Image

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - co to je

Při zkoumání spektra lipidů se někdy zjistí, že hladina HDL je zvýšená nebo snížená: co to znamená? V našem přehledu budeme analyzovat, jaké rozdíly existují mezi lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou, co je důvodem pro odchylky v první analýze od normy a jaké metody pro její rozšíření existují.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je látka podobná tukům v lidském těle, která je notoricky známá. O poškození této organické sloučeniny existuje spousta lékařského výzkumu. Všichni z nich sdružují zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a takové hrozné onemocnění, jako je ateroskleróza.

Ateroskleróza je dnes jednou z nejčastějších onemocnění žen po 50 letech a mužů po 40 letech. V posledních letech dochází k patologii u mladých lidí a dokonce iv dětství.

Ateroskleróza je charakterizována tvorbou cholesterolových usazenin - aterosklerotických plaků - na vnitřní stěně cév, které významně zužují průchod tepen a způsobují přerušení dodávky krve do vnitřních orgánů. Především systémy, které každou minutu vykonávají spoustu práce a potřebují pravidelný přísun kyslíku a živin - kardiovaskulární a nervózní, trpí.

Časté komplikace aterosklerózy jsou:

 • dyscirkulační encefalopatie;
 • ONMK na ischemickém typu - mozková mrtvice;
 • ischemická choroba srdce, bolest anginy;
 • akutní infarkt myokardu;
 • poruchy oběhu v cévách ledvin, dolních končetin.

Je známo, že hlavní úlohou při tvorbě onemocnění je zvýšený cholesterol. Chcete-li pochopit, jak se vyvíjí ateroskleróza, musíte se dozvědět více o biochemii této organické sloučeniny v těle.

Cholesterol je látka podobná tukům, podle chemické klasifikace, vztahující se k mastným alkoholům. Pokud zmiňujete škodlivé účinky na organismus, nezapomeňte na důležité biologické funkce, které tato látka provádí:

 • posiluje cytoplazmatickou membránu každé buňky lidského těla, činí ji pružnější a trvanlivější;
 • reguluje permeabilitu buněčných stěn, zabraňuje pronikání některých toxických látek a lytických jedů do cytoplazmy;
 • část produkce nadledvinek - glukokortikosteroidy, mineralokortikoidy, pohlavní hormony;
 • podílí se na syntéze žlučových kyselin a vitaminu D jaterními buňkami.

Většina cholesterolu (asi 80%) se v těle produkuje hepatocyty a pouze 20% pochází z potravy.

Rostlinné buňky nasycených lipidů neobsahují, takže veškerý exogenní cholesterol v těle vstupuje do složení živočišných tuků - masa, ryb, drůbeže, mléka a mléčných výrobků, vajec.

Endogenní (self) cholesterol je syntetizován v jaterních buňkách. Je nerozpustný ve vodě, proto je transportován do cílových buněk speciálními nosnými proteiny, apolipoproteiny. Biochemická sloučenina cholesterolu a apolipoproteinu se nazývá lipoprotein (lipoprotein, LP). V závislosti na velikosti a funkci jsou všechny LP rozděleny na:

 1. Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL, VLDL) jsou největší frakcí cholesterolu, skládající se hlavně z triglyceridů. Jejich průměr může dosáhnout 80 nm.
 2. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL, LDL) je protein-tuková částice sestávající z molekuly apolipoproteinu a velkého množství cholesterolu. Průměrný průměr je 18-26 nm.
 3. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL, HDL) jsou nejmenším podílem cholesterolu, jehož průměr částic nepřesahuje 10-11 nm. Objem proteinové části v kompozici významně převyšuje množství tuku.

Velmi nízké a nízkohustotní lipoproteiny (zejména LDL) jsou aterogenní frakce cholesterolu. Tyto velké a velké částice se stěží pohybují přes periferní cévy a mohou „ztratit“ některé molekuly mastných kyselin během transportu do cílových orgánů. Takové lipidy jsou uloženy na povrchu vnitřní stěny krevních cév, zesíleny pojivovou tkání, a pak kalcináty a tvoří zralý aterosklerotický plak. Pro schopnost vyvolat rozvoj aterosklerózy se LDL a VLDL nazývají „špatný“ cholesterol.

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou naopak schopny čistit nádoby z tuků, které se hromadí na jejich povrchu. Malé a hbité zachycují lipidové částice a transportují je do hepatocytů pro další zpracování do žlučových kyselin a vylučování z těla gastrointestinálním traktem. Pro tuto schopnost se HDL cholesterol nazývá "dobrý".

Tak, ne všechny cholesterolu v těle je špatné. Možnost rozvoje aterosklerózy u každého konkrétního pacienta je indikována nejen indikátorem OX (celkový cholesterol) v krevním testu, ale také poměrem mezi LDL a HDL. Čím vyšší je frakce první a nižší - druhá, tím větší je pravděpodobnost vzniku dyslipidemie a tvorby aterosklerotických plátů na stěnách cév. Platí také inverzní vztah: zvýšený index HDL lze považovat za nízké riziko aterosklerózy.

Jak se připravit na analýzu

Krevní test může být prováděn jako součást lipidového profilu, komplexní vyšetření metabolismu tělesného tuku nebo nezávisle. Aby byl výsledek testu co nejpřesnější, měli by pacienti dodržovat následující pokyny:

 1. Lipoproteiny o vysoké hustotě se zkoumají striktně nalačno v ranních hodinách (přibližně od 8:00 do 10:00).
 2. Poslední jídlo by mělo být 10-12 hodin před dodáním biomateriálu.
 3. 2-3 dny před vyšetření, odstranit všechny mastné smažené potraviny ze stravy.
 4. Pokud užíváte nějaké léky (včetně vitamínů a biologických doplňků), nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. Možná vám poradí, abyste piliny piliny nepili 2-3 dny před studiem. Výsledky testů ovlivňují zejména antibiotika, hormony, vitamíny, omega-3, NSAID, glukokortikoidy atd.
 5. Nekuřte nejméně 30 minut před testem.
 6. Než vstoupíte do místnosti pro odběr krve, sedněte si 5-10 minut v uvolněné atmosféře a snažte se být nervózní.

Krev se obvykle odebírá ze žíly, aby se stanovila hladina lipoproteinu s vysokou hustotou. Samotný postup trvá jeden až tři minuty a výsledek analýzy bude připraven následující den (někdy po několika hodinách). Společně s údaji získanými z analytického formuláře jsou obvykle uvedeny referenční (normální) hodnoty přijaté v této laboratoři. To se provádí pro snadné dekódování diagnostického testu.

Lékaři doporučují pravidelně darovat krev pro stanovení celkového cholesterolu všem mužům a ženám, kteří dosáhli věku 25-35 let. I při normálním profilu lipidů by měl být test opakován každých 5 let.

Normy HDL

A jaká by měla být hladina lipoproteinů s vysokou hustotou u zdravého člověka? Norma u žen a mužů této frakce cholesterolu může být odlišná. Standardní hodnoty lipidového profilu jsou uvedeny v tabulce níže.

Podle výzkumného centra NICE, snížení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou o 5 mg / dl zvyšuje riziko vzniku akutní vaskulární katastrofy (srdeční infarkt, mrtvice) o 25%.

Pro posouzení rizika aterosklerózy, stejně jako jejích akutních a chronických komplikací, je důležité vzít v úvahu poměr lipoproteinů s vysokou hustotou k celkovému cholesterolu.

Pokud je HDL snížena v důsledku vysoké hladiny aterogenních lipidů, pacient pravděpodobně již má aterosklerózu. Čím výraznější je fenomén dyslipidémie, tím aktivnější je tvorba cholesterolových plaků v těle.

Co to znamená zvýšení hodnoty

Vzestup není tak často diagnostikován. Faktem je, že maximální koncentrace této frakce cholesterolu neexistuje: čím více lipoproteinů s vysokou hustotou v těle, tím nižší je riziko aterosklerózy.

Ve výjimečných případech dochází k hrubému porušení metabolismu tuků a HDL cholesterol se výrazně zvyšuje. Možné příčiny tohoto stavu jsou:

 • dědičnou dyslipidemii;
 • chronická hepatitida;
 • cirhotické změny v játrech;
 • chronická intoxikace;
 • alkoholismus.

V tomto případě je důležité zahájit léčbu základního onemocnění. Zvláštní opatření ke snížení hladiny HDL v medicíně nejsou vyvíjena. Je to právě tato frakce cholesterolu, která dokáže odstranit krevní cévy z plaků a zajišťuje prevenci aterosklerózy.

Co to znamená nižší hodnotu

Nízké hladiny HDL v těle jsou mnohem častější než vysoké. Taková odchylka analýzy od normy může být způsobena:

 • diabetes, hypotyreóza a jiné hormonální poruchy;
 • chronická onemocnění jater: hepatitida, cirhóza, rakovina;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičnou (geneticky určenou) hyperlipoproteidemii typu IV;
 • akutní infekční procesy;
 • nadměrný příjem aterogenních frakcí cholesterolu s jídlem.

Zároveň je důležité odstranit existující příčiny a pokud možno zvýšit koncentraci příjmu cholesterolu na správnou úroveň. Jak to udělat, uvažujeme v sekci níže.

Jak zvýšit HDL

Je možné zvýšit obsah lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi, pokud provádíte soubor opatření zaměřených na úpravu stravy, životního stylu a normalizace tělesné hmotnosti. Pokud byla dyslipidemie způsobena jakýmikoli chorobami vnitřních orgánů, měly by být tyto příčiny pokud možno vyloučeny.

Korekce životního stylu

Životní styl je první věc, kterou musíte věnovat pozornost pacientům s nízkým HDL. Dodržujte doporučení lékařů:

 1. Odstraňte z vašeho života špatné návyky. Cigaretový nikotin má škodlivý účinek na vnitřní stěnu cév a přispívá k ukládání cholesterolu na jeho povrchu. Zneužívání alkoholu negativně ovlivňuje metabolismus a ničí jaterní buňky, kde se normálně tvoří lipoproteiny. Odmítnutí kouření a alkoholu zvýší hladinu HDL o 12-15% a sníží aterogenní lipoproteiny o 10-20%.
 2. Bojujte s nadváhou. Obezita v medicíně se nazývá patologický stav, ve kterém BMI (relativní hodnota, která odráží poměr hmotnosti a výšky pacienta) přesahuje 30. Nadměrná hmotnost není jen další zátěž na srdce a cévy, ale také jeden z důvodů zvýšení celkového cholesterolu v důsledku jeho aterogenní frakce. Snížení LDL a VLDL kompenzace vede k normalizaci hladin lipoproteinů s vysokou hustotou. Bylo prokázáno, že ztráta hmotnosti 3 kg vede ke zvýšení HDL o 1 mg / dl.
 3. Zapojte se do sportu schváleného lékařem. Je lepší, když je to plavání, chůze, Pilates, jóga, tanec. K typu fyzické aktivity je třeba přistupovat s plnou odpovědností. Mělo by přinést pacientovi pozitivní emoce a nezvýšit zatížení srdce a cév. Při těžké somatické patologii by měla být aktivita pacienta postupně rozšiřována tak, aby se tělo přizpůsobilo dennímu zvyšování zátěže.

A samozřejmě, pravidelně navštivte lékaře. Spolupráce s terapeutem pomůže normalizovat narušený metabolismus rychleji a efektivněji. Nepřehlížejte doprovodné schůzky předepsané terapeutem, podrobujte se testům na lipidovém spektru jednou za 3–6 měsíců a vyšetřujte cévy srdce a mozku v případě příznaků nedostatečného zásobování těchto orgánů krví.

Terapeutická strava

Výživa je také důležitá u dyslipidemie. Mezi principy terapeutické stravy, která umožňuje zvýšit hladinu HDL, patří:

 1. Výživová frakce (až 6x denně), v malých porcích.
 2. Denní příjem potravy by měl být dostatečný pro doplnění nákladů na energii, nikoli však nadměrný. Průměrná hodnota je na úrovni 2300-2500 kcal.
 3. Celkové množství tuku vstupujícího do těla po celý den by nemělo překročit 25-30% celkového kalorií. Většina z nich je doporučena pro nenasycené tuky (s nízkým obsahem cholesterolu).
 4. Vyloučení potravin s nejvyšším možným obsahem „špatného“ cholesterolu: tuk, hovězí loj; droby: mozek, ledviny; ochucené sýry; margarín, tuk na vaření.
 5. Omezení výrobků s LDL. Například maso a drůbež s dietou cholesterolu se doporučuje jíst ne více než 2-3 krát týdně. Je lepší ho nahradit kvalitní rostlinnou bílkovinou - sójou, fazolemi.
 6. Dostatečný příjem vlákniny. Ovoce a zelenina by měly být základem pacientů s aterosklerózou. Příznivě působí na gastrointestinální trakt a nepřímo ovlivňují zvýšení tvorby HDL v játrech.
 7. Zahrnutí do denní stravy otrub: ovesné vločky, žito, atd.
 8. Zahrnutí do stravy potravin, které zvyšují hladinu HDL: mastné mořské ryby, ořechy, přírodní rostlinné oleje - olivy, slunečnice, dýňová semena atd.

Je možné zvýšit HDL pomocí dietních doplňků obsahujících omega-3 - polynenasycené mastné kyseliny bohaté na „exogenní“ dobrý cholesterol.

Podle statistik trpí aterosklerózou asi 25% světové populace nad 40 let. Míra výskytu u mladých lidí ve věku 25-30 let ročně roste. Porušení metabolismu tuků v těle je vážný problém, který vyžaduje komplexní přístup a včasnou léčbu. Změny hladiny HDL v analýze by neměly být ponechány bez odborné pozornosti.

Zvýšené hladiny HDL v krvi

Lipoproteiny s vysokou hustotou cirkulují v krevní plazmě. Jejich hlavní vlastnost je anti-aterogenní. Jsou to tyto lipoproteiny, které chrání cévy před aterosklerotickými povlaky na stěnách. Pro tuto vlastnost, oni (HDL) být volán dobrý cholesterol, protože oni také odstraní přebytek cholesterolu, transportovat to do jater. Někteří pacienti se obávají, že podle výsledků krevních testů je HDL cholesterol zvýšený. To platí zejména pro osoby s problémy v kardiovaskulárním systému, zejména s vysokým rizikem vzniku aterosklerózy.

HDL zajišťuje zpracování a odstranění tuků z těla, takže se nazývají dobrý cholesterol

Také se odhaduje LDL a celkový cholesterol. Je důležité vědět na úkor toho, které lipoproteinové frakce je hladina cholesterolu zvýšena, nebo z toho, co je tvořeno v normálním počtu.

Pro stanovení hodnoty cholesterolu a lipoproteinů různých hustot se odebírá krev ze žíly ráno na prázdný žaludek. Podle výsledků laboratorních testů se vytvoří lipidogram, který obsahuje koncentraci celkového cholesterolu, lipoproteinů s vysokou, nízkou a velmi nízkou hustotou v krvi a triglyceridů. Všechny ukazatele jsou analyzovány nejprve nezávisle na sobě a pak v souhrnu.

Rozdíly HDL, LDL a VLDL

Pro pochopení tématu je v první řadě nutné zjistit, co je to ateroskleróza. Vědecky se jedná o cévní onemocnění způsobené porušením metabolismu lipidů a proteinů, které je doprovázeno akumulací cholesterolu a určitých frakcí lipoproteinů v lumen cév ve formě ateromatózních plaků. Jednoduše řečeno, je to ukládání cholesterolu a některých dalších látek v cévní stěně, což snižuje jeho průchodnost. Následkem toho se krevní tok zhoršuje. Až do úplného zablokování. V tomto případě krev nevstoupí do orgánu nebo končetiny a vyvíjí se nekróza - smrt.

Vklady cholesterolu a lipidů ve stěnách cév vedou k ateroskleróze.

Všechny lipoproteiny jsou sférické formace různé hustoty, volně cirkulující v krvi. Lipidy s velmi nízkou hustotou jsou tak velké velikosti (přirozeně v měřítku buněk), že nejsou schopny proniknout stěnou cév. Akumulace se nevyskytuje a nevyvíjí výše popsanou aterosklerózu. Ale stojí za to připomenout, že pokud jsou vzkříšeny, pak je možný rozvoj pankreatitidy - onemocnění pankreatu.

Jen lipidy s nízkou hustotou jsou schopny proniknout stěnou cévy. Navíc, když to tkáně těla potřebují, lipidy procházejí tepnou dále, jak se říká, „na adresu“. Pokud není potřeba a koncentrace v krvi je vysoká, pak LDL proniká stěnou a zůstává v ní. Dále se vyskytují nežádoucí oxidační procesy, které způsobují aterosklerózu.

HDL je nejmenší z uvedených lipidů. Jejich výhodou je, že mohou snadno proniknout do stěny nádoby nebo ji snadno opustit. Kromě toho mají antioxidační účinek, inhibují proces přeměny lipidů s nízkou hustotou na aterosklerotické plaky.

LDL cholesterol je považován za „špatný“, protože když je hojný, plaky se objevují ve stěnách cév, což může omezit pohyb krve cévou, což může způsobit aterosklerózu a významně zvýšit riziko srdečních onemocnění (ischemické onemocnění, srdeční infarkt) a mrtvice.

Nyní je jasné, proč jsou lipidy s vysokou hustotou obvykle nazývány dobrý nebo užitečný cholesterol. Je také jasné, proč se vyplatí hodnotit nejen celkový cholesterol, ale i jeho frakci.

Při čtení výše uvedeného mechanismu však nepropadejte panice. To neznamená, že se v cévách neustále tvoří plaky a jejich následné zablokování je jen otázkou času. Normálně fungují mechanismy regulace lipidů. Pouze s věkem, s přítomností špatného životního stylu nebo s různými patologiemi, je tento proces narušen. Akumulace se nevyskytuje současně, během několika minut nebo hodin, ale spíše po dlouhou dobu. Ale s léčbou nezdržujte.

Důvody pro zvýšení a snížení HDL

Je bezpečné říci, že nižší úroveň těchto lipoproteinů je nebezpečnější než vysoká. Pokud se v krevním testu HDL zvýšil, jejich zvýšení je považováno za ochranu před aterosklerózou, antiaterogenním faktorem. Za jistých okolností mohou nadměrné hodnoty tohoto ukazatele nepochybně vyvolat obavy, protože příliš vysoký počet lipoproteinů s vysokou hustotou ztratí své ochranné vlastnosti.

Zvýšený HDL není nebezpečný!

Důvody pro zvýšení hladiny této frakce lipoproteinů jsou následující:

 • Genetické mutace, které vedou k nadprodukci nebo redukci dobrého cholesterolu.
 • Chronický alkoholismus, zejména ve stadiu jaterní cirhózy.
 • Primární biliární cirhóza.
 • Hypertyreóza.
 • Užívání některých léků: inzulín, glukokortikoidy.
 • Familiární hyperalfiopoproteinémie. Není doprovázena žádnými příznaky, neobtěžuje pacienta, je detekován jako náhodný nález.
 • Možná nárůst žen, které se chystají stát matkou. To platí zejména v pozdějších stádiích těhotenství, kdy se rychlost téměř zdvojnásobí.

Vysoký cholesterol v těhotenství je způsoben tím, že tělo zvyšuje metabolismus lipidů a syntézu hormonů nadledvin

Příčiny nízkého HDL:

 • Diabetes.
 • Hyperlipoproteinemie typu IV.
 • Nemoci ledvin a jater.
 • Akutní virové a bakteriální infekce.

Je třeba si uvědomit, že jeden indikátor HDL není důkazem toho či stavu těla. To lze brát v úvahu pouze ve srovnání s hladinou celkového cholesterolu a LDL.

To je vyjádřeno především takzvaným aterogenním koeficientem. Vypočítá se podle následujícího vzorce: cholesterol s vysokou hustotou se odečte od celkového cholesterolu a výsledná hodnota se opět rozdělí na HDL. Výsledný koeficient je porovnán s normálními hodnotami. V průměru by neměla být vyšší než 2,5-3,5 pro muže (v závislosti na věku) a ne vyšší než 2,2 pro ženy. Čím vyšší je koeficient - tím vyšší je riziko koronárních srdečních onemocnění. Zahrnutím jednoduché matematické logiky lze chápat, že čím vyšší je celkový cholesterol a čím nižší jsou lipoproteiny, tím větší bude koeficient; a naopak. Což opět dokazuje ochrannou funkci proteinů s vysokou hustotou. Pokud jsou tedy cholesterol i HDL zvýšené, znamená to, že celkový koeficient bude nízký, ale stojí za to uvažovat o snížení cholesterolu v krvi. V případě pouze zvýšeného HDL to znamená, že není důvod k obavám.

Nelze korelovat proteidy s vysokou a nízkou hustotou pomocí jakéhokoliv koeficientu. Hodnotí se nezávisle na sobě.

Co lze udělat

Pokud důvody pro zvýšení lipoproteinů s vysokou hustotou zůstanou neznámé a existuje úzkost o vašem zdraví, měli byste navštívit svého lékaře. To platí, pokud je krev darována například v rámci klinického vyšetření nebo z jakéhokoli jiného důvodu, který přímo nesouvisí s návštěvou lékaře kvůli problémům s kardiovaskulárním systémem.

Nebojte se, pokud lékař předepíše další metody vyšetření. Jsou potřeba pouze pro komplexní studium příčin změn krevních parametrů.

Dva týdny před studiem je nutné zrušit léky, které snižují hladinu lipidů v krvi, pokud si nepřejete, aby byl stanoven účinek léčby těmito léky.

Doporučení doktora budou obsahovat některé jednoduché, ale velmi důležité poznámky. Na začátku byste měli omezit příjem tuků, zejména nasycených, obsažených v másle, tuku, jehněčím tuku, margarínu a řadě dalších produktů. Měly by být nahrazeny polynenasycenými tuky, mezi které patří olivový olej, lososové ryby a další. V přítomnosti nadměrné hmotnosti je ztratit. Toho je dosaženo úpravou výživy a zvýšením fyzické aktivity. Snažte se přestat pít příliš mnoho a přestat kouřit úplně.

Tato doporučení by měla být prováděna těm lidem, kteří mají normální krevní obraz, ale v budoucnu nechtějí komplikace.

Pokud jsou ukazatele daleko nad rámec přípustných norem, lze předepsat lékovou terapii. Jeho účinnost však bude několikrát vyšší i v souladu s výše uvedenými doporučeními.

Zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a jeho jednotlivých frakcí se na první pohled může zdát nebezpečné. Ale neboj se paniky před časem.

Zvýšené příčiny cholesterolu s vysokou hustotou

Zvýšené hladiny HDL v krvi

Po mnoho let, neúspěšně zápasí s cholesterolem?

Vedoucí ústavu: „Budete překvapeni, jak snadné je snižovat hladinu cholesterolu tím, že ho budete užívat každý den.

Lipoproteiny s vysokou hustotou cirkulují v krevní plazmě. Jejich hlavní vlastnost je anti-aterogenní. Jsou to tyto lipoproteiny, které chrání cévy před aterosklerotickými povlaky na stěnách. Pro tuto vlastnost, oni (HDL) být volán dobrý cholesterol, protože oni také odstraní přebytek cholesterolu, transportovat to do jater. Někteří pacienti se obávají, že podle výsledků krevních testů je HDL cholesterol zvýšený. To platí zejména pro osoby s problémy v kardiovaskulárním systému, zejména s vysokým rizikem vzniku aterosklerózy.

 • Rozdíly HDL, LDL a VLDL
 • Důvody pro zvýšení a snížení HDL
 • Co lze udělat

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

Také se odhaduje LDL a celkový cholesterol. Je důležité vědět na úkor toho, které lipoproteinové frakce je hladina cholesterolu zvýšena, nebo z toho, co je tvořeno v normálním počtu.

Pro stanovení hodnoty cholesterolu a lipoproteinů různých hustot se odebírá krev ze žíly ráno na prázdný žaludek. Podle výsledků laboratorních testů se vytvoří lipidogram, který obsahuje koncentraci celkového cholesterolu, lipoproteinů s vysokou, nízkou a velmi nízkou hustotou v krvi a triglyceridů. Všechny ukazatele jsou analyzovány nejprve nezávisle na sobě a pak v souhrnu.

Rozdíly HDL, LDL a VLDL

Pro pochopení tématu je v první řadě nutné zjistit, co je to ateroskleróza. Vědecky se jedná o cévní onemocnění způsobené porušením metabolismu lipidů a proteinů, které je doprovázeno akumulací cholesterolu a určitých frakcí lipoproteinů v lumen cév ve formě ateromatózních plaků. Jednoduše řečeno, je to ukládání cholesterolu a některých dalších látek v cévní stěně, což snižuje jeho průchodnost. Následkem toho se krevní tok zhoršuje. Až do úplného zablokování. V tomto případě krev nevstoupí do orgánu nebo končetiny a vyvíjí se nekróza - smrt.

Vklady cholesterolu a lipidů ve stěnách cév vedou k ateroskleróze.

Všechny lipoproteiny jsou sférické formace různé hustoty, volně cirkulující v krvi. Lipidy s velmi nízkou hustotou jsou tak velké velikosti (přirozeně v měřítku buněk), že nejsou schopny proniknout stěnou cév. Akumulace se nevyskytuje a nevyvíjí výše popsanou aterosklerózu. Ale stojí za to připomenout, že pokud jsou vzkříšeny, pak je možný rozvoj pankreatitidy - onemocnění pankreatu.

Jen lipidy s nízkou hustotou jsou schopny proniknout stěnou cévy. Navíc, když to tkáně těla potřebují, lipidy procházejí tepnou dále, jak se říká, „na adresu“. Pokud není potřeba a koncentrace v krvi je vysoká, pak LDL proniká stěnou a zůstává v ní. Dále se vyskytují nežádoucí oxidační procesy, které způsobují aterosklerózu.

HDL je nejmenší z uvedených lipidů. Jejich výhodou je, že mohou snadno proniknout do stěny nádoby nebo ji snadno opustit. Kromě toho mají antioxidační účinek, inhibují proces přeměny lipidů s nízkou hustotou na aterosklerotické plaky.

Nyní je jasné, proč jsou lipidy s vysokou hustotou obvykle nazývány dobrý nebo užitečný cholesterol. Je také jasné, proč se vyplatí hodnotit nejen celkový cholesterol, ale i jeho frakci.

Při čtení výše uvedeného mechanismu však nepropadejte panice. To neznamená, že se v cévách neustále tvoří plaky a jejich následné zablokování je jen otázkou času. Normálně fungují mechanismy regulace lipidů. Pouze s věkem, s přítomností špatného životního stylu nebo s různými patologiemi, je tento proces narušen. Akumulace se nevyskytuje současně, během několika minut nebo hodin, ale spíše po dlouhou dobu. Ale s léčbou nezdržujte.

Důvody pro zvýšení a snížení HDL

Je bezpečné říci, že nižší úroveň těchto lipoproteinů je nebezpečnější než vysoká. Pokud se v krevním testu HDL zvýšil, jejich zvýšení je považováno za ochranu před aterosklerózou, antiaterogenním faktorem. Za jistých okolností mohou nadměrné hodnoty tohoto ukazatele nepochybně vyvolat obavy, protože příliš vysoký počet lipoproteinů s vysokou hustotou ztratí své ochranné vlastnosti.

Zvýšený HDL není nebezpečný!

Důvody pro zvýšení hladiny této frakce lipoproteinů jsou následující:

 • Genetické mutace, které vedou k nadprodukci nebo redukci dobrého cholesterolu.
 • Chronický alkoholismus, zejména ve stadiu jaterní cirhózy.
 • Primární biliární cirhóza.
 • Hypertyreóza.
 • Užívání některých léků: inzulín, glukokortikoidy.
 • Familiární hyperalfiopoproteinémie. Není doprovázena žádnými příznaky, neobtěžuje pacienta, je detekován jako náhodný nález.
 • Možná nárůst žen, které se chystají stát matkou. To platí zejména v pozdějších stádiích těhotenství, kdy se rychlost téměř zdvojnásobí.

Příčiny nízkého HDL:

 • Diabetes.
 • Hyperlipoproteinemie typu IV.
 • Nemoci ledvin a jater.
 • Akutní virové a bakteriální infekce.

Je třeba si uvědomit, že jeden indikátor HDL není důkazem toho či stavu těla. To lze brát v úvahu pouze ve srovnání s hladinou celkového cholesterolu a LDL.

To je vyjádřeno především takzvaným aterogenním koeficientem. Vypočítá se podle následujícího vzorce: cholesterol s vysokou hustotou se odečte od celkového cholesterolu a výsledná hodnota se opět rozdělí na HDL. Výsledný koeficient je porovnán s normálními hodnotami. V průměru by neměla být vyšší než 2,5-3,5 pro muže (v závislosti na věku) a ne vyšší než 2,2 pro ženy. Čím vyšší je koeficient - tím vyšší je riziko koronárních srdečních onemocnění. Zahrnutím jednoduché matematické logiky lze chápat, že čím vyšší je celkový cholesterol a čím nižší jsou lipoproteiny, tím větší bude koeficient; a naopak. Což opět dokazuje ochrannou funkci proteinů s vysokou hustotou. Pokud jsou tedy cholesterol i HDL zvýšené, znamená to, že celkový koeficient bude nízký, ale stojí za to uvažovat o snížení cholesterolu v krvi. V případě pouze zvýšeného HDL to znamená, že není důvod k obavám.

Nelze korelovat proteidy s vysokou a nízkou hustotou pomocí jakéhokoliv koeficientu. Hodnotí se nezávisle na sobě.

Co lze udělat

Pokud důvody pro zvýšení lipoproteinů s vysokou hustotou zůstanou neznámé a existuje úzkost o vašem zdraví, měli byste navštívit svého lékaře. To platí, pokud je krev darována například v rámci klinického vyšetření nebo z jakéhokoli jiného důvodu, který přímo nesouvisí s návštěvou lékaře kvůli problémům s kardiovaskulárním systémem.

Nebojte se, pokud lékař předepíše další metody vyšetření. Jsou potřeba pouze pro komplexní studium příčin změn krevních parametrů.

Doporučení doktora budou obsahovat některé jednoduché, ale velmi důležité poznámky. Na začátku byste měli omezit příjem tuků, zejména nasycených, obsažených v másle, tuku, jehněčím tuku, margarínu a řadě dalších produktů. Měly by být nahrazeny polynenasycenými tuky, mezi které patří olivový olej, lososové ryby a další. V přítomnosti nadměrné hmotnosti je ztratit. Toho je dosaženo úpravou výživy a zvýšením fyzické aktivity. Snažte se přestat pít příliš mnoho a přestat kouřit úplně.

Tato doporučení by měla být prováděna těm lidem, kteří mají normální krevní obraz, ale v budoucnu nechtějí komplikace.

Pokud jsou ukazatele daleko nad rámec přípustných norem, lze předepsat lékovou terapii. Jeho účinnost však bude několikrát vyšší i v souladu s výše uvedenými doporučeními.

Zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a jeho jednotlivých frakcí se na první pohled může zdát nebezpečné. Ale neboj se paniky před časem.

HDL zvýšené - co to znamená?

HDL zvýšené - co to znamená? Před léčbou kardiovaskulárních onemocnění se pacient podrobuje lékařskému vyšetření, které zahrnuje také stanovení koncentrace cholesterolu. Mnoho pacientů, kteří dostávají tyto analýzy, by chtělo vědět, co znamenají výsledky a co ovlivňují. Stojí za to vědět, že existují lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL nebo HDL) a lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), které mají různé účinky na lidské zdraví.

Úloha cholesterolu a tukových složek v lidském těle

Není žádným tajemstvím, že cholesterol má velký význam pro normální a zdravé fungování těla, protože bez takové složky nemohou živé buňky fungovat. Aktivně se podílí na syntéze mnoha hormonů (progesteron, testosteron, atd.), Vitamínu D a žlučových kyselin.

Kromě pozitivního účinku má však také negativní vliv na lidské tělo a tím i na jeho zdraví.

Například HDL cholesterol zabraňuje výskytu onemocnění, jako je ateroskleróza, zatímco velké množství LDL významně zvyšuje pravděpodobnost vývoje:

 1. Zdvih
 2. Infarkt.
 3. Naruší normální fungování nervového systému.

Ale zároveň se někteří lidé ptají na otázku: PAPs jsou zvýšené - co to znamená? Pokud je tato složka HDL nad normou, často to znamená zdravotní rizika.

Existují různé příčiny negativních účinků cholesterolu na tělo pacienta, které souvisejí s koncentrací dané látky, jakož i se strukturou prvku. Pokud provádíte krevní test pro studium cholesterolu, je zřejmé, že tato látka není homogenní ve složení, protože zahrnuje lipoproteiny o různých hustotách (nízké a vysoké), které nejsou schopny vytvořit homogenní strukturu.

Také v krvi jakékoli osoby mohou být produkty cholesterolu, které lze nazvat oxidované, jako jsou oxysteroly a triglyceridy.

Jak tělo "dobrý" a "špatný" cholesterol

HDL přenáší tuto složku do jater, kde se podrobuje dalšímu zpracování a poté se z lidského těla odstraňuje. Proto můžeme s jistotou říci, že čím vyšší je obsah lipoproteinů v krvi, tím lépe a „lépe“ plní své funkce a zabraňuje ukládání aterosklerotických plátů na stěnách cév. Tato vlastnost HDL vede ke skutečnosti, že "dobrý" cholesterol je schopen zabránit výskytu aterosklerózy.

Jiná je situace u LDL, jejíž složky přenášejí cholesterol do buněk a cév. Nízko vodivostní lipoproteiny jsou také zdrojem a hlavním složkovým materiálem pro produkci hormonů a vitamínu D, který je důležitý pro zdraví, pokud je LDL příliš nízký, jeho celý přebytek proniká do stěn arterií, čímž tvoří aterosklerotické plaky, které jsou nebezpečné pro zdraví.

Jako výsledek, osoba má pokles lumen v cévách, a pak vývoj patologií, takový jako mrtvice a infarkt.

Stojí za to vědět, že oba typy cholesterolu jsou vzájemně provázány. Je důležité poznamenat, že pokud se množství „špatného“ cholesterolu významně sníží, pak jaterní buňky začnou produkovat rychle, aby se doplnila rovnováha.

V tomto případě vede snížení koncentrace HDL k prudkému rozvoji aterosklerózy, která bude poměrně obtížně vyléčitelná, zejména při absenci včasné léčby.

Triglyceridy, oxysteroly a jejich úloha v lidském těle

Triglyceridy jsou silným zdrojem energie, kterou tělo potřebuje. Kromě toho mohou spolu s LDL zabránit tvorbě aterosklerotických plaků. Tato situace nastane, když množství tuku v krevním řečišti překročí normu, a cholesterol, který je užitečný pro tělo, protože malé množství již netoleruje LDL.

Množství triglyceridů se může zvýšit v důsledku konstantní spotřeby potravin, která je nasycena velkým množstvím živočišného tuku. Také to může zvýšit množství hormonálních léků a velké množství kyseliny askorbové, což může také vyvolat rozvoj závažných onemocnění, jako je ateroskleróza, trombóza a tak dále.

Oxysteroly jsou mezilehlé struktury vznikající při tvorbě hormonů umístěných v žlučovém traktu. Největší poškození cév jsou však oxysteroly, které spolu s jídlem vstupují do gastrointestinálního traktu, protože mohou vyvolat aktivní růst aterosklerotických plaků.

Je důležité poznamenat, že tyto látky ve značném množství jsou v následujících výrobcích:

 • maso;
 • mléčné výrobky;
 • žloutky;
 • ryby;
 • rozpuštěné máslo;
 • suché mléko.

Nejčastěji je předepsána analýza určující množství cholesterolu, aby se zjistily příčiny vaskulárních a srdečních patologií, hypertenze, endokrinních onemocnění a také při užívání hormonálních léků. Tato analýza je doporučena pro muže starší 35 let a pro ženy po 40 letech věku. Před podáním krve po několik dní se nedoporučuje jíst potraviny, které jsou nasycené tukem.

Jak určit množství komponenty

Abychom pochopili, jak množství cholesterolu ovlivňuje zdraví a stav pacienta, je nutné provádět odběr krve s přihlédnutím k některým parametrům.

Na snížení cholesterolu naši čtenáři úspěšně používají Aterol. Vzhledem k popularitě tohoto nástroje jsme se rozhodli nabídnout vám vaši pozornost.
Více zde...

 • úroveň a množství cholesterolu v krevním řečišti;
 • obsah triglyceridů v krvi;
 • koncentrace v těle LDL a HDL.

Je třeba poznamenat, že v závislosti na pohlaví jsou normy těchto hodnot velmi odlišné. Tento indikátor závisí také na věku pacienta. Po obdržení výsledků testu je lékař s pacientem dešifruje a také vyhodnotí údaje s ohledem na pohlaví a věk pacienta.

V současné době existují určité standardy pro množství HDL, LDL a celkového cholesterolu, které se počítají zvlášť pro muže a ženy - měly by se brát jako pravidlo a stav pacienta by měl být posuzován pouze podle indikovaných ukazatelů. Je také důležité vypočítat aterogenní index, což znamená poměr obou typů cholesterolu, a také hodnotit celkový stav organismu pomocí ukazatelů získaných při dešifrování testů.

V některých případech se výsledky analýzy množství tuku (lipidogramu) zhoršují, což ovlivňuje fyziologické příčiny. U mužů je zvýšení cholesterolu a triglyceridů ovlivněno věkem, zatímco u žen je zvýšení těchto látek zvýšeno během těhotenství a také po ukončení menopauzy. LDL a triglyceridy se zvyšují během stresových situací, stejně jako v důsledku neustálého zvyšování cvičení.

Ve stáří dosahuje hladina cholesterolu maximálně 6,5–7 mmol / l. Ženy ve stejném věku jako muži mají také zvýšené hladiny cholesterolu.

Současně dochází k rychlému poklesu cholesterolu v krvi v důsledku:

 • infarkt myokardu;
 • po operacích;
 • v přítomnosti bakteriálních infekcí, které jsou nebezpečné pro zdraví pacienta

Dekódování lipidogramů je také velmi důležité pro stanovení LDL, protože při zvýšené koncentraci se významně zvyšuje riziko aterosklerózy u lidí, ischemie a závažných vaskulárních patologií.

Co dělat, když je cholesterol zvýšen

Správné posouzení výsledků cholesterolu pomáhá lékaři včas odhalit vývoj nebezpečných onemocnění.

Aby výsledky krevních testů byly spolehlivé, musíte dodržovat tato pravidla:

 1. Za prvé, je důležité zastavit kouření a zneužívání alkoholu na několik dní.
 2. Neméně důležitý je rozumný přístup k pohybové aktivitě a gymnastice.
 3. Strava by měla ovládat potraviny obsahující "dobrý" cholesterol, minimální množství živočišného tuku a velké množství pektinu.

Pro snížení aterogenního indexu může lékař předepsat pacientům moderní léčiva, která zahrnují fibráty, statiny a léky, které mohou normalizovat funkci jater. Stojí za zmínku, že když jsou vzaty dobrý cholesterol stále zůstává normální.

Někdy snížení množství "špatného" alfa cholesterolu pomůže vyhnout se hormonálním lékům. Také zlepšení výsledků analýz přispívá ke snížení stresu a normalizaci psychického stavu.

Aby nedošlo k poškození vlastního zdraví, musíte být velmi opatrní, pokud jde o stav vašeho těla, a pravidelně provádět krevní testy, aby se posoudilo množství cholesterolu v cévách.

Proč roste hladina cholesterolu v krvi a jak se s ním vypořádat?

V dnešní době je bohužel úmrtnost na nemoci srdce a cév velmi vysoká. Ve většině případů jsou příčiny této příčiny, trombózy a tromboembolie, nebezpečnými společníky vaskulární aterosklerózy. Hlavním důvodem této hanby - vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

O cholesterolu

Začněme datováním. Cholesterol je organická látka, přírodní alkohol rozpustný v tucích. V organismu všech živých bytostí je součástí buněčné stěny, tvořící její strukturu a účastnící se transportu látek do buňky a zpět.

Zvýšený cholesterol v krvi může být způsoben mnoha příčinami a může vést k vaskulární lézi a ateroskleróze. Ale i přes to tělo potřebuje:

 • plasticita buněčné stěny;
 • přeprava určitých látek prostřednictvím zvláštních mechanismů;
 • syntéza vitamínu D;
 • normální trávení, podílí se na tvorbě žlučových kyselin;
 • pohlavních hormonů, jejichž je členem.

Odrůdy a obsah

Cholesterol neustále cirkuluje v těle krví, z buněk a tkání do jater pro vylučování. Nebo naopak, cholesterol syntetizovaný v játrech se šíří do tkání. Transport probíhá jako součást lipoproteinů - sloučenin bílkovin a cholesterolu. Kromě toho existuje několik typů těchto sloučenin:

 • LDL - lipoproteiny s nízkou hustotou, určené k transportu cholesterolu z jater do tkání;
 • VLDL - lipoproteiny s velmi nízkou hustotou, endogenní cholesterol, triglyceridy v těle;
 • HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou, transportují přebytek cholesterolu z tkání do jater pro zpracování a vylučování.

Z výše uvedeného je zřejmé, že čím vyšší je obsah HDL, tím je méně pravděpodobné, že onemocní aterosklerózou. Pokud se množství jiných sloučenin v krvi zvyšuje, je to špatný prognostický znak. S největší pravděpodobností jsou cévy již postiženy aterosklerózou. Důležitý je také obsah triglyceridů. Jejich vysoká úroveň je také nepříznivá pro cévní stěnu a indikuje zvýšenou destrukci komplexů VLDL s uvolňováním cholesterolu.

Kdo ukazuje analýzu a jak se vzdává

Nedílnou součástí biochemické analýzy je krevní test na celkový cholesterol.
Krev se odebírá ze žíly. Analýza odevzdání ráno na lačný žaludek. Je nutné vyloučit použití mastných potravin, alkoholu den předtím. Doporučuje se také zdržet se kouření.

Definice cholesterolu je ukázána následujícím pacientům:

 • Osoby ohrožené dědičností;
 • Po dosažení určitého věku;
 • Trpí cukrovkou a hypotyreózou;
 • Obézní;
 • Mají špatné návyky;
 • Ženy, které užívají hormonální antikoncepci po dlouhou dobu;
 • Menopauzální ženy;
 • Muži nad 35 let;
 • V přítomnosti příznaků systémové aterosklerózy.

Proč je podporován?

Existují různé příčiny vedoucí k hypercholesterolémii. Patří mezi ně:

 • Genetická predispozice - dědičná prevalence nestabilních sloučenin cholesterolu nad HDL;
 • Obezita - u obézních lidí je v tukové tkáni uloženo velké množství cholesterolu;
 • Nesprávná výživa - nadměrná konzumace výrobků obsahujících živočišné tuky, malé množství vlákniny a vitamínů;
 • Sedavý životní styl;
 • Současná chronická onemocnění, jako je diabetes mellitus nebo hypotyreóza;
 • Kouření - přispívá ke zvýšení LDL a VLDL a také křečí krevních cév, čímž se zvyšuje rozvoj aterosklerózy;
 • Stres vede k labilitě cév a exacerbuje hypercholesterolemii.

Jak manifest

Hypercholesterolémie se v raných stadiích neprojevuje. Dále se připojte k příznakům vyvíjející se choroby:

 • Striktní, tlakové bolesti za hrudní kostí s anginou pectoris nebo krátkým dechem s námahou;
 • Akutní řezná bolest na hrudi s infarktem myokardu;
 • Závratě, nevolnost, zhoršené vidění a paměť jsou příznaky aterosklerotické léze mozkových cév;
 • Vědomí, paréza nebo ochrnutí končetin během mrtvice;
 • Přerušovaná klaudikace - bolest v dolních končetinách s porážkou cév;
 • Žluté skvrny na kůži - xantomy, které jsou podkožní cholesterol.

Proto je nutná kontrola hladin cholesterolu u osob s rizikem srdečních a cévních onemocnění dědičností nebo životním stylem.

Jak žít dál

Ke snížení cholesterolu na požadovanou úroveň, která neumožňuje rozvoj systémové aterosklerózy, pomůže dieta, změny životního stylu.

S existující aterosklerózou je indikována léčba léky, alternativní medicína nebude zbytečná.

Napájení

Dieta hraje, ačkoli ne nejdůležitější roli, protože jen 20% cholesterolu vstoupí do těla s jídlem, ale je opravitelný faktor. Navíc, některé další produkty pomáhají odstranit jeho přebytek.

Jaká by měla být dieta pro hypercholesterolemii? Především uvádíme seznam produktů, které musí být omezeny nebo dokonce vyloučeny z denní stravy. Patří mezi ně:

 • Mastná masa;
 • Játra;
 • Vaječný žloutek;
 • Margarín a majonéza;
 • Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku;
 • Droby (hovězí mozky - držitel záznamu pro cholesterol).

Pro orientaci v obsahu cholesterolu v základních potravinách doporučujeme použít stůl.

Nyní zvažte produkty, které mohou a měly by být konzumovány se zvyšujícím se cholesterolem v krvi a aterosklerózou. Doporučuje se zahrnout do vaší stravy:

 • Luskoviny (fazole, hrách, sójové boby) - díky vysokému obsahu vlákniny a pektinu;
 • Čerstvé zelené (špenát, petržel, cibule a peří z česneku), které mají antiaterogenní účinek;
 • Česnek - snižuje hladinu cholesterolu v krvi;
 • Červená zelenina a ovoce (paprika, řepa, třešně);
 • Rostlinné oleje (olivové, slunečnicové);
 • Mořské plody.

Vaše denní strava by měla být vyvážená, obsahovat všechny potřebné vitamíny a živiny. Chcete-li jíst lepší zlomek, v malých porcích. Vyhněte se konzumaci potravin s vysokým obsahem kalorií před spaním.

Denní rutina a životní styl

Důležitou součástí úspěšné léčby je vedle stravy také dodržování některých pravidel:

 • Plný odpočinek a spánek, nejméně 8 hodin;
 • Vývoj biorytmu spánku, odpočinku a stravování;
 • Kategorické ukončení kouření a zneužívání alkoholu;
 • Vyhněte se stresu a zvýšenému psycho-emocionálnímu stresu;
 • Bojujte proti sedavému životnímu stylu (fyzické cvičení, odmítnutí přepravy, pokud můžete chodit, snadno běžet);
 • Boj s nadváhou a adekvátní léčbou chronických onemocnění.

Lidové léky

Tradiční metody jsou založeny na použití rostlin, zeleniny a ovoce, které mohou snížit hladinu cholesterolu a odstranit ho z tělesného přebytku.

Jedna z těchto rostlin je česnek. Stačí použít 2-3 stroužky česneku denně a analýza bude odpovídat normě. Můžete také provést různé infuze česneku v kombinaci s citronem nebo například s medem. K tomu, twist 200 gramů oloupaný česnek v mlýnek na maso, přidejte dvě lžíce medu na to a zmáčknout šťávu z jednoho citronu. Všechny tyto směsi, těsně uzavřené a chlazené. Vezměte si lžičku denně.

Hawthorn má dobrý účinek. Dlouho, protože její duchové tinktury se používají pro podporu zdraví.

Můžete si udělat tinkturu sami smícháním půl sklenice drceného ovoce a 100 ml alkoholu. Tato směs musí trvat tři týdny na tmavém místě za občasného míchání. Můžete také trvat na tom, a hloh květiny. Sušený hawthorn vaří vařící vodu.

Klíčem je také klíčící ječmen, žitné otruby a ořechy. Kromě toho, použití zeleného čaje ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, vzhledem k vysokému obsahu taninu.

Léky

Pokud jste již vyvinuli aterosklerózu nebo léčbu je neefektivní jinými způsoby, musíte se uchýlit k drogové terapii.

Jaké léky se používají:

 1. Statiny (Vasilip, Torvakard) - nejběžnější a nejúčinnější léky. Léčba statiny je dlouhá a u pacientů s aterosklerózou je trvalá.
 2. Fibráty (Gemfibrozil, Traykor) - nejčastěji používané s vysokou hladinou triglyceridů. Schopen zvyšovat obsah HDL.
 3. Sekvestranty žlučových kyselin, inhibitory absorpce cholesterolu jsou méně účinné a vzácně používané

Léčba nemoci je mnohem těžší a dražší než její prevence. Postarejte se tedy o své zdraví, jíst a cvičit a vaše testy budou normální po mnoho let.

Když HDL cholesterol stoupá a co to znamená

Léčba téměř všech kardiovaskulárních patologických stavů není kompletní bez posouzení koncentrace různých frakcí cholesterolu. Někdy analýza parametrů krevních lipidů ukazuje: HDL cholesterol je zvýšený. Co to znamená?

Opodstatněnou skutečností je, že lipoproteiny s vysokou hustotou zabraňují rozvoji aterosklerózy. Ale převaha lipoproteinů s nízkou hustotou zvyšuje pravděpodobnost vzniku srdečních infarktů, mrtvice, zhoršuje funkci nervového systému. Současně změna hladiny HDL nad normální může znamenat vážné zdravotní problémy.

Cholesterol a tukové látky

Je známo, že cholesterol hraje v těle řadu důležitých rolí. Bez této substance je funkce jakékoli živé buňky nemožná. Cholesterol se podílí na syntéze určitých hormonů (testosteron, progesteron, estrogen, kortizol), ergokalciferol (vitamin D) a žlučových kyselin. Současně existuje mnoho údajů o negativních účincích na tělesný cholesterol.

Příčiny negativních účinků cholesterolu spočívají v jeho struktuře a koncentraci v krvi. Látka není homogenní ve složení, ale zahrnuje lipoproteiny s vysokou hustotou, lipoproteiny s nízkou a velmi nízkou hustotou. Kromě toho mohou v krvi cirkulovat triglyceridy a produkty oxidace cholesterolu - oxysteroly. Bylo zjištěno, že LDL, oxysteroly a triglyceridy jsou aktivními účastníky tvorby ateromatózních plaků.

„Dobrý“ a „špatný“ cholesterol

Lipoproteiny s vysokou hustotou přenášejí cholesterol do jater pro další zpracování a eliminaci z těla. Čím vyšší je hladina HDL, tím účinněji plní svou funkci a zabraňuje ukládání ateromatózních plaků uvnitř cév. To znamená, že "dobrý" cholesterol zabraňuje rozvoji aterosklerózy.

Jiná je situace u lipoproteinů s nízkou hustotou. Jejich struktury transportují cholesterol do buněk a cév. LDL je také výchozím materiálem pro syntézu hormonů, vitaminu D. Pokud se hladina lipoproteinu o nízké hustotě stane vyšší, než je obvyklé, přebytek částic cholesterolu začne napadat arteriální stěnu a vytvářet aterosklerotické plaky. Tato okolnost vede ke snížení lumen krevních cév a rozvoji ischemických patologií (srdeční infarkt, mrtvice).

"Dobrý" a "špatný" cholesterol v těle jsou navzájem úzce spjaty. Lipoproteiny s vysokou molekulovou hmotností zachycují a vylučují cholesterol odvozený od LDL. Pokud se hladina "špatného" cholesterolu v krvi stane pod normou, přestane být zásobována jídlem, začne aktivně syntetizovat játra. Snížení koncentrace HDL v takové situaci vede k rozvoji aterosklerózy.

Úloha triglyceridů

Triglyceridy, které jsou zdrojem energie v těle, spolu s lipoproteiny o nízké hustotě mohou ovlivnit proces tvorby aterosklerotických plaků. Tato okolnost nastává, když je koncentrace tuku v krvi vyšší než normální a „dobrý“ cholesterol v důsledku svého nízkého obsahu přestává plnit funkci přenosu LDL.

Ke zvýšení počtu trihyceridů dochází při nadměrné konzumaci potravin bohatých na živočišné tuky. Použití léků obsahujících hormonální léčiva, stejně jako velká množství kyseliny askorbové, zvyšuje hladinu triglyceridů v krvi, což vyvolává vznik trombózy, aterosklerózy.

Nebezpečí oxysterolů

Oxysteroly jsou mezilehlé struktury, které vznikají během syntézy žlučových kyselin, steroidních hormonů. Zvláštním nebezpečím pro plavidla jsou však oxysteroly, které vstupují do těla potravou. Tyto sloučeniny jsou schopny vyvolat tvorbu aterosklerotických plaků. Oxisteroly ve velkém množství jsou přítomny v žloutcích, mraženém masu, rybách a sušeném mléku, rozpuštěném másle.

Výzkumný postup

Obvykle je lékařem předepsán krevní test na frakce cholesterolu a triglyceridy, aby určil příčinu vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních, endokrinních patologií, při užívání hormonálních léků. Analýza cholesterolu bude užitečná u mužů starších 35 let au žen starších 40 let.

Před prováděním studie po dobu několika dnů se nedoporučuje jíst potraviny bohaté na tuky. Analýza se provádí na prázdném žaludku. Cvičení, stres a kouření před přijetím krve na cholesterol zkreslují výsledky studie.

Vyhodnocení koncentrace látky

Pro zjištění, jak hladina cholesterolu negativně ovlivňuje stav lidského zdraví, je nutné analyzovat několik parametrů. To je hladina celkového cholesterolu, triglyceridů, stejně jako koncentrace HDL a LDL v krvi. U mužů a žen různých věkových skupin se normy ukazatelů budou lišit.

Dekódování a vyhodnocení dat získaných při analýze krve pro různé frakce lipidů provádí lékař s přihlédnutím k věku a pohlaví osoby. Existují určité standardy pro celkový cholesterol, LDL, HDL, triglyceridy pro ženy a muže. Také dekódovací analýza by měla zahrnovat aterogenní index. Tento ukazatel znamená, jaký je poměr mezi lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou. Jinými slovy, kolik "dobrého" cholesterolu převažuje nad "špatným".

Někdy se profil lipidů (krevní test pro různé frakce tuků) mění pod vlivem fyziologických faktorů k horšímu. U mužů jsou cholesterol a triglyceridy více ovlivňovány věkem. U žen jsou indikátory „špatného“ cholesterolu a lipidů zvýšeny během těhotenství, po nástupu menopauzy. Nízkohustotní lipoproteiny a triglyceridy jsou ve stresových situacích vyšší než obvykle, což zvyšuje fyzickou aktivitu.

Celkový cholesterol

Analýza krevních lipidů musí nutně zahrnovat informace o celkovém cholesterolu. Normy tohoto indikátoru se liší v závislosti na věku a pohlaví osoby. Celkový cholesterol je u starších lidí obvykle zvýšen a může dosáhnout 6,5–7 mmol / l. U žen je hladina cholesterolu obvykle zvýšena ve srovnání s hladinou opačného pohlaví. V pooperačním období je pozorován prudký pokles koncentrace cholesterolu, s infarktem myokardu, závažnými bakteriálními infekcemi.

Ukazatele LDL

Následující integrální indikátor, který zahrnuje interpretaci profilu lipidů, je lipoproteinů s nízkou hustotou. Se zvýšenými koncentracemi LDL se zvyšuje riziko vzniku závažných vaskulárních patologií, ischemie a aterosklerózy.

U mužů jsou normy hladin lipoproteinů s nízkou hustotou sníženy na třicet let ve srovnání s vrstevníky opačného pohlaví. Toto číslo se pohybuje od 1,6 mmol / l u chlapců ve věku 5-10 let až po 4,27 mmol / l u třicetiletých mužů. U žen se však rychlost LDL postupně zvyšuje z 1,8 mmol / l ve věku pěti na 4,25 mmol / l na 30 let.

Pak až do padesáti let je hladina LDL mírně vyšší u mužů než u žen ve stejném období života a dosahuje 5,2 mmol / l. Maximální koncentrace "špatného" cholesterolu jsou stanoveny po 55 letech a jsou považovány za v normálním rozmezí až 5,7 mmol / l ve věku sedmdesáti let.

Koncentrace HDL

Krevní test na cholesterol by měl odrážet indikátor vysoké hustoty lipoproteinů. Koncentrace HDL je zpravidla relativně nízká a měla by být v rozmezí 0,7–1,94 mmol / l pro muže nebo ženy různého věku. Nízké hladiny lipoproteinů téměř vždy znamenají, že se zvyšuje riziko vzniku srdečních a cévních patologií.

Předpokládá se, že čím vyšší je rychlost lipoproteinu s vysokou hustotou, tím lépe ovlivní lidské zdraví. Vysoká hladina HDL totiž zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků. Nadměrná lipoproteinová data s vysokou hustotou však mohou indikovat závažné onemocnění.

Je známo, že hepatitida v chronickém stadiu, biliární cirhóza, prodloužená intoxikace, prodloužený příjem alkoholu může zvýšit koncentraci lipoproteinu s vysokou hustotou. Při dešifrování profilu lipidů je proto důležité věnovat pozornost limitujícím hodnotám HDL.

Aterogenní koeficient

Podle aterogenních údajů lze posoudit reálná rizika aterosklerózy. Aterogenní index je definován jako rozdíl mezi celkovou koncentrací cholesterolu a HDL děleno množstvím lipoproteinu s vysokou hustotou. Čím vyšší je aterogenita, tím větší je pravděpodobnost, že osoba bude mít lézi krevních cév, srdečních infarktů, mrtvice a hypertenze.

Přípustné limity aterogenity u mladých lidí kolísají do 3 let. Po třiceti letech může atherogenita dosáhnout 3,5 a ve vyšším věku 7,0.

Triglyceridy

Plavidla jsou vážně ohrožena aterosklerózou, pokud jsou triglyceridy zvýšeny v krvi. U žen se tato hodnota obvykle pohybuje od 0,4 do 1,6 mmol / l, zatímco u mužů by měla být v rozmezí 0,5-2,8 mmol / l. Hladina triglyceridů se snižuje porušením jater, plicních onemocnění, podvýživy. Příčiny zvýšené koncentrace triglyceridů mohou být spojeny s diabetem, virovým nebo alkoholickým poškozením jater.

Jak zlepšit lipidový profil

Vyhodnocení ukazatelů různých frakcí cholesterolu umožňuje lékaři zabránit rozvoji aterosklerózy, hypertenze, prevenci vzniku srdečních záchvatů a mrtvice. Zlepšit lipidová data několika způsoby. V první řadě je nutné zanechat závislost na nikotinu, nezneužívat alkoholické nápoje, je rozumné přistupovat k fyzické námaze. Je důležité jíst potraviny, které obsahují „dobrý“ cholesterol, velká množství pektinů, minimum tuků a sacharidů.

Aby se snížila aterogenita, může lékař předepsat speciální léky: statiny, fibráty, antioxidanty a také prostředky pro normalizaci funkce jater. Někdy, aby se snížila hladina „špatného“ cholesterolu, je nutné odmítnout užívat léky obsahující hormony. K zlepšení profilu lipidů přispívá i normalizace psycho-emocionálního stavu. Je důležité, abyste se svým lékařem zacházeli zodpovědně a pravidelně se svým lékařem, abyste mohli vyhodnotit koncentraci cholesterolu v krvi.