Image

Lipoproteiny s vysokou hustotou jsou zvýšeny v krevním testu: co to znamená?

Navzdory širokému názoru o nebezpečích cholesterolu je životně důležitou látkou v lidském těle. Cholesterol působí jako substrát pro syntézu steroidních hormonů, podílí se na stabilizaci buněčných membrán, podporuje adekvátní myelinaci nervových vláken, podílí se na metabolismu atd.

Cholesterol není rozpustný v kapalinách, takže je v těle transportován jako součást lipoproteinových komplexů. V závislosti na hustotě a velikosti částic se dělí na:

 • Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - jsou zástupci „dobrých“ frakcí cholesterolu. Pomáhají normalizovat a udržovat pružnost cévních stěn, snižovat viskozitu krve a snižovat riziko aterosklerotických cévních lézí);
 • nízkohustotní a velmi nízkohustotní lipoproteiny (zástupci tzv. špatného cholesterolu, což zvyšuje riziko vzniku závažných aterosklerotických vaskulárních lézí a v důsledku toho i vývoje kardiovaskulárních onemocnění).

Krevní test na cholesterol umožňuje rychle zjistit nerovnováhu mezi lipidovými frakcemi a snížit tak riziko vzniku srdečních infarktů a mrtvice. Standardní studie lipidového profilu zahrnují stanovení celkového cholesterolu, stejně jako krevní test pro HDL, LDL a VLDL.

Co je HDL v biochemické analýze krve?

HDL je cholesterol s vysokou hustotou. Tato frakce lipoproteinových komplexů má nejmenší velikost částic. U lidí vykazují lipoproteiny s vysokou hustotou řadu důležitých funkcí:

 • zachycení a transport nízko a velmi nízkohustotního cholesterolu z krve do jater pro jeho další využití z těla jako součást žluče;
 • čištění cévních stěn z usazenin triglyceridů a lipoproteinů NP a SNPS;
 • snížení viskozity krve a normalizace jejích reologických vlastností;
 • snížit riziko vzniku mikrotrombusů;
 • zlepšit a obnovit elastické vlastnosti cévních stěn;
 • přispět k normalizaci metabolismu;
 • snížit riziko metabolického syndromu a obezity;
 • zabránit rozvoji a další progresi aterosklerózy.
Funkce PAP

Je třeba poznamenat, že u žen před menopauzou lze pozorovat normální hodnoty cholesterolu v přítomnosti nadměrné hmotnosti. Toto je kvůli hormonálnímu pozadí, adekvátní úroveň estrogen v krvi je přirozený faktor ochrany před kardiovaskulárními chorobami. To je důvod, proč u žen před menopauzou není ateroskleróza téměř nalezena. U mužů tento ochranný faktor chybí, proto často zaznamenávají výraznou aterosklerotickou vaskulární lézi, stejně jako mrtvice a infarkt myokardu v mladém věku.

Indikace pro podání analýzy na lipoprotein VP

Analýza frakce cholesterolu umožňuje:

 • vyhodnotit stupeň kardiovaskulárního rizika (pravděpodobnost vzniku koronárních srdečních onemocnění, angina ataky, infarkty, mrtvice atd.);
 • identifikovat abnormální lipidovou rovnováhu a vaskulární aterosklerózu;
 • kontrolovat dynamiku účinnosti diety a snižování lipidů.

Také analýza cholesterolu a jeho frakcí se provádí na adrese:

 • onemocnění jater a slinivky břišní;
 • žloutenka;
 • diabetes;
 • zvýšená trombóza;
 • Přítomnost CHD, stenokardie a dalších onemocnění CVD;
 • poruchy mozkové cirkulace;
 • hypertenze;
 • těhotenství (zahrnuto do souboru standardních studií);
 • potrat;
 • obezita.

Jak se připravit na analýzu?

Odběr krve je přísně na prázdný žaludek. Několik dní před studiem by měly být ze stravy vyloučeny mastné a smažené potraviny, sladkosti, alkoholické nápoje. V předvečer analýzy jsou vyloučeny fyzické a emocionální přetížení a kouření.

Před analýzou bylo dovoleno pít vodu. Čaj, káva, soda a džus je zakázáno pít.

Ošetřující lékař a laboratorní personál musí být informováni o medikacích, které pacient užívá. Důvodem je skutečnost, že mnoho léčiv může vést k falešně pozitivním nebo falešně negativním výsledkům.

Hladina HDL může být zvýšena při užívání léků cyklofenilu, perorálních kontraceptiv, estrogenů, derivátů kyseliny fibroové (clofibrate®, gemfibrozil®), lovastatinu®, pravastatinu®, simvastatinu®, kyseliny nikotinové®, fenobarbitalu®, kaptoprilu®, karbamylázy, antiquatovaných buněk, karbazparů., furosemid®, nifedipin®, verapamil®.

Falešně negativní výsledky lze pozorovat na pozadí léčby androgeny, beta-blokátory (zejména nekardioelektrickými), cyklosporinem®, diuretiky, interferonem®, interleukinem, thiazidy.

High-density lipoprotein normy tabulka pro muže a ženy

Míra HDL u mužů a žen je poněkud odlišná v důsledku rozdílů v hormonálním pozadí. Rovněž bylo pozorováno kolísání lipoproteinu VP související s věkem. Lze psát běžné hodnoty: milimoly na litr nebo miligramy dlouhé. Údaje v různých laboratořích se mohou poněkud lišit v důsledku použití různých činidel.

Normální hodnoty HDL v krvi žen a mužů jsou uvedeny v tabulce:

High-density lipoproteiny - HDL: co to je, normou, jak zlepšit výkon

HDL se nazývá dobrý, dobrý cholesterol. Na rozdíl od lipoproteinů s nízkou hustotou mají tyto částice antiaterogenní vlastnosti. Zvýšené množství HDL v krvi snižuje pravděpodobnost aterosklerotického plaku a kardiovaskulárních onemocnění.

Vlastnosti lipoproteinu s vysokou hustotou

Mají malý průměr 8-11 nm, hustou strukturu. HDL cholesterol obsahuje velké množství bílkovin, jeho jádro tvoří:

 • protein - 50%;
 • fosfolipidy - 25%;
 • estery cholesterolu - 16%;
 • triglyceroly - 5%;
 • volný cholesterol (cholesterol) - 4%.

LDL dodává cholesterol produkovaný játry do tkání a orgánů. Tam tráví tvorbu buněčných membrán. Jeho zbytky sbírají lipoprotein s vysokou hustotou HDL. V tomto procesu se mění jejich tvar: disk se změní na kuličku. Zralé lipoproteiny transportují cholesterol do jater, kde se zpracovávají, poté vylučují žlučovými kyselinami.

Vysoká hladina HDL významně snižuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a ischémie vnitřních orgánů.

Příprava na dodávání lipidů

Obsah HDL cholesterolu v krvi se stanoví pomocí biochemické analýzy - lipidogramů. Pro zajištění spolehlivých výsledků je vhodné dodržovat následující doporučení:

 • Krev pro výzkum se podává ráno od 8 do 10 hodin.
 • 12 hodin před zkouškou nelze jíst, můžete pít obyčejnou vodu.
 • Jeden den před studiem nemůžete hladovět nebo přejídat, naopak, konzumovat alkohol obsahující jeho produkty: kefír, kvas.
 • Pokud pacient bere léky, vitamíny, potravinové doplňky, je třeba o tom informovat lékaře před zákrokem. Možná mu poradí, aby přestal užívat léky na 2-3 dny před analýzou nebo aby odložil studii. Silně zkreslují výsledky anabolického profilu lipidového profilu, hormonální antikoncepce, nesteroidních protizánětlivých léčiv.
 • Nežádoucí je kouřit bezprostředně před zkouškou.
 • 15 minut před zákrokem je žádoucí relaxovat, uklidnit, obnovit dýchání.

Co ovlivňuje výsledky analýz HDL? Přesnost údajů může být ovlivněna fyzickou námahou, stresem, nespavostí, extrémním odpočinkem, které pacient zažívá v předvečer zákroku. Pod vlivem těchto faktorů se hladina cholesterolu může zvýšit o 10-40%.

Analýza HDL předepisuje:

 • Každý rok - lidem trpícím diabetes mellitus jakéhokoli typu, trpícím srdečním infarktem, mrtvicí, ICHS, aterosklerózou.
 • 1 krát za 2 - 3 roky výzkumu se provádí genetická náchylnost k ateroskleróze, srdečním onemocněním.
 • 1 krát za 5 let se doporučuje provést analýzu u osob starších 20 let s cílem včasné detekce vaskulární aterosklerózy, onemocnění srdečního aparátu.
 • 1 krát za 1-2 roky je žádoucí kontrolovat metabolismus lipidů se zvýšeným celkovým cholesterolem, nestabilním krevním tlakem, chronickou hypertenzí, obezitou.
 • 2-3 měsíce po zahájení konzervativního nebo lékařského ošetření se provádí profil lipidů, aby se ověřila účinnost předepsané léčby.

Norma HDL

Pro HDL jsou limity normy stanoveny s ohledem na pohlaví a věk pacienta. Koncentrace látky se měří v miligramech na deciliter (mg / dl) nebo v milimolech na litr (mmol / l).

Lipidogram - krevní test na cholesterol. HDL, LDL, Triglyceridy - příčiny zvýšeného lipidového profilu. Aterogenní koeficient, špatný a dobrý cholesterol.

Stránky poskytují základní informace. Pod dohledem svědomitého lékaře je možná adekvátní diagnostika a léčba onemocnění. Jakékoliv léky mají kontraindikace. Vyžaduje se konzultace

Jak udělat krevní test na cholesterol?

Krev se odebírá ze žíly odebrané nalačno ráno, aby se stanovily hodnoty lipidového profilu. Příprava na doručení analýzy obvykle - abstinence od jídla po dobu 6-8 hodin, vyhnutí se fyzickému namáhání a hojným tukům. Stanovení celkového cholesterolu se provádí jednotnou mezinárodní metodou Abela nebo Ilka. Stanovení frakcí prováděných metodami depozice a fotometrie, které je poměrně pracné, ale přesné, specifické a poměrně citlivé.

Autor upozorňuje, že běžné hodnoty jsou uváděny jako průměrné hodnoty a v každé laboratoři se mohou lišit. Materiál by měl být použit jako reference a neměl by se pokoušet samostatně diagnostikovat a zahájit léčbu.

Lipidogram - co to je?
Dnes se stanoví koncentrace následujících krevních lipoproteinů:

 1. Celkový cholesterol
 2. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL nebo α-cholesterol),
 3. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL beta cholesterol).
 4. Triglyceridy (TG)
Kombinace těchto ukazatelů (cholesterol, LDL, HDL, TG) se nazývá lipidogram. Důležitějším diagnostickým kritériem pro riziko aterosklerózy je zvýšení LDL frakce, která se nazývá aterogenní, to znamená, že přispívá k rozvoji aterosklerózy.

HDL - naopak, jsou antiaterogenní frakcí, protože snižují riziko aterosklerózy.

Triglyceridy jsou transportní formou tuku, takže jejich vysoký obsah v krvi také vede k riziku aterosklerózy. Všechny tyto ukazatele, společně nebo odděleně, se používají k diagnostice aterosklerózy, ICHS a také k určení rizikové skupiny pro vývoj těchto onemocnění. Používá se také jako kontrola léčby.

Přečtěte si více o ischemické chorobě srdeční v článku: Angina

"Špatný" a "dobrý" cholesterol - co to je?

Prozkoumejme podrobněji mechanismus účinku frakcí cholesterolu. LDL se nazývá „škodlivý“ cholesterol, protože to vede k tvorbě aterosklerotických plátů na stěnách cév, které narušují průtok krve. Výsledkem je, že v důsledku těchto plaků vzniká deformace cévy, její lumen se zužuje a krev nemůže volně přecházet do všech orgánů, což vede k kardiovaskulární insuficienci.

HDL je na druhé straně „dobrý“ cholesterol, který odstraňuje aterosklerotické plaky ze stěn cév. Proto je informativnější a správnější stanovit frakce cholesterolu, nikoli pouze celkový cholesterol. Koneckonců, celkový cholesterol se skládá ze všech frakcí. Například koncentrace cholesterolu u dvou lidí je 6 mmol / l, ale jeden z nich má 4 mmol / l HDL a druhý má stejné 4 mmol / l LDL. Člověk, který má vyšší koncentraci HDL, může být klidný a člověk, který má vyšší LDL, by se měl starat o své zdraví. To, že takový rozdíl je možný, s tím, jak by se zdálo, stejnou hladinu celkového cholesterolu.

Přečtěte si o ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu v článku: Koronární srdeční onemocnění

Standardy lipidogramu - cholesterol, LDL, HDL, triglyceridy, aterogenní koeficient

Zvažte lipidogramové indikátory - celkový cholesterol, LDL, HDL, TG.
Zvýšený cholesterol v krvi se nazývá hypercholesterolemie.

K hypercholesterolemii dochází v důsledku nevyvážené výživy u zdravých lidí (nadměrná konzumace tukových potravin - tukového masa, kokosu, palmového oleje) nebo jako dědičné patologie.

Cholesterol HDL

V lidském těle hraje důležitou roli v metabolismu cholesterol (také známý jako cholesterol), který se nachází ve struktuře mnoha buněk v těle. Rozlišují se však „dobré“ a „špatné“ zlomky tohoto prvku, které ovlivňují lidské zdraví různými způsoby. Se zvýšením množství cholesterolu v krvi se zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.

Co je lipoprotein s vysokou hustotou

Většina látky je produkována tělem v játrech (asi 80%), zbývající podíl připadá na příjem potravy. Cholesterol se podílí na tvorbě hormonů, žlučových kyselin, buněčných membrán. Samotný prvek je v kapalině špatně rozpustný, takže pro jeho transport tvoří proteinový obal, který se skládá z apolipoproteinů (speciální protein).

Tato sloučenina se nazývá lipoprotein. Několik typů se šíří lidskými plavidly, což se ukázalo být rozdílné vzhledem k různým poměrům prvků, které tvoří:

 • VLDL - velmi nízká hustota lipoproteinů;
 • LDL - nízká hustota lipoproteinů;
 • HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou.

Ty obsahují málo cholesterolu, skládají se téměř z proteinové části. Hlavní funkcí HDL-cholesterolu je transport přebytečného cholesterolu do jater pro zpracování. Tento typ látky se nazývá dobrý, představuje 30% cholesterolu v krvi. Nadbytek lipoproteinů s nízkou hustotou nad vysokou provokuje tvorbu cholesterolových plaků, které, když se hromadí v tepnách a žilách, vedou k srdečnímu infarktu, mrtvici.

Krevní test na cholesterol

Pro stanovení hladiny cholesterolu je nutné absolvovat biochemický krevní test, který určuje obsah HDL a LDL. Přiřazen k výzkumu ve složení lipogramu. Doporučuje se, aby byl podáván všem lidem nad 20 let alespoň jednou za 5 let. Pokud je pacientovi předepsána dieta s nízkým obsahem tuku, léky, krev by měla být věnována na analýzu častěji, aby bylo možné sledovat účinnost léčby.

Jak projít

Krevní test na celkový cholesterol vyžaduje určitou přípravu před porodem. Pro získání správných ukazatelů musíte dodržovat tato pravidla:

 • plot by měl být ráno;
 • omezit tuková jídla na 2-3 dny před zákrokem;
 • poslední jídlo by mělo být 8 hodin před testem;
 • vyhnout se fyzické námaze, emocionálnímu přepětí;
 • Přestat kouřit alespoň 30 minut před analýzou.

Dešifrování

Výsledky testů ukazují celkové množství cholesterolu v krvi, obsah triglyceridů, které ovlivňují lipidové procesy, a HDL, LDL. Lze říci, že poměr špatného a dobrého cholesterolu určuje pravděpodobnost vzniku cévního onemocnění. Tato hodnota se nazývá aterogenní index nebo koeficient. Jinak existuje specifický seznam ukazatelů hladiny LDL a HDL v krvi žen, mužů různého věku:

LDL cholesterol, mmol / l

HDL cholesterol, mmol / l

Zvýšil se aterogenní koeficient

Takový závěr, když dešifrování ukazuje pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění, plaků cholesterolu, zúžení lumen krevních cév, což vede k mrtvici, srdečnímu infarktu. V tomto případě převažuje „špatný“ cholesterol nad „dobrým“. Pro výpočet koeficientu aterogenity je třeba odečíst od celkového množství HDL cholesterolu a výsledek opět rozdělit na úroveň HDL. Příčinou vývoje zvýšené míry se stává:

 • těžké onemocnění jater;
 • dědičnost;
 • selhání ledvin (chronické);
 • nedostatečně léčený diabetes;
 • cholestáza;
 • zánět ledvin v chronické formě, která vede k nefrotickému syndromu.

Aterogenní koeficient se snížil

To je dobrá zpráva, v tomto případě je riziko vzniku cholesterolových plaků, blokád, srdečního infarktu nebo mrtvice extrémně malé. Tato skutečnost nemá žádnou diagnostickou hodnotu a znamená to, že existuje zvýšený cholesterol HDL, který nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidské zdraví. Během léčby se vždy snaží snížit aterogenní index na normální nebo snížit.

Norma HDL

Normální ukazatel ve vztahu k dobrému cholesterolu není správná formulace. Přijatelná úroveň této frakce se liší případ od případu a je stanovena individuálně pro osobu. Pravděpodobnost vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému je ovlivněna mnoha faktory, které je třeba individuálně studovat pro každého pacienta. Nízký HDL cholesterol přesně způsobuje riziko aterosklerózy. Podle obecných statistik je možné odhadnout riziko vývoje u dospělých pomocí následujících ukazatelů:

 1. Vysoká pravděpodobnost vzniku aterosklerózy u mužů s 10 mmol / l, u žen - 1,3 mmol / l, bez ohledu na související faktory.
 2. Průměrná pravděpodobnost aterosklerózy bude u mužů 1,0-1,3 mmol / l au žen 1,3-1,5 mmol / l.
 3. Nízká pravděpodobnost aterosklerózy u lidí bude 1,55 mmol / l.

Jak zvýšit dobrý cholesterol, pokud je HDL snížena

V různých obdobích může mít člověk jiné procento HDL cholesterolu. Jediný krevní obraz proto není ukazatelem „normálního“ množství cholesterolu. To naznačuje, že je třeba pravidelně kontrolovat hladinu látky se strachem z nárůstu. Změny se mohou objevit v krátkém časovém období, tzv. Fluktuace metabolismu cholesterolu. Pro zvýšení rychlosti PAP by mělo být:

 • eliminovat kortikosteroidy, anabolické steroidy, androgeny;
 • vyhnout se stresovým situacím;
 • užívat statiny, fibráty, cholestyramin, fenobarbital, inzulín, estroegnu.

Zjistěte více o LDL - co to je, jak provést analýzu.

HDL - lipoproteiny s vysokou hustotou („dobrý cholesterol“)

Lipidy jsou tuky, které se nerozpouští ve vodě, takže nejsou přítomny v krvi v jejich čisté formě, protože se nemohou pohybovat a být transportovány spolu s krevním oběhem.

Proto příroda poskytla koherentní látku, ve které se tuky stanou rozpustnými v krvi a větší pohyblivost je lipoproteiny (nebo lipoproteiny). Jedná se o komplex složený z tuků a bílkovin, které vypadají jako měkká, voskovitá hmota, která se nachází téměř ve všech částech těla a je součástí buněčných struktur. Pro mnohé je tato látka běžně známá jako cholesterol.

Jeden koncept nestačí vědět, pro diagnostické účely odborníci analyzují stav podtříd a frakcí této komplexní sloučeniny. Jednou z těchto podskupin jsou lipoproteiny s vysokou hustotou (nebo HDL). Dnes vám řekneme, co je lpvp v biochemickém krevním testu, který je indikován odchylkami, a co je normou pro zdravého člověka.

Který cholesterol je dobrý a co špatný?

Bez ohledu na to, jak překvapující to může znít pro některé, ale cholesterol ne vždy poškozuje tělo, v přijatelných množstvích je dokonce nutné, aby tělo budovalo buněčné membrány, účastnilo se metabolických procesů, produkce pohlavních hormonů a mnoho dalšího.

Vědci dlouho začali dělit cholesterol na „špatné“ a „dobré“. Špatné, obvykle se dostaneme spolu s jídlem, spolu se smaženými klobásy, wieners, konzervovanými potravinami, uzeným masem, rychlým občerstvením, majonézou atd., Velmi tučné a těžké jídlo. To neznamená, že tělo to vůbec nepotřebuje, je schopno dobře podporovat a stimulovat imunitní systém, ale pouze v přípustném množství.

Dobrý, prospěšný cholesterol je produkován lidským tělem k boji proti negativním částicím a normalizaci životně důležitých procesů.

Jedná se o dotyčné lipoproteiny s vysokou hustotou. Pomáhá řídit škodlivé látky zpět do jater za účelem zpracování, slouží jako stavební materiál pro buňky, pomáhá vytvářet produkci hormonů nadledvinami, kromě toho je zodpovědný za psycho-emocionální stav osoby, neumožňuje výskyt depresivního stavu a náhlých výkyvů nálady. Mluvení každodenním jazykem, HDL je "dobrý" cholesterol. A proto, pokud je lpvp snížena, není to vůbec dobré znamení, v tomto případě se zvyšuje riziko aterosklerózy, srdečního infarktu, mrtvice a dalších onemocnění cév.

Proto mají lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou téměř opačné funkce a typ účinků na tělo, a proto je diagnostická hodnota těchto látek odlišná.

Norma HDL

Aby bylo možné posoudit možná rizika vzniku srdeční ischémie nebo infarktu myokardu, aterosklerózy nebo výskytu krevních sraženin a zvolit správnou léčebnou taktiku, kardiologové, praktičtí lékaři a endokrinologové často předepisují pacientovi biochemický krevní test.
Rychlost lipoproteinů se může lišit u lidí různých věkových kategorií a pohlaví. Normální hladina HDL pro zdravého člověka je:

 • pro děti:
 • do 5 let - 0,98-1,94 mmol / l;
 • 5-10 let - 0,93-1,94 mmol / l;
 • 10-15 let - 0,96-1,91 mmol / l;
 • více než 15 let - 0,91-1,63 mmol / l.
 • pro dospělé:
 • od 20 let - 0,78-2,04 mmol / l;
 • od 30 let - 0,72 - 1,99 mmol / l;
 • od 40 let - 0,7-2,28 mmol / l;
 • od 50 let - 0,72-2,38 mmol / l;
 • po 60-65 letech - 0,78-2,48 mmol / l.

Je třeba poznamenat, že rychlost ukazatele se může mírně lišit v závislosti na laboratoři, ve které se studie provádí.

HDL je normou u mužů, mírně nižší než u žen. Ukazatel menší než 1,036 mmol / l u mužů a 1,30 mmol / l u žen naznačuje lékaři, že cholesterol s vysokou hustotou je nižší než obvykle, a proto je riziko kardiovaskulárních onemocnění mnohem vyšší.

Pro posouzení potenciálního rizika ischemie lékaři často analyzují lipoproteinový cholesterol s vysokou hustotou
vzhledem k celkovému počtu cholesterolu v krvi. K tomu byl vytvořen aterogenní koeficient, který ukazuje rovnováhu mezi „dobrým“ a celkovým cholesterolem.

KA = Celkem. - HDL / HDL.

Normálně by tento koeficient měl být v rozmezí 2-2,5 (pro novorozence - ne více než 1, pro muže po 40 letech - ne více než 3,5).

Cholesterol snižuje protein, co to znamená?

Hladina prospěšného cholesterolu v krvi se může lišit od standardních hodnot, a to z řady různých důvodů, jako je podvýživa, špatné návyky, rytmus života atd.

Možná je však LPVP cholesterol snížen az patologických důvodů se jedná o:

 • vaskulární aterosklerózy;
 • endokrinní onemocnění a poruchy;
 • žlučové kamenné onemocnění;
 • onemocnění jater a ledvin: cirhóza, nefrotický syndrom a další;
 • hyperlipoproteinemie typu IV;
 • a další infekční onemocnění v akutním stadiu.

Úroveň „dobrého“ cholesterolu se může snížit v důsledku dlouhodobého užívání některých léků, silného stresu nebo akutních infekčních účinků. V tomto případě je pacient zařazen do re-studie po asi 1,5-2 měsících.

High-density lipoproteiny jsou zvýšené, co to znamená?

Po prostudování informací o HDL si můžete myslet, že zvýšený indikátor je dobrým znamením pro tělo, protože tato látka zabraňuje tvorbě nadbytečného cholesterolu a snižuje tak riziko vzniku cholesterolových plaků a vývoje všech druhů onemocnění. To je pravda, ale ne vždy. Cholesterol je zvýšený, co to znamená?

Ano, samozřejmě, pokud jsou lipoproteiny o vysoké hustotě zvýšeny v krvi, lékaři říkají, že pravděpodobnost vzniku ischemie (IHD) je minimální, protože „Užitečné“ komponenty jsou více než dost a aktivně vykonávají svou práci. Nicméně, když lpvp cholesterol je zvýšený významně, tam je důvod k podezření nějaké abnormality v těle. Tyto patologické stavy lze identifikovat jen málo, mezi ně patří:

 • dědičné zvýšení lipoproteinů v krvi - hyperlipoproteinemie;
 • biliární (primární) cirhóza;
 • chronická hepatitida;
 • alkoholismus nebo jiný druh chronické intoxikace těla.

Chtěl bych také poznamenat, že existují některé faktory, které mohou ovlivnit výsledek a vyvolat zvýšení indikátoru, například:

 • těhotenství (proto se doporučuje provést test nejdříve po 6-8 týdnech po porodu);
 • užívajících statiny, estrogen, fibráty, holistyraminy nebo inzulín.
do obsahu ↑

Jak zvýšit hladinu cholesterolu lpvp?

Jak již bylo řečeno, jedinečným rysem cholesterolu Lpvp-frakce je, že je hustější a je schopen přenášet „přebytek“ cholesterolu z orgánů a cév zpět do jater, ze kterého bude následně odstraněn z těla. Vědci prokázali, že zvýšení lpvp jen 0,02 mmol / l snižuje riziko infarktu o více než 3%.

Proto se internet často začal klást otázku, jak zvýšit dobrý cholesterol a snížit špatné.

Je třeba chápat, že termíny "špatný" a "dobrý" cholesterol se používají k snadnějšímu vysvětlení problému pacientům. Dobře, na základě vlastností různých podtříd cholesterolu.

Takže, aby se zvýšila hladina dobrého cholesterolu, musíte především dodržovat doporučení ke snížení LDL, to znamená „špatného“ cholesterolu. K tomu potřebujete:

 • snižují příjem nasycených trans-tuků, obvykle se nacházejí v maximálním množství v živočišných produktech (maso, sádlo, smetana, máslo...);
 • snížit denní příjem kalorií, nejlepší možností by bylo zahrnout do nabídky zeleninu bohatou na vlákniny, plody a ovoce;
 • zvýšení fyzické aktivity, je to otázka užitečných gymnastických a kardio cvičení;
 • vzdát se špatných návyků;
 • Je to pravidlo pít zelený čaj, obsahuje polyfenol látky, které pomáhají snížit celkové hladiny cholesterolu, a zároveň zvýšit lpvp. Brusinkový džus má podobné vlastnosti.

Tak, že v budoucnu nebudete předjížděni celou "bandou" nemocí a problémů s krevními cévami, přemýšlejte o svém zdraví a sledujte svou stravu právě teď!

Co je cholesterol s vysokou hustotou (HDL)?

Cholesterol je organická látka, reprezentující třídu polyatomových mastných alkoholů. Moderní medicína přiděluje "špatný" a "dobrý" cholesterol. Každá z těchto frakcí má zvláštní biologickou úlohu.

Chcete-li se dozvědět o stavu metabolismu tuků, musíte projít profil lipidů. V dekódování krevního testu je samostatný řádek „HDL cholesterol“. Co je to? Jaké jsou ukazatele normy a biologické funkce této frakce? Odpovědi jsou diskutovány níže.

Lipoproteiny o vysoké hustotě - co to je

Vzhledem ke svým hydrofilním vlastnostem se molekuly tuku nerozpouští v krevní plazmě. Z tohoto důvodu nemohou nezávisle cirkulovat krevním oběhem. Aby se to vyřešilo, příroda vytvořila speciální molekuly lipidových nosičů - lipoproteiny, nebo, jak se také nazývají, lipoproteiny. Jsou reprezentovány komplexem proteinů a tukových složek. Celý komplex lipoproteinů je spojen konceptem celkového cholesterolu (cholesterolu). Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) jsou cholesterol s vysokou hustotou, který má „dobré“ biologické vlastnosti.

Ze všech frakcí cholesterolu má HDL nejmenší a nejhustší molekulu. Procentní podíl mastné složky, triglyceridů (TG) a bílkovin v její struktuře se k této struktuře opírá. Pro HDL cholesterol jsou charakteristické následující vlastnosti:

 • jsou schopny vyčistit endothelie krevních cév z cholesterolových vrstev (LDL), což předchází možným rizikům aterosklerózy a dalších onemocnění srdce a cév;
 • Molekuly HDL zachycují a přenášejí „špatný“ cholesterol do jater pro zpracování a další likvidaci;

Počet cirkulujících HDL, jinak sérový alfa-lipoprotein, se měří v mmol / l. Normální hladina dobrého zdravého cholesterolu v krvi významně snižuje aterogenní koeficient a úroveň rizika pro nástup patologií CVS.

Jak určit indikátory HDL v krvi

Pro stanovení hladiny HDL v plazmě stačí provést biochemický krevní test. Taková studie je lipidový profil. Pro správný výsledek by měl být odběr krve prováděn ráno nalačno. Den před průzkumem se nedoporučuje používat žádný druh alkoholu a výrobků obsahujících velké množství cholesterolu, je také žádoucí, aby tabák nekouřil. Pokud pacient systematicky užívá léky, měl by informovat ošetřujícího lékaře. To je dáno tím, že na základě neustálého používání některých hormonálních léků a léků proti bolesti může být výsledek analýzy zkreslený.

Biologický materiál je odebírán z krychlové žíly pomocí trubičky vakutainer ve sterilní manipulační místnosti. Hladina HDL - cholesterolu v krevní plazmě může být ovlivněna nepříznivými faktory, jako jsou stresové situace, nedostatek odpočinku a spánku, přejídání. HDL cholesterol v biochemické analýze krve je důležitým ukazatelem normálního stavu metabolismu lipidů, proto je doporučena každoroční studie pro pacienty s anamnézou infarktu myokardu nebo mrtvice, diabetu, potvrzené aterosklerózy, nadměrné tělesné hmotnosti, hypertenze.

Aby se předešlo srdečním onemocněním, je nutné každoročně tuto analýzu předat osobám, které dosáhly věku 40 let nebo které mají dědičnou predispozici k aterosklerotickému cévnímu onemocnění. Každé dva měsíce se předepisuje lipidový profil lidem, kteří užívají léky snižující hladinu lipidů ke sledování účinku prováděné terapie.

Norm HDL u žen a mužů

Rychlost lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL) má úzký vztah s věkovými a genderovými charakteristikami. Referenční hodnoty analýzy pro různé věkové a pohlavní skupiny jsou uvedeny v tabulce.

Znát úroveň "špatného" a "dobrého" cholesterolu, můžete spočítat aterogenitu. Tento ukazatel se používá k posouzení rizika vzniku aterosklerózy a dalších onemocnění spojených s poruchou metabolismu tuků. Normálně je aterogenní koeficient 2,2–2,5 (u kojenců by neměl být vyšší než 1,1 a u 40letých silnějšího pohlaví normální hodnoty tohoto ukazatele nepřesahují 3,4).

HDL cholesterol je zvýšený - co to znamená

S vědomím biologického významu alfa-lipoproteinů v lidském těle je možné předpokládat, že zvýšení HDL je dobrým prognostickým znakem, který snižuje riziko vzniku patologií spojených s poruchou metabolismu lipidů. Pokud je HDL vyšší než obvykle, znamená to, že cévní lůžko pacienta je spolehlivě chráněno před depozicí „špatných“ lipoproteinů na endotelu.

Navzdory výše uvedeným informacím přebytek referenčních hodnot HDL - cholesterolu indikuje přítomnost zdravotních problémů. Důvody tohoto zvýšení jsou následující: cirhózní poškození jater genem žlučových cest, chronická hepatitida (zejména etiologie alkoholu), dědičná hyperlipoproteinemie, nepřetržité vystavení toxických látek tělu.

HDL je často zvýšen u žen v období těhotenství a po narození se vrátí k normálním hodnotám. Pro těhotenství je to norma. Aby se dosáhlo co nejspolehlivějšího výsledku, měla by být studie provedena nejdříve 2 měsíce po narození dítěte. Rovněž hladina lipoproteinů s vysokou hustotou je zvýšena na pozadí systematického užívání hormonálních estrogen obsahujících léčiv, přípravků na bázi kyseliny fibrické, exogenního inzulínu.

Při změně lipidového profilu pro zvýšení HDL se poraďte s lékařem. Odborník předepíše řadu dalších vyšetření, aby bylo možné diagnostikovat příčiny zvýšení koncentrace alfa-lipoproteinů. Pokud jsou identifikovány jakékoli patologie, řekne vám, jak léčit diagnostikované onemocnění.

Nízký dobrý cholesterol

Velmi často po dešifrování profilu lipidů bylo zjištěno, že lipoproteiny o vysoké hustotě jsou nižší než normální. Snížení počtu HDL je možné na pozadí vlivu nepříznivých faktorů, udržení ne zcela správného životního stylu, různých nemocí. Endokrinní patologie (porušení metabolismu sacharidů), onemocnění jater (cirhóza, mastná hepatóza, toxická hepatitida), onemocnění ledvin (glomerulonefritida), dědičná forma dyslipidemie vede k poklesu. U Tangierovy choroby může být HDL zcela nepřítomný a hladiny triglyceridů budou zvýšené.

Někdy důvod, pro který je snížen HDL-cholesterol, může být stav chronického stresu, dlouhodobé léky, akutní infekce trpí v předvečer, věk po 40 letech. Za těchto okolností lékaři doporučují, aby se biochemické vyšetření opakovalo po 2 měsících.

Důsledkem snížení koncentrace lipoproteinů s vysokou hustotou je zvýšené riziko aterosklerózy, stejně jako její nebezpečné komplikace. Abyste tomu zabránili, musíte vědět, jak zvýšit hladinu HDL cholesterolu. Aby se dosáhlo zvýšení požadovaného indikátoru, stačí, aby vedl zdravý životní styl. Odmítnout kouřit tabák, můžete zvýšit HDL cholesterolu v prvním měsíci. Dobrého účinku je dosaženo pravidelným cvičením (jóga, jogging, chůze, plavání, cyklistika, lyžování nebo skateboarding).

Správná výživa - skvělý klíč k úspěchu v boji proti snížení HDL. Tukové a sladké potraviny (mastné druhy masných výrobků a mléčných výrobků, margarín a máslo, pečivo, sycené nápoje) by měly být ze stravy vyloučeny. Doporučuje se jíst různé druhy ryb, které dávají pozor na ryby mořských odrůd, bílé maso, zeleninu, ovoce, obiloviny s nízkým glykemickým indexem. Stojí v malých porcích, což zvyšuje množství potravin až 6krát denně. Večeře musí být do 4 hodin před spaním. Pokud máte nadváhu, tato dieta vám pomůže rychle se zbavit kil, což pomáhá zlepšit vaše zdraví!

Pro udržení zdravého stavu kardiovaskulárního systému je důležité poskytnout tělu optimální hladinu HDL. Pokud se při dešifrování výsledku testu v séru zjistí nedostatečné množství této frakce cholesterolu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Terapeut pomůže určit příčinu poklesu a předepíše léčbu, která přispěje k návratu HDL cholesterolu do normálu.

Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) - co to je

Při zkoumání spektra lipidů se někdy zjistí, že hladina HDL je zvýšená nebo snížená: co to znamená? V našem přehledu budeme analyzovat, jaké rozdíly existují mezi lipoproteiny s vysokou a nízkou hustotou, co je důvodem pro odchylky v první analýze od normy a jaké metody pro její rozšíření existují.

Dobrý a špatný cholesterol

Cholesterol je látka podobná tukům v lidském těle, která je notoricky známá. O poškození této organické sloučeniny existuje spousta lékařského výzkumu. Všichni z nich sdružují zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a takové hrozné onemocnění, jako je ateroskleróza.

Ateroskleróza je dnes jednou z nejčastějších onemocnění žen po 50 letech a mužů po 40 letech. V posledních letech dochází k patologii u mladých lidí a dokonce iv dětství.

Ateroskleróza je charakterizována tvorbou cholesterolových usazenin - aterosklerotických plaků - na vnitřní stěně cév, které významně zužují průchod tepen a způsobují přerušení dodávky krve do vnitřních orgánů. Především systémy, které každou minutu vykonávají spoustu práce a potřebují pravidelný přísun kyslíku a živin - kardiovaskulární a nervózní, trpí.

Časté komplikace aterosklerózy jsou:

 • dyscirkulační encefalopatie;
 • ONMK na ischemickém typu - mozková mrtvice;
 • ischemická choroba srdce, bolest anginy;
 • akutní infarkt myokardu;
 • poruchy oběhu v cévách ledvin, dolních končetin.

Je známo, že hlavní úlohou při tvorbě onemocnění je zvýšený cholesterol. Chcete-li pochopit, jak se vyvíjí ateroskleróza, musíte se dozvědět více o biochemii této organické sloučeniny v těle.

Cholesterol je látka podobná tukům, podle chemické klasifikace, vztahující se k mastným alkoholům. Pokud zmiňujete škodlivé účinky na organismus, nezapomeňte na důležité biologické funkce, které tato látka provádí:

 • posiluje cytoplazmatickou membránu každé buňky lidského těla, činí ji pružnější a trvanlivější;
 • reguluje permeabilitu buněčných stěn, zabraňuje pronikání některých toxických látek a lytických jedů do cytoplazmy;
 • část produkce nadledvinek - glukokortikosteroidy, mineralokortikoidy, pohlavní hormony;
 • podílí se na syntéze žlučových kyselin a vitaminu D jaterními buňkami.

Většina cholesterolu (asi 80%) se v těle produkuje hepatocyty a pouze 20% pochází z potravy.

Rostlinné buňky nasycených lipidů neobsahují, takže veškerý exogenní cholesterol v těle vstupuje do složení živočišných tuků - masa, ryb, drůbeže, mléka a mléčných výrobků, vajec.

Endogenní (self) cholesterol je syntetizován v jaterních buňkách. Je nerozpustný ve vodě, proto je transportován do cílových buněk speciálními nosnými proteiny, apolipoproteiny. Biochemická sloučenina cholesterolu a apolipoproteinu se nazývá lipoprotein (lipoprotein, LP). V závislosti na velikosti a funkci jsou všechny LP rozděleny na:

 1. Lipoproteiny o velmi nízké hustotě (VLDL, VLDL) jsou největší frakcí cholesterolu, skládající se hlavně z triglyceridů. Jejich průměr může dosáhnout 80 nm.
 2. Nízkohustotní lipoproteiny (LDL, LDL) je protein-tuková částice sestávající z molekuly apolipoproteinu a velkého množství cholesterolu. Průměrný průměr je 18-26 nm.
 3. Lipoproteiny o vysoké hustotě (HDL, HDL) jsou nejmenším podílem cholesterolu, jehož průměr částic nepřesahuje 10-11 nm. Objem proteinové části v kompozici významně převyšuje množství tuku.

Velmi nízké a nízkohustotní lipoproteiny (zejména LDL) jsou aterogenní frakce cholesterolu. Tyto velké a velké částice se stěží pohybují přes periferní cévy a mohou „ztratit“ některé molekuly mastných kyselin během transportu do cílových orgánů. Takové lipidy jsou uloženy na povrchu vnitřní stěny krevních cév, zesíleny pojivovou tkání, a pak kalcináty a tvoří zralý aterosklerotický plak. Pro schopnost vyvolat rozvoj aterosklerózy se LDL a VLDL nazývají „špatný“ cholesterol.

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou naopak schopny čistit nádoby z tuků, které se hromadí na jejich povrchu. Malé a hbité zachycují lipidové částice a transportují je do hepatocytů pro další zpracování do žlučových kyselin a vylučování z těla gastrointestinálním traktem. Pro tuto schopnost se HDL cholesterol nazývá "dobrý".

Tak, ne všechny cholesterolu v těle je špatné. Možnost rozvoje aterosklerózy u každého konkrétního pacienta je indikována nejen indikátorem OX (celkový cholesterol) v krevním testu, ale také poměrem mezi LDL a HDL. Čím vyšší je frakce první a nižší - druhá, tím větší je pravděpodobnost vzniku dyslipidemie a tvorby aterosklerotických plátů na stěnách cév. Platí také inverzní vztah: zvýšený index HDL lze považovat za nízké riziko aterosklerózy.

Jak se připravit na analýzu

Krevní test může být prováděn jako součást lipidového profilu, komplexní vyšetření metabolismu tělesného tuku nebo nezávisle. Aby byl výsledek testu co nejpřesnější, měli by pacienti dodržovat následující pokyny:

 1. Lipoproteiny o vysoké hustotě se zkoumají striktně nalačno v ranních hodinách (přibližně od 8:00 do 10:00).
 2. Poslední jídlo by mělo být 10-12 hodin před dodáním biomateriálu.
 3. 2-3 dny před vyšetření, odstranit všechny mastné smažené potraviny ze stravy.
 4. Pokud užíváte nějaké léky (včetně vitamínů a biologických doplňků), nezapomeňte o tom informovat svého lékaře. Možná vám poradí, abyste piliny piliny nepili 2-3 dny před studiem. Výsledky testů ovlivňují zejména antibiotika, hormony, vitamíny, omega-3, NSAID, glukokortikoidy atd.
 5. Nekuřte nejméně 30 minut před testem.
 6. Než vstoupíte do místnosti pro odběr krve, sedněte si 5-10 minut v uvolněné atmosféře a snažte se být nervózní.

Krev se obvykle odebírá ze žíly, aby se stanovila hladina lipoproteinu s vysokou hustotou. Samotný postup trvá jeden až tři minuty a výsledek analýzy bude připraven následující den (někdy po několika hodinách). Společně s údaji získanými z analytického formuláře jsou obvykle uvedeny referenční (normální) hodnoty přijaté v této laboratoři. To se provádí pro snadné dekódování diagnostického testu.

Lékaři doporučují pravidelně darovat krev pro stanovení celkového cholesterolu všem mužům a ženám, kteří dosáhli věku 25-35 let. I při normálním profilu lipidů by měl být test opakován každých 5 let.

Normy HDL

A jaká by měla být hladina lipoproteinů s vysokou hustotou u zdravého člověka? Norma u žen a mužů této frakce cholesterolu může být odlišná. Standardní hodnoty lipidového profilu jsou uvedeny v tabulce níže.

Podle výzkumného centra NICE, snížení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou o 5 mg / dl zvyšuje riziko vzniku akutní vaskulární katastrofy (srdeční infarkt, mrtvice) o 25%.

Pro posouzení rizika aterosklerózy, stejně jako jejích akutních a chronických komplikací, je důležité vzít v úvahu poměr lipoproteinů s vysokou hustotou k celkovému cholesterolu.

Pokud je HDL snížena v důsledku vysoké hladiny aterogenních lipidů, pacient pravděpodobně již má aterosklerózu. Čím výraznější je fenomén dyslipidémie, tím aktivnější je tvorba cholesterolových plaků v těle.

Co to znamená zvýšení hodnoty

Vzestup není tak často diagnostikován. Faktem je, že maximální koncentrace této frakce cholesterolu neexistuje: čím více lipoproteinů s vysokou hustotou v těle, tím nižší je riziko aterosklerózy.

Ve výjimečných případech dochází k hrubému porušení metabolismu tuků a HDL cholesterol se výrazně zvyšuje. Možné příčiny tohoto stavu jsou:

 • dědičnou dyslipidemii;
 • chronická hepatitida;
 • cirhotické změny v játrech;
 • chronická intoxikace;
 • alkoholismus.

V tomto případě je důležité zahájit léčbu základního onemocnění. Zvláštní opatření ke snížení hladiny HDL v medicíně nejsou vyvíjena. Je to právě tato frakce cholesterolu, která dokáže odstranit krevní cévy z plaků a zajišťuje prevenci aterosklerózy.

Co to znamená nižší hodnotu

Nízké hladiny HDL v těle jsou mnohem častější než vysoké. Taková odchylka analýzy od normy může být způsobena:

 • diabetes, hypotyreóza a jiné hormonální poruchy;
 • chronická onemocnění jater: hepatitida, cirhóza, rakovina;
 • onemocnění ledvin;
 • dědičnou (geneticky určenou) hyperlipoproteidemii typu IV;
 • akutní infekční procesy;
 • nadměrný příjem aterogenních frakcí cholesterolu s jídlem.

Zároveň je důležité odstranit existující příčiny a pokud možno zvýšit koncentraci příjmu cholesterolu na správnou úroveň. Jak to udělat, uvažujeme v sekci níže.

Jak zvýšit HDL

Je možné zvýšit obsah lipoproteinů s vysokou hustotou v krvi, pokud provádíte soubor opatření zaměřených na úpravu stravy, životního stylu a normalizace tělesné hmotnosti. Pokud byla dyslipidemie způsobena jakýmikoli chorobami vnitřních orgánů, měly by být tyto příčiny pokud možno vyloučeny.

Korekce životního stylu

Životní styl je první věc, kterou musíte věnovat pozornost pacientům s nízkým HDL. Dodržujte doporučení lékařů:

 1. Odstraňte z vašeho života špatné návyky. Cigaretový nikotin má škodlivý účinek na vnitřní stěnu cév a přispívá k ukládání cholesterolu na jeho povrchu. Zneužívání alkoholu negativně ovlivňuje metabolismus a ničí jaterní buňky, kde se normálně tvoří lipoproteiny. Odmítnutí kouření a alkoholu zvýší hladinu HDL o 12-15% a sníží aterogenní lipoproteiny o 10-20%.
 2. Bojujte s nadváhou. Obezita v medicíně se nazývá patologický stav, ve kterém BMI (relativní hodnota, která odráží poměr hmotnosti a výšky pacienta) přesahuje 30. Nadměrná hmotnost není jen další zátěž na srdce a cévy, ale také jeden z důvodů zvýšení celkového cholesterolu v důsledku jeho aterogenní frakce. Snížení LDL a VLDL kompenzace vede k normalizaci hladin lipoproteinů s vysokou hustotou. Bylo prokázáno, že ztráta hmotnosti 3 kg vede ke zvýšení HDL o 1 mg / dl.
 3. Zapojte se do sportu schváleného lékařem. Je lepší, když je to plavání, chůze, Pilates, jóga, tanec. K typu fyzické aktivity je třeba přistupovat s plnou odpovědností. Mělo by přinést pacientovi pozitivní emoce a nezvýšit zatížení srdce a cév. Při těžké somatické patologii by měla být aktivita pacienta postupně rozšiřována tak, aby se tělo přizpůsobilo dennímu zvyšování zátěže.

A samozřejmě, pravidelně navštivte lékaře. Spolupráce s terapeutem pomůže normalizovat narušený metabolismus rychleji a efektivněji. Nepřehlížejte doprovodné schůzky předepsané terapeutem, podrobujte se testům na lipidovém spektru jednou za 3–6 měsíců a vyšetřujte cévy srdce a mozku v případě příznaků nedostatečného zásobování těchto orgánů krví.

Terapeutická strava

Výživa je také důležitá u dyslipidemie. Mezi principy terapeutické stravy, která umožňuje zvýšit hladinu HDL, patří:

 1. Výživová frakce (až 6x denně), v malých porcích.
 2. Denní příjem potravy by měl být dostatečný pro doplnění nákladů na energii, nikoli však nadměrný. Průměrná hodnota je na úrovni 2300-2500 kcal.
 3. Celkové množství tuku vstupujícího do těla po celý den by nemělo překročit 25-30% celkového kalorií. Většina z nich je doporučena pro nenasycené tuky (s nízkým obsahem cholesterolu).
 4. Vyloučení potravin s nejvyšším možným obsahem „špatného“ cholesterolu: tuk, hovězí loj; droby: mozek, ledviny; ochucené sýry; margarín, tuk na vaření.
 5. Omezení výrobků s LDL. Například maso a drůbež s dietou cholesterolu se doporučuje jíst ne více než 2-3 krát týdně. Je lepší ho nahradit kvalitní rostlinnou bílkovinou - sójou, fazolemi.
 6. Dostatečný příjem vlákniny. Ovoce a zelenina by měly být základem pacientů s aterosklerózou. Příznivě působí na gastrointestinální trakt a nepřímo ovlivňují zvýšení tvorby HDL v játrech.
 7. Zahrnutí do denní stravy otrub: ovesné vločky, žito, atd.
 8. Zahrnutí do stravy potravin, které zvyšují hladinu HDL: mastné mořské ryby, ořechy, přírodní rostlinné oleje - olivy, slunečnice, dýňová semena atd.

Je možné zvýšit HDL pomocí dietních doplňků obsahujících omega-3 - polynenasycené mastné kyseliny bohaté na „exogenní“ dobrý cholesterol.

Podle statistik trpí aterosklerózou asi 25% světové populace nad 40 let. Míra výskytu u mladých lidí ve věku 25-30 let ročně roste. Porušení metabolismu tuků v těle je vážný problém, který vyžaduje komplexní přístup a včasnou léčbu. Změny hladiny HDL v analýze by neměly být ponechány bez odborné pozornosti.

PAP sníženo: co to znamená a jaké jsou normy indikátoru

V lidském těle se cholesterol, také nazývaný cholesterol, aktivně podílí na metabolických procesech. Tato sloučenina je obsažena v mnoha buňkách. Tento prvek však může být stejně dobrý - má příznivý vliv na fungování orgánů a tkání - a špatný - negativně ovlivňuje práci organismu a celkový stav člověka.

Významný nárůst hladin cholesterolu je spojen se zvýšeným rizikem rozvoje srdečních a cévních onemocnění, zejména srdečních infarktů a mrtvice. Někdy lidé, kteří projdou testy, je obtížné pochopit výsledky. A proto se mnozí zajímají: „PAP se snižuje: co to znamená?“

Definice HDL

Přibližně 80% cholesterolu se tvoří v těle, a to v játrech. Zbývajících 20% se konzumuje s jídlem. Tato látka se podílí na tvorbě hormonů, tvorbě buněčných membrán a žlučových kyselin. Cholesterol je špatně rozpustná látka v kapalinách. Jeho transport přispívá k výslednému obalu, který se skládá ze speciálních proteinů - apolipoproteinů.

Tato sloučenina - proteiny s cholesterolem - se nazývá lipoprotein. Různé typy dané látky cirkulují přes cévy, které jsou vytvořeny ze stejných látek (bílkoviny a cholesterolu). Odlišné jsou pouze podíly složek.

Existují lipoproteiny:

 • s velmi nízkou hustotou (VLDL);
 • nízká hustota (LDL);
 • vysoká hustota (HDL).

První dva druhy obsahují málo cholesterolu, jsou téměř výhradně složeny z bílkovin. Co to znamená, pokud jste snížili HDL, můžete se poradit se svým lékařem. Protože objem proteinových sloučenin významně převyšuje množství cholesterolu, pak HDL označuje "dobrý cholesterol".

Hlavním úkolem HDL je transport přebytečných lipidů do jater s ohledem na další zpracování. Tento druh sloučeniny se nazývá dobrý, představuje 30% cholesterolu v krvi. Pokud z nějakého důvodu LDL překročí HDL, je plná tvorby aterosklerotických plaků, které, když se hromadí v cévách, mohou způsobit nebezpečné patologie systému SS, zejména srdečního infarktu a mrtvice.

Indikátory norm

Dobré hladiny cholesterolu se mohou lišit z různých důvodů. Přijatelný HDL je v každém případě individuální. Pokud je HDL snížena, znamená to, že riziko takové patologie jako je ateroskleróza je velmi vysoké.

Následující statistiky mohou určit riziko výskytu onemocnění CVD:

 1. Index HDL 1,0 mmol / l u dospělého muže a 1,3 mmol / l u ženy ukazuje vysoké riziko aterosklerózy.
 2. Indikátory 1,0–1,3 u zástupců silné poloviny společnosti a 1,3–1,5 mmol / l u žen jsou také indikovány průměrnou pravděpodobností výskytu patologie.
 3. Míra 1,55 mmol / l znamená nízkou pravděpodobnost výskytu onemocnění.

Přijatelné ukazatele LDL cholesterolu pro dítě do 14 let jsou 0,78-1,68 mmol / l, pro dívku ve věku 15-19 let - 0,78-1,81 mmol / l, pro mladého muže - 0,78-1,68, pro ženu do 30 let - 0,78-1,94 mmol / l, pro muže stejné věkové kategorie - 0,78-1,81 mmol / l, ženy 30-40 let - 0,78-2,07 mmo / l, muži - 0,78-1,81 mmol / l, ženy starší 40 - 0,78-2,20, muži - 0,78-1,81.

Pokud je HDL snížena, znamená to, že existuje riziko vzniku patologií CV. V tomto případě je nutné objasnit příčinu a přijmout opatření ke zvýšení správného cholesterolu.

Cholesterol s vysokou hustotou: Příčiny redukce a způsobů normalizace hladin HDL

Existuje mnoho důvodů, proč lze lipoproteinový index s vysokou hustotou v těle snížit. Jak zvýšit cholesterol s vysokou hustotou (dobrý cholesterol, který pomáhá při odstraňování špatného cholesterolu z krve do jater), můžete se poradit se svým lékařem.

Snížení cholesterolu s vysokou hustotou může být vyvoláno z následujících důvodů:

 1. Přítomnost nadváhy nebo obezity. Tato patologie je doprovázena významným snížením hladiny HDL v důsledku změn, které se vyskytují v metabolismu lipidů.
 2. Nezdravá strava a neaktivní životní styl. Zneužívání smažených a tukových potravin, nedostatek stravy, jíst na útěku, jíst fast food a pohodlí potravin, to vše dříve nebo později se stává příčinou cholesterolu plaky v cévách a snížení jejich odstranění z těla. Inaktivní životní styl přispívá ke zvýšení celkového cholesterolu v krvi.
 3. Přítomnost patologií vyskytujících se v chronické formě. Některé patologie mohou významně snížit hladinu dobrého cholesterolu s vysokou hustotou. Vzhledem k patologickým procesům je zaznamenán výskyt poruch metabolických procesů. Snížení koncentrace látky může být způsobeno hepatitidou, onkologickými patologiemi, onemocněním štítné žlázy a cirhózou jater.
 4. Přítomnost škodlivých návyků. Je prokázáno, že zneužívání alkoholu, stejně jako kouření, vyvolává pokles hladiny dobrého cholesterolu v krvi.
 5. Užívání léků. Lidé s chronickým onemocněním musí po celý svůj život udržet zdraví a zabránit exacerbaci nemocí, pít různé léky. Většina moderních léků negativně ovlivňuje metabolismus tuků a vyvolává výskyt poruch. Snížení koncentrace dobrého cholesterolu je obvykle způsobeno užíváním diuretik, anabolických steroidů, beta-blokátorů.
 6. Hormonální nerovnováha. Hormonální poruchy během těhotenství vedou ke snížení koncentrace HDL. Normalizace hormonálního pozadí nastává rok nebo dva po porodu. Klimakterické období je doprovázeno snížením hladiny estrogenů. Koncentrace HDL je přímo závislá na estrogenu, protože tento hormon se podílí na syntéze dobrého cholesterolu. Lékař může předepsat hormonální léčbu, zejména dostávat Klimodien.
 7. Přítomnost patologií ledvin a močového systému, onemocnění jater, alkoholismus, hypertenze, diabetes, kardiovaskulární onemocnění.

Symptomatologie

Odchylky od normy dobrého cholesterolu neprocházejí bez stopy. Pokud je cholesterol s vysokou hustotou snížen, signalizuje selhání metabolických procesů, zejména metabolismu tuků.

Doprovázeni takovými projevy:

 • vzhled xantomu (nažloutle růžové tukové usazeniny na kůži);
 • nižší koncentrace;
 • poškození paměti;
 • otoky prstů horních a dolních končetin;
 • arytmie (poruchy srdečního rytmu a palpitace);
 • dušnost (dochází jak po cvičení, tak i po stresu).

Vzhled všech těchto příznaků je způsoben zúžení cévního lumenu v důsledku tvorby cholesterolových plaků v něm.

Prodloužený pokles hladiny dobrých lipidů je plný ucpaných nádob. Je možné další zhoršení krevního oběhu v určitých částech těla.

Způsoby normalizace hladiny HDL a terapie

Aby bylo možné normalizovat koncentraci dobrých lipidů v těle, předepsal použití následujících léků:

 • Inhibitory absorpce cholesterolu: EZETROL. Pomáhá zabránit vstřebávání tuků ve střevě.
 • Sekvestranty žlučových kyselin: Cholestyramin, Colestipol. Léky v této skupině pomáhají zvyšovat syntézu jaterních kyselin.
 • Fibráty: clofibrát, fenofibrát a gemfibrozil.
 • Statinov: Cerivastatin, Lovastatin, Fluvastatin. Přispívají k inhibici syntézy HDL a blokují odpovídající enzymy v játrech.

Hladinu cholesterolu v krvi pravidelně sledují lidé trpící kardiovaskulárním onemocněním, nadváhou, obezitou, stejně jako ti, kteří vedou nízkoaktivní životní styl, kouří a konzumují alkohol.

Mělo by být jasné, že za účelem normalizace koncentrace cholesterolu v krvi, přičemž léky léky sám.

Lidé, kteří se potýkají s problémem, musí nejprve změnit svůj životní styl:

 • Dělejte sport nebo alespoň cvičte. Aerobik, běh, plavání, chůze nebo jízda na kole - to vše pomůže zlepšit celkový stav a pohodu a zvýší HDL.
 • Správná a vyvážená strava pomáhá normalizovat hladiny cholesterolu v krvi. Doporučuje se vyloučit ze stravy mastné, smažené, slané, kořeněné pokrmy, občerstvení, polotovary, alkoholické nápoje. Obohacení stravy o produkty bohaté na rostlinná vlákna - celozrnné plodiny, zelenina a ovoce pomohou nejen opravit hmotnost, ale také zvýšit hladiny HDL.
 • Lékaři a odborníci na výživu důrazně doporučují omezit spotřebu produktů bohatých na nasycené tuky, trans tuky a sacharidy. Takové potraviny jsou škodlivé pro tělo, zejména pokud jsou konzumovány v množství v množství.
 • Přestat kouřit a alkohol. Odstranění škodlivých návyků pomáhá normalizovat koncentraci dobrého cholesterolu.

Prevence

Je snazší zabránit výskytu zdravotních problémů, zejména snížení hladiny HDL, než je třeba ošetřit. Aby se předešlo výskytu onemocnění doporučených jíst správně, vzdát se špatných návyků, hrát sport.

Lidé, kteří již mají poruchu metabolismu tuků, se doporučuje:

 • léčit hypertenzi, užívat léky předepsané lékařem včas;
 • pravidelně pijí antiagregační činidla, například kyselinu acetylsalicylovou;
 • léčit chronická onemocnění;
 • systematicky testovány na cholesterol;
 • použití kyseliny nikotinové;
 • vést mimořádně zdravý životní styl.