nebo zácpa;
 • sexuální problémy;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • nadměrný růst vlasů;
 • abnormální funkce jater.

Klasifikace léčiv zabraňujících odstranění draslíku

Kalium šetřící činidla jsou rozdělena na hormonální a nehormonální. Hormonální zvážit

Pokud jde o nehormonální léky, zástupci této skupiny jsou:

Hormonální léky neovlivňují hormon aldosteron, takže s jistotou a bez obav mohou být předepsány osobám trpícím problémy s ním spojenými.

Charakteristika diuretik

Zvažte podrobnější popis léků šetřících draslík, které se často používají.

Spironolakton

Použití spironolaktonu stimuluje vylučování sodíku a chloru, paralelně s tím zadržuje hořčík, vápník a draslík.

Léky musí předepisovat pouze kvalifikovaný lékař. Indikace jsou ve většině případů edémy.

Denní dávka by neměla překročit 200 mg, je rozdělena do dvou nebo tří dávek. Léčebná léčba by měla pokračovat 2-3 týdny, poté můžete přestávku užívat po dobu 10 dnů a pokračovat v léčbě.

Použití spironolaktonu a hyperaldosteronismu, hyperkalemie a hypomagnezémie je považováno za oprávněné. Denní dávka by měla být 300 mg.

Spironolakton může užívat i těhotné ženy, ale pouze v 11 - 111 trimestrech a během laktace. Musíme si však uvědomit, že malé množství diuretika vstupuje do mléka.

Eplerenon

Eplerenon ve srovnání se spironolaktonem vede k menšímu počtu nežádoucích účinků. Terapeutický účinek se projeví až po užití přípravku po dobu dvou týdnů.

Eplerenon často vede ke zvýšení množství cholesterolu v těle a vzniku suchého kašle.

Užívání léku je zakázáno při diagnostice hypotenze, diabetu, renální nebo jaterní insuficience a přítomnosti individuální intolerance na léčivo.

Kontraindikace je také těhotenství a kojení.

Triamtesid

Triametesid má mírný terapeutický účinek, takže patří mezi lehčí diuretika.

Hlavní účinnou látkou je triamteren. Předepsané léky v kombinaci s jinými léky k odstranění projevů arteriální hypertenze.

Účel tohoto léku by měl provádět pouze lékař s ohledem na souběžná onemocnění. Lék má terapeutický účinek dostatečně rychle, diuretický účinek se vyskytuje během čtvrt hodiny a trvá 12 hodin.

Doporučuje se užívat léky po jídle, opláchnout velkým množstvím tekutiny. Nedoporučuje se předepisovat pacientům s anamnézou:

 • selhání ledvin;
 • snížení množství sodíkových iontů v krvi;
 • urolitiáza;
 • hyperkalemie.

Droga se také nevztahuje na ženy při nošení dítěte. To je vysvětleno skutečností, že může vést k rozvoji patologií u plodu s těžkým průběhem.

Účinnou látkou Aldactonu je spirinolakton, který je považován za prostředek pro konzervaci draslíku a hořčíku. Denní dávka se může pohybovat od 100 do 200 mg, je rozdělena do 2-3 dávek.

Při diagnostice výrazného hyper aldosteronismu jsou léky předepsány v dávce 300 mg denně.

Je zakázáno léčit Aldacton u těhotných žen, zejména v prvním trimestru. Stejně jako u 11 a 111 trimestrů, pak je možné léky, ale pouze pokud jsou předepsány lékařem a přínos pro matku převyšuje riziko pro plod.

Během kojení je dovoleno provádět lékovou terapii s lékem, protože vstupuje do mateřského mléka v minimálním množství.

Veroshpiron

Veroshpiron je antagonista aldosteronu, hlavní účinnou složkou je spirinolakton. Při diagnostice hypertenze se doporučuje užívat 50-100 mg jednou denně.

Během kojení se nedoporučuje užívat léky. Pokud neexistuje jiná cesta, musí být v době ošetření přerušena laktace.

Kontraindikace k použití

Navzdory velkému počtu pozitivních vlastností draslík šetřících diuretik má mnoho kontraindikací, je zakázáno je používat s:

 • hypokalemie;
 • cirhóza dekompenzovaného jaterního typu;
 • respirační selhání;
 • intolerance na složky léčiva a sulfamylamidové deriváty.

S extrémní opatrností a pod dohledem lékaře je nutné užívat léky na arytmie a také, pokud je nezbytné kombinovat léky se srdečními glykosidy a lithnými solemi.

Mechanismus účinku draslík šetřících diuretik

Draslík šetřící diuretika působí na úrovni pojivových tubulů a proximální části sběrných kanálů, kde je Na + reabsorbován a vylučován K +. Účinnost těchto diuretik je poměrně nízká.

Při použití se na rozdíl od sulfonamidových diuretik sekrece K + nezvyšuje, ale naopak existuje riziko hyperkalemie. Tato léčiva jsou vhodná pro orální podávání.

a) Triamteren a amilorid se kromě glomerulární filtrace vylučují v proximálním tubulu. Mají vliv na buňky sběrných tubulů kortikální substance ledviny z lumenu. Oba léky inhibují příjem Na + do buňky, což snižuje vylučování K +.

Používají se hlavně v kombinaci s thiazidovými diuretiky, jako je hydrochlorothiazid, protože tato kombinace umožňuje kompenzovat opačné účinky těchto léčiv ve vztahu k sekreci K +, zatímco vliv na vylučování NaCl a vody se vzájemně posiluje.

(b) Antagonisté Aldosteronu. Mineralokortikoidaldosteron zvyšuje syntézu proteinů Na + kanálů a Na + / K + -ATPáz v hlavních buňkách pojivových tubulů a sbírá tubuly ledvinové kůry, čímž aktivuje reabsorpci Na '(Cl a H).2O příští) a zároveň zvýšení sekrece K +.

Spironolakton, stejně jako jeho metabolit canrenon, jsou antagonisty receptoru aldosteronu, které oslabují účinek tohoto hormonu. Plné diuretické působení spironolaktonu se vyvíjí pouze při jeho nepřetržitém používání po několik dní.

Nedostatek spironolaktonu je nedostatek specificity pro aldosteronové receptory. Také se váže na receptory pohlavních hormonů, které mohou vést k hormonálním poruchám, jako je gynekomastie a amenorea. Eplerenon je nedávno objevený antagonista aldosteronu, který se specificky váže na aldosteronové receptory. Tento lék nezpůsobuje žádné hormonální vedlejší účinky.

Indikace pro použití jsou edémy způsobené cirhózou jater a chronickým srdečním selháním. V nízkých dávkách mají antagonisté aldosteronu také příznivý účinek při srdečním selhání bez současného edému a, jak bylo prokázáno, zvyšují dlouhověkost.

Základní diuretika šetřící draslík a jejich vlastnosti

Většina diuretik vylučuje draslík z těla. Jedinou skupinou, která tento vedlejší účinek nemá, jsou látky šetřící draslík - Spironolakton, Eplethore, Triamteren a Amiloride. Ty jsou silou působení patří k slabým lékům, ale mohou být doporučeny na delší dobu, pro léčbu.

Hlavními indikacemi pro předpis jsou hypertenze, edematózní a nefrotický syndrom, selhání oběhu, prevence a léčba deficitu draslíku při užívání srdečních glykosidů nebo jiných diuretických skupin.

Přečtěte si v tomto článku.

Mechanismus účinku draslík šetřících diuretik

Tyto léky působí v koncové části tubulů ledvin. Molekula spironolaktonu je podobná přirozenému hormonu aldosteronu, a proto je místo toho zahrnuta v biochemických procesech, které se váží na receptory na nefronech. To zpomaluje vstřebávání iontů sodíku, vylučuje se z těla spolu s vodou. Současně nedochází ke ztrátě draselných solí.

Léky založené na přípravku Triamteren mění permeabilitu buněk ledvinového epitelu na sodík, což přispívá k jeho odstranění. Současně zůstává v těle draslík. V kombinaci s thiazidovými diuretiky se celkový účinek významně zvyšuje.

Doporučujeme přečíst článek o diuretikách při vysokém tlaku. Z ní se dozvíte o účincích diuretik při hypertenzi, nebezpečí použití a doporučení pro pacienty.

A tady více o významu draslíku a hořčíku pro srdce.

Indikace pro užívání drog

Draslík šetřící diuretika se v takových případech používají k odstranění solí a tekutin:

 • stagnující procesy v důsledku nedostatečné funkce srdce s nízkou účinností jiných diuretik nebo nutnosti zvýšit účinek;
 • hypertenze s nízkým obsahem draslíku v krvi;
 • nadměrná produkce aldosteronu nadledvinkami;
 • dna, diabetes;
 • hromadění tekutiny v břišní dutině s cirhózou;
 • otok u nefrotického syndromu;
 • léčení nedostatku draslíku při použití diuretik nebo srdečních glykosidů.

Jednou z vlastností Veroshripronu je schopnost potlačit působení mužských pohlavních hormonů v hyperandrogenismu. Používá se při léčbě syndromu polycystických vaječníků.

Kontraindikace pro jmenování

Nedoporučuje se užívat léky pro individuální intoleranci, akutní nedostatečnost funkce ledvin, pokles glomerulární filtrace, anurii. Kontraindikace také zahrnují:

 • anurie (nedostatek moči),
 • nízká hladina sodíku a vysoká koncentrace draslíku v krvi,
 • Addisonův syndrom
 • potřeba léčby jinými diuretiky nebo srdečními glykosidy.

Draslík šetřící diuretika jsou rozdělena na:

 • antagonisty aldosteronu (kompetitivní inhibitory) - selektivní a neselektivní;
 • blokátory sodíkových kanálů (amilorid, triampur)

Kromě toho existuje celá řada léků, u nichž se projevuje maximální účinnost při kombinaci s jinými prostředky. Mezi ně patří lék Triampur a jeho analog Diuretidin. Triamteren se kombinuje s hydrochlorothiazidem.

Mezi neselektivní antagonisty aldosteronu patří všechna léčiva založená na spironolaktonu - Veroshpiron, Furostim, Spironolactone Sandoz. Eplerenon (Inspra, Eplethor, Dekriz) má selektivnější účinek a je velmi účinný jako antihypertenzivum.

Podívejte se na video o působení diuretik nebo diuretik:

Nejoblíbenější produkty poslední generace

Přes široký výběr draslík šetřících diuretik, existuje několik z nich, které jsou zaslouženě populární.

Spironolakton

Jeho chemická struktura je podobná mineralokortikoidnímu hormonu - aldosteronu. Po přijetí akce po 2 nebo 3 dnech trvá stejný čas. U starších lidí a selhání jater se může v těle hromadit. Je nejúčinnější u chronického srdečního selhání a nádorů ledvin.

Veroshpiron a Aldacton

Stejné složení a mechanismus účinku. Hlavní složkou je spironolakton. Verohspiron vyrábí maďarská firma Gedeon Richter v tabletách po 25 mg a tobolkách po 50, 100 mg. Aldacton vyrábí rakouskou společnost Beringer ve formě tablet, tobolek a ampulí pro injekce.

Pokud jsou současně podávány antihypertenziva, měla by být jejich dávka snížena.

Triampur

Tvar molekuly je podobný kyselině listové. Proto, když je užíván i v terapeutických dávkách vede k jeho nedostatku. To je zvláště nebezpečné během těhotenství, protože může způsobit abnormality ve tvorbě plodu. Spolu s odstraněním solí a tekutin stimuluje uvolňování kyseliny močové. Jako součást triamterenu a thiazidového diuretika hydrochlorothiazidu.

Moduretic

Léčivo obsahuje amilorid (diuretikum šetřící draslík) a hydrochlorothiazid. Amilorid je podobný klinickému účinku jako triamteren, má však silnější hypotenzní účinek. Po užití moči se zvyšuje po 2 hodinách a pokračuje po celý den. Indikace pro použití je hypertenze s edematózním syndromem.

Inspra

Účinná látka - eplerenon. Má stejné vlastnosti jako spironolakton, ale jeho diuretický účinek je mnohem vyšší. Používá se při léčbě infarktu myokardu a dekompenzace srdce. Snižuje riziko smrti při porušení funkce levé komory.

Jsou-li diuretika šetřící draslík předepsána inhibitory apf

Inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACE) se používají k léčbě vysokého krevního tlaku. Nejznámějšími zástupci této skupiny léků jsou Enalapril, Captopril.

Tento stav vede ke zhoršení regenerace myokardu po srdečním tepu a srdeční zástavě ve fázi diastoly. Pokud je tedy indikováno použití těchto dvou skupin léčiv, léčba může být prováděna pouze za stálé kontroly obsahu draslíku v krvi. S jeho zvýšením místo draslíku šetřícího předepište thiazidová diuretika.

Doporučujeme přečíst článek o léčbě edému nohou při srdečním selhání. Z ní se dozvíte o příčinách otoků, ošetření drog, účinnosti tradiční medicíny.

A více o lécích na léčbu hypertenze.

Skupina diuretik šetřících draslík má oproti jiným diuretikům výhodu, protože během procesu sání nezpůsobuje pokles hladiny draslíku. Síla léků není vysoká, ale může být předepsána pro udržovací terapii po dlouhou dobu.

Indikace pro použití jsou: edematózní syndrom, hypertenze, primární nebo sekundární zvýšení aldosteronu v krvi. Nebezpečný pro těhotné ženy, zejména v prvním trimestru.

Látka triamteren, jejíž použití se často vyskytuje v kombinaci s jinými diuretiky, patří k diuretikům šetřícím draslík. Existují vedlejší účinky, takže v některých případech je lepší zvolit analoga s podobným mechanismem účinku.

Thiazidová diuretika jsou předepisována hlavně pro snížení tlaku, indikací může být odstranění přebytečné tekutiny z těla. Mechanismus účinku této řady je založen na vylučování sodíku. Existují kontraindikace a mohou se objevit nežádoucí účinky.

Lék enalapril v hypertenzi pomáhá mnoha pacientům. Existují podobné inhibitory APF, které mohou nahradit během léčby - captopril, Enap. Jak často se vyvíjet tlak?

Vyberte si diuretika při srdečním selhání by měla být opatrná. V některých případech budou ideální bylinné přípravky. V jiných pomáhají pouze moderní léky, režim léčby pilulkou by měl zvolit pouze lékař.

ACF inhibitory jsou předepsané léky pro léčbu hypertenze. Jejich mechanismus účinku pomáhá plavidlům expandovat a klasifikace vám umožňuje zvolit poslední generaci nebo první, s ohledem na indikace a kontraindikace. Existují nežádoucí účinky, jako je kašel. Někdy pijí s diuretiky.

Diuretika při vysokém tlaku jsou zařazena do seznamu povinných receptů lékařem. Měly by se však brát opatrně a důsledně sledovat účinek.

Pro mnoho nemocí spojených s krevními cévami a krevním oběhem je Tanakan předepsán, jehož užívání je také přípustné ve stáří. Indikace jsou Alzheimerova choroba, porucha paměti, závratě a další. Pomůže lék? Stojí to za bodnutí?

Osmotická diuretika jsou předepisována na krátkou dobu. Indikace mohou být srdeční problémy, ale akce vám neumožňuje přiřadit je k trvalému příjmu. V podstatě vyberte mannitol. Diuretika mají kontraindikace.

Léčivo s diuretickým účinkem chlortalidolu, jehož použití je indikováno v přítomnosti otoků způsobených patologií, je téměř nemožné najít v prodeji. Existují však léky na bázi látky nebo analogů.

Draslík šetřící diuretika

Zanechat komentář 37,999

Diuretika, která zadržují draslík v lidském těle, se nazývají diuretika šetřící draslík. Léky působí na distální tubu nefronu, což přispívá k retenci draslíku - důležitému prvku života, který je nezbytný pro normální fungování celého organismu. Diuretika této skupiny se často používají k léčbě vysokého krevního tlaku.

Aplikace

Draslík šetřící diuretika jsou široce distribuována v léčbě hypertenze. Tento typ diuretika má však významnou nevýhodu - slabou účinnost snižování tlaku. Na tomto základě jsou draslík šetřící léky předepisovány při komplexní léčbě hypokalemie (nízká koncentrace draslíkových iontů v krevní plazmě) spolu se smyčkovými nebo thiazidovými diuretiky. Kromě léčby vysokého krevního tlaku se léky tohoto typu používají pro:

 • provádění specializované léčby pacientů trpících primárním aldosteronismem (onemocnění, které postihuje kůru nadledvinek);
 • edém, který vznikl v důsledku poruch produkce primárních hormonálních nadledvinek;
 • srdeční selhání (jako doplněk);
 • dna
Zpět na obsah

Použití s ​​hypertenzí

V léčbě vysokého krevního tlaku, odborníci doporučují užívat draslík šetřící diuretikum v malé dávce. V případech, kdy léčba nepřináší velký účinek, se dávka často nezvyšuje, protože tato opatření nepovedou ke snížení tlaku a stanou se pouze provokatérem pro vývoj více vedlejších účinků. Lékaři předepisují další diuretika nebo zcela nahrazují draslík šetřící smyčkou nebo thiazidovými diuretiky.

Se srdečním selháním

Pacienti, kteří trpí srdečním selháním, čelí skutečnosti, že voda v těle je nadměrně zpožděna, což je doprovázeno komplikacemi. Vyrovnat se s touto situací pomůže diuretikum lék, šetří draslík. Odborníci začínají léčbu s malou dávkou diuretik, zvyšuje ji v průběhu času, dokud pacient nezačne zhubnout. Konečný efekt, kterého je třeba dosáhnout pomocí diuretik, je stoprocentní resorpce nafouknutí. Diuretika, která nevymyjí draslík, jsou nejoptimálnějšími prostředky, zejména pokud jde o prodloužený příjem, protože mají jemnější účinek a pomáhají udržovat správné množství draslíku v těle.

Draslík šetřící diuretika během těhotenství

Během celého těhotenství, ženy často dohnat paletu opuchy, nejvíce často oni jsou pozorováni v posledních měsících, blíže k porodu. Chcete-li se vyrovnat s otoky a zbavit tělo přebytečné nahromaděné vody, odborníci předepsat speciální diety pro ženy, které kontrolují množství soli, která přichází s jídlem. V komplexu s vyváženou stravou lékaři doporučují používat diuretika, přičemž dávají přednost lékům, které mohou doplňovat zásobu draslíku. Těhotenství je důležité období v životě ženy, které vyžaduje, aby tělo mělo dostatek draslíku. Proto lékaři předepisují diuretika, která nemají návaly horka na ionty draslíku v krevní plazmě.

Mechanismus účinku léků

Diuretika, která neodstraňují draslík, jsou na rozdíl od jiných diuretik nejvíce benigní léky, jejich účinek na tělo a doba trvání účinku je výrazně nižší než u jiných skupin. Snadný mechanismus účinku je dán tím, že léky tohoto typu jsou antagonisty aldosteronu. Tato složka, která má vliv na metabolismus vody a soli, zadržuje draslík, zvyšuje krevní tlak a má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém. Diuretikum, které nevyplavuje draslík, protože blokuje aldosteron dvěma způsoby:

 • zpomaluje syntézu hormonu působícího na receptory, což umožňuje odstranění sodíku z moči a tím zvýšení koncentrace draslíku;
 • inhibuje transport sodíkových iontů.
Zpět na obsah

Vedlejší účinky

Při užívání draslík šetřících diuretik se mohou objevit následující nežádoucí účinky: t

 • rozvoj urolitiázy;
 • citlivost na jasné sluneční světlo;
 • nevolnost a říhání;
 • průjem nebo zácpa;
 • závratě a bolesti hlavy;
 • křeče;
 • kožní vyrážky;
 • únava;
 • zhoršení erekce;
 • změny menstruačního cyklu.
Zpět na obsah

Klasifikace produktů, které neodstraňují draslík

Diuretika, která nevyplachují draslík, jsou rozdělena do dvou skupin:

 1. Konkurenční antagonisté aldosteronu (mají účinek na receptory aldosteronu a blokují je).
 2. Inhibitory tubulární sekrece draslíku (zvyšují vylučování sodíku, tekutin a chloru, což pomáhá snižovat produkci draslíku).
Zpět na obsah

Seznam potašů a jejich vlastnosti

"Spironolakton"

Diuretikum nejen šetří draslík, ale také hořčík a patří do skupiny antagonistů aldosteronu. Spironolakton působí tímto mechanismem: zvyšuje vylučování sodíku a chloru a snižuje vylučování hořčíku, vápníku a draslíku. Příjem tablet je předepisován individuálně odborníkem. Nejčastěji se používá pro edém a jeho denní dávka je od 100 do 200 mg, jejíž příjem by měl být rozdělen 2-3 krát. Průběh léčby trvá 2 až 3 týdny, po kterých musí být léčba zastavena na 10 dní a v případě potřeby pokračovat.

Použijte "Spironolakton" as hyperaldosteronismem (syndrom, ve kterém kůra nadledvin produkuje více aldosteronu, než je zapotřebí k udržení normální rovnováhy sodíku a draslíku) v dávce 300 mg. Tato dávka je také předepisována v situacích, kdy pacient byl diagnostikován s hypokalemií a hypomagnezémií (nízký obsah vápníku s hořčíkem v krvi). Je dovoleno pít "Spironolakton" těhotným ženám, ale pouze těm, jejichž gestační věk je již více než 3 měsíce, a kojícím matkám, ale nezapomeňte, že malá část aktivní složky diuretika bude v mléce.

"Eplerenone"

Tablety, na rozdíl od "Spironolaktonu", působí na aldosteronové receptory selektivně a absolutně nezpůsobují účinek na steroidní hormony, díky kterým mají mnohem méně vedlejších účinků. Dopad na tělo nastává poměrně dlouho - diuretický účinek užívání léku ve formě poklesu tlaku je patrný až po 2 týdnech od okamžiku použití. Eplerenon často způsobuje zvýšení cholesterolu a nástup suchého kašle. Nepředepisujte lék ke snížení tlaku, pokud má pacient diabetes, má individuální intoleranci na jednotlivé složky nástroje, stejně jako selhání ledvin nebo jater. Použití přípravku Eplerenone během těhotenství a kojení je přísně zakázáno.

"Triamtesid"

Hlavní účinná látka diuretik je triamteren. Působení "triamididu" je považováno za mírné, proto léčivo patří do skupiny lehkých diuretik a je předepisováno v kombinaci s jinými léky pro léčbu hypertenze, opuchů různých druhů, nedostatku moči v močovém měchýři, nízké hladiny vápníku v krevní plazmě a hypokalémie. Názvy a dávky pomocných diuretik mohou být předepsány pouze specialistou na základě toho, zda pacient má jiné onemocnění. Přestože je lék považován za lehký, působí poměrně rychle - diuretický účinek začíná 15–20 minut po podání a trvá asi 12 hodin. Lékaři doporučují použít "Triamtezid" po jídle a pít dostatek vody během léčby.

Neměli by ho užívat pacienti s renální insuficiencí, nízkým obsahem sodíkových iontů v krvi, urolitiázou a zvýšeným obsahem draslíku v krevní plazmě (v tomto případě pijí diuretika diuretika draselného). Nepředepisujte "Triamtezid" a těhotné ženy, protože existuje pravděpodobnost závažných patologií plodu.

"Veroshpiron"

Veroshpiron tablety jsou antagonisty aldosteronu a hlavní aktivní složkou je spironolakton. Pokud se doporučuje perzistentní hypertenze užívat 50-100 mg diuretika 1 krát denně. V případech, kdy má pacient edém způsobený chronickým srdečním selháním, musíte denně použít 100-200 mg diuretika v kombinaci s jinými typy diuretik. Během těhotenství a kojení byste neměli pít "Veroshpiron". Pokud je potřeba použít "Veroshpiron" existuje, je důležité dokončit kojení.

77) Draslík šetřící diuretika. Mechanismy působení. Indikace pro použití. Nežádoucí účinky. Základní principy diuretického předpisu

Draslík šetřící diuretika. Léčiva v této třídě jsou relativně slabá diuretika. Interferují s fyziologickou reabsorpcí Na + v distálním spletitém tubulu a sběrových kortikálních zkumavkách. Draslík šetřící diuretika snižují vylučování K +, čímž se snižuje riziko hypokalémie. Používají se k udržení normální hladiny draslíku v séru, stejně jako k nadbytku aldosteronu (primární nebo sekundární hyperaldosteronismus). Tato skupina zahrnuje zástupce dvou skupin léků: 1) antagonisty aldosteronu (například spironolakton) a 2) léčiva, která přímo snižují permeabilitu sběrných kanálů pro Na +, které nezávisí na aldosteronu (například triamteren a amilorid). výměna ve sběrných zkumavkách může být vysvětlena pouze malá část reuptake sodíku, takže pomocí monoterapie s těmito léky nemůže dostat klinicky významné diurézy. Tato činidla se s největší pravděpodobností používají v kombinaci se smyčkou a thiazidovými diuretiky pro získání dalšího diuretického účinku, jakož i pro prevenci klinicky významné hypokalemie.

Spironolakton je syntetický steroid, který soutěží s cytoplazmatickými receptory pro aldosteron, čímž inhibuje aldosteron-citlivé Na + kanály. Vzhledem k tomu, že reabsorpce Na + přes tento kanál je potlačena, v lumenu tubulu není žádný negativní potenciál; to zabraňuje vylučování iontů K + a H + v distálních oblastech nefronu, proto ionty K + a H + zůstávají v krevním řečišti.

Indikace pro stanovení draslík šetřících diuretik; hypokalemie, srdeční selhání, arteriální hypertenze (v kombinaci s thiazidy) Primární (nádor) a sekundární hyper aldosteronismus (srdeční selhání) -spironolakton. Litiium-triamteren otrava.

Nežádoucí účinky; hyperkalemie, hypochloremická acidóza, gynekomastie, impotence menstruační poruchy (spironolakton), průjem, gastritida, žaludeční vřed s krvácením (spironolakton), kožní vyrážka, trombocytopenie., Tremor, ataxie (spironolakton). Hypotenze, akutní selhání ledvin, nefritida, makrocytární anémie, urolitiáza (triamteren).

Obecné zásady diuretického podávání.

1) denní diuréza během léčby by neměla překročit 2-2,5 l. Racionální volba s účetnictvím

-závažnosti syndromu edému.

-stav původní rovnováhy elektrolytu.

-charakteristik farmakologických vlastností diuretika a jeho nežádoucích účinků (jmenování ráno)

4) v naléhavých případech, c. Při zavádění silných vysokorychlostních diuretik

5) kontrola a korekce elektrolytu a acidobazické rovnováhy.

1. Alfa, beta adrenomimetika. Klasifikace. Daleko-makinetika. Farmakodynamika. Aplikace na klinice. Nežádoucí účinky.

2. Ethylalkohol. Farmakokinetika a farmakodynamika. Aplikace v lékařské praxi. Otrava ethylalkoholem a její léčba. Alkoholismus, jeho sociální aspekty. Principy farmakoterapie

3. Cefalosporiny. Klasifikace. Mechanismus působení. Antibakteriální a chemoterapeutické spektrum léčiv jednotlivých generací. Farmakokinetika. Nežádoucí účinky.

Draslík šetřící diuretika: seznam, mechanismus účinku, kontraindikace a vedlejší účinky

Narušení srdce, ledvin, jiných systémů často vede k otoku, což zvyšuje zátěž na všech strukturách těla.

To je doprovázeno střednědobým nebo dokonce rychlejším rozvojem kritických tělesných poruch.

To může vést k obtížné otázce. Minimálně se vyvinou nevratné změny, postižení je možné, smrt není vyloučena.

Draslík šetřící diuretika se používají při léčbě různých stavů, jako je srdeční profil a onemocnění ledvin, vylučovacího systému, arteriální hypertenze.

V izolované formě však nejsou jmenováni. Problém je v jejich mírném působení a nedostatečné účinnosti, což vytváří potřebu paralelního užívání silnějších thiazidových nebo smyčkových diuretik.

Tyto diuretika jsou zároveň nejbezpečnější. Jak název napovídá, neodstraňují draslík z těla, což znamená, že ohrožení normální funkce srdce je minimální. S řádným příjmem chybí úplně.

Rozsah aplikace těchto léků - podpora během terapie, draslík šetřící látky jsou předepisovány velmi zřídka, pouze pokud to situace dovolí a naznačuje.

Jak vhodné je užívání drog ve skupině - o této otázce rozhoduje lékař. Bez ohledu na to, jak je lék bezpečný, je jeho užívání nepřijatelné.

Mechanismus působení

Základem práce léků tohoto typu jsou dva hlavní způsoby. Jsou realizovány individuálně nebo společně, ale v různých kombinacích, v závislosti na specifickém názvu léčiva.

 • Blokování účinku aldosteronu na renální struktury. Tato látka má schopnost normalizovat filtraci v vylučovacím systému.

Přípravky řady šetřící draslík jsou schopny tento účinek snížit nepřímým zvýšením množství odpadní moči.

Protože elektrolytická výměna není ovlivněna, draslík se neodstraní a jeho koncentrace zůstává stejná. Má příznivý vliv na srdce a cévy.

 • Druhý účinek je založen na schopnosti snižovat permeabilitu tkání sodíkových iontů. Nejčastěji způsobují retenci tekutin v těle.

Určitou roli hrají další elektrolyty, ale menší. Protože vliv ovlivňuje pouze hlavní "viník" problému.

V obou případech nejsou žádné odchylky od výměny draslíku, vápníku a jiných iontů. Proto není v těle žádný hrubý zásah.

Dává základ pro hovory o přípravách uvažovaného typu jako o nejbezpečnějších z ostatních.

Pokud hodnotíte diuretika podle síly, budou zpětné vazby nejsilnější, thiazidy a osmotika budou průměrné, draslík šetřící léky budou slabé. To neznamená, že by byly lepší nebo horší, úkoly drog jsou odlišné.

Kvůli nárůstu množství odpadní kapaliny je možné dosáhnout postupného snižování zátěže na srdci, aby se eliminoval otok (příčiny otoků nohou, viz zde).

Účinek měkkých drog začíná po několika hodinách používání. Účinek není hrubý, často pro pacienta nepostřehnutelný. V závislosti na individuálních vlastnostech organismu.

Většina léků šetřících draslík přestane fungovat po 8-10 hodinách. Existují delší formy, které fungují déle.

Seznam titulů

Jak bylo řečeno, existují dva mechanismy působení draslík šetřících diuretik.

Proto musí být farmaceutická činidla samotná rozdělena podle tohoto kritéria. Pak můžeme hovořit o dvou skupinách drog:

 • První - léky se spironolaktonem jako hlavní aktivní složkou.
 • Druhým je amidilid nebo triamteren.

Mají výrazný účinek, jsou používány v jiných klinických případech a jsou potenciálně nebezpečnější. Horší horší.

Otázka, zda je to opravdu tak, je kontroverzní. Je nutné vzít v úvahu individuální vlastnosti pacienta. Pokud jde o skutečné obchodní názvy.

Veroshpiron

Základem je účinná látka spironolakton. Nejoblíbenější lék mezi kardiology této skupiny.

Je vhodně považováno za optimální s kombinací účinnosti a bezpečnosti. Určeno pro úlevu od edému, bez ohledu na jeho původ, na léčbu hypertenze a jiných srdečních onemocnění.

Jako prostředek normalizace práce ledvin neplatí, protože nemá dostatečný účinek. Navíc je často kontraindikován v patologiích vylučovacího systému (rozhodnutí učiní lékař).

Veroshpiron má schopnost blokovat účinek aldosteronu na tkáně těla. Protože nemá vliv na elektrolytickou rovnováhu, koncentrace draslíku se nemění.

Nicméně, lék se nedoporučuje předepisovat během těhotenství, kojení, navzdory své bezpečnosti. Děti do 3 let také nemohou předepsat tento nástroj.

Veroshpiron má prodloužený účinek. Výsledek příjmu přichází po 2-3 hodinách, postupně se zvyšuje a dosahuje vrcholu po dalších 60 minutách.

Měkká akce pokračuje jeden den. Úplné vylučování metabolitů vyžaduje až 4 dny.

Lék stojí ne moc, protože je k dispozici široké škále pacientů a je oblíbený u odborníků.

Stejně jako jiné léky z řady draslík šetřících přípravků je Veroshpiron předepisován jako podpůrný lék spolu s dalšími léky, včetně smyček nebo thiazidových diuretik.

Spironolakton

Základem léčiva je stejná účinná látka. Neexistují žádné zásadní rozdíly od Veroshpiron. Jedná se o kompletní analogy.

Klíčový rozdíl spočívá ve výrobci a nákladech. Cena se liší podle regionu, v průměru je rozdíl 10-20 rublů. Což je pro průměrnou osobu nevýznamné.

Další rozdíl je koncentrace aktivní složky. Spironolakton má v kompozici 25 mg látky proti 100 u "konkurenta". Ze zřejmých důvodů se ukázalo, že nástroj, který má 4krát aktivnější spojení, je silnější.

Spironolakton vyrábí hlavně v Rusku několik farmaceutických společností. Zde začínají otázky lékařů.

Podle nezávislých klinických studií Veroshpiron a jeho domácí analog vykazovaly odlišnou účinnost, vlastnosti byly poněkud odlišné (byly vzaty v úvahu různé koncentrace účinné látky).

Jaký je důvod, s technologií nebo individuálními charakteristikami těla pacienta - bodem. Proto není důvod nedůvěřovat Spironolaktonu nebo Veroshpironu. Jedná se o plně zaměnitelné výrobky.

Absence klinicky významného účinku může být u konkrétního pacienta situační. Pak jsou přiřazeny jiné prostředky, které mají stejné charakteristiky.

Aldakton

Zásadní rozdíly oproti spironolaktonovému léku nejsou. Základem je stále 25 mg účinné látky. Pouze výrobce je jiný.

Často existuje paradoxní situace nesnášenlivosti vůči jednomu léku a normální působení kompletního analogu.

Zřejmě je to způsobeno výrobními technologiemi. Protože lékaři často předepisují další drogy ze skupiny.

Unilan

Proměnlivější lék. Platí také pro kompletní analogy spironolaktonu se stejnými vlastnostmi.

Je k dispozici ve formě tablet 25, 50 a 100 mg účinné látky. Proto existuje možnost přesného dávkování. V závislosti na jmenování specialisty.

Všechny výše uvedené přípravky se vztahují k farmaceutickým činidlům se spironolaktonem jako aktivní složkou. Pouze dávky na tabletu se liší a to není vždy případ.

Léky proto mají stejné indikace, vedlejší účinky. Studie ukazují, že léky tohoto typu jsou závislé na dávce. To znamená, že klinicky významný účinek a jeho závažnost závisí na množství použití.

Čím vyšší je koncentrace účinné látky v těle, tím výraznější je výsledek. Do jisté míry předávkování dává opačné výsledky a může vést k úmrtí pacienta.

V případě arteriální hypertenze, edému, srdečního selhání a řady mimokardiálních patologií v rámci kombinační terapie má smysl předepisovat spironolakton a léky na něm založené.

Triamteren

Nástroj je považován za stejně bezpečný jako léky popsané výše.

Počet vedlejších účinků, kontraindikace je ještě menší, rizika vývoje negativních momentů jsou také nižší. Základem farmaceutického činidla je stejná složka.

Jako nezávislý lék je Triamteren těžké najít. Častěji se vyrábí a prodává v kombinované formě, například s thiazidovými diuretiky (Apo-Triazid, Triamtel).

Působí jako látka, která vyhlazuje hrubý účinek vylučování draslíku z těla při použití jiných diuretik.

Pokud tento nástroj považujete za izolovaný, má také schopnost zastavit otok. Používá se při léčbě městnavého srdečního selhání, nefropatie, hypertenze.

Účinek je však mírný. Proto je možné přípravek Triamteren předepisovat pouze v systému s jinými léky.

Těhotenství a kojení jsou také považovány za kontraindikace.

Za 20 minut začne rychle jednat. Vrchol farmakologického účinku je 2-3 hodiny od doby přijetí. Výsledek je eliminován po 12 hodinách.

Amilorid

Ve složení stejné účinné látky. Stejně jako v předchozím případě se používá hlavně ke snížení rizika nedostatku draslíku a hořčíku v těle při použití thiazidových nebo smyčkových diuretik.

Nezávisle na tom nemá smysl. Podobně jako přípravek Triamteren tento lék neovlivňuje citlivost na aldosteron. Ovlivňuje transport sodíkových iontů.

Způsobuje málo vedlejších účinků a pacienty je také relativně snadno snášen, protože existuje minimum kontraindikací.

Tyto diuretika nevedou k draslíku, jsou jmenovány méně často pomocí spironolaktonu, protože tyto látky jsou mnohem více zastoupeny na policích lékáren a jsou dobře známé praktickým lékařům.

Eplerenon

Znamená v zásadě jiný plán. Pokud mluvíme z hlediska důkazu, název je určen k boji proti patologickým stavům kardiovaskulárního systému.

Za prvé, s chronickým srdečním selháním v rámci probíhající terapie. Tento lék se také používá k prevenci infarktu myokardu, porušení kontraktility svalového orgánu.

Tam jsou jasné režimy, musíte také vzít v úvahu farmaceutickou kompatibilitu pojmenované léky a další. Při nesprávném podání je vysoké riziko negativních účinků na srdce a ledviny.

Seznam diuretik šetřících draslík je neúplný, ale toto jsou klíčová jména, která jsou uvedena v lékárnách. Všechny ostatní jsou analogy jmenovaných prostředků.

Indikace (obecné)

Základ pro použití diuretik u uvažovaných druhů je odlišný. Je nutné postupovat od popisu v anotaci. Pokud předložíte průměrný seznam, získáte tento obrázek.

 • Arteriální hypertenze, bez ohledu na stadium onemocnění. Také symptomatické zvýšení tlaku.

Diuretika nejsou předepisována izolovaně. Pouze v systému s jinými, protože účinek je nedostatečný i ve velkých dávkách.

Současně se předepisují další diuretika a přípravky na normalizaci parametrů tonometru: antagonisty vápníku, beta-blokátory, inhibitory ACE a další.

Renální formy hypertenze (například renovaskulární) nejsou léčeny diuretiky šetřícími draslíkem.

 • Edema. Jako hlavní prostředek pro zastavení symptomu.
 • Nefrotický syndrom.
 • Cirhóza jater. Zvláště u ascitu (hromadění tekutiny v břišní dutině).
 • Další stavy, ve kterých se zvyšuje koncentrace aldosteronu.
 • Nedostatečné množství draslíku nebo hořčíku v těle. Jak držel, a jako součást prevence při užívání jiných diuretik.
 • V některých případech může být v diagnóze nadbytečných koncentrací aldosteronu použit draslík šetřící na základě spironolaktonu.

Seznam je přibližný. Je nutné vyhodnotit důvody poskytnuté výrobcem.

Kontraindikace (obecně)

Seznam léků, které nevymyjí draslík, je široký a zahrnuje skupinu položek, musíte vzít v úvahu zvláštnosti konkrétního agenta. Ale existují některé společné body.

 • Addisonova choroba. Nedostatečná koncentrace kortizolu. Obvykle na pozadí lézí nadledvinek, i po operaci k jejich odstranění.
 • Závažné selhání ledvin. Porušení vylučovací funkce párovaného orgánu ve srovnání s jinými onemocněními a stavy.
 • Těhotenství bez ohledu na fázi.
 • Období kojení.
 • Věk do tří let.
 • Individuální nesnášenlivost účinných látek nebo pomocných látek.
 • Polyvalentní alergické reakce. Tam jsou relativně vzácné. V doprovodu neschopnosti používat určité léky.

Vedlejší účinky

Seznam takovýchto násobků. Ale ve skutečnosti není všechno tak nebezpečné. Negativní účinky jsou poměrně vzácné.

 • Nevolnost, zvracení, abdominální nepohodlí, pálení žáhy, říhání. Trávení Projevy dyspepsie. Průjem, zácpa.
 • Bolesti hlavy, slabost, ospalost.
 • Alergie.
 • Lupiny, dočasná plešatost (vypadávání vlasů).
 • Křeče svalů gastrocnemius. Poměrně často. Zvláště na pozadí nedostatečně nízkých dávek se současným užíváním smyčkových nebo thiazidových léčiv.
 • Závratě. Neschopnost správně navigovat ve vesmíru.
 • Akutní selhání ledvin s kritickým poklesem množství moči, až do úplné absence (anurie).

Také dochází ke změnám na straně moči, krve, která musí být zohledněna při provádění testů.

Na závěr

Draslík šetřící diuretika se používají v rámci udržovací léčby jako pomocný lék k nápravě nedostatku draslíku a hořčíku.

V ojedinělé formě jsou přiřazovány mnohem méně často. Konkrétní název vybere lékař na základě situace. Nezávislé užívání je nepřijatelné.

Vlastnosti použití diuretik šetřících draslík

Diuretika jsou často nedílnou součástí terapie. Například v případech hypertenze, silného otoku a jiných patologií odstraňují různé ionty (sodík, chlor, draslík), které zadržují tekutinu v tkáních. Draslík šetřící diuretika se používají v případech, kdy je ztráta tohoto minerálu pro pacienta kritická, protože normalizuje práci srdečního svalu, ledvin a dalších systémů. Mechanismus účinku léčiv je založen na regulaci fungování distálních tubulů v nefronech, protože dochází k reabsorpci iontů.

Draslík šetřící diuretika

Draslík šetřící diuretikum je diuretikum, které reguluje uvolňování draslíkových iontů, minimalizuje jejich ztrátu ve složení moči a také zvyšuje vylučování sodíku a chloru v nefronech. Existují dva hlavní typy těchto léčiv: antagonisté aldosteronu a inhibitory vylučování draslíku v distálním tubulu. Mají různé mechanismy působení.

Tento poddruh diuretik se liší od klasických diuretik několika způsoby:

 • mají méně výrazný účinek;
 • pacient nevidí účinek léků okamžitě - nastane za 10-12 hodin nebo následující den;
 • Zřídka se používají jako samostatné látky pro léčbu, častěji jsou to pomocné složky komplexní léčby.

Indikace pro použití

Existuje seznam indikací, kdy je použití diuretik šetřících draslík oprávněné:

 • léčba hypokalémie (užívaná v kombinaci s jinými léky);
 • komplexní terapie hypertenze;
 • diabetes mellitus prvního a druhého typu (jako u hojného močení pacient ztrácí mnoho draslíkových iontů);
 • primární nebo sekundární hyperaldosteronismus;
 • srdeční selhání, myokardiální patologie;
 • dna;
 • použití srdečních glykosidů (draslík šetřící činidla zvyšují jejich účinek);
 • závažný chronický edém způsobený nadbytkem lymfatického systému sodného, ​​chloru nebo poškozeného lymfatického systému.

V jiných případech je nutná akceptace draslík šetřících diuretik. Jsou předepsány, když pacient již z nějakého důvodu užívá léky, které aktivně odstraňují draslík z těla, například karboanhydrázu.

Vedlejší účinky

I když je tato skupina diuretik silnější než „klasická“ diuretika, ve velkých dávkách nebo při dlouhodobém užívání mohou mít nežádoucí vedlejší účinky:

 • projevy urolitiázy (způsobené zvýšeným vylučováním sodíku);
 • zvýšená citlivost očí na světlo;
 • poruchy trávení (ve formě nevolnosti, zvracení, bolesti žaludku, průjmu nebo zácpy);
 • noční svalové křeče;
 • bolesti hlavy, závratě, poruchy spánku;
 • hyperkalemie.

Pokud se takové symptomy a stavy objeví, pacient by měl přestat užívat diuretikum a poradit se s lékařem. Pokud pacient potřebuje neustále pít diuretika, specialista vybere jiný typ léku. Když to není naléhavé potřeby, vezmou si přestávku v terapii.

Druhy léků šetřících draslík

Diuretika, šetřící draslík v těle, jsou rozdělena do dvou typů:

 • kompetitivní antagonisté aldosteronového receptoru;
 • inhibitory tubulární sekrece draslíkových iontů v distálních tubulech nefronů.

První skupina léků má konkurenční mechanismus působení. Hlavní látka léčiva má podobnou molekulární strukturu s aldosteronem - hormonem, který zvyšuje reabsorpci sodíku. To je nezbytné pro snížení ztrát soli a zvýšení krevního tlaku. Antagonistické činidlo se váže na receptory aldosteronu, blokuje je a skutečná biologicky aktivní molekula se k nim již nemůže připojit. Tělo začíná odstraňovat více sodíku a draslík a vápník jsou uloženy v těle.

Konkurenční antagonisté aldosteronu by neměli být užíváni příliš dlouho, protože snižují citlivost na hormon, což může narušit metabolismus minerálů.

Diuretika jiné generace - inhibitory tubulární sekrece draslíku v distálních tubulech - působí na tělo poněkud odlišně. Regulují provoz čerpadla sodíku a draslíku a zvyšují opětovný zachycení molekul druhého prvku.

Měli bychom také říci, že antagonisté aldosteronu se používají nejen pro diuretický účinek. Často jsou předepisovány pro zvýšenou sekreci minerálních kortikoidů v kůře nadledvin. Tělo pacienta v takových případech horší odstraňuje přebytečné molekuly vody, což negativně ovlivňuje činnost ledvin, srdce, posiluje otoky, zejména v dolních končetinách.

Nejběžnější drogy

Nejběžnějšími diuretiky, která jsou schopna odstraňovat draslík méně než klasická diuretika, jsou Spironolakton, Triamterene, Amiloride a Veroshpiron. Furosemid nepatří do této skupiny fondů. Zvyšuje vylučování sodíku a chloru, ale neovlivňuje výměnu draslíku a nedává výrazný úsporný účinek.

Spironolakton je diuretikum, které uchovává nejen draslík v těle, ale také hořčík. Nástroj se týká antagonistů aldosteronu, který obsahuje ve složení účinné látky spironolakton. Často je předepsán pro otok. Průběh léčby je 2-3 týdny, po 10 dnech přestávky můžete pokračovat v jejím příjmu.

Veroshpiron je diuretikum, které udržuje draslík, hořčík a částečně vápník. Podobně jako Spironolakton je kompetitivním inhibitorem aldosteronových receptorů, ale na rozdíl od něj má delší účinek. Lék je předepsán pro chronický edém způsobený srdečním selháním, stejně jako pro esenciální hypertenzi. Dávkování se upravuje individuálně.

Triamteren - označuje podskupinu diuretik, která snižují vylučování draslíkových iontů v distálním tubulu a zvyšují vylučování sodíku a moči. Používá se u nefrotického syndromu, patologických stavů jater, hypokalémie a edému.

Amilorid je dalším zástupcem skupiny diuretik, která zvyšuje reuptake v nefronových tubulech. To se liší od Triamteren pomalejší absorpcí, to je, účinek to přijde později. Lék se používá pro srdeční selhání, otok a hypokalemii.

Diuretika, prakticky nevylučující draslíkové ionty, jsou často nezbytná při léčbě otoků způsobených nadbytkem sodíku. Pomáhají také s jinými patologiemi, například selháním srdce nebo hypersekrecí aldosteronu. Léky šetřící draslík mají méně výrazný diuretický účinek a jiné rozdíly oproti klasickým prostředkům. Lék by měl zvolit pouze lékař, protože existuje několik typů takových diuretik s různými mechanismy účinku.